ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
30.06.2020 № 90
Про затвердження Положення про порядок організації та здійснення нагляду у сфері фінансового моніторингу, валютного нагляду, нагляду у сфері реалізації спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)
Відповідно до
статей 7,
15,
44,
55,
56 Закону України "Про Національний банк України",
статті 63 Закону України "Про банки і банківську діяльність",
статей 3,
18 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення",
статті 11 Закону України "Про валюту і валютні операції",
Закону України "Про санкції" та з метою підвищення ефективності здійснення з урахуванням ризик-орієнтованого підходу нагляду у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, валютного нагляду, нагляду за дотриманням вимог нормативно-правових актів Національного банку України, якими запроваджені обмеження щодо проведення операцій, які мають на меті/порушують, сприяють або можуть сприяти уникненню/порушенню обмежень, установлених персональними спеціальними економічними та іншими обмежувальними заходами (санкціями), Правління Національного банку України ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Положення про порядок організації та здійснення нагляду у сфері фінансового моніторингу, валютного нагляду, нагляду у сфері реалізації спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), що додається.
3. Визнати такими, що втратили чинність, нормативно-правові акти Національного банку України згідно з переліком, що додається.
4. Департаменту фінансового моніторингу (Ігор Береза) довести до відома банків та установ інформацію про прийняття цієї постанови шляхом офіційного опублікування цієї постанови на сторінці офіційного Інтернет-представництва Національного банку України.
5. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на першого заступника Голови Національного банку України Катерину Рожкову.
6. Постанова набирає чинності з 01 липня 2020 року.
ПОГОДЖЕНО: Голова Державної служби фінансового моніторингу України | І. Черкаський |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
30.06.2020 № 90
(у редакції постанови Правління
Національного банку України
від 04 квітня 2024 року
№ 37)
Положення про порядок організації та здійснення нагляду у сфері фінансового моніторингу, валютного нагляду, нагляду у сфері реалізації спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)
I. Загальні положення
1. Це Положення розроблено відповідно до
статті 7 Закону України "Про Національний банк України",
статті 63 Закону України "Про банки і банківську діяльність",
статті 18 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" (далі - Закон про запобігання),
статті 11 Закону України "Про валюту і валютні операції",
статей 1,
4,
5 Закону України "Про санкції", з метою встановлення порядку організації та здійснення Національним банком України (далі - Національний банк) нагляду у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення (далі - фінансовий моніторинг), валютного нагляду, нагляду у сфері реалізації спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) (далі - санкційне законодавство).
Вимоги цього Положення поширюються на:
1) банки, їх відокремлені підрозділи та філії іноземних банків (далі - банки);
2) страховиків (у тому числі під час здійснення діяльності з перестрахування), страхових (перестрахових) брокерів, кредитні спілки, ломбарди, інші фінансові установи, реєстрацію чи ліцензування яких здійснює Національний банк;
( Підпункт 2 пункту 1 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
№ 153 від 20.12.2024 )
3) операторів поштового зв’язку, які надають фінансові платіжні послуги та/або послуги поштового переказу, та/або послуги із здійснення валютних операцій;
4) операторів платіжних систем;
5) філії або представництва іноземних суб’єктів господарської діяльності, які надають фінансові послуги на території України;
6) інших юридичних осіб, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, але надають окремі фінансові послуги, державне регулювання та нагляд за діяльністю яких здійснює Національний банк.
Зазначені в підпунктах 2-6 пункту 1 розділу I цього Положення юридичні особи іменуються далі "установи".
2. Терміни в цьому Положенні вживаються в таких значеннях:
1) акт про результати безвиїзного нагляду (далі - акт) - офіційний документ, що складається та підписується уповноваженим працівником Національного банку за результатами безвиїзного нагляду відповідно до вимог розділу IV цього Положення;
2) безвиїзний нагляд - аналіз діяльності банку / установи з питань дотримання банком / установою вимог законодавства України, який проводиться на постійній основі з урахуванням ризик-орієнтованого підходу працівниками Національного банку без їх присутності за місцезнаходженням банку / установи;
3) виїзна перевірка - планова або позапланова перевірка банку / установи з питань дотримання банком / установою вимог законодавства України, яка проводиться інспекційною групою Національного банку (далі - інспекційна група) з урахуванням ризик-орієнтованого підходу безпосередньо за місцезнаходженням банку / установи з правом використання віддаленого доступу до документів / інформації / систем автоматизації банку / установи, здійснення обміну інформацією у формі електронних документів / засобами поштового зв’язку за визначений період його / її діяльності;
4) дата виїзної перевірки - календарна дата, станом на яку здійснюється виїзна перевірка та відображається стан справ банку / установи в довідці про виїзну перевірку;
5) дані відеоархіву - дані, які містить система відеоспостереження, отримані під час реєстрації та архівації відеосигналу відповідно до вимог нормативно-правового акта Національного банку з питань організації захисту приміщень, які можуть свідчити про порушення вимог законодавства України у сфері фінансового моніторингу, валютного нагляду, нагляду з питань санкційного законодавства;
6) дані фото- / відеофіксації - дані, уключаючи дані про дату та час проведення такої фото- / відеофіксації, які отримані в результаті проведення працівником Національного банку фото- / відеофіксації службовими технічними пристроями фактів, які можуть свідчити про недотримання (порушення) банком / установою вимог законодавства України у сфері фінансового моніторингу, валютного нагляду, нагляду з питань санкційного законодавства;
7) довідка про виїзну перевірку - офіційний документ, що містить результати виїзної перевірки, який складається та підписується відповідно до вимог розділу II цього Положення;
8) електронний документ - будь-який документ (лист / вихідний лист / супровідний лист, запит, наказ, довідка про виїзну перевірку / акт про результати безвиїзного нагляду, інший документ, визначений вимогами цього Положення), що збережений та/або створений в електронній формі і підписаний шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису/удосконаленого електронного підпису з кваліфікованим сертифікатом відповідної уповноваженої особи;
( Підпункт 8 пункту 2 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
№ 56 від 27.05.2026 )
9) інтерв’ю - метод збору інформації під час здійснення виїзної перевірки у формі бесіди (розмови) з фіксуванням питань і відповідей;
10) керівник банку / установи - голова правління банку / керівник установи / керівник філії іноземного банку або особа, яка виконує обов’язки однієї із зазначених осіб;
11) керівництво Національного банку - Голова Національного банку, заступник Голови Національного банку, який здійснює загальне керівництво та контролює діяльність структурного підрозділу центрального апарату Національного банку, який (підрозділ) здійснює нагляд за дотриманням банками / установами вимог законодавства України (далі - Департамент), або особа, яка виконує обов’язки однієї із зазначених осіб;
12) перевірка - виїзна перевірка, безвиїзний нагляд;
13) перевірочна операція - операція, що проводиться під час виїзної перевірки шляхом здійснення експерименту з використанням тест-ситуації за участю працівника Національного банку (включаючи проведення операції за умови, коли банку / установі попередньо не повідомляється про її проведення) з метою перевірки дотримання банком / установою встановленого нормативно-правовими актами Національного банку порядку з одного або кількох таких питань:
проведення валютно-обмінних операцій;
ужиття банком / установою заходів з метою унеможливлення здійснення операцій / встановлення ділових відносин з особами, включеними до переліку терористів;
виявлення банком / установою фізичних та юридичних осіб, зазначених у санкційних списках (далі - санкційна особа), та осіб, які діють від імені санкційних осіб, серед клієнтів та інших учасників фінансових операцій, що здійснюються банком / установою або за допомогою банку / установи, та/або фінансових операцій, про які стало відомо банку / установі під час обслуговування клієнтів;
14) період, що підлягає виїзній перевірці, - період діяльності банку / установи, що перевіряється інспекційною групою щодо дотримання ним / нею вимог законодавства України;
15) планова виїзна перевірка - виїзна перевірка, що проводиться відповідно до затвердженого Національним банком річного плану виїзних перевірок з питань дотримання банками / установами вимог законодавства України (далі - План);
15-1) повідомлення про початок адміністративного провадження - повідомлення Національним банком банку / установи про початок адміністративного провадження, визначене
статтями 32,
49 Закону України "Про адміністративну процедуру";
( Пункт 2 розділу I доповнено новим підпунктом 15-1 згідно з Постановою Національного банку
№ 153 від 20.12.2024 )
16) позапланова виїзна перевірка - виїзна перевірка, що проводиться відповідно до наказу, підписаного керівництвом Національного банку;
17) порушення вимог законодавства України - виявлені під час проведення перевірки факти порушень законодавства України з питань фінансового моніторингу, факти порушень валютного та/або санкційного законодавства, а також факти невиконання вимог та обмежень у діяльності банку / установи у сфері фінансового моніторингу, валютного нагляду, нагляду з питань санкційного законодавства, установлених Національним банком;
18) структурний підрозділ банку/установи - філія, інший відокремлений структурний підрозділ банку/установи, невідокремлений структурний підрозділ банку/установи, пункт обміну іноземної валюти банку/установи, каса банку/установи, об’єкт поштового зв’язку оператора поштового зв’язку;
( Підпункт 18 пункту 2 розділу I в редакції Постанови Національного банку
№ 56 від 27.05.2026 )
19) уповноважена посадова особа Національного банку - керівник / заступник керівника Департаменту або керівник підрозділу в складі Департаменту, який (підрозділ) здійснює нагляд за дотриманням банками / установами вимог законодавства України, або особа, яка виконує обов’язки однієї із зазначених осіб.
