З А К О Н У К Р А Ї Н И
Про управління об'єктами державної власності
( Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2006, N 46, ст.456 )( Із змінами, внесеними згідно із Законами N 514-VI від 17.09.2008, ВВР, 2008, N 50-51, ст.384 N 2457-VI від 08.07.2010, ВВР, 2010, N 48, ст.564 N 2626-VI від 21.10.2010, ВВР, 2011, N 12, ст.74 N 2850-VI від 22.12.2010, ВВР, 2011, N 28, ст.252 N 2856-VI від 23.12.2010, ВВР, 2011, N 29, ст.272 N 3322-VI від 12.05.2011, ВВР, 2011, N 45, ст.478 N 3531-VI від 16.06.2011, ВВР, 2012, N 4, ст.23 N 3610-VI від 07.07.2011, ВВР, 2012, N 7, ст.53 N 3686-VI від 08.07.2011, ВВР, 2012, N 15, ст.92 N 3713-VI від 08.09.2011, ВВР, 2012, N 15, ст.100 N 4498-VI від 13.03.2012, ВВР, 2012, N 40, ст.480 N 5063-VI від 05.07.2012, ВВР, 2013, N 28, ст.298 N 5213-VI від 06.09.2012, ВВР, 2013, N 32, ст.413 N 5463-VI від 16.10.2012, ВВР, 2014, N 4, ст.61 N 406-VII від 04.07.2013, ВВР, 2014, N 20-21, ст.712 N 1170-VII від 27.03.2014, ВВР, 2014, N 22, ст.816 N 1323-VII від 05.06.2014, ВВР, 2014, N 34, ст.1166 N 319-VIII від 09.04.2015, ВВР, 2015, N 25, ст.192 N 766-VIII від 10.11.2015, ВВР, 2015, N 52, ст.482 N 848-VIII від 26.11.2015, ВВР, 2016, N 3, ст.25 N 817-VIII від 24.11.2015, ВВР, 2016, N 10, ст.97 N 910-VIII від 24.12.2015, ВВР, 2016, N 5, ст.49 N 1405-VIII від 02.06.2016, ВВР, 2016, N 28, ст.533 ) ( У тексті Закону слова "статутний фонд" в усіх відмінках і числах замінено словами "статутний капітал" у відповідному відмінку і числі N 2850-VI від 22.12.2010 )( У тексті Закону слова "центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері економічного розвитку" в усіх відмінках замінено словами "центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері управління об’єктами державної власності" у відповідному відмінку, а слова "центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері управління об’єктами державної власності" у всіх відмінках та "паїв" виключено згідно із Законом N 1405-VIII від 02.06.2016 )
Цей Закон відповідно до Конституції України визначає правові основи управління об'єктами державної власності.
Стаття 1. Поняття управління об'єктами державної власності
1. Управління об'єктами державної власності - здійснення Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб'єктами, визначеними цим Законом, повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких об'єктів, пов'язаних з володінням, користуванням і розпоряджанням ними, у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб.
Стаття 2. Законодавство про управління об'єктами державної власності
1. Законодавство про управління об'єктами державної власності складається з цього Закону, Господарського кодексу України, Закону України "Про захист економічної конкуренції", інших законів України, якими можуть бути встановлені особливості управління окремими об'єктами державної власності або їх видами, та інших нормативно-правових актів з питань управління об'єктами державної власності.
Стаття 3. Об'єкти управління державної власності
1. Об'єктами управління державної власності є:
майно, яке передане казенним підприємствам в оперативне управління;
майно, яке передане державним комерційним підприємствам (далі - державні підприємства), установам та організаціям;
майно, яке передане державним господарським об'єднанням;
корпоративні права, що належать державі у статутних капіталах господарських організацій (далі - корпоративні права держави);
державне майно, що забезпечує діяльність Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України;
( Абзац шостий частини першої статті 3 із змінами, внесеними згідно із Законом N 4498-VI від 13.03.2012 )
державне майно, передане в оренду, лізинг, концесію;
державне майно, що перебуває на балансі господарських організацій і не увійшло до їх статутних капіталів або залишилося після ліквідації підприємств та організацій;
державне майно, передане в безстрокове безоплатне користування Національній академії наук України, галузевим академіям наук;
безхазяйне та конфісковане майно, що переходить у державну власність за рішенням суду.
2. Дія цього Закону не поширюється на управління об'єктами власності Українського народу, визначеними частиною першою статті 13 Конституції України, а також на здійснення прав інтелектуальної власності та корпоративні права, що виникли внаслідок участі державних наукових (науково-дослідних, науково-технологічних, науково-технічних, науково-практичних) установ та державних університетів, академій, інститутів у створенні господарських товариств шляхом внесення до статутного капіталу такого товариства майнових прав інтелектуальної власності, що належать цим установам та навчальним закладам.
