| 06.03.2022 № 39 |
Документ підготовлено в системі iplex
Національний банк України | Постанова, Перелік від 06.03.2022 № 39
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
Про врегулювання діяльності учасників ринку небанківських фінансових послуг, небанківських фінансових груп, учасників платіжного ринку, колекторських компаній та юридичних осіб, які отримали ліцензію на надання банкам послуг з інкасації
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 61 від 23.03.2022 № 66 від 30.03.2022 № 77 від 20.04.2022 № 97 від 10.05.2022 № 153 від 21.07.2022 № 160 від 27.07.2022 № 165 від 29.07.2022 № 177 від 12.08.2022 № 179 від 12.08.2022 № 195 від 29.08.2022 № 225 від 31.10.2022 № 247 від 22.12.2022 № 8 від 15.02.2023 № 9 від 16.02.2023 № 15 від 02.03.2023 № 59 від 05.05.2023 № 132 від 18.10.2023 № 154 від 28.11.2023 № 43 від 10.04.2024 № 53 від 02.05.2024 № 127 від 18.10.2024 № 191 від 28.12.2024 № 120 від 28.09.2025 )
Відповідно до статей 7, 15, 55-1 Закону України "Про Національний банк України", статей 19, 21, 28 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", статті 36 Закону України "Про страхування", статті 26 Закону України "Про кредитні спілки", статей 9, 10 та 12 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", Закону України "Про правовий режим воєнного стану", Закону України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні"", Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", з метою забезпечення безпеки та фінансової стабільності фінансової системи, запобігання кризовим явищам у період запровадження воєнного стану та мінімізації негативного впливу наслідків військової агресії Російської Федерації проти України Правління Національного банку України ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Вимоги цієї постанови поширюються на:
1) надавачів фінансових, супровідних послуг (крім банків);
2) небанківські фінансові групи, нагляд на консолідованій основі за якими здійснює Національний банк України (далі - Національний банк);
3) операторів платіжних систем, технологічних операторів платіжних послуг, учасників платіжних систем, надавачів обмежених платіжних послуг;
4) операторів поштового зв’язку, що мають право здійснювати діяльність з торгівлі валютними цінностями;
5) юридичних осіб, які отримали ліцензію Національного банку на надання банкам послуг з інкасації / ліцензію на здійснення операцій з готівкою;
6) комерційних агентів, залучених для надання фінансових платіжних послуг.
( Пункт 1 в редакції Постанови Національного банку № 43 від 10.04.2024 )
2. Вимоги цієї постанови поширюються на банки, філії іноземних банків (далі - банки), органи державної влади, органи місцевого самоврядування, які є надавачами платіжних послуг, у випадках, визначених цією постановою.
( Пункт 2 в редакції Постанови Національного банку № 43 від 10.04.2024 )
3. Особи, зазначені в пункті 1 цієї постанови, звільняються від подання документів, інформації, що на виконання вимог постанови Правління Національного банку України від 29 грудня 2023 року № 199 "Про затвердження Положення про авторизацію надавачів фінансових послуг та умови здійснення ними діяльності з надання фінансових послуг" (зі змінами) (далі - Постанова № 199) та Положення про авторизацію надавачів фінансових послуг та умови здійснення ними діяльності з надання фінансових послуг, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29 грудня 2023 року № 199 (зі змінами) (далі - Положення про авторизацію), мали обов’язок їх подати, але з урахуванням вимог цієї постанови станом на 20 березня 2025 року не подали до Національного банку, за одночасного дотримання таких умов:
1) місцезнаходженням таких осіб відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР) станом на 20 березня 2025 року були населені пункти територій, зазначених у пунктах 2, 3 розділу I або розділі II Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28 лютого 2025 року № 376, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11 березня 2025 року за № 380/43786 (зі змінами) (далі - Перелік);
2) стосовно відповідної території, зазначеної в підпункті 1 пункту 3 цієї постанови, не визначено дати завершення бойових дій / дати завершення тимчасової окупації станом на 20 березня 2025 року.
( Пункт 3 в редакції Постанов Національного банку № 43 від 10.04.2024, № 120 від 28.09.2025 )
4. Особи, зазначені в пункті 1 цієї постанови, місцезнаходженням яких є населені пункти територій, зазначених у пунктах 2, 3 розділу I Переліку, з урахуванням особливостей, установлених у пунктах 20-1, 20-12 цієї постанови, протягом трьох місяців після:
1) визначення в пунктах 2, 3 розділу I Переліку дати завершення бойових дій;
2) зміни місцезнаходження на населений пункт території, що не включена до Переліку, або на населений пункт території, уключеної до Переліку, щодо якої визначена дата завершення бойових дій / тимчасової окупації такої території, зобов’язані подати в разі виникнення підстав для подання документи та/або інформацію, зазначені в:
Положенні про вимоги до структури власності надавачів фінансових послуг, затвердженому постановою Правління Національного банку України від 14 квітня 2021 року № 30 (зі змінами) (далі - Положення № 30);
постанові Правління Національного банку України від 12 серпня 2022 року № 177 "Про особливості застосування процедур реєстрації та ліцензування учасників ринку небанківських фінансових послуг у період дії воєнного стану та внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 06 березня 2022 року № 39" (зі змінами) (далі - Постанова № 177);
Постанові № 199;
нормативно-правових актах Національного банку, зазначених у додатку 1 до цієї постанови.
( Пункт 4 в редакції Постанов Національного банку № 43 від 10.04.2024, № 120 від 28.09.2025 )( Пункт 5 виключено на підставі Постанови Національного банку № 191 від 28.12.2024 )
6. Вимоги підпунктів 1, 3-5 пункту 8, пункту 20-14 цієї постанови не поширюються на осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, які після набрання чинності Законом України від 27 липня 2022 року № 2463-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей діяльності фінансового сектору у зв’язку із введенням воєнного стану в Україні" (далі - Закон) змінили своє місцезнаходження і їх новим місцезнаходженням стали населені пункти територій, зазначених у пунктах 2, 3 розділу I та розділі II Переліку, за умови, що стосовно відповідної території не визначено дати завершення бойових дій / дати завершення тимчасової окупації (далі - особи, які змінили своє місцезнаходження).
( Пункт 6 в редакції Постанови Національного банку № 43 від 10.04.2024 )
7. Вимоги пункту 6 цієї постанови не поширюються на осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, які змінили місцезнаходження до дати включення території відповідного населеного пункту до пунктів 2, 3 розділу I, розділу II Переліку.
( Пункт 7 в редакції Постанови Національного банку № 43 від 10.04.2024 )
8. Національний банк не застосовує до осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, заходів впливу за:
1) неподання, несвоєчасне подання звітності, установленої Правилами складання та подання звітності учасниками ринку небанківських фінансових послуг до Національного банку України, затвердженими постановою Правління Національного банку України від 25 листопада 2021 року № 123 (зі змінами) (далі - Правила № 123), іншої інформації та/або документів, що ці особи повинні були подати до Національного банку станом на день набрання чинності Законом відповідно до вимог, установлених законодавством України, включаючи подання інформації та/або документів на запит або вимогу Національного банку, строк подання якої / яких не сплинув на дату набрання чинності Законом, за умови, що такі порушення:
усунені протягом 60 календарних днів із дня набрання чинності Законом;
допущені особами, місцезнаходженням яких є території, зазначені в пунктах 2, 3 розділу I та розділі II Переліку, у період перебування території в пунктах 2, 3 розділу I та розділі II Переліку та протягом трьох місяців із дня її виключення з / внесення змін до Переліку в частині визначення / зміни дати завершення бойових дій / тимчасової окупації території відповідного населеного пункту (далі - день виключення з Переліку);
2) порушення строків подання фінансової звітності та консолідованої фінансової звітності за 2021 рік, проміжної фінансової звітності та проміжної консолідованої фінансової звітності за 2022, 2023, 2024, 2025 роки, фінансової звітності та консолідованої фінансової звітності за 2022, 2023, 2024 роки, складених на основі таксономії фінансової звітності за міжнародними стандартами в єдиному електронному форматі, до центру збору фінансової звітності, операційне управління яким здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку / консолідованої звітності небанківської фінансової групи за 2023, 2024 роки, проміжної консолідованої звітності небанківської фінансової групи за 2024, 2025 роки - до Національного банку;
( Підпункт 2 пункту 8 в редакції Постанови Національного банку № 120 від 28.09.2025 )
3) порушення вимоги щодо наявності власного капіталу, визначеної в пункті 176 глави 14 розділу II Положення про авторизацію, за умови, що такі порушення були допущені особами, місцезнаходженням яких є населені пункти територій, зазначених у пунктах 2, 3 розділу I Переліку, за умови, що стосовно відповідної території не визначено дати завершення бойових дій (далі - пункти 2, 3 розділу I Переліку), у період перебування території в пунктах 2, 3 розділу I Переліку та протягом трьох місяців із дня виключення з Переліку;
4) порушення вимог щодо подання до Національного банку документів та інформації, визначених Положенням про авторизацію, Постановою № 199, Постановою № 177, за умови, що такі порушення допущені особами, місцезнаходженням яких є населені пункти територій, зазначених у пунктах 2, 3 розділу I Переліку, у період перебування території в Переліку та протягом трьох місяців з дня виключення з Переліку;
5) порушення вимог щодо подання до Національного банку документів та інформації, визначених нормативно-правовими актами Національного банку, зазначеними в додатку 1 до цієї постанови, за умови, що такі порушення допущені особами, місцезнаходженням яких є населені пункти територій, зазначених у пунктах 2, 3 розділу I Переліку, у період перебування території в Переліку та протягом трьох місяців із дня виключення з Переліку;
