Офіційно опубліковано 24.04.2024
Правління Національного банку України
П О С Т А Н О В А
23.04.2024 № 47 |
Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 23 березня 2022 року № 60
Відповідно до статей 7, 15, 44, 55, 56 Закону України "Про Національний банк України", статті 18 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення", статті 11 Закону України "Про валюту і валютні операції", статей 1, 4, 5 Закону України "Про санкції", Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні"", з метою визначення додаткових особливостей виконання окремих вимог законодавства у сфері фінансового моніторингу, валютного нагляду, нагляду у сфері реалізації спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) протягом дії воєнного стану Правління Національного банку України
постановляє:
1. Унести до постанови Правління Національного банку України від 23 березня 2022 року № 60 "Про особливості виконання окремих вимог законодавства у сфері фінансового моніторингу, валютного нагляду, нагляду з питань реалізації і моніторингу ефективності персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) протягом дії воєнного стану" (зі змінами) такі зміни:
1) заголовок викласти в такій редакції:
"Про особливості виконання окремих вимог законодавства у сфері фінансового моніторингу, валютного нагляду, нагляду у сфері реалізації спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) протягом дії воєнного стану";
2) в абзаці першому підпункту 1 пункту 2 слова "восьмої", "дев'ятої" замінити відповідно словами "дев'ятої", "десятої";
3) у пункті 6:
підпункт 1 доповнити новим абзацом такого змісту:
"СПФМ документально підтверджує факт встановлення/неможливості встановлення контакту з клієнтом з метою здійснення актуалізації даних про клієнта;";
у підпункті 2 слова "з використанням" замінити словами ", включаючи використання";
4) пункти 7 - 12-9 замінити двадцятьма вісьма новими пунктами 7 - 12-22 такого змісту:
"7. СПФМ під час надання банківських або інших фінансових послуг/встановлення ділових відносин мають право прийняти від фізичної особи ідентифікаційний документ, строк дії якого закінчився не більше ніж за 30 днів до 24 лютого 2022 року та після 24 лютого 2022 року, а також до якого не вклеєно фотокартку особи в разі досягнення нею 25- чи 45-річного віку, строк вклеювання до якого настав не більше ніж за 30 днів до 24 лютого 2022 року та після 24 лютого 2022 року, та якщо у фізичної особи немає іншого документа, що посвідчує особу.
8. СПФМ мають забезпечити актуалізацію раніше отриманих даних про клієнта в частині ідентифікаційних документів клієнта, зазначених у пункті 7 цієї постанови, строк дії яких закінчився або до яких своєчасно не вклеєна фотокартка, у порядку, визначеному в Положенні № 65 та Положенні № 107, та з урахуванням пункту 6 цієї постанови.
9. Банки України під час відеоверифікації можуть отримувати від фізичної особи пенсійне посвідчення як додатковий документ, визначений у підпункті 2 пункту 12 додатка 3 до Положення № 65.
10. Національний банк України на період дії воєнного стану здійснює безвиїзний нагляд, виїзні перевірки у сфері фінансового моніторингу, валютного нагляду, нагляду у сфері реалізації спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), дотримання вимог нормативно-правових актів Національного банку України, що визначають особливості функціонування банківської системи України в разі введення воєнного стану в частині здійснення валютних операцій та виконання окремих вимог законодавства у сфері фінансового моніторингу, відповідно до Положення про порядок організації та здійснення нагляду у сфері фінансового моніторингу, валютного нагляду, нагляду у сфері реалізації спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), затвердженого постановою Правління Національного банку України від 30 червня 2020 року № 90 (у редакції постанови Правління Національного банку України від 04 квітня 2024 року № 37) (далі - Положення № 90), з урахуванням особливостей, визначених цією постановою.
11. Абзац другий пункту 34 розділу ІІ та пункти 100-104 розділу V Положення № 90 не застосовуються до суб'єкта, зазначеного в пункті 1 розділу I Положення № 90 (далі - Суб'єкт), та Національного банку України.