( Абзац перший частини другої статті 3 із змінами, внесеними згідно із Законом N 848-VIII від 26.11.2015 )
Особливості управління об'єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі визначаються Законом України "Про особливості управління об'єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі.
( Частину другу статті 3 доповнено абзацом другим згідно із Законом N 3531-VI від 16.06.2011 )
Стаття 4. Суб'єкти управління об'єктами державної власності
1. Суб’єктами управління об’єктами державної власності є:
Кабінет Міністрів України;
( Абзац третій частини першої статті 4 виключено на підставі Закону N 1405-VIII від 02.06.2016 )
центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері управління об'єктами державної власності;
міністерства, інші органи виконавчої влади та державні колегіальні органи (далі - уповноважені органи управління);
( Абзац п'ятий частини першої статті 4 в редакції Закону N 1323-VII від 05.06.2014 )
Фонд державного майна України;
органи, що забезпечують діяльність Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України;
органи, які здійснюють управління державним майном відповідно до повноважень, визначених окремими законами;
державні господарські об’єднання, державні холдингові компанії, інші державні господарські організації (далі - господарські структури);
Національна академія наук України, галузеві академії наук.
( Частина перша статті 4 в редакції Закону N 4498-VI від 13.03.2012 )
2. Державна керуюча холдингова компанія має статус уповноваженого органу управління щодо об'єктів управління державної власності, що передані до її статутного капіталу та статутного капіталу її корпоративних підприємств.
( Статтю 4 доповнено частиною другою згідно із Законом N 4498-VI від 13.03.2012 )
Стаття 5. Повноваження Кабінету Міністрів України у сфері управління об'єктами державної власності
1. Кабінет Міністрів України є суб'єктом управління, що визначає об'єкти управління державної власності, стосовно яких виконує функції з управління, а також об'єкти управління державної власності, повноваження з управління якими передаються іншим суб'єктам управління, визначеним цим Законом.
2. Здійснюючи управління об'єктами державної власності, Кабінет Міністрів України:
1) визначає органи виконавчої влади та державні колегіальні органи, які здійснюють функції з управління об'єктами державної власності;
( Пункт 1 частини другої статті 5 із змінами, внесеними згідно із Законом N 1323-VII від 05.06.2014 )
2) встановлює порядок передачі об'єктів державної власності суб'єктам управління, визначеним цим Законом;
( Пункт 3 частини другої статті 5 виключено на підставі Закону N 4498-VI від 13.03.2012 )
4) визначає умови створення та діяльності господарських структур;
5) приймає рішення про створення, реорганізацію та ліквідацію господарських структур і визначає уповноважені органи управління, які здійснюють контроль за їх діяльністю;
( Пункт 5 частини другої статті 5 із змінами, внесеними згідно ізЗаконом N 4498-VI від 13.03.2012 )
6) призначає на посади та звільняє з посад керівників господарських структур, стосовно яких функції з управління виконує Кабінет Міністрів України;
7) приймає рішення про створення, реорганізацію та ліквідацію казенних підприємств і визначає центральні органи виконавчої влади, до сфери управління яких вони належать;
8) приймає рішення про передачу відповідно до закону об'єктів державної власності в комунальну власність, дає згоду на передачу об'єктів з комунальної в державну власність;
9) приймає рішення про закріплення в державній власності пакетів акцій (часток) акціонерних товариств, створених на базі державного майна, що приватизується, терміни закріплення таких пакетів акцій (часток) у державній власності відповідно до законодавства про приватизацію;
10) приймає за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері управління об'єктами державної власності, рішення про достроковий продаж пакетів акцій (часток), закріплених у державній власності, або їх частини;
( Пункт 10 частини другої статті 5 із змінами, внесеними згідно ізЗаконом N 4498-VI від 13.03.2012 )( Пункт 11 частини другої статті 5 виключено на підставі Закону N 4498-VI від 13.03.2012 )( Пункт 12 частини другої статті 5 виключено на підставі Закону N 4498-VI від 13.03.2012 )( Пункт 13 частини другої статті 5 виключено на підставі Закону N 4498-VI від 13.03.2012 )
14) приймає за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері управління об'єктами державної власності, рішення про передачу повноважень з управління корпоративними правами держави уповноваженим органам управління та господарським структурам;
( Пункт 14 частини другої статті 5 із змінами, внесеними згідно із Законом N 4498-VI від 13.03.2012 )
15) розробляє та укладає міжнародні договори України щодо об'єктів державної власності України згідно із законодавством;
16) призначає позапланові ревізії та перевірки використання об'єктів управління державної власності та встановлює порядок їх проведення;
( Пункт 16 частини другої статті 5 в редакції Закону N 4498-VI від 13.03.2012 )
16-1) визначає критерії, відповідно до яких утворення наглядової ради є обов’язковим на державних унітарних підприємствах (крім підприємств оборонно-промислового комплексу) та, з урахуванням законів України, в господарських товариствах, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі;
( Частину другу статті 5 доповнено пунктом 16-1 згідно із Законом N 1405-VIII від 02.06.2016 )
17) встановлює критерії ефективності управління об'єктами державної власності та порядок їх застосування;
( Пункт 17-1 частини другої статті 5 виключено на підставі Закону N 3686-VI від 08.07.2011 )
17-1) визначає критерії відбору незалежного аудитора та критерії віднесення державних унітарних підприємств та господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, до таких, фінансова звітність (у тому числі консолідована) яких підлягає обов’язковій перевірці незалежним аудитором, залежно від балансової вартості активів таких державних унітарних підприємств чи господарських товариств;
( До частини другої статті 5 включено пункт 17-1 згідно із Законом N 1405-VIII від 02.06.2016 )
17-2) затверджує вимоги до незалежних членів наглядових рад державних унітарних підприємств та господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі;
( Частину другу статті 5 доповнено пунктом 17-2 згідно із Законом N 1405-VIII від 02.06.2016 )
18) визначає порядок:
б) спрямування коштів, визначених Державним бюджетом України, на фінансування витрат, пов'язаних з викупом часток (акцій) вторинної емісії господарських організацій з корпоративними правами держави, та заходи щодо реструктуризації, досудової санації та інші заходи, які стосуються функціонування об'єктів державного сектору економіки;
в) відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями;
( Підпункт "в" пункту 18 частини другої статті 5 із змінами, внесеними згідно із Законом N 2457-VI від 08.07.2010 )
г) конкурсного відбору керівників суб’єктів господарювання державного сектору економіки;
( Підпункт "г" пункту 18 частини другої статті 5 в редакції Закону N 4498-VI від 13.03.2012 )
ґ) оплати праці і винагороди керівникам державних підприємств;
( Підпункт "д" пункту 18 частини другої статті 5 виключено на підставі Закону N 4498-VI від 13.03.2012 )( Підпункт "е" пункту 18 частини другої статті 5 виключено на підставі Закону N 4498-VI від 13.03.2012 )
є) створення та ведення Єдиного реєстру об'єктів державної власності;
( Підпункт "ж" пункту 18 частини другої статті 5 виключено на підставі Закону N 4498-VI від 13.03.2012 )
з) проведення інвентаризації об'єктів державної власності;
и) відчуження та списання об'єктів державної власності;
і) розпорядження активами державних господарських організацій;
( Підпункт "ї" пункту 18 частини другої статті 5 виключено на підставі Закону N 4498-VI від 13.03.2012 )( Підпункт "й" пункту 18 частини другої статті 5 виключено на підставі Закону N 4498-VI від 13.03.2012 )
к) проведення щорічного державного фінансового аудиту діяльності суб’єктів господарювання державного сектору економіки;
( Підпункт "к" пункту 18 частини другої статті 5 в редакції Закону N 4498-VI від 13.03.2012 )
( Пункт 18 частини другої статті 5 доповнено підпунктом "л" згідноіз Законом N 3322-VI від 12.05.2011 )
м) проведення конкурсів із залучення приватних інвесторів для здійснення державно-приватного партнерства;
( Пункт 18 частини другої статті 5 доповнено підпунктом "м" згідноіз Законом N 3322-VI від 12.05.2011; в редакції Закону N 3686-VI від 08.07.2011 )
н) передачі повноважень з управління корпоративними правами держави відповідним суб'єктам управління;
( Пункт 18 частини другої статті 5 доповнено підпунктом "н" згідноіз Законом N 4498-VI від 13.03.2012 )
о) перетворення державних підприємств у державні акціонерні товариства, 100 відсотків акцій яких належать державі;
( Пункт 18 частини другої статті 5 доповнено підпунктом "о" згідноіз Законом N 4498-VI від 13.03.2012 )
п) проведення конкурсу на право оренди державного майна;
( Пункт 18 частини другої статті 5 доповнено підпунктом "п" згідноіз Законом N 4498-VI від 13.03.2012 )
р) здійснення витрат суб’єктами господарювання державного сектору економіки у разі незатвердження (непогодження) річних фінансових планів у встановленому порядку;
( Пункт 18 частини другої статті 5 доповнено підпунктом "р" згідноіз Законом N 4498-VI від 13.03.2012 )
с) утворення, організації діяльності та ліквідації наглядової ради державного унітарного підприємства та її комітетів;
( Пункт 18 частини другої статті 5 доповнено підпунктом "с" згідно із Законом N 1405-VIII від 02.06.2016 )
т) проведення конкурсного відбору кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради державного унітарного підприємства та їх призначення, а також проведення конкурсного відбору кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, що пропонуються суб’єктом управління об’єктами державної власності до обрання на посаду незалежних членів наглядової ради;
( Пункт 18 частини другої статті 5 доповнено підпунктом "т" згідно із Законом N 1405-VIII від 02.06.2016 )
у) оприлюднення інформації про діяльність державних унітарних підприємств та господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, а також господарських товариств, 50 і більше відсотків акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави в яких становить 100 відсотків;
( Пункт 18 частини другої статті 5 доповнено підпунктом "у" згідно із Законом N 1405-VIII від 02.06.2016 )
ф) визначення та затвердження кандидатур представників держави, які призначаються до наглядових рад державних унітарних підприємств, і тих, які беруть участь у загальних зборах та обираються до наглядових рад господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі;
( Пункт 18 частини другої статті 5 доповнено підпунктом "ф" згідно із Законом N 1405-VIII від 02.06.2016 )
х) визначення порядку та правил страхування відповідальності, оплати послуг та компенсації витрат членів наглядових рад державних унітарних підприємств та господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі;
( Пункт 18 частини другої статті 5 доповнено підпунктом "х" згідно із Законом N 1405-VIII від 02.06.2016 )
ц) встановлення чітких цілей діяльності для державних унітарних підприємств та господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі;
( Пункт 18 частини другої статті 5 доповнено підпунктом "ц" згідно із Законом N 1405-VIII від 02.06.2016 )
ч) формування та ведення реєстру укладених контрактів з керівниками суб’єктів господарської діяльності державного сектору економіки;
( Пункт 18 частини другої статті 5 доповнено підпунктом "ч" згідно із Законом N 1405-VIII від 02.06.2016 )
18-1) затверджує методики:
оцінки об’єктів оренди, розрахунку, розподілу і використання плати за оренду (суборенду) державного майна;
оцінки майна;
розрахунку концесійних платежів;
( Частину другу статті 5 доповнено пунктом 18-1 згідно із Законом N 4498-VI від 13.03.2012 )
19) забезпечує контроль за ефективністю управління об'єктами державної власності;
20) затверджує річні фінансові плани державних підприємств, що є суб'єктами природних монополій, та державних підприємств, плановий розрахунковий обсяг чистого прибутку яких перевищує 50 мільйонів гривень;
( Пункт 21 частини другої статті 5 виключено на підставі Закону N 4498-VI від 13.03.2012 )
22) погоджує рішення уповноважених органів управління щодо створення, реорганізації та ліквідації діяльності підприємств державного сектору економіки, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави;
23) погоджує умови приватизації та реструктуризації об'єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави;
24) затверджує перелік об'єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави;
25) забезпечує контроль за використанням орендованих цілісних майнових комплексів державних підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна;
26) виконує відповідно до законів інші функції з управління об'єктами державної власності.
( Статтю 5-1 виключено на підставі Закону N 1405-VIII від 02.06.2016 )
Стаття 5-2. Повноваження центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері управління об'єктами державної власності
1. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері управління об'єктами державної власності, відповідно до покладених на нього завдань у сфері управління об’єктами державної власності:
1) забезпечує формування державної політики, визначення загальних принципів та пріоритетних напрямів розвитку у сфері управління об’єктами державної власності, у тому числі корпоративними правами держави;
2) визначає критерії ефективності управління корпоративними правами держави;
3) разом з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, забезпечує формування та реалізацію державної дивідендної політики в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
4) здійснює методологічне та, у межах власних повноважень, нормативно-правове забезпечення питань управління об’єктами державної власності, зокрема щодо:
інвентаризації та обліку об'єктів державної власності;
оцінки ефективності управління об’єктами державної власності;
оцінки рівня кваліфікації керівників підприємств державного сектору економіки;
спільної діяльності, де однією із сторін є підприємства державного сектору економіки;
управління корпоративними правами держави, зокрема забезпечення її представництва в органах управління господарських товариств, у статутних капіталах яких є державні корпоративні права;
єдиного моніторингу ефективності управління об'єктами державної власності, в тому числі корпоративними правами держави;
захисту майнових прав держави;
5) отримує за затвердженою ним формою від органів управління інформацію про:
фінансово-господарську діяльність кожного окремого суб'єкта господарювання державного сектору економіки, що перебуває у сфері їх управління;
стан об'єктів державної власності, у тому числі корпоративних прав держави, що перебувають у їх управлінні;
укладені контракти з керівниками суб’єктів господарювання державного сектору економіки;
( Пункт 5 частини першої статті 5-2 доповнено абзацом четвертим згідно із Законом N 1405-VIII від 02.06.2016 )
6) забезпечує координацію діяльності щодо підвищення професійного рівня посадових осіб уповноважених органів управління, які виконують функції з управління корпоративними правами держави;