6) порушення вимог щодо подання до Національного банку документів та інформації, визначених нормативно-правовими актами Національного банку, зазначеними в пунктах 1-6 додатка 1 до цієї постанови, за умови, що такі порушення допущені станом на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту фінансової системи України від дій держави, що здійснює збройну агресію проти України, та адаптації законодавства України до окремих стандартів Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) і вимог Директиви ЄС 2018/843" (далі - Закон про захист фінансової системи) особами, які змінили своє місцезнаходження, та усунені ними протягом 60 календарних днів із дня набрання чинності Законом про захист фінансової системи;
7) неподання звітності, установленої Правилами № 123, а також іншої інформації та/або документів, яку/які станом на день набрання чинності Законом про захист фінансової системи особи, які змінили своє місцезнаходження, зобов’язані були подати до Національного банку відповідно до вимог, установлених законодавством України, включаючи подання інформації та/або документів на запит або вимогу Національного банку, строк подання якої/яких не сплинув станом на день набрання чинності Законом про захист фінансової системи, за умови, що такі порушення допущені особами, які змінили своє місцезнаходження, та усунені ними протягом 60 календарних днів із дня набрання чинності Законом про захист фінансової системи;
8) порушення фінансовою компанією, що має право надавати хоча б одну з фінансових послуг, передбачених пунктами 1-4 частини першої статті 29 Закону України "Про фінансові послуги та фінансові компанії", або кредитною спілкою (далі - фінансова компанія і кредитна спілка) вимог щодо подання до Національного банку звітності, документів чи інформації, визначених Правилами подання звітності про активні операції, затвердженими постановою Правління Національного банку України від 18 січня 2024 року № 9, за умови, що такі порушення допущені ними в період, коли місцезнаходженням такої фінансової компанії чи кредитної спілки був населений пункт, що входив до території, зазначеної в пунктах 2, 3 розділу I або розділі II Переліку, а також протягом трьох місяців з дати завершення бойових дій або тимчасової окупації.
( Пункт 8 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 120 від 28.09.2025 )( Пункт 8 в редакції Постанови Національного банку № 43 від 10.04.2024 )
9. Національний банк не складає документа, в якому зафіксовано порушення, у разі неподання чи несвоєчасного подання звітності, інформації чи документів, визначених у підпунктах 1, 4, 5, 8 пункту 8 цієї постанови, особами, місцезнаходженням яких є населені пункти територій, зазначених у пунктах 2, 3 розділу I Переліку (крім осіб, які змінили своє місцезнаходження).
( Пункт 9 в редакції Постанови Національного банку № 43 від 10.04.2024; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 120 від 28.09.2025 )
10. Вимоги Положення про встановлення вимог щодо забезпечення платоспроможності та інвестиційної діяльності страховика, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29 грудня 2023 року № 201 (далі - Положення № 201), з урахуванням пункту 3 постанови Правління Національного банку України від 29 грудня 2023 року № 201 "Про затвердження Положення про встановлення вимог щодо забезпечення платоспроможності та інвестиційної діяльності страховика" застосовуються страховиками з такими особливостями:
1) протягом дії воєнного стану, але не пізніше 30 червня 2025 року коефіцієнт ефективності перестрахування (kre ), формула розрахунку якого встановлена в підпункті 1 пункту 1 додатка 3 до Положення № 201, визначається з урахуванням такого:
страхові виплати (страхові відшкодування), нараховані за розрахунковий період 2 (CB), розмір резерву заявлених, але не виплачених збитків за договорами прямого страхування та договорами вхідного перестрахування на кінець розрахункового періоду 2 (RBNSK ), що використовуються з метою визначення коефіцієнта ефективності перестрахування (kre ), за кожною окремою лінією бізнесу з числа ліній бізнесу, що визначені в додатку 1 до Положення про порядок формування страховиками технічних резервів, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29 грудня 2023 року № 203 (зі змінами) (далі - Положення про формування технічних резервів), можуть не включати один з таких варіантів:
дані, що стосуються найбільших та/або найменших збитків, які сталися за договорами, якими передбачено відшкодування збитків, що заподіяні внаслідок війни, воєнних дій, бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, у кількості разом не більше ніж 2,5 відсотка від кількості всіх заявлених збитків за такою лінією бізнесу, що входять до CB або RBNSK, якщо кількість заявлених збитків за такою лінією бізнесу, що входять до CB або RBNSK, перевищує 40 заявлених збитків;
розмір одного найбільшого або одного найменшого заявленого збитку за такою лінією бізнесу, який стався за договором, яким передбачено відшкодування збитків, що заподіяні внаслідок війни, воєнних дій, бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, що входить до CB або RBNSK, якщо кількість заявлених збитків за такою лінією бізнесу, що входить до CB або RBNSK, є меншою за 40 заявлених збитків, але не меншою за 20 заявлених збитків.
Заявлені збитки за лінією бізнесу, що не були включені до CB або RBNSK відповідно до абзаців другого - четвертого підпункту 1 пункту 10 цієї постанови, не включаються також до складу таких компонентів формули визначення коефіцієнта ефективності перестрахування (kre ):
розміру резерву заявлених, але не виплачених збитків за договорами прямого страхування та договорами вхідного перестрахування на початок розрахункового періоду 2 (RBNSп ), якщо такі збитки були заявлені на початок розрахункового періоду 2;
часток страхових виплат (страхових відшкодувань), нарахованих за розрахунковий період 2 (CBre), резерву заявлених, але не виплачених збитків за договорами вихідного перестрахування на кінець розрахункового періоду 2 див. зображення за такими збитками;
резерву заявлених, але не виплачених збитків за договорами вихідного перестрахування на початок розрахункового періоду 2 див. зображення за такими збитками, якщо такі збитки були заявлені на початок розрахункового періоду 2;
2) у період з 01 липня до 31 грудня 2025 року коефіцієнт ефективності перестрахування (kre ), формула розрахунку якого встановлена в підпункті 1 пункту 1 додатка 3 до Положення № 201, визначається з урахуванням такого:
страхові виплати (страхові відшкодування), нараховані за розрахунковий період 2 (CB), розмір резерву заявлених, але не виплачених збитків за договорами прямого страхування та договорами вхідного перестрахування на кінець розрахункового періоду 2 (RBNSK ), що використовуються з метою визначення коефіцієнта ефективності перестрахування (kre ), за кожною окремою лінією бізнесу з числа ліній бізнесу, що визначені в додатку 1 до Положення про формування технічних резервів, можуть не включати 50 відсотків розміру:
найбільших та/або найменших збитків, які сталися за договорами, якими передбачено відшкодування збитків, що заподіяні внаслідок війни, воєнних дій, бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, які в кількості разом становлять не більше ніж 2,5 відсотка від кількості всіх заявлених збитків за такою лінією бізнесу, що входять до CB або RBNSK, якщо кількість заявлених збитків за такою лінією бізнесу, що входять до CB або RBNSK, перевищує 40 заявлених збитків, або
одного найбільшого або одного найменшого заявленого збитку за такою лінією бізнесу, який стався за договором, яким передбачено відшкодування збитків, що заподіяні внаслідок війни, воєнних дій, бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, що входить до CB або RBNSK, якщо кількість заявлених збитків за такою лінією бізнесу, що входить до CB або RBNSK, є меншою за 40 заявлених збитків, але не меншою за 20 заявлених збитків.
Заявлені збитки за лінією бізнесу, які не враховують 50 відсотків їх розміру та включені до CB або RBNSK відповідно до абзаців другого - четвертого підпункту 2 пункту 10 цієї постанови, також не включають 50 відсотків їх розміру в складі таких компонентів формули визначення коефіцієнта ефективності перестрахування (kre ):
розміру резерву заявлених, але не виплачених збитків за договорами прямого страхування та договорами вхідного перестрахування на початок розрахункового періоду 2 (RBNSп ), якщо такі збитки були заявлені на початок розрахункового періоду 2;
часток страхових виплат (страхових відшкодувань), нарахованих за розрахунковий період 2 (CBre), резерву заявлених, але не виплачених збитків за договорами вихідного перестрахування на кінець розрахункового періоду 2 див. зображення за такими збитками;
резерву заявлених, але не виплачених збитків за договорами вихідного перестрахування на початок розрахункового періоду 2 див. зображення за такими збитками, якщо такі збитки були заявлені на початок розрахункового періоду 2;
3) страховик у пояснювальній записці до звітності страховика, крім інформації, визначеної в Правилах № 123, додатково:
зазначає інформацію про застосування / незастосування страховиком під час розрахунку капіталу платоспроможності відповідно до вимог Положення № 201 особливостей, визначених у підпунктах 1, 2 пункту 10 цієї постанови;
розкриває інформацію про найбільші та/або найменші збитки, які виключено з розрахунку коефіцієнта ефективності перестрахування (kre ) відповідно до підпунктів 1, 2 пункту 10 цієї постанови, за параметрами та метриками, встановленими для звітного файла IR16 "Дані про страхові виплати та про відомі події, що мають ознаки страхових (заявлені збитки)" відповідно до Правил № 123, у разі застосування страховиком під час розрахунку капіталу платоспроможності відповідно до вимог Положення № 201 особливостей, визначених у підпунктах 1, 2 пункту 10 цієї постанови.
4) дотримуватися вимог пункту 16 цієї постанови.
( Пункт 10 в редакції Постанови Національного банку № 43 від 10.04.2024 )
10-1. Страховики мають право укладати договори вихідного перестрахування, які передбачають передачу повністю або частково зобов’язань страховика за договорами страхування ризиків втрати та/або пошкодження активів та/або втрати (повної або часткової) доходів від таких активів на території України внаслідок війни, воєнних дій, бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією проти України, а також політичних ризиків, ризиків політичного насильства, із юридичними особами-нерезидентами, до складу учасників (акціонерів, засновників) яких входить іноземна держава (крім держави, яка здійснює збройну агресію проти України), та які виступають стороною таких договорів як страховики або перестраховики.
( Постанову доповнено новим пунктом 10-1 згідно з Постановою Національного банку № 120 від 28.09.2025 )
10-2. Вимоги до рейтингів фінансової надійності (стійкості) страховиків та перестраховиків-нерезидентів не застосовуються до юридичних осіб-нерезидентів, до складу учасників (акціонерів, засновників) яких входить іноземна держава (крім держави, яка здійснює збройну агресію проти України), та які виступають стороною як страховики або перестраховики в договорах, зазначених у пункті 10-1 цієї постанови.
Юридичні особи-нерезиденти, до складу учасників (акціонерів, засновників) яких входить іноземна держава (крім держави, яка здійснює збройну агресію проти України), та які виступають стороною як страховики або перестраховики в договорах вихідного перестрахування, зазначених у пункті 10-1 цієї постанови, прирівнюються до страховиків (перестраховиків) - нерезидентів, які відповідають вимогам щодо перестрахування у страховиків (перестраховиків) - нерезидентів, зазначеним в абзаці четвертому підпункту 141.4.5 пункту 141.4 статті 141 Податкового кодексу України.
( Постанову доповнено новим пунктом 10-2 згідно з Постановою Національного банку № 120 від 28.09.2025 )
11. Національний банк:
1) не складає документа, в якому зафіксовані порушення, та не застосовує до кредитних спілок заходів впливу за порушення пруденційних вимог та нормативів, установлених до 31 грудня 2024 року (включно) розрахунком пруденційних вимог для кредитних спілок, наведеним у додатку 1 до постанови Правління Національного банку України від 02 лютого 2024 року № 14 "Про затвердження Положення про порядок регулювання діяльності кредитних спілок в Україні", та Положенням про порядок регулювання діяльності кредитних спілок в Україні, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 02 лютого 2024 року № 14 (зі змінами) (далі - Положення № 14), після 01 січня 2025 року за умови, що місцезнаходженням таких кредитних спілок є населені пункти територій, зазначених у пунктах 2, 3 розділу I або розділі II Переліку, у період включення відповідних територій до пунктів 2, 3 розділу I або розділу II Переліку та протягом трьох місяців з дня виключення з Переліку;
( Підпункт 1 пункту 11 в редакції Постанови Національного банку № 120 від 28.09.2025 )( Підпункт 2 пункту 11 виключено на підставі Постанови Національного банку № 120 від 28.09.2025 )
3) не складає документа, в якому зафіксовані порушення та не застосовує до кредитних спілок заходів впливу, якщо вони не провели чергових загальних зборів членів кредитної спілки за підсумками 2021, 2022, 2023, 2024 років.
( Підпункт 3 пункту 11 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 120 від 28.09.2025 )( Пункт 11 в редакції Постанови Національного банку № 43 від 10.04.2024 )
12. Страховик, на якого поширюються вимоги пункту 8 цієї постанови, до усунення відповідного порушення зобов’язаний дотримуватись обмежень, а саме не здійснювати:
1) виплати бонусів, премій та інших додаткових матеріальних винагород керівникам страховика, крім виплат, які є фіксованими складовими винагороди;
2) виплати дивідендів чи розподілу капіталу в будь-який інший спосіб у разі недотримання вимог до капіталу платоспроможності та/або мінімального капіталу, та/або наявності значних ризиків порушення вимог до капіталу платоспроможності та/або мінімального капіталу, крім збільшення статутного капіталу за рахунок прибутку відповідно до законодавства України;
3) операцій, які можуть призвести до недотримання вимог до капіталу платоспроможності та/або мінімального капіталу, та/або значних ризиків порушення вимог до капіталу платоспроможності та/або мінімального капіталу.
( Пункт 12 в редакції Постанови Національного банку № 43 від 10.04.2024 )
13. Кредитна спілка, на яку поширюються вимоги пунктів 8, 11 цієї постанови, до усунення відповідного порушення зобов’язана не здійснювати:
1) заміни забезпечення за кредитними договорами, якщо така заміна призводить до збільшення розміру кредитного ризику за кредитними операціями;
( Підпункт 1 пункту 13 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 120 від 28.09.2025 )
2) виплати бонусів, премій та інших додаткових матеріальних винагород керівникам кредитної спілки, крім виплат, які є фіксованими складовими винагороди;
3) збільшення обсягів капітальних інвестицій за основними засобами та нематеріальними активами, які забезпечують діяльність кредитної спілки, але не дають доходу, крім нерухомого майна, що перейшло у власність кредитної спілки на підставі реалізації прав заставодержателя відповідно до умов договору застави.
( Пункт 13 в редакції Постанови Національного банку № 43 від 10.04.2024 )
14. Небанківська фінансова установа, яка має право надавати гарантії на підставі ліцензії на провадження діяльності з надання фінансових послуг або ліцензії на діяльність фінансової компанії та допустила порушення пруденційних вимог, установлених Положенням про регулювання діяльності фінансових компаній, які мають право здійснювати діяльність з надання гарантій, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 27 грудня 2023 року № 191, зобов’язана дотримуватись обмежень, а саме не здійснювати виплати бонусів, премій та інших додаткових матеріальних винагород керівникам небанківської фінансової установи, крім виплат, які є фіксованими складовими винагороди.
( Пункт 14 в редакції Постанови Національного банку № 43 від 10.04.2024 )( Пункт 15 виключено на підставі Постанови Національного банку № 120 від 28.09.2025 )
16. Національний банк має право прийняти рішення про застосування до особи, зазначеної в пункті 1 цієї постанови, відповідальної особи небанківської фінансової групи, нагляд на консолідованій основі за якими здійснює Національний банк, інших учасників такої небанківської фінансової групи заходів впливу в разі невиконання вимог цієї постанови.
( Пункт 16 в редакції Постанови Національного банку № 43 від 10.04.2024 )
17. Кредитні спілки мають право не видавати внесків (вкладів / депозитів) за договорами про залучення строкового внеску (вкладу / депозиту) та нараховані проценти за цими внесками до спливу строків, установлених такими договорами.
( Пункт 17 в редакції Постанови Національного банку № 43 від 10.04.2024; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 53 від 02.05.2024 )
18. Кредитним спілкам заборонити здійснювати розподіл / нарахування доходу / прибутку в будь-якій формі (включаючи розподіл / нарахування на пайові внески у вигляді процентів), крім спрямування такого доходу / прибутку на збільшення резервного капіталу.
( Пункт 18 в редакції Постанов Національного банку № 43 від 10.04.2024, № 120 від 28.09.2025 )
19. Кредитна спілка, що надає послуги із залучення коштів та банківських металів, що підлягають поверненню, повинна припинити залучення вкладів (депозитів) починаючи з дати, з якої вона підпадає хоча б під одну з таких ознак:
( Абзац перший пункту 19 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 120 від 28.09.2025 )
1) значення нормативу достатності капіталу першого рівня (Н2), встановленого Положенням № 14, становить менше ніж п’ять відсотків;
( Підпункт 1 пункту 19 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 120 від 28.09.2025 )
2) кредитна спілка протягом п’яти робочих днів та більше не виконує законної письмової вимоги члена кредитної спілки щодо повернення внеску (вкладу) (або його частини) та/або процентів за зобов’язаннями відповідно до умов договорів залучення внесків (вкладів) на депозитні рахунки.
Зазначені в підпунктах 1, 2 пункту 19 цієї постанови обмеження діють до дати усунення ознак, які їх спричинили.
З дати виникнення до дати усунення ознак, зазначених у підпунктах 1, 2 пункту 19 цієї постанови, кредитна спілка зобов’язана обмежити свою діяльність щодо видачі нових кредитів / збільшення обсягу зобов’язань за існуючими кредитами сумою повернених членам кредитної спілки в такий період внесків (вкладів) на депозитні рахунки.
( Пункт 19 в редакції Постанови Національного банку № 43 від 10.04.2024 )( Пункт 20 виключено на підставі Постанови Національного банку № 120 від 28.09.2025 )
20-1. Вимоги Положення про авторизацію застосовуються з такими особливостями:
( Підпункт 1 пункту 20-1 виключено на підставі Постанови Національного банку № 191 від 28.12.2024 )
2) об’єднана кредитна спілка / значима кредитна спілка / страховик на період воєнного стану в Україні та протягом 90 календарних днів після його припинення чи скасування має право покладати на особу або різних осіб виконання обов’язків керівника об’єднаної кредитної спілки / значимої кредитної спілки / страховика, які були призвані або прийняті на військову службу до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Служби безпеки України або органів і підрозділів цивільного захисту та територіальної оборони, без урахування вимог пункту 680 глави 60 розділу IX Положення про авторизацію;
3) Національний банк не застосовує ознаки небездоганної ділової репутації, визначеної в підпункті 2 пункту 353 глави 25 розділу IV Положення про авторизацію, до фізичної особи, яка під час дії воєнного стану в Україні:
та протягом 90 календарних днів після його припинення чи скасування виконує / виконувала обов’язки керівника, ключової особи установи, які були призвані або прийняті на військову службу до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Служби безпеки України або органів і підрозділів цивільного захисту та територіальної оборони;
займає / займала посаду або виконувала обов’язки за посадою керівника, ключової особи установи, якій нормативно-правовими актами Національного банку було надано право подати до Національного банку документи щодо погодження на таку посаду після припинення або скасування воєнного стану в Україні або в інший строк, ніж той, що передбачений Положенням про авторизацію, якщо документи щодо погодження на посаду були подані в межах іншого строку, встановленого для їх подання;
4) Національний банк не застосовує до особи ознаку небездоганної ділової репутації, визначену в підпункті 3 пункту 361 глави 26 розділу IV Положення про авторизацію, пов’язану з порушенням (невиконанням або неналежним виконанням) особою зобов’язань фінансового характеру у зв’язку з дією обмежень на здійснення транскордонних переказів валютних цінностей з України, установлених у пункті 14 постанови Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року № 18 "Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану" (зі змінами);
5) страховик для розширення обсягу ліцензії на здійснення діяльності із страхування замість документів, визначених у підпунктах 13-15 пункту 578 глави 52 розділу VII Положення про авторизацію, подає до Національного банку такі документи:
звітність, визначену в Правилах № 123, станом на останню звітну дату, що передує даті звернення такого страховика до Національного банку для розширення обсягу ліцензії на здійснення діяльності із страхування;
оригінал звіту про надання впевненості щодо звітних даних страховика станом на останню звітну дату, що передує даті звернення такого страховика до Національного банку для розширення обсягу ліцензії на здійснення діяльності із страхування, складених згідно з Правилами № 123, підготовлений суб’єктом аудиторської діяльності відповідно до міжнародних стандартів аудиту, який згідно із Законом України "Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність" має право проводити обов’язковий аудит фінансової звітності підприємств, що становлять суспільний інтерес.
Звітність, визначена в Правилах № 123, подається в порядку, установленому в Правилах № 123;
6) надавач фінансових послуг (крім оператора поштового зв’язку) під час визначення переліку відокремлених підрозділів надавача фінансових послуг, у приміщеннях для обслуговування клієнтів яких забезпечуватиметься фізична та інформаційна доступність для надання послуг клієнтам із числа людей з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, на вимогу пункту 48-1 глави 3 розділу II Положення про авторизацію має право не включати до загальної кількості відокремлених підрозділів надавача фінансових послуг відокремлені підрозділи регіону (згідно з визначенням Закону України "Про засади державної регіональної політики"), в якому надавач фінансових послуг здійснює свою діяльність, які розташовані на території, зазначеній у Переліку, щодо якої в Переліку не визначена дата припинення можливості бойових дій / завершення бойових дій / завершення тимчасової окупації, до дати набрання чинності змінами до Переліку, якими визначено дату припинення можливості бойових дій / завершення бойових дій / завершення тимчасової окупації щодо відповідної території, та протягом року від визначеної такими змінами дати.
( Пункт 20-1 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 127 від 18.10.2024 )( Пункт 20-1 в редакції Постанови Національного банку № 43 від 10.04.2024 )
20-2. Кредитна спілка під час дії воєнного стану в Україні має право скористатися особливим порядком відкликання ліцензії на здійснення діяльності кредитної спілки (далі - ліцензія кредитної спілки) та виключення кредитної спілки з Державного реєстру фінансових установ (далі - Реєстр), визначеним у пунктах 20-3-20-9 цієї постанови.
( Пункт 20-2 в редакції Постанови Національного банку № 43 від 10.04.2024; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 120 від 28.09.2025 )
20-3. Кредитна спілка, яка має виключно ліцензію кредитної спілки, до якої не включено право на надання фінансових платіжних послуг, та не має зобов’язань за договорами про залучення вкладів / депозитів членів кредитної спілки, має право звернутися до Національного банку із заявою про відкликання ліцензії кредитної спілки та виключення кредитної спілки з Реєстру.
( Абзац перший пункту 20-3 в редакції Постанови Національного банку № 120 від 28.09.2025 )
Національний банк має право прийняти рішення про відкликання ліцензії кредитної спілки та виключення кредитної спілки з Реєстру або про відмову у відкликанні ліцензії кредитної спілки та виключенні кредитної спілки з Реєстру в разі отримання від кредитної спілки визначених у пункті 20-4 цієї постанови заяви та документів для відкликання ліцензії кредитної спілки та виключення кредитної спілки з Реєстру [рішення приймає Комітет з питань нагляду та регулювання діяльності ринків небанківських фінансових послуг (далі - Комітет з питань нагляду)].
( Абзац другий пункту 20-3 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 120 від 28.09.2025 )( Пункт 20-3 в редакції Постанови Національного банку № 43 від 10.04.2024 )
20-4. Кредитна спілка для відкликання ліцензії кредитної спілки та виключення кредитної спілки з Реєстру подає в один із способів, визначених у пункті 4 розділу II Положення про порядок здійснення адміністративного провадження, загальні вимоги до документів і порядок їх подання до Національного банку України в межах окремих процедур, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29 грудня 2023 року № 200 (зі змінами) (далі - Положення № 200), до Національного банку заяву про відкликання ліцензії кредитної спілки та виключення кредитної спілки з Реєстру в довільній формі, підписану головою правління / одноосібним виконавчим органом або іншим уповноваженим представником кредитної спілки, до якої додаються:
1) документ, що підтверджує повноваження уповноваженого представника на подання та підписання документів від імені кредитної спілки, якщо заява підписана не головою правління / одноосібним виконавчим органом кредитної спілки;
2) копія рішення наглядової (спостережної) ради кредитної спілки про припинення діяльності з надання фінансових послуг, що ліцензується, та про затвердження плану виходу з ринку фінансових послуг;
3) план виходу з ринку фінансових послуг, затверджений рішенням наглядової (спостережної) ради кредитної спілки;
4) запевнення про подання до Національного банку звітності, установленої Правилами № 123, на останню звітну дату, що передує дню подання кредитною спілкою до Національного банку заяви про відкликання ліцензії кредитної спілки та виключення кредитної спілки з Реєстру.
План виходу з ринку фінансових послуг повинен містити інформацію про строк ініціювання процедури ліквідації кредитної спілки після припинення або скасування воєнного стану в Україні та детальний опис заходів щодо виконання зобов’язань за договорами кредиту та правочинами, пов’язаними з провадженням кредитною спілкою діяльності, визначеної в частинах другій, третій, шостій статті 4 Закону України "Про кредитні спілки", і припинення діяльності.
