• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Положення про організацію та проведення інспекційних перевірок на ринках небанківських фінансових послуг

Національний банк України  | Постанова, Акт, Протокол, Форма типового документа, Положення від 20.12.2023 № 167
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Постанова, Акт, Протокол, Форма типового документа, Положення
  • Дата: 20.12.2023
  • Номер: 167
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Постанова, Акт, Протокол, Форма типового документа, Положення
  • Дата: 20.12.2023
  • Номер: 167
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
20.12.2023 № 167
Про затвердження Положення про організацію та проведення інспекційних перевірок на ринках небанківських фінансових послуг
( Із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 34 від 19.03.2024 )
Відповідно до статей 7, 15, 55-1, 56 Закону України "Про Національний банк України", статей 21-26, 46, 47, пункту 30 розділу VII Закону України "Про фінансові послуги та фінансові компанії", статей 114, 116, пункту 25 розділу XV Закону України від 18 листопада 2021 року № 1909-IX "Про страхування", статей 37, 43, 44, пункту 16 розділу XI Закону України від 14 липня 2023 року № 3254-IX "Про кредитні спілки", статті 5 Закону України "Про споживче кредитування", з метою врегулювання порядку проведення та оформлення результатів інспекційних перевірок діяльності осіб, які охоплюються наглядовою діяльністю Національного банку України на ринках небанківських фінансових послуг, Правління Національного банку України ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Положення про організацію та проведення інспекційних перевірок на ринках небанківських фінансових послуг, що додається (далі - Положення).
2. Інспекційні перевірки юридичної особи, яка не є фінансовою установою, але мала право надавати фінансову послугу фінансового лізингу, що станом на 01 січня 2024 року мала ліцензію на провадження діяльності з фінансового лізингу, протягом періоду до переоформлення такої ліцензії відповідно до пункту 25 розділу VII Закону України "Про фінансові послуги та фінансові компанії" проводяться відповідно до вимог Положення в порядку, визначеному для інспекційних перевірок небанківського надавача фінансових послуг.
3. Невиконання рішень Національного банку України про застосування заходів впливу, що залишаються чинними станом на 31 грудня 2023 року, з 01 січня 2024 року може бути підставою для проведення Національним банком України відповідно до вимог Положення позапланової інспекційної перевірки щодо осіб, до яких такі заходи впливу були застосовані.
4. Визнати такими, що втратили чинність:
1) постанову Правління Національного банку України від 26 лютого 2021 року № 22 "Про затвердження Положення про організацію, проведення та оформлення результатів інспекційних перевірок учасників ринків небанківських фінансових послуг";
2) підпункт 3 пункту 2 постанови Правління Національного банку України від 06 січня 2023 року № 1 "Про затвердження Положення про ліцензування Експортно-кредитного агентства та умови провадження ним діяльності із страхування, перестрахування, надання гарантій та внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України";
3) підпункт 3 пункту 1 постанови Правління Національного банку України від 31 березня 2023 року № 42 "Про затвердження змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України";
4) пункт 2 постанови Правління Національного банку України від 17 листопада 2023 року № 147 "Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України".
5. Департаменту методології регулювання діяльності небанківських фінансових установ (Сергій Савчук) після офіційного опублікування довести до відома учасників ринку небанківських фінансових послуг інформацію про прийняття цієї постанови.
6. Постанова набирає чинності з 01 січня 2024 року.

Голова

А. Пишний
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
20.12.2023 № 167
ПОЛОЖЕННЯ
про організацію та проведення інспекційних перевірок на ринках небанківських фінансових послуг
I. Загальні положення
1. Це Положення розроблено відповідно до Законів України "Про Національний банк України", "Про фінансові послуги та фінансові компанії" (далі - Закон про фінансові послуги та фінансові компанії), "Про страхування" від 18 листопада 2021 року № 1909-IX (далі - Закон про страхування), "Про кредитні спілки" від 14 липня 2023 року № 3254-IX (далі - Закон про кредитні спілки), "Про споживче кредитування", з метою врегулювання процесу організації, проведення Національним банком України (далі - Національний банк) інспекційних перевірок діяльності осіб, які охоплюються наглядовою діяльністю Національного банку відповідно до частини сьомої статті 23 Закону про фінансові послуги та фінансові компанії (далі - об’єкти перевірки), та оформлення їх результатів.
2. Терміни в цьому Положенні вживаються в таких значеннях:
1) дата інспекційної перевірки - дата, станом на яку здійснюється інспекційна перевірка;
2) довідка про інспекційну перевірку - документ установленої форми, що складається інспектором / інспекторами за результатами інспекційної перевірки окремого виду / окремих видів діяльності (операцій) об’єкта перевірки або аспектів діяльності / окремих операцій, що здійснюються об’єктом перевірки, форма якого затверджується особою, визначеною відповідно до підпункту 18 пункту 2 розділу I цього Положення;
3) електронна адреса об’єкта перевірки - адреса електронної пошти об’єкта перевірки, надана Національному банку в порядку, визначеному в нормативно-правових актах Національного банку, які регулюють питання авторизації надавачів фінансових послуг, визначають загальні вимоги до документів і порядок їх подання до Національного банку в межах окремих процедур; адреса електронної пошти об’єкта перевірки, надана керівнику інспекційної групи;
4) звіт про інспекційну перевірку - документ про результати проведеної інспекційної перевірки, що формується керівником інспекційної групи з урахуванням довідок про інспекційну перевірку та іншої інформації, форма якого затверджується уповноваженою посадовою особою Національного банку;
5) інспектор - особа, уповноважена Національним банком на здійснення інспекційної перевірки відповідно до розпорядчого акта Національного банку про проведення інспекційної перевірки;
6) інспекційна перевірка - форма здійснення нагляду за здійсненням діяльності з надання фінансових та/або супровідних послуг за місцезнаходженням об’єкта перевірки за адресою, визначеною відповідно до пункту 14 розділу I цього Положення, та/або за іншою адресою, визначеною відповідно до вимог цього Положення, що проводиться уповноваженими відповідно до розпорядчого акта Національного банку про проведення інспекційної перевірки особами;
7) інтерв’ю - метод збору інформації під час здійснення інспекційної перевірки у формі бесіди (розмови) з фіксацією питань, що стосуються програми планової інспекційної перевірки та питань позапланової інспекційної перевірки, і відповідей на них;
8) керівник інспекційної групи - посадова особа Національного банку, на яку покладено обов’язок проведення інспекційних перевірок, визначена в розпорядчому акті Національного банку про проведення інспекційної перевірки, яка здійснює безпосереднє керівництво процесом інспекційної перевірки інспекторами, підписує звіт про інспекційну перевірку, запити та інші документи, які складаються під час інспекційної перевірки (за потреби);
9) керівник об’єкта перевірки - одноосібний виконавчий орган або голова колегіального виконавчого органу об’єкта перевірки, а в разі його відсутності - член колегіального виконавчого органу або член ради (наглядової, спостережної - за наявності) об’єкта перевірки або інша посадова особа об’єкта перевірки, яка виконує обов’язки керівника об’єкта перевірки на період його тимчасової відсутності;
10) контактна особа об’єкта перевірки - посадова особа об’єкта перевірки, уповноважена керівником / призначена розпорядчим документом керівника об’єкта перевірки на забезпечення взаємодії з інспекційною групою під час проведення інспекційної перевірки;
11) куратор інспекційної перевірки - посадова особа Національного банку, визначена в розпорядчому акті Національного банку про проведення інспекційної перевірки, яка здійснює загальне керівництво процесом інспекційної перевірки об’єкта перевірки, координує вирішення внутрішніх питань та зовнішніх комунікацій з об’єктом перевірки, що виникають під час інспектування, та підписує звіт про інспекційну перевірку;
12) небанківський надавач фінансових послуг - небанківська фінансова установа, а у випадках, прямо визначених спеціальними законами, - інша юридична особа або філія іноземної юридичної особи, яка має право надавати фінансові послуги відповідно до Закону про фінансові послуги та фінансові компанії і спеціальних законів;
13) особа, уповноважена представляти інтереси об’єкта перевірки, - керівник об’єкта перевірки або в разі його відсутності особа, уповноважена керівником об’єкта перевірки або відповідним органом управління об’єкта перевірки представляти інтереси об’єкта перевірки на час проведення інспекційної перевірки;
14) період інспекційної перевірки (період інспектування) - період, за який перевіряються, аналізуються та розглядаються документи, інформація про діяльність об’єкта перевірки;
15) планова інспекційна перевірка - інспекційна перевірка, що здійснюється відповідно до затвердженого Національним банком плану проведення інспекційних перевірок на підставі розпорядчого акта Національного банку про проведення планової інспекційної перевірки;
16) позапланова інспекційна перевірка - інспекційна перевірка, що проводиться за наявності підстав, передбачених Законом про фінансові послуги та фінансові компанії, Законом про страхування, Законом про кредитні спілки та цим Положенням;
17) програма планової інспекційної перевірки - перелік питань, які підлягають плановій інспекційній перевірці, що оформляється як додаток до розпорядчого акта Національного банку про проведення планової інспекційної перевірки та є його невід’ємною частиною;
18) уповноважена посадова особа Національного банку - Голова Національного банку, його перший заступник та заступники Голови Національного банку, керівник / заступник керівника структурного підрозділу Національного банку, до функцій якого належить здійснення інспекційних перевірок осіб, які охоплюються наглядовою діяльністю Національного банку відповідно до частини сьомої статті 23 Закону про фінансові послуги та фінансові компанії, або особа, яка виконує обов’язки однієї із зазначених осіб;
19) учасники ринку небанківських фінансових послуг - небанківські надавачі фінансових послуг та надавачі супровідних послуг.
Інші терміни, що використовуються в цьому Положенні, уживаються в значеннях, визначених Законом про фінансові послуги та фінансові компанії, Законом про страхування, Законом про кредитні спілки, іншими законами України та нормативно-правовими актами Національного банку.
3. Це Положення визначає порядок проведення інспекційної перевірки діяльності таких осіб:
1) небанківських надавачів фінансових послуг та їх відокремлених підрозділів;
2) небанківських фінансових груп та їх учасників;
3) надавачів супровідних послуг та їх відокремлених підрозділів (інспекційні перевірки діяльності надавачів допоміжних послуг проводяться з урахуванням частини сьомої статті 2 Закону про фінансові послуги та фінансові компанії);
4) інших осіб, які охоплюються наглядовою діяльністю Національного банку відповідно до частини сьомої статті 23 Закону про фінансові послуги та фінансові компанії.
4. Вимоги цього Положення не поширюються на проведення інспекційних перевірок:
1) надавачів фінансових платіжних послуг;
2) надавачів обмежених платіжних послуг;
3) нових кредиторів, колекторські компанії, які не є фінансовими установами;
4) кредитодавців, які є банками.
5. Інспекційна перевірка здійснюється з метою, визначеною у статтях 24, 25, частині другій статті 47 Закону про фінансові послуги та фінансові компанії, частині другій статті 44 Закону про кредитні спілки та частині другій статті 116 Закону про страхування.