2-1. Періодичність проведення виїзної перевірки та/або безвиїзного нагляду банку/установи визначається з урахуванням рівня ризику використання банку/установи для легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму та фінансування розповсюдження зброї масового знищення та виявлення ризиків у сфері дотримання банком/установою вимог валютного та санкційного законодавства, оцінка якого здійснюється Національним банком (далі - оцінка ризиків).
Оцінка ризиків банку/установи проводиться Національним банком періодично (щоквартально), а також у разі виникнення значних подій, включаючи зміни в управлінні банку/установи, але не пізніше кварталу, наступного за кварталом, у якому виникли зазначені події та/або зміни.
( Розділ I доповнено новим пунктом 2-1 згідно з Постановою Національного банку
№ 56 від 27.05.2026 )
3. Перелік питань, що підлягають виїзній перевірці та безвиїзному нагляду, визначається з урахуванням ризик-орієнтованого підходу.
4. Електронний документ, передбачений вимогами цього Положення, надсилається в електронній формі електронними каналами зв’язку Національного банку (інформація з обмеженим доступом надсилається за умови забезпечення її конфіденційності).
5. Документи, що передбачені цим Положенням, складаються / надаються / надсилаються у паперовій формі в разі неможливості їх складання / надсилання у формі електронного документа.
Національний банк має право надсилати банку / установі копію документа в паперовій формі з електронного документа, засвідчену в порядку, установленому законодавством України, у випадках, передбачених цим Положенням.
6. До початку планової виїзної перевірки / на початку позапланової виїзної перевірки проводиться зустріч за участю керівників банку / установи, представників банку / установи, уповноваженої посадової особи Національного банку, керівника / заступника керівника інспекційної групи, а також за потреби працівників Національного банку, до компетенції яких належать питання, що розглядаються на таких зустрічах.
( Абзац другий пункту 6 розділу I виключено на підставі Постанови Національного банку
№ 56 від 27.05.2026 )
Національний банк за власною ініціативою може проводити зустріч:
1) у разі встановлення за результатами безвиїзного нагляду порушень;
2) під час виїзної перевірки / безвиїзного нагляду;
3) після завершення виїзної перевірки банку / установи.
Зазначені в підпункті 1 пункту 6 розділу I цього Положення зустрічі можуть проводитися за участю керівників банку / установи, представників банку / установи, уповноваженої посадової особи Національного банку, а також за потреби керівництва Національного банку, працівників Національного банку, до компетенції яких належать питання, що розглядаються на таких зустрічах.
Зазначені в підпунктах 2, 3 пункту 6 розділу I цього Положення зустрічі можуть проводитися за участю керівників банку / установи, представників банку / установи, уповноваженої посадової особи Національного банку, керівника / заступника керівника інспекційної групи, а також за потреби керівництва Національного банку, працівників Національного банку, до компетенції яких належать питання, що розглядаються на таких зустрічах.
Банк / установа під час виїзної перевірки / безвиїзного нагляду може надати письмове клопотання про проведення зустрічі за участю керівників банку / установи, представників банку / установи, уповноваженої посадової особи Національного банку, працівників Національного банку, до компетенції яких належать питання, що розглядаються на такій зустрічі.
7. Під час зустрічей із керівниками банку / установи можуть обговорюватися питання щодо:
1) організації проведення виїзної перевірки;
2) поточних результатів перевірки;
3) фактів, що можуть свідчити про порушення вимог законодавства України;
4) пояснень, обґрунтованих заперечень банку / установи щодо обставин, фактів, порушень, виявлених під час здійснення перевірки;
5) інших питань, пов’язаних із проведенням перевірки (за потреби).
8. Національний банк повідомляє банк / установу про потребу проведення зустрічі шляхом надсилання листа, підписаного уповноваженою посадовою особою Національного банку, із зазначенням місця, дати та часу її проведення.
Обговорення питань, визначених у пункті 7 розділу I цього Положення, може бути проведено за допомогою телефонного зв’язку та/або відеозв’язку.
На зустріч із керівниками банку / установи може бути запрошено члена наглядової / спостережної ради банку / установи.
9. Працівники Національного банку зобов’язані вживати заходів щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, визначених
Законом України "Про запобігання корупції".
Працівник Національного банку, у якого наявний конфлікт інтересів, не залучається до проведення перевірки банку / установи.
Працівник Національного банку, залучений до проведення перевірки банку / установи, усувається від проведення перевірки в разі виявлення (отримання) під час проведення перевірки інформації, що свідчить про наявність у такого працівника конфлікту інтересів. Замість усунутого працівника Національного банку до проведення перевірки банку / установи може бути залучений інший працівник Національного банку.
10-1. Вимоги до змісту повідомлення про початок адміністративного провадження, строки його надсилання Національним банком, а також порядок та строки надання банком / установою повідомлення про його отримання встановлені в
Положенні про застосування Національним банком України заходів впливу, затвердженому постановою Правління Національного банку України від 17 серпня 2012 року № 346, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 17 вересня 2012 року за № 1590/21902 (зі змінами),
Положенні про валютний нагляд, затвердженому постановою Правління Національного банку України від 03 січня 2019 року № 13 (зі змінами),
Положенні про застосування Національним банком України заходів впливу до установ за порушення законодавства з питань фінансового моніторингу, затвердженому постановою Правління Національного банку України від 28 липня 2020 року № 106 (зі змінами),
Положенні про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення вимог законодавства, що регулює діяльність на платіжному ринку, затвердженому постановою Правління Національного банку України від 22 вересня 2022 року № 206 (зі змінами),
Положенні про застосування Національним банком України коригувальних заходів, заходів раннього втручання, заходів впливу у сфері державного регулювання діяльності на ринках небанківських фінансових послуг, затвердженому постановою Правління Національного банку України від 25 грудня 2023 року № 183 (зі змінами).
10-2. Правління Національного банку / колегіальний орган, який утворений відповідно до
статті 17 Закону України "Про Національний банк України" та якому Правління Національного банку делегувало окремі повноваження щодо регулювання та нагляду (далі - Комітет) / керівництво Національного банку уповноважені здійснювати розгляд клопотань, поданих банком / установою відповідно до
статті 28 Закону України "Про адміністративну процедуру".
10-3. Національний банк у довідці про виїзну перевірку/акті має право викладати професійне судження.
( Розділ I доповнено новим пунктом 10-3 згідно з Постановою Національного банку
№ 56 від 27.05.2026 )
10-4. Банк/установа має право звернутися до Національного банку щодо ініціювання перегляду професійного судження, викладеного в довідці про виїзну перевірку/акті, шляхом подання заяви про перегляд професійного судження, викладеного в довідці про виїзну перевірку/акті (далі - заява про перегляд професійного судження), протягом 15 робочих днів із дня отримання довідки про виїзну перевірку/акта.
( Розділ I доповнено новим пунктом 10-4 згідно з Постановою Національного банку
№ 56 від 27.05.2026 )
10-5. Рішення про перегляд професійного судження, викладеного в довідці про виїзну перевірку/акті, або про відмову в задоволенні заяви про перегляд професійного судження приймає Комітет.
( Розділ I доповнено новим пунктом 10-5 згідно з Постановою Національного банку
№ 56 від 27.05.2026 )
10-6. Комітет не розглядає заяву про перегляд професійного судження, подану банком/установою з порушенням строку, встановленого в пункті 10-4 розділу I цього Положення.
( Розділ I доповнено новим пунктом 10-6 згідно з Постановою Національного банку
№ 56 від 27.05.2026 )
10-7. Строк розгляду Комітетом поданої банком/установою заяви про перегляд професійного судження не може перевищувати 90 календарних днів із дня її надходження.
( Розділ I доповнено новим пунктом 10-7 згідно з Постановою Національного банку
№ 56 від 27.05.2026 )
10-8. Рішення Комітету про перегляд професійного судження, викладеного в довідці про виїзну перевірку/акті, або про відмову в задоволенні заяви про перегляд професійного судження надсилається до банку/установи протягом п’яти робочих днів із дня його прийняття.
( Розділ I доповнено новим пунктом 10-8 згідно з Постановою Національного банку
№ 56 від 27.05.2026 )
10-9. Довідка про виїзну перевірку/акт не змінюється, не анулюється, якщо Комітет прийняв рішення про перегляд професійного судження, викладеного в довідці про виїзну перевірку/акті.
( Розділ I доповнено новим пунктом 10-9 згідно з Постановою Національного банку
№ 56 від 27.05.2026 )
II. Організація та порядок проведення виїзних перевірок
11. Інспекційна група, яка проводить виїзні перевірки банку / установи з питань дотримання банком / установою вимог законодавства України, складається з керівника інспекційної групи, його заступника (заступників), інших працівників Національного банку (далі - члени інспекційної групи).
12. Національний банк має право проводити виїзну перевірку окремого структурного підрозділу банку/установи без проведення виїзної перевірки банку/установи - юридичної особи.
13. Планова виїзна перевірка банку / установи здійснюється відповідно до складеного на підставі ризик-орієнтованого підходу щорічного Плану, що затверджується Правлінням Національного банку / Комітетом.
( Абзац перший пункту 13 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
№ 56 від 27.05.2026 )
План може не складатись у разі прийняття рішення про зупинення проведення планових виїзних перевірок відповідно до законів України та/або нормативно-правових актів Національного банку.
Інформація щодо переліку банків / установ, перевірки яких включено до затвердженого Плану, внесення змін до затвердженого Плану оприлюднюється на сторінці Офіційного інтернет-представництва Національного банку.
