| Голова | Андрій ПИШНИЙ |
Документ підготовлено в системі iplex
Національний банк України | Постанова від 24.12.2024 № 161
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
24 грудня 2024 року № 161
Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України
Відповідно до статей 7, 15, 55-1, 56, 61 Закону України "Про Національний банк України", статей 4, 28, 33, 34, 36, 37,40, 42, 43, 71, 72 Закону України "Про адміністративну процедуру", частини третьої статті 3, статей 21, 37, 38, 42, 50 Закону України "Про фінансові послуги та фінансові компанії", частини першої статті 2, статей 13, 14,19,27, 51-56, 58, 61-65, 114 Закону України "Про страхування", частини другої статті 2, статей 15, 17, 77, 78 Закону України "Про платіжні послуги", частини четвертої статті 2, статей 11, 12, 24, 25, 37, 52, 55-58 Закону України "Про кредитні спілки", частини шостої статті 3, статей 6, 9 Закону України "Про валюту і валютні операції", з метою приведення нормативно-правових актів Національного банку України у відповідність до вимог законодавства України Правління Національного банку України постановляє:
1. Унести до постанови Правління Національного банку України від 29 грудня 2023 року № 200 "Про затвердження Положення про загальні вимоги до документів і порядок їх подання до Національного банку України в межах окремих процедур та внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України" такі зміни:
1) заголовок постанови викласти в такій редакції:
"Про затвердження Положення про порядок здійснення адміністративного провадження, загальні вимоги до документів і порядок їх подання до Національного банку України в межах окремих процедур та внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України";
2) пункт 1 викласти в такій редакції:
"1. Затвердити Положення про порядок здійснення адміністративного провадження, загальні вимоги до документів і порядок їх подання до Національного банку України в межах окремих процедур (далі - Положення), що додається.";
3) постанову після пункту 3 доповнити новим пунктом 3-1 такого змісту:
"3-1. Національний банк України здійснює розгляд заяв, клопотань, документів, отриманих до 31 грудня 2024 року та щодо яких станом на 01 січня 2025 року не прийнято рішення, відповідно до нормативно-правових актів Національного банку України, зазначених у додатку до Положення та Положення про сертифікацію осіб на право здійснення тимчасової адміністрації небанківської фінансової установи, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 21 грудня 2020 року № 162 (зі змінами), з урахуванням строків, визначених законодавством України, що діяло до 31 грудня 2024 року, з початком їх відліку з 01 січня 2025 року.".
2. Затвердити Зміни до Положення про загальні вимоги до документів і порядок їх подання до Національного банку України в межах окремих процедур, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29 грудня 2023 року № 200 (зі змінами), що додаються.
3. Департаменту методології регулювання діяльності небанківських фінансових установ (Сергій Савчук) після офіційного опублікування довести до відома надавачів фінансових послуг інформацію про прийняття цієї постанови.
4. Постанова набирає чинності з 01 січня 2025 року.
Інд. 33
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
24 грудня 2024 року № 161
Зміни до
Положення про загальні вимоги до документів і порядок їх подання до Національного банку України в межах окремих процедур
( Див. текст )
1. Назву Положення викласти в такій редакції:
"Положення про порядок здійснення адміністративного провадження, загальні вимоги до документів і порядок їх подання до Національного банку України в межах окремих процедур".
2. У розділі I:
1) пункт 1 після слів ""Про платіжні послуги"," доповнити словами " "Про адміністративну процедуру" (далі - Закон про адміністративну процедуру),";
2) пункт 2 доповнити новим підпунктом такого змісту:
"3) порядок здійснення адміністративного провадження під час здійснення:
ліцензування, реєстрації, авторизації учасників ринку фінансових послуг та учасників платіжного ринку (крім платіжних систем, учасників платіжних систем, технологічних операторів платіжних послуг та комерційних агентів надавачів фінансових платіжних послуг);
сертифікації осіб на право здійснення тимчасової адміністрації небанківської фінансової установи;
добровільного виходу страховика, кредитної спілки з ринку;
інших процедур, передбачених у нормативно-правових актах Національного банку, перелік яких визначено в додатку до цього Положення.";
3) пункт 3 після абзацу шостого доповнити новим абзацом сьомим такого змісту:
"Термін "керівник із нагляду" уживається в цьому Положенні в значенні, наведеному в Положенні про авторизацію надавачів фінансових послуг та умови здійснення ними діяльності з надання фінансових послуг, затвердженому постановою Правління Національного банку України від 29 грудня 2023 року № 199 (зі змінами) (далі - Положення № 199).".
У зв’язку з цим абзац сьомий уважати абзацом восьмим.
3. Положення доповнити двома новими розділами IV, V такого змісту:
"IV. Загальний порядок здійснення адміністративного провадження
35. Адміністративне провадження розпочинається:
1) за заявою - із дня отримання Національним банком заяви, визначеної для відповідної процедури;
2) за клопотанням (крім клопотань, визначених у пункті 7 частини першої статті 28 Закону про адміністративну процедуру) - із дня отримання Національним банком відповідного клопотання;
3) з ініціативи Національного банку - із дня складення Національним банком документа, в якому зафіксовані обставини, що можуть бути підставою для прийняття ним адміністративного акта щодо особи.
36. Особа подає до Національного банку заяву / клопотання / документи в межах здійснення процедур, в яких адміністративне провадження здійснюється, з урахуванням вимог цього Положення у письмовій (електронній або паперовій) формі та згідно з визначеними відповідним нормативно-правовим актом Національного банку переліками та вимогами.
37. Національний банк повідомляє учасника адміністративного провадження про початок адміністративного провадження невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня після його початку, а за наявності обґрунтованих причин - не пізніше трьох робочих днів після його початку.
У повідомленні зазначаються права та обов’язки учасника адміністративного провадження, включаючи порядок ознайомлення з матеріалами адміністративної справи, а також способи подання ним своїх пояснень і зауважень у справі та строк, протягом якого учасник адміністративного провадження має право їх подати.
38. Повідомлення фізичних і юридичних осіб про процедурні дії і процедурні рішення, прийняті під час здійснення адміністративного провадження, здійснюється Національним банком із дотриманням вимог, визначених у статті 32 Закону про адміністративну процедуру, з урахуванням особливостей, визначених спеціальними законами.
39. Учасник адміністративного провадження для ознайомлення з матеріалами адміністративної справи подає письмовий запит про доступ до матеріалів адміністративної справи.
Національний банк розглядає запит про доступ до матеріалів адміністративної справи невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня з дня його надходження, а за наявності обґрунтованих причин - не пізніше трьох робочих днів з дня його надходження.
Національний банк надає учаснику адміністративного провадження можливість ознайомитися з матеріалами адміністративної справи в розумний строк.
40. Національний банк у разі задоволення повністю або частково запиту про доступ до матеріалів адміністративної справи повідомляє учасника адміністративного провадження про це із зазначенням у листі місця, часу та прізвища, власного імені службовця Національного банку, у присутності якого особа має право ознайомитися з матеріалами адміністративної справи.
41. Підставою для відмови в задоволенні запиту про доступ до матеріалів адміністративної справи є одна або обидві з таких:
1) отримання запиту про доступ до матеріалів адміністративної справи, що є відомостями, які відповідно до закону віднесені до інформації з обмеженим доступом;
2) отримання запиту про доступ до матеріалів адміністративної справи не від учасника адміністративного провадження.
42. Національний банк у разі задоволення запиту про доступ до матеріалів адміністративної справи під час здійснення та після завершення адміністративного провадження надає учаснику адміністративного провадження можливість ознайомлюватися з матеріалами адміністративної справи (крім відомостей, які відповідно до закону віднесені до інформації з обмеженим доступом), робити з них витяги, знімати копії, включаючи з використанням технічних засобів.
Національним банком може бути обмежено право ознайомлюватися з матеріалами адміністративної справи, одержувати копії документів і відомостей за умови та протягом строку дії обмеження доступу до таких документів чи відомостей згідно із законодавством про захист інформації. Документи, що містять персональні дані, комерційну чи професійну таємницю, можуть надаватися лише в обсязі, що є об’єктивно необхідним для розгляду адміністративної справи або захисту прав її учасників.
Знайомитися з матеріалами адміністративної справи учасник адміністративного провадження має право в приміщенні Національного банку та в присутності службовця Національного банку.
43. Національний банк із підстав, у порядку та строки, передбачені спеціальними законами або Законом про адміністративну процедуру (якщо спеціальними законами не визначено особливостей), залишає без руху:
1) заяву;
2) клопотання (крім клопотань, визначених у пункті 7 частини першої статті 28 Закону про адміністративну процедуру);
3) документи, подані для погодження керівників об’єднаної кредитної спілки, значимої кредитної спілки (кандидатів на ці посади), документи, подані для погодження керівників страховика (далі - документи для погодження керівників).
44. Національний банк у строк, визначений Законом про адміністративну процедуру або спеціальними законами, надсилає учаснику адміністративного провадження повідомлення про залишення заяви / клопотання (крім клопотань, визначених у пункті 7 частини першої статті 28 Закону про адміністративну процедуру) / документів для погодження керівників без руху в письмовій формі (паперовій або електронній) (далі - повідомлення).
45. Повідомлення повинно містити виявлені недоліки з посиланням на порушені вимоги законодавства України, спосіб / порядок та строк усунення таких недоліків, а також порядок та строк оскарження рішення про залишення заяви / клопотання (крім клопотань, визначених у пункті 7 частини першої статті 28 Закону про адміністративну процедуру) / документів для погодження керівників без руху в судовому порядку.
46. Національний банк за клопотанням учасника адміністративного провадження, поданим у довільній письмовій формі, має право продовжити строк для усунення виявлених недоліків.
47. Національний банк приймає рішення про відмову в задоволенні клопотання про продовження строку для усунення недоліків, визначених у повідомленні, якщо клопотання подано пізніше ніж за три робочих дні до завершення строку, визначеного в повідомленні для усунення недоліків, або після завершення строку, визначеного в повідомленні для усунення недоліків, та/або в клопотанні не обґрунтовано належним чином необхідність продовжити строк усунення виявлених недоліків.
48. Заява / клопотання (крім клопотань, визначених у пункті 7 частини першої статті 28 Закону про адміністративну процедуру) / документи для погодження керівників вважаються поданими в день їх первинного подання, а строк їх розгляду продовжується на строк їх залишення без руху в разі усунення виявлених недоліків у строк, встановлений Національним банком.
49. Національний банк не має права повторно залишити без руху заяву / клопотання / документи для погодження керівників, в яких усунуто виявлені недоліки, зазначені в повідомленні.
50. Учасник адміністративного провадження зобов’язаний повідомити Національний банк про будь-які зміни в поданих до Національного банку документах, що сталися протягом строку їх розгляду, не пізніше трьох робочих днів із дня виникнення таких змін.
51. Національний банк має право зупинити адміністративне провадження, включаючи за заявою (клопотанням) особи, у разі виникнення обставини, що перешкоджає вирішенню справи, а також у випадках, визначених у пунктах 1-4 частини другої статті 64 Закону про адміністративну процедуру.
52. Національний банк зупиняє адміністративне провадження, включаючи на письмову вимогу особи в довільній формі, з підстав, визначених у частині першій статті 64 Закону про адміністративну процедуру.
53. Учасник адміністративного провадження має право подати до Національного банку заяву (клопотання) про зупинення адміністративного провадження, заяву (клопотання) про поновлення адміністративного провадження у довільній письмовій формі.
54. Підставою для відмови в задоволенні заяви (клопотання) про зупинення адміністративного провадження є відсутність у такій заяві (такому клопотанні) обставин, що перешкоджають розгляду справи, інших підстав, визначених у статті 64 Закону про адміністративну процедуру.
55. Підставою для відмови в задоволенні заяви (клопотання) про поновлення адміністративного провадження є і надалі наявність обставин, що зумовили його зупинення.
56. Національний банк у межах визначеного законодавством України строку розгляду адміністративної справи має право повідомити учасника адміністративного провадження в листі про необхідність доопрацювання поданого пакета документів, якщо документи не відповідають вимогам законодавства України, та/або надання ним додаткових документів / інформації, необхідних / необхідної для прийняття обґрунтованого рішення, та зазначити, що в разі неможливості доопрацювати пакет документів та/або надати зазначені документи / інформацію в запропонований строк учасник адміністративного провадження має право подати заяву (клопотання) про зупинення адміністративного провадження на строк, який є необхідним для подання таких документів / інформації.
Зазначене в абзаці першому пункту 56 розділу IV цього Положення повідомлення Національного банку повинно містити застереження, що в разі неподання особою доопрацьованих та/або додаткових документів / інформації або заяви (клопотання) про зупинення адміністративного провадження в установлений Національним банком строк Національний банк прийматиме рішення за результатом розгляду наявних документів.
57. Національний банк має право під час адміністративного провадження зупинити адміністративне провадження для перевірки достовірності поданих учасником адміністративного провадження документів / інформації та/або отримання інформації від державних органів, іноземних державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та фізичних осіб, якщо відсутність такої перевірки та/або таких документів / інформації перешкоджає об’єктивному вирішенню справи.
Перебіг строку адміністративного провадження відновлюється з дня припинення обставини, що спричинила зупинення адміністративного провадження, а в разі неподання запитуваних документів / інформації - з робочого дня, наступного за днем спливу строку, визначеного для їх подання.
58. Національний банк установлює строк подання визначених у пункті 56 розділу IV цього Положення інформації, документів та/або внесення виправлень до документів відповідно до зауважень, наданих Національним банком відповідно до пункту 56 розділу IV цього Положення.
59. Національний банк має право прийняти рішення про зупинення адміністративного провадження, включно за заявою (клопотанням) особи, у разі виникнення обставини, що перешкоджає вирішенню справи.
60. Зупинення адміністративного провадження у справі зупиняє перебіг усіх строків у цій справі. Перебіг строків продовжується з дня поновлення адміністративного провадження.
61. Національний банк відновлює адміністративне провадження за власною ініціативою або за заявою (клопотанням) особи після надання доопрацьованих / додаткових документів / інформації та/або після перевірки достовірності поданих документів / інформації або після отримання визначеної в пункті 56 розділу IV цього Положення інформації / документів, та/або після припинення обставини, що спричинила зупинення адміністративного провадження, та/або в разі неподання запитуваних документів / інформації - із робочого дня, наступного за днем спливу строку, визначеного для їх подання.
62. Національний банк закриває провадження у разі отримання від учасника адміністративного провадження клопотання про відмову від розгляду заяви та закриття адміністративного провадження, крім випадків, визначених у частині першій статті 65 Закону про адміністративну процедуру.
63. Учасник адміністративного провадження має право подати клопотання, визначені в статті 28 Закону про адміністративну процедуру та в розділі IV цього Положення у письмовій довільній формі.
64. Національний банк здійснює розгляд усіх клопотань, визначених у розділі IV цього Положення, невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня з дня їх надходження, а за наявності обґрунтованих причин - не пізніше трьох робочих днів із дня їх надходження у порядку, визначеному в статті 50 Закону про адміністративну процедуру.
Національний банк повідомляє учасника адміністративного провадження в листі про результати розгляду такого клопотання (задоволення клопотання або відмову в задоволенні клопотання).
65. Підставою для відмови в задоволенні клопотання про:
1) відвід керівника із ліцензування або керівника із нагляду є відсутність у такому клопотанні підстав відводу посадової особи, визначених у статті 23 Закону про адміністративну процедуру;
2) відвід особи, яка сприяє розгляду справи, є відсутність у такому клопотанні підстав відводу особи, яка сприяє розгляду справи, визначених у статті 30Закону про адміністративну процедуру;
3) залучення перекладача (особи, яка сприяє розгляду справи) є відсутність підтвердження достатнього рівня володіння перекладачем мовою, необхідного для перекладу в адміністративній справі, та/або відсутність підстав для залучення перекладача;
4) залучення до участі в адміністративному провадженні іншого учасника та/або особи, яка сприяє розгляду справи, крім перекладача, є відсутність обґрунтованих підстав для залучення таких осіб до участі в адміністративному провадженні;
5) витребування документів або відомостей, необхідних для розгляду та вирішення справи за ініціативою Національного банку, є відсутність згоди особи на збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про неї, що міститься у витребовуваних документах та відомостях, необхідних для розгляду та вирішення справи;
6) призначення експертизи, отримання консультації та/або висновку спеціаліста є відсутність обґрунтованої необхідності в проведенні експертизи, отриманні консультації та/або висновку спеціаліста для прийняття рішення в адміністративній справі;
7) продовження строку здійснення адміністративного провадження є відсутність у такому клопотанні обґрунтованих підстав для продовження строку здійснення адміністративного провадження;
8) відмову від розгляду заяви та закриття адміністративного провадження є випадки, визначені в частині першій статті 65 Закону про адміністративну процедуру;
9) вчинення іншої дії, що не суперечить закону та сприяє розгляду справи, є відсутність обґрунтованої необхідності для її вчинення і прийняття рішення у справі.
66. Національний банк має право відмовити в задоволенні клопотання, зазначеного в статті 28 Закону про адміністративну процедуру, з обов’язковим зазначенням мотивів такої відмови, включаючи з підстав інших, ніж визначені в пункті 65 розділу IV цього Положення.
67. Процедурними рішеннями, які приймаються в адміністративному провадженні, є рішення про:
1) продовження строку прийняття рішення / вирішення адміністративної справи;
2) залишення заяви / клопотання / документів для погодження керівників без руху;
3) продовження строку усунення виявлених недоліків за клопотанням учасника адміністративного провадження або відмову в продовженні такого строку;
4) зупинення / поновлення адміністративного провадження;
5) відмову в прийнятті заяви до розгляду у випадках, зазначених у пунктах 2-6 частини першої статті 45 Закону про адміністративну процедуру;
6) задоволення повністю або частково / відмову в задоволенні запиту про доступ до матеріалів адміністративної справи;
7) задоволення або відмову в задоволенні клопотання, визначеного в пункті 7 частини першої статті 28 Закону про адміністративну процедуру;
8) закриття адміністративного провадження з підстав, визначених у частині другій статті 65 Закону про адміністративну процедуру.
68. Національний банк закриває адміністративне провадження з підстав, визначених у частині другій статті 65 Закону про адміністративну процедуру.
V. Порядок здійснення адміністративного провадження в окремих адміністративних справах
69. Національний банк здійснює розгляд поданої заяви / клопотання (крім клопотань, зазначених у пункті 7 частини першої статті 28 Закону про адміністративну процедуру) / документів для погодження керівників в адміністративному провадженні протягом строку, визначеного Законом України "Про фінансові послуги та фінансові компанії", Законом про адміністративну процедуру, іншими законами України та нормативно-правовими актами Національного банку для відповідної процедури.
70. Днем початку адміністративного провадження в адміністративних справах за ініціативою Національного банку є день складення довідки / доповідної записки, в якій зафіксовані обставини, що можуть бути підставою для прийняття Національним банком рішення щодо особи.
71. Доповідна записка, зазначена в пункті 70 розділу V цього Положення, підписується:
1) в адміністративних провадженнях, що здійснюються відповідно до нормативно-правових актів Національного банку, зазначених у додатку до цього Положення, - керівником із ліцензування (крім випадку, визначеного в підпункті 2 пункту 71 розділу V цього Положення);
2) щодо адміністративних проваджень, зазначених у главі 18 розділу II Положення № 199, - керівником із нагляду.
Доповідна записка погоджується заступником Голови Національного банку, який здійснює загальне керівництво та контролює діяльність самостійних підрозділів Національного банку за вертикаллю підпорядкування "Пруденційний нагляд".
72. Національний банк має право продовжити строк прийняття відповідного рішення, але не більше ніж на 30 робочих днів за потреби перевірки достовірності поданих(ої) документів / інформації та/або отримання додаткових документів / інформації, необхідних(ої) для прийняття такого рішення:
1) зазначеного в пункті 245 глави 18 розділу II Положення № 199;
2) про видачу або відмову у видачі ліцензії на вид діяльності з надання фінансових послуг / ліцензії на здійснення валютних операцій в частині торгівлі валютними цінностями в готівковій формі / ліцензії на надання фінансових платіжних послуг;
3) про надання погодження або про відмову в погодженні зміни обсягу ліцензії фінансової компанії / ломбарду;
4) про звуження обсягу ліцензії або про відмову в звуженні обсягу ліцензії на здійснення діяльності кредитної спілки;
5) про зміну типу ліцензії на здійснення діяльності кредитної спілки зі стандартної на спрощену ліцензію або про відмову в зміні типу ліцензії зі стандартної на спрощену ліцензію;
6) про розширення обсягу ліцензії на здійснення діяльності кредитної спілки або про відмову в розширенні обсягу ліцензії на здійснення діяльності кредитної спілки;
7) про зміну типу ліцензії зі спрощеної ліцензії на стандартну ліцензію на здійснення діяльності кредитної спілки або про відмову у зміні типу ліцензії зі спрощеної ліцензії на стандартну ліцензію на здійснення діяльності кредитної спілки;
8) про відкликання ліцензії на діяльність фінансової компанії / ломбарду за їх заявою;
9) про виключення з ліцензії фінансової компанії, ломбарду окремої фінансової послуги на підставі їх заяви;
10) про погодження або відмову в погодженні особи на посаду керівника, головного ризик-менеджера, головного комплаєнс-менеджера, головного внутрішнього аудитора, відповідального актуарія (кандидата на посаду) страховика, об’єднаної кредитної спілки, значимої кредитної спілки відповідно;
11) про погодження або відмову в погодженні особи на посаду керівника платіжної установи (крім малої платіжної установи), установи електронних грошей, оператора поштового зв’язку, що має право на надання фінансових платіжних послуг;
12) за результатами розгляду клопотання про незастосування до керівника, головного ризик-менеджера, головного комплаєнс-менеджера, головного внутрішнього аудитора, відповідального актуарія (кандидата на відповідну посаду) страховика ознаки небездоганної ділової репутації;
13) за результатами розгляду клопотання про незастосування до керівника, головного ризик-менеджера, головного комплаєнс-менеджера, головного внутрішнього аудитора кредитної спілки ознаки небездоганної ділової репутації;
14) за результатами розгляду клопотання про незастосування до керівника (кандидата на посаду) фінансової компанії, ломбарду ознаки небездоганної ділової репутації;
15) за результатами розгляду клопотання про незастосування до керівника небанківського надавача платіжних послуг ознаки небездоганної ділової репутації;
16) за результатами розгляду клопотання про незастосування до особи ознаки небездоганної ділової репутації відповідно до Положення про порядок видачі юридичним особам ліцензії на здійснення операцій з готівкою та умови (вимоги) провадження ними діяльності зі здійснення операцій з готівкою, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 24 грудня 2015 року № 926 (у редакції постанови Правління Національного банку України від 18 січня 2024 року № 10) (зі змінами);
17) про видачу або відмову у видачі ліцензії на здійснення операцій з готівкою;
18) про відкликання ліцензії на здійснення операцій з готівкою на підставі заяви;
19) про включення до Реєстру платіжної інфраструктури або про відмову у включенні до Реєстру платіжної інфраструктури відомостей про надавачів платіжних послуг (надавачів обмежених платіжних послуг) на підставі заяви;
20) про включення заявника до реєстру колекторських компаній або про відмову у включенні на підставі заяви та доданих до неї документів;
21) за іншим процедурами, за якими в спеціальних законах передбачено право продовжити строк прийняття відповідного рішення.
73. Національний банк має право продовжити строк вирішення адміністративної справи щодо інших процедур, ніж ті, що зазначені в підпунктах 1-21 пункту 72 розділу V цього Положення, передбачених нормативно-правовими актами Національного банку, визначеними в додатку до цього Положення, на строк не більше ніж 15 календарних днів, якщо інше не передбачено законом, якщо протягом граничного строку вирішити адміністративну справу за заявою особи неможливо, включаючи за потреби перевірки достовірності поданих(ої) документів / інформації та/або отримання додаткових документів / інформації, потрібних(ої) для прийняття рішення.
74. Національний банк повідомляє учасника адміністративного провадження в листі про продовження строку прийняття рішення про видачу ліцензії на здійснення діяльності кредитної спілки або про відмову в її видачі, про звуження обсягу ліцензії або про відмову в звуженні обсягу ліцензії на здійснення діяльності кредитної спілки, про зміну типу ліцензії на здійснення діяльності кредитної спілки зі стандартної на спрощену ліцензію або про відмову в зміні типу ліцензії зі стандартної на спрощену ліцензію, про розширення обсягу ліцензії на здійснення діяльності кредитної спілки або про відмову в розширенні обсягу ліцензії на здійснення діяльності кредитної спілки, про зміну типу ліцензії зі спрощеної ліцензії на стандартну ліцензію на здійснення діяльності кредитної спілки або про відмову в зміні типу ліцензії зі спрощеної ліцензії на стандартну ліцензію на здійснення діяльності кредитної спілки і строк, на який його продовжено, з обґрунтуванням прийнятого рішення не менше ніж за три дні до завершення граничного строку для прийняття відповідного рішення.
Національний банк повідомляє учасника адміністративного провадження про продовження строку прийняття рішення / вирішення справи і строк, на який його продовжено, з обґрунтуванням прийнятого рішення не пізніше ніж за три робочих дні до завершення граничного строку для прийняття відповідного рішення.
75. Керівник із ліцензування приймає процедурні рішення, визначені в пункті 67 розділу IV цього Положення, щодо адміністративних проваджень, визначених у нормативно-правових актах Національного банку, зазначених у додатку до цього Положення, крім адміністративних проваджень, відповідно до глави 18 розділу II Положення № 199.
76. Керівник із нагляду приймає процедурні рішення, визначені в пункті 67 розділу IV цього Положення, щодо адміністративних проваджень, визначених у главі 18 розділу II Положення № 199.
77. Процедурні рішення, визначені в пункті 67 розділу IV цього Положення, прийняті керівником із ліцензування або керівником із нагляду, оформляються як лист із наведенням обґрунтування в письмовій формі.
Керівник із ліцензування / керівник із нагляду повідомляє про прийняте процедурне рішення, зазначене в пункті 67 розділу IV цього Положення, учасника адміністративного провадження в листі з наведенням обґрунтування.
Керівник із ліцензування / керівник із нагляду приймає процедурні рішення під час адміністративного провадження щодо прийняття рішень, визначених у нормативно-правових актах Національного банку, зазначених у додатку до цього Положення, до початку розгляду питання про вирішення адміністративної справи безпосередньо Правлінням Національного банку (далі - Правління) / Комітетом з питань нагляду та регулювання діяльності банків, оверсайта платіжної інфраструктури (далі - Комітет з нагляду за банками) / Комітетом з питань нагляду та регулювання діяльності ринків небанківських фінансових послуг (далі - Комітет з питань нагляду), а також після прийняття відповідного рішення Правлінням / Комітетом з нагляду за банками / Комітетом з питань нагляду.
Керівник із ліцензування / керівник із нагляду має право вчиняти процедурні дії під час адміністративного провадження щодо прийняття рішень, визначених у нормативно-правових актах Національного банку, зазначених у додатку до цього Положення, до початку розгляду питання про вирішення адміністративної справи безпосередньо Правлінням / Комітетом з нагляду за банками / Комітетом з питань нагляду.
78. Процедурні рішення, зазначені в пункті 67 розділу IV цього Положення, після початку розгляду питання про вирішення адміністративної справи безпосередньо Правлінням, Комітетом з нагляду за банками / Комітетом з питань нагляду приймає відповідний колегіальний орган.
Правління / Комітет з нагляду за банками / Комітет з питань нагляду має право вчиняти процедурні дії після початку розгляду питання про вирішення адміністративної справи безпосередньо Правлінням, Комітетом з нагляду за банками / Комітетом з питань нагляду.
79. Заступник Голови Національного банку, який здійснює загальне керівництво та контролює діяльність самостійних підрозділів Національного банку за вертикаллю підпорядкування "Пруденційний нагляд", приймає рішення про відвід керівника із ліцензування або керівника із нагляду.
80. Керівник із ліцензування / керівник із нагляду повідомляє в листі учасника адміністративного провадження про початок адміністративного провадження.
81. Національний банк повертає подану в паперовій формі заяву засобами поштового зв’язку з повідомленням про вручення без прийняття рішення за заявою у випадках, зазначених у пунктах 2-6 частини першої статті 45 Закону про адміністративну процедуру.
82. Особа зобов’язана внести плату за розгляд заяви в межах окремих процедур, визначених нормативно-правовим актом Національного банку, зазначеним у додатку до цього Положення, у розмірі, визначеному Тарифами на послуги з реєстрації та ліцензування, що надаються Національним банком України, затвердженими постановою Правління Національного банку України від 12 серпня 2003 року № 333 (у редакції постанови Правління Національного банку України від 24 жовтня 2023 року № 134), зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 10 вересня 2003 року за № 787/8108 (зі змінами).
83. Особа подає копію платіжного документа про здійснення такої плати разом із поданням до Національного банку заяви.
84. Національний банк залишає заяву без руху в разі неподання особою копії платіжного документа про здійснення плати.
85. Повторне подання особою заяви, якщо Національний банк прийняв рішення про відмову з підстави неусунення у встановлений Національним банком строк недоліків, що були підставою для залишення такої заяви без руху, не потребує здійснення повторної оплати за послугу з розгляду заяви, якщо повторне подання здійснюється протягом шести місяців із дня прийняття Національним банком рішення про відмову в здійсненні процедури.
Національний банк повертає сплачені кошти за послугу з розгляду заяви, якщо особа протягом шести місяців із дня прийняття Національним банком рішення про відмову не подала повторно заяву або в разі надходження від особи клопотання про повернення коштів, сплачених за послугу, із зазначенням актуальних банківських реквізитів особи для повернення коштів (якщо послуга не була надана).
86. Національний банк має право запросити учасника адміністративного провадження або його уповноваженого представника в разі розгляду Комітетом з питань нагляду / Комітетом з нагляду за банками / Правлінням питань, розгляд яких відповідно до нормативно-правових актів Національного банку, зазначених у додатку до цього Положення, належить до їх компетенції, для участі в засіданні Комітету з питань нагляду / Комітету з нагляду за банками / Правління з метою надання пояснень / заперечень.
87. Учасник адміністративного провадження або його уповноважений представник має право брати участь у засіданні Комітету з питань нагляду / Комітету з нагляду за банками / Правління особисто або дистанційно за допомогою засобів аудіо-, відеозв’язку. Конкретний спосіб участі в засіданні Комітету з питань нагляду / Комітету з нагляду за банками / Правління учасника адміністративного провадження або його уповноваженого представника визначає Національний банк у відповідному запрошенні.
88. Запрошення надсилається / вручається не пізніше ніж за сім календарних днів до дня проведення засідання Комітету з питань нагляду / Комітету з нагляду за банками / Правління в один із таких способів:
1) електронною поштою;
2) на паперових носіях засобами поштового зв’язку рекомендованим листом із повідомленням про вручення;
3) вручається особисто під підпис.
Цей строк може бути зменшено, якщо обставини вимагають прийняття рішення у найменший строк, про що в запрошенні надається обґрунтоване пояснення.
89. Відсутність (нез’явлення або неучасть дистанційно) учасника адміністративного провадження або його уповноваженого представника під час засідання Комітету з питань нагляду / Комітету з нагляду за банками / Правління за умови, що це не перешкоджає розгляду такого питання, не є підставою для відкладення розгляду Комітетом з питань нагляду / Комітетом з нагляду за банками / Правлінням питання, що відповідно до нормативно-правових актів Національного банку, зазначених у додатку до цього Положення, належить до компетенції Комітету з питань нагляду / Комітету з нагляду за банками / Правління.
90. Запрошення повинно містити відомості, зазначені вчастині третій статті 32 Закону про адміністративну процедуру.
91. Рішення Національного банку за результатами розгляду адміністративної справи, яке може негативно вплинути на право особи, свободу чи законний інтерес, яке є адміністративним актом, повинно містити:
1) дату подання заяви та стислий зміст вимоги, що в ній міститься / клопотання (у разі прийняття акта за заявою / клопотанням особи);
2) фактичні обставини адміністративної справи;
3) зміст документів та відомості, враховані під час розгляду адміністративної справи;
4) посилання на докази або інші матеріали адміністративної справи, на яких ґрунтуються висновки Національного банку;
5) детальну правову оцінку обставин, виявлених Національним банком, та чітке зазначення висновків, зроблених на підставі такої правової оцінки виявлених обставин;
6) підстави прийняття рішення з належним обґрунтуванням;
7) інформацію про право особи, яка стала об’єктом рішення Національного банку, оскаржити таке рішення;
8) інформацію про спосіб, порядок і строк оскарження рішення, включаючи інформацію про суд, до якого особа може подати позов;
9) інформацію, що оскарження рішення або дії Національного банку в судовому порядку не зупиняє їх виконання, із зазначенням правових підстав для цього.
92. Особливості розгляду Національним банком заяви та доданих до неї документів (за наявності), клопотання (крім клопотань, визначених у пункті 7 частини першої статті 28 Закону про адміністративну процедуру), пакета документів у межах різних процедур визначаються у відповідних главах та розділах нормативно-правових актів Національного банку, зазначених у додатку до цього Положення.
93. Вимоги розділу V цього Положення поширюються на адміністративні провадження, що здійснюються відповідно до нормативно-правових актів Національного банку, зазначених у додатку до цього Положення.".
Додаток
до Положення про порядок здійснення
адміністративного провадження,
загальні вимоги до документів
і порядок їх подання до
Національного банку України
в межах окремих процедур
(підпункт 3 пункту 2 розділу I)
Перелік нормативно-правових актів Національного банку України
1. Положення про порядок видачі юридичним особам ліцензії на здійснення операцій з готівкою та умови (вимоги) провадження ними діяльності зі здійснення операцій з готівкою, затверджене постановою Правління Національного банку України від 24 грудня 2015 року № 926 (у редакції постанови Правління Національного банку України від 18 січня 2024 року № 10) (зі змінами).
2. Положення про вимоги до структури власності надавачів фінансових послуг, затверджене постановою Правління Національного банку України від 14 квітня 2021 року № 30 (зі змінами).
3. Положення про реєстрацію колекторських компаній, затверджене постановою Правління Національного банку України від 09 липня 2021 року № 75 (зі змінами).
4. Положення про порядок здійснення авторизації діяльності надавачів фінансових платіжних послуг та обмежених платіжних послуг, затверджене постановою Правління Національного банку України від 07 жовтня 2022 року № 217 (зі змінами).
5. Положення про порядок видачі ліцензій на здійснення валютних операцій, затверджене постановою Правління Національного банку України від 31 березня 2023 року № 43 (зі змінами).
6. Положення про добровільний вихід з ринку страховика та передачу страховиком страхового портфеля, затверджене постановою Правління Національного банку України від 25 грудня 2023 року № 184 (зі змінами).
7. Положення про авторизацію осіб, які мають право здійснювати актуарну діяльність у сфері страхування, та осіб, які можуть виконувати обов’язки відповідального актуарія, затверджене постановою Правління Національного банку України від 25 грудня 2023 року № 187 (зі змінами).
8. Положення про авторизацію надавачів фінансових послуг та умови здійснення ними діяльності з надання фінансових послуг, затверджене постановою Правління Національного банку України від 29 грудня 2023 року № 199 (зі змінами).
9. Положення про реорганізацію та ліквідацію кредитної спілки за рішенням загальних зборів членів кредитної спілки, затверджене постановою Правління Національного банку України від 02 лютого 2024 року № 16 (зі змінами).
