• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про оформлення міжнародних поштових та експрес-відправлень і затвердження Змін до Порядку заповнення митних декларацій за формою єдиного адміністративного документа

Міністерство фінансів України  | Наказ, Умови, Порядок від 04.01.2023 № 6
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство фінансів України
  • Тип: Наказ, Умови, Порядок
  • Дата: 04.01.2023
  • Номер: 6
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
04.01.2023 м. Київ № 6
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
10 січня 2023 р. за № 46/39102
Про оформлення міжнародних поштових та експрес-відправлень і затвердження Змін до Порядку заповнення митних декларацій за формою єдиного адміністративного документа
( Із змінами і доповненнями, внесеними  наказами Міністерства фінансів України  від 13 січня 2023 року № 23, від 4 липня 2023 року № 365, від 28 вересня 2023 року № 522, від 2 вересня 2024 року № 422 ( враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства  фінансів України від 19 вересня 2024 року № 453 )
Відповідно до частини шостої статті 233 та частини першої статті 237 глави 36 розділу VI, частини шостої статті 257 глави 40 розділу VIII Митного кодексу України, Закону України від 25 січня 2022 року № 1999-IX "Про внесення змін до Митного кодексу України щодо оподаткування митними платежами товарів, що переміщуються (пересилаються) у міжнародних поштових відправленнях, міжнародних експрес-відправленнях, та порядку їх декларування", Указів Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні", від 14 березня 2022 року № 133 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-IX "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", від 18 квітня 2022 року № 259 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-IX "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", від 17 травня 2022 року № 341 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 22 травня 2022 року № 2263-IX "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", від 12 серпня 2022 року № 573 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 15 серпня 2022 року № 2500-IX "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", від 07 листопада 2022 року № 757 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 16 листопада 2022 року № 2738-IX "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", підпункту 5 пункту 4 Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 375, а також з метою забезпечення швидкого доставлення товарів, що переміщуються (пересилаються) в міжнародних поштових та експрес-відправленнях, громадянам в умовах воєнного стану
НАКАЗУЮ:
( преамбула із змінами, внесеними згідно з наказом  Міністерства фінансів України від 13.01.2023 р. № 23 )
1. Затвердити такі, що додаються:
Порядок та умови здійснення митного контролю і митного оформлення товарів, що переміщуються (пересилаються) у міжнародних поштових та експрес-відправленнях;
2. Затвердити Зміни до Порядку заповнення митних декларацій за формою єдиного адміністративного документа, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30 травня 2012 року № 651, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 14 серпня 2012 року за № 1372/21684 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 23 вересня 2022 року № 296), що додаються.
3. Державній митній службі України забезпечити технічну можливість реалізації вимог цього наказу.
4. Установити, що:
1) митне оформлення товарів, що переміщуються (пересилаються) у міжнародних поштових та експрес-відправленнях, ввезених на митну територію України або перебувають на митній території України під митним контролем, завершується за тими документами і в порядку, які діяли до дати набрання чинності цим наказом;
( підпункт 1 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з  наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2023 р. № 23 )
2) тимчасово, на період дії воєнного стану та протягом чотирьох місяців після його припинення чи скасування, для підприємств, які мають сортувальні станції, що функціонують на день набрання чинності цим наказом:
( абзац перший підпункту 2 пункту 4 із змінами, внесеними  згідно з наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2023 р. № 23 )
допускається здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України в міжнародних експрес-відправленнях, у цих сортувальних станціях;
під час розгляду заяв цих підприємств щодо зміни розташування сортувальної станції або визначення нової сортувальної станції не застосовуються вимоги щодо обладнання центральних (регіональних) сортувальних станцій системами відеоконтролю, а також надання посадовим особам митного органу та Державної митної служби України доступу до таких систем, встановлені Порядком визначення та обладнання центральних (регіональних) сортувальних станцій, затвердженим цим наказом.
Після закінчення строку, зазначеного в абзаці першому цього підпункту, подальший митний контроль та митне оформлення товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України в міжнародних експрес-відправленнях, здійснюються в цих сортувальних станціях за умови відповідності вимогам, встановленим у Порядку визначення та обладнання центральних (регіональних) сортувальних станцій, затвердженому цим наказом;
( абзац четвертий підпункту 2 пункту 4 із змінами, внесеними  згідно з наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2023 р. № 23 )
3) тимчасово, протягом п'ятнадцяти місяців з дня набрання чинності цим наказом:
( абзац перший підпункту 3 пункту 4 із змінами, внесеними  згідно з наказами Міністерства фінансів України від 04.07.2023 р. № 365, від 28.09.2023 р. № 522 )
митний контроль і митне оформлення митних декларацій та інших документів, що використовуються при переміщенні (пересиланні) через митний кордон України і декларуванні міжнародних поштових та експрес-відправлень, можуть здійснюватися в паперовій формі без їх електронних копій;
митні органи приймають реєстри (тимчасові та додаткові) міжнародних поштових та експрес-відправлень для митного оформлення з тим обсягом даних, які наявні в оператора поштового зв'язку та експрес-перевізника на дату подання цих реєстрів.
( абзац третій підпункту 3 пункту 4 із змінами, внесеними  згідно з наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2023 р. № 23 )
5. Визнати такими, що втратили чинність:
наказ Державної митної служби України від 03 вересня 2007 року № 728 "Про затвердження Інструкції з організації митного контролю та митного оформлення міжнародних експрес-відправлень, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 21 вересня 2007 року за № 1081/14348;
пункт 2 наказу Державної митної служби України від 24 грудня 2008 року № 1454 "Про внесення змін до деяких наказів Державної митної служби України", зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 22 січня 2009 року за № 55/16071;
наказ Державної митної служби України від 18 вересня 2010 року № 1075 "Про внесення змін до наказу Державної митної служби України від 03.09.2007 № 728", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2010 року за № 947/18242.
6. Департаменту митної політики Міністерства фінансів України в установленому порядку забезпечити:
подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України;
оприлюднення цього наказу.
7. Цей наказ набирає чинності 18 січня 2023 року, але не раніше дня його офіційного опублікування.
8. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра фінансів України з питань європейської інтеграції Драганчука Ю. О. та Голову Державної митної служби України.
 

Міністр

Сергій МАРЧЕНКО

ПОГОДЖЕНО:

 

В. о. Голови Державної
митної служби України

Вячеслав ДЕМЧЕНКО
 
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства фінансів України
04 січня 2023 року № 6
Порядок та умови
здійснення митного контролю і митного оформлення товарів, що переміщуються (пересилаються) у міжнародних поштових та експрес-відправленнях
I. Загальні положення
1. Ці Порядок та умови регламентують порядок дій посадових осіб митних органів, операторів поштового зв'язку, експрес-перевізників, декларантів або уповноважених ними осіб під час переміщення депеш, вантажів експрес-перевізника, здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України в міжнародних поштових та експрес-відправленнях (далі - МПВ та МЕВ) на центральних сортувальних станціях (далі - ЦСС), регіональних сортувальних станціях (далі - РСС) у місцях міжнародного поштового обміну (далі - ММПО) та за місцем розташування (проживання) одержувача чи відправника, а також визначають умови обміну інформацією, у тому числі обміну попередньою інформацією про товари, що переміщуються у відправленнях, між операторами поштового зв'язку, експрес-перевізниками, Держмитслужбою та митними органами під час здійснення митних формальностей.
( пункт 1 розділу I із змінами, внесеними згідно з  наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2023 р. № 23 )
2. У цих Порядку та умовах терміни вживаються в таких значеннях:
електронна система обліку та зберігання - інформаційна система оператора поштового зв'язку (експрес-перевізника), яка призначена для ведення обліку всіх категорій відправлень, що надходять у ММПО (ЦСС), вивозяться з ММПО (ЦСС), у тому числі перебувають у місцях зберігання, та містить в електронному вигляді відомості про відправлення, які використовують оператор поштового зв'язку, експрес-перевізник, а також митні органи;
МЕВ документарного характеру - належним чином упаковані документи, ділові папери, кореспонденція, а також будь-яка інформація (крім інформації, переміщення якої через митний кордон України заборонено законодавством або на переміщення якої потрібні дозволи відповідних державних органів) на паперових та інших носіях інформації без заявленої вартості таких відправлень;
місце зберігання - обладнане оператором поштового зв'язку чи експрес-перевізником у ММПО (ЦСС/РСС) складське приміщення чи його відгороджена частина, призначене для окремого зберігання відправлень, які перебувають під митним контролем на ММПО (ЦСС/РСС), та недопущення несанкціонованого вилучення товарів у відправленнях з-під митного контролю;
місце здійснення митних формальностей - спеціально облаштовані оператором поштового зв'язку чи експрес-перевізником місця в оглядових залах, окремо визначені для проведення митних формальностей, пов'язаних із здійсненням контролю із застосуванням скануючих систем, або проведення митного огляду відправлень з їх розкриттям;
ММПО - об'єкт поштового зв'язку, що включає визначені приміщення та територію, обладнані оператором поштового зв'язку для здійснення міжнародного поштового обміну МПВ, що приймаються для пересилання за межі України, доставляються в Україну або переміщуються територією України транзитом;
оглядовий зал - приміщення (частина приміщення) ММПО (ЦСС/РСС), яку використовує оператор поштового зв'язку (експрес-перевізник) для пред'явлення документів та товарів, що переміщуються у відправленнях для здійснення їх митного контролю та митного оформлення;
підрозділ аналізу попередньої інформації - підрозділ Держмитслужби або митного органу (у тому числі відмінного від митного органу, в зоні діяльності якого розташовано ММПО чи ЦСС), посадові особи якого здійснюють аналіз, виявлення та оцінку ризиків, розроблення і реалізацію практичних заходів з управління ризиками за попередньою інформацією про товари, що переміщуються (пересилаються) у відправленнях, з прийняттям рішення щодо необхідності проведення відповідних митних формальностей при надходженні відправлень до ММПО (ЦСС);
посадова особа митного органу - посадова особа митного органу, розташованого в пункті пропуску через державний кордон України, митного органу, розташованого в ММПО (ЦСС/РСС), або інша посадова особа митного органу, призначена (залучена) до виконання митних формальностей щодо товарів, що переміщуються (пересилаються) у відправленнях;
система для відстеження МЕВ - інформаційна, комунікаційна, інформаційно-комунікаційна система експрес-перевізника, яка використовується для відстеження проходження МЕВ протягом усього часу його переміщення від відправника до одержувача.
( абзац десятий пункту 2 розділу I із змінами, внесеними згідно  з наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2023 р. № 23 )
Для цілей цих Порядку та умов слова "відправлення", "оператор" та "електронний документ" використовуються у таких значеннях:
відправлення - МПВ та/або МЕВ;
електронний документ - тимчасовий реєстр, додатковий реєстр, додатковий реєстр до тимчасового реєстру, електронні митні декларації CN22, CN23, електронна митна декларація М-16;
( абзац тринадцятий пункту 2 розділу I із змінами, внесеними  згідно з наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2023 р. № 23 )
оператор - оператор поштового зв'язку та/або експрес-перевізник.
Інші терміни у цих Порядку та умовах вживаються у значеннях, визначених Митним кодексом України (далі - Кодекс), Законом України "Про поштовий зв'язок", Правилами надання послуг поштового зв'язку, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 05 березня 2009 року № 270, іншими нормативно-правовими актами з питань митної справи.
( абзац п'ятнадцятий пункту 2 розділу I із змінами, внесеними  згідно з наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2023 р. № 23 )
3. При наданні операторами поштового зв'язку послуг з пересилання МПВ використовуються бланки документів, визначені актами Всесвітнього поштового союзу.
4. При наданні експрес-перевізниками послуг з прискореного перевезення МЕВ використовуються бланки документів, визначені такими експрес-перевізниками.
5. З метою забезпечення здійснення митними органами митного контролю товарів, що переміщуються через митний кордон України, проведення заходів, пов'язаних з виявленням, попередженням та припиненням контрабанди й порушень митних правил, у межах приміщень та на відповідних територіях ММПО (ЦСС/РСС) створюються зони митного контролю у порядку, встановленому законодавством України з питань митної справи.
( пункт 5 розділу I із змінами, внесеними згідно з  наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2023 р. № 23 )
6. Форми та обсяги митного контролю товарів, які переміщуються (пересилаються) у відправленнях, обираються автоматизованою системою управління ризиків (далі - АСУР) та/або посадовими особами митного органу за результатами застосування системи управління ризиками (далі - СУР) з урахуванням та дотриманням положень глави 52 розділу XI Кодексу та Порядку здійснення аналізу та оцінки ризиків, розроблення і реалізації заходів з управління ризиками для визначення форм та обсягів митного контролю, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31 липня 2015 року № 684, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 серпня 2015 року за № 1021/27466 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 22 січня 2021 року № 32) (далі - Порядок № 684).
7. Митному контролю та митному оформленню підлягають усі товари, які переміщуються (пересилаються) через митний кордон України у відправленнях будь-яких видів та категорій.
8. Посадові особи митного органу розпочинають митне оформлення товарів, що переміщуються (пересилаються) у відправленнях, після здійснення їх декларування у встановленому законодавством порядку та подання всіх документів і відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та оформлення.
9. Для здійснення письмового декларування використовуються митні декларації або документи, що замінюють їх, передбачені Положенням про митні декларації, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 року № 450 (далі - Положення про митні декларації).
Усне декларування відправлень, визначених у частині першій статті 236 глави 36 розділу VI Кодексу, здійснює оператор шляхом заявлення відомостей, необхідних для митного оформлення, та пред'явлення посадовим особам митного органу таких відправлень і товаросупровідних документів до них для здійснення митного контролю.
10. Тимчасовий реєстр, додатковий реєстр, додатковий реєстр до тимчасового реєстру та митні декларації CN22, CN23 подає для митного оформлення виключно оператор.
( абзац перший пункту 10 розділу I із змінами, внесеними згідно  з наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2023 р. № 23 )
Митні декларації CN22, CN23 на паперовому носії супроводжуються їх електронними копіями.
11. Митні формальності щодо товарів, для декларування яких використовується митна декларація за формою єдиного адміністративного документа (далі - ЄАД) або письмова заява за формою згідно з додатком 1 до Положення про митні декларації, здійснюються відповідно до Порядку виконання митних формальностей при здійсненні митного оформлення товарів із застосуванням митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30 травня 2012 року № 631, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10 серпня 2012 року за № 1360/21672 (далі - Порядок № 631), з урахуванням особливостей, передбачених розділом XII цих Порядку та умов.
Митні формальності щодо товарів, для декларування яких використовуються інші митні декларації або документи, що їх замінюють, передбачені Положенням про митні декларації, здійснюються з дотриманням положень цих Порядку та умов.
12. У разі подання одержувачем митної декларації М-16 у паперовій формі посадова особа митного органу, якій подано цю митну декларацію, створює в електронних інформаційних ресурсах митних органів її електронну копію та здійснює митні формальності, визначені цими Порядком та умовами.