( Абзац третій пункту 13 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
№ 56 від 27.05.2026 )
14. Планова виїзна перевірка банку / установи проводиться на підставі наказу про проведення планової виїзної перевірки, оформленого у формі електронного документа / у паперовій формі та підписаного керівництвом Національного банку (далі - наказ про планову перевірку).
У наказі про планову перевірку зазначаються:
1) найменування банку / установи, що перевіряється;
2) підстава для проведення виїзної перевірки;
3) перелік питань, що підлягають виїзній перевірці;
4) строки проведення виїзної перевірки (дати початку і закінчення);
5) період, що підлягає виїзній перевірці;
6) склад інспекційної групи, включаючи її керівника та його заступника [із зазначенням прізвища, власного імені, по батькові (за наявності), найменування посади та номерів службових посвідчень];
7) інша інформація стосовно планової виїзної перевірки (за потреби).
15. Національний банк надсилає банку / установі наказ про планову перевірку у формі електронного документа разом із супровідним листом у формі електронного документа електронними каналами зв’язку Національного банку (інформація з обмеженим доступом надсилається за умови забезпечення її конфіденційності).
Супровідний лист, з яким надсилається банку / установі наказ про планову перевірку, підписується уповноваженою посадовою особою Національного банку.
16. Національний банк у разі неможливості надсилання банку / установі наказу про планову перевірку у формі електронного документа доводить до відома банку / установи наказ про планову перевірку в один із таких способів:
1) надсилає банку / установі засвідчену в порядку, установленому законодавством України, копію наказу про планову перевірку в паперовій формі / копію наказу про планову перевірку в паперовій формі з електронного документа засобами поштового зв’язку (із повідомленням про вручення) разом із супровідним листом у паперовій формі / копією супровідного листа в паперовій формі з електронного документа, засвідченою в порядку, установленому законодавством України;
2) вручає банку / установі засвідчену в порядку, установленому законодавством України, копію наказу про планову перевірку в паперовій формі / копію наказу про планову перевірку в паперовій формі з електронного документа.
17. Працівник Національного банку повинен на засвідченій в порядку, установленому законодавством України, копії наказу про планову перевірку в паперовій формі / копії наказу про планову перевірку в паперовій формі з електронного документа перед своїм підписом зазначити "Працівник банку / установи [зазначаються прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), найменування та місцезнаходження банку / установи] від отримання копії наказу про планову перевірку відмовився" у разі відмови працівника банку / установи від отримання копії наказу про планову перевірку в порядку, визначеному в підпункті 2 пункту 16 розділу II цього Положення.
18. Планова виїзна перевірка може здійснюватися з окремих питань діяльності банку / установи або охоплювати весь перелік питань діяльності банку / установи.
Перелік питань, що підлягають плановій виїзній перевірці, визначається наказом про планову перевірку з урахуванням ризик-орієнтованого підходу.
( Пункт 18 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку
№ 56 від 27.05.2026 )
Національний банк, якщо планова виїзна перевірка містить питання дотримання вимог законодавства України у сфері фінансового моніторингу, обов’язково враховує забезпечення організації:
( Пункт 18 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку
№ 56 від 27.05.2026 )
1) банком внутрішньобанківської системи запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та проведення первинного фінансового моніторингу;
( Пункт 18 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку
№ 56 від 27.05.2026 )
2) установою внутрішньої системи запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та проведення первинного фінансового моніторингу.
( Пункт 18 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку
№ 56 від 27.05.2026 )
19. Керівник/заступник керівника інспекційної групи під час проведення виїзної перевірки з огляду на специфіку діяльності банку/установи та з урахуванням ризик-орієнтованого підходу має право самостійно визначати перелік структурних підрозділів банку/установи для проведення їх перевірок членами інспекційної групи в межах перевірки банку/установи.
20. Національний банк зобов’язаний повідомити банк / установу про проведення планової виїзної перевірки не пізніше ніж за 20 календарних днів до її початку листом у формі електронного документа або в паперовій формі, який підписується уповноваженою посадовою особою Національного банку, або копією листа в паперовій формі з електронного документа, засвідченою в порядку, установленому законодавством України, який(а) надсилається електронними каналами зв’язку Національного банку (інформація з обмеженим доступом надсилається за умови забезпечення її конфіденційності) або засобами поштового зв’язку (із повідомленням про вручення) та містить таку інформацію:
1) дати початку та закінчення виїзної перевірки;
2) період, що підлягає виїзній перевірці;
3) інформацію про керівника / заступника керівника інспекційної групи та контактний номер телефону;
4) перелік питань, що підлягають виїзній перевірці;
5) перелік інформації / документів, які необхідно підготувати та/або надати Національному банку, строки їх підготовки та/або надання до початку виїзної перевірки, а також із першого дня перевірки;
6) іншу інформацію (за потреби).
