ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
28.07.2020 № 106
Про затвердження Положення про застосування Національним банком України заходів впливу до установ за порушення законодавства з питань фінансового моніторингу
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 19 від 09.02.2024 № 153 від 20.12.2024 )
Відповідно до статей 7, 15, 56 Закону України "Про Національний банк України", статей 4, 18 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення", з метою визначення порядку застосування Національним банком України передбачених Законом України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" заходів впливу, пред'явлення вимог за порушення установами законодавства з питань фінансового моніторингу, а також здійснення контролю за їх виконанням Правління Національного банку України ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Положення про застосування Національним банком України заходів впливу до установ за порушення законодавства з питань фінансового моніторингу, що додається.
2. Визнати такими, що втратили чинність:
1) постанову Правління Національного банку України від 12 травня 2015 року № 316 "Про застосування санкцій до небанківських фінансових установ";
2) постанову Правління Національного банку України від 02 січня 2019 року № 11 "Про внесення змін до Положення про застосування Національним банком України санкцій за порушення законодавства з питань запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення".
3. Департаменту фінансового моніторингу (Ігор Береза) забезпечити розміщення цієї постанови на сторінках офіційного Інтернет-представництва Національного банку України.
4. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на першого заступника Голови Національного банку України Катерину Рожкову.
5. Постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її офіційного опублікування.
Голова | К. Шевченко |
ПОГОДЖЕНО: Голова Державної служби фінансового моніторингу України | І. Черкаський |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
28.07.2020 № 106
ПОЛОЖЕННЯ
про застосування Національним банком України заходів впливу до установ за порушення законодавства з питань фінансового моніторингу
I. Загальні положення
1. Це Положення розроблене відповідно до вимог Законів України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" (далі - Закон), "Про Національний банк України", " Про адміністративну процедуру " та інших законодавчих актів України.
( Абзац перший пункту 1 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 153 від 20.12.2024 )
Вимоги цього Положення поширюються на страховиків (у тому числі під час здійснення діяльності з перестрахування), страхових (перестрахових) брокерів, кредитні спілки, ломбарди, інші фінансові установи, реєстрацію чи ліцензування яких здійснює Національний банк України (далі - Національний банк), операторів поштового зв’язку, які надають фінансові платіжні послуги та/або послуги поштового переказу, та/або послуги зі здійснення валютних операцій, операторів платіжних систем, філії або представництва іноземних суб’єктів господарської діяльності, які надають фінансові послуги на території України, інших юридичних осіб, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, але надають окремі фінансові послуги (далі - установа).
( Абзац другий пункту 1 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 19 від 09.02.2024; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 153 від 20.12.2024 )
2. Це Положення визначає порядок:
1) застосування Національним банком до установ заходів впливу, передбачених у статті 32 Закону (далі - заходи впливу);
( Підпункт 1 пункту 2 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 19 від 09.02.2024 )
2) пред'явлення Національним банком відповідно до статті 18 Закону вимог щодо виконання установою законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення (далі - законодавство у сфері запобігання та протидії) (далі - письмова вимога);
3) здійснення Національним банком контролю за виконанням установами рішень про застосування заходів впливу, письмових вимог.
3. Термін "уповноважена посадова особа Національного банку" у цьому Положенні вживається в такому значенні - посадова особа Національного банку, яка має право підпису документів від імені Національного банку відповідно до законодавства України або нормативно-правових актів Національного банку, або розпорядчих актів Національного банку чи довіреності.
Інші терміни, що використовуються в цьому Положенні, уживаються в значеннях, визначених у Законі, інших законодавчих актах України та нормативно-правових актах Національного банку.
( Пункт 3 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 19 від 09.02.2024 )
4. Рішення про застосування до установ заходів впливу (далі - Рішення) приймає Правління Національного банку (далі - Правління) або колегіальний орган, який створений відповідно до статті 15 Закону України "Про Національний банк України" та якому Правлінням делеговані окремі повноваження щодо регулювання та нагляду (далі - Комітет).
5. Надсилання до установи примірників Рішення та оригіналу письмової вимоги (або їх засвідчених копій) здійснюється в порядку, установленому цим Положенням.
6. Національний банк за порушення (невиконання/неналежне виконання) установами вимог Закону та/або нормативно-правових актів Національного банку, що регулюють діяльність (здійснення сукупних або окремих заходів) у сфері запобігання та протидії (далі - нормативно-правові акти), що були встановлені за результатами перевірок (виїзна перевірка, безвиїзний нагляд з питань фінансового моніторингу)/здійснення контролю за виконанням Рішень/письмових вимог Національного банку, в установленому цим Положенням порядку застосовує до установ протягом шести місяців із дня виявлення Національним банком, але не пізніше ніж через три роки з дня вчинення порушення, такі заходи впливу:
1) письмове застереження;
2) відкликання ліцензії та/або інших документів, що надають право на здійснення діяльності, з провадженням якої в особи виникає статус суб'єкта первинного фінансового моніторингу, у встановленому законодавством порядку;
( Підпункт 2 пункту 6 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 153 від 20.12.2024 )
3) покладення на установу обов'язку відсторонення від роботи посадової особи установи;
4) штраф;
5) укладення письмової угоди з установою, за якою установа зобов'язується сплатити визначене грошове зобов'язання та вжити заходів для усунення та/або недопущення в подальшій діяльності порушень вимог законодавства у сфері запобігання та протидії, забезпечити підвищення ефективності функціонування та/або адекватності системи управління ризиками тощо (далі - угода про врегулювання наслідків вчинення порушення законодавства у сфері запобігання та протидії).
( Абзац сьомий пункту 6 розділу I виключено на підставі Постанови Національного банку № 19 від 09.02.2024 )
7. Заходи впливу, що застосовуються Національним банком до установ, мають бути адекватними конкретним порушенням, які ними були допущені.
При визначенні заходу впливу та/або розміру штрафу Національний банк враховує обставини вчиненого порушення відповідно до вимог, визначених у частині сьомій статті 32 Закону.
8. Днем виявлення Національним банком порушення Закону та/або нормативно-правових актів, а також початком адміністративного провадження за ініціативою Національного банку (далі - адміністративне провадження) є дата складання документа, в якому зафіксовано порушення, виявлене під час здійснення нагляду:
( Абзац перший пункту 8 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 153 від 20.12.2024 )
1) довідки про виїзну перевірку установи (її відокремленого підрозділу) (далі - довідка);
2) акта про результати безвиїзного нагляду з питань фінансового моніторингу установи (далі - акт).
8-1. Національний банк не пізніше наступного робочого дня після початку адміністративного провадження (за наявності обґрунтованих причин - не пізніше трьох робочих днів після початку) надсилає установі повідомлення про початок адміністративного провадження за підписом уповноваженої посадової особи Національного банку електронною поштою або з використанням інших засобів телекомунікаційного зв’язку (далі разом - електронна пошта) чи поштою у паперовій формі (рекомендованим листом із повідомленням про вручення), чи вручає повідомлення під підпис представнику установи, чи у випадку, визначеному в пункті 8-3 розділу I цього Положення, розміщує інформацію про початок адміністративного провадження (крім інформації з обмеженим доступом) на сторінках офіційного Інтернет-представництва Національного банку.
У повідомленні про початок адміністративного провадження за потреби зазначаються:
1) правові підстави початку адміністративного провадження;
2) права та обов’язки установи, включаючи право подати пояснення / заперечення щодо виявлених порушень, спосіб і строк їх подання;
3) порядок ознайомлення з матеріалами адміністративного провадження.
( Розділ I доповнено новим пунктом 8-1 згідно з Постановою Національного банку № 153 від 20.12.2024 )
8-2. Установа не пізніше наступного робочого дня з дня отримання повідомлення про початок адміністративного провадження письмово повідомляє Національний банк про день і час отримання такого повідомлення (крім випадку вручення повідомлення під підпис представнику установи).
Представник установи зазначає на другому примірнику повідомлення в паперовій формі про день і час отримання такого повідомлення в разі вручення повідомлення під підпис представнику установи.
( Розділ I доповнено новим пунктом 8-2 згідно з Постановою Національного банку № 153 від 20.12.2024 )
8-3. Національний банк має право розмістити інформацію про початок адміністративного провадження (крім інформації з обмеженим доступом) на сторінках офіційного Інтернет-представництва Національного банку в разі неотримання від установи повідомлення в строки та порядку, зазначені в абзаці першому пункту 8-2 розділу I цього Положення.