6. Об’єкти перевірки можуть бути об’єктами інспектування в межах нагляду на індивідуальній і консолідованій основі.
7. Національний банк здійснює планові та позапланові інспекційні перевірки.
8. Строк проведення планової інспекційної перевірки визначається відповідно до вимог частини п’ятої статті 23 Закону про фінансові послуги та компанії та частини шостої статті 44 Закону про кредитні спілки.
9. Національний банк проводить інспекційні перевірки осіб, які охоплюються наглядовою діяльністю Національного банку, за період, що не може перевищувати три роки.
10. Планові інспекційні перевірки об’єктів перевірки здійснюються відповідно до затвердженого Національним банком плану проведення інспекційних перевірок не більше одного разу на рік.
11. План проведення інспекційних перевірок складається із застосуванням ризик-орієнтованого підходу з урахуванням критеріїв, встановлених нормативно-правовим актом Національного банку про встановлення критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від здійснення діяльності учасниками ринку небанківських фінансових послуг, їх суспільну важливість, на підставі яких визначається періодичність проведення планових інспекційних перевірок, та порядок їх застосування.
12. План проведення інспекційних перевірок затверджується та оприлюднюється у строки та порядку, визначені в частині п’ятій статті 23 Закону про фінансові послуги та фінансові компанії.
13. Датою, з якої починається відлік строку для визначення дати початку наступної планової інспекційної перевірки, є дата закінчення останньої планової інспекційної перевірки.
14. Адреса місцезнаходження об’єкта перевірки для цілей цього Положення визначається згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР) або даними, наданими об’єктом перевірки Національному банку (включаючи дані у відповідь на повідомлення про проведення планової інспекційної перевірки), якщо вони надані не пізніше ніж за п’ять робочих днів до її початку.
Уповноважені відповідно до розпорядчого акта Національного банку про проведення інспекційної перевірки особи керуються інформацією з ЄДР під час визначення наявності (відсутності) об’єкта перевірки за місцезнаходженням, якщо об’єкт перевірки змінив місцезнаходження і не надіслав повідомлення Національному банку про таку зміну.
Об’єкт перевірки зобов’язаний подати Національному банку документи, які підтверджують право володіння або користування приміщенням за адресою місцезнаходження, якщо адреса місцезнаходження такого об’єкта перевірки визначається згідно з даними, наданими таким об’єктом перевірки.
15. Інспекційна перевірка небанківської фінансової групи проводиться за місцезнаходженням відповідальної особи небанківської фінансової групи. Національний банк під час проведення інспекційної перевірки небанківської фінансової групи має право проводити інспекційну перевірку учасників небанківської фінансової групи за їх місцезнаходженням.
Адреса місцезнаходження відповідальної особи небанківської фінансової групи та її учасників визначається відповідно до пункту 14 розділу I цього Положення як для об’єкта перевірки.
16. Інспекційна перевірка надавачів супровідних послуг [крім страхового (перестрахового) брокера], які надають послуги небанківському надавачу фінансових послуг, власників істотної участі, ключових учасників у структурі власності, афілійованих та споріднених осіб небанківського надавача фінансових послуг здійснюється на підставі розпорядчого акта Національного банку про проведення інспекційної перевірки під час проведення інспекційної перевірки такого небанківського надавача фінансових послуг та за його місцезнаходженням.
17. Інспекційна перевірка осіб, які надають послуги з аутсорсингу учаснику ринку небанківських фінансових послуг, здійснюється на підставі розпорядчого акта Національного банку про проведення інспекційної перевірки під час проведення інспекційної перевірки такого учасника ринку небанківських фінансових послуг та за його місцезнаходженням.
18. Інспекційна перевірка страхового (перестрахового) брокера здійснюється за його місцезнаходженням, якщо страховий (перестраховий) брокер не надав іншої адреси відповідно до вимог пункту 19 розділу I цього Положення.
19. Інспекційна перевірка надавачів супровідних послуг може проводитися за адресою фактичного місця ведення ними діяльності (місцем здійснення управління і обліку, надання послуг) чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю (переважно перебуває керівництво, органи управління), якщо така адреса була надана Національному банку відповідно до пункту 14 розділу I цього Положення і в Національного банку є підтвердження її актуальності на дату початку інспекційної перевірки.
20. Документи, що подаються керівнику інспекційної групи за його письмовим запитом відповідно до цього Положення, викладаються українською мовою, повинні містити точну і достовірну інформацію, не мати виправлень та розбіжностей між відомостями, викладеними в них та/або отриманими з офіційних джерел.
21. Документи, складені іноземною мовою, для подання керівнику інспекційної групи за його письмовим запитом відповідно до цього Положення, подаються разом із перекладом на українську мову (правильність перекладу засвідчується відбитком печатки бюро перекладів). Запит керівника інспекційної групи може містити вимогу про нотаріальне засвідчення правильності перекладу або справжності підпису перекладача. Не перекладаються на українську мову документи, складені іноземною мовою, у разі одночасного наведення їх тексту українською мовою.
22. На запит керівника інспекційної групи документи, складені та/або засвідчені відповідними компетентними органами іноземної країни, мають бути легалізовані в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.
23. Національний банк має право здійснювати інспекційні перевірки об’єктів перевірки, розміщених на території інших держав, на підставі укладених міжнародних договорів, меморандумів чи інших документів у сфері державного регулювання ринків небанківських фінансових послуг з іноземними органами регулювання та/або нагляду.
24. Процес інспекційної перевірки складається з таких етапів:
1) організація інспекційної перевірки;
2) проведення інспекційної перевірки;
3) оформлення результатів інспекційної перевірки.
II. Склад інспекційної групи, права й обов’язки членів інспекційної групи
25. Інспекційна група складається з таких членів інспекційної групи:
1) куратора інспекційної перевірки;
2) керівника інспекційної групи та його заступника;
3) інспектора (інспекторів).
Склад інспекційної групи зазначається в розпорядчому акті Національного банку про проведення інспекційної перевірки.
26. Національний банк для проведення інспекційної перевірки має право на підставі окремих договорів залучати інших юридичних та фізичних осіб, у тому числі іноземних, які мають відповідну кваліфікацію (далі - залучені особи), за умови забезпечення захисту та збереження ними інформації про надання фінансових послуг, у тому числі інформації, що становить таємницю фінансової послуги, відповідно до Закону про фінансові послуги та фінансові компанії.
27. Національний банк не має права користуватися послугами осіб, зазначених в абзаці другому частини дванадцятої статті 23 Закону про фінансові послуги та фінансові компанії.
28. Залучені особи не є службовцями Національного банку та підписують зобов’язання про нерозголошення інформації з обмеженим доступом, що стала їм доступна або потенційно могла стати доступною під час такої інспекційної перевірки, та надають запевнення (повідомлення) про відсутність конфлікту інтересів з об’єктом перевірки.
29. Обов’язки керівника інспекційної групи в разі його відсутності виконує заступник керівника інспекційної групи.
30. Члени інспекційної групи під час проведення інспекційної перевірки в межах повноважень Національного банку з нагляду за діяльністю з надання фінансових та/або супровідних послуг мають право:
1) безоплатно та безперешкодно одержувати від об’єкта перевірки інформацію, документи та їх копії [у паперовій або в електронній формі (у вигляді електронних файлів, копій документів, виготовлених методом сканування або створення фотокопій, електронних документів) електронною поштою чи на змінних носіях інформації], у тому числі інформацію, копії документів, що зберігається (зберігаються) в інформаційних системах об’єкта перевірки, інформацію з обмеженим доступом, потрібну для здійснення інспекційної перевірки, усні пояснення керівника та/або працівників об’єкта перевірки, письмові пояснення з питань діяльності об’єкта перевірки, включаючи ті, що характеризують фінансові та/або супровідні послуги, які надаються об’єктом перевірки, та/або щодо дотримання об’єктом перевірки законодавства України, вилучати (виносити за межі місцезнаходження об’єкта перевірки) письмові пояснення, а також виготовляти та вилучати (виносити за межі місцезнаходження об’єкта перевірки) копії документів з питань діяльності об’єкта перевірки, у тому числі копії документів, що свідчать про порушення законодавства України.
Документи або їх копії, оформлені з дотриманням вимог, визначених у підпункті 9 пункту 37, пунктах 40, 41 розділу III цього Положення, що свідчать про факти порушення об’єктом перевірки законодавства України, долучаються до матеріалів інспекційної перевірки;
2) вільний (безперешкодний) доступ у робочий час до всіх приміщень об’єкта перевірки;
3) безперешкодно одержувати безоплатний доступ у режимі перегляду до всіх інформаційних систем, включаючи системи автоматизації операцій, облікові системи, об’єкта перевірки, необхідних для проведення перевірки, вибірки та вивантаження необхідної інформації для її подальшого аналізу, консультаційної підтримки з питань функціонування таких систем;
4) перевіряти будь-яку звітність афілійованої особи та/або спорідненої особи небанківського надавача фінансових послуг щодо взаємовідносин з таким надавачем з метою визначення впливу відносин з цією особою на стан такого надавача та запитувати в небанківського надавача фінансових послуг і перевіряти будь-яку іншу інформацію та документи (їх копії), письмові пояснення від афілійованих та/або споріднених осіб такого надавача;
5) використовувати під час проведення в порядку, передбаченому цим Положенням, інспекційної перевірки небанківських надавачів фінансових або надавачів супровідних послуг інформацію, одержану Національним банком, під час здійснення нагляду за іншим надавачем фінансових або надавачем супровідних послуг;
6) отримувати для опрацювання та виносити за межі місцезнаходження об’єкта перевірки у випадках, визначених у пункті 39 розділу III цього Положення, оригінали документів, якщо об’єкт перевірки не забезпечив належних умов для інспекційної перевірки за місцезнаходженням такого об’єкта;
7) складати та подавати у формі електронного документа запити, протоколи, інші документи, які створюються під час інспекційної перевірки;
8) ініціювати проведення зустрічей [включаючи зустрічі в режимі відеоконференцій та з правом відеозапису (за згодою об’єкта перевірки)] з об’єктом перевірки / членами колегіального виконавчого органу та членами ради (наглядової, спостережної - за наявності) об’єкта перевірки, контактною особою та іншими працівниками об’єкта перевірки, включаючи особу, уповноважену представляти інтереси об’єкта перевірки, для обговорення питань, що виникають під час інспектування;
9) призначати та проводити інтерв’ю [включаючи інтерв’ю в режимі відеоконференцій та з правом відеозапису (за згодою об’єкта перевірки)] для одержання пояснень та інформації з будь-яким працівником об’єкта перевірки, особою, уповноваженою представляти інтереси об’єкта перевірки, за погодженням із керівником інспекційної групи та з попереднім повідомленням об’єкта перевірки / керівника об’єкта перевірки або контактної особи об’єкта перевірки;
10) проводити (за запитом та в присутності особи, уповноваженої представляти інтереси об’єкта перевірки) перевірку наявності та стану майна, включаючи майно, що є предметом застави, якою забезпечено виконання зобов’язань перед відповідним об’єктом перевірки за договорами про надання фінансових / супровідних послуг.
31. Обмін електронними документами між членами інспекційної групи та особою, уповноваженою представляти інтереси об’єкта перевірки, та/або працівниками об’єкта перевірки здійснюється шляхом використання інформаційно-комунікаційних технологій або пересилання засобами електронної пошти Національного банку або передавання на змінних носіях інформації з дотриманням вимог щодо пересилання документів із грифом обмеження доступу, установлених Національним банком.
32. Питання та відповіді під час інтерв’ю фіксуються в протоколі, який складається у двох примірниках та підписується всіма учасниками інтерв’ю. Керівник інспекційної групи в разі відмови учасника інтерв’ю від підписання протоколу фіксує факт такої відмови у двох примірниках такого протоколу.
Один примірник протоколу надається об’єкту перевірки або надсилається об’єкту перевірки засобами електронної пошти у формі електронної копії, засвідченої в порядку, встановленому законодавством України, або поштового зв’язку (рекомендованим листом із повідомленням про вручення) не пізніше двох робочих днів із дня його складання.
33. Права членів інспекційної групи, визначені в підпунктах 1, 2 пункту 30 розділу II цього Положення, можуть бути реалізовані шляхом відвідування засідань колегіальних органів управління, що визначені статутом та внутрішніми документами, комітетів / комісій, які наділені повноваженнями приймати рішення з питань діяльності об’єкта перевірки.
34. Члени інспекційної групи зобов’язані:
1) дотримуватися вимог законодавства України, включаючи нормативноправові акти Національного банку;
2) сумлінно, вчасно та якісно виконувати свої службові обов’язки та доручення куратора інспекційної перевірки, керівника інспекційної групи;
3) бути об’єктивними та неупередженими під час виконання своїх службових обов’язків;
4) не розголошувати та не використовувати на свою користь чи на користь третіх осіб інформацію, що становить таємницю фінансової послуги, чи іншу інформацію з обмеженим доступом, що стала їм відома у зв’язку з виконанням функцій, визначених законом, крім випадків, передбачених законодавством України.
III. Права та обов’язки особи, уповноваженої представляти інтереси об’єкта перевірки, та працівників об’єкта перевірки
35. Особа, уповноважена представляти інтереси об’єкта перевірки, має право вимагати від членів інспекційної групи дотримання обов’язків, визначених у підпунктах 1, 4 пункту 34 розділу II цього Положення, оскаржувати дії інспекторів перед керівником інспекційної групи, куратором інспекційної перевірки, уповноваженою посадовою особою Національного банку.
36. Особа, уповноважена представляти інтереси об’єкта перевірки, працівники об’єкта перевірки не мають права чинити будь-який тиск на членів інспекційної групи та створювати перешкоди чи будь-яким іншим чином обмежувати їх дії щодо здійснення інспекційної перевірки.
37. Особа, уповноважена представляти інтереси об’єкта перевірки, працівники об’єкта перевірки зобов’язані здійснювати всі необхідні дії для реалізації прав членів інспекційної групи під час проведення інспекційної перевірки, визначених у пункті 30 розділу II цього Положення, включаючи:
1) забезпечити членам інспекційної групи безоплатне та безперешкодне одержання інформації, у тому числі інформації з обмеженим доступом, документів та їх копій [у паперовій або в електронній формі (у вигляді електронних файлів, копій документів, виготовлених методом сканування або створення фотокопій, електронних документів) шляхом їх надсилання електронною поштою, або передавання на змінних носіях інформації], письмових пояснень з питань їх діяльності, включаючи тих, що характеризують фінансові та/або супровідні послуги, які надаються об’єктами перевірки, та/або щодо дотримання об’єктами перевірки законодавства України;
2) забезпечити вільний (безперешкодний) доступ у робочий час до всіх приміщень об’єкта перевірки;
3) забезпечувати присутність членів інспекційної групи на засіданні колегіальних органів управління, що визначені статутом та внутрішніми документами, комітетів / комісій, які наділені повноваженнями приймати рішення з питань діяльності об’єкта перевірки;
4) забезпечити членам інспекційної групи безоплатне та безперешкодне надання доступу в режимі перегляду до всіх інформаційних систем, включаючи системи автоматизації операцій, облікові системи, об’єкта перевірки, необхідних для проведення інспекційної перевірки, вибірки та вивантаження необхідної інформації для її подальшого аналізу, консультаційної підтримки з питань функціонування таких систем, а також інформації, документів та письмових пояснень з питань діяльності об’єкта перевірки;
5) забезпечити інспекційну групу в день початку інспекційної перевірки службовим приміщенням, включаючи приміщення, узгоджені між об’єктом перевірки та Національним банком, яке відповідає вимогам щодо санітарно-епідеміологічних та санітарно-гігієнічних норм, із правом користування ним упродовж усього періоду проведення інспекційної перевірки (для юридичних осіб). Приміщення має бути обладнане потрібними меблями, шафою для зберігання документів (яка закривається на ключ або з можливістю її опечатування), комп’ютерною технікою;
6) забезпечити членам інспекційної групи можливість користування телефонним та інтернет-зв’язком, комп’ютерною технікою об’єкта перевірки (за можливості);
7) забезпечити обмеження доступу до приміщення або робочих місць, виділених інспекційній групі, для осіб, які не є членами інспекційної групи, упродовж усього часу проведення інспекційної перевірки (доступ надається виключно з дозволу керівника інспекційної групи);
8) організувати в день початку інспекційної перевірки зустріч інспекційної групи (включаючи зустрічі в режимі відеоконференцій) з особою, уповноваженою представляти інтереси, контактною особою і посадовими особами (за потреби) об’єкта перевірки (відповідальної особи небанківської фінансової групи / учасника небанківської фінансової групи в разі проведення інспекційної перевірки небанківської фінансової групи) та впродовж інспекційної перевірки забезпечувати організацію таких зустрічей (включаючи зустрічі в режимі відеоконференцій) за ініціативою керівника інспекційної групи (за потреби);
9) забезпечити безоплатне надання на письмовий запит за підписом керівника інспекційної групи інформації, документів, копій документів, витягів із них (включаючи інформацію / документи, що зберігаються в інформаційних системах, включаючи системи автоматизації операцій, облікові системи, об’єкта перевірки та виготовлених методом сканування або створення фотокопій), письмових пояснень із питань діяльності об’єкта перевірки, у зазначені в запиті терміни, засвідчених особистим підписом особи, уповноваженої представляти інтереси об’єкта перевірки, із зазначенням назви її посади, власного імені та прізвища, дати засвідчення копії та проставленням напису "Згідно з оригіналом". Письмові пояснення, документи, копії документів, витягів з них, що надаються у формі електронних документів / їх копій, мають бути підписані / засвідчені шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису (далі - КЕП) особи, уповноваженої представляти інтереси об’єкта перевірки.
38. Особа, уповноважена представляти інтереси об’єкта перевірки, у разі відсутності можливості виділити інспекційній групі ізольоване від працівників об’єкта перевірки та/або інших осіб службове приміщення, ураховуючи чисельність цієї групи та за згодою керівника інспекційної групи, зобов’язана забезпечити виділення окремих робочих місць, обладнаних відповідно до вимог підпункту 5 пункту 37 розділу III цього Положення.
39. Особа, уповноважена представляти інтереси об’єкта перевірки, у разі відсутності можливості забезпечити виконання вимог підпункту 5 пункту 37, пункту 38 розділу III цього Положення, зобов’язана надати інспекційній групі інформацію і документи [або їх копії, оформлені (за запитом керівника інспекційної групи) відповідно до вимог, визначених у підпункті 9 пункту 37, пунктах 40, 41 розділу III цього Положення], зазначені в підпункті 1 пункту 37 розділу III та пунктах 94, 96, 97 розділу VII цього Положення, для їх опрацювання поза місцезнаходженням об’єкта перевірки з дотриманням порядку, установленого в пунктах 100, 101 розділу VII цього Положення, а в разі їх неналежної якості (включаючи низьку роздільну якість шрифту), яка ускладнює опрацювання документів, надає на вимогу керівника інспекційної групи для опрацювання оригінали документів, потрібних для подальших наглядових дій.
40. Електронна копія електронного документа, електронна копія паперового документа подаються до Національного банку з КЕП особи, уповноваженої представляти інтереси об’єкта перевірки, на цифрових носіях інформації [оптичних дисках (CD/DVD) або USB-флешнакопичувачах]. Надані оптичні диски, USB-флешнакопичувачі додаються до матеріалів перевірки.
41. Об’єкт перевірки, якщо на письмовий запит за підписом керівника інспекційної групи має бути надано значну кількість документів, які потребують засвідчення шляхом накладання КЕП особи, уповноваженої представляти інтереси об’єкта перевірки, якщо програмно-технічні комплекси об’єкта перевірки не забезпечують одночасний груповий підпис документів, має право, за узгодженням з керівником інспекційної групи, надати такі електронні копії документів у згрупованому форматі (у вигляді єдиного архівного файла) з дотриманням таких етапів:
1) згрупувати файли електронних копій документів за тематикою, наприклад за контрагентом, типом договорів, періодами операцій;
2) об’єднати кожну групу електронних копій документів за обраною тематикою в один архівний файл методом стиснення без втрати даних в одному із загальноприйнятих стандартів, що дає змогу провести розархівування за допомогою вбудованих в операційну систему інструментів (zip, rar);
3) засвідчити отримані електронні дані КЕП особи, уповноваженої представляти інтереси об’єкта перевірки;
4) здійснити запис отриманих файлів на оптичний диск одноразового запису (CD-R / DVD-R) з фіналізацією сесії запису диска або USB-флешнакопичувачах. Надані оптичні диски одноразового запису, USB-флешнакопичувачі додаються до матеріалів перевірки.
42. Оптичний диск або USB-флешнакопичувач надається разом із супровідним листом, у якому зазначаються:
1) серійний номер оптичного диска або USB-флешнакопичувача;
2) контрольні суми всіх архівних файлів у форматі (CRC, MD5, SHA);
3) запевнення особи, уповноваженої представляти інтереси об’єкта перевірки, про те, що надані електронні копії документів, що виготовлені методом сканування або створення фотокопій паперових документів, відповідають оригіналам документів.
43. Електронні копії оригіналів документів у паперовій формі мають створюватись у вигляді файлів, які містять відскановані з паперових носіїв зображення документів.
44. Сканування з паперових носіїв зображення документів здійснюється з урахуванням таких вимог:
1) формат готового файла - PDF;
2) сканована копія кожного окремого документа зберігається як окремий файл;
3) файл повинен мати коротку назву латинськими літерами, що відображає зміст та реквізити документа;
4) документи, що містять більше однієї сторінки, скануються в один файл;
5) роздільна здатність сканування не нижче ніж 300 dpi.
45. Керівник об’єкта перевірки з метою створення умов для проведення інспекційної перевірки в разі своєї тимчасової відсутності / неможливості виконувати свої обов’язки зобов’язаний призначити посадову особу, яка виконуватиме обов’язки керівника об’єкта перевірки на період тимчасової відсутності керівника об’єкта перевірки, та/або призначити особу, уповноважену представляти інтереси об’єкта перевірки на час проведення інспекційної перевірки.
IV. Підстави проведення позапланових інспекційних перевірок
46. Підстави для проведення позапланової інспекційної перевірки фінансової компанії, ломбарду визначені частиною четвертою статті 47 Закону про фінансові послуги та фінансові компанії.
47. Підстави для проведення позапланової інспекційної перевірки страховика, страхової групи визначені частиною сьомою статті 51, частиною чотирнадцятою статті 55, абзацом третім пункту 7 частини п’ятої статті 62, частиною сьомою статті 63, частиною п’ятою статті 116 Закону про страхування.
48. Підстави для проведення позапланової інспекційної перевірки кредитної спілки визначені частиною сьомою статті 44, пунктом 1 частини одинадцятої статті 56, пунктом 1 частини восьмої статті 57 Закону про кредитні спілки.
49. Національний банк має право прийняти рішення про проведення позапланової інспекційної перевірки об’єкта перевірки за наявності інших обґрунтованих підстав, до яких належать:
1) виявлення Національним банком фактів, що можуть свідчити про наявність ознак здійснення небанківськими надавачами фінансових послуг, їх відокремленими підрозділами ризикової діяльності;
2) виявлення в документах, що подаються до Національного банку згідно із законодавством України, інформації, що свідчить про недотримання надавачами супровідних послуг, відокремленими підрозділами учасників ринку небанківських фінансових послуг, власниками істотної участі та ключовими учасниками в структурі власності, афілійованими та/або спорідненими особами небанківських надавачів фінансових послуг, небанківськими фінансовими групами, відповідальними особами небанківських фінансових груп, учасниками небанківських фінансових груп, іноземними учасниками ринку небанківських фінансових послуг, які здійснюють діяльність з надання фінансових та/або супровідних послуг в Україні, особами, які надають послуги з аутсорсингу, вимог законодавства у сфері фінансових послуг, включаючи нормативно-правові акти Національного банку;
3) перевірка виконання небанківською фінансовою групою вимоги та/або рішення Національного банку про усунення порушення законодавства України, включаючи нормативно-правові акти Національного банку, висунутої (прийнятого) Національним банком за результатами здійснення нагляду;
4) наявність у Національного банку фактів, що можуть свідчити про наявність структури небанківської фінансової групи, що унеможливлює здійснення нагляду на консолідованій основі;
5) неподання у встановлений законодавством України строк небанківською фінансовою групою, надавачами супровідних послуг, іноземними учасниками ринку небанківських фінансових послуг, які здійснюють діяльність з надання фінансових та/або супровідних послуг в Україні, звітності, інших документів та/або інформації, подання яких вимагається відповідно до законодавства України та/або на вимогу Національного банку;
6) необхідність перевірки виконання надавачами супровідних послуг, відокремленими підрозділами учасників ринку небанківських фінансових послуг, власниками істотної участі в небанківських надавачах фінансових послуг, небанківською фінансовою групою, її учасниками, іноземним учасником ринку небанківських фінансових послуг, який здійснює діяльність з надання фінансових та/або супровідних послуг в Україні, встановлених Національним банком вимог (включаючи пруденційні вимоги) / заборон / лімітів / обмежень;
7) результати аналізу звернень споживачів фінансових послуг та інших осіб під час врегулювання простроченої заборгованості свідчать / можуть свідчити про порушення колекторською компанією вимог законодавства України щодо взаємодії зі споживачами при врегулюванні простроченої заборгованості (вимог щодо етичної поведінки);
8) виявлення за результатами інспекційної перевірки кредитодавця / нового кредитора фактів нездійснення / неналежного здійснення ними контролю за діяльністю колекторської компанії, з якою укладено договір про врегулювання простроченої заборгованості, що можуть свідчити про недотримання такою колекторською компанією вимог законодавства України щодо взаємодії зі споживачами при врегулюванні простроченої заборгованості (вимог щодо етичної поведінки) (підстава для позапланової інспекційної перевірки такої колекторської компанії);
9) виявлення за результатами безвиїзного нагляду порушень об’єктами перевірки вимог, заборон або обмежень, встановлених законодавством України про захист прав споживачів фінансових послуг;
10) виявлення за результатами безвиїзного нагляду фактів, що свідчать/можуть свідчити про невиконання об’єктами перевірки застосованих Національним банком заходів впливу, заходів раннього втручання, коригувальних заходів;
11) відмова учасника небанківської фінансової групи від проведення інспекційної перевірки під час проведення інспекційної перевірки небанківської фінансової групи, включаючи недопуск членів інспекційної групи, ненадання документів (їх копій) та/або інформації щодо предмета інспекційної перевірки, відмова в доступі до приміщень (підстава для позапланової інспекційної перевірки такого учасника небанківської фінансової групи).
V. Організація планової інспекційної перевірки
50. Національний банк повідомляє об’єкт перевірки (відповідальну особу небанківської фінансової групи в разі проведення планової інспекційної перевірки небанківської фінансової групи) про проведення планової інспекційної перевірки не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку її проведення.
51. Національний банк надсилає повідомлення про проведення планової інспекційної перевірки засобами електронної пошти або поштового зв’язку у випадку, визначеному в пункті 53 розділу V цього Положення.
52. Повідомлення про проведення планової інспекційної перевірки, яке складено в електронній формі, підписується КЕП уповноваженої посадової особи Національного банку та надсилається електронною поштою Національного банку на електронну адресу об’єкта перевірки (відповідальної особи небанківської фінансової групи в разі проведення планової інспекційної перевірки небанківської фінансової групи).
