КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 10 березня 2017 р. № 142 Київ |
Деякі питання управління державними унітарними підприємствами та господарськими товариствами, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі
Відповідно до
статті 5, частини другої
статті 11-2 та частини другої
статті 11-3 Закону України "Про управління об’єктами державної власності" Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити такі, що додаються:
критерії, відповідно до яких утворення наглядової ради є обов’язковим на державних унітарних підприємствах та в господарських товариствах, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі (далі - критерії);
Порядок утворення, організації діяльності та ліквідації наглядової ради державного унітарного підприємства та її комітетів;
Порядок проведення конкурсного відбору кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради державного унітарного підприємства та їх призначення, а також проведення конкурсного відбору кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, що пропонуються суб’єктом управління об’єктами державної власності до обрання на посаду незалежних членів наглядової ради;
вимоги до незалежного члена наглядової ради державного унітарного підприємства та господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі;
кваліфікаційні вимоги до члена наглядової ради державного унітарного підприємства, господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі.
2-1. Установити, що затверджений цією постановою Порядок проведення конкурсного відбору кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради державного унітарного підприємства та їх призначення, а також проведення конкурсного відбору кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, що пропонуються суб’єктом управління об’єктами державної власності до обрання на посаду незалежних членів наглядової ради, не застосовується до конкурсного відбору кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради акціонерного товариства "Криворізька теплоцентраль" та до конкурсного відбору кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради акціонерного товариства "Дніпровська теплоелектроцентраль".
Установити, що затверджений цією постановою Порядок проведення конкурсного відбору кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради державного унітарного підприємства та їх призначення, а також проведення конкурсного відбору кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, які пропонуються суб’єктом управління об’єктами державної власності до обрання на посаду незалежних членів наглядової ради, не застосовується до конкурсного відбору кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради господарського товариства, акції якого передано до статутного капіталу акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України".
2-3. Установити, що затверджений цією постановою Порядок проведення конкурсного відбору кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради державного унітарного підприємства та їх призначення, а також проведення конкурсного відбору кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, що пропонуються суб’єктом управління об’єктами державної власності до обрання на посаду незалежних членів наглядової ради, не застосовується у разі прийняття суб’єктом управління об’єктами державної власності рішення щодо призначення/обрання на новий строк незалежного члена наглядової ради державного унітарного підприємства та господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, яка відповідає вимогам, визначеним у
Законі України "Про управління об’єктами державної власності", у разі, коли такий незалежний член наглядової ради відповідає вимогам, визначеним у Законах України
"Про управління об’єктами державної власності" та
"Про акціонерні товариства".
3. Суб’єктам управління об’єктами державної власності:
1) у п’ятнадцятиденний строк:
прийняти рішення про утворення наглядових рад на державних унітарних підприємствах, утворення яких є обов’язковим згідно з абзацами другим і третім критеріїв;
визначити доцільність утворення наглядових рад на державних унітарних підприємствах, утворення яких не є обов’язковим згідно з абзацами другим і третім критеріїв;
ініціювати проведення загальних зборів акціонерів (учасників) господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі (далі - господарські товариства), в яких утворення наглядових рад є обов’язковим згідно з абзацами другим і третім критеріїв, на яких розглянути питання про приведення їх установчих документів у відповідність з вимогами Закону України від 2 червня 2016 р.
№ 1405-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо управління об’єктами державної та комунальної власності" та затвердження положення про принципи формування наглядових рад;
розпочати після проведення загальних зборів акціонерів (учасників) господарських товариств відповідно до абзацу четвертого цього підпункту проведення конкурсного відбору кандидатів на посади незалежних членів наглядової ради господарського товариства;
2) внести до статутів державних унітарних підприємств зміни щодо утворення на них наглядових рад, затвердити положення про принципи формування наглядових рад, а також їх склад;
3) затвердити склад наглядових рад державних унітарних підприємств, у яких утворення наглядових рад є обов’язковим згідно з абзацами другим і третім критеріїв;
4) протягом 60 днів після завершення конкурсного відбору кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради господарського товариства забезпечити обрання (призначення) загальними зборами акціонерів (учасників) господарського товариства незалежних членів наглядової ради;
5) інформувати щокварталу Міністерство економіки про стан утворення наглядових рад на державних унітарних підприємствах і в господарських товариствах та затвердження їх складу.
