• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження та введення в дію Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, Інформаційної картки про адміністративне правопорушення та Порядку заповнення інформаційної картки про адміністративне правопорушення

Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи  | Наказ, Форма типового документа, Картка, Інструкція від 23.07.2003 № 251 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи
  • Тип: Наказ, Форма типового документа, Картка, Інструкція
  • Дата: 23.07.2003
  • Номер: 251
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи
  • Тип: Наказ, Форма типового документа, Картка, Інструкція
  • Дата: 23.07.2003
  • Номер: 251
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО УКРАЇНИ З ПИТАНЬ НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ
ТА У СПРАВАХ ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ВІД НАСЛІДКІВ
ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ КАТАСТРОФИ
Н А К А З
23.07.2003 N 251
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
23 жовтня 2003 р.
за N 966/8287
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ N 725 від 27.07.2016 )
Про затвердження та введення в дію Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, Інформаційної картки про адміністративне правопорушення та Порядку заповнення інформаційної картки про адміністративне правопорушення
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій N 39 від 03.09.2004 Наказами Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи N 738 від 21.11.2006 N 554 від 14.08.2007 N 498 від 17.07.2009 )
У зв'язку зі змінами в законодавстві, необхідністю приведення нормативної бази МНС України у відповідність до сучасних вимог, а також з метою вдосконалення системи контролю при здійсненні проваджень у справах про адміністративні правопорушення при порушеннях установлених законодавством вимог пожежної безпеки, використанні пожежної техніки та засобів пожежогасіння не за призначенням, невиконанні приписів та постанов посадових осіб органів державного пожежного нагляду або створення перешкод для їх діяльності
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити:
1.1. Інструкцію з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення (далі - Інструкція), що додається.
1.2. Інформаційну картку про адміністративне правопорушення, що додається.
1.3. Порядок заповнення інформаційної картки про адміністративне правопорушення (далі - Порядок), що додається.
2. Департаменту науково-технічної політики та міжнародного співробітництва (Кузик В.М.), Держпожбезпеки (Кріса І.Я.) спільно з управлінням пожежної безпеки та аварійно-рятувальних робіт в Дніпропетровській області МНС України (Бабенко А.С.) до 30.11.2003 розробити програму для електронної обробки даних інформаційної картки про адміністративне правопорушення, забезпечивши нею органи державного пожежного нагляду усіх рівнів, та ввести її в дію з 01.01.2004.
3. Начальникам головних управлінь (управлінь) МНС України в Автономній Республіці Крим, областях і містах Києві та Севастополі:
( Пункт 3 із змінами, внесеними згідно з Наказом МНС N 39 від 03.09.2004 )
3.1. Організацію адміністративно-правозастосовної діяльності органів державного пожежного нагляду та контроль за повнотою і об'єктивністю відомостей про адміністративні правопорушення покласти на керівників територіальних і місцевих органів державного пожежного нагляду та кураторів відповідних підрозділів. У зв'язку з чим у місячний термін, з моменту набрання чинності даним наказом, унести зміни до їх посадових інструкцій.
( Пункт 3.1 із змінами, внесеними згідно з Наказом МіністерстваУкраїни з питань надзвичайних ситуацій та у справах захистунаселення від наслідків Чорнобильської катастрофи N 498 від 17.07.2009 )
3.2. Після введення в дію програми для електронної обробки даних інформаційної картки про адміністративне правопорушення визначити та затвердити відповідними наказами порядок оброблення інформації в автоматизованій системі обліку адміністративних правопорушень.
3.3. Покласти на керівників місцевих органів державного пожежного нагляду персональну відповідальність за додержання підлеглими вимог законодавства про адміністративні правопорушення, зобов'язати здійснювати аналіз його застосування та оперативно вживати заходів щодо усунення виявлених недоліків.
3.4. У кожному територіальному та місцевому органі державного пожежного нагляду включити до посадових інструкцій одного з працівників питання про відповідальність за стан адміністративної практики.
( Пункт 3.4 із змінами, внесеними згідно з Наказом МіністерстваУкраїни з питань надзвичайних ситуацій та у справах захистунаселення від наслідків Чорнобильської катастрофи N 498 від 17.07.2009 )
3.5. Визначити порядок, джерела фінансування щодо виготовлення необхідної кількості бланків відповідних документів, передбачених наказом, та централізовано забезпечити ними органи державного пожежного нагляду у достатній кількості.