21. Національний банк за наявності обґрунтованих підстав приймає рішення про проведення позапланової виїзної перевірки банку / установи. Такими підставами є:
1) результати аналізу статистичної звітності, інформації / документів, отриманих у порядку безвиїзного нагляду та/або за результатами виїзної перевірки з питань дотримання вимог законодавства України, що можуть свідчити про порушення вимог законодавства України;
2) інформація, отримана від інших підрозділів Національного банку, державних органів, органів нагляду іноземних держав про факти, що можуть свідчити про порушення вимог законодавства України.
22. Позапланова виїзна перевірка банку / установи проводиться відповідно до наказу, який оформляється у формі електронного документа / у паперовій формі та підписується керівництвом Національного банку (далі - наказ про позапланову перевірку).
У наказі про позапланову перевірку зазначаються:
1) найменування банку / установи, що перевіряється;
2) підстава / підстави для проведення виїзної перевірки, зазначена / зазначені в пункті 21 розділу II цього Положення;
3) строки проведення виїзної перевірки (дати початку і закінчення);
4) період, що підлягає виїзній перевірці;
5) склад інспекційної групи, включаючи її керівника та його заступника [із зазначенням прізвищ, власних імен по батькові (за наявності), найменувань посад та номерів службових посвідчень];
6) питання, які підлягають виїзній перевірці;
6-1) назва міста та/або області України, у якому (якій) здійснюватиметься позапланова виїзна перевірка банку/установи (його/її структурного підрозділу) (за потреби);
( Пункт 22 розділу II доповнено новим підпунктом 6-1 згідно з Постановою Національного банку
№ 56 від 27.05.2026 )
7) інша інформація стосовно позапланової виїзної перевірки (за потреби).
23. Національний банк доводить до відома банку / установи наказ про позапланову перевірку в один із таких способів:
1) надсилає банку / установі наказ про позапланову перевірку у формі електронного документа разом із супровідним листом у формі електронного документа електронними каналами зв’язку Національного банку (інформація з обмеженим доступом надсилається за умови забезпечення її конфіденційності);
2) надсилає банку / установі засвідчену в порядку, установленому законодавством України, копію наказу про позапланову перевірку в паперовій формі / копію наказу про позапланову перевірку в паперовій формі з електронного документа засобами поштового зв’язку (із повідомленням про вручення) разом із супровідним листом у паперовій формі / копією супровідного листа в паперовій формі з електронного документа, засвідченою в порядку, установленому законодавством України;
3) вручає банку / установі (його/її структурному підрозділу) засвідчену в порядку, установленому законодавством України, копію наказу про позапланову перевірку в паперовій формі / копію наказу про позапланову перевірку в паперовій формі з електронного документа.
( Підпункт 3 пункту 23 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
№ 56 від 27.05.2026 )
Супровідний лист, з яким Національний банк надсилає банку / установі наказ про позапланову перевірку, підписується уповноваженою посадовою особою Національного банку.
24. Працівник Національного банку повинен на засвідченій у порядку, установленому законодавством України, копії наказу про позапланову перевірку в паперовій формі/копії наказу про позапланову перевірку в паперовій формі з електронного документа перед своїм підписом зазначити "Працівник банку/установи/структурного підрозділу банку/установи [зазначаються прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), найменування та місцезнаходження банку/установи/структурного підрозділу банку/установи] від отримання копії наказу про позапланову перевірку відмовився" у разі відмови працівника банку/установи (його/її структурного підрозділу) від отримання копії наказу про позапланову перевірку в порядку, визначеному в підпункті 3 пункту 23 розділу II цього Положення.
25. Строк проведення виїзної перевірки не повинен перевищувати для планової виїзної перевірки 60 робочих днів, для позапланової виїзної перевірки - 45 робочих днів та визначається залежно від виду виїзної перевірки, виду (напрямів) діяльності і спеціалізації за видами послуг, обсягів фінансових операцій банку / установи, групи, до якої належить банк, крім випадків, зазначених у пункті 46 розділу II цього Положення.
26. Керівник або заступник керівника інспекційної групи під час проведення виїзної перевірки має право подавати до банку / установи (його/її структурного підрозділу) запити про надання необхідних для виїзної перевірки інформації, матеріалів, документів (в електронній або паперовій формі у визначених структурі, форматі, носіях надання такої інформації), даних відеоархіву, документів (їх копій та/або витягів із них) і письмових пояснень, ураховуючи письмові пояснення щодо проведених фінансових операцій та з інших питань діяльності банку / установи, обставин, фактів, що можуть свідчити / свідчать про порушення вимог законодавства України, виявлених під час здійснення виїзної перевірки, а також про організацію зустрічей з керівниками / іншими представниками банку / установи (далі - запит інспекційної групи).
( Пункт 26 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
№ 56 від 27.05.2026 )
27. Запит інспекційної групи складається у формі електронного документа або у двох примірниках у паперовій формі за підписом керівника або заступника керівника інспекційної групи з обов’язковим визначенням інформації, матеріалів, документів (їх копій та/або витягів із них), даних відеоархіву, письмових пояснень, що необхідно надати, форми, порядку і строку надання, носіїв інформації, на яких їх потрібно надати.
28. Запит інспекційної групи може складатися на ім’я:
( Абзац перший пункту 28 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
№ 56 від 27.05.2026 )
1) керівника банку / установи;
2) керівника або відповідального працівника з питань фінансового моніторингу (далі - відповідальний працівник) банку / установи, якщо виїзна перевірка містить питання щодо дотримання вимог законодавства України у сфері фінансового моніторингу;
( Підпункт 2 пункту 28 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
№ 56 від 27.05.2026 )
3) працівника структурного підрозділу банку/установи в разі здійснення виїзної перевірки структурного підрозділу банку/установи.
( Підпункт 3 пункту 28 розділу II в редакції Постанови Національного банку
№ 56 від 27.05.2026 )
Кожний запит інспекційної групи, складений на ім’я керівника або відповідального працівника банку / установи, підлягає обов’язковій реєстрації в банку / установі.
29. Керівник або заступник керівника інспекційної групи проставляє свій підпис на кожному аркуші запиту інспекційної групи в паперовій формі, якщо запит інспекційної групи складено на двох або більше аркушах, та забезпечує фіксування дати та часу надання запиту інспекційної групи уповноваженій особі банку / установи для реєстрації або працівнику структурного підрозділу банку/установи.
( Пункт 29 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
№ 56 від 27.05.2026 )
30. Керівник або заступник керівника інспекційної групи на запиті інспекційної групи в паперовій формі забезпечує фіксування факту отримання / відмови від отримання запиту інспекційної групи банком / установою (його/її структурним підрозділом) із зазначенням:
( Абзац перший пункту 30 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
№ 56 від 27.05.2026 )
1) дати його отримання / відмови від його отримання;
2) часу його отримання / відмови від його отримання;
3) прізвища, власного імені, по батькові (за наявності) та підпису особи, яка його отримала / відмовилася від його отримання.
31. Керівник або заступник керівника інспекційної групи в разі неможливості надання запиту інспекційної групи в паперовій формі уповноваженій особі банку / установи для реєстрації або працівнику структурного підрозділу банку/установи (у зв’язку з відмовою отримати запит, відсутністю уповноваженої на прийняття запиту інспекційної групи особи банку / установи або працівника структурного підрозділу банку/установи, з інших незалежних від Національного банку причин, що унеможливлюють надання запиту інспекційної групи) фіксує такий факт на обох примірниках цього запиту (із зазначенням причини, з якої запит інспекційної групи не може бути наданий, дати та часу вчинення відповідного напису).
( Пункт 31 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
№ 56 від 27.05.2026 )
32. Національний банк з метою проведення виїзної перевірки має право запитувати в банку / установи інформацію (в електронній та паперовій формах у визначених обсягах, форматі, структурі, порядку, термінах і носіях надання такої інформації), документи (їх копії та/або витяги з них) та письмові пояснення, ураховуючи письмові пояснення щодо проведених фінансових операцій і з окремих питань діяльності банку / установи, обставин, фактів, що можуть свідчити / свідчать про порушення вимог законодавства України, виявлених під час здійснення виїзної перевірки, шляхом надання запиту у формі електронного документа або в паперовій формі, що підписується уповноваженою посадовою особою Національного банку та надсилається засобами поштового зв’язку (із повідомленням про вручення) (далі - запит в електронній / паперовій формі).
Банк / установа надсилає відповідь Національному банку на запит в електронній / паперовій формі у формі електронного документа електронними каналами зв’язку Національного банку (інформація з обмеженим доступом надсилається за умови забезпечення її конфіденційності) або засобами поштового зв’язку.
33. Національний банк у разі виникнення потреби в отриманні додаткової / додаткових інформації / документів, що стосується / стосуються виїзної перевірки, має право запитувати в банку / установи / державних органів / юридичних та фізичних осіб інформацію (в електронній або паперовій формі у визначених обсягах, форматі, структурі, порядку, термінах і носіях інформації), документи (їх копії та/або витяги з них) та письмові пояснення шляхом надання запиту в електронній / паперовій формі до вручення (надсилання) банку / установі довідки про виїзну перевірку.
34. Керівник / заступник керівника інспекційної групи має право в разі невиконання банком / установою запиту інспекційної групи / запиту в електронній / паперовій формі у визначених у ньому обсягах, форматі, структурі, формі, порядку, термінах і носіях надання такої інформації повторно вручити (надати) банку / установі запит інспекційної групи / запит в електронній / паперовій формі і вимогу щодо отримання пояснень про причини невиконання попереднього запиту.
Керівник / заступник керівника інспекційної групи в разі неотримання інформації / документів, що перешкоджає проведенню виїзної перевірки, ураховуючи невиконання банком / установою запиту інспекційної групи / запиту в електронній / паперовій формі, який вручено (надіслано) банку / установі повторно, та/або ненадання банком / установою пояснень про причини невиконання попереднього запиту складає акт відповідно до вимог, визначених у пункті 102 розділу V цього Положення.
35. Керівник банку / установи зобов’язаний забезпечити виконання запиту інспекційної групи / запиту в електронній / паперовій формі у визначених у ньому обсягах, форматі, структурі, формі, порядку і термінах, носіях надання такої інформації.
36. Підготовлені банком/установою (його/її структурним підрозділом) на запит інспекційної групи/запит в електронній/паперовій формі інформація, матеріали, документи (їх копії та/або витяги із них), дані відеоархіву, письмові пояснення надаються із супровідним листом за підписом особи, на ім’я якої складено запит, а саме:
1) керівника банку/установи, що скріплюється відбитком печатки банку/установи (за наявності);
2) керівника або відповідального працівника банку/установи, що скріплюється відбитком печатки банку/установи (за наявності), якщо виїзна перевірка містить питання дотримання вимог законодавства України у сфері фінансового моніторингу;
3) працівника структурного підрозділу банку/установи, що скріплюється відбитком печатки структурного підрозділу банку/установи (за наявності), у разі здійснення виїзної перевірки структурного підрозділу банку/установи.
37. Банк / установа (його/її структурний підрозділ) зазначає в супровідному листі дату надання підготовлених на запит інспекційної групи / запит в електронній / паперовій формі інформації, матеріалів, документів (їх копій та/або витягів із них), даних відеоархіву, письмових пояснень.
( Пункт 37 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
№ 56 від 27.05.2026 )
38. На копіях документів, витягів із них, що надаються на запит інспекційної групи/запит в електронній/паперовій формі, зазначаються найменування посади, власне ім’я та прізвище особи, яка засвідчує копію/витяг, дата засвідчення та проставляється напис "Згідно з оригіналом", який засвідчується підписом:
1) керівника банку/установи, що скріплюється відбитком печатки банку/установи (за наявності);
2) керівника або відповідального працівника банку/установи, що скріплюється відбитком печатки банку/установи (за наявності), якщо виїзна перевірка містить питання дотримання вимог законодавства України у сфері фінансового моніторингу;
3) працівника структурного підрозділу банку/установи, що скріплюється відбитком печатки структурного підрозділу банку/установи (за наявності), у разі здійснення виїзної перевірки структурного підрозділу банку/установи.
Копії документів, які надаються банком/установою (його/її структурним підрозділом), можуть засвідчуватися в інший спосіб, зазначений у запиті інспекційної групи/запиті в електронній/паперовій формі.
39. Сторінки (аркуші) копії документа, витягу з нього, якщо він складається з двох і більше сторінок (аркушів), повинні бути пронумеровані та прошиті банком / установою, на зворотному боці останнього аркуша на окремому невеликому аркуші, що наклеюється на нього поверх кінців ниток, зазначається напис: "Пронумеровано та прошнуровано... арк." (зазначається кількість аркушів цифрами та словами) та проставляється відмітка про засвідчення копії документа / витягу з нього в порядку, визначеному в пункті 38 розділу II цього Положення.
Банк / установа зазначає пояснювальні написи на копії документа / витягу з нього в порядку, визначеному в запиті інспекційної групи / запиті в електронній / паперовій формі, крім відмітки про засвідчення копії документа / витягу з нього.
40. Керівник або відповідальний працівник банку/установи має право підписувати письмові пояснення та/або супровідний лист шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису/удосконаленого електронного підпису з кваліфікованим сертифікатом.
Банк/установа на запит інспекційної групи/запит в електронній/паперовій формі надає копії(ю) підписаних(ого) кваліфікованим електронним підписом/удосконаленим електронним підписом з кваліфікованим сертифікатом керівника або відповідального працівника банку/установи письмових пояснень та/або супровідного листа, засвідчені(у) в порядку, установленому законодавством України, у паперовій формі разом із документами/інформацією в паперовій формі.
41. Керівник банку / установи має право звернутися до керівника / заступника керівника інспекційної групи з письмовим клопотанням [у формі електронного документа або в двох примірниках у паперовій формі (у разі його надання за місцезнаходженням банку / установи), або в паперовій формі засобами поштового зв’язку] із зазначенням обґрунтованих причин неможливості виконання запиту інспекційної групи / запиту в електронній / паперовій формі для погодження: