| Прем'єр-міністр України | Ю. СВИРИДЕНКО |
| Інд. 25 | |
Документ підготовлено в системі iplex
Кабінет Міністрів України | Постанова від 31.12.2025 № 1804
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 31 грудня 2025 р. № 1804
Київ
Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо відбору членів наглядових рад та їх призначення на державних унітарних підприємствах та в господарських товариствах, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Внести до постанов Кабінету Міністрів України щодо відбору членів наглядових рад та їх призначення на державних унітарних підприємствах та в господарських товариствах, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, зміни, що додаються.
2. Установити, що зміни, затверджені цією постановою, застосовуються до банків, на які поширюється дія Закону України "Про управління об’єктами державної власності", через три місяці з дня опублікування цієї постанови.
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 31 грудня 2025 р. № 1804
ЗМІНИ,
що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України щодо відбору членів наглядових рад та їх призначення на державних унітарних підприємствах та в господарських товариствах, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі
1. У постанові Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2008 р. № 777 "Про проведення конкурсного відбору керівників суб’єктів господарювання державного сектору економіки" (Офіційний вісник України, 2008 р., № 68, ст. 2266 із наступними змінами):
1) у постанові:
у пункті 1-1 слова "та членів наглядової ради" виключити;
у пункті 1-2:
абзац перший викласти в такій редакції:
"1-2. Установити, що рішення про необхідність проведення конкурсного відбору для призначення керівника суб’єкта господарювання державного сектору економіки приймається міністерством, Фондом державного майна, іншим органом, що здійснює управління об’єктами державної власності, державним господарським об’єднанням, державною холдинговою компанією, іншою державною господарською організацією.";
абзац другий виключити;
2) у Порядку проведення конкурсного відбору керівників суб’єктів господарювання державного сектору економіки, затвердженому зазначеною постановою:
у пункті 1:
в абзаці першому слова і цифри ", та керівника, члена наглядової ради підприємства, яке включене до переліку особливо важливих для економіки суб’єктів господарювання державного сектору економіки, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, призначення керівників та членів наглядових рад яких здійснюється за участю комітету з призначення керівників особливо важливих для економіки підприємств, згідно з додатком" виключити;
в абзаці другому слова "та членів наглядових рад особливо важливих для економіки підприємств," виключити;
абзац третій після слова "підприємства" доповнити словами "або державні некомерційні товариства";
в абзаці першому пункту 2 слова і цифри "(крім керівників підприємств, які включені до переліку особливо важливих для економіки суб’єктів господарювання державного сектору економіки, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, призначення керівників та членів наглядових рад яких здійснюється за участю комітету з призначення керівників особливо важливих для економіки підприємств, згідно з додатком)" виключити;
абзац перший пункту 3 викласти в такій редакції:
"3. Для проведення конкурсного відбору керівників підприємств суб’єкт управління утворює постійно діючу комісію або комісію для конкурсного відбору керівників підприємств (далі - комісія).";
в абзаці другому пункту 18 слова і цифри "(крім випадків, коли відповідне підприємство включене до переліку особливо важливих для економіки суб’єктів господарювання державного сектору економіки, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, призначення керівників та членів наглядових рад яких здійснюється за участю комітету з призначення керівників особливо важливих для економіки підприємств, згідно з додатком)" виключити;
розділ "Проведення відбору та укладення контракту з керівниками підприємств, які включені до переліку особливо важливих для економіки суб’єктів господарювання державного сектору економіки, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, призначення керівників та членів наглядових рад яких здійснюється за участю комітету з призначення керівників особливо важливих для економіки підприємств" виключити;
3) додаток до Порядку виключити.
2. У постанові Кабінету Міністрів України від 10 березня 2017 р. № 142 "Деякі питання управління державними унітарними підприємствами та господарськими товариствами, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі" (Офіційний вісник України, 2017 р., № 24, ст. 686 із наступними змінами):
1) у постанові:
вступну частину постанови після слова і цифри "статті 5" доповнити словами і цифрами ", частини другої статті 11-2 та частини другої статті 11-3 ";
пункт 1 доповнити абзацом такого змісту:
"кваліфікаційні вимоги до члена наглядової ради державного унітарного підприємства, господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі.";
2) Порядок проведення конкурсного відбору кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради державного унітарного підприємства та їх призначення, а також проведення конкурсного відбору кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, що пропонуються суб’єктом управління об’єктами державної власності до обрання на посаду незалежних членів наглядової ради, затверджений зазначеною постановою, викласти в такій редакції:
"ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 10 березня 2017 р. № 142
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 31 грудня 2025 р. № 1804)
ПОРЯДОК
проведення конкурсного відбору кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради державного унітарного підприємства та їх призначення, а також проведення конкурсного відбору кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, що пропонуються суб’єктом управління об’єктами державної власності до обрання на посаду незалежних членів наглядової ради
1. Цей Порядок визначає процедуру проведення конкурсного відбору з визначення кандидатів на посаду незалежних членів наглядової ради державного унітарного підприємства (далі - підприємство) та господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, зокрема банку в разі його капіталізації державою або виведення з ринку неплатоспроможного банку за участю держави (далі - товариство), що пропонуються суб’єктом управління об’єктами державної власності (далі - суб’єкт управління) до обрання на посаду незалежних членів наглядової ради.
