• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про врегулювання діяльності учасників ринку небанківських фінансових послуг, небанківських фінансових груп, учасників платіжного ринку, колекторських компаній та юридичних осіб, які отримали ліцензію на надання банкам послуг з інкасації

Національний банк України  | Постанова, Перелік від 06.03.2022 № 39
Редакції
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Постанова, Перелік
  • Дата: 06.03.2022
  • Номер: 39
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Постанова, Перелік
  • Дата: 06.03.2022
  • Номер: 39
  • Статус: Документ діє
Редакції
Документ підготовлено в системі iplex
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
06.03.2022 № 39
Про врегулювання діяльності учасників ринку небанківських фінансових послуг, небанківських фінансових груп, учасників платіжного ринку, колекторських компаній та юридичних осіб, які отримали ліцензію на надання банкам послуг з інкасації
Відповідно до статей 7, 15, 55-1 Закону України "Про Національний банк України", статей 19, 21, 28 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", статті 36 Закону України "Про страхування", статті 26 Закону України "Про кредитні спілки", статей 9, 10 та 12 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", Закону України "Про правовий режим воєнного стану", Закону України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні"", Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", з метою забезпечення безпеки та фінансової стабільності фінансової системи, запобігання кризовим явищам у період запровадження воєнного стану та мінімізації негативного впливу наслідків військової агресії Російської Федерації проти України Правління Національного банку України ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Поширити вимоги цієї постанови на:
1) учасників ринку небанківських фінансових послуг, нагляд за діяльністю яких здійснює Національний банк України (далі - учасники ринку небанківських фінансових послуг):
небанківські фінансові установи;
юридичних осіб, які не є фінансовими установами, але мають право надавати окремі фінансові послуги;
осіб, що надають посередницькі послуги на ринках фінансових послуг;
фізичних осіб-підприємців, які надають фінансові послуги;
постійні представництва у формі філій іноземних страхових компаній, які одержали в установленому порядку ліцензію на здійснення страхової діяльності;
2) небанківські фінансові групи, нагляд на консолідованій основі за якими здійснює Національний банк України (далі - Національний банк);
3) платіжні організації платіжних систем, учасників-резидентів платіжних систем;
( Підпункт 3 пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 225 від 31.10.2022 )
3-1) операторів платіжних систем, технологічних операторів платіжних послуг;
( Пункт 1 доповнено новим підпунктом 3-1 згідно з Постановою Національного банку № 225 від 31.10.2022 )
4) колекторські компанії;
5) юридичних осіб, які отримали ліцензію Національного банку на надання банкам послуг з інкасації;
6) комерційних агентів, залучених для надання фінансових платіжних послуг;
( Пункт 1 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 225 від 31.10.2022 )
7) небанківських надавачів платіжних послуг, визначених Законом України "Про платіжні послуги" (крім надавачів нефінансових платіжних послуг), надавачів обмежених платіжних послуг.
( Пункт 1 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 225 від 31.10.2022 )
1-1. Вимоги цієї постанови поширюються на банки, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, які є надавачами платіжних послуг, у випадках, визначених цією постановою.
( Постанову доповнено новим пунктом 1-1 згідно з Постановою Національного банку № 225 від 31.10.2022 )
1-2. Вимоги пункту 19 цієї постанови поширюються на осіб, які подають до Національного банку документи в межах процедур, визначених нормативно-правовими актами Національного банку, зазначеними в додатку до цієї постанови.
( Постанову доповнено новим пунктом 1-2 згідно з Постановою Національного банку № 8 від 15.02.2023 )
1-3. Положення підпунктів 1, 3-5 пункту 2, абзаців першого та третього пункту 20 цієї постанови не застосовуються до осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, які після набрання чинності Законом України від 27 липня 2022 року № 2463-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей діяльності фінансового сектору у зв’язку із введенням воєнного стану в Україні" (далі - Закон) змінили своє місцезнаходження і їхнім новим місцезнаходженням стали населені пункти територіальних громад, уключені до пунктів 2, 3 розділу I та розділу II Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за № 1668/39004 (зі змінами), за умови, що стосовно відповідного населеного пункту не визначено дати завершення бойових дій/дати завершення тимчасової окупації (далі - Перелік).
( Постанову доповнено новим пунктом 1-3 згідно з Постановою Національного банку № 8 від 15.02.2023; в редакції Постанови Національного банку № 132 від 18.10.2023 )
1-4. Положення пункту 1-3 цієї постанови не поширюються на осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, які до дати включення відповідного населеного пункту територіальної громади до Переліку змінили місцезнаходження.
( Постанову доповнено новим пунктом 1-4 згідно з Постановою Національного банку № 8 від 15.02.2023; із змінами. внесеними згідно з Постановою національного банку № 132 від 18.10.2023 )
2. Національний банк не застосовує до осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, заходів впливу за:
1) неподання, несвоєчасне подання звітності, установленої Правилами складання та подання звітності учасниками ринку небанківських фінансових послуг до Національного банку України, затвердженими постановою Правління Національного банку України від 25 листопада 2021 року № 123 (далі - Правила № 123), а також іншої інформації та/або документів, яку/які станом на день набрання чинності Законом ці особи зобов’язані були подати до Національного банку відповідно до вимог, установлених законодавством України, включаючи подання інформації та/або документів на запит або вимогу Національного банку, строк подання якої/яких не сплинув на дату набрання чинності Законом, за умови, що такі порушення усунені протягом 60 календарних днів із дня набрання чинності Законом або допущені особами, місцезнаходженням яких є населені пункти територіальних громад, уключені до Переліку, у період перебування територіальної громади в Переліку та протягом трьох місяців із дня їх виключення з/внесення змін до Переліку в частині визначення/зміни дати завершення бойових дій/тимчасової окупації у відповідному населеному пункті територіальної громади;
( Підпункт 1 пункту 2 в редакції Постанов Національного банку № 8 від15.02.20 23, № 132 від 18.10.2023 )
2) порушення строків подання фінансової звітності та консолідованої фінансової звітності за 2021 рік, проміжної фінансової звітності та проміжної консолідованої фінансової звітності за 2022 рік, фінансової звітності та консолідованої фінансової звітності за 2022 рік, проміжної фінансової звітності та проміжної консолідованої фінансової звітності за 2023 рік, складених на основі таксономії фінансової звітності за міжнародними стандартами в єдиному електронному форматі, до центру збору фінансової звітності, операційне управління яким здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку;
( Підпункт 2 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 59 від 05.05.2023 )
3) порушення вимоги щодо наявності власного капіталу, визначеної в пункті 162 глави 15 розділу II Положення про ліцензування та реєстрацію надавачів фінансових послуг та умови провадження ними діяльності з надання фінансових послуг, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 24 грудня 2021 року № 153 (зі змінами) (далі - Положення про ліцензування та реєстрацію), за умови, що такі порушення були допущені особами, місцезнаходженням яких є населені пункти територіальних громад, уключені до Переліку, у період перебування територіальної громади в Переліку та протягом трьох місяців з дня їх виключення з/внесення змін до Переліку в частині визначення/зміни дати завершення бойових дій/тимчасової окупації у відповідному населеному пункті територіальної громади;
( Підпункт 3 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 8 від 15.02.2023, № 132 від 18.10.2023 )
4) порушення вимог щодо подання до Національного банку документів та інформації, визначених постановою Правління Національного банку України від 24 грудня 2021 року № 153 "Про затвердження Положення про ліцензування та реєстрацію надавачів фінансових послуг та умови провадження ними діяльності з надання фінансових послуг" (зі змінами) (далі - Постанова № 153), постановою Правління Національного банку України від 12 серпня 2022 року № 177 "Про особливості застосування процедур реєстрації та ліцензування учасників ринку небанківських фінансових послуг у період дії воєнного стану та внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 06 березня 2022 року № 39" (зі змінами) (далі - Постанова № 177), Положенням про ліцензування та реєстрацію, за умови, що такі порушення допущені:
до 17 серпня 2022 року та усунені протягом 60 календарних днів із цієї дати;
після 17 серпня 2022 року особами, місцезнаходженням яких є населені пункти територіальних громад, уключені до Переліку, у період перебування територіальної громади в Переліку та протягом трьох місяців з дня їх виключення з/внесення змін до Переліку в частині визначення/зміни дати завершення бойових дій/тимчасової окупації у відповідному населеному пункті територіальної громади;
( Абзац третій підпункту 4 пункту 2 в редакції Постанови Національного банку № 132 від 18.10.2023 )
станом на день набрання чинності Законом України від 04 листопада 2022 року № 2736-IX "Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту фінансової системи України від дій держави, що здійснює збройну агресію проти України, та адаптації законодавства України до окремих стандартів Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) і вимог Директиви ЄС 2018/843" (далі - Закон про захист фінансової системи) особами, зазначеними в пункті 1 цієї постанови, які після набрання чинності Законом змінили своє місцезнаходження і їхнім новим місцезнаходженням стали населені пункти територіальних громад, уключені до Переліку (далі - особи, які змінили своє місцезнаходження), та усунені ними протягом 60 календарних днів із дня набрання чинності Законом про захист фінансової системи;
( Абзац четвертий підпункту 4 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 132 від 18.10.2023 )( Підпункт 4 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 225 від 31.10.2022; в редакції Постанови Національного банку № 8 від 15.02.2023 )
5) порушення вимог щодо подання до Національного банку документів та інформації, визначених нормативно-правовими актами Національного банку, зазначеними в додатку до цієї постанови, за умови, що такі порушення допущені:
( Абзац перший підпункту 5 пункту 2 в редакції Постанови Національного банку № 132 від 18.10.2023 )
до 17 серпня 2022 року та усунені протягом 60 календарних днів із цієї дати;
після 17 серпня 2022 року особами, місцезнаходженням яких є населені пункти територіальних громад, уключені до Переліку, у період перебування територіальної громади в Переліку та протягом трьох місяців з дня їх виключення з/внесення змін до Переліку в частині визначення/зміни дати завершення бойових дій/тимчасової окупації у відповідному населеному пункті територіальної громади.
( Абзац третій підпункту 5 пункту 2 в редакції Постанови Національного банку № 132 від 18.10.2023 )
станом на день набрання чинності Законом про захист фінансової системи особами, які змінили своє місцезнаходження, та усунені ними протягом 60 календарних днів із дня набрання чинності Законом про захист фінансової системи;
( Підпункт 5 пункту 2 в редакції Постанови Національного банку № 8 від 15.02.2023 )
6) неподання звітності, установленої Правилами № 123, а також іншої інформації та/або документів, яку/які станом на день набрання чинності Законом про захист фінансової системи особи, які змінили своє місцезнаходження, зобов’язані були подати до Національного банку відповідно до вимог, установлених законодавством України, включаючи подання інформації та/або документів на запит або вимогу Національного банку, строк подання якої/яких не сплинув станом на день набрання чинності Законом про захист фінансової системи, за умови, що такі порушення допущені особами, які змінили своє місцезнаходження, та усунені ними протягом 60 календарних днів із дня набрання чинності Законом про захист фінансової системи.
( Пункт 2 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 8 від 15.02.2023 )( Пункт 2 в редакції Постанови Національного банку № 195 від 29.08.2022 )
2-1. Національний банк не складає документа, в якому зафіксовано правопорушення, у разі неподання чи несвоєчасного подання звітності, інформації чи документів, визначених у підпунктах 1, 4, 5 пункту 2 цієї постанови, особами, місцезнаходженням яких є населені пункти територіальних громад, уключені до Переліку (крім осіб, які змінили своє місцезнаходження).
( Постанову доповнено новим пунктом 2-1 згідно з Постановою Національного банку № 8 від 15.02.2023; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 132 від 18.10.2023 )
3. Національний банк протягом дії воєнного стану в Україні не складає документа, в якому зафіксовано правопорушення, та не застосовує до страховиків заходів впливу за порушення нормативу якості активів, установленого Положенням про обов'язкові критерії і нормативи достатності капіталу та платоспроможності, ліквідності, прибутковості, якості активів та ризиковості операцій страховика, затвердженим розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, від 07 червня 2018 року № 850, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 06 липня 2018 року за № 782/32234 (зі змінами) (далі - Положення № 850).
( Пункт 3 в редакції Постанови Національного банку № 179 від 12.08.2022; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 8 від 15.02.2023 )
3-1. Національний банк протягом дії цієї постанови за порушення обов’язкових критеріїв і нормативів достатності капіталу та платоспроможності, ліквідності, прибутковості, ризиковості операцій страховика, установлених Положенням № 850, не складає документа, в якому зафіксовано правопорушення, та не застосовує заходів впливу за такі порушення, якщо порушення спричинене:
1) виключенням з прийнятних активів нерухомого майна, придбаного до 24 лютого 2022 року та втраченого, пошкодженого або знищеного внаслідок негативного впливу військової агресії Російської Федерації проти України та/або розташованого на території населених пунктів територіальних громад, уключених до Переліку; та/або
( Підпункт 1 пункту 3-1 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 132 від 18.10.2023 )
2) зміною справедливої вартості облігацій внутрішньої державної позики та облігацій зовнішньої державної позики, що належать страховикові, за умови, що право власності страховика на такі облігації підтверджено документально відповідно до законодавства України, а також зміною справедливої вартості дебіторської заборгованості за нарахованими відсотками за такими облігаціями.
( Постанову доповнено новим пунктом 3-1 згідно з Постановою Національного банку № 179 від 12.08.2022; в редакції Постанови Національного банку № 8 від 15.02.2023 )
3-2. Визначити такі особливості застосування страховиками Положення № 850 протягом дії цієї постанови:
1) до нормативу ризиковості операцій страховика включаються прийнятні активи у вигляді грошових коштів на поточних рахунках, банківських вкладів (депозитів) та коштів на рахунках умовного зберігання (ескроу) у загальному розмірі разом не більше 90 відсотків страхових резервів (за винятком коштів у розмірі резерву заявлених, але не врегульованих збитків, або резерву заявлених, але не виплачених збитків), із них банківські вклади (депозити) у банківських металах - не більше 15 відсотків страхових резервів;
2) до нормативу ризиковості операцій страховика включаються прийнятні активи, зазначені в підпункті 1 пункту 3-2 цієї постанови, розміщені в одному банку, у розмірі не більше 30 відсотків страхових резервів;
3) до нормативу ризиковості операцій страховика включаються в повному обсязі прийнятні активи, зазначені в підпункті 1 пункту 3-2 цієї постанови, якими представлені кошти резерву заявлених, але не врегульованих збитків, або кошти резерву заявлених, але не виплачених збитків;
4) із 31 березня 2023 року розрахунок активів, включаючи відстрочені аквізиційні витрати, та зобов’язань, включаючи страхові резерви, для визначення нормативного обсягу активів та величини прийнятних активів із метою дотримання нормативів платоспроможності та достатності капіталу, платоспроможності та достатності капіталу власника істотної участі, ризиковості операцій, якості активів здійснюється відповідно до реєстру показників звітності учасників ринку небанківських фінансових послуг, установлених Правилами № 123.
Страховик для застосування абзацу першого підпункту 4 пункту 3-2 цієї постанови для визначення нормативного обсягу активів визначає:
зобов’язання, крім страхових резервів, відстрочені аквізиційні витрати - за показниками звітності, встановленими в реєстрі показників (основні складові) у рядках 1-100 додатка 1 до Правил № 123;
страхові резерви - за показниками звітності, встановленими в реєстрі показників (основні складові) у рядках 1068-1078 додатка 1 до Правил № 123 .
Страховик для застосування абзацу першого підпункту 4 пункту 3-2 цієї постанови для визначення величини прийнятних активів використовує показники звітності, встановлені в реєстрі показників (основні складові) у рядках 1176-1205 додатка 1 до Правил № 123;
5) із 30 червня 2023 року для страховика, що здійснює страхування життя, до нормативу платоспроможності та достатності капіталу та нормативу ризиковості операцій страховика уключаються прийнятні активи у вигляді нерухомого майна, якщо таким нерухомим майном відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" є:
житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові і нежитлові приміщення, щодо яких страховиком здійснено державну реєстрацію прав власності на таке нерухоме майно відповідно до законодавства України;
земельні ділянки, щодо яких страховиком здійснено державну реєстрацію прав власності на таке нерухоме майно відповідно до законодавства України, на яких розташовані (розміщені) житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові і нежитлові приміщення, які використовуються страховиком під час здійснення діяльності, визначеної частиною п’ятнадцятою статті 2 Закону України "Про страхування";
6) із 30 червня 2023 року для страховика, що здійснює страхування інше, ніж страхування життя, до нормативу платоспроможності та достатності капіталу і нормативу ризиковості операцій страховика уключаються прийнятні активи у вигляді нерухомого майна, якщо таким нерухомим майном є:
будівлі та споруди (крім тих, що належать до житлових), а також їх окремі частини, нежитлові приміщення, щодо яких страховиком здійснено державну реєстрацію прав власності на таке нерухоме майно відповідно до законодавства України;
земельні ділянки, щодо яких страховиком здійснено державну реєстрацію прав власності на таке нерухоме майно відповідно до законодавства України, на яких розташовані (розміщені) будівлі та споруди (крім тих, що належать до житлових), а також їх окремі частини, нежитлові приміщення, які використовуються страховиком під час здійснення діяльності, визначеної частиною п’ятнадцятою статті 2 Закону України "Про страхування";
7) із 30 червня 2023 року активи, що зареєстровані та/або перебувають у населених пунктах територіальних громад, уключених до Переліку, не включаються страховиком до суми прийнятних активів.
( Підпункт 7 пункту 3-2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 132 від 18.10.2023 )( Постанову доповнено новим пунктом 3-2 згідно з Постановою Національного банку № 179 від 12.08.2022; в редакції Постанови Національного банку № 8 від 15.02.2023 )
4. Національний банк не складає документ, в якому зафіксовано правопорушення, та не застосовує до кредитних спілок заходів впливу:
1) за порушення обов’язкових фінансових нормативів та вимог, що обмежують ризики за операціями з фінансовими активами кредитних спілок, установлених Положенням про обов’язкові фінансові нормативи та вимоги, що обмежують ризики за операціями з фінансовими активами кредитних спілок, затвердженим розпорядженням Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері ринків фінансових послуг, від 19 вересня 2019 року № 1840, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27 листопада 2019 року за № 1186/34157 (далі - Положення № 1840), за умови, що місцезнаходженням таких кредитних спілок є населені пункти територіальних громад, уключені до Переліку, у період перебування територіальної громади в Переліку та протягом трьох місяців з дня їх виключення з/внесення змін до Переліку в частині визначення/зміни дати завершення бойових дій/тимчасової окупації у відповідному населеному пункті територіальної громади;
2) визначених у пунктах 1-5, 7-8 частини першої статті 40 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", за порушення обов’язкових фінансових нормативів та вимог, що обмежують ризики за операціями з фінансовими активами кредитних спілок, установлених у Положенні № 1840, за умови, що такі порушення:
спричинені негативним впливом військової агресії Російської Федерації проти України на діяльність кредитної спілки;
вчинені кредитними спілками, місцезнаходженням яких є населені пункти територіальних громад, які не включені до Переліку;
3) якщо вони не провели чергових загальних зборів членів кредитної спілки за підсумками 2021 та 2022 року.
( Пункт 4 в редакції Постанови Національного банку № 132 від 18.10.2023 )( Пункт 5 виключено на підставі Постанови Національного банку № 179 від 12.08.2022 )( Пункт 6 виключено на підставі Постанови Національного банку № 179 від 12.08.2022 )( Пункт 7 виключено на підставі Постанови Національного банку № 179 від 12.08.2022 )( Пункт 8 виключено на підставі Постанови Національного банку № 179 від 12.08.2022 )
9. Страховик, на якого поширюються вимоги пунктів 2, 3 цієї постанови, зобов’язаний дотримуватись обмежень, а саме не здійснювати:
1) виплати бонусів, премій та інших додаткових матеріальних винагород керівникам страховика, крім виплат, які є фіксованими складовими винагороди;
2) виплати дивідендів акціонерам/учасникам, крім виплати дивідендів за привілейованими акціями;
3) операцій, які можуть призвести до невиконання нормативів платоспроможності та достатності капіталу та/або нормативу ризиковості операцій.
( Пункт 9-1 виключено на підставі Постанови Національного банку № 247 від 22.12.2022 )
10. Кредитна спілка, на яку поширюються вимоги пунктів 2, 4 цієї постанови, зобов’язана дотримуватись обмежень, а саме:
1) не здійснювати заміни забезпечення за кредитними договорами, якщо така заміна призводить до збільшення розміру резерву забезпечення покриття втрат від неповернених позичок за таким кредитним договором;
2) не здійснювати виплати бонусів, премій та інших додаткових матеріальних винагород керівникам кредитної спілки, крім виплат, які є фіксованими складовими винагороди;
3) не здійснювати збільшення обсягів капітальних інвестицій за основними засобами та нематеріальними активами, які забезпечують діяльність кредитної спілки, але не дають доходу, крім нерухомого майна, що перейшло у власність кредитної спілки на підставі реалізації прав заставодержателя відповідно до умов договору застави;
4) дотримуватися вимог пункту 16 цієї постанови.
11. Небанківська фінансова установа, яка отримала ліцензію на провадження господарської діяльності з надання гарантій та допустила порушення обов'язкових фінансових нормативів та вимог, що обмежують ризики за операціями з фінансовими активами, установлених Положенням про обов'язкові фінансові нормативи та вимоги, що обмежують ризики за операціями з фінансовими активами фінансових установ, що отримали ліцензію на здійснення господарської діяльності з надання гарантій та поручительств, затвердженим розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, від 30 травня 2019 року № 980, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 15 жовтня 2019 року за № 1113/34084, зобов’язана дотримуватись обмежень, а саме не здійснювати виплати бонусів, премій та інших додаткових матеріальних винагород керівникам небанківської фінансової установи, крім виплат, які є фіксованими складовими винагороди, а також дотримуватися вимог пункту 17 цієї постанови.
( Пункт 11 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 195 від 29.08.2022 )
11-1. Страховик або кредитна спілка, що порушив/порушила зобов'язання за діючими договорами про надання фінансових послуг, протягом дії воєнного стану в Україні повинен/повинна письмово повідомити Національний банк про порушення таких зобов'язань протягом трьох робочих днів із дати такого порушення і надати перелік заходів (із зазначенням строків) щодо приведення своєї діяльності у відповідність до вимог законодавства та усунення порушень виконання зобов'язань за договорами про надання фінансових послуг.
( Постанову доповнено новим пунктом 11-1 згідно з Постановою Національного банку № 179 від 12.08.2022; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 8 від 15.02.2023 )
12. Національний банк має право прийняти рішення про застосування до особи, зазначеної в пункті 1 цієї постанови, відповідальної особи небанківської фінансової групи, інших учасників небанківської фінансової групи заходів впливу в разі невиконання вимог цієї постанови.
( Пункт 12 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 195 від 29.08.2022 )
12-1. Національний банк для цілей складання річного плану проведення інспекційних перевірок на 2023 рік:
1) під час визначення рівня суспільної важливості учасників ринку небанківських фінансових послуг ураховує результати оцінювання, проведеного Національним банком із 01 жовтня 2020 року до 30 вересня 2021 року;
2) під час оцінки ступеню ризику керується висновками щодо фактів, подій, обставин, осіб, що ґрунтуються на професійному судженні Національного банку під час здійснення нагляду за діяльністю на ринках небанківських фінансових послуг, з урахуванням практичного застосування законодавства України про регулювання діяльності з надання фінансових послуг, практичного застосування законодавства України про захист прав споживачів фінансових послуг, а також законодавства України, яке діє в період запровадження воєнного стану та після його припинення або скасування.
( Постанову доповнено новим пунктом 12-1 згідно з Постановою Національного банку № 179 від 12.08.2022 )
13. Кредитні спілки мають право не видавати:
1) внески (вклади) за договорами про залучення строкового внеску (вкладу) та нараховані проценти за цими внесками (вкладами) до закінчення строку їх дії;
2) додаткові пайові внески членам кредитної спілки в разі звернення про їх видачу.
14. Кредитні спілки обмежують видачу готівкових грошових коштів у національній валюті України в обсязі не більше 100000 грн кожному члену кредитної спілки на добу.
15. Кредитні спілки мають право встановлювати граничну суму видачі готівкових грошових коштів у національній валюті України на добу на кожного члена кредитної спілки за умови дотримання обмеження, передбаченого в пункті 14 цієї постанови.
16. Кредитним спілкам заборонити:
1) здійснення операцій із пов’язаними з кредитною спілкою особами в частині укладання нових кредитних договорів, укладання договорів про внесення змін до кредитних договорів щодо збільшення сум кредиту;
( Підпункт 1 пункту 16 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 97 від 10.05.2022 )
2) дострокове повернення внесків (вкладів) членам кредитної спілки, які є пов’язаними з кредитною спілкою особами, за договорами про залучення строкового внеску (вкладу) та нараховані проценти за цими внесками (вкладами) до закінчення строку їх дії;
3) видачу додаткових пайових внесків членам кредитної спілки, які є пов’язаними з кредитною спілкою особами, у разі звернення про їх видачу;
4) здійснювати розподіл нерозподіленого прибутку в будь-якій формі (уключаючи на пайові внески у вигляді процентів), крім спрямування такого прибутку на збільшення резервного капіталу.
16-1. Кредитна спілка під час застосування вимог розділу VI Положення № 1840 під час визначення кількості днів прострочення за простроченими договорами кредиту відповідно до пункту 4 розділу VI Положення № 1840 не враховує період з 28 лютого 2022 року до 31 серпня 2022 року.
( Абзац перший пункту 16-1із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 179 від 12.08.2022 )
Кредитна спілка продовжує відлік кількості календарних днів прострочення за простроченими договорами кредиту відповідно до пункту 4 розділу VI Положення № 1840 із 01 вересня 2022 року з урахуванням кількості прострочених календарних днів, що мали місце станом на 28 лютого 2022 року.
( Абзац другий пункту 16-1із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 179 від 12.08.2022 )
Кредитна спілка під час застосування вимог розділу VI Положення № 1840 визначає рівень простроченості договору кредиту відповідно до нових умов договору кредиту, пов'язаних із реструктуризацією зобов'язань за таким договором кредиту, за одночасного дотримання таких умов:
( Пункт 16-1 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 97 від 10.05.2022 )
1) продовжено строк дії договору кредиту, який не був простроченим станом на 23 лютого 2022 року, або кредит було видано протягом дії воєнного стану, та/або внесено зміни до графіка погашення такого кредиту;
( Пункт 16-1 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 97 від 10.05.2022; в редакції Постанови Національного банку № 132 від 18.10.2023 )
2) умови реструктуризації передбачають сплату основної суми кредиту та процентів щомісяця;
( Пункт 16-1 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 97 від 10.05.2022; в редакції Постанови Національного банку № 132 від 18.10.2023 )
3) кредитна спілка на підставі заяви позичальника прийняла обґрунтоване рішення, що відображено в рішенні кредитного комітету, про необхідність реструктуризації зобов'язань за договором кредиту, спричиненої фінансовими труднощами позичальника внаслідок військової агресії російської федерації проти України;
( Пункт 16-1 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 97 від 10.05.2022 )
4) кредитна спілка здійснила реструктуризацію зобов'язань за договором кредиту в період дії воєнного стану.
( Пункт 16-1 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 97 від 10.05.2022 )( Постанову доповнено новим пунктом 16-1 згідно з Постановою Національного банку № 61 від 23.03.2022 )
17. Небанківським фінансовим установам, які отримали ліцензію на провадження господарської діяльності з надання гарантій, заборонити здійснення операцій із пов’язаними особами в частині укладання нових договорів про надання гарантій, укладання договорів про внесення змін до договорів про надання гарантій щодо збільшення строків користування гарантією та/або збільшення розміру гарантії.
18. Визначити такі особливості застосування Положення про ліцензування та реєстрацію:
1) строк розгляду інформації та пакетів документів, поданих до 24 лютого 2022 року в межах процедур, визначених Положенням про ліцензування та реєстрацію, зупиняється з 24 лютого 2022 року та поновлюється з наступного робочого дня після дня припинення або скасування воєнного стану в Україні без повідомлення про це заявника;
( Підпункт 1 пункту 18 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 66 від 30.03.2022 )
2) строк розгляду інформації та пакетів документів (крім пакета документів, передбаченого в пунктах 18-3, 18-10, 18-11 цієї постанови), поданих починаючи з 24 лютого 2022 року до дня припинення або скасування воєнного стану в Україні в межах процедур, визначених Положенням про ліцензування та реєстрацію, розпочинає перебіг з першого робочого дня, наступного за днем припинення або скасування воєнного стану в Україні, без повідомлення про це заявника;
( Підпункт 2 пункту 18 із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 66 від 30.03.2022, № 160 від 27.07.2022, № 225 від 31.10.2022 )
3) голова правління (одноосібний виконавчий орган), голова та члени наглядової ради, головний бухгалтер об’єднаної кредитної спілки, страховика, призначені після 01 січня 2022 року, вступають на посаду до отримання погодження з боку Національного банку. Документи щодо погодження таких осіб, які були обрані/призначені до 17 серпня 2022 року, подаються до Національного банку протягом 60 календарних днів із цієї дати. Документи щодо погодження таких осіб, які були обрані/призначені після 17 серпня 2022 року, подаються до Національного банку протягом місяця після призначення / обрання / вступу на посаду;
( Підпункт 3 пункту 18 із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 66 від 30.03.2022, № 179 від 12.08.2022, № 195 від 29.08.2022 )( Підпункт 4 пункту 18 виключено на підставі Постанови Національного банку № 179 від 12.08.2022 )
5) особа, яка після 01 січня 2022 року та до 17 серпня 2022 року набула істотної участі в страховику або збільшила свою істотну участь до рівня, визначеного в пункті 205 глави 22 розділу III Положення про ліцензування та реєстрацію, має право протягом 60 календарних днів із 17 серпня 2022 року та під час розгляду Національним банком відповідного пакета документів користуватися правом голосу придбаних акцій (часток) та брати участь в управлінні страховиком. Документи щодо погодження таких осіб подаються до Національного банку протягом 60 календарних днів із 17 серпня 2022 року;
( Підпункт 5 пункту 18 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 66 від 30.03.2022; в редакції Постанови Національного банку № 179 від 12.08.2022; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 195 від 29.08.2022 )( Підпункт 6 пункту 18 виключено на підставі Постанови Національного банку № 179 від 12.08.2022 )( Підпункт 7 пункту 18 виключено на підставі Постанови Національного банку № 179 від 12.08.2022 )( Підпункт 8 пункту 18 виключено на підставі Постанови Національного банку № 179 від 12.08.2022 )( Підпункт 9 пункту 18 виключено на підставі Постанови Національного банку № 179 від 12.08.2022 )( Підпункт 10 пункту 18 виключено на підставі Постанови Національного банку № 179 від 12.08.2022 )
11) об'єднана кредитна спілка/страховик на період воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення чи скасування має право покладати на особу або різних осіб виконання обов'язків керівника, головного бухгалтера об'єднаної кредитної спілки/страховика, які були призвані або прийняті на військову службу до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Служби безпеки України або органів і підрозділів цивільного захисту та територіальної оборони, без урахування вимог пункту 448 глави 54 розділу IX Положення про ліцензування та реєстрацію;
( Пункт 18 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 225 від 31.10.2022 )
12) Національний банк не застосовує ознаку небездоганної ділової репутації, визначену в підпункті 2 пункту 225 глави 25 розділу IV Положення про ліцензування та реєстрацію, до фізичної особи, яка під час дії воєнного стану в Україні:
та протягом трьох місяців після його припинення чи скасування виконує/виконувала обов'язки керівника, головного бухгалтера фінансової установи або керівника підрозділу внутрішнього аудиту фінансової установи, які були призвані або прийняті на військову службу до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Служби безпеки України або органів і підрозділів цивільного захисту та територіальної оборони або
займає/займала посаду, або виконувала обов'язки за посадою керівника, головного бухгалтера фінансової установи та якій нормативно-правовими актами Національного банку було надано право подати до Національного банку документи щодо погодження на таку посаду після припинення або скасування воєнного стану в Україні або в інший строк, ніж той, що передбачений Положенням про ліцензування та реєстрацію;
( Пункт 18 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 225 від 31.10.2022 )
13) Національний банк не застосовує до особи ознаку небездоганної ділової репутації, визначену в підпункті 3 пункту 229 глави 26 розділу IV Положення про ліцензування та реєстрацію, пов'язану з порушенням (невиконанням або неналежним виконанням) особою зобов'язань фінансового характеру у зв'язку з дією обмежень на здійснення транскордонних переказів валютних цінностей з України, установлених у пункті 14 постанови Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року № 18 "Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану"(зі змінами);
( Пункт 18 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 225 від 31.10.2022 )
14) фізична або юридична особа, щодо якої є ознака небездоганної ділової репутації, визначена в підпункті 7 пункту 223 глави 25 або підпункті 5 пункту 228 глави 26 розділу IV Положення про ліцензування та реєстрацію, не має права подавати до Національного банку клопотання про незастосування до неї ознаки небездоганної ділової репутації відповідно до пункту 239-1 глави 29 розділу IV Положення про ліцензування та реєстрацію;
( Пункт 18 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 9 від 16.02.2023 )
15) юридична особа, щодо якої наявні ознаки небездоганної ділової репутації, визначені у главі 26 розділу IV Положення про ліцензування та реєстрацію, пов’язані з наявністю в її керівника та/або власника істотної участі в цій особі ознаки небездоганної ділової репутації, визначеної в підпункті 7 пункту 223 глави 25 або в підпункті 5 пункту 228 глави 26 розділу IV Положення про ліцензування та реєстрацію, не має права подавати до Національного банку клопотання про незастосування до неї такої ознаки небездоганної ділової репутації відповідно до пункту 239 глави 29 розділу IV Положення про ліцензування та реєстрацію;
( Пункт 18 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 9 від 16.02.2023 )
16) страховик, який має діючу ліцензію на здійснення страхової діяльності, для отримання ліцензії (ліцензій) на новий вид страхування замість документів, визначених у підпунктах 5-7 пункту 400 глави 48 розділу VII Положення про ліцензування та реєстрацію, подає до Національного банку такі документи:
звітність, визначену в Правилах № 123, станом на останню звітну дату, що передує даті звернення такого страховика до Національного банку для отримання ліцензії (ліцензій) на новий вид страхування.
У пояснювальній записці до звітності страховика, крім інформації, визначеної в Правилах № 123, додатково надається інформація про дебіторську заборгованість, включаючи інформацію про сторони та суму операцій, строки та умови погашення дебіторської заборгованості, інформацію про наявність забезпечення і характер відшкодування, яке надаватиметься під час погашення, якщо за даними такої звітності дебіторська заборгованість страховика становить більше ніж 10 відсотків суми активів страховика.
У пояснювальній записці до звітності страховика додатково надається інформація про інвестиції, цільове призначення інвестицій, об'єкт та суму інвестицій, якщо за даними такої звітності фінансові інвестиції страховика становлять більше ніж 10 відсотків суми активів страховика;
оригінал звіту про надання впевненості щодо звітних даних страховика станом на останню звітну дату, що передує даті звернення такого страховика до Національного банку для отримання ліцензії (ліцензій) на новий вид страхування, складених згідно з Правилами № 123, підготовлений суб'єктом аудиторської діяльності відповідно до міжнародних стандартів аудиту, який згідно із Законом України "Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність" має право проводити обов'язковий аудит фінансової звітності підприємств, що становлять суспільний інтерес.
Звітність, визначена в Правилах № 123, подається в порядку, установленому в Правилах № 123.
Звіт про надання впевненості щодо звітних даних страховика подається в один із способів, визначених у пункті 20 глави 2 розділу I Положення про ліцензування та реєстрацію .
( Пункт 18 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 59 від 05.05.2023 )
18-1. Кредитна спілка під час дії воєнного стану в Україні має право скористатися особливим порядком відкликання (анулювання) усіх ліцензій на провадження діяльності з надання фінансових послуг (далі - ліцензії) та виключення відомостей про кредитну спілку з Державного реєстру фінансових установ (далі - Реєстр), передбаченим у пунктах 18-2-18-8 цієї постанови.
( Постанову доповнено новим пунктом 18-1 згідно з Постановою Національного банку № 160 від 27.07.2022; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 225 від 31.10.2022 )
18-2. Кредитна спілка, яка не має зобов'язань за договорами про залучення внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки, має право звернутися до Національного банку із заявою про відкликання (анулювання) ліцензій та виключення відомостей про кредитну спілку з Реєстру.
Національний банк має право прийняти рішення про відкликання (анулювання) ліцензій та виключення відомостей про кредитну спілку з Реєстру або про відмову у відкликанні (анулюванні) ліцензій та виключенні відомостей про кредитну спілку з Реєстру в разі отримання від кредитної спілки передбачених у пункті 18-3 цієї постанови документів для відкликання (анулювання) ліцензій та виключення відомостей про кредитну спілку з Реєстру [рішення приймає Комітет з питань нагляду та регулювання діяльності ринків небанківських фінансових послуг (далі - Комітет з питань нагляду)].
( Постанову доповнено новим пунктом 18-2 згідно з Постановою Національного банку № 160 від 27.07.2022 )
18-3. Кредитна спілка для відкликання (анулювання) ліцензій та виключення відомостей про кредитну спілку з Реєстру подає в один із способів, визначених у пункті 20 глави 2 розділу І Положення про ліцензування та реєстрацію, до Національного банку:
1) заяву про відкликання (анулювання) ліцензій та виключення відомостей про кредитну спілку з Реєстру в довільній формі, підписану головою правління або іншим уповноваженим представником кредитної спілки;