• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Питання надання гуманітарної та іншої допомоги цивільному населенню в умовах воєнного стану в Україні

Кабінет Міністрів України  | Постанова, Порядок від 07.03.2022 № 220
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 7 березня 2022 р. № 220
Київ
Питання надання гуманітарної та іншої допомоги цивільному населенню в умовах воєнного стану в Україні
Кабінет Міністрів України постановляє:
( Пункт 1 втратив чинність на підставі Постанови КМ № 1195 від 21.10.2022 )
1-1. Затвердити Порядок використання коштів з рахунка для надання гуманітарної та іншої допомоги цивільному населенню в умовах воєнного стану в Україні, що додається.
( Постанову доповнено пунктом 1-1 згідно з Постановою КМ № 192 від 04.02.2023; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 350 від 29.03.2024 )
2. Міністерству соціальної політики:
1) за погодженням з Національним банком забезпечити відкриття поточного рахунка для надходження коштів в національній та іноземній валюті від фізичних та юридичних осіб приватного права та/або публічного права як добровільні внески (благодійні пожертви);
( Підпункт 1 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 350 від 29.03.2024 )
2) дозволити використання коштів з рахунка, відкритого у Національному банку для надходження коштів в національній та іноземній валюті від фізичних та юридичних осіб приватного права та/або публічного права як добровільні внески (благодійні пожертви) відповідно до Порядку, затвердженого цією постановою;
( Підпункт 2 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 350 від 29.03.2024 )
3) забезпечити одержання щоденної інформації від Національного банку про обсяг надходжень на поточний рахунок.

Прем'єр-міністр України

Д. ШМИГАЛЬ

Інд. 73


( Порядок надання гуманітарної та іншої допомоги цивільному населенню в умовах воєнного стану в Україні втратив чинність на підставі Постанови КМ № 1195 від 21.10.2022 )
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 7 березня 2022 р. № 220
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
ПОРЯДОК
використання коштів з рахунка для надання гуманітарної та іншої допомоги цивільному населенню в умовах воєнного стану в Україні
Загальна частина
1. Цим Порядком визначається механізм використання коштів з рахунка для надання гуманітарної та іншої допомоги цивільному населенню в умовах воєнного стану в Україні (далі - кошти), відкритого Мінсоцполітики у Національному банку для зарахування добровільних внесків (благодійних пожертв) від фізичних та юридичних осіб приватного права та/або публічного права (далі - гуманітарний рахунок), які є джерелом формування спеціального фонду державного бюджету.
2. У цьому Порядку термін "кошти, які мають цільове призначення" означає добровільні внески (благодійні пожертви) від фізичних та юридичних осіб приватного права та/або публічного права, внесені на гуманітарний рахунок міжнародними урядовими та неурядовими організаціями, національними організаціями та іншими партнерами (далі - партнери), щодо яких партнер повідомив Мінсоцполітики про їх цільове призначення за одним із напрямів спрямування коштів, визначених у пункті 3 цього Порядку, а також їх залишки.
Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Бюджетному кодексі України, Законах України "Про гуманітарну допомогу", "Про благодійну діяльність та благодійні організації", "Про громадські об’єднання" та інших законодавчих актах щодо надання благодійних пожертв, гуманітарної допомоги, грантів та дарунків тощо.
3. Кошти спрямовуються на:
1) одноразову виплату грошової допомоги цивільному населенню (далі - одноразова грошова допомога);
2) невідкладну грошову виплату особам, постраждалим від сексуального насильства, пов’язаного із збройною агресією Російської Федерації проти України відповідно до Закону України "Про правовий і соціальний захист осіб, постраждалих від сексуального насильства, пов’язаного із збройною агресією Російської Федерації проти України, та надання їм невідкладних проміжних репарацій" (далі - невідкладна грошова допомога), а також оплату послуг соціального супроводу таких осіб (далі - соціальний супровід);
3) задоволення продовольчих та непродовольчих потреб цивільного населення, зокрема шляхом забезпечення одягом та взуттям, товарами першої необхідності, гігієнічними засобами, медичними засобами (далі - забезпечення товарами першої необхідності);
4) придбання транспортних засобів спеціалізованого призначення для перевезення осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю, які мають порушення опорно-рухового апарату, порушення зору, інтелектуальні та психічні порушення, та інших маломобільних груп населення;
5) розвиток сімейних форм виховання, в тому числі щодо дітей, позбавлених батьківського піклування внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, шляхом забезпечення прийомних сімей, сімей патронатних вихователів і дитячих будинків сімейного типу меблями, побутовою технікою та іншими предметами тривалого вжитку (далі - розвиток сімейних форм виховання);
6) оплату (компенсацію) за надання послуг із психосоціальної підтримки та адаптації населення до кризових ситуацій (воєнних дій, тимчасової окупації, проявів насильства, у тому числі сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом, порушень прав людини, надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру), оплату організації та проведення навчання/підвищення кваліфікації фахівців, професіоналів та психологів надавачів соціальних послуг (далі - оплата (компенсація) за надання послуг із психосоціальної підтримки, адаптації населення та проведення навчань);
7) забезпечення функціонування центрів життєстійкості або місць тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб шляхом проведення капітального ремонту/реконструкції приміщень, включаючи виконання проектно-вишукувальних робіт, проведення експертизи проектної документації на такий капітальний ремонт/реконструкцію приміщення, а також технічного обстеження будівлі, виконання всіх видів ремонтних робіт, закупівлю меблів, побутової техніки та інших предметів тривалого вжитку (далі - забезпечення функціонування центрів життєстійкості або місць тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб);
8) інші заходи, не зазначені в підпунктах 1-7 цього пункту, спрямовані на допомогу цивільному населенню в умовах воєнного стану, в тому числі на покриття непередбачених видатків, що не мають постійного характеру, не могли бути передбачені під час складання проекту Державного бюджету України на відповідний рік та є заходами реагування на надзвичайну ситуацію техногенного, природного, соціального та воєнного характеру, що визначені Мінсоцполітики разом з партнерами (далі - надання допомоги на подолання надзвичайної ситуації).
4. Кошти спрямовуються за напрямами, визначеними у пункті 3 цього Порядку, відповідно до:
листа партнера щодо коштів, які такий партнер вніс на гуманітарний рахунок і повідомив Мінсоцполітики про їх цільове призначення за одним із напрямів спрямування коштів, визначених у пункті 3 цього Порядку, або їх невикористаних залишків, які за домовленістю з партнером спрямовуються на інші напрями спрямування коштів, визначені в пункті 3 цього Порядку;
протокольного рішення Кабінету Міністрів України, за пропозицією Мінсоцполітики щодо коштів, крім тих, які мають цільове призначення відповідно до напрямів спрямування коштів, визначених у пункті 3 цього Порядку, крім напряму, визначеного в підпункті 7 пункту 3 цього Порядку, або їх невикористаних залишків, які спрямовуються на інші напрями спрямування коштів відповідно до пункту 3 цього Порядку, крім напряму спрямування коштів, визначеного в підпункті 7 пункту 3 цього Порядку.
5. Суб’єктами, які можуть подавати до Мінсоцполітики пропозиції за напрямами використання коштів, крім тих, які мають цільове призначення, визначеними в пункті 3 цього Порядку, є Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю, Нацсоцслужба, Державна служба у справах дітей, сільські, селищні, міські ради, їх виконавчі органи, районні, районні у м. Києві, обласні та Київська міська держадміністрації (військові адміністрації) (далі - суб’єкти подання).
Суб’єкти подання несуть відповідальність за правильність та достовірність поданих матеріалів, розрахунків, обґрунтувань в установленому законом порядку.
6. Пропозиції розглядаються Мінсоцполітики в порядку черговості їх реєстрації в Мінсоцполітики протягом 30 календарних днів з дати надходження.
У разі відсутності на гуманітарному рахунку коштів в обсязі, достатньому для фінансування поданої пропозиції, така пропозиція повертається суб’єкту подання без розгляду. Суб’єкт подання може протягом 30 календарних днів з дня повернення пропозиції повторно подати пропозицію до Мінсоцполітики.
7. Мінсоцполітики відповідно до листа партнера або протокольного рішення Кабінету Міністрів України, зазначених у пункті 4 цього Порядку, готує проект рішення Кабінету Міністрів України про розподіл коштів (далі - проект рішення Кабінету Міністрів України), зокрема, з урахуванням пропозицій, поданих суб’єктами подання в порядку черговості їх реєстрації в Мінсоцполітики.
У проекті рішення Кабінету Міністрів України, зокрема, зазначаються:
головний розпорядник коштів державного бюджету;
відповідальний виконавець бюджетної програми, у разі потреби - розпорядники бюджетних коштів нижчого рівня та/або одержувачі бюджетних коштів;
код і найменування бюджетної програми, за якою встановлено бюджетні асигнування, або, якщо є потреба у відкритті нової бюджетної програми (включаючи трансферти місцевим бюджетам), - положення щодо спрямування коштів на нову бюджетну програму (включаючи трансферти місцевим бюджетам);
обсяг коштів (тис. гривень) з визначенням видатків споживання і видатків розвитку;
у разі потреби - обсяг коштів для надання трансфертів місцевим бюджетам за місцевими бюджетами (тис. гривень);
положення та форма щодо звітування про використання коштів (в разі потреби);
положення про надання доручення щодо внесення Мінфіном в установленому порядку змін до розпису державного бюджету та визначення в разі потреби нових коду і найменування бюджетної програми;
положення про надання доручення щодо перерахування Мінсоцполітики коштів на відповідний рахунок спеціального фонду державного бюджету, відкритий в Казначействі;
положення про повернення залишків невикористаних коштів за результатами виконання у повному обсязі завдань за напрямами, визначеними у пункті 3 цього Порядку;
у разі потреби - положення про розподіл та/або передачу залишків невикористаних коштів за результатами повного виконання завдань за напрямами, визначеними у пункті 3 цього Порядку;
напрями спрямування коштів відповідно до пункту 3 цього Порядку.
Одноразова грошова допомога
8. З метою підготовки проекту рішення Кабінету Міністрів України за напрямом спрямування коштів, визначеним у підпункті 1 пункту 3 цього Порядку, Мінсоцполітики визначає категорію осіб, яка потребує одноразової грошової допомоги, та її розмір, якщо інше не визначено положеннями спільних з партнерами документів.
Під час визначення категорії осіб, які потребують одноразової грошової допомоги, враховується наявність необхідної для здійснення зазначеної виплати інформації про осіб такої категорії в інформаційних базах даних Пенсійного фонду України та зібраної Мінсоцполітики з офіційних джерел інформації (за потреби).
Для визначення потреби в коштах для виплати одноразової грошової допомоги Мінсоцполітики надсилає до Пенсійного фонду України звернення, що повинне містити інформацію про категорію осіб, якій планується здійснити виплату, та її розмір.
Пенсійний фонд України відповідно до звернення Мінсоцполітики готує інформацію про кількість осіб, які матимуть право на отримання одноразової грошової допомоги, та потребу в коштах для здійснення виплати і передає таку інформацію Мінсоцполітики.
Невідкладна грошова допомога та соціальний супровід
9. З метою підготовки проекту рішення Кабінету Міністрів України за напрямом спрямування коштів, визначеним у підпункті 2 пункту 3 цього Порядку, Мінсоцполітики визначає потребу в коштах для виплати невідкладної грошової виплати відповідно до розміру невідкладної грошової виплати, установленого Кабінетом Міністрів України, кількості осіб, яких визнано постраждалими від сексуального насильства, пов’язаного із збройною агресією Російської Федерації проти України, відповідно до Закону України "Про правовий і соціальний захист осіб, постраждалих від сексуального насильства, пов’язаного із збройною агресією Російської Федерації проти України, та надання їм невідкладних проміжних репарацій" та які звернулися із заявою про отримання невідкладної грошової виплати, та потребу в коштах для оплати послуг соціального супроводу відповідно до пропозицій, поданих сільськими, селищним, міськими радами, їх виконавчими органами, обласними держадміністраціями (військовими адміністраціями).
Порядок призначення і виплати невідкладної грошової виплати особам, які постраждали від сексуального насильства, пов’язаного із збройною агресією Російської Федерації проти України, визначається Кабінетом Міністрів України відповідно до частини другої статті 8 Закону України "Про правовий і соціальний захист осіб, постраждалих від сексуального насильства, пов’язаного із збройною агресією Російської Федерації проти України, та надання їм невідкладних проміжних репарацій".
Для підготовки пропозицій сільські, селищні, міські ради, їх виконавчі органи, обласні держадміністрації (військові адміністрації) формують потребу в оплаті послуг соціального супроводу, зокрема, шляхом отримання відповідної інформації від закладів, установ, організації комунальної форми власності, які є надавачами соціальних послуг, або на підставі визначення потреб населення адміністративно-територіальної одиниці/територіальної громади у соціальних послугах.
У разі надходження інформації про потребу в оплаті послуг соціального супроводу або отримання такої інформації за результатами визначення потреб населення адміністративно-територіальної одиниці/територіальної громади у соціальних послугах сільські, селищні, міські ради, їх виконавчі органи, обласні держадміністрації (військові адміністрації) протягом 30 календарних днів з дня надходження такої інформації подають до Мінсоцполітики пропозиції. Такі пропозиції повинні містити специфікацію послуги соціального супроводу із зазначенням її змісту та обсягу, а також інформацію про фінансування запропонованих соціальних послуг відповідно до Порядку фінансування соціальних послуг, що надаються особам із числа внутрішньо переміщених осіб під час дії воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 липня 2022 р. № 784 "Деякі питання фінансування соціальних послуг під час дії воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях" (Офіційний вісник України, 2022 р., № 57, ст. 3391).
Кошти спрямовуються на підставі рішення Кабінету Міністрів України шляхом перерахування коштів Казначейством у вигляді трансфертів місцевим бюджетам.
Забезпечення товарами першої необхідності
10. З метою підготовки проекту рішення Кабінету Міністрів України за напрямом спрямування коштів, визначеним у підпункті 3 пункту 3 цього Порядку, Мінсоцполітики визначає потребу в коштах для забезпечення товарами першої необхідності відповідно до пропозицій, поданих Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю, Нацсоцслужбою, Державною служба у справах дітей, обласними та Київською міською держадміністраціями (військовими адміністраціями).
Для підготовки пропозицій Нацсоцслужба, Державна служба у справах дітей, обласні та Київська міська держадміністрації (військові адміністрації) формують потребу в забезпеченні товарами першої необхідності, зокрема, шляхом надсилання відповідних запитів до центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування.
У разі надходження інформації від центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування про потребу в забезпеченні цивільного населення товарами першої необхідності Нацсоцслужба, Державна служба у справах дітей, обласні та Київська міська держадміністрації (військові адміністрації) протягом 20 календарних днів з дня надходження такої інформації подають до Мінсоцполітики відповідні пропозиції, які повинні містити інформацію про:
категорії осіб, яких буде забезпечено товарами першої необхідності, та їх кількість у розрізі категорій;
перелік продовольчих і непродовольчих товарів, який буде входити до набору для забезпечення товарами першої необхідності цивільного населення (далі - набір товарів), та їх вартість;
перелік територій (територіальних громад), на яких цивільне населення забезпечуватиметься товарами першої необхідності;
доставку, зберігання наборів товарів першої необхідності, їх вартість та видачу цивільному населенню.
Придбання транспортних засобів спеціалізованого призначення для перевезення осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю, які мають порушення опорно-рухового апарату, порушення зору, інтелектуальні та психічні порушення, та інших маломобільних груп населення
11. З метою підготовки проекту рішення Кабінету Міністрів України за напрямом спрямування коштів, визначеним у підпункті 4 пункту 3 цього Порядку, Мінсоцполітики визначає потребу в коштах для придбання транспортних засобів спеціалізованого призначення для перевезення осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю, які мають порушення опорно-рухового апарату, порушення зору, інтелектуальні та психічні порушення, та інших маломобільних груп населення відповідно до пропозицій, поданих Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю.
Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю здійснює придбання та передає в комунальну власність територіальним громадам транспортні засоби спеціалізованого призначення для перевезення осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю, які мають порушення опорно-рухового апарату, порушення зору, інтелектуальні та психічні порушення, та інших маломобільних груп населення (далі - транспортні засоби).
Транспортні засоби, передані Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю, територіальним громадам за напрямом, визначеним у підпункті 4 пункту 3 цього Порядку, зараховуються на баланс відповідного органу місцевого самоврядування. Витрати, пов’язані з державною реєстрацією (перереєстрацією), зняттям з обліку в територіальних органах з надання сервісних послуг МВС, технічним оглядом, ремонтом, технічним обслуговуванням, зберіганням, списанням транспортних засобів спеціалізованого призначення і сплатою відповідних податків і зборів, здійснюються за рахунок коштів відповідних місцевих бюджетів чи інших джерел, не заборонених законодавством.
Транспортні засоби не передаються Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю в комунальну власність територіальним громадам, якщо їм надано в користування транспортний засіб відповідно до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для придбання транспортних засобів спеціалізованого призначення для перевезення осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю, які мають порушення опорно-рухового апарату, та інших маломобільних груп населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 березня 2018 р. № 189 "Деякі питання використання коштів, передбачених у державному бюджеті для придбання транспортних засобів спеціалізованого призначення для перевезення осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю, які мають порушення опорно-рухового апарату, та інших маломобільних груп населення" (Офіційний вісник України, 2018 р., № 26, ст. 939; 2021 р., № 62, ст. 3918).
Транспортні засоби передаються з державної в комунальну власність відповідно до законодавства.
Розвиток сімейних форм виховання
12. З метою підготовки проекту рішення Кабінету Міністрів України за напрямом спрямування коштів, визначеним у підпункті 5 пункту 3 цього Порядку, Мінсоцполітики визначає потребу в коштах для розвитку сімейних форм виховання, в тому числі щодо дітей, позбавлених батьківського піклування внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, шляхом забезпечення прийомних сімей, сімей патронатних вихователів і дитячих будинків сімейного типу меблями, побутовою технікою та іншими предметами тривалого вжитку відповідно до пропозицій, поданих сільськими, селищними, міськими радами, їх виконавчими органами.
Для підготовки пропозицій сільські, селищні, міські ради, їх виконавчі органи визначають потребу в забезпеченні прийомних сімей, сімей патронатних вихователів і дитячих будинків сімейного типу меблями, побутовою технікою та іншими предметами тривалого вжитку, зокрема, шляхом проведення опитування прийомних батьків, батьків-вихователів та патронатних вихователів.
У разі надходження інформації про потребу в забезпеченні прийомних сімей, сімей патронатних вихователів і дитячих будинків сімейного типу меблями, побутовою технікою та іншими предметами тривалого вжитку сільські, селищні, міські ради, їх виконавчі органи протягом 30 календарних днів з дня надходження такої інформації надсилають до Мінсоцполітики відповідні пропозиції, які повинні містити інформацію про:
кількість прийомних сімей, сімей патронатних вихователів і дитячих будинків сімейного типу, які буде забезпечено меблями, побутовою технікою та іншими предметами тривалого вжитку, кількість влаштованих в них дітей;
перелік та вартість меблів, побутової техніки та інших предметів тривалого вжитку, якими буде забезпечено прийомні сім’ї, сім’ї патронатних вихователів і дитячі будинків сімейного типу, в розрізі кожної сім’ї;
найменування та місцезнаходження розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня, у разі потреби - відповідального виконавця бюджетної програми, одержувачів бюджетних коштів та код згідно з економічною класифікацією видатків бюджету.
Оплата (компенсація) за надання послуг із психосоціальної підтримки, адаптації населення та проведення навчань
13. З метою підготовки проекту рішення Кабінету Міністрів України за напрямом спрямування коштів, визначеним у підпункті 6 пункту 3 цього Порядку, Мінсоцполітики визначає потребу в коштах для оплати за надання послуг із психосоціальної підтримки, адаптації населення та проведення навчань відповідно до пропозицій, поданих Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю.
Для підготовки пропозицій Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю визначає потребу в коштах для оплати за надання послуг із психосоціальної підтримки, адаптації населення та проведення навчань, зокрема, шляхом отримання відповідної інформації від надавачів соціальних послуг.
У разі надходження інформації про потребу в коштах для оплати за надання послуг із психосоціальної підтримки, адаптації населення та проведення навчань Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю протягом 30 календарних днів з дня надходження такої інформації надсилає до Мінсоцполітики відповідні пропозиції, які повинні містити інформацію про відсутність фінансування запропонованих послуг за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів на день подання пропозиції. Умовою для включення пропозицій до проекту рішення Кабінету Міністрів України за напрямом спрямування коштів, визначеним у підпункті 6 пункту 3 цього Порядку, є відсутність фінансування запропонованих послуг у пропозиції за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів на день подання пропозиції.
Забезпечення функціонування центрів життєстійкості або місць тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб
14. З метою підготовки проекту рішення Кабінету Міністрів України за напрямом спрямування коштів, визначеним у підпункті 7 пункту 3 цього Порядку, Мінсоцполітики визначає потребу в коштах для забезпечення функціонування центрів життєстійкості або місць тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб відповідно до пропозицій, поданих сільськими, селищним, міськими радами, їх виконавчими органами.
Для підготовки пропозицій сільські, селищні, міські ради, їх виконавчі органи самостійно визначають потребу в забезпеченні функціонування центрів життєстійкості або місць тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб.
У разі наявності потреби в забезпеченні функціонування центрів життєстійкості або місць тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб сільські, селищні, міські ради, їх виконавчі органи протягом 30 календарних днів з дня виникнення такої потреби надсилають до Мінсоцполітики відповідні пропозиції, які повинні містити:
інформацію про необхідний обсяг коштів з відповідним обґрунтуванням;
деталізований розрахунок витрат за напрямами, календарний план робіт і заходів;
дефектний акт - у разі подання пропозиції щодо проведення капітального ремонту/реконструкції приміщень центрів життєстійкості або місць тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб;
найменування та місцезнаходження розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня, у разі потреби - відповідального виконавця бюджетної програми, одержувачів бюджетних коштів та код згідно з економічною класифікацією видатків бюджету;
інформацію про відсутність фінансування на забезпечення функціонування центрів життєстійкості або місць тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів на день подання пропозиції.
Умовами для включення пропозицій до проекту рішення Кабінету Міністрів України за напрямом, визначеним в підпункті 7 пункту 3 цього Порядку, є:
наявність приміщення центру життєстійкості відповідно до абзацу першого пункту 3 Порядку організації діяльності та забезпечення функціонування центрів життєстійкості, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 січня 2024 р. № 83 "Про організацію діяльності та забезпечення функціонування центрів життєстійкості" (Офіційний вісник України, 2024 р., № 17, ст. 1087);
відповідність приміщення місця тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб положенням Порядку функціонування місць тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 вересня 2023 р. № 930 "Деякі питання функціонування місць тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб" (Офіційний вісник України, 2023 р., № 85, ст. 4910);
вартість закупівлі меблів, побутової техніки та інших предметів тривалого вжитку, яка не перевищує 10 відсотків необхідного обсягу коштів, зазначеного в пропозиції;
відсутність фінансування на забезпечення функціонування центрів життєстійкості або місць тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів на день подання пропозиції;
наявність на гуманітарному рахунку коштів, які мають цільове призначення за напрямом, визначеним у підпункті 7 пункту 3 цього Порядку, про що партнер, який вніс кошти на гуманітарний рахунок, повідомив Мінсоцполітики.
Надання допомоги на подолання надзвичайної ситуації
15. З метою підготовки проекту рішення Кабінету Міністрів України за напрямом спрямування коштів, визначеним у підпункті 8 пункту 3 цього Порядку, Мінсоцполітики разом з партнерами визначає заходи, необхідні для надання допомоги на подолання надзвичайної ситуації.
Кількість осіб, яким потенційно буде надано допомогу на подолання надзвичайної ситуації, визначається Мінсоцполітики на підставі інформації, наданої обласними, Київською міською держадміністраціями (військовими адміністраціями) з урахуванням кількості осіб, які проживали/були зареєстровані/задекларовані в населених пунктах, на території яких склалася надзвичайна ситуація, крім внутрішньо переміщених осіб, які проживають в інших місцях, за винятком тих, які зареєстровані в населених пунктах, на території яких склалася надзвичайна ситуація, та копії рішення про встановлення режиму надзвичайної ситуації.
Допомога на подолання надзвичайної ситуації надається за заявою особи, яка проживала/була зареєстрована/задекларована в населених пунктах, на території яких склалася надзвичайна ситуація. Інформація про неповнолітню дитину включається до такої заяви одного з батьків або іншого законного представника дитини. Заяву особи, яка визнана судом недієздатною, може подати її законний представник (для недієздатних осіб, яким призначено опікуна), уповноважена особа органу опіки та піклування (для недієздатних осіб, яким опікуна не призначено або втрачено з ним зв’язок під час надзвичайного або воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях).
Заяви в електронній формі можна подати через інформаційні системи органів виконавчої влади (за наявності технічної можливості) або в паперовій формі територіальним органам Пенсійного фонду України, структурним підрозділам з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад.
Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад протягом двох днів з дня отримання заяви передають її до відповідних територіальних органів Пенсійного фонду України.
Допомога на подолання надзвичайної ситуації окремим категоріям осіб, визначених Мінсоцполітики разом з партнерами, надається на підставі даних інформаційних баз Пенсійного фонду України та Мінсоцполітики.
Контроль і звітування щодо використання коштів
16. Публічні закупівлі товарів, робіт і послуг здійснюються в установленому законодавством порядку.
17. Розпорядники бюджетних коштів нижчого рівня, одержувачі бюджетних коштів подають щомісяця до 4 числа місяця, наступного за звітним, Мінсоцполітики як головному розпоряднику коштів державного бюджету звіт про використання бюджетних коштів за формою, встановленою Мінсоцполітики.
Залишки невикористаних на кінець бюджетного періоду коштів зберігаються на відповідних рахунках спеціального фонду державного бюджету, відкритих в органах Казначейства, для здійснення відповідних витрат у наступних бюджетних періодах з урахуванням цільового призначення коштів.
18. Операції з перерахування, використання коштів, відображення таких операцій в бухгалтерському обліку про виконання державного бюджету та складення звітності про надходження та використання коштів здійснюється відповідно до Положення про особливості казначейського обслуговування коштів, отриманих головними розпорядниками коштів державного бюджету на рахунки, відкриті в Національному банку, затвердженого Мінфіном.
Мінсоцполітики щомісяця оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті інформацію про суму отриманих на гуманітарний рахунок коштів.
Мінсоцполітики як головний розпорядник коштів державного бюджету щомісяця оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті перелік товарів, робіт і послуг, придбаних (наданих) за рахунок таких коштів протягом звітного періоду, загальну кількість зазначених товарів, робіт і послуг та загальний обсяг здійснених видатків за кожним видом зазначених товарів, робіт і послуг.
19. У разі помилкового перерахування коштів на гуманітарний рахунок фізична або юридична особа приватного або публічного права звертається до Мінсоцполітики із заявою або листом у паперовій чи електронній формі (на адресу електронної пошти або засобами інформаційно-комунікаційних систем) щодо повернення помилково перерахованих коштів. Мінсоцполітики за наявності залишку вільних коштів з урахуванням узятих бюджетних зобов’язань відповідно до заяви готує платіжну інструкцію для перерахування коштів з гуманітарного рахунка на рахунок відповідної фізичної або юридичної особи.
20. Перерахування коштів у вигляді трансфертів місцевим бюджетам здійснюється Казначейством відповідно до Порядку перерахування міжбюджетних трансфертів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 грудня 2010 р. № 1132 (Офіційний вісник України, 2010 р., № 96, ст. 3399; 2015 р., № 7, ст. 161).
Залишки коштів невикористаних трансфертів місцевим бюджетам за результатами виконання завдань у повному обсязі за напрямами, визначеними в пункті 3 цього Порядку, повертаються на рахунок спеціального фонду державного бюджету, відкритий у Казначействі для Мінсоцполітики, на підставі платіжної інструкції, поданої місцевим фінансовим органом.
Залишки невикористаних коштів, які мають цільове призначення, можуть бути спрямовані на інші напрями спрямування коштів, визначені в пункті 3 цього Порядку, виключно з дозволу такого партнера.
21. Відображення в бухгалтерському обліку інформації про отримані (створені) оборотні та необоротні активи, а також відкриття та закриття рахунків, реєстрація та облік бюджетних зобов’язань в органах Казначейства та проведення операцій, пов’язаних із використанням бюджетних коштів, здійснюються в установленому законодавством порядку.
22. Складення та подання фінансової і бюджетної звітності про використання бюджетних коштів, а також контроль за їх цільовим та ефективним витрачанням здійснюються в установленому законодавством порядку.
23. Звіт про використані кошти, які мають цільове призначення, надається партнерам відповідно до положень спільних із партнерами документів або відповідно до умов, прийнятних для партнерів.
( Порядок в редакції Постанови КМ № 304 від 06.03.2026 )