( Абзац перший підпункту 5 пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ
№ 916 від 06.11.2019 )
Конкурсний відбір кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради та їх призначення (обрання) здійснюються одночасно з дотриманням принципу різноманітності складу наглядових рад з урахуванням компетенцій, якими володіють незалежні члени та представники держави в наглядових радах.
У разі набуття державою права власності на акції банку в результаті капіталізації банку або виведення з ринку неплатоспроможного банку за її участю відповідно до законодавства вимоги щодо початку проведення конкурсного відбору на посади незалежних членів наглядової ради починають застосовуватися до такого банку через два роки після набуття державою права власності на акції банку.
3-1. Суб’єктам управління об’єктами державної власності подавати до Міністерства економіки інформацію про:
припинення повноважень членів наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства - не пізніше ніж через п’ять днів після прийняття рішення про припинення повноважень;
закінчення строків контрактів з членами наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства - не пізніше ніж за один місяць до їх закінчення;
оголошення конкурсного відбору на посаду незалежного члена наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства разом з відповідними документами - не пізніше ніж через три дні після прийняття відповідного рішення;
необхідність визначення кандидата на вакантну посаду незалежного члена наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства, яке включене до переліку особливо важливих для економіки суб’єктів господарювання державного сектору економіки, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, призначення керівників та членів наглядових рад яких здійснюється за участю комітету з призначення керівників особливо важливих для економіки підприємств, згідно з додатком до Порядку проведення конкурсного відбору керівників суб’єктів господарювання державного сектору економіки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2008 р.
№ 777 (Офіційний вісник України, 2008 р., № 68, ст. 2266; 2019 р., № 97, ст. 3202), з числа потенційних кандидатів, включених до списку, який сформовано згідно з пунктом 32зазначеного Порядку протягом останніх 12 місяців до дати припинення контракту з незалежним членом наглядової ради, - не пізніше ніж через п’ять днів після її відкриття.
4. Суб’єктам управління об’єктами державної власності у разі проведення конкурсного відбору незалежного члена наглядової ради державного унітарного підприємства та господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, забезпечити залучення професійних консультантів з відбору персоналу на безоплатній або платній основі за рахунок коштів державного бюджету, коштів державного унітарного підприємства та господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, та інших джерел, не заборонених законодавством.
Прем'єр-міністр України | В.ГРОЙСМАН |
Інд. 25 | |
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 10 березня 2017 р. № 142
КРИТЕРІЇ,
відповідно до яких утворення наглядової ради є обов’язковим на державних унітарних підприємствах та в господарських товариствах, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі
Наглядова рада обов’язково утворюється на державних унітарних підприємствах та в господарських товариствах, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, за наявності одного з таких критеріїв:
вартість активів державного унітарного підприємства або господарського товариства згідно з даними останньої річної фінансової звітності перевищує 2 млрд. гривень;
розмір чистого доходу такого державного унітарного підприємства або господарського товариства згідно з даними останньої річної фінансової звітності перевищує 1,5 млрд. гривень;
розмір статутного капіталу новоутвореного державного унітарного підприємства, господарського товариства на дату його утворення перевищує 2 млрд. гривень;
кількість акціонерів - власників простих акцій такого господарського товариства становить 10 або більше осіб.
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 10 березня 2017 р. № 142
ПОРЯДОК
утворення, організації діяльності та ліквідації наглядової ради державного унітарного підприємства та її комітетів
1. Цей Порядок визначає процедуру утворення, організації діяльності та ліквідації наглядової ради державного унітарного підприємства (далі - наглядова рада) та її комітетів.
2. Суб’єкт управління об’єктами державної власності, що здійснює функції з управління державним унітарним підприємством (далі - суб’єкт управління), приймає рішення про утворення на державному унітарному підприємстві (далі - підприємство) наглядової ради згідно із затвердженими Кабінетом Міністрів України критеріями, відповідно до яких утворення наглядової ради є обов’язковим на державних унітарних підприємствах та в господарських товариствах, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі.
3. У разі утворення наглядової ради суб’єкт управління в установленому законодавством порядку:
затверджує відповідні зміни до статуту підприємства та положення про принципи формування наглядової ради;
затверджує умови оплати послуг членів наглядової ради в порядку, встановленому законодавством;
приймає рішення про проведення конкурсного відбору кандидатів на посади незалежних членів наглядової ради та визначає рекомендації щодо їх кваліфікації, досвіду та неупередженості;
визначає представників держави в наглядовій раді, які повинні відповідати вимогам щодо їх кваліфікації, досвіду та неупередженості;
затверджує положення про наглядову раду та її склад.
4. Компетенція наглядової ради, її кількісний склад, порядок скликання, проведення засідання, прийняття рішень та інші питання внутрішньої організації діяльності наглядової ради визначаються в статуті підприємства та положенні про наглядову раду.
5. Кількість членів наглядової ради не може бути менше ніж п’ять осіб та більше ніж 11 осіб.
6. Незалежні члени наглядової ради повинні становити більшість від її загального складу.
7. Строк повноважень члена наглядової ради становить три роки.
Незалежний член, представник держави наглядової ради підприємства, яка відповідає вимогам, визначеним у
Законі України "Про управління об’єктами державної власності", може бути призначений на новий строк до трьох років за рішенням суб’єкта управління.
У разі коли підприємство є особливо важливим для економіки підприємством згідно з абзацом першим пункту 1 Порядку проведення конкурсного відбору керівників суб’єктів господарювання державного сектору економіки, затвердженого
постановою Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2008 р. № 777 (Офіційний вісник України, 2008 р., № 68, ст. 2266; 2019 р., № 97, ст. 3202), і на цьому підприємстві утворена наглядова рада, яка відповідає вимогам, визначеним у
Законі України "Про управління об’єктами державної власності", рішення суб’єкта управління щодо призначення на новий строк до трьох років незалежного члена, представника держави погоджується з Кабінетом Міністрів України.
У разі коли Кабінет Міністрів України здійснює функції з управління підприємством, на якому утворена наглядова рада, яка відповідає вимогам, визначеним у
Законі України "Про управління об’єктами державної власності", призначення на новий строк до трьох років незалежного члена, представника держави наглядової ради такого підприємства здійснюється за рішенням Кабінету Міністрів України.
Незалежний член наглядової ради у разі прийняття суб’єктом управління рішення щодо призначення його на новий строк до трьох років не може входити до складу наглядової ради як незалежний член підприємства понад три строки підряд.
8. Член наглядової ради повинен відповідати вимогам, установленим
Законом України "Про управління об’єктами державної власності" та статутом підприємства протягом усього строку здійснення ним повноважень члена наглядової ради. Незалежний член наглядової ради додатково повинен відповідати вимогам до незалежного члена наглядової ради державного унітарного підприємства та господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
10. Суб’єкт управління затверджує умови цивільно-правових договорів та визначає особу, яка уповноважується на підписання таких договорів з членами наглядової ради. У разі укладення з членом наглядової ради підприємства цивільно-правового договору такий договір може бути оплатним або безоплатним.
11. Суб’єкт управління оцінює результати діяльності наглядової ради відповідно до показників ефективності діяльності, встановлених з урахуванням чітких цілей діяльності підприємства.
12. Повноваження члена наглядової ради можуть бути припинені достроково:
за ініціативою члена наглядової ради на підставі його письмової заяви з дотриманням зобов’язань, передбачених цивільно-правовим договором;
за ініціативою суб’єкта управління у випадках, виключний перелік яких передбачено статутом підприємства, положенням про наглядову раду.
13. Член наглядової ради, у тому числі незалежний, зобов’язаний невідкладно подати суб’єкту управління письмову заяву про припинення своїх повноважень у разі виявлення обставин невідповідності вимогам, установленим
Законом України "Про управління об’єктами державної власності" та статутом підприємства, положенням про наглядову раду.
14. Наглядову раду очолює голова, який обирається членами наглядової ради з їх числа простою більшістю голосів від її загального складу. Голова наглядової ради може бути переобраний у будь-який час за ініціативою більшості членів наглядової ради від її загального складу.
15. Повноваження голови наглядової ради визначаються статутом підприємства, положенням про наглядову раду. У разі неможливості здійснення головою наглядової ради своїх повноважень його повноваження здійснює один із членів наглядової ради, обраний простою більшістю голосів членів наглядової ради, якщо інше не передбачено статутом підприємства, положенням про наглядову раду.
16. Наглядова рада з числа її членів обов’язково утворює комітет з питань аудиту і комітет з питань призначень та визначення винагороди посадовим особам підприємства. Наглядова рада має право самостійно утворювати відповідно до статуту, положення про наглядову раду інші комітети, склад яких формується з числа членів наглядової ради. Більшість членів комітету наглядової ради є незалежними членами.
Повноваження комітетів наглядової ради визначаються положеннями про відповідні комітети, які затверджуються наглядовою радою згідно із статутом підприємства, положенням про наглядову раду.
17. Комітети наглядової ради з аудиту та з питань призначень і визначення винагороди посадовим особам підприємства очолюють незалежні члени наглядової ради.
18. Наглядова рада обирає корпоративного секретаря в установленому статутом та/або положенням про наглядову раду порядку. Повноваження корпоративного секретаря підприємства визначаються статутом підприємства та/або положенням про наглядову раду.
19. Планові засідання наглядової ради проводяться не менше одного разу на квартал відповідно до плану, затвердженого наглядовою радою.
20. Позапланові засідання наглядової ради можуть скликатися у будь-який час за ініціативою голови наглядової ради, будь-якого з членів наглядової ради або суб’єкта управління у триденний строк з моменту отримання наглядовою радою письмової мотивованої вимоги від ініціатора позапланового засідання разом з копіями документів/проектами рішень, що будуть розглядатися наглядовою радою, якщо інше не передбачено статутом підприємства.
21. Засідання наглядової ради вважається правоможним, якщо на ньому присутні більше половини членів наглядової ради від її загального складу.
22. Голова наглядової ради веде її засідання та організовує її роботу.
23. Під час голосування голова та кожен із членів наглядової ради мають один голос. У разі прийняття наглядовою радою рішення про укладення підприємством правочину, щодо вчинення якого є заінтересованість, члени наглядової ради, які є заінтересованими особами, не мають права голосу та не можуть будь-яким іншим чином брати участь у розгляді предмета питання.
24. Рішення наглядової ради приймається простою більшістю голосів членів наглядової ради, які беруть участь у засіданні та мають право голосу. При цьому член наглядової ради має право письмово викласти окрему думку з питань, що розглядаються. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос голови.
25. На вимогу члена наглядової ради в її засіданні або під час розгляду окремих питань порядку денного засідання можуть брати участь керівник підприємства та/або інші особи в порядку, встановленому положенням про наглядову раду.
26. На засіданнях наглядової ради ведуться протоколи, які підписуються всіма присутніми членами наглядової ради, включаючи голову, за винятком випадків, коли рішення приймаються шляхом заочного голосування (опитування).
27. Статут підприємства, положення про наглядову раду може передбачати порядок прийняття наглядовою радою рішення шляхом проведення заочного голосування (опитування).
28. Про прийняте рішення наглядова рада повідомляє керівнику підприємства та суб’єкту управління наступного дня після засідання.
29. Протоколи засідань наглядової ради зберігаються на підприємстві, копії - у суб’єкта управління.
30. Рішення наглядової ради, прийняті в межах її компетенції, обов’язкові для виконання підприємством.
31. Члени наглядової ради зобов’язані не допускати розголошення конфіденційної інформації, що стала їм відома в процесі виконання своїх функцій.
32. У разі коли за результатами двох останніх календарних років підряд підприємство не відповідає критеріям, відповідно до яких утворення наглядової ради є обов’язковим на державних унітарних підприємствах та в господарських товариствах, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, суб’єкт управління такого підприємства розглядає питання щодо доцільності продовження функціонування на ньому наглядової ради. За результатами розгляду суб’єкт управління може прийняти рішення про продовження функціонування наглядової ради на підприємстві або про її ліквідацію та у разі прийняття рішення про ліквідацію наглядової ради підприємства вносить зміни до статуту підприємства.
На підприємствах, які не відповідають зазначеним критеріям та на яких наглядова рада була утворена за рішенням суб’єкта управління, такий суб’єкт управління має право прийняти рішення про ліквідацію наглядової ради та забезпечити внесення відповідних змін до статуту підприємства.
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 10 березня 2017 р. № 142
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
)
ПОРЯДОК
проведення конкурсного відбору кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради державного унітарного підприємства та їх призначення, а також проведення конкурсного відбору кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, що пропонуються суб’єктом управління об’єктами державної власності до обрання на посаду незалежних членів наглядової ради
1. Цей Порядок визначає процедуру проведення конкурсного відбору з визначення кандидатів на посаду незалежних членів наглядової ради державного унітарного підприємства (далі - підприємство) та господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, зокрема банку в разі його капіталізації державою або виведення з ринку неплатоспроможного банку за участю держави (далі - товариство), що пропонуються суб’єктом управління об’єктами державної власності (далі - суб’єкт управління) до обрання на посаду незалежних членів наглядової ради.
2. У разі застосування на підприємстві, у товаристві однорівневої структури управління конкурсний відбір на посади незалежного члена ради директорів здійснюється із застосуванням пунктів 6-32 цього Порядку.
3. У разі перетворення підприємства незалежні члени наглядової ради відповідного суб’єкта господарювання, яких було обрано відповідно до цього Порядку, призначаються на відповідні посади до товариства - правонаступника без проведення нового конкурсного відбору на посади незалежних членів наглядової ради до кінця строку, на який їх було призначено до наглядової ради підприємства.
4. Конкурсний відбір кандидатів на посаду незалежних членів наглядової ради підприємства, товариства (далі - кандидати) здійснюється з дотриманням таких принципів: колективної придатності, різноманітності складу, рівності вимог, професійності, відкритості, прозорості.
Принцип колективної придатності полягає в тому, що за укомплектованості кількісного складу наглядової ради підприємства, товариства члени наглядової ради сукупно відповідають кваліфікаційним вимогам, а також додатковим кваліфікаційним вимогам до компетенцій, навичок та професійного досвіду з урахуванням потреб, виду та особливостей діяльності підприємства, товариства, що визначені статутом та/або положенням про наглядову раду, та/або положенням про принципи формування наглядової ради підприємства, товариства.
Принцип різноманітності складу полягає в тому, що призначення кожного кандидата у члени наглядової ради сприяє посиленню колективної придатності наглядової ради підприємства, товариства, зокрема збільшенню відповідності кваліфікаційним вимогам та додатковим кваліфікаційним вимогам, що визначені статутом та/або положенням про наглядову раду, та/або принципами формування наглядової ради підприємства, товариства, а також забезпеченню обрання до наглядової ради членів, що мають освіту, професійний досвід у різних сферах, а також є представниками різної статі, вікових та національних груп.
Принцип рівності вимог полягає в тому, що під час конкурсного відбору на посади незалежних членів наглядової ради до кандидатів незалежно від їх віку, статі, національності або політичних поглядів застосовуються однакові вимоги, процедури оцінювання, зокрема жодному кандидату не можуть надаватися будь-які неконкурентні переваги під час процедури відбору порівняно з іншими кандидатами.
Принцип професійності полягає в тому, що під час проведення конкурсного відбору на посади незалежних членів наглядової ради перевага надається кандидатам, компетенції, навички та професійний досвід яких найбільше відповідають додатковим кваліфікаційним вимогам, що визначені статутом та/або положенням про наглядову раду, та/або положенням про принципи формування наглядової ради підприємства, товариства.
Принцип відкритості полягає в тому, що у конкурсному відборі на посади незалежних членів наглядової ради може взяти участь будь-яка дієздатна особа, яка відповідає вимогам до посади.
Принцип прозорості полягає в тому, що інформація про початок конкурсного відбору на посади незалежних членів наглядової ради, порядок участі у відборі та його проходження, а також остаточні результати конкурсного відбору на посади незалежних членів наглядової ради належить до публічної інформації та підлягає оприлюдненню.
5. Конкурсний відбір на посади незалежних членів наглядової ради підприємства, товариства (далі - конкурсний відбір) здійснюється із застосуванням кваліфікаційнихвимог до члена наглядової ради державного унітарного підприємства, господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 березня 2017 р. № 142 "Деякі питання управління державними унітарними підприємствами та господарськими товариствами, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі" (Офіційний вісник України, 2017 р., № 24, ст. 686), - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 31 грудня 2025 р. № 1804 (далі - кваліфікаційні вимоги), а також кваліфікаційних вимог, що визначені статутом, положенням про наглядову раду та/або положенням про принципи формування наглядової ради (далі - додаткові кваліфікаційні вимоги), з урахуванням вимог до незалежних членів наглядових рад державних унітарних підприємств та господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 березня 2017 р. № 142.
Додаткові кваліфікаційні вимоги повинні передбачати, зокрема:
перелік сфер компетенції та сукупність професійних та інших навичок із зазначенням вимог до них;
перелік ознак, наявність яких може свідчити про наявність у кандидата конфлікту інтересів на посаді члена наглядової ради підприємства, товариства.
Наглядова рада підприємства, товариства (далі - наглядова рада) (у разі наявності) формує пропозиції щодо додаткових кваліфікаційних вимог та/або змін до них та подає їх на розгляд суб’єкту управління підприємства, загальним зборам акціонерів (учасників) товариства (далі - вищий орган управління підприємства, товариства). На основі отриманих пропозицій вищий орган управління підприємства, товариства приймає рішення про внесення змін до документа, який визначає такі вимоги.
Вищий орган управління підприємства, товариства не враховує пропозиції наглядової ради у разі невідповідності додаткових кваліфікаційних вимог та/або змін до них статуту, положенню про наглядову раду та/або положенню про принципи формування наглядової ради підприємства, товариства.
У разі коли наглядова рада протягом 25 робочих днів з дати відповідного рішення вищого органу управління підприємства, товариства не сформувала пропозиції щодо додаткових кваліфікаційних вимог та/або змін до них, вищий орган управління підприємства, товариства має право самостійно визначити додаткові кваліфікаційні вимоги та/або зміни до них.
Вимоги до кандидатів визначаються відповідно до кваліфікаційних вимог та додаткових кваліфікаційних вимог:
для підприємств, товариств, які включені до переліку особливо важливих для економіки підприємств, товариств державного сектору економіки, призначення членів наглядових рад яких здійснюється за участю комітету з призначення членів наглядових рад особливо важливих для економіки підприємств, визначених у додатку 1 (далі - особливо важливі для економіки підприємства, товариства), - комітетом з призначення членів наглядових рад особливо важливих для економіки підприємств, товариств (далі - комітет з призначення);
для інших підприємств, товариств - комісією з конкурсного відбору кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради підприємства, товариства (далі - комісія).
6. Початком відбору є дата прийняття рішення суб’єктом управління про оголошення конкурсного відбору незалежного члена наглядової ради. Конкурсний відбір на посади незалежних членів наглядової ради є завершеним з дня ухвалення комісією рішення про затвердження його результатів.
7. Суб’єкт управління приймає рішення про оголошення конкурсного відбору:
у разі прийняття вищим органом управління підприємства, товариства рішення про утворення наглядової ради - для визначення кандидатів для призначення на посади незалежних членів наглядової ради у кількості, необхідній для призначення на всі вакантні посади незалежних членів наглядової ради відповідно до визначеного кількісного складу наглядової ради;
у разі, коли залишилося не менш як 180 календарних днів до закінчення строку повноважень незалежного члена наглядової ради, - для визначення кандидатів для призначення замість членів наглядової ради, стосовно яких суб’єкт управління не планує переобрання (призначення) на новий строк у кількості, необхідній для призначення на всі вакантні посади незалежних членів наглядової ради відповідно до визначеного кількісного складу наглядової ради;
у разі дострокового припинення повноважень, зокрема подання незалежним членом наглядової ради особистої письмової заяви про припинення повноважень, - для визначення кандидатів для призначення замість члена наглядової ради, повноваження якого припинено достроково, у кількості, необхідній для призначення на всі вакантні посади незалежних членів наглядової ради відповідно до визначеного кількісного складу наглядової ради.
8. Підприємство, товариство інформує суб’єкт управління про закінчення строку повноважень незалежного члена наглядової ради не пізніше ніж за 180 календарних днів до закінчення строку повноважень незалежного члена наглядової ради. Особливо важливі для економіки підприємства, товариства інформують про це також Мінекономіки.
Підприємство, товариство інформує суб’єкт управління про дострокове припинення повноважень члена наглядової ради протягом двох робочих днів з дати такого припинення повноважень. Особливо важливі для економіки підприємства, товариства інформують про це також Мінекономіки.
9. Суб’єкт управління після отримання від підприємства, товариства повідомлення про закінчення строку повноважень незалежного члена наглядової ради, але не пізніше ніж за три місяці до закінчення строку повноважень незалежного члена наглядової ради може прийняти рішення про призначення його на новий строк відповідно до абзацу сьомого частини другої
статті 11-2 Закону України "Про управління об’єктами державної власності".
У разі коли суб’єкт управління не прийняв рішення про призначення на новий строк незалежного члена наглядової ради, суб’єкт управління не пізніше ніж за три місяці до закінчення строку повноважень незалежного члена наглядової ради приймає рішення про оголошення конкурсного відбору.
10. Суб’єкт управління після отримання від підприємства, товариства повідомлення про дострокове припинення повноважень незалежного члена наглядової ради не пізніше ніж протягом 10 робочих днів з дати дострокового припинення повноважень незалежного члена наглядової ради приймає рішення про оголошення конкурсного відбору.
11. Суб’єкт управління не пізніше ніж протягом 90 календарних днів з дати прийняття рішення про утворення наглядової ради приймає рішення про оголошення конкурсного відбору. Датою рішення про утворення наглядової ради є дата державної реєстрації змін до статуту підприємства, товариства, якими наглядова рада визначена як орган управління підприємства, товариства.
12. У разі коли суб’єкт управління не прийняв рішення про оголошення конкурсного відбору на посади незалежних членів наглядової ради особливо важливих для економіки підприємств, товариств у визначений пунктами 9-11 цього Порядку строк, таке рішення приймається Кабінетом Міністрів України. У такому випадку Мінекономіки протягом 10 робочих днів з дати, коли у Кабінету Міністрів України виникло право на прийняття такого рішення, подає Кабінетові Міністрів України проект рішення про оголошення конкурсного відбору на посади членів наглядової ради особливо важливих для економіки підприємств, товариств.
У разі коли Кабінет Міністрів України виконує повноваження суб’єкта управління щодо підприємства або функції загальних зборів щодо товариства, проект рішення Кабінету Міністрів України про оголошення конкурсного відбору розробляється центральним органом виконавчої влади, визначеним Кабінетом Міністрів України.
13. У рішенні суб’єкта управління про оголошення конкурсного відбору, крім конкурсного відбору на посади незалежних членів наглядової ради особливо важливих для економіки підприємств, товариств, зазначається:
повне найменування та ідентифікаційний код юридичної особи згідно з ЄДРПОУ;
кількість посад незалежних членів наглядової ради, які підлягають заміщенню;
інформація про те, чи буде залучено до процесу відбору професійного консультанта з добору персоналу;
склад комісії.
У разі коли суб’єкт управління приймає рішення про необхідність залучення професійного консультанта з добору персоналу, в рішенні також зазначається джерело, за рахунок якого здійснюється оплата його послуг. У разі коли суб’єктом управління визначено, що оплата послуг професійних консультантів з добору персоналу здійснюється за рахунок коштів підприємства, товариства, такий суб’єкт управління пропонує підприємству, товариству здійснити оплату таких послуг. У разі коли фінансовим планом підприємства, товариства не передбачено закупівлю відповідних послуг, у рішенні також зазначається пропозиція про внесення відповідних змін до фінансового плану підприємства, товариства.
Суб’єкт управління під час дії правового режиму воєнного стану в інтересах національної безпеки та оборони та/або з метою захисту державної таємниці може не зазначати у рішенні про оголошення конкурсного відбору окрему інформацію про підприємство, товариство у випадках, передбачених пунктом 159 Політики державної власності, затвердженої
постановою Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2024 р. № 1369 "Деякі питання Політики державної власності" (Офіційний вісник України, 2025 р., № 1, ст. 39).
14. У разі коли Кабінет Міністрів України виконує повноваження суб’єкта управління щодо підприємства або функції загальних зборів щодо товариства, центральний орган виконавчої влади, визначений Кабінетом Міністрів України, протягом семи робочих днів з дати прийняття рішення про оголошення конкурсного відбору подає Мінекономіки пропозиції щодо вимог до кандидатів, інформацію про фінансово-економічний стан підприємства, товариства за останній звітний рік, а саме: відомості про баланс (
форма № 1), звіт про фінансові результати (
форма № 2), звіт про рух коштів (
форма № 3), звіт про власний капітал (
форма № 4), примітки до річної фінансової звітності (
форма № 5).
15. Конкурсний відбір, крім конкурсного відбору на посади незалежних членів наглядової ради особливо важливих для економіки підприємств, товариств, здійснюється комісією.
Комісія:
не пізніше ніж протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем прийняття рішення про оголошення конкурсного відбору із застосуванням кваліфікаційних вимог, а також додаткових кваліфікаційних вимог, затверджує вимоги до посади та критерії оцінювання кандидатів на посади незалежних членів наглядової ради;
не пізніше ніж протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем прийняття рішення про оголошення конкурсного відбору, затверджує та оприлюднює на офіційному веб-сайті суб’єкта управління оголошення про проведення конкурсного відбору. У разі потреби строк затвердження та оприлюднення оголошення може бути продовжено за рішенням голови комісії на строк до 10 робочих днів;
приймає, реєструє та перевіряє документи, подані кандидатами, та ухвалює рішення про допуск кандидатів до конкурсного відбору або відхилення їх кандидатур за результатами перевірки документів;
надсилає разом із згодою на обробку персональних даних кандидатів запит до Національної поліції стосовно подання інформації щодо відсутності (наявності) у них судимості, заборони займати відповідні посади або провадити певні види діяльності;
перевіряє наявність/відсутність застосування до кандидата спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) відповідно до
Закону України "Про санкції";
проводить оцінку ділової репутації кандидатів, крім банків;
визначає переможця конкурсного відбору відповідно до критеріїв оцінювання;
подає суб’єкту управління протокол комісії про визначення переможця конкурсного відбору для затвердження його результатів;
письмово повідомляє учасникам конкурсного відбору про його результати;
має право звертатися до українських та/або іноземних асоціацій корпоративного управління, які провадять свою діяльність більше 10 років, крім тих, що зареєстровані в державі, яку визнано державою-агресором, щодо надання кандидатур, які відповідають критеріям оцінювання кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради;
оприлюднює на веб-сайті суб’єкта управління інформацію про результати (переможців) конкурсного відбору.
16. Оголошення про проведення конкурсного відбору складається українською та англійською мовами і містить такі відомості:
найменування та місцезнаходження підприємства, товариства, основні напрями його діяльності;
строк приймання заяв про участь у конкурсному відборі;
перелік документів, які необхідно подати кандидатам, та вимоги щодо їх оформлення;
дату і місце проведення конкурсного відбору та оприлюднення його результатів;
вимоги до кандидата, очікувані функції члена наглядової ради підприємства, товариства;
інформацію про фінансово-економічний стан підприємства, товариства, а саме: відомості про баланс (
форма № 1), звіт про фінансові результати (
форма № 2), звіт про рух коштів (
форма № 3), звіт про власний капітал (
форма № 4), примітки до річної фінансової звітності (
форма № 5); інформація, що стосується фінансово-економічного стану банку оприлюднюється за формами, встановленими Національним банком;
місце та адресу та/або адресу електронної пошти, на яку кандидат надсилає заяву про участь в конкурсному відборі та документи, зазначені у пункті 20 цього Порядку;
номер телефону контактної особи (контактних осіб) та адресу електронної пошти для довідок з питань, пов’язаних з участю у конкурсному відборі.
Суб’єкт управління під час дії правового режиму воєнного стану в інтересах національної безпеки та оборони та/або з метою захисту державної таємниці може не оприлюднювати в оголошенні окрему інформацію про підприємство, товариство у випадках, передбачених пунктом 159 Політики державної власності, затвердженої
постановою Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2024 р. № 1369 "Деякі питання Політики державної власності".
17. Суб’єкт управління утворює комісію, затверджує її склад, призначає голову та секретаря комісії з представників суб’єкта управління.
Комісія складається щонайменше з трьох членів, які мають право голосу, та секретаря. Голова та секретар комісії обов’язково призначаються з представників суб’єкта управління. Секретар комісії здійснює організаційно-технічну підтримку її роботи. У разі наявності та за згодою відповідного члена наглядової ради до складу комісії включається голова наглядової ради або голова комітету наглядової ради з питань призначень і винагород підприємства, товариства, в інтересах якого здійснюється конкурсний відбір на посади незалежних членів наглядової ради, за умови, що такий член наглядової ради не є кандидатом та не бере участь у конкурсному відборі на посаду незалежного члена наглядової ради.
Суб’єкт управління протягом трьох днів з дня, наступного за днем отримання від підприємства, товариства повідомлення про закінчення строку повноважень незалежного члена наглядової ради або про дострокове припинення повноважень незалежного члена наглядової ради, розсилає запрошення взяти участь у роботі комісії як спостерігач або член комісії з правом дорадчого голосу представникам міжнародних фінансових організацій та дипломатичних установ та/або професійних та галузевих асоціацій.
У разі коли протягом 10 робочих днів з дати надсилання запрошення відповідь (згода) взяти участь у роботі комісії як спостерігача або члена комісії з правом дорадчого голосу відсутня, суб’єкт управління має право утворити комісію без участі спостерігачів або членів комісії з правом дорадчого голосу.