12. Особою, уповноваженою представляти інтереси Суб'єкта на час проведення його виїзної перевірки, для цілей цієї постанови вважається керівник Суб'єкта або в разі його відсутності особа, уповноважена керівником Суб'єкта або відповідним органом управління Суб'єкта представляти інтереси Суб'єкта на час проведення виїзної перевірки.
12-1. Керівник Суб'єкта з метою створення умов для проведення виїзної перевірки в разі своєї тимчасової відсутності/неможливості виконувати свої обов'язки зобов'язаний призначити посадову особу, яка виконуватиме обов'язки керівника Суб'єкта на період тимчасової відсутності керівника Суб'єкта, та/або призначити особу, уповноважену представляти інтереси Суб'єкта на час проведення виїзної перевірки.
12-2. Адреса місцезнаходження Суб'єкта, що є банком, для цілей цієї постанови визначається згідно з даними:
1) Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР) у частині юридичної адреси такого Суб'єкта;
2) розміщеними на сторінці офіційного Інтернет-представництва Національного банку України в частині адреси відокремлених структурних підрозділів такого Суб'єкта;
3) наданими таким Суб'єктом Національному банку України (включаючи дані у відповідь на надіслане такому Суб'єкту повідомлення про проведення планової виїзної перевірки або на запит Національного банку України), якщо вони надані не пізніше ніж за п'ять робочих днів до початку виїзної перевірки.
12-3. Адреса місцезнаходження Суб'єкта (крім банків) для цілей цієї постанови визначається згідно з даними:
1) ЄДР;
2) наданими таким Суб'єктом Національному банку України (включаючи дані у відповідь на надіслане такому Суб'єкту повідомлення про проведення планової виїзної перевірки або на запит Національного банку України), якщо вони надані не пізніше ніж за п'ять робочих днів до початку виїзної перевірки.
Члени інспекційної групи керуються інформацією з ЄДР під час визначення наявності (відсутності) такого Суб'єкта за місцезнаходженням, якщо такий Суб'єкт змінив місцезнаходження і не надіслав повідомлення Національному банку України про таку зміну.
12-4. Національний банк України має право надіслати Суб'єкту письмовий запит щодо визначення адреси місцезнаходження Суб'єкта, яка використовуватиметься для проведення виїзної перевірки.
12-5. Суб'єкт зобов'язаний подати Національному банку України документи/копії документів, засвідчені в порядку, установленому законодавством України, які підтверджують право володіння або користування приміщенням за адресою місцезнаходження Суб'єкта, якщо адреса місцезнаходження такого Суб'єкта, яка використовуватиметься для проведення виїзної перевірки, визначається згідно з даними, наданими таким Суб'єктом Національному банку України.
12-6. Особа, уповноважена представляти інтереси Суб'єкта на час проведення виїзної перевірки, зобов'язана прибути за адресою місцезнаходження Суб'єкта протягом першого дня виїзної перевірки.
12-7. Керівник або заступник керівника інспекційної групи складає акт про відмову в проведенні виїзної перевірки (далі - акт про відмову) у разі відмови Суб'єкта в проведенні виїзної перевірки Національним банком України в разі настання одного, кількох або всіх випадків:
1) недопуск членів інспекційної групи до здійснення виїзної перевірки за адресою місцезнаходження Суб'єкта;
2) ненадання Суб'єктом документів, інформації з питань, які підлягають виїзній перевірці, що унеможливлює проведення виїзної перевірки;
3) відмова в доступі до приміщень за адресою місцезнаходження Суб'єкта, а також приміщень, що використовуються з метою надання послуг/ведення діяльності Суб'єкта;
4) відсутність за адресою місцезнаходження Суб'єкта протягом першого дня виїзної перевірки особи, уповноваженої представляти інтереси Суб'єкта на час проведення виїзної перевірки;
5) інші випадки, що свідчать про відмову в проведенні виїзної перевірки.
12-8. Акт про відмову складається під час виїзної перевірки в паперовій формі не менше ніж у двох примірниках або у формі електронного документа та підписується керівником, заступником керівника інспекційної групи (одним із них у разі тимчасової відсутності іншого), членами інспекційної групи.
12-9. В акті про відмову зазначаються:
1) дата його складання;
2) місце його складання;
3) час його складання;
4) його реєстраційний номер;
5) дата і номер наказу про проведення виїзної перевірки;
6) вид виїзної перевірки (планова чи позапланова);
7) період, що підлягав виїзній перевірці;
8) строк проведення виїзної перевірки;
9) організаційно-правова форма Суб'єкта;
10) найменування Суб'єкта;
11) ідентифікаційний код Суб'єкта;
12) адреса місцезнаходження Суб'єкта;
13) дата та час прибуття інспекційної групи за адресою місцезнаходження Суб'єкта;
14) факт вручення/невручення за адресою місцезнаходження Суб'єкта копії наказу про проведення виїзної перевірки в паперовій формі (у визначених у підпункті 2 пункту 16 та підпункті 3 пункту 23 розділу ІІ Положення № 90 випадках);
15) факт надсилання/отримання (доставки) наказу про проведення виїзної перевірки у формі електронного документа/копії наказу про проведення виїзної перевірки в паперовій формі (у визначених в абзаці першому пункту 15, підпункті 1 пункту 16 та підпунктах 1 та 2 пункту 23 розділу ІІ Положення № 90 випадках);
16) прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), посада особи, уповноваженої представляти інтереси Суб'єкта на час проведення виїзної перевірки, якій за адресою місцезнаходження Суб'єкта вручено копію наказу про проведення виїзної перевірки (у визначених у підпункті 2 пункту 16 та підпункті 3 пункту 23 розділу ІІ Положення № 90 випадках);
17) причини невручення за адресою місцезнаходження Суб'єкта копії наказу про проведення виїзної перевірки (у визначених у підпункті 2 пункту 16 та підпункті 3 пункту 23 розділу ІІ Положення № 90 випадках);
18) детальний опис фактів відмови Суб'єкта в проведенні виїзної перевірки, включаючи:
недопуск членів інспекційної групи до здійснення виїзної перевірки за адресою місцезнаходження Суб'єкта;
ненадання Суб'єктом документів, інформації з питань, які підлягають виїзній перевірці, що унеможливлює проведення виїзної перевірки;
відмова в доступі до приміщень за адресою місцезнаходження Суб'єкта, а також приміщень, що використовуються з метою ведення діяльності Суб'єкта;
відсутність за адресою місцезнаходження Суб'єкта протягом першого дня виїзної перевірки особи, уповноваженої представляти інтереси Суб'єкта на час проведення виїзної перевірки;
інші випадки, що свідчать про відмову в проведенні виїзної перевірки;
19) факт відмови особи, уповноваженої представляти інтереси Суб'єкта на час проведення виїзної перевірки, від отримання акта про відмову;
20) прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), посада особи, уповноваженої представляти інтереси Суб'єкта на час проведення виїзної перевірки, у присутності якої підписано акт про відмову (за наявності такої особи за адресою місцезнаходження Суб'єкта на момент складання акта про відмову);
21) інформація про склад інспекційної групи (із зазначенням прізвищ, ініціалів та посад), яка підписала акт про відмову/засвідчила факт відмови особи, уповноваженої представляти інтереси Суб'єкта на час проведення виїзної перевірки, від отримання першого примірника акта про відмову в паперовій формі за адресою місцезнаходження Суб'єкта;
22) інша інформація стосовно зафіксованих в акті про відмову фактів (за потреби).
12-10. Перший примірник акта про відмову в паперовій формі вручається особі, уповноваженій представляти інтереси Суб'єкта на час проведення виїзної перевірки, під підпис з проставленням відмітки про дату надання на другому примірнику такого акта, що залишається в керівника інспекційної групи (крім випадків, зазначених у пункті 12-11 цієї постанови).
