• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Положення про порядок видачі ліцензії на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків

Національний банк України  | Постанова, Інформація, Довідка, Заява, Форма типового документа, Положення від 17.08.2017 № 80
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
17.08.2017 № 80
Про затвердження Положення про порядок видачі ліцензії на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків
( Назва в редакції Постанови Національного банку № 25 від 29.01.2019 )( Із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 114 від 15.11.2017 № 109 від 16.10.2018 № 25 від 29.01.2019 )
Відповідно до статей 7, 15, 56 Закону України "Про Національний банк України" , статті 21 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" та з метою удосконалення порядку видачі Національним банком України небанківським фінансовим установам ліцензії на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків Правління Національного банку України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Положення про порядок видачі ліцензії на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків (далі - Положення), що додається.
( Пункт 1 в редакції Постанови Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
2. Колонку 3 "Найменування послуг" послуги під номером 52 Тарифів на послуги з реєстрації та ліцензування, що надаються Національним банком України, затверджених постановою Правління Національного банку України від 12 серпня 2003 року № 333, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 10 вересня 2003 року за № 787/8108 (у редакції постанови Правління Національного банку України від 15 червня 2017 року № 53) (зі змінами), викласти в такій редакції:
"Розгляд пакета документів щодо видачі ліцензії на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків небанківській фінансовій установі, а також переоформлення ліцензії".
3. Небанківським фінансовим установам, які отримали ліцензію на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків відповідно до вимог Положення про порядок видачі небанківським фінансовим установам ліцензії на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 26 лютого 2013 року № 57, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 березня 2013 року за № 407/22939 (зі змінами):
протягом двох місяців із дати набрання чинності цією постановою подати до Національного банку України анкету (додаток 3 до Положення) та відомості про свою структуру власності відповідно до вимог розділу VI Положення. Небанківські фінансові установи, які мають ліцензію на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків та генеральну ліцензію на здійснення валютних операцій, відомості про свою структуру власності згідно з цим пунктом не подають;
протягом шести місяців із дня набрання чинності цією постановою забезпечити приведення своєї діяльності, структури власності, фінансового стану та ділової репутації у відповідність до вимог Положення та подати до Національного банку України письмове запевнення про їх відповідність вимогам Положення.
4. Департаменту фінансового контролінгу (Стринжа О.В.) і Департаменту ліцензування (Бевз О.О.) у строк до 31 грудня 2017 року привести тарифи на послуги з реєстрації та ліцензування у відповідність до вимог Положення.
( Пункт 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 114 від 15.11.2017 )
5. Небанківські фінансові установи до затвердження тарифу на послугу з розгляду пакета документів щодо видачі дубліката ліцензії на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків копію платіжного документа, що підтверджує здійснення оплати за цю послугу, не подають.
6. Визнати такими, що втратили чинність:
1) постанову Правління Національного банку України від 26 лютого 2013 року № 57 "Про затвердження Положення про порядок видачі небанківським фінансовим установам ліцензії на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків", зареєстровану в Міністерстві юстиції України 13 березня 2013 року за № 407/22939;
2) пункт 2 постанови Правління Національного банку України від 04 лютого 2014 року № 43 "Про затвердження Положення про порядок реєстрації платіжних систем, учасників платіжних систем та операторів послуг платіжної інфраструктури", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 05 березня року за № 348/25125;
3) підпункт 1 пункту 1 та пункт 3 постанови Правління Національного банку України від 24 липня 2015 року № 480 "Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України";
4) пункти 2 та 3 постанови Правління Національного банку України від 25 листопада 2015 року № 815 "Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України";
5) постанову Правління Національного банку України від 01 вересня 2016 року № 379 "Про затвердження Змін до Положення про порядок видачі небанківським фінансовим установам ліцензії на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків".
7. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на першого заступника Голови Національного банку України Смолія Я.В. та заступника Голови Національного банку України Рожкову К.В.
8. Постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її офіційного опублікування.
В. о. ГоловиЯ.В. Смолій
ПОГОДЖЕНО:

Голова Державної служби
фінансового моніторингу України



І.Б. Черкаський
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
17.08.2017 № 80
ПОЛОЖЕННЯ
про порядок видачі ліцензії на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків
( Назва із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 25 від 29.01.2019 )( У тексті Положення посилання на додатки 4-14 замінено посиланням відповідно на додатки 6-16 згідно з Постановою Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
І. Загальні положення
( Пункт 1 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
2. Це Положення визначає умови, за яких видається ліцензія на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків (далі - ліцензія) Національним банком України (далі - Національний банк), порядок видачі, переоформлення ліцензії, а також підстави, за яких Національний банк має право відмовити у видачі ліцензії, зупинити або відкликати її.
3. Вимоги цього Положення поширюються на небанківські фінансові установи та операторів поштового зв’язку, які мають намір стати платіжними організаціями та/або учасниками платіжних систем та надавати послуги з переказу коштів у національній валюті без відкриття рахунків (далі - небанківські установи).
( Пункт 3 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
4. У цьому Положенні терміни вживаються в такому значенні:
1) дата подання пакета документів - дата реєстрації в Національному банку повного пакета документів, передбаченого розділом III цього Положення;
1-1) джерела походження коштів для формування власного (статутного, додаткового) капіталу, оплати вартості частки в статутному капіталі (пакета акцій) небанківської установи - відомості, підтверджені документами, їх належним чином засвідченими копіями або інформацією з публічних (відкритих) джерел, що дають змогу зробити обґрунтований висновок щодо наявності достатніх фінансових можливостей в учасників небанківської установи та/або будь-якої іншої особи в ланцюгу володіння корпоративними правами небанківської установи для формування власного (статутного, додаткового) капіталу, оплати вартості частки в статутному капіталі (пакета акцій) небанківської установи;
( Пункт 4 розділу I доповнено новим підпунктом 1-1 згідно з Постановою Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
2) істотна участь - пряме та/або опосередковане володіння однією особою самостійно чи разом з іншими особами 10 і більше відсотками статутного капіталу та/або права голосу акцій, паїв юридичної особи або незалежна від формального володіння можливість значного впливу на управління чи діяльність юридичної особи. Особа визнається власником опосередкованої істотної участі незалежно від того, чи здійснює така особа контроль прямого власника участі в юридичній особі або контроль будь-якої іншої особи в ланцюгу володіння корпоративними правами такої юридичної особи;
3) кваліфіковане бюро кредитних історій - найбільше за кількістю наявних у відповідній країні кредитних історій бюро кредитних історій (інший суб’єкт, до функцій якого належать збирання, обробка, зберігання і використання інформації, що становить кредитну історію), яке поширює свою діяльність на країну, в якій постійно проживає фізична особа/зареєстровано головний офіс юридичної особи. Якщо фізична особа постійно проживає/зареєстровано головний офіс юридичної особи на території України, то кваліфікованими бюро кредитних історій є Перше всеукраїнське бюро кредитних історій, Українське бюро кредитних історій та Міжнародне бюро кредитних історій;
( Підпункт 3 пункту 4 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
4) керівники небанківської установи - одноособовий виконавчий орган або члени колегіального виконавчого органу та члени ради (наглядової, спостережної ради - за наявності) небанківської установи;
( Підпункт 4 пункту 4 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
5) кінцевий власник істотної участі в небанківській установі - фізична особа, юридична особа, у структурі власності якої немає інших власників істотної участі в небанківській установі, визначених відповідно до вимог цього Положення, міжнародна фінансова установа, публічна компанія, держава або територіальна громада в особі відповідного державного органу або органу місцевого самоврядування;
( Підпункт 5 пункту 4 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
6) ключовий учасник юридичної особи - будь-яка фізична особа, яка володіє корпоративними правами такої юридичної особи, юридична особа, що володіє двома і більше відсотками корпоративних прав такої юридичної особи, зокрема, якщо:
юридична особа має більше ніж 20 учасників - фізичних осіб, то ключовими учасниками є 20 учасників - фізичних осіб, частки яких є найбільшими;
однакові за розміром пакети корпоративних прав юридичної особи належать більше ніж 20 учасникам - фізичним особам, ключовими учасниками є всі фізичні особи, які володіють двома і більше відсотками корпоративних прав такої юридичної особи;
7) контролер - фізична або юридична особа, щодо якої не існує контролерів - фізичних осіб та яка має змогу здійснювати вирішальний вплив на управління або діяльність юридичної особи шляхом прямого та/або опосередкованого володіння самостійно або разом з іншими особами часткою в юридичній особі, що відповідає еквіваленту 50 чи більше відсотків статутного капіталу та/або голосів юридичної особи, або незалежно від формального володіння здійснювати такий вплив на підставі договору чи будь-яким іншим чином;
8) контроль - можливість здійснювати вирішальний вплив на управління та/або діяльність юридичної особи шляхом прямого та/або опосередкованого володіння однією особою самостійно або разом з іншими особами часткою в юридичній особі, що відповідає еквіваленту 50 чи більше відсотків статутного капіталу та/або голосів юридичної особи, або незалежно від формального володіння можливість здійснювати такий вплив на підставі договору чи будь-яким іншим чином;
9) ланцюг володіння корпоративними правами юридичної особи - інформація про склад ключових учасників юридичної особи, яка включає інформацію про ключових учасників першого і кожного наступного рівня володіння корпоративними правами юридичної особи;
10) ліцензія - документ Національного банку, який засвідчує право небанківської установи надавати послуги з переказу коштів у національній валюті без відкриття рахунків (далі - переказ коштів);
( Підпункт 10 пункту 4 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
11) небанківська фінансова установа - юридична особа, яка відповідно до законодавства України не є банком, надає одну або кілька фінансових послуг та внесена до Державного реєстру фінансових установ (далі - Реєстр фінансових установ) у порядку, установленому законодавством України;
11-1) оператор поштового зв’язку - юридична особа, яка внесена до Єдиного державного реєстру операторів поштового зв’язку (далі - Реєстр операторів) у порядку, установленому законодавством України, та щодо якої у Реєстрі операторів наявна інформація про надання нею послуг з поштового переказу, а також національний оператор поштового зв’язку;
( Пункт 4 розділу I доповнено новим підпунктом 11-1 згідно з Постановою Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
12) остаточні ключові учасники - це ключові учасники - фізичні особи, а також ключові учасники - юридичні особи, які у своєму складі не мають ключових учасників. Остаточними ключовими учасниками також є держава (в особі відповідного органу державної влади), територіальна громада (в особі відповідного органу місцевого самоврядування), міжнародна фінансова установа, а також публічна компанія;
13) публічна компанія - іноземна юридична особа, створена у формі публічного акціонерного товариства, акції якої включені до біржових списків (пройшли процедуру лістингу) і допущені до торгів у регульованому сегменті кваліфікованої фондової біржі;
14) рівень володіння корпоративними правами юридичної особи - відносини щодо володіння корпоративними правами юридичної особи між такою юридичною особою та її учасниками. Якщо всі учасники юридичної особи є фізичними особами, то така юридична особа має лише один рівень володіння корпоративними правами;
15) учасник юридичної особи - особа, яка володіє корпоративними правами цієї юридичної особи.
Інші терміни в цьому Положенні вживаються в значеннях, наведених у Законах України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", "Про поштовий зв’язок" та інших законодавчих актах України.
( Абзац двадцять перший пункту 4 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
5. Рішення про видачу ліцензії або відмову у її видачі, а також зупинення, поновлення, відкликання ліцензії приймається Правлінням Національного банку.
Рішення про переоформлення ліцензії, видачу дубліката ліцензії приймає заступник Голови Національного банку.
( Абзац другий пункту 5 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 109 від 16.10.2018 )
Ліцензія набирає чинності з дати її підписання заступником Голови Національного банку. Строк дії ліцензії є необмеженим.
Небанківська установа має право розпочати надання послуг з переказу коштів із дати підписання ліцензії заступником Голови Національного банку та за умови участі небанківської установи в платіжній системі, відомості про яку внесені Національним банком до Реєстру платіжних систем, систем розрахунків, учасників цих систем та операторів послуг платіжної інфраструктури.
( Абзац четвертий пункту 5 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
6. Небанківська установа не має права передавати ліцензію третім особам.
( Пункт 6 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
7. Небанківська установа зобов'язана внести плату за розгляд пакета документів, поданого для видачі, переоформлення ліцензії або видачу її дубліката, а також за узгодження змін до внутрішніх правил про переказ коштів (крім випадку, коли зміни до правил уносяться виключно з метою їх приведення у відповідність до змін до законодавства України) у розмірі, передбаченому нормативно-правовими актами Національного банку з питань затвердження тарифів на послуги (операції) Національного банку.
( Абзац перший пункту 7 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 109 від 16.10.2018; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
Небанківська установа зобов'язана подати копію платіжного документа, що підтверджує здійснення оплати за відповідну послугу одночасно з поданням Національному банку відповідного пакета документів. Неподання копії відповідного платіжного документа є підставою для повернення Національним банком документів на доопрацювання.
( Абзац другий пункту 7 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
Послуга щодо розгляду пакета документів, поданого для отримання ліцензії або для узгодження змін до внутрішніх правил про переказ коштів, уважається наданою, а плата за розгляд пакета документів не підлягає поверненню, якщо за відповідним пакетом документів Національний банк прийняв рішення про видачу/відмову у видачі ліцензії або узгодження змін до внутрішніх правил про переказ коштів.
( Абзац третій пункту 7 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 109 від 16.10.2018 )
Послуга з переоформлення ліцензії або видачі її дубліката вважається наданою, а плата за переоформлення ліцензії або видачі її дубліката не підлягає поверненню, якщо за відповідним пакетом документів Національний банк прийняв рішення про переоформлення ліцензії або видачу її дубліката.
( Абзац четвертий пункту 7 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 109 від 16.10.2018 )
8. Небанківська установа має право звернутися до Національного банку із заявою про переоформлення ліцензії в разі зміни її найменування (якщо така зміна не пов'язана з реорганізацією).
( Пункт 8 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
9. Небанківська установа має право звернутися до Національного банку із заявою про отримання дубліката ліцензії в разі втрати або пошкодження такої ліцензії.
( Пункт 9 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
10. Небанківська фінансова установа зобов'язана не пізніше наступного робочого дня з дати її виключення з Реєстру фінансових установ припинити надання послуг з переказу коштів, письмово повідомити про це Національний банк та повернути ліцензію.
10-1. Оператор поштового зв’язку зобов’язаний не пізніше наступного робочого дня з дати припинення надання послуг поштового зв’язку або припинення надання послуг з виконання поштового переказу, або виключення з Реєстру операторів інформації про оператора поштового зв’язку чи інформації про надання ним послуг з виконання поштового переказу припинити надання послуг з переказу коштів, письмово повідомити про це Національний банк та повернути ліцензію.
( Розділ I доповнено новим пунктом 10-1 згідно з Постановою Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
11. Небанківська установа зобов'язана в разі прийняття нею рішення про припинення надання послуг з переказу коштів письмово повідомити про це Національний банк та повернути ліцензію протягом п'яти робочих днів із дати прийняття такого рішення.
( Пункт 11 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
II. Умови, за яких небанківська установа має право отримати ліцензію та надавати послуги з переказу коштів
( Назва розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
12. Національний банк видає ліцензію небанківській установі за умови дотримання таких вимог:
( Абзац перший пункту 12 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
1) відповідність фінансового стану небанківської установи вимогам розділу IV цього Положення;
( Підпункт 1 пункту 12 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
2) відповідність структури власності небанківської установи вимогам розділу VI цього Положення;
( Підпункт 2 пункту 12 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
3) відсутність протягом року, що передує даті надходження документів, фактів порушення небанківською установою вимог нормативно-правових актів Національного банку, законодавства України з питань регулювання ринків фінансових послуг (тільки для небанківських фінансових установ), у сфері надання послуг поштового зв’язку в частині поштового переказу (тільки для операторів поштового зв’язку), у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, валютного законодавства та/або застосованих до неї заходів впливу за порушення зазначеного законодавства України;
( Підпункт 3 пункту 12 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
4) відповідність внутрішніх правил про переказ коштів небанківської установи законодавству України з питань переказу коштів;
( Підпункт 4 пункту 12 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
5) відповідність небанківської установи, її керівників, власників істотної участі в ній вимогам щодо ділової репутації. Щодо оператора поштового зв’язку - також відповідність керівників оператора поштового зв’язку вимогам щодо професійної придатності, визначеним у розділі V цього Положення;
( Підпункт 5 пункту 12 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
6) наявність в оператора поштового зв’язку не менше 50 структурних підрозділів, в яких планується здійснення діяльності з переказу коштів;
( Пункт 12 розділу II доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
7) здійснення оператором поштового зв’язку діяльності у сфері надання послуг поштового зв’язку на території не менше ніж 50% областей України (крім тимчасово окупованих територій України) та в місті Києві;
( Пункт 12 розділу II доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
8) наявність у оператора поштового зв’язку не менше ніж 50% доходів за попередній звітний рік/на останню звітну дату, що отримані від діяльності у сфері надання послуг поштового зв’язку, що підтверджується аудиторським звітом суб’єкта аудиторської діяльності з інформацією про структуру цих доходів.
( Пункт 12 розділу II доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
13. Небанківська установа, яка отримала ліцензію, зобов'язана протягом одного місяця з дати отримання ліцензії, але до дня проведення першої операції з переказу коштів, розробити та затвердити внутрішні документи з питань:
( Абзац перший пункту 13 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
1) фінансового моніторингу з урахуванням вимог законодавства України у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та Положення про здійснення небанківськими фінансовими установами фінансового моніторингу в частині надання ними фінансової послуги щодо переказу коштів , затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 вересня 2016 року № 388 (зі змінами);
2) реалізації персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) з урахуванням законодавства України про санкції та нормативно-правових актів Національного банку у сфері забезпечення реалізації і моніторингу ефективності персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій).
( Пункт 13 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 109 від 16.10.2018 )
14. Небанківська установа, яка отримала ліцензію та має намір надавати послуги з приймання готівки для подальшого її переказу, зобов'язана протягом одного місяця з дати отримання ліцензії, але до дня проведення першої операції з переказу коштів розробити та затвердити внутрішні документи, які мають визначати порядок розрахунку ліміту залишку готівки в касі пунктів приймання та виплати готівки та періодичність проведення інкасації готівкових коштів у пунктах приймання та виплати готівки та платіжних пристроях.
( Пункт 14 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
14-1. Оператор поштового зв’язку, який отримав ліцензію, зобов’язаний забезпечити облік коштів за операціями з переказу коштів окремо від коштів, пов’язаних з наданням послуг поштового зв’язку та іншою підприємницькою діяльністю.
( Розділ II доповнено новим пунктом 14-1 згідно з Постановою Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
15. Небанківська установа, яка отримала ліцензію, не має права здійснювати ризикову діяльність. Ознаками здійснення небанківською установою ризикової діяльності є:
( Абзац перший пункту 15 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
1) проведення фінансових операцій (безпосередньо або її клієнтами), що не мають очевидної економічної доцільності (сенсу);
2) проведення фінансових операцій, характер або наслідки яких дають підстави вважати, що вони можуть бути пов'язані з виведенням капіталів, легалізацією кримінальних доходів, фінансуванням тероризму, уникненням оподаткування, вчиненням інших злочинів, передбачених Кримінальним кодексом України тощо;
3) проведення фінансових операцій, характер або наслідки яких дають підстави вважати, що вони можуть бути пов'язані з уникненням виконання вимог та обмежень, передбачених законодавством України з питань фінансового моніторингу;
4) невикористання права відмови в проведенні клієнтами регулярних фінансових операцій, характер яких дає підстави вважати, що вони можуть бути пов'язані з використанням послуг небанківської установи для легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму, фінансування розповсюдження зброї масового знищення чи вчинення іншого злочину;
( Підпункт 4 пункту 15 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
5) здійснення (безпосередньо або її клієнтами) фінансових операцій з використанням втрачених, викрадених, підроблених документів;
6) здійснення фінансових операцій клієнта, який є публічним діячем, особою, близькою або пов'язаною з публічним діячем, щодо якого (якої) небанківська установа не має документально підтверджених відомостей стосовно джерел походження коштів (активів, прав на такі активи), достатніх для підтвердження його (її) реальних фінансових можливостей проводити чи ініціювати проведення відповідної операції;
( Підпункт 6 пункту 15 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
7) наявність договорів факторингу та/або договорів відступлення права вимоги, укладених небанківською установою з банком або іншою особою, за якими небанківська установа набуває статусу кредитора щодо заборгованості, загальна сума якої перевищує 50 відсотків активів небанківської установи;
( Підпункт 7 пункту 15 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
8) подання Національному банку недостовірної(их) інформації/ документів/висновків.
( Пункт 16 розділу II виключено на підставі Постанови Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
17. Небанківська установа зобов'язана протягом 10 робочих днів із дня початку/припинення користування послугами оператора послуг платіжної інфраструктури в письмовій формі повідомити про це Національний банк.
( Абзац перший пункту 17 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
Повідомлення має містити інформацію про:
1) повне та скорочене найменування оператора послуг платіжної інфраструктури, його ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, місцезнаходження, назву/позначення його комерційного (фірмового) найменування, торговельної марки (знака для товарів та послуг), назву веб-сайта (за наявності);
( Підпункт 1 пункту 17 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
2) дату початку/припинення надання ним послуг небанківській установі.
( Підпункт 2 пункту 17 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
18. Небанківська установа зобов'язана протягом усього строку дії ліцензії дотримуватися вимог законодавства України, у тому числі вимог цього Положення, правил платіжних систем, учасником яких вона є, та внутрішніх правил про переказ коштів, а також виконувати вимоги та рішення Національного банку, зокрема, надавати на вимогу Національного банку інформацію, документи і звітність у встановлений Національним банком строк.
( Пункт 18 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
19. Небанківська установа, яка отримала ліцензію, зобов’язана протягом усього строку дії ліцензії щороку до 01 червня подавати Національному банку такі документи:
1) фінансову звітність, складену відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності, у складі форми № 1 "Баланс" ("Звіт про фінансовий стан") [далі - форма № 1 "Баланс" ("Звіт про фінансовий стан)"], форми № 2 "Звіт про фінансові результати" ("Звіт про сукупний дохід") [далі - форма № 2 "Звіт про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід)"], форми № 3 "Звіт про рух грошових коштів" (далі - форма № 3 "Звіт про рух грошових коштів"), форми № 4 "Звіт про власний капітал" (далі - форма № 4 "Звіт про власний капітал") додатка 1 до Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 1 "Загальні вимоги до фінансової звітності", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07 лютого 2013 року № 73, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 лютого 2013 року за № 336/22868 (зі змінами) (далі - Положення бухгалтерського обліку), і приміток до фінансової звітності (далі - примітки до фінансової звітності), що відповідають вимогам, установленим Положенням бухгалтерського обліку, або Фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва за формою додатка 1 до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 25 "Фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25 лютого 2000 року № 39 , зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 березня 2000 року за № 161/4382 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 24 січня 2011 року № 25) (зі змінами) (далі - "Фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва"), за попередній звітний рік;
2) аудиторський звіт суб’єкта аудиторської діяльності про підтвердження достовірності та повноти фінансової звітності, її відповідності міжнародним стандартам фінансової звітності.
Аудиторський звіт щодо фінансової звітності небанківської установи має бути підготовлений суб’єктом аудиторської діяльності, який має право проводити обов’язковий аудит фінансової звітності небанківських фінансових установ.
( Пункт 19 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
20. Небанківська установа в разі виявлення обставин, що свідчать про невідповідність вимогам, установленим цим Положенням, зобов'язана письмово повідомити про це Національний банк протягом п'яти робочих днів із дня виявлення таких обставин.
( Пункт 20 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
III. Порядок подання документів Національному банку для отримання/переоформлення ліцензії
21. Небанківська установа для отримання ліцензії зобов'язана подати до Національного банку такі документи:
( Абзац перший пункту 21 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
1) заяву про видачу ліцензії на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків (додаток 1);
2) бізнес-план щонайменше на три роки діяльності, який має бути складений з урахуванням вимог, визначених у додатку 2 до цього Положення, затверджений вищим органом управління небанківської установи та підписаний керівником небанківської установи;
( Підпункт 2 пункту 21 розділу III в редакції Постанови Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
3) анкету небанківської установи (додаток 3);
( Підпункт 3 пункту 21 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
4) для небанківських фінансових установ - копію свідоцтва про реєстрацію фінансової установи, засвідчену підписом уповноваженої особи небанківської фінансової установи;
( Підпункт 4 пункту 21 розділу III в редакції Постанови Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
5) копію статуту, засвідчену підписом уповноваженої особи небанківської установи. Небанківська установа, актуальна редакція статуту якої оприлюднена на порталі електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, статут у паперовій формі не подає. Небанківська установа, що створена та/або діє на підставі модельного статуту, затвердженого Кабінетом Міністрів України, подає копію рішення про її створення або про провадження діяльності на підставі модельного статуту, підписаного всіма засновниками;
( Підпункт 5 пункту 21 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
6) внутрішні правила про переказ коштів, які мають містити положення, зазначені в пункті 22 розділу III цього Положення;
7) фінансову звітність, складену відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності, у складі форми № 1 "Баланс" ("Звіт про фінансовий стан"), форми № 2 "Звіт про фінансові результати" ("Звіт про сукупний дохід"), форми № 3 "Звіт про рух грошових коштів", форми № 4 "Звіт про власний капітал" і приміток до фінансової звітності або "Фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва":
за попередній звітний рік (за наявності);
станом на останню звітну дату, що передує зверненню небанківської установи до Національного банку із заявою про видачу ліцензії (якщо така дата не збігається з кінцем звітного року).
У примітках до фінансової звітності оператора поштового зв’язку має міститися інформація щодо структури його доходів.
Якщо за даними фінансової звітності дебіторська заборгованість небанківської установи становить більше ніж 10% активів небанківської установи, то додатково до фінансової звітності подається розшифрування такої дебіторської заборгованості, уключаючи інформацію про сторони та суму операцій, строки та умови погашення дебіторської заборгованості, інформацію про наявність забезпечення і характер відшкодування, яке надаватиметься під час погашення.
Якщо за даними фінансової звітності фінансові інвестиції небанківської установи становлять більше ніж 10% активів небанківської установи, то додатково до фінансової звітності надається детальна інформація щодо таких інвестицій, із зазначенням цільового призначення інвестицій, об’єкта та суми інвестицій.
Національний банк має право вимагати надання додаткової інформації та документів щодо фінансової звітності небанківської установи;
( Підпункт 7 пункту 21 розділу III в редакції Постанови Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
8) аудиторський звіт, підготовлений суб’єктом аудиторської діяльності, який має право проводити обов’язковий аудит фінансової звітності небанківських фінансових установ, про підтвердження достовірності та повноти фінансової звітності, визначеної в підпункті 7 пункту 21 розділу III цього Положення, та інформацію такого суб’єкта аудиторської діяльності про підтвердження:
джерел походження коштів для формування власного капіталу небанківської установи та достатності її фінансового стану для здійснення діяльності з переказу коштів згідно з бізнес-планом; та
наявності не менше ніж 50% доходів оператора поштового зв’язку за попередній звітний рік/на останню звітну дату від діяльності у сфері надання послуг поштового зв’язку з інформацією про структуру цих доходів;
( Підпункт 8 пункту 21 розділу III в редакції Постанови Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
9) відомості про структуру власності небанківської установи, подані відповідно до розділу VI цього Положення. Зазначені відомості подаються станом на перше число місяця, в якому небанківська установа звертається до Національного банку із заявою про видачу ліцензії;
( Підпункт 9 пункту 21 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
10) довідки банків, що обслуговують рахунки небанківської установи, які містять інформацію про рух коштів на рахунках із дати відкриття рахунку, але за період не більше ніж три останні місяці, і про залишки на рахунках станом на будь-яку дату протягом двох тижнів, що передують даті подання пакета документів для отримання ліцензії;
( Підпункт 10 пункту 21 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
11) довідку уповноваженого органу про наявність або відсутність у небанківської установи заборгованості зі сплати податків, зборів станом на будь-яку дату протягом двох тижнів, що передують даті подання пакета документів для отримання ліцензії;
( Підпункт 11 пункту 21 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
12) кредитні звіти з кваліфікованих бюро кредитних історій щодо небанківської установи станом на будь-яку дату протягом двох тижнів, що передують даті подання пакета документів для отримання ліцензії;
( Підпункт 12 пункту 21 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
13) інформацію про наявність в оператора поштового зв’язку структурних підрозділів за формою, наведеною в додатку 4 до цього Положення;
( Пункт 21 розділу III доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
14) документи, які підтверджують відповідність керівника оператора поштового зв’язку вимогам щодо професійної придатності, визначеним у пункті 38-2 розділу V цього Положення, а саме:
копію документа про призначення на посаду керівника;
анкету керівника оператора поштового зв’язку (додаток 5), підписану керівником оператора поштового зв’язку;
копію документа про вищу освіту, засвідчену керівником оператора поштового зв’язку;
копію трудової книжки, засвідчену керівником оператора поштового зв’язку;
копії всіх сторінок паспорта керівника оператора поштового зв’язку, які містять його фотографію, прізвище, ім’я, по батькові (у разі наявності), дату народження, серію і номер паспорта, дату видачі та найменування органу, що його видав, реєстрацію місця проживання (для фізичних осіб-іноземців у разі наявності), інформацію про громадянство;
для керівника, паспорт якого оформлено у вигляді картки, що містить безконтактний електронний носій, - копію документа з інформацією про реєстрацію місця його проживання;
для керівника-іноземця, який не має в паспорті інформації про місце проживання, - копію документа, що може підтвердити адресу його постійного місця проживання;
кредитні звіти від кваліфікованих бюро кредитних історій щодо керівника оператора поштового зв’язку станом на будь-яку дату протягом двох тижнів, що передують даті надходження пакета документів;
довідку, видану компетентним органом за місцем проживання особи, про стан виконання особою обов’язків зі сплати податків, зборів та інших обов’язкових платежів станом на будь-яку дату протягом двох тижнів, що передують даті надходження пакета документів;
довідка, видана компетентним органом за місцем проживання особи, про наявність чи відсутність в особи судимості.
Документи, передбачені в підпункті 14 пункту 21 розділу IIIІ цього Положення, подаються щодо кожного керівника окремо;
( Пункт 21 розділу III доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
15) документи, які підтверджують джерела походження коштів для формування власного (статутного, додаткового) капіталу, оплати вартості частки в статутному капіталі (пакета акцій) небанківської установи відповідно до вимог пунктів 34-3, 34-4 розділу IV цього Положення (за винятком випадку, передбаченого абзацом сьомим пункту 34-2 розділу IV цього Положення).
( Пункт 21 розділу III доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
22. Внутрішні правила про переказ коштів мають бути затверджені керівником небанківської установи або іншим уповноваженим органом згідно зі статутом, пронумеровані, прошиті та містити положення про:
( Абзац перший пункту 22 розділу III в редакції Постанови Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
1) умови та порядок надання послуг з переказу коштів (уключаючи опис платіжних інструментів, за допомогою яких здійснюються ініціювання та виплата суми переказу коштів);
2) технологію оброблення та виконання документів;
3) порядок здійснення бухгалтерського обліку;
4) строки та порядок зберігання інформації про здійснення переказу коштів;
5) порядок внутрішнього контролю за наданням послуг з переказу коштів;
6) порядок повернення коштів ініціатору переказу в разі неможливості їх зарахування на рахунок або виплати їх у готівковій формі одержувачу.
23. Небанківська установа для переоформлення ліцензії зобов'язана подати до Національного банку такі документи:
( Абзац перший пункту 23 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
1) заяву про переоформлення ліцензії на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків (додаток 6);
2) для небанківських фінансових установ - копію свідоцтва про реєстрацію фінансової установи, засвідчену підписом уповноваженої особи небанківської фінансової установи;
( Підпункт 2 пункту 23 розділу III в редакції Постанови Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
3) копію статуту, засвідчену підписом уповноваженої особи небанківської установи. Небанківська установа, актуальна редакція статуту якої оприлюднена на порталі електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, статут у паперовій формі не подає;
( Підпункт 3 пункту 23 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
4) ліцензію, яка була отримана раніше.
24. Небанківська установа для отримання дубліката ліцензії зобов'язана подати до Національного банку такі документи:
( Абзац перший пункту 24 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
1) заяву про видачу дубліката ліцензії із зазначенням обставин, які призвели до її втрати або пошкодження;
2) інформацію про опублікування оголошення про втрату ліцензії в засобах масової інформації та примірник/копію такої публікації;
3) не придатну для користування ліцензію у разі її пошкодження.
25. Документи, що подаються небанківською установою для видачі, переоформлення ліцензії, а також інші документи, які подаються до Національного банку відповідно до вимог розділів II, III, IV, VI цього Положення, мають бути викладені українською мовою і не містити виправлень і неточностей.
( Абзац перший пункту 25 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 109 від 16.10.2018; в редакції Постанови Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
Сторінки документів мають бути пронумеровані, прошиті, засвідчені підписом керівника небанківської установи.
( Абзац другий пункту 25 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 25 від 29.01.2019 )
Одночасно з документами на паперових носіях до Національного банку обов'язково подаються копії цих документів в електронному вигляді (далі - електронні копії документів).
Електронні копії документів мають створюватись у вигляді файлів, які містять відскановані з паперових носіїв зображення документів.
Сканування з паперових носіїв зображення документів здійснюється з урахуванням таких вимог:
формат готового файла - pdf;
сканована копія кожного окремого документа зберігається як окремий файл;