( Розділ I доповнено новим пунктом 8-3 згідно з Постановою Національного банку № 153 від 20.12.2024 )
8-4. Днем отримання установою повідомлення про початок адміністративного провадження є день:
1) отримання, зазначений у повідомленні від установи, визначеному в абзаці першому пункту 8-2 розділу I цього Положення (у разі отримання Національним банком такого повідомлення);
2) отримання, зазначений у повідомленні про вручення повідомлення установі (у разі надсилання повідомлення поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення);
3) отримання повідомлення, зазначений представником установи на другому примірнику повідомлення в паперовій формі (у разі вручення повідомлення під підпис представнику установи);
4) розміщення інформації про початок адміністративного провадження на сторінках офіційного Інтернет-представництва Національного банку.
( Розділ I доповнено новим пунктом 8-4 згідно з Постановою Національного банку № 153 від 20.12.2024 )
9. Строк, що визначений місяцями, спливає у відповідне число останнього місяця строку.
Строк, що визначений роками, спливає у відповідні місяць та число останнього року строку.
10. Рішення має містити інформацію про реквізити документа, у якому зафіксовані порушення, факти, що свідчать про вчинення установою порушень, з посиланням на конкретні норми Закону та/або нормативно-правових актів.
Рішення/письмова вимога Національного банку оформляються як документ в електронній та/або паперовій формі в установленому Національним банком порядку та є обов'язковими для виконання.
( Абзац другий пункту 10 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 19 від 09.02.2024 )
11. Національний банк у разі розгляду питання про застосування заходу впливу запрошує уповноважену особу установи, щодо якої має бути прийнято Рішення, для надання пояснень/заперечень.
Запрошення надсилається установі електронною поштою або поштовим відправленням або у випадку, визначеному в пункті 11-2 розділу I цього Положення, оприлюднюється на сторінках офіційного Інтернет-представництва Національного банку не пізніше ніж за два робочих дні до дня розгляду питання про застосування заходу впливу.
У запрошенні зазначаються такі відомості:
1) питання, яке розглядатиметься, та мета, з якою запрошується особа / представник (для надання пояснень / заперечень);
2) дата, час і місце, куди запрошується особа, чи інформація про проведення засідання Правління / Комітету в режимі відеоконференції;
3) найменування колегіального органу (Правління / Комітет), який розглядатиме питання про застосування заходу впливу;
4) відомості про контактну особу Національного банку: прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), номер телефону, електронна адреса;
5) повідомлення про те, що неявка запрошеної особи не є підставою для перенесення розгляду питання про застосування заходу впливу до установи та не є перешкодою для прийняття відповідного рішення;
6) інші відомості (за потреби).
Національний банк має право не запрошувати уповноважену особу установи відповідно до абзацу першого пункту 11 розділу I цього Положення у разі отримання від установи пояснень, у яких така установа визнає порушення, виявлені Національним банком під час здійснення нагляду.
( Пункт 11 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 153 від 20.12.2024 )
11-1. Установа не пізніше наступного робочого дня з дня отримання запрошення зобов’язана письмово повідомити Національний банк про:
1) отримання запрошення та підтвердження участі уповноваженої особи установи;
2) потребу в участі в режимі відеоконференції уповноваженої особи установи з обґрунтуванням такої потреби (якщо зустріч проводиться за місцезнаходженням Національного банку);
3) потребу в послугах перекладача (у тому числі перекладача жестової мови);
4) причини неможливості уповноваженої особи установи прибути на запрошення Національного банку.
( Розділ I доповнено новим пунктом 11-1 згідно з Постановою Національного банку № 153 від 20.12.2024 )
11-2. Національний банк має право розмістити запрошення на сторінках офіційного Інтернет-представництва Національного банку в разі неотримання від установи повідомлення в строки та порядку, зазначені в абзаці першому пункту 11-1 розділу I цього Положення.
( Розділ I доповнено новим пунктом 11-2 згідно з Постановою Національного банку № 153 від 20.12.2024 )
11-3. Днем отримання установою запрошення є день:
1) отримання запрошення згідно з інформацією від запрошеної особи (у разі отримання Національним банком такої інформації);
2) зазначений у повідомленні про вручення запрошення установі (у разі надсилання запрошення поштою рекомендованим листом);
3) розміщення запрошення на сторінках офіційного Інтернет-представництва Національного банку.
( Розділ I доповнено новим пунктом 11-3 згідно з Постановою Національного банку № 153 від 20.12.2024 )
11-4. Неявка уповноваженої особи установи, запрошеної відповідно до абзацу другого пункту 11 розділу I цього Положення, не перешкоджає розгляду Національним банком питання про застосування заходу впливу та прийняття рішення по суті.
( Розділ I доповнено новим пунктом 11-4 згідно з Постановою Національного банку № 153 від 20.12.2024 )
12. Національний банк доводить до відома установи Рішення / письмову вимогу в один із таких способів, а саме шляхом:
1) надсилання установі примірника Рішення / оригіналу письмової вимоги в паперовій формі на поштову адресу установи рекомендованим листом із повідомленням про вручення;
2) надсилання установі Рішення / письмової вимоги, оформленого / оформленої у формі електронного документа, електронною поштою;
3) надсилання установі копії Рішення / письмової вимоги у паперовій формі з електронних документів, які оформлено в системі електронного документообігу АСКОД (далі - СЕД АСКОД) Національного банку, засвідченої Національним банком в порядку, установленому законодавством України, на поштову адресу установи рекомендованим листом із повідомленням про вручення;
4) вручення примірника Рішення / оригіналу письмової вимоги, копії Рішення / письмової вимоги у паперовій формі з електронних документів, які оформлено в СЕД АСКОД, засвідченої в порядку, установленому законодавством України, представнику установи під підпис;
5) оприлюднення Рішення / письмової вимоги на сторінці офіційного Інтернет-представництва Національного банку у випадках, визначених законом та/або цим Положенням.
( Пункт 12 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 19 від 09.02.2024 )
12-1. Установа зобов’язана повідомити Національний банк електронною поштою про отримання Рішення / письмової вимоги, надісланого/надісланої електронною поштою, не пізніше наступного робочого дня із дня надсилання Національним банком Рішення / письмової вимоги.
( Розділ I доповнено новим пунктом 12-1 згідно з Постановою Національного банку № 153 від 20.12.2024 )
12-2. Національний банк має право оприлюднити на сторінках офіційного Інтернет-представництва Національного банку Рішення / письмову вимогу в разі повернення рекомендованого листа з відміткою про невручення, неповідомлення установою про отримання Рішення / письмової вимоги в електронній формі в строк, зазначений в пункті 12-1 розділу I цього Положення, невручення Рішення / письмової вимоги представнику установи під підпис.
( Розділ I доповнено новим пунктом 12-2 згідно з Постановою Національного банку № 153 від 20.12.2024 )
12-3. Днем доведення Рішення / письмової вимоги до відома установи є день:
1) отримання установою Рішення / письмової вимоги, зафіксований в повідомлені установи про отримання Рішення / письмової вимоги, надісланого / надісланої електронною поштою (у разі отримання Національним банком такого повідомлення);
2) отримання, зазначений у повідомленні про вручення Рішення / письмової вимоги, копії Рішення / письмової вимоги у паперовій формі з електронних документів, які оформлено в СЕД АСКОД, засвідченої Національним банком в порядку, установленому законодавством України (у разі надсилання Рішення / письмової вимоги поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення);
3) отримання Рішення / письмової вимоги, копії Рішення / письмової вимоги у паперовій формі з електронних документів, які оформлено в СЕД АСКОД, засвідченої Національним банком в порядку, установленому законодавством України, зазначений представником установи на другому примірнику супровідного листа / письмової вимоги в паперовій формі (у разі вручення Рішення / письмової вимоги під підпис представнику установи);
4) оприлюднення Рішення / письмової вимоги на сторінках офіційного Інтернет-представництва Національного банку.
( Розділ I доповнено новим пунктом 12-3 згідно з Постановою Національного банку № 153 від 20.12.2024 )
13. Рішення набирає чинності з робочого дня, наступного за днем прийняття такого Рішення.
14. Національний банк оприлюднює шляхом розміщення протягом перших п’яти робочих днів місяця, наступного за звітним, на сторінках офіційного Інтернет-представництва Національного банку інформацію про застосовані ним протягом звітного місяця до установ заходи впливу за порушення вимог законодавства у сфері запобігання та протидії.
( Пункт 14 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 19 від 09.02.2024 )
15. Національний банк відповідно до вимог частини другої статті 18 Закону здійснює контроль за виконанням установами Рішень/письмових вимог.
Порушення, виявлені за результатами здійснення контролю за виконанням установами Рішень/письмових вимог, фіксуються в довідці/акті.
16. Застосування заходів впливу до установи за порушення Закону та/або нормативно-правових актів не звільняє від адміністративної відповідальності посадових осіб установи та інших осіб, винних у вчиненні порушень.
Національний банк має право застосувати до установи передбачені в частині третій статті 32 Закону та цим Положенням заходи впливу незалежно від притягнення до адміністративної відповідальності посадових осіб установи або інших осіб, винних у вчиненні порушень Закону та/або нормативно-правових актів.
II. Письмова вимога
17. Національний банк у разі виявлення порушення у сфері запобігання та протидії має право вимагати від установи виконання вимог законодавства у сфері запобігання та протидії шляхом пред'явлення до неї письмової вимоги.
18. Письмова вимога складається на бланку Національного банку. У письмовій вимозі зазначаються назва документа "Письмова вимога", повне найменування установи та поштова адреса установи, якій вона надсилається, указується на вчинені установою порушення та зазначається про необхідність виконання установою вимог законодавства у сфері запобігання та протидії (усунення порушення/ужиття заходів з метою усунення порушень/причин, що сприяли вчиненню порушень/недоліків щодо організації та проведення первинного фінансового моніторингу), інформування установою Національний банк про виконання вимог письмової вимоги.
Письмову вимогу підписує заступник Голови Національного банку, який згідно зі своїми функціональними обов'язками здійснює загальне керівництво та контролює діяльність самостійного підрозділу Національного банку, що ініціював пред'явлення вимоги.
III. Письмове застереження
19. Національний банк у разі потреби висування до установи вимоги щодо усунення порушення законодавства у сфері запобігання та протидії та/або вжиття заходів щодо недопущення таких порушень у подальшій діяльності застосовує до установи такий захід впливу, як письмове застереження.
20. Письмове застереження складається на бланку Комітету та підписується головуючим на засіданні Комітету.
21. Національний банк у письмовому застереженні висловлює установі своє занепокоєння станом її справ, указує на допущені порушення законодавства у сфері запобігання та протидії, недоліки в роботі та за потреби конкретні заходи, яких потрібно вжити установі у визначені строки з метою їх усунення та/або недопущення надалі.
22. Установа зобов'язана подати Національному банку протягом п'яти робочих днів із дня доведення до відома установи письмового застереження або в інший визначений Національним банком строк (але не менший, ніж зазначений в абзаці першому пункту 22 розділу III цього Положення) відповідь із зазначенням строку, протягом якого вона зобов'язується вирішити виявлені проблеми, усунути порушення та/або вжити заходів щодо недопущення таких порушень у подальшій діяльності.
( Абзац перший пункту 22 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 19 від 09.02.2024, № 153 від 20.12.2024 )
Національний банк протягом 20 календарних днів із дня отримання зобов'язань установи щодо усунення порушень має право надати до них зауваження, які є обов'язковими для врахування установою.
23. Національний банк у разі невиконання установою вимог щодо усунення зазначених у письмовому застереженні порушень у встановлені строки або вимог, передбачених у пункті 22 розділу III цього Положення, розглядає питання щодо застосування іншого заходу впливу.
IV. Накладення штрафу
24. Національний банк у разі виявлення за результатами нагляду порушень законодавства у сфері запобігання та протидії адекватно виявленим порушенням має право застосувати до установи такий захід впливу, як штраф, що накладається у розмірах, визначених у частині п'ятій статті 32 Закону.
25. Розрахунок суми штрафу здійснюється відповідно до вимог частини шостої статті 32 Закону.
26. Рішення Національного банку про застосування до установи заходу впливу у вигляді накладення штрафу має відповідати вимогам, установленим у статті 4 Закону України "Про виконавче провадження".
27. Штрафи, передбачені Законом, зараховуються до державного бюджету.
Установа зобов'язана повідомити Національний банк про сплату штрафу не пізніше наступного робочого дня після сплати штрафу електронною поштою та в той самий день надіслати до Національного банку електронну копію розрахункового документа про сплату штрафу, засвідчену кваліфікованим електронним підписом уповноваженої особи установи. У разі неможливості надсилання копії розрахункового документа про сплату штрафу у вигляді електронного документа його засвідчена копія надсилається до Національного банку рекомендованим листом із повідомленням про вручення.
( Абзац другий пункту 27 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 19 від 09.02.2024, № 153 від 20.12.2024 )
28. Порядок оскарження рішення Національного банку про застосування до установи заходу впливу у вигляді накладення штрафу та порядок набуття таким рішенням статусу виконавчого документа визначені в абзацах восьмому - десятому частини одинадцятої статті 32 Закону.
( Пункт 28 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 153 від 20.12.2024 )
V. Відкликання ліцензії
( Назва розділу V із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 153 від 20.12.2024 )
29. Національний банк за результатами нагляду має право застосувати до установи захід впливу у вигляді відкликання ліцензії та/або інших документів, що надають право на здійснення діяльності, з провадженням якої в особи виникає статус суб'єкта первинного фінансового моніторингу (далі - Рішення про відкликання ліцензії), у разі:
( Абзац перший пункту 29 розділу V із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 153 від 20.12.2024 )
1) систематичного порушення установою законодавства у сфері запобігання та протидії (порушення установою законодавства у сфері запобігання та протидії після застосування Національним банком до установи не менше двох заходів впливу протягом двох років);
2) відмови установи у проведенні перевірки Національним банком, зокрема, недопуск уповноважених осіб Національного банку до здійснення перевірки, ненадання документів, інформації щодо предмета перевірки, відмова в доступі до приміщень, об'єктів, що використовуються при наданні фінансових послуг, або відсутність протягом першого дня перевірки особи, уповноваженої представляти інтереси установи на час проведення перевірки.
30. Установа, щодо якої Національний банк прийняв Рішення про відкликання ліцензії, зобов'язана вжити заходів, зазначених у Рішенні про відкликання ліцензії.
( Пункт 30 розділу V із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 153 від 20.12.2024 )
31. Національний банк не пізніше дня, наступного за днем прийняття рішення про відкликання ліцензії:
1) надсилає установі повідомлення про таке Рішення;
2) оприлюднює повний текст Рішення з обґрунтуванням його прийняття на сторінках офіційного Інтернет-представництва Національного банку з дотриманням вимог Закону України "Про захист персональних даних".
( Пункт 31 розділу V в редакції Постанови Національного банку № 153 від 20.12.2024 )
VI. Покладення на установу обов'язку відсторонення від роботи посадової особи установи
32. Національний банк має право прийняти рішення про покладення на установу обов'язку відсторонити посадову особу установи від роботи (далі - Рішення про відсторонення) у разі невиконання (неналежного виконання) установою [уповноваженою (посадовою) особою установи] вимог законодавства у сфері запобігання та протидії.
33. Національний банк має право прийняти Рішення про відсторонення таких посадових осіб установи:
1) керівника (керівників) установи;
2) відповідального працівника установи.
34. Рішення про відсторонення надсилається установі не пізніше наступного робочого дня з дня прийняття такого рішення або в інший зазначений у цьому рішенні строк.
( Пункт 34 розділу VI із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 153 від 20.12.2024 )
35. Установа не пізніше трьох робочих днів із дня доведення до відома установи Рішення про відсторонення або в інший визначений Національним банком строк (але не менший, ніж зазначений в пункті 35 розділу VI цього Положення) повідомляє Національний банк електронною поштою про посадову особу, яка виконуватиме обов’язки відстороненої посадової особи, зазначивши реквізити прийнятого (прийнятих) компетентним органом (посадовою особою) установи рішення (рішень).
( Пункт 35 розділу VI в редакції Постанови Національного банку № 19 від 09.02.2024; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 153 від 20.12.2024 )
VII. Угода про врегулювання наслідків вчинення порушення законодавства у сфері запобігання та протидії
36. Національний банк з метою усунення та/або недопущення в діяльності установи порушень законодавства у сфері запобігання та протидії має право укласти з установою угоду про врегулювання наслідків вчинення порушення законодавства у сфері запобігання та протидії, за якою установа зобов'язується сплатити визначене в такій угоді грошове зобов'язання та вжити заходів для усунення та/або недопущення в подальшій діяльності порушень вимог законодавства у сфері запобігання та протидії, забезпечити підвищення ефективності функціонування та/або адекватності системи управління ризиками, застосування у своїй діяльності ризик-орієнтованого підходу та вжиття належних заходів з метою мінімізації ризиків використання послуг установи для легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму та фінансування розповсюдження зброї масового знищення тощо (далі - заходи, які установа зобов'язується вжити).
( Пункт 36 розділу VII із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 19 від 09.02.2024 )
37. Угода про врегулювання наслідків вчинення порушення законодавства у сфері запобігання та протидії може бути укладена в разі:
( Підпункт 1 пункту 37 розділу VII виключено на підставі Постанови Національного банку № 19 від 09.02.2024 )
2) визнання установою фактів порушень вимог законодавства у сфері запобігання та протидії;
( Підпункт 2 пункту 37 розділу VII із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 19 від 09.02.2024 )
3) подання установою проєкту угоди про врегулювання наслідків вчинення порушення законодавства у сфері запобігання та протидії, невід'ємною частиною якої є план заходів, які установа зобов'язується вжити. У плані заходів мають бути визначені порядок та строки виконання таких заходів.
( Абзац другий підпункту 3 пункту 37 розділу VII виключено на підставі Постанови Національного банку № 19 від 09.02.2024 )
4) зобов'язання установи сплатити в межах виконання угоди про врегулювання наслідків вчинення порушення законодавства у сфері запобігання та протидії грошове зобов'язання у визначених такою угодою сумі та строки.
( П ідпункт 4 пункту 37 розділу VII із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 19 від 09.02.2024 )
38. Укладення угоди про врегулювання наслідків вчинення порушення законодавства у сфері запобігання та протидії здійснюється за ініціативою установи, яка не пізніше ніж на сьомий робочий день із дати отримання довідки/акта повідомляє Національний банк про намір укласти таку угоду та протягом 30 календарних днів із дня отримання довідки/акта надсилає складений відповідно до вимог пункту 39 розділу VII цього Положення та підписаний керівником установи (із застосуванням кваліфікованого електронного підпису в разі оформлення угоди в електронній формі) проєкт угоди про врегулювання наслідків вчинення порушення законодавства у сфері запобігання та протидії.
Національний банк має право надіслати установі лист із пропозицією щодо укладення угоди про врегулювання наслідків вчинення порушення законодавства у сфері запобігання та протидії, у якому зазначаються строк подання проєкту угоди про врегулювання наслідків вчинення порушення законодавства у сфері запобігання та протидії до Національного банку, а також за потреби перелік заходів, які установа зобов’язана включити до угоди про врегулювання наслідків вчинення порушення законодавства у сфері запобігання та протидії, якщо установа не ініціювала укладення угоди про врегулювання наслідків вчинення порушення законодавства у сфері запобігання та протидії.
Строки виконання зобов’язань установлюються індивідуально з урахуванням характеру проблем і допущених порушень, а також оцінок і висновків Національного банку.
Національний банк у строк до 15 календарних днів із дня отримання проєкту угоди про врегулювання наслідків вчинення порушення законодавства у сфері запобігання та протидії розглядає поданий установою проєкт щодо обґрунтованості, повноти та ефективності запроваджуваних (передбачених) заходів, які установа зобов’язується вжити для усунення та/або недопущення в подальшій діяльності порушень вимог законодавства у сфері запобігання та протидії, підвищення ефективності функціонування та/або адекватності системи управління ризиками, строків виконання таких заходів та повідомляє установу про погодження або непогодження умов такої угоди в листі за підписом уповноваженої посадової особи Національного банку.
Національний банк має право надати в листі за підписом уповноваженої посадової особи Національного банку зауваження та/або пропозиції до поданого установою проєкту угоди про врегулювання наслідків вчинення порушення законодавства у сфері запобігання та протидії для їх врахування під час доопрацювання зазначеного проєкту.
Установа протягом п’яти робочих днів із дня отримання від Національного банку листа про погодження ним угоди про врегулювання наслідків вчинення порушення законодавства у сфері запобігання та протидії або надання зауважень та/або пропозицій до такої угоди надсилає до Національного банку доопрацьований(і) з урахуванням зауважень та/або пропозицій Національного банку (у разі їх надання):
1) проєкт угоди про врегулювання наслідків вчинення порушення законодавства у сфері запобігання та протидії, підписаний керівником установи із застосуванням кваліфікованого електронного підпису (у разі оформлення угоди в електронній формі);
2) два примірники проєкту угоди про врегулювання наслідків вчинення порушення законодавства у сфері запобігання та протидії, підписані керівником установи (у разі оформлення угоди в паперовій формі).
Національний банк розглядає доопрацьований проєкт угоди про врегулювання наслідків вчинення порушення законодавства у сфері запобігання та протидії в порядку, визначеному в абзаці четвертому пункту 38 розділу VII цього Положення.
( Пункт 38 розділу VII в редакції Постанови Національного банку № 19 від 09.02.2024 )
39. Угода про врегулювання наслідків вчинення порушення законодавства у сфері запобігання та протидії має містити:
1) інформацію про порушення за результатами здійсненого нагляду та визнання установою цих результатів;
( Підпункт 2 пункту 39 розділу VII виключено на підставі Постанови Національного банку № 19 від 09.02.2024 )
3) заходи, які установа зобов'язується вжити в межах виконання цієї угоди;
4) строки виконання таких заходів;
5) суму грошового зобов'язання, яку установа зобов'язується сплатити в межах виконання такої угоди, та порядок її сплати.
( Абзац перший підпункту 5 пункту 39 розділу VII із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 19 від 09.02.2024 )
( Абзац другий підпункту 5 пункту 39 розділу VII виключено на підставі Постанови Національного банку № 19 від 09.02.2024 )
6) строк сплати грошового зобов'язання;
7) порядок контролю за виконанням зобов'язань установи та порядок і форми надання установою інформації, необхідної для контролю за виконанням прийнятих нею зобов'язань (за потреби).
Установа в угоді про врегулювання наслідків вчинення порушення законодавства у сфері запобігання та протидії бере на себе зобов’язання (залежно від виявлених порушень) про запровадження обмежень у своїй діяльності, наданні послуг/здійсненні операцій.
( П ункт 39 розділу VII доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 19 від 09.02.2024 )
40. Угода про врегулювання наслідків вчинення порушення законодавства у сфері запобігання та протидії підписується від імені Національного банку заступником Голови Національного банку, який згідно зі своїми функціональними обов'язками здійснює загальне керівництво та контролює діяльність самостійного підрозділу Національного банку, що ініціював застосування до установи відповідного заходу впливу.
( П ункт 40 розділу VII із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 19 від 09.02.2024 )
41. Національний банк застосовує інший адекватний захід впливу, визначений в частині третій статті 32 Закону та цим Положенням, у разі не погодження Національним банком та установою умов угоди про врегулювання наслідків вчинення порушення законодавства у сфері запобігання та протидії, не надання установою доопрацьованого з урахуванням зауважень та/або пропозицій Національного банку (у разі їх надання) проєкту угоди про врегулювання наслідків вчинення порушення законодавства у сфері запобігання та протидії протягом п’яти робочих днів із дня отримання нею від Національного банку листа про погодження Національним банком такої угоди або надання зауважень та/або пропозицій до такої угоди.
( Абзац перший пункту 41 розділу VII в редакції Постанови Національного банку № 19 від 09.02.2024 )
Національний банк за невиконання або неналежне виконання установою умов угоди про врегулювання наслідків вчинення порушення законодавства у сфері запобігання та протидії має право застосувати інший захід впливу, передбачений в частині третій статті 32 Закону та цим Положенням.
42. Установа протягом дії угоди про врегулювання наслідків вчинення порушення законодавства у сфері запобігання та протидії має право ініціювати внесення змін до такої угоди щодо строків виконання та/або переліку заходів, які установа зобов’язується вжити, за наявності обґрунтованих пропозицій.
Національний банк розглядає звернення установи щодо внесення змін до угоди про врегулювання наслідків вчинення порушення законодавства у сфері запобігання та протидії, проєкт змін до такої угоди в порядку, визначеному в пункті 38 розділу VII цього Положення.
Установа протягом п’яти робочих днів із дня отримання від Національного банку листа із зауваженнями до проєкту змін до угоди про врегулювання наслідків вчинення порушення законодавства у сфері запобігання та протидії доопрацьовує проєкт змін до зазначеної угоди з урахуванням письмових зауважень Національного банку.
Національний банк протягом дії угоди про врегулювання наслідків вчинення порушення законодавства у сфері запобігання та протидії має право ініціювати внесення змін до зазначеної угоди в частині переліку заходів та/або строків їх виконання за наявності обґрунтованих підстав. Унесення змін до угоди про врегулювання наслідків вчинення порушення законодавства у сфері запобігання та протидії, ініційованих Національним банком, здійснюється в порядку, визначеному в пункті 38 розділу VII цього Положення.
Зміни до угоди про врегулювання наслідків вчинення порушення законодавства у сфері запобігання та протидії оформляються як додаток до зазначеної угоди відповідно до вимог, визначених у розділі VII цього Положення.
( Пункт 42 розділу VII в редакції Постанови Національного банку № 19 від 19.02.2024 )