12-11. Національний банк України не пізніше трьох робочих днів із дня складання надсилає Суб'єкту акт про відмову у формі електронного документа/копію акта про відмову в паперовій формі з електронного документа, засвідчену в порядку, установленому законодавством України, або перший примірник акта про відмову в паперовій формі засобами поштового зв'язку (із повідомленням про вручення) у разі:
1) відсутності за адресою місцезнаходження Суб'єкта протягом першого дня виїзної перевірки особи, уповноваженої представляти інтереси Суб'єкта на час проведення виїзної перевірки;
2) відмови особи, уповноваженої представляти інтереси Суб'єкта на час проведення виїзної перевірки, від отримання першого примірника акта про відмову в паперовій формі за адресою місцезнаходження Суб'єкта.
12-12. Суб'єкт протягом трьох робочих днів із дня отримання акта про відмову має право надати Національному банку України пояснення/обґрунтовані заперечення щодо зазначених в акті про відмову обставин у формі електронного документа або в паперовій формі з обов'язковим зазначенням причин відмови в проведенні виїзної перевірки та документальним підтвердженням зазначених обставин (за наявності).
12-13. Акт про відмову вважається доведеним до відома Суб'єкта або отриманим Суб'єктом і таким, що не має пояснень та заперечень, у разі настання одного або всіх випадків:
1) неотримання Суб'єктом із незалежних від Національного банку України причин акта про відмову протягом 10 робочих днів із дня надсилання акта про відмову у формі електронного документа або 15 робочих днів із дня надсилання першого примірника акта про відмову в паперовій формі/копії акта про відмову в паперовій формі з електронного документа, засвідченої в порядку, установленому законодавством України;
2) ненадання пояснень/обґрунтованих заперечень до акта про відмову в порядку та строки, визначені в пункті 12-12 цієї постанови.
12-14. Робочий день, що є наступним за днем складання акта про відмову, є датою дострокового припинення виїзної перевірки.
12-15. Рішення про застосування до Суб'єкта заходів впливу (далі -Рішення)/письмова вимога Національного банку України за результатами нагляду, здійсненого в порядку, визначеному Положенням № 90, оформляється як документ в електронній та/або паперовій формі в установленому Національним банком України порядку.
12-16. Національний банк України надсилає Рішення/письмову вимогу в такому порядку:
1) до банків - засобами "АРМ-НБУ-інформаційний" (для електронних документів із грифом обмеження доступу "Банківська таємниця").
Національний банк України має право здійснювати надсилання до банку примірника Рішення/оригіналу письмової вимоги в паперовій формі, копії Рішення/копії письмової вимоги в паперовій формі з електронних документів, засвідченої в порядку, установленому законодавством України, засобами поштового зв'язку рекомендованим листом із повідомленням про вручення;
2) до Суб'єктів (крім банків) за результатами нагляду у сфері фінансового моніторингу - у порядку, визначеному в пункті 12 розділу І Положення про застосування Національним банком України заходів впливу до установ за порушення законодавства з питань фінансового моніторингу, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 28 липня 2020 року № 106 (зі змінами) (далі - Положення № 106);
3) до Суб'єктів (крім банків) за результатами валютного нагляду - у порядку, визначеному в пункті 12-17 цієї постанови.
Пункт 15 розділу І Положення про валютний нагляд, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 03 січня 2019 року № 13 (зі змінами) (далі - Положення № 13), не застосовується до Національного банку України та Суб'єкта.
12-17. Національний банк України має право надсилати Суб'єкту (крім банків):
1) примірник Рішення/оригінал письмової вимоги в паперовій формі за результатами валютного нагляду - на поштову адресу Суб'єкта (крім банків) рекомендованим листом із повідомленням про вручення;
2) Рішення/письмову вимогу за результатами валютного нагляду, оформлене/оформлену у формі електронного документа, електронними каналами зв'язку Національного банку України;
3) копію Рішення/копію письмової вимоги за результатами валютного нагляду в паперовій формі з електронного документа, засвідчену в порядку, установленому законодавством України, на поштову адресу Суб'єкта (крім банків) рекомендованим листом із повідомленням про вручення.
12-18. Суб'єкт (крім банків) зобов'язаний повідомити Національний банк України електронними каналами зв'язку Національного банку України про отримання Рішення/письмової вимоги, зазначеного/зазначеної в пункті 12-17 цієї постанови, надісланого/надісланої електронними каналами зв'язку Національного банку України, не пізніше наступного робочого дня із дня надсилання Національним банком України такого Рішення/такої письмової вимоги.
12-19. Надіслане/надіслана Національним банком України Рішення/письмова вимога за результатами нагляду, здійсненого в порядку, визначеному Положенням№ 90, уважається доведеним/доведеною до відома Суб'єкта (отриманим/отриманою Суб'єктом) у разі неотримання його/її Суб'єктом з незалежних від Національного банку України причин. Днем доведення до відома Суб'єкта/отримання Суб'єктом Рішення/письмової вимоги в такому разі вважається:
1) п'ятий робочий день із дня, наступного за днем надсилання Національним банком України примірника Рішення/оригіналу письмової вимоги, оформленого в паперовій формі, або копії Рішення/копії письмової вимоги в паперовій формі з електронного документа, засвідченої в порядку, установленому законодавством України;
2) наступний робочий день із дня надсилання Національним банком України Рішення/письмової вимоги у формі електронного документа засобами "АРМ-НБУ-інформаційний", іншими електронними каналами зв'язку Національного банку України.
12-20. Національний банк України має право оприлюднити на сторінках офіційного Інтернет-представництва Національного банку України Рішення/письмову вимогу за результатами нагляду, здійсненого в порядку, визначеному Положенням № 90, у разі повернення рекомендованого листа з відміткою про невручення, неповідомлення Суб'єктом (крім банків) про отримання Рішення/письмової вимоги в електронній формі в строк, зазначений у пункті 12-18 цієї постанови, абзаці п'ятому пункту 12 розділу І Положення № 106.
12-21. Строки, визначені в пункті 31 розділу V, пункті 34 розділу VI Положення № 106, пунктах 22, 27 розділу II Положення № 13, можуть бути продовжені в Рішенні.
12-22. Представник/представники Суб'єкта не запрошується/не запрошуються на засідання колегіального органу, який утворений відповідно до статті 17 Закону України "Про Національний банк України" та якому Правлінням Національного банку України делеговані окремі повноваження щодо регулювання та нагляду (далі - Комітет), у разі розгляду на цьому засіданні пропозиції щодо незастосування заходів впливу до такого Суб'єкта.
Національний банк України доводить інформацію про прийняте рішення щодо незастосування заходів впливу до Суб'єкта шляхом направлення йому листа в порядку, визначеному в пункті 12-16 цієї постанови.
Розгляд питання про застосування заходів впливу до Суб'єкта здійснюється в порядку, установленому нормативно-правовими актами Національного банку України, якщо Комітетом не підтримано пропозицію, зазначену в абзаці першому пункту 12-22 цієї постанови.".
2. Національний банк України застосовує норми постанови Правління Національного банку України від 23 березня 2022 року № 60 "Про особливості виконання окремих вимог законодавства у сфері фінансового моніторингу, валютного нагляду, нагляду з питань реалізації і моніторингу ефективності персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) протягом дії воєнного стану" (зі змінами) у редакції, що діяла до набрання чинності цією постановою, під час проведення виїзних перевірок, що були розпочаті до дня набрання чинності цією постановою, та оформлення результатів таких виїзних перевірок.
3. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на заступника Голови Національного банку України Дмитра Олійника.
4. Постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її офіційного опублікування, та діє протягом періоду дії Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні".
Голова | Андрій ПИШНИЙ |
Інд. 25 |
(Текст взято з сайту НБУ http://www.bank.gov.ua/)