3.6. У кожному підрозділі протягом IV кварталу 2003 року організувати вивчення вимог цього наказу з прийняттям у працівників органів державного пожежного нагляду заліків, а також провести з ними практичні заняття щодо вдосконалення та зміцнення законності у правозастосовній діяльності. Для проведення занять запросити відповідних прокурорів та працівників Державної виконавчої служби.
3.7. Забезпечити передачу до Держпожбезпеки щомісяця, до 5 числа наступного за звітним місяцем, звітності про стан застосування законодавства про адміністративні правопорушення.
4. Держпожбезпеки (Кріса І.Я.):
4.1. Щомісяця, до 10 числа наступного за звітним місяцем, здійснювати аналіз стану застосування законодавства про адміністративні правопорушення, розробляти відповідні заходи щодо поліпшення цієї роботи та дотримання законності в цьому напрямку.
( Пункт 4.1 із змінами, внесеними згідно з Наказом МіністерстваУкраїни з питань надзвичайних ситуацій та у справах захистунаселення від наслідків Чорнобильської катастрофи N 498 від 17.07.2009 )
4.2. Організовувати перевірки дотримання територіальними та місцевими органами державного пожежного нагляду вимог законодавства про адміністративні правопорушення, уживати заходів щодо усунення ними недоліків, порушувати питання про притягнення до дисциплінарної відповідальності керівників та посадових осіб цих органів за виявлені недоліки.
4.3. При необхідності вносити пропозиції до центральних органів виконавчої влади щодо внесення змін у законодавство про адміністративні правопорушення для поліпшення діяльності органів державного пожежного нагляду в цьому напрямку роботи.
5. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Міністра генерал-лейтенанта служби цивільного захисту Борисова П.Ф. та Держпожбезпеки (Кріса І.Я.).
( Пункт 5 із змінами, внесеними згідно з Наказом МНС N 39 від 03.09.2004 )
В.о. Міністра П.Ф.Борисов
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ МНС України
23.07.2003 N 251
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
23 жовтня 2003 р.
за N 966/8287
ІНСТРУКЦІЯ
з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення
( За текстом Інструкції слова "Держпожбезпеки МНС України" замінено словом "Держпожбезпеки" згідно з Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи N 738 від 21.11.2006 )
1. Загальні положення
1.1. Порядок провадження у справах про адміністративні правопорушення за порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки та невиконання приписів (постанов) посадових осіб державного пожежного нагляду визначається законодавством України, Кодексом України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) та цією Інструкцією.
1.2. Інструкція передбачає порядок оформлення матеріалів, які застосовуються в адміністративному провадженні, їх обліку та утримання штрафів, роз'яснює правильність розгляду скарг, які надходять від громадян, підприємців та посадових осіб підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності (далі - підприємства) на постанови про накладення адміністративного стягнення, винесені посадовими особами органів державного пожежного нагляду, а також порядок здійснення контролю за дотриманням законодавства про адміністративні правопорушення.
1.3. При виявленні фактів порушень установлених законодавством вимог пожежної безпеки, невиконанні приписів та постанов посадових осіб органів державного пожежного нагляду у разі провадження господарської діяльності, пов'язаної з наданням послуг і виконанням робіт протипожежного призначення, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, без одержання відповідної ліцензії, провадження господарської діяльності без одержання дозволу органу державного пожежного нагляду на початок роботи підприємств та оренду приміщень, а також подання суб'єктом господарювання органу державного пожежного нагляду недостовірної інформації про відповідність матеріально-технічної бази вимогам законодавства або у разі завідомо неправдивого виклику пожежної охорони посадові особи підприємств та громадяни несуть адміністративну відповідальність.
( Абзац перший пункту 1.3 в редакції Наказу Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи N 498 від 17.07.2009 )
Згідно зі ст. 364 Кримінального кодексу України під службовими особами розуміють осіб, які постійно чи тимчасово здійснюють функції представників влади, а також обіймають постійно чи тимчасово на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форм власності посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або виконують такі обов'язки за спеціальним повноваженням. Службовими особами також визнаються іноземці або особи без громадянства, які виконують обов'язки, зазначені вище.
( Абзац третій пункту 1.3 вилучено на підставі Наказу Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи N 554 від 14.08.2007 )
1.4. Адміністративній відповідальності підлягають особи, які на момент учинення адміністративного правопорушення досягли 16 років.
( Абзац перший пункту 1.4 розділу 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом МНС N 39 від 03.09.2004 )
Військовослужбовці та інші особи, на яких поширюється дія дисциплінарних статутів, під час виконання службових обов'язків несуть відповідальність за дисциплінарними статутами (ст. 15 КУпАП). Під час вчинення ними адміністративних правопорушень поза службою вони несуть відповідальність на загальних підставах.
Іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України, підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах з громадянами України. Питання про відповідальність за адміністративні правопорушення, учинені на території України іноземцями, які згідно з чинними законами та міжнародними договорами України користуються імунітетом від адміністративної юрисдикції України, розв'язуються дипломатичним шляхом (ст. 16 КУпАП).
У разі прийняття рішення про відмову в порушенні кримінальної справи за фактом пожежі або її закриття, але при наявності адміністративного правопорушення, пов'язаного з виникненням пожежі, орган (посадова особа) державного пожежного нагляду розпочинає адміністративне провадження і не пізніше як через місяць після прийняття рішення про відмову в порушенні кримінальної справи або її закриття вживає заходів щодо притягнення правопорушника до адміністративної відповідальності.
( Абзац четвертий пункту 1.4 розділу 1 в редакції Наказу МНС N 39 від 03.09.2004 )
2. Порядок оформлення матеріалів у справах про адміністративні правопорушення уповноваженими на те посадовими особами органів державного пожежного нагляду
2.1. При вчиненні посадовими особами підприємств та громадянами адміністративного правопорушення уповноваженими на те посадовими особами органів державного пожежного нагляду складається протокол про адміністративне правопорушення (далі - протокол) відповідно до вимог статті 254 КУпАП (додаток 1).
Протокол складається у двох примірниках, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від отримання примірника протоколу він надсилається їй рекомендованим листом, про що робиться відповідний запис у протоколі, який залишається в органі держпожнагляду. Копія квитанції про направлення примірника протоколу долучається до матеріалів справи про адміністративне правопорушення.
( Пункт 2.1 доповнено абзацом згідно з Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи N 498 від 17.07.2009 )
2.2. Складати протокол за порушення посадовими особами та громадянами встановлених законодавством вимог пожежної безпеки чи невиконання приписів та постанов посадових осіб органів державного пожежного нагляду згідно зі статтею 255 КУпАП мають право уповноважені на те посадові особи, які віднесені до відання органів, зазначених у статті 223 КУпАП, а також працівники відомчої, сільської пожежної охорони та члени добровільних пожежних дружин (команд).
( Абзац перший пункту 2.2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи N 554 від 14.08.2007 )
З огляду на специфічність структури державного пожежного нагляду молодші інспектори та інструктори пожежної профілактики, які за функціональними обов'язками здійснюють державний пожежний нагляд за станом пожежної безпеки на об'єктах та населених пунктах, також можуть складати протоколи про адміністративне правопорушення, але без права прийняття рішення за справою.
Посадові особи органів державного пожежного нагляду відповідно до статті 24-1, статті 164, статті 183, частини третьої та четвертої статті 184, статті 185-4, частини другої статті 185-6 КУпАП можуть складати протокол про адміністративне правопорушення і направляти його для розгляду в районні, районні у місті, міські, міськрайонні суди (судді) у разі:
( Абзац третій пункту 2.2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи N 738 від 21.11.2006 )
вчинення неповнолітніми віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років адміністративних правопорушень у галузі пожежної безпеки;
вчинення неповнолітніми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років правопорушення у галузі пожежної безпеки, відповідальність за яке передбачена КУпАП;
виявлення факту провадження господарської діяльності в галузі пожежної безпеки, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, без одержання відповідної ліцензії провадження господарської діяльності без одержання дозволу органу держпожнагляду на початок роботи підприємств та оренду приміщень, а також подання суб'єктом господарювання органу держпожнагляду недостовірної інформації про відповідність матеріально-технічної бази вимогам законодавства (стаття 164 КУпАП;
( Пункт 2.2 доповнено абзацом шостим згідно з Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи N 738 від 21.11.2006, в редакції Наказу Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи N 554 від 14.08.2007 )
вчинення неповнолітніми діянь, що містять ознаки злочину, відповідальність за які передбачена Кримінальним кодексом України, якщо вони не досягли віку, з якого настає кримінальна відповідальність;
злісного ухилення свідка, потерпілого, експерта, перекладача від явки до органу дізнання;
залишення посадовою особою без розгляду подання органу дізнання про усунення причин і умов, що сприяли вчиненню злочину, пов'язаного з пожежею, а так само несвоєчасної відповіді на подання.
