• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Методологічних положень з організації державного статистичного спостереження щодо основних показників економічної діяльності підприємств сфери нефінансових послуг

Державна служба статистики України | Наказ, Положення від 30.01.2015 № 27
Реквізити
  • Видавник: Державна служба статистики України
  • Тип: Наказ, Положення
  • Дата: 30.01.2015
  • Номер: 27
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна служба статистики України
  • Тип: Наказ, Положення
  • Дата: 30.01.2015
  • Номер: 27
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА СЛУЖБА СТАТИСТИКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
30.01.2015 № 27
Про затвердження Методологічних положень з організації державного статистичного спостереження щодо основних показників економічної діяльності підприємств сфери нефінансових послуг
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Державної служби статистики № 275 від 27.10.2017 № 358 від 04.11.2019 )
Відповідно до підпункту 4 пункту 4 Положення про державну службу статистики України від 23 вересня 2014 р. № 481, з метою забезпечення доступності, гласності й відкритості статистичної інформації, її джерел і методології складання
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити схвалені Комісією з питань удосконалення методології та звітної документації Державної служби статистики України Методологічні положення з організації державного статистичного спостереження щодо основних показників економічної діяльності підприємств сфери нефінансових послуг (далі - Методологічні положення), що додаються, та ввести їх у дію з 01 квітня 2015 року.
2. Департаменту статистики послуг (Кармазіна О.О.) здійснювати організаційне керівництво щодо застосування на практиці Методологічних положень, затверджених цим наказом.
3. Визнати таким, що втратив чинність, з 01 березня 2015 року наказ Державної служби статистики України від 11 лютого 2014 року № 32 "Про затвердження Методологічних положень з організації державних статистичних спостережень щодо обсягів реалізованих послуг".
4. Департаменту поширення інформації та комунікацій (Вишневська О.А.) забезпечити оприлюднення Методологічних положень, затверджених цим наказом, на офіційному веб-сайті Державної служби статистики України.
5. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
В. о. ГоловиІ.М. Жук
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державної служби
статистики України
30.01.2015 № 27
(у редакції наказу
Державної служби статистики
України
27.10.2017 № 275
зі змінами, затвердженими
наказом Державної служби
статистики України
08.02.2019 № 56)
(зі змінами, затвердженими
наказом Державної служби
статистики України
04.11.2019 № 358
)
МЕТОДОЛОГІЧНІ ПОЛОЖЕННЯ
з організації державного статистичного спостереження щодо основних показників економічної діяльності підприємств сфери нефінансових послуг
I. Загальні положення
1. Методологічні положення державного статистичного спостереження щодо основних показників економічної діяльності підприємств сфери нефінансових послуг (далі - державне статистичне спостереження) визначають методологію проведення державного статистичного спостереження, уключаючи питання щодо одиниць спостереження та його термінології, методів збору даних, формування сукупності одиниць, звітно-статистичної документації, порядку розробки та поширення його результатів.
2. Методологічні положення ґрунтуються на нормах Господарського кодексу України, Цивільного кодексу України, законів України "Про державну статистику", "Про інформацію", Концепції розвитку державної статистики підприємств України (наказ Держкомстату від 28.12.2007 № 478), наказів Держкомстату від 21.12.2009 № 481 "Про затвердження Положення про Реєстр статистичних одиниць та формування основ сукупностей одиниць статистичних спостережень за діяльністю підприємств", від 29.12.2009 № 498 "Про затвердження структури плану статистичного спостереження та глосарія до нього", від 28.07.2015 № 180 "Про затвердження Концепції забезпечення статистичної конфіденційності" та розроблені, враховуючи вимоги Регламенту Європарламенту та Ради Європейського Економічного Співтовариства № 1165/98 від 19.05.1998 стосовно короткотермінової статистики підприємств (далі - Регламент (ЄС) № 1165/98), Регламенту (ЄС) № 586/2001 від 26.03.2001, що впроваджує Регламент (ЄС) № 1165/98, регламентів (ЄС) № 1158/2005 від 06.07.2005 та № 1503/2006 від 28.09.2006, що вносять поправки стосовно визначень та переліку показників, періодичності збору даних, вказаних у Регламенті (ЄС) № 1165/98, та національні особливості.
II. Основні терміни та поняття. Скорочення
1. Для цілей Методологічних положень терміни вживаються у значеннях, визначених Глосарієм до плану статистичного спостереження [4], Положенням про Реєстр статистичних одиниць та формування основ сукупності одиниць статистичних спостережень за діяльністю підприємств [8], а також у такому значенні:
1) обсяг реалізованих послуг - вартість виконаних та наданих за межі підприємства послуг, яка визначається в оформлених як підстава для розрахунків із покупцями (замовниками) документах (уключаючи послуги за бартерним контрактом) незалежно від надходження платежів, уключаючи податок на додану вартість;
2) послуги - результат економічної діяльності, відносно якого не можна встановити права власності. Послуги не підлягають продажу окремо від процесу їх виробництва. Момент завершення виробництва послуги збігається з моментом надання її споживачеві;
3) нефінансові послуги - послуги, які не пов'язані з фінансовою та страховою діяльністю. Вони не включають також адміністративні послуги, послуги громадських та політичних організацій.
2. Скорочення:
КВЕД - Класифікація видів економічної діяльності ДК 009:2010, затверджена наказом Держспоживстандарту України від 11.10.2010 № 457 (зі змінами);
КОАТУУ - Класифікатор об'єктів адміністративно-територіального устрою України ДК 014-97, затверджений наказом Держстандарту України від 31.10.1997 № 659 (зі змінами та доповненнями);
КІСЕ - Класифікація інституційних секторів економіки, затверджена наказом Держкомстату від 03.12.2014 № 378;
КОПФГ - Класифікація організаційно-правових форм господарювання, затверджений наказом Держспоживстандарту України від 28.05.2004 № 97 зі змінами;
РСО - Реєстр статистичних одиниць;
СНР - Система національних рахунків;
СРП - Статистичний реєстр підприємств;
Т - рік формування сукупності одиниць державного статистичного спостереження.
III. Методологічні та практичні аспекти організації та проведення державного статистичного спостереження
1. Мета й основні характеристики державного статистичного спостереження
1. Метою проведення державного статистичного спостереження є формування короткотермінової статистичної інформації про обсяг реалізованих послуг підприємствами для інформаційного забезпечення аналізу сфери нефінансових послуг, статистики національних рахунків та потреб користувачів.
2. Це державне статистичне спостереження охоплює місцеві одиниці підприємств, що належать за КІСЕ до сектору нефінансових корпорацій, які надають ринкові нефінансові послуги, за основним видом економічної діяльності за КВЕД-2010 відносяться до секцій H "Транспорт, складське господарство, поштова та кур'єрська діяльність", І "Тимчасове розміщування й організація харчування", J "Інформація та телекомунікації", L "Операції з нерухомим майном", М "Професійна, наукова та технічна діяльність", N "Діяльність у сфері адміністративного та допоміжного обслуговування, Р "Освіта", Q "Охорона здоров'я та надання соціальної допомоги", R "Мистецтво, спорт, розваги та відпочинок" та розділів 95, 96 секції S "Надання інших видів послуг".
Окрім одиниць, зазначених вище державним статистичним спостереженням охоплюються одиниці, які відносяться за КІСЕ до неринкових некомерційних організацій (НКО) сектору загального державного управління. Це юридичні особи, створені у формі непідприємницьких товариств або організацій, діяльність яких спрямована на досягнення економічних, соціальних та інших результатів, які надають основну частину послуг безкоштовно або за цінами, що не мають економічного значення, фінансуються з державного бюджету та контролюються органами державного управління.
Охоплення державним статистичним спостереженням одиниць, які відносяться за КІСЕ до неринкових некомерційних організацій (НКО) сектору загального державного управління, є національною потребою та не передбачено Регламентом (ЄС) № 1165/98.
3. Державне статистичне спостереження має такі основні характеристики:
1) вид державного статистичного спостереження за ступенем охоплення одиниць: несуцільне основного масиву;
2) періодичність: квартальне;
3) організаційна форма державного статистичного спостереження: статистична звітність;
4) спосіб державного статистичного спостереження: документальний облік;
5) одиниця державного статистичного спостереження: місцева одиниця;
6) респонденти державного статистичного спостереження: юридична особа, відокремлений підрозділ юридичної особи;
7) органи, які здійснюють проведення державного статистичного спостереження: Держстат, територіальні органи Держстату;
8) місце проведення державного статистичного спостереження: регіони України;
9) класифікатори й класифікації, що використовуються при проведенні державного статистичного спостереження: КІСЕ, КВЕД, КОАТУУ, КОПФГ.
2. Форма державного статистичного спостереження
1. Для проведення державного статистичного спостереження використовується форма № 1-послуги (квартальна) "Звіт про обсяги реалізованих послуг" з урахуванням Роз'яснень щодо форми.
2. Форма складається з одного розділу, в якому наводяться дані щодо обсягу реалізованих послуг усім споживачам, у тому числі населенню, уключаючи податок на додану вартість, та обсягу реалізованих послуг усім споживачам за виключенням податку на додану вартість.
3. Інформаційними джерелами для заповнення форми є:
1) дані первинних документів: розрахункові квитанції, касові та товарні чеки, квитки на проїзд у громадському транспорті, наряди-замовлення, замовлення-зобов'язання тощо;
2) даних рахунків 70 "Доходи від реалізації", 71 "Інший операційний дохід", 74 "Інші доходи" Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій та Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 30 листопада 1999 року № 291, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 21 грудня 1999 року за № 893/4186 (зі змінами), а у випадку ведення обліку за спрощеною формою - Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій суб'єктів малого підприємництва, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 19 квітня 2001 року № 186, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05 травня 2001 року за № 389/5580 (зі змінами), міжнародних стандартів фінансової звітності;
3) даних рахунків 32 "Рахунки в казначействі" субрахунок 323 "Спеціальні реєстраційні рахунки для обліку коштів, отриманих як плата за послуги"; 71 "Доходи спеціального фонду" субрахунок 711 "Доходи за коштами, отриманими як плата за послуги" відповідно до Плану рахунків бухгалтерського обліку бюджетних установ, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 26 червня 2013 року № 611, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 18 липня 2013 року за № 1214/23746.
3. Порядок проведення та розробки державного статистичного спостереження, поширення його результатів
1. Звіт за формою № 1-послуги (квартальна) органи державної статистики отримують на паперових носіях або в електронному вигляді.
2. Подання органам державної статистики електронного звіту здійснюється відповідно до Порядку подання електронної звітності до органів державної статистики [9].
3. Отриману первинну інформацію перевіряють на повноту інформації, проводять арифметичний та логічний контролі, контроль взаємозв'язків між показниками різних розділів, контроль із попереднім періодом. У разі виявлення помилок первинна статистична інформація опрацьовується з респондентами, коригується та заноситься до бази даних. Уведення, оброблення й агрегація даних здійснюються із застосуванням спеціально розробленого програмного забезпечення.
У подальшому масиви даних на державному рівні об'єднуються в один масив даних, контролюються, коригуються.
На державному рівні зведений масив даних доповнюється даними підприємств, що звітують безпосередньо перед Держстатом.
4. Результати державного статистичного спостереження за всіма показниками узагальнюються у таких розрізах:
1) на державному рівні:
у цілому по країні;
за видами економічної діяльності на рівні секцій, розділів, груп КВЕД;
за регіонами;
за регіонами за видами економічної діяльності на рівні секцій, розділів КВЕД;
2) на регіональному рівні:
в цілому по регіону;
по регіону за видами економічної діяльності на рівні секцій, розділів КВЕД.
5. Основними статистичними публікаціями, в яких представлені дані державного статистичного спостереження є:
експрес-випуск ''Обсяг реалізованих послуг'' (щоквартально);
статистична інформація "Обсяг реалізованих послуг за регіонами за видами економічної діяльності" (щоквартально).
IV. Формування та актуалізація сукупності одиниць і переліку респондентів державного статистичного спостереження
1. Формування сукупності одиниць і переліку респондентів державного статистичного спостереження
1. Формування генеральної сукупності одиниць, сукупності одиниць, яка безпосередньо буде досліджуватися, і переліку респондентів ДСС здійснюється щорічно у грудні року Т.
2. Формування генеральної сукупності, сукупності одиниць, яка безпосередньо буде досліджуватись, і переліку респондентів ДСС здійснюється на державному рівні.
3. Генеральна сукупність одиниць ДСС формується на основі РСО (у частині СРП) та включає одиниці, які є активними станом на 01 листопада року Т та відповідають таким критеріям:
тип статистичної одиниці: місцева одиниця;
інституційний сектор економіки відповідно до КІСЕ підприємства, частиною якого є місцева одиниця: S.11 "Нефінансові корпорації", S.13 "Сектор загального державного управління";
організаційно-правова форма господарювання за КОПФГ головного підприємства, частиною якого є місцева одиниця: коди 120-193, 230-281, 310, 320, 330, 350, 425-440, 510-540, 590, а також коди 610, 620;
основний вид економічної діяльності згідно з КВЕД: класи 49.10-63.99, 68.10-82.99, 85.10-93.29, 95.11-96.09;
додаткові критерії: обсяг реалізованої продукції (товарів, послуг) або чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) більше 0; ознака фінансування з державного бюджету.
4. Сукупність відібраних одиниць має забезпечувати не менше 90% обсягу реалізованої продукції (товарів, послуг) одиниць по кожному регіону за видами економічної діяльності на рівні групи за КВЕД за рік Т-1. За кожною групою виду економічної діяльності окремо проводиться ранжування за обсягом реалізованої продукції (товарів, послуг) або чистого доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) (від більшого до меншого). До сукупності, що безпосередньо буде досліджуватися, включається та кількість одиниць, яка забезпечує установлений рівень (90%) репрезентативності даних за обсягом реалізованої продукції (робіт, послуг)/чистим доходом від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг). При цьому береться до уваги інформація про одиниці, щодо яких не було отримано звіти протягом року Т.
5. На основі сукупності одиниць, яка безпосередньо буде досліджуватися, формується перелік респондентів за формою № 1-послуги (квартальна), до якого включаються юридичні особи та відокремлені підрозділи юридичних осіб, яким відповідають одиниці, що наявні в сукупності одиниць ДСС.
2. Актуалізація сукупності одиниць і переліку респондентів державного статистичного спостереження
1. Актуалізація сукупності одиниць, яка безпосередньо буде досліджуватися, і переліку респондентів ДСС здійснюється у березні, червні, вересні року Т+1 на 15 робочий день.
2. Актуалізація сукупності одиниць, яка безпосередньо буде досліджуватися, і переліку респондентів ДСС здійснюється на державному рівні.
3. Звітний період, для якого здійснюється актуалізація, - у березні за I квартал, у червні за II квартал, у вересні за III квартал року Т+1.
4. Причинами актуалізації сукупності одиниць, яка безпосередньо буде досліджуватися, є події, які відбулися з одиницями через злиття, поділ, виділ, перетворення, приєднання, зміна ідентифікаційних та класифікаційних ознак одиниць.
5. Джерелом інформації для актуалізації сукупності одиниць ДСС є інформація з РСО (у частині СРП) станом на 01 число останнього місяця звітного кварталу року Т+1.
6. На основі актуалізованої сукупності одиниць ДСС формується перелік респондентів за формою № 1-послуги (квартальна), до якого включаються юридичні особи та відокремлені підрозділи юридичних осіб, яким відповідають одиниці, що наявні в актуалізованій сукупності одиниць ДСС.
V. Забезпечення конфіденційності статистичної інформації державного статистичного спостереження
1. Забезпечення статистичної конфіденційності у практиці проведення ДСС здійснюється відповідно до вимог законів України "Про державну статистику", "Про інформацію", "Про захист персональних даних", "Про доступ до публічної інформації", з урахуванням основних принципів і методів, визначених Методологічними положеннями щодо забезпечення статистичної конфіденційності в органах державної статистики, міжнародних вимог до правил конфіденційності статистичної інформації відповідно до регламентів ЄС.
2. Для дотримання встановлених законодавством гарантій забезпечення статистичної конфіденційності перед респондентами реалізуються такі заходи:
1) захист первинних даних, отриманих органами державної статистики від респондентів у ході проведення ДСС, відповідно до вимог Закону України "Про державну статистику" та використання їх виключно для статистичних цілей;
2) надання статистичної інформації, отриманої за результатами ДСС, користувачам у зведеному знеособленому вигляді;
3) нерозповсюдження статистичної інформації, яка була отримана в ході проведення ДСС, якщо є загроза розкриття первинних даних.
3. При проведенні ДСС перевірка статистичної конфіденційності здійснюється для кожного із показників, що перелічені в пункті 2 глави 2 розділу III цих Методологічних положень.
Загроза розкриття первинних даних установлюється за правилом порогового значення, згідно з яким значення статистичного показника є вразливим, якщо у ньому міститься менше статистичних одиниць, ніж визначено пороговим значенням (порогове значення повинне бути щонайменше три), та за правилом домінанти, згідно з яким значення є вразливим, якщо статистична інформація розрахована з перевагою однієї (80 і більше відсотків визначеного обсягу показника) або двох одиниць (90 і більше відсотків визначеного обсягу показника). Зведені підсумки, які визнані вразливими, не оприлюднюються.
4. Основними методами уникнення розкриття первинних даних для агрегованих даних є неоприлюднення вразливого значення (первинне блокування) та блокування значень, за допомогою яких можна розрахувати вразливі значення, що були заблоковані на етапі первинного блокування (вторинне блокування) включаючи блокування значень взаємопов'язаних показників та беручи до уваги їх розрізи й агрегацію.
( Додаток 1 в редакції Наказу Державної служби статистики № 275 від 27.10.2017; зі змінами, затвердженими Наказом Державної служби статистики № 358 від 04.11.2019 - вводяться у дію з 01 квітня 2020 року )
В.о. директора департаменту
статистики послуг

О.О. Кармазіна
Список використаних джерел
1. Податковий кодекс України (зі змінами та доповненнями) від 02.12.2010 № 2755-VI [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/2755-17/page
2. Закон України "Про державну статистику" від 02.10.1992 № 2657-XI зі змінами та доповненнями [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://www.rada. gov.ua
3. Закон України "Про інформацію" (зі змінами та доповненнями) від 13.11.1992 № 2658-XII. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://ukrstat.gov.ua/
4. Глосарій до плану статистичного спостереження, Держкомстат, наказ від 29.12.2009 № 498 [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://www.ukrstat. gov.ua
5. Збірник статистичних вимог: методологічні й робочі документи Євростату, 2014 [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://epp.eurostat.ec.europa.eu
6. Концепція розвитку державної статистики підприємств України; затверджена наказом Держкомстату від 28.12.2007 № 478. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://ukrstat.gov.ua/norm_doc/2007/478/Kon.zip
7. Концепція забезпечення статистичної конфіденційності, затверджена наказом Держстату від 28.07.2015 № 180 [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://www.ukrstat.gov.ua
8. Положення про Реєстр статистичних одиниць та формування основ сукупностей одиниць статистичних спостережень за діяльністю підприємств, затверджене наказом Держкомстату від 21.12.2009 № 481 [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://ukrstat.gov.ua/edrpoy/prso.htm
9. Порядку подання електронної звітності до органів державної статистики, затвердженого наказом Держкомстату від 12.01.2011 № 3, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 29.03.2011 за № 408/19146. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://www.ukrstat.gov.ua
10. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 "Витрати" [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/z0359-00
11. Регламенти Європарламенту та Ради Європейського Економічного Співтовариства від 19.05.1998 № 1165/98 та від 28.09.2006 № 1503/2006 стосовно короткотермінової статистики підприємств. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://epp. eurostat.ec.europa.eu
( Список в редакції Наказів Державної служби статистики № 275 від 27.10.2017, № 358 від 04.11.2019 - вводиться у дію з 01 квітня 2020 року )
( Текст взято з сайту Держстату України http://www.ukrstat.gov.ua )