• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Положення про порядок організації та здійснення нагляду у сфері фінансового моніторингу, валютного нагляду, нагляду з питань реалізації і моніторингу ефективності персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)

Національний банк України  | Постанова, Перелік, Форма типового документа, Положення від 30.06.2020 № 90
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Постанова, Перелік, Форма типового документа, Положення
  • Дата: 30.06.2020
  • Номер: 90
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Постанова, Перелік, Форма типового документа, Положення
  • Дата: 30.06.2020
  • Номер: 90
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
30.06.2020 № 90
Про затвердження Положення про порядок організації та здійснення нагляду у сфері фінансового моніторингу, валютного нагляду, нагляду у сфері реалізації спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)
( Заголовок в редакції Постанови Національного банку № 37 від 04.04.2024 )( Із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 37 від 04.04.2024 )
Відповідно до статей 7, 15, 44, 55, 56 Закону України "Про Національний банк України", статті 63 Закону України "Про банки і банківську діяльність", статей 3, 18 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення", статті 11 Закону України "Про валюту і валютні операції", Закону України "Про санкції" та з метою підвищення ефективності здійснення з урахуванням ризик-орієнтованого підходу нагляду у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, валютного нагляду, нагляду за дотриманням вимог нормативно-правових актів Національного банку України, якими запроваджені обмеження щодо проведення операцій, які мають на меті/порушують, сприяють або можуть сприяти уникненню/порушенню обмежень, установлених персональними спеціальними економічними та іншими обмежувальними заходами (санкціями), Правління Національного банку України ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Положення про порядок організації та здійснення нагляду у сфері фінансового моніторингу, валютного нагляду, нагляду у сфері реалізації спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), що додається.
( Пункт 1 в редакції Постанови Національного банку № 37 від 04.04.2024 )( Пункт 2 виключено на підставі Постанови Національного банку № 37 від 04.04.2024 )
Національний банк України в разі розгляду питання щодо застосування заходів впливу запрошує відповідно до вимог пункту 8 розділу I Положення уповноважену (уповноважених) особу (осіб) банку/установи для надання пояснень/заперечень щодо обставин, фактів, що можуть свідчити про порушення вимог законодавства у сфері фінансового моніторингу, валютного нагляду, нагляду з питань реалізації і моніторингу ефективності персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), виявлених під час здійснення нагляду.
3. Визнати такими, що втратили чинність, нормативно-правові акти Національного банку України згідно з переліком, що додається.
4. Департаменту фінансового моніторингу (Ігор Береза) довести до відома банків та установ інформацію про прийняття цієї постанови шляхом офіційного опублікування цієї постанови на сторінці офіційного Інтернет-представництва Національного банку України.
5. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на першого заступника Голови Національного банку України Катерину Рожкову.
6. Постанова набирає чинності з 01 липня 2020 року.

Голова

Я. Смолій

ПОГОДЖЕНО:

Голова Державної служби
фінансового моніторингу України




І. Черкаський
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
30.06.2020 № 90
(у редакції постанови Правління
Національного банку України
від 04 квітня 2024 року № 37
)
Положення про порядок організації та здійснення нагляду у сфері фінансового моніторингу, валютного нагляду, нагляду у сфері реалізації спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)
I. Загальні положення
1. Це Положення розроблено відповідно до статті 7 Закону України "Про Національний банк України", статті 63 Закону України "Про банки і банківську діяльність", статті 18 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" (далі - Закон про запобігання), статті 11 Закону України "Про валюту і валютні операції", статей 1, 4, 5 Закону України "Про санкції", з метою встановлення порядку організації та здійснення Національним банком України (далі - Національний банк) нагляду у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення (далі - фінансовий моніторинг), валютного нагляду, нагляду у сфері реалізації спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) (далі - санкційне законодавство).
Вимоги цього Положення поширюються на:
1) банки, їх відокремлені підрозділи та філії іноземних банків (далі - банки);
2) страховиків (перестраховиків), страхових (перестрахових) брокерів, кредитні спілки, ломбарди, інші фінансові установи, реєстрацію чи ліцензування яких здійснює Національний банк;
3) операторів поштового зв’язку, які надають фінансові платіжні послуги та/або послуги поштового переказу, та/або послуги із здійснення валютних операцій;
4) операторів платіжних систем;
5) філії або представництва іноземних суб’єктів господарської діяльності, які надають фінансові послуги на території України;
6) інших юридичних осіб, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, але надають окремі фінансові послуги, державне регулювання та нагляд за діяльністю яких здійснює Національний банк.
Зазначені в підпунктах 2-6 пункту 1 розділу I цього Положення юридичні особи іменуються далі "установи".
