• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України

Міністерство оборони України  | Наказ, Картка, Перелік, Список, Зразок, Форма типового документа, Інструкція від 10.04.2009 № 170
Редакції
Реквізити
  • Видавник: Міністерство оборони України
  • Тип: Наказ, Картка, Перелік, Список, Зразок, Форма типового документа, Інструкція
  • Дата: 10.04.2009
  • Номер: 170
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство оборони України
  • Тип: Наказ, Картка, Перелік, Список, Зразок, Форма типового документа, Інструкція
  • Дата: 10.04.2009
  • Номер: 170
  • Статус: Документ діє
Редакції
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
Міністра оборони України
10.04.2009 № 170
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
19 травня 2009 р.
за № 438/16454
Про затвердження Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України
Відповідно до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (із змінами і доповненнями) та Указу Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153 "Про Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України"
НАКАЗУЮ:
2. Накази Міністра оборони України від 16 липня 2002 року № 237 "Про затвердження Інструкції про організацію виконання Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України" (із змінами), зареєстрований у Міністерстві юстиції України 9 серпня 2002 року за № 647/6935, від 30 вересня 2002 року № 322 "Про затвердження Інструкції про організацію виконання вимог Положення про проходження військової служби солдатами (матросами), сержантами і старшинами Збройних Сил України" (із змінами), зареєстрований у Міністерстві юстиції України 22 жовтня 2002 року за № 839/7127, визнати такими, що втратили чинність.
3. Наказ розіслати згідно з розрахунком розсилки.
4. Цей наказ набирає чинності з дня офіційного опублікування.
Міністр оборони УкраїниЮ.І. Єхануров
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністра
оборони України
10.04.2009 № 170
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
19 травня 2009 р.
за № 438/16454
ІНСТРУКЦІЯ
про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України
I. Загальні положення
1.1. Інструкція про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України (далі - Інструкція) визначає механізм реалізації та порядок організації у Збройних Силах України виконання вимог Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України (далі - Положення), затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153.
1.2. Застосування вимог Положення до громадян України здійснюється рішенням посадових осіб, яким надано таке право Положенням.
У разі тимчасової відсутності зазначених посадових осіб рішення з питань проходження військової служби приймається особами, на яких відповідно до письмового наказу покладене тимчасове виконання обов'язків за цими посадами.
1.3. Громадяни України, які виконують військовий обов'язок під час проходження військової служби, є військовослужбовцями Збройних Сил України. Статус військовослужбовця підтверджується такими документами, що посвідчують особу:
посвідченнями офіцерів і генералів - особи офіцерського складу Збройних Сил України;
військовими квитками рядового, сержантського і старшинського складу - військовослужбовці рядового, сержантського і старшинського складу військової служби за контрактом та строкової військової служби, а також курсанти військових навчальних закладів.
1.4. Загальний строк військової служби військовослужбовця зараховується громадянам України до їх стажу роботи та встановлюється з урахуванням випадків, передбачених пунктами 143, 195, 209 Положення.
До загального строку військової служби не зараховується час відбування військовослужбовцем арешту та строк самовільного залишення військової частини або місця служби на строк понад десять діб, який визначається згідно з наказом посадової особи про вибуття військовослужбовця до місця відбування арешту і про його прибуття, а також про термін самовільного залишення ним військової частини чи місця служби. Витяги із цих наказів залучаються до особових справ військовослужбовців та є підставою для внесення відповідних записів до послужного списку облікових документів військовослужбовців.
1.5. Для встановлення, зміни або припинення правових відносин з громадянами України, які реалізуються наказами посадових осіб по особовому складу, в органах військового управління, з'єднаннях, військових частинах, установах, організаціях, вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів (далі - військові частини), оформляються:
1) Подання (додаток 1), рішення комісій, утворених і діючих відповідно до законодавчих актів і актів Міністерства оборони України, Резерв кандидатів для просування по службі (додаток 2), План переміщення військовослужбовців на посади - на всіх військовослужбовців, крім тих, які проходять строкову військову службу, щодо призначення на посади, переміщення, звільнення з військової служби, залишення на військовій службі понад граничний вік, направлення у складі військових підрозділів для участі в міжнародних миротворчих операціях як миротворчий контингент, як миротворчий персонал, що не входить до складу миротворчого контингенту, до багатонаціональних органів військового управління, до закордонних дипломатичних установ України й інших міжнародних організацій, для проходження служби до інших утворених відповідно до законів України військових формувань з виключенням зі списків особового складу Збройних Сил України, а також щодо відрядження до Верховної Ради України, місцевих рад депутатів, державних органів, установ та організацій із залишенням на військовій службі.
2) Подання до присвоєння чергового військового звання (додаток 3):
на присвоєння особам сержантського і старшинського складу військового звання старшого прапорщика достроково, а також первинного офіцерського звання та поновлення у військовому званні;
на присвоєння офіцерам військових звань вищого офіцерського складу та військового звання полковник, чергових військових звань офіцерського складу достроково, а також поновлення у військовому званні.
3) Списки військовослужбовців, які подаються до присвоєння чергових військових звань (додаток 4):
на присвоєння особам сержантського і старшинського складу військових звань до старшого прапорщика включно;
на присвоєння офіцерам військових звань молодшого і старшого офіцерського складу (крім військового звання полковник).
4) Клопотання посадових осіб у вигляді відповідного рапорту за підпорядкованістю - на осіб рядового, сержантського, старшинського і офіцерського складу щодо зарахування кандидатами та направлення на навчання чи підготовку до навчальних закладів, укладення з ними контрактів чи продовження термінів їх дії, крім того, на військовослужбовців строкової служби щодо призначення на посади, переміщення, звільнення з військової служби та присвоєння їм військових звань.
Посадові особи, які підписали вказані службові документи, відповідають за об'єктивність та достовірність викладених у них відомостей. У разі незгоди посадових осіб зі змістом і висновками службових документів на військовослужбовців, що є підставою для прийняття кадрових рішень, посадові особи зобов'язані підписати ці документи з викладенням своїх пропозицій та висновків.
Підготовка, подання на підпис, розсилка і доведення наказів по особовому складу здійснюються у кадрових органах, підпорядкованих посадовим особам, які мають право видавати накази по особовому складу.
II. Військова служба за контрактом
2.1. На військову службу за контрактом осіб рядового, сержантського, старшинського і офіцерського складу, а також на навчання курсантів вищих військових навчальних закладів і військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів (далі - військові навчальні заклади) приймаються категорії громадян України, які визначені Положенням.
2.2. Строк дії контракту про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України розпочинається з дня набрання ним чинності.
Контракт про проходження служби з громадянами, прийнятими на військову службу за контрактом, набирає чинності з дня зарахування до списків особового складу військової частини для таких осіб:
громадян, які є особами офіцерського складу запасу;
громадян призовного віку, які мають вищу, професійно-технічну освіту або повну загальну середню освіту і не проходили строкову військову службу;
військовозобов'язаних, а також осіб жіночої статі, які не мають військових звань офіцерського складу;
військовослужбовців, які прибули для проходження військової служби до Збройних Сил України з інших військових формувань.
Контракт про проходження служби з громадянами, прийнятими на військову службу за контрактом, набирає чинності з дня його укладення для таких осіб:
осіб офіцерського складу, які проходять кадрову військову службу;
військовослужбовців строкової служби;
курсантів військових навчальних закладів, що укладається після закінчення першого курсу навчання за умови досягнення курсантами вісімнадцятирічного віку.
Контракт про проходження служби з громадянами, прийнятими на військову службу за контрактом, набирає чинності з дня присвоєння військового звання офіцерського складу:
із військовослужбовцями, які закінчили військові навчальні заклади;
із військовослужбовцями, яким присвоюється первинне військове звання офіцерського складу.
З особами офіцерського складу, які проходять військову службу за призовом осіб офіцерського складу, контракт про проходження служби набирає чинності з дня видання наказу про їх прийняття на військову службу за контрактом.
З військовослужбовцями, які направляються за кордон у складі військових підрозділів, контракт про умови і порядок проходження військової служби у складі військового підрозділу, що направляється до іншої держави, набирає чинності з дня перетину державного кордону України.
Запис про день набрання чинності контрактом здійснюється у відповідному пункті форми контракту (додатки 1-3 до Положення) і завіряється підписом командира (начальника) військової частини, де зберігається перший примірник особової справи військовослужбовця.
2.3. Перший або повторний контракт про проходження військової служби не може бути укладено, а громадянин не може бути прийнятий на військову службу за контрактом у разі коли:
особа була звільнена з військової служби у запас через службову невідповідність, у зв'язку з обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили, у зв'язку з позбавленням військового звання в дисциплінарному порядку, у зв'язку із систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем;
особа під час попереднього проходження військової служби мала не зняте дисциплінарне стягнення пониження у військовому званні або у займаній посаді;
стосовно особи винесено обвинувальний вирок суду за кримінальною справою і призначено покарання, ведеться дізнання, досудове слідство або кримінальна справа передана до суду;
особа має не зняту або не погашену судимість за вчинення злочину;
особа перебуває на відповідному обліку в органах внутрішніх справ за антигромадську поведінку;
час, що залишився громадянинові до досягнення граничного віку перебування на військовій службі, менший за строк дії першого контракту про проходження військової служби.
Військовозобов'язані можуть бути прийняті на військову службу за контрактом за умови, що до досягнення граничного віку проходження військової служби їм залишився термін, який є більшим за строк контракту. При прийнятті на військову службу за контрактом повинна враховуватись можливість набуття військовослужбовцем права на пенсійне забезпечення до досягнення граничного віку перебування на військовій службі. Відсутність права на пенсійне забезпечення за вислугу років при відсутності інших вагомих причин не є підставою до обов'язкового продовження строку проходження громадянами військової служби за контрактом понад граничний вік.
2.4. Особи жіночої статі, які за станом здоров'я не мають протипоказань до проходження військової служби, приймаються на військову службу за контрактом для заміщення військових посад. Перелік військових посад, які можуть бути заміщені військовослужбовцями-жінками, за винятком військових посад, які можуть бути заміщені особами вищого офіцерського складу, затверджується Міністерством оборони України.
Керівники військових навчальних закладів здійснюють прийом на військову службу (навчання) за контрактом курсантів з числа осіб жіночої статі за спеціальностями, за якими проводиться підготовка на посади, включені до вказаного Переліку.
2.5. З військовослужбовцями, які перебувають у відпустці у зв'язку з вагітністю і пологами, для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та догляду за хворою дитиною до досягнення нею шестирічного віку (за наявності медичного висновку щодо хвороби дитини), строк дії контракту яких закінчується у період цих відпусток, перед вибуттям у відпустку строк контракту продовжується за їх рапортами на термін відпустки та строк, необхідний для укладення нового контракту. Про продовження контракту видається наказ по особовому складу посадової особи, яка має право укладати контракт.
На підставі виданого наказу по особовому складу проводиться доповнення до пункту 8 обох примірників діючого контракту.
Нові контракти з такими військовослужбовцями укладаються на загальних підставах.
2.6. Військовослужбовцям, які проходять військову службу за контрактом та є обраними народними депутатами, депутатами місцевих рад на виборні посади, строк контрактів у яких закінчується у період виконання депутатських повноважень, перед вибуттям до Верховної Ради України, відповідних місцевих рад депутатів строк контракту продовжується за їх рапортами на термін обрання депутатом та строк до двох місяців, необхідний для укладення нового контракту. Продовження строку дії контракту військовослужбовцям, обраним депутатами, здійснюється наказом по особовому складу посадової особи, яка має право укладати контракт.
У разі повторного обрання депутатами відповідних рад військовослужбовці, строк дії контракту яких закінчується у період повторного обрання депутатами, за два місяці до закінчення строку дії контракту подають керівникам рад депутатів заяви про продовження строку діючого контракту на період виконання депутатських повноважень.
У цей же термін до закінчення строку дії контракту військовослужбовці, які є відрядженими до державних органів, установ і організацій, за місцем роботи подають керівникам державних органів, установ і організацій заяви про укладення нових контрактів про проходження військової служби.
Голова Верховної Ради України, голови місцевих рад депутатів, керівники державних органів, установ і організацій розглядають заяви військовослужбовців і за результатами розгляду надсилають їх разом зі своїми пропозиціями та необхідною кількістю примірників контракту до:
Міністерства оборони України - на осіб офіцерського складу;
Генерального штабу Збройних Сил України - на осіб рядового, сержантського і старшинського складу.
Контракти про проходження військової служби укладаються або строки дії контрактів продовжуються посадовими особами, чиїми наказами по особовому складу оформлено відрядження цих військовослужбовців до Верховної Ради України, місцевих рад депутатів, державних органів, установ і організацій.
2.7. У разі закінчення строку дії контракту у період навчання військовослужбовців, які є слухачами (ад'юнктами, докторантами) денної форми підготовки військових навчальних закладів та науково-дослідних установ, укладається новий контракт:
Міністром оборони України - зі слухачами, які зараховувались на навчання з посад, за якими штатами передбачено військове звання вищого офіцерського складу;
керівником військового навчального закладу, науково-дослідної установи - з рештою військовослужбовців змінного складу денної форми підготовки.
2.8. Якщо у військовослужбовців, яких планується направити за кордон для проходження військової служби чи на навчання, строк контракту закінчується у період перебування за кордоном або раніше ніж через три місяці після його повернення, то у такому разі новий контракт з військовослужбовцями укладається перед їх вибуттям в іноземні країни на строк, визначений Положенням.
2.9. Особи офіцерського складу, які проходять військову службу за призовом, за результатами проведеного атестування не пізніше ніж за три місяці до закінчення строку служби за призовом можуть подати рапорт про прийняття на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу. Прийняття на військову службу за контрактом офіцерів, які проходять військову службу за призовом, може здійснюватись як на посади у військовій частині, де проходила служба за призовом, так і на інші посади офіцерського складу в інших військових частинах. У такому разі рапорт військовослужбовця разом з двома примірниками контракту, поданням до призначення на іншу посаду та іншими необхідними документами надсилаються за підпорядкованістю посадовій особі, яка має право від імені Міністерства оборони України приймати осіб офіцерського складу на військову службу за контрактом. Прийняття на військову службу за контрактом таких офіцерів здійснюється після закінчення встановленого строку служби за призовом.
2.10. Укладення нового контракту з військовослужбовцем здійснюється посадовою особою, якій надано право укладати контракт від імені Міністерства оборони України. Для прийняття рішення щодо укладення нового контракту посадовій особі подається:
рапорт (заява) військовослужбовця з клопотаннями прямих командирів (начальників);
два примірники контракту, підписані військовослужбовцем;
довідка військово-лікарської комісії про придатність до проходження військової служби за станом здоров'я;
проект наказу по особовому складу щодо продовження строку військової служби за контрактом.
За рішенням посадової особи, якій надано право укладати контракт від імені Міністерства оборони України, для прийняття рішення щодо укладення нового контракту може бути запрошеним і військовослужбовець, з яким підписується контракт.
2.11. У разі переміщення військовослужбовця по службі з однієї військової частини до іншої, за узгодженням сторін, окремі умови контракту, що стосуються зобов'язань громадянина і Міністерства оборони України стосовно порядку проходження служби, за новим місцем служби можуть бути переглянуті та засвідчені підписами сторін у пункті 8 контракту (додаток 1 до Положення).
2.12. Контракт про проходження служби припиняється (розривається), а військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом, звільняються з військової служби за підставами, визначеними пунктом 35 Положення.
Про дострокове розірвання контракту, крім випадку обвинувального вироку суду, що набрав законної сили, або намір не укладати новий контракт командування повинно попередити військовослужбовця не пізніше як за два місяці до подання документів про звільнення зі служби. У цей же строк військовослужбовець має повідомити командування про свій намір щодо дострокового розірвання контракту, крім випадку різкого погіршення стану його здоров'я.
У разі відсутності рішення командування військової частини щодо укладення нового контракту з військовослужбовцем, а також відсутності згоди сторін щодо фактів систематичного невиконання умов контракту питання про неукладення нового контракту або розірвання діючого контракту може бути вирішено спеціальною комісією, яка за доповіддю командира військової частини чи за зверненням військовослужбовця утворюється рішенням посадової особи, яка має право приймати рішення щодо звільнення військовослужбовця з військової служби із зазначених підстав.
Систематичне невиконання умов контракту військовослужбовцем може бути встановлено за результатами періодичного атестування або щорічного оцінювання. Систематичним невиконанням умов контракту є невиконання однією із сторін одного із зобов'язань та інших умов, визначених контрактом, які допускались декілька разів протягом останнього року служби.
2.13. Рішення посадової особи про відмову військовослужбовцю в укладенні нового контракту, розірвання контракту через систематичне невиконання його умов приймається на підставі результатів щорічного оцінювання, з урахуванням рекомендацій атестаційної комісії і клопотання безпосереднього командира (начальника), а також висновків спеціальної комісії, якщо вона утворювалась.
Забороняється відмовляти в укладенні нового контракту або припиняти дію контракту у зв'язку із систематичним невиконанням його умов через інші причини або у порядку, не передбаченому законодавством.
2.14. Контракт про проходження служби (навчання) припиняється (розривається), а курсанти, які навчаються, відраховуються наказами по особовому складу зі списків змінного складу військових навчальних закладів за підставами та у порядку, визначеними пунктом 35 Положення.
У разі невиконання навчального плану чи недисциплінованості курсанта контракт про проходження служби (навчання) припиняється (розривається) через службову невідповідність. У разі небажання курсанта продовжувати навчання чи відмови від подальшого проходження військової служби на посадах офіцерського складу після закінчення навчального закладу контракт про проходження служби (навчання) припиняється (розривається) у зв'язку із систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем.
Питання припинення контракту про проходження курсантами служби (навчання) у військових навчальних закладах та відрахування з навчання за іншими підставами визначаються Інструкцією про порядок переведення, відрахування та поновлення курсантів (слухачів) вищих військових навчальних закладів Міністерства оборони України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 24 грудня 1997 року № 490, зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 10 лютого 1998 року за № 89/2529 (далі - Інструкція про порядок переведення, відрахування та поновлення курсантів (слухачів)).
2.15. Після переведення курсантів на останній курс навчання з ними укладається контракт про проходження військової служби на посадах офіцерського складу, який набуде чинності з дати присвоєння курсантам первинного офіцерського звання. З цієї ж дати закінчується дія контракту про проходження служби (навчання) курсантами військових навчальних закладів.
2.16. На військову службу за контрактом на посади рядового, сержантського, старшинського і офіцерського складу відбираються громадяни України, які виявили бажання проходити військову службу у Збройних Силах України, мають відповідний рівень освіти та професію, споріднену з військово-обліковою спеціальністю (далі - ВОС), відповідний рівень фізичної підготовки та за станом здоров'я є придатними до військової служби.
Метою проведення заходів з відбору осіб, які можуть розглядатись кандидатами для прийняття на військову службу за контрактом (далі - кандидати), є всебічне вивчення моральних, ділових, фізичних, інтелектуальних, професійних та інших особистих якостей, ставлення до служби в Збройних Силах України та готовність до виконання військового обов'язку.
2.17. Відбір кандидатів на військову службу за контрактом на посадах офіцерського складу проводиться:
військовими комісаріатами - із числа офіцерів запасу, а також військовозобов'язаних та жінок у випадках, передбачених частиною другою статті 20 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу";
командирами військових частин - із числа офіцерів запасу, які звернулись до військової частини з проханням про прийом на військову службу за контрактом, та із числа осіб офіцерського складу, які виконують військовий обов'язок за іншими видами військової служби, а також з осіб рядового, сержантського і старшинського складу, визначених пунктом 50 Положення.
2.18. Відбір кандидатів на військову службу (навчання) курсантів військових навчальних закладів проводиться:
територіальними центрами комплектування і військовими комісаріатами - із числа громадян призовного віку, військовозобов'язаних та жінок, які не мають військових звань офіцерського складу;
військовими частинами - із числа військовослужбовців рядового, сержантського і старшинського складу строкової військової служби та військової служби за контрактом.
Питання відбору кандидатів для вступу до військових навчальних закладів визначаються Інструкцією про проведення військово-професійної орієнтації молоді та вступних випробувань у вищих військових навчальних закладах Міністерства оборони України та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів України, затвердженою наказом Міністра оборони України від 14 квітня 1998 року № 152, зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 25 червня 1998 року за № 398/2838 (далі - Інструкція про проведення військово-професійної орієнтації).
2.19. Відбір кандидатів на військову службу за контрактом на посадах рядового, сержантського і старшинського складу проводиться:
територіальними центрами комплектування - із числа громадян призовного віку, які мають вищу, професійно-технічну або повну середню освіту і не проходили строкової військової служби, військовозобов'язаних та жінок, які не мають військових звань офіцерського складу;
військовими частинами - із числа військовослужбовців строкової військової служби Збройних Сил України та військовослужбовців інших військових формувань України.
Відбір кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом із числа військовозобов'язаних та жінок, які не мають військових звань офіцерського складу, здійснюється на посади та за спеціальностями, що є основними, спорідненими чи не є такими з тими посадами, на яких вони проходили військову службу, або за отриманою під час навчання спеціальністю.
Відбір кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом з числа військовослужбовців строкової військової служби здійснюється:
на посади та за ВОС, що є основними чи спорідненими з посадами та ВОС, на яких вони проходять строкову військову службу;
на посади та за ВОС, що не є спорідненими з посадами та ВОС, на яких військовослужбовці проходять строкову військову службу, але відповідають їх кваліфікації.
2.20. Послідовність проведення заходів у територіальних центрах комплектування щодо відбору громадян на військову службу за контрактом включає:
планування відбору кандидатів на військову службу за контрактом, а також на навчання до навчальних центрів і військових навчальних закладів;
щоквартальне оновлення Переліку посад, які підлягають комплектуванню військовослужбовцями за контрактом (додаток 5) у військових частинах, що дислокуються в межах області діяльності територіального центру комплектування;
проведення заходів з вивчення призовних ресурсів у районах та здійснення агітаційної роботи;
проведення заходів з відбору кандидатів за місцем їх проживання, навчання чи роботи;
вивчення особистих якостей громадян, які виявили бажання до прийняття на військову службу за контрактом;
організацію медичного обстеження кандидатів;
проведення професійного відбору;
оформлення особових справ кандидатів;
направлення кандидатів до навчальних центрів чи військових частин для подальшого прийняття на військову службу за контрактом.
Громадяни призовного віку, військовозобов'язані, а також жінки, які виявили бажання проходити військову службу за контрактом, подають до територіальних центрів комплектування за місцем перебування на військовому обліку або проживання заяву з проханням щодо прийняття їх на військову службу за контрактом.
У заяві зазначаються:
прізвище, ім'я та по батькові, дата народження та адреса, за якою вони проживають;
найменування військової частини, у якій вони бажають проходити військову службу, на якій посаді та за якою спеціальністю;
вища і військова освіта, отримана спеціальність (професія), ВОС.
Вивчення особистих якостей громадян, які виявили бажання до прийняття на військову службу за контрактом, включає вивчення та аналіз автобіографічних документів, характеристик, документів про освіту та професійну підготовку, інформації про сімейний стан, стан здоров'я тощо. У процесі вивчення особистих якостей громадян обов'язково виявляються особи, які притягалися до кримінальної відповідальності, перебувають під слідством чи судом, на обліку в органах внутрішніх справ, психіатричних, туберкульозних, венеричних, наркологічних диспансерах та інших лікувально-профілактичних закладах. Результати вивчення відображаються в Аркуші вивчення особистих якостей кандидата (додаток 6).
Заяви осіб, які не відповідають вимогам щодо проходження військової служби за контрактом, повертаються їм начальником територіального центру комплектування з повідомленням причини відмови.
Особи, заяви яких розглянуті та за результатами вивчення особистих якостей яких прийнято позитивне рішення, є кандидатами.
Після прийняття позитивного рішення за результатами вивчення особистих якостей кандидати направляються для проходження медичного обстеження до відповідних військово-лікарських комісій.
З кандидатами із числа громадян призовного віку, військовозобов'язаних та жінок, які визнані придатними за станом здоров'я для прийняття на військову службу за контрактом, проводиться професійний відбір, який включає результати вивчення особистих якостей, перевірку рівня фізичної підготовки та психологічний відбір. Результати вивчення особистих якостей здійснюються за висновками аркуша вивчення особистих якостей кандидата. Оцінка рівня фізичної підготовки кандидатів здійснюється за віковою групою відповідно до вимог з фізичної підготовки і спорту у Збройних Силах України. Проведення психологічного відбору проводиться у повному обсязі існуючих методик тестування у порядку, визначеному чинним законодавством України.
Підсумки професійного відбору заносяться в Картку професійного відбору кандидата (додаток 7). Професійна придатність визначається щодо конкретної військової посади, на заміщення якої планується кандидат.
Посада, на яку кандидат погодився і на яку придатний за результатами проведеного відбору, заноситься до особової справи. Запис в особовій справі є підставою для направлення кандидата після закінчення навчання на цю посаду.
На кандидатів, які відповідають вимогам для проходження служби, оформлюються особові справи.
До особової справи кандидатів додаються такі документи:
рапорт (заява) про бажання добровільно вступити на військову службу за контрактом;
послужний список;
довідка про трудову діяльність (крім військовослужбовців строкової служби);
два примірники автобіографії (написаний власноручно та у друкованому вигляді);
службова характеристика (характеристика з місця роботи або навчання);
обліково-послужна картка;
копія паспорта громадянина України;
копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів;
довідка про визначення групи крові та резус-фактора;
довідка військово-лікарської комісії про придатність за станом здоров'я до проходження військової служби;
результати тестування кандидата;
копії свідоцтв про укладення шлюбу та народження дітей;
копії документів про освіту;
дві фотокартки розміром 9 х 12 см;
рішення атестаційної комісії щодо прийняття на військову службу за контрактом;
довідка про наявність допуску до державної таємниці (у разі оформлення на посаду, яка передбачає такий допуск);
довідка від житлово-експлуатаційної організації про склад сім'ї та реєстрацію.
Кандидати, які за результатом вивчення відповідають вимогам проходження військової служби, у визначений термін з особовою справою та приписом направляються начальником територіального центру комплектування для підготовки за спеціальністю, на яку вони були відібрані, або погодились за результатами проведеного відбору:
до відповідного навчального центру - з числа осіб, які не проходили військову службу або проходили військову службу і не отримали ВОС, а також з числа осіб, які проходили військову службу, але плануються до призначення на посади за непрямою ВОС, а також з числа осіб, які плануються для призначення на посади за прямою ВОС, отриманою під час проходження військової служби більше ніж п'ять років тому;
до військових частин - з числа осіб, які проходили військову службу та плануються для призначення на посади за прямою ВОС, отриманою у навчальному центрі під час проходження військової служби не більше ніж п'ять років тому.
Кандидати із числа громадян призовного віку, військовозобов'язаних та жінок, які визнані придатними за станом здоров'я для прийняття на військову службу за контрактом, але для них були відсутні вільні вакансії, зараховуються до резерву кандидатів територіального центру комплектування.
У територіальному центрі комплектування особові справи на зазначених осіб зберігаються в установленому порядку та обліковуються в окремій книзі обліку.
Громадянам, які за результатами вивчення визнані непридатними до проходження військової служби за контрактом, повідомляються причини відмови.
Посадові особи територіальних центрів комплектування, які здійснюють відбір кандидатів на військову службу за контрактом, несуть персональну відповідальність за якість відбору.
2.21. Послідовність проведення заходів у військових комісаріатах щодо відбору громадян на військову службу за контрактом на посадах офіцерського складу включає:
проведення заходів з вивчення ресурсів офіцерів запасу в районах та здійснення агітаційної роботи;
проведення заходів з відбору кандидатів за місцем їх проживання чи роботи;
вивчення особистих якостей і даних, документів про освіту, військово-облікових документів, характеристик, медичних документів, установлення відповідності рівня освіти та професійної підготовки, сімейного стану кандидатів тощо;
проведення індивідуальних бесід з кандидатами;
оформлення відповідних документів та подання їх за підпорядкованістю;
вручення приписів особам офіцерського складу запасу, яких прийнято на військову службу за контрактом, та направлення їх до військових частин для подальшого проходження військової служби.
У процесі вивчення особистих якостей громадян обов'язково виявляються особи, які притягалися до кримінальної відповідальності, перебувають під слідством чи судом, на обліку в органах внутрішніх справ, психіатричних, туберкульозних, венеричних, наркологічних диспансерах та інших лікувально-профілактичних закладах. Результати вивчення відображаються в Аркуші вивчення особистих якостей кандидата (додаток 6).
Офіцери запасу, які виявили бажання проходити військову службу за контрактом, подають до військового комісаріату за місцеперебуванням на військовому обліку:
заяву з проханням про прийняття на військову службу за контрактом;
два примірники автобіографії (написаний власноручно та у друкованому вигляді);
копію паспорта громадянина України;
копії свідоцтв про укладення шлюбу та народження дітей;
копії документів про освіту;
копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів.
Одночасно військовим комісаріатом здійснюється направлення запитів до органів внутрішніх справ і наркологічних диспансерів щодо перебування кандидатів на обліку.
Послідовність проведення заходів у військових комісаріатах щодо прийому осіб офіцерського складу запасу на військову службу за контрактом здійснюється у порядку, визначеному пунктом 2.20 Інструкції.
Обласними військовими комісаріатами узагальнюються відомості щодо офіцерів запасу, які виявили бажання проходити військову службу за контрактом, та направляються за підпорядкованістю до Генерального штабу Збройних Сил України для прийняття відповідного рішення.
Для планового відбору кандидатів із числа військовозобов'язаних, а також жінок з відповідною освітою та спеціальною підготовкою для прийняття на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу командири військових частин двічі на рік (до 1 лютого та до 1 жовтня), з урахуванням організаційних заходів, планів переміщення та призначення на посади випускників військових навчальних закладів, подають заявки до обласних військових комісаріатів, у яких зазначаються інформація про військову частину, місце дислокації, порядок зв'язку та характеристики посад, на які необхідно відібрати кандидатів.
Обласні військові комісаріати на підставі заявок військових частин, з урахуванням наявності мобілізаційних ресурсів та дислокування військових частин, визначають чисельність офіцерів запасу в поточному році для прийняття на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу. Прийняте рішення доводиться до військових частин та підпорядкованих районних військових комісаріатів.
Кандидат для прийняття на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу направляється військовим комісаріатом до військової частини для вивчення і проведення професійного відбору. Порядок вивчення і проведення професійного відбору кандидатів у військовій частині здійснюється у порядку, визначеному пунктом 2.20 Інструкції.
За результатами вивчення і проведення професійного відбору командир військової частини повідомляє військового комісара та надає відповідні доповіді за підпорядкованістю.
Кадрові органи видів Збройних Сил України на підставі отриманих доповідей надають до Генерального штабу Збройних Сил України відповідне клопотання. У клопотанні вказуються відомості щодо кандидата для прийняття на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу та інформація щодо посади, на яку розглядається кандидат, а також за якою ВОС та у якому військовому комісаріаті перебуває на військовому обліку.
Після прийняття позитивного рішення за результатами вивчення особистих якостей кандидатів вони направляються військовими комісаріатами для проходження медичного огляду до відповідних військово-лікарських комісій.
Після надходження з військових частин результатів вивчення, відбору, розгляду на атестаційній комісії особової справи кандидата і підписаного контракту військовий комісаріат опрацьовує подання, яке разом з цими документами подається за підпорядкованістю до кадрового органу Генерального штабу Збройних Сил України для прийняття рішення щодо прийому кандидата на військову службу за контрактом. З надходженням витягів з наказів Міністра оборони України по особовому складу про прийняття офіцерів запасу на військову службу за контрактом військовий комісаріат направляє офіцера, прийнятого на військову службу за контрактом, до місця проходження служби у військову частину. Туди ж направляються особова справа, витяг із наказу Міністра оборони України та інші документи офіцера. Про вибуття офіцера для проходження військової служби до військової частини обласні військові комісаріати у п'ятиденний термін доповідають Генеральному штабу Збройних Сил України та посадовій особі, якій вони підпорядковані.
2.22. Послідовність проведення заходів у військових частинах щодо відбору громадян для проходження військової служби за контрактом включає:
аналіз діяльності командирів підрозділів щодо підбору, розстановки та комплектування посад військовослужбовцями контрактної служби та аналіз укомплектованості посад, на яких їх дозволяється утримувати;
взаємодію з територіальними центрами комплектування і військовими комісаріатами, на території відповідальності яких ці частини дислокуються;
планування та відбір кандидатів на військову службу за контрактом із числа військовослужбовців строкової військової служби;
вивчення кандидатів із числа військовослужбовців строкової служби, які виявили бажання проходити військову службу за контрактом, та, у разі позитивного рішення відносно прийняття на військову службу за контрактом, направлення їх на спеціальні курси підготовки у відповідні навчальні центри;
надання заявок на відбір кандидатів;
підготовка та надання територіальним центрам комплектування і військовим комісаріатам, на території відповідальності яких дислокуються військові частини, текстових інформаційних матеріалів, слайдів, відео- та фотоматеріалів рекламного характеру, що висвітлюють історію створення, формування, розвитку, традицій та особливостей проходження військової служби у військовій частині;
направлення до територіальних центрів комплектування і військових комісаріатів для проведення заходів щодо прийняття на військову службу за контрактом осіб, які звернулися з проханням щодо прийому на військову службу за контрактом безпосередньо до військової частини.
Командирами військових частин у кінці кожного кварталу до територіального центру комплектування, на території відповідальності якого дислокується військова частина, надсилається Перелік посад, які підлягають комплектуванню військовослужбовцями за контрактом.
Відбір кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом із числа військовослужбовців строкової військової служби здійснюється переважно командирами підрозділів, на укомплектування яких вони будуть направлені на посади за спеціальностями, що є основними чи спорідненими з посадами та спеціальностями, на яких вони проходили строкову військову службу.
За результатами вивчення кандидатів командири підрозділів щоквартально (до 20 грудня, 20 березня, 20 червня та 20 вересня) подають до штабу військової частини списки кандидатів та матеріали їх попереднього вивчення.
Матеріали попереднього вивчення включають:
копію обліково-послужної картки;
службову характеристику;
службову картку;
аркуш вивчення особистих якостей кандидата;
картку професійного відбору кандидата та рапорт військовослужбовця про бажання проходити військову службу за контрактом.
Командири підрозділів несуть персональну відповідальність за достовірність і об'єктивність характеристик, обґрунтованість висновків і рекомендацій щодо відібраних кандидатів на військову службу за контрактом.
З кандидатами на військову службу за контрактом штабом військової частини проводиться робота щодо:
оформлення особової справи;
визначення їх професійної придатності конкретній штатній посаді, на заміщення якої вони плануються;
визначення рівня фізичної підготовки;
проведення медичного огляду кандидатів військово-лікарськими комісіями з метою визначення придатності до проходження військової служби за відповідними ВОС;
оформлення допуску до державної таємниці (у разі необхідності);
розгляду кандидатів на засіданнях атестаційних комісій військових частин.
Засідання атестаційних комісій військових частин проводиться у присутності командирів підрозділів, на укомплектування посад яких розглядається кандидат.
За результатами вивчення та розгляду атестаційних комісій командиром військової частини приймаються рішення про:
прийняття кандидата на військову службу за контрактом та укладення з ним контракту, якщо він пройшов підготовку у навчальному центрі та отримав ВОС, за якою буде проходити військову службу за контрактом;
направлення кандидата до навчального центру для проведення підготовки (якщо він її не проходив) та отримання ВОС за посадою, на яку він буде призначений для проходження військової служби за контрактом, якщо термін підготовки не перевищуватиме терміну, що залишився до звільнення військовослужбовця зі строкової військової служби.
Командування військової частини організовує проведення заходів щодо вивчення військовослужбовців строкової військової служби, які виявили бажання проходити військову службу за контрактом в іншій військовій частині та отримали на це згоду командира цієї військової частини. Матеріали вивчення військовослужбовця оформляються за місцем проходження служби та надсилаються до військової частини, у якій військовослужбовець виявив бажання проходити військову службу за контрактом, для прийняття рішення про укладення контракту. Після вивчення цих матеріалів командир військової частини письмово повідомляє командування військової частини, де військовослужбовець проходить строкову військову службу, про прийняте рішення. Це повідомлення є підставою командиру військової частини за місцем служби військовослужбовця для порушення клопотання щодо переміщення військовослужбовця на посаду до військової частини, у якій він виявив бажання проходити військову службу за контрактом.
2.23. Контракт з кандидатами з числа громадян призовного віку, військовозобов'язаними, а також із жінками, які не перебувають на військовому обліку, укладається у день прибуття їх до військової частини (навчального центру) з одночасним зарахуванням до списків особового складу, призначенням на відповідну посаду рядового, сержантського та старшинського складу, а також з присвоєнням первинного військового звання рядового складу.
Контракт з військовослужбовцями строкової військової служби укладається згідно з вимогами пункту 13 Положення після прийняття командиром військової частини рішення про зарахування військовослужбовця на військову службу за контрактом або у триденний термін після завершення підготовки та прибуття їх з навчальних центрів.
Командир військової частини (навчального центру) зобов'язаний у триденний термін письмово повідомити територіальний центр комплектування про прийняття кандидата на військову службу за контрактом або про відмову у прийнятті на військову службу за контрактом та відправлення кандидата до місця проживання.
2.24. Посвідчення офіцера або військовий квиток військовослужбовця Збройних Сил України оформлюються та видаються військовослужбовцям у тижневий термін після зарахування до списків особового складу військової частини (навчального центру).
2.25. У кінці навчального року у кожній військовій частині до 30 листопада складається Контрольний список військовослужбовців, строк дії контракту у яких закінчується у наступному році (далі - Контрольний список контрактів). До Контрольного списку контрактів включаються всі військовослужбовці, у яких закінчуються строки контракту у наступному році. Контрольний список контрактів розглядається на засіданні атестаційної комісії, затверджується командиром військової частини та доводиться до військовослужбовців і їх безпосередніх командирів (начальників).
Контрольний список контрактів є основним плануючим документом військової частини з питань організації проходження військової служби військовослужбовцями за контрактом. На підставі затвердженого Контрольного списку контрактів у військовій частині:
опрацьовується та подається до вищого органу військового управління контрольний список військовослужбовців, які займають посади, що належать до вищих номенклатур призначення, та строки дії контрактів у яких закінчуються у наступному році;
розпочинається робота з військовослужбовцями, у яких закінчуються строки контрактів у вказаний період часу.
У кадрових органах всіх рівнів узагальнюються контрольні списки контрактів, які надійшли з підпорядкованих військових частин та органів військового управління, та складається окремий Контрольний список контрактів за своєю та вищими номенклатурами призначення.
III. Військові звання
3.1. Військові звання рядового, сержантського, старшинського і офіцерського складу присвоюються військовослужбовцям, військовозобов'язаним, а також особам жіночої статі при прийомі на військову службу за контрактом у послідовному порядку відповідно до вимог Положення та штатної категорії посади, на яку призначено громадянина України, а також з урахуванням інших умов.
3.2. Присвоєння військових звань особам, які виконують військовий обов'язок за всіма видами військової служби, здійснюється наказами посадових осіб, визначених пунктами 43 і 197 Положення. Накази готуються і видаються на підставі документів, визначених у пункті 1.5 Інструкції.
3.3. Щорічно у кожній військовій частині до 30 листопада складається Контрольний список військовослужбовців до присвоєння чергових військових звань у наступному році (далі - Контрольний список звань). Контрольний список звань є основним плануючим документом з питань організації своєчасного присвоєння військових звань особовому складу військової частини. До Контрольного списку звань включаються всі військовослужбовці, у яких закінчуються встановлені строки вислуги у військових званнях у наступному році та які перебувають на посадах, штатні категорії за якими надають право на присвоєння цих звань.
На підставі Контрольного списку звань у військовій частині опрацьовуються та подаються до вищих кадрових органів у встановлені строки подання до присвоєння чергового військового звання та Списки військовослужбовців, які подаються до присвоєння чергових військових звань.
Подання до присвоєння чергового військового звання підписуються командиром військової частини та направляються для реалізації в установленому порядку з розрахунку, щоб вони надійшли до кадрових органів, що відпрацьовують проекти наказів про присвоєння військових звань, не пізніше як за місяць до закінчення встановленого строку вислуги у військовому званні.
До 20 числа останнього місяця кожного кварталу в кадрових органах і штабах військових частин опрацьовуються Списки військовослужбовців, які подаються у наступному кварталі до присвоєння чергових військових звань. Списки опрацьовуються на всіх військовослужбовців за правом присвоєння військових звань: