• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про хід виконання Комплексної програми розвитку банківської системи на 2003-2005 роки

Національний банк України  | Лист від 09.02.2004 № 50-012/72-1027
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Лист
  • Дата: 09.02.2004
  • Номер: 50-012/72-1027
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Лист
  • Дата: 09.02.2004
  • Номер: 50-012/72-1027
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Управління розвитку банківського сектору -
група економічних радників Голови
Л И С Т
09.02.2004 N 50-012/72-1027
Головам Правлінь та
Спостережних рад банків,
Асоціації українських
банків,
Київському банківському
союзу
Про хід виконання Комплексної програми розвитку банківської системи на 2003-2005 роки
Шановні колеги!
Дозвольте мені поінформувати Вас про найбільш суттєві заходи, які були виконані департаментами та самостійними підрозділами Національного банку України на виконання Комплексної програми розвитку банківської системи на 2003-2005 роки в різних сферах банківської діяльності.
Валютне регулювання
Основними результатами валютно-курсової політики НБУ у 2003 році було забезпечення: стабільності курсу гривні, що позитивно впливало на підвищення ефективності діяльності українських експортерів та стимулювало зростання виробництва; збільшення золотовалютних резервів при своєчасному погашенні зовнішнього боргу.
Протягом 2003 року завдання Основних засад грошово-кредитної політики у сфері валютно-курсової політики виконувалися адекватно макроекономічній ситуації в Україні. В умовах збільшення надходжень іноземної валюти в країну та через зростання ризиків інфляції на початку року, нестабільності на міжнародних фінансових ринках, найбільш прийнятним рішенням було залишити без змін номінальне значення курсу. За рік курс гривні до долара США укріпився на 0,02%, тоді як у 2002 р. девальвація гривні становила 0,64%.
Така політика суттєво впливала на зростання позитивного сальдо зовнішньоторговельного балансу, а відтак і на збільшення надходжень валюти в Україну. Динаміка РЕОК (понад 9%) свідчить про суттєве зростання цінової конкурентоспроможності української економіки (експорт товарів та послуг за 11 місяців 2003 р. зріс на 23,3%).
Як наслідок, активно зростали міжнародні резерви - за 2003 р. майже в 1,6 раза і на 1 січня 2004 р. перевищили рівень 6,9 млрд. дол. США, що забезпечує фінансування імпорту товарів та послуг протягом близько трьох місяців. Інтервенції здійснювались і в періоди підвищеного попиту, пов'язаного з зовнішніми шоками, що стабілізувало ринок.
На готівковому ринку у 2003 р. пропозиція іноземної валюти перевищила попит на неї на 734,2 млн. дол. США, що свідчить про збереження довіри населення до національної валюти.
Події на валютних ринках протягом року відбувалися без різких та ажіотажних коливань, що свідчить про стабільне функціонування банківської системи, зростання її надійності та збереження довіри населення до банківської системи в цілому.
З метою створення умов для хеджування валютних ризиків клієнтів - суб'єктів господарської діяльності з січня 2003 року НБУ дозволив банкам здійснювати за дорученням і за рахунок коштів клієнтів операції з купівлі-продажу іноземної валюти і групи Класифікатора за іноземні валюти і групи Класифікатора без наявності зобов'язань у цих валютах як на міжнародних валютних ринках, так і на міжбанківському валютному ринку. Одночасно, враховуючи спрямованість зовнішньої політики нашої держави на набуття членства у Світовій організації торгівлі, з метою поступового наближення до умов функціонування світових валютних ринків, уповноваженим банкам дозволено здійснювати на міжнародних валютних ринках операції купівлі-продажу іноземної валюти і групи Класифікатора за іноземні валюти і групи Класифікатора на умовах "форвард" за дорученням та за рахунок коштів клієнтів, які є суб'єктами господарської діяльності України, а з 24.10.2003 такі операції дозволені на міжбанківському валютному ринку України.
З метою розширення спектру банківських послуг, які уповноважені банки надають своїм клієнтам - фізичним особам, які не є суб'єктами господарської діяльності України, їм дозволено за бажанням фізичних осіб здійснювати конвертацію вільноконвертованої іноземної валюти, що рахується на рахунку, в іншу іноземну валюту цієї ж групи валют, з одночасним зарахуванням купленої валюти на рахунок.
Для хеджування валютних ризиків банків у разі несприятливої фінансової кон'юнктури, а також для подальшої розбудови ринку банківських металів з вересня 2003 року уповноваженим банкам дозволено купівлю банківських металів без наявності зобов'язань як на міжбанківському валютному ринку України, так і на міжнародних, а також здійснення операцій на умовах "форвард" на міжнародних ринках в межах 50% від лімітів довгої (короткої) відкритої валютної позиції.
Окремі рішення Національного банку України спрямовувалися на прискорення зовнішньоекономічних розрахунків шляхом спрощення процедури купівлі іноземної валюти (скасування вимоги засвідчення митними органами копій митних декларацій, які надаються до уповноважених банків в пакеті підтвердних документів; скасування вимоги в частині формування банками реєстрів на купівлю іноземної валюти, що подаються на погодження податковим органам, у разі купівлі іноземної валюти за імпортними операціями, якщо продукція вже ввезена на територію України, у разі купівлі іноземної валюти страховиками для здійснення розрахунків з нерезидентами за надані фізичним особам послуги при виїзді за кордон, наприклад, у відрядження, туристичні поїздки, навчання).
Для розширення використання гривні в міжнародних розрахунках НБУ розширено режим проведення операцій банками-нерезидентами за власними кореспондентськими рахунками в гривнях, відкритими в уповноважених банках України.
Заходи по лібералізації міжбанківського валютного ринку України торкнулися і його готівкового сегменту. Так, з 14 березня 2003 року скасована постанова Правління Національного банку України "Про здійснення уповноваженими банками готівкових валютно-обмінних операцій на міжбанківському валютному ринку України" (від 14.11.2001 N 468), яка обмежувала граничне відхилення курсу гривні від офіційного курсу гривні до іноземних валют (5%). Ця постанова надала можливість банкам вільно встановлювати курси купівлі-продажу готівкової іноземної валюти.
Для фізичних осіб збільшено норму купівлі банківських металів через касу уповноваженого банку, а саме до 50 000 гривень.
В поточному році Національним банком України пом'якшені вимоги до окремих операцій, пов'язаних з кредитуванням в іноземній валюті. Зокрема, з метою поліпшення умов та прискорення отримання довгострокових кредитів в іноземній валюті, що залучаються уповноваженими банками від нерезидентів, спрощено процедуру реєстрації укладених ними кредитних договорів на строк більше 1 року. Поряд з цим, фізичним особам надано право отримувати кредити в іноземній валюті від уповноважених банків та від нерезидентів, що сприятиме більш повному задоволенню споживчих потреб.
Протягом 2003 року вдосконалювалися норми, що регламентують переміщення через митний кордон України фізичними та юридичними особами валютних цінностей: для фізичних осіб спрощено процедуру вивозу готівкової іноземної валюти та здійснення переказів іноземної валюти за межі України; для уповноважених банків спрощена процедура ввезення банківських металів і банкнот іноземних держав.
Одночасно НБУ вживав заходи по попередженню відпливу валютних коштів за кордон, для чого запроваджувалися адекватні процедури.
Так, в 2003 році на виконання норм Закону України "Про внесення змін до деяких законів України з питань запобігання використанню банків та інших фінансових установ з метою легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом" від 06.02.03 N 485-IV:
- зкориговано норми щодо ідентифікації клієнтів за операціями з готівкою, які здійснюються без відкриття рахунку, з 10 000 євро на 50 000 гривень;
- затверджена процедура закриття анонімних валютних рахунків та кодованих рахунків фізичних осіб (резидентів і нерезидентів) в іноземній та національній валюті України.
Платіжні системи
Прийнята постанова Правління Національного банку України від 14.10.2003 N 447 "Про затвердження Положення про порядок реєстрації та надання дозволу внутрішньодержавним небанківським платіжним системам на здійснення діяльності, пов'язаної з переказом грошей". Цим Положенням визначається порядок реєстрації Національним банком України внутрішньодержавних небанківських платіжних систем та надання дозволу Національного банку України на здійснення діяльності, пов'язаної з переказом грошей, виключно в межах України та в національній валюті України.
Проведено засідання робочої групи з вирішення проблемних питань налагодження ефективного регулювання та нагляду за діяльністю небанківського фінансового сектору України щодо розмежування повноважень між Державною комісією з державного регулювання ринку фінансових послуг та Національним банком України.
Опрацьовувалися з міністерствами і відомствами України питання щодо розвитку в Україні кастодіальної діяльності та діяльності з інвестиційного консультування. Відповідні пропозиції з цього приводу надавалися на адресу Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка є відповідальною за підготовку зазначеного законопроекту.
Міжвідомчою робочою групою з питань розвитку безготівкових розрахунків в Україні при Державній комісії з питань впровадження електронних систем і засобів контролю та управління товарним і грошовим обігом розроблено проект Програми розвитку масових безготівкових розрахунків в Україні та Заходів щодо її виконання.
Основними цілями Програми є:
- підвищення зацікавленості громадян в оплаті товарів та послуг з використанням платіжних карток;
- збільшення обсягу залучених коштів населення на банківські рахунки та розширення обсягів кредитування національної економіки;
- зменшення витрат на підтримку готівкового грошового обігу;
- зменшення зловживань у сфері економіки за рахунок більш повного оподаткування суб'єктів підприємницької діяльності (торгівлі, сфери послуг тощо) та, як наслідок, збільшення надходжень до державного бюджету;
- забезпечення технологічними платіжними інструментами надання цільової та адресної допомоги малозабезпеченим категоріям населення, у тому числі для оплати за надані житлово-комунальні послуги.
Розроблено Положення про порядок здійснення уповноваженими банками операцій за документарними акредитивами в розрахунках за зовнішньоекономічними операціями, яке затверджено постановою Правління Національного банку України від 03.12.2003 N 514, а також продовжується робота над доопрацюванням проекту Положення про порядок здійснення уповноваженими банками та фінансовими установами на території України операцій за гарантіями.
З 1 січня 2004 року набрала чинності Інструкція про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, яка затверджена постановою Правління Національного банку України від 12.11.2003 N 492.
З прийняттям цієї постанови спрощується порядок відкриття рахунків для фізичних осіб-нерезидентів, зокрема, скасовуються обмеження щодо:
- відкриття рахунків за умови надання легалізованого дозволу центрального банку іноземної держави, громадянином якої є ця фізична особа, якщо це передбачалось угодами, укладеними Національним банком України та центральними банками іноземних держав;
- відкриття рахунків фізичним особам-нерезидентам, які тимчасово прибули в Україну з метою навчання, стажування, лікування, оздоровлення, у відрядження або в приватних справах, лише на термін їх перебування в Україні".
Затверджено Постановою Правління N 514 від 03.12.03 Положення "Про порядок здійснення уповноваженими банками та фінансовими установами на території України операцій за допомогою документарних акредитивів в розрахунках за зовнішньоекономічними операціями".Положення визначає загальні правила щодо операцій відкриття, авізування, супроводження, виконання та закриття акредитивів, що здійснюють уповноважені банки під час розрахунків клієнтів за зовнішньоекономічними договорами (контрактами). Положення узагальнює міжнародні правила, що регулюють здійснення розрахунків за акредитивами та існуючу банківську практику роботи з акредитивами в світлі вимог міжнародної банківської практики і не суперечить вимогам законодавства Європейського Союзу.
Прийняття зазначеного Положення сприятиме чіткому виконанню уповноваженими банками функцій авізуючого, підтверджуючого, виконуючого та рамбурсуючого банку при супроводженні імпортних та експортних акредитивів
Національна система масових безготівкових розрахунків
Запроваджено використання платіжних карток для корпоративних клієнтів (юридичних осіб) для розрахунків за господарською діяльністю - за технологією подібною до лімітованої чекової книжки підзвітної особи.
Станом на 01.12.2003 членами НСМЕП є 19 банків. Загальна кількість карток НСМЕП, емітованих українськими банками за станом на 1 січня 2004 року становить понад 489 827 шт. Лідерами за кількістю, емітованих платіжних карток НСМЕП є АБ "Експрес-Банк" - 357 тис. шт., "Імексбанк" - 156 тис. шт., "Демарк" - 31 тис. шт., "Мегабанк" - 21 тис. шт., "Грант" - 10 тис. шт.
Мережа обслуговування карток НСМЕП налічує 995 терміналів.
Розпочато емісію платіжних карток НСМЕП у Головному управлінні НБУ по м. Києву та Київській області Харківському, Одеському, Донецькому та Кримському територіальному управлінні НБУ.
Розширенні можливості використання платіжних карток НСМЕП для сплати через мережу Інтернет рахунків за:
- комунальні послуги квартиронаймачами м. Києва;
- користування послугами кабельного телебачення компанії "Воля Кабель";
- послуги інтернет-провайдера "Телематика";
- інтернет-картки та інформаційні послуги від "ElVisti".
Основні показники роботи НСМЕП за 2003 рік
------------------------------------------------------------------------
| Показник | Станом на | Станом на | Приріст |
| | 01.01.2003 | 31.12.2003 | за |
| | | | 2003 рік |
|---------------------------------+------------+------------+----------|
| Кількість банків - членів НСМЕП | 16 | 19 | 19% |
|---------------------------------+------------+------------+----------|
| Кількість емітованих карток, шт.| 123 319 | 489 827 | 297% |
|---------------------------------+------------+------------+----------|
| Кількість термінального | 471 | 995 | 111% |
| обладнання (терміналів і | | | |
| банкоматів), шт. | | | |
|---------------------------------+------------+------------+----------|
| Обороти по картках НСМЕП, | 260 344 | 4 381 598 | 1583% |
| в т. ч. міжбанківські обороти, | 536 | 36 085 | 6632% |
| тис. грн. | | | |
|---------------------------------+------------+------------+----------|
| Кількість міжбанківських | 2 543 | 137 367 | 7180% |
| операцій, шт. | | | |
|---------------------------------+------------+------------+----------|
| Денні обороти (тис. грн.) | 1 859 | 45 782 | 2363% |
|---------------------------------+------------+------------+----------|
| Орієнтовна кількість міст та | 50 | 92 | 84% |
| населених пунктів України, в | | | |
| яких є термінальне обладнання | | | |
| НСМЕП | | | |
------------------------------------------------------------------------
Прийнята в НСМЕП тарифна політика дозволяє для підприємств торгівлі та сфери послуг встановити розміри комісійних за обробку платіжних трансакцій, які дозволяють рентабельно для торговців використовувати безготівкові розрахунки за платіжними картками НСМЕП (у 2,5-3 рази менші ніж ті що використовуються зараз в міжнародних платіжних системах, від 0,8 до 1,2%).
Інформаційні системи
Департаментом інформаційних систем Національного банку України надана допомога Фонду гарантування вкладів фізичних осіб щодо отримання інформації від банків України, які є учасниками фонду, про вклади фізичних осіб. Ця допомога стосувалась визначення форматів повідомлень, використання програмного комплексу АРМ-НБУ для шифрування таких повідомлень та бібліотек накладання/перевірки електронного цифрового підпису для захисту повідомлень від модифікації.
Національним банком створено інформаційну мережу передачі даних, до якої вже підключено багато державних та небанківських установ, міністерств та відомств. Вона продовжує розвиватись і в 2003 році до неї був підключений Держфінмоніторинг Міністерства фінансів України. Ця мережа вже може стати основою для створення Єдиної інформаційної мережі передач даних на організаційно-оформлених фондових ринках з відповідним рівнем захисту інформації. В 2004-2005 роках при відповідному рішенні функціональних департаментів НБУ можливо підключення торговельних майданчиків до єдиної інформаційної мережі передачі даних.
З метою, зменшення ризиків, що виникають при кредитуванні юридичних та фізичних осіб, Національний банк України вдосконалював роботу єдиної інформаційної системи "Реєстр позичальників" в якій консолідується інформація за позичальниками, які мають прострочену заборгованість за кредитами.
Станом на 1.12.2003 учасниками системи є 572 банківські установи. В базі даних системи міститься інформація про близько 5370 заборгованостей на загальну суму понад 3 млрд. 160 млн. гривень. За весь час роботи системи оброблено близько 8000 запитів на пошук заборгованостей клієнтів.
За участю фахівців Національного банку України Київською міською державною адміністрацією розроблено проекти цільових комплексних Програм "Соціальна картка киянина", "Транспортна картка киянина", в яких передбачається впровадження сучасних інформаційних технологій та платіжних карток.
Для забезпечення своєчасності та доступності інформації щодо діяльності Національного банку України та банківської системи України проведені роботи з удосконалення веб-сторінки Національного банку в мережі Інтернет (www.bank.gov.ua).
Згідно з Угодою N 28-28 "Про інформаційне співробітництво між Державною митною службою України та Національним банком України" виконується експлуатація системи інформаційного обміну між Державною митною службою України, НБУ та уповноваженими банками, яка створена з метою вдосконалення валютного контролю у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Станом на 01.12.2003 в базі даних системи міститься інформація про понад 3 млн. 570 тис. декларацій.
Бухгалтерській облік
Протягом поточного року внесені зміни до діючих нормативно-правових актів з обліку окремих операцій та розроблено нові акти відповідно до вимог міжнародних та національних положень (стандартів), а саме:
- Змінами до Правил бухгалтерського обліку операцій з використанням платіжних карток у банках України, затверджених постановою Правління НБУ від 19.03.2003 р. за N 123 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України від 8 квітня 2003 р. N 274/7595, встановлено для банків термін, протягом якого суми надлишків/недостач готівки можуть обліковуватись за транзитним рахунком. Це дає змогу банкам на протязі терміну, встановленого платіжною системою для опротестування операцій, встановити причини виникнення надлишків/недостач готівки та вжити відповідні заходи по врегулюванню цих операцій. У зв'язку із зміною характеристики карткових рахунків приведено у відповідність порядок відображення в бухгалтерському обліку кредитів овердрафт;
- Правилами бухгалтерського обліку доходів і витрат банків України, затвердженими постановою Правління Національного банку України від 18.06.2003 N 255 (далі - Правила) та зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 11 липня 2003 р. за N 583/7904, приведено облік доходів і витрат у відповідність до вимог законодавства України та національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку. Дотримання банками норм зазначених Правил забезпечує користувачам (акціонерам, банкірам, контрагентам) отримання достовірної, прозорої інформації щодо доходів і витрат банків, в тому числі простроченої та сумнівної заборгованості за нарахованими доходами з метою прийняття економічних рішень, без додаткових матеріальних і фінансових ресурсів;
- Інструкцією з бухгалтерського обліку операцій з цінними паперами в банках України, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 20.08.2003 N 355 та зареєстрованою у Міністерстві юстиції України від 12 вересня 2003 р. N 801/8122, приведено облік операцій з цінними паперами: придбання, продаж, розміщення, випуск, погашення цінних паперів, переведення з одного портфеля цінних паперів до іншого, зменшення корисності цінних паперів, відповідно до вимог міжнародних стандартів бухгалтерського обліку та національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку;
- Прийняття Правил бухгалтерського обліку операцій довірчого управління в банках України постановою Правління Національного банку України від 12.11.2003 N 498, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 03 грудня 2003 р. за N 1114/8435, встановлює порядок бухгалтерського обліку операцій довірчого управління, які здійснюються банками України відповідно до вимог законодавства України, міжнародних стандартів бухгалтерського обліку та національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку. Затвердження цього акту дозволило користувачам, банкірам та іншим юридичним та фізичним особам, отримувати достовірну інформацію про операції довірчого управління з метою прийняття економічних рішень;
- Положення про організацію операційної діяльності в банках України, затверджене постановою Правління Національного банку України від 18.06.2003 N 254 та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 08 липня 2003 р. за N 559/7880, встановлює основні вимоги до організації операційної діяльності та внутрішнього контролю в банках України та націлює банки на визначення операційних ризиків та вжиття заходів щодо управління ними;
- Нова редакція Інструкції "Про порядок складання річного фінансового звіту в банках України" затверджена постановою Правління Національного банку України від 03.12.2003 р. N 518 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України від 24 грудня 2003 р. N 1214/8535 удосконалює порядок складання банком-юридичною особою річного фінансового звіту, а також строків його подання;
- Зміни до Інструкції "Про консолідацію фінансової звітності банків України", затверджені постановою Правління Національного банку України від 03.12.2003 р. N 519 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України від 26.12.2003 р. N 1239/8560, відповідно до "Інструкції з бухгалтерського обліку операцій з цінними паперами в банках України", затвердженої постановою Правління Національного банку України від 20.08.2003 р. N 355. Цими змінами передбачено, що починаючи зі звітності за 2004 рік, материнський банк буде включати до складу консолідованої фінансової звітності фінансову звітність учасників групи, валюта балансу яких становить менше ніж 1% валюти балансу материнського банку. Визначено надання інформації щодо консолідованої фінансової звітності, що надається учасниками консолідованої групи материнського банку.
Все це має забезпечити достовірність інформації про стан активів і зобов'язань та результати фінансової діяльності банків;
- Прийняттям Змін до Інструкції з бухгалтерського обліку основних засобів і нематеріальних активів комерційних банків України, затверджених постановою Правління Національного банку України від 19.03.2003 N 122 та зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 08 квітня 2003 за N 273/7594, приведено облік основних засобів та нематеріальних активів у відповідність до вимог законодавства України, міжнародних та національних Положень (стандартів) бухгалтерського обліку;
- Зміни до Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України та Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України дають змогу банкам забезпечити прозорість у відображенні операцій, якісні характеристики фінансових звітів та надання достовірної інформації користувачам для прийняття рішень.
Юридичний департамент
Проект Закону "Про внесення змін до статті 7 Закону України "Про банки і банківську діяльність" реєстраційний N 1088, щодо створення умов для реалізації державою прав власника в управлінні державними банками поданий на розгляд Верховної Ради України Кабінетом Міністрів України і підтримується Національним банком України.
Національним банком України в порядку законодавчої ініціативи поданий на розгляд Верховної Ради України проект Закону України "Про внесення змін до статті 1 Закону України "Про реструктуризацію боргових зобов'язань Кабінету Міністрів України перед Національним банком України"" реєстраційний N 1376-1.
Метою розробки зазначеного законопроекту є необхідність врегулювання на законодавчому рівні проблеми погашення реструктуризованої заборгованості Кабінетом Міністрів України перед Національним банком України за наданими йому кредитами в національній та іноземній валюті, а також плати за її обслуговування.
Проект Закону України "Про прості і подвійні складські свідоцтва" реєстраційний N 2527 прийнято Верховною Радою України у першому читанні 19.06.2003 р.
Законопроект регулює правовідносини, пов'язані з оформленням, видачею, погашенням простих і подвійних складських свідоцтв, визначає порядок їх реєстрації і спрямований на створення правових, економічних, організаційних умов функціонування цих документів під час зберігання товарів на складах.
Національний банк підтримує цей законопроект і проводить роботу, направлену на його прийняття. Зокрема, у листопаді 2003 року Національний банк України разом з Асоціацією українських банків за підтримки Світового Банку провів семінар на тему "Використання складських свідоцтв у кредитних відносинах" за участю народних депутатів України, представників органів виконавчої влади, банків та громадських організацій.
Національним банком України в порядку законодавчої ініціативи поданий на розгляд Верховної Ради України проект Закону України "Про визнання таким, що втратив чинність, Закону України "Про введення мораторію на примусову реалізацію майна" реєстраційний N 2216, який 06.02.2003 р. направлений на повторне перше читання.
Даний законопроект розроблено Національним банком України з метою скасування мораторію на примусову реалізацію майна державних підприємств та господарських товариств, у статутних фондах яких частка держави становить не менше 25 відсотків.
Верховною Радою України 18.11.2003 р. за N 1255-IV прийнято Закон України "Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень" (надійшов на підпис Президентові України), підготовлений за активною участю Національного банку України.
Запровадження норм Закону (1255-15) дозволить:
- створити повноцінний реєстр обтяжень рухомого майна для надання найбільш повної інформації кредиторам та інвесторам стосовно майнового становища боржників для вивчення можливості їх подальшого кредитування;
- створити прозору та чітку систему черговості пріоритетів кредиторів при задоволенні їх вимог за рахунок реалізації рухомого майна боржників, яке було надано кредиторам в якості забезпечення;
- створити дійовий механізм позасудового задоволення вимог кредиторів.
Національним банком України в порядку законодавчої ініціативи поданий на розгляд Верховної Ради України проект Закону України "Про організацію формування та обігу кредитних історій" реєстраційний N 4196.
Цей Закон визначає правові та організаційні засади формування і ведення кредитних історій, права суб'єктів кредитних історій, вимоги до захисту інформації, що складає кредитну історію, порядок утворення, діяльності та ліквідації бюро кредитних історій.
Прийняття Закону надасть новий поштовх для розширення доступу громадян України, підприємницьких структур до кредитних ресурсів.
Проект Закону України "Про похідні цінні папери", розроблений Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку", на даний час проект опрацьовується Національним банком разом з Комісією з цінних паперів та фондового ринку України.
Проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні", розроблений Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, розглядався Національним банком України. Проект підтримується Національним банком.
Проект Закону України "Про зброю" реєстраційний N 1171-д розглядатиметься 11.12.2003 року на пленарному засіданні Верховної Ради України у повторному першому читанні. Проект в цілому підтримується Національним банком за умови врахування його зауважень про те, що вогнепальна нарізна зброя може бути придбана недержавними охоронними організаціями.
Проект Закону України "Про охоронну діяльність" реєстраційний N 1241 в цілому підтримується Національним банком України за умови врахування його зауважень про те, що вогнепальна нарізна зброя може бути придбана недержавними охоронними організаціями.
Національним банком України в порядку законодавчої ініціативи подано на розгляд Верховної Ради України проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про банки і банківську діяльність" реєстраційний N 3223 щодо охорони банківських установ.
Законопроект розроблений з метою надання права банківським установам створювати власні структурні підрозділи, озброєні автоматичною та напівавтоматичною нарізною вогнепальною зброєю, для збереження коштів та цінностей, що належать банку та його клієнтам, під час їх зберігання, перевезення та інкасації.
Національним банком України в порядку законодавчої ініціативи подано на розгляд Верховної Ради України проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про банки і банківську діяльність" реєстраційний N 3561 щодо надання права іноземним банкам створювати на території України свої філії.
Проект Закону підготовлено Національним банком України з метою правового врегулювання питання про надання іноземним банкам права відкривати на території України філії та здійснення такими філіями банківської діяльності, вдосконалення порядку реєстрації філій вітчизняних банків.
Прийняття зазначеного законопроекту сприятиме активному розвитку банківської системи України через широке залучення іноземного капіталу, застосування сучасних банківських технологій, розширення спектру сучасних банківських послуг, сприятиме прискоренню вступу України до Світової організації торгівлі, адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу, а також сприятиме інтеграції банківської системи України в світову фінансову систему.
Верховна Рада України 5 червня 2003 року за N 914-IV прийняла Закон України "Про внесення змін до статті 45 Закону України "Про банки і банківську діяльність", який спрямований на підвищення ролі спостережної ради банку в діяльності банку, поглибленні взаємовідносин між його учасниками, своєчасному наданні їм всебічної інформації з питань фінансово-господарської діяльності банку тощо.
Прийняття Закону надало змогу спостережній раді банку більш глибоко і різнобічно здійснювати контроль за діяльністю правління (ради директорів) і всією фінансово-господарською діяльністю банку, зробити її більш відкритою для учасників банку, що сприятиме підвищенню ефективності його роботи, суворішому дотриманню Законів України, нормативно-правових актів Національного банку України, рішень інших органів державної влади України з питань банківської діяльності.
Національним банком України в порядку законодавчої ініціативи подано на розгляд Верховної Ради України проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про банки і банківську діяльність" реєстраційний N 3575 щодо ліквідації банків.
Метою цього Закону є потреба запровадження заходів впливу, що застосовуються до банків та інших осіб, які є об'єктом перевірки Національного банку України, за порушення ними банківського законодавства, нормативно-правових актів Національного банку України або здійснення ризикових операцій; оптимізації підстав відкликання у банків банківської ліцензії та ліквідації банків; спрощення процедур ліквідації банків; вдосконалення Закону в частині повноважень ліквідатора банку, виплати винагороди (оплати праці) ліквідатору, черговості задоволення вимог кредиторів до банку, у тому числі вимог, забезпечених заставою, порядку оплати витрат, пов'язаних із здійсненням процедури ліквідації банку, оскарження рішень Національного банку України тощо.
Національним банком України в порядку законодавчої ініціативи подано на розгляд Верховної Ради України проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів" реєстраційний N 3432.
Проект спрямований на забезпечення належного захисту банківської таємниці та удосконалення механізму розкриття банківської таємниці.
Проектом доповнюються:
- Цивільний процесуальний кодекс України нормами щодо порядку розгляду справ окремого провадження про розкриття банками інформації, яка містить банківську таємницю;
- Кримінально-процесуальний кодекс України положеннями про права особи, що проводить дізнання, звертатись до суду з поданням про розкриття банком банківської таємниці щодо особи;
- Кримінальний кодекс України нормами щодо відповідальності за незаконне збирання, передачу тощо відомостей, що становлять банківську таємницю.
Верховна Рада України 05.06.2003 р. за N 898-IV прийняла Закон України "Про іпотеку", який набрав чинності 01.01.2004 року.Закон запроваджує ефективний правовий механізм функціонування іпотеки як особливої форми забезпечення виконання зобов'язань нерухомим майном, сприяє подальшому розвитку кредитних відносин в Україні та встановлює юридичні гарантії захисту прав кредиторів при здійсненні іпотечного кредитування.
Національний банк України приймав активну участь у розробці і опрацюванні проекту Закону України "Про іпотечні цінні папери", яким, зокрема, регулюються питання випуску та обігу іпотечних облігацій, як основного механізму рефінансування іпотечних кредиторів.
Крім того, нормами законопроекту регулюється питання діяльності з рефінансування іпотечних кредиторів спеціалізованою іпотечною установою.
Верховна Рада України 22 травня 2003 року прийняла закони України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронний цифровий підпис".
Зазначені закони встановлюють основні організаційно-правові засади електронного документообігу та використання електронних документів, а також визначають правовий статус електронного цифрового підпису та регулюють відносини, що виникають при використанні електронного цифрового підпису.
Національним банком України в порядку законодавчої ініціативи подано на розгляд Верховної Ради України проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про платіжні системи та переказ грошей в Україні" реєстраційний N 3422.
Проектом передбачено право відкриття юридичним особам - нерезидентам України строкових вкладних (депозитних) рахунків в іноземній валюті, що здійснено після аналізу поточної ситуації на валютному ринку, запроваджує узгодження з Національним банком України правил міжнародних платіжних систем, засновниками яких є банки України, удосконалює положення, що стосуються договірного списання коштів тощо.
Національним банком України в порядку законодавчої ініціативи подано на розгляд Верховної Ради України проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)" реєстраційний N 4197.
Прийняття зазначеного законопроекту сприятиме вдосконаленню законодавства з питань банківської діяльності, розвитку банківської системи України через надання банкам можливості створювати та управляти пайовими інвестиційними фондами відповідно до Закону України "Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)", що приведе до поліпшення захисту прав та інтересів фізичних та юридичних осіб - інвесторів.
Національним банком України підготовлено об'єднаний законопроект щодо внесення змін до Законів України "Про банки і банківську діяльність", "Про Національний банк України", "Про аудиторську діяльність", "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", який опрацьовується з Асоціацією українських банків, Київським банківським союзом і після доопрацювання буде подано в порядку законодавчої ініціативи на розгляд Верховної Ради України.
Генеральний економічний департамент
Важливою подією у січні 2003 року стало приєднання України до Спеціального стандарту поширення даних Міжнародного валютного фонду (ССПД МВФ), що забезпечує публікацію економічних і фінансових даних державами-членами МВФ, які мають намір виходу на міжнародні ринки капіталу в умовах поглиблення світової економічної та фінансової інтеграції.
Зважаючи на це, протягом 2003 року Департамент виконував комплекс робіт, пов'язаних з підготовкою та публікацією матеріалів щодо фінансових показників та показників зовнішньоекономічної діяльності. Щомісячно готувалися і надавалися до Держкомстату України дані фінансового та зовнішньоекономічного секторів економіки для таблиці "Економічні та фінансові показники України", а саме щодо стану міжнародних резервів та ліквідності в іноземній валюті, аналітичних рахунків банківського сектору та центрального банку, відсоткових ставок та офіційного курсу гривні до долара США і євро, платіжного балансу та міжнародної інвестиційної позиції. Було розроблено метадані, формати поширення даних, загальну методологію та методологічні коментарі щодо зазначених показників, над якими на постійній основі велася робота відповідно до рекомендацій ССПД МВФ.
Зазначена інформація розміщувалася на сторінці Національного банку України в мережі інтернет. Це забезпечило вільний і широкий доступ користувачам всього світу до вичерпної достовірної інформації щодо грошової і банківської статистики і методології її складання, з якою можна ознайомитись в конкретно визначені строки.
Поряд з цим було прийнято постанову Правління Національного банку України від 14 жовтня 2003 року N 444 "Про затвердження Правил складання та подання звітності Міжнародному валютному фонду". Правила складання та подання звітності Міжнародному валютному фонду визначають порядок складання та подання звітності з грошової та банківської статистики, статистики платіжного балансу та міжнародної інвестиційної позиції згідно з рекомендаціями ССПД МВФ для розміщення у статистичних збірниках "Міжнародна фінансова статистика", "Статистика платіжного балансу" та "Річний звіт Міжнародного валютного фонду".
Протягом 2003 року було скорочено звітність, яка надається Національному банку України. Постановою Правління Національного банку України від 19 березня 2003 р. N 124 було затверджено Правила організації статистичної звітності, яка надається до Національного банку України, а зміни до них прийняті постановою Правління Національного банку України від 3 грудня 2003 р. N 530.
Банківський нагляд
З метою вдосконалення методологічної бази банківського нагляду, наближення її до вимог Базельського комітету з банківського нагляду та підготовлено пропозиції щодо змін до Закону України "Про банки і банківську діяльність", які стосуються наступних питань:
- вдосконалення процедури розгляду ділової репутації, освіти та стажу роботи керівників банку і його структурних підрозділів під час призначення на посаду та в процесі здійснення ними своїх функцій - зміни до статті 42;
- заборони фізичним особам обіймати керівні посади в банках у разі допущення ними в минулому дій, які призвели до ліквідації банку - зміни до статті 42;
- встановлення вимог до кваліфікації членів спостережної ради банку - зміни до статті 42;
- заборони виведення учасниками капіталу з банків, діяльність яких становить загрозу інтересам кредиторів та вкладників, з метою підвищення відповідальності власників банку за його діяльність - зміни до статей 34, 35, 73;
- удосконалення процедури реорганізації банків - зміни до статті 27;
- розширення переліку подій, які підлягають повідомленню службі банківського нагляду - зміни до статті 46;
- удосконалення процедури роботи тимчасового адміністратора;
- розширення функцій спостережної ради банку - зміни до статті 39;
- обов'язкового порядку спростування банками недостовірної звітної інформації - зміни до статті 69;
- забезпечення отримання інформації та пояснень працівниками служби банківського нагляду під час здійснення перевірок від всіх керівників банку - зміни до статті 71;
- спрощення процедур ліцензування з одночасним підвищенням вимог щодо виконання операцій та визначення підстав відкликання банківської ліцензії - зміни до статті 19;
- створення та функціонування банківських об'єднань - зміни до статей 9-12;
- заборони більш сприятливих умов і тарифів на операції з пов'язаними особами - зміни до статті 52;
- визначення реальних власників банку та походження джерел коштів, спрямованих на придбання акцій-часток банку.
Частина законопроектів знаходяться на розгляді у Верховній Раді України, а саме:
- законопроект щодо внесення змін до Закону України "Про банки і банківську діяльність" в частині вдосконалення процедури ліквідації банків;
- законопроект "Про внесення змін до деяких законів України з питань аудиту банків України";
- законопроект щодо внесення змін до Закону України "Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)";
- законопроект щодо внесення змін до Закону України "Про банки і банківську діяльність" в частині вдосконалення процедур роботи тимчасового адміністратора та ліквідатора банку. Внесені зміни до Закону України "Про банки і банківську діяльність" в частині підпорядкування служби внутрішнього аудиту спостережній раді банку.
Внесені зміни до діючих нормативно-правових актів НБУ та розроблені нові нормативно-правові акти, які стосуються питань:
- вдосконалення порядку класифікації активів за ступенями ризику;
- порядку проведення зовнішнього аудиту банків та сертифікації аудиторів;
- забезпечення контролю щодо виконання банками вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом;
З метою забезпечення переходу до банківського нагляду на основі оцінки ризиків та раннього реагування:
- розроблено проекти системи оцінки ризиків та положення з мінімальних вимог до систем управління ризиками в банках;
- розпочато проведення семінарів з питань нагляду на основі ризиків та ризик-менеджменту для фахівців НБУ та банків;
- розроблена та затверджена Комісією з питань нагляду та регулювання діяльності банків система показників раннього реагування та їх граничних значень.
Здійснено заходи щодо удосконалення інформаційної бази банківського нагляду, а саме вдосконалено та розширено функції автоматизованої інформаційної системи "Досьє банків", який дозволяє більш повно та глибоко відстежувати поточний фінансовий стан банків.
Розпочато навчання працівників банківського нагляду за програмою Голландського гранту.
Від імені Національного банку України дозвольте мені подякувати фахівцям банківської системи, Асоціації українських банків, Київського банківського союзу, науковцям, які прийняли активну участь в опрацюванні проектів нормативних актів підготовлених Національним банком України та у визначенні пріоритетів розвитку банківського сектору України. Сподіваємось на подовження з Вами тісної та плідної співпраці у напрямку розвитку банківського сектору та економіки України.
Голова С.Л.Тігіпко