2. Терміни в цьому Положенні вживаються в таких значеннях:
1) акт про результати безвиїзного нагляду (далі - акт) - офіційний документ, що складається та підписується уповноваженим працівником Національного банку за результатами безвиїзного нагляду відповідно до вимог розділу IV цього Положення;
2) безвиїзний нагляд - аналіз діяльності банку / установи з питань дотримання банком / установою вимог законодавства України, який проводиться на постійній основі з урахуванням ризик-орієнтованого підходу працівниками Національного банку без їх присутності за місцезнаходженням банку / установи;
3) виїзна перевірка - планова або позапланова перевірка банку / установи з питань дотримання банком / установою вимог законодавства України, яка проводиться інспекційною групою Національного банку (далі - інспекційна група) з урахуванням ризик-орієнтованого підходу безпосередньо за місцезнаходженням банку / установи з правом використання віддаленого доступу до документів / інформації / систем автоматизації банку / установи, здійснення обміну інформацією у формі електронних документів / засобами поштового зв’язку за визначений період його / її діяльності;
4) дата виїзної перевірки - календарна дата, станом на яку здійснюється виїзна перевірка та відображається стан справ банку / установи в довідці про виїзну перевірку;
5) дані відеоархіву - дані, які містить система відеоспостереження, отримані під час реєстрації та архівації відеосигналу відповідно до вимог нормативно-правового акта Національного банку з питань організації захисту приміщень, які можуть свідчити про порушення вимог законодавства України у сфері фінансового моніторингу, валютного нагляду, нагляду з питань санкційного законодавства;
6) дані фото- / відеофіксації - дані, уключаючи дані про дату та час проведення такої фото- / відеофіксації, які отримані в результаті проведення працівником Національного банку фото- / відеофіксації службовими технічними пристроями фактів, які можуть свідчити про недотримання (порушення) банком / установою вимог законодавства України у сфері фінансового моніторингу, валютного нагляду, нагляду з питань санкційного законодавства;
7) довідка про виїзну перевірку - офіційний документ, що містить результати виїзної перевірки, який складається та підписується відповідно до вимог розділу II цього Положення;
8) електронний документ - будь-який документ (лист / вихідний лист / супровідний лист, запит, наказ, довідка про виїзну перевірку / акт про результати безвиїзного нагляду, інший документ, визначений вимогами цього Положення), що збережений та/або створений в електронній формі і підписаний шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису відповідної уповноваженої особи;
9) інтерв’ю - метод збору інформації під час здійснення виїзної перевірки у формі бесіди (розмови) з фіксуванням питань і відповідей;
10) керівник банку / установи - голова правління банку / керівник установи / керівник філії іноземного банку або особа, яка виконує обов’язки однієї із зазначених осіб;
11) керівництво Національного банку - Голова Національного банку, заступник Голови Національного банку, який здійснює загальне керівництво та контролює діяльність структурного підрозділу центрального апарату Національного банку, який (підрозділ) здійснює нагляд за дотриманням банками / установами вимог законодавства України (далі - Департамент), або особа, яка виконує обов’язки однієї із зазначених осіб;
12) перевірка - виїзна перевірка, безвиїзний нагляд;
13) перевірочна операція - операція, що проводиться під час виїзної перевірки шляхом здійснення експерименту з використанням тест-ситуації за участю працівника Національного банку (включаючи проведення операції за умови, коли банку / установі попередньо не повідомляється про її проведення) з метою перевірки дотримання банком / установою встановленого нормативно-правовими актами Національного банку порядку з одного або кількох таких питань:
проведення валютно-обмінних операцій;
ужиття банком / установою заходів з метою унеможливлення здійснення операцій / встановлення ділових відносин з особами, включеними до переліку терористів;
виявлення банком / установою фізичних та юридичних осіб, зазначених у санкційних списках (далі - санкційна особа), та осіб, які діють від імені санкційних осіб, серед клієнтів та інших учасників фінансових операцій, що здійснюються банком / установою або за допомогою банку / установи, та/або фінансових операцій, про які стало відомо банку / установі під час обслуговування клієнтів;
14) період, що підлягає виїзній перевірці, - період діяльності банку / установи, що перевіряється інспекційною групою щодо дотримання ним / нею вимог законодавства України;
15) планова виїзна перевірка - виїзна перевірка, що проводиться відповідно до затвердженого Національним банком річного плану виїзних перевірок з питань дотримання банками / установами вимог законодавства України (далі - План);
16) позапланова виїзна перевірка - виїзна перевірка, що проводиться відповідно до наказу, підписаного керівництвом Національного банку;
17) порушення вимог законодавства України - виявлені під час проведення перевірки факти порушень законодавства України з питань фінансового моніторингу, факти порушень валютного та/або санкційного законодавства, а також факти невиконання вимог та обмежень у діяльності банку / установи у сфері фінансового моніторингу, валютного нагляду, нагляду з питань санкційного законодавства, установлених Національним банком;
18) структурний підрозділ установи - філія, інший відокремлений структурний підрозділ, невідокремлений структурний підрозділ, пункт обміну іноземної валюти, каса установи, об’єкт поштового зв’язку оператора поштового зв’язку;
19) уповноважена посадова особа Національного банку - керівник / заступник керівника Департаменту або керівник підрозділу в складі Департаменту, який (підрозділ) здійснює нагляд за дотриманням банками / установами вимог законодавства України, або особа, яка виконує обов’язки однієї із зазначених осіб.
Інші терміни в цьому Положенні вживаються в значеннях, визначених у Законах України "Про банки і банківську діяльність", "Про запобігання корупції", "Про валюту і валютні операції", "Про санкції", Законі про запобігання та інших законодавчих актах, а також нормативно-правових актах Національного банку.
3. Перелік питань, що підлягають виїзній перевірці та безвиїзному нагляду, визначається з урахуванням ризик-орієнтованого підходу.
4. Електронний документ, передбачений вимогами цього Положення, надсилається в електронній формі електронними каналами зв’язку Національного банку (інформація з обмеженим доступом надсилається за умови забезпечення її конфіденційності).
5. Документи, що передбачені цим Положенням, складаються / надаються / надсилаються у паперовій формі в разі неможливості їх складання / надсилання у формі електронного документа.
Національний банк має право надсилати банку / установі копію документа в паперовій формі з електронного документа, засвідчену в порядку, установленому законодавством України, у випадках, передбачених цим Положенням.
6. До початку планової виїзної перевірки / на початку позапланової виїзної перевірки проводиться зустріч за участю керівників банку / установи, представників банку / установи, уповноваженої посадової особи Національного банку, керівника / заступника керівника інспекційної групи, а також за потреби працівників Національного банку, до компетенції яких належать питання, що розглядаються на таких зустрічах.
Зазначена в абзаці першому пункту 6 розділу I цього Положення зустріч не проводиться в разі проведення виїзної перевірки окремого структурного підрозділу установи без проведення виїзної перевірки установи - юридичної особи.
Національний банк за власною ініціативою може проводити зустріч:
1) у разі встановлення за результатами безвиїзного нагляду порушень;
2) під час виїзної перевірки / безвиїзного нагляду;
3) після завершення виїзної перевірки банку / установи.
Зазначені в підпункті 1 пункту 6 розділу I цього Положення зустрічі можуть проводитися за участю керівників банку / установи, представників банку / установи, уповноваженої посадової особи Національного банку, а також за потреби керівництва Національного банку, працівників Національного банку, до компетенції яких належать питання, що розглядаються на таких зустрічах.
Зазначені в підпунктах 2, 3 пункту 6 розділу I цього Положення зустрічі можуть проводитися за участю керівників банку / установи, представників банку / установи, уповноваженої посадової особи Національного банку, керівника / заступника керівника інспекційної групи, а також за потреби керівництва Національного банку, працівників Національного банку, до компетенції яких належать питання, що розглядаються на таких зустрічах.
Банк / установа під час виїзної перевірки / безвиїзного нагляду може надати письмове клопотання про проведення зустрічі за участю керівників банку / установи, представників банку / установи, уповноваженої посадової особи Національного банку, працівників Національного банку, до компетенції яких належать питання, що розглядаються на такій зустрічі.
7. Під час зустрічей із керівниками банку / установи можуть обговорюватися питання щодо:
1) організації проведення виїзної перевірки;
2) поточних результатів перевірки;
3) фактів, що можуть свідчити про порушення вимог законодавства України;
4) пояснень, обґрунтованих заперечень банку / установи щодо обставин, фактів, порушень, виявлених під час здійснення перевірки;
5) інших питань, пов’язаних із проведенням перевірки (за потреби).
8. Національний банк повідомляє банк / установу про потребу проведення зустрічі шляхом надсилання листа, підписаного уповноваженою посадовою особою Національного банку, із зазначенням місця, дати та часу її проведення.
Обговорення питань, визначених у пункті 7 розділу I цього Положення, може бути проведено за допомогою телефонного зв’язку та/або відеозв’язку.
На зустріч із керівниками банку / установи може бути запрошено члена наглядової / спостережної ради банку / установи.
9. Працівники Національного банку зобов’язані вживати заходів щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, визначених Законом України "Про запобігання корупції".
Працівник Національного банку, у якого наявний конфлікт інтересів, не залучається до проведення перевірки банку / установи.
Працівник Національного банку, залучений до проведення перевірки банку / установи, усувається від проведення перевірки в разі виявлення (отримання) під час проведення перевірки інформації, що свідчить про наявність у такого працівника конфлікту інтересів. Замість усунутого працівника Національного банку до проведення перевірки банку / установи може бути залучений інший працівник Національного банку.
10. Вимоги щодо електронного документообігу та використання електронних підписів під час проведення перевірки у випадках, визначених цим Положенням, регулюються Законами України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги", іншими актами законодавства про електронні документи та електронний документообіг, у сфері криптографічного і технічного захисту інформації, а також нормативно-правовим актом Національного банку з питань застосування електронного підпису та електронної печатки.
II. Організація та порядок проведення виїзних перевірок
11. Інспекційна група, яка проводить виїзні перевірки банку / установи з питань дотримання банком / установою вимог законодавства України, складається з керівника інспекційної групи, його заступника (заступників), інших працівників Національного банку (далі - члени інспекційної групи).
12. Національний банк може проводити виїзну перевірку окремого структурного підрозділу установи без проведення виїзної перевірки установи - юридичної особи.
13. Планова виїзна перевірка банку / установи здійснюється відповідно до складеного на підставі ризик-орієнтованого підходу щорічного Плану, що затверджується Правлінням Національного банку / Комітетом з питань нагляду та регулювання діяльності банків, оверсайту платіжної інфраструктури / Комітетом з питань нагляду та регулювання діяльності ринків небанківських фінансових послуг.
План може не складатись у разі прийняття рішення про зупинення проведення планових виїзних перевірок відповідно до законів України та/або нормативно-правових актів Національного банку.
Інформація щодо переліку банків / установ, перевірки яких включено до затвердженого Плану, внесення змін до затвердженого Плану оприлюднюється на сторінці офіційного Інтернет-представництва Національного банку.
14. Планова виїзна перевірка банку / установи проводиться на підставі наказу про проведення планової виїзної перевірки, оформленого у формі електронного документа / у паперовій формі та підписаного керівництвом Національного банку (далі - наказ про планову перевірку).
У наказі про планову перевірку зазначаються:
1) найменування банку / установи, що перевіряється;
2) підстава для проведення виїзної перевірки;
3) перелік питань, що підлягають виїзній перевірці;
4) строки проведення виїзної перевірки (дати початку і закінчення);
5) період, що підлягає виїзній перевірці;
6) склад інспекційної групи, включаючи її керівника та його заступника [із зазначенням прізвища, власного імені, по батькові (за наявності), найменування посади та номерів службових посвідчень];
7) інша інформація стосовно планової виїзної перевірки (за потреби).
