ЗАКОН УКРАЇНИ
Про Національне антикорупційне бюро України
(Відомості Верховної Ради (ВВР), 2014, № 47, ст.2051)( Із змінами, внесеними згідно із Законами № 1697-VII від 14.10.2014, ВВР, 2015, № 2-3, ст.12 № 1700-VII від 14.10.2014, ВВР, 2014, № 49, ст.2056 № 77-VIII від 28.12.2014, ВВР, 2015, № 11, ст.75 № 198-VIII від 12.02.2015, ВВР, 2015, № 17, ст.118 № 889-VIII від 10.12.2015, ВВР, 2016, № 4, ст.43 № 901-VIII від 23.12.2015, ВВР, 2016, № 4, ст.44 № 1774-VIII від 06.12.2016, ВВР, 2017, № 2, ст.25 № 1798-VIII від 21.12.2016, ВВР, 2017, № 7-8, ст.50 № 2475-VIII від 03.07.2018, ВВР, 2018, № 36, ст.272 )( Щодо визнання неконституційними окремих положень див. Рішення Конституційного Суду № 4-р(II)/2019 від 05.06.2019 )( Із змінами, внесеними згідно із Законами № 140-IX від 02.10.2019, ВВР, 2019, № 47, ст.311 № 187-IX від 04.10.2019, ВВР, 2019, № 50, ст.352 № 263-IX від 31.10.2019, ВВР, 2020, № 2, ст.5 № 524-IX від 04.03.2020, ВВР, 2020, № 38, ст.279 № 720-IX від 17.06.2020, ВВР, 2020, № 47, ст.408 )( Щодо визнання неконституційними окремих положень див. Рішення Конституційного Суду № 11-р/2020 від 16.09.2020 )( Із змінами, внесеними згідно із Законами № 1498-IX від 01.06.2021, ВВР, 2021, № 31, ст.253 - вводиться в дію з 15.12.2021 № 1587-IX від 30.06.2021 № 1780-IX від 23.09.2021, ВВР, 2021, № 51, ст.421 № 1810-IX від 19.10.2021, ВВР, 2021, № 52, ст.428 № 2582-IX від 07.09.2022 № 2849-IX від 13.12.2022 № 3502-IX від 08.12.2023 )( У тексті розділу I слова "декларація про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру" в усіх відмінках замінено словами "декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування" у відповідному відмінку згідно із Законом № 198-VIII від 12.02.2015 )( У тексті Закону слова "засоби масової інформації" у всіх відмінках і числах замінено словом "медіа" згідно із Законом № 2849-IX від 13.12.2022 )( Установити, що чисельність працівників Національного антикорупційного бюро України в межах, визначених частиною шостою статті 5 цього Закону, збільшується поетапно: з 1 січня 2024 року - на 100 осіб, з них 10 осіб - державні службовці; з 1 січня 2025 року - на 100 осіб, з них 20 осіб - державні службовці; з 1 січня 2026 року - на 100 осіб, з них 20 осіб - державні службовці згідно із Законом № 3502-IX від 08.12.2023 )
Цей Закон визначає правові основи організації та діяльності Національного антикорупційного бюро України.
Розділ I
ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Стаття 1. Статус Національного антикорупційного бюро України
1. Національне антикорупційне бюро України (далі - Національне бюро) є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, на який покладається попередження, виявлення, припинення, розслідування та розкриття корупційних та інших кримінальних правопорушень, віднесених до його підслідності, а також запобігання вчиненню нових.
( Абзац перший частини першої статті 1 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1810-IX від 19.10.2021 )
Завданням Національного бюро є протидія корупційним та іншим кримінальним правопорушенням, які вчинені вищими посадовими особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та становлять загрозу національній безпеці, а також вжиття інших передбачених законом заходів щодо протидії корупції.
( Абзац другий частини першої статті 1 із змінами, внесеними згідно із Законами № 263-IX від 31.10.2019, № 1810-IX від 19.10.2021 )( Частину другу статті 1 виключено на підставі Закону № 1810-IX від 19.10.2021 )
3. Національне бюро утворюється і здійснює свою діяльність відповідно до цього Закону.
( Статтю 1 доповнено частиною третьою згідно із Законом № 1810-IX від 19.10.2021 )
Стаття 2. Правова основа діяльності Національного бюро
1. Правову основу діяльності Національного бюро становлять Конституція України, міжнародні договори України, цей та інші закони України, а також прийняті відповідно до них інші нормативно-правові акти.
Закон України "Про Кабінет Міністрів України", Закон України "Про центральні органи виконавчої влади" та інші нормативно-правові акти, що регулюють діяльність органів виконавчої влади, а також Закон України "Про державну службу" застосовуються до Національного бюро, його службовців, осіб начальницького складу та інших працівників в частині, що не суперечить цьому Закону. У разі колізій між нормами цього Закону та інших законів і нормативно-правових актів, застосовуються норми цього Закону.
( Частину першу статті 2 доповнено абзацом другим згідно із Законом № 1810-IX від 19.10.2021 )
Стаття 3. Основні принципи діяльності Національного бюро
1. Основними принципами діяльності Національного бюро є:
1) верховенство права;
2) повага та дотримання прав і свобод людини і громадянина;
3) законність;
4) безсторонність та справедливість;
5) незалежність Національного бюро та його працівників;
6) підконтрольність і підзвітність суспільству та визначеним законом державним органам;
7) відкритість для демократичного цивільного контролю;
8) політична нейтральність і позапартійність;
9) взаємодія з іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, громадськими об’єднаннями.
Стаття 4. Гарантії незалежності Національного бюро
1. Незалежність Національного бюро у його діяльності гарантується:
1) особливим порядком конкурсного відбору Директора Національного бюро та вичерпним переліком підстав припинення повноважень Директора Національного бюро, які визначені цим Законом;
2) конкурсними засадами відбору інших працівників Національного бюро, їх особливим правовим та соціальним захистом, належними умовами оплати праці;
3) установленим законом порядком фінансування та матеріально-технічного забезпечення Національного бюро;
4) визначеними законом засобами забезпечення особистої безпеки працівників Національного бюро, їх близьких родичів, майна;
5) іншими засобами, визначеними цим Законом.
2. Використання Національного бюро в партійних, групових чи особистих інтересах не допускається. Діяльність політичних партій у Національному бюро забороняється.
3. Забороняється незаконне втручання державних органів, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, політичних партій, громадських об’єднань, інших фізичних або юридичних осіб у діяльність Національного бюро.
Будь-які письмові чи усні вказівки, вимоги, доручення тощо, спрямовані до Національного бюро чи його працівників, які стосуються організації діяльності Національного бюро, зокрема прийняття нормативно-правових актів, безпосереднього здійснення повноважень Національного бюро, визначених законом, та питань досудового розслідування у конкретному кримінальному провадженні і не передбачені Кримінальним процесуальним кодексом України, є неправомірними та не підлягають виконанню. У разі отримання такої вказівки, вимоги, доручення тощо працівник Національного бюро невідкладно інформує про це в письмовій формі Директора Національного бюро.
( Абзац другий частини третьої статті 4 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1810-IX від 19.10.2021 )
4. Діяльність Національного бюро спрямовується і координується безпосередньо Кабінетом Міністрів України в межах і в порядку, встановлених цим Законом.
Кабінет Міністрів України спрямовує і координує діяльність Національного бюро виключно у такий спосіб:
1) схвалення проекту Антикорупційної стратегії та затвердження державної програми з її реалізації;
2) розроблення проектів законів про Державний бюджет України та про внесення змін до Державного бюджету України, що передбачають фінансування Національного бюро в обсязі, необхідному для ефективного виконання його повноважень;
3) отримання та розгляд письмового звіту про діяльність Національного бюро, передбаченого статтею 26 цього Закону;
4) затвердження Положення про Раду громадського контролю при Національному бюро та про порядок її формування;
5) призначення осіб до складу Комісії з проведення зовнішньої незалежної оцінки (аудиту) ефективності діяльності Національного бюро відповідно до статті 26 цього Закону;
6) здійснення інших повноважень, визначених цим Законом.
Положення про Національне антикорупційне бюро України Кабінетом Міністрів України не затверджується.
Без будь-яких погоджень з Кабінетом Міністрів України, іншими органами державної влади, їх посадовими особами Директор Національного бюро затверджує положення про структурні підрозділи, посадові інструкції працівників Національного бюро.
( Статтю 4 доповнено частиною четвертою згідно із Законом № 1810-IX від 19.10.2021 )
5. Акти Національного бюро не можуть бути скасовані повністю чи в окремій частині Кабінетом Міністрів України.
( Статтю 4 доповнено частиною п'ятою згідно із Законом № 1810-IX від 19.10.2021 )
6. Нормативно-правові акти Національного бюро набирають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено такими актами, але не раніше дня їх офіційного опублікування.
Інші акти Національного бюро набирають чинності з дня їх прийняття, якщо такими актами не встановлено інший строк набрання ними чинності, але не раніше дня їх прийняття, та доводяться до відома осіб, на яких поширюється дія таких актів, у встановленому Національним бюро порядку.
Акти Національного бюро (крім інформації з обмеженим доступом) оприлюднюються шляхом їх розміщення на офіційному веб-сайті Національного бюро.
Державна реєстрація актів Національного бюро Міністерством юстиції України не здійснюється.
Нормативно-правові акти Національного бюро включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів України.
( Статтю 4 доповнено частиною шостою згідно із Законом № 1810-IX від 19.10.2021 )
Стаття 5. Загальна структура і чисельність Національного бюро
1. Національне бюро складається з центрального і територіальних управлінь.
Національне бюро є юридичною особою публічного права.
Центральне управління Національного бюро знаходиться у місті Києві.
( Частину першу статті 5 доповнено абзацом третім згідно із Законом № 1810-IX від 19.10.2021 )( Частина перша статті 5 в редакції Закону № 198-VIII від 12.02.2015 )
2. Для забезпечення виконання завдань Національного бюро його Директор утворює своїм рішенням не більше семи територіальних управлінь Національного бюро, юрисдикція яких охоплює визначені в рішенні області України, Автономну Республіку Крим, міста Київ та Севастополь.
Директор Національного бюро, у випадку обґрунтованої необхідності, може утворювати своїм рішенням додаткові територіальні управління Національного бюро у межах області чи Автономної Республіки Крим.
Директор Національного бюро здійснює утворення, реорганізацію та ліквідацію територіальних управлінь Національного бюро відповідно до цього Закону.
( Частину другу статті 5 доповнено абзацом третім згідно із Законом № 1810-IX від 19.10.2021 )
Територіальні управління Національного бюро утворюються та діють як відокремлені підрозділи Національного бюро без утворення окремих юридичних осіб";
( Частину другу статті 5 доповнено абзацом четвертим згідно із Законом № 1810-IX від 19.10.2021 )( Частина друга статті 5 в редакції Закону № 198-VIII від 12.02.2015 )
3. Структура, штатний розклад, положення про структурні підрозділи, посадові інструкції працівників Національного бюро затверджуються Директором Національного бюро.
Вимоги Кабінету Міністрів України до формування структури апарату центрального органу виконавчої влади не поширюються на Національне бюро.
( Частину третю статті 5 доповнено абзацом другим згідно із Законом № 1810-IX від 19.10.2021 )( Частина третя статті 5 із змінами, внесеними згідно із Законом № 198-VIII від 12.02.2015; в редакції Закону № 187-IX від 04.10.2019 )
4. До структури управлінь Національного бюро можуть входити підрозділи детективів, що здійснюють оперативно-розшукові та слідчі дії, інформаційно-аналітичні, оперативно-технічні підрозділи, підрозділи, що здійснюють виявлення майна, яке може бути предметом конфіскації або спеціальної конфіскації, підрозділи швидкого реагування, забезпечення безпеки учасників кримінального судочинства та забезпечення безпеки працівників, представництва інтересів в іноземних юрисдикційних органах, експертні, фінансові, кадрові та інші підрозділи.
( Частина четверта статті 5 в редакції Закону № 198-VIII від 12.02.2015 )
5. Директор Національного бюро може створювати своїм рішенням комісії у складі працівників Національного бюро, прокурора Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, службових осіб інших державних органів, органів місцевого самоврядування, представників громадських об’єднань. Такі комісії вивчають питання щодо порушення прав осіб, які співпрацюють з Національним бюро, та виносять рекомендації щодо усунення зазначених порушень. Рекомендації таких комісій є обов’язковими для розгляду державними органами, органами місцевого самоврядування.
Порядок діяльності комісій визначається Директором Національного бюро.
( Статтю 5 доповнено новою частиною згідно із Законом № 198-VIII від 12.02.2015 )
6. Гранична чисельність центрального та територіальних управлінь Національного бюро становить 1000 осіб, у тому числі не більше 750 осіб начальницького складу.
( Частина шоста статті 5 в редакції Закону № 187-IX від 04.10.2019; із змінами, внесеними згідно із Законом № 3502-IX від 08.12.2023 )
Стаття 6. Директор Національного бюро
( Частину першу статті 6 виключено на підставі Закону № 1810-IX від 19.10.2021 )
2. Керівництво діяльністю Національного бюро здійснює його Директор, який призначається на посаду та звільняється з посади Кабінетом Міністрів України в порядку, визначеному цим Законом.
( Абзац перший частини другої статті 6 в редакції Законів № 198-VIII від 12.02.2015, № 1810-IX від 19.10.2021 )
Кабінет Міністрів України виключно за наявності підстав, визначених частиною четвертою цієї статті, приймає рішення про звільнення Директора Національного бюро з посади, якщо за нього проголосувало не менш як дві третини посадового складу Кабінету Міністрів України, визначеного відповідно до статті 6 Закону України "Про Кабінет Міністрів України".
( Частину другу статті 6 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 1810-IX від 19.10.2021 )
Директором Національного бюро може бути громадянин України, який має вищу юридичну освіту, стаж роботи в галузі права не менше десяти років, досвід роботи на керівних посадах в державних органах, установах, організаціях, у тому числі за кордоном, або в міжнародних організаціях не менше п’яти років, володіє державною мовою та здатний за своїми діловими та моральними якостями, освітнім і професійним рівнем, станом здоров’я виконувати відповідні службові обов’язки.
( Частину другу статті 6 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 1810-IX від 19.10.2021 )
Для цілей цього Закону:
( Абзац частини другої статті 6 в редакції Закону № 198-VIII від 12.02.2015 )
1) вищою юридичною освітою є освіта, здобута в Україні (або на території колишнього СРСР до 1 грудня 1991 року) за освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліста або магістра, а також вища юридична освіта за відповідним освітньо-кваліфікаційним рівнем, здобута в іноземних державах;
( Абзац частини другої статті 6 в редакції Закону № 198-VIII від 12.02.2015 )
2) стажем роботи в галузі права є стаж роботи особи за спеціальністю після здобуття нею вищої юридичної освіти за освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліста або магістра, а також вищої юридичної освіти за відповідним освітньо-кваліфікаційним рівнем, здобутої в іноземних державах.
( Абзац частини другої статті 6 в редакції Закону № 198-VIII від 12.02.2015 )
Не може бути призначена на посаду Директора Національного бюро особа, яка впродовж двох років до подання заяви на участь у конкурсі на зайняття цієї посади, незалежно від тривалості, входила до складу керівних органів політичної партії або знаходилася у трудових чи інших договірних відносинах з політичною партією.
Не може бути призначена на посаду Директора Національного бюро особа, яка не відповідає обмеженням, передбаченим пунктами 1-7, 9 частини першої статті 13 цього Закону.
( Абзац шостий частини другої статті 6 із змінами, внесеними згідно із Законами № 198-VIII від 12.02.2015, № 2475-VIII від 03.07.2018 )
Не може бути призначена на посаду Директора Національного бюро особа, яка не пройшла перевірку у порядку, встановленому Законом України "Про очищення влади", з метою відновлення довіри до влади та створення умов для побудови нової системи органів влади відповідно до європейських стандартів.
3. Директор Національного бюро призначається строком на сім років. Одна і та ж особа не може обіймати цю посаду два строки підряд.
4. Повноваження Директора Національного бюро припиняються у зв’язку із закінченням строку його повноважень або смертю.
( Абзац перший частини четвертої статті 6 із змінами, внесеними згідно із Законом № 198-VIII від 12.02.2015 )
Директор Національного бюро звільняється з посади в разі:
1) подання письмової заяви про припинення повноважень за власним бажанням;
2) призначення чи обрання на іншу посаду за його згодою;
3) досягнення шістдесяти п’яти років;
4) неможливості виконувати свої повноваження за станом здоров’я відповідно до висновку медичної комісії, що створюється за рішенням спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я;
5) набрання законної сили рішенням суду про визнання його недієздатним або обмеження його цивільної дієздатності, визнання його безвісно відсутнім чи оголошення його померлим;
6) набрання законної сили обвинувальним вироком суду стосовно нього;
7) припинення його громадянства України або виїзду на постійне місце проживання за межі України;
8) невідповідності обмеженням щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності, передбаченими Законом України "Про запобігання корупції", встановленим рішенням суду, що набрало законної сили;
9) невчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування;
10) набуття громадянства іншої держави;
11) наявності висновку Комісії з проведення зовнішньої незалежної оцінки (аудиту) ефективності діяльності Національного бюро, передбаченоїстаттею 26 цього Закону, про неефективність діяльності Національного бюро та неналежне виконання обов’язків його Директором;
( Частину четверту статті 6 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 198-VIII від 12.02.2015; із змінами, внесеними згідно із Законом № 1810-IX від 19.10.2021 )
12) наявності заборгованості зі сплати аліментів на утримання дитини, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за дванадцять місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання;
( Частину четверту статті 6 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 2475-VIII від 03.07.2018 )
13) набрання законної сили рішенням суду про визнання його активів чи активів, набутих за його дорученням іншими особами або в інших передбаченихстаттею 290 Цивільного процесуального кодексу України випадках, необґрунтованими та їх стягнення в дохід держави;
( Частину четверту статті 6 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 263-IX від 31.10.2019 )
14) порушення вимог Закону України "Про запобігання загрозам національній безпеці, пов’язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну та політичну вагу в суспільному житті (олігархів)" у частині подання, дотримання строків подання декларації про контакти.
( Частину четверту статті 6 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 1780-IX від 23.09.2021 )
Директора Національного бюро не може бути звільнено, а акт Кабінету Міністрів України про його призначення не може бути скасовано, крім підстав, зазначених у цій частині.
( Абзац частини четвертої статті 6 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1810-IX від 19.10.2021 )
5. Директор Національного бюро може бути відсторонений від посади лише з підстав та у порядку, встановлених Кримінальним процесуальним кодексом України.
( Статтю 6 доповнено частиною п'ятою згідно із Законом № 1810-IX від 19.10.2021 )
6. У разі припинення повноважень або звільнення Директора Національного бюро усі його повноваження, визначені цим Законом та іншими законами, здійснює перший заступник Директора Національного бюро, а в разі його відсутності - один із заступників Директора Національного бюро до дня призначення Директора Національного бюро у порядку, встановленому статтею 7 цього Закону.
У разі відсторонення Директора Національного бюро від посади усі його повноваження, визначені цим Законом та іншими законами, здійснює перший заступник Директора Національного бюро, а в разі його відсутності - один із заступників Директора Національного бюро.
( Статтю 6 доповнено частиною шостою згідно із Законом № 1810-IX від 19.10.2021 )
Стаття 7. Порядок конкурсного відбору та призначення Директора Національного бюро
1. Кандидати на посаду Директора Національного бюро визначаються комісією з проведення конкурсу на зайняття посади Директора Національного бюро (далі - Конкурсна комісія) відповідно до результатів відкритого конкурсного відбору на зайняття цієї посади (далі - конкурс). Участь у конкурсі можуть брати особи, що відповідають вимогам, визначеним у частині другій статті 6 цього Закону.
2. Організацію та проведення конкурсу здійснює Конкурсна комісія.
3. До складу Конкурсної комісії входять:
( Пункт 1 частини третьої статті 7 виключено на підставі Закону № 1810-IX від 19.10.2021 )
1-1) три особи, яких визначає Кабінет Міністрів України;
( Частину третю статті 7 доповнено пунктом 1-1 згідно із Законом № 1810-IX від 19.10.2021 )
2) три особи, яких визначає Кабінет Міністрів України на підставі пропозицій міжнародних та іноземних організацій, які відповідно до міжнародних або міждержавних угод протягом останніх трьох років до дня завершення строку повноважень Директора Національного бюро або до дня дострокового припинення його повноважень надавали Україні міжнародну технічну допомогу у сфері запобігання і протидії корупції.
( Пункт 2 частини третьої статті 7 в редакції Закону № 1810-IX від 19.10.2021 )( Пункт 3 частини третьої статті 7 виключено на підставі Закону № 1810-IX від 19.10.2021 )( Абзац шостий частини третьої статті 7 виключено на підставі Закону № 1810-IX від 19.10.2021 )( Абзац сьомий частини третьої статті 7 виключено на підставі Закону № 1810-IX від 19.10.2021 )
Міністерство закордонних справ України визначає перелік таких міжнародних та іноземних організацій не пізніше ніж за три місяці до завершення строку повноважень Директора Національного бюро або протягом трьох робочих днів з дня дострокового припинення його повноважень (звільнення) у порядку, встановленому цим Законом.
( Частину третю статті 7 доповнено абзацом восьмим згідно із Законом № 1810-IX від 19.10.2021 )
Зазначені міжнародні та іноземні організації погоджують пропозицію спільного списку кандидатів до складу Конкурсної комісії у складі не менше трьох осіб.
( Частину третю статті 7 доповнено абзацом дев'ятим згідно із Законом № 1810-IX від 19.10.2021 )
Рішення про визначення членів Конкурсної комісії приймається на відкритому засіданні Кабінету Міністрів України.
( Частину третю статті 7 доповнено абзацом десятим згідно із Законом № 1810-IX від 19.10.2021 )
Членами Конкурсної комісії можуть бути особи, які мають бездоганну ділову репутацію, високі професійні та моральні якості, суспільний авторитет, а також досвід роботи у сфері правоохоронної діяльності або діяльності у сфері протидії корупції не менше п’яти років.
( Частину третю статті 7 доповнено абзацом одинадцятим згідно із Законом № 1810-IX від 19.10.2021 )
Не можуть бути членами Конкурсної комісії особи, зазначені в пунктах 1-3 частини першої статті 13 цього Закону, та особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до Закону України "Про запобігання корупції".
( Частину третю статті 7 доповнено абзацом дванадцятим згідно із Законом № 1810-IX від 19.10.2021 )
Конкурсна комісія вважається повноважною в разі затвердження її в повному складі, передбаченому цією частиною.
( Частину третю статті 7 доповнено абзацом тринадцятим згідно із Законом № 1810-IX від 19.10.2021 )
Повноваження членів Конкурсної комісії припиняються у день набрання чинності рішенням Кабінету Міністрів України про призначення Директора Національного бюро.
( Частину третю статті 7 доповнено абзацом чотирнадцятим згідно із Законом № 1810-IX від 19.10.2021 )
Повноваження члена Конкурсної комісії припиняються достроково у разі:
( Частину третю статті 7 доповнено абзацом п'ятнадцятим згідно із Законом № 1810-IX від 19.10.2021 )
подання особистої заяви про припинення повноважень члена Конкурсної комісії;
( Частину третю статті 7 доповнено абзацом шістнадцятим згідно із Законом № 1810-IX від 19.10.2021 )
внесення Конкурсною комісією пропозиції про дострокове припинення повноважень її члена;
( Частину третю статті 7 доповнено абзацом сімнадцятим згідно із Законом № 1810-IX від 19.10.2021 )
набрання законної сили обвинувальним вироком суду щодо нього;
( Частину третю статті 7 доповнено абзацом вісімнадцятим згідно із Законом № 1810-IX від 19.10.2021 )
визнання його недієздатним або безвісно відсутнім;
( Частину третю статті 7 доповнено абзацом дев'ятнадцятим згідно із Законом № 1810-IX від 19.10.2021 )
його смерті.
( Частину третю статті 7 доповнено абзацом двадцятим згідно із Законом № 1810-IX від 19.10.2021 )
Рішення про дострокове припинення повноважень члена Конкурсної комісії приймає Кабінет Міністрів України та при цьому визначає члена Конкурсної комісії на заміну у порядку, встановленому цією частиною для визначення членів Конкурсної комісії";
( Частину третю статті 7 доповнено абзацом двадцять першим згідно із Законом № 1810-IX від 19.10.2021 )
4. Рішення Конкурсної комісії вважається прийнятим, якщо за нього на засіданні Конкурсної комісії проголосувало не менше чотирьох членів Конкурсної комісії, у тому числі не менше двох членів Конкурсної комісії, визначених Кабінетом Міністрів України на підставі пропозицій міжнародних та іноземних організацій, які відповідно до міжнародних або міждержавних угод протягом останніх трьох років до дня завершення строку повноважень Директора Національного бюро або до дня дострокового припинення його повноважень надавали Україні міжнародну технічну допомогу у сфері запобігання і протидії корупції.
У разі однакової кількості членів Конкурсної комісії, які підтримали рішення, та кількості членів Конкурсної комісії, які не підтримали його або утрималися під час голосування, або не брали участь у голосуванні незалежно від причин, голосування з відповідного питання проводиться повторно до прийняття рішення відповідно до абзацу першого цієї частини.
Якщо при проведенні повторних голосувань з відповідного питання рішення відповідно до абзацу першого цієї частини не прийнято протягом 24 годин з моменту першого голосування, вважається прийнятим рішення, за яке проголосувало не менше трьох членів Конкурсної комісії, у тому числі не менше двох членів Конкурсної комісії, визначених Кабінетом Міністрів України на підставі пропозицій міжнародних та іноземних організацій, які відповідно до міжнародних або міждержавних угод протягом останніх трьох років до дня завершення строку повноважень Директора Національного бюро або до дня дострокового припинення його повноважень надавали Україні міжнародну технічну допомогу у сфері запобігання і протидії корупції.
Член Конкурсної комісії може брати участь у її засіданні дистанційно в режимі відеоконференції.
( Частина четверта статті 7 в редакції Закону № 1810-IX від 19.10.2021 )
5. Голова та секретар Конкурсної комісії обираються нею з числа членів Конкурсної комісії.
Засідання Конкурсної комісії відкриті для представників медіа та журналістів. Забезпечується відео- та аудіофіксація і трансляція у режимі реального часу відповідної відео- та аудіоінформації із засідань Конкурсної комісії на офіційному веб-сайті Кабінету Міністрів України.
( Абзац другий частини п'ятої статті 7 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1810-IX від 19.10.2021 )
Інформація про час та місце проведення засідання Конкурсної комісії оприлюднюється на офіційному веб-сайті Кабінету Міністрів України не пізніше ніж за 48 години до його початку.
( Абзац третій частини п'ятої статті 7 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1810-IX від 19.10.2021 )
Роботу Конкурсної комісії забезпечує Секретаріат Кабінету Міністрів України. Фінансування діяльності Конкурсної комісії та її членів може здійснюватися за рахунок залучення міжнародної технічної допомоги.
( Абзац четвертий частини п'ятої статті 7 в редакції Закону № 1810-IX від 19.10.2021 )
6. Конкурсна комісія:
1) визначає та оприлюднює регламент своєї роботи, критерії та методику оцінки кандидатів на посаду Директора Національного бюро;
( Пункт 1 частини шостої статті 7 в редакції Законів № 198-VIII від 12.02.2015, № 1810-IX від 19.10.2021 )
2) розміщує оголошення про умови та строки проведення конкурсу;
( Пункт 2 частини шостої статті 7 в редакції Закону № 198-VIII від 12.02.2015 )
3) розглядає документи, подані особами для участі в конкурсі, досліджує матеріали стосовно кандидатів, проводить оцінку професійних знань та якостей кандидатів;
( Пункт 3 частини шостої статті 7 в редакції Закону № 198-VIII від 12.02.2015; із змінами, внесеними згідно із Законом № 1810-IX від 19.10.2021 )
4) відбирає за результатами тестування на знання законодавства, тестування загальних здібностей, виконання практичного завдання, інших визначених Конкурсною комісією тестувань та іспитів із загального числа кандидатів осіб, з якими проводить на своєму засіданні співбесіду щодо відповідності кандидата критеріям компетентності та доброчесності, та осіб, щодо яких проводиться спеціальна перевірка, передбачена Законом України "Про запобігання корупції", і перевірка, передбачена Законом України "Про очищення влади";
( Пункт 4 частини шостої статті 7 в редакції Закону № 198-VIII від 12.02.2015; із змінами, внесеними згідно із Законом № 1810-IX від 19.10.2021 )
5) відбирає шляхом відкритого голосування з числа кандидатів, які пройшли співбесіду та зазначені в пункті 4 цієї частини перевірки, трьох кандидатів, які згідно з обґрунтованим рішенням Конкурсної комісії мають найкращі професійний досвід, знання і якості для виконання службових обов’язків Директора Національного бюро; вносить на розгляд Прем’єр-міністру України подання стосовно трьох відібраних кандидатів на посаду Директора Національного бюро;
( Пункт 5 частини шостої статті 7 в редакції Законів № 198-VIII від 12.02.2015, № 1810-IX від 19.10.2021 )
6) оприлюднює інформацію про осіб, які подали заяву на участь у конкурсі, результати тестувань та іспитів стосовно кожного кандидата, а також інформацію про кандидатів, які були відібрані для проходження співбесіди, для проведення зазначених впункті 4 цієї частини перевірок, та про кандидатів, відібраних Конкурсною комісією для подання на розгляд Прем’єр-міністру України;
( Пункт частини шостої статті 7 в редакції Закону № 198-VIII від 12.02.2015; із змінами, внесеними згідно із Законом № 1810-IX від 19.10.2021 )
7) проводить повторний конкурс у разі відхилення всіх кандидатів у зв’язку з їх невідповідністю вимогам, що ставляться до Директора Національного бюро, або непроходженням відібраними кандидатами спеціальної перевірки чи перевірки, передбаченої Законом України "Про очищення влади".
Рішення Конкурсної комісії можуть бути оскаржені до суду лише з питань додержання встановленого цим Законом порядку організації та проведення конкурсу на зайняття посади Директора Національного бюро.
( Пункт 7 частини шостої статті 7 доповнено абзацом другим згідно із Законом № 1810-IX від 19.10.2021 )
Члени Конкурсної комісії з метою здійснення своїх повноважень мають право:
( Пункт 7 частини шостої статті 7 доповнено абзацом третім згідно із Законом № 1810-IX від 19.10.2021 )
збирати, перевіряти та аналізувати інформацію, у тому числі з обмеженим доступом (крім інформації, віднесеної до державної таємниці відповідно до Закону України "Про державну таємницю"), про кандидатів на посаду Директора Національного бюро;
( Пункт 7 частини шостої статті 7 доповнено абзацом четвертим згідно із Законом № 1810-IX від 19.10.2021 )
мати на період проведення конкурсу тимчасовий безкоштовний доступ до реєстрів, баз даних, держателем (адміністратором) яких є державні органи;
( Пункт 7 частини шостої статті 7 доповнено абзацом п'ятим згідно із Законом № 1810-IX від 19.10.2021 )
брати участь у засіданнях та інших заходах, що проводяться Конкурсною комісією;
( Пункт 7 частини шостої статті 7 доповнено абзацом шостим згідно із Законом № 1810-IX від 19.10.2021 )
звертатися до кандидатів на посаду Директора Національного бюро, а також до будь-яких інших фізичних чи юридичних осіб із запитом про надання пояснень, документів чи інформації, необхідних для розгляду кандидатів на посаду Директора Національного бюро;
( Пункт 7 частини шостої статті 7 доповнено абзацом сьомим згідно із Законом № 1810-IX від 19.10.2021 )
з метою збирання, перевірки та аналізу інформації, у тому числі з обмеженим доступом, користуватися допомогою помічників.
( Пункт 7 частини шостої статті 7 доповнено абзацом восьмим згідно із Законом № 1810-IX від 19.10.2021 )
Помічники зобов’язані забезпечувати захист і нерозголошення персональних даних, інформації з обмеженим доступом, що стала відома їм у зв’язку з виконанням відповідних обов’язків.
( Пункт 7 частини шостої статті 7 доповнено абзацом дев'ятим згідно із Законом № 1810-IX від 19.10.2021 )
Члени Конкурсної комісії зобов’язані:
( Пункт 7 частини шостої статті 7 доповнено абзацом десятим згідно із Законом № 1810-IX від 19.10.2021 )
забезпечувати захист і нерозголошення персональних даних, інформації з обмеженим доступом, що стала їм відома у зв’язку із здійсненням повноважень;
( Пункт 7 частини шостої статті 7 доповнено абзацом одинадцятим згідно із Законом № 1810-IX від 19.10.2021 )
брати участь у роботі Конкурсної комісії особисто без делегування своїх повноважень іншим особам, у тому числі іншим членам Конкурсної комісії;
( Пункт 7 частини шостої статті 7 доповнено абзацом дванадцятим згідно із Законом № 1810-IX від 19.10.2021 )
не використовувати в інших цілях, ніж для виконання своїх обов’язків як членів Конкурсної комісії, персональні дані та іншу інформацію, що стала їм відома у зв’язку з участю в роботі Конкурсної комісії;
( Пункт 7 частини шостої статті 7 доповнено абзацом тринадцятим згідно із Законом № 1810-IX від 19.10.2021 )
повідомляти Конкурсну комісію про те, що член Конкурсної комісії перебуває чи перебував в особистих чи ділових стосунках із кандидатом на посаду Директора Національного бюро та/або про наявність іншого конфлікту інтересів або обставин, що можуть вплинути на об’єктивність та безсторонність під час прийняття таким членом рішення стосовно такого кандидата та відмовлятися (заявляти самовідвід) від участі у збиранні інформації про такого кандидата і розгляді питання про нього.
( Пункт 7 частини шостої статті 7 доповнено абзацом чотирнадцятим згідно із Законом № 1810-IX від 19.10.2021 )( Пункт частини шостої статті 7 в редакції Закону № 198-VIII від 12.02.2015 )
7. Не пізніше ніж за два місяці до завершення строку повноважень Директора Національного бюро або упродовж 14 днів з дня дострокового припинення його повноважень (звільнення) у порядку, встановленому цим Законом, формується Конкурсна комісія.
Конкурсна комісія розміщує оголошення про умови та строки проведення конкурсу на зайняття посади Директора Національного бюро в загальнодержавних друкованих медіа та на офіційному веб-сайті Кабінету Міністрів України.
( Абзац другий частини сьомої статті 7 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1810-IX від 19.10.2021 )
8. Особа, яка претендує на участь у конкурсі, подає у визначений в оголошенні строк такі документи:
1) заяву про участь у конкурсі з наданням згоди на проведення спеціальної перевірки відповідно до Закону України "Про запобігання корупції" та на обробку персональних даних відповідно до Закону України "Про захист персональних даних";
2) автобіографію, що містить: прізвище, ім’я та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду (заняття), місце роботи, громадську роботу (у тому числі на виборних посадах), членство у політичних партіях, у тому числі в минулому, наявність трудових або будь-яких інших договірних відносин з політичною партією упродовж двох років, що передують поданню заяви (незалежно від тривалості), контактний номер телефону та адресу електронної пошти, відомості про наявність чи відсутність судимості;
( Пункт 2 частини восьмої статті 7 із змінами, внесеними згідно із Законом № 198-VIII від 12.02.2015 )
3) декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за рік, що передує року, в якому було оприлюднено оголошення про конкурс, за формою, що визначена Законом України "Про запобігання корупції";
3-1) заяву про відсутність заборгованості зі сплати аліментів на утримання дитини, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання;
( Частину восьму статті 7 доповнено пунктом 3-1 згідно із Законом № 2475-VIII від 03.07.2018 )
4) інші документи, передбачені законами України "Про державну службу", "Про запобігання корупції".
Відомості з поданих відповідно до цієї частини документів підлягають оприлюдненню упродовж трьох робочих днів після закінчення строку подання заяв на конкурс на офіційному веб-сайті Кабінету Міністрів України, крім відомостей, які відповідно до Закону України "Про запобігання корупції" віднесені до інформації з обмеженим доступом та відомостей про контактний номер телефону, адресу електронної пошти кандидата.
( Абзац сьомий частини восьмої статті 7 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1810-IX від 19.10.2021 )
9. Конкурсна комісія вносить подання стосовно трьох відібраних кандидатів на посаду Директора Національного бюро Прем’єр-міністру України, який зобов’язаний протягом п’яти днів з дня його внесення Конкурсною комісією внести на розгляд до Кабінету Міністрів України подання про призначення одного з відібраних Конкурсною комісією кандидатів на посаду Директора Національного бюро.
( Частина дев'ята статті 7 із змінами, внесеними згідно із Законом № 198-VIII від 12.02.2015; в редакції Закону № 1810-IX від 19.10.2021 )
10. Кабінет Міністрів України протягом десяти днів з дня внесення Прем’єр-міністром України подання про призначення кандидата на посаду Директора Національного бюро на відкритому засіданні призначає таку особу на посаду Директора Національного бюро.
У разі якщо Кабінет Міністрів України не прийняв рішення про призначення на посаду Директора Національного бюро особи, зазначеної в поданні Прем’єр-міністра України, він невідкладно вносить на розгляд до Кабінету Міністрів України подання стосовно трьох відібраних Конкурсною комісією кандидатів. У такому разі призначеною на посаду Директора Національного бюро вважається особа, кандидатуру якої на відкритому засіданні Кабінету Міністрів України, що проводиться невідкладно, під час рейтингового голосування підтримали найбільше членів Кабінету Міністрів України.
( Статтю 7 доповнено частиною десятою згідно із Законом № 1810-IX від 19.10.2021 )
Стаття 8. Повноваження Директора Національного бюро
1. Директор Національного бюро:
1) несе відповідальність за діяльність Національного бюро, зокрема законність здійснюваних Національним бюро оперативно-розшукових заходів, досудового розслідування, додержання прав і свобод осіб;
2) організовує роботу Національного бюро, визначає кількість заступників Директора Національного бюро та обов’язки першого заступника, заступників Директора Національного бюро;
( Пункт 2 частини першої статті 8 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1810-IX від 19.10.2021 )
3) координує і контролює діяльність його центрального та територіальних управлінь;
4) затверджує кошторис, структуру та штатну чисельність центрального та територіальних управлінь Національного бюро;
( Пункт 4 частини першої статті 8 із змінами, внесеними згідно із Законом № 187-IX від 04.10.2019 )
4-1) визначає відповідно до законодавства в межах граничної чисельності Національного бюро перелік посад, що підлягають заміщенню особами начальницького складу, граничних спеціальних звань за цими посадами;
( Частину першу статті 8 доповнено пунктом 4-1 згідно із Законом № 187-IX від 04.10.2019 )
5) видає у межах повноважень накази і розпорядження, дає доручення, які є обов’язковими для виконання працівниками Національного бюро;
6) призначає на посади та звільняє з посад працівників Національного бюро;
( Пункт 6 частини першої статті 8 в редакції Закону № 198-VIII від 12.02.2015 )
7) затверджує перспективні, поточні та оперативні плани роботи Національного бюро;
8) встановлює порядок реєстрації, оброблення, зберігання та знищення відповідно до законодавства отриманої Національним бюро інформації; вживає заходи із запобігання несанкціонованому доступу до інформації з обмеженим доступом, а також забезпечує додержання законодавства про доступ до публічної інформації, розпорядником якої є Національне бюро;
9) визначає порядок заохочення осіб, які надають допомогу в попередженні, виявленні, припиненні і розслідуванні кримінальних правопорушень, віднесених до підслідності Національного бюро;
10) вирішує питання про заохочення та накладення згідно з рішенням Дисциплінарної комісії Національного бюро дисциплінарних стягнень на працівників Національного бюро;
( Пункт 10 частини першої статті 8 в редакції Закону № 198-VIII від 12.02.2015 )