ЗАКОН УКРАЇНИ
Про Рахункову палату
(Відомості Верховної Ради (ВВР), 2015, № 36, ст.360)( Із змінами, внесеними згідно із Законами № 1774-VIII від 06.12.2016, ВВР, 2017, № 2, ст.25 № 1798-VIII від 21.12.2016, ВВР, 2017, № 7-8, ст.50 № 2265-VIII від 21.12.2017, ВВР, 2018, № 6-7, ст.45 № 2478-VIII від 03.07.2018, ВВР, 2018, № 46, ст.368 № 2621-VIII від 22.11.2018, ВВР, 2019, № 2, ст.9 № 113-IX від 19.09.2019, ВВР, 2019, № 42, ст.238 № 263-IX від 31.10.2019, ВВР, 2020, № 2, ст.5 № 293-IX від 14.11.2019, ВВР, 2020, № 6, ст.32 № 440-IX від 14.01.2020, ВВР, 2020, № 28, ст.188 № 524-IX від 04.03.2020, ВВР, 2020, № 38, ст.279 № 720-IX від 17.06.2020, ВВР, 2020, № 47, ст.408 № 1052-IX від 03.12.2020, ВВР, 2021, № 6, ст.45 № 1150-IX від 28.01.2021, ВВР, 2021, № 23, ст.197 № 1217-IX від 05.02.2021, ВВР, 2021, № 19, ст.171 № 1587-IX від 30.06.2021 № 1780-IX від 23.09.2021, ВВР, 2021, № 51, ст.421 № 2849-IX від 13.12.2022, ВВР, 2023, №№ 47-50, ст.120 № 3621-IX від 21.03.2024 № 4042-IX від 30.10.2024 )( У тексті Закону слова "засоби масової інформації" у всіх відмінках і числах замінено словом "медіа" згідно із Законом № 2849-IX від 13.12.2022 )
Цей Закон визначає організацію, повноваження та порядок діяльності Рахункової палати.
Розділ І
ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Стаття 1. Статус Рахункової палати
1. Рахункова палата від імені Верховної Ради України здійснює контроль за надходженням коштів до Державного бюджету України та їх використанням.
2. Рахункова палата підзвітна Верховній Раді України та регулярно її інформує про результати своєї роботи.
3. Рахункова палата є вищим державним колегіальним органом фінансового контролю (аудиту).
( Частина третя статті 1 в редакції Закону № 4042-IX від 30.10.2024 )
4. Рахункова палата є юридичною особою, має печатку із своїм найменуванням і зображенням Державного Герба України.
5. Рахункова палата розташовується в місті Києві.
Стаття 2. Правові основи діяльності Рахункової палати
1. Організація, повноваження і порядок діяльності Рахункової палати визначаються Конституцією України, цим та іншими законами України.
Стаття 3. Принципи діяльності Рахункової палати та гарантії її незалежності
1. Діяльність Рахункової палати ґрунтується на принципах законності, незалежності, об’єктивності, безсторонності, гласності та неупередженості.
2. Рахункова палата є організаційно, функціонально, політично та фінансово незалежною, самостійно планує свою діяльність.
( Частина друга статті 3 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4042-IX від 30.10.2024 )
3. Незалежність Рахункової палати забезпечується:
1) встановленим Конституцією України і цим Законом порядком призначення на посади та звільнення з посад членів Рахункової палати;
2) визначеними цим Законом та іншими законами України гарантіями діяльності Рахункової палати;
3) особливим порядком організаційного забезпечення діяльності Рахункової палати, встановленим законом.
4. Рахункова палата під час здійснення своїх повноважень є незалежною від будь-якого незаконного впливу, тиску або втручання. Незаконне втручання у здійснення Рахунковою палатою наданих законом повноважень забороняється і тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
5. Втручання органів державної влади, органів місцевого самоврядування, політичних партій та громадських об’єднань, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та їх посадових і службових осіб у діяльність Рахункової палати забороняється.
6. Повноваження Рахункової палати не можуть бути припинені чи обмежені у разі закінчення строку повноважень Верховної Ради України, а також у разі дострокового припинення повноважень Верховної Ради України, введення воєнного або надзвичайного стану в Україні чи в окремих її місцевостях.
( Частина шоста статті 3 в редакції Закону № 4042-IX від 30.10.2024 )
7. Рахункова палата застосовує у своїй діяльності основні принципи діяльності Міжнародної організації вищих органів аудиту (INTOSAI) та Систему професійних документів INTOSAI (IFPP) в частині, що не суперечить Конституції та законам України.
( Частина сьома статті 3 в редакції Закону № 4042-IX від 30.10.2024 )
Стаття 4. Заходи державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту)
1. Повноваження, покладені на Рахункову палату Конституцією України, здійснюються через провадження заходів державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту).
2. Державний зовнішній фінансовий контроль (аудит) забезпечується Рахунковою палатою шляхом здійснення фінансового аудиту, аудиту діяльності (ефективності), аудиту відповідності, експертизи, аналізу та інших контрольних заходів.
( Частина друга статті 4 із змінами, внесеними згідно із Законами № 3621-IX від 21.03.2024, № 4042-IX від 30.10.2024 )( Частину третю статті 3 виключено на підставі Закону № 4042-IX від 30.10.2024 )( Частину четверту статті 3 виключено на підставі Закону № 4042-IX від 30.10.2024 )( Частину п'яту статті 3 виключено на підставі Закону № 4042-IX від 30.10.2024 )
6. Організаційно-методологічні засади здійснення державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту) визначаються Рахунковою палатою відповідно до Системи професійних документів INTOSAI (IFPP) та цього Закону, а також оприлюднюються на офіційному веб-сайті Рахункової палати у формі відкритих даних відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".
( Статтю 3 доповнено частиною шостою згідно із Законом № 4042-IX від 30.10.2024 )
Стаття 5. Фінансове забезпечення діяльності Рахункової палати
1. Фінансове забезпечення діяльності Рахункової палати здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, включаючи кошти, отримані відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, або проектів міжнародної технічної допомоги. Фінансове забезпечення діяльності Рахункової палати за рахунок будь-яких інших джерел забороняється.
2. Рахункова палата визначає потреби у фінансовому забезпеченні своєї діяльності та подає у встановленому Бюджетним кодексом України порядку бюджетний запит разом з пропозиціями щодо необхідного фінансового забезпечення Рахункової палати (з обґрунтуваннями та розрахунками) до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної фінансової і бюджетної політики. Якщо під час підготовки проекту Державного бюджету України виникли розбіжності щодо визначення обсягу фінансового забезпечення діяльності Рахункової палати і Кабінетом Міністрів України не врегульовані такі розбіжності, Кабінет Міністрів України разом з проектом закону про Державний бюджет України подає інформацію щодо врахування у зазначеному проекті пропозицій Рахункової палати щодо її фінансового забезпечення (з вмотивованим обґрунтуванням), а Рахункова палата подає до комітету Верховної Ради України, до предмета відання якого належать питання бюджету, відповідні пропозиції (з обґрунтуваннями та розрахунками) для прийняття відповідного рішення під час розгляду проекту закону про Державний бюджет України.
( Частина друга статті 5 в редакції Закону № 4042-IX від 30.10.2024 )
3. Після набрання чинності законом про Державний бюджет України Рахункова палата самостійно затверджує свій кошторис.
Стаття 6. Міжнародне співробітництво
1. Рахункова палата у порядку, визначеному законодавством та міжнародними договорами України, здійснює співробітництво з вищими органами фінансового контролю (аудиту) інших держав, міжнародними організаціями.
( Частина перша статті 6 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4042-IX від 30.10.2024 )
Розділ ІІ
ПОВНОВАЖЕННЯ РАХУНКОВОЇ ПАЛАТИ
Стаття 7. Повноваження Рахункової палати
1. Рахункова палата:
1) здійснює заходи державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту) щодо:
надходжень до державного бюджету податків, зборів та інших доходів, включаючи їх адміністрування органами, що контролюють справляння таких надходжень;
проведення витрат державного бюджету, включаючи: використання бюджетних коштів на забезпечення діяльності Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України, Конституційного Суду України, Верховного Суду, вищих спеціалізованих судів, апеляційних та місцевих судів, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Вищої ради правосуддя, Офісу Генерального прокурора та інших органів, безпосередньо визначених Конституцією України; використання коштів державного бюджету, наданих місцевим бюджетам та фондам загальнообов’язкового державного соціального і пенсійного страхування; здійснення таємних видатків державного бюджету;
управління об’єктами державної і комунальної власності, діяльності суб’єктів господарювання державного сектору економіки, в тому числі суб’єктів господарювання, у статутному капіталі яких 50 і більше відсотків акцій (часток) належать суб’єктам господарювання державного сектору економіки, суб’єктів господарювання комунального сектору економіки;
надання кредитів з державного бюджету та повернення таких коштів до державного бюджету;
операцій щодо державних внутрішніх та зовнішніх запозичень, державних гарантій, обслуговування і погашення державного та гарантованого державою боргу;
використання коштів, отриманих до державного та/або місцевих бюджетів від іноземних держав, Європейського Союзу, іноземних фінансових установ, міжнародних організацій, донорських установ у вигляді кредитів (позик), грантів, допомоги;
здійснення публічних закупівель;
виконання державних цільових програм, інвестиційних проектів, державного замовлення, надання державної допомоги суб’єктам господарювання за рахунок коштів державного бюджету;
здійснення казначейського обслуговування бюджетних коштів;
стану внутрішнього контролю розпорядників бюджетних коштів;
інших операцій, пов’язаних із надходженням коштів до державного бюджету та їх використанням;
виконання кошторису адміністративних витрат Національного банку України;
надходження і використання коштів місцевих бюджетів;
надходження і використання коштів фондів загальнообов’язкового державного соціального і пенсійного страхування;
консолідованої фінансової звітності суб’єктів державного сектору та бюджетів;
( Пункт 1 частини першої статті 7 із змінами, внесеними згідно із Законами № 1798-VIII від 21.12.2016, № 2265-VIII від 21.12.2017, № 2621-VIII від 22.11.2018, № 113-IX від 19.09.2019, № 1587-IX від 30.06.2021, № 3621-IX від 21.03.2024; в редакції Закону № 4042-IX від 30.10.2024 )
2) проводить експертизу поданого до Верховної Ради України проекту закону про Державний бюджет України (включаючи матеріали, що додаються до цього проекту закону) та готує відповідні висновки;
3) аналізує виконання Державного бюджету України та готує відповідні висновки, а також пропозиції щодо усунення виявлених відхилень і порушень;
4) аналізує річний звіт про виконання закону про Державний бюджет України, поданий Кабінетом Міністрів України, та готує відповідні висновки з оцінкою ефективності управління коштами державного бюджету, а також пропозиції щодо усунення виявлених порушень та вдосконалення бюджетного законодавства;
5) аналізує ефективність використання суб’єктами господарювання пільг із сплати до державного бюджету податків, зборів, обов’язкових платежів, доцільність функціонування пільгових режимів оподаткування та їх вплив на загальний стан надходжень державного бюджету;
6) здійснює попередній аналіз, до розгляду на засіданнях комітетів Верховної Ради України та на пленарних засіданнях Верховної Ради України, звіту Антимонопольного комітету України та звіту Фонду державного майна України в частині, що впливає на виконання державного бюджету;
6-1) здійснює попередній аналіз, до розгляду на засіданнях комітетів Верховної Ради України та на пленарних засіданнях Верховної Ради України, щорічного звіту, що містить аналіз функціонування системи публічних закупівель та узагальнену інформацію про результати здійснення контролю у сфері закупівель, протягом трьох місяців з дня його оприлюднення;
( Частину першу статті 7 доповнено пунктом 6-1 згідно із Законом № 2265-VIII від 21.12.2017 )
6-2) надає обов’язкові до розгляду висновки щодо проектів законодавчих актів, що стосуються питань статусу, незалежності, організації, повноважень і порядку діяльності Рахункової палати та інших питань, пов’язаних з її функціонуванням;
( Частину першу статті 7 доповнено пунктом 6-2 згідно із Законом № 4042-IX від 30.10.2024 )( Пункт 7 частини першої статті 7 виключено на підставі Закону № 4042-IX від 30.10.2024 )
8) направляє за результатами заходів державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту) обов’язкові для розгляду рішення Рахункової палати;
9) аналізує реалізацію наданих Рахунковою палатою рекомендацій (пропозицій) з метою оцінки їх результативності;
10) звертається до суду у разі порушення об’єктами контролю повноважень членів Рахункової палати та посадових осіб апарату Рахункової палати, зокрема щодо усунення перешкод у реалізації таких повноважень;
11) у разі виявлення ознак кримінального або адміністративного правопорушення інформує про них відповідні правоохоронні органи;
12) здійснює співробітництво з вищими органами фінансового контролю інших держав, міжнародними організаціями, укладає з ними угоди про співробітництво, проводить з органами фінансового контролю інших держав спільні та паралельні аудити;
13) здійснює методичну та методологічну роботу з питань державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту);
13-1) забезпечує управління якістю заходів державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту);
( Частину першу статті 7 доповнено пунктом 13-1 згідно із Законом № 4042-IX від 30.10.2024 )
14) забезпечує підвищення рівня професійної компетентності членів Рахункової палати та посадових осіб апарату Рахункової палати;
( Пункт 14 частини першої статті 7 в редакції Закону № 4042-IX від 30.10.2024 )
15) здійснює інші повноваження, визначені законом.
2. Об’єктами контролю Рахункової палати при виконанні повноважень, визначених частиною першою цієї статті, є державні органи, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, інші бюджетні установи, у тому числі закордонні дипломатичні установи України, суб’єкти господарювання, громадські чи інші організації, фонди загальнообов’язкового державного соціального і пенсійного страхування, Національний банк України та інші фінансові установи.
( Частина друга статті 7 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2621-VIII від 22.11.2018 )
3. Рахункова палата за результатами здійснення заходів державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту):
1) регулярно інформує Верховну Раду України, Президента України про результати здійснення заходів державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту), включаючи факти порушень бюджетного законодавства;
2) подає Верховній Раді України висновки щодо проекту закону про Державний бюджет України;
3) щокварталу подає Верховній Раді України висновки про стан виконання закону про Державний бюджет України, а також пропозиції щодо усунення виявлених відхилень і порушень;
4) подає Верховній Раді України висновки і пропозиції щодо річного звіту про виконання закону про Державний бюджет України.
4. Рахункова палата може надавати в межах компетенції консультації Верховній Раді України, Президенту України, Кабінету Міністрів України, міністерствам, іншим державним органам та органам місцевого самоврядування.
Стаття 8. Права та обов’язки членів Рахункової палати
( Назва статті 8 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4042-IX від 30.10.2024 )
1. Члени Рахункової палати для виконання покладених на них повноважень мають право:
1) ознайомлюватися з оригіналами документів об’єктів контролю, отримувати безоплатно копії документів та інформацію у паперовому та електронному вигляді (включаючи інформацію з автоматизованих інформаційних і довідкових систем, реєстрів та банків даних, держателем (адміністратором) яких є державні органи або органи місцевого самоврядування), необхідні для здійснення заходів державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту);
2) отримувати інформацію про стан та рух коштів державного бюджету від центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів;
3) отримувати від державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій усіх форм власності, інших юридичних осіб та їх посадових осіб, фізичних осіб - підприємців інформацію, документи і матеріали, необхідні для здійснення Рахунковою палатою своїх повноважень;
4) отримувати від центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, Фонду державного майна України, Національного банку України та інших фінансових установ необхідні відомості про здійснювані ними операції і стан рахунків розпорядників та одержувачів бюджетних коштів, фондів загальнообов’язкового державного соціального і пенсійного страхування щодо операцій з коштами державного бюджету, у тому числі міжбюджетних трансфертів, а також про надходження до державного бюджету податків, зборів, обов’язкових платежів та інших доходів;
( Пункт 4 частини першої статті 8 і з змінами, внесеними згідно із Законом № 440-IX від 14.01.2020 )
5) брати в установленому порядку участь у засіданнях Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, колегій міністерств, інших центральних та місцевих органів виконавчої влади з питань надходження коштів до державного бюджету та їх використання;
6) залучати в установленому порядку для забезпечення виконання повноважень Рахункової палати працівників державних контролюючих і правоохоронних органів, а також спеціалістів, аудиторів, фахівців-експертів з інших установ та організацій, у тому числі на договірних засадах;
7) отримувати доступ до баз даних, реєстрів, автоматизованих систем, створених за рахунок коштів державного бюджету.
2. Члени Рахункової палати під час виконання покладених на них повноважень зобов’язані:
1) додержуватися вимог Конституції та законів України, не вчиняти будь-яких дій, що компрометують посаду члена Рахункової палати і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності;
2) брати участь у засіданнях Рахункової палати та її допоміжних органів, до складу яких вони входять;
3) не використовувати службове становище у приватних інтересах та вживати заходів щодо запобігання і врегулювання конфлікту інтересів, передбачених Законом України "Про запобігання корупції";
4) виконувати інші обов’язки, визначені законом та Регламентом Рахункової палати.
( Статті 8 доповнено частиною другою згідно із Законом № 4042-IX від 30.10.2024 )
( Статтю 9 виключено на підставі Закону № 4042-IX від 30.10.2024 )
( Статтю 10 виключено на підставі Закону № 4042-IX від 30.10.2024 )
( Статтю 11 виключено на підставі Закону № 4042-IX від 30.10.2024 )
( Статтю 12 виключено на підставі Закону № 4042-IX від 30.10.2024 )
( Статтю 13 виключено на підставі Закону № 4042-IX від 30.10.2024 )
( Статтю 14 виключено на підставі Закону № 4042-IX від 30.10.2024 )
( Статтю 15 виключено на підставі Закону № 4042-IX від 30.10.2024 )
( Статтю 16 виключено на підставі Закону № 4042-IX від 30.10.2024 )
Розділ ІІІ
СКЛАД ТА СТРУКТУРА РАХУНКОВОЇ ПАЛАТИ, ПРАВОВИЙ СТАТУС ЇЇ ЧЛЕНІВ ТА ПОСАДОВИХ ОСІБ АПАРАТУ РАХУНКОВОЇ ПАЛАТИ
Стаття 17. Склад та структура Рахункової палати
1. Рахункова палата складається з одинадцяти членів Рахункової палати.
( Частина перша статті 17 із змінами, внесеними згідно із Законами № 293-IX від 14.11.2019, № 4042-IX від 30.10.2024 )
2. Членами Рахункової палати є Голова Рахункової палати, його заступник (заступники) та інші члени Рахункової палати.
( Частина друга статті 17 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4042-IX від 30.10.2024 )
3. Для забезпечення виконання покладених на Рахункову палату повноважень діє апарат Рахункової палати, що складається з департаментів, територіальних та інших структурних підрозділів (включаючи патронатні служби членів Рахункової палати).
Організацію роботи члена Рахункової палати забезпечує його патронатна служба у складі не більше трьох радників.
4. Структура, штатний розпис апарату Рахункової палати затверджуються Рахунковою палатою в межах граничної чисельності апарату Рахункової палати та бюджетних призначень на забезпечення діяльності Рахункової палати.
Гранична чисельність апарату Рахункової палати затверджується Рахунковою палатою за погодженням з комітетом Верховної Ради України, до предмета відання якого належать питання бюджету.
( Частина четверта статті 17 в редакції Закону № 4042-IX від 30.10.2024 )
5. Права, обов’язки і повноваження членів Рахункової палати та посадових осіб апарату Рахункової палати визначаються цим Законом.
Стаття 18. Статус членів Рахункової палати та посадових осіб апарату Рахункової палати
1. На члена Рахункової палати поширюється дія Закону України "Про державну службу", крім норм щодо порядку призначення на посаду та звільнення з посади та умов оплати праці члена Рахункової палати, що встановлюються цим Законом.
2. Посадові особи апарату Рахункової палати, включаючи Секретаря Рахункової палати, є державними службовцями. Гарантії діяльності посадових осіб апарату Рахункової палати визначаються Законом України "Про державну службу".
Секретар Рахункової палати призначається на посаду та звільняється з посади Головою Рахункової палати за його пропозицією відповідно до рішення Рахункової палати.
Інші посадові особи апарату Рахункової палати (крім радників членів Рахункової палати) призначаються на посади та звільняються з посад Секретарем Рахункової палати у порядку, встановленому Законом України "Про державну службу".
Радники члена Рахункової палати призначаються на посади та звільняються з посад Секретарем Рахункової палати за поданням члена Рахункової палати. Припинення повноважень члена Рахункової палати є підставою для звільнення його радників.
3. Забороняється використання членом Рахункової палати, посадовою особою апарату Рахункової палати свого статусу з метою, не пов’язаною з діяльністю Рахункової палати.
Стаття 19. Вимоги до члена Рахункової палати
1. Членом Рахункової палати може бути громадянин України, не молодший тридцяти років, який володіє державною мовою та однією з офіційних мов Ради Європи, має вищу освіту не нижче ступеня магістра, загальний стаж роботи не менше семи років, стаж роботи у сфері державного контролю (аудиту), економіки, фінансів або права не менше п’яти років та бездоганну ділову репутацію.
2. Не може бути призначена на посаду члена Рахункової палати особа:
1) яка досягла шістдесятип’ятирічного віку;
2) яка за рішенням суду визнана недієздатною або дієздатність якої обмежена;
3) яка за станом здоров’я не може виконувати повноваження члена Рахункової палати;
4) яка має не зняту чи не погашену в установленому законом порядку судимість;
5) на яку протягом останнього року було накладено адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов’язаного з корупцією;
( Пункт 5 частини другої статті 19 із змінами, внесеними згідно із Законом № 524-IX від 04.03.2020 )
6) яка має громадянство чи підданство іншої держави;
7) яка не пройшла перевірку, передбачену законами України "Про очищення влади" та "Про запобігання корупції";
8) яка не подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до Закону України "Про запобігання корупції", за рік, що передує року призначення на відповідну посаду.
( Пункт 8 частини другої статті 19 із змінами, внесеними згідно із Законом № 524-IX від 04.03.2020 )
3. Перебування на посаді члена Рахункової палати несумісне з обійманням посади в будь-якому органі державної влади, іншому державному органі, органі місцевого самоврядування, з представницьким мандатом, зайняттям іншою оплачуваною або підприємницькою діяльністю (крім викладацької, наукової та творчої діяльності), входженням до складу керівного органу чи наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку.
Вимоги щодо несумісності не поширюються на участь членів Рахункової палати у діяльності виборних органів релігійних та громадських організацій.
4. На члена Рахункової палати поширюються обмеження щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності, передбачені Законом України "Про запобігання корупції".
5. Член Рахункової палати не може належати до політичної партії, брати участь у політичних акціях, зборах, мітингах, походах і демонстраціях, а також страйках.
( Частину шосту статті 19 виключено на підставі Закону № 4042-IX від 30.10.2024 )
Стаття 20. Порядок призначення на посади та звільнення з посад Голови та інших членів Рахункової палати
1. Члени Рахункової палати призначаються на посади та звільняються з посад Верховною Радою України відповідно до вимог та порядку, визначених цим Законом та Регламентом Верховної Ради України. Підготовка таких питань на розгляд Верховної Ради України здійснюється комітетом Верховної Ради України, до предмета відання якого належать питання бюджету.
( Частина перша статті 20 в редакції Закону № 4042-IX від 30.10.2024 )
2. Призначення членів Рахункової палати на посади здійснюється на підставі конкурсу.
Для участі в конкурсі на посаду члена Рахункової палати кандидат на таку посаду подає до комітету Верховної Ради України, до предмета відання якого належать питання бюджету, такі документи:
1) заяву про участь у конкурсі з наданням письмової згоди на проведення спеціальної перевірки відповідно до Закону України "Про запобігання корупції" та на обробку персональних даних відповідно до Закону України "Про захист персональних даних";
2) автобіографію;
3) мотиваційний лист, в якому викладаються мотиви бути призначеним на посаду члена Рахункової палати;
4) копію паспорта громадянина України;
5) копію трудової книжки (за наявності) або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування чи копії інших документів, що підтверджують стаж професійної діяльності у відповідній сфері;
( Пункт 5 частини другої статті 20 в редакції Закону № 1217-IX від 05.02.2021; із змінами, внесеними згідно із Законом № 4042-IX від 30.10.2024 )
6) копію диплома про вищу освіту (з додатками);
7) копію декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до Закону України "Про запобігання корупції", за рік, що передує року, в якому оприлюднено оголошення про конкурс, та посилання на відповідну сторінку Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування;
( Пункт 7 частини другої статті 20 із змінами, внесеними згідно із Законами № 524-IX від 04.03.2020, № 4042-IX від 30.10.2024 )
7-1) копію документа, що підтверджує рівень володіння державною мовою, вимоги до якого визначаються Національною комісією зі стандартів державної мови;
( Частину другу статті 20 доповнено пунктом 7-1 згідно із Законом № 4042-IX від 30.10.2024 )
7-2) копію документа, що підтверджує володіння однією з офіційних мов Ради Європи на рівні не нижче В2 за шкалою рекомендацій Ради Європи з мовної освіти (CEFR);
( Частину другу статті 20 доповнено пунктом 7-2 згідно із Законом № 4042-IX від 30.10.2024 )
8) інші документи, передбачені Законом України "Про запобігання корупції".
Попередній відбір кандидатів на посаду члена Рахункової палати здійснюється у порядку, встановленому статтею 20-1 цього Закону.
( Частину другу статті 20 доповнено абзацом тринадцятим згідно із Законом № 4042-IX від 30.10.2024 )
3. Голова Рахункової палати призначається на посаду Верховною Радою України за поданням Голови Верховної Ради України.
Голова Верховної Ради України вносить на розгляд Верховної Ради України подання про призначення на посаду Голови Рахункової палати одного із членів Рахункової палати.
4. Заступник Голови Рахункової палати обирається із складу членів Рахункової палати. Обрання та увільнення від виконання обов’язків заступника Голови Рахункової палати здійснюється на засіданні Рахункової палати шляхом відкритого голосування за поданням Голови Рахункової палати.
( Частина четверта статті 20 в редакції Закону № 293-IX від 14.11.2019; із змінами, внесеними згідно із Законом № 4042-IX від 30.10.2024 )
5. Строк повноважень членів Рахункової палати становить шість років. Одна і та сама особа не може обіймати таку посаду понад два строки.
За шість місяців до закінчення строку повноважень члена Рахункової палати, а також з дня, наступного за днем дострокового припинення ним повноважень або звільнення з посади члена Рахункової палати до закінчення строку його повноважень, розпочинається конкурс на посаду члена Рахункової палати відповідно до вимог цього Закону та в порядку, встановленому Регламентом Верховної Ради України.
( Абзац другий частини п'ятої статті 20 в редакції Закону № 4042-IX від 30.10.2024 )( Частину шосту статті 20 виключено на підставі Закону № 4042-IX від 30.10.2024 )
7. Голова або інший член Рахункової палати до закінчення строку його повноважень звільняється з посади Верховною Радою України у разі:
1) подання заяви про звільнення з посади за власним бажанням;
2) призначення чи обрання на іншу посаду за його згодою;
3) неможливості виконувати свої повноваження за станом здоров’я протягом чотирьох місяців підряд або в сукупності протягом шести місяців упродовж календарного року;
4) припинення громадянства України, наявності (набуття) громадянства (підданства) іншої держави або виїзду на постійне місце проживання за межі України;
5) невідповідності обмеженням щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності, визначеними Законом України "Про запобігання корупції", що встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили;
6) набрання законної сили рішенням суду про притягнення його до відповідальності за адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією;
7) набрання законної сили обвинувальним вироком суду стосовно нього;
8) набрання законної сили рішенням суду про визнання його активів або активів, набутих за його дорученням іншими особами або в інших передбачених статтею 290 Цивільного процесуального кодексу України випадках, необґрунтованими та їх стягнення в дохід держави;
9) порушення вимог Закону України "Про запобігання загрозам національній безпеці, пов’язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну та політичну вагу в суспільному житті (олігархів)" у частині подання, дотримання строків подання декларації про контакти;
10) набрання законної сили рішенням суду про визнання його недієздатним або обмеження його цивільної дієздатності, визнання безвісно відсутнім чи оголошення померлим.
У разі смерті особи, яка є членом Рахункової палати, повноваження такого члена Рахункової палати вважаються припиненими з дня його смерті, засвідченої свідоцтвом про смерть. У такому випадку Голова Рахункової палати невідкладно повідомляє Верховну Раду України.
( Частина сьома статті 20 із змінами, внесеними згідно із Законами № 263-IX від 31.10.2019, № 293-IX від 14.11.2019, № 524-IX від 04.03.2020, № 1780-IX від 23.09.2021; в редакції Закону № 4042-IX від 30.10.2024 )
8. Голова або інший член Рахункової палати, строк повноважень якого закінчився, здійснює свої повноваження до його звільнення з посади Верховною Радою України.
( Частина восьма статті 20 в редакції Закону № 4042-IX від 30.10.2024 )
9. У разі припинення повноважень Голови Рахункової палати або звільнення відповідної особи з посади Голови Рахункової палати така особа втрачає статус члена Рахункової палати.
( Частина статті 20 в редакції Закону № 4042-IX від 30.10.2024 )
Стаття 20-1. Порядок попереднього відбору кандидатів на посаду члена Рахункової палати
1. Попередній відбір кандидатів на посаду члена Рахункової палати здійснюється дорадчою групою експертів, яка утворюється за рішенням Верховної Ради України.
2. До складу дорадчої групи експертів входять шість осіб, призначених Верховною Радою України на підставі пропозицій депутатських фракцій (депутатських груп) у порядку, визначеному Регламентом Верховної Ради України.
Членами дорадчої групи експертів можуть бути особи, які мають бездоганну ділову репутацію, високі професійні та моральні якості, суспільний авторитет, а також досвід роботи у сфері державного контролю (аудиту), економіки, фінансів або права не менше п’яти років.
Не можуть бути членами дорадчої групи експертів особи, зазначені в пунктах 2, 4 і 5 частини другої статті 19 цього Закону, та особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до Закону України "Про запобігання корупції".
Дорадча група експертів вважається повноважною в разі затвердження її в повному складі, передбаченому цією частиною.
3. Організаційно-технічне забезпечення діяльності дорадчої групи експертів здійснюється Апаратом Верховної Ради України за участю комітету Верховної Ради України, до предмета відання якого належать питання бюджету. Фінансове забезпечення діяльності дорадчої групи експертів може здійснюватися за рахунок залучення міжнародної технічної допомоги.
4. Члени дорадчої групи експертів беруть участь у її діяльності на громадських засадах. Голова дорадчої групи експертів обирається нею з числа членів.
Основною формою діяльності дорадчої групи експертів є засідання, які скликаються головою дорадчої групи експертів, а за його відсутності - найстаршим за віком членом дорадчої групи експертів.
Інформація про час та місце проведення засідання дорадчої групи експертів оприлюднюється на офіційному веб-сайті комітету Верховної Ради України, до предмета відання якого належать питання бюджету, не пізніше ніж за 24 години до початку проведення засідання. Засідання дорадчої групи експертів відкриті для представників медіа і громадськості та проводяться з онлайн-трансляцією в мережі Інтернет.
5. Дорадча група експертів у строк не більше чотирьох місяців з дня отримання від комітету Верховної Ради України, до предмета відання якого належать питання бюджету, документів, поданих кандидатами для участі в конкурсі:
1) визначає та оприлюднює регламент своєї роботи, порядок проведення попереднього відбору кандидатів, а також критерії та методику оцінювання кандидатів;
2) розглядає документи, подані кандидатами для участі в конкурсі, досліджує матеріали стосовно кандидатів;
3) проводить тестування кандидатів щодо знання законодавства, оцінювання загальних здібностей та інші тестування (у разі їх призначення дорадчою групою експертів);
4) за результатами тестувань відбирає кандидатів, з якими проводить на своєму засіданні співбесіду щодо відповідності кандидата критеріям доброчесності, професійної компетентності та вимогам, встановленим цим Законом;
5) за результатами співбесід відбирає кандидатів, стосовно яких проводиться спеціальна перевірка відповідно до Закону України "Про запобігання корупції", та надає комітету Верховної Ради України, до предмета відання якого належать питання бюджету, список таких кандидатів для організації проведення зазначеної перевірки у встановленому порядку;
6) з числа кандидатів, які пройшли тестування, співбесіду і спеціальну перевірку згідно з пунктами 3, 4 і 5 цієї частини, відбирає шляхом відкритого голосування окремо стосовно кожного кандидата не менше двох кандидатів на посаду члена Рахункової палати, які мають найкращі професійні знання, моральні якості та є доброчесними, і подає комітету Верховної Ради України, до предмета відання якого належать питання бюджету, відповідний список кандидатів, рекомендованих для призначення на посаду члена Рахункової палати.
6. У разі невключення кандидата до списку кандидатів, рекомендованих дорадчою групою експертів для призначення на посаду члена Рахункової палати, такий кандидат припиняє участь у конкурсі на посаду члена Рахункової палати.
7. Члени дорадчої групи експертів з метою здійснення своїх повноважень на період проведення конкурсу мають право:
збирати, перевіряти та аналізувати інформацію, у тому числі з обмеженим доступом (крім інформації, віднесеної до державної таємниці відповідно до Закону України "Про державну таємницю"), про кандидатів;
безоплатно отримувати інформацію щодо кандидатів з реєстрів, баз даних, держателем (адміністратором) яких є державні органи;
звертатися до кандидатів, а також до будь-яких інших фізичних чи юридичних осіб із запитом про надання пояснень, документів чи інформації, необхідних для розгляду кандидатів;
залучати експертів, представників громадських організацій з метою збирання, перевірки та аналізу інформації щодо кандидатів.
Члени дорадчої групи експертів зобов’язані:
забезпечувати захист і нерозголошення персональних даних, інформації з обмеженим доступом, що стала їм відома у зв’язку із здійсненням повноважень;
брати участь у роботі дорадчої групи експертів особисто без делегування своїх повноважень іншим особам, у тому числі іншим членам дорадчої групи експертів;
не використовувати в інших цілях, ніж для виконання своїх обов’язків як членів дорадчої групи експертів, персональні дані та іншу інформацію, що стала їм відома у зв’язку з участю в роботі дорадчої групи експертів;
повідомляти дорадчу групу експертів про те, що член дорадчої групи експертів перебуває чи перебував в особистих чи ділових стосунках із кандидатом та/або про наявність іншого конфлікту інтересів або обставин, що можуть вплинути на об’єктивність та безсторонність під час прийняття таким членом рішення стосовно такого кандидата та відмовлятися (заявляти самовідвід) від участі у збиранні інформації про такого кандидата і розгляді питання про нього.
8. Рішення дорадчої групи експертів вважається прийнятим, якщо за нього проголосували не менше чотирьох членів дорадчої групи експертів.
У разі однакової кількості членів дорадчої групи експертів, які підтримали рішення, та кількості членів дорадчої групи експертів, які не підтримали його або утрималися під час голосування, або не брали участі у голосуванні незалежно від причин, голосування з відповідного питання проводиться повторно до прийняття рішення відповідно до абзацу першого цієї частини.
Інформація щодо рішень дорадчої групи експертів (включаючи результати тестувань та співбесід окремо стосовно кожного кандидата, список кандидатів, рекомендованих для призначення на посаду члена Рахункової палати) оприлюднюється на офіційному веб-сайті комітету Верховної Ради України, до предмета відання якого належать питання бюджету.
Рішення дорадчої групи експертів можуть бути оскаржені в судовому порядку лише з питань додержання встановленого цим Законом порядку організації та проведення конкурсу на зайняття посади члена Рахункової палати. Звернення до суду щодо оскарження рішення дорадчої групи експертів не зупиняє його дію.
9. Повноваження членів дорадчої групи експертів припиняються у день призначення Верховною Радою України члена Рахункової палати за результатами відповідного конкурсу.
Повноваження члена дорадчої групи експертів припиняються достроково у разі:
подання особистої заяви про припинення повноважень члена дорадчої групи експертів;
внесення дорадчою групою експертів пропозиції про дострокове припинення повноважень її члена;
набрання законної сили обвинувальним вироком суду стосовно нього;
визнання його недієздатним або безвісно відсутнім;
його смерті.
Рішення про дострокове припинення повноважень члена дорадчої групи експертів приймає Верховна Рада України та при цьому призначає члена дорадчої групи експертів на заміну в порядку, визначеному Регламентом Верховної Ради України.
( Закон доповнено статтею 20-1 згідно із Законом № 4042-IX від 30.10.2024 )
Стаття 21. Повноваження Голови Рахункової палати
1. Голова Рахункової палати:
1) очолює Рахункову палату, здійснює загальне керівництво її діяльністю та забезпечує загальну організацію роботи Рахункової палати;
2) представляє Рахункову палату у відносинах з Верховною Радою України, її органами, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, громадськими об’єднаннями, підприємствами, установами та організаціями, органами державного фінансового контролю іноземних держав та іншими міжнародними організаціями;
3) головує на засіданнях Рахункової палати;
4) вносить на розгляд Рахункової палати пропозиції щодо загальної концепції роботи Рахункової палати, кадрової політики, проектів кошторису Рахункової палати, структури і штатного розпису апарату Рахункової палати;
5) призначає на посаду та звільняє з посади Секретаря Рахункової палати і його заступника за згодою Рахункової палати;
( Пункт 5 частини першої статті 21 в редакції Закону № 4042-IX від 30.10.2024 )
6) інформує Верховну Раду України про результати здійснення державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту);
7) підписує рішення Рахункової палати та протоколи засідань Рахункової палати;
8) здійснює зв’язки з громадськістю та медіа;
9) здійснює інші повноваження відповідно до цього Закону та інших законів України.
2. Голова Рахункової палати у межах своїх повноважень видає накази та розпорядження.
3. У разі відсутності Голови Рахункової палати або неможливості здійснення ним своїх повноважень заступник Голови Рахункової палати тимчасово виконує повноваження Голови Рахункової палати, а за їх одночасної відсутності - старший за віком член Рахункової палати.
( Частина третя статті 21 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4042-IX від 30.10.2024 )
Стаття 22. Повноваження Секретаря Рахункової палати і його заступника
( Назва статті 22 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4042-IX від 30.10.2024 )
1. Секретар Рахункової палати за посадою є керівником апарату Рахункової палати.
2. Секретар Рахункової палати: