• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про врегулювання діяльності учасників ринку небанківських фінансових послуг, небанківських фінансових груп, учасників платіжного ринку, колекторських компаній та юридичних осіб, які отримали ліцензію на надання банкам послуг з інкасації

Національний банк України  | Постанова, Перелік від 06.03.2022 № 39
Редакції
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Постанова, Перелік
  • Дата: 06.03.2022
  • Номер: 39
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Постанова, Перелік
  • Дата: 06.03.2022
  • Номер: 39
  • Статус: Документ діє
Редакції
Документ підготовлено в системі iplex
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
06.03.2022 № 39
Про врегулювання діяльності учасників ринку небанківських фінансових послуг, небанківських фінансових груп, учасників платіжного ринку, колекторських компаній та юридичних осіб, які отримали ліцензію на надання банкам послуг з інкасації
Відповідно до статей 7, 15, 55-1 Закону України "Про Національний банк України", статей 19, 21, 28 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", статті 36 Закону України "Про страхування", статті 26 Закону України "Про кредитні спілки", статей 9, 10 та 12 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", Закону України "Про правовий режим воєнного стану", Закону України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні"", Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", з метою забезпечення безпеки та фінансової стабільності фінансової системи, запобігання кризовим явищам у період запровадження воєнного стану та мінімізації негативного впливу наслідків військової агресії Російської Федерації проти України Правління Національного банку України ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Вимоги цієї постанови поширюються на:
1) надавачів фінансових, супровідних послуг (крім банків);
2) небанківські фінансові групи, нагляд на консолідованій основі за якими здійснює Національний банк України (далі - Національний банк);
3) операторів платіжних систем, технологічних операторів платіжних послуг, учасників платіжних систем, надавачів обмежених платіжних послуг;
4) операторів поштового зв’язку, що мають право здійснювати діяльність з торгівлі валютними цінностями;
5) юридичних осіб, які отримали ліцензію Національного банку на надання банкам послуг з інкасації / ліцензію на здійснення операцій з готівкою;
6) комерційних агентів, залучених для надання фінансових платіжних послуг.
( Пункт 1 в редакції Постанови Національного банку № 43 від 10.04.2024 )
2. Вимоги цієї постанови поширюються на банки, філії іноземних банків (далі - банки), органи державної влади, органи місцевого самоврядування, які є надавачами платіжних послуг, у випадках, визначених цією постановою.
( Пункт 2 в редакції Постанови Національного банку № 43 від 10.04.2024 )
3. Особи, зазначені в пункті 1 цієї постанови, звільняються від подання документів, інформації, що на виконання вимог Положення про ліцензування та реєстрацію надавачів фінансових послуг та умови провадження ними діяльності з надання фінансових послуг, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 24 грудня 2021 року № 153 (зі змінами), та постанови Правління Національного банку України від 24 грудня 2021 року № 153 "Про затвердження Положення про ліцензування та реєстрацію надавачів фінансових послуг та умови провадження ними діяльності з надання фінансових послуг" (зі змінами) мали обов’язок подати, але з урахуванням вимог Постанови № 39 станом на 31 грудня 2023 року не подали до Національного банку, за одночасного дотримання таких умов:
1) місцезнаходженням таких осіб відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР) станом на 01 січня 2024 року були населені пункти територій, зазначених у пунктах 2, 3 розділу I та розділі II Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за № 1668/39004 (зі змінами) (далі - Перелік);
2) стосовно відповідної території, зазначеної в підпункті 1 пункту 3 цієї постанови, не визначено дати завершення бойових дій / дати завершення тимчасової окупації (далі - пункти 2, 3 розділу I та розділ II Переліку) станом на 01 січня 2024 року.
( Пункт 3 в редакції Постанови Національного банку № 43 від 10.04.2024 )
4. Особи, зазначені в пункті 1 цієї постанови, місцезнаходженням яких є населені пункти територій, зазначених у пунктах 2, 3 розділу I Переліку, з урахуванням особливостей, установлених у пунктах 20-1, 20-12 цієї постанови, протягом трьох місяців після:
1) визначення в пунктах 2, 3 розділу I Переліку дати завершення бойових дій;
2) зміни місцезнаходження на населений пункт території, що не включена до Переліку, або на населений пункт території, уключеної до Переліку, щодо якої визначена дата завершення бойових дій / тимчасової окупації такої території;
3) 16 квітня 2024 року, якщо місцезнаходження було змінено до зазначеної дати, на населений пункт території, що не включена до Переліку, або на населений пункт території, уключеної до Переліку, щодо якої визначено дату завершення бойових дій / тимчасової окупації такої території,
зобов’язані подати в разі виникнення підстав для подання документи та/або інформацію, зазначені в:
Положенні про вимоги до структури власності надавачів фінансових послуг, затвердженому постановою Правління Національного банку України від 14 квітня 2021 року № 30 (зі змінами) (далі - Положення № 30);
постанові Правління Національного банку України від 12 серпня 2022 року № 177 "Про особливості застосування процедур реєстрації та ліцензування учасників ринку небанківських фінансових послуг у період дії воєнного стану та внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 06 березня 2022 року № 39" (зі змінами) (далі - Постанова № 177);
постанові Правління Національного банку України від 29 грудня 2023 року № 199 "Про затвердження Положення про авторизацію надавачів фінансових послуг та умови здійснення ними діяльності з надання фінансових послуг" (зі змінами) (далі - Постанова № 199);
Положенні про авторизацію надавачів фінансових послуг та умови здійснення ними діяльності з надання фінансових послуг, затвердженому постановою Правління Національного банку України від 29 грудня 2023 року № 199 (зі змінами) (далі - Положення про авторизацію);
нормативно-правових актах Національного банку, зазначених у додатку 1 до цієї постанови.
( Пункт 4 в редакції Постанови Національного банку № 43 від 10.04.2024 )
5. Вимоги нормативно-правових актів Національного банку, зазначені в додатку 1 до цієї постанови, застосовуються до осіб, які подали / подають до Національного банку документи в межах процедур, визначених нормативно-правовими актами Національного банку, зазначеними в додатку 1 до цієї постанови, а також до осіб, визначених у пунктах 1, 2 цієї постанови, з урахуванням того, що строк розгляду інформації та документів, поданих починаючи з 24 лютого 2022 року до дня припинення або скасування воєнного стану в Україні в межах процедур, визначених нормативно-правовими актами Національного банку, зазначеними в додатку 1 до цієї постанови, розпочинає перебіг з першого робочого дня, наступного за днем припинення або скасування воєнного стану в Україні без повідомлення про це заявника.
( Пункт 5 в редакції Постанови Національного банку № 43 від 10.04.2024 )
6. Вимоги підпунктів 1, 3-5 пункту 8, пункту 20-14 цієї постанови не поширюються на осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, які після набрання чинності Законом України від 27 липня 2022 року № 2463-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей діяльності фінансового сектору у зв’язку із введенням воєнного стану в Україні" (далі - Закон) змінили своє місцезнаходження і їх новим місцезнаходженням стали населені пункти територій, зазначених у пунктах 2, 3 розділу I та розділі II Переліку , за умови, що стосовно відповідної території не визначено дати завершення бойових дій / дати завершення тимчасової окупації (далі - особи, які змінили своє місцезнаходження).
( Пункт 6 в редакції Постанови Національного банку № 43 від 10.04.2024 )
7. Вимоги пункту 6 цієї постанови не поширюються на осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, які змінили місцезнаходження до дати включення території відповідного населеного пункту до пунктів 2, 3 розділу I, розділу II Переліку .
( Пункт 7 в редакції Постанови Національного банку № 43 від 10.04.2024 )
8. Національний банк не застосовує до осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, заходів впливу за:
1) неподання, несвоєчасне подання звітності, установленої Правилами складання та подання звітності учасниками ринку небанківських фінансових послуг до Національного банку України, затвердженими постановою Правління Національного банку України від 25 листопада 2021 року № 123 (зі змінами) (далі - Правила № 123), іншої інформації та/або документів, що ці особи повинні були подати до Національного банку станом на день набрання чинності Законом відповідно до вимог, установлених законодавством України, включаючи подання інформації та/або документів на запит або вимогу Національного банку, строк подання якої / яких не сплинув на дату набрання чинності Законом, за умови, що такі порушення:
усунені протягом 60 календарних днів із дня набрання чинності Законом;
допущені особами, місцезнаходженням яких є території, зазначені в пунктах 2, 3 розділу I та розділі II Переліку, у період перебування території в пунктах 2, 3 розділу I та розділі II Переліку та протягом трьох місяців із дня її виключення з / внесення змін до Переліку в частині визначення / зміни дати завершення бойових дій / тимчасової окупації території відповідного населеного пункту (далі - день виключення з Переліку);
2) порушення строків подання фінансової звітності та консолідованої фінансової звітності за 2021 рік, проміжної фінансової звітності та проміжної консолідованої фінансової звітності за 2022, 2023, 2024 роки, фінансової звітності та консолідованої фінансової звітності за 2022, 2023 роки, складених на основі таксономії фінансової звітності за міжнародними стандартами в єдиному електронному форматі, до центру збору фінансової звітності, операційне управління яким здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку / консолідованої звітності небанківської фінансової групи за 2023 рік, проміжної консолідованої звітності небанківської фінансової групи за 2024 рік - до Національного банку;
3) порушення вимоги щодо наявності власного капіталу, визначеної в пункті 176 глави 14 розділу II Положення про авторизацію, за умови, що такі порушення були допущені особами, місцезнаходженням яких є населені пункти територій, зазначених у пунктах 2, 3 розділу I Переліку, за умови, що стосовно відповідної території не визначено дати завершення бойових дій (далі - пункти 2, 3 розділу I Переліку), у період перебування території в пунктах 2, 3 розділу I Переліку та протягом трьох місяців із дня виключення з Переліку;
4) порушення вимог щодо подання до Національного банку документів та інформації, визначених Положенням про авторизацію, Постановою № 199, Постановою № 177, за умови, що такі порушення допущені особами, місцезнаходженням яких є населені пункти територій, зазначених у пунктах 2, 3 розділу I Переліку, у період перебування території в Переліку та протягом трьох місяців з дня виключення з Переліку;
5) порушення вимог щодо подання до Національного банку документів та інформації, визначених нормативно-правовими актами Національного банку, зазначеними в додатку 1 до цієї постанови, за умови, що такі порушення допущені особами, місцезнаходженням яких є населені пункти територій, зазначених у пунктах 2, 3 розділу I Переліку, у період перебування території в Переліку та протягом трьох місяців із дня виключення з Переліку;
6) порушення вимог щодо подання до Національного банку документів та інформації, визначених нормативно-правовими актами Національного банку, зазначеними в пунктах 1-6 додатка 1 до цієї постанови, за умови, що такі порушення допущені станом на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту фінансової системи України від дій держави, що здійснює збройну агресію проти України, та адаптації законодавства України до окремих стандартів Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) і вимог Директиви ЄС 2018/843" (далі - Закон про захист фінансової системи) особами, які змінили своє місцезнаходження, та усунені ними протягом 60 календарних днів із дня набрання чинності Законом про захист фінансової системи;
7) неподання звітності, установленої Правилами № 123, а також іншої інформації та/або документів, яку/які станом на день набрання чинності Законом про захист фінансової системи особи, які змінили своє місцезнаходження, зобов’язані були подати до Національного банку відповідно до вимог, установлених законодавством України, включаючи подання інформації та/або документів на запит або вимогу Національного банку, строк подання якої/яких не сплинув станом на день набрання чинності Законом про захист фінансової системи, за умови, що такі порушення допущені особами, які змінили своє місцезнаходження, та усунені ними протягом 60 календарних днів із дня набрання чинності Законом про захист фінансової системи.
( Пункт 8 в редакції Постанови Національного банку № 43 від 10.04.2024 )
9. Національний банк не складає документа, в якому зафіксовано порушення, у разі неподання чи несвоєчасного подання звітності, інформації чи документів, визначених у підпунктах 1, 4, 5 пункту 8 цієї постанови, особами, місцезнаходженням яких є населені пункти територій, зазначених у пунктах 2, 3 розділу I Переліку (крім осіб, які змінили своє місцезнаходження).
( Пункт 9 в редакції Постанови Національного банку № 43 від 10.04.2024 )
10. Вимоги Положення про встановлення вимог щодо забезпечення платоспроможності та інвестиційної діяльності страховика, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29 грудня 2023 року № 201 (далі - Положення № 201), з урахуванням пункту 3 постанови Правління Національного банку України від 29 грудня 2023 року № 201 "Про затвердження Положення про встановлення вимог щодо забезпечення платоспроможності та інвестиційної діяльності страховика" застосовуються страховиками з такими особливостями:
1) протягом дії воєнного стану, але не пізніше 30 червня 2025 року коефіцієнт ефективності перестрахування (kre ), формула розрахунку якого встановлена в підпункті 1 пункту 1 додатка 3 до Положення № 201, визначається з урахуванням такого:
страхові виплати (страхові відшкодування), нараховані за розрахунковий період 2 (CB), розмір резерву заявлених, але не виплачених збитків за договорами прямого страхування та договорами вхідного перестрахування на кінець розрахункового періоду 2 (RBNSK ), що використовуються з метою визначення коефіцієнта ефективності перестрахування (kre ), за кожною окремою лінією бізнесу з числа ліній бізнесу, що визначені в додатку 1 до Положення про порядок формування страховиками технічних резервів , затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29 грудня 2023 року № 203 (зі змінами) (далі - Положення про формування технічних резервів), можуть не включати один з таких варіантів:
дані, що стосуються найбільших та/або найменших збитків, які сталися за договорами, якими передбачено відшкодування збитків, що заподіяні внаслідок війни, воєнних дій, бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, у кількості разом не більше ніж 2,5 відсотка від кількості всіх заявлених збитків за такою лінією бізнесу, що входять до CB або RBNSK, якщо кількість заявлених збитків за такою лінією бізнесу, що входять до CB або RBNSK, перевищує 40 заявлених збитків;
розмір одного найбільшого або одного найменшого заявленого збитку за такою лінією бізнесу, який стався за договором, яким передбачено відшкодування збитків, що заподіяні внаслідок війни, воєнних дій, бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, що входить до CB або RBNSK, якщо кількість заявлених збитків за такою лінією бізнесу, що входить до CB або RBNSK, є меншою за 40 заявлених збитків, але не меншою за 20 заявлених збитків.
Заявлені збитки за лінією бізнесу, що не були включені до CB або RBNSK відповідно до абзаців другого - четвертого підпункту 1 пункту 10 цієї постанови, не включаються також до складу таких компонентів формули визначення коефіцієнта ефективності перестрахування (kre ):
розміру резерву заявлених, але не виплачених збитків за договорами прямого страхування та договорами вхідного перестрахування на початок розрахункового періоду 2 (RBNSп ), якщо такі збитки були заявлені на початок розрахункового періоду 2;
часток страхових виплат (страхових відшкодувань), нарахованих за розрахунковий період 2 (CBre), резерву заявлених, але не виплачених збитків за договорами вихідного перестрахування на кінець розрахункового періоду 2 див. зображення за такими збитками;
резерву заявлених, але не виплачених збитків за договорами вихідного перестрахування на початок розрахункового періоду 2 див. зображення за такими збитками, якщо такі збитки були заявлені на початок розрахункового періоду 2;
2) у період з 01 липня до 31 грудня 2025 року коефіцієнт ефективності перестрахування (kre ), формула розрахунку якого встановлена в підпункті 1 пункту 1 додатка 3 до Положення № 201, визначається з урахуванням такого:
страхові виплати (страхові відшкодування), нараховані за розрахунковий період 2 (CB), розмір резерву заявлених, але не виплачених збитків за договорами прямого страхування та договорами вхідного перестрахування на кінець розрахункового періоду 2 (RBNSK ), що використовуються з метою визначення коефіцієнта ефективності перестрахування (kre ), за кожною окремою лінією бізнесу з числа ліній бізнесу, що визначені в додатку 1 до Положення про формування технічних резервів , можуть не включати 50 відсотків розміру:
найбільших та/або найменших збитків, які сталися за договорами, якими передбачено відшкодування збитків, що заподіяні внаслідок війни, воєнних дій, бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, які в кількості разом становлять не більше ніж 2,5 відсотка від кількості всіх заявлених збитків за такою лінією бізнесу, що входять до CB або RBNSK, якщо кількість заявлених збитків за такою лінією бізнесу, що входять до CB або RBNSK, перевищує 40 заявлених збитків, або
одного найбільшого або одного найменшого заявленого збитку за такою лінією бізнесу, який стався за договором, яким передбачено відшкодування збитків, що заподіяні внаслідок війни, воєнних дій, бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, що входить до CB або RBNSK, якщо кількість заявлених збитків за такою лінією бізнесу, що входить до CB або RBNSK, є меншою за 40 заявлених збитків, але не меншою за 20 заявлених збитків.
Заявлені збитки за лінією бізнесу, які не враховують 50 відсотків їх розміру та включені до CB або RBNSK відповідно до абзаців другого - четвертого підпункту 2 пункту 10 цієї постанови, також не включають 50 відсотків їх розміру в складі таких компонентів формули визначення коефіцієнта ефективності перестрахування (kre ):
розміру резерву заявлених, але не виплачених збитків за договорами прямого страхування та договорами вхідного перестрахування на початок розрахункового періоду 2 (RBNSп ), якщо такі збитки були заявлені на початок розрахункового періоду 2;
часток страхових виплат (страхових відшкодувань), нарахованих за розрахунковий період 2 (CBre), резерву заявлених, але не виплачених збитків за договорами вихідного перестрахування на кінець розрахункового періоду 2 див. зображення за такими збитками;
резерву заявлених, але не виплачених збитків за договорами вихідного перестрахування на початок розрахункового періоду 2 див. зображення за такими збитками, якщо такі збитки були заявлені на початок розрахункового періоду 2;
3) страховик у пояснювальній записці до звітності страховика, крім інформації, визначеної в Правилах № 123, додатково:
зазначає інформацію про застосування / незастосування страховиком під час розрахунку капіталу платоспроможності відповідно до вимог Положення № 201 особливостей, визначених у підпунктах 1, 2 пункту 10 цієї постанови;
розкриває інформацію про найбільші та/або найменші збитки, які виключено з розрахунку коефіцієнта ефективності перестрахування (kre ) відповідно до підпунктів 1, 2 пункту 10 цієї постанови, за параметрами та метриками, встановленими для звітного файла IR16 "Дані про страхові виплати та про відомі події, що мають ознаки страхових (заявлені збитки)" відповідно до Правил № 123, у разі застосування страховиком під час розрахунку капіталу платоспроможності відповідно до вимог Положення № 201 особливостей, визначених у підпунктах 1, 2 пункту 10 цієї постанови.
4) дотримуватися вимог пункту 16 цієї постанови.
( Пункт 10 в редакції Постанови Національного банку № 43 від 10.04.2024 )
11. Національний банк:
1) не складає документа, в якому зафіксовані порушення та не застосовує до кредитних спілок заходів впливу за порушення пруденційних вимог та нормативів, установлених Розрахунком пруденційних вимог для кредитних спілок, наведеним у додатку 1 до постанови Правління Національного банку України від 02 лютого 2024 року № 14 "Про затвердження Положення про порядок регулювання діяльності кредитних спілок в Україні" (далі - Розрахунок пруденційних вимог), за умови, що місцезнаходженням таких кредитних спілок є населені пункти територій, зазначених у пунктах 2, 3 розділу I, розділі II Переліку, у період перебування території в пунктах 2, 3 розділу I, розділі II Переліку та протягом трьох місяців з дня виключення з Переліку;
2) не застосовує до кредитних спілок заходів впливу, визначених у пунктах 1-5, 7-9, 11 частини другої статті 46 Закону України "Про кредитні спілки", за порушення пруденційних вимог та нормативів, установлених у Розрахунку пруденційних вимог, за умови, що такі порушення:
спричинені негативним впливом військової агресії Російської Федерації проти України на діяльність кредитної спілки;
вчинені кредитними спілками, місцезнаходженням яких є населені пункти територій, які не включені до пунктів 2, 3 розділу I, розділу II Переліку;
3) не складає документа, в якому зафіксовані порушення та не застосовує до кредитних спілок заходів впливу, якщо вони не провели чергових загальних зборів членів кредитної спілки за підсумками 2021, 2022, 2023 років.
( Пункт 11 в редакції Постанови Національного банку № 43 від 10.04.2024 )
12. Страховик, на якого поширюються вимоги пункту 8 цієї постанови, до усунення відповідного порушення зобов’язаний дотримуватись обмежень, а саме не здійснювати:
1) виплати бонусів, премій та інших додаткових матеріальних винагород керівникам страховика, крім виплат, які є фіксованими складовими винагороди;
2) виплати дивідендів чи розподілу капіталу в будь-який інший спосіб у разі недотримання вимог до капіталу платоспроможності та/або мінімального капіталу, та/або наявності значних ризиків порушення вимог до капіталу платоспроможності та/або мінімального капіталу, крім збільшення статутного капіталу за рахунок прибутку відповідно до законодавства України;
3) операцій, які можуть призвести до недотримання вимог до капіталу платоспроможності та/або мінімального капіталу, та/або значних ризиків порушення вимог до капіталу платоспроможності та/або мінімального капіталу.
( Пункт 12 в редакції Постанови Національного банку № 43 від 10.04.2024 )
13. Кредитна спілка, на яку поширюються вимоги пунктів 8, 11 цієї постанови, до усунення відповідного порушення зобов’язана не здійснювати:
1) заміни забезпечення за кредитними договорами, якщо така заміна призводить до збільшення розміру резерву забезпечення покриття втрат від неповернених позичок за таким кредитним договором;
2) виплати бонусів, премій та інших додаткових матеріальних винагород керівникам кредитної спілки, крім виплат, які є фіксованими складовими винагороди;
3) збільшення обсягів капітальних інвестицій за основними засобами та нематеріальними активами, які забезпечують діяльність кредитної спілки, але не дають доходу, крім нерухомого майна, що перейшло у власність кредитної спілки на підставі реалізації прав заставодержателя відповідно до умов договору застави.
( Пункт 13 в редакції Постанови Національного банку № 43 від 10.04.2024 )
14. Небанківська фінансова установа, яка має право надавати гарантії на підставі ліцензії на провадження діяльності з надання фінансових послуг або ліцензії на діяльність фінансової компанії та допустила порушення пруденційних вимог, установлених Положенням про регулювання діяльності фінансових компаній, які мають право здійснювати діяльність з надання гарантій, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 27 грудня 2023 року № 191, зобов’язана дотримуватись обмежень, а саме не здійснювати виплати бонусів, премій та інших додаткових матеріальних винагород керівникам небанківської фінансової установи, крім виплат, які є фіксованими складовими винагороди.
( Пункт 14 в редакції Постанови Національного банку № 43 від 10.04.2024 )
15. Страховик /кредитна спілка, що порушив / порушила зобов’язання за діючими договорами про надання фінансових послуг, протягом дії воєнного стану в Україні повинен / повинна письмово повідомити Національний банк про порушення таких зобов’язань протягом трьох робочих днів із дати такого порушення і надати перелік заходів (із зазначенням строків) щодо приведення своєї діяльності у відповідність до вимог законодавства України та усунення порушень виконання зобов’язань за договорами про надання фінансових послуг.
( Пункт 15 в редакції Постанови Національного банку № 43 від 10.04.2024 )
16. Національний банк має право прийняти рішення про застосування до особи, зазначеної в пункті 1 цієї постанови, відповідальної особи небанківської фінансової групи, нагляд на консолідованій основі за якими здійснює Національний банк, інших учасників такої небанківської фінансової групи заходів впливу в разі невиконання вимог цієї постанови.
( Пункт 16 в редакції Постанови Національного банку № 43 від 10.04.2024 )
17. Кредитні спілки мають право не видавати внесків (вкладів / депозитів) за договорами про залучення строкового внеску (вкладу / депозиту) та нараховані проценти за цими внесками.
( Пункт 17 в редакції Постанови Національного банку № 43 від 10.04.2024 )
18. Кредитним спілкам заборонити:
1) здійснення операцій із пов’язаними з кредитною спілкою особами в частині укладання нових кредитних договорів, укладання договорів про внесення змін до кредитних договорів щодо збільшення сум кредиту;
2) дострокове повернення внесків (вкладів / депозитів) членам кредитної спілки, які є пов’язаними з кредитною спілкою особами, за договорами про залучення строкового внеску (вкладу / депозиту) та нараховані проценти за цими внесками (вкладами / депозитами) до закінчення строку їх дії;
3) видачу додаткових пайових внесків членам кредитної спілки, які є пов’язаними з кредитною спілкою особами, у разі звернення про їх видачу;
4) здійснювати розподіл нерозподіленого прибутку в будь-якій формі (уключаючи на пайові внески у вигляді процентів), крім спрямування такого прибутку на збільшення резервного капіталу.
( Пункт 18 в редакції Постанови Національного банку № 43 від 10.04.2024 )
19. Кредитна спілка, що надає послуги із залучення коштів та банківських металів, що підлягають поверненню, повинна припинити залучення внесків (вкладів) на депозитні рахунки починаючи з дати, з якої вона підпадає хоча б під одну з таких ознак:
1) значення нормативу достатності капіталу (К2), встановленого Розрахунком пруденційних вимог, становить менше ніж п’ять відсотків;
2) кредитна спілка протягом п’яти робочих днів та більше не виконує законної письмової вимоги члена кредитної спілки щодо повернення внеску (вкладу) (або його частини) та/або процентів за зобов’язаннями відповідно до умов договорів залучення внесків (вкладів) на депозитні рахунки.
Зазначені в підпунктах 1, 2 пункту 19 цієї постанови обмеження діють до дати усунення ознак, які їх спричинили.
З дати виникнення до дати усунення ознак, зазначених у підпунктах 1, 2 пункту 19 цієї постанови, кредитна спілка зобов’язана обмежити свою діяльність щодо видачі нових кредитів / збільшення обсягу зобов’язань за існуючими кредитами сумою повернених членам кредитної спілки в такий період внесків (вкладів) на депозитні рахунки.
( Пункт 19 в редакції Постанови Національного банку № 43 від 10.04.2024 )
20. Кредитна спілка під час застосування вимог розділу II Розрахунку пруденційних вимог не враховує період з 28 лютого до 31 серпня 2022 року.
Кредитна спілка продовжує відлік кількості календарних днів прострочення за простроченими договорами кредиту відповідно до пункту 16 розділу II Розрахунку пруденційних вимог із 01 вересня 2022 року з урахуванням кількості прострочених календарних днів, що були станом на 28 лютого 2022 року.
Кредитна спілка під час застосування вимог розділу II Розрахунку пруденційних вимог визначає рівень простроченості договору кредиту відповідно до нових умов договору кредиту, пов’язаних із реструктуризацією зобов’язань за таким договором кредиту, за одночасного дотримання таких умов:
1) продовжено строк дії договору кредиту, який не був простроченим станом на 23 лютого 2022 року, або кредит було видано протягом дії воєнного стану, та/або внесено зміни до графіка погашення такого кредиту;
2) умови реструктуризації передбачають сплату основної суми кредиту та процентів щомісяця;
3) кредитна спілка на підставі заяви позичальника прийняла обґрунтоване рішення, що відображено в рішенні кредитного комітету, про необхідність реструктуризації зобов’язань за договором кредиту, спричиненої фінансовими труднощами позичальника внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України;
4) кредитна спілка здійснила реструктуризацію зобов’язань за договором кредиту в період дії воєнного стану.
( Пункт 20 в редакції Постанови Національного банку № 43 від 10.04.2024 )
20-1. Вимоги Положення про авторизацію застосовуються з такими особливостями:
1) строк розгляду інформації та документів (крім пакета документів, визначених у пункті 20-4 цієї постанови), поданих починаючи з 01 січня 2024 року до дня припинення або скасування воєнного стану в Україні в межах процедур, визначених Положенням про авторизацію, розпочинає перебіг з першого робочого дня, наступного за днем припинення або скасування воєнного стану в Україні, без повідомлення про це заявника;
2) об’єднана кредитна спілка / значима кредитна спілка / страховик на період воєнного стану в Україні та протягом 90 календарних днів після його припинення чи скасування має право покладати на особу або різних осіб виконання обов’язків керівника об’єднаної кредитної спілки / значимої кредитної спілки / страховика, які були призвані або прийняті на військову службу до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Служби безпеки України або органів і підрозділів цивільного захисту та територіальної оборони, без урахування вимог пункту 680 глави 60 розділу IX Положення про авторизацію;
3) Національний банк не застосовує ознаки небездоганної ділової репутації, визначеної в підпункті 2 пункту 353 глави 25 розділу IV Положення про авторизацію, до фізичної особи, яка під час дії воєнного стану в Україні:
та протягом 90 календарних днів після його припинення чи скасування виконує / виконувала обов’язки керівника, ключової особи установи, які були призвані або прийняті на військову службу до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Служби безпеки України або органів і підрозділів цивільного захисту та територіальної оборони;
займає / займала посаду або виконувала обов’язки за посадою керівника, ключової особи установи, якій нормативно-правовими актами Національного банку було надано право подати до Національного банку документи щодо погодження на таку посаду після припинення або скасування воєнного стану в Україні або в інший строк, ніж той, що передбачений Положенням про авторизацію, якщо документи щодо погодження на посаду були подані в межах іншого строку, встановленого для їх подання;
4) Національний банк не застосовує до особи ознаку небездоганної ділової репутації, визначену в підпункті 3 пункту 361 глави 26 розділу IV Положення про авторизацію, пов’язану з порушенням (невиконанням або неналежним виконанням) особою зобов’язань фінансового характеру у зв’язку з дією обмежень на здійснення транскордонних переказів валютних цінностей з України, установлених у пункті 14 постанови Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року № 18 "Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану" (зі змінами);
5) страховик для розширення обсягу ліцензії на здійснення діяльності із страхування замість документів, визначених у підпунктах 13-15 пункту 578 глави 52 розділу VII Положення про авторизацію, подає до Національного банку такі документи:
звітність, визначену в Правилах № 123, станом на останню звітну дату, що передує даті звернення такого страховика до Національного банку для розширення обсягу ліцензії на здійснення діяльності із страхування;
оригінал звіту про надання впевненості щодо звітних даних страховика станом на останню звітну дату, що передує даті звернення такого страховика до Національного банку для розширення обсягу ліцензії на здійснення діяльності із страхування, складених згідно з Правилами № 123, підготовлений суб’єктом аудиторської діяльності відповідно до міжнародних стандартів аудиту, який згідно із Законом України "Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність" має право проводити обов’язковий аудит фінансової звітності підприємств, що становлять суспільний інтерес.
Звітність, визначена в Правилах № 123, подається в порядку, установленому в Правилах № 123.
( Пункт 20-1 в редакції Постанови Національного банку № 43 від 10.04.2024 )
20-2. Кредитна спілка під час дії воєнного стану в Україні має право скористатися особливим порядком анулювання ліцензії на здійснення діяльності кредитної спілки (далі - ліцензія кредитної спілки) та виключення кредитної спілки з Державного реєстру фінансових установ (далі - Реєстр), визначеним у пунктах 20-3-20-9 цієї постанови.
( Пункт 20-2 в редакції Постанови Національного банку № 43 від 10.04.2024 )
20-3. Кредитна спілка, яка має виключно ліцензію кредитної спілки та не має зобов’язань за договорами про залучення внесків (вкладів / депозитів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки, має право звернутися до Національного банку із заявою про анулювання ліцензії кредитної спілки та виключення кредитної спілки з Реєстру.
Національний банк має право прийняти рішення про анулювання ліцензії кредитної спілки та виключення кредитної спілки з Реєстру або про відмову в анулюванні ліцензії кредитної спілки та виключенні кредитної спілки з Реєстру в разі отримання від кредитної спілки визначених у пункті 20-4 цієї постанови документів для анулювання ліцензії кредитної спілки та виключення кредитної спілки з Реєстру [рішення приймає Комітет з питань нагляду та регулювання діяльності ринків небанківських фінансових послуг (далі - Комітет з питань нагляду)].
( Пункт 20-3 в редакції Постанови Національного банку № 43 від 10.04.2024 )
20-4. Кредитна спілка для анулювання ліцензії кредитної спілки та виключення кредитної спілки з Реєстру подає в один із способів, визначених у пункті 4 розділу II Положення про загальні вимоги до документів і порядок їх подання до Національного банку України в межах окремих процедур, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29 грудня 2023 року № 200 , до Національного банку:
1) заяву про анулювання ліцензії кредитної спілки та виключення кредитної спілки з Реєстру в довільній формі, підписану головою правління / одноосібним виконавчим органом або іншим уповноваженим представником кредитної спілки;
2) документ, що підтверджує повноваження уповноваженого представника на подання та підписання документів від імені кредитної спілки, якщо заява підписана не головою правління / одноосібним виконавчим органом кредитної спілки;
3) копію рішення наглядової (спостережної) ради кредитної спілки про припинення діяльності з надання фінансових послуг, що ліцензується, та про затвердження плану виходу з ринку фінансових послуг;
4) план виходу з ринку фінансових послуг, затверджений рішенням наглядової (спостережної) ради кредитної спілки;
5) звітність, установлену Правилами № 123, на останню звітну дату, що передує дню подання кредитною спілкою до Національного банку заяви про анулювання ліцензії кредитної спілки та виключення кредитної спілки з Реєстру (якщо така звітність не була подана до Національного банку раніше).
План виходу з ринку фінансових послуг повинен містити інформацію про строк ініціювання процедури ліквідації кредитної спілки після припинення або скасування воєнного стану в Україні та детальний опис заходів щодо виконання зобов’язань за договорами кредиту та правочинами, пов’язаними з провадженням кредитною спілкою діяльності, визначеної в частинах другій, третій, шостій статті 4 Закону України "Про кредитні спілки", і припинення діяльності.
( Пункт 20-4 в редакції Постанови Національного банку № 43 від 10.04.2024 )
20-5. Національний банк має право відмовити в анулюванні ліцензії кредитної спілки та виключенні кредитної спілки з Реєстру в разі:
1) наявності в кредитної спілки невиконаного заходу впливу за порушення вимог законодавства України у сфері регулювання діяльності з надання фінансових послуг, строк виконання якого настав;
2) недотримання кредитною спілкою вимог, визначених у пункті 20-3 цієї постанови, включаючи наявність у кредитної спілки згідно зі звітністю кредитної спілки за останній звітний період, що передує дню подання до Національного банку заяви про анулювання ліцензії кредитної спілки та виключення кредитної спілки з Реєстру, зобов’язань за договорами про залучення внесків (вкладів / депозитів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки;
3) невідповідності документів, поданих кредитною спілкою для анулювання ліцензії кредитної спілки та виключення кредитної спілки з Реєстру, вимогам законодавства України;
4) подання неповного пакета документів, зазначених у пункті 20-4 цієї постанови;
5) подання документів, що містять неповну або недостовірну інформацію;
6) виявлення підстав, за якими ліцензія кредитної спілки може бути анульована з ініціативи Національного банку.
( Пункт 20-5 в редакції Постанови Національного банку № 43 від 10.04.2024 )
20-6. Національний банк протягом 15 робочих днів із дня отримання документів, визначених у пункті 20-4 цієї постанови, має право:
1) надати пропозиції до плану виходу з ринку фінансових послуг кредитної спілки та інших документів, поданих кредитною спілкою;
2) установити строк для опрацювання наданих пропозицій;
3) вимагати надання додаткової інформації, документів або пояснень до поданих кредитною спілкою документів.
( Пункт 20-6 в редакції Постанови Національного банку № 43 від 10.04.2024 )
20-7. Національний банк:
1) протягом 25 робочих днів із дня отримання повного пакета документів, визначених у пункті 20-4 цієї постанови, приймає рішення про анулювання ліцензії кредитної спілки та виключення кредитної спілки з Реєстру або про відмову в анулюванні ліцензії кредитної спілки та виключенні кредитної спілки з Реєстру;
2) не пізніше робочого дня, наступного за днем прийняття рішення про анулювання ліцензії кредитної спілки та виключення кредитної спілки з Реєстру, уносить до Реєстру / Реєстру платіжної інфраструктури відповідні зміни;
3) протягом трьох робочих днів після прийняття ним рішення письмово повідомляє кредитну спілку про анулювання ліцензії кредитної спілки та виключення кредитної спілки з Реєстру або про відмову в анулюванні ліцензії кредитної спілки та виключенні кредитної спілки з Реєстру та надсилає копію відповідного рішення;
4) у разі прийняття рішення про анулювання ліцензії кредитної спілки та виключення кредитної спілки з Реєстру протягом трьох робочих днів після прийняття такого рішення розміщує інформацію про прийняте рішення на сторінці офіційного Інтернет-представництва Національного банку.
( Пункт 20-7 в редакції Постанови Національного банку № 43 від 10.04.2024 )
20-8. Кредитна спілка після прийняття Національним банком рішення про анулювання ліцензії кредитної спілки та виключення кредитної спілки з Реєстру продовжує виконувати зобов’язання за укладеними договорами кредиту та правочинами, пов’язаними з провадженням кредитною спілкою діяльності, визначеної в частинах другій, третій, шостій статті 4 Закону України "Про кредитні спілки", з урахуванням особливостей, установлених законодавством України, проте втрачає право:
1) укладати нові договори з надання фінансових послуг та вчиняти нові правочини, пов’язані з провадженням кредитною спілкою діяльності, визначеної в частинах другій, третій, шостій статті 4 Закону України "Про кредитні спілки";
2) продовжувати строк дії укладених договорів про надання фінансових послуг та правочинів, пов’язаних із провадженням кредитною спілкою діяльності, визначеної в частинах другій, третій, шостій статті 4 Закону України "Про кредитні спілки";
3) уносити зміни до укладених договорів / правочинів, які призводять до збільшення зобов’язань за такими договорами / правочинами.
( Пункт 20-8 в редакції Постанови Національного банку № 43 від 10.04.2024 )
20-9. Кредитна спілка, яку виключено з Реєстру під час дії воєнного стану в Україні, зобов’язана ініціювати процедуру ліквідації кредитної спілки відповідно до плану виходу з ринку фінансових послуг, подання якого визначено в пункті 20-4 цієї постанови, але не пізніше ніж через 180 календарних днів після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
( Пункт 20-9 в редакції Постанови Національного банку № 43 від 10.04.2024 )
20-10. Ліквідація кредитної спілки, яка виключена з Реєстру, здійснюється в порядку, визначеному законодавством України.
( Пункт 20-10 в редакції Постанови Національного банку № 43 від 10.04.2024 )
20-11. Вимоги Положення про застосування Національним банком України коригувальних заходів, заходів раннього втручання, заходів впливу у сфері державного регулювання діяльності на ринках небанківських фінансових послуг, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 25 грудня 2023 року № 183 (зі змінами) (далі - Положення № 183), протягом дії цієї постанови застосовуються із такими особливостями:
1) Національний банк протягом дії воєнного стану в Україні та 30 календарних днів із дня його припинення або скасування з власної ініціативи вносить зміни до рішень про застосування заходів впливу, що визначені в пунктах 1-3, 5, 6, 9, 10, 12 частини четвертої та пунктах 1, 2 частини тринадцятої статті 48 Закону України "Про фінансові послуги та фінансові компанії", пунктах 1-7, 10, 11 частини першої статті 121 Закону України "Про страхування", пунктах 1-6, 8, 12 частини другої статті 46 Закону України "Про кредитні спілки", строк виконання яких ще не настав і припадає на період дії воєнного стану в Україні та 30 календарних днів із дня його припинення / скасування, у частині строків їх виконання;
2) рішення про внесення змін до рішень про застосування заходів впливу, які визначені в підпункті 1 пункту 20-11 цієї постанови, у частині строків їх виконання приймає Правління Національного банку / Комітет з питань нагляду. Рішення Правління Національного банку / Комітету з питань нагляду надсилається особі, щодо якої воно було прийнято, у порядку, визначеному в підпункті 2 пункту 481 глави 65 розділу XI Положення № 183;
3) протягом дії воєнного стану в Україні строк надсилання запрошення, визначений у пункті 489 глави 66 розділу XI Положення № 183, становить два робочих дні;
4) протягом дії воєнного стану в Україні строк, визначений у пункті 40 глави 10 розділу III, пункті 153 глави 24 розділу IV, пункті 268 глави 37, пункті 271 глави 38 розділу V, пункті 412 глави 54 розділу VII Положення № 183, після закінчення строку, визначеного у відповідному рішенні про застосування заходу впливу, становить два робочих дні, водночас ненадання особою, щодо якої прийнято таке рішення, в установлені строки відповідного звіту, передбаченого у вищезазначених пунктах Положення № 183, та відповідних документів та/або те, що в Національного банку немає іншої інформації, що свідчить про усунення порушення, є підставою для складання Національним банком документа, у якому зафіксовано порушення, щодо невиконання рішення Національного банку.
( Пункт 20-11 в редакції Постанови Національного банку № 43 від 10.04.2024 )
20-12. Вимоги Положення № 30 протягом дії цієї постанови застосовуються з такими особливостями:
1) Національний банк в особі уповноваженої посадової особи Національного банку має право здійснювати офіційну комунікацію з надавачем фінансових послуг засобами корпоративної електронної пошти (e-mail) Національного банку (шляхом надсилання повідомлення з офіційної електронної поштової скриньки Національного банку nbu@bank.gov.ua);