15. Національний банк надсилає банку / установі наказ про планову перевірку у формі електронного документа разом із супровідним листом у формі електронного документа електронними каналами зв’язку Національного банку (інформація з обмеженим доступом надсилається за умови забезпечення її конфіденційності).
Супровідний лист, з яким надсилається банку / установі наказ про планову перевірку, підписується уповноваженою посадовою особою Національного банку.
16. Національний банк у разі неможливості надсилання банку / установі наказу про планову перевірку у формі електронного документа доводить до відома банку / установи наказ про планову перевірку в один із таких способів:
1) надсилає банку / установі засвідчену в порядку, установленому законодавством України, копію наказу про планову перевірку в паперовій формі / копію наказу про планову перевірку в паперовій формі з електронного документа засобами поштового зв’язку (із повідомленням про вручення) разом із супровідним листом у паперовій формі / копією супровідного листа в паперовій формі з електронного документа, засвідченою в порядку, установленому законодавством України;
2) вручає банку / установі засвідчену в порядку, установленому законодавством України, копію наказу про планову перевірку в паперовій формі / копію наказу про планову перевірку в паперовій формі з електронного документа.
17. Працівник Національного банку повинен на засвідченій в порядку, установленому законодавством України, копії наказу про планову перевірку в паперовій формі / копії наказу про планову перевірку в паперовій формі з електронного документа перед своїм підписом зазначити "Працівник банку / установи [зазначаються прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), найменування та місцезнаходження банку / установи] від отримання копії наказу про планову перевірку відмовився" у разі відмови працівника банку / установи від отримання копії наказу про планову перевірку в порядку, визначеному в підпункті 2 пункту 16 розділу II цього Положення.
18. Планова виїзна перевірка може здійснюватися з окремих питань діяльності банку / установи або охоплювати весь перелік питань діяльності банку / установи.
19. Керівник / заступник керівника інспекційної групи під час проведення виїзної перевірки з огляду на специфіку діяльності установи та з урахуванням ризик-орієнтованого підходу має право самостійно визначати перелік структурних підрозділів установи для проведення їх перевірок членами інспекційної групи в межах перевірки установи.
20. Національний банк зобов’язаний повідомити банк / установу про проведення планової виїзної перевірки не пізніше ніж за 20 календарних днів до її початку листом у формі електронного документа або в паперовій формі, який підписується уповноваженою посадовою особою Національного банку, або копією листа в паперовій формі з електронного документа, засвідченою в порядку, установленому законодавством України, який(а) надсилається електронними каналами зв’язку Національного банку (інформація з обмеженим доступом надсилається за умови забезпечення її конфіденційності) або засобами поштового зв’язку (із повідомленням про вручення) та містить таку інформацію:
1) дати початку та закінчення виїзної перевірки;
2) період, що підлягає виїзній перевірці;
3) інформацію про керівника / заступника керівника інспекційної групи та контактний номер телефону;
4) перелік питань, що підлягають виїзній перевірці;
5) перелік інформації / документів, які необхідно підготувати та/або надати Національному банку, строки їх підготовки та/або надання до початку виїзної перевірки, а також із першого дня перевірки;
6) іншу інформацію (за потреби).
21. Національний банк за наявності обґрунтованих підстав приймає рішення про проведення позапланової виїзної перевірки банку / установи. Такими підставами є:
1) результати аналізу статистичної звітності, інформації / документів, отриманих у порядку безвиїзного нагляду та/або за результатами виїзної перевірки з питань дотримання вимог законодавства України, що можуть свідчити про порушення вимог законодавства України;
2) інформація, отримана від інших підрозділів Національного банку, державних органів, органів нагляду іноземних держав про факти, що можуть свідчити про порушення вимог законодавства України.
22. Позапланова виїзна перевірка банку / установи проводиться відповідно до наказу, який оформляється у формі електронного документа / у паперовій формі та підписується керівництвом Національного банку (далі - наказ про позапланову перевірку).
У наказі про позапланову перевірку зазначаються:
1) найменування банку / установи, що перевіряється;
2) підстава / підстави для проведення виїзної перевірки, зазначена / зазначені в пункті 21 розділу II цього Положення;
3) строки проведення виїзної перевірки (дати початку і закінчення);
4) період, що підлягає виїзній перевірці;
5) склад інспекційної групи, включаючи її керівника та його заступника [із зазначенням прізвищ, власних імен по батькові (за наявності), найменувань посад та номерів службових посвідчень];
6) питання, які підлягають виїзній перевірці;
7) інша інформація стосовно позапланової виїзної перевірки (за потреби).
23. Національний банк доводить до відома банку / установи наказ про позапланову перевірку в один із таких способів:
1) надсилає банку / установі наказ про позапланову перевірку у формі електронного документа разом із супровідним листом у формі електронного документа електронними каналами зв’язку Національного банку (інформація з обмеженим доступом надсилається за умови забезпечення її конфіденційності);
2) надсилає банку / установі засвідчену в порядку, установленому законодавством України, копію наказу про позапланову перевірку в паперовій формі / копію наказу про позапланову перевірку в паперовій формі з електронного документа засобами поштового зв’язку (із повідомленням про вручення) разом із супровідним листом у паперовій формі / копією супровідного листа в паперовій формі з електронного документа, засвідченою в порядку, установленому законодавством України;
3) вручає банку / установі / працівнику структурного підрозділу установи засвідчену в порядку, установленому законодавством України, копію наказу про позапланову перевірку в паперовій формі / копію наказу про позапланову перевірку в паперовій формі з електронного документа.
Супровідний лист, з яким Національний банк надсилає банку / установі наказ про позапланову перевірку, підписується уповноваженою посадовою особою Національного банку.
24. Працівник Національного банку повинен на засвідченій в порядку, установленому законодавством України, копії наказу про позапланову перевірку в паперовій формі / копії наказу про позапланову перевірку в паперовій формі з електронного документа перед своїм підписом зазначити "Працівник банку / установи / структурного підрозділу установи [зазначаються прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), найменування та місцезнаходження банку / установи / структурного підрозділу установи] від отримання копії наказу про позапланову перевірку відмовився" у разі відмови працівника банку / установи / структурного підрозділу установи від отримання копії наказу про позапланову перевірку в порядку, визначеному в підпункті 3 пункту 23 розділу II цього Положення.
25. Строк проведення виїзної перевірки не повинен перевищувати для планової виїзної перевірки 60 робочих днів, для позапланової виїзної перевірки - 45 робочих днів та визначається залежно від виду виїзної перевірки, виду (напрямів) діяльності і спеціалізації за видами послуг, обсягів фінансових операцій банку / установи, групи, до якої належить банк, крім випадків, зазначених у пункті 46 розділу II цього Положення.
26. Керівник або заступник керівника інспекційної групи під час проведення виїзної перевірки має право подавати до банку / установи / структурного підрозділу установи запити про надання необхідних для виїзної перевірки інформації, матеріалів, документів (в електронній або паперовій формі у визначених структурі, форматі, носіях надання такої інформації), даних відеоархіву, документів (їх копій та/або витягів із них) і письмових пояснень, ураховуючи письмові пояснення щодо проведених фінансових операцій та з інших питань діяльності банку / установи, обставин, фактів, що можуть свідчити / свідчать про порушення вимог законодавства України, виявлених під час здійснення виїзної перевірки, а також про організацію зустрічей з керівниками / іншими представниками банку / установи (далі - запит інспекційної групи).
27. Запит інспекційної групи складається у формі електронного документа або у двох примірниках у паперовій формі за підписом керівника або заступника керівника інспекційної групи з обов’язковим визначенням інформації, матеріалів, документів (їх копій та/або витягів із них), даних відеоархіву, письмових пояснень, що необхідно надати, форми, порядку і строку надання, носіїв інформації, на яких їх потрібно надати.
28. Запит інспекційної групи складається на ім’я:
1) керівника банку / установи;
2) керівника або відповідального працівника з питань фінансового моніторингу (далі - відповідальний працівник) банку / установи, якщо виїзна перевірка містить питання щодо дотримання вимог законодавства з питань фінансового моніторингу;
3) працівника структурного підрозділу установи в разі здійснення виїзної перевірки структурного підрозділу установи.
Кожний запит інспекційної групи, складений на ім’я керівника або відповідального працівника банку / установи, підлягає обов’язковій реєстрації в банку / установі.
29. Керівник або заступник керівника інспекційної групи проставляє свій підпис на кожному аркуші запиту інспекційної групи в паперовій формі, якщо запит інспекційної групи складено на двох або більше аркушах, та забезпечує фіксування дати та часу надання запиту інспекційної групи уповноваженій особі банку / установи для реєстрації або працівнику структурного підрозділу установи.
30. Керівник або заступник керівника інспекційної групи на запиті інспекційної групи в паперовій формі забезпечує фіксування факту отримання / відмови від отримання запиту інспекційної групи банком / установою / структурним підрозділом установи із зазначенням:
1) дати його отримання / відмови від його отримання;
2) часу його отримання / відмови від його отримання;
3) прізвища, власного імені, по батькові (за наявності) та підпису особи, яка його отримала / відмовилася від його отримання.
31. Керівник або заступник керівника інспекційної групи в разі неможливості надання запиту інспекційної групи в паперовій формі уповноваженій особі банку / установи для реєстрації або працівнику структурного підрозділу установи (у зв’язку з відмовою отримати запит, відсутністю уповноваженої на прийняття запиту інспекційної групи особи банку / установи або працівника структурного підрозділу установи, з інших незалежних від Національного банку причин, що унеможливлюють надання запиту інспекційної групи) фіксує такий факт на обох примірниках цього запиту (із зазначенням причини, з якої запит інспекційної групи не може бути наданий, дати та часу вчинення відповідного напису).
32. Національний банк з метою проведення виїзної перевірки має право запитувати в банку / установи інформацію (в електронній та паперовій формах у визначених обсягах, форматі, структурі, порядку, термінах і носіях надання такої інформації), документи (їх копії та/або витяги з них) та письмові пояснення, ураховуючи письмові пояснення щодо проведених фінансових операцій і з окремих питань діяльності банку / установи, обставин, фактів, що можуть свідчити / свідчать про порушення вимог законодавства України, виявлених під час здійснення виїзної перевірки, шляхом надання запиту у формі електронного документа або в паперовій формі, що підписується уповноваженою посадовою особою Національного банку та надсилається засобами поштового зв’язку (із повідомленням про вручення) (далі - запит в електронній / паперовій формі).
Банк / установа надсилає відповідь Національному банку на запит в електронній / паперовій формі у формі електронного документа електронними каналами зв’язку Національного банку (інформація з обмеженим доступом надсилається за умови забезпечення її конфіденційності) або засобами поштового зв’язку.
33. Національний банк у разі виникнення потреби в отриманні додаткової / додаткових інформації / документів, що стосується / стосуються виїзної перевірки, має право запитувати в банку / установи / державних органів / юридичних та фізичних осіб інформацію (в електронній або паперовій формі у визначених обсягах, форматі, структурі, порядку, термінах і носіях інформації), документи (їх копії та/або витяги з них) та письмові пояснення шляхом надання запиту в електронній / паперовій формі до вручення (надсилання) банку / установі довідки про виїзну перевірку.
34. Керівник / заступник керівника інспекційної групи має право в разі невиконання банком / установою запиту інспекційної групи / запиту в електронній / паперовій формі у визначених у ньому обсягах, форматі, структурі, формі, порядку, термінах і носіях надання такої інформації повторно вручити (надати) банку / установі запит інспекційної групи / запит в електронній / паперовій формі і вимогу щодо отримання пояснень про причини невиконання попереднього запиту.
Керівник / заступник керівника інспекційної групи в разі неотримання інформації / документів, що перешкоджає проведенню виїзної перевірки, ураховуючи невиконання банком / установою запиту інспекційної групи / запиту в електронній / паперовій формі, який вручено (надіслано) банку / установі повторно, та/або ненадання банком / установою пояснень про причини невиконання попереднього запиту складає акт відповідно до вимог, визначених у пункті 102 розділу V цього Положення.
35. Керівник банку / установи зобов’язаний забезпечити виконання запиту інспекційної групи / запиту в електронній / паперовій формі у визначених у ньому обсягах, форматі, структурі, формі, порядку і термінах, носіях надання такої інформації.
36. Підготовлені банком / установою / структурним підрозділом установи на запит інспекційної групи / запит в електронній / паперовій формі інформація, матеріали, документи (їх копії та/або витяги із них), дані відеоархіву, письмові пояснення надаються із супровідним листом за підписом:
1) керівника банку / установи, що скріплюється відбитком печатки банку / установи (за наявності);
2) керівника або відповідального працівника банку / установи, що скріплюється відбитком печатки банку / установи (за наявності), якщо виїзна перевірка містить питання дотримання вимог законодавства з питань фінансового моніторингу;
3) працівника структурного підрозділу установи, що скріплюється відбитком печатки структурного підрозділу установи (за наявності), у разі здійснення виїзної перевірки структурного підрозділу установи.
37. Банк / установа / структурний підрозділ установи зазначає в супровідному листі дату надання підготовлених на запит інспекційної групи / запит в електронній / паперовій формі інформації, матеріалів, документів (їх копій та/або витягів із них), даних відеоархіву, письмових пояснень.
38. На копіях документів, витягів із них, що надаються на запит інспекційної групи / запит в електронній / паперовій формі, зазначаються найменування посади, власне ім’я та прізвище особи, яка засвідчує копію / витяг, дата засвідчення та проставляється напис "Згідно з оригіналом", який засвідчується підписом:
1) керівника банку / установи, що скріплюється відбитком печатки банку / установи (за наявності);
2) керівника або відповідального працівника банку / установи, що скріплюється відбитком печатки банку / установи (за наявності), якщо виїзна перевірка містить питання дотримання вимог законодавства з питань фінансового моніторингу;
3) працівника структурного підрозділу установи, що скріплюється відбитком печатки структурного підрозділу установи (за наявності), у разі здійснення виїзної перевірки структурного підрозділу установи.
Копії документів, які надаються банком / установою / структурним підрозділом установи, можуть засвідчуватися в інший спосіб, зазначений у запиті інспекційної групи / запиті в електронній / паперовій формі.
39. Сторінки (аркуші) копії документа, витягу з нього, якщо він складається з двох і більше сторінок (аркушів), повинні бути пронумеровані та прошиті банком / установою, на зворотному боці останнього аркуша на окремому невеликому аркуші, що наклеюється на нього поверх кінців ниток, зазначається напис: "Пронумеровано та прошнуровано... арк." (зазначається кількість аркушів цифрами та словами) та проставляється відмітка про засвідчення копії документа / витягу з нього в порядку, визначеному в пункті 38 розділу II цього Положення.
Банк / установа зазначає пояснювальні написи на копії документа / витягу з нього в порядку, визначеному в запиті інспекційної групи / запиті в електронній / паперовій формі, крім відмітки про засвідчення копії документа / витягу з нього.
40. Керівник або відповідальний працівник банку / установи може підписувати письмові пояснення та/або супровідний лист шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису.
Банк / установа на запит інспекційної групи / запит в електронній / паперовій формі надає копії(ю) підписаних(ого) кваліфікованим електронним підписом керівника або відповідального працівника банку / установи письмових пояснень та/або супровідного листа, засвідчені(у) в порядку, установленому законодавством України, у паперовій формі разом із документами / інформацією в паперовій формі.
41. Керівник банку / установи має право звернутися до керівника / заступника керівника інспекційної групи з письмовим клопотанням [у формі електронного документа або в двох примірниках у паперовій формі (у разі його надання за місцезнаходженням банку / установи), або в паперовій формі засобами поштового зв’язку] із зазначенням обґрунтованих причин неможливості виконання запиту інспекційної групи / запиту в електронній / паперовій формі для погодження:
1) продовження строку надання відповідної інформації, документів (їх копій та/або витягів із них) та/або письмових пояснень;
2) формату, структури, форми надання інформації, письмових пояснень, крім випадків, якщо типова форма відповіді наведена в додатках 1, 2 до цього Положення (далі - типова форма відповіді).