II. Особливості деяких операцій з відправленнями
1. Деякі операції з МПВ
1. Обробку та документальне оформлення депеш і окремих МПВ здійснює оператор поштового зв'язку згідно з актами Всесвітнього поштового союзу та законодавства України у сфері надання послуг поштового зв'язку.
При здійсненні обробки МПВ оператор поштового зв'язку перевіряє наявність попередньої інформації про МПВ, зовнішній стан МПВ (цілісність, наявність супровідних документів тощо), правильність направлення та вагу, а також правильність документального оформлення МПВ і заповнення митної декларації CN22 чи CN23.
2. Під час обробки письмової кореспонденції оператор поштового зв'язку одночасно розподіляє МПВ за видами для обрання відповідної форми декларування, встановленої Кодексом:
поштові листи та листівки, література для сліпих, друковані матеріали, що переміщуються у різних видах письмової кореспонденції, - для усного декларування на підставі товаросупровідних документів;
МПВ письмової кореспонденції, в яких переміщуються товари, - для письмового декларування.
3. МПВ, що відправляються за межі митної території України, приймає оператор поштового зв'язку до пересилання безпосередньо в ММПО або в інших об'єктах поштового зв'язку такого оператора на митній території України.
МПВ, прийняті в інших об'єктах поштового зв'язку України, підлягають доставленню до ММПО разом із супровідними документами.
4. Відомості про одержувача МПВ змінює оператор поштового зв'язку з дотриманням вимог актів Всесвітнього поштового союзу.
Такі зміни допускаються до початку декларування товарів у МПВ за умови внесення оператором поштового зв'язку відповідної інформації до електронної системи обліку та зберігання.
( абзац другий пункту 4 глави 1 розділу II із змінами, внесеними  згідно з наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2023 р. № 23 )
2. Деякі операції з МЕВ
1. Експрес-перевізники забезпечують внесення та відображення в системі для відстеження МЕВ інформації про місцезнаходження кожного окремого МЕВ протягом усього часу його переміщення від відправника до одержувача.
2. Експрес-перевізник забезпечує оформлення на кожне окреме МЕВ міжнародного транспортного документа (далі - МТД), який є договором на перевезення такого МЕВ, та супроводжує його протягом усього переміщення від відправника до одержувача.
Перелік реквізитів МТД визначається експрес-перевізником самостійно та містить відомості, необхідні для здійснення митного контролю товарів у МЕВ.
Кожне окреме МЕВ може складатись з одного або декількох місць.
3. Формат нумерації відправлень та супровідних документів визначає експрес-перевізник для забезпечення ідентифікації МЕВ. При цьому номер МЕВ відповідає номеру МТД.
4. Операції з розпакування, перепакування, пред'явлення для огляду МЕВ, що ввозяться на митну територію України, їх зберігання до випуску у вільний обіг чи повернення відправникам, а також митні формальності з товарами у МЕВ здійснюються під митним контролем на ЦСС (РСС) експрес-перевізника, який здійснює прискорене перевезення такого МЕВ.
Переміщення МЕВ з ЦСС на РСС та у зворотному напрямку (за необхідності) здійснюється на підставі поданої експрес-перевізником митної декларації за формою ЄАД для внутрішнього транзиту МЕВ.
5. Відомості про одержувача МЕВ можуть бути змінені експрес-перевізником на підставі вимоги відправника такого МЕВ до початку декларування товарів, що в них переміщуються.
( абзац перший пункту 5 глави 2 розділу II із змінами, внесеними  згідно з наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2023 р. № 23 )
Такі зміни допускаються за умови внесення експрес-перевізником відповідної інформації до електронної системи обліку та зберігання.
Митне оформлення товарів у МЕВ зі зміною відомостей про одержувача МЕВ-підприємства на одержувача МЕВ-громадянина здійснюється за умов дотримання вимог частини першої статті 364 глави 53 розділу XII Кодексу.
III. Умови обміну інформацією та застосування системи управління ризиками при аналізі попередньої інформації
1. Інформаційний обмін між Держмитслужбою, іншими митними органами та операторами здійснюється з використанням систем, що забезпечують функціонування електронних інформаційних ресурсів митних органів, із дотриманням вимог законодавства у сферах електронного документообігу, захисту інформації, електронної ідентифікації та електронних довірчих послуг.
( пункт 1 розділу III із змінами, внесеними згідно з  наказом Міністерства фінансів України від 02.09.2024 р. № 422, враховуючи зміни, внесені наказом  Міністерства фінансів України від 19.09.2024 р. № 453 )
2. Інформаційна взаємодія здійснюється з дотриманням вимог Законів України "Про інформацію", "Про електронні комунікації", "Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах", "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги", "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про захист персональних даних", а також інших нормативно-правових актів щодо захисту інформації.
( абзац перший пункту 2 розділу III із змінами, внесеними  згідно з наказами Міністерства фінансів України від 13.01.2023 р. № 23, від 02.09.2024 р. № 422, враховуючи зміни, внесені наказом  Міністерства фінансів України від 19.09.2024 р. № 453 )
Обмін електронними повідомленнями між Держмитслужбою, митними органами та операторами здійснюється відповідно до цих Порядку та умов.
Структура та формат електронних повідомлень, якими Держмитслужба, митні органи та оператори обмінюватимуться під час інформаційної взаємодії, визначаються наказом Держмитслужби, який оприлюднюється на офіційному вебсайті Держмитслужби.
3. З метою забезпечення вибірковості митного контролю, підвищення його ефективності, завчасного обрання форм та обсягів митного контролю, що підлягають застосуванню до товарів, які переміщуються (пересилаються) у відправленнях, митні органи та оператори взаємодіють шляхом обміну попередньою інформацією про товари, що переміщуються у відправленнях, та результатами обробки такої інформації.
Митні органи використовують попередню інформацію з метою аналізу, виявлення та оцінки ризиків, розроблення та реалізації практичних заходів з управління ризиками.
4. Попередня інформація, яку передає оператор у формі електронного повідомлення, містить такі відомості:
1) найменування оператора;
2) код за ЄДРПОУ оператора;
( підпункт 2 пункту 4 розділу III із змінами, внесеними згідно з  наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2023 р. № 23 )
3) напрямок переміщення (ввезення/вивезення);
4) номер депеші (при ввезенні МПВ);
5) номер транспортного документа на вантаж експрес-перевізника (при ввезенні МЕВ);
6) вид відправлення (МПВ або МЕВ);
7) унікальний номер відправлення;
8) найменування / власне ім'я, прізвище відправника;
9) адреса відправника;
10) номер телефону відправника (за наявності);
11) код за ЄДРПОУ / реєстраційний номер облікової картки платника податків / серія (за наявності) номер паспорта відправника (при вивезенні відправлень - для підприємств) (за наявності);
( підпункт 11 пункту 4 розділу III із змінами, внесеними згідно з  наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2023 р. № 23 )
12) найменування / власне ім'я, прізвище одержувача;
13) адреса одержувача;
14) номер телефону одержувача (за наявності);
15) код за ЄДРПОУ / реєстраційний номер облікової картки платника податків / серія (за наявності) номер паспорта одержувача (при ввезенні відправлень - для підприємств-резидентів) (за наявності);
( підпункт 15 пункту 4 розділу III із змінами, внесеними згідно з  наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2023 р. № 23 )
16) країна відправлення;
17) країна призначення;
18) кількість місць (для МЕВ);
19) кількість товарів (кількість найменувань товарів у відправленні);
20) загальна вага (брутто);
21) загальна вартість товарів у відправленні;
22) код валюти загальної вартості товарів у відправленні;
23) сума страхової вартості (за наявності);
24) код валюти страхової вартості (за наявності);
25) по кожному найменуванню товарів:
найменування та звичайний торговельний опис товару;
торговельна марка (за наявності);
вага (за наявності);
код товару (товарна підпозиція - 6 знаків) (за наявності);
виробник (за наявності);
кількість товарів (за наявності);
вартість товарів;
код валюти вартості товарів;
код країна походження (за наявності);
характер угоди (за наявності);
26) комерційні та інші супровідні документи та їх дата (за наявності).
5. При ввезенні відправлень на митну територію України оператор надає попередню інформацію до прибуття депеш (вантажу експрес-перевізника) до митного органу в пункті пропуску.
При вивезенні відправлень за межі митної території України оператор надає попередню інформацію до початку декларування товарів.
( абзац другий пункту 5 розділу III із змінами, внесеними згідно з  наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2023 р. № 23 )
Попередня інформація щодо категорій відправлень, які підлягають усному декларуванню відповідно до частини першої статті 236 глави 36 розділу VI Кодексу не надається.
6. За результатами здійснення контролю із застосуванням СУР, у тому числі АСУР, поданої оператором попередньої інформації про товари, щодо кожного відправлення визначається рівень ризику, а також відповідні йому форми та обсяги митного контролю, які підлягають виконанню посадовими особами митного органу під час митного контролю, а саме:
низький рівень, при якому не встановлюється необхідність здійснення митних формальностей;
середній рівень, при якому встановлюється необхідність здійснення митних формальностей, не пов'язаних із митним оглядом (переоглядом) товарів, що переміщуються;
високий рівень, при якому встановлюється необхідність проведення митних формальностей, які, зокрема, передбачають здійснення митного огляду (переогляду) товарів, що переміщуються у відправленні з розкриттям такого відправлення.
7. Інформація про визначений рівень ризику щодо кожного окремого відправлення, що ввозиться на митну територію України, надається операторам митними органами:
у разі подання оператором поштового зв'язку в пункті пропуску при ввезенні депеш на митну територію України супровідних поштових документів CN37, CN38, CN41 в паперовій формі - після прибуття депеш в ММПО та надання оператором поштового зв'язку митному органу в електронній формі переліку депеш, які прибули в МППО;
у разі подання в пункті пропуску документів контролю доставки в електронній формі (у тому числі супровідних поштових документів CN37, CN38, CN41) - після пропуску депеш або вантажу експрес-перевізника через митний кордон України;
за відсутності попередньої інформації про відправлення в електронній формі - після надання оператором митному органу інформації про товари у відправленні за результатами операцій з сортування та обробки депеш (вантажу експрес-перевізника) в ММПО (ЦСС).
Інформація за результатами здійснення контролю із застосуванням СУР, у тому числі АСУР, щодо визначеного рівня ризику кожного окремого відправлення, що вивозиться за межі митної території України, надається операторам після прийняття до митного оформлення додаткових реєстрів відправлень, призначених до вивезення.
8. З метою підвищення ефективності митного контролю товарів, що ввозяться на митну територію України, та скорочення часу проведення такого контролю безпосередньо в ММПО (ЦСС), до здійснення аналізу, виявлення та оцінки ризиків за попередньою інформацією про відправлення із визначеним АСУР середнім рівнем ризику залучаються підрозділи аналізу попередньої інформації у такому порядку:
1) попередня інформація про відправлення із визначеним АСУР середнім рівнем ризику автоматично з використанням електронних інформаційних ресурсів митних органів надсилається підрозділу аналізу попередньої інформації;
2) підрозділи аналізу попередньої інформації опрацьовують надану операторами попередню інформацію про відправлення та сформований перелік митних формальностей;
3) за результатами опрацювання інформації, зазначеної у підпункті 2 цього пункту, підрозділи аналізу попередньої інформації мають право приймати рішення про зміну рівня ризику щодо кожного окремого відправлення та/або зміну/скасування форм та обсягів митного контролю з переліку митних формальностей;
4) для прийняття рішень, зазначених у підпункті 3 цього пункту, підрозділи аналізу попередньої інформації мають право запитувати в операторів додаткові документи (їх копії) та відомості шляхом надсилання електронного повідомлення;
5) прийняття підрозділом аналізу попередньої інформації рішення щодо доповнення/зміни переліку митних формальностей здійснюється шляхом внесення інформації про визначені форми та обсяги митного контролю в АСУР;
6) підрозділи аналізу попередньої інформації виконують митні формальності щодо перевірки документів та відомостей, визначені у переліку митних формальностей;
7) у разі якщо до пропуску через митний кордон України депеш (вантажу експрес-перевізника), що ввозяться в Україну, інформація про прийняте підрозділом аналізу попередньої інформації рішення не зафіксована в АСУР:
рівень ризику, визначений АСУР, залишається незмінним;
інформація про таке відправлення автоматично знімається в електронних інформаційних ресурсах митних органів з розгляду в підрозділі аналізу попередньої інформації з відміткою про те, що попередня інформація про таке відправлення не була проаналізована.
IV. Ввезення депеш в Україну
1. Митні формальності у пункті пропуску
1. Депеші переміщуються з митного органу, розташованого в пункті пропуску через державний кордон України, у митний орган, у зоні діяльності якого розташовано ММПО, транспортними засобами поштового зв'язку під митним забезпеченням та/або забезпеченням відправника.
2. Переміщення депеш у межах території пункту пропуску здійснюється з дозволу та під контролем посадових осіб митного органу в пункті пропуску на підставі супровідних поштових документів CN37, CN38, CN41.
3. Контроль за доставкою депеш до митниці призначення здійснює митниця відправлення з використанням електронних інформаційних ресурсів митних органів.
4. Відомості, необхідні для здійснення контролю за доставкою депеш, подають до митного органу оператори поштового зв'язку у вигляді електронного повідомлення з використанням інформаційних технологій та з дотриманням вимог законодавства у сферах електронного документообігу, захисту інформації, електронної ідентифікації та електронних довірчих послуг.
( пункт 4 глави 1 розділу IV із змінами, внесеними згідно з  наказом Міністерства фінансів України від 02.09.2024 р. № 422, враховуючи зміни, внесені наказом  Міністерства фінансів України від 19.09.2024 р. № 453 )
5. Для контролю за доставкою депеш щодо кожного супровідного поштового документа CN37, CN38, CN41 використовується інформація про:
митницю відправлення (місце митного оформлення згідно з Класифікатором Державної митної служби України, її територіальних органів та їх структурних підрозділів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 26 листопада 2019 року № 495 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 30 грудня 2020 року № 831) (далі - Класифікатор));
найменування оператора поштового зв'язку;
( абзац третій пункту 5 глави 1 розділу IV із змінами, внесеними  згідно з наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2023 р. № 23 )
номер CN37 або CN38, або CN41;
номер (номери) депеш;
загальну кількість місць;
загальну вагу депеш;
вид транспорту;
найменування перевізника (у разі здійснення перевезення автомобільним транспортом додатково зазначаються прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності) особи, яка прийняла депеші до перевезення);
( абзац дев'ятий пункту 5 глави 1 розділу IV із змінами, внесеними  згідно з наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2023 р. № 23 )
номер та дату транспортної накладної (за наявності);
номер транспортного засобу, яким депеші буде переміщено до митниці призначення;
митницю призначення (місце митного оформлення згідно з Класифікатором);
дату доставки депеш до митниці призначення;
ідентифікаційні ознаки митного забезпечення, пристроїв та/або інших засобів ідентифікації, застосованих митним органом відправлення;
наявність та реквізити акта про невідповідність товарів відомостям, зазначеним у документах, необхідних для здійснення їх митного контролю, про пошкодження товарів, їх упаковки чи маркування або про їх втрату, форму якого затверджено наказом Міністерства фінансів України від 15 березня 2018 року № 364, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05 квітня 2018 року за № 421/31873 (далі - Акт про невідповідність);
реквізити акта митного огляду (переогляду) у разі його складання;
відомості щодо протоколу про порушення митних правил (у разі його складання);
раніше надану митним органом відмову у пропуску на митну територію України цих депеш;
номер штампа "Під митним контролем" (далі - штамп ПМК) посадової особи митниці відправлення, яка здійснила митний контроль депеш;
інформацію про пропуск (дату та час перетину кордону).
До електронного повідомлення, зазначеного в пункті 4 цієї глави, оператор поштового зв'язку вносить інформацію, визначену в абзацах другому - дванадцятому, п'ятнадцятому, вісімнадцятому цього пункту. Інформація, визначена абзацами тринадцятим, чотирнадцятим, шістнадцятим, сімнадцятим, дев'ятнадцятим та двадцятим цього пункту, вносить до електронних інформаційних систем митних органів посадовою особою митного органу та/або в автоматичному режимі.
6. Електронні повідомлення автоматично реєструються в електронному журналі реєстрації документів контролю доставки депеш шляхом присвоєння реєстраційного номера, який формується за такою схемою:
хххххххх/хххх/хххххх, де:
      1          2        3
1 - код місця митного оформлення згідно з Класифікатором;
2 - цифри поточного року;
3 - шестизначний порядковий номер у порядку зростання згідно з електронним журналом; з початку року нумерація поновлюється.
7. З метою запобігання затримкам транспортних засобів з депешами у пунктах пропуску через державний кордон України оператор поштового зв'язку, який подав до оформлення електронне повідомлення, може завчасно проінформувати особу, яка прийняла/приймає депеші до перевезення, про номер (номери) і дату такого повідомлення (повідомлень).
Якщо депеші, зазначені в електронному повідомленні, не були ввезені на митну територію України протягом 30 днів з дати подання повідомлення, таке повідомлення анулюється в електронних інформаційних ресурсах митних органів автоматично.
8. Переміщення депеш через митний кордон України здійснюється після перевірки посадовою особою митниці відправлення наявності електронного повідомлення в електронних інформаційних ресурсах митних органів.
Перевірка здійснюється шляхом запиту за номером електронного повідомлення та встановлення відповідності інформації, що міститься у поданих супровідних поштових документах CN37, CN38, CN41 та транспортних документах (за наявності), відомостям, заявленим в електронному повідомленні.
9. У разі відсутності електронного повідомлення на момент прибуття товарів у пункт пропуску через державний кордон України посадовій особі митного органу в пункті пропуску подаються паперові примірники супровідних поштових документів CN37, CN38, CN41 для створення цією посадовою особою такого повідомлення в електронних інформаційних ресурсах митних органів.
10. За результатами контролю із застосуванням СУР, у тому числі АСУР, посадова особа митниці відправлення приймає одне та/або декілька з таких рішень:
проведення вагового контролю автотранспортного засобу, який здійснює переміщення депеш або зважування окремих депеш;
здійснення контролю із застосуванням скануючих систем (неінтрузивних технологій контролю);
обов'язкове застосування засобів забезпечення ідентифікації;
проведення митного огляду транспортного засобу з депешами чи окремих депеш (у тому числі для перерахунку та зважування);
пропуск або відмову в пропуску депеш на митну територію України.
11. Рішення про проведення вагового контролю транспортного засобу або зважування окремих депеш приймає посадова особа митного органу, у тому числі у разі встановлення пошкодження забезпечення відправника чи його відсутності, невідповідності у відомостях щодо загальної кількості депеш чи їх ваги, що містяться у супровідних поштових документах (товаро-транспортних документах) та електронному повідомленні фактичним обсягам цих депеш, що переміщується через митний кордон України.
12. Контроль із застосуванням скануючих систем може здійснюватися щодо транспортних засобів поштового зв'язку або щодо окремих депеш у пунктах пропуску через державний кордон України згідно з Порядком виконання митних формальностей із застосуванням скануючих систем, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 18 жовтня 2021 року № 552, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 14 грудня 2021 року за № 1612/37234, в частині, що регламентує порядок використання вантажних скануючих систем.
13. Для забезпечення ідентифікації депеш та транспортних засобів, якими вони переміщуються, можуть застосовуватися засоби, передбачені частинами другою і третьою статті 326 глави 47 розділу XI Кодексу.
14. За результатами застосування СУР (у тому числі з урахуванням результатів вагового контролю та контролю із застосуванням скануючих систем) огляд (переогляд) депеш, транспортних засобів, що здійснюють їх переміщення, посадові особи митних органів у найкоротший термін проводять у пунктах пропуску через державний кордон України у присутності особи, яка прийняла депеші до перевезення.
Митний огляд здійснюють посадові особи митного органу відповідно до вимог статті 338 глави 49 розділу XI Кодексу та Порядку проведення огляду та переогляду товарів, транспортних засобів комерційного призначення, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2012 року № 1316, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26 лютого 2013 року за № 318/22850 (далі - Порядок № 1316).
За результатами огляду (переогляду) складається Акт про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу, форму якого затверджено наказом Міністерства фінансів України від 30 травня 2012 року № 636, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 19 червня 2012 року за № 1004/21316 (далі - Акт огляду).
Митний огляд товарів в окремих МПВ та операції з пред'явлення таких МПВ для огляду проводяться в ММПО відповідно до вимог статті 233 глави 36 розділу VI Кодексу та цих Порядку та умов.
15. У разі виявлення під час вагового контролю автотранспортного засобу невідповідності фактичних відомостей про депеші відомостям, зазначеним в електронному повідомленні та/або супровідних поштових документах CN37, CN38, CN41, або транспортних документах (за наявності) пошкодження депеш, їх упаковки чи маркування, повної чи часткової втрати товарів, оператор поштового зв'язку у присутності посадової особи митниці відправлення складає Акт про невідповідність.
У такому випадку посадова особа митного органу за відсутності ознак порушень митних правил приймає рішення про відмову у пропуску за поданим електронним повідомленням.
Подальший контроль за переміщенням депеш здійснюється на підставі нового електронного повідомлення оператора поштового зв'язку із зазначенням фактичних відомостей.
16. У разі виявлення порушень митних правил посадова особа митниці відправлення невідкладно складає протокол про порушення митних правил у порядку, встановленому законодавством.
Якщо безпосередні предмети порушення митних правил підлягають тимчасовому вилученню за протоколом про порушення митних правил, посадова особа митниці, яка здійснює митні формальності щодо депеш, приймає рішення про відмову у пропуску за поданим електронним повідомленням із зазначенням відповідних причин відмови.
17. Рішення про пропуск депеш або відмову у такому пропуску надсилається оператору поштового зв'язку в електронній формі з використанням систем, що забезпечують функціонування електронних інформаційних ресурсів митних органів, та з дотриманням вимог законодавства у сферах електронного документообігу, захисту інформації, електронної ідентифікації та електронних довірчих послуг.
( абзац перший пункту 17 глави 1 розділу IV із змінами, внесеними  згідно з наказом Міністерства фінансів України від 02.09.2024 р. № 422, враховуючи зміни, внесені наказом  Міністерства фінансів України від 19.09.2024 р. № 453 )
На всіх паперових примірниках супровідних поштових документів CN37, CN38, CN41 та транспортній накладній (за наявності) посадова особа митниці відправлення проставляє відбитки штампа ПМК і повертає їх особі, яка переміщує депеші, та повідомляє про реєстраційний номер документа контролю доставки згідно з електронним журналом реєстрації документів контролю доставки депеш для доставки під митним контролем до митниці призначення.
2. Особливості транзитного переміщення депеш
1. Під час пропуску депеш встановлюється строк транзитного перевезення до митниці призначення залежно від виду транспорту відповідно до статті 95 глави 17 розділу V Кодексу.
Оператор поштового зв'язку доставляє депеші до митниці призначення в межах строку транзитного перевезення, встановленого під час їх пропуску через митний кордон України.
2. Якщо під час транзитного перевезення депеш транспортний засіб не зміг прибути до митниці призначення в установлений строк внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили, до строку транзитного перевезення не включається час дії та/або ліквідації наслідків цих обставин за умови документального підтвердження факту аварії або дії обставин непереборної сили та вчасного (до закінчення встановленого строку транзитного перевезення) письмового інформування оператором поштового зв'язку найближчого митного органу про обставини зазначених подій.
Підтвердження факту аварії або дії обставин непереборної сили здійснюється з дотриманням положень розділу VIII Порядку виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31 травня 2012 року № 657, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 02 жовтня 2012 року за № 1669/21981.
3. Якщо внаслідок аварії чи дії обставин непереборної сили сталася повна чи часткова втрата товарів, оператор поштового зв'язку вживає всіх необхідних заходів для забезпечення збереження частки невтрачених товарів та недопущення будь-якого їх використання.
У таких випадках оператор поштового зв'язку у присутності посадової особи найближчого митного органу складає Акт про невідповідність.
Перевантаження депеш до іншого транспортного засобу здійснюється з дозволу та під контролем митного органу, в зоні діяльності якого вони перебувають.
Перевантаження депеш, які переміщуються залізничними транспортними засобами, на транспортні засоби оператора поштового зв'язку здійснюється з дозволу та під контролем митного органу.
4. Митний орган, до якого звернувся перевізник, протягом цієї самої доби каналами електронного зв'язку інформує митницю відправлення і митницю призначення про обставини події, місцезнаходження товарів та транспортного засобу з наданням копій відповідних документів.
Митниця відправлення вносить відповідну інформацію до електронних інформаційних ресурсів митних органів.