• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про внесення змін до Положення про порядок видачі ліцензії на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків

Національний банк України  | Постанова від 24.12.2020 № 168 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 24.12.2020
  • Номер: 168
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 24.12.2020
  • Номер: 168
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
24.12.2020 № 168
( Постанова втратила чинність на підставі Постанови Національного банку № 218 від 07.10.2022 )
Про внесення змін до Положення про порядок видачі ліцензії на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків
Відповідно до пункту 27 статті 7, статей 15, 56 Закону України "Про Національний банк України", статей 5, 21, пункту 1 статті 28 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", з метою приведення нормативно-правових актів Національного банку України у відповідність до вимог Закону України від 12 вересня 2019 року № 79-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення функцій із державного регулювання ринків фінансових послуг" та вдосконалення порядку видачі Національним банком України небанківським установам ліцензії на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків Правління Національного банку України ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Унести зміни до Положення про порядок видачі ліцензії на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 17 серпня 2017 року № 80 (зі змінами) (далі - Положення), виклавши його в новій редакції, що додається.
2. Національному банку України:
1) забезпечити включення до Державного реєстру фінансових установ/реєстру осіб, які не є фінансовими установами, але мають право надавати окремі фінансові послуги (далі - Реєстр), відомостей щодо ліцензій на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків, відомості про які включені до електронного реєстру ліцензій на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків;
2) після внесення до Реєстру відомостей щодо ліцензій на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків надіслати небанківській установі витяг із Реєстру.
3. Небанківські установи:
1) які мають ліцензії на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків, отримані до дня набрання чинності цією постановою та оформлені на номерному бланку Національного банку України, продовжують здійснювати переказ коштів на підставі цих ліцензій до дня отримання витягу відповідно до пункту 2 цієї постанови;
2) зобов'язані протягом п'яти робочих днів із дня отримання витягу відповідно до пункту 2 цієї постанови повернути ліцензії на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків, оформлені на номерних бланках Національного банку України.
4. Національний банк України розглядає пакети документів, подані юридичними особами, які відповідно до законодавства України мають право звернутися за отриманням ліцензії на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків (далі - заявники), до дня набрання чинності цією постановою та щодо яких Національний банк України не прийняв рішення про видачу або відмову у видачі ліцензії на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків на дату набрання чинності цією постановою, у порядку, передбаченому Положенням, з урахуванням змін, унесених цією постановою.
Заявники, які подали пакети документів до Національного банку України до дня набрання чинності цією постановою та щодо яких Національний банк України не прийняв рішення про видачу або відмову у видачі ліцензії на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків на дату набрання чинності цією постановою, не подають до Національного банку України оновлені згідно з цією постановою документи.
5. Постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її офіційного опублікування.

Голова

К. Шевченко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
17.08.2017 № 80
(у редакції
постанови Правління
Національного банку України
24.12.2020 № 168)
ПОЛОЖЕННЯ
про порядок видачі ліцензії на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків
I. Загальні положення
1. Це Положення розроблено відповідно до пункту 27 статті 7, статей 15, 56 Закону України "Про Національний банк України", статей 10, 42 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", статей 5, 21, пункту 1 статті 28 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг".
2. Це Положення визначає умови, за яких видається ліцензія на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків Національним банком України (далі - Національний банк), порядок видачі ліцензії, а також підстави, за яких Національний банк має право відмовити у видачі ліцензії, зупинити, поновити або відкликати/анулювати її.
3. Вимоги цього Положення поширюються на заявників, які мають намір стати платіжними організаціями та/або учасниками платіжних систем та надавати послуги з переказу коштів у національній валюті без відкриття рахунків (далі - переказ коштів), а також на небанківські фінансові установи та операторів поштового зв'язку, які отримали ліцензію.
4. У цьому Положенні терміни вживаються в такому значенні:
1) день одержання заяви про видачу ліцензії та повного пакета документів (дата одержання пакета документів) - дата реєстрації в Національному банку повного пакета документів, передбаченого в розділі III цього Положення, який містить усю інформацію, передбачену цим Положенням, у якому немає розбіжностей між відомостями, викладеними в документах та/або отриманими з публічних джерел, та який відповідає вимогам законодавства України і цього Положення;
2) Державний реєстр фінансових установ (далі - Реєстр фінансових установ) - система одержання, накопичення, зберігання, захисту, використання та поширення адміністративної інформації (даних) про фінансову установу;
3) джерела походження коштів для формування власного (статутного, додаткового) капіталу, оплати вартості частки в статутному капіталі (пакета акцій) небанківської установи/заявника - відомості, підтверджені документами, їх належним чином засвідченими копіями або інформацією з публічних (відкритих) джерел, що дають змогу зробити обґрунтований висновок щодо наявності достатніх фінансових можливостей в учасників небанківської установи/заявника та/або будь-якої іншої особи в ланцюгу володіння корпоративними правами небанківської установи/заявника для формування власного (статутного, додаткового) капіталу, оплати вартості частки в статутному капіталі (пакета акцій) небанківської установи/заявника;
4) заявник - юридична особа, яка відповідно до законодавства України має право звернутися до Національного банку за отриманням ліцензії на провадження діяльності з надання фінансових послуг із переказу коштів;
5) істотна участь - пряме та/або опосередковане володіння однією особою самостійно чи разом з іншими особами 10 і більше відсотками статутного капіталу та/або права голосу акцій, паїв юридичної особи або незалежна від формального володіння можливість значного впливу на управління чи діяльність юридичної особи. Особа визнається власником опосередкованої істотної участі незалежно від того, чи здійснює така особа контроль прямого власника участі в юридичній особі або контроль будь-якої іншої особи в ланцюгу володіння корпоративними правами такої юридичної особи;
6) кваліфіковане бюро кредитних історій - найбільше за кількістю наявних у відповідній країні кредитних історій бюро кредитних історій (інший суб'єкт, до функцій якого належать збирання, обробка, зберігання і використання інформації, що становить кредитну історію), яке поширює свою діяльність на країну, в якій постійно проживає фізична особа/зареєстровано головний офіс юридичної особи. Якщо фізична особа постійно проживає/зареєстровано головний офіс юридичної особи на території України, то кваліфікованими бюро кредитних історій є Перше всеукраїнське бюро кредитних історій, Українське бюро кредитних історій та Міжнародне бюро кредитних історій;
7) керівник з ліцензування - керівник структурного підрозділу Національного банку, до основних завдань якого належить забезпечення реалізації функцій Національного банку у сфері видачі ліцензій;
8) керівники заявника/небанківської установи - одноособовий виконавчий орган або члени колегіального виконавчого органу та члени ради (наглядової, спостережної ради - за наявності) заявника/небанківської установи;
9) кінцевий власник істотної участі - фізична особа, юридична особа, у структурі власності якої немає інших власників істотної участі в юридичній особі, визначених відповідно до вимог цього Положення, міжнародна фінансова установа, публічна компанія, держава або територіальна громада в особі відповідного державного органу або органу місцевого самоврядування;
10) ключовий учасник юридичної особи - будь-яка фізична особа, яка володіє корпоративними правами такої юридичної особи, юридична особа, що володіє двома і більше відсотками корпоративних прав такої юридичної особи, водночас:
якщо юридична особа має більше ніж 20 учасників - фізичних осіб, то ключовими учасниками є 20 учасників - фізичних осіб, частки яких є найбільшими;
якщо однакові за розміром пакети корпоративних прав юридичної особи належать більше ніж 20 учасникам - фізичним особам, то ключовими учасниками є всі фізичні особи, які володіють двома і більше відсотками корпоративних прав такої юридичної особи;
11) контролер - фізична або юридична особа, щодо якої немає контролерів - фізичних осіб та яка має змогу здійснювати вирішальний вплив на управління або діяльність юридичної особи шляхом прямого та/або опосередкованого володіння самостійно або разом з іншими особами часткою в юридичній особі, що відповідає еквіваленту 50 чи більше відсотків статутного капіталу та/або голосів юридичної особи, або незалежно від формального володіння здійснювати такий вплив на підставі договору чи будь-яким іншим чином;
12) контроль - можливість здійснювати вирішальний вплив на управління та/або діяльність юридичної особи шляхом прямого та/або опосередкованого володіння однією особою самостійно або разом з іншими особами часткою в юридичній особі, що відповідає еквіваленту 50 чи більше відсотків статутного капіталу та/або голосів юридичної особи, або незалежно від формального володіння можливість здійснювати такий вплив на підставі договору чи будь-яким іншим чином;
13) ланцюг володіння корпоративними правами юридичної особи - інформація про склад ключових учасників юридичної особи, яка включає інформацію про ключових учасників першого і кожного наступного рівня володіння корпоративними правами юридичної особи;
14) ліцензія - ліцензія, що видається Національним банком на провадження діяльності з надання фінансових послуг із переказу коштів у національній валюті без відкриття рахунків;
15) небанківська установа - небанківська фінансова установа або оператор поштового зв'язку, що має чинну ліцензію;
16) небанківська фінансова установа - юридична особа, яка відповідно до законодавства України не є банком та внесена до Реєстру фінансових установ у порядку, установленому законодавством України;
17) оператор поштового зв'язку - юридична особа, яка внесена до Єдиного державного реєстру операторів поштового зв'язку (далі - Реєстр операторів) у порядку, установленому законодавством України, та щодо якої в Реєстрі операторів є інформація про надання нею послуг із поштового переказу, а також національний оператор поштового зв'язку;
18) остаточні ключові учасники - ключові учасники - фізичні особи, а також ключові учасники - юридичні особи, які у своєму складі не мають ключових учасників. Остаточними ключовими учасниками також є держава (в особі відповідного органу державної влади), територіальна громада (в особі відповідного органу місцевого самоврядування), міжнародна фінансова установа, а також публічна компанія;
19) публічна компанія - іноземна юридична особа, створена у формі публічного акціонерного товариства, акції якої включені до біржових списків (пройшли процедуру лістингу) і допущені до торгів у регульованому сегменті кваліфікованої фондової біржі;
20) реєстр осіб, які не є фінансовими установами, але мають право надавати окремі фінансові послуги (далі - Реєстр осіб, які не є фінансовими установами) - система одержання, накопичення, зберігання, захисту, використання та поширення адміністративної інформації (даних) про юридичних осіб - суб'єктів господарювання, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, але надають фінансові послуги;
21) рівень володіння корпоративними правами юридичної особи - відносини щодо володіння корпоративними правами юридичної особи між такою юридичною особою та її учасниками. Якщо всі учасники юридичної особи є фізичними особами, то така юридична особа має лише один рівень володіння корпоративними правами;
22) структурні підрозділи - відокремлені підрозділи, невідокремлені структурні підрозділи, пункти надання фінансових послуг, каси, об'єкти поштового зв'язку заявника/небанківської установи, в яких планується здійснювати/здійснюється надання фінансової послуги з переказу коштів;
23) уповноважена особа Національного банку - член Правління Національного банку або інша особа, на яку покладені повноваження щодо прийняття визначених цим Положенням рішень;
24) учасник юридичної особи - особа, яка володіє корпоративними правами цієї юридичної особи.
Інші терміни в цьому Положенні вживаються в значеннях, наведених у Законах України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", "Про поштовий зв'язок" та інших законодавчих актах України.
5. Рішення про видачу ліцензії або відмову в її видачі, а також зупинення, поновлення, відкликання ліцензії приймається Правлінням Національного банку або колегіальним органом, який створений відповідно до статті 15 Закону України "Про Національний банк України" та якому Правлінням Національного банку делеговані окремі повноваження щодо регулювання діяльності та нагляду на ринках небанківських фінансових послуг (далі - Комітет).
Національний банк видає заявнику ліцензію шляхом унесення запису про це до Реєстру фінансових установ або Реєстру осіб, які не є фінансовими установами.
Національний банк у разі прийняття рішення про видачу ліцензії оператору поштового зв'язку вносить інформацію про нього до Реєстру осіб, які не є фінансовими установами, одночасно з видачою йому ліцензії.
Ліцензія набирає чинності з дня внесення до Реєстру фінансових установ або Реєстру осіб, які не є фінансовими установами, запису про видачу ліцензії. Строк дії ліцензії є необмеженим.
Небанківська установа має право розпочати надання послуг із переказу коштів із дня внесення до Реєстру фінансових установ або Реєстру осіб, які не є фінансовими установами, запису про видачу ліцензії та за умови участі небанківської установи в платіжній системі, відомості про яку внесені Національним банком до Реєстру платіжних систем, систем розрахунків, учасників цих систем та операторів послуг платіжної інфраструктури.
6. Небанківська установа не має права передавати ліцензію третім особам.
7. Заявник зобов'язаний:
1) унести плату за розгляд пакета документів, поданого для видачі ліцензії в розмірі, передбаченому нормативно-правовими актами Національного банку з питань затвердження тарифів на послуги (операції) Національного банку;
2) подати копію платіжного документа, що підтверджує здійснення оплати за відповідну послугу, разом з відповідним пакетом документів. Неподання копії відповідного платіжного документа є підставою для залишення Національним банком заяви про видачу ліцензії без розгляду.
Повторне подання заявником заяви про видачу ліцензії, яка була залишена Національним банком без розгляду згідно з пунктом 61 розділу VII цього Положення, не потребує здійснення заявником повторної оплати, якщо повторне подання заяви здійснюється протягом трьох місяців із дня залишення попередньої заяви про видачу ліцензії без розгляду.
Національний банк повертає заявнику сплачені ним кошти за послугу з розгляду пакета документів щодо видачі ліцензії, якщо заявником протягом трьох місяців із дня повернення Національним банком документів на доопрацювання не було повторно подано до Національного банку документів щодо видачі ліцензії або в разі надходження від заявника відповідного клопотання (якщо послуга не була надана).
Послуга щодо розгляду пакета документів, поданого для отримання ліцензії, уважається наданою, а плата за розгляд пакета документів не підлягає поверненню, якщо за відповідним пакетом документів Національний банк прийняв рішення про видачу/відмову у видачі ліцензії.
8. Оператор поштового зв'язку зобов'язаний не пізніше наступного робочого дня з дати припинення надання послуг поштового зв'язку або припинення надання послуг із виконання поштового переказу, або виключення з Реєстру операторів інформації про оператора поштового зв'язку чи інформації про надання ним послуг із виконання поштового переказу припинити надання послуг із переказу коштів та письмово повідомити про це Національний банк.
9. Небанківська установа зобов'язана в разі прийняття нею рішення про припинення надання послуг із переказу коштів письмово повідомити про це Національний банк протягом п'яти робочих днів із дня прийняття такого рішення.
II. Умови для отримання ліцензії та здійснення діяльності з переказу коштів
10. Національний банк видає ліцензію заявнику за умови дотримання таких вимог:
1) наявність інформації про заявника в Реєстрі фінансових установ/Реєстрі операторів;
2) відповідність фінансового стану заявника вимогам розділу IV цього Положення;
3) відповідність структури власності заявника вимогам розділу VI цього Положення;
4) не було протягом року, що передує даті надходження документів, фактів порушення заявником вимог нормативно-правових актів Національного банку, законодавства України з питань регулювання ринків фінансових послуг (тільки для небанківських фінансових установ), у сфері надання послуг поштового зв'язку в частині поштового переказу (тільки для операторів поштового зв'язку), у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, валютного законодавства та/або застосованих до нього заходів впливу за порушення зазначеного законодавства України;
5) відповідність умов та порядку надання послуг із переказу коштів законодавству України з питань переказу коштів.
Умови та порядок надання послуг із переказу коштів визначаються в документі, зазначеному в підпункті 6 пункту 18 розділу III цього Положення;
6) відповідність заявника, його керівників, власників істотної участі в ньому вимогам щодо ділової репутації, визначеним у розділі V цього Положення;
7) наявність в оператора поштового зв'язку не менше 50 структурних підрозділів, в яких планується здійснення діяльності з переказу коштів, розташованих на території не менше 50 відсотків областей України (крім території, визнаної тимчасово окупованою відповідно до законодавства України, та території, на якій тимчасово не здійснюють свої повноваження органи державної влади України);
8) наявність в оператора поштового зв'язку не менше ніж 50 відсотків доходів за попередній звітний рік/на останню звітну дату, що отримані від діяльності у сфері надання послуг поштового зв'язку, що підтверджується аудиторським звітом суб'єкта аудиторської діяльності з інформацією про структуру цих доходів.
11. Небанківська установа зобов'язана протягом трьох місяців із дня внесення до Реєстру фінансових установ або Реєстру осіб, які не є фінансовими установами, запису про видачу ліцензії, але до дня проведення першої операції з переказу коштів, розробити та затвердити керівником небанківської установи або іншим уповноваженим органом згідно зі статутом такі внутрішні документи:
1) внутрішні правила про переказ коштів відповідно до узгоджених Національним банком умов та порядку надання послуг із переказу коштів, положень правил платіжної системи, учасником якої є або планує бути небанківська установа, та з дотриманням вимог законодавства України з питань переказу коштів;
2) порядок внутрішнього контролю за наданням послуг із переказу коштів;
3) внутрішні документи з питань фінансового моніторингу з урахуванням вимог законодавства України у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та Положення про здійснення установами фінансового моніторингу, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 28 липня 2020 року № 107;
4) внутрішні документи з питань реалізації спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) з урахуванням вимог законодавства України у сфері реалізації спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій);
5) внутрішні документи, які мають визначати порядок розрахунку ліміту залишку готівки в касі пунктів надання фінансових послуг й періодичність проведення інкасації готівкових коштів у пунктах надання фінансових послуг й платіжних пристроях (для небанківських установ, які мають намір надавати послуги з приймання готівки для подальшого її переказу).
12. Внутрішні правила про переказ коштів мають містити такі положення:
1) перелік та опис видів послуг щодо переказу коштів, які надаватимуться небанківською установою [із зазначенням способів ініціювання переказів, їх цільового призначення, користувачів (фізичні особи/суб'єкти господарювання), платіжних інструментів, які використовуватимуться (для документів на переказ має бути наведений перелік їх реквізитів), порядку перевірки користувачем реквізитів переказу перед його ініціюванням та порядку надання користувачу документа, який підтверджуватиме здійснення переказу];
2) опис виконання всіх зазначених послуг та перелік залучених сторін під час їх надання (для кожної послуги окремо), а також щодо кожної окремої послуги:
схему руху коштів під час переказу з моменту ініціювання до його завершення;
порядок проведення небанківською установою розрахунків з іншими учасниками переказу коштів;
час оброблення операцій та строки проведення переказу коштів;
3) строки та порядок зберігання інформації про здійснення переказу коштів;
4) порядок повернення коштів ініціатору переказу в разі неможливості їх зарахування на рахунок або виплати в готівковій формі одержувачу, а також відкликання переказу ініціатором;
5) порядок вирішення спорів між небанківською установою та користувачами (платниками та отримувачами коштів);
6) опис вимог до порядку надання послуг через структурні підрозділи (із зазначенням переліку видів послуг, які надаватимуться структурними підрозділами, підпорядкованості таких структурних підрозділів, порядку проведення їх виїзних та безвиїзних перевірок), а також опис користування послугами зовнішніх виконавців та участі небанківської установи в платіжних системах.
13. Порядок внутрішнього контролю за наданням послуг із переказу коштів має містити такі положення:
1) опис системи управління ризиками та процедур, які небанківська установа запровадить для оцінки та запобігання таким ризикам (за кожним ризиком окремо);
2) опис процедур проведення періодичного та постійного контролю за наданням послуг із переказу коштів, уключаючи їх частоту та перелік відповідальних осіб;
3) опис способів моніторингу та контролю за функціями, які виконуються зовнішніми виконавцями;
4) опис способів моніторингу та контролю за наданням послуг із переказу коштів структурними підрозділами небанківської установи (у разі їх наявності).
14. Оператор поштового зв'язку, який отримав ліцензію, протягом усього строку її дії зобов'язаний забезпечити:
1) облік коштів за операціями з переказу коштів окремо від коштів, пов'язаних з наданням послуг поштового зв'язку та іншою підприємницькою діяльністю;
2) наявність не менше 50 структурних підрозділів, в яких здійснюється діяльність з переказу коштів, розташованих на території не менше 50 відсотків областей України (крім території, визнаної тимчасово окупованою відповідно до законодавства України, та території, на якій тимчасово не здійснюють свої повноваження органи державної влади України).
15. Небанківська установа зобов'язана протягом усього строку дії ліцензії дотримуватися вимог законодавства України, уключаючи вимоги цього Положення, правил платіжних систем, учасником яких вона є, узгоджених Національним банком умов та порядку надання небанківською установою послуг із переказу коштів, а також виконувати вимоги, розпорядження, рішення Національного банку (уключаючи ті, що стосуються усунення виявлених порушень вимог, передбачених цим Положенням), надавати на вимогу Національного банку інформацію, документи і звітність у встановлений Національним банком строк.
16. Небанківська установа зобов'язана протягом усього строку дії ліцензії щороку до 01 червня подавати Національному банку такі документи:
1) фінансову звітність, складену відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності, у складі форми № 1 "Баланс" ("Звіт про фінансовий стан") [далі - форма № 1 "Баланс" ("Звіт про фінансовий стан)"], форми № 2 "Звіт про фінансові результати" ("Звіт про сукупний дохід") [далі - форма № 2 "Звіт про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід)"], форми № 3 "Звіт про рух грошових коштів (за прямим методом)" (далі - форма № 3 "Звіт про рух грошових коштів"), форми № 4 "Звіт про власний капітал" (далі - форма № 4 "Звіт про власний капітал") додатка 1 до Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 1 "Загальні вимоги до фінансової звітності", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07 лютого 2013 року № 73, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 лютого 2013 року за № 336/22868 (зі змінами) (далі - Положення бухгалтерського обліку), і приміток до фінансової звітності (далі - примітки до фінансової звітності), що відповідають вимогам, установленим Положенням бухгалтерського обліку, або Фінансову звітність малого підприємства за формою додатка 1 до Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 25 "Спрощена фінансова звітність", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25 лютого 2000 року № 39, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 березня 2000 року за № 161/4382 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 24 січня 2011 року № 25) (зі змінами) (далі - "Фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва"), за попередній звітний рік;
2) аудиторський звіт суб'єкта аудиторської діяльності про підтвердження достовірності та повноти фінансової звітності, її відповідності міжнародним стандартам фінансової звітності.
Аудиторський звіт щодо фінансової звітності небанківської установи має бути підготовлений суб'єктом аудиторської діяльності, який має право проводити обов'язковий аудит фінансової звітності небанківських фінансових установ.
17. Небанківська установа в разі виявлення обставин, що свідчать про невідповідність вимогам, установленим цим Положенням, зобов'язана письмово повідомити про це Національний банк протягом п'яти робочих днів із дня виявлення таких обставин.
III. Порядок подання документів Національному банку для отримання ліцензії
18. Заявник для отримання ліцензії зобов'язаний подати до Національного банку такі документи:
1) заяву про видачу ліцензії на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків за формою, наведеною в додатку 1 до цього Положення (крім операторів поштового зв'язку), або заяву про видачу ліцензії на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків та включення до Реєстру осіб, які не є фінансовими установами, за формою, наведеною в додатку 2 до цього Положення (для операторів поштового зв'язку);
2) опис документів, що додаються до заяви про видачу ліцензії на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків.
Копія опису з відміткою про дату прийняття документів Національним банком та підписом відповідальної особи видається заявнику шляхом вручення уповноваженому представнику або надсилання поштою протягом п'яти робочих днів із дня одержання заяви про видачу ліцензії на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків;
3) бізнес-план щонайменше на три роки діяльності, який має бути складений з урахуванням вимог, визначених у додатку 3 до цього Положення, затверджений вищим органом управління заявника та підписаний керівником заявника (далі - бізнес-план);
4) анкету юридичної особи (додаток 4 до цього Положення);
5) копію статуту - для заявників, актуальна редакція статуту яких не оприлюднена на порталі електронних сервісів Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр).
Заявник, який створений та/або діє на підставі модельного статуту, затвердженого Кабінетом Міністрів України, подає копію рішення про його створення або про провадження діяльності на підставі модельного статуту, підписаного її засновниками;
6) інформаційну довідку щодо умов та порядку надання послуг із переказу коштів (далі - інформаційна довідка) (додаток 5 до цього Положення);
7) фінансову звітність, складену відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності, у складі форми № 1 "Баланс" ("Звіт про фінансовий стан"), форми № 2 "Звіт про фінансові результати" ("Звіт про сукупний дохід"), форми № 3 "Звіт про рух грошових коштів", форми № 4 "Звіт про власний капітал" і приміток до фінансової звітності або "Фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва":
за попередній звітний рік (за наявності);
станом на останню звітну дату, що передує зверненню заявника до Національного банку із заявою про видачу ліцензії (якщо така дата не збігається з кінцем звітного року).
У примітках до фінансової звітності оператора поштового зв'язку має міститися інформація щодо структури його доходів.
Якщо за даними фінансової звітності дебіторська заборгованість заявника становить більше ніж 10 відсотків його активів, то додатково до фінансової звітності подається розшифрування такої дебіторської заборгованості, уключаючи інформацію про сторони та суму операцій, строки та умови погашення дебіторської заборгованості, інформацію про наявність забезпечення і характер відшкодування, яке надаватиметься під час погашення.
Якщо за даними фінансової звітності фінансові інвестиції заявника становлять більше ніж 10 відсотків його активів, то додатково до фінансової звітності надається детальна інформація щодо таких інвестицій, із зазначенням цільового призначення інвестицій, об'єкта та суми інвестицій.
Національний банк має право вимагати надання додаткової інформації та документів щодо фінансової звітності заявника;
8) аудиторський звіт, підготовлений суб'єктом аудиторської діяльності, який має право проводити обов'язковий аудит фінансової звітності небанківських фінансових установ, про підтвердження достовірності та повноти фінансової звітності, визначеної в підпункті 7 пункту 18 розділу III цього Положення, та інформацію такого суб'єкта аудиторської діяльності про підтвердження:
джерел походження коштів для формування власного (статутного та/або додаткового) капіталу, оплати вартості частки в статутному капіталі (пакета акцій) заявника та достатності його фінансового стану для здійснення діяльності з переказу коштів згідно з бізнес-планом; та
наявності не менше ніж 50 відсотків доходів оператора поштового зв'язку за попередній звітний рік/на останню звітну дату від діяльності у сфері надання послуг поштового зв'язку з інформацією про структуру цих доходів.
Інформація суб'єкта аудиторської діяльності про підтвердження джерел походження коштів для формування власного (статутного та/або додаткового) капіталу, оплати вартості частки в статутному капіталі (пакета акцій) не подається небанківськими установами, джерела походження коштів для формування власного (статутного та/або додаткового) капіталу, оплати вартості частки в статутному капіталі (пакета акцій) яких були перевірені Національним банком на підставах і в порядку, передбачених нормативно-правовими актами Національного банку під час ліцензування таких небанківських установ [якщо розмір власного (статутного та/або додаткового) капіталу таких небанківських установ не було збільшено порівняно з його розміром на дату перевірки джерел походження коштів Національним банком].
Якщо розмір власного (статутного та/або додаткового) капіталу небанківських установ, джерела походження коштів для формування власного (статутного та/або додаткового) капіталу, оплати вартості частки в статутному капіталі (пакета акцій) яких були перевірені Національним банком на підставах і в порядку, передбачених нормативно-правовими актами Національного банку під час ліцензування таких небанківських установ, було збільшено порівняно з його розміром на дату такої перевірки джерел походження коштів Національним банком, то такі небанківські установи надають інформацію суб'єкта аудиторської діяльності про підтвердження джерел походження коштів для формування власного (статутного та/або додаткового) капіталу в обсязі, необхідному для такого збільшення;
9) документи про структуру власності заявника, передбачені в пункті 45 розділу VI цього Положення. Зазначені документи подаються станом на перше число місяця, в якому заявник звертається до Національного банку із заявою про видачу ліцензії;
10) довідки банків, що обслуговують рахунки заявника, які містять інформацію про рух коштів на рахунках із дати відкриття рахунку, але за період не більше ніж три останні місяці, і про залишки на рахунках станом на будь-яку дату протягом двох тижнів, що передують даті одержання пакета документів;
11) довідку уповноваженого органу про те, є чи немає у заявника заборгованості зі сплати податків, зборів станом на будь-яку дату протягом двох тижнів, що передують даті одержання пакета документів;
12) кредитні звіти з кваліфікованих бюро кредитних історій щодо заявника станом на будь-яку дату протягом двох тижнів, що передують даті одержання пакета документів;
13) інформацію про наявність в оператора поштового зв'язку структурних підрозділів за формою, наведеною в додатку 6 до цього Положення;
14) документи, які підтверджують відповідність керівника оператора поштового зв'язку вимогам щодо ділової репутації, визначеним у пункті 44 розділу V цього Положення, а саме:
копію документа про призначення на посаду керівника;
анкету керівника оператора поштового зв'язку (додаток 7 до цього Положення), підписану керівником оператора поштового зв'язку;
копію документа про вищу освіту, засвідчену керівником оператора поштового зв'язку;
копію трудової книжки, засвідчену керівником оператора поштового зв'язку;
копії всіх сторінок паспорта керівника оператора поштового зв'язку, які містять його фотографію, прізвище, ім'я, по батькові (у разі наявності), дату народження, серію і номер паспорта, дату видачі та найменування органу, що його видав, реєстрацію місця проживання (для фізичних осіб - іноземців у разі наявності), інформацію про громадянство;
для керівника, паспорт якого оформлено у вигляді картки, що містить безконтактний електронний носій, - копію документа з інформацією про реєстрацію місця його проживання;
для керівника-іноземця, який не має в паспорті інформації про місце проживання, - копію документа, що може підтвердити адресу його постійного місця проживання;
кредитні звіти від кваліфікованих бюро кредитних історій щодо керівника оператора поштового зв'язку станом на будь-яку дату протягом двох тижнів, що передують даті надходження пакета документів;
довідку, видану компетентним органом за місцем проживання особи, про стан виконання особою обов'язків зі сплати податків, зборів та інших обов'язкових платежів станом на будь-яку дату протягом двох тижнів, що передують даті надходження пакета документів;
довідку, видану компетентним органом за місцем проживання особи, про наявність чи відсутність в особи судимості.
Документи, передбачені в підпункті 14 пункту 18 розділу III цього Положення, подаються щодо кожного керівника окремо;
15) документи, які підтверджують джерела походження коштів для формування власного (статутного та/або додаткового) капіталу, оплати вартості частки в статутному капіталі (пакета акцій) заявника відповідно до вимог пунктів 37, 38 розділу IV цього Положення.
Вимоги підпункту 15 пункту 18 розділу III цього Положення не поширюються на небанківські установи, джерела походження коштів для формування власного (статутного та/або додаткового) капіталу, оплати вартості частки в статутному капіталі (пакета акцій) яких були перевірені Національним банком на підставах і в порядку, передбачених нормативно-правовими актами Національного банку під час ліцензування таких небанківських установ [якщо розмір власного (статутного та/або додаткового) капіталу таких небанківських установ не було збільшено порівняно з його розміром на дату перевірки джерел походження коштів Національним банком].
Якщо розмір власного (статутного та/або додаткового) капіталу небанківських установ, джерела походження коштів для формування власного (статутного та/або додаткового) капіталу, оплати вартості частки в статутному капіталі (пакета акцій) яких були перевірені Національним банком на підставах і в порядку, передбачених нормативно-правовими актами Національного банку під час ліцензування таких небанківських установ, було збільшено порівняно з його розміром на дату такої перевірки джерел походження коштів Національним банком, то такі небанківські установи подають документи, передбачені підпунктом 15 пункту 18 розділу III цього Положення, щодо джерел походження коштів в обсязі, необхідному для такого збільшення.
19. Заявник має право подати до Національного банку заяву про видачу ліцензії одночасно із заявою про включення такої особи до Реєстру фінансових установ (крім операторів поштового зв'язку).
20. Небанківська установа має право звернутися до Національного банку із заявою в довільній формі про отримання витягу з Реєстру фінансових установ або Реєстру осіб, які не є фінансовими установами, оформлення якого здійснюється в порядку, визначеному абзацами другим та третім пункту 65 розділу VII цього Положення.
21. Документи та/або їх копії, що подаються заявником для видачі ліцензії, а також інші документи, які подаються небанківською установою до Національного банку відповідно до вимог розділів II - IV, VI цього Положення, мають бути викладені українською мовою і не містити виправлень та/або неточностей.
Документи, які складені іноземною мовою, мають супроводжуватися нотаріально засвідченим перекладом українською мовою.
Офіційні документи стосовно іноземних юридичних осіб, які були видані на території іноземної держави, мають бути легалізовані в установленому порядку, якщо інше не передбачено законом або міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Копії цих документів мають бути нотаріально засвідченими. Сторінки документів мають бути пронумеровані, прошиті, засвідчені підписом керівника заявника/небанківської установи.
Разом із документами на паперових носіях до Національного банку обов'язково подаються копії цих документів в електронному вигляді (далі - електронні копії документів).
Електронні копії документів мають створюватись у вигляді файлів, які містять відскановані з паперових носіїв зображення документів.
Сканування з паперових носіїв зображення документів здійснюється з урахуванням таких вимог:
1) формат готового файла - pdf;
2) сканована копія кожного окремого документа зберігається як окремий файл;
3) файл повинен мати коротку назву латинськими літерами, що відображає зміст та реквізити документа;
4) документи, що містять більше однієї сторінки, скануються в один файл;
5) роздільна здатність сканування не нижче ніж 300 dpi.
Анкета юридичної особи (додаток 4 до цього Положення), інформація про наявність в оператора поштового зв'язку структурних підрозділів (додаток 6 до цього Положення), анкета керівника оператора поштового зв'язку (додаток 7 до цього Положення) додатково подаються в електронному вигляді у форматі xls або xlsx.
Електронні копії документів подаються до Національного банку на цифрових носіях інформації [компакт-дисках (CD/DVD) або USB-флешнакопичувачах] або надсилаються засобами електронної пошти Національного банку з урахуванням технічних можливостей цієї системи (за умови підключення небанківської установи/заявника до системи електронної пошти Національного банку).
22. Небанківські установи/заявники мають право не подавати документи, які вже подавалися до Національного банку для внесення до Реєстру фінансових установ або Реєстру осіб, які не є фінансовими установами, або для отримання ліцензії/ліцензії на здійснення валютних операцій/ліцензії на провадження діяльності з надання фінансових послуг із метою дотримання вимог, передбачених цим Положенням та іншими нормативно-правовими актами Національного банку, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України, за умови, що такі документи не були повернуті небанківській установі/заявнику, є дійсними та оформленими згідно з вимогами цього Положення, а інформація, яка в них міститься, є актуальною.
Небанківська установа/заявник для цілей абзацу першого пункту 22 розділу III цього Положення подає до Національного банку клопотання, в якому наводить перелік поданих документів із зазначенням їх назв, дат видачі, органів (осіб), що їх видали, інформацію про те, коли відповідні документи подавалися до Національного банку, а також запевнення, що ці документи є дійсними, а інформація, яка в них міститься, є актуальною.
23. Національний банк має право вимагати від заявника/небанківської установи подання додаткових документів, інформації, пояснень для уточнення відомостей, які містяться в поданих до Національного банку документах, та необхідні для прийняття рішень відповідно до цього Положення, з наведенням обґрунтування в потребі такої інформації/документів.
24. Небанківська установа зобов'язана:
1) письмово повідомити Національний банк про внесення змін до статуту протягом 10 робочих днів із дати їх державної реєстрації та надати короткий опис таких змін;
2) подати до Національного банку для узгодження в разі зміни умов та порядку надання послуг із переказу коштів оновлену інформаційну довідку (додаток 5 до цього Положення) з урахуванням змін та письмово повідомити Національному банку у зв'язку з чим були внесені такі зміни.
Оновлена інформаційна довідка не подається в разі зміни відомостей, наведених у пунктах 4 - 6, у таблиці 10 пункту 7 та в пункті 9 розділу I додатка 5 до цього Положення.
Національний банк зобов'язаний протягом 30 робочих днів із дня отримання від небанківської установи оновленої інформаційної довідки розглянути таку довідку на відповідність законодавству України з питань переказу коштів та про результати розгляду в письмовій формі повідомити небанківську установу.
Національний банк у разі невідповідності оновленої інформаційної довідки законодавству України з питань переказу коштів повідомляє небанківську установу про такі невідповідності.
Небанківська установа має право повторно подати до Національного банку оновлену інформаційну довідку після усунення недоліків, пов'язаних із невідповідністю законодавству України з питань переказу коштів, зазначених у повідомленні Національного банку.
Небанківська установа зобов'язана протягом 10 робочих днів із дати узгодження Національним банком змін до умов та порядку надання послуг із переказу коштів, якщо ці зміни стосуються положень внутрішніх документів небанківської установи, визначених у пунктах 12 та 13 розділу II цього Положення, унести відповідні зміни до цих документів.
Небанківська установа не має права надавати послуги з переказу коштів згідно зі змінами до умов та порядку надання послуг із переказу коштів, якщо ці зміни не узгоджені з Національним банком.
25. Небанківська установа в разі укладення договору про участь в іншій платіжній системі ніж та, що зазначена в узгодженій Національним банком інформаційній довідці, та у зв'язку з цим зміною видів послуг, які надаються небанківською установою, зобов'язана подати для узгодження оновлену інформаційну довідку (додаток 5 до цього Положення).
Національний банк зобов'язаний протягом 30 робочих днів із дня отримання від небанківської установи оновленої інформаційної довідки розглянути таку довідку на відповідність законодавству України з питань переказу коштів та про результати розгляду в письмовій формі повідомити небанківську установу.
Національний банк у разі невідповідності оновленої інформаційної довідки законодавству України з питань переказу коштів повідомляє небанківську установу про невідповідність.
Небанківська установа має право повторно подати до Національного банку оновлену інформаційну довідку після усунення недоліків, пов'язаних із невідповідністю законодавству України з питань переказу коштів, зазначених у повідомленні Національного банку.
Небанківська установа зобов'язана протягом 10 робочих днів із дня узгодження Національним банком змін до умов та порядку надання послуг із переказу коштів, якщо ці зміни стосуються положень внутрішніх документів небанківської установи, визначених у пунктах 12 та 13 розділу II цього Положення, унести відповідні зміни до цих документів.
Небанківська установа не має права надавати послуги з переказу коштів згідно зі змінами до умов та порядку надання послуг із переказу коштів, якщо ці зміни не узгоджені з Національним банком.
26. Небанківська установа в разі зміни відомостей, що зазначені в анкеті юридичної особи (додаток 4 до цього Положення), зобов'язана протягом 10 робочих днів із дня настання змін у письмовій формі повідомити Національний банк про такі зміни та подати оновлену анкету.
27. Оператор поштового зв'язку надсилає інформацію про будь-які зміни в інформації, зазначеній у додатку 6 до цього Положення (щодо зміни видів послуг, відкриття/закриття структурних підрозділів, зміни місцезнаходження), до Національного банку протягом 10 робочих днів із дня виникнення таких змін.
28. Заявник/небанківська установа несуть відповідальність за достовірність відомостей та справжність документів (їх копій), що подаються ними до Національного банку згідно з цим Положенням.
IV. Вимоги до фінансового стану заявника/небанківської установи
29. Фінансовий стан заявника повинен бути достатнім для здійснення діяльності з переказу коштів згідно з бізнес-планом. Бізнес-план має складатися з урахуванням вимог цього Положення. Розрахунки доходів та витрат у бізнес-плані мають бути обґрунтованими. Національний банк має право вимагати від заявника подання додаткових документів для обґрунтування розрахунків, передбачених бізнес-планом.
Національний банк має право визнати фінансовий стан заявника таким, що не відповідає вимогам, установленим цим Положенням, якщо зі змісту бізнес-плану та/або фінансової звітності вбачається відсутність пропорційних запланованим обсягу та характеру діяльності заявника ресурсів для належного здійснення діяльності з переказу коштів.
30. Розмір власного капіталу заявника (крім оператора поштового зв'язку) має відповідати вимогам, установленим Національним банком/Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.
31. Оператор поштового зв'язку для отримання ліцензії зобов'язаний забезпечити наявність мінімального власного капіталу в розмірі 10 мільйонів гривень.
32. Небанківська установа зобов'язана протягом дії ліцензії забезпечувати наявність мінімального власного капіталу в розмірі, установленому в пунктах 30, 31 розділу IV цього Положення.
33. Заявник зобов'язаний мати достатньо грошових коштів для покриття витрат, передбачених бізнес-планом на перший рік здійснення діяльності з переказу коштів.
Заявник має право надати до Національного банку інформацію та документи з метою підтвердження отримання майбутніх доходів у розмірі, достатньому для покриття таких витрат, якщо у заявника немає грошових коштів у розмірі, достатньому для покриття витрат, передбачених бізнес-планом на перший рік здійснення діяльності з переказу коштів.
Національний банк має право визнати фінансовий стан заявника достатнім для здійснення діяльності з переказу коштів за умови підтвердження заявником інформації щодо отримання доходів у майбутньому, наведеної в бізнес-плані та інших документах (у разі їх надання).
34. Заявник повинен відповідати таким вимогам:
1) не мати заборгованості зі сплати податків і зборів;
2) не мати фінансових інвестицій у капітал ключових учасників у його структурі власності, сумарний розмір яких перевищує 25 відсотків власного капіталу заявника;
3) не мати суттєвих порушень фінансових зобов'язань протягом останнього року його діяльності щодо будь-якого банку або іншої юридичної чи фізичної особи.
Суттєвим є невиконання або неналежне виконання зобов'язання фінансового характеру, сума якого перевищує 300 тисяч гривень (або еквівалент цієї суми в іноземній валюті), а строк прострочення виконання зобов'язання фінансового характеру перевищує 90 календарних днів.
Заявник має право надати Національному банку письмові пояснення щодо обставин виникнення суттєвих порушень фінансових зобов'язань у разі їх наявності. Національний банк має право не відмовляти у видачі ліцензії, якщо відповідні фінансові зобов'язання виконані на дату одержання пакета документів, що має бути підтверджено кредиторами за такими зобов'язаннями.