( Пункт 20-4 в редакції Постанов Національного банку № 43 від 10.04.2024, № 120 від 28.09.2025 )
20-5. Національний банк має право відмовити у відкликанні ліцензії кредитної спілки та виключенні кредитної спілки з Реєстру в разі:
( Абзац перший пункту 20-5 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 120 від 28.09.2025 )
1) наявності в кредитної спілки невиконаного заходу впливу за порушення вимог законодавства України у сфері регулювання діяльності з надання фінансових послуг та/або за ініціативою Національного банку розпочато адміністративне провадження щодо застосування заходу впливу - до завершення / закриття такого адміністративного провадження;
( Підпункт 1 пункту 20-5 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 120 від 28.09.2025 )
2) недотримання кредитною спілкою вимог, визначених у пункті 20-3 цієї постанови, включаючи наявність у кредитної спілки згідно зі звітністю кредитної спілки за останній звітний період, що передує дню подання до Національного банку заяви про відкликання ліцензії кредитної спілки та виключення кредитної спілки з Реєстру, зобов’язань за договорами про залучення вкладів (депозитів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки;
( Підпункт 2 пункту 20-5 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 120 від 28.09.2025 )
3) невідповідності документів, поданих кредитною спілкою для відкликання ліцензії кредитної спілки та виключення кредитної спілки з Реєстру, вимогам законодавства України;
( Підпункт 3 пункту 20-5 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 120 від 28.09.2025 )( Підпункт 4 пункту 20-5 виключено на підставі Постанови Національного банку № 120 від 28.09.2025 )
5) подання документів, що містять неповну або недостовірну інформацію;
6) виявлення підстав, за якими ліцензія кредитної спілки може бути відкликана з ініціативи Національного банку.
( Підпункт 6 пункту 20-5 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 120 від 28.09.2025 )
7) якщо у встановлений Національним банком строк не усунено недоліки, що були підставою для залишення заяви про відкликання ліцензії кредитної спілки та виключення кредитної спілки з Реєстру без руху.
( Пункт 20-5 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 120 від 28.09.2025 )( Пункт 20-5 в редакції Постанови Національного банку № 43 від 10.04.2024 )
20-6. Національний банк здійснює адміністративне провадження, передбачене в пунктах 20-3-20-9 цієї постанови, відповідно до Закону України "Про адміністративну процедуру" (далі - Закон про адміністративну процедуру) з урахуванням особливостей, встановлених у Законі України "Про Національний банк України" та розділах IV і V Положення № 200.
Права та обов’язки учасників адміністративного провадження, що здійснюється відповідно пунктів 20-3-20-9 цієї постанови, визначені Законом про адміністративну процедуру, Положенням № 200 та цією постановою.
( Пункт 20-6 в редакції Постанов Національного банку № 43 від 10.04.2024, № 120 від 28.09.2025 )
20-7. Національний банк:
1) протягом 30 календарних днів із дня отримання заяви про відкликання ліцензії кредитної спілки та виключення кредитної спілки з Реєстру і доданих до неї документів, визначених у пункті 20-4 цієї постанови, приймає рішення про відкликання ліцензії кредитної спілки та виключення кредитної спілки з Реєстру або про відмову у відкликанні ліцензії кредитної спілки та виключенні кредитної спілки з Реєстру;
2) невідкладно, але не пізніше робочого дня, наступного за днем прийняття рішення про відкликання ліцензії кредитної спілки та виключення кредитної спілки з Реєстру, уносить до Реєстру відповідні зміни;
3) невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня за днем прийняття рішення, зазначеного в підпункті 1 пункту 20-7 цієї постанови, доводить таке рішення до відома кредитної спілки у письмовій формі (у паперовій формі або у формі електронного документа, створеного згідно з вимогами, визначеними Законом України "Про електронні документи та електронний документообіг");
4) у строки та в порядку, що визначені Законом України "Про кредитні спілки", оприлюднює інформацію щодо прийнятого рішення про відкликання ліцензії кредитної спілки та виключення кредитної спілки з Реєстру.
Рішення Національного банку про відмову у відкликанні ліцензії кредитної спілки та виключенні кредитної спілки з Реєстру за результатами розгляду адміністративної справи відповідно до підпункту 1 пункту 20-7 цієї постанови, яке є адміністративним актом, повинно містити відомості, визначені в пункті 91 розділу V Положення № 200.
( Пункт 20-7 в редакції Постанов Національного банку № 43 від 10.04.2024, № 120 від 28.09.2025 )
20-8. Кредитна спілка після прийняття Національним банком рішення про відкликання ліцензії кредитної спілки та виключення кредитної спілки з Реєстру продовжує виконувати зобов’язання за укладеними договорами кредиту та правочинами, пов’язаними з провадженням кредитною спілкою діяльності, визначеної в частинах другій, третій, шостій статті 4 Закону України "Про кредитні спілки", з урахуванням особливостей, установлених законодавством України, проте втрачає право:
( Абзац перший пункту 20-8 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 120 від 28.09.2025 )