53. Національний банк може здійснювати комунікацію з об’єктом перевірки (відповідальною особою небанківської фінансової групи в разі проведення планової інспекційної перевірки небанківської фінансової групи) у паперовій формі в разі:
1) отримання письмового повідомлення від об’єкта перевірки (відповідальної особи небанківської фінансової групи в разі проведення планової інспекційної перевірки небанківської фінансової групи) про припинення офіційної комунікації засобами електронної пошти, наданого Національному банку в установленому ним порядку та/або наявності рішень уповноважених державних органів України про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) до юридичних осіб, які надають послуги електронних поштових сервісів [якщо об’єкт перевірки (відповідальна особа небанківської фінансової групи в разі проведення планової інспекційної перевірки небанківської фінансової групи) користується послугами відповідної особи];
2) надсилання документа засобами електронної пошти, повідомлення про неможливість доставити електронний документ адресату з причин, що не залежать від Національного банку (включаючи через блокування, заборону, обмеження використання, поштового сервісу / поштової скриньки згідно з рішеннями уповноважених державних органів України, суду, власника поштового сервера, провайдера, неможливість отримання повідомлень через відсутність вільного місця в поштовій скриньці).
54. Відповідальна особа небанківської фінансової групи зобов’язана повідомити учасників небанківської фінансової групи про проведення планової інспекційної перевірки, які охоплюються плановою інспекційною перевіркою. Учасники небанківської фінансової групи, які охоплюються плановою інспекційною перевіркою, вважаються повідомленими про проведення планової інспекційної перевірки в разі направлення Національним банком повідомлення про проведення планової інспекційної перевірки відповідальній особі небанківської фінансової групи.
55. Повідомлення про проведення планової інспекційної перевірки (крім інспекційної перевірки небанківської фінансової групи) має містити таку інформацію:
1) дати початку та закінчення інспекційної перевірки;
2) період інспекційної перевірки;
3) місцезнаходження об’єкта перевірки;
4) прізвище, власне ім’я та по батькові (за наявності) / прізвища, власні імена та по батькові (за наявності) керівника інспекційної групи, куратора інспекційної перевірки та їх контактні телефони;
5) мету, підстави та основні напрями планової інспекційної перевірки;
6) пропозиції щодо попередньої зустрічі (за потреби такої зустрічі) з особою, уповноваженою представляти інтереси об’єкта перевірки, відомості про можливість проведення такої зустрічі в режимі відеоконференції;
7) запити про надання документів (їх копій), інформації, форми для заповнення;
8) іншу важливу інформацію, що стосується об’єкта, способу та/або предмета планової інспекційної перевірки.
56. Об’єкт перевірки зобов’язаний надати всю інформацію та документи, зазначені в повідомленні про проведення планової інспекційної перевірки, у визначених формі, структурі, вигляді та в установлені Національним банком строки.
57. Повідомлення про проведення планової інспекційної перевірки небанківської фінансової групи додатково до інформації, зазначеної в підпунктах 1, 2, 4, 5 пункту 55 розділу V цього Положення, має містити таку інформацію:
1) найменування небанківської фінансової групи (за наявності);
2) найменування відповідальної особи небанківської фінансової групи та її місцезнаходження;
3) перелік учасників небанківської фінансової групи, які охоплюються плановою інспекційною перевіркою, із зазначенням їх найменувань та місцезнаходжень;
4) пропозиції щодо попередньої зустрічі (за потреби такої зустрічі) з особою, уповноваженою представляти інтереси відповідальної особи небанківської фінансової групи та учасника небанківської фінансової групи (за потреби), відомості про можливість проведення такої зустрічі в режимі відеоконференції;
5) запити, адресовані відповідальній особі небанківської фінансової групи та учаснику небанківської фінансової групи, про надання документів (їх копій), інформації, форми для заповнення;
6) іншу важливу інформацію, що стосується небанківської фінансової групи та/або предмета планової інспекційної перевірки.
58. Учасники небанківської фінансової групи зобов’язані надати документи (їх копії) та інформацію, зазначені в повідомленні про проведення планової інспекційної перевірки, відповідальній особі небанківської фінансової групи.
59. Відповідальна особа небанківської фінансової групи зобов’язана надати всю інформацію та документи (їх копії), зазначені в повідомленні про проведення планової інспекційної перевірки, включаючи інформацію щодо учасників небанківської фінансової групи, у визначених формі, структурі, вигляді та в установлені Національним банком строки.
60. Особа, уповноважена представляти інтереси об’єкта перевірки (відповідальної особи небанківської фінансової групи в разі проведення планової інспекційної перевірки небанківської фінансової групи), за наявності об’єктивних причин, що унеможливлюють дотримання встановлених строків надання інформації та документів, може звернутися до Національного банку з обґрунтованим клопотанням про їх продовження, але не більше ніж на два робочих дні.
61. До початку проведення планової інспекційної перевірки може проводитися попередня зустріч (включаючи зустрічі в режимі відеоконференцій) з особою, уповноваженою представляти інтереси об’єкта перевірки (відповідальної особи небанківської фінансової групи в разі проведення планової інспекційної перевірки небанківської фінансової групи) за участю куратора інспекційної перевірки і керівника інспекційної групи, керівників підрозділу Національного банку, що здійснює інспекційну перевірку (за потреби).
Особа, уповноважена представляти інтереси об’єкта перевірки (відповідальної особи небанківської фінансової групи в разі проведення планової інспекційної перевірки небанківської фінансової групи), має право подавати клопотання про проведення такої зустрічі.
Особа, уповноважена представляти інтереси учасника небанківської фінансової групи, може запрошуватися на зустріч у разі проведення планової інспекційної перевірки небанківської фінансової групи (за потреби).
Під час зустрічі обговорюються організаційні питання щодо майбутньої інспекційної перевірки.