• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про Центральну виборчу комісію

Верховна Рада України  | Закон від 30.06.2004 № 1932-IV
Редакції
Реквізити
  • Видавник: Верховна Рада України
  • Тип: Закон
  • Дата: 30.06.2004
  • Номер: 1932-IV
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Верховна Рада України
  • Тип: Закон
  • Дата: 30.06.2004
  • Номер: 1932-IV
  • Статус: Документ діє
Редакції
Документ підготовлено в системі iplex
12-5) для забезпечення здійснення своєї діяльності утворює установи як юридичні особи публічного права;
( Статтю 17 доповнено пунктом 12-5 згідно із Законом № 805-IX від 16.07.2020 )
13) здійснює інші повноваження, передбачені законами України.
Стаття 18. Повноваження Комісії щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України
Комісія:
1) організовує підготовку і проведення виборів Президента України;
2) оголошує початок процесу виборів Президента України;
3) очолює систему виборчих комісій, які утворюються для проведення виборів Президента України, спрямовує та контролює їх діяльність;
( Пункт 4 статті 18 виключено на підставі Закону № 805-IX від 16.07.2020 )
5) формує окружні виборчі комісії з виборів Президента України; здійснює повноваження окружної виборчої комісії для закордонного виборчого округу;
( Пункт 5 статті 18 із змінами, внесеними згідно із Законом № 805-IX від 16.07.2020 )
6) публікує постанови Комісії та іншу інформацію стосовно виборів Президента України у випадках, передбачених законом;
7) здійснює контроль за цільовим використанням коштів, виділених з Державного бюджету України на підготовку і проведення виборів Президента України;
8) контролює порядок надходження, обліку та використання коштів виборчих фондів кандидатів на пост Президента України в порядку та в межах, встановлених законом;
9) встановлює форми виборчих документів, затверджує зразки виборчих скриньок для голосування, печаток виборчих комісій, визначає порядок зберігання та передачі виборчих документів до відповідних державних архівних установ, архівних установ органів місцевого самоврядування;
( Пункт 9 статті 18 із змінами, внесеними згідно із Законом № 805-IX від 16.07.2020 )
10) заслуховує повідомлення виборчих комісій, керівників міністерств, інших органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування з питань, пов'язаних з підготовкою і проведенням виборів Президента України;
11) реєструє кандидатів на пост Президента України, їх довірених осіб, уповноважених представників у Центральній виборчій комісії;
12) встановлює форму та затверджує текст виборчого бюлетеня з виборів Президента України, забезпечує виготовлення виборчих бюлетенів;
13) приймає рішення про скасування реєстрації кандидатів на пост Президента України в порядку, встановленому законом;
( Пункт 13 статті 18 із змінами, внесеними згідно з Кодексом № 2747-IV від 06.07.2005; в редакції Кодексу № 396-IX від 19.12.2019 )
14) встановлює та офіційно оприлюднює результати виборів Президента України;
15) вносить до Верховної Ради України подання про призначення повторних виборів Президента України у випадках, передбачених законом;
16) після складення присяги вручає новообраному Президенту України посвідчення Президента України;
17) здійснює інші повноваження відповідно до цього Закону та інших законів України.
( Пункт 17 статті 18 із змінами, внесеними згідно з Кодексом № 396-IX від 19.12.2019 )
Стаття 19. Повноваження Комісії щодо організації підготовки і проведення виборів народних депутатів України
Комісія:
1) організовує підготовку і проведення виборів народних депутатів України;
2) очолює систему виборчих комісій, які утворюються для проведення виборів народних депутатів України, спрямовує та контролює їх діяльність;
3) публікує постанови Комісії та іншу інформацію стосовно виборів народних депутатів України у випадках, передбачених законом;
4) здійснює контроль за цільовим використанням коштів, виділених з Державного бюджету України на підготовку і проведення виборів народних депутатів України;
5) контролює порядок надходження, обліку та використання коштів виборчих фондів в порядку та в межах, встановлених законом;
6) реєструє кандидатів у народні депутати України в порядку, встановленому законом;
7) приймає рішення щодо скасування реєстрації кандидатів у народні депутати України в порядку, встановленому законом;
8) встановлює форми виборчих документів, затверджує зразки печаток, штампів та вивісок виборчих комісій, визначає порядок зберігання та передачі виборчих документів до відповідних державних архівних установ, архівних установ органів місцевого самоврядування;
( Пункт 8 статті 19 із змінами, внесеними згідно із Законом № 805-IX від 16.07.2020 )
9) затверджує форму, колір, текст виборчого бюлетеня для голосування в загальнодержавному виборчому окрузі та форму, колір, текст виборчого бюлетеня для голосування в одномандатних виборчих округах, забезпечує їх виготовлення;
10) заслуховує повідомлення виборчих комісій, а також міністерств та інших органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування з питань, пов'язаних з підготовкою та проведенням виборів;
11) здійснює повноваження відповідної окружної виборчої комісії у разі ненадходження протоколу про підсумки голосування в межах відповідного виборчого округу у строки, визначені Виборчим кодексом України, або в разі бездіяльності окружної виборчої комісії;
( Пункт 11 статті 19 в редакції Закону № 805-IX від 16.07.2020 )
12) встановлює результати виборів народних депутатів України та офіційно оприлюднює їх;
13) реєструє обраних народних депутатів України в порядку, визначеному Виборчим кодексом України;
14) публікує списки обраних народних депутатів України в порядку, визначеному Виборчим кодексом України;
15) видає тимчасове посвідчення народного депутата України особам, які обрані та виконали вимоги Конституції України і законів України щодо несумісності депутатського мандата з іншими видами діяльності. Після складення обраним народним депутатом України присяги в семиденний строк видає йому посвідчення народного депутата України встановленого зразка;
16) контролює діяльність органів державної влади та органів місцевого самоврядування щодо забезпечення виборчих комісій приміщеннями, транспортом, зв'язком, іншими засобами матеріально-технічного забезпечення виборів;
17) здійснює інші повноваження відповідно до цього Закону, Виборчого кодексу України та інших законів України.
( Стаття 19 із змінами, внесеними згідно із Законом № 107-VI від 28.12.2007; в редакції Закону № 4061-VI від 17.11.2011 )
Стаття 20. Повноваження Комісії щодо організації підготовки і проведення всеукраїнського референдуму
Комісія:
1) організовує підготовку і проведення всеукраїнського референдуму;
2) реєструє ініціативні групи з всеукраїнського референдуму;
3) встановлює форму підписних листів для збирання підписів на підтримку всеукраїнського референдуму за народною ініціативою;
4) очолює систему комісій, що утворюються для підготовки і проведення всеукраїнського референдуму, спрямовує діяльність цих комісій;
5) утворює комісії з всеукраїнського референдуму;
( Пункт 5 статті 20 в редакції Закону № 1135-IX від 26.01.2021 )
6) приймає обов'язкові роз'яснення з питань застосування законодавства про всеукраїнський референдум, здійснює методичне забезпечення діяльності комісій з всеукраїнського референдуму;
7) затверджує кошториси витрат комісій з всеукраїнського референдуму з коштів, що виділяються з Державного бюджету України на підготовку і проведення всеукраїнського референдуму, контролює використання цих коштів, а також забезпечення комісій з всеукраїнського референдуму приміщеннями, транспортом, зв'язком, розглядає інші питання матеріально-технічного забезпечення всеукраїнського референдуму;
8) встановлює форми документів всеукраїнського референдуму, затверджує зразки скриньок для голосування, печаток комісій, визначає порядок зберігання та передачі документів до відповідних державних архівних установ;
9) встановлює форму бюлетеня для голосування на всеукраїнському референдумі та забезпечує їх виготовлення;
10) заслуховує повідомлення комісій з всеукраїнського референдуму, а також керівників міністерств та інших органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування з питань, пов'язаних з підготовкою і проведенням всеукраїнського референдуму;
11) встановлює результати всеукраїнського референдуму в цілому по Україні, публікує в пресі повідомлення про його підсумки;
12) розглядає заяви і скарги на рішення, дії або бездіяльність, що стосуються всеукраїнського референдуму, і приймає рішення з цих питань;
13) здійснює інші повноваження відповідно до цього та інших законів України.
Стаття 21. Повноваження Комісії щодо організації підготовки і проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів
Комісія:
1) здійснює контроль за організацією підготовки і проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів;
2) здійснює контроль за дотриманням виборчого законодавства України, забезпечує його однакове застосування на всій території України під час підготовки і проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів;
3) здійснює контроль за дотриманням законодавства України в частині прийняття у встановлені законом строки рішень з питань, пов'язаних з підготовкою і проведенням виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів;
4) призначає повторні і проміжні вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим у разі, якщо у встановлений законом строк виборча комісія Автономної Республіки Крим не прийме рішення про призначення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим;
( Пункт 5 частини першої статті 21 виключено на підставі Закону № 805-IX від 16.07.2020 )
6) утворює територіальні виборчі комісії з місцевих виборів у строки, визначені Виборчим кодексом України, здійснює контроль за утворенням інших територіальних виборчих комісій з місцевих виборів;
( Пункт 6 частини першої статті 21 в редакції Закону № 805-IX від 16.07.2020 )
7) встановлює форми виборчих документів, затверджує зразки виборчих скриньок для голосування, печаток виборчих комісій, визначає порядок зберігання та передачі виборчих документів до відповідних державних архівних установ;
( Форми та зразки: Постанови Центральної виборчої комісії № 155, № 157, № 158, № 168, № 169, № 177, № 179, № 180, № 181, № 210, № 212, № 485 )( Пункт 8 частини першої статті 21 виключено на підставі Закону № 2487-VI від 10.07.2010 )
9) здійснює інші повноваження відповідно до цього та інших законів України.
Стаття 22. Повноваження Комісії щодо організації підготовки і проведення місцевих референдумів
Комісія:
1) здійснює консультативно-методичне забезпечення діяльності комісій, що утворюються для підготовки і проведення місцевого референдуму;
2) встановлює форму бюлетеня для голосування на місцевих референдумах, зразок скриньки для голосування на місцевих референдумах, а також форми інших документів щодо проведення місцевого референдуму;
3) здійснює інші повноваження відповідно до цього та інших законів України.
Стаття 23. Повноваження Комісії щодо фінансового забезпечення організації підготовки і проведення виборів і референдумів в Україні
1. Комісія вносить пропозиції щодо формування Державного бюджету України з питань фінансування виборів і референдумів в Україні.
2. Комісія здійснює фінансове та матеріально-технічне забезпечення виборів і референдумів відповідно до цього та інших законів України.
Комісія може залучати кошти у порядку, передбаченому міжнародними договорами України, згоду на обов’язковість яких надано Верховною Радою України, зокрема проектами міжнародної технічної допомоги, а також програмами допомоги Європейського Союзу, урядів іноземних держав, міжнародних організацій, донорських установ. Порядок використання цих коштів визначається умовами їх надання.
( Частину другу статті 23 доповнено абзацом другим згідно із Законом № 805-IX від 16.07.2020 )
3. Комісія формує кошторис, розподіляє кошти, що виділяються з Державного бюджету України на фінансове забезпечення підготовки та проведення виборів і всеукраїнського референдуму, діяльності відповідних виборчих комісій, комісій з всеукраїнського референдуму, контролює правильне та цільове використання зазначених коштів, залучає до проведення перевірок працівників органів державного фінансового контролю.
( Частина третя статті 23 із змінами, внесеними згідно із Законом № 5463-VI від 16.10.2012 )
4. Порядок обліку надходжень та витрат бюджетних коштів, що виділяються на підготовку та проведення виборів і всеукраїнських референдумів, коштів виборчих фондів кандидатів та виборчих фондів партій визначається Комісією спільно з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики, відповідно до законів України.
( Частина четверта статті 23 із змінами, внесеними згідно із Законами № 4061-VI від 17.11.2011, № 5463-VI від 16.10.2012 )
5. Комісія встановлює форми фінансових звітів виборчих комісій та комісій з всеукраїнського референдуму про надходження та використання коштів відповідних бюджетів, що виділяються на підготовку і проведення виборів або всеукраїнського референдуму, та фінансових звітів про надходження та використання коштів відповідних виборчих фондів і фондів референдуму.
( Частина п'ята статті 23 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4061-VI від 17.11.2011; в редакції Закону № 805-IX від 16.07.2020 )
6. Комісія подає до Рахункової палати фінансові звіти про витрати коштів Державного бюджету України, виділених на підготовку та проведення відповідно виборів Президента України, народних депутатів України, всеукраїнського референдуму, не пізніш як через три місяці з дня офіційного опублікування загальних результатів виборів або всеукраїнського референдуму.
Стаття 24. Міжнародне співробітництво Комісії
1. Комісія та її члени можуть обмінюватися досвідом з відповідними державними органами інших країн, міжнародними організаціями.
2. Комісія може вступати до міжнародних організацій (асоціацій) виборчих органів, укладати угоди (меморандуми) про співробітництво з відповідними державними органами інших держав, міжнародними організаціями.
( Частина друуга статті 24 із змінами, внесеними згідно із Законом № 805-IX від 16.07.2020 )
3. Члени Комісії можуть брати участь у спостереженні за підготовкою та проведенням виборів в інших країнах (за ініціативи цих країн), у тому числі у складі міжнародних організацій, членами яких є Україна або Комісія.
( Частина третя статті 24 в редакції Закону № 805-IX від 16.07.2020 )
Стаття 25. Використання Комісією автоматизованої інформаційної системи
1. При проведенні виборів народних депутатів України, Президента України, всеукраїнського референдуму, а також з метою сприяння територіальним виборчим комісіям в організації підготовки і проведення місцевих виборів, узагальнення інформації щодо місцевих виборів Комісія застосовує автоматизовану інформаційну систему.
( Частина перша статті 25 в редакції Закону № 805-IX від 16.07.2020 )
2. Члени Комісії мають право ознайомлюватися з будь-якою інформацією, що міститься в автоматизованій інформаційній системі Комісії або виводиться з неї.
3. Під час процедури голосування автоматизована інформаційна система використовується виключно для спостереження за ходом і результатами голосування. Відомості про результати голосування, отримані через автоматизовану інформаційну систему, є попередньою інформацією, що не має юридичних наслідків.
Розділ IV
ПРАВОВИЙ СТАТУС ЧЛЕНІВ КОМІСІЇ
Стаття 26. Повноваження Голови Комісії
1. Голова Комісії набуває своїх повноважень після затвердження Комісією протоколу лічильної комісії про результати виборів Голови Комісії.
2. Голова Комісії:
1) здійснює загальне керівництво діяльністю Комісії та керівництво Секретаріатом Комісії, організовує його роботу;
( Пункт 1 частини другої статті 26 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4108-VI від 09.12.2011; в редакції Закону № 805-IX від 16.07.2020 )
2) скликає та веде засідання Комісії, пропонує порядок денний засідання Комісії;
3) інформує від імені Комісії Верховну Раду України, Президента України про результати виборів Президента України, народних депутатів України, результати всеукраїнського референдуму;
4) підписує постанови Комісії та протоколи її засідань;
5) забезпечує розгляд звернень, що надходять до Комісії, проводить особистий прийом громадян України, суб'єктів виборчого процесу і процесу референдуму;
6) представляє Комісію у відносинах з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, виборчими комісіями, комісіями з референдумів, підприємствами, установами і організаціями, іноземними державами, виборцями;
7) вносить на затвердження Комісії положення про Секретаріат Комісії, його структуру, штатну чисельність;
( Пункт 7 частини другої статті 26 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4108-VI від 09.12.2011, Кодексом № 396-IX від 19.12.2019; в редакції Закону № 805-IX від 16.07.2020 )
8) призначає на посади та звільняє з посад керівників, заступників керівників Секретаріату Комісії;
( Пункт 8 частини другої статті 26 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4108-VI від 09.12.2011; в редакції Кодексу № 396-IX від 19.12.2019; із змінами, внесеними згідно із Законом № 805-IX від 16.07.2020 )
9) подає на затвердження Комісії фінансовий звіт про витрати коштів Державного бюджету України, виділених на підготовку та проведення відповідних виборів і референдумів, який після затвердження Комісією надсилає до Рахункової палати у строк, визначений чинним законодавством України;
10) вносить на розгляд Комісії пропозиції щодо нагородження почесними відзнаками Комісії;
11) здійснює передбачені цим Законом повноваження члена Комісії;
12) здійснює інші повноваження відповідно до цього та інших законів України.
3. Голова Комісії є розпорядником коштів Державного бюджету України, що виділяються на утримання Комісії, Секретаріату Комісії.
( Частина третя статті 26 із змінами, внесеними згідно із Законами № 4108-VI від 09.12.2011, № 805-IX від 16.07.2020 )
4. Голова Комісії у межах своїх повноважень видає розпорядження, дає доручення з питань організації діяльності Комісії, Секретаріату Комісії.
( Частина четверта статті 26 із змінами, внесеними згідно із Законами № 4108-VI від 09.12.2011, № 805-IX від 16.07.2020 )
Стаття 27. Повноваження заступників Голови Комісії
1. Заступники Голови Комісії набувають своїх повноважень після затвердження Комісією відповідного протоколу лічильної комісії про результати виборів заступника Голови Комісії.
2. Заступник Голови Комісії:
1) виконує окремі обов'язки, що випливають із повноважень Комісії, за розпорядженням, дорученням Голови Комісії;
2) здійснює окремі повноваження Голови Комісії, передбачені цим Законом, за розпорядженням чи дорученням Голови Комісії в разі його відсутності або неможливості здійснення ним своїх повноважень;
3) проводить особистий прийом громадян України, суб'єктів виборчого і референдумного процесів;
4) здійснює повноваження члена Комісії, передбачені цим Законом;
5) здійснює інші повноваження відповідно до цього та інших законів України.
Стаття 28. Повноваження секретаря Комісії
1. Секретар Комісії набуває своїх повноважень після затвердження Комісією протоколу лічильної комісії про результати виборів секретаря Комісії.
2. Секретар Комісії:
1) забезпечує підготовку засідань Комісії та питань і матеріалів, що вносяться на її розгляд;
2) забезпечує повідомлення членів Комісії про час скликання засідання та питання, які передбачається внести на її розгляд;
3) підписує протоколи засідань Комісії;
4) забезпечує діловодство Комісії, доводить рішення Комісії та розпорядження і доручення Голови Комісії до відома членів Комісії, інших виборчих комісій, комісій з референдумів, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, їх посадових осіб, суб'єктів виборчого процесу та процесу референдуму, а також забезпечує надання відповідної інформації медіа;
5) проводить особистий прийом громадян України, суб'єктів виборчого процесу та процесу референдуму;
6) здійснює повноваження члена Комісії, передбачені цим Законом;
7) здійснює інші повноваження відповідно до цього та інших законів України.
Стаття 29. Повноваження членів Комісії
1. Члени Комісії здійснюють повноваження відповідно до затвердженого Комісією розподілу обов'язків між ними, а також виконують окремі доручення Голови Комісії або заступника Голови Комісії у разі виконання ним повноважень Голови Комісії у передбачених цим Законом випадках.
2. Член Комісії:
1) готує питання на розгляд Комісії, бере участь у розгляді та обговоренні питань порядку денного засідання Комісії;
( Пункт 1 частини другої статті 29 із змінами, внесеними згідно із Законом № 709-VII від 21.11.2013 )
2) за рішенням Комісії або в окремих випадках за розпорядженням Голови Комісії представляє Комісію у відносинах з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, виборчими комісіями, комісіями з референдумів, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями;
3) розглядає заяви суб'єктів виборчого процесу та процесу референдуму;
4) проводить особистий прийом громадян, суб'єктів виборчого процесу та процесу референдуму;
( Пункт 5 частини другої статті 29 виключено на підставі Кодексу № 396-IX від 19.12.2019 )
6) вносить пропозиції про залучення науковців і фахівців до експертної, аналітичної та іншої роботи, пов'язаної з виконанням повноважень Комісії;
7) вносить пропозиції Голові Комісії щодо заохочення або притягнення до дисциплінарної відповідальності працівників Секретаріату Комісії;
( Пункт 7 частини другої статті 29 із змінами, внесеними згідно із Законами № 4108-VI від 09.12.2011, № 805-IX від 16.07.2020 )
8) здійснює інші повноваження відповідно до цього та інших законів України.
3. Член Комісії при здійсненні повноважень має право:
1) вимагати і безоплатно отримувати від державних органів, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, керівників та інших посадових і службових осіб підприємств, установ і організацій усіх форм власності, виборчих комісій, комісій з референдумів, політичних партій необхідну документацію, статистичні дані, бухгалтерсько-фінансові звіти та інші матеріали та інформацію, у тому числі персональні дані, а також усні та письмові пояснення з питань, віднесених до повноважень Комісії. Суб’єкти, яким адресовано зазначений запит, зобов’язані невідкладно, але не більше ніж протягом двох днів від дня його надходження, надати відповідну інформацію, якщо інший строк не встановлено у запиті;
( Пункт 1 частини третьої статті 29 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4061-VI від 17.11.2011; в редакції Закону № 805-IX від 16.07.2020 )
2) залучати до участі у підготовці окремих питань науковців, фахівців та експертів, а також працівників установ і організацій, органів державного фінансового контролю;
( Пункт 2 частини третьої статті 29 із змінами, внесеними згідно із Законом № 5463-VI від 16.10.2012 )
3) вносити пропозиції (вимоги) стосовно виборчого процесу чи процесу референдуму, що є обов'язковими до розгляду;
4) користуватися в установленому порядку банками даних органів державної влади та органів місцевого самоврядування;
5) використовувати державні, в тому числі урядові, системи зв'язку;
6) входити безперешкодно у випадках, передбачених законодавством України, до приміщень органів державної влади, органів місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ і організацій, а також бути присутніми на засіданнях виборчих комісій і комісій з референдумів;
7) виступати на засіданнях Комісії, вносити пропозиції з питань, що належать до її повноважень, вимагати проведення по них голосування;
8) бути присутнім на засіданнях Верховної Ради України, її комітетів, тимчасових спеціальних та тимчасових слідчих комісій, а також на засіданнях, що проводяться Кабінетом Міністрів України, у міністерствах та інших органах державної влади та органах місцевого самоврядування, стосовно розгляду питань щодо проведення виборів і референдумів;
9) ознайомлюватися з будь-якими документами і матеріалами Комісії з дотриманням вимог законодавства про державну таємницю;
( Пункт 9 частини третьої статті 29 із змінами, внесеними згідно із Законом № 805-IX від 16.07.2020 )
10) у разі незгоди з рішенням, прийнятим Комісією, у письмовій формі викласти свою окрему думку, яка додається до протоколу засідання Комісії;
11) бути присутнім на всіх заходах, що проводяться Комісією.
4. Член Комісії при здійсненні своїх повноважень зобов'язаний додержуватися вимог Конституції і законів України, складеної присяги.
5. Члену Комісії забороняється брати участь у передвиборній та референдумній агітації.
Стаття 30. Підстави та порядок припинення повноважень члена Комісії
1. Повноваження члена Комісії припиняються у зв’язку з прийняттям рішення Верховною Радою України про звільнення його з посади.
( Частина перша статті 30 в редакції Закону № 879-VII від 13.03.2014 )( Частину другу статті 30 виключено на підставі Закону № 879-VII від 13.03.2014 )
2. Закінчення строку повноважень члена Комісії є підставою для звільнення його з посади.
( До статті 30 включено частину другу згідно із Законом № 1184-VII від 08.04.2014 )
3. Повноваження члена Комісії можуть бути припинені достроково шляхом звільнення його з посади з підстав і в порядку, встановлених цим Законом.
( Частина третя статті 30 в редакції Закону № 1184-VII від 08.04.2014 )
4. Підставами дострокового припинення повноважень члена Комісії є:
1) особиста заява про складення повноважень;
2) досягнення шістдесятип'ятирічного віку;
3) припинення громадянства України;
4) вибуття на постійне місце проживання за межі України;
5) недотримання вимог щодо несумісності з іншими видами діяльності, встановлених частинами третьою, п'ятою статті 7 цього Закону;
6) набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього;
7) визнання недієздатним, безвісно відсутнім чи оголошення померлим;
8) порушення членом Комісії присяги;
9) неможливість виконання своїх повноважень за станом здоров'я;
10) набрання законної сили судовим рішенням, відповідно до якого члена Комісії притягнуто до відповідальності за адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, а також набрання законної сили рішенням суду про визнання його активів чи активів, набутих за його дорученням іншими особами або в інших передбачених статтею 290 Цивільного процесуального кодексу України випадках, необґрунтованими та їх стягнення в дохід держави;
( Частину четверту статті 30 доповнено пунктом 10 згідно із Законом № 4711-VI від 17.05.2012; із змінами, внесеними згідно із Законом № 224-VII від 14.05.2013; в редакції Закону № 263-IX від 31.10.2019 )
11) порушення вимог Закону України "Про запобігання загрозам національній безпеці, пов’язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну та політичну вагу в суспільному житті (олігархів)" у частині подання, дотримання строків подання декларації про контакти.
( Частину четверту статті 30 доповнено пунктом 11 згідно із Законом № 1780-IX від 23.09.2021 )
5. У разі смерті члена Комісії його повноваження вважаються припиненими з дня його смерті, засвідченої свідоцтвом про смерть.
( Частина п'ята статті 30 в редакції Закону № 1184-VII від 08.04.2014 )
6. Подання про дострокове припинення повноважень шляхом звільнення з посади з підстав, передбачених пунктами 2-10 частини четвертої цієї статті, вноситься Головою Комісії Президенту України.
( Частина шоста статті 30 із змінами, внесеними згідно із Законами № 4711-VI від 17.05.2012, № 1184-VII від 08.04.2014 )
7. Подання про дострокове припинення повноважень шляхом звільнення з посади члена Комісії щодо Голови Комісії з підстав, передбачених пунктами 2-10 частини четвертої та частиною п'ятою цієї статті, вноситься заступником Голови Комісії Президенту України.
( Частина сьома статті 30 із змінами, внесеними згідно із Законами № 4711-VI від 17.05.2012, № 1184-VII від 08.04.2014 )
8. Подання про дострокове припинення повноважень шляхом звільнення з посади з підстав, передбачених пунктами 6 і 10 частини четвертої цієї статті, вноситься Головою Комісії або заступником Голови Комісії Президентові України у триденний строк з дня отримання копії відповідного судового рішення, яке набрало законної сили.
( Статтю 30 доповнено новою частиною згідно із Законом № 4711-VI від 17.05.2012, із змінами, внесеними згідно із Законом № 1184-VII від 08.04.2014 )
9. При виникненні підстав, зазначених у частині четвертій цієї статті, Президент України у тридцятиденний термін вносить до Верховної Ради України подання про дострокове припинення повноважень шляхом звільнення з посади члена Комісії.
( Частина дев'ята статті 30 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1184-VII від 08.04.2014 )
10. Верховна Рада України за результатами розгляду подання Президента України щодо дострокового припинення повноважень шляхом звільнення з посади члена Комісії приймає відповідне рішення.
( Частина десята статті 30 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1184-VII від 08.04.2014 )
11. Президент України завчасно, але не пізніш як через 30 днів з дня припинення повноважень шляхом звільнення з посади члена Комісії подає до Верховної Ради України кандидатуру особи, що пропонується на посаду члена Комісії замість вибулого.
( Частина одинадцята статті 30 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1184-VII від 08.04.2014 )( Частину дванадцяту статті 30 виключено на підставі Закону № 1184-VII від 08.04.2014 )
Стаття 31. Дострокове припинення виконання повноважень Голови, заступників Голови, секретаря Комісії
1. Повноваження Голови Комісії, заступника Голови Комісії, секретаря Комісії без звільнення відповідної особи з посади члена Комісії можуть бути припинені достроково рішенням Комісії за заявою такого члена Комісії або за ініціативою більшості членів Комісії.
2. Повноваження Голови Комісії, заступника Голови Комісії, секретаря Комісії припиняються достроково без звільнення відповідної особи з посади члена Комісії за його заявою рішенням Комісії, за яке проголосувала більшість членів Комісії.
Повноваження Голови Комісії, заступника Голови Комісії, секретаря Комісії припиняються достроково без звільнення відповідної особи з посади члена Комісії за ініціативою більшості членів Комісії рішенням Комісії, за яке проголосувало не менш як 13 членів Комісії.
Рішення з питань, зазначених у цій частині, приймаються шляхом таємного голосування.
3. Порядок проведення засідання з питань, зазначених у частині другій цієї статті, визначається Регламентом Комісії.
Засідання Комісії щодо дострокового припинення повноважень Голови Комісії, заступника Голови Комісії, секретаря Комісії без звільнення відповідної особи з посади члена Комісії за ініціативою більшості членів Комісії скликається на їх письмову вимогу.
4. Рішення Комісії, зазначене у частині другій цієї статті, набирає чинності після затвердження Комісією протоколу лічильної комісії про результати таємного голосування.
5. Якщо за рішення, зазначене у частині другій цієї статті, проголосувало менше встановленої кількості членів Комісії, питання про дострокове припинення повноважень відповідної посадової особи не може бути внесене до порядку денного засідання Комісії раніше, ніж через шість місяців.
6. Комісія не може розглядати питання про дострокове припинення повноважень Голови Комісії, заступника Голови Комісії, секретаря Комісії під час виборчого процесу чергових загальнодержавних виборів, чергових місцевих виборів або процесу всеукраїнського референдуму.
( Стаття 31 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1184-VII від 08.04.2014; в редакції Кодексу № 396-IX від 19.12.2019 )
Стаття 31-1. Дострокове припинення повноважень всього складу Комісії
1. Повноваження всього складу Комісії можуть бути достроково припинені Верховною Радою України за вмотивованим поданням Президента України.
2. Рішення про дострокове припинення повноважень шляхом звільнення з посади всього складу Комісії приймається Верховною Радою України не менш як двома третинами від її конституційного складу.
( Частина друга статті 31-1 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1184-VII від 08.04.2014 )
3. Депутатські фракції у Верховній Раді України не пізніше наступного дня після дострокового припинення повноважень всього складу Комісії подають Президенту України пропозиції щодо персонального складу Комісії, на підставі яких Президент України протягом трьох днів вносить до Верховної Ради України подання щодо персонального складу Комісії.
( Закон доповнено статтею 31-1 згідно із Законом № 1095-V від 29.05.2007 )
Стаття 32. Регламент Комісії
1. Порядок організації роботи Комісії, що не врегульований цим Законом, визначається Регламентом Центральної виборчої комісії.
2. Регламент Центральної виборчої комісії та зміни до нього затверджуються постановою Комісії.
( Частина друга статті 32 в редакції Кодексу № 396-IX від 19.12.2019 )
3. Регламент Центральної виборчої комісії не може встановлювати додаткових повноважень Комісії або її членів, окрім встановлених цим та іншими законами України.
Розділ V
СЕКРЕТАРІАТ КОМІСІЇ ТА СЛУЖБИ КОМІСІЇ. КОНСУЛЬТАТИВНІ ТА ІНШІ ДОПОМІЖНІ ОРГАНИ КОМІСІЇ
( Назва розділу V в редакції Закону № 698-V від 22.02.2007, Кодексу № 396-IX від 19.12.2019 )
Стаття 33. Забезпечення діяльності Комісії
1. Забезпечення діяльності Комісії у здійсненні нею повноважень, в тому числі як розпорядника Державного реєстру виборців, покладається на Секретаріат Комісії. Секретаріат Комісії виконує організаційну, юридичну, експертну, аналітичну, інформаційно-довідкову та матеріально-технічну роботу, спрямовану на забезпечення здійснення Комісією та її членами повноважень, передбачених цим Законом.
2. Положення про Секретаріат Комісії, його структура, штат та зміни до них затверджуються Комісією за пропозицією Голови Комісії.
3. Керівник та інші працівники Секретаріату Комісії, регіональних та територіальних представництв Комісії є державними службовцями, крім працівників патронатної служби та працівників, які відповідно до Закону України "Про державну службу" виконують функції з обслуговування.
4. Для забезпечення виконання Комісією функцій розпорядника Державного реєстру виборців у структурі Секретаріату Комісії утворюється Служба розпорядника Державного реєстру виборців.
5. Для виконання невідкладних або непередбачуваних завдань, пов’язаних з підготовкою та проведенням виборів, а також з метою забезпечення безперервності виборчого процесу та процесу референдуму, здійснення виборчих процедур та процедур щодо організації підготовки і проведення референдуму члени Комісії, працівники Секретаріату Комісії, регіональних та територіальних представництв Комісії можуть залучатися до роботи понад установлену тривалість робочого часу, а також у вихідні, святкові та неробочі дні, у нічний час, з дотриманням передбачених трудовим законодавством гарантій певним категоріям працівників. Залучення зазначених осіб до такої роботи не потребує повідомлення (дозволу) виборного органу первинної профспілкової організації (за наявності). Тривалість такої роботи понад установлену тривалість робочого часу, а також у вихідні, святкові та неробочі дні, у нічний час не обмежується та підлягає оплаті чи іншій компенсації відповідно до чинного законодавства.
( Стаття 33 із змінами, внесеними згідно із Законом № 698-V від 22.02.2007, Кодексом № 396-IX від 19.12.2019; в редакції Закону № 805-IX від 16.07.2020 )
Стаття 34. Патронатна служба
1. Організацію роботи Голови Комісії, заступників Голови Комісії, секретаря Комісії, інших членів Комісії забезпечує патронатна служба Комісії.
2. До складу патронатної служби Комісії належать радники, помічники та секретарі Голови Комісії, помічники та секретарі заступників Голови Комісії, секретаря Комісії, а також помічники інших членів Комісії.
( Частину третю статті 34 виключено на підставі Закону № 805-IX від 16.07.2020 )
( Дію статті 35 зупинено на 2024 рік згідно із Законом № 3460-IX від 09.11.2023 ) ( Дію статті 35 зупинено на 2023 рік згідно із Законом № 2710-IX від 03.11.2022 ) ( Дію статті 35 зупинено на 2022 рік згідно із Законом № 1928-IX від 02.12.2021 ) ( Дію статті 35 зупинено на 2021 рік згідно із Законом № 1082-IX від 15.12.2020 )
Регіональні та територіальні представництва Комісії
1. Для вирішення питань, пов’язаних із забезпеченням виконання повноважень Комісії, Комісія може утворювати свої регіональні та територіальні представництва. Територіальні представництва Комісії за рішенням Комісії здійснюють повноваження органу ведення Державного реєстру виборців. Фінансове забезпечення регіональних та територіальних представництв Комісії здійснюється за рахунок коштів державного бюджету з урахуванням положень частини першої статті 36 цього Закону.
( Частина перша статті 35 в редакції Закону № 805-IX від 16.07.2020 )
2. Регіональні та територіальні представництва Комісії за рішенням Комісії можуть утворюватися як юридичні особи публічного права або структурні підрозділи Секретаріату Комісії.
Регіональні та територіальні представництва Комісії можуть утворюватися в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення та як міжрегіональні, міжрайонні територіальні органи, повноваження яких поширюються на декілька адміністративно-територіальних одиниць.
( Абзац другий частини другої статті 35 із змінами, внесеними згідно із Законом № 805-IX від 16.07.2020 )
3. Організація діяльності регіональних та територіальних представництв Комісії та межі їх повноважень регулюються положенням про такі представництва, що затверджується Комісією.
4. Керівники і заступники керівників регіональних та територіальних представництв Комісії призначаються на посади і звільняються з посад Головою Комісії.
Інші державні службовці і працівники регіональних та територіальних представництв Комісії призначаються на посади та звільняються з посад керівниками регіональних та територіальних представництв Комісії.
5. Структуру, штатний розпис та кошторис регіональних представництв Комісії, утворених як юридичні особи публічного права, затверджує Голова Комісії.
Структуру та штатний розпис територіальних представництв Комісії, утворених як юридичні особи публічного права, затверджує Голова Комісії за поданням керівника регіонального представництва Комісії, кошторис територіального представництва - керівник регіонального представництва Комісії.
( Частина п’ята статті 35 в редакції Закону № 805-IX від 16.07.2020 )
6. Територіальні представництва Комісії у межах повноважень, визначених Комісією:
1) здійснюють контроль за додержанням законодавства України про вибори та референдуми, рішень Комісії окружними, територіальними, дільничними виборчими комісіями, комісіями з референдуму, суб’єктами виборчого процесу, процесу референдуму;
2) за рішенням Комісії здійснюють повноваження органу ведення Державного реєстру виборців на відповідній території;
3) організовують навчання членів виборчих комісій та комісій з референдуму, інших суб’єктів виборчого процесу та процесу референдуму;
4) сприяють підвищенню правової культури та правосвідомості виборців, реалізують просвітні проекти та програми Комісії, організовують та проводять інформаційні кампанії, спрямовані на роз’яснення виборчих прав громадян, положень виборчого законодавства та особливостей виборчого процесу;
5) сприяють організації експериментів та пілотних проектів під час виборчого процесу;
6) сприяють територіальним виборчим комісіям в організації підготовки і проведення місцевих виборів на відповідній території;
7) за рішенням Комісії здійснюють повноваження щодо фінансового та матеріально-технічного забезпечення виборчого процесу загальнодержавних виборів та процесу всеукраїнського референдуму, забезпечують здійснення закупівлі товарів, робіт та послуг, необхідних для організації виборчого процесу загальнодержавних виборів та процесу всеукраїнського референдуму, здійснюють контроль за правильним та цільовим використанням окружними виборчими комісіями, комісіями з всеукраїнського референдуму коштів державного бюджету, що виділяються на підготовку та проведення виборів, всеукраїнського референдуму відповідно;
8) здійснюють контроль за правильним та цільовим використанням коштів державного бюджету, що виділяються на підготовку та проведення місцевих виборів;
9) за рішенням Комісії здійснюють контроль за надходженням і використанням коштів власних виборчих фондів кандидатів у народні депутати України;
10) збирають та узагальнюють інформацію про результати місцевих виборів, інформують Комісію про порушення при встановленні результатів місцевих виборів;
11) формують базу даних членів виборчих комісій, кандидатів на місцевих виборах, їх довірених осіб, уповноважених осіб партій, офіційних спостерігачів, які реєструються територіальними та окружними виборчими комісіями;
12) забезпечують зберігання в міжвиборчий період виборчих скриньок, печаток, штампів, програмних засобів, комп’ютерної та оргтехніки, іншого обладнання та інвентарю, що використовується для організації підготовки та проведення виборів;
13) здійснюють контроль за передачею на зберігання до відповідної архівної установи виборчої та іншої документації;
14) виконують інші повноваження, визначені Комісією.
Регіональні представництва Комісії забезпечують здійснення координації та контролю за функціонуванням підпорядкованих територіальних представництв Комісії. За рішенням Комісії регіональні представництва Комісії можуть виконувати окремі повноваження територіальних представництв Комісії.
З метою здійснення контролю за додержанням законодавства та виконання своїх повноважень регіональні та територіальні представництва Комісії мають право отримувати рішення, протоколи, акти та іншу виборчу документацію окружних, територіальних, дільничних виборчих комісій.
( Статтю 35 доповнено новою частиною згідно із Законом № 805-IX від 16.07.2020 )
7. Регіональні та територіальні представництва Комісії для організаційного, правового, інформаційного, технічного забезпечення здійснення повноважень, передбачених цим та іншими законами України, положенням про такі представництва, у межах структури та штатного розпису можуть залучати відповідних спеціалістів, експертів та технічних працівників.
( Частина сьома статті 35 із змінами, внесеними згідно із Законом № 805-IX від 16.07.2020 )
8. Органи державної влади, органи місцевого самоврядування забезпечують регіональні та територіальні представництва Комісії приміщеннями та обладнанням, необхідними для їх функціонування.
( Статтю 35 доповнено частиною восьмою згідно із Законом № 805-IX від 16.07.2020 )( Стаття 35 в редакції Кодексу № 396-IX від 19.12.2019 )
Стаття 35-1. Центр підготовки учасників виборчих процесів
1. Для забезпечення виконання Комісією повноважень щодо підвищення правової культури, організації навчання членів виборчих комісій, інших учасників виборчого процесу та процесу референдуму діє Центр підготовки учасників виборчих процесів (далі - Центр).
2. Центр є юридичною особою публічного права - установою, яка діє на підставі цього Закону і відповідного положення, що затверджується Комісією. Керівник Центру призначається Головою Комісії. Центр є неприбутковою організацією.
3. Джерелами фінансування діяльності Центру є кошти державного бюджету, міжнародної технічної допомоги та інші джерела, не заборонені законодавством.
( Розділ V доповнено статтею 35-1 згідно з Кодексом № 396-IX від 19.12.2019; в редакції Закону № 805-IX від 16.07.2020 )
Стаття 35-2. Консультативні та інші допоміжні органи Комісії
1. Для проведення фахових консультацій з основних питань діяльності Комісії можуть утворюватися експертні групи, до складу яких можуть входити Голова Комісії, заступники Голови Комісії, секретар Комісії та інші члени Комісії, працівники Секретаріату Комісії, представники інститутів громадянського суспільства, наукових установ, освітніх закладів, міжнародних організацій, народні депутати України, посадові та службові особи органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
2. Експертні групи можуть приймати рекомендації щодо основних питань діяльності Комісії.
3. Комісія може утворювати інші постійні або тимчасові консультативні та допоміжні органи.
4. Комісія приймає рішення про утворення чи ліквідацію експертних груп, інших консультативних та допоміжних органів, визначає їх кількісний та персональний склад, затверджує положення про них.
( Розділ V доповнено статтею 35-2 згідно із Законом № 805-IX від 16.07.2020 )
Розділ VI
ФІНАНСУВАННЯ КОМІСІЇ. МАТЕРІАЛЬНЕ І СОЦІАЛЬНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЧЛЕНІВ КОМІСІЇ ТА ПРАЦІВНИКІВ СЕКРЕТАРІАТУ КОМІСІЇ
Стаття 36. Фінансування Комісії
1. Фінансування Комісії, Секретаріату Комісії, патронатної служби, регіональних та територіальних представництв Комісії, Центру підготовки учасників виборчих процесів здійснюється за рахунок коштів бюджету, а також інших джерел, не заборонених законодавством, у тому числі за рахунок коштів, передбачених міжнародними договорами України, згоду на обов’язковість яких надано Верховною Радою України, коштів, залучених у рамках міжнародної технічної допомоги, а також програм допомоги Європейського Союзу, урядів іноземних держав, міжнародних організацій, донорських установ.
( Частина перша статті 36 із змінами, внесеними згідно із Законом № 698-V від 22.02.2007; в редакції Кодексу № 396-IX від 19.12.2019, Закону № 805-IX від 16.07.2020 )
2. Комісія має рахунки в установах банків та інших кредитних установах.
3. Комісія подає щорічний звіт про використання коштів Державного бюджету України до Рахункової палати.
Стаття 37. Матеріальне і соціально-побутове забезпечення Комісії
1. Посадовий оклад Голови Комісії становить 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року, заступників Голови, секретаря Комісії - 27 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року, члена - 25 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.
Перелік та розміри додаткових до посадового окладу виплат Голові, заступникам Голови, секретарю Комісії та членам Комісії визначаються Кабінетом Міністрів України відповідно до пункту 7 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу".
( Частина перша статті 37 із змінами, внесеними згідно із Законом № 698-V від 22.02.2007; в редакції Закону № 2621-VIII від 22.11.2018 )( Частину другу статті 37 виключено на підставі Закону № 107-VI від 28.12.2007 - зміну визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду № 10-рп/2008 від 22.05.2008 )
3. Член Комісії, який потребує поліпшення житлових умов, забезпечується житлом.
4. Члену Комісії надається щорічна оплачувана відпустка тривалістю 45 календарних днів з виплатою матеріальної допомоги на оздоровлення.
5. Член Комісії безкоштовно забезпечується медичним обслуговуванням. За членом Комісії, строк повноважень якого закінчився, зберігається безкоштовне медичне обслуговування. Це положення не поширюється на колишнього члена Комісії, повноваження якого припинено достроково за підставами, передбаченими пунктами 4, 5, 6, 8, 10 частини четвертої статті 30 цього Закону.
( Чатина п'ята статті 37 із змінами, внесеними згідно із Законом № 224-VII від 14.05.2013 )
6. За членом Комісії зберігаються кваліфікаційні категорії, розряди, класні чини на період роботи в Комісії. Член Комісії після припинення повноважень має право на автоматичне поновлення діяльності, яка була зупинена чи припинена у зв’язку з набуттям ним повноважень члена Комісії (крім заняття виборної, строкової посади), за його заявою. Положення цієї частини не можуть бути скасовані чи звужені іншими законодавчими актами.
( Частина шоста статті 37 в редакції Закону № 805-IX від 16.07.2020 )
7. У разі смерті члена Комісії Кабінет Міністрів України надає необхідну допомогу у його похованні.
Розділ VII
ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ
1. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування.
2. З дня набрання чинності цим Законом втрачає чинність Закон України "Про Центральну виборчу комісію" (Відомості Верховної Ради України, 1998 р., № 5, ст. 17; 2003 р., № 29, ст. 234; 2004 р., № 15, ст. 218).
3. Строк повноважень членів Комісії, призначених на посаду до набрання чинності цим Законом, становить 7 років.
( Пункт 4 Розділу VII виключено на підставі Кодексу № 2747-IV від 06.07.2005 )
5. До приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону, крім законів України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим" та "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", до набрання чинності новими законами України про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів.
6. Кабінету Міністрів України:
у тримісячний строк після набрання чинності цим Законом привести свої нормативні акти у відповідність із цим Законом;
у тримісячний строк після набрання чинності цим Законом забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їхніх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом;
у шестимісячний строк після набрання чинності цим Законом розробити та прийняти нормативні акти, що випливають із цього Закону.
7. Центральній виборчій комісії:
у двомісячний строк після набрання чинності цим Законом привести свої нормативні акти у відповідність із цим Законом;
у шестимісячний строк після набрання чинності цим Законом розробити та прийняти нормативні акти, що випливають із цього Закону.

Президент України

Л.КУЧМА

м. Київ,
30 червня 2004 року
№ 1932-IV