7) здійснює контроль за виконанням суб’єктами управління функцій з управління об'єктами державної власності шляхом проведення єдиного моніторингу ефективності управління об'єктами державної власності;
7-1) формує та веде реєстр укладених контрактів з керівниками суб’єктів господарювання державного сектору економіки в порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України;
( Частину першу статті 5-2 доповнено пунктом 7-1 згідно із Законом N 1405-VIII від 02.06.2016 )
8) узагальнює практику застосування законодавства з питань управління об'єктами державної власності, у тому числі корпоративними правами держави, подає відповідні висновки і пропозиції на розгляд Кабінету Міністрів України;
9) розробляє та вносить в установленому порядку на розгляд Кабінету Міністрів України проекти законів України та актів Кабінету Міністрів України з питань управління об'єктами державної власності;
10) формує за пропозицією суб'єктів управління перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації;
11) формує за пропозицією уповноважених органів управління переліки державних підприємств, що підлягають корпоратизації, та затверджує графіки її проведення;
12) формує за пропозицією уповноважених органів управління пропозиції щодо критеріїв віднесення підприємств до тих, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, та пропозиції щодо переліку таких підприємств;
13) подає Кабінету Міністрів України пропозиції щодо закріплення в державній власності пакетів акцій відкритих акціонерних товариств, створених у процесі корпоратизації та приватизації, доцільності їх відчуження або придбання державою відповідних пакетів акцій (часток) в інших власників та акцій додаткової емісії в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
2. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері управління об'єктами державної власності, виконує функції органу управління стосовно об'єктів державної власності, що належать до сфери його управління.
( Закон доповнено статтею 5-2 згідно із Законом N 4498-VI від 13.03.2012 )
Стаття 6. Повноваження уповноважених органів управління
1. Уповноважені органи управління відповідно до покладених на них завдань:
1) приймають рішення про створення, реорганізацію і ліквідацію підприємств, установ та організацій, заснованих на державній власності;
2) ініціюють створення господарських структур, розробляють проекти їх установчих документів;
3) затверджують статути (положення) підприємств, установ та організацій, що належать до сфери їх управління, і господарських структур та здійснюють контроль за їх дотриманням;
4) призначають на посаду та звільняють з посади керівників державних унітарних підприємств, у яких не утворено наглядову раду, установ, організацій та господарських структур, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, та в яких не утворено наглядову раду, укладають і розривають з ними контракти, здійснюють контроль за дотриманням їх вимог;
( Пункт 4 частини першої статті 6 в редакції Законів N 4498-VI від 13.03.2012, N 1405-VIII від 02.06.2016 )
4-1) забезпечують призначення (обрання) незалежних членів наглядових рад державних унітарних підприємств та господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі;
( Частину першу статті 6 доповнено пунктом 4-1 згідно із Законом N 1405-VIII від 02.06.2016 )
4-2) приймають рішення у випадках, визначених законами України, про надання згоди на вчинення державним унітарним підприємством господарського зобов’язання, щодо якого є заінтересованість, та значного господарського зобов’язання або про відмову в наданні такої згоди та несуть встановлену законами України відповідальність за прийняття таких рішень;
( Частину першу статті 6 доповнено пунктом 4-2 згідно із Законом N 1405-VIII від 02.06.2016 )
5) затверджують стратегічні плани розвитку державних унітарних підприємств та господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, управління корпоративними правами або контроль за діяльністю яких вони здійснюють, та здійснюють контроль за їх виконанням;
( Пункт 5 частини першої статті 6 в редакції Законів N 4498-VI від 13.03.2012, N 1405-VIII від 02.06.2016 )
6) затверджують річні фінансові та інвестиційні плани, а також інвестиційні плани на середньострокову перспективу (3-5 років) державних підприємств і господарських структур, що належать до сфери їх управління, та здійснюють контроль за їх виконанням у встановленому порядку;
7) проводять моніторинг фінансової діяльності, зокрема виконання показників фінансових планів підприємств, що належать до сфери їх управління та вживають заходів до поліпшення їх роботи;
( Пункт 7 частини першої статті 6 із змінами, внесеними згідно із Законом N 4498-VI від 13.03.2012 )
8) забезпечують проведення щорічних незалежних аудиторських перевірок фінансової звітності державних унітарних підприємств та господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі. У разі зміни керівника суб’єкта господарювання забезпечують проведення позапланової перевірки фінансово-господарської діяльності такого суб’єкта у порядку, передбаченому законом;
( Пункт 8 частини першої статті 6 із змінами, внесеними згідно із Законом N 4498-VI від 13.03.2012; в редакції Закону N 1405-VIII від 02.06.2016 )
8-1) погоджують державним унітарним підприємствам, що належать до сфери їх управління та у яких не утворено наглядову раду, укладення договорів щодо проведення незалежних аудиторських перевірок річної фінансової звітності;
( Частину першу статті 6 доповнено пунктом 8-1 згідно із Законом N 1405-VIII від 02.06.2016 )( Пункт 9 частини першої статті 6 виключено на підставі Закону N 4498-VI від 13.03.2012 )
10) передають функції з управління об’єктами державної власності господарським структурам та здійснюють контроль за діяльністю господарських структур;
( Пункт 10 частини першої статті 6 в редакції Закону N 4498-VI від 13.03.2012 )
11) ведуть облік об'єктів державної власності, що перебувають в їх управлінні, здійснюють контроль за ефективним використанням та збереженням таких об'єктів;
12) здійснюють управління казенними підприємствами відповідно до законодавства;
13) здійснюють управління корпоративними правами держави в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
( Пункт 14 частини першої статті 6 виключено на підставі Закону N 4498-VI від 13.03.2012 )
14-1) визначають кандидатури осіб, які представляють інтереси держави на загальних зборах та в наглядових радах господарських товариств, функції з управління корпоративними правами держави в яких вони здійснюють, та в наглядових радах державних унітарних підприємств (далі - представники держави), забезпечують їх обрання (призначення), видають представникам держави довіреності на представництво інтересів держави у загальних зборах таких господарських товариств, а за необхідності також укладають з ними договори доручення;
( Частину першу статті 6 доповнено пунктом 14-1 згідно із Законом N 4498-VI від 13.03.2012; в редакції Закону N 1405-VIII від 02.06.2016 )
14-2) визначають кандидатури незалежних членів наглядових рад у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, що пропонуються до призначення (обрання) до складу наглядових рад державних унітарних підприємств та господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, функції з управління корпоративними правами держави в яких вони здійснюють;
( Частину першу статті 6 доповнено пунктом 14-2 згідно із Законом N 1405-VIII від 02.06.2016 )
15) виявляють державне майно, яке тимчасово не використовується, та вносять пропозиції щодо умов його подальшого використання;
16) здійснюють управління державним майном, що не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі корпоратизації або перетворення державних підприємств у державні акціонерні товариства, 100 відсотків акцій яких належать державі, приймають рішення про подальше використання цього майна (крім матеріальних носіїв секретної інформації), у тому числі об'єктів, що не підлягають приватизації;
( Пункт 16 частини першої статті 6 в редакції Закону N 4498-VI від 13.03.2012 )
16-1) передають на договірних засадах (у тому числі на умовах договору безоплатного зберігання) державне майно, яке у процесі корпоратизації або перетворення державних підприємств у державні акціонерні товариства, 100 відсотків акцій яких належать державі, не увійшло до статутних капіталів господарських товариств та яке не підлягає приватизації, іншим суб'єктам господарювання у разі ліквідації балансоутримувача цього майна або його відсутності;
( Частину першу статті 6 доповнено пунктом 16-1 згідно із Законом N 4498-VI від 13.03.2012 )
16-2) приймають рішення про утворення суб’єктів господарювання державної форми власності, на баланс яких передається державне майно, що не увійшло до статутних капіталів господарських товариств, що ліквідовані, і яке залишилося без балансоутримувача;
( Частину першу статті 6 доповнено пунктом 16-2 згідно із Законом N 4498-VI від 13.03.2012 )
17) дають згоду Фонду державного майна України на передачу об'єктів державної власності до статутних капіталів господарських товариств, у тому числі підприємств з іноземними інвестиціями, що створюються за участю держави;
( Пункт 17 частини першої статті 6 із змінами, внесеними згідно із Законом N 4498-VI від 13.03.2012 )
18) погоджують передачу об'єктів державної власності в комунальну власність, до сфери управління інших органів, уповноважених управляти об'єктами державної власності, господарських структур або в користування Національній академії наук України, галузевим академіям наук, а також передачу об'єктів комунальної власності в державну власність; у випадках, передбачених законодавством, приймають рішення про передачу об'єктів державної власності в комунальну власність, до сфери управління інших органів, уповноважених управляти об'єктами державної власності, господарських структур або в користування Національній академії наук України, галузевим академіям наук;
19) беруть участь у підготовці та укладанні міжнародних договорів України щодо об'єктів державної власності України згідно із законодавством;
20) погоджують підприємствам, установам, організаціям, що належать до сфери їх управління, а також господарським товариствам, у статутному капіталі яких частка держави перевищує 50 відсотків, повноваження з управління корпоративними правами держави яких він здійснює, договори про спільну діяльність, договори комісії, доручення та управління майном, зміни до них та контролюють виконання умов цих договорів;
( Пункт 20 частини першої статті 6 в редакції Законів N 3322-VI від 12.05.2011, N 4498-VI від 13.03.2012 )
20-1) відповідно до закону укладають договори про спільну діяльність, управління майном та інші договори в рамках здійснення державно-приватного партнерства щодо майна підприємств, установ, організацій, що належать до сфери їх управління, а також майна господарських товариств, у статутному капіталі яких частка держави становить 100 відсотків, повноваження з управління корпоративними правами держави яких вони здійснюють;
( Частину першу статті 6 доповнено пунктом 20-1 згідно із Законом N 817-VIII від 24.11.2015 )
21) організовують і проводять конкурси з визначення керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки;
( Пункт 21 частини першої статті 6 із змінами, внесеними згідно ізЗаконом N 4498-VI від 13.03.2012 )
22) забезпечують відповідно до встановленого Кабінетом Міністрів України порядку відрахування до Державного бюджету України частини прибутку (доходу) державними підприємствами, господарськими структурами;
23) забезпечують надання розпоряднику Єдиного реєстру об'єктів державної власності відомостей про об’єкти державної власності для формування і ведення зазначеного реєстру;
( Пункт 23 частини першої статті 6 із змінами, внесеними згідно ізЗаконом N 4498-VI від 13.03.2012 )
23-1) надають центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері управління об'єктами державної власності, за затвердженою ним формою інформацію про:
фінансово-господарську діяльність кожного окремого суб'єкта господарювання державного сектору економіки, який перебуває у сфері його управління;
стан об'єктів державної власності, зокрема корпоративних прав держави, що перебувають в його управлінні;
укладені контракти з керівниками суб’єктів господарювання державного сектору економіки;
( Пункт 23-1 частини першої статті 6 доповнено абзацом четвертим згідно із Законом N 1405-VIII від 02.06.2016 )
( Частину першу статті 6 доповнено пунктом 23-1 згідно із Законом N 4498-VI від 13.03.2012 )
24) забезпечують приведення у відповідність із законодавством установчих документів та внутрішніх положень державних підприємств, господарських структур;
25) забезпечують проведення інвентаризації майна державних підприємств, установ, організацій, господарських структур відповідно до визначеного Кабінетом Міністрів України порядку;
( Пункт 25 частини першої статті 6 із змінами, внесеними згідно ізЗаконом N 4498-VI від 13.03.2012 )
26) забезпечують проведення екологічного аудиту державних підприємств, господарських структур, у тому числі тих, що передаються в оренду;
27) забезпечують збереження установчих документів, наказів та протоколів засідань відповідних органів управління державних підприємств, господарських структур;
( Пункт 27 частини першої статті 6 із змінами, внесеними згідно ізЗаконом N 4498-VI від 13.03.2012 )
28) забезпечують оформлення прав на земельні ділянки (у разі відсутності необхідних документів) та уточнення меж земельних ділянок державних і казенних підприємств, державних установ, організацій та об'єктів нерухомості (будівлі, споруди), що не увійшли до статутних капіталів господарських товариств, утворених у процесі корпоратизації державних підприємств;
( Пункт 28 частини першої статті 6 із змінами, внесеними згідно ізЗаконом N 4498-VI від 13.03.2012 )
29) здійснюють уточнення складу виробничих потужностей мобілізаційного призначення та обсягів запасів мобілізаційного резерву з урахуванням доцільності їх подальшого збереження;
30) надають орендодавцям об'єктів державної власності згоду на оренду державного майна і пропозиції щодо умов договору оренди, які мають забезпечувати ефективне використання орендованого майна та здійснення на орендованих підприємствах технічної політики в контексті завдань галузі;
31) контролюють виконання орендарями інвестиційних і технічних програм розвитку орендованих об'єктів державної власності, якщо такі передбачені договором оренди;
32) організовують контроль за використанням орендованого державного майна;
33) погоджують з Фондом державного майна України плани реструктуризації та санації об'єктів державної власності в разі створення за їх участю нових суб'єктів господарювання;
( Пункт 33 частини першої статті 6 із змінами, внесеними згідно із Законом N 4498-VI від 13.03.2012 )
34) здійснює визначені законодавством повноваження під час провадження справ про банкрутство державних підприємств та господарських організацій з корпоративними правами держави, що перебувають у їх управлінні;
( Пункт 34 частини першої статті 6 в редакції Закону N 4498-VI від 13.03.2012 )
35) забезпечують управління і збереження матеріальних носіїв секретної інформації та здійснення заходів щодо охорони державної таємниці;
( Пункт 36 частини першої статті 6 виключено на підставі Закону N 4498-VI від 13.03.2012 )( Пункт 37 частини першої статті 6 виключено на підставі Закону N 4498-VI від 13.03.2012 )
38) виконують інші передбачені законодавством функції з управління об'єктами державної власності.
2. Органи, що забезпечують діяльність Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України, відповідно до покладених на них завдань виконують функції з управління державним майном, передбачені частиною першою цієї статті, за винятком повноважень щодо господарських структур.
( Статтю 6 доповнено частиною другою згідно із Законом N 4498-VI від 13.03.2012 )
3. Державна керуюча холдингова компанія наділена всіма правами уповноваженого органу управління, визначеними цим та іншими законами, за винятком повноважень, передбачених пунктами 12, 14-20, 22, 33-34 частини першої цієї статті.
( Статтю 6 доповнено частиною третьою згідно із Законом N 4498-VI від 13.03.2012 )
Стаття 7. Повноваження Фонду державного майна України
1. Фонд державного майна України відповідно до законодавства:
1) щодо державних підприємств, установ і організацій:
а) виступає орендодавцем цілісних майнових комплексів державних підприємств, організацій, їх структурних підрозділів;
б) здійснює контроль за використанням орендованих цілісних майнових комплексів державних підприємств, організацій, їх структурних підрозділів, виконанням умов договорів оренди цілісних майнових комплексів державних підприємств, поверненням цілісних майнових комплексів державних підприємств до сфери управління уповноважених органів управління після закінчення строку дії договорів оренди;
в) виступає від імені держави засновником господарських організацій, до статутних капіталів яких передається державне майно, у тому числі холдингових компаній та підприємств, які підлягають корпоратизації відповідно до законодавства;
г) виступає в установленому порядку правонаступником державних підприємств стосовно суб'єктів господарювання, раніше створених за їх участю, а також державних внесків до статутного капіталу недержавних суб'єктів господарювання;
ґ) приймає рішення про створення, реорганізацію (реструктуризацію) та ліквідацію підприємств і організацій, заснованих на державній власності, що перебувають у його управлінні;
д) здійснює визначені законодавством повноваження під час провадження справ про банкрутство державних підприємств, що перебувають у його управлінні, та господарських організацій з корпоративними правами держави, у тому числі веде їх реєстри;
е) забезпечує розроблення умов реструктуризації та санації підприємств, що перебувають у його управлінні, та їх погодження щодо господарських організацій, у статутних капіталах яких корпоративні права держави перевищують 50 відсотків, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави;
є) забезпечує проведення екологічного аудиту підпорядкованих йому підприємств;
( Підпункт "ж" пункту 1 частини першої статті 7 виключено на підставі Закону N 4498-VI від 13.03.2012 )
з) погоджує розмір плати за оренду (суборенду) державного майна (крім окремого індивідуально визначеного) за договорами оренди, укладеними підприємствами, військовими частинами Збройних Сил України та іншими військовими формуваннями;
и) бере участь у підготовці та укладанні міжнародних договорів щодо об'єктів державної власності України, оформлює відповідно до міжнародних договорів право державної власності на майно та приймає рішення щодо його подальшого ефективного використання;
і) забезпечує захист майнових прав держави на території України відповідно до законодавства, а за її межами - відповідно до чинних міжнародних договорів у межах своїх повноважень;
ї) погоджує державним підприємствам, установам, організаціям, а також господарським товариствам, у статутному капіталі яких частка держави перевищує 50 відсотків, повноваження з управління корпоративними правами держави яких він здійснює, договори про спільну діяльність, договори комісії, доручення та управління майном, зміни до них;
( Пункт 1 частини першої статті 7 доповнено підпунктом "ї" згідноіз Законом N 3322-VI від 12.05.2011; в редакції Закону N 4498-VI від 13.03.2012 )
й) подає центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері управління об’єктами державної власності, за затвердженою ним формою інформацію про:
фінансово-господарську діяльність кожного державного підприємства, установи, організації, що належать до сфери його управління, а також господарського товариства, щодо якого він виконує функції з управління корпоративними правами;
укладені контракти з керівниками суб’єктів господарювання державного сектору економіки;