ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
25.12.2023 № 184 |
Про затвердження Положення про добровільний вихід з ринку страховика та передачу страховиком страхового портфеля
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 34 від 19.03.2024 № 77 від 28.06.2024 № 176 від 27.12.2024 )
Відповідно до статей 7, 15, 55-1, 56 Закону України "Про Національний банк України", статей 22, 23, підпункту 1 пункту 30 розділу VII Закону України "Про фінансові послуги та фінансові компанії" , статей 51-56, 61-65, статті 114, пунктів 14 та 25 розділу XV Закону України від 18 листопада 2021 року № 1909-IX "Про страхування", з метою встановлення умов, порядку та вимог до реорганізації та ліквідації страховика за рішенням загальних зборів, передачі та виконання страхового портфеля Правління Національного банку України ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Положення про добровільний вихід з ринку страховика та передачу страховиком страхового портфеля (далі - Положення), що додається.
2. Страховик, який не завершив процедуру припинення юридичної особи шляхом реорганізації або ліквідації за рішенням загальних зборів, розпочату до набрання чинності Положенням, подає заяву про анулювання ліцензії та виключення його з Державного реєстру фінансових установ у порядку, передбаченому Положенням.
2-1. Страховики, які подають до Національного банку України (далі - Національний банк) документи відповідно до пункту 19 розділу IV, пункту 54 розділу VI та пунктів 68, 77 розділу VII Положення до 01 січня 2025 року, складають прогнозні звіти про капітал та розрахунок платоспроможності, зазначені в підпункті 7 пункту 19 розділу IV, підпункті 5 пункту 54 розділу VI, пункті 68 розділу VII Положення, за формами, затвердженими розпорядчим актом Національного банку та розміщеними на сторінці офіційного Інтернет-представництва Національного банку.
( Постанову доповнено новим пунктом 2-1 згідно з Постановою Національного банку № 77 від 28.06.2024 )
2-2. Страховики до розміщення форм, визначених у пункті 2-1 цієї постанови, на сторінці офіційного Інтернет-представництва Національного банку складають та подають до Національного банку прогнозні звіти про капітал та розрахунок платоспроможності, зазначені в підпункті 7 пункту 19 розділу IV, підпункті 5 пункту 54 розділу VI Положення, відповідно до форм файлів з показниками звітності Правил складання та подання звітності учасниками ринку небанківських фінансових послуг до Національного банку України, затверджених постановою Правління Національного банку України від 25 листопада 2021 року № 123 (зі змінами) (далі - Правила № 123):
1) IRB1 "Дані регуляторного балансу. Активи";
2) IRB2 "Дані регуляторного балансу. Власний капітал та резерви";
3) IRB3 "Дані регуляторного балансу. Зобов’язання та забезпечення";
4) IRB4 "Дані регуляторного балансу. Субординований борг та позабалансові зобов’язання";
5) IRN1 "Дані про структуру активів та розрахунок дотримання вимог до платоспроможності страховика. Прийнятні активи, крім непростроченої дебіторської заборгованості та технічних резервів за договорами вихідного перестрахування";
6) IRN2 "Дані про структуру активів та розрахунок дотримання вимог до платоспроможності страховика. Прийнятні активи: непрострочена дебіторська заборгованість";
7) IRN3 "Дані про структуру активів та розрахунок дотримання вимог до платоспроможності страховика. Прийнятні активи: технічні резерви за договорами вихідного перестрахування";
8) таблиці 8 додатка 7 до Правил № 123 .
( Постанову доповнено новим пунктом 2-2 згідно з Постановою Національного банку № 77 від 28.06.2024 )
3. Департаменту методології регулювання діяльності небанківських фінансових установ (Сергій Савчук) після офіційного опублікування довести до відома страховиків інформацію про прийняття цієї постанови.
4. Постанова набирає чинності з 01 січня 2024 року.
Голова | А. Пишний |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
25.12.2023 № 184
ПОЛОЖЕННЯ
про добровільний вихід з ринку страховика та передачу страховиком страхового портфеля
I. Загальні положення
1. Це Положення розроблене відповідно до Закону України "Про страхування" (далі - Закон про страхування), Закону України "Про адміністративну процедуру" (далі - Закон про адміністративну процедуру) з урахуванням положень Директиви № 2009/138/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 25 листопада 2009 року про початок і ведення діяльності у сфері страхування та перестрахування (Платоспроможність II) (перероблений варіант) та визначає:
( Абзац перший пункту 1 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 176 від 27.12.2024 )
1) особливості та порядок здійснення страховиком процедури добровільного виходу з ринку залежно від обраного способу добровільного виходу з ринку згідно з частиною першою статті 62 Закону про страхування;
2) порядок та вимоги щодо отримання попереднього дозволу на передачу страхового портфеля без виходу страховика з ринку;
3) особливості реорганізації страховика шляхом перетворення товариства з додатковою відповідальністю в акціонерне товариство;
4) перелік та вимоги до документів, що подаються страховиком до Національного банку України (далі - Національний банк) у межах процедури добровільного виходу з ринку, та порядок їх подання;
5) порядок відкликання ліцензії страховика, що припиняється внаслідок добровільного виходу з ринку, та виключення його з Державного реєстру фінансових установ (далі - Реєстр).
( Підпункт 5 пункту 1 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 176 від 27.12.2024 )
2. Терміни в цьому Положенні вживаються в таких значеннях:
1) достатньо обґрунтована підстава для внесення змін до плану реорганізації / плану виходу з ринку - це обставина, виявлена страховиком - учасником реорганізації / страховиком, що виходить з ринку, після отримання рішення Національного банку про надання дозволу на реорганізацію та погодження плану реорганізації / плану виходу з ринку, за яку жоден із страховиків - учасників реорганізації / виходу з ринку не відповідає та наявність якої призводить до неможливості виконання погодженого Національним банком плану реорганізації / плану виходу з ринку;
2) злиття страховиків - створення нового страховика-правонаступника з переданням йому згідно з передавальними актами всього майна, усіх прав та обов’язків кількох страховиків, одночасно з їх припиненням;
3) ліцензія - ліцензія на здійснення страхової діяльності або ліцензія на здійснення діяльності із страхування;
4) перетворення страховика - це зміна організаційно-правової форми страховика, який є товариством з додатковою відповідальністю, з його подальшим припиненням та передачею згідно з передавальним актом усього майна, прав і обов’язків страховику-правонаступнику, який створюється у формі акціонерного товариства;
5) поділ страховика - припинення діяльності одного страховика як юридичної особи з переданням усього його майна, усіх прав та обов’язків двом чи більше новоствореним страховикам-правонаступникам згідно з розподільним балансом;
6) приєднання страховика - припинення одного або кількох страховиків з переданням ним (ними) згідно з передавальним актом усього свого майна, усіх прав та обов’язків іншому страховику-правонаступнику;
7) страховик-правонаступник - це:
юридична особа-правонаступник, яка подала в установленому порядку до Національного банку документи для набуття статусу страховика і права на здійснення діяльності із страхування та якій передаються все майно, усі права та обов’язки страховиків, що реорганізуються (у разі злиття, поділу);
страховик, до якого в результаті реорганізації переходять все майно, усі права та обов’язки страховика, що реорганізується (страховиків, що реорганізуються) (у разі приєднання / приєднання за спрощеною процедурою / перетворення товариства з додатковою відповідальністю в акціонерне товариство);
страховик, до якого переходять права і обов’язки за страховим портфелем у разі передачі страхового портфеля;
8) страховик, що реорганізується, - це страховик, який під час реорганізації передає все своє майно, усі права та обов’язки страховику-правонаступнику (страховикам-правонаступникам) за передавальним актом / розподільним балансом і припиняється як юридична особа;
9) страховики - учасники передачі страхового портфеля - страховик, що передає страховий портфель, та страховик-правонаступник;
10) страховики - учасники реорганізації:
страховик, що реорганізується (страховики, що реорганізуються) (у разі здійснення реорганізації шляхом злиття / поділу);
страховик, що реорганізується, та страховик-правонаступник (у разі реорганізації шляхом приєднання / приєднання за спрощеною процедурою).
Термін "керівник із ліцензування" уживається в цьому Положенні в значенні, наведеному в Положенні про порядок здійснення адміністративного провадження, загальні вимоги до документів і порядок їх подання до Національного банку України в межах окремих процедур, затвердженому постановою Правління Національного банку України від 29 грудня 2023 року № 200 (із змінами) (далі - Положення № 200).
( Пункт 2 розділу I доповнено новим абзацом сімнадцятим згідно з Постановою Національного банку № 176 від 27.12.2024 )
Інші терміни, що використовуються в цьому Положенні, вживаються в значеннях, визначених у Законі про страхування, Законі про адміністративну процедуру та інших законодавчих актах України і нормативно-правових актах Національного банку.
( Абзац вісімнадцятий пункту 2 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 176 від 27.12.2024 )
3. Заяви та документи, визначені цим Положенням, подаються страховиком до Національного банку з дотриманням вимог, визначених Положенням № 200.
( Пункт 3 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 176 від 27.12.2024 )
3-1. Права та обов’язки учасників адміністративного провадження, що здійснюється відповідно до цього Положення, визначені Законом про адміністративну процедуру, Законом про страхування, цим Положенням, розділами IV, V Положення № 200 та іншим законодавством України.
Національний банк здійснює адміністративне провадження, визначене цим Положенням, відповідно до вимог Закону про адміністративну процедуру, Закону про страхування, розділів IV та V Положення № 200 з урахуванням особливостей, визначених цим Положенням.
( Розділ I доповнено новим пунктом 3-1 згідно з Постановою Національного банку № 176 від 27.12.2024 )
3-2. Національний банк повідомляє страховика про прийняте відповідно до цього Положення рішення в спосіб, зазначений страховиком у заяві [надсилається на зазначену поштову адресу (рекомендованим листом із повідомленням про вручення), включаючи, за бажанням страховика кур’єром за додаткову плату, на адресу електронної пошти чи передається з використанням інших засобів телекомунікаційного зв’язку].
Національний банк, якщо страховик не зазначив у заяві спосіб доведення рішення до його відома, надсилає йому рішення шляхом надсилання копії рішення в один із таких способів:
1) в електронній формі - на електронну адресу страховика разом із супровідним листом, підписаним кваліфікованим електронним підписом керівника із ліцензування;
2) у паперовій формі - на поштову адресу страховика рекомендованим листом із повідомленням про вручення разом із копією супровідного листа, засвідченого в порядку, установленому законодавством України.
( Розділ I доповнено новим пунктом 3-2 згідно з Постановою Національного банку № 176 від 27.12.2024 )
4. Учасниками процедури реорганізації страховика шляхом злиття / поділу / приєднання можуть бути виключно страховики, які мають однакову організаційно-правову форму. Реорганізація страховика шляхом приєднання за спрощеною процедурою можлива за умови, якщо страховики - учасники реорганізації є акціонерними товариствами.
II. Особливості проведення реорганізації страховика шляхом злиття / приєднання / приєднання за спрощеною процедурою / поділу
5. Процедура злиття / приєднання / приєднання за спрощеною процедурою / поділу страховика додатково до етапів реорганізації, що передбачені законодавством для юридичних осіб (включаючи вимоги, встановлені законодавством про акціонерні товариства та Законом України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю", залежно від організаційно-правової форми), повинна містити такі етапи:
1) підготовку та затвердження наглядовою радою (далі - рада) кожного страховика - учасника реорганізації проєкту плану реорганізації, складеного залежно від процедури реорганізації, згідно із формами, наведеними в додатках 1-3 до цього Положення;
2) подання до Національного банку страховиком, що реорганізується шляхом поділу, та страховиками - учасниками реорганізації шляхом злиття / приєднання / приєднання за спрощеною процедурою заяви / спільної заяви та доданих до неї документів для отримання попереднього висновку про погодження проєкту плану реорганізації. Така заява / спільна заява та повний пакет документів подаються до Національного банку протягом одного місяця з дня затвердження проєкту плану реорганізації відповідно до розділу IV цього Положення;
( Підпункт 2 пункту 5 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 176 від 27.12.2024 )
3) прийняття загальними зборами акціонерів (учасників) (далі - загальні збори) кожного страховика - учасника реорганізації протягом двох місяців із дати отримання попереднього висновку Національного банку про погодження проєкту плану реорганізації рішень про:
реорганізацію;
затвердження плану реорганізації;
4) подання протягом трьох робочих днів із дня прийняття рішень, визначених у підпункті 3 пункту 5 розділу II цього Положення, страховиком, що реорганізується шляхом поділу, та страховиками - учасниками реорганізації шляхом злиття / приєднання / приєднання за спрощеною процедурою, до Національного банку заяви / спільної заяви та доданих до неї документів для погодження плану реорганізації та отримання дозволу на реорганізацію;
( Підпункт 4 пункту 5 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 176 від 27.12.2024 )
5) виконання страховиками - учасниками реорганізації заходів, передбачених планом реорганізації з урахуванням вимог, установлених у розділі III цього Положення, дотримання плану реорганізації після отримання рішення Національного банку про погодження плану реорганізації та надання дозволу на реорганізацію;
6) направлення страховиком, що реорганізується, до Національного банку повідомлення про завершення процедури виходу з ринку шляхом реорганізації разом із заявою про відкликання ліцензії та виключення страховика з Реєстру протягом семи робочих днів із дня затвердження загальними зборами страховика, що реорганізується, передавального акта / розподільного балансу.
( Підпункт 6 пункту 5 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 176 від 27.12.2024 )
6. Приєднання страховика за спрощеною процедурою здійснюється відповідно до статті 52 Закону про страхування з урахуванням вимог законодавства України про акціонерні товариства, Положення про авторизацію надавачів фінансових послуг та умови здійснення ними діяльності з надання фінансових послуг, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29 грудня 2023 року № 199 (зі змінами) (далі - Положення № 199), а також цього Положення.
( Пункт 6 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 176 від 27.12.2024 )
7. Страховик, що реорганізується, повинен оприлюднювати на своєму офіційному вебсайті інформацію про:
1) прийняте Національним банком рішення про надання дозволу на реорганізацію не пізніше одного робочого дня з дня отримання копії такого рішення;
2) завершення процедури виходу з ринку шляхом реорганізації та про страховика-правонаступника (повне найменування, ідентифікаційний код, місцезнаходження, адресу офіційного вебсайту), до якого перейшли права і обов’язки страховика, що вийшов з ринку шляхом реорганізації, не пізніше одного робочого дня з дня отримання копії рішення Національного банку про відкликання ліцензії та виключення страховика з Реєстру.
( Підпункт 2 пункту 7 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 176 від 27.12.2024 )
Інформація, зазначена в підпункті 1 пункту 7 розділу II цього Положення, повинна містити дату прийняття рішення Національного банку, вид реорганізації, а також повне найменування кожного страховика - учасника реорганізації, його ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України (далі - ідентифікаційний код), місцезнаходження, адресу офіційного вебсайту в разі злиття / приєднання /приєднання за спрощеною процедурою.
III. Здійснення заходів, передбачених планом реорганізації
8. Після отримання рішення Національного банку про надання дозволу на реорганізацію та погодження плану реорганізації страховики - учасники реорганізації здійснюють заходи, визначені планом реорганізації з урахуванням вимог, визначених у розділі III цього Положення.
9. Страховик, що реорганізується, повідомляє Національний банк про внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр) запису про рішення загальних зборів страховика щодо його припинення внаслідок реорганізації протягом 10 робочих днів із дня внесення зазначеного запису.
10. Послідовність дій щодо емісії та/або реєстрації випуску акцій, що виконуються страховиками - учасниками реорганізації - акціонерними товариствами, регулюється нормативно-правовим актом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку з урахуванням особливостей, встановлених законодавством України.
11. Особа, яка внаслідок реорганізації шляхом приєднання, набуває істотної участі у страховику або збільшує її таким чином, що така особа прямо чи опосередковано, самостійно чи спільно з іншими особами володітиме 10, 25 або 50 і більше відсотками статутного капіталу страховика-правонаступника чи правом голосу за акціями (часткою) у статутному капіталі такого страховика та/або незалежно від формального володіння справлятиме значний вплив на управління або діяльність страховика-правонаступника, повинна до затвердження передавального акта погодити в Національному банку набуття або збільшення істотної участі в страховику-правонаступнику у випадках та порядку, визначених Положенням № 199.
( Пункт 11 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 176 від 27.12.2024 )
12. Страховики, що реорганізуються шляхом злиття / приєднання / приєднання за спрощеною процедурою, складають передавальний акт. Страховик, що реорганізується шляхом поділу, складає розподільний баланс.
13. Установчі (загальні) збори акціонерів (учасників) [далі - установчі (загальні) збори] страховика-правонаступника проводяться після схвалення передавального акта / розподільного балансу загальними зборами страховика, що реорганізується шляхом злиття / поділу.
14. Статут страховика-правонаступника, створеного шляхом злиття / поділу, має містити положення про правонаступництво щодо прав та обов’язків, визначених у передавальних актах/розподільному балансі страховиків, що реорганізуються.
15. Протокол установчих (загальних) зборів страховика-правонаступника, створеного шляхом злиття / поділу, має містити рішення про:
1) створення страховика в результаті реорганізації;
2) визнання акціонерами (учасниками) страховика-правонаступника прав та обов’язків, визначених у передавальному акті / розподільному балансі страховиків, що реорганізуються [додається до протоколу загальних (установчих) зборів];
3) затвердження балансу страховика-правонаступника [додається до протоколу загальних (установчих) зборів], складеного на підставі передавального акта / розподільного балансу страховиків, що реорганізуються.
16. Передавальний акт / розподільний баланс складається відповідно до форм, наведених у додатках 4, 5 до цього Положення, з урахуванням таких вимог:
1) передавальний акт / розподільний баланс складається після:
проведення інвентаризації активів страховика, що реорганізується, та усунення виявлених розбіжностей (за наявності), що підтверджується відповідним актом, оформленим згідно з вимогами законодавства України;
закінчення строку для пред’явлення кредиторами вимог (задоволення чи відхилення вимог кредиторів), крім випадку приєднання страховика за спрощеною процедурою відповідно до статті 52 Закону про страхування;
2) передавальний акт / розподільний баланс складається на дату, визначену в плані реорганізації;
3) передавальний акт кожного страховика, що реорганізується шляхом злиття, складається на одне й те саме число місяця;
4) передавальний акт / розподільний баланс складається в національній валюті в тисячах гривень на підставі даних звітності страховика, що реорганізується, про активи, зобов’язання та капітал страховика, визначених Правилами складання та подання звітності учасниками ринку небанківських фінансових послуг до Національного банку України, затвердженими постановою Правління Національного банку України від 25 листопада 2021 року № 123 (зі змінами) (далі - Правила № 123) (далі - регуляторний баланс);
( Підпункт 4 пункту 16 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 176 від 27.12.2024 )
5) статті балансу, що зазначаються в передавальному акті / розподільному балансі, повинні містити дані регуляторного балансу в тисячах гривень;
6) до передавального акта /розподільного балансу додається розшифрування активів, зобов’язань і капіталу відповідно до форми, наведеної в додатку 6 до цього Положення. Таке розшифрування здійснюється в розрізі показників регуляторного балансу;
7) розмір технічних резервів за договорами страхування, що міститься в передавальному акті / розподільному балансі, повинен відповідати розміру відповідних зобов’язань, що зазначаються в реєстрах договорів страхування та заявлених страхових вимог, які складаються за формами, наведеними в додатках 7, 8 до цього Положення. Реєстри не додаються до передавального акта / розподільного балансу і зберігаються у страховиків, що реорганізуються, але можуть бути витребувані Національним банком у встановленому порядку;
8) передавальний акт / розподільний баланс та документи, що до нього додаються, підписуються уповноваженим представником / уповноваженими представниками страховика, що реорганізується;
9) після підписання передавального акта / розподільного балансу щодо кожного такого акта/балансу повинен складатися звіт суб’єкта аудиторської діяльності щодо підтвердження його достовірності та повноти. Після отримання звіту суб’єкта аудиторської діяльності, що підтверджує достовірність та повноту передавального акта / розподільного балансу, такий акт /баланс має бути схвалений загальними зборами кожного страховика, що реорганізується.
17. Страховик-правонаступник, створений внаслідок злиття / поділу, після внесення відомостей про нього до Єдиного державного реєстру подає до Національного банку заяву та пакет документів для отримання ліцензії на здійснення діяльності із страхування відповідно до Положення № 199. Ліцензія на здійснення діяльності із страхування повинна включати класи страхування (ризики в межах класу страхування) відповідно до переданих такому страховику-правонаступнику зобов’язань, визначених у передавальних актах / розподільному балансі страховиків, що реорганізуються шляхом злиття / поділу.
( Абзац перший пункту 17 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 176 від 27.12.2024 )
Страховик-правонаступник у разі реорганізації шляхом приєднання / приєднання за спрощеною процедурою повинен до затвердження загальними зборами такого страховика передавального акта подати до Національного банку відповідно до нормативно-правового акта з питань авторизації надавачів фінансових послуг та умов здійснення ними діяльності заяву про розширення обсягу ліцензії на здійснення діяльності із страхування, якщо його ліцензія не передбачає відповідних класів страхування (ризиків у межах класу страхування) страховика, що реорганізується.
18. Передавальний акт / розподільний баланс затверджується загальними зборами страховиків, що реорганізуються шляхом злиття / поділу, після отримання страховиком-правонаступником ліцензії на здійснення діяльності із страхування.
Передавальний акт затверджується загальними зборами страховика, що реорганізується шляхом приєднання / приєднання за спрощеною процедурою, після прийняття загальними зборами страховика-правонаступника рішення про визнання прав та обов’язків, визначених у передавальному акті, страховика, що реорганізується. Передавальний акт затверджується загальними зборами страховика, що реорганізується шляхом приєднання / приєднання за спрощеною процедурою, у разі подання до Національного банку заяви про розширення обсягу ліцензії, після прийняття Національним банком рішення про надання погодження на розширення обсягу ліцензії страховику-правонаступнику.
IV. Порядок отримання дозвільних документів Національного банку в процедурах реорганізації страховика шляхом злиття / приєднання / приєднання за спрощеною процедурою, поділу
19. Страховики - учасники реорганізації для отримання попереднього висновку Національного банку про погодження проєкту плану реорганізації подають до Національного банку такі заяву та документи:
( Абзац перший пункту 19 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 176 від 27.12.2024 )
1) заяву / спільну заяву в довільній формі про надання попереднього висновку про погодження проєкту плану реорганізації, підписану головою ради і головою правління / генеральним директором страховика - учасника реорганізації.
У заяві / спільній заяві зазначаються:
відомості, визначені частиною першою статті 40 Закону про адміністративну процедуру;
( Підпункт 1 пункту 19 розділу IV доповнено новим абзацом третім згідно з Постановою Національного банку № 176 від 27.12.2024 )
страховики - учасники реорганізації;
спосіб реорганізації;
місцезнаходження страховика-правонаступника;
перелік усіх документів, що додаються до заяви;
2) проєкт плану реорганізації, складений відповідно до вимог Закону про страхування та цього Положення;
3) копії рішень рад страховиків - учасників реорганізації про затвердження проєкту плану реорганізації;
4) регуляторний баланс - станом на останню звітну дату, що передує даті подання пакета документів;
5) дані звітності страховиків, що реорганізуються, про капітал, структуру активів, дотримання платоспроможності та достатності капіталу, які подаються відповідно до Правил № 123 (далі - звіти про капітал та розрахунок платоспроможності), - на останню звітну дату, що передує даті подання пакета документів;
( Підпункт 5 пункту 19 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 176 від 27.12.2024 )
6) обґрунтування, розрахунки та прогнозний регуляторний баланс страховика-правонаступника - станом на очікувану дату виникнення правонаступництва та на кожну звітну дату наступних чотирьох кварталів;
7) прогнозні звіти про капітал та розрахунок платоспроможності страховика-правонаступника - станом на очікувану дату виникнення правонаступництва та на кожну звітну дату наступних чотирьох кварталів;
8) письмове запевнення страховиків, що реорганізуються шляхом злиття / поділу, підписане головою ради і головою правління / генеральним директором страховиків - учасників реорганізації (у разі реорганізації шляхом приєднання / приєднання за спрощеною процедурою - письмове запевнення страховика-правонаступника, підписане головою ради страховика і головою правління / генеральним директором цього страховика), про те, що фінансовий стан страховиків-правонаступників після завершення реорганізації відповідатиме вимогам, установленим Національним банком, та страховики-правонаступники будуть спроможні виконувати зобов’язання перед страхувальниками та іншими кредиторами;
9) схематичне зображення структури власності страховиків-правонаступників, яку вони матимуть після завершення процедури реорганізації відповідно до вимог, визначених Положенням про вимоги до структури власності надавачів фінансових послуг, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 14 квітня 2021 року № 30 (із змінами) (далі - Положення № 30).
( Підпункт 9 пункту 19 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 176 від 27.12.2024 )
20. Національний банк протягом 30 робочих днів (у разі здійснення реорганізації шляхом приєднання за спрощеною процедурою - протягом 10 робочих днів) із дня подання заяви та доданих до неї документів, визначених в пункті 19 розділу IV цього Положення, приймає одне з таких рішень:
( Абзац перший пункту 20 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 176 від 27.12.2024 )
1) про надання попереднього висновку про погодження проєкту плану реорганізації;
2) про відмову в наданні попереднього висновку про погодження проєкту плану реорганізації.
Рішення, зазначені в підпунктах 1, 2 пункту 20 розділу IV цього Положення, приймає Комітет з питань нагляду та регулювання діяльності ринків небанківських фінансових послуг (далі - Комітет з нагляду).
( Абзац четвертий пункту 20 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 176 від 27.12.2024 )
20-1. Національний банк залишає заяву страховика, зазначену в підпункті 1 пункту 19 розділу IV цього Положення, без руху з підстав, у порядку та строки, визначені частиною другою статті 13 Закону про страхування, з урахуванням граничного строку для прийняття рішення, визначеного пунктом 20 розділу IV цього Положення.
( Розділ IV доповнено новим пунктом 20-1 згідно з Постановою Національного банку № 176 від 27.12.2024 )
21. Національний банк має право відмовити в наданні попереднього висновку про погодження проєкту плану реорганізації виключно, якщо:
1) проєкт плану реорганізації та/або подані документи не відповідають вимогам законів України та/або нормативно-правових актів Національного банку;
2) у встановлений Національним банком строк не було усунуто недоліки, що були підставою для залишення заяви, визначеної в підпункті 1 пункту 19 розділу IV цього Положення, без руху;
( Підпункт 2 пункту 21 розділу IV в редакції Постанови Національного банку № 176 від 27.12.2024 )
3) проєкт плану реорганізації та/або подані документи містять недостовірну та/або неповну інформацію;
4) існує загроза невиконання страховиком, що реорганізується, зобов’язань перед страхувальниками та іншими кредиторами;
5) у результаті реорганізації фінансовий стан страховика-правонаступника не відповідатиме вимогам, встановленим нормативно-правовими актами Національного банку, та/або страховик-правонаступник не буде спроможний виконувати зобов’язання перед страхувальниками та іншими кредиторами;
6) Національний банк прийняв рішення про віднесення страховика - учасника реорганізації до категорії неплатоспроможних або про відкликання його ліцензії;
( Підпункт 6 пункту 21 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 176 від 27.12.2024 )
7) структура власності хоча б одного із страховиків - учасників реорганізації не відповідає вимогам щодо її прозорості, визначеним Положенням № 30;
( Підпункт 7 пункту 21 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 176 від 27.12.2024 )
8) розмір статутного капіталу страховика-правонаступника не відповідатиме визначеним Законом про страхування вимогам щодо мінімального розміру статутного капіталу.
21-1. У рішенні про відмову в наданні попереднього висновку про погодження проєкту плану реорганізації зазначаються відомості, визначені в пункті 91 розділу V Положення № 200 .
( Розділ IV доповнено новим пунктом 21-1 згідно з Постановою Національного банку № 176 від 27.12.2024 )
22. Національний банк повідомляє страховика - учасника реорганізації про прийняте відповідно до пункту 20 розділу IV цього Положення рішення невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня з дня прийняття рішення, а за наявності обґрунтованих причин - не пізніше трьох робочих днів із дня його прийняття.
( Пункт 22 розділу IV в редакції Постанови Національного банку № 176 від 27.12.2024 )
23. Рішення Національного банку про надання попереднього висновку про погодження проєкту плану реорганізації втрачає чинність, якщо протягом двох місяців після його отримання загальні збори страховика, що реорганізується, не прийняли рішення про реорганізацію та затвердження плану реорганізації, та/або такі страховики не подали заяви про отримання дозволу на реорганізацію та погодження плану реорганізації у строки, передбачені Законом про страхування та цим Положенням.
Рішення про реорганізацію, прийняте загальними зборами страховика, що реорганізується, після спливу строку, визначеного в абзаці першому пункту 23 розділу IV цього Положення, є нікчемним.
24. Страховики - учасники реорганізації протягом трьох робочих днів після прийняття загальними зборами рішень відповідно до підпункту 3 пункту 5 розділу II цього Положення зобов’язані звернутися до Національного банку із заявою про надання дозволу на реорганізацію та погодження плану реорганізації (далі - дозвіл на реорганізацію) до якої додано документи, визначені у пунктах 25, 26 розділу IV цього Положення.
( Пункт 24 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 176 від 27.12.2024 )
25. Заява про надання дозволу на реорганізацію, складена в довільній формі, повинна бути підписана головою ради і головою правління / генеральним директором кожного зі страховиків - учасників реорганізації та містити інформацію, визначену в абзацах третьому - шостому підпункту 1 пункту 19 розділу IV цього Положення.
26. Страховики - учасники реорганізації разом із заявою про надання дозволу на реорганізацію подають такі документи:
1) план реорганізації, затверджений загальними зборами страховиків, що реорганізуються;
2) копію договору про реорганізацію, затвердженого загальними зборами страховиків, що реорганізуються (у разі злиття / приєднання);
3) копії рішень загальних зборів страховиків, що реорганізуються, про реорганізацію, затвердження плану реорганізації та договору про реорганізацію (у разі злиття / приєднання);
4) документи, визначені в підпунктах 5-9 пункту 19 розділу IV цього Положення;
5) письмові запевнення страховиків - учасників реорганізації, підписані головами рад та правління / генеральним директором таких страховиків, про те, що подані згідно з підпунктами 3, 4 пункту 26 розділу IV цього Положення документи не містять розбіжностей з документами, що подавалися разом із проєктом плану реорганізації, щодо якого Національний банк надавав попередній висновок про його погодження.
27. Страховики - учасники реорганізації шляхом злиття або приєднання (додатково до заяви та доданих до неї документів, передбачених у пунктах 25, 26 розділу IV цього Положення) для отримання дозволу Національного банку на реорганізацію подають дозвіл Антимонопольного комітету України на концентрацію у випадках, передбачених законодавством України, або попередній висновок Антимонопольного комітету України про відсутність необхідності одержання дозволу на концентрацію (його засвідчену копію).
( Пункт 27 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 176 від 27.12.2024 )
28. Національний банк протягом п’яти робочих днів (трьох робочих днів у разі реорганізації шляхом приєднання за спрощеною процедурою) із дня одержання заяви та доданих до неї пакета документів, зазначених у пунктах 25, 26 розділу IV цього Положення та пункті 27 розділу IV цього Положення (у разі злиття / приєднання), приймає одне з таких рішень про:
( Абзац перший пункту 28 розділу IV в редакції Постанови Національного банку № 176 від 27.12.2024 )
1) надання дозволу на реорганізацію;
2) відмову в наданні дозволу на реорганізацію.
Рішення, зазначені в пункті 28 розділу IV цього Положення, приймає Комітет з нагляду.
28-1.Національний банк залишає заяву про надання дозволу на реорганізацію без руху з підстав, у порядку та строки, визначені частиною другою статті 13 Закону про страхування та Положенням № 200.
( Розділ IV доповнено новим пунктом 28-1 згідно з Постановою Національного банку № 176 від 27.12.2024 )
29. Національний банк має право відмовити в наданні дозволу на реорганізацію виключно, якщо:
1) подані документи містять розбіжності з проєктом плану виходу з ринку, щодо якого Національним банком надано попередній висновок про його погодження;
2) подані документи та/або інформація, що в них міститься / подані документи (у разі реорганізації шляхом приєднання за спрощеною процедурою) не відповідають вимогам законодавства України та/або нормативно-правових актів Національного банку;
( Підпункт 2 пункту 29 розділу IV в редакції Постанови Національного банку № 176 від 27.12.2024 )
3) у встановлений Національним банком строк не було усунуто недоліки, що були підставою для залишення заяви про надання дозволу на реорганізацію без руху;
( Підпункт 3 пункту 29 розділу IV в редакції Постанови Національного банку № 176 від 27.12.2024 )
4) подані документи містять недостовірну та/або неповну інформацію;
5) фінансовий стан страховика-правонаступника не відповідатиме вимогам, встановленим нормативно-правовими актами Національного банку, та/або страховик-правонаступник не буде спроможний виконувати зобов’язання перед страхувальниками та іншими кредиторами (у разі реорганізації шляхом приєднання / приєднання за спрощеною процедурою).
29-1. У рішенні про відмову в наданні дозволу на реорганізацію зазначаються відомості, визначені в пункті 91 розділу V Положення № 200 .
( Розділ IV доповнено новим пунктом 29-1 згідно з Постановою Національного банку № 176 від 27.12.2024 )
30. Страховики - учасники реорганізації мають право звернутися до Національного банку із заявою (спільною заявою в разі злиття / приєднання) про внесення змін до погодженого Національним банком плану реорганізації за наявності обґрунтованих підстав, що перешкоджають його виконанню.
Заява, зазначена в абзаці першому пункту 30 розділу IV цього Положення, складається в довільній формі та має містити відомості, зазначені в частині першій статті 40 Закону про адміністративну процедуру та підстави, що перешкоджають виконанню погодженого Національним банком плану реорганізації.
( Пункт 30 розділу IV доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 176 від 27.12.2024 )
30-1. Національний банк залишає заяву про внесення змін до плану реорганізації без руху з підстав, у порядку та строки, визначені частиною другою статті 13 Закону про страхування та Положенням № 200.
( Розділ IV доповнено новим пунктом 30-1 згідно з Постановою Національного банку № 176 від 27.12.2024 )
31. Заява / спільна заява про внесення змін до плану реорганізації має бути підписана головою ради і головою правління / генеральним директором кожного зі страховиків - учасників реорганізації, містити інформацію, визначену в абзацах третьому - шостому підпункту 1 пункту 19 розділу IV цього Положення, та обґрунтування підстав, які перешкоджають виконанню погодженого Національним банком плану реорганізації (з додаванням підтвердних документів).
32. Національний банк протягом п’яти робочих (трьох робочих днів у разі реорганізації шляхом приєднання за спрощеною процедурою) днів із дня отримання заяви, поданої відповідно до пункту 31 розділу IV цього Положення, приймає одне з таких рішень:
( Абзац перший пункту 32 розділу IV в редакції Постанови Національного банку № 176 від 27.12.2024 )
1) про надання попереднього висновку про погодження змін до плану реорганізації;
2) про відмову в наданні попереднього висновку про погодження змін до плану реорганізації.
Рішення, зазначені в пункті 32 розділу IV цього Положення, приймає Комітет з нагляду.
33. Національний банк має право відмовити в наданні попереднього висновку про погодження змін до плану реорганізації за наявності хоча б однієї з таких підстав:
1) наведені страховиком у заяві про внесення змін до плану реорганізації підстави є недостатньо обґрунтованими;
2) подана заява про внесення змін до плану реорганізації не відповідає вимогам цього Положення та/або містить недостовірну інформацію;
3) у встановлений Національним банком строк не було усунуто недоліки, що були підставою для залишення заяви про внесення змін до плану реорганізації без руху.
( Пункт 33 розділу IV доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 176 від 27.12.2024 )
33-1. У рішенні про відмову в наданні попереднього висновку про погодження змін до плану реорганізації зазначаються відомості, визначені в пункті 91 розділу V Положення № 200 .
( Розділ IV доповнено новим пунктом 33-1 згідно з Постановою Національного банку № 176 від 27.12.2024 )
34. Національний банк повідомляє страховика - учасника реорганізації про прийняте відповідно до пунктів 28, 32 розділу IV цього Положення рішення невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня з дня прийняття рішення, а за наявності обґрунтованих причин - не пізніше трьох робочих днів із дня його прийняття.
( Пункт 34 розділу IV в редакції Постанови Національного банку № 176 від 27.12.2024 )
35. Страховик, що реорганізується, повідомляє Національний банк про завершення процедури виходу з ринку шляхом реорганізації та подає йому в довільній формі заяву про відкликання ліцензії та виключення страховика з Реєстру, із зазначенням відомостей, визначених частиною першою статті 40 Закону про адміністративну процедуру, підписану головою правління / генеральним директором такого страховика, разом із:
( Абзац перший пункту 35 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 176 від 27.12.2024 )
1) передавальним актом / розподільним балансом, затвердженим загальними зборами;
2) копією протоколу (витягу з протоколу) засідання загальних зборів про затвердження передавального акта / розподільного балансу;
3) звітом суб’єкта аудиторської діяльності, що підтверджує достовірність та повноту передавального акта / розподільного балансу, поданого згідно з підпунктом 1 пункту 35 розділу IV цього Положення.
36. Національний банк протягом 30 календарних днів із дня отримання заяви та документів, визначених у пункті 35 розділу IV цього Положення, приймає одне з таких рішень про:
1) відкликання ліцензії та виключення страховика з Реєстру;
2) про відмову у відкликанні ліцензії та виключення страховика з Реєстру.
Рішення, зазначені в підпунктах 1, 2 пункту 36 розділу IV цього Положення, приймає Комітет з нагляду.
( Пункт 36 розділу IV в редакції Постанови Національного банку № 176 від 27.12.2024 )
36-1. Національний банк залишає заяву страховика про відкликання ліцензії без руху, якщо страховик подав неповний пакет документів, необхідних для прийняття рішення про відкликання ліцензії, або така заява подана з порушенням установлених законодавством України вимог. У такому разі Національний банк протягом 15 робочих днів із дня одержання заяви надсилає страховику повідомлення в письмовій формі (паперовій або електронній) про залишення заяви про відкликання ліцензії страховика без руху із зазначенням виявлених недоліків із посиланням на порушені вимоги законодавства України, порядку і строку усунення таких недоліків, а також порядку і строків оскарження рішення про залишення заяви без руху.
Заява страховика про відкликання ліцензії та виключення страховика з Реєстру вважається поданою в день її первинного подання, а строк її розгляду продовжується на строк залишення такої заяви без руху в разі усунення страховиком виявлених недоліків у строк, установлений Національним банком.
( Розділ IV доповнено новим пунктом 36-1 згідно з Постановою Національного банку № 176 від 27.12.2024 )
37. Національний банк приймає рішення про відмову у відкликанні ліцензії та виключення страховика з Реєстру за наявності хоча б однієї з таких підстав:
( Абзац перший пункту 37 розділу IV в редакції Постанови Національного банку № 176 від 27.12.2024 )
1) страховик не подав документів, що підтверджують належне виконання ним плану реорганізації;
2) страховик не оформив документів, що підтверджують виконання ним плану реорганізації, відповідно до вимог законодавства України;
3) до подання страховиком заяви про відкликання ліцензії та виключення страховика з Реєстру Національним банком було прийнято рішення про визнання такого страховика неплатоспроможним та/або про відкликання його ліцензії;
( Підпункт 3 пункту 37 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 176 від 27.12.2024 )