2. У разі застосування на підприємстві, у товаристві однорівневої структури управління конкурсний відбір на посади незалежного члена ради директорів здійснюється із застосуванням пунктів 6-32 цього Порядку.
3. У разі перетворення підприємства незалежні члени наглядової ради відповідного суб’єкта господарювання, яких було обрано відповідно до цього Порядку, призначаються на відповідні посади до товариства - правонаступника без проведення нового конкурсного відбору на посади незалежних членів наглядової ради до кінця строку, на який їх було призначено до наглядової ради підприємства.
4. Конкурсний відбір кандидатів на посаду незалежних членів наглядової ради підприємства, товариства (далі - кандидати) здійснюється з дотриманням таких принципів: колективної придатності, різноманітності складу, рівності вимог, професійності, відкритості, прозорості.
Принцип колективної придатності полягає в тому, що за укомплектованості кількісного складу наглядової ради підприємства, товариства члени наглядової ради сукупно відповідають кваліфікаційним вимогам, а також додатковим кваліфікаційним вимогам до компетенцій, навичок та професійного досвіду з урахуванням потреб, виду та особливостей діяльності підприємства, товариства, що визначені статутом та/або положенням про наглядову раду, та/або положенням про принципи формування наглядової ради підприємства, товариства.
Принцип різноманітності складу полягає в тому, що призначення кожного кандидата у члени наглядової ради сприяє посиленню колективної придатності наглядової ради підприємства, товариства, зокрема збільшенню відповідності кваліфікаційним вимогам та додатковим кваліфікаційним вимогам, що визначені статутом та/або положенням про наглядову раду, та/або принципами формування наглядової ради підприємства, товариства, а також забезпеченню обрання до наглядової ради членів, що мають освіту, професійний досвід у різних сферах, а також є представниками різної статі, вікових та національних груп.
Принцип рівності вимог полягає в тому, що під час конкурсного відбору на посади незалежних членів наглядової ради до кандидатів незалежно від їх віку, статі, національності або політичних поглядів застосовуються однакові вимоги, процедури оцінювання, зокрема жодному кандидату не можуть надаватися будь-які неконкурентні переваги під час процедури відбору порівняно з іншими кандидатами.
Принцип професійності полягає в тому, що під час проведення конкурсного відбору на посади незалежних членів наглядової ради перевага надається кандидатам, компетенції, навички та професійний досвід яких найбільше відповідають додатковим кваліфікаційним вимогам, що визначені статутом та/або положенням про наглядову раду, та/або положенням про принципи формування наглядової ради підприємства, товариства.
Принцип відкритості полягає в тому, що у конкурсному відборі на посади незалежних членів наглядової ради може взяти участь будь-яка дієздатна особа, яка відповідає вимогам до посади.
Принцип прозорості полягає в тому, що інформація про початок конкурсного відбору на посади незалежних членів наглядової ради, порядок участі у відборі та його проходження, а також остаточні результати конкурсного відбору на посади незалежних членів наглядової ради належить до публічної інформації та підлягає оприлюдненню.
5. Конкурсний відбір на посади незалежних членів наглядової ради підприємства, товариства (далі - конкурсний відбір) здійснюється із застосуванням кваліфікаційних вимог до члена наглядової ради державного унітарного підприємства, господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 березня 2017 р. № 142 "Деякі питання управління державними унітарними підприємствами та господарськими товариствами, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі" (Офіційний вісник України, 2017 р., № 24, ст. 686), - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 31 грудня 2025 р. № 1804 (далі - кваліфікаційні вимоги), а також кваліфікаційних вимог, що визначені статутом, положенням про наглядову раду та/або положенням про принципи формування наглядової ради (далі - додаткові кваліфікаційні вимоги), з урахуванням вимог до незалежних членів наглядових рад державних унітарних підприємств та господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 березня 2017 р. № 142.
Додаткові кваліфікаційні вимоги повинні передбачати, зокрема:
перелік сфер компетенції та сукупність професійних та інших навичок із зазначенням вимог до них;
перелік ознак, наявність яких може свідчити про наявність у кандидата конфлікту інтересів на посаді члена наглядової ради підприємства, товариства.
Наглядова рада підприємства, товариства (далі - наглядова рада) (у разі наявності) формує пропозиції щодо додаткових кваліфікаційних вимог та/або змін до них та подає їх на розгляд суб’єкту управління підприємства, загальним зборам акціонерів (учасників) товариства (далі - вищий орган управління підприємства, товариства). На основі отриманих пропозицій вищий орган управління підприємства, товариства приймає рішення про внесення змін до документа, який визначає такі вимоги.
Вищий орган управління підприємства, товариства не враховує пропозиції наглядової ради у разі невідповідності додаткових кваліфікаційних вимог та/або змін до них статуту, положенню про наглядову раду та/або положенню про принципи формування наглядової ради підприємства, товариства.
У разі коли наглядова рада протягом 25 робочих днів з дати відповідного рішення вищого органу управління підприємства, товариства не сформувала пропозиції щодо додаткових кваліфікаційних вимог та/або змін до них, вищий орган управління підприємства, товариства має право самостійно визначити додаткові кваліфікаційні вимоги та/або зміни до них.
Вимоги до кандидатів визначаються відповідно до кваліфікаційних вимог та додаткових кваліфікаційних вимог:
для підприємств, товариств, які включені до переліку особливо важливих для економіки підприємств, товариств державного сектору економіки, призначення членів наглядових рад яких здійснюється за участю комітету з призначення членів наглядових рад особливо важливих для економіки підприємств, визначених у додатку 1 (далі - особливо важливі для економіки підприємства, товариства), - комітетом з призначення членів наглядових рад особливо важливих для економіки підприємств, товариств (далі - комітет з призначення);
для інших підприємств, товариств - комісією з конкурсного відбору кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради підприємства, товариства (далі - комісія).
6. Початком відбору є дата прийняття рішення суб’єктом управління про оголошення конкурсного відбору незалежного члена наглядової ради. Конкурсний відбір на посади незалежних членів наглядової ради є завершеним з дня ухвалення комісією рішення про затвердження його результатів.
7. Суб’єкт управління приймає рішення про оголошення конкурсного відбору:
у разі прийняття вищим органом управління підприємства, товариства рішення про утворення наглядової ради - для визначення кандидатів для призначення на посади незалежних членів наглядової ради у кількості, необхідній для призначення на всі вакантні посади незалежних членів наглядової ради відповідно до визначеного кількісного складу наглядової ради;
у разі, коли залишилося не менш як 180 календарних днів до закінчення строку повноважень незалежного члена наглядової ради, - для визначення кандидатів для призначення замість членів наглядової ради, стосовно яких суб’єкт управління не планує переобрання (призначення) на новий строк у кількості, необхідній для призначення на всі вакантні посади незалежних членів наглядової ради відповідно до визначеного кількісного складу наглядової ради;
у разі дострокового припинення повноважень, зокрема подання незалежним членом наглядової ради особистої письмової заяви про припинення повноважень, - для визначення кандидатів для призначення замість члена наглядової ради, повноваження якого припинено достроково, у кількості, необхідній для призначення на всі вакантні посади незалежних членів наглядової ради відповідно до визначеного кількісного складу наглядової ради.
8. Підприємство, товариство інформує суб’єкт управління про закінчення строку повноважень незалежного члена наглядової ради не пізніше ніж за 180 календарних днів до закінчення строку повноважень незалежного члена наглядової ради. Особливо важливі для економіки підприємства, товариства інформують про це також Мінекономіки.
Підприємство, товариство інформує суб’єкт управління про дострокове припинення повноважень члена наглядової ради протягом двох робочих днів з дати такого припинення повноважень. Особливо важливі для економіки підприємства, товариства інформують про це також Мінекономіки.
9. Суб’єкт управління після отримання від підприємства, товариства повідомлення про закінчення строку повноважень незалежного члена наглядової ради, але не пізніше ніж за три місяці до закінчення строку повноважень незалежного члена наглядової ради може прийняти рішення про призначення його на новий строк відповідно до абзацу сьомого частини другої статті 11-2 Закону України "Про управління об’єктами державної власності".
У разі коли суб’єкт управління не прийняв рішення про призначення на новий строк незалежного члена наглядової ради, суб’єкт управління не пізніше ніж за три місяці до закінчення строку повноважень незалежного члена наглядової ради приймає рішення про оголошення конкурсного відбору.
10. Суб’єкт управління після отримання від підприємства, товариства повідомлення про дострокове припинення повноважень незалежного члена наглядової ради не пізніше ніж протягом 10 робочих днів з дати дострокового припинення повноважень незалежного члена наглядової ради приймає рішення про оголошення конкурсного відбору.
11. Суб’єкт управління не пізніше ніж протягом 90 календарних днів з дати прийняття рішення про утворення наглядової ради приймає рішення про оголошення конкурсного відбору. Датою рішення про утворення наглядової ради є дата державної реєстрації змін до статуту підприємства, товариства, якими наглядова рада визначена як орган управління підприємства, товариства.
12. У разі коли суб’єкт управління не прийняв рішення про оголошення конкурсного відбору на посади незалежних членів наглядової ради особливо важливих для економіки підприємств, товариств у визначений пунктами 9-11 цього Порядку строк, таке рішення приймається Кабінетом Міністрів України. У такому випадку Мінекономіки протягом 10 робочих днів з дати, коли у Кабінету Міністрів України виникло право на прийняття такого рішення, подає Кабінетові Міністрів України проект рішення про оголошення конкурсного відбору на посади членів наглядової ради особливо важливих для економіки підприємств, товариств.
У разі коли Кабінет Міністрів України виконує повноваження суб’єкта управління щодо підприємства або функції загальних зборів щодо товариства, проект рішення Кабінету Міністрів України про оголошення конкурсного відбору розробляється центральним органом виконавчої влади, визначеним Кабінетом Міністрів України.
13. У рішенні суб’єкта управління про оголошення конкурсного відбору, крім конкурсного відбору на посади незалежних членів наглядової ради особливо важливих для економіки підприємств, товариств, зазначається:
повне найменування та ідентифікаційний код юридичної особи згідно з ЄДРПОУ;
кількість посад незалежних членів наглядової ради, які підлягають заміщенню;
інформація про те, чи буде залучено до процесу відбору професійного консультанта з добору персоналу;
склад комісії.
У разі коли суб’єкт управління приймає рішення про необхідність залучення професійного консультанта з добору персоналу, в рішенні також зазначається джерело, за рахунок якого здійснюється оплата його послуг. У разі коли суб’єктом управління визначено, що оплата послуг професійних консультантів з добору персоналу здійснюється за рахунок коштів підприємства, товариства, такий суб’єкт управління пропонує підприємству, товариству здійснити оплату таких послуг. У разі коли фінансовим планом підприємства, товариства не передбачено закупівлю відповідних послуг, у рішенні також зазначається пропозиція про внесення відповідних змін до фінансового плану підприємства, товариства.
Суб’єкт управління під час дії правового режиму воєнного стану в інтересах національної безпеки та оборони та/або з метою захисту державної таємниці може не зазначати у рішенні про оголошення конкурсного відбору окрему інформацію про підприємство, товариство у випадках, передбачених пунктом 159 Політики державної власності, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2024 р. № 1369 "Деякі питання Політики державної власності" (Офіційний вісник України, 2025 р., № 1, ст. 39).
14. У разі коли Кабінет Міністрів України виконує повноваження суб’єкта управління щодо підприємства або функції загальних зборів щодо товариства, центральний орган виконавчої влади, визначений Кабінетом Міністрів України, протягом семи робочих днів з дати прийняття рішення про оголошення конкурсного відбору подає Мінекономіки пропозиції щодо вимог до кандидатів, інформацію про фінансово-економічний стан підприємства, товариства за останній звітний рік, а саме: відомості про баланс ( форма № 1), звіт про фінансові результати ( форма № 2), звіт про рух коштів ( форма № 3), звіт про власний капітал ( форма № 4), примітки до річної фінансової звітності ( форма № 5).
15. Конкурсний відбір, крім конкурсного відбору на посади незалежних членів наглядової ради особливо важливих для економіки підприємств, товариств, здійснюється комісією.
Комісія:
не пізніше ніж протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем прийняття рішення про оголошення конкурсного відбору із застосуванням кваліфікаційних вимог, а також додаткових кваліфікаційних вимог, затверджує вимоги до посади та критерії оцінювання кандидатів на посади незалежних членів наглядової ради;
не пізніше ніж протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем прийняття рішення про оголошення конкурсного відбору, затверджує та оприлюднює на офіційному веб-сайті суб’єкта управління оголошення про проведення конкурсного відбору. У разі потреби строк затвердження та оприлюднення оголошення може бути продовжено за рішенням голови комісії на строк до 10 робочих днів;
приймає, реєструє та перевіряє документи, подані кандидатами, та ухвалює рішення про допуск кандидатів до конкурсного відбору або відхилення їх кандидатур за результатами перевірки документів;
надсилає разом із згодою на обробку персональних даних кандидатів запит до Національної поліції стосовно подання інформації щодо відсутності (наявності) у них судимості, заборони займати відповідні посади або провадити певні види діяльності;
перевіряє наявність/відсутність застосування до кандидата спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) відповідно до Закону України "Про санкції";
проводить оцінку ділової репутації кандидатів, крім банків;
визначає переможця конкурсного відбору відповідно до критеріїв оцінювання;
подає суб’єкту управління протокол комісії про визначення переможця конкурсного відбору для затвердження його результатів;
письмово повідомляє учасникам конкурсного відбору про його результати;
має право звертатися до українських та/або іноземних асоціацій корпоративного управління, які провадять свою діяльність більше 10 років, крім тих, що зареєстровані в державі, яку визнано державою-агресором, щодо надання кандидатур, які відповідають критеріям оцінювання кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради;
оприлюднює на веб-сайті суб’єкта управління інформацію про результати (переможців) конкурсного відбору.
16. Оголошення про проведення конкурсного відбору складається українською та англійською мовами і містить такі відомості:
найменування та місцезнаходження підприємства, товариства, основні напрями його діяльності;
строк приймання заяв про участь у конкурсному відборі;
перелік документів, які необхідно подати кандидатам, та вимоги щодо їх оформлення;
дату і місце проведення конкурсного відбору та оприлюднення його результатів;
вимоги до кандидата, очікувані функції члена наглядової ради підприємства, товариства;
інформацію про фінансово-економічний стан підприємства, товариства, а саме: відомості про баланс ( форма № 1), звіт про фінансові результати ( форма № 2), звіт про рух коштів ( форма № 3), звіт про власний капітал ( форма № 4), примітки до річної фінансової звітності ( форма № 5); інформація, що стосується фінансово-економічного стану банку оприлюднюється за формами, встановленими Національним банком;
місце та адресу та/або адресу електронної пошти, на яку кандидат надсилає заяву про участь в конкурсному відборі та документи, зазначені у пункті 20 цього Порядку;
номер телефону контактної особи (контактних осіб) та адресу електронної пошти для довідок з питань, пов’язаних з участю у конкурсному відборі.
Суб’єкт управління під час дії правового режиму воєнного стану в інтересах національної безпеки та оборони та/або з метою захисту державної таємниці може не оприлюднювати в оголошенні окрему інформацію про підприємство, товариство у випадках, передбачених пунктом 159 Політики державної власності, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2024 р. № 1369 "Деякі питання Політики державної власності".
17. Суб’єкт управління утворює комісію, затверджує її склад, призначає голову та секретаря комісії з представників суб’єкта управління.
Комісія складається щонайменше з трьох членів, які мають право голосу, та секретаря. Голова та секретар комісії обов’язково призначаються з представників суб’єкта управління. Секретар комісії здійснює організаційно-технічну підтримку її роботи. У разі наявності та за згодою відповідного члена наглядової ради до складу комісії включається голова наглядової ради або голова комітету наглядової ради з питань призначень і винагород підприємства, товариства, в інтересах якого здійснюється конкурсний відбір на посади незалежних членів наглядової ради, за умови, що такий член наглядової ради не є кандидатом та не бере участь у конкурсному відборі на посаду незалежного члена наглядової ради.
Суб’єкт управління протягом трьох днів з дня, наступного за днем отримання від підприємства, товариства повідомлення про закінчення строку повноважень незалежного члена наглядової ради або про дострокове припинення повноважень незалежного члена наглядової ради, розсилає запрошення взяти участь у роботі комісії як спостерігач або член комісії з правом дорадчого голосу представникам міжнародних фінансових організацій та дипломатичних установ та/або професійних та галузевих асоціацій.
У разі коли протягом 10 робочих днів з дати надсилання запрошення відповідь (згода) взяти участь у роботі комісії як спостерігача або члена комісії з правом дорадчого голосу відсутня, суб’єкт управління має право утворити комісію без участі спостерігачів або членів комісії з правом дорадчого голосу.
Рішення комісії приймається більшістю голосів від загальної кількості її членів, які мають право голосу, та оформляється протоколом. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос голови комісії.
У разі коли Кабінет Міністрів України виконує повноваження суб’єкта управління щодо підприємства або функції загальних зборів щодо товариства, функції суб’єкта управління, передбачені цим пунктом, виконує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у відповідній сфері, або інший центральний орган виконавчої влади, визначений Кабінетом Міністрів України.
18. Суб’єкт управління має право розсилати оголошення про проведення конкурсного відбору українським та/або іноземним асоціаціям корпоративного управління, іншим галузевим та/або професійним асоціаціям, які провадять свою діяльність більше 10 років, крім тих, що зареєстровані в державі, яку визнано державою-агресором.
19. У протоколі засідання комісії зазначається:
повне найменування підприємства, товариства, в інтересах якого здійснюється конкурсний відбір;
місце, дата і час проведення засідання комісії;
власне ім’я, по батькові (за наявності) та прізвище членів комісії, які мають право голосу, членів комісії з правом дорадчого голосу, спостерігачів, які брали участь у засіданні;
власне ім’я, по батькові (за наявності) та прізвище членів комісії, які мають право голосу, членів комісії з правом дорадчого голосу, спостерігачів, які були відсутні;
порядок денний засідання;
основні положення виступів членів комісії, які мають право голосу, та членів комісії з правом дорадчого голосу, заслуханих на засіданні;
проекти рішень, внесені на голосування, та підсумки голосування із зазначенням власних імен та прізвищ членів комісії, які голосували "за", "проти" або утрималися від голосування з кожного питання, а також думка членів комісії з правом дорадчого голосу.
Протокол засідання комісії складається секретарем комісії у строк не пізніше двох робочих днів з дати проведення засідання. Протокол засідання комісії підписують голова та секретар.
20. Для участі в конкурсному відборі кандидат особисто подає та/або надсилає на адресу електронної пошти, зазначену в оголошенні про проведення конкурсного відбору:
заяву про участь у конкурсному відборі;
анкету кандидата згідно з додатком 2;
копію документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство;
біографічну довідку (резюме);
заяву кандидата щодо відповідності критеріям незалежності;
згоду на обробку персональних даних;
мотиваційний лист;
довідку компетентного органу країни постійного місця проживання кандидата про наявність або відсутність у нього судимості (подається іноземцем або особою без громадянства);
відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування або копії трудової книжки (за наявності) або документів, що підтверджують наявність досвіду роботи;
копію документа про вищу освіту (подається у разі відсутності відомостей про документ про освіту в Єдиній державній електронній базі з питань освіти);
копію документів про післядипломну освіту та/або професійні навички (надається за наявності в разі відсутності відомостей про документ про освіту в Єдиній державній електронній базі з питань освіти);
рекомендації (за наявності).
Документи, визначені цим пунктом, можуть підписуватися або копії завірятися шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.
Перелік документів, необхідних для участі в конкурсному відборі на посади незалежних членів наглядової ради банку, може бути доповнено конкурсною пропозицією щодо стратегії розвитку або бізнес-плану банку, про що зазначається в оголошенні про проведення конкурсного відбору на посади незалежних членів наглядової ради банку.
У разі залучення до проведення конкурсного відбору професійного консультанта з добору персоналу кандидати подають документи, визначені абзацами другим - сьомим цього пункту. Професійний консультант з добору персоналу формує список, який містить від трьох до п’яти кандидатів на кожну посаду незалежного члена наглядової ради, які були ним найвище оцінені (далі - список рекомендованих кандидатів), і подає його для подальшого затвердження комісії для визначення переможців конкурсного відбору. У разі включення до списку рекомендованих кандидатів кандидат подає документи, визначені абзацами восьмим - тринадцятим цього пункту. Такі документи повинні бути подані до дати початку проведення комісією співбесід з кандидатами.
21. Кандидат може додатково подати інші документи, які підтверджують його відповідність кваліфікаційним вимогам та/або додатковим кваліфікаційним вимогам. У такому випадку кандидат у мотиваційному листі надає пояснення щодо необхідності врахування таких документів.
22. Кандидат несе відповідальність за недостовірність поданої інформації.
23. Документи приймаються у строк від 10 до 60 календарних днів.
Приймання комісією заяв від кандидатів розпочинається з дня оприлюднення оголошення про проведення конкурсного відбору. Заяви кандидатів підлягають реєстрації в порядку, встановленому суб’єктом управління.
У разі потреби строк приймання заяв може бути збільшено за рішенням комісії на строк до 30 календарних днів з наступним внесенням відповідних змін в оголошення про проведення конкурсного відбору.
Зміст документів, поданих кандидатами, може розголошуватися лише після завершення конкурсного відбору за умови надання кандидатом згоди на таке розголошення.
24. Комісія з метою підтвердження інформації, отриманої від кандидатів щодо відповідності кваліфікаційним вимогам, додатковим кваліфікаційним вимогам та іншим вимогам до незалежних членів наглядової ради, може надсилати разом із згодою на обробку персональних даних кандидатів запити до юридичних осіб незалежно від форми власності.
25. За рішенням комісії кандидат не допускається до участі в конкурсному відборі в разі:
неподання ним одного з документів, зазначених у пункті 20 цього Порядку;
невідповідності кандидата кваліфікаційним вимогам, додатковим кваліфікаційним вимогам та іншим вимогам до посади, що визначені законодавством;
подання недостовірної інформації;
наявності у кандидата не знятої або не погашеної в установленому законом порядку судимості, заборони займати відповідні посади або провадити певні види діяльності;
застосування до кандидата спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) відповідно до Закону України "Про санкції" та/або якщо кандидат є громадянином держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором.
Кандидати, допущені до участі в конкурсному відборі, є його учасниками.
26. Комісія проводить оцінку учасників конкурсного відбору відповідно до критеріїв оцінювання на підставі:
документів та інформації, поданих учасниками;
інформації про учасників з офіційних джерел, а також таких відкритих джерел, як веб-сайти органів державної влади, юридичних осіб, державні реєстри України та інших країн тощо;
співбесід з учасниками;
документів, інформації, отриманої за запитами комісії.
27. Переможцями конкурсного відбору визнаються учасники, які набрали найбільшу кількість балів за критеріями оцінювання. У разі коли переможець конкурсного відбору зняв свою кандидатуру, комісія має право прийняти рішення про визначення переможцем іншого учасника, який набрав найбільшу кількість балів.
Комісія має право прийняти рішення про відхилення всіх заяв учасників або про повторне проведення конкурсного відбору із зазначенням підстав для прийняття такого рішення.
У разі прийняття комісією рішення про проведення повторного конкурсного відбору на посаду незалежного члена наглядової ради у випадках передбачених цим Порядком, професійний консультант з добору персоналу продовжує надання послуг відповідно до умов укладеного з ним договору до дати призначення суб’єктом управління/загальними зборами підприємства, товариства або погодження/обрання Кабінетом Міністрів України кандидатів, відібраних за результатами конкурсного відбору. Професійний консультант з добору персоналу має право відмовитися від залучення до проведення повторного конкурсного відбору у випадках, коли комісія затвердила поданий професійним консультантом з добору персоналу список рекомендованих кандидатів та кандидати, включені до такого списку, не зняли свої кандидатури протягом трьох місяців з дати затвердження списку рекомендованих кандидатів.
28. У разі надходження заяви лише від одного кандидата або допущення до участі в конкурсному відборі лише одного кандидата конкурсний відбір не проводиться. У такому разі оголошується повторне проведення конкурсного відбору відповідно до пункту 15 цього Порядку.
29. У разі коли за результатами конкурсного відбору не вдалося обрати необхідну кількість переможців, призначається додатковий конкурсний відбір на заміщення вакантних посад відповідно до пункту 15 цього Порядку.
30. Рішення комісії про визначення переможця конкурсного відбору є підставою:
для прийняття рішення про призначення переможця конкурсного відбору та укладення з ним цивільно-правового договору;
внесення суб’єктом управління пропозицій загальним зборам щодо включення відповідного переможця конкурсного відбору до складу наглядової ради товариства як незалежного члена - для товариств, у статутному капіталі яких, крім держави, є інші акціонери (учасники).
31. Результати конкурсного відбору оприлюднюються на офіційному веб-сайті суб’єкта управління протягом двох робочих днів з дня, наступного за днем призначення/обрання незалежного члена наглядової ради на посаду.
32. Кандидатури переможців конкурсного відбору на посади незалежних членів наглядової ради підприємств, товариств, якщо підприємство, товариство є великим підприємством відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", погоджуються Кабінетом Міністрів України за поданням керівника суб’єкта управління.
Проект рішення Кабінету Міністрів України щодо погодження кандидатури переможця конкурсного відбору на посаду незалежного члена наглядової ради підприємства, товариства, якщо підприємство, товариство є великим підприємством відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", вносить Кабінетові Міністрів України керівник суб’єкта управління на підставі рішення комісії про визначення переможця конкурсного відбору.
До подання суб’єкта управління щодо погодження кандидатури на посаду незалежного члена наглядової ради підприємства, товариства, якщо підприємство, товариство є великим підприємством відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", додаються:
проект рішення Кабінету Міністрів України, зазначеного в абзаці другому цього пункту, завізований керівником суб’єкта управління;
протокол засідання комісії;
біографічна довідка з кольоровою фотокарткою переможця конкурсного відбору на посаду незалежного члена наглядової ради;
згода переможця конкурсного відбору на посаду незалежного члена наглядової ради на обробку персональних даних;
завірені суб’єктом управління копії документів, поданих переможцем конкурсного відбору для участі у конкурсному відборі;
копія статуту підприємства, товариства.
33. Рішення Кабінету Міністрів України щодо погодження кандидатур переможців конкурсного відбору на посаду незалежного члена наглядової ради підприємства, товариства, якщо підприємство, товариство є великим підприємством відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", є підставою для прийняття суб’єктом управління рішень, передбачених пунктом 30 цього Порядку.
34. Суб’єкт управління оприлюднює інформацію про персональний склад наглядової ради шляхом розміщення її на своєму офіційному веб-сайті та на веб-сайті підприємства, товариства відповідно до Порядку оприлюднення інформації про діяльність державних унітарних підприємств та господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, а також господарських товариств, 50 і більше відсотків акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави в яких становить 100 відсотків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 9 листопада 2016 р. № 1067 (Офіційний вісник України, 2017 р., № 26, ст. 737).
35. Конкурсний відбір на посади незалежних членів наглядової ради особливо важливих для економіки підприємств, товариств здійснюється комітетом з призначення, утвореним відповідно до вимог пунктів 37-40 цього Порядку.
Конкурсний відбір незалежних членів наглядової ради особливо важливих для економіки підприємств, товариств здійснюється з обов’язковим залученням професійного консультанта з добору персоналу. Особливо важливі для економіки підприємства, товариства обов’язково включають до фінансового плану витрати на закупівлю послуг професійного консультанта з добору персоналу, якщо у плановому році завершується строк повноважень незалежного члена наглядової ради.
36. Початком конкурсного відбору на посади незалежних членів наглядової ради особливо важливих для економіки підприємств, товариств вважається дата прийняття рішення суб’єктом управління про оголошення конкурсного відбору. Конкурсний відбір вважається завершеним з дня набрання чинності рішенням Кабінету Міністрів України про погодження кандидатур переможців конкурсного відбору.
37. Кабінет Міністрів України утворює комітет з призначення. Порядок діяльності комітету з призначення визначається цим Порядком та регламентом комітету з призначення.
Регламентом комітету з призначення, зокрема, визначаються:
права та обов’язки членів комітету з призначення, включно з незалежними недержавними членами комітету з призначення;
функції голови комітету з призначення;
організація, порядок скликання та проведення засідань комітету з призначення;
перелік питань, за винятком тих, що пов’язані з обранням переможця конкурсного відбору, щодо яких незалежні недержавні члени комітету з призначення мають право голосу, зокрема щодо наявності або відсутності критичних зауважень у роботі професійного консультанта з добору персоналу, затвердження (внесення змін) до регламенту комітету з призначення, затвердження повідомлення за результатами конкурсного відбору, рішення щодо необхідності додаткової перевірки кандидатів;
порядок підготовки та прийняття рішень, стосовно яких незалежні недержавні члени комітету з призначення мають право голосу;
порядок погодження та внесення змін до списку рекомендованих кандидатів на посаду члена наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства, товариства, поданого професійним консультантом з добору персоналу;
порядок проведення співбесід з кандидатами;
порядок повідомлення секретаріату комітету з призначення щодо уповноваженої особи (осіб), яка має право представляти незалежного недержавного члена комітету з призначення під час роботи комітету з призначення;
порядок підготовки та вимоги до повідомлення за результатами конкурсного відбору;
організація та порядок прийняття рішень комітетом з призначення шляхом заочного голосування;
стандартизовані (типові) форми документів, які використовуються під час конкурсного відбору;
порядок внесення змін до регламенту комітету з призначення.
38. До складу комітету з призначення включаються державні та незалежні недержавні члени.
До складу комітету з призначення включаються як державні члени Міністр економіки, довкілля та сільського господарства України, Міністр фінансів України, Державний секретар Кабінету Міністрів України (з правом дорадчого голосу щодо визначення переможця конкурсного відбору), керівник або заступник керівника відповідного суб’єкта управління особливо важливого для економіки підприємства, товариства (далі - представник суб’єкта управління) та чотири незалежні недержавні члени (з правом дорадчого голосу щодо визначення переможця конкурсного відбору) за умови їх згоди.
У разі відсутності державних членів комітету з призначення їх повноваження здійснюють відповідно визначені ними заступники Міністра економіки, довкілля та сільського господарства України, Міністра фінансів України, Державного секретаря Кабінету Міністрів України.
Незалежні недержавні члени мають право визначати уповноважену особу (осіб), яка виконуватиме функції та реалізовуватиме права незалежного недержавного члена у разі його відсутності. Незалежний недержавний член інформує про таку уповноважену особу секретаріат комітету з призначення у порядку, визначеному регламентом комітету з призначення.
У разі коли Кабінет Міністрів України виконує повноваження суб’єкта управління щодо особливо важливого для економіки підприємства або функції загальних зборів щодо особливо важливого для економіки товариства, до складу комітету з призначення включається керівник або заступник керівника центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері, пов’язаній з діяльністю відповідного підприємства, товариства.
Суб’єкт управління особливо важливого для економіки підприємства, товариства протягом трьох робочих днів з дати оголошення конкурсного відбору визначає свого представника до складу комітету з призначення.
Кабінет Міністрів України затверджує персональний склад незалежних недержавних членів, які входять до складу комітету з призначення.
Голова комітету з призначення та його заступник обираються на засіданні комітету з призначення з числа його членів (державних та незалежних недержавних) простою більшістю голосів. У разі обрання головою комітету з призначення незалежного недержавного члена, заступник голови обирається з числа державних членів комітету з призначення.
Голова комітету з призначення організовує його роботу, скликає засідання комітету з призначення та головує на них, виконує інші функції, визначені регламентом.
У разі неможливості виконання головою комітету з призначення своїх повноважень або в разі його відсутності повноваження голови комітету здійснює його заступник.
Комітет з призначення на своєму засіданні обирає секретаря комітету з призначення простою більшістю голосів.
Секретар не є членом комітету з призначення, здійснює підрахунок голосів та оголошує результати голосування на засіданні комітету з призначення.
39. Комітет з призначення:
затверджує розроблені професійним консультантом з добору персоналу вимоги до кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства, товариства та критерії їх оцінювання для професійних консультантів з добору персоналу. У разі необхідності доопрацьовує зазначені вимоги та критерії або подає їх для доопрацювання професійному консультанту з добору персоналу та/або суб’єкту управління;
затверджує розроблене професійним консультантом з добору персоналу відповідно до вимог пункту 16 цього Порядку оголошення про проведення конкурсного відбору на посаду незалежного члена наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства, товариства та приймає рішення про його оприлюднення на офіційному веб-сайті Мінекономіки, суб’єкта управління та особливо важливого для економіки підприємства, товариства;
розглядає пропозиції професійних консультантів з добору персоналу щодо кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства, товариства разом з поданими документами;
заслуховує та затверджує звіт професійних консультантів з добору персоналу про конкурсний відбір;
затверджує список рекомендованих кандидатів на посаду члена наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства, товариства;
визначає переможця конкурсного відбору із списку рекомендованих кандидатів на посаду члена наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства, товариства на кожну оголошену вакансію та подає Мінекономіки висновки щодо погодження відповідної кандидатури;
затверджує за результатами проведення конкурсного відбору список потенційних кандидатів із тих, що потрапили до списку рекомендованих кандидатів на посаду члена наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства, товариства, які можуть призначатися на посаду незалежного члена наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства, товариства у разі зняття своєї кандидатури переможцем конкурсного відбору або якщо протягом 12 місяців з дати погодження Кабінетом Міністрів України кандидатури переможця конкурсного відбору повноваження такої особи як незалежного члена наглядової ради було припинено достроково (далі - список потенційних кандидатів);
затверджує повідомлення за результатами конкурсного відбору;
затверджує регламент комітету з призначення.
Комітет з призначення має право звертатися до українських чи іноземних асоціацій корпоративного управління, які провадять свою діяльність більше 10 років, крім тих, що зареєстровані в державі, яку визнано державою-агресором, щодо подання кандидатур для включення їх в кандидати конкурсного відбору.
40. Формою роботи комітету з призначення є планове засідання, яке проводиться за умови особистої участі в ньому членів комітету з призначення або їх уповноважених осіб. Черговість засідань комітету з призначення визначається його секретаріатом з урахуванням потреби у прийнятті рішень. Засідання скликаються в порядку, визначеному регламентом комітету з призначення.
Комітет з призначення повинен провести засідання протягом 30 календарних днів з дати подання йому на затвердження пропозицій щодо вимог до кандидатів або подання професійним консультантом з добору персоналу списку рекомендованих кандидатів. У разі потреби зазначений строк може бути продовжено за рішенням комітету з призначення, але не більше ніж на 15 календарних днів.
Засідання комітету з призначення, на якому розглядаються питання, пов’язані з визначенням переможців конкурсного відбору, має кворум за умови участі в ньому двох державних членів та двох незалежних недержавних членів.
Члени комітету з призначення беруть особисту участь у засіданні безпосередньо у приміщенні, в якому воно проводиться, або дистанційно за допомогою технічних засобів електронних комунікацій (зокрема в режимі аудіо- чи відеоконференції).
Рішення комітету з призначення приймаються шляхом особистого голосування безпосередньо у приміщенні, в якому воно проводиться, або під час проведення засідання за допомогою технічних засобів електронних комунікацій (зокрема в режимі аудіо- чи відеоконференції). Рішення комітету з призначення можуть прийматися шляхом заочного голосування за допомогою електронної пошти за результатами засідання комітету з призначення в порядку, визначеному регламентом комітету з призначення.
