Прем'єр-міністр України | Д. ШМИГАЛЬ |
Інд. 26 | |
Документ підготовлено в системі iplex
Кабінет Міністрів України | Постанова від 04.06.2025 № 653
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 4 червня 2025 р. № 653
Київ
Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо захисту прав дітей
Кабінет Міністрів України постановляє:
Внести до постанов Кабінету Міністрів України щодо захисту прав дітей зміни, що додаються.
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 4 червня 2025 р. № 653
ЗМІНИ,
що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України щодо захисту прав дітей
1. У Порядку проведення державної атестації дитячих закладів оздоровлення та відпочинку і присвоєння їм відповідних категорій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 28 квітня 2009 р. № 426 (Офіційний вісник України, 2009 р., № 33, ст. 1142; 2015 р., № 82, ст. 2720; 2021 р., № 33, ст. 1929; 2024 р., № 76, ст. 4484):
1) в абзаці першому пункту 8 слова "у трьох примірниках" замінити словами "у двох примірниках";
2) абзац другий пункту 9 викласти в такій редакції:
"Державна служба у справах дітей утворює вищу атестаційну комісію та затверджує її персональний склад, до якого входять представники інших центральних органів виконавчої влади, до сфери управління яких належать заклади. Положення про вищу атестаційну комісію затверджує Мінсоцполітики.".
2. У Порядку виготовлення і видачі посвідчень батьків багатодітної сім’ї та дитини з багатодітної сім’ї, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2010 р. № 209 "Деякі питання виготовлення і видачі посвідчень батьків багатодітної сім’ї та дитини з багатодітної сім’ї" (Офіційний вісник України, 2010 р., № 16, ст. 734; 2016 р., № 2, ст. 91; 2020 р., № 89, ст. 2858):
1) пункт 3 доповнити реченням такого змісту: "Посвідчення може бути отримано уповноваженою одним із батьків особою, що діє на підставі нотаріально посвідченої довіреності, чи одного з документів, що посвідчують її повноваження відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність.";
2) підпункт 2 пункту 3-1 після слів "(ідентифікація особи при цьому здійснюється з використанням кваліфікованих електронних довірчих послуг)" доповнити словами ", або шляхом надсилання електронною поштою (з накладенням кваліфікованого електронного підпису на заяву)".
3. У пункті 7 Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 632 "Деякі питання виплати державної соціальної допомоги" (Офіційний вісник України, 2020 р., № 61, ст. 1981; 2025 р., № 15, ст. 1096):
1) абзац двадцять третій викласти в такій редакції:
"суми виплати законному представнику дитини, депортованої або примусово переміщеної, або яка перебувала під ризиком депортації та/або примусового переміщення внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, або уповноваженій ним особі підйомної допомоги, пов’язаної із забезпеченням здійснення заходів з повернення дітей, депортованих або примусово переміщених внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, відповідно до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення соціального захисту дітей та сім’ї, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1474 "Деякі питання соціального захисту дітей та сім’ї" (Офіційний вісник України, 2023 р., № 4, ст. 316).";
2) абзаци двадцять четвертий - двадцять шостий виключити.
4. Абзац перший пункту 2 Порядку здійснення державного контролю/моніторингу за дотриманням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки, соціальних послуг та за дотриманням прав дітей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 жовтня 2021 р. № 1035 "Деякі питання здійснення державного контролю/моніторингу за дотриманням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки, соціальних послуг та за дотриманням прав дітей" (Офіційний вісник України, 2021 р., № 81, ст. 5163; 2022 р., № 80, ст. 4826; 2023 р., № 81, ст. 4623), викласти в такій редакції:
"2. Державний контроль здійснюється з метою забезпечення дотримання структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, органами Пенсійного фонду України (в частині надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу), Державною службою у справах дітей (в частині виплати законному представнику дитини, депортованої або примусово переміщеної, або яка перебувала під ризиком депортації та/або примусового переміщення внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, або уповноваженій ним особі підйомної допомоги, пов’язаної із забезпеченням здійснення заходів з повернення дітей, депортованих або примусово переміщених внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України), а також закладами різних типів, форм власності та підпорядкування, в яких передбачено цілодобове перебування дітей (далі - об’єкт державного контролю), вимог законодавства під час надання соціальної підтримки та стосовно дотримання прав дітей.".
5. У Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення соціального захисту дітей та сім’ї, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1474 "Деякі питання соціального захисту дітей та сім’ї" (Офіційний вісник України, 2023 р., № 4, ст. 316; 2024 р., № 20, ст. 1294; 2025 р., № 1, ст. 42, № 15, ст. 1096, № 19, ст. 1274):
1) у пункті 3:
в абзаці першому слова і цифри "за напрямами, зазначеними у підпунктах 1-10, 15 пункту 4" замінити словами і цифрами "за напрямами, зазначеними у підпунктах 1-10 пункту 4";
в абзаці четвертому слова і цифри "за напрямом, зазначеним у підпунктах 11 і 12 пункту 4" замінити словами і цифрами "за напрямом, зазначеним у підпунктах 11, 12, 15 пункту 4";
2) підпункт 15 пункту 4 викласти в такій редакції:
"15) забезпечення здійснення заходів з повернення дітей, депортованих або примусово переміщених, або які перебували під ризиком депортації та/або примусового переміщення внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, шляхом виплати законному представнику дитини, депортованої або примусово переміщеної, або яка перебувала під ризиком депортації та/або примусового переміщення внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, або уповноваженій ним особі підйомної допомоги, пов’язаної із забезпеченням здійснення заходів з повернення дітей, депортованих або примусово переміщених внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України (далі - підйомна допомога), визначеної абзацом десятим пункту 11 Порядку виявлення, повернення, забезпечення супроводу та реінтеграції дітей, депортованих або примусово переміщених внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 травня 2024 р. № 551 (Офіційний вісник України, 2024 р., № 47, ст. 2928; 2025 р., № 15, ст. 1096) (далі - Порядок повернення).";
3) у пункті 5 слова і цифру "за напрямами, зазначеними в пункті 4 цього Порядку" замінити словами і цифрами "за напрямами, зазначеними в підпунктах 1-14 пункту 4 цього Порядку";
4) підпункт 2 пункту 6 доповнити абзацами такого змісту:
"за напрямом, зазначеним у підпункті 15 пункту 4 цього Порядку, - на підставі поданої Державною службою у справах дітей заявки щодо потреби в бюджетних коштах для виплати підйомної допомоги відповідно до Порядку повернення та цього Порядку, до якої додається перелік отримувачів підйомної допомоги за результатами повернення законного представника або уповноваженої ним особи з дитиною з території її депортації або примусового переміщення, або тимчасово окупованої території України, складений згідно з додатком 1 (далі - перелік отримувачів).
Мінсоцполітики розподіляє та доводить Державній службі у справах дітей обсяг бюджетних асигнувань у встановленому порядку з урахуванням наданих Державною службою у справах дітей розрахунків, які обґрунтовують показники необхідних видатків для виплати підйомної допомоги відповідно до Порядку повернення.
Державна служба у справах дітей подає щомісяця до 20 числа на наступний місяць до Мінсоцполітики заявку щодо потреби в бюджетних коштах для виплати підйомної допомоги, сформовану на підставі переліку отримувачів.
До переліку отримувачів Державна служба у справах дітей включає законних представників або уповноважених ними осіб дітей, депортованих або примусово переміщених, або які перебували під ризиком депортації та/або примусового переміщення внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, щодо яких складено індивідуальний план заходів з повернення дитини відповідно до вимог, визначених у Порядку повернення.
Мінсоцполітики на підставі поданої Державною службою у справах дітей заявки щодо потреби в бюджетних коштах у межах бюджетних асигнувань, передбачених помісячним розписом асигнувань загального фонду державного бюджету, не пізніше ніж через п’ять робочих днів з дати отримання такої заявки спрямовує Державній службі у справах дітей бюджетні кошти для їх подальшого використання Державною службою у справах дітей відповідно до вимог цього Порядку.
Державна служба у справах дітей на підставі переліку отримувачів та заяви про надання підйомної допомоги (далі - заява), поданої відповідно до вимог, визначених у пункті 16-1 Порядку повернення, формує відомість про виплату підйомної допомоги законному представнику дитини, депортованої або примусово переміщеної, або яка перебувала під ризиком депортації та/або примусового переміщення внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, або уповноваженій ним особі згідно з додатком 2 та платіжні інструкції для подання Казначейству.
Державна служба у справах дітей перераховує підйомну допомогу на рахунок законного представника дитини, депортованої або примусово переміщеної, або яка перебувала під ризиком депортації та/або примусового переміщення внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, або уповноваженої ним особи, відкритий в установі уповноваженого банку, протягом п’яти днів із дня подання заяви.
У разі наявності у Державної служби у справах дітей залишку невикористаних коштів такі кошти повертаються Державною службою у справах дітей на рахунок Мінсоцполітики до 15 грудня поточного року для подальшого їх спрямування до державного бюджету.
Державна служба у справах дітей щомісяця до 10 числа наступного місяця подає до Мінсоцполітики інформацію про використання бюджетних коштів та про виконання результативних показників для забезпечення здійснення заходів з повернення дітей, депортованих або примусово переміщених, або які перебували під ризиком депортації та/або примусового переміщення внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, за бюджетною програмою "Соціальний захист дітей та сім’ї" за формою, визначеною в додатку 3, у паперовій та електронній формі у форматі Excel на електронних носіях разом із відомостями щодо кожного отримувача.
Контроль за правильністю виплати підйомної допомоги Державною службою у справах дітей здійснює Нацсоцслужба та її територіальні органи відповідно до Порядку здійснення державного контролю/моніторингу за дотриманням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки, соціальних послуг та за дотриманням прав дітей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 жовтня 2021 р. № 1035 "Деякі питання здійснення державного контролю/моніторингу за дотриманням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки, соціальних послуг та за дотриманням прав дітей" (Офіційний вісник України, 2021 р., № 81, ст. 5163).";
5) в абзаці дванадцятому пункту 6-1 слова "згідно з додатком" замінити словами і цифрою "згідно з додатком 4";
6) додаток до Порядку виключити;
7) доповнити Порядок додатками 1-4 такого змісту:
"Додаток 1
до Порядку
ПЕРЕЛІК
отримувачів підйомної допомоги, пов’язаної із забезпеченням здійснення заходів з повернення дітей, депортованих або примусово переміщених внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, за результатами повернення законного представника або уповноваженої ним особи з дитиною з території її депортації або примусового переміщення, або тимчасово окупованої території України
( Див. текст )
Додаток 2
до Порядку
ВІДОМІСТЬ
про виплату підйомної допомоги, пов’язаної із забезпеченням здійснення заходів з повернення дітей, депортованих або примусово переміщених внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, законному представнику дитини, депортованої або примусово переміщеної, або яка перебувала під ризиком депортації та/або примусового переміщення внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, або уповноваженій ним особі
( Див. текст )
Додаток 3
до Порядку
ІНФОРМАЦІЯ
про використання бюджетних коштів та про виконання результативних показників для забезпечення здійснення заходів з повернення дітей, депортованих або примусово переміщених, або які перебували під ризиком депортації та/або примусового переміщення внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, за бюджетною програмою "Соціальний захист дітей та сім’ї"
( Див. текст )
Додаток 4
до Порядку
ІНФОРМАЦІЯ
про суму виплачених коштів отримувачам одноразової виплати ".
( Див. текст )
6. У Порядку використання коштів з рахунка для надання гуманітарної та іншої допомоги цивільному населенню в умовах воєнного стану в Україні, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 7 березня 2022 р. № 220 "Питання надання гуманітарної та іншої допомоги цивільному населенню в умовах воєнного стану в Україні" (Офіційний вісник України, 2022 р., № 25, ст. 1307; 2023 р., № 29, ст. 1615; 2024 р., № 33, ст. 2101; 2025 р., № 1, ст. 42):
1) підпункт 3 пункту 3 викласти в такій редакції:
"3) оплату за надання (компенсацію за надання) таких соціальних послуг, як догляд стаціонарний (для осіб похилого віку, для осіб з інвалідністю), крім випадків, якщо соціальна послуга надається на базі психоневрологічних інтернатів, будинків-інтернатів для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю, дитячих будинків-інтернатів; підтримане проживання осіб похилого віку та осіб з інвалідністю; догляд та виховання дітей в умовах, наближених до сімейних; денний догляд (для дітей з інвалідністю); денний догляд (для осіб похилого віку, для осіб з інвалідністю); догляд вдома; тимчасовий відпочинок для осіб, які здійснюють догляд за дітьми/особами з інвалідністю; соціальний супровід, в тому числі соціальний супровід сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та соціальний супровід під час працевлаштування та на робочому місці; супровід під час інклюзивного навчання; екстрене (кризове) втручання; соціальна реабілітація; соціальна адаптація; надання притулку;";
2) абзац перший пункту 4 після слів "надавачі соціальних послуг" доповнити словами "(далі - суб’єкти подання)";
3) доповнити Порядок пунктом 4-1 такого змісту:
"4-1. Для початку прийому пропозицій від суб’єктів подання за напрямами, визначеними в підпунктах 1-5 пункту 3 цього Порядку, Мінсоцполітики публікує на своєму офіційному веб-сайті текст оголошення про початок прийому пропозицій від суб’єктів подання на використання коштів з гуманітарного рахунка, який затверджується на засіданні комісії з питань розподілу та/або передачі коштів для надання допомоги в умовах воєнного стану (далі - текст оголошення).
У тексті оголошення зазначаються:
один або декілька напрямів, визначених у пункті 3 цього Порядку, на які відкрито прийом пропозицій від суб’єктів подання;
вимоги до пропозицій;
поштова адреса/адреса електронної пошти Мінсоцполітики, за якою здійснюється подання пропозицій;
інформація про строки та умови подання пропозицій;
контактні дані відповідальної особи від Мінсоцполітики для надання додаткової інформації.
Строк прийому пропозицій від суб’єктів подання не повинен бути меншим, ніж 30 календарних днів із дня публікації тексту оголошення.
Пропозиції, що надійшли до Мінсоцполітики з порушенням строків, визначених у тексті оголошення відповідно до вимог цього пункту, не розглядаються на засіданні комісії з питань розподілу та/або передачі коштів для надання допомоги в умовах воєнного стану (далі - комісія).";
4) в абзаці першому пункту 6 слова "комісії з питань розподілу та/або передачі коштів для надання допомоги в умовах воєнного стану (далі - комісія)" замінити словом "комісії";
5) у пункті 7:
після абзацу тринадцятого доповнити пункт новим абзацом такого змісту:
"дефектний акт - у разі подання пропозиції на капітальний ремонт/реконструкцію житла за напрямом, визначеним в абзаці другому підпункту 2 пункту 3 цього Порядку.".
У зв’язку з цим абзаци чотирнадцятий - тридцять шостий вважати відповідно абзацами п’ятнадцятим - тридцять сьомим;
після абзацу двадцять п’ятого доповнити пункт новим абзацом такого змісту:
"дефектний акт - у разі подання пропозиції на капітальний ремонт/реконструкцію приміщень центрів життєстійкості відповідно до підпункту 5 пункту 3 цього Порядку;".
У зв’язку з цим абзаци двадцять шостий - тридцять сьомий вважати відповідно абзацами двадцять сьомим - тридцять восьмим;
6) абзац перший пункту 9 після слів "іншому головному розпоряднику коштів державного бюджету" доповнити словами "(з відкриттям у разі потреби нових бюджетних програм, включаючи трансферти місцевим бюджетам)";
7) доповнити Порядок пунктом 9-1 такого змісту:
"9-1. Пропозиції, на які в порядку черговості розгляду комісією не вистачило наявних на рахунку Мінсоцполітики коштів відповідно до вимог, визначених у пункті 9 цього Порядку, повертаються Мінсоцполітики суб’єктам подання без розгляду комісією.".
7. У Порядку виявлення, повернення, забезпечення супроводу та реінтеграції дітей, депортованих або примусово переміщених внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 14 травня 2024 р. № 551 (Офіційний вісник України, 2024 р., № 47, ст. 2928; 2025 р., № 15, ст. 1096):
1) абзац шостий пункту 2 викласти в такій редакції:
"індивідуальний план заходів з повернення дитини (далі - індивідуальний план) - комплекс заходів з пошуку, повернення депортованих або примусово переміщених дітей, дітей, які перебувають під ризиком депортації та/або примусового переміщення, з території Російської Федерації, Республіки Білорусь, тимчасово окупованої території України або заходів з їх виїзду у треті безпечні країни, складений за формою згідно з додатком 5;";
2) пункт 11 викласти в такій редакції:
"11. Індивідуальний план розробляється громадськими об’єднаннями та благодійними організаціями із залученням суб’єктів, що забезпечують пошук, повернення дітей, відповідно до компетенції з урахуванням потреб дитини відповідно до її віку, статі, стану здоров’я, особливостей розвитку, місця перебування та місця повернення, її культурної та етнічної приналежності, її повноцінної реінтеграції та можливість повернення до місця постійного проживання в Україні або інтеграції її на новому місці проживання в Україні.
Індивідуальний план включає:
формування особової справи дитини, що містить інформацію, необхідну для пошуку та ідентифікації дитини;
розроблення плану заходів з повернення дитини (складення індивідуального маршруту, визначення переліку необхідних документів, інших заходів), що здійснюються законним представником дитини або уповноваженою ним особою;
забезпечення супроводу під час вчинення нотаріальних дій (у разі звернення);
супровід під час оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон (у разі потреби);
забезпечення дитини, її законного представника або уповноваженої ним особи проїзними документами;
здійснення орієнтовного розрахунку добових, вартості проживання дитини, її законного представника або уповноваженої ним особи під час поїздки, пов’язаної з поверненням дитини в Україну;
забезпечення дитини речами першої необхідності після її повернення в Україну згідно з переліком речей першої необхідності для забезпечення дітей, депортованих або примусово переміщених внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, після їх повернення, визначеним у додатку 1;
виплату законному представнику дитини, депортованої або примусово переміщеної, або яка перебувала під ризиком депортації та/або примусового переміщення внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, або уповноваженій ним особі підйомної допомоги, пов’язаної із забезпеченням здійснення заходів з повернення дітей, депортованих або примусово переміщених внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України (далі - підйомна допомога), відповідно до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення соціального захисту дітей та сім’ї, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1474 "Деякі питання соціального захисту дітей та сім’ї" (Офіційний вісник України, 2023 р., № 4, ст. 316), та цього Порядку.
Заходи, передбачені індивідуальним планом, здійснюються Державною службою у справах дітей у співпраці з громадськими об’єднаннями та благодійними організаціями.
Заходи щодо забезпечення дитини речами першої необхідності після її повернення в Україну, передбачені абзацом дев’ятим цього пункту, здійснюються за рахунок джерел, не заборонених законодавством.
Громадські об’єднання і благодійні організації повинні відповідати таким критеріям:
неперебування у процесі припинення діяльності;
наявність в установчих документах інформації про провадження діяльності, пов’язаної із задоволенням суспільних інтересів у сфері забезпечення здійснення захисту прав і свобод дитини, підтримки сімей, не менше ніж п’ять років;
відсутність фактів порушення вимог бюджетного законодавства;
наявність оприлюдненої на їх власних веб-сайтах та/або сторінках у соціальних мережах інформації про їх діяльність, звітів про використання коштів державного та/або місцевого бюджету.";
3) пункт 14 виключити;
4) пункт 16 доповнити абзацами такого змісту:
"Суб’єкт, що забезпечує пошук, повернення дітей, після прибуття в Україну законного представника або уповноваженої ним особи разом із дитиною за результатами повернення з території її депортації або примусового переміщення, тимчасово окупованої території України інформує їх про механізм отримання підйомної допомоги.
Право на отримання підйомної допомоги у законного представника або уповноваженої ним особи виникає з дати їх прибуття разом із дитиною в Україну з території її депортації або примусового переміщення, тимчасово окупованої території України, якщо таке прибуття відбулося після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 4 червня 2025 р. № 653 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо захисту прав дітей", та у випадку, якщо інформація про них міститься в індивідуальному плані, складеному за формою згідно з додатком 5. Дата прибуття в Україну законного представника або уповноваженої ним особи разом із дитиною за результатами повернення з території її депортації або примусового переміщення, тимчасово окупованої території України зазначається в індивідуальному плані.";
5) доповнити Порядок пунктом 16-1 такого змісту:
"16-1. Виплата підйомної допомоги законному представнику дитини, депортованої або примусово переміщеної, або яка перебувала під ризиком депортації та/або примусового переміщення внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, або уповноваженій ним особі перераховується Державною службою у справах дітей на рахунки отримувачів, відкриті в установі уповноваженого банку.
Підйомна допомога виплачується законному представнику дитини, депортованої або примусово переміщеної, або яка перебувала під ризиком депортації та/або примусового переміщення внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, або уповноваженій ним особі одноразово в розмірі 50000 гривень на кожну дитину.
Кошти підйомної допомоги використовуються для створення належних умов для реінтеграції та адаптації дитини в Україні за результатами її повернення з території її депортації або примусового переміщення, або тимчасово окупованої території України, здійснення заходів, спрямованих на невідкладне забезпечення прав та найкращих інтересів дитини, зокрема визначених у плані заходів із забезпечення супроводу та реінтеграції дитини.
Державна служба у справах дітей за результатами прибуття законного представника дитини, депортованої або примусово переміщеної, або яка перебувала під ризиком депортації та/або примусового переміщення внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, або уповноваженої ним особи з дитиною в Україну ознайомлює їх з умовами отримання та використання коштів підйомної допомоги, визначеними у цьому Порядку.
Законний представник дитини, депортованої або примусово переміщеної, або яка перебувала під ризиком депортації та/або примусового переміщення внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, або уповноважена ним особа після прибуття на територію України за результатами повернення з дитиною з території її депортації або примусового переміщення, або тимчасово окупованої території України звертаються до Державної служби у справах дітей із заявою про надання підйомної допомоги (далі - заява), оформленою за формою згідно з додатком 6, та пред’являє:
паспорт громадянина України, а у разі відсутності - єДокумент в мобільному додатку Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Дія) або тимчасове посвідчення громадянина України, або посвідку на постійне проживання, або посвідчення біженця, або посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту;
документ з даними про реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті громадянина України);
свідоцтво про народження дитини або відомості електронного відображення актового запису про народження, а у разі відсутності таких документів - заяву про наявну інформацію про дитину, складену у довільній формі, у якій зазначаються найменування органу, до якого подається заява, інформація про особу, яка подає заяву (прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), відомості про прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) дитини, дата народження, законні представники дитини та мета подачі заяви.
Розмір підйомної допомоги не включається під час обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї (домогосподарства) для призначення всіх видів державної соціальної допомоги та житлових субсидій, які відповідно до законодавства надаються залежно від сукупного доходу сім’ї (домогосподарства).
Виплата підйомної допомоги здійснюється у випадку, якщо заява щодо її отримання надійшла до Державної служби у справах дітей протягом одного року з дня виникнення права на її отримання.";
6) пункт 24 викласти в такій редакції:
"24. План заходів із забезпечення супроводу та реінтеграції дитини включає заходи у рамках короткострокового, середньострокового та довгострокового пакета допомоги.
Короткостроковий пакет допомоги (до трьох місяців) включає комплекс заходів, спрямованих на невідкладне забезпечення прав та найкращих інтересів дитини, та передбачає:
забезпечення екстреним розміщенням після повернення в Україну;
забезпечення супроводу дитини для отримання соціальних, освітніх і реабілітаційних послуг;
забезпечення надання екстреної, первинної та спеціалізованої медичної допомоги;
надання підтримки у сфері психічного здоров’я та психосоціальної підтримки;
забезпечення продуктами харчування;
сприяння у відновленні документів, отриманні іншої правничої допомоги;
компенсацію за здійснені витрати щодо оплати вчинюваних нотаріальних дій (у разі звернення);
надання допомоги у придбанні технічних засобів, підручників, проведення додаткових занять тощо з метою здобуття дитиною освіти.
Середньостроковий пакет допомоги (від трьох до шести місяців) включає комплекс заходів, спрямованих на підтримку дитини та її сім’ї, та передбачає:
забезпечення підтримки батьків, інших родичів дитини з метою повернення дитини на виховання в сім’ю;
вжиття заходів для надання дитині статусу дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування (за потреби);
вжиття заходів для влаштування дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, в сім’ю громадян України, під опіку, піклування, в прийомну сім’ю, в дитячий будинок сімейного типу у порядку, встановленому законодавством;
забезпечення підтримки сімей, які виховують дітей з інвалідністю;
надання послуги з підтриманого проживання (для дітей, які досягають повноліття, осіб з числа дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, які мають досвід проживання в закладах, що здійснюють інституційний догляд та виховання дітей).
Довгостроковий пакет допомоги (від шести до 18 місяців) включає комплекс заходів, спрямованих на тривалу підтримку дитини та її сім’ї, та передбачає:
освітню та соціальну підтримку, забезпечення соціальним житлом, забезпечення доступу до медичних та реабілітаційних послуг;
надання підтримки у сфері психічного здоров’я та психосоціальної підтримки;
зміцнення навичок батьківства, що враховують наслідки травми, та сімейних стосунків у біологічних сім’ях;
проведення з дітьми, позбавленими батьківського піклування, які повернулися в Україну після депортації, примусового переміщення, перебування під ризиком депортації та/або примусового переміщення внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, роботи з підготовки їх до влаштування в прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу;
вжиття заходів до утворення прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу з метою забезпечення права на сімейне виховання дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, які депортовані або примусово переміщені внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України або перебували під ризиком депортації та/або примусового переміщення, та задоволення потреб таких сімей;
створення умов для розміщення дітей в умовах, наближених до сімейних, соціальному житлі, житлі з житлового фонду соціального призначення, квартирі або садибному (одноквартирному) жилому будинку із житлового фонду соціального призначення, якщо це відповідає найкращим інтересам дитини;
здійснення соціального супроводу сім’ї, в яку влаштовано дитину, з метою сприяння адаптації дитини в новому середовищі (у випадку влаштування дитини до прийомної сім’ї, в дитячий будинок сімейного типу, під опіку або піклування);
надання фінансової підтримки сім’ї, сприяння працевлаштуванню повнолітніх осіб працездатного віку, розвитку навичок та професійного навчання.
Фінансування витрат, пов’язаних із здійсненням заходів, передбачених абзацом п’ятим цього пункту, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету в обсязі, передбаченому програмою державних гарантій медичного обслуговування населення, та інших джерел, не заборонених законодавством.
Фінансування витрат, пов’язаних із здійсненням заходів, передбачених абзацами тринадцятим, чотирнадцятим, вісімнадцятим, двадцятим - двадцять четвертим цього пункту, здійснюється за рахунок коштів місцевих бюджетів у межах видатків, передбачених у них на відповідні цілі.
Фінансування витрат, пов’язаних із здійсненням інших заходів, передбачених цим пунктом, здійснюється за рахунок інших джерел, не заборонених законодавством.";
7) доповнити Порядок додатками 5 і 6 такого змісту:
"Додаток 5
до Порядку
ФОРМА
індивідуального плану заходів з повернення дитини
( Див. текст )
Додаток 6
до Порядку
ЗАЯВА
про надання підйомної допомоги, пов’язаної із забезпеченням здійснення заходів з повернення дітей, депортованих або примусово переміщених внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України ".
( Див. текст )
8. У пункті 3 Порядку одноразової виплати коштів на дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, які виховуються в сім’ях опікунів, піклувальників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2024 р. № 1383 "Деякі питання використання коштів з рахунка для надання гуманітарної та іншої допомоги цивільному населенню в умовах воєнного стану в Україні, відкритого Міністерству соціальної політики в Національному банку, для додаткових заходів із соціальної підтримки дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" (Офіційний вісник України, 2025 р., № 1, ст. 42), слова і цифри "які у листопаді - грудні 2024 р. були одержувачами допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування" замінити словами "які є одержувачами допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування".