• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на організованих товарних ринках - діяльності з організації торгівлі продукцією на товарних біржах

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку | Рішення, Список, Форма типового документа, Довідка, Умови від 13.05.2021 № 276
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку
  • Тип: Рішення, Список, Форма типового документа, Довідка, Умови
  • Дата: 13.05.2021
  • Номер: 276
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку
  • Тип: Рішення, Список, Форма типового документа, Довідка, Умови
  • Дата: 13.05.2021
  • Номер: 276
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ФОНДОВОГО РИНКУ
РІШЕННЯ
13.05.2021 № 276
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
25 травня 2021 р.
за № 692/36314
Про затвердження Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на організованих товарних ринках - діяльності з організації торгівлі продукцією на товарних біржах
( Із змінами, внесеними згідно з Рішеннями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 609 від 05.08.2021 № 1151 від 24.11.2021 )
Відповідно до пункту 13 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", пунктів 4, 8 розділу VII Закону України "Про товарні біржі" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Ліцензійні умови провадження професійної діяльності на організованих товарних ринках - діяльності з організації торгівлі продукцією на товарних біржах (далі - Ліцензійні умови), що додаються.
2. Встановити, що норми абзаців другого та сьомого пункту 7 глави 1, глави 4, абзацу четвертого пункту 3 глави 6 розділу II Ліцензійних умов щодо наявності в осіб, зазначених в них, сертифікатів на право здійснення дій, пов’язаних з безпосереднім провадженням професійної діяльності на організованих товарних ринках - діяльності з організації торгівлі продукцією на товарних біржах, та вимог до наявності мінімальної кількості сертифікованих фахівців застосовуються починаючи з 01 грудня 2022 року.
( Абзац перший пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Рішеннями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 609 від 05.08.2021, № 1151 від 24.11.2021 )
До 01 грудня 2022 року до осіб, зазначених у абзаці другому та сьомому пункту 7 глави 1, главі 4, абзаці четвертому пункту 3 глави 6 розділу II Ліцензійних умов, застосовується вимога щодо наявності у них вищої освіти не нижче шостого рівня згідно з Національною рамкою кваліфікації, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1341 "Про затвердження Національної рамки кваліфікацій" та/або другого циклу вищої освіти Рамки кваліфікацій Європейського простору вищої освіти.
( Абзац другий пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Рішеннями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 609 від 05.08.2021, № 1151 від 24.11.2021 )
3. Встановити, що норма абзацу другого пункту 8 глави 1 розділу ІІ Ліцензійних умов щодо наявності в осіб, зазначених в цьому пункті, кваліфікаційного посвідчення фахівця з питань бухгалтерського обліку професійних учасників ринків капіталу та організованих товарних ринків, застосовується починаючи з 01 грудня 2022 року.
( Абзац перший пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Рішеннями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 609 від 05.08.2021, № 1151 від 24.11.2021 )
До 01 грудня 2022 року до осіб, зазначених у абзаці другому пункту 8 глави 1 розділу II Ліцензійних умов, застосовується вимога щодо наявності у них вищої освіти не нижче п’ятого рівня згідно з Національною рамкою кваліфікації, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1341 "Про затвердження Національної рамки кваліфікацій" та/або першого циклу вищої освіти Рамки кваліфікацій Європейського простору вищої освіти.
( Абзац другий пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Рішеннями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 609 від 05.08.2021, № 1151 від 24.11.2021 )
4. З метою забезпечення виконання норм пункту 5 глави 1, абзацу десятого пункту 2 глави 7 розділу II та підпункту 4 пункту 1 розділу III Ліцензійних умов щодо відповідності Міжнародним стандартам фінансової звітності річної фінансової звітності, проміжної фінансової звітності, річної консолідованої звітності та проміжної консолідованої фінансової звітності, дата переходу на Міжнародні стандарти фінансової звітності товарної біржі, яка до 01 липня 2021 року провадить діяльність відповідно до Закону України "Про товарну біржу" та має намір провадити діяльність з організації торгівлі продукцією на товарних біржах відповідно до Закону України "Про товарні біржі", має бути не пізніше 01 січня 2021 року.
5. Для цілей Ліцензійних умов до стажу роботи на ринках капіталу та організованих товарних ринках прирівнюється стаж роботи фізичної особи на керівних посадах / як фахівця товарної біржі, створеної відповідно до Закону України "Про товарну біржу", та фондової біржі, створеної відповідно до Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок".
6. Департаменту методології регулювання професійних учасників ринку цінних паперів (Курочкіна І.) забезпечити:
подання цього рішення для здійснення експертизи на відповідність Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод до Секретаріату Уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини Міністерства юстиції України;
подання цього рішення на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України;
оприлюднення цього рішення на офіційному вебсайті Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
7. Це рішення набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
8. Контроль за виконанням цього рішення покласти на члена Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Ільіна А.

Голова Комісії

Р. Магомедов

ПОГОДЖЕНО:

В.о. Голови Антимонопольного комітету України

Голова Державної служби фінансового
моніторингу України

Перший заступник Міністра цифрової
трансформації України



О. Музиченко


І. Черкаський


О. Вискуб
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Національної комісії
з цінних паперів
та фондового ринку
13 травня 2021 року № 276
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
25 травня 2021 р.
за № 692/36314
ЛІЦЕНЗІЙНІ УМОВИ
провадження професійної діяльності на організованих товарних ринках - діяльності з організації торгівлі продукцією на товарних біржах
I. Загальні положення
1. Ці Ліцензійні умови встановлюють вимоги, обов’язкові для виконання при отриманні ліцензії на провадження професійної діяльності на організованих товарних ринках - діяльності з організації торгівлі продукцією на товарних біржах (далі - ліцензія) та провадженні професійної діяльності на організованих товарних ринках - діяльності з організації торгівлі продукцією на товарних біржах (далі - діяльність з організації торгівлі продукцією), перелік документів, які подаються заявником для видачі ліцензії, та особливості поєднання такої діяльності з окремими видами професійної діяльності на ринках капіталу.
2. У цих Ліцензійних умовах терміни вживаються в таких значеннях:
багатосторонній торговельний майданчик (далі - БТМ) - багатостороння система, що управляється оператором багатостороннього торговельного майданчика і у встановленому НКЦПФР порядку та згідно з визначеними таким оператором БТМ недискреційними правилами забезпечує взаємодію третіх сторін щодо купівлі-продажу фінансових інструментів (укладання деривативних контрактів), результатом чого є договори (контракти), які укладаються у встановленому законодавством порядку;
відокремлений підрозділ заявника/ліцензіата - філія, інший підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням і здійснює всі або частину її функцій щодо провадження діяльності з організації торгівлі продукцією та/або професійної діяльності на ринках капіталу (у випадку поєднання діяльності з організації торгівлі продукцією з окремими видами професійної діяльності на ринках капіталу), крім спеціалізованого структурного підрозділу;
заявник - юридична особа, створена за законодавством України, яка має намір провадити діяльність з організації торгівлі продукцією і подає до НКЦПФР заяву та відповідні документи для отримання ліцензії;
керівні посадові особи - особи, які здійснюють виконавчі функції, та особи, які здійснюють наглядові функції;
керівник заявника/ліцензіата - особа, яка виконує функцію одноосібного виконавчого органу або голова колегіального виконавчого органу юридичної особи;
ліцензіат - юридична особа, створена за законодавством України, яка має ліцензію, отриману в установленому законодавством порядку;
місцезнаходження юридичної особи - адреса юридичної особи, зазначена у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;
опосередкована істотна участь - володіння у заявнику/ліцензіаті, яке настає, якщо особа або група осіб прямо або опосередковано володіє часткою (акціями) в статутному капіталі юридичної особи - власника істотної участі у структурі власності юридичної особи заявника/ліцензіата, та/або частками (акціями) в статутних капіталах юридичних осіб - прямих власників заявника/ліцензіата, у такому розмірі, який забезпечує можливість контролювати через цю особу (цих осіб) 10 і більше відсотків статутного капіталу заявника/ліцензіата;
організований торговельний майданчик (далі - ОТМ) - багатостороння система, яка не є регульованим ринком або БТМ, управляється оператором ОТМ та відповідно до дискреційних правил такого оператора ОТМ забезпечує взаємодію третіх сторін щодо купівлі-продажу фінансових інструментів (укладання деривативних контрактів), результатом чого є відповідні договори (контракти);
особа, яка здійснює виконавчі функції - голова та члени колегіального виконавчого органу, особа, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу, або інша фізична особа, відповідальна за управління поточною діяльністю юридичної особи;
особа, яка здійснює управлінські функції - фізична особа, яка:
входить до складу наглядової ради юридичної особи або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду, або
є особою, яка здійснює виконавчі функції у такій юридичній особі, або
не входить до складу наглядової ради такої юридичної особи або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду, та не є особою, яка здійснює виконавчі функції, але має постійний доступ до інсайдерської інформації, що прямо або опосередковано стосується юридичної особи, та має повноваження ухвалювати управлінські рішення, що впливають на подальший розвиток і комерційні перспективи такої юридичної особи;
особи, які здійснюють наглядові функції - голова та члени наглядової ради (або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду юридичної особи (біржова рада/біржовий комітет)), інші особи, які мають повноваження на визначення стратегії, цілей і загального напряму діяльності юридичної особи, наглядають за процесом прийняття управлінських рішень та контролюють цей процес;
посадові особи професійного учасника ринків капіталу та організованих товарних ринків - фізичні особи - голова та члени наглядової ради або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду, голова та члени колегіального виконавчого органу (особа, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу, та її заступники), корпоративний секретар, головний бухгалтер, голова та члени інших органів заявника/ліцензіата, утворення та компетенція яких передбачені його статутом;
посадові особи системи внутрішнього контролю - керівники підрозділів, які виконують функції з управління ризиками, внутрішнього аудиту та комплаєнсу та/або окремі особи, які виконують функції ризик-менеджера, комплаєнс-менеджера та внутрішнього аудитора;
початковий капітал - капітал, акумульований заявником, який має намір провадити професійну діяльність на ринках капіталу та/або організованих товарних ринках, що складається з одного або кількох елементів, визначених цими Ліцензійними умовами;
професійна діяльність на організованих товарних ринках - діяльність акціонерних товариств, товариств з обмеженою відповідальністю або товариств з додатковою відповідальністю з надання послуг з організації торгівлі продукцією;
професійна діяльність на ринках капіталу - діяльність акціонерних товариств, товариств з обмеженою відповідальністю або товариств з додатковою відповідальністю з надання фінансових та інших послуг на ринках капіталу під час здійснення будь-якого з наступних видів діяльності: діяльність з торгівлі фінансовими інструментами; діяльність з організації торгівлі фінансовими інструментами; клірингова діяльність; депозитарна діяльність; діяльність з управління активами інституційних інвесторів; діяльність з управління майном для фінансування об’єктів будівництва та/або здійснення операцій з нерухомістю; діяльність з адміністрування недержавних пенсійних фондів;
професійні учасники організованих товарних ринків - юридичні особи, які провадять діяльність з організації торгівлі продукцією, а саме товарні біржі;
прямий власник заявника/ліцензіата - особа, яка є власником частки (акцій) у статутному капіталі заявника/ліцензіата;
приміщення - частина внутрішнього об’єму будівлі, обмежена будівельними елементами, з можливістю входу і виходу, яка використовується ліцензіатом (в тому числі його відокремленими та/або спеціалізованими структурними підрозділами) при провадженні діяльності з організації торгівлі продукцією;
публічна компанія - це:
публічне акціонерне товариство;
іноземна юридична особа, що є емітентом акцій, які допущені до торгів на хоча б одному з наступних регульованих ринках:
New York Stock Exchange (NYSE);
Hong Kong Exchanges and Clearing;
регульовані ринки, що входять до Nasdaq, Inc.;
регульовані ринки країни, що входить до Європейського Cоюзу;
London Stock Exchange (LSE);
Japan Exchange Group;
сертифікований фахівець - фізична особа, на ім’я якої виданий сертифікат НКЦПФР на право здійснення дій, які безпосередньо пов’язані з провадженням діяльності з організації торгівлі продукцією, відповідно до нормативно-правових актів НКЦПФР, термін дії якого не закінчився;
спеціалізований структурний підрозділ ліцензіата - департамент, управління, відділ, сектор тощо, що є невід’ємною частиною внутрішньої організаційної структури заявника/ліцензіата або його відокремленого підрозділу та має інше місцезнаходження, ніж ліцензіат або його відокремлений підрозділ;
стаж роботи на керівних посадах - стаж роботи як керівної посадової особи та/або як заступника керівної посадової особи та/або як керівника та/або заступника керівника структурного підрозділу професійного учасника ринків капіталу та організованих товарних ринків;
стаж роботи на ринках капіталу та організованих товарних ринках - це загальний стаж роботи фізичної особи:
на керівних посадах/як фахівця товарної біржі, що провадить діяльність з організації торгівлі продукцією відповідно до Закону України "Про товарні біржі",
та/або на керівних посадах/як фахівця іншого суб’єкта господарювання, що провадить діяльність з організації торгівлі продукцією на авторизованих електронних майданчиках, на організованих електронних торгах чи з використанням іншого спеціального програмного забезпечення відповідно до законодавства України,
та/або на керівних посадах/як фахівця в об’єднаннях (асоціаціях) товарних бірж;
та/або на керівних посадах/як фахівця в об’єднаннях (асоціаціях) інших суб’єктів господарювання, що провадять діяльність з організації торгівлі продукцією відповідно до законодавства України;
та/або на керівних посадах/як фахівця інших суб’єктів господарювання, що провадять діяльність з організації торгівлі фінансовими інструментами відповідно до законодавства України;
та/або на посаді державної служби у державних органах, що регулюють відповідний товарний ринок, у тому числі, Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг та НКЦПФР, на посаді Голови або члена цих комісій;
Терміни "ділова репутація", "істотна участь", "контролер", "контроль" вживаються у значеннях, визначених Законом України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг".
Термін "структура власності юридичної особи" вживається у значенні, визначеному Законом України "Про банки і банківську діяльність".
Терміни "кінцевий бенефіціарний власник" та "траст" вживаються у розумінні, визначених Законом України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення".
Термін "форс-мажорні обставини" вживається у значенні, визначеному Законом України "Про торгово-промислові палати в Україні".
Термін "видача ліцензії" вживається у значенні, наведеному у нормативно-правовому акті, яким встановлено порядок видачі, зупинення дії та анулювання ліцензії на провадження професійної діяльності на організованих товарних ринках - діяльності з організації торгівлі продукцією на товарних біржах.
Інші терміни, які вживаються у цих Ліцензійних умовах, використовуються у значеннях, визначених законами України та нормативно-правовими актами НКЦПФР.
3. Вимогам, установленим цими Ліцензійними умовами для провадження діяльності з організації торгівлі продукцією, повинні відповідати:
заявник та власники істотної участі у заявнику станом на дату подання заяви про видачу ліцензії та визначених цими Ліцензійними умовами документів;
ліцензіат, власники істотної участі у ліцензіаті, посадові особи професійного учасника ринків капіталу та організованих товарних ринків ліцензіата протягом усього часу, коли вони зберігають свій статус або мають істотну участь у ліцензіаті.
Ліцензіат повинен виконувати вимоги, встановлені цими Ліцензійним умовами, протягом усього строку провадження професійної діяльності з організації торгівлі продукцією.
II. Вимоги, яким повинен відповідати заявник для отримання ліцензії та ліцензіат під час провадження діяльності з організації торгівлі продукцією
1. Загальні умови
1. Ліцензію можуть отримати юридичні особи, зареєстровані у формі акціонерного товариства, товариства з обмеженою відповідальністю або товариства з додатковою відповідальністю.
Товарною біржою не може бути юридична особа, яка відповідає хоча б одному з таких критеріїв:
до юридичної особи застосовано санкції відповідно до Закону України "Про санкції";
юридична особа включена до переліку осіб, пов’язаних з провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовано міжнародні санкції;
особа підконтрольна юридичним особам, створеним відповідно до законодавства держави, що здійснює збройну агресію проти України у значенні, наведеному у статті 1 Закону України "Про оборону України" та/або особам, зазначеним у абзацах третьому, четвертому цього пункту та/або має таких осіб у своїй структурі власності.
Поєднання ліцензіатом професійної діяльності на організованих товарних ринках з іншими видами діяльності здійснюється відповідно до вимог закону.
Товарна біржа у встановленому законодавством порядку може отримати ліцензію (ліцензії) на провадження на ринках капіталу таких видів діяльності:
клірингова діяльність з визначення зобов’язань;
діяльність з організації укладення деривативних контрактів на регульованому ринку деривативних контрактів;
діяльність з організації укладення деривативних контрактів на БТМ деривативних контрактів;
діяльність з організації укладення деривативних контрактів на ОТМ деривативних контрактів.
Ліцензіат при провадженні діяльності з організації торгівлі продукцією зобов’язаний дотримуватись вимог законодавства України та внутрішніх документів ліцензіата.
2. Установчий документ заявника/ліцензіата (рішення про створення, якщо ліцензіат створений і діє на підставі модельного статуту) повинен передбачати провадження діяльності з організації торгівлі продукцією; ураховувати особливості та обмеження, передбачені законами щодо здійснення діяльності на організованих товарних ринках.
Якщо заявник/ліцензіат створений і діє на підставі модельного статуту, рішення про його створення, яке підписується усіма засновниками, повинно містити відомості про вид товариства, його найменування, місцезнаходження, предмет і цілі діяльності, склад засновників (учасників), розмір статутного капіталу, розмір часток кожного з учасників, порядок внесення ними вкладів, а також інформацію про провадження діяльності на основі модельного статуту.
3. Структура власності юридичної особи заявника/ліцензіата, власників істотної участі у заявнику/ліцензіаті має бути прозорою і такою, що відповідає вимогам цих Ліцензійних умов.
Структура власності юридичної особи заявника/ліцензіата є прозорою та такою, що відповідає вимогам цих Ліцензійних умов, якщо розкриває інформацію щодо системи взаємовідносин юридичних та фізичних осіб в структурі власності юридичної особи заявника/ліцензіата, що надає змогу визначити всіх власників істотної участі в заявнику/ліцензіаті, у тому числі відносини контролю між ними.
Структура власності юридичної особи заявника/ліцензіата є такою, що не відповідає вимогам цих Ліцензійних умов, якщо НКЦПФР встановлений факт, що заявник/ліцензіат має у своїй структурі власності або підконтрольний:
юридичній особі, створеній відповідно до законодавства держави, що здійснює збройну агресію проти України у значенні, наведеному устатті 1 Закону України "Про оборону України";
юридичній особі, до якої застосовано санкції відповідно до Закону України "Про санкції";
юридичній особі, що включена до переліку осіб, пов’язаних з провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовано міжнародні санкції.
Структура власності юридичної особи власників істотної участі у заявнику/ліцензіаті є такою, що не відповідає вимогам цих Ліцензійних умов, якщо НКЦПФР встановлений факт, що власник істотної участі у заявнику/ліцензіаті має у своїй структурі власності або підконтрольний:
резиденту держави, що здійснює збройну агресію проти України у значенні, наведеному у статті 1 Закону України "Про оборону України";
особі, до якої або до посадових осіб якої застосовані санкції згідно з резолюціями Ради Безпеки Організації Об’єднаних Націй, інших міжнародних організацій, рішеннями Ради Європейського Союзу, інших міждержавних об’єднань, членом (учасником) яких є Україна, які передбачають обмеження або заборону торговельних та/або фінансових операцій;
особі, до якої або до посадових осіб якої застосовані санкції відповідно до Закону України "Про санкції";
особі, яка або посадові особи якої включені до переліку осіб, пов’язаних з провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовано міжнародні санкції.
Структура власності юридичної особи заявника/ліцензіата є непрозорою та такою, що не відповідає вимогам цих Ліцензійних умов, якщо:
у структурі власності юридичної особи заявника/ліцензіата наявна конструкція щодо взаємного володіння часткою статутного капіталу (зустрічні інвестиції) однієї особи в іншій, та/або
у структурі власності юридичної особи заявника/ліцензіата наявний траст, про якого не розкрита інформація відповідно до довідки про схематичне зображення структури власності юридичної особи - заявника (додаток 1), та/або повіреним (управителем) якого не погоджено НКЦПФР намір набуття або збільшення істотної участі, якщо на момент набуття істотної участі таке погодження було передбачено законодавством, та/або
у структурі власності юридичної особи заявника/ліцензіата (крім публічної компанії) наявні особи, які мають юридичне право володіти, користуватись та розпоряджатись правами, що становлять істотну участь у заявнику/ліцензіаті, але при цьому діють за вказівками кінцевих бенефіціарних власників, та/або
структура власності юридичної особи заявника/ліцензіата складається виключно з осіб, які володіють участю у статутному капіталі заявника/ліцензіата у розмірі менше 10 %, та/або
у структурі власності юридичної особи заявника/ліцензіата відсутня інформація про кінцевого(их) бенефіціарного(их) власника(ів) осіб, яким одноосібно/спільно у сукупності (при додаванні акцій/часток всіх цих осіб) належить більше 50 % статутного капіталу заявника/ліцензіата, крім випадків, якщо такою особою або її контролером є - держава, територіальна громада, міжнародна фінансова організація, публічна компанія, фізична особа, права якої на акції/частки статутного капіталу заявника/ліцензіата або права голосу за ними не є формальними (особа не є комерційним агентом, номінальним власником або номінальним утримувачем, або лише посередником щодо такого права), та/або
власниками істотної участі порушений порядок погодження набуття такої істотної участі.
4. Ділова репутація заявника/ліцензіата, юридичної особи, яка є власником істотної участі, у тому числі контролером заявника/ліцензіата, або яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу (призначена головою або членом колегіального виконавчого органу) чи здійснює повноваження голови або члена наглядової ради (або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду) власника істотної участі, у тому числі контролера заявника/ліцензіата, є такою, що відповідає цим Ліцензійним умовам, якщо:
особу не було звільнено від виконання функцій повіреного (управителя) трасту або не було припинено інші фідуціарні відносини з цією особою у зв’язку з порушенням або неналежним виконанням його обов’язків;
відсутні факти, встановлені відповідним державним органом, надання особою безпосередньо або через третіх осіб державному органу недостовірної інформації про власну особу, яка вплинула або могла вплинути на прийняття цим державним органом рішення (застосовується протягом трьох років із дня надання такої інформації);
відсутні факти визнання особи банкрутом або набрання законної сили рішення про примусову ліквідацію, або анулювання всіх ліцензій за вчинення правопорушення на ринках фінансових послуг та/або організованих товарних ринках;
відсутні факти перебування протягом більше шести місяців у складі органу управління іноземного професійного учасника ринків капіталу та/або організованих товарних ринків протягом року до прийняття уповноваженим органом іноземної країни рішення про визнання професійного учасника ринків капіталу та/або організованих товарних ринків неплатоспроможним або банкрутом, або набрання законної сили рішення про примусову ліквідацію, або анулювання всіх ліцензій за вчинення правопорушення на ринках фінансових послуг та/або організованих товарних ринках або визнання банку неплатоспроможним або про відкликання ліцензії на здійснення банківської/кредитної діяльності (крім відкликання ліцензії під час ліквідації іноземного банку за ініціативою власників);
у особи була відсутня можливість незалежно від виконання обов’язків і володіння участю надавати обов’язкові вказівки або іншим чином визначати чи істотно впливати на дії професійного учасника ринків капіталу та/або організованих товарних ринків, у тому числі іноземного, станом на будь-яку дату протягом року до прийняття уповноваженим органом відповідної країни рішення про визнання такого професійного учасника неплатоспроможним або банкрутом, або набрання законної сили рішення про примусову ліквідацію, або анулювання всіх ліцензій за вчинення правопорушення на ринках фінансових послуг та/або організованих товарних ринках, або визнання банку неплатоспроможним або про відкликання ліцензії на здійснення банківської/кредитної діяльності (крім відкликання ліцензії під час ліквідації іноземного банку за ініціативою власників);
відсутні факти припинення повноважень (звільнення) особи чи її переведення на іншу посаду протягом останніх трьох років, якщо йому передувала вимога відповідного державного органу, у тому числі уповноваженого органу іноземної країни щодо заміни цієї особи на посаді в зв’язку з неналежним виконанням особою посадових обов’язків, яке призвело до порушення професійним учасником ринків капіталу та/або організованих товарних ринків вимог законодавства;
ділова репутація особи є бездоганною у розумінні Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" (наявність ознаки встановлюється за останні три календарні роки, що передують оцінці ділової репутації особи);
особою не вчинено грубих та/або системних порушень вимог банківського, фінансового, валютного законодавства, законодавства з питань фінансового моніторингу, законодавства про ринки капіталу та організовані товарні ринки, законодавства про акціонерні товариства, законодавства про захист прав споживачів;
відсутні факти невідповідності діяльності особи вимогам до професійної етики;
до особи не застосовувались економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) згідно з резолюціями Ради Безпеки Організації Об’єднаних Націй, інших міжнародних організацій, рішень Ради Європейського Союзу, інших міждержавних об’єднань, членом (учасником) яких є Україна, що передбачають обмеження або заборону торговельних та/або фінансових операцій, органами іноземних держав (крім держав, що здійснюють збройну агресію проти України у значенні, наведеному у статті 1 Закону України "Про оборону України") або України;
особа не позбавлялась, в установленому законодавством порядку, права займатися певною діяльністю;
особа не включена до переліку осіб, пов’язаних із провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовано міжнародні санкції, в установленому законодавством порядку;
відсутні факти порушення особою порядку погодження набуття істотної участі в професійному учаснику ринків капіталу та/або організованих товарних ринків;
відсутні інші ознаки невідповідності ділової репутації, визначені відповідними державними органами (у тому числі відповідними іноземними державними органами) та виявлені відносно періодів роботи особи на ринках капіталу та/або організованих товарних ринках, державне регулювання щодо яких здійснює НКЦПФР.
Наявність вищезазначених ознак встановлюється за останні п’ять календарних років, що передують оцінці ділової репутації особи, якщо інше не встановлено у змісті самих ознак.
Ділова репутація фізичної особи, яка є власником істотної участі, у тому числі контролером заявника/ліцензіата, або яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу (призначена головою або членом колегіального виконавчого органу) чи здійснює повноваження голови або члена наглядової ради (або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду) заявника/ліцензіата, або власника істотної участі, в тому числі контролера заявника/ліцензіата, або яка є головним бухгалтером (особою, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку заявника/ліцензіата або, у разі покладання ведення бухгалтерського обліку заявника/ліцензіата на юридичну особу, з якою заявником/ліцензіатом укладений договір про здійснення бухгалтерського обліку, особою, яка безпосередньо здійснює ведення бухгалтерського обліку заявника/ліцензіата (далі - особа, яка здійснює ведення бухгалтерського обліку заявника/ліцензіата)) є такою, що відповідає цим Ліцензійним умовам, якщо:
особу не було звільнено з роботи на ринках фінансових послуг та/або організованих товарних ринках на вимогу державного органу, у тому числі іноземного (за винятком випадків, коли особа була звільнена у зв’язку з відмовою у погодженні особи на посаду керівника або посадової особи системи внутрішнього контролю);
особу не було звільнено з роботи (у тому числі з роботи в іноземних юридичних особах) протягом останніх п’яти років за систематичне або одноразове грубе порушення особою своїх посадових обов’язків та/або правил трудового розпорядку, порушення законодавства про протидію корупції, вчинення розкрадання, зловживання владою/службовим становищем або іншого правопорушення (при роботі в юридичних особах - резидентах України - звільнення на підставі пунктів 3, 4, 7, 8 частини першої статті 40, пунктів 1, 1-1, 2, 3 частини першої статті 41 та статті 45 Кодексу законів про працю України;
особу не було звільнено від виконання функцій повіреного (управителя) трасту або не було припинено інші фідуціарні відносини з цією особою у зв’язку з порушенням або неналежним виконанням його обов’язків;
у разі якщо особа обіймала посади, необхідність погодження призначення на які відповідним державним органом передбачена нормативними актами, відсутні факти обіймання особою посади/посад керівника або посадової особи системи внутрішнього контролю (виконання обов’язків за посадою) протягом більше шести місяців без погодження відповідним державним органом на таку посаду/посади (застосовується з першого дня сьомого місяця після дня обрання (призначення) особи на посаду (у разі обіймання кількох посад або однієї посади кілька разів без погодження з відповідним державним органом - після дня обрання (призначення) особи на першу з таких посад та протягом трьох років із дати усунення цього порушення);
відсутні факти, встановлені відповідним державним органом, надання особою безпосередньо або через третіх осіб державному органу недостовірної інформації про власну особу, яка вплинула або могла вплинути на прийняття цим державним органом рішення (застосовується протягом трьох років із дня надання такої інформації).
відсутні факти перебування протягом більше шести місяців на посаді керівника професійного учасника ринків капіталу та/або організованих товарних ринків або посадової особи системи внутрішнього контролю професійного учасника ринків капіталу та/або організованих товарних ринків (або виконання обов’язків за посадою) протягом року, що передує даті рішення про визнання такого професійного учасника банкрутом або набрання законної сили рішення про примусову ліквідацію, або анулювання ліцензії за вчинення правопорушення на ринках фінансових послуг та/або організованих товарних ринках або віднесення банку до категорії неплатоспроможних або про відкликання в банку банківської ліцензії за ініціативою Національного банку (крім відкликання банківської ліцензії у зв’язку з нездійсненням банком жодної банківської операції протягом року з дня її отримання).
у особи була відсутня можливість незалежно від обіймання посад і володіння участю в професійному учаснику ринків капіталу та/або організованих товарних ринків надавати обов’язкові вказівки або іншим чином визначати чи істотно впливати на дії професійного учасника ринків капіталу та/або організованих товарних ринків станом на будь-яку дату протягом року, що передує даті рішення про визнання професійного учасника ринків капіталу та/або організованих товарних ринків банкрутом або набрання законної сили рішення про примусову ліквідацію, або анулювання ліцензії за вчинення правопорушення на ринках фінансових послуг та/або організованих товарних ринках або віднесення банку до категорії неплатоспроможних або про відкликання в банку банківської ліцензії за ініціативою Національного банку (крім відкликання банківської ліцензії у зв’язку з нездійсненням банком жодної банківської операції протягом року з дня її отримання);
відсутні факти перебування протягом більше шести місяців у складі органу управління або на посаді посадової особи системи внутрішнього контролю іноземного професійного учасника ринків капіталу та/або організованих товарних ринків протягом року до прийняття уповноваженим органом іноземної країни рішення про визнання професійного учасника ринків капіталу та/або організованих товарних ринків неплатоспроможним або банкрутом, або набрання законної сили рішення про примусову ліквідацію, або анулювання ліцензії за вчинення правопорушення на ринках фінансових послуг та/або організованих товарних ринках або визнання банку неплатоспроможним або про відкликання ліцензії на здійснення банківської/кредитної діяльності (крім відкликання ліцензії під час ліквідації іноземного банку за ініціативою власників);
у особи була відсутня можливість незалежно від обіймання посад і володіння участю надавати обов’язкові вказівки або іншим чином визначати чи істотно впливати на дії іноземного професійного учасника ринків капіталу та/або організованих товарних ринків станом на будь-яку дату протягом року до прийняття уповноваженим органом іноземної країни рішення про визнання професійного учасника ринків капіталу та/або організованих товарних ринків неплатоспроможним або банкрутом, або набрання законної сили рішення про примусову ліквідацію, або анулювання ліцензії за вчинення правопорушення на ринках фінансових послуг та/або організованих товарних ринках, або визнання банку неплатоспроможним або про відкликання ліцензії на здійснення банківської/кредитної діяльності (крім відкликання ліцензії під час ліквідації іноземного банку за ініціативою власників);
відсутні факти припинення повноважень (звільнення) особи чи її переведення на іншу посаду протягом останніх трьох років, якщо йому передувала вимога відповідного державного органу, у тому числі уповноваженого органу іноземної країни щодо заміни цієї особи на посаді в зв’язку з неналежним виконанням особою посадових обов’язків, яке призвело до порушення професійним учасником ринків капіталу та/або організованих товарних ринків законодавства;
ділова репутація особи є бездоганною у розумінні Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" (наявність ознаки встановлюється за останні три календарні роки, що передують оцінці ділової репутації особи);
особою не вчинено грубих та/або системних порушень вимог банківського, фінансового, валютного законодавства, законодавства з питань фінансового моніторингу, законодавства про ринки капіталу та організовані товарні ринки, законодавства про акціонерні товариства, законодавства про захист прав споживачів;
відсутній факт неявки особи (без поважних причин) на складання протоколу про адміністративне правопорушення вимог банківського, фінансового, валютного, податкового законодавства, законодавства з питань фінансового моніторингу, законодавства про ринки капіталу та організовані товарні ринки, законодавства про акціонерні товариства, законодавства про захист прав споживачів;
відсутні факти невідповідності діяльності особи вимогам до професійної етики;
до особи не застосовувались економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) згідно з резолюціями Ради Безпеки Організації Об’єднаних Націй, інших міжнародних організацій, рішень Ради Європейського Союзу, інших міждержавних об’єднань, членом (учасником) яких є Україна, що передбачають обмеження або заборону торговельних та/або фінансових операцій, органами іноземних держав (крім держав, що здійснюють збройну агресію проти України у значенні, наведеному у статті 1 Закону України "Про оборону України") або України;
особа не позбавлялась, в установленому законодавством порядку, права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю;
особа не включена до переліку осіб, пов’язаних із провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовано міжнародні санкції, в установленому законодавством порядку;
відсутні факти порушення особою порядку погодження набуття істотної участі в професійному учаснику ринків капіталу та/або організованих товарних ринків;
відсутні інші ознаки невідповідності ділової репутації, визначені відповідними державними органами (у тому числі відповідними іноземними державними органами) та виявлені відносно періодів роботи особи на ринках капіталу та/або організованих товарних ринках, державне регулювання щодо яких здійснює НКЦПФР.
Наявність вищезазначених ознак встановлюється за останні п’ять календарних років, що передують оцінці ділової репутації особи, якщо інше не встановлено у змісті самих ознак.
У власників істотної участі заявника/ліцензіата, посадових осіб професійного учасника ринків капіталу та організованих товарних ринків - заявника/ліцензіата та інших фахівців заявника/ліцензіата має бути відсутній конфлікт інтересів (суперечності між особистими інтересами і правами і обов’язками власника істотної участі в заявнику/ліцензіаті та/або посадовими обов’язками особи в заявнику/ліцензіаті) або є можливість усунення такого конфлікту інтересів.
5. Річна фінансова звітність та річна консолідована фінансова звітність (у разі складення консолідованої фінансової звітності) заявника/ліцензіата має бути складена відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" та відповідати міжнародним стандартам фінансової звітності. Аудиторський звіт має бути складений відповідно до Закону України "Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність", міжнародних стандартів аудиту та з урахуванням положень нормативно-правових актів НКЦПФР, які встановлюють додаткові вимоги до інформації, що стосується аудиту або огляду фінансової звітності та має обов’язково міститися в аудиторському звіті за результатами обов’язкового аудиту або звіті щодо огляду проміжної фінансової інформації.
Аудиторський звіт щодо річної фінансової звітності (консолідованої фінансової звітності) можуть надавати суб’єкти аудиторської діяльності, включені, у тому числі на період проведення ними обов’язкового аудиту фінансової звітності ліцензіата, до розділу "Суб’єкти аудиторської діяльності, які мають право проводити обов’язковий аудит фінансової звітності" або розділу "Суб’єкти аудиторської діяльності, які мають право проводити обов’язковий аудит фінансової звітності, що становлять суспільний інтерес" Реєстру аудиторів та суб’єктів аудиторської діяльності.
6. Власники істотної участі у заявнику/ліцензіаті повинні відповідати наступним вимогам.
Власник істотної участі у заявнику/ліцензіаті має можливості у майбутньому надавати в разі потреби додаткову фінансову допомогу ліцензіату в рамках вжиття заходів з метою приведення діяльності ліцензіата у відповідність із вимогами законодавства або з метою виконання заявником/ліцензіатом своїх фінансових зобов’язань у розмірі пропорційному до розміру його участі.
Власник істотної участі у заявнику/ліцензіаті спроможний забезпечити погашення своїх зобов’язань або вести прибуткову діяльність.
Для власника істотної участі у заявнику/ліцензіаті, який є прямим власником заявника/ліцензіата, розмір власних коштів вважається достатнім, якщо він є не меншим, ніж величина, пропорційна розміру його участі, по відношенню до мінімального розміру початкового капіталу заявника, встановленого пунктом 1 глави третьої цього розділу/мінімального розміру регулятивного капіталу ліцензіата.
Для власника опосередкованої істотної участі у заявнику/ліцензіаті, яка набута за результатом його участі у статутних капіталах прямих власників заявника/ліцензіата, без врахування його участі у прямому власнику заявника/ліцензіата, який є власником істотної участі, у разі наявності такої участі, розмір власних коштів вважається достатнім, якщо він є не меншим, ніж величина, пропорційна розміру його такої опосередкованої участі у заявнику/ліцензіаті, по відношенню до мінімального розміру початкового капіталу заявника, встановленого пунктом 1 глави третьої цього розділу/мінімального розміру регулятивного капіталу ліцензіата.
Виконання вимог цього пункту щодо розміру власних коштів та щодо надання у майбутньому власником істотної участі у заявнику/ліцензіаті у разі потреби додаткової фінансової допомоги ліцензіату може частково або повністю покладатися на його контролера або кінцевого(их) бенефіціарного(их) власника(ів) у разі наявності відповідного договору, укладеного у письмовій формі, з таким контролером або з таким(и) кінцевим(и) бенефіціарним(и) власником(ами).
Для осіб, які мають спільну з іншими особами істотну участь у заявнику/ліцензіаті, розмір власних коштів вважається достатнім, якщо він сукупно у всіх таких осіб є не меншим за величину, пропорційну до розміру їх спільної участі.
Розрахунок розміру власних коштів власника істотної участі - юридичної особи здійснюється у порядку, встановленому у главі 2 розділу III Положення щодо пруденційних нормативів професійної діяльності на фондовому ринку та вимог до системи управління ризиками, затвердженого рішенням НКЦПФР від 01 жовтня 2015 року № 1597, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 жовтня 2015 року за № 1311/27756 (далі - Положення).
Для розрахунку розміру власних коштів власника істотної участі - фізичної особи у заявнику/ліцензіаті включаються належні цій особі на праві власності активи, не обтяжені зобов’язанням, за винятком цінних паперів, зазначених в підпунктах 13, 14 пункту 5 глави 2 розділу III Положення .
7. Керівник заявника/ліцензіата (його відокремлених та/або спеціалізованих структурних підрозділів) при здійсненні професійної діяльності на організованих товарних ринках не може одночасно працювати в інших товарних біржах та професійних учасниках ринків капіталу.
Керівник заявника/ліцензіата повинен мати сертифікат на право здійснення дій, пов’язаних з безпосереднім провадженням діяльності з організації торгівлі продукцією.
Керівник заявника/ліцензіата повинен відповідати таким вимогам:
мати стаж роботи на ринках капіталу та організованих товарних ринках не менше трьох років, у тому числі стаж роботи на керівних посадах не менше одного року;
мати належний рівень професійних знань та вмінь, що оцінюється за інформацією, наданою заявником в документах, що додаються до заяви на отримання ліцензії, або в порядку погодження кандидатур керівників товарних бірж, визначеному НКЦПФР;
мати ділову репутацію, що відповідає вимогам, встановленим цими Ліцензійними умовами.
У разі припинення трудових правовідносин з керівником (в тому числі звільнення) або тимчасової відсутності керівника ліцензіата уповноважений орган ліцензіата зобов’язаний не пізніше наступного робочого дня після дати припинення трудових правовідносин з керівником (в тому числі звільнення)/встановлення факту тимчасової відсутності керівника ліцензіата призначити особу, що виконуватиме його обов’язки, яка має сертифікат на право здійснення дій, пов’язаних з безпосереднім провадженням діяльності з організації торгівлі продукцією та стаж роботи на ринках капіталу та організованих товарних ринках не менше трьох років, або нового керівника, кандидатура якого погоджена у порядку, встановленому НКЦПФР.
Особа, яка виконує обов’язки керівника ліцензіата, може бути призначена на строк не більше ніж три місяці, крім випадку тимчасової відсутності керівника.
Уповноважений орган ліцензіата не пізніше закінчення тримісячного строку перебування на посаді особи, яка виконує обов’язки керівника, повинен призначити на посаду нового керівника, крім випадку тимчасової відсутності керівника. Такий керівник повинен відповідати вимогам до керівника, установленим цими Ліцензійними умовами, його кандидатура повинна бути погоджена у порядку, встановленому НКЦПФР.
8. Особа, яка займає посаду головного бухгалтера (особа, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку) заявника/ліцензіата або, у разі покладання ведення бухгалтерського обліку заявника/ліцензіата на юридичну особу, з якою заявником/ліцензіатом укладений договір про здійснення бухгалтерського обліку, фізична особа, яка безпосередньо здійснює ведення бухгалтерського обліку заявника/ліцензіата, повинна відповідати наступним вимогам:
мати кваліфікаційне посвідчення фахівця з питань бухгалтерського обліку професійних учасників ринків капіталу та організованих товарних ринків. У разі відсутності такого документа у тримісячний строк після прийняття на роботу на посаду головного бухгалтера заявника/ліцензіата або укладення договору про здійснення бухгалтерського обліку юридичною особою пройти підвищення кваліфікації;
мати стаж роботи на ринках капіталу та організованих товарних ринках на посаді бухгалтера або головного бухгалтера не менше двох років або на (в) будь-якому(-ій) іншому(-ій) підприємстві, організації, установі на посаді бухгалтера або головного бухгалтера не менше п’яти років.
Зазначені особи не можуть бути посадовими особами в іншому професійному учаснику ринків капіталу та організованих товарних ринків.
Ліцензіат у разі звільнення особи, яка займає посаду головного бухгалтера, або особи, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку ліцензіата, або закінчення/розірвання договору з юридичною особою, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку ліцензіата, повинен протягом трьох місяців призначити головного бухгалтера (особу, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку ліцензіата) або укласти договір з юридичною особою, на яку покладається ведення бухгалтерського обліку ліцензіата.
9. Ліцензіат та його відокремлені підрозділи зобов’язані протягом усього строку провадження діяльності з організації торгівлі продукцією виконувати вимоги законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.
Ліцензіат щодо відокремлених підрозділів розташованих у державах, в яких рекомендації Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) не застосовуються або застосовуються недостатньою мірою, зобов’язаний провести оцінку заходів запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, що здійснюються в таких державах.
У разі якщо здійснення зазначених заходів не дозволяється законодавством такої держави, ліцензіат зобов’язаний повідомити відповідному суб’єкту державного фінансового моніторингу, що відповідно до Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" виконує функції державного регулювання та нагляду за суб’єктом первинного фінансового моніторингу, про відповідні запобіжні заходи, що ліцензіат буде вживати для мінімізації ризиків використання діяльності відокремленого підрозділу з метою легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму чи фінансування розповсюдження зброї масового знищення.