• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про облікову політику

Міністерство вугільної промисловості України | Наказ, Рекомендації від 19.06.2006 № 338
Реквізити
  • Видавник: Міністерство вугільної промисловості України
  • Тип: Наказ, Рекомендації
  • Дата: 19.06.2006
  • Номер: 338
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство вугільної промисловості України
  • Тип: Наказ, Рекомендації
  • Дата: 19.06.2006
  • Номер: 338
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ВУГІЛЬНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ УКРАЇНИ
Н А К А З
19.06.2006 N 338
Про облікову політику
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства вугільної промисловості N 483 від 19.09.2008 )
На виконання Закону України від 16.07.99 N 996-XIV "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні" (із змінами та доповненнями), Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 1 "Загальні вимоги до фінансової звітності", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.03.99 N 87, із змінами, внесеними наказом Міністерства фінансів України від 14.12.2005 N 868 "Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів з бухгалтерського обліку", протоколу Методологічної ради з бухгалтерського обліку при Міністерстві вугільної промисловості України від 30.03.2006 N 1 та з метою забезпечення єдиних методологічних принципів ведення бухгалтерського обліку підприємствами, установами та організаціями, що належать до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України та щодо яких Міністерство здійснює функції з управління державними корпоративними правами (далі - підприємства),
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Рекомендації щодо розпорядчого документа про організацію бухгалтерського обліку та облікову політику підприємств, що належать до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України та щодо яких Міністерство здійснює управління державними корпоративними правами (далі - Рекомендації), що додаються.
2. Керівникам, головним бухгалтерам підприємств:
2.1. Внести до розпорядчого документа про облікову політику зміни та виключити з нього положення про порядок організації бухгалтерського обліку.
( Підпункт 2.1 пункту 2 в редакції Наказу Міністерства вугільної промисловості N 483 від 19.09.2008 )
2.2. Забезпечити подання розпорядчих документів про облікову політику на погодження Мінвуглепрому.
( Підпункт 2.2 пункту 2 в редакції Наказу Міністерства вугільної промисловості N 483 від 19.09.2008 )
2.3. Передбачити у штатному розписі бухгалтерську службу на чолі з головним бухгалтером. В обов'язковому порядку до штату бухгалтерської служби додатково ввести посаду заступника головного бухгалтера з методології бухгалтерського обліку в межах доведеної чисельності працівників апарату державного підприємства. Ведення бухгалтерського обліку на підприємстві (структурному підрозділу) здійснювати цією службою.
2.4. Призначення на посаду головного бухгалтера підприємства та звільнення з посади здійснювати за погодженням з Мінвуглепромом.
3. Управлінню бухгалтерського обліку, звітності та бюджетного фінансування (Лесик Л.С.) у разі внесення змін до нормативно-правових актів з бухгалтерського обліку, забезпечити внесення змін до Рекомендацій. До внесення змін до Рекомендацій він застосовується в частині, що не суперечить чинному законодавству.
4. Взяти до відома, що відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе посадова особа, яка здійснює керівництво підприємством відповідно до законодавства та установчих документів.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра вугільної промисловості України Францишка О.К.
Міністр В.Тополов
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства вугільної
промисловості України
19.06.2006 N 338
РЕКОМЕНДАЦІЇ
щодо розпорядчого документа про організацію бухгалтерського обліку та облікову політику підприємств, що належать до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України та щодо яких Міністерство здійснює функції з управління державними корпоративними правами
Рекомендації щодо розпорядчого документу про організацію бухгалтерського обліку та облікову політику підприємств, що належать до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України та щодо яких Міністерств здійснює функції з управління державними корпоративними правами (далі - підприємства), розроблені на виконання Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", положень (стандартів) бухгалтерського обліку (далі - П(С)БО) та інших нормативно - правових актів з бухгалтерського обліку і фінансової звітності з метою визначення облікової політики підприємства як сукупності принципів, методів і процедур, що забезпечать об'єктивне відображення фінансового стану і результатів діяльності підприємств вугільної промисловості.
1. Організація бухгалтерського обліку на підприємстві
1.1. Покласти на керівника підприємства (структурного (відособленого) підрозділу), відповідно до законодавства та установчих документів, відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років.
1.2. Для забезпечення ведення бухгалтерського обліку обрати форму його організації - ведення бухгалтерського обліку бухгалтерськими службами на чолі з головним бухгалтером підприємства та головними бухгалтерами структурних (відособлених) підрозділів.
1.3. Обов'язки головного бухгалтера визначити відповідно до вимог п. 7 ст. 8 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні". Розробити та затвердити посадові інструкції, якими визначити конкретні обов'язки, права та відповідальність кожного працівника бухгалтерської служби.
1.4. Призначення на посаду головного бухгалтера структурного (відокремленого) підрозділу (далі - СП) або дочірнього підприємства холдингової компанії та звільнення його з посади здійснювати за погодженням з головним бухгалтером Державного підприємства (далі - ДП) або Державної холдингової компанії (далі - ДХК).
1.5. Створити необхідні умови для правильного та безперервного ведення бухгалтерського обліку, забезпечити неухильне виконання всіма підрозділами, службами та працівниками, причетними до бухгалтерського обліку, правомірних вимог бухгалтера щодо дотримання порядку оформлення та подання до обліку первинних документів. Порядок організації бухгалтерського обліку затвердити наказом керівника підприємства.
( Пункт 1.5 розділу 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства вугільної промисловості N 483 від 19.09.2008 )
1.6. Затвердити та довести до усіх дільниць (цехів) і виробничих та адміністративних служб перелік посадових осіб:
- які мають право підпису первинних документів;
- відповідальних за дозвіл і здійснення господарських операцій, а також за їх відповідність чинному законодавству, Статуту підприємства, положенню про структурний (відокремлений) підрозділ;
- відповідальних за складання первинного документа, який фіксує факт здійснення господарської операції, зокрема за правильність заповнення обов'язкових реквізитів, достовірність даних, своєчасність складання (в момент проведення кожної господарської операції або, якщо це неможливо, безпосередньо після її завершення), та дотриманням термінів передачі в бухгалтерію;
- відповідальних за зберігання первинних документів і облікових регістрів, що пройшли обробку, а також бухгалтерських звітів і балансів, за передачу їх до архіву та знищення по закінченню терміну зберігання.
1.7. Затвердити перелік посадових осіб, з якими укладається договір про повну матеріальну відповідальність за збереження усіх прийнятих ними цінностей. Зобов'язати підзвітних осіб щомісячно проводити звірку відповідності фактичних даних про наявність основних засобів, малоцінних та швидкозношуваних предметів (МШП) та інших матеріальних цінностей в підзвіті з даними бухгалтерського обліку, що підтверджувати підписом в інвентарному описі не пізніше 15 числа місяця, наступного за звітним.
1.8. Затвердити наказом по ДП (СП) склад постійно діючої інвентаризаційної комісії та положення про її повноваження; комісії по списанню необоротних матеріальних активів; комісії по списанню невиробничих витрат.
1.9. Для забезпечення достовірності даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності проводити інвентаризацію відповідно до ст. 10 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.99 N 996-XIV та Інструкції з інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і документів та розрахунків, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 11.08.94 N 69 (зі змінами і доповненнями).
1.10. Інвентаризацію активів і зобов'язань проводити щорічно перед складанням річної фінансової звітності. Конкретні строки та місця проведення інвентаризації, порядок проведення, склад робочих комісій (у випадках коли через великий обсяг робіт інвентаризація не може бути проведена постійно діючою комісією) визначаються розпорядчим документом керівника ДП (СП).
1.11. У випадках передачі майна в оренду; приватизації майна державного підприємства; перетворення державного підприємства в акціонерне товариство; зміні матеріально-відповідальних осіб (на день приймання-передачі майна); встановлення фактів крадіжок, зловживань, псування цінностей; за приписом судово-слідчих органів; пожежі, стихійного лиха або техногенної катастрофи; передачі підприємства або структурного підрозділу; ліквідації підприємств; при колективній (бригадній) матеріальній відповідальності та в інших випадках відповідно до вимог чинного законодавства, об'єкти і періодичність проведення інвентаризації визначаються керівником ДП (СП).
1.12. Для проведення раптової перевірки каси створити комісію в складі: заступника головного бухгалтера - голови комісії, заступника директора з економічних питань та бухгалтера - членів комісії. Інвентаризацію каси проводити не рідше одного разу на місяць відповідно до Положення про ведення касових операцій у національній валюті, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 N 637.
1.13. Здійснювати у бухгалтерському обліку запис господарських операцій в облікових регістрах відповідно до Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 30.11.99 N 291, та Методичних рекомендацій по застосуванню регістрів бухгалтерського обліку, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 29.12.2000 N 356. Регістри бухгалтерського обліку повинні мати повну назву, період реєстрації господарських операцій, посаду, прізвища і підписи або інші дані, що дають змогу ідентифікувати осіб, які брали участь в їх складанні.
1.14. Затвердити робочий план рахунків з використанням рахунків першого, другого і третього порядку. При складанні робочого плану рахунків використати План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств та організацій, Інструкцію щодо його застосування, чинні нормативні акти.
1.15. Застосовувати журнально-ордерну форму бухгалтерського обліку з елементами комп'ютерної обробки. У разі складання та зберігання первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку на машинних носіях інформації, забезпечити виготовлення копій на паперових носіях.
2. Бухгалтерський облік доходів та витрат, фінансових результатів
2.1. Визначати фінансовий результат від діяльності підприємства щомісячно на рахунку 79 "Фінансові результати".
2.2. Інформацію про витрати підприємства та її розкриття у фінансовій звітності здійснювати відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 "Витрати". Загальногосподарські витрати на утримання управлінь виробничо-технологічної комплектації (зокрема: витрати на опалення, освітлення, водопостачання, водовідведення, охорону, транспортні витрати з переміщення товарно-матеріальних цінностей на території складів тощо) в бухгалтерському обліку відображати на рахунку 92 "Адміністративні витрати".
( Пункт 2.2 розділу 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства вугільної промисловості N 483 від 19.09.2008 )
2.3. Витрати із нарахування відсотків за розстрочку податкового боргу, що підлягають сплаті, відображати на рахунку 952 "Інші фінансові витрати" та у формі 5 "Примітки до річної фінансової звітності" у рядку 560 "Інші фінансові витрати". У розшифровці "Платежі до бюджету" вказувати рух заборгованості з нарахованих відсотків по рядку "Інші податки і платежі".
2.4. До витрат майбутніх періодів відносити витрати, пов'язані з підготовчими до виробництва роботами з освоєнням нових виробництв та агрегатів, матеріали довготривалого користування, наведені у додатку 8 до Галузевих методичних рекомендацій з обліку витрат на виробництво готової вугільної продукції, затвердженого наказом Мінвуглепрому від 31.01.2008 N 48, сплачені авансом орендні платежі, передплату за газети, журнали та інші періодичні та довідкові видання, попередню оплату рекламних послуг, торгові патенти та всі інші види витрат, які здійснені у звітному періоді, а підлягають віднесенню на витрати в майбутніх звітних періодах. Вартість таких витрат, накопичена за дебетом рахунку 39 "Витрати майбутніх періодів" щомісячно, рівномірними частками, відповідно до встановленого терміну, відноситься до складу витрат звітного періоду.
( Пункт 2.4 розділу 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства вугільної промисловості N 483 від 19.09.2008 )
2.5. До складу "Доходів майбутніх періодів" включати доходи, отримані протягом поточного або попередніх звітних періодів, які належать до наступних звітних періодів. Аналітичний облік доходів майбутніх періодів вести за їх видами.
2.6. Витрати звітного періоду відображати у момент виникнення зобов'язань. Витрати, які неможливо прямо пов'язати з доходом певного періоду, відображати у складі витрат того звітного періоду, в якому вони були здійснені.
2.7. Первинні документи (винесені рішення, постанови тощо) судових та контролюючих органів про стягнення заборгованості на користь ДП відображати у бухгалтерському обліку у доходах того періоду, в якому вони надійшли на підприємство, за умови набрання ними чинності.
2.8. Первинні документи (винесені рішення, постанови тощо) судових та контролюючих органів про стягнення боргу з ДП відображати у бухгалтерському обліку у витратах того періоду, в якому вони визнані підприємством.
2.9. Суми штрафних санкцій і пені, визнані по акту перевірки (податковому повідомленню-рішенню, рішенню суду), незалежно від перевіряємого періоду списуються на інші операційні витрати (балансовий рахунок 948) у тому періоді, в якому визнане відповідне податкове повідомлення-рішення (судове рішення) про нарахування вищезазначених санкцій.
2.10. Вказаний порядок не розповсюджується на процедуру врегулювання сумнівної заборгованості згідно зі ст. 12 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств". Відображення сумнівної заборгованості у податковому обліку здійснюється у періоді, на який припадає настання будь-яких підстав, визначених у вказаній статті.
2.11. Для відображення в бухгалтерському обліку коштів цільового фінансування застосовувати рахунок 48 "Цільове фінансування і цільові надходження". Отримане цільове фінансування визнавати доходом протягом тих періодів, у яких були понесені витрати, пов'язані з виконанням умов цільового фінансування. Цільове фінансування капітальних інвестицій визнавати доходом протягом періоду корисного використання відповідних об'єктів інвестування пропорційно сумі нарахованої амортизації цих об'єктів, по оборотних активах - у момент списання їх вартості на витрати. До моменту введення необоротного активу в експлуатацію обліковувати пов'язане з ним цільове фінансування в рядку балансу 420 "Цільове фінансування".
2.12. Виплату компенсацій і допомоги, передбачених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", проводити відповідно до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2005 N 931, за рахунок власних коштів з подальшим відшкодуванням їх за рахунок коштів Фонду. Витрати підприємства на такі виплати відображати за елементом витрат "витрати на оплату праці". Облік заборгованості фонду ЧАЕС здійснювати на рахунку 64.2 та відображати у формі N 1 "Баланс" рядок 170 "Розрахунки з бюджетом".
2.13. Для узагальнення інформації про витрати операційної, інвестиційної, фінансової діяльності та витрати на заходи із запобігання надзвичайним подіям та з ліквідації їх наслідків застосовувати рахунки Класу 9. Витрати діяльності. Окрім вугледобувних та вуглепереробних підприємств, для яких є обов'язковим застосовування рахунків Класу 8. Витрати за елементами та Класу 9. Витрати діяльності.
2.14. Визначення курсових різниць за монетарними статтями в іноземній валюті здійснювати на дату балансу щомісячно та на дату здійснення розрахунків. Курсові різниці по кредитах та відсотках по кредитах, що виражені в іноземній валюті, відображати з застосуванням рахунків 974 "Витрати від неопераційних курсових різниць" та 744 "Дохід від неопераційної курсової різниці".
2.15. Згідно з П(С)БО 1 "Загальні вимоги до фінансової звітності", ведення бухгалтерського обліку та складання фінансових звітів (крім Звіту про рух грошових коштів) проводиться за принципом нарахування та відповідності доходів і витрат таким чином, щоб результати операцій та інших подій відображались у звітних регістрах і фінансових звітах у момент їх виникнення, а не в момент надходження чи сплати коштів. Виходячи з цього принципу, доходи у формі N 2 "Звіт про фінансові результати" відображати у тому періоді, коли вони були нараховані, а витрати - на підставі відповідності цим доходам. Визначати доходи згідно з П(С)БО 15 "Дохід".
2.16. Дохід від реалізації продукції, виконаних робіт, наданих послуг визнається доходом, якщо замовником передані ризики та вигоди пов'язані з правом власності на них.
2.17. Для визначення доходів від надання послуг на сторону, застосовувати метод оцінки ступеня завершеності робіт шляхом вивчення виконаної роботи. Дохід, пов'язаний з наданням послуг, визнавати, виходячи зі ступеня завершеності операції з надання послуг на дату балансу, якщо може бути достовірно оцінений результат цієї операції за наявності всіх наведених нижче умов:
- можливості достовірної оцінки доходу;
- імовірності надходження економічних вигод від надання послуг;
- можливості достовірної оцінки ступеня завершеності надання послуг на дату балансу;
- можливості достовірної оцінки витрат, здійснених для надання послуг та необхідних для їх завершення.
2.18. Витрати очисних вибоїв шахт (вугледобувних підприємств), які надані іншим суб'єктам господарювання у користування відповідно до договорів оренди, про спільну діяльність, комісії, доручення чи інших договорів, що регулюють зазначені взаємовідносини та інші витрати, що виникають в процесі виконання таких договорів до собівартості готової вугільної продукції не включаються, їх облік здійснюється відповідно до Положень (стандартів) бухгалтерського обліку 12 "Фінансові інвестиції", 14 "Оренда" та інших положень (стандартів) бухгалтерського обліку, що регулюють зазначені питання.
( Розділ 2 доповнено пунктом 2.18 згідно з Наказом Міністерства вугільної промисловості N 483 від 19.09.2008 )
3. Особливості бухгалтерського обліку собівартості
3.1. Для ведення обліку і калькулювання собівартості готової вугільної продукції, встановлення складу і переліку статей витрат вугледобувних підприємств застосовувати Галузеві методичні рекомендації з обліку витрат на виробництво готової вугільної продукції, затверджені наказом Мінвуглепрому від 31.01.2008 N 48. Щоквартально вугледобувним підприємствам надавати Мінвуглепрому України форму 10-П "Звіт про собівартість готової вугільної продукції" з додатками та аналіз причин перевитрат по собівартості 1 тонни готової вугільної продукції.
( Пункт 3.1 розділу 3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства вугільної промисловості N 483 від 19.09.2008 )
3.2. Накопичення витрат на ремонти та інші поліпшення основних засобів, що здійснюються для підтримки їх у робочому стані та одержання первісно очікуваних економічних вигод, використовувати у плані рахунків спеціальні субрахунки на рахунках обліку витрат, а саме: 23 "Виробництво" - якщо ремонтуються основні засоби виробничого призначення; 91 "Загально-виробничі витрати" - при ремонті основних засобів загально-виробничого призначення", 92 "Адміністративні витрати" - при ремонті основних засобів, що беруть участь в управлінні та обслуговуванні підприємства; 93 "Витрати на збут" - у випадку ремонтів основних засобів, пов'язаних зі збутом продукції"; 941 "Витрати на дослідження і розробки" - при ремонті основних засобів, що беруть участь в дослідженні і розробках, які здійснює підприємство. Списання таких витрат здійснювати щомісячно за формою ОЗ-2. Дозволяється списання витрат із поточного ремонту по фактичних витратах при закритті рахунків. Витрати на ремонти та поліпшення основних засобів відображати у первинних документах та регістрах бухгалтерського обліку у розрізі інвентарних об'єктів.
( Пункт 3.2 розділу 3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства вугільної промисловості N 483 від 19.09.2008 )
3.3. Собівартість робіт і послуг, що виконуються цехами для власних потреб (господарським способом), у тому числі ремонт, визначається, виходячи із прямих (основних) витрат.
3.4. Витрати на виконання послуг (у тому числі ремонт), що не призводять до збільшення майбутніх економічних вигод та здійснюються ремонтними підрозділами для інших структурних підрозділів, СП - одержувачі (шахти) в формі N 2 "Звіт про фінансові результати" по елементах витрат відображають у складі інших операційних витрат. При цьому СП - виконавець витрати на виконання таких послуг відображає по відповідних елементах витрат (матеріальні, заробітна плата тощо), забезпечивши порівнянність показників розділів 1 та 2 форми N 2 "Звіт про фінансові результати" шляхом коригування витрат за елементом "інші операційні витрати".
3.5. Сума амортизації необоротних активів, що обліковуються на балансі одного СП та експлуатуються (використовуються) іншим СП, передається останньому через внутрішньогосподарські розрахунки. При цьому СП - балансоутримовач у формі N 2 "Звіт про фінансові результати" по елементах витрат відображає амортизацію за елементом "амортизація", забезпечивши порівнянність показників розділів 1 та 2 форми N 2 "Звіт про фінансові результати" шляхом коригування витрат за елементом "інші операційні витрати". СП, що отримав таку амортизацію, відображає її суму у відповідних статтях витрат (собівартість, ремонти, адміністративні тощо) та за елементами витрат у складі інших операційних витрат.
3.6. Якщо ДП списує товарно-матеріальні цінності (ТМЦ) та передає такі витрати структурним підрозділам, у формі N 2 "Звіт про фінансові результати" по елементах витрат відображає їх вартість за елементом "матеріальні затрати", забезпечивши порівнянність показників розділів 1 та 2 форми N 2 "Звіт про фінансові результати" шляхом коригування витрат за елементом "Інші операційні витрати". Структурний підрозділ, що отримав такі витрати, відображає їх суму у відповідних статтях витрат (собівартість, адміністративні тощо) та за елементами витрат у складі інших операційних витрат.
3.7. Витрати на виготовлення матеріальних цінностей для потреб операційної діяльності інших СП, СП - виконавець у N 2 "Звіт про фінансові результати" відображає по відповідних елементах витрат (матеріальні, заробітна плата тощо), забезпечивши порівнянність показників розділів 1 та 2 форми N 2 "Звіт про фінансові результати" шляхом коригування витрат за елементом "матеріальні затрати". СП - замовник при списанні вартості таких ТМЦ на господарську діяльність відображає витрати у формі N 2 "Звіт про фінансові результати" за елементом "матеріальні затрати".
3.8. Витрати вугледобувних підприємств на відшкодування Пенсійному фонду фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 N 1058-IV та Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.91 N 1788-XII включати до складу загальновиробничих витрат за статтею "Інші витрати", як такі що прирівняні до збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
( Пункт 3.8 розділу 3 в редакції Наказу Міністерства вугільної промисловості N 483 від 19.09.2008 )
3.9. Розподілити загальновиробничі витрати на постійні та змінні, та визначити базу їх розподілу відповідно до П(С)БО 16 "Витрати". Затвердити розподіл наказом керівника.
( Пункт 3.9 розділу 3 в редакції Наказу Міністерства вугільної промисловості N 483 від 19.09.2008 )( Пункт 3.10 розділу 3 виключено на підставі Наказу Міністерства вугільної промисловості N 483 від 19.09.2008 )
( Пункт 3.11 розділу 3 виключено на підставі Наказу Міністерства вугільної промисловості N 483 від 19.09.2008 )
( Пункт 3.12 розділу 3 виключено на підставі Наказу Міністерства вугільної промисловості N 483 від 19.09.2008 )
3.11. Облік витрат, пов'язаних із збутом (реалізацією) продукції, в т. ч. і витрати вантажно-транспортних управлінь, обліковувати в ДП на рахунку 93 "Витрати на збут".
4. Бухгалтерський облік основних засобів, інших необоротних матеріальних активів, незавершеного виробництва, інвестиційної нерухомості
( Назва розділу 4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства вугільної промисловості N 483 від 19.09.2008 )
4.1. Визнання, оцінку та облік основних засобів, інших необоротних матеріальних активів, незавершеного виробництва здійснювати відповідно Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 7 "Основні засоби", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 27.04.2000 N 92 (із змінами та доповненнями).
4.2. Основними засобами визнавати матеріальні активи, очікуваний строк використання (експлуатації) у господарській діяльності (у тому числі для здійснення адміністративних та соціально-культурних функцій, здавання в оренду) більше одного року (визначається комісією при включенні до складу активів) та вартістю понад 1000 грн. (стосовно основних засобів, введених в експлуатацію після запровадження П(С)БО.
4.3. Аналітичний облік основних засобів, інших необоротних матеріальних активів вести по кожному інвентарному об'єкту, із застосуванням типових форм первинного обліку, затверджених наказом Міністерства статистики України "Про затвердження типових форм первинного обліку" від 29.12.95 N 352:
- акт (накладна) приймання-передачі основних засобів (Ф. ОЗ-1, інвентарна картка (Ф. ОЗ-2), акт на списання основних засобів (Ф. ОЗ-3, ОЗ-4), інвентарний опис (Ф. ОЗ-7), інвентарні списки (Ф. ОЗ-9), картка руху основних (Ф. ОЗ-8) та інше.
4.4. Основні засоби згрупувати відповідно до класифікації, яка визначена Положенням (стандартом) 7 "Основні".
4.5. Аналітичний облік незавершеного будівництва забезпечити по окремих інвентарних об'єктах. Вести "Позиційний звіт".
4.6. Основні засоби та інші необоротні матеріальні активи зараховувати на баланс кореспонденцією через рахунок 15 "Капітальні інвестиції" за первісною вартістю у сумі фактичних витрат на їх придбання, монтаж, налагодження, реєстрацію, доставку, страхування ризиків доставки, сплату митних зборів і передбачених податків (якщо податки не відшкодовуються підприємству).
4.7. Суму податку на додану вартість, сплачену (нараховану) при придбанні (спорудженні) основних засобів за рахунок цільових бюджетних коштів на капітальні вкладення, не включати до первісної вартості необоротних активів. Суму такого податку списувати на рахунок 949 "Інші витрати операційної діяльності" та одночасно на цю ж суму визнавати дохід за дебетом рахунку 48 "Цільове фінансування і цільові надходження" та кредитом 718 "Дохід від безоплатно одержаних оборотних активів".
4.8. Зарахування на баланс безоплатно одержаних підприємством основних засобів та інших необоротних активів відображати за дебетом рахунку 10 "Основні засоби" відповідний субрахунок та кредитом рахунку 424 "Безоплатно одержані необоротні активи". Одночасно з нарахуванням амортизації відображати дохід на суму нарахованої амортизації за кредитом рахунку 745 "Дохід від безоплатно одержаних необоротних активів" та дебетом рахунку 424 "Безоплатно одержані необоротні активи".
4.9. Оприбуткування необоротних активів у вигляді надлишків при інвентаризації відображати проводкою за дебетом рахунку обліку необоротних активів з одночасним визнанням доходу за кредитом рахунку 746 "Інші доходи від звичайної діяльності" та у формі 5 "Примітки до річної фінансової звітності" відображати у рядку 630 "Інші доходи".
4.10. Облік фактичних витрат, пов'язаних з утриманням служби замовника будівництва, здійснювати за дебетом рахунку 15 "Капітальні інвестиції" тільки в межах затвердженого кошторису витрат. Інші фактичні витрати за видами обліковувати за дебетом рахунків 94 "Інші витрати операційної діяльності", 95 "Фінансові витрати", 97 "Інші витрати".
4.11. Витрати, пов'язані з покращанням стану основних засобів (модернізація, добудування, дообладнання, реконструкція тощо), які призводять до збільшення майбутніх економічних вигод, первісно очікуваних від їх використання, додаються до первісної вартості об'єкта.
4.12. Витрати на консервацію основних засобів відображати на рахунку 97 "Інші витрати".
4.13. При введенні основних засобів в експлуатацію комісією обов'язково визначати ліквідаційну вартість та очікуваний строк корисного використання кожного об'єкта основних засобів з фіксуванням його в акті введення. При визначенні строку враховувати:
- очікуване використання об'єкта з урахуванням його потужності або продуктивності;
- фізичний та моральний знос, що передбачається;
- правові та інші обмеження щодо строків використання об'єкта та інші фактори.
4.14. Строк корисного використання кожного об'єкта основних засобів переглядати в разі зміни очікуваних економічних вигод від його використання, а також під час щорічної інвентаризації та проведенні переоцінки.
4.15. Житлові будинки, що придбані (збудовані) підприємством, в яких частина квартир приватизована, обліковувати на балансі підприємства у складі основних засобів до моменту передачі таких будинків на баланс товариства власників квартир або в комунальну власність.
4.17. Для нарахування амортизації основних засобів застосовувати такі методи:
- прямолінійний та виробничий - для вугледобувних і вуглепереробних підприємств;
- прямолінійний - для інших підприємств.
Інші методи, передбачені пп. 1 - 5 п. 26 П(С)БО 7 "Основні засоби", застосовувати за умови обїрунтування їх економічної доцільності для кожної групи основних засобів. Рішення щодо застосування методу амортизації, іншого ніж виробничий або прямолінійний, приймається керівником підприємства (структурного підрозділу).
4.18. Якщо нарахована у звітному періоді амортизація призвела до нульової залишкової вартості, то на її суму, але не більше величини ліквідаційної вартості, сторнувати записи про витрати і знос поточного (звітного) періоду. Якщо ж утворення залишкової вартості пов'язане з нарахуванням амортизації у попередніх роках, то на суму не більше встановленої ліквідаційної вартості коригувати знос у кореспонденції з кредитом рахунку 44 "Нерозподілені прибутки (Непокриті збитки)".
4.19. Здійснювати переоцінку основних засобів, якщо його залишкова вартість значно відрізняється від справедливої вартості.
4.20. При виявленні під час інвентаризації придатних до використання об'єктів основних засобів, залишкова вартість яких у бухгалтерському обліку дорівнює нулю, постійно діючою інвентаризаційною комісією оформлюється пропозиція про визначення їх справедливої та ліквідаційної вартості, відповідно до Інструкції по інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і документів та розрахунків, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 11.08.94 N 69, із змінами внесеними наказом Міністерства фінансів України від N 731 "Про затвердження змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України з бухгалтерського обліку". Аналогічно у випадках безоплатного отримання об'єктів основних засобів з нульовою вартістю. Після затвердження керівником підприємства протоколу результатів інвентаризації такі пропозиції набувають розпорядчого характеру для зарахування на баланс цих об'єктів основних засобів. Обов'язково проводити дооцінку об'єкту основних засобів з нульовою вартістю, що відповідає критеріям активу.
4.21. Надалі переоцінку об'єктів основних засобів в цілях бухгалтерського обліку обов'язково провести відповідно до Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" від 12.07.2001 N 2658-III.
4.22. Застосовувати альтернативний метод зменшення додаткового капіталу при нарахуванні амортизації дооцінених об'єктів основних засобів, наведений у пункті 21 П(С)БО 7 "Основні засоби", з місяця набуття чинності наказу Міністерства фінансів України від 22.11.2004 N 731 (з грудня 2004 року або пізніше) у сумі, пропорційній нарахуванню амортизації у звітному періоді (місяці). Обов'язково вести системний аналітичний облік та заносити до інвентарної картки відомості про суму перевищення попередніх дооцінок над сумою попередніх уцінок такого об'єкта, що відображений у складі додаткового капіталу. Щомісяця суму списаної дооцінки включати до нерозподіленого прибутку з одночасним зменшенням додаткового капіталу (через форму 2 "Звіт про фінансові. В аналогічному порядку застосовувати альтернативний метод зменшення додаткового капіталу по нематеріальних активах.
4.23. Уцінку необоротних активів відображати в обліку проводками:
- уцінку зносу - в дебет рахунку 13 "Знос" з кредиту рахунку обліку необоротних активів;
- уцінку залишкової вартості в межах суми попередніх дооцінок - в дебет рахунку 423 "Дооцінка активів" з кредиту рахунку обліку необоротних активів;
- перевищення уцінки залишкової вартості об'єкта над попередніми дооцінками цього об'єкта - в дебет рахунку 975 "Уцінка необоротних активів та фінансових інвестицій" з кредиту рахунку обліку необоротних активів.
4.24. Дооцінку необоротних активів відображати в обліку проводками:
- дооцінку зносу - в дебет рахунку обліку необоротних активів з кредиту рахунку 13 "Знос";
- дооцінку залишкової вартості в межах сум попередніх уцінок, що були включені до складу витрат, - в дебет рахунку обліку необоротних активів з кредиту рахунків 746 "Інші доходи";
- перевищення дооцінки залишкової вартості над сумою попередніх уцінок, що були включені до складу витрат, - в дебет рахунку обліку необоротних активів з кредиту рахунку 423 "Дооцінка активів".
4.25. Переоцінку основних засобів тієї групи, об'єкти якої вже зазнали переоцінки, надалі здійснювати з такою регулярністю, щоб їх залишкова вартість на дату балансу суттєво не відрізнялася від справедливої вартості.
4.26. Перевищення сум попередніх дооцінок над сумою попередніх уцінок залишкової вартості об'єкта необоротних активів, який раніше був переоцінений, включати до складу нерозподіленого прибутку з одночасним зменшенням додаткового капіталу тільки при вибутті цього об'єкта з балансу підприємства.
( Пункт 4.27 розділу 4 виключено на підставі Наказу Міністерства вугільної промисловості N 483 від 19.09.2008 )
( Пункт 4.28 розділу 4 виключено на підставі Наказу Міністерства вугільної промисловості N 483 від 19.09.2008 )
4.27. Для списання залишкової вартості необоротних активів при безоплатній передачі застосовувати рахунок 977 "Інші витрати звичайної діяльності" та у формі 5 "Примітки до річної фінансової звітності" відображати у рядку 630 "Інші витрати".
4.28. Дохід у сумі вартості оприбуткованих матеріальних цінностей від списання основних засобів відображати на рахунку 746 "Інші доходи від звичайної діяльності" по вартості можливого використання, визначеній комісією.
4.29. Списання залишкової вартості необоротних активів при нестачах і втратах від псування відображати на рахунку 976 "Списання необоротних активів", за умови направлення підприємством заяви про крадіжку, нестачу та інше до правоохоронних органів та отримання рішення щодо результатів її розгляду, і при наявності розпорядчого документу по підприємству.
4.30. Витрати на утримання (включаючи нарахування амортизації) об'єктів, що введені в експлуатацію, але тимчасово не використовуються, відображати на рахунку 949 "Інші витрати операційної діяльності".
4.31. Технічна документація до обладнання, незворотна тара, упаковка, що надходить у комплекті з обладнанням (ТМЦ) і при цьому вказана окремим рядком у супровідних документах, відображається у складі вартості такого обладнання (ТМЦ).
4.32. При списанні необоротних активів з причин їх непридатності складається Акт на списання основних засобів (Ф.ОЗ-3, Ф.ОЗ-4), при цьому обов'язково додається акт на знищення об'єкту що списується, акт на переробку, документ на оприбуткування металобрухту, запчастин, дорогоцінних металів та інших матеріалів від ліквідації, акт на виконання робіт по ліквідації основних засобів.
4.33. Інформацію про необоротні активи, утримувані для продажу, та групу активів, що належать до вибуття в результаті операції продажу, а також припинення діяльності відображати у бухгалтерському обліку та фінансовій звітності відповідно до П(С)БО 27 "Необоротні активи, утримувані для продажу, та припинена діяльність".
( Розділ 4 доповнено пунктом 4.33 згідно з Наказом Міністерства вугільної промисловості N 483 від 19.09.2008 )
4.34. Відповідно до П(С)БО 32 "Інвестиційна нерухомість" визначити об'єкти інвестиційної нерухомості. Підприємства, що мають у складі своїх активів інвестиційну нерухомість, для оцінки цих об'єктів на дату балансу можуть використовувати один із двох методів:
оцінка за справедливою вартістю (якщо її можна достовірно визначити);
оцінка за первісною вартістю, зменшеною на суму нарахованої амортизації з урахуванням втрат від зменшення корисності та вигод від її відновлення, що визнаються відповідно до П(С)БО 28 "Зменшення корисності активів".
Обраний метод застосовується до оцінки всіх подібних об'єктів інвестиційної нерухомості.
( Розділ 4 доповнено пунктом 4.34 згідно з Наказом Міністерства вугільної промисловості N 483 від 19.09.2008 )
5. Бухгалтерський облік інших необоротних матеріальних активів
5.1. На субрахунку 112 "Малоцінні необоротні матеріальні активи" відображати вартість предметів, строк корисного використання яких більше одного року та вартість яких не перевищує 1000 грн.
5.2. У місяці відпуску об'єкта малоцінних необоротних матеріальних активів із складу в експлуатацію нараховувати амортизацію в розмірі 100 відсотків його вартості та здійснювати кількісний облік за місцями експлуатації, матеріально - відповідальними особами протягом терміну фактичного використання до моменту списання за непридатністю.
5.3. Амортизацію (знос) малоцінних необоротних матеріальних активів, придбаних за рахунок бюджетних коштів, нараховувати у розмірі 100 відсотків у першому місяці експлуатації, а по активах, які віднесені до матеріалів довготривалого використання, нарахування амортизації здійснювати в момент списання з балансового рахунку 39 "Витрати майбутніх періодів" або рівномірними частинами на підставі термінів служби.
5.4. Матеріальні активи зі строком експлуатації менше одного року рахувати малоцінними швидкозношуваними предметами. Вартість таких предметів списувати при передачі їх зі складу в експлуатацію на витрати звітного періоду та вести їх кількісний облік за матеріально-відповідальними особами до моменту списання у зв'язку з вибуттям (закінченням строку експлуатації та ін.). Для інших груп інших необоротних матеріальних активів установити прямолінійний метод амортизації. Виробничий метод амортизації об'єкта інших необоротних матеріальних активів застосовувати за умови обїрунтування його економічної доцільності для кожного об'єкта (групи). Рішення щодо застосування методу амортизації, іншого ніж прямолінійний, приймається керівником.
5.5. Бібліотечний фонд - це сукупність документально-інформаційних ресурсів (книг, документів, рукописів тощо). Літературу, що придбавається для забезпечення діяльності підприємства, також відображати у складі бібліотечних фондів, за умови відповідності її критерію необоротного активу, наявності матеріальної бази (приміщення, співробітників тощо), наказу про створення бібліотечного фонду та переліку літератури, що відноситься до бібліотечного фонду.
5.6. Ліквідаційну вартість інших необоротних матеріальних активів для цілей амортизації прийняти рівну нулю.
5.7. Уведення в експлуатацію необоротних матеріальних активів здійснюється згідно з актом за формою ОЗ-1, затвердженою наказом Мінстату України від 29.12.95 N 352.
5.8. До отримання офіційних методологічних роз'яснень використання амортизаційних відрахувань розподіляти щоквартально в цілому по кожному ВП, з урахуванням вимог, що надані листом Міністерства фінансів України від 17.11.2003 N 31-04200-04-5/5570. З цією метою облік на позабалансовому рахунку 09 "Амортизаційні відрахування" вести у бухгалтерському обліку з щомісячним відображенням сум нарахованої та використаної амортизації.
6. Бухгалтерський облік нематеріальних активів
6.1. Визнання, оцінку та бухгалтерський облік нематеріальних активів здійснювати відповідно до вимог П(С)БО 8 "Нематеріальні активи".
6.2. Бухгалтерський облік нематеріальних активів вести по кожному об'єкту та за групами.
6.3. Первісну вартість нематеріального активу формувати згідно з пп. 11 - 17 П(С)БО 8 "Нематеріальні активи". У разі відображення у бухгалтерському обліку відповідно до законодавства України вартості права постійного користування земельними ділянками, оцінка такого права проводиться відповідно до Закону України "Про оцінку земель".
( Пункт 6.3 розділу 6 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства вугільної промисловості N 483 від 19.09.2008 )
6.4. Ліквідаційну вартість нематеріальних активів для цілей амортизації прийняти рівну нулю.
6.5. Амортизацію нематеріальних активів здійснювати прямолінійним методом, крім права постійного користування земельною ділянкою. Очікуваний строк корисного використання нематеріальних активів встановлювати індивідуально за кожним нематеріальним активом комісією з приймання в експлуатацію даного нематеріального активу, але не більше ніж 10 років. Нематеріальні активи з невизначеним строком використання амортизації не підлягають.
( Пункт 6.5 розділу 6 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства вугільної промисловості N 483 від 19.09.2008 )
6.6. Облік програмного забезпечення для електронних обчислювальних машин вести на рахунку 125 "Авторське право та суміжні з ним права".
7. Бухгалтерський облік запасів
7.1. Товарно-матеріальні цінності, що входять до складу запасів, оцінювати, обліковувати відповідно до вимог П(С)БО 9 "Запаси".
7.2. Придбані (отримані) або вироблені запаси зараховувати на баланс за первісною вартістю, визначеною за фактичною собівартістю.
7.3. Одиницею бухгалтерського обліку запасів є їх найменування або однорідна група.
7.4. При відпуску запасів у виробництво, продаж та іншому вибутті здійснювати їх оцінку:
- методом середньозваженої собівартості;
- методом ідентифікованої собівартості.
Оцінка за середньозваженою собівартістю проводиться щодо кожної одиниці запасів.
Встановити періодичність визначення середньозваженої собівартості одиниці запасів: щомісячно на дату балансу (на останній день звітного місяця).
7.5. Готову продукцію (в т. ч. неотфактуровану готову вугільну продукцію), товари, виробничі запаси тощо, що відвантажені, до переходу покупцеві права ризиків і вигод, пов'язаних з правом власності на них, відображати на окремих субрахунках відповідних рахунків обліку запасів (Клас 2. Запаси).
7.6. Облік рядового вугілля і готової продукції на шахтах здійснювати відповідно до Інструкції про облік видобутку вугілля і продуктів збагачення на шахтах (розрізах) і збагачувальних фабриках Мінвуглепрому України, затвердженої наказом Міністра вугільної промисловості України N 466 від 17.09.96.
7.7. СП (шахта) веде окремий облік рядового вугілля "Книга обліку руху видобутого рядового вугілля" N 1 (по ф. УПД-41) та "Книга обліку готової вугільної продукції" N 2 (по ф. УПД-41). Кожна книга повинна бути прошнурована, пронумерована, на звороті останньої сторінки підписана головним бухгалтером ДП та скріплена печаткою ДП.
7.8. На кожну марку вугілля в книзі відкривається окрема сторінка. У книгах УПД-41 записи про прихід, розхід і залишки рядового вугілля здійснюються за кожну добу. На кінець місяця залишки вугілля, визначені у книзі "Книга обліку руху видобутого рядового вугілля" N 1, підтверджується маркшейдерським заміром складів рядового вугілля на шахті та залишки готової вугільної продукції у книзі "Книга обліку готової вугільної продукції" N 2 підтверджується маркшейдерським заміром на складі збагачувальної фабрики (форма УПД-36).
7.9. За результатами заміру складається Акт контрольної звірки видобутку вугілля (форма УПД-21). Обсяги видобутку вугілля, зафіксовані в акті, звіряються при закритті наряд-рапортів на оплату праці працівників відрядників. Якщо за результатами заміру обсяги видобутку вугілля по акту не співпадають з даними обліку, то місячний видобуток вугілля корегується відповідно форми УПД - 21.
7.10. Господарські операції з відпуску вугілля на виробничо-технічні потреби шахт в межах ДП розподіляти наступним чином:
СП (шахта), яка відпускає вугілля власного видобутку іншій шахті, такий відпуск визнає - реалізацією, СП (шахта) - одержувач, включає вартість отриманого та використаного вугілля на внутрішні технологічні потреби (ВТП) до складу витрат при формуванні собівартості готової вугільної продукції.
7.11. При відпуску вугілля власного виробництва (видобутку) безоплатно на побутові потреби відповідно до ст. 43 Гірничого закону України ціну встановлювати на рівні звичайних цін для ДП, ДХК (самостійної шахти), або на рівні договірних цін за якими реалізується вугілля ідентичної якості, якщо його фактична собівартість перевищує ціну реалізації. Ціна повинна бути обґрунтована.
7.12. Облік транспортно-заготівельних витрат здійснювати загалом на окремому субрахунку 2091 "Транспортно-заготівельні витрати" рахунків Класу 2. Запаси. Суму транспортно-заготівельних витрат узагальнену на субрахунку 2091 щомісячно розподіляти між сумою залишків на кінець звітного місяця і сумою запасів, що вибули (використані, реалізовані, безоплатно передані тощо) за звітний місяць відповідно до п. 9 П(С)БО 9 "Запаси" . При списанні транспортно-заготівельних витрат на витрати періоду відображати такі витрати в формі 2 "Звіт про фінансові результати" по елементах як матеріальні.