• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про впорядкування умов оплати праці працівників бюджетних військових частин, закладів, установ та організацій Збройних Сил України

Міністерство оборони України  | Наказ, Умови від 25.06.2001 № 216 | Документ не діє
МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ
Н А К А З
Міністра оборони України
N 216 від 25.06.2001


Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
11 липня 2001 р.
за N 584/5775
Про впорядкування умов оплати праці працівників бюджетних військових частин, закладів, установ та організацій Збройних Сил України
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства оборони N 262 від 06.08.2002 N 281 від 11.09.2003 N 282 від 19.07.2004 N 572 від 29.11.2004 N 408 від 15.07.2005 )
З метою впорядкування умов оплати праці працівників бюджетних військових частин, закладів, установ та організацій Збройних Сил України та на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 року N 134 "Про впорядкування умов оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери"
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити:
Умови оплати праці працівників загальних (наскрізних) професій і посад бюджетних військових частин, закладів, установ та організацій Збройних Сил України, що додаються;
2. Начальнику Генерального штабу Збройних Сил України - першому заступнику Міністра оборони України організувати за встановленим порядком унесення змін до штатів військових частин, закладів, установ та організацій Збройних Сил України щодо вдосконалення їх організаційної структури з метою економії коштів, спрямованих на запровадження умов оплати праці їх працівників, та привести найменування посад працівників у відповідність до номенклатури посад, передбачених у відповідних додатках до Умов оплати праці працівників загальних (наскрізних) професій і посад бюджетних військових частин, закладів, установ та організацій Збройних Сил України, затверджених цим наказом.
3. Командирам (начальникам) військових частин, закладів, установ та організацій Збройних Сил України витрати, пов'язані із запровадженням умов оплати праці працівників бюджетних військових частин, закладів, установ та організацій Збройних Сил України, здійснювати за рахунок та в межах фонду оплати праці, затвердженого в кошторисі доходів і видатків.
4. Наказ Міністра оборони України від 2 вересня 1997 року N 314 "Про затвердження схем посадових окладів (ставок заробітної плати) працівників (невійськовослужбовців) військових частин, установ і організацій Міністерства оборони України, що фінансуються з бюджету", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 24 вересня 1997 року за N 429/2233, вважати таким, що втратив чинність.
5. Контроль за виконанням наказу покласти на начальника Головного фінансового управління Міністерства оборони України.
6. Наказ розіслати до окремої військової частини.
Міністр оборони України
генерал армії України

О.І.Кузьмук
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністра оборони України
25.06.2001 N 216
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
11 липня 2001 р.
за N 584/5775
УМОВИ
оплати праці працівників загальних (наскрізних) професій і посад бюджетних військових частин, закладів, установ та організацій Збройних Сил України
1. Ці Умови застосовуються з 1 березня 2001 року під час оплати праці керівників, фахівців, технічних службовців та робітників загальних професій і посад для всіх військових частин, закладів, установ та організацій Збройних Сил України (далі - військові частини).
2. Посадові оклади (ставки заробітної плати) установлюються відповідно до схем посадових окладів керівників, фахівців, технічних службовців та робітників військових частин (додатки 1-4 до цих Умов) з урахуванням кваліфікаційних вимог та характеристик робіт залежно від складності та обсягу виконуваних робіт, рівня кваліфікації працівників, їх досвіду і знань.
Годинні тарифні ставки робітників-відрядників визначаються шляхом ділення суми місячного окладу (ставки заробітної плати) на середньомісячну норму робочого часу.
3. Посадові оклади заступників керівників військових частин, заступників керівників структурних підрозділів цих військових частин установлюються на 5-15 відсотків, головних бухгалтерів - на 10-30 відсотків, помічників керівників - на 30-40 відсотків нижче, ніж посадовий оклад відповідного керівника.
Конкретний розмір посадового окладу заступника (помічника) керівника та головного бухгалтера встановлюється шляхом зниження посадового окладу відповідного керівника на будь-який відсоток у зазначених межах.
4. Посадові оклади (ставки заробітної плати) працівників військових частин, які мають почесне звання, спортивні звання, науковий ступінь, підвищуються:
за почесні звання України, СРСР, союзних республік СРСР: "народний" - на 40 відсотків, "заслужений" - на 20 відсотків;
за спортивні звання: "заслужений тренер", "заслужений майстер спорту" - на 20 відсотків; "майстер спорту міжнародного класу" - на 15 відсотків; "майстер спорту" - на 10 відсотків.
За наявності двох або більше звань посадові оклади (ставки заробітної плати) працівників підвищуються за одним (вищим) званням;
за науковий ступінь (крім посад наукових та науково-педагогічних працівників, для яких наявність наукового ступеня передбачена кваліфікаційними вимогами): доктора наук - на 25 відсотків, кандидата наук - на 15 відсотків.
Посадові оклади (ставки заробітної плати) працівників військових частин підвищуються, якщо діяльність працівників за профілем збігається з наявним почесним або спортивним званням чи науковим ступенем.
5. Посадові оклади працівників установ, закладів та організацій культури Збройних Сил України, які мають особливу громадську значущість і включені до переліку, затвердженого Міністерством культури і мистецтв, Державним комітетом архівів за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики і Міністерством фінансів, підвищуються на 20 відсотків.
6. Місячні оклади прибиральників приміщень, які використовують дезінфікуючі засоби, а також тих, що зайняті прибиранням туалетів, підвищуються на 10 відсотків.
7. Командири військових частин у межах фонду оплати праці, затвердженого в кошторисах доходів і видатків, мають право:
7.1. Установлювати працівникам доплати:
7.1.1. У розмірі до 50 відсотків посадового окладу відсутнього працівника або за вакантною посадою: за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників; за суміщення професій (посад); за розширення зони обслуговування або збільшення обсягу виконуваних робіт.
Доплати установлюються працівникам, які виконують у тій самій військовій частині поряд із своєю основною роботою, обумовленою трудовим договором (контрактом), додаткову роботу за іншою професією (посадою) або обов'язки тимчасово відсутнього працівника без звільнення від своєї основної роботи.
Зазначені види доплат не встановлюються керівникам бюджетних установ, закладів та організацій, їх заступникам, керівникам структурних підрозділів цих установ, закладів та організацій та їх заступникам.
7.1.2. У розмірі до 40 відсотків годинної тарифної ставки (посадового окладу) за роботу в нічний час, якщо вищий розмір не визначено законодавством, за кожну годину роботи з 10 години вечора до 6 години ранку.
7.2. Установлювати працівникам надбавки у розмірі до 50 відсотків посадового окладу: за високі досягнення у праці; за виконання особливо важливої роботи (на термін її виконання); за складність, напруженість у роботі.
Граничний розмір зазначених надбавок для одного працівника не повинен перевищувати 50 відсотків посадового окладу. Це обмеження не поширюється на працівників національних закладів (установ).
У разі несвоєчасного виконання завдань, погіршення якості роботи і порушення трудової дисципліни ці надбавки скасовуються або зменшуються.
7.3. Преміювати працівників відповідно до їх особистого внеску в загальні результати роботи.
Порядок і умови преміювання (категорії працівників, які підлягають преміюванню, періодичність виплати премій, показники преміювання, умови, за яких працівники не подаються для преміювання, та розміри премій) установлюються положенням про преміювання, затвердженим командиром військової частини за погодженням з профспілковим органом.
7.4. Надавати працівникам матеріальну допомогу, у тому числі на оздоровлення, за винятком матеріальної допомоги на поховання, у сумі не більше ніж один посадовий оклад на рік.
8. За командирами військових частин зберігається право:
8.1. Установлювати підвищені місячні оклади робітникам залежно від умов праці у тих випадках, коли вони не менше 50 відсотків робочого часу за розрахунковий період зайняті на роботах, передбачених Переліками робіт з важкими та шкідливими, особливо важкими та особливо шкідливими умовами праці (далі - Переліки):
на роботах з важкими та шкідливими умовами праці - на 12 відсотків;
на роботах з особливо важкими та особливо шкідливими умовами праці - на 24 відсотка.
Фахівцям та технічним службовцям у разі їх безпосередньої зайнятості (не менше 50 відсотків робочого часу) на роботах, передбачених Переліками, установлюються доплати за умови праці у відсотках до посадових окладів у розмірах:
12 відсотків - на роботах із шкідливими умовами праці;
24 відсотків - на роботах із особливо шкідливими умовами праці.
Керівникам, фахівцям та технічним службовцям, які не виконують роботи, передбачені Переліками, у разі їх безпосередньої зайнятості (не менше 50 відсотків робочого часу) у структурних підрозділах, де понад половини працівників отримують підвищені місячні оклади або доплати за роботу із шкідливими або особливо шкідливими умовами праці, установлюються доплати за умови праці у розмірі відповідно 12 або 24 відсотки посадового окладу.
Керівникам, фахівцям, технічним службовцям та робітникам, яким на підставі спеціальних рішень Кабінету Міністрів України за роботу у шкідливих та особливо шкідливих умовах праці виплачуються підвищені місячні оклади або доплати у таких самих або більших розмірах, посадові (місячні) оклади за роботу в аналогічних умовах згідно з Переліками не підвищуються і доплати за умови праці не встановлюються.
8.2. Підвищувати місячні оклади (ставки) водіям автомобілів за час роботи:
на автомобілях під землею - до 50 відсотків;
на автомобілях з причепами (для водіїв-почасовиків) - до 20 відсотків;
( Абзац третій пункту 8.2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони N 262 від 06.08.2002 )
на санітарних автомобілях - на 20 відсотків.
8.3. Установлювати доплати у розмірах:
8.3.1. Робітникам, не звільненим від основної роботи, за керівництво бригадою чисельністю до 10 осіб включно - 15 відсотків, понад 10 осіб - 25 відсотків та понад 25 осіб - 35 відсотків місячного окладу (ставки).
Ланковим доплати за керівництво ланкою чисельністю понад 5 осіб установлюються у розмірі 50 відсотків відповідної доплати бригадиру.
Якщо бригаду очолює фахівець (майстер або начальник дільниці), то доплата за керівництво бригадою не встановлюється.
8.3.2. Одному з пекарів хлібопекарень з добовим випіканням хліба до 3 тонн за виконання обов'язків завідувача хлібопекарні - до 15 відсотків місячного окладу.
8.3.3. Водіям легкових автомобілів, криміналістичних лабораторій, автомобілів швидкої медичної допомоги у разі введення ненормованого робочого дня, а також водіям експедицій та пошукових партій у період їх роботи в польових умовах - до 25 відсотків місячного окладу (ставки) за фактично відпрацьований водієм час.
8.3.4. Працівникам, для яких робочий день за їх згодою встановлюється з розподілом зміни на частини (з перервою в роботі понад дві години, які не включаються до робочого часу) - до 30 відсотків посадового окладу (ставки заробітної плати) за фактично відпрацьований в ці дні час.
8.4. Установлювати надбавки у розмірах:
8.4.1. За високу професійну майстерність робітникам 3-го розряду - 12 відсотків; 4-го розряду - 16 відсотків; 5-го розряду - 20 відсотків; 6-го і вищих розрядів - 24 відсотки місячного окладу (ставки).
Надбавки не виплачуються за той період, у якому виявлені випадки браку або зниження якості продукції (робіт).
У разі випуску неякісної продукції або низької якості робіт, невиконання планових (нормованих завдань), установлених норм трудових затрат надбавки за високу професійну майстерність скасовуються повністю.
8.4.2. Водіям вантажних, легкових автомобілів та автобусів, які мають II клас - 10 відсотків; I клас - 25 відсотків місячного окладу (ставки) за відпрацьований водієм час.
Надбавка за класність водіям виплачується з дня затвердження класної кваліфікації наказом командира військової частини за результатами роботи кваліфікаційної комісії.
Підставою для присвоєння кваліфікації II класу має бути наявність у посвідченні водія позначок на право керування транспортними засобами категорії "В", "С", "Е" або лише "Д" ("Д" і "Е"), а I класу - "В", "С", "Д", "Е". При цьому кваліфікація II класу може бути присвоєна, якщо стаж роботи водієм автомобіля не менше трьох років, а кваліфікація I класу - якщо стаж роботи водієм автомобіля II класу не менше двох років.
За результатами роботи кваліфікаційної комісії і за наказом командира військової частини водію видається посвідчення про присвоєння класу.
У разі наявності порушень правил дорожнього руху клас кваліфікації водію зменшується або скасовується, про що оголошується у наказі командира військової частини із зазначенням причин.
8.4.3. Технічним службовцям сфери зв'язку (телеграфістам, радіотелефоністам, телефоністам всіх найменувань, операторам електрозв'язку, операторам поштового зв'язку, сортувальникам поштових відправлень та виробів друку), які мають II клас - до 16 відсотків; I клас - до 20 відсотків посадового окладу.
( Пункт 8.4 доповнено підпунктом 8.4.3 згідно з Наказом Міністерства оборони N 262 від 06.08.2002 )
9. Конкретні розміри підвищень, надбавок, доплат установлюються у колективному договорі та оголошуються наказом командира військової частини. Якщо колективний договір у військовій частині не укладений, то командир має погодити ці питання з профспілковим органом.
10. Оплата праці працівників здійснюється пропорційно до відпрацьованого часу виходячи з посадового окладу або залежно від виробітку й відрядних розцінок з урахуванням підвищень, доплат, надбавок, премій та інших заохочувальних виплат, передбачених чинним законодавством.
11. Обчислення посадових окладів (ставок заробітної плати) з урахуванням підвищень здійснюється у такому порядку:
працівникам, які мають право на підвищення посадових окладів (ставок заробітної плати) у відсотках, посадові оклади (ставки заробітної плати) збільшуються на відсоток підвищення, тобто встановлюється новий посадовий оклад (ставка);
у тих випадках, коли працівники мають право на підвищення посадових окладів (ставок заробітної плати) у відсотках одночасно за кількома підставами, розміри підвищень додаються і на суму відсотків збільшується посадовий оклад (ставка заробітної плати).
12. Передбачені чинним законодавством та колективним договором надбавки і доплати нараховуються до посадових окладів (ставок заробітної плати) працівника.
У тих випадках, коли посадові оклади (ставки заробітної плати) згідно з умовами оплати праці виплачуються працівникам у підвищених розмірах, надбавки і доплати, передбачені у відсотках, обчислюються із знову створених, тобто з підвищених посадових окладів (ставок заробітної плати), крім надбавки за тривалість безперервної роботи в протичумних закладах та підрозділах для боротьби з особливо небезпечними інфекціями.
13. Оплата праці працівникам, прийнятим за строковими трудовими договорами для тимчасового заміщення посад, що комплектуються жінками із числа військовослужбовців, на період відпусток у зв'язку з вагітністю та пологами та для догляду за дитиною, здійснюється на умовах, передбачених для відповідної категорії працівників за рахунок асигнувань, виділених на грошове забезпечення (КЕКВ 1112).
У такому ж порядку і на тих же умовах здійснюється оплата праці працівників, які мають право згідно з чинним законодавством заміщати вакантні посади військовослужбовців.
Тимчасово виконуючий обов'язки
начальника Головного фінансового
управління Міністерства оборони
України
полковник




В.В.Гагурін
Додаток 1
до пункту 2 Умов оплати
праці працівників загальних
(наскрізних) професій і
посад бюджетних військових
частин, закладів, установ та
організацій Збройних Сил
України
(у редакції наказу Міністра
оборони України
від 15.07.2005 N 408
( z0803-05 )
СХЕМА
посадових окладів керівників
Найменування посадПосадові оклади
керівників за групами
військових частин, у
гривнях
IIIIIIIV
12345
Начальник (директор):
автотранспортного підприємства
(організації), організації зв'язку,
арсеналу, судноверфі (що утримуються
за самостійним штатом) * . . . . . . .




473




451




431




419
Начальник: бази, складу (що
утримуються за самостійним штатом) . .

451

431

409

398
Начальник (директор): хлібопекарні,
дорожньо-експлуатаційної дільниці (що
утримуються за самостійним штатом);
начальник району електричних мереж . .



431



409



398



388
Начальник (завідувач) майстерні з
ремонту та виготовлення: військової
техніки, озброєння, навчальних та
наочних посібників, приладів,
устаткування та іншого військового
майна; майстерні підприємств і
організацій автомобільного транспорту,
станції технічного обслуговування . .







409







398







388







377
Начальник (завідувач) друкарні,
комбінату побутового обслуговування,
лазне-прального комбінату . . . . . .


398


388


377


367
Начальник нормативно-дослідного бюро
та станції (що утримуються за
самостійним штатом) . . . . . . . . .


398


388


-


-
Начальник (завідувач): майстерні з
ремоначальникуту речового та
шкіперського майна, майстерні
культурно-освітньої установи . . . . .



377



367



355



344
Головний інженер: автотранспортного
підприємства (організації),
організації зв'язку, арсеналу,
судноверфі (що утримуються за
самостійним штатом) . . . . . . . . .




431




419




409




398
Головний інженер хлібопекарні,
дорожньо-експлуатаційної дільниці . .

419

398

388

377
Головні: механік, енергетик, технолог,
економіст; начальник виробництва,
технічний керівник хлібопекарні,
головний інженер району електричних
мереж та інші головні фахівці . . . .




409




398




388




377
Начальник доку (докмейстер) . . . . .398388--
Головний інженер: комбінату побутового
обслуговування, лазне-прального
комбінату; лісничий . . . . . . . . .


388


377


367


355
Завідувач виробництва комбінату
побутового обслуговування,
лазне-прального комбінату . . . . . .


377


367


355


344
Начальник: лабораторії (крім
медичної), елінгу, холодильника;
начальник цеху (дільниці)
комплектування . . . . . . . . . . . .



377



367



355



344
Помічник начальника
квартирно-експлуатаційної частини
районів (гарнізонів) та відділень
морської інженерної служби . . . . . .



377



367



-



-
Начальник фінансового відділу
(відділення, служби, частини на правах
відділу); начальник фінансового
відділу (відділення) - головний
бухгалтер . . . . . . . . . . . . . .




409




398




388




377
Начальники відділів:
конструкторського, технологічного,
проектного, експериментального,
технічного контролю . . . . . . . . .



398



388



377



367
Начальники інших виробничих
відділів*; начальник сектору в
складі конструкторського,
технологічного або проектного відділів



388



377



367



355
Начальники інших відділів (крім
господарського); начальник
конструкторського (проектного,
проектно-обчислювального) бюро . . . .



377



367



355



344
Начальники: самостійних служб,
відділень, секторів, груп і частин (що
не входять до складу відділів); груп
праці та заробітної плати . . . . . .



367



355



344



333
Начальники: інших відділень, секторів,
груп, частин, бюро та інших
структурних підрозділів (що входять до
складу відділів) . . . . . . . . . . .



355



344



333



325
Начальник зміни організації зв'язку .355355344333
Начальник: бази, складу (у тому числі
КЕЧ районів); начальник штабу
цивільної оборони . . . . . . . . . .


344


333


325


313
Начальник господарського відділу . . .325325313313
Начальник господарського відділення
(частини) . . . . . . . . . . . . . .

313

313

302

302
Начальник загону воєнізованої та
пожежної охорони . . . . . . . . . . .

344

325

313

-
Начальник окремої команди (частини),
помічник начальника загону з
матеріально-технічного забезпечення
воєнізованої та пожежної охорони . . .



313



302



290



-
Начальник команди (частини) у складі
загону . . . . . . . . . . . . . . . .

290

280

280

-
Начальники: пожежного нагляду
(частини), групи (варти), команди
службового собаківництва, бюро
перепусток; командир відділення,
старшина, старшина-моторист
(капітан-механік)
патрульно-сторожового катера, майстер
(з ремонту пожежних рукавів,
газодимозахисної служби, зброяр),
диспетчер воєнізованої та пожежної
охорони . . . . . . . . . . . . . . .










280










280










280










-
Начальники: підрозділу охорони
об'єкта, охорони дільниці, зміни
сторожової охорони . . . . . . . . . .


280


280


280


-
---------------
* Зазначені розміри посадових окладів застосовуються також під час оплати праці начальників (завідувачів) дослідних (експериментальних) майстерень, що утримуються в складі військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України.
** До інших виробничих відділів належать відділи: технічний, енергомеханічний, планово-виробничий, автоматизації і механізації, автоматизованих систем керування, підготовки виробництва, наукової організації праці та керування виробництвом, планово-економічний, організації праці та заробітної плати, виробничо-технічний, організації постачання та збуту продукції, транспортно-диспетчерський, договірно-правовий, обліково-операційний, перевезень, приймання, збереження, експлуатації, безпеки руху.
Незалежно від груп військових частин
Головний фахівець у військовому
представництві *:
I категорії . . . . . . . . . . . . . .398
II категорії . . . . . . . . . . . . .388
III категорії . . . . . . . . . . . . .377
Начальник
адміністративно-господарської частини
військового представництва . . . . . .


325
Начальник обчислювального
(інформаційно-обчислювального) центру .

398
Начальник відділу обчислювального
(інформаційно-обчислювального) центру .

388
Завідувач редакційно-видавничого
відділу (групи) **, начальник зміни
обчислювального
(інформаційно-обчислювального) центру .



377
Начальник картографічного відділення
редакційно-видавничого відділу (групи)

355
Завідувач: редакційно-коректорського
бюро, поліграфічного бюро
редакційно-видавничого відділу (групи)


344
Начальник будинкоуправління,
житлово-комунального відділу:
I групи . . . . . . . . . . . . . . . .377
II групи . . . . . . . . . . . . . . .367
III групи . . . . . . . . . . . . . . .355
IV групи . . . . . . . . . . . . . . .344
V групи . . . . . . . . . . . . . . . .333
VI групи . . . . . . . . . . . . . . .325
Головний інженер будинкоуправління,
житлово-комунального відділу:
I групи . . . . . . . . . . . . . . . .367
II групи . . . . . . . . . . . . . . .355
III групи . . . . . . . . . . . . . . .344
IV групи . . . . . . . . . . . . . . .333
V групи . . . . . . . . . . . . . . . .325
Керуючий готелем:
I групи . . . . . . . . . . . . . . . .367
II групи . . . . . . . . . . . . . . .344
III групи . . . . . . . . . . . . . . .325
Завідувач філіалу готелю . . . . . . .325
Завідувач гуртожитку:
I групи . . . . . . . . . . . . . . . .344
II групи . . . . . . . . . . . . . . .325
III групи . . . . . . . . . . . . . . .302
IV групи . . . . . . . . . . . . . . .290
Начальник автоматичної телефонної
станції з кількістю номерів:
понад 1000 . . . . . . . . . . . . . .355
понад 300 до 1000 включно . . . . . . .344
понад 100 до 300 включно . . . . . . .333
Начальники станцій: телеграфної,
радіотелеграфної, телефонної (крім
автоматичної телефонної станції),
радіотехнічної . . . . . . . . . . . .



333
Керуючий фермою . . . . . . . . . . . .355
Завідувач розплідника тварин . . . . .325
Завідувач відділення розплідника
тварин . . . . . . . . . . . . . . . .

313
Начальник електрогосподарства:
I групи . . . . . . . . . . . . . . . .367
II групи . . . . . . . . . . . . . . .355
Начальник електростанції потужністю:
понад 4000 кВт . . . . . . . . . . . .367
понад 2000 до 4000 кВт . . . . . . . .355
понад 500 до 2000 кВт . . . . . . . . .344
понад 100 до 500 кВт . . . . . . . . .333
до 100 кВт . . . . . . . . . . . . . .325
Начальник електропідстанції з
потужністю агрегатів:
понад 2000 кВт . . . . . . . . . . . .367
понад 750 до 2000 кВт . . . . . . . . .355
понад 350 до 750 кВт . . . . . . . . .344
понад 175 до 350 кВт . . . . . . . . .333
Начальник очисної станції:
I групи . . . . . . . . . . . . . . . .344
II групи . . . . . . . . . . . . . . .333
Начальник господарства: теплового,
вентиляційного, газового,
водопровідно-каналізаційного;
начальник котельні:
I групи . . . . . . . . . . . . . . . .377
II групи . . . . . . . . . . . . . . .367
III групи . . . . . . . . . . . . . . .355
IV групи . . . . . . . . . . . . . . .344
V групи . . . . . . . . . . . . . . . .333
VI групи . . . . . . . . . . . . . . .325
VII групи . . . . . . . . . . . . . . .325
Начальник водопом'якшувальної станції
з виробництва пом'якшеної води на
добу:
понад 300 т . . . . . . . . . . . . . .355
понад 100 до 300 т . . . . . . . . . .344
Начальники станцій: зарядної
акумуляторної, компресорної, насосної,
підводного судноремонту, ацетиленової,
заправної; начальники установок:
кисневої, вуглекислотної,
газодобувної, регенераційної;
начальники пунктів: дезактиваційного,
контрольно-технічного, технічного
обслуговування . . . . . . . . . . . .








333
Завідувач хлібопекарні з добовим
випіканням хліба:
понад 5 т . . . . . . . . . . . . . . .344
понад 3 до 5 т . . . . . . . . . . . .333
Начальник цеху:
I групи . . . . . . . . . . . . . . . .388
II групи . . . . . . . . . . . . . . .377
III групи . . . . . . . . . . . . . . .367
Начальник дільниці (зміни, дослідної
станції), начальник зміни цеху:
I групи . . . . . . . . . . . . . . . .367
II групи . . . . . . . . . . . . . . .344
Начальник колони автотранспортного
підприємства при кількості
автомобілів, шляхових машин тощо :
понад 50 одиниць . . . . . . . . . . .367
понад 25 до 50 одиниць . . . . . . . .344
Начальник гаража при кількості
автомобілів, шляхових машин тощо ***:
понад 50 одиниць . . . . . . . . . . .344
понад 25 до 50 одиниць . . . . . . . .333
Майстер лісу . . . . . . . . . . . . .325
Старший виконавець робіт:
I групи . . . . . . . . . . . . . . . .355
II групи . . . . . . . . . . . . . . .333
Виконавець робіт:
I групи . . . . . . . . . . . . . . . .344
II групи . . . . . . . . . . . . . . .325
Старші: майстер, контрольний майстер .325
Майстер, контрольний майстер . . . . .313
Завідувач їдальні:
I групи . . . . . . . . . . . . . . . .377
II групи . . . . . . . . . . . . . . .367
III групи . . . . . . . . . . . . . . .355
IV групи . . . . . . . . . . . . . . .344
V групи . . . . . . . . . . . . . . . .333
VI групи . . . . . . . . . . . . . . .325
VII групи . . . . . . . . . . . . . .313
Завідувач приймального пункту
комбінату побутового обслуговування,
лазне-прального комбінату з річним
прийманням сухої маси білизни:
понад 300 т . . . . . . . . . . . . . .313
понад 100 до 300 т . . . . . . . . . .302
Завідувач лазні:
I групи . . . . . . . . . . . . . . . .325
II групи . . . . . . . . . . . . . . .313
III групи . . . . . . . . . . . . . . .302
IV групи . . . . . . . . . . . . . . .290
Завідувачі:
архіву . . . . . . . . . . . . . . . .280
бюро перепусток . . . . . . . . . . . .271
віварію . . . . . . . . . . . . . . . .302
господарства . . . . . . . . . . . . .280
експедиції . . . . . . . . . . . . . .280
звалища . . . . . . . . . . . . . . . .280
камери схову . . . . . . . . . . . . .271
канцелярії . . . . . . . . . . . . . .290
каси . . . . . . . . . . . . . . . . .290
кімнати відпочинку водіїв автомобілів .280
кінного двору . . . . . . . . . . . . .280
копіювально-розмножувального бюро . . .280
креслярсько-копіювального бюро . . . .280
кухні для тварин . . . . . . . . . . .280
майстерні . . . . . . . . . . . . . . .302
машинописного бюро . . . . . . . . . .290
пункту прокату . . . . . . . . . . . .290
складу . . . . . . . . . . . . . . . .290
спортивної бази (станції, залу) . . . .280
станції зливної . . . . . . . . . . . .280
сховища . . . . . . . . . . . . . . . .290
фотографії, перукарні . . . . . . . . .302
фотолабораторії . . . . . . . . . . . .280
центрального складу (сховища) . . . . .302
інших структурних підрозділів . . . . .280
---------------
* Віднесення військових представництв до категорій здійснюється Генеральним штабом Збройних Сил України залежно від складності та обсягу продукції, що приймається, її важливості для Збройних Сил України.
** Керівництво редакційно-видавничими відділами з річним обсягом друкованої продукції меншим за 300 обліково-видавничих аркушів покладається на одного з редакторів.
*** У гаражах з рухомим складом від 15 до 25 одиниць автомобілів, тракторів, шляхових та інших машин начальнику гаража (цеху) посадовий оклад установлюється в розмірі 313 грн., механіку - 280 грн., а керівництво гаражем (цехом) з рухомим складом до 15 одиниць здійснюється механіком, якому посадовий оклад установлюється в розмірі 280 грн.
1. Посадові оклади керівників військових частин установлюються відповідно до показників та порядку віднесення військових частин та їх структурних підрозділів до груп за оплатою праці керівників, затверджених цим наказом.
2. За посадами керівників військових частин, віднесених за показниками нижче IV групи, посадові оклади встановлюються на 5 відсотків нижче посадових окладів за відповідними посадами керівників військових частин, що належать до IV групи.
( Додаток 1 в редакції Наказів Міністерства оборони N 262 від 06.08.2002, N 281 від 11.09.2003, N 282 від 19.07.2004, N 572 від 29.11.2004, N 408 від 15.07.2005 )
Додаток 2
до пункту 2 Умов оплати
праці працівників загальних
(наскрізних) професій і
посад бюджетних військових
частин, закладів, установ та
організацій Збройних Сил
України
(у редакції наказу Міністра
оборони України
від 15.07.2005 N 408
( z0803-05 )
СХЕМА
посадових окладів фахівців
Найменування посадПосадові оклади, у гривнях
фа-
хів-
ці,
які
не
мають
кате-
горії
фахівці, які
мають
за посадою
III
кате-
горію
II
кате-
горію
I
кате-
горію
стар-
шого
про-
від-
ного
1234567
Агролісомеліоратор . . . . .271-280290-313
Агроном . . . . . . . . . .280-290313-325
Аеролог . . . . . . . . . .290-302313-325
Аерофотогеодезист . . . . .290-302313-325
Архітектор . . . . . . . . .280290302313-325
Бактеріолог . . . . . . . .280-290313-325
Бухгалтер . . . . . . . . .280-290302-313
Бухгалтер-ревізор . . . . .280-302313-325
Виконавець художньо-
оформлювальних робіт . . . .

260

-

-

-

-

-
Випусковий
редакційно-видавничого
відділу (групи) . . . . . .


271


-


-


-


-


-
Геодезист . . . . . . . . .290-302313-325
Геолог . . . . . . . . . . .271-280290-313
Геофізик . . . . . . . . . .290-302313-325
Гідролог . . . . . . . . . .290-302313-325
Диспетчер . . . . . . . . .260---271-
Економіст (усіх
спеціальностей і
найменувань) . . . . . . . .


280


-


290


302


-


313
Електромеханік . . . . . . .260---280-
Енергетик . . . . . . . . .260---280-
Енергетик цеху * . . . . . .271-280302-313
Зоотехнік . . . . . . . . .280-290313-325
Інженер-електронік . . . . .280290302313-325
Інженер-конструктор . . . .280290302313-325
Інженер-програміст . . . . .280290302313-325
Інженер-технолог . . . . . .280290302313-325
Інженер (інших
спеціальностей і
найменувань) . . . . . . . .


280


-


290


302


-


313
Інспектор . . . . . . . . .260---271-
Інспектор-ревізор . . . . .271---280-
Інструктор . . . . . . . . .271---280-
Картограф . . . . . . . . .290-302313-325
Кіномеханік . . . . . . . .-260271280--
Конструктор . . . . . . . .280290302313-325
Кресляр . . . . . . . . . .260-----
Лаборант . . . . . . . . . .260---271-
Лаборант (з вищою освітою) .271---290-
Лісник, який має:
загальну середню освіту . .
базову вищу освіту . . . . .
повну вищу освіту . . . . .

271
280
290

-
-
-

-
-
-

-
-
-

-
-
-

-
-
-
Математик . . . . . . . . .280290302313-325