42. Керівник / заступник керівника інспекційної групи, враховуючи обґрунтованість клопотання та можливість здійснення перевірки питань, що підлягають виїзній перевірці, у строки, визначені в наказі про проведення планової / позапланової виїзної перевірки, надає письмово відповідь на клопотання щодо можливості / неможливості продовження строків надання інформації, письмових пояснень та зміни формату, структури, форми надання інформації, письмових пояснень, а також за потреби фіксує у відповіді строк, на який можливо продовжити строк надання відповіді (шляхом надсилання / вручення листа у формі електронного документа чи в паперовій формі або фіксування відповіді на обох примірниках клопотання).
43. Керівник або заступник керівника інспекційної групи забезпечує фіксування дати та часу отримання інспекційною групою наданих банком / установою на запит інспекційної групи / запит в електронній / паперовій формі інформації, матеріалів, документів, даних відеоархіву, документів (їх копій та/або витягів із них), пояснень.
Керівник або заступник керівника інспекційної групи має право на підставі запиту інспекційної групи / запиту в електронній / паперовій формі вимагати (за потреби) виготовлення банком / установою копій документів у присутності члена інспекційної групи.
44. Банк / установа зобов’язаний / зобов’язана своєчасно та в повному обсязі надати у визначених порядку, форматі, структурі, формі, збережену на визначених носіях надання такої інформації на запит інспекційної групи / запит в електронній / паперовій формі достовірну інформацію, письмові пояснення, матеріали, документи (їх копії та/або витяги з них), усі відомості в яких написані розбірливо чи надруковані з такою якістю, що їх можливо прочитати, дані відеоархіву, а також не створювати перешкод проведенню перевірки та надати на першу вимогу доступ керівнику та членам інспекційної групи до всіх оригіналів документів, матеріалів та інформації (незалежно від того, є / немає грифа обмеження доступу), необхідних для перевірки, до системи автоматизації банку / установи, ресурсів автоматизованих банківських систем / автоматизованих систем, що забезпечують здійснення фінансового моніторингу банку / установи, виконання вимог валютного та санкційного законодавства, інформаційних ресурсів, до всіх приміщень банку / установи.
45. Банк / установа зобов’язаний / зобов’язана своєчасно та в повному обсязі надати у визначених форматі, структурі та формі достовірну інформацію, письмові пояснення, матеріали, документи (їх копії та/або витяги з них) на запити інспекційної групи / запити в електронній / паперовій формі під час виїзної перевірки, використовуючи типові форми відповідей.
Банк / установа, якщо типова форма відповіді не наведена в додатках 1, 2 до цього Положення, зобов’язаний / зобов’язана надати інформацію, письмові пояснення, матеріали, документи (їх копії та/або витяги з них) у форматі, структурі та формі, обсягах, порядку і термінах, носіях інформації, визначених у запиті інспекційної групи / запиті в електронній / паперовій формі.
46. Національний банк має право прийняти рішення щодо:
1) продовження строку проведення виїзної перевірки - за наявності причин, що можуть свідчити про неможливість перевірки питань, що підлягають виїзній перевірці, у повному обсязі та в установлені строки, та/або фактів продовження строків надання інформації / документів у відповідь на запит інспекційної групи / запит в електронній / паперовій формі на підставі письмового клопотання керівника банку / установи, зазначеного в підпункті 1 пункту 41 розділу II цього Положення, та/або надходження під час перевірки інформації / документів, отриманих у порядку безвиїзного нагляду, від інших структурних підрозділів Національного банку, державних органів, органів нагляду іноземних держав про факти, що можуть свідчити про порушення вимог законодавства України;
2) зміни в частині переліку питань, що підлягають виїзній перевірці, періоду, що підлягає виїзній перевірці, - за наявності причин, що можуть свідчити про неможливість перевірки питань, що підлягають виїзній перевірці, у повному обсязі та в установлені строки та/або надходження під час перевірки інформації / документів, отриманих у порядку безвиїзного нагляду, від інших структурних підрозділів Національного банку, державних органів, органів нагляду іноземних держав про факти, що можуть свідчити про порушення вимог законодавства України;
3) дострокового припинення виїзної перевірки - у разі недопущення інспекційної групи до проведення виїзної перевірки та/або перешкоджання, включаючи ненадання документів / інформації, що призвело до неможливості проведення виїзної перевірки, та/або в разі припинення підстав для здійснення нагляду за банком / установою у сфері фінансового моніторингу, валютного нагляду, нагляду з питань санкційного законодавства, та/або в разі впровадження карантину / введення режиму надзвичайної ситуації / надзвичайного стану / воєнного стану;
4) відміни виїзної перевірки, яка не була розпочата у строк, визначений в наказі про проведення планової / позапланової виїзної перевірки, - у разі припинення підстав для здійснення нагляду за банком /установою у сфері фінансового моніторингу, валютного нагляду, нагляду з питань санкційного законодавства та/або в разі запровадження карантину / введення режиму надзвичайної ситуації / надзвичайного стану / воєнного стану / настання інших обставин, які унеможливлюють проведення виїзної перевірки;
5) тимчасового зупинення виїзної перевірки - у разі запровадження карантину / введення режиму надзвичайної ситуації / надзвичайного стану / воєнного стану / настання інших, крім зазначених у підпункті 3 пункту 46 розділу II цього Положення, обставин, які унеможливлюють проведення виїзної перевірки в строки, визначені в наказі про проведення планової / позапланової виїзної перевірки;
6) поновлення тимчасово зупиненої виїзної перевірки - після закінчення періоду дії обставин, зазначених у підпункті 5 пункту 46 розділу II цього Положення, або за окремим рішенням Національного банку до закінчення періоду їх дії.
47. Рішення, зазначені в пункті 46 розділу II цього Положення, оформляються наказом у формі електронного документа / у паперовій формі, підписаним керівництвом Національного банку.
48. Національний банк надсилає банку / установі наказ щодо прийнятих рішень, зазначених у пункті 46 розділу II цього Положення, у формі електронного документа разом із супровідним листом у формі електронного документа електронними каналами зв’язку Національного банку (інформація з обмеженим доступом надсилається за умови забезпечення її конфіденційності).
Супровідний лист, з яким надсилається банку / установі наказ, підписується уповноваженою посадовою особою Національного банку.
49. Національний банк у разі неможливості надсилання банку / установі наказу щодо прийнятих рішень, зазначених у пункті 46 розділу II цього Положення, у формі електронного документа доводить його до відома банку / установи в один із таких способів:
1) надсилає банку / установі засвідчену в порядку, установленому законодавством України, копію наказу в паперовій формі / копію наказу в паперовій формі з електронного документа засобами поштового зв’язку (із повідомленням про вручення) разом із супровідним листом у паперовій формі / копією супровідного листа в паперовій формі з електронного документа, засвідченою в порядку, установленому законодавством України;
2) вручає банку / установі засвідчену в порядку, установленому законодавством України, копію наказу в паперовій формі / копію наказу в паперовій формі з електронного документа.
50. Строк, на який продовжується планова виїзна перевірка, не повинен перевищувати 30 робочих днів, позапланова виїзна перевірка - 45 робочих днів.
51. Довідка про виїзну перевірку в разі дострокового припинення розпочатої виїзної перевірки складається згідно з вимогами пункту 54 розділу II цього Положення.
У довідці про виїзну перевірку зазначається інформація про результати виїзної перевірки, наявна станом на дату дострокового припинення виїзної перевірки.
52. Уповноважений працівник Національного банку повинен на засвідченій в порядку, установленому законодавством України, копії наказу в паперовій формі / копії наказу в паперовій формі з електронного документа перед своїм підписом зазначити "Працівник банку / установи [зазначаються прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), найменування та місцезнаходження банку / установи] від отримання копії наказу відмовився" у разі відмови працівника банку / установи від отримання копії наказу в порядку, визначеному в підпункті 2 пункту 49 розділу II цього Положення.
53. Національний банк у разі наявності обставин, фактів, що можуть свідчити про порушення вимог законодавства України, виявлених під час здійснення виїзної перевірки, установлення недоліків / надання рекомендацій щодо їх усунення (за наявності) може ініціювати до завершення виїзної перевірки проведення зустрічі з метою обговорення зазначених питань за участю керівників / представників банку / установи, керівника / заступника керівника інспекційної групи, а також за потреби уповноваженої посадової особи Національного банку, інших членів інспекційної групи, працівників Національного банку, до компетенції яких належать питання, що розглядаються на такій зустрічі.
Зустріч може проводитися за місцезнаходженням банку / установи та/або за допомогою телефонного зв’язку / відеозв’язку.
Банк / установа також може ініціювати проведення такої зустрічі за письмовим клопотанням керівника банку / установи, складеним на ім’я керівника / заступника керівника інспекційної групи.
54. За результатами проведення планової або позапланової виїзної перевірки банку / установи складається довідка про виїзну перевірку у формі електронного документа або в паперовій формі у двох примірниках, що підписується керівником інспекційної групи та заступником керівника інспекційної групи (одним із них у разі тимчасової відсутності іншого).
Довідка про виїзну перевірку містить:
1) дату її складання;
2) найменування банку / установи (її структурного підрозділу), що перевірявся / перевірялася;
3) дату, номер наказу про проведення виїзної перевірки;
4) інформацію про склад інспекційної групи із зазначенням прізвищ, ініціалів та найменувань посад її членів;
5) перелік питань, що підлягали перевірці;
6) вид перевірки: планова чи позапланова;
7) дату виїзної перевірки та період, що підлягав перевірці;
8) строк проведення перевірки;
9) висновки;
10) інформацію про виявлені порушення банком / установою вимог законодавства України;
11) інформацію, отриману Національним банком у встановленому законодавством України порядку, що стосується обставин, фактів і висновків, викладених у довідці про виїзну перевірку;
12) супровідну інформацію та рекомендації банку / установі (за потреби);
13) факти недопущення / перешкоджання проведенню перевірки (якщо такі були);
14) іншу інформацію (за потреби).
55. У довідці про виїзну перевірку детально описується суть виявлених у діяльності банку / установи фінансових операцій, інших фактів (дій, подій, випадків, обставин), висновок щодо відповідності / невідповідності яких вимогам законодавства України не може бути сформульований, оскільки потребує консультацій з іншими уповноваженими працівниками / структурними підрозділами центрального апарату Національного банку та/або отримання інформації / документів / висновків від державних органів, інших банків / установ, юридичних чи фізичних осіб.
У довідці про виїзну перевірку здійснюється докладна констатація відповідних фактів (дій, подій, випадків, обставин).
Копії документів, що засвідчують такі факти (дії, події, випадки, обставини), долучаються до матеріалів виїзної перевірки.
56. Матеріалами виїзної перевірки є всі документи (їх копії та/або витяги з них) в електронній або паперовій формі на визначених носіях надання такої інформації, письмові пояснення та інформація, що надані банком / установою на запит інспекційної групи / запит в електронній / паперовій формі, отримані інспекційною групою копії документів з метою проведення виїзної перевірки, дані відеоархіву, дані фото- / відеофіксації, інформація, отримана під час проведення інтерв’ю, інші документи, отримані Національним банком у встановленому законодавством України порядку, документи, складені інспекційною групою / Національним банком.