( Абзац третій пункту 2.2 розділу 2 в редакції Наказу МНС N 39 від 03.09.2004 )
Протокол про адміністративне правопорушення посадові особи органів державного пожежного нагляду можуть складати і в разі завідомо неправдивого виклику пожежної охорони (ст. 183 КУпАП при встановленні особи, яка її викликала, й направляти його для розгляду в адміністративні комісії при виконавчих органах міських, селищних та сільських рад або у виконавчі комітети сільських, селищних, міських рад згідно зі статтями 218 та 219 КУпАП.
2.3. Усі реквізити протоколу заповнюються розбірливим почерком, українською мовою. Не допускається закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу, а також унесення додаткових записів після того, як протокол підписаний особою, яка притягається до адміністративної відповідальності. У відповідних графах, які не заповнюються при складанні протоколу, проставляється прочерк.
( Абзац перший пункту 2.3 розділу 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом МНС N 39 від 03.09.2004 )
Згідно із Законом Української РСР "Про мови в Українській РСР" у місцях проживання більшості громадян інших національностей можуть використовуватись поряд з українською і їхні національні мови. У разі, коли громадяни іншої національності, що становлять більшість населення зазначених адміністративно-територіальних одиниць, населених пунктів, не володіють у належному обсязі національною мовою або коли в межах цих адміністративно-територіальних одиниць, населених пунктів компактно проживає кілька національностей, жодна з яких не становить більшості населення даної місцевості, в роботі може використовуватись українська мова або мова, прийнятна для всього населення.
( Пункт 2.3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи N 498 від 17.07.2009 )
2.4. При складанні протоколу вказується стаття КУпАП, згідно з якою передбачена адміністративна відповідальність.
( Абзац перший пункту 2.4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи N 738 від 21.11.2006 )
Зазначаються: число, місяць і рік складання протоколу, а також найменування населеного пункту, де він складений, посада, повне найменування органу державного пожежного нагляду, спеціальне звання, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка склала протокол.
У розділі відомостей про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, зазначаються:
( Абзац третій пункту 2.4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи N 498 від 17.07.2009 )
пункт 1 - її прізвище, ім'я та по батькові (ідентифікаційний номер за його наявності);
( Абзац четвертий пункту 2.4 розділу 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом МНС N 39 від 03.09.2004 )
пункт 2 - число, місяць, рік і місце народження, а також повна адреса місця народження;
пункт 3 - громадянство (якщо особа без громадянства, то про це робиться відповідний запис);
пункт 4 - фактичне місце проживання особи на час учинення правопорушення;
пункт 5 - найменування підприємства, установи, організації, де працює або навчається особа, їх адреса;
пункт 6 - посада особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Якщо особа не працює, то про це робиться відмітка в пункті 6;
( Абзац дев'ятий пункту 2.4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи N 498 від 17.07.2009 )
пункт 7 - середній розмір місячної заробітної плати;
пункт 8 - чи відповідає особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, за своїми службовими обов'язками за забезпечення виконання вимог пожежної безпеки згідно зі статтею 14 КУпАП (функціональні обов'язки, накази про призначення відповідальних, плани усунення порушень пожежної безпеки з відміткою про ознайомлення особи тощо);
( Абзац одинадцятий пункту 2.4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи N 498 від 17.07.2009 )
пункт 9 - кількість осіб, які перебувають на її утриманні, включаючи неповнолітніх дітей, та інші категорії осіб, які не отримують пенсії, не мають власних доходів тощо;
пункт 10 - серія, номер паспорта, дата видачі й найменування органу внутрішніх справ, що його видав; серія, номер іншого документа, що посвідчує особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (службове чи пенсійне посвідчення, студентський квиток тощо), дата видачі й найменування підприємства, установи та організації, що його видали (при відсутності в правопорушника особистих документів його особа може бути засвідчена свідками, про що робиться відповідний запис);
( Абзац тринадцятий пункту 2.4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи N 498 від 17.07.2009 )
пункт 11 - якщо особа притягається до адміністративної відповідальності за порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки та невиконання приписів і постанов посадових осіб органів державного пожежного нагляду повторно протягом року, то в пункті 11 указуються число, місяць і рік учинення попереднього правопорушення, стаття КУпАП та вид адміністративного стягнення (попередження, штраф, на яку суму).
При викладенні обставин правопорушення вказуються число, місяць, рік, час, місце (будинок, цех, дільниця тощо), повна назва та адреса об'єкта, де його вчинено, суть правопорушення, які саме порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки вчинила особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, або не виконала приписів і постанов посадових осіб органів державного пожежного нагляду. Кожне правопорушення обгрунтовується відповідно до пункту нормативного акта з питань пожежної безпеки.
У разі, якщо порушення правил пожежної безпеки призвели до виникнення пожежі, сприяли її розвитку або перешкоджали гасінню, про це обов'язково зазначається в протоколі при викладенні суті правопорушення.
При складанні протоколу згідно зі статтею 188-8 КУпАП указуються дата складання та вручення приписів і постанов посадових осіб органів державного пожежного нагляду, номери тільки тих невиконаних пунктів, установлений термін виконання яких на момент перевірки минув, у тому числі і з першого розділу припису (раніше запропоновані заходи). Також вказується дата, до якої захід мав бути виконаний, та дата виявлення такого порушення (невиконання) з посиланням, чи є це порушення (невиконання) триваючим. Якщо терміни запропонованих органами державного пожежного нагляду протипожежних заходів, зазначених у приписі (постанові), не минули, то посадові особи підприємств до адміністративної відповідальності за них не притягаються.
( Абзац сімнадцятий пункту 2.4 із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи N 738 від 21.11.2006, N 554 від 14.08.2007 )
При складанні протоколу відповідно до статті 164 КУпАП (зміст визначено статтею 256 КУпАП, указується конкретна суть правопорушення - провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання, одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності", Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з проектування, монтажу, технічного обслуговування засобів протипожежного захисту та систем опалення, оцінки протипожежного стану об'єктів та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з проведення випробувань на пожежну небезпеку речовин, матеріалів, будівельних конструкцій, виробів і обладнання, а також пожежної техніки, пожежно-технічного озброєння, продукції протипожежного призначення на відповідність встановленим вимогам, що затверджені наказом Держпідприємництва та МНС від 01.09.2004 N 99/33, зареєстровані у Міністерстві юстиції України 13 вересня 2004 року за N 1144/9743 та за N 1145/9744, відсутність дозволу на початок роботи, отримання якого передбачене статтею 10 Закону України "Про пожежну безпеку", Порядком видачі органами державного пожежного нагляду дозволу на початок роботи підприємств та оренду приміщень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2001 року N 150, відсутність акта прийомки в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, надання суб'єктом господарювання органу держпожнагляду недостовірної інформації щодо відповідності матеріально-технічної бази вимогам чинного законодавства.
( Пункт 2.4 доповнено абзацом вісімнадцятим згідно з Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи N 738 від 21.11.2006 )
Достовірність інформації щодо відповідності матеріально-технічної бази вимогам чинного законодавства, заявленої у декларації відповідності об'єкта (об'єктів) вимогам законодавства з питань пожежної безпеки, перевіряється під час перевірки протипожежного стану об'єкта (об'єктів).
( Пункт 2.4 доповнено абзацом дев'ятнадцятим згідно з Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи N 738 від 21.11.2006, в редакції Наказу Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи N 554 від 14.08.2007 )
Перевірки достовірності здійснюються при планових та позапланових перевірках додержання ліцензіатом ліцензійних умов відповідно до Порядку контролю за додержанням ліцензіатами ліцензійних умов провадження господарської діяльності з проектування, монтажу, технічного обслуговування засобів протипожежного захисту та систем опалення, оцінки протипожежного стану об'єктів та проведення випробувань на пожежну небезпеку речовин, матеріалів, будівельних конструкцій, виробів і обладнання, а також пожежної техніки, пожежно-технічного озброєння, продукції протипожежного призначення на відповідність встановленим вимогам, що затверджений наказом Держпідприємництва та МНС від 01.09.2004 N 98/34, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 13 вересня 2004 року за N 1146/9745, а також під час здійснення планових та позапланових перевірок щодо дотримання суб'єктами господарювання встановлених законодавством вимог пожежної безпеки.
( Пункт 2.4 доповнено абзацом двадцятим згідно з Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи N 738 від 21.11.2006, із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи N 554 від 14.08.2007 )
При складанні протоколу відповідно до частини четвертої статті 184 КУпАП в ньому обов'язково зазначаються ознаки злочину, відповідальність за скоєння якого передбачено конкретною статтею Кримінального кодексу України.
( Пункт 2.4 доповнено абзацом двадцять першим згідно з Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи N 738 від 21.11.2006 )
При складанні протоколу відповідно до статті 185-4, частини другої статті 185-6 КУпАП обов'язково зазначаються суть правопорушення, що свідчить про злісне ухилення особи від явки до органу дізнання або залишення без розгляду подання органу дізнання про усунення причин та умов, що сприяли вчиненню злочину, чи несвоєчасну відповідь.
( Пункт 2.4 доповнено абзацом двадцять другим згідно з Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи N 738 від 21.11.2006 )
Указуються обставини, що пом'якшують чи обтяжують адміністративну відповідальність за порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки чи невиконання приписів і постанов посадових осіб органів державного пожежного нагляду.
Особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються її права та обов'язки, передбачені статтею 268 КУпАП (особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право: ознайомлюватись з матеріалами справи; давати пояснення; подавати докази; заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця в галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги, особисто чи за дорученням юридичної особи; виступати рідною мовою, на якій ведеться справа, і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржувати постанову по справі), та зміст статті 63 Конституції України (особа не несе відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім'ї чи близьких родичів, коло яких визначається законом), а також повідомляється про час та місце розгляду адміністративної справи. На знак обізнаності з вищевказаним особа ставить у протоколі свій підпис, а в разі її відмови ставити підпис про це робиться відповідна відмітка. Відповідно до статті 256 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання.
( Абзац пункту 2.4 розділу 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом МНС N 39 від 03.09.2004, Наказами Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи N 554 від 14.08.2007, N 498 від 17.07.2009 )
Протокол, складений відповідно до статті 24-1, статті 164, частини третьої та четвертої статті 184, статті 185-4, частини другої статті 185-6 КУпАП, разом із повідомленням (додаток 2) та матеріалами, що підтверджують учинення адміністративного правопорушення, у триденний термін направляється до районного, районного у місті, міського, міськрайонного судів (суддів).
( Пункт 2.4 доповнено абзацом згідно з Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи N 738 від 21.11.2006 )
Зазначаються дата, час та місце розгляду адміністративної справи, повна назва та адреса органу державного пожежного нагляду. У протоколах, складених відповідно до статті 24-1, статті 164, частини третьої та четвертої статті 184, статті 185-4, частини другої статті 185-6 КУпАП, дата та час розгляду адміністративної справи не зазначаються (робиться прочерк), а вказується тільки найменування районного, районного у місті, міського, міськрайонного суду (судді) та його адреса.
( Абзац пункту 2.4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи N 738 від 21.11.2006 )
Протокол підписується посадовою особою, яка його склала. За наявності свідків правопорушення та потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це, що підтверджується підписами свідків, із зазначенням їх прізвища, імені та по батькові і місця проживання.
( Абзац двадцять сьомий пункту 2.4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи N 498 від 17.07.2009 )
2.5. Якщо правопорушення вчинено кількома особами, то протокол про адміністративне правопорушення складається на кожну особу окремо.
За один і той самий пункт невиконаного припису або постанови посадових осіб органів державного пожежного нагляду до адміністративної відповідальності може бути притягнуто декілька посадових осіб підприємств, на яких покладено відповідальність за їх виконання.
При порушенні встановлених законодавством вимог пожежної безпеки, які становлять загрозу виникнення пожежі чи загибелі людей або перешкоджають її гасінню та евакуації людей (куріння у невстановленому місці, користування електронагрівальними приладами, захаращення шляхів евакуації тощо) кожна особа, яка їх порушила, притягається до адміністративної відповідальності згідно зі статтею 175 КУпАП.
Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим самим органом державного пожежного нагляду (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, установленої за більш серйозне правопорушення з-поміж учинених. До основного стягнення в цьому разі згідно зі статтею 36 КУпАП може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з учинених правопорушень.
Якщо при проведенні перевірок протипожежного стану об'єктів в приписі або постанові органів державного пожежного нагляду є хоча б один невиконаний пункт, то при вирішенні питання про накладення адміністративного стягнення застосовується стаття 188-8 КУпАП і до протоколу вносяться тільки ті нововиявлені порушення вимог пожежної безпеки, які становлять реальну загрозу виникнення пожежі чи загибелі людей, а також можуть перешкоджати її гасінню та евакуації людей, щодо інших недоліків надається термін для їх усунення. У такому разі в протоколі про адміністративне правопорушення зазначається, що особа скоїла адміністративні правопорушення, передбачені статтями 188-8 та 175 КУпАП.
( Абзац п'ятий пункту 2.5 із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи N 738 від 21.11.2006, N 554 від 14.08.2007 )
Якщо при проведенні перевірок протипожежного стану новоствореного об'єкта, приписи за результатами яких ще не вручалися, або раніше вручені приписи чи постанови органу державного пожежного нагляду виконані в повному обсязі і при цьому виявлені нові порушення вимог пожежної безпеки, які становлять реальну загрозу виникнення пожежі чи загибелі людей, а також можуть перешкоджати її гасінню та евакуації людей, у такому разі негайно застосовується адміністративне стягнення, яке передбачене статтею 175 КУпАП, а щодо інших недоліків надається термін для їх усунення.
( Абзац шостий пункту 2.5 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи N 738 від 21.11.2006 )
2.6. Розглянувши протокол про адміністративне правопорушення, у тому числі і складеного працівниками відомчої, сільської пожежної охорони, членами добровільних пожежних дружин (команд) та іншими працівниками пожежного нагляду, які здійснюють профілактичну роботу на об'єктах та населених пунктах, орган державного пожежного нагляду (посадова особа) виносить одну з таких постанов:
1) про накладення адміністративного стягнення;
( Абзац третій пункту 2.6 розділу 2 вилучено на підставі Наказу МНС N 39 від 03.09.2004 )
3) про закриття справи.
2.7. При вирішенні питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності у вигляді попередження або штрафу орган державного пожежного нагляду (посадова особа) виносить постанову про накладення адміністративного стягнення (далі - постанова) (додаток 3).
( Пункт 2.7 із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи N 738 від 21.11.2006, N 498 від 17.07.2009 )
2.8. У постанові про накладення адміністративного стягнення відповідно до статті 283 КУпАП обов'язково зазначаються: число, місяць і рік розгляду справи та населений пункт, у якому вона винесена. Указуються посада, найменування органу державного пожежного нагляду, спеціальне звання, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка винесла постанову, серія, номер та дата складання протоколу про адміністративне правопорушення.
У розділі відомостей про особу, щодо якої розглядається справа, зазначаються її прізвище, ім'я та по батькові (без скорочень), дата, рік та місце народження, ідентифікаційний номер (за його наявності), адреса місця проживання, точна юридична назва і адреса установи, організації, підприємства, навчального закладу та її посада.
( Абзац другий пункту 2.8 розділу 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом МНС N 39 від 03.09.2004, Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи N 498 від 17.07.2009 )
У розділі "УСТАНОВИВ" зазначаються прізвище та ініціали особи, щодо якої розглядається справа, число, місяць і рік, точний час та місце вчиненого правопорушення, повна назва та адреса об'єкта, які саме порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки вчинені або який припис чи постанова посадових осіб органів державного пожежного нагляду не виконано. Кожне правопорушення обгрунтовується пунктом нормативного акта і його повним найменуванням (допускається в обґрунтуванні наступних пунктів, при посиланні на той же нормативний акт указувати скорочене найменування (абревіатуру) відповідно до класифікатора нормативних актів з питань пожежної безпеки).
( Абзац третій пункту 2.8 розділу 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом МНС N 39 від 03.09.2004, Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи N 498 від 17.07.2009 )
При накладенні адміністративного стягнення згідно зі статтею 188-8 указуються дата складання та вручення припису чи постанови посадових осіб органів державного пожежного нагляду, номери невиконаних пунктів та протипожежні заходи, які не виконані в установлений термін, а також дата виявлення такого порушення (невиконання) з посиланням, чи є це порушення (невиконання) триваючим.
( Абзац четвертий пункту 2.8 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи N 554 від 14.08.2007 )
Зазначається стаття КУпАП, яка передбачає відповідальність за порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки та невиконання приписів і постанов посадових осіб органів державного пожежного нагляду.
У розділі "ПОСТАНОВИВ" посадова особа, яка розглядала матеріали справи, зазначає прізвище, ім'я та по батькові особи, щодо якої виноситься постанова, та, установивши обставини, що пом'якшують або обтяжують відповідальність за здійснене правопорушення і причетність цієї особи до виконання службових обов'язків, визначає вид адміністративного стягнення. При накладенні адміністративного стягнення у вигляді штрафу словами зазначаються його сума та цифрове її вираження, назва установи банку, куди він сплачується, поточний рахунок банку, а також подвійний розмір суми штрафу у випадку примусового стягнення штрафу органами державної виконавчої служби. У разі застосування такого виду адміністративного стягнення як попередження у відповідній графі постанови замість суми штрафу записується слово "попередження".
( Абзац шостий пункту 2.8 розділу 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом МНС N 39 від 03.09.2004, Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи N 498 від 17.07.2009 )
Постанова за справою містить вказівку про порядок і строк її оскарження, а також відомості про її виконання.
Постанова підписується посадовою особою, яка її винесла та засвідчується печаткою.
( Абзац восьмий пункту 2.8 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи N 498 від 17.07.2009 )
2.9. Постанова оголошується негайно після закінчення розгляду справи і підшивається до справи про адміністративне правопорушення.
Копія постанови протягом трьох днів вручається або надсилається особі, щодо якої її винесено. Копія постанови вручається під розписку із зазначенням дати її вручення.
( Абзац другий пункту 2.9 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи N 498 від 17.07.2009 )
У разі відмови особи, щодо якої винесено постанову, від одержання копії постанови вона висилається поштою рекомендованим листом за місцем проживання цієї особи, про що в постанову вноситься відповідний запис. У такому разі до адміністративної справи долучається корінець поштового повідомлення про вручення правопорушнику листа з постановою про накладення адміністративного стягнення.
( Абзац третій пункту 2.9 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи N 498 від 17.07.2009 )
2.10. Особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, звільняється від адміністративної відповідальності з передачею матеріалів на розгляд громадської організації або трудового колективу, якщо з урахуванням характеру вчиненого правопорушення і особи правопорушника до неї доцільно застосувати захід громадського впливу.
( Абзац перший пункту 2.10 в редакції Наказу Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи N 498 від 17.07.2009 )
Крім того, можливе звільнення порушника від адміністративної відповідальності з оголошенням усного зауваження. Такі заходи впливу можуть бути застосовані до громадян та посадових осіб при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення (статті 21, 22 КУпАП).
Також з урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, її матеріального становища можливе застосування такого виду адміністративного стягнення, як попередження.
( Абзац третій пункту 2.10 розділу 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом МНС N 39 від 03.09.2004, Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи N 498 від 17.07.2009 )
З урахуванням специфіки роботи органів державного пожежного нагляду не можуть бути звільнені від адміністративної відповідальності посадові особи, які не виконали припису або постанови органу державного пожежного нагляду без поважних причин (при цьому до матеріалів справи обов'язково долучаються підтвердні матеріали) або порушили встановлені законодавством вимоги пожежної безпеки, що становлять реальну загрозу виникнення пожежі чи загибелі людей, а також можуть перешкоджати її гасінню та евакуації людей.
2.11. У разі оголошення усного зауваження, передачі матеріалів на розгляд громадської організації чи трудового колективу або передачі їх прокурору, органу досудового слідства чи дізнання, а також за наявності обставин, передбачених статтею 247 КУпАП, виноситься постанова про закриття справи про адміністративне правопорушення (додаток 4).
( Пункт 2.11 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи N 498 від 17.07.2009 )
2.12. У постанові про закриття справи про адміністративне правопорушення обов'язково зазначаються: число, місяць і рік розгляду справи та населений пункт, у якому вона винесена. Указуються посада, найменування органу державного пожежного нагляду, спеціальне звання, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка винесла постанову.