Голова | А. Пишний |
Документ підготовлено в системі iplex
Національний банк України | Постанова, Перелік, Положення від 29.12.2023 № 200
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
29.12.2023 № 200
Про затвердження Положення про порядок здійснення адміністративного провадження, загальні вимоги до документів і порядок їх подання до Національного банку України в межах окремих процедур та внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України
( Заголовок в редакції Постанови Національного банку № 161 від 24.12.2024 )
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 127 від 18.10.2024 № 161 від 24.12.2024 № 37 від 25.03.2025 )
Відповідно до статей 7, 15, 55-1, 56 Закону України "Про Національний банк України", статті 21 Закону України "Про фінансові послуги та фінансові компанії", статті 114 Закону України від 18 листопада 2021 року № 1909-IX "Про страхування", статті 37 Закону України від 14 липня 2023 року № 3254-IX "Про кредитні спілки", статей 77, 78 Закону України "Про платіжні послуги", статей 5, 6, 9 Закону України "Про валюту і валютні операції", з метою визначення вимог до документів, що подаються до Національного банку України в межах окремих процедур і порядку подання таких документів, Правління Національного банку України ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Положення про порядок здійснення адміністративного провадження, загальні вимоги до документів і порядок їх подання до Національного банку України в межах окремих процедур (далі - Положення), що додається.
( Пункт 1 в редакції Постанови Національного банку № 161 від 24.12.2024 )
2. Затвердити Зміни до:
1) Положення про реєстрацію колекторських компаній, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 09 липня 2021 року № 75 (далі - Положення № 75), що додаються;
( Підпункт 2 пункту 2 втратив чинність на підставі Постанови Національного банку № 37 від 25.03.2025 )
3) Положення про порядок здійснення авторизації діяльності надавачів фінансових платіжних послуг та обмежених платіжних послуг, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 07 жовтня 2022 року № 217 (зі змінами) (далі - Положення № 217), що додаються;
4) Положення про порядок видачі ліцензій на здійснення валютних операцій, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 31 березня 2023 року № 43 (далі - Положення № 43), що додаються.
3. Національний банк України розглядає документи, подані особами, які звернулися до Національного банку України в межах процедур, визначених Положенням № 75, Положенням № 135, Положенням № 217 та Положенням № 43, до набрання чинності цією постановою, згідно з вимогами та в порядку, визначеними Положенням № 75, Положенням № 135, Положенням № 217 та Положенням № 43, без урахуванням змін, унесених цією постановою.
3-1. Національний банк України здійснює розгляд заяв, клопотань, документів, отриманих до 31 грудня 2024 року та щодо яких станом на 01 січня 2025 року не прийнято рішення, відповідно до нормативно-правових актів Національного банку України, зазначених у додатку до Положення та Положення про сертифікацію осіб на право здійснення тимчасової адміністрації небанківської фінансової установи, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 21 грудня 2020 року № 162 (зі змінами), з урахуванням строків, визначених законодавством України, що діяло до 31 грудня 2024 року, з початком їх відліку з 01 січня 2025 року.
( Постанову доповнено новим пунктом 3-1 згідно з Постановою Національного банку № 161 від 24.12.2024 )
4. Департаменту методології регулювання діяльності небанківських фінансових установ (Сергій Савчук) після офіційного опублікування довести до відома надавачів фінансових послуг інформацію про прийняття цієї постанови.
5. Постанова набирає чинності з 01 січня 2024 року.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
29.12.2023 № 200
Положення про порядок здійснення адміністративного провадження, загальні вимоги до документів і порядок їх подання до Національного банку України в межах окремих процедур
( Назва Положення в редакції Постанови Національного банку № 161 від 24.12.2024 )
I. Загальні положення
1. Це Положення розроблено відповідно до Законів України "Про Національний банк України", "Про фінансові послуги та фінансові компанії", "Про страхування", "Про кредитні спілки", "Про платіжні послуги", "Про адміністративну процедуру" (далі - Закон про адміністративну процедуру), "Про валюту і валютні операції", Закону України від 21 травня 2024 року № 3720-IX "Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", інших законодавчих актів України та нормативно-правових актів Національного банку України з питань діяльності учасників ринку фінансових послуг та учасників платіжного ринку.
( Пункт 1 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 127 від 18.10.2024, № 161 від 24.12.2024 )
2. Це Положення визначає:
1) загальні вимоги до документів, що подаються до Національного банку України (далі - Національний банк), і порядок їх подання для здійснення таких процедур:
ліцензування, реєстрації, авторизації учасників ринку фінансових послуг та учасників платіжного ринку (крім платіжних систем, учасників платіжних систем, технологічних операторів платіжних послуг та комерційних агентів надавачів фінансових платіжних послуг);
добровільного виходу страховика, кредитної спілки з ринку;
ідентифікації, визнання небанківських фінансових груп;
погодження статуту (змін до статуту) Моторного (транспортного) страхового бюро України (далі - МТСБУ);
( Підпункт 1 пункту 2 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 127 від 18.10.2024 )
погодження кандидатури голови та членів правління МТСБУ, а також ризик-менеджера, комплаєнс-менеджера, внутрішнього аудитора МТСБУ, укладення договору аутсорсингу;
( Підпункт 1 пункту 2 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 127 від 18.10.2024 )
2) перелік документів для ідентифікації фізичних осіб, фізичних осіб-підприємців, юридичних осіб та представництв;
3) порядок здійснення адміністративного провадження під час здійснення:
ліцензування, реєстрації, авторизації учасників ринку фінансових послуг та учасників платіжного ринку (крім платіжних систем, учасників платіжних систем, технологічних операторів платіжних послуг та комерційних агентів надавачів фінансових платіжних послуг);
сертифікації осіб на право здійснення тимчасової адміністрації небанківської фінансової установи;
добровільного виходу страховика, кредитної спілки з ринку;
інших процедур, передбачених у нормативно-правових актах Національного банку, перелік яких визначено в додатку до цього Положення.
( Пункт 2 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 161 від 24.12.2024 )
3. Терміни в цьому Положенні вживаються в таких значеннях:
1) заявник - особа, яка самостійно або через уповноваженого представника звертається до Національного банку для здійснення процедур, зазначених у підпункті 1 пункту 2 розділу I цього Положення, у порядку, встановленому нормативно-правовими актами Національного банку з питань ліцензування, реєстрації, авторизації учасників ринку фінансових послуг, учасників платіжного ринку, добровільного виходу страховика, кредитної спілки з ринку, ідентифікації та визнання небанківських фінансових груп (далі - нормативний акт);
2) кваліфікований електронний підпис - удосконалений електронний підпис, що створюється та накладається на документ із дотриманням вимог законодавства України у сфері електронних довірчих послуг та електронного документообігу заявника (далі - КЕП);
3) керівник із ліцензування - керівник / заступник керівника, керівник підрозділу / заступник керівника підрозділу або особа, яка виконує їхні обов’язки, у складі структурного підрозділу Національного банку, відповідального за здійснення процедур, визначених у підпункті 1 пункту 2 розділу I цього Положення;
4) представництво - зареєстрований на території України відокремлений підрозділ (представництво) юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави;
5) уповноважена особа Національного банку - Голова Національного банку, перший заступник та заступники Голови Національного банку, керівник із ліцензування.
Термін "керівник із нагляду" уживається в цьому Положенні в значенні, наведеному в Положенні про авторизацію надавачів фінансових послуг та умови здійснення ними діяльності з надання фінансових послуг, затвердженому постановою Правління Національного банку України від 29 грудня 2023 року № 199 (зі змінами) (далі - Положення № 199).
( Пункт 3 доповнено новим абзацом сьомим згідно з Постановою Національного банку № 161 від 24.12.2024 )
Інші терміни, що використовуються в цьому Положенні, вживаються в значеннях, визначених законами України, нормативно-правовими актами Національного банку з питань діяльності учасників ринку фінансових послуг та учасників платіжного ринку.
II. Порядок подання документів та загальні вимоги до них
4. Документи, визначені цим Положенням та/або нормативним актом, подаються до Національного банку для здійснення процедур, зазначених у підпункті 1 пункту 2 розділу I цього Положення, в один із таких способів:
1) у паперовій формі з одночасним обов’язковим поданням електронних копій цих документів (без накладення КЕП) на цифрових носіях інформації (USB-флешнакопичувачах) або засобами електронного зв’язку, які використовуються Національним банком для електронного документообігу;
2) у формі електронного документа та/або електронної копії оригіналу документа в паперовій формі, підписаного шляхом накладання КЕП, - електронним повідомленням на офіційну електронну поштову скриньку Національного банку nbu@bank.gov.ua або іншими засобами електронного зв’язку, які використовуються Національним банком для електронного документообігу.
5. Документи подаються до Національного банку з урахуванням таких вимог:
1) документ, який складається з двох і більше аркушів та подається в паперовій формі, повинен бути пронумерований, прошитий із зазначенням кількості аркушів;
2) заявник або його уповноважений представник робить на копії документа в паперовій формі відмітку про засвідчення копії цього документа, що містить напис "Згідно з оригіналом", та зазначає найменування посади (за наявності), особистий підпис особи, яка засвідчує копію, її власне ім’я та прізвище, дату засвідчення копії. Такий напис повинен бути зазначений на кожній копії документа;
3) документ повинен бути дійсним на дату його подання за відповідною процедурою, зазначеною в підпункті 1 пункту 2 розділу I цього Положення, передбаченою нормативним актом;
4) документ, що не має визначеного строку дії, може подаватися до Національного банку, якщо він був виданий в Україні не раніше ніж за один місяць до дати подання до Національного банку, або за три місяці до дати подання, якщо документ був виданий в іноземній країні. Дана норма не застосовується до документів для ідентифікації фізичних осіб, фізичних осіб-підприємців, юридичних осіб та представництв, визначених розділом III цього Положення;
5) документ повинен бути викладений українською мовою, не містити виправлень, неточностей та недостовірної інформації. Документ вважається таким, що містить недостовірну інформацію, якщо відомості, викладені в такому документі, протирічать публічній інформації, відомостям, отриманим з офіційних джерел, або відомостям, отриманим Національним банком під час здійснення нагляду або процедур, що зазначені в підпункті 1 пункту 2 розділу I цього Положення;
6) документ (копія документа), складений іноземною мовою, повинен бути перекладений на українську мову (вірність перекладу або справжність підпису перекладача засвідчується нотаріально). Не перекладається на українську мову документ (копія документа), складений іноземною мовою, у разі одночасного наведення його тексту українською мовою;
7) документ, складений та/або засвідчений відповідними компетентними органами іноземної країни, повинен бути легалізований в установленому законодавством порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України;
8) копія документа щодо юридичної особи або представництва, або фізичної особи, яка видана в іноземній країні та легалізація якої не передбачена міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, подається до Національного банку за підписом керівника або іншого уповноваженого представника юридичної особи чи представництва, або за підписом фізичної особи чи її уповноваженого представника відповідно.
6. Документ / дані, отриманий / отримані з електронних джерел, засвідчуються підписом:
1) фізичної особи, щодо якої такий документ видано / такі дані отримано, або її уповноваженого представника;
2) уповноваженого представника юридичної особи або представництва, щодо якого такий документ видано / такі дані отримано.
7. Заявник має право подати до Національного банку копію документа (електронну копію паперового документа) для здійснення процедур, зазначених у підпункті 1 пункту 2 розділу I цього Положення, якщо цим Положенням та/або нормативним актом не встановлено обов’язку щодо подання оригіналу документа, засвідчену в такому порядку:
1) копія документа (електронна копія документа), виданого уповноваженим державним органом, засвідчується підписом (КЕП для електронних копій документів) заявника (його уповноваженого представника) або нотаріуса;
2) копія документа (електронна копія документа) фізичної особи засвідчується підписом (КЕП для електронних копій документів) такої особи, її уповноваженого представника або заявника;
3) копія документа (електронна копія документа) юридичної особи або представництва засвідчується підписом (КЕП для електронних копій документів) її уповноваженого представника або заявника;
4) копія документа (електронна копія документа), виданого в іноземній країні, засвідчується підписом (КЕП для електронних копій документів) заявника (його уповноваженого представника) або нотаріуса.
Копія документа (електронна копія документа), що подається до Національного банку для здійснення процедур, зазначених у підпункті 1 пункту 2 розділу I цього Положення, згідно з цим Положенням та/або нормативним актом, може бути засвідчена нотаріально за бажанням заявника, крім випадків, коли засвідчення документів нотаріально є обов’язковим.
8. Електронні документи та електронні копії документів повинні мати коротку назву латинськими літерами, що відображає зміст і реквізити документа.
9. Електронні копії документів у паперовій формі створюються шляхом сканування з документів у паперовій формі з урахуванням таких вимог:
1) документ зберігається у файл формату pdf;
2) сканована копія кожного окремого документа зберігається як окремий файл;
3) документи, що містять більше однієї сторінки, зберігаються в один файл;
4) роздільна здатність сканування повинна бути не нижче ніж 300 dpi.
10. Пакет документів, що подається до Національного банку для здійснення процедур, зазначених у підпункті 1 пункту 2 розділу I цього Положення, відповідно до нормативного акта, повинен містити документ (електронний документ), що підтверджує повноваження уповноваженого представника на подання та підписання документів від імені заявника [крім керівника заявника, інформація щодо якого міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр)].
11. Пакет документів, що подається до Національного банку для здійснення процедур, зазначених у підпункті 1 пункту 2 розділу I цього Положення, відповідно до нормативного акта, повинен супроводжуватися:
1) згодою особи на обробку персональних даних особи (осіб), зберігання, перевірку та передавання іншим державним органам України отриманих від особи інформації та документів. Згода підписується особисто заявником - фізичною особою або керівником заявника - юридичної особи / представництва;
2) запевненням особи, що вона отримала згоду на обробку персональних даних фізичних осіб, щодо яких надаються персональні дані.
12. Документи, визначені в пункті 11 розділу II цього Положення, не подаються у випадках, коли надання відповідної інформації вимагається згідно з документами, складеними за формами, розміщеними в додатку(ах) до нормативного акта для здійснення процедур, зазначених у підпункті 1 пункту 2 розділу I цього Положення, або затвердженими розпорядчим актом Національного банку та розміщеними на сторінці офіційного Інтернет-представництва Національного банку.
13. Документи у випадках, визначених у нормативному акті для здійснення процедур, зазначених у підпункті 1 пункту 2 розділу I цього Положення, та/або на вимогу Національного банку подаються в електронній формі у форматі xlsx або в іншому форматі.
14. Національний банк розміщує на сторінці офіційного Інтернет-представництва Національного банку окремі форми документів, які згідно з нормативним актом подаються до Національного банку для здійснення процедур, зазначених у підпункті 1 пункту 2 розділу I цього Положення, в електронній формі у форматі xlsx або в іншому форматі, визначеному Національним банком, а також описи параметрів їх заповнення.
15. Заявник має право не подавати документи в паперовій формі за умови подання всіх необхідних документів до Національного банку для здійснення процедур, зазначених у підпункті 1 пункту 2 розділу I цього Положення, у формі електронних документів або електронних копій документів із накладеним КЕП заявника або його уповноваженого представника, або нотаріуса згідно з вимогами законодавства України з питань електронного документообігу.
16. Заявник має право не подавати до Національного банку документи, що раніше подавалися, за сукупності таких умов:
1) Національний банк не повертав документи заявнику;
2) Національний банк не надавав зауважень до документів;
3) документи є дійсними та оформленими для здійснення процедур, зазначених у підпункті 1 пункту 2 розділу I цього Положення, згідно з вимогами цього Положення та нормативного акта (у разі визначення в нормативному акті додаткових вимог щодо оформлення документів);
4) інформація, яка міститься в цих документах, є актуальною.
Заявник з метою врахування документів, що раніше подавалися до Національного банку, під час розгляду пакета документів подає до Національного банку клопотання, в якому наводить перелік раніше поданих документів із зазначенням їхніх назв, дат видачі, органів (осіб), що (які) їх видали, інформацію про те, у складі якого пакета документів документи раніше подавалися до Національного банку, а також запевнення, що до цих документів Національним банком не було надано зауважень, вони не були повернені Національним банком заявнику, є дійсними, а інформація, яка в них міститься, є актуальною.
17. Вимоги пункту 16 розділу II цього Положення не поширюються на документи, що підтверджують статус особи на певну дату, а також на документи, строк дії яких закінчився.
18. Національний банк має право вимагати від заявника подання документів, які не подані заявником згідно з пунктом 16 розділу II цього Положення, якщо строк зберігання раніше поданих документів закінчився, документи передано до архівної установи та/або якщо доступ до таких документів є ускладненим з інших причин, про що Національний банк зазначає у відповідній вимозі.
19. Заявник у разі неможливості подання з незалежних від нього причин документа / інформації для здійснення процедур, зазначених у підпункті 1 пункту 2 розділу I цього Положення, визначеного / визначеної нормативним актом щодо юридичної особи, фізичної особи та/або представництва, подає до Національного банку обґрунтоване пояснення щодо неможливості такого подання. Національний банк має право розглянути пакет документів без такого документа / такої інформації, якщо визнає пояснення заявника обґрунтованим.
20. Заявник у разі неможливості дотримання визначених у цьому Положенні та/або нормативному акті для здійснення процедур, зазначених у підпункті 1 пункту 2 розділу I цього Положення, вимог щодо оформлення документів / інформації з незалежних від нього причин подає до Національного банку відповідні обґрунтовані пояснення. Національний банк має право розглянути документи / інформацію, оформлені / оформлену без дотримання визначених у цьому Положенні та/або нормативному акті для здійснення процедур, зазначених у підпункті 1 пункту 2 розділу I цього Положення, вимог, якщо визнає пояснення заявника обґрунтованими.
21. Уповноважена особа Національного банку має право здійснювати офіційну комунікацію через електронну поштову скриньку Національного банку nbu@bank.gov.ua із заявником, власником істотної участі, керівником, головним бухгалтером, ключовою особою, працівником, відповідальним за проведення фінансового моніторингу заявника, та уповноваженим представником заявника, власника істотної участі:
1) у межах процедур, визначених нормативним актом для здійснення процедур, зазначених у підпункті 1 пункту 2 розділу I цього Положення;
2) із питань дотримання вимог нормативного акта та/або цього Положення.
22. Комунікація, зазначена в пункті 21 розділу II цього Положення, може включати:
1) вимогу надати додаткову інформацію, документи і пояснення, потрібні для прийняття рішення згідно з нормативним актом для здійснення процедур, зазначених у підпункті 1 пункту 2 розділу I цього Положення;
2) отримання інформації, пояснень і додаткових документів, потрібних для прийняття рішення згідно з нормативним актом для здійснення процедур, зазначених у підпункті 1 пункту 2 розділу I цього Положення;
3) зауваження до поданих документів, якщо документи не відповідають вимогам законодавства України;
4) надсилання повідомлень про рішення, прийняті Національним банком згідно з нормативним актом для здійснення процедур, зазначених у підпункті 1 пункту 2 розділу I цього Положення.
23. Заявник зобов’язаний надати Національному банку інформацію про свою актуальну адресу електронної пошти та адресу електронної пошти уповноваженого представника (за наявності) для здійснення офіційної комунікації з Національним банком.
24. Заявник зобов’язаний:
1) отримувати інформацію, потрібну для дотримання заявником вимог цього Положення та/або нормативного акта для здійснення процедур, зазначених у підпункті 1 пункту 2 розділу I цього Положення;
2) повідомляти Національний банк про обставини або події, які можуть вплинути на виконання заявником вимог цього Положення та/або нормативного акта для здійснення процедур, зазначених у підпункті 1 пункту 2 розділу I цього Положення;
3) забезпечувати комунікацію з власником істотної участі, керівником, головним бухгалтером, ключовою особою, працівником, відповідальним за проведення фінансового моніторингу заявника, щодо всіх питань, які можуть виникати в Національного банку у зв’язку з процедурами, передбаченими нормативним актом для здійснення процедур, зазначених у підпункті 1 пункту 2 розділу I цього Положення.
III. Документи для ідентифікації фізичних осіб, фізичних осіб-підприємців, юридичних осіб та представництв
25. Національний банк здійснює ідентифікацію фізичних осіб, фізичних осіб-підприємців, юридичних осіб та представництв на підставі визначених цим Положенням документів.
26. Ідентифікація громадянина України, який постійно проживає в Україні, здійснюється на підставі таких документів:
1) копій сторінок паспорта громадянина України, що містять фотографію фізичної особи, а також інформацію про її прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), дату народження, реєстрацію місця її проживання, серію та номер паспорта, дату видачі та найменування органу, що його видав (якщо паспорт оформлено у формі книжечки), або копій обох сторін паспорта громадянина України (якщо його оформлено у формі картки, що містить безконтактний електронний носій);
2) щодо фізичної особи, паспорт якої оформлено у формі книжечки, - копії документа з інформацією про реєстраційний номер облікової картки платника податків або копії сторінки паспорта з відміткою про відмову від прийняття такого реєстраційного номера (якщо особа через свої релігійні переконання відмовилася від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і повідомила про це контролюючий орган);
3) щодо фізичної особи, паспорт якої оформлено у формі картки, що містить безконтактний електронний носій, - копії документа з інформацією про реєстрацію місця проживання фізичної особи.
27. Ідентифікація громадянина України, який виїхав на постійне / тимчасове проживання за кордон, здійснюється на підставі копій таких документів:
1) сторінок паспорта громадянина України для виїзду за кордон, що містять фотографію фізичної особи, а також інформацію про її прізвище, власне ім’я, дату народження, номер паспорта, дату видачі та найменування органу, що його видав, строк дії паспорта, а також відмітку про виїзд особи на постійне проживання за кордон;
2) документа з інформацією про реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності);
3) документа з інформацією про місце постійного / тимчасового проживання фізичної особи;
4) документа, що підтверджує правові підстави постійного / тимчасового проживання фізичної особи на території іноземної країни.
28. Ідентифікація іноземного громадянина, який постійно проживає в іноземній країні, здійснюється на підставі копій таких документів:
1) сторінок паспорта фізичної особи, що містять її фотографію, а також інформацію про її прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), дату народження, місце постійного проживання, серію (за наявності) та номер паспорта, дату видачі та найменування органу, що його видав, а також строк дії паспорта (за наявності);
2) документа з інформацією про ідентифікаційний код або податковий номер (за наявності);
3) документа з інформацією, що підтверджує місце постійного проживання фізичної особи (якщо такої інформації в паспорті немає).
29. Ідентифікація іноземного громадянина, який постійно / тимчасово проживає в Україні, здійснюється на підставі копій таких документів:
1) усіх сторінок посвідки на постійне / тимчасове проживання фізичної особи в Україні;
2) документа з інформацією про реєстраційний номер облікової картки платника податків в Україні (за наявності);
3) сторінок паспорта іноземного громадянина, що містять фотографію фізичної особи, а також інформацію про її прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), дату народження, номер паспорта, дату видачі та найменування органу, що його видав, строк дії паспорта, а для осіб, які постійно проживають в Україні, також відмітку про виїзд особи на постійне проживання (якщо така відмітка проставляється згідно із законодавством країни, громадянином якої є особа).
30. Ідентифікація юридичної особи, створеної згідно із законодавством України, здійснюється на підставі копій таких документів:
1) установчого документа;
2) реєстру власників іменних цінних паперів (акцій) компанії, якщо юридична особа створена у формі акціонерного товариства.
31. Копія установчого документа юридичної особи, створеної згідно із законодавством України, може не подаватися, якщо:
1) установчий документ оприлюднений на порталі електронних сервісів Єдиного державного реєстру (Національному банку надається інформація про розміщення установчого документа на цьому порталі);
2) юридична особа створена та/або діє на підставі модельного статуту, затвердженого Кабінетом Міністрів України (до Національного банку подається копія рішення про створення або про провадження діяльності юридичною особою на підставі модельного статуту, підписаного її засновниками);
3) юридична особа / орган державної влади створена / створений і діє на підставі законодавства України / нормативно-правового акта, який розміщено на сервісі Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів та який перебуває у загальному доступі.
32. Ідентифікація юридичної особи, головний офіс якої зареєстровано в іноземній країні, здійснюється Національним банком на підставі копій таких документів:
1) витягу з торговельного, банківського, судового реєстру або іншого офіційного документа, виданого уповноваженим органом іноземної країни, що підтверджує реєстрацію компанії в країні, у якій зареєстровано її головний офіс, і містить інформацію про ідентифікаційний / реєстраційний номер / код і адресу компанії, її учасників (акціонерів) і керівників;
2) установчих документів.
33. Ідентифікація представництва, зареєстрованого згідно із законодавством України, здійснюється на підставі копій установчих та/або реєстраційних документів.
34. До реєстраційних документів представництва належать:
1) документ, що підтверджує реєстрацію представництва суб’єкта господарювання, утвореного відповідно до законодавства іноземної країни;
2) документ, що підтверджує присвоєння коду за Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або присвоєння реєстраційного номера представництва.
IV. Загальний порядок здійснення адміністративного провадження
35. Адміністративне провадження розпочинається:
1) за заявою - із дня отримання Національним банком заяви, визначеної для відповідної процедури;
2) за клопотанням (крім клопотань, визначених у пункті 7 частини першої статті 28 Закону про адміністративну процедуру) - із дня отримання Національним банком відповідного клопотання;
3) з ініціативи Національного банку - із дня складення Національним банком документа, в якому зафіксовані обставини, що можуть бути підставою для прийняття ним адміністративного акта щодо особи.
36. Особа подає до Національного банку заяву / клопотання / документи в межах здійснення процедур, в яких адміністративне провадження здійснюється, з урахуванням вимог цього Положення у письмовій (електронній або паперовій) формі та згідно з визначеними відповідним нормативно-правовим актом Національного банку переліками та вимогами.
37. Національний банк повідомляє учасника адміністративного провадження про початок адміністративного провадження невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня після його початку, а за наявності обґрунтованих причин - не пізніше трьох робочих днів після його початку.
У повідомленні зазначаються права та обов’язки учасника адміністративного провадження, включаючи порядок ознайомлення з матеріалами адміністративної справи, а також способи подання ним своїх пояснень і зауважень у справі та строк, протягом якого учасник адміністративного провадження має право їх подати.
38. Повідомлення фізичних і юридичних осіб про процедурні дії і процедурні рішення, прийняті під час здійснення адміністративного провадження, здійснюється Національним банком із дотриманням вимог, визначених у статті 32 Закону про адміністративну процедуру, з урахуванням особливостей, визначених спеціальними законами.
39. Учасник адміністративного провадження для ознайомлення з матеріалами адміністративної справи подає письмовий запит про доступ до матеріалів адміністративної справи.
Національний банк розглядає запит про доступ до матеріалів адміністративної справи невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня з дня його надходження, а за наявності обґрунтованих причин - не пізніше трьох робочих днів з дня його надходження.
Національний банк надає учаснику адміністративного провадження можливість ознайомитися з матеріалами адміністративної справи в розумний строк.
40. Національний банк у разі задоволення повністю або частково запиту про доступ до матеріалів адміністративної справи повідомляє учасника адміністративного провадження про це із зазначенням у листі місця, часу та прізвища, власного імені службовця Національного банку, у присутності якого особа має право ознайомитися з матеріалами адміністративної справи.
41. Підставою для відмови в задоволенні запиту про доступ до матеріалів адміністративної справи є одна або обидві з таких:
1) отримання запиту про доступ до матеріалів адміністративної справи, що є відомостями, які відповідно до закону віднесені до інформації з обмеженим доступом;
2) отримання запиту про доступ до матеріалів адміністративної справи не від учасника адміністративного провадження.
42. Національний банк у разі задоволення запиту про доступ до матеріалів адміністративної справи під час здійснення та після завершення адміністративного провадження надає учаснику адміністративного провадження можливість ознайомлюватися з матеріалами адміністративної справи (крім відомостей, які відповідно до закону віднесені до інформації з обмеженим доступом), робити з них витяги, знімати копії, включаючи з використанням технічних засобів.
Національним банком може бути обмежено право ознайомлюватися з матеріалами адміністративної справи, одержувати копії документів і відомостей за умови та протягом строку дії обмеження доступу до таких документів чи відомостей згідно із законодавством про захист інформації. Документи, що містять персональні дані, комерційну чи професійну таємницю, можуть надаватися лише в обсязі, що є об’єктивно необхідним для розгляду адміністративної справи або захисту прав її учасників.
Знайомитися з матеріалами адміністративної справи учасник адміністративного провадження має право в приміщенні Національного банку та в присутності службовця Національного банку.
43. Національний банк із підстав, у порядку та строки, передбачені спеціальними законами або Законом про адміністративну процедуру (якщо спеціальними законами не визначено особливостей), залишає без руху:
1) заяву;
2) клопотання (крім клопотань, визначених у пункті 7 частини першої статті 28 Закону про адміністративну процедуру);
3) документи, подані для погодження керівників об’єднаної кредитної спілки, значимої кредитної спілки (кандидатів на ці посади), документи, подані для погодження керівників страховика (далі - документи для погодження керівників).
44. Національний банк у строк, визначений Законом про адміністративну процедуру або спеціальними законами, надсилає учаснику адміністративного провадження повідомлення про залишення заяви / клопотання (крім клопотань, визначених у пункті 7 частини першої статті 28 Закону про адміністративну процедуру) / документів для погодження керівників без руху в письмовій формі (паперовій або електронній) (далі - повідомлення).
45. Повідомлення повинно містити виявлені недоліки з посиланням на порушені вимоги законодавства України, спосіб / порядок та строк усунення таких недоліків, а також порядок та строк оскарження рішення про залишення заяви / клопотання (крім клопотань, визначених у пункті 7 частини першої статті 28 Закону про адміністративну процедуру) / документів для погодження керівників без руху в судовому порядку.
46. Національний банк за клопотанням учасника адміністративного провадження, поданим у довільній письмовій формі, має право продовжити строк для усунення виявлених недоліків.
47. Національний банк приймає рішення про відмову в задоволенні клопотання про продовження строку для усунення недоліків, визначених у повідомленні, якщо клопотання подано пізніше ніж за три робочих дні до завершення строку, визначеного в повідомленні для усунення недоліків, або після завершення строку, визначеного в повідомленні для усунення недоліків, та/або в клопотанні не обґрунтовано належним чином необхідність продовжити строк усунення виявлених недоліків.
48. Заява / клопотання (крім клопотань, визначених у пункті 7 частини першої статті 28 Закону про адміністративну процедуру) / документи для погодження керівників вважаються поданими в день їх первинного подання, а строк їх розгляду продовжується на строк їх залишення без руху в разі усунення виявлених недоліків у строк, встановлений Національним банком.
49. Національний банк не має права повторно залишити без руху заяву / клопотання / документи для погодження керівників, в яких усунуто виявлені недоліки, зазначені в повідомленні.
50. Учасник адміністративного провадження зобов’язаний повідомити Національний банк про будь-які зміни в поданих до Національного банку документах, що сталися протягом строку їх розгляду, не пізніше трьох робочих днів із дня виникнення таких змін.
51. Національний банк має право зупинити адміністративне провадження, включаючи за заявою (клопотанням) особи, у разі виникнення обставини, що перешкоджає вирішенню справи, а також у випадках, визначених у пунктах 1-4 частини другої статті 64 Закону про адміністративну процедуру.
52. Національний банк зупиняє адміністративне провадження, включаючи на письмову вимогу особи в довільній формі, з підстав, визначених у частині першій статті 64 Закону про адміністративну процедуру.
53. Учасник адміністративного провадження має право подати до Національного банку заяву (клопотання) про зупинення адміністративного провадження, заяву (клопотання) про поновлення адміністративного провадження у довільній письмовій формі.
54. Підставою для відмови в задоволенні заяви (клопотання) про зупинення адміністративного провадження є відсутність у такій заяві (такому клопотанні) обставин, що перешкоджають розгляду справи, інших підстав, визначених у статті 64 Закону про адміністративну процедуру.
55. Підставою для відмови в задоволенні заяви (клопотання) про поновлення адміністративного провадження є і надалі наявність обставин, що зумовили його зупинення.
56. Національний банк у межах визначеного законодавством України строку розгляду адміністративної справи має право повідомити учасника адміністративного провадження в листі про необхідність доопрацювання поданого пакета документів, якщо документи не відповідають вимогам законодавства України, та/або надання ним додаткових документів / інформації, необхідних / необхідної для прийняття обґрунтованого рішення, та зазначити, що в разі неможливості доопрацювати пакет документів та/або надати зазначені документи / інформацію в запропонований строк учасник адміністративного провадження має право подати заяву (клопотання) про зупинення адміністративного провадження на строк, який є необхідним для подання таких документів / інформації.
Зазначене в абзаці першому пункту 56 розділу IV цього Положення повідомлення Національного банку повинно містити застереження, що в разі неподання особою доопрацьованих та/або додаткових документів / інформації або заяви (клопотання) про зупинення адміністративного провадження в установлений Національним банком строк Національний банк прийматиме рішення за результатом розгляду наявних документів.
57. Національний банк має право під час адміністративного провадження зупинити адміністративне провадження для перевірки достовірності поданих учасником адміністративного провадження документів / інформації та/або отримання інформації від державних органів, іноземних державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та фізичних осіб, якщо відсутність такої перевірки та/або таких документів / інформації перешкоджає об’єктивному вирішенню справи.
Перебіг строку адміністративного провадження відновлюється з дня припинення обставини, що спричинила зупинення адміністративного провадження, а в разі неподання запитуваних документів / інформації - з робочого дня, наступного за днем спливу строку, визначеного для їх подання.
58. Національний банк установлює строк подання визначених у пункті 56 розділу IV цього Положення інформації, документів та/або внесення виправлень до документів відповідно до зауважень, наданих Національним банком відповідно до пункту 56 розділу IV цього Положення.
59. Національний банк має право прийняти рішення про зупинення адміністративного провадження, включно за заявою (клопотанням) особи, у разі виникнення обставини, що перешкоджає вирішенню справи.
60. Зупинення адміністративного провадження у справі зупиняє перебіг усіх строків у цій справі. Перебіг строків продовжується з дня поновлення адміністративного провадження.
61. Національний банк відновлює адміністративне провадження за власною ініціативою або за заявою (клопотанням) особи після надання доопрацьованих / додаткових документів / інформації та/або після перевірки достовірності поданих документів / інформації або після отримання визначеної в пункті 56 розділу IV цього Положення інформації / документів, та/або після припинення обставини, що спричинила зупинення адміністративного провадження, та/або в разі неподання запитуваних документів / інформації - із робочого дня, наступного за днем спливу строку, визначеного для їх подання.
62. Національний банк закриває провадження у разі отримання від учасника адміністративного провадження клопотання про відмову від розгляду заяви та закриття адміністративного провадження, крім випадків, визначених у частині першій статті 65 Закону про адміністративну процедуру.
63. Учасник адміністративного провадження має право подати клопотання, визначені в статті 28 Закону про адміністративну процедуру та в розділі IV цього Положення у письмовій довільній формі.
64. Національний банк здійснює розгляд усіх клопотань, визначених у розділі IV цього Положення, невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня з дня їх надходження, а за наявності обґрунтованих причин - не пізніше трьох робочих днів із дня їх надходження у порядку, визначеному в статті 50 Закону про адміністративну процедуру.
Національний банк повідомляє учасника адміністративного провадження в листі про результати розгляду такого клопотання (задоволення клопотання або відмову в задоволенні клопотання).
65. Підставою для відмови в задоволенні клопотання про:
1) відвід керівника із ліцензування або керівника із нагляду є відсутність у такому клопотанні підстав відводу посадової особи, визначених у статті 23 Закону про адміністративну процедуру;
2) відвід особи, яка сприяє розгляду справи, є відсутність у такому клопотанні підстав відводу особи, яка сприяє розгляду справи, визначених у статті 30Закону про адміністративну процедуру;
3) залучення перекладача (особи, яка сприяє розгляду справи) є відсутність підтвердження достатнього рівня володіння перекладачем мовою, необхідного для перекладу в адміністративній справі, та/або відсутність підстав для залучення перекладача;
4) залучення до участі в адміністративному провадженні іншого учасника та/або особи, яка сприяє розгляду справи, крім перекладача, є відсутність обґрунтованих підстав для залучення таких осіб до участі в адміністративному провадженні;
5) витребування документів або відомостей, необхідних для розгляду та вирішення справи за ініціативою Національного банку, є відсутність згоди особи на збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про неї, що міститься у витребовуваних документах та відомостях, необхідних для розгляду та вирішення справи;
6) призначення експертизи, отримання консультації та/або висновку спеціаліста є відсутність обґрунтованої необхідності в проведенні експертизи, отриманні консультації та/або висновку спеціаліста для прийняття рішення в адміністративній справі;
7) продовження строку здійснення адміністративного провадження є відсутність у такому клопотанні обґрунтованих підстав для продовження строку здійснення адміністративного провадження;
8) відмову від розгляду заяви та закриття адміністративного провадження є випадки, визначені в частині першій статті 65 Закону про адміністративну процедуру;
9) вчинення іншої дії, що не суперечить закону та сприяє розгляду справи, є відсутність обґрунтованої необхідності для її вчинення і прийняття рішення у справі.
66. Національний банк має право відмовити в задоволенні клопотання, зазначеного в статті 28 Закону про адміністративну процедуру, з обов’язковим зазначенням мотивів такої відмови, включаючи з підстав інших, ніж визначені в пункті 65 розділу IV цього Положення.
67. Процедурними рішеннями, які приймаються в адміністративному провадженні, є рішення про:
1) продовження строку прийняття рішення / вирішення адміністративної справи;
2) залишення заяви / клопотання / документів для погодження керівників без руху;
3) продовження строку усунення виявлених недоліків за клопотанням учасника адміністративного провадження або відмову в продовженні такого строку;
4) зупинення / поновлення адміністративного провадження;
5) відмову в прийнятті заяви до розгляду у випадках, зазначених у пунктах 2-6 частини першої статті 45 Закону про адміністративну процедуру;
6) задоволення повністю або частково / відмову в задоволенні запиту про доступ до матеріалів адміністративної справи;
7) задоволення або відмову в задоволенні клопотання, визначеного в пункті 7 частини першої статті 28 Закону про адміністративну процедуру;
8) закриття адміністративного провадження з підстав, визначених у частині другій статті 65 Закону про адміністративну процедуру.
68. Національний банк закриває адміністративне провадження з підстав, визначених у частині другій статті 65 Закону про адміністративну процедуру.
( Положення доповнено новим розділом IV згідно з Постановою Національного банку № 161 від 24.12.2024 )
V. Порядок здійснення адміністративного провадження в окремих адміністративних справах
69. Національний банк здійснює розгляд поданої заяви / клопотання (крім клопотань, зазначених у пункті 7 частини першої статті 28 Закону про адміністративну процедуру) / документів для погодження керівників в адміністративному провадженні протягом строку, визначеного Законом України "Про фінансові послуги та фінансові компанії", Законом про адміністративну процедуру, іншими законами України та нормативно-правовими актами Національного банку для відповідної процедури.
70. Днем початку адміністративного провадження в адміністративних справах за ініціативою Національного банку є день складення довідки / доповідної записки, в якій зафіксовані обставини, що можуть бути підставою для прийняття Національним банком рішення щодо особи.
71. Доповідна записка, зазначена в пункті 70 розділу V цього Положення, підписується:
1) в адміністративних провадженнях, що здійснюються відповідно до нормативно-правових актів Національного банку, зазначених у додатку до цього Положення, - керівником із ліцензування (крім випадку, визначеного в підпункті 2 пункту 71 розділу V цього Положення);
2) щодо адміністративних проваджень, зазначених у главі 18 розділу II Положення № 199, - керівником із нагляду.
Доповідна записка погоджується заступником Голови Національного банку, який здійснює загальне керівництво та контролює діяльність самостійних підрозділів Національного банку за вертикаллю підпорядкування "Пруденційний нагляд".
72. Національний банк має право продовжити строк прийняття відповідного рішення, але не більше ніж на 30 робочих днів за потреби перевірки достовірності поданих(ої) документів / інформації та/або отримання додаткових документів / інформації, необхідних(ої) для прийняття такого рішення: