• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про меліорацію земель

Верховна Рада України  | Закон від 14.01.2000 № 1389-XIV
Документ підготовлено в системі iplex
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про меліорацію земель
(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2000, № 11, ст.90)( Із змінами, внесеними згідно із Законами № 3370-IV від 19.01.2006, ВВР, 2006, № 22, ст.184 № 3421-IV від 09.02.2006, ВВР, 2006, № 22, ст.199 № 1444-VI від 04.06.2009, ВВР, 2009, № 42, ст.634 № 2608-VI від 19.10.2010, ВВР, 2011, № 11, ст.69 № 5462-VI від 16.10.2012, ВВР, 2014, № 6-7, ст.80 № 1532-VIII від 20.09.2016, ВВР, 2016, № 44, ст.746 № 2498-VIII від 10.07.2018, ВВР, 2018, № 37, ст.277 № 124-IX від 20.09.2019, ВВР, 2019, № 46, ст.295 № 1423-IX від 28.04.2021, ВВР, 2023, №№ 9-10, ст.25 № 2079-IX від 17.02.2022, ВВР, 2023, № 16, ст.55 № 2573-IX від 06.09.2022, ВВР, 2023, № 26, ст.93 № 3993-IX від 08.10.2024, ВВР, 2025, № 8, ст.18 № 4510-IX від 19.06.2025 № 4795-IX від 25.02.2026 )
( У тексті Закону слова "спеціально уповноважений орган виконавчої влади з питань водного господарства та меліорації земель" в усіх відмінках замінено словами "центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства" у відповідному відмінку згідно із Законом № 5462-VI від 16.10.2012 )
( У тексті Закону слова "центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства" в усіх відмінках замінено словами "центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері гідротехнічної меліорації земель" у відповідному відмінку згідно із Законом № 2079-IX від 17.02.2022 )
Цей Закон визначає засади правового регулювання суспільних відносин, що виникають у процесі проведення меліорації земель, використання меліорованих земель і меліоративних систем, та повноваження органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування у сфері меліорації земель і спрямований на забезпечення екологічної безпеки меліоративних систем та захисту суспільних інтересів.
РОЗДІЛ I
ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Стаття 1. Визначення термінів
У цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
інвестиційна програма оператора об’єктів інженерної інфраструктури меліоративних систем, що перебувають у державній власності (далі - інвестиційна програма), - комплекс короткострокових чи довгострокових (на строк більше одного року) заходів, спрямованих на підвищення рівня надійності та забезпечення ефективного функціонування об’єктів інженерної інфраструктури меліоративних систем, що перебувають у державній власності, який містить зобов’язання оператора щодо нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту таких об’єктів, поліпшення якості послуг, що надаються оператором, а також відповідні розрахунки, обґрунтування доцільності та ефективності таких заходів, джерела їх фінансування та графік виконання;
меліоративна мережа - розміщений на землі та/або під землею технологічно цілісний комплекс, що складається з об’єктів інженерної інфраструктури меліоративної системи, входить до складу меліоративної системи та забезпечує забір і доставку води з точки водовиділу або її відведення в точку водовиділу;
меліоративна система - технологічно цілісна інженерна інфраструктура, що включає меліоративні мережі, а також інші складові частини меліоративної системи (за наявності), взаємодія яких забезпечується шляхом управління водним, тепловим, повітряним і поживним режимом ґрунтів на меліорованих землях;
меліоративні заходи - роботи, спрямовані на поліпшення хімічних і фізичних властивостей ґрунтів, обводнення пасовищ, створення захисних лісових насаджень, проведення культуртехнічних робіт, поліпшення земель з несприятливими водним режимом та інженерно-геологічними умовами, проектування, будівництво (реконструкцію) та експлуатацію об’єктів інженерної інфраструктури меліоративних систем, у тому числі наукове, організаційне та виробничо-технічне забезпечення таких робіт;
меліорація земель - комплекс гідротехнічних, культуртехнічних, хімічних, агротехнічних, агролісотехнічних, інших меліоративних заходів, що здійснюються з метою регулювання водного, теплового, повітряного і поживного режиму ґрунтів, збереження і підвищення їх родючості та формування екологічно збалансованої раціональної структури угідь;
меліоровані землі - землі, на яких здійснено комплекс меліоративних заходів відповідно до проектної документації, затвердженої в установленому порядку;
моніторинг зрошуваних та осушуваних земель - комплекс заходів, спрямованих на збирання, оброблення, зберігання та передачу інформації про стан меліорованих земель і меліоративних систем, їх водний баланс, а також аналіз, оцінку та прогнозування можливого впливу меліоративних заходів на навколишнє природне середовище;
об’єкти інженерної інфраструктури меліоративної системи - насосні станції, колектори, водозабори, дамби та інші гідротехнічні споруди, канали на зрошувальних та осушувальних системах, трубопроводи, інші об’єкти та споруди, пов’язані із забором (подачею) води для потреб зрошення земель чи інших цілей та/або з наданням послуг з осушення земель, та/або із захистом земель від шкідливої дії води, які відповідно до проекту їх будівництва та/або паспорта меліоративної системи входять до її складу;
оператор об’єктів інженерної інфраструктури меліоративних систем, що перебувають у державній власності (далі - оператор), - юридична особа, яка забезпечує експлуатацію об’єктів інженерної інфраструктури меліоративних систем, що перебувають у державній власності;
складова частина меліоративної мережі - один або декілька технологічно пов’язаних об’єктів інженерної інфраструктури меліоративної системи, що входять до складу відповідної меліоративної мережі;
складова частина меліоративної системи - меліоративна мережа (меліоративні мережі), канал державного значення, об’єкти інженерної інфраструктури меліоративної системи, розміщені в межах істотно змінених масивів поверхневих вод, інші об’єкти інженерної інфраструктури меліоративних систем, що відповідно до проекту їх будівництва та/або паспорта меліоративної системи входять до її складу;
територія обслуговування меліоративної мережі (іншої складової частини меліоративної системи) - сукупність земельних ділянок (частин земельних ділянок), щодо яких меліоративною мережею (іншою складовою частиною меліоративної системи) забезпечується зрошення та/або доставка води для інших цілей, осушення, захист від шкідливої дії води;
територія обслуговування оператора об’єктів інженерної інфраструктури меліоративних систем, що перебувають у державній власності (далі - територія обслуговування оператора), - сукупність визначених за даними державного земельного кадастру територій обслуговування меліоративних мереж та інших складових частин меліоративної системи, що закріплені за оператором;
точка водовиділу - місце на каналі на зрошувальних і осушувальних системах, трубопроводі або іншому джерелі зрошення, з якого здійснюється забір води для її доставки водокористувачам у межах території обслуговування меліоративної мережі та/або в яке здійснюється скидання води, відведеної з території обслуговування меліоративної мережі.
Інші терміни вживаються в цьому Законі у таких значеннях:
терміни "канал державного значення", "канал на зрошувальних і осушувальних системах", "насосна станція", "організація водокористувачів" - у значеннях, наведених у Законі України "Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель";
термін "істотно змінений масив поверхневих вод" - у значенні, наведеному у Водному кодексі України.
( Стаття 1 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2079-IX від 17.02.2022; в редакції Закону № 4795-IX від 25.02.2026 )
Стаття 2. Законодавство про меліорацію земель
Діяльність у сфері меліорації земель регулюється Земельним кодексом України, Водним кодексом України, Кодексом України про надра, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", Законом України "Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель", цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, а також міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
( Частина перша статті 2 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2079-IX від 17.02.2022 )
Якщо міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші норми, ніж ті, що передбачені законодавством України про меліорацію земель, то застосовуються норми міжнародного договору.
РОЗДІЛ II
ВИДИ МЕЛІОРАЦІЇ ЗЕМЕЛЬ ТА МЕЛІОРАТИВНІ ЗАХОДИ
Стаття 3. Види меліорації земель
Залежно від спрямування здійснюваних меліоративних заходів визначаються такі основні види меліорації земель: гідротехнічна, культуртехнічна, хімічна, агротехнічна, агролісотехнічна.
Меліоративні заходи, що підлягають здійсненню у процесі меліорації земель за її окремими видами, визначаються цим Законом.
Під час розроблення проектів меліорації земель обов'язково визначається комплексний підхід до здійснення меліоративних заходів.
Стаття 4. Гідротехнічна меліорація земель
Гідротехнічна меліорація земель передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на забезпечення поліпшення земель з несприятливим водним режимом (перезволожених, переосушених тощо), регулювання водного режиму шляхом створення спеціальних гідротехнічних споруд на схилових та інших землях з метою поліпшення водного і повітряного режиму грунтів та захисту їх від шкідливої дії води (затоплення, підтоплення, ерозія тощо).
Під час гідротехнічної меліорації земель здійснюються зрошувальні, осушувальні, осушувально-зволожувальні, протиповеневі, протипаводкові, протисельові, протиерозійні та інші меліоративні заходи.
Стаття 5. Культуртехнічна меліорація земель
Культуртехнічна меліорація земель передбачає проведення впорядкування поверхні землі та підготовку її до використання для сільськогосподарських потреб. З цією метою здійснюються такі заходи, як викорчування дерев і чагарників, розчищення від каміння, зрізування купин, вирівнювання поверхні, меліоративна оранка, залуження, влаштування тимчасової вибіркової мережі каналів.
Стаття 6. Хімічна меліорація земель
Хімічна меліорація земель передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на поліпшення фізико-хімічних і фізичних властивостей грунтів, їх хімічного складу.
Хімічна меліорація земель включає роботи з гіпсування, вапнування та фосфоритування грунтів.
Стаття 7. Агротехнічна меліорація земель
Агротехнічна меліорація земель передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збільшення потужності та поліпшення агрофізичних властивостей кореневмісного шару грунтів. З цією метою здійснюються такі заходи, як плантажна оранка, глибоке меліоративне розпушення, щілювання, кротовий аераційний дренаж, піскування, глинування тощо.
Стаття 8. Агролісотехнічна меліорація земель
Агролісотехнічна меліорація земель передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на забезпечення докорінного поліпшення земель шляхом використання грунтозахисних, стокорегулюючих та інших властивостей захисних лісових насаджень. З цією метою формуються такі поліфункціональні лісомеліоративні системи, як:
площинні (протиерозійні) захисні лісонасадження, що забезпечують захист земель від ерозії, а водних об'єктів від виснаження та замулення шляхом заліснення ярів, балок, крутосхилів, пісків та інших деградованих земель, а також прибережних захисних смуг і водоохоронних зон річок та інших водойм;
лінійні (полезахисні) лісонасадження, що забезпечують захист від вітрової і водної ерозій та поліпшення грунтово-кліматичних умов сільськогосподарських угідь шляхом створення полезахисних і стокорегулюючих лісосмуг.
РОЗДІЛ III
ПРАВО ВЛАСНОСТІ НА ІНЖЕНЕРНУ ІНФРАСТРУКТУРУ МЕЛІОРАТИВНИХ СИСТЕМ ТА ЇЇ ОКРЕМІ ОБ'ЄКТИ
Стаття 9. Суб’єкти права власності на об’єкти інженерної інфраструктури меліоративних систем
Право власності на об’єкти інженерної інфраструктури меліоративних систем може належати державі, територіальним громадам сіл, селищ і міст, юридичним особам та громадянам з урахуванням обмежень, визначених законом.
Управління об’єктами інженерної інфраструктури меліоративних систем, що перебувають у державній власності, здійснюють Кабінет Міністрів України та центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері гідротехнічної меліорації земель, через операторів, які утворюються та здійснюють свою діяльність відповідно до статей 24-2-24-5 цього Закону.
Право власності на об’єкти інженерної інфраструктури меліоративних систем набувається і реалізується в порядку, визначеному законом.
( Стаття 9 із змінами, внесеними згідно із Законами № 5462-VI від 16.10.2012, № 2079-IX від 17.02.2022; в редакції Закону № 4795-IX від 25.02.2026 )
Стаття 10. Виключне право державної власності на окремі об’єкти інженерної інфраструктури меліоративних систем
Право власності на об’єкти інженерної інфраструктури каналів державного значення належить виключно державі.
Перелік каналів державного значення затверджує Кабінет Міністрів України.
Передача об’єктів інженерної інфраструктури меліоративних систем у публічно-приватне партнерство, концесію здійснюється відповідно до законів України "Про публічно-приватне партнерство", "Про концесію" та не зумовлює перехід права власності на такі об’єкти до приватного партнера, концесіонера.
( Стаття 10 із змінами, внесеними згідно із Законами № 5462-VI від 16.10.2012, № 4510-IX від 19.06.2025; в редакції Закону № 4795-IX від 25.02.2026 )
Стаття 11. Право власності на об’єкти інженерної інфраструктури меліоративних систем
Об’єкти інженерної інфраструктури меліоративних систем можуть перебувати у державній власності, комунальній (у тому числі у спільній власності територіальних громад сіл, селищ і міст) або приватній власності (крім об’єктів інженерної інфраструктури каналів державного значення) з урахуванням обмежень у використанні земельних ділянок, обтяжень речових прав на них, встановлених відповідно до закону.
Об’єкти інженерної інфраструктури меліоративних систем, що перебувають у державній, комунальній власності можуть бути передані в публічно-приватне партнерство, концесію у порядку, встановленому законами України "Про публічно-приватне партнерство", "Про концесію".
Насосні станції, інші об’єкти інженерної інфраструктури меліоративних систем, що перебувають у державній та комунальній власності, які є складовою частиною меліоративних систем, можуть бути об’єктом приватизації у разі відповідності всім таким умовам:
насосна станція, інші об’єкти інженерної інфраструктури меліоративних систем не використовуються за цільовим призначенням, у тому числі для забору (доставки) або відведення води для потреб гідротехнічної меліорації земель, протягом не менше 10 років;
жодна організація водокористувачів не звернулася у визначеному законом порядку із заявою про отримання у власність таких об’єктів;
щодо таких об’єктів не було розпочато підготовку концептуальної записки щодо здійснення публічно-приватного партнерства або підготовку техніко-економічного обґрунтування здійснення публічно-приватного партнерства або прийнято рішення про здійснення публічно-приватного партнерства, концесії відповідно до законів України "Про публічно-приватне партнерство", "Про концесію".
Одночасно з приватизацією зазначених об’єктів здійснюється приватизація технологічно пов’язаних із ними інших об’єктів інженерної інфраструктури меліоративних систем, що є складовими частинами меліоративної системи (складовими частинами меліоративної мережі), до складу якої входять такі об’єкти.
Приватизація об’єктів, визначених частинами третьою і четвертою цієї статті, речові права на які відповідно до закону підлягають державній реєстрації, проте не були зареєстровані, здійснюється без попередньої реєстрації права власності держави чи територіальної громади на такі об’єкти.
( Стаття 11 в редакції Закону № 2079-IX від 17.02.2022; із змінами, внесеними згідно із Законом № 4510-IX від 19.06.2025; в редакції Закону № 4795-IX від 25.02.2026 )
Стаття 12. ( Статтю 12 виключено на підставі Закону № 4795-IX від 25.02.2026 )
Стаття 12-1. Право власності на меліоративну мережу організації водокористувачів, інших юридичних осіб приватного права та фізичних осіб
Право власності на меліоративну мережу та її окремі складові може належати організації водокористувачів, іншим юридичним особам приватного права чи фізичним особам.
Юридичні та фізичні особи вправі здійснювати будівництво об’єктів інженерної інфраструктури меліоративних систем, розміщувати такі об’єкти на належних їм на праві власності або на праві користування земельних ділянках та набувати право власності на відповідні об’єкти.
( Частина друга статті 12-1 в редакції Закону № 4795-IX від 25.02.2026 )
Використання власником меліоративної мережі, водокористувачами, власниками (користувачами) земельних ділянок, що осушуються, об’єктів інженерної інфраструктури меліоративних систем, які належать іншим власникам, здійснюється на підставі договору.
( Частина третя статті 12-1 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4795-IX від 25.02.2026 )
( Розділ ІІІ доповнено статтею 12-1 згідно із Законом № 2079-IX від 17.02.2022 )
РОЗДІЛ IV
ПОВНОВАЖЕННЯ ОРГАНІВ ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ З РЕГУЛЮВАННЯ ВІДНОСИН У СФЕРІ МЕЛІОРАЦІЇ ЗЕМЕЛЬ
Стаття 13. Повноваження Кабінету Міністрів України з регулювання відносин у сфері меліорації земель
До повноважень Кабінету Міністрів України у сфері меліорації земель належить:
забезпечення здійснення державної політики у сфері меліорації земель, підвищення родючості грунтів, раціонального використання меліорованих земель;
організація розроблення та виконання державних цільових і міждержавних програм меліорації земель, забезпечення підвищення родючості грунтів, створення захисних лісових насаджень та раціонального використання меліорованих земель;
( Абзац третій статті 13 із змінами, внесеними згідно із Законом № 3421-IV від 09.02.2006 )
здійснення контролю за виконанням державних цільових і міждержавних програм меліорації земель;
( Абзац четвертий статті 13 із змінами, внесеними згідно із Законом № 3421-IV від 09.02.2006 )
затвердження переліку каналів державного значення;
( Абзац п'ятий статті 13 в редакції Законів № 5462-VI від 16.10.2012, № 4795-IX від 25.02.2026 )
координація роботи центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування та реалізують державну політику у сфері розвитку водного господарства, інших центральних органів виконавчої влади з регулювання відносин у сфері меліорації земель;
( Абзац шостий статті 13 із змінами, внесеними згідно із Законом № 5462-VI від 16.10.2012 )
( Абзац сьомий статті 13 виключено на підставі Закону № 4795-IX від 25.02.2026 )
( Абзац восьмий статті 13 виключено на підставі Закону № 2079-IX від 17.02.2022 )
( Абзац дев'ятий статті 13 виключено на підставі Закону № 2079-IX від 17.02.2022 )
( Абзац десятий статті 13 виключено на підставі Закону № 2079-IX від 17.02.2022 );
здійснення міжнародного співробітництва у сфері меліорації земель;
виконання інших повноважень у сфері меліорації земель, визначених законами України.
Стаття 14. Повноваження центральних органів виконавчої влади з регулювання відносин у сфері меліорації земель
До повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, у сфері меліорації земель належить:
( Абзац перший частини першої статті 14 із змінами, внесеними згідно із Законом № 5462-VI від 16.10.2012 )
( Абзац другий частини першої статті 14 виключено на підставі Закону № 2079-IX від 17.02.2022 )
( Абзац третій частини першої статті 14 виключено на підставі Закону № 5462-VI від 16.10.2012 )
( Абзац четвертий частини першої статті 14 виключено на підставі Закону № 5462-VI від 16.10.2012 )
вирішення інших питань, пов'язаних з охороною навколишнього природного середовища під час проведення меліорації земель в межах повноважень, визначених законом.
( Абзац п'ятий частини першої статті 14 із змінами, внесеними згідно із Законом № 5462-VI від 16.10.2012 )
До повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин з питань меліорації земель, належить:
погодження проектів державних цільових, міждержавних та місцевих програм меліорації земель;
( Абзац другий частини другої статті 14 в редакції Закону № 1423-IX від 28.04.2021 )
участь у розробленні разом з іншими центральними органами виконавчої влади програм будівництва та експлуатації меліоративних систем, проектів роздержавлення та паювання меліорованих земель сільськогосподарських підприємств, їх раціонального використання, охорони та відновлення родючості;
виступати державним замовником робіт із землеустрою та моніторингу земель;
створення системи інформації щодо комплексу робіт із землеустрою, ведення державного земельного кадастру та моніторингу земель;
проведення разом з іншими центральними органами виконавчої влади інвентаризації меліорованих земель;
вирішення інших питань, пов’язаних з використанням меліорованих земель, у межах повноважень, визначених законом.
( Частина друга статті 14 в редакції Закону № 5462-VI від 16.10.2012 )
( Частину третю статті 14 виключено на підставі Закону № 1423-IX від 28.04.2021 )
До повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, у сфері меліорації земель належить:
( Абзац перший частини четвертої статті 14 із змінами, внесеними згідно із Законом № 5462-VI від 16.10.2012 )
участь у розробленні і виконанні державних цільових і міждержавних програм меліорації земель, підвищення родючості грунтів, забезпечення раціонального використання меліорованих земель;
( Абзац другий частини статті 14 із змінами, внесеними згідно із Законом № 3421-IV від 09.02.2006 )
( Абзац третій частини четвертої статті 14 виключено на підставі Закону № 4795-IX від 25.02.2026 )
організація проведення гідротехнічної, культуртехнічної, хімічної та агротехнічної меліорації земель;
( Абзац четвертий частини четвертої статті 14 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4795-IX від 25.02.2026 )
( Абзац п'ятий частини четвертої статті 14 виключено на підставі Закону № 2079-IX від 17.02.2022 )
забезпечення ефективного використання меліорованих земель;
затвердження порядку розроблення паспорта меліоративної системи (складової частини меліоративної системи);
( Частину четверту статті 14 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 4795-IX від 25.02.2026 )
вирішення інших питань, пов'язаних з використанням меліорованих земель для потреб сільського господарства в межах повноважень, визначених законом.
( Абзац частини четвертої статті 14 із змінами, внесеними згідно із Законами № 5462-VI від 16.10.2012, № 1423-IX від 28.04.2021 )
До повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства з питань меліорації земель належить:
( Абзац перший частини п'ятої статті 14 із змінами, внесеними згідно із Законом № 5462-VI від 16.10.2012 )
участь у розробленні і виконанні державних цільових і міждержавних програм меліорації земель, створення та охорони водоохоронних захисних лісових насаджень;
( Абзац другий частини статті 14 із змінами, внесеними згідно із Законом № 3421-IV від 09.02.2006 )
здійснення державного контролю за дотриманням вимог щодо використання водоохоронних захисних лісових насаджень та їх охорони;
організація проведення агролісотехнічної меліорації земель та інвентаризації водоохоронних захисних лісових насаджень;
забезпечення розроблення і впровадження нових технологій агролісотехнічної меліорації земель, поліпшення грунтово-кліматичних умов сільськогосподарських угідь, а також захисту водних об'єктів від виснаження і замулення шляхом створення полезахисних і стокорегулюючих лісосмуг;
вирішення інших питань, пов'язаних з проведенням агролісотехнічної меліорації земель у межах повноважень, визначених законом.
До повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, у сфері меліорації земель належить:
( Абзац перший частини шостої статті 14 із змінами, внесеними згідно із Законом № 5462-VI від 16.10.2012 )
участь у розробленні і виконанні державних цільових та міждержавних програм меліорації земель, охорони надр;
( Абзац другий частини статті 14 із змінами, внесеними згідно із Законом № 3421-IV від 09.02.2006 )
перевірка обгрунтованості застосування методик і технологій, якості, комплексності та ефективності робіт, пов'язаних із геологічним вивченням надр під час проектування меліоративних систем, а також обгрунтованості еколого-геологічних заходів та повноти галузевого моніторингу геологічного середовища у процесі проведення меліорації земель.
До повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства з питань меліорації земель належить:
( Абзац перший частини сьомої статті 14 із змінами, внесеними згідно із Законом № 5462-VI від 16.10.2012 )
участь у розробленні і виконанні державних цільових та міждержавних програм меліорації земель, забезпеченні раціонального використання меліоративних систем, охорони водних об'єктів рибного господарства;
( Абзац другий частини статті 14 із змінами, внесеними згідно із Законом № 3421-IV від 09.02.2006 )
здійснення державного контролю за технічним станом рибозахисних споруд та проведенням рибозахисних заходів на водозабірних та інженерних спорудах меліоративних систем;
забезпечення розроблення і впровадження нових технологій вирощування рослиноїдних риб у меліоративних системах поряд з іншими технологіями поліпшення їх очищення від заростання синьо-зеленими водоростями та вищою водною рослинністю;
вирішення інших питань, пов'язаних з використанням меліоративних систем для потреб рибного господарства в межах повноважень, визначених законом.
( Абзац п'ятий частини сьомої статті 14 із змінами, внесеними згідно із Законом № 5462-VI від 16.10.2012 )
До повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів у сфері меліорації земель, належить:
1) здійснення державного нагляду (контролю) за:
дотриманням вимог екологічної безпеки у процесі будівництва (реконструкції), введення в дію і експлуатації меліоративних систем та окремих об’єктів інженерної інфраструктури;
меліоративним станом зрошуваних та осушуваних земель, технічним станом меліоративних систем;
відповідністю обсягів і якості колекторно-дренажних вод установленим нормативам;
2) вирішення інших питань, пов’язаних з охороною навколишнього природного середовища під час проведення меліорації земель, у межах повноважень, визначених законом.
( Статт 14 доповнено частиною восьмою згідно із Законом № 5462-VI від 16.10.2012 )
( Текст статті 14 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2079-IX від 17.02.2022 )
Стаття 15. Повноваження органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій з регулювання відносин у сфері меліорації земель
( Назва статті 15 із змінами, внесеними згідно із Законом № 5462-VI від 16.10.2012 )
До повноважень Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних та районних державних адміністрацій належить:
забезпечення додержання законів та інших нормативно-правових актів з питань меліорації земель;
розроблення проектів програм меліорації земель Автономної Республіки Крим, обласних, районних програм меліорації земель та подання їх на затвердження відповідній раді, виконання цих програм;
опрацювання і внесення пропозицій до проектів державних цільових і міждержавних програм меліорації земель, їх фінансового забезпечення;
( Абзац четвертий частини першої статті 15 із змінами, внесеними згідно із Законом № 3421-IV від 09.02.2006 )
фінансування заходів, що здійснюються відповідно до програм меліорації земель Автономної Республіки Крим, обласних, районних програм меліорації земель;
( Абзац шостий частини першої статті 15 виключено на підставі Закону № 2079-IX від 17.02.2022 )
організація і проведення експертизи проектної документації на здійснення меліоративних заходів, що фінансуються за рахунок коштів бюджету Автономної Республіки Крим та місцевих бюджетів;
розроблення та виконання затверджених у встановленому законом порядку програм підвищення родючості грунтів, забезпечення раціонального використання меліорованих земель, створення захисних лісових насаджень;
обмеження або заборони використання суб'єктами господарської діяльності питної води для меліорації земель;
( Абзац дев’ятий частини першої статті 15 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2079-IX від 17.02.2022 )
забезпечення збереження та раціонального використання меліоративних систем і мереж, їх складових частин, а також державного майна підприємствами, організаціями та установами, що здійснюють будівництво (реконструкцію) та експлуатацію об’єктів інженерної інфраструктури меліоративних систем;
( Абзац десятий частини першої статті 15 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2079-IX від 17.02.2022; в редакції Закону № 4795-IX від 25.02.2026 )
вирішення інших питань у сфері меліорації земель, що належать згідно із законом до їх повноважень.
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні та районні державні адміністрації здійснюють у сфері меліорації земель повноваження, делеговані їм відповідними радами, і забезпечують виконання рішень відповідних рад, прийнятих у межах їх повноважень.
( Частину третю статті 15 виключено на підставі Закону № 2079-IX від 17.02.2022 )
Стаття 16. Повноваження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері гідротехнічної меліорації земель
До повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері гідротехнічної меліорації земель, належить:
реалізація державної політики у сфері гідротехнічної меліорації земель, участь у розробленні і виконанні державних цільових програм щодо гідротехнічної меліорації земель;
розроблення пропозицій до проекту переліку каналів державного значення;
реалізація єдиної науково-технічної політики у сфері гідротехнічної меліорації земель, організація робіт, спрямованих на впровадження у проектування, будівництво (реконструкцію) та експлуатацію державних водогосподарських об’єктів комплексного призначення, що забезпечують гідротехнічну меліорацію земель, меліоративних систем, що перебувають у державній власності, та окремих об’єктів інженерної інфраструктури меліоративних систем, а також досягнень науки і техніки, новітніх технологій і передового досвіду;
координація та забезпечення діяльності підприємств, установ та організацій, що належать до сфери його управління, з питань гідротехнічної меліорації земель;
участь у формуванні та розміщенні державного замовлення на проектування, будівництво (реконструкцію) державних водогосподарських об’єктів комплексного призначення, що забезпечують гідротехнічну меліорацію земель, меліоративних систем, окремих об’єктів інженерної інфраструктури меліоративних систем та захисних споруд, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету;
проведення паспортизації меліоративної системи (складової частини меліоративної системи), що перебуває у державній власності;
затвердження правил експлуатації меліоративної системи (складової частини меліоративної системи), що перебуває у державній власності;
розроблення спільно з іншими центральними органами виконавчої влади нормативно-правових і методичних документів з питань гідротехнічної меліорації земель;
забезпечення проведення робіт із запобігання пошкодженню та аваріям на об’єктах інженерної інфраструктури меліоративних систем, що перебувають у державній власності, а також з ліквідації наслідків таких аварій;
виконання функцій розпорядника коштів державного бюджету, що виділяються для проведення гідротехнічної меліорації земель;
участь у реалізації інвестиційної політики у сфері гідротехнічної меліорації земель;
здійснення моніторингу технічного стану об’єктів інженерної інфраструктури меліоративних систем, що перебувають у державній власності;
організація виконання науково-дослідних та проектно-конструкторських робіт з проблем меліорації земель;
здійснення міжнародного співробітництва у сфері гідротехнічної меліорації земель;
забезпечення з урахуванням галузевих особливостей проектування, будівництва (реконструкції) державних водогосподарських об’єктів комплексного призначення, що забезпечують гідротехнічну меліорацію земель, об’єктів інженерної інфраструктури меліоративних систем, що перебувають у державній власності;
забезпечення експлуатації державних водогосподарських об’єктів комплексного призначення, що забезпечують гідротехнічну меліорацію земель, об’єктів інженерної інфраструктури меліоративних систем (крім об’єктів інженерної інфраструктури меліоративних систем, переданих організаціям водокористувачів та/або закріплених за операторами), захисних споруд, а також забезпечення проведення планово-запобіжних ремонтів на зазначених об’єктах;
розроблення довгострокових прогнозів і пропозицій щодо основних напрямів розвитку гідротехнічної меліорації земель;
здійснення інших повноважень у сфері гідротехнічної меліорації земель, визначених законом.
( Стаття 16 із змінами, внесеними згідно із Законами № 3421-IV від 09.02.2006, № 2608-VI від 19.10.2010, № 5462-VI від 16.10.2012, № 2079-IX від 17.02.2022; в редакції Закону № 4795-IX від 25.02.2026 )
РОЗДІЛ V
ПОВНОВАЖЕННЯ ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ ТА ЇХ ВИКОНАВЧИХ ОРГАНІВ З РЕГУЛЮВАННЯ ВІДНОСИН У СФЕРІ МЕЛІОРАЦІЇ ЗЕМЕЛЬ
Стаття 17. Повноваження обласних і районних рад з регулювання відносин у сфері меліорації земель
До повноважень обласних і районних рад у сфері меліорації земель належить:
затвердження програм соціально-економічного розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць, у тому числі щодо меліорації земель, заслуховування звітів про їх виконання;
утворення органів управління меліоративними системами та окремими об'єктами інженерної інфраструктури, що перебувають в управлінні обласних і районних рад, призначення на посади та звільнення з посад керівників цих органів;
прийняття рішень про делегування місцевим державним адміністраціям окремих повноважень обласних і районних рад у сфері меліорації земель;
вирішення інших питань у сфері меліорації земель, віднесених законами до їх повноважень.
Стаття 18. Повноваження сільських, селищних, міських рад та їх виконавчих органів з регулювання відносин у сфері меліорації земель
До повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері меліорації земель належить:
затвердження програм соціально-економічного розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць, у тому числі щодо меліорації земель;
прийняття рішень про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління меліоративними системами та окремими об'єктами інженерної інфраструктури, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, визначення меж цих повноважень та умов їх здійснення;
утворення у разі необхідності органів і служб для забезпечення реалізації з іншими суб'єктами комунальної власності спільних програм і проектів будівництва (реконструкції) меліоративних систем та окремих об'єктів інженерної інфраструктури;
вирішення інших питань у сфері меліорації земель, віднесених законами до їх повноважень.
До відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері меліорації земель належать:
а) власні (самоврядні) повноваження:
підготовка і подання на затвердження сільським, селищним, міським радам програм соціально-економічного розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць (зокрема щодо меліорації земель), організація виконання цих програм;
організація за рахунок власних коштів і на пайових засадах проектування, будівництва (реконструкції) і експлуатації меліоративних систем місцевого значення та окремих об'єктів інженерної інфраструктури;
виконання або делегування на конкурсній основі підприємствам та організаціям функцій замовника на проектування, будівництво (реконструкцію) меліоративних систем та окремих об'єктів інженерної інфраструктури, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів місцевих бюджетів;
розгляд і внесення до районних та обласних рад пропозицій до проектів державних цільових програм меліорації земель, які підлягають виконанню на відповідній території.
( Абзац п'ятий пункту "а" частини другої статті 18 із змінами, внесеними згідно із Законом № 3421-IV від 09.02.2006 )
( Абзац шостий пункту "а" частини другої статті 18 виключено на підставі Закону № 4795-IX від 25.02.2026 )
( Пункт "б" частини другої статті 18 виключено на підставі Закону № 4795-IX від 25.02.2026 )
РОЗДІЛ VI
ПОРЯДОК ПРОВЕДЕННЯ МЕЛІОРАЦІЇ ЗЕМЕЛЬ
Стаття 18-1. Особливості адміністративного провадження адміністративних справ у сфері меліорації земель
Вчинення процедурних дій, прийняття процедурних рішень у сфері меліорації земель здійснюється в порядку, встановленому Законом України "Про адміністративну процедуру", з урахуванням особливостей, визначених цим Законом та статтею 17-2 Земельного кодексу України.
( Розділ VI доповнено статтею 18-1 згідно із Законом № 3993-IX від 08.10.2024 )
Стаття 19. Організаційно-правові основи проведення меліорації земель
Організаційно-правовою основою проведення меліорації земель є науково обгрунтовані державні цільові, міждержавні та місцеві (республіканська, обласні, районні, сільські, селищні, міські) програми меліорації земель, затверджені організаціями водокористувачів правила забезпечення водокористувачів водою, а також господарські договори, укладені відповідно до законодавства.
( Частина перша статті 19 із змінами, внесеними згідно із Законами № 3370-IV від 19.01.2006, № 3421-IV від 09.02.2006, № 2079-IX від 17.02.2022 )
Визначення пріоритетних напрямів у виборі та проведенні певного виду меліорації земель провадиться залежно від природно-кліматичних особливостей, екологічної ситуації відповідного регіону та наступного сільськогосподарського використання меліорованих земель.
Розроблення і погодження державних цільових, міждержавних та місцевих програм меліорації земель здійснюється виходячи з необхідності збереження природних екосистем, передусім тих, що мають міжнародне значення, та на основі аналізу еколого-економічної ефективності меліорації за окремими видами або за комплексом її видів, а у разі проектування створення меліоративних систем - прогнозування екологічних наслідків їх будівництва і функціонування.
( Частина третя статті 19 із змінами, внесеними згідно із Законом № 3421-IV від 09.02.2006 )
( Частину четверту статті 19 виключено на підставі Закону № 4795-IX від 25.02.2026 )
Міждержавні програми меліорації земель розробляються, погоджуються та реалізуються у порядку, встановленому відповідними міжнародними договорами України.
Стаття 20. Замовники робіт з проектування, будівництва (реконструкції) меліоративних систем та об’єктів інженерної інфраструктури меліоративних систем
( Назва статті 20 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4795-IX від 25.02.2026 )
Замовниками робіт з проектування, будівництва (реконструкції) об’єктів інженерної інфраструктури меліоративних систем є:
( Абзац перший частини першої статті 20 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4795-IX від 25.02.2026 )
центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері гідротехнічної меліорації земель, а також утворені ним підприємства, установи та організації - щодо робіт, які здійснюються відповідно до державних цільових програм щодо меліорації земель;
( Абзац другий частини першої статті 20 із змінами, внесеними згідно із Законами № 3421-IV від 09.02.2006, № 5462-VI від 16.10.2012; в редакції Закону № 4795-IX від 25.02.2026 )
органи місцевого самоврядування, виконавчі комітети сільських, селищних, міських рад, а також утворювані цими органами підприємства, установи і організації - щодо робіт, які здійснюються відповідно до місцевих програм меліорації земель;
оператори - щодо робіт, які здійснюються на закріплених за ними об’єктах інженерної інфраструктури меліоративних систем та на об’єктах інженерної інфраструктури меліоративних систем, будівництво яких здійснюється відповідно до інвестиційних програм таких операторів;
( Частину першу статті 20 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 4795-IX від 25.02.2026 )
юридичні та фізичні особи - щодо робіт, які здійснюються на об’єктах інженерної інфраструктури меліоративних систем, що належать (належатимуть після завершення будівництва) таким особам на праві власності чи іншому речовому праві, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів таких осіб;
( Частину першу статті 20 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 4510-IX від 19.06.2025; в редакції Закону № 4795-IX від 25.02.2026 )
підприємства, установи і організації, окремі фізичні особи - щодо робіт, фінансування яких здійснюється за рахунок їхніх коштів.
( Абзац частини першої статті 20 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2079-IX від 17.02.2022 )
Замовники робіт з проектування, будівництва (реконструкції) меліоративних систем та окремих об'єктів інженерної інфраструктури, що здійснюються згідно з міждержавними програмами меліорації земель, визначаються відповідними міжнародними договорами України.
Стаття 21. ( Статтю 21 виключено на підставі Закону № 2079-IX від 17.02.2022 )
Стаття 22. Виконання робіт з будівництва (реконструкції) меліоративних систем та будівництва або розміщення об’єктів інженерної інфраструктури меліоративних систем
( Назва статті 22 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4795-IX від 25.02.2026 )
Відносини виконавця та замовника робіт з будівництва (реконструкції) меліоративних систем та будівництва або розміщення об’єктів інженерної інфраструктури меліоративних систем регулюються договором підряду, що укладається відповідно до законодавства, або договором публічно-приватного партнерства, концесійним договором, що укладаються відповідно до вимог Закону України "Про публічно-приватне партнерство", Закону України "Про концесію".
( Частина перша статті 22 із змінами, внесеними згідно із Законами № 4510-IX від 19.06.2025, № 4795-IX від 25.02.2026 )