• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України

Міністерство оборони України  | Наказ, Картка, Перелік, Список, Зразок, Форма типового документа, Інструкція від 10.04.2009 № 170
Редакції
Реквізити
  • Видавник: Міністерство оборони України
  • Тип: Наказ, Картка, Перелік, Список, Зразок, Форма типового документа, Інструкція
  • Дата: 10.04.2009
  • Номер: 170
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство оборони України
  • Тип: Наказ, Картка, Перелік, Список, Зразок, Форма типового документа, Інструкція
  • Дата: 10.04.2009
  • Номер: 170
  • Статус: Документ діє
Редакції
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
Міністра оборони України
10.04.2009 № 170
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
19 травня 2009 р.
за № 438/16454
Про затвердження Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства оборони № 181 від 19.03.2013 № 657 від 26.09.2013 № 5 від 08.01.2014 № 782 від 03.11.2014 № 570 від 20.10.2015 № 51 від 01.02.2016 )
Відповідно до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (із змінами і доповненнями) та Указу Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153 "Про Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України"
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, що додається.
2. Накази Міністра оборони України від 16 липня 2002 року № 237 "Про затвердження Інструкції про організацію виконання Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України" (із змінами), зареєстрований у Міністерстві юстиції України 9 серпня 2002 року за № 647/6935, від 30 вересня 2002 року № 322 "Про затвердження Інструкції про організацію виконання вимог Положення про проходження військової служби солдатами (матросами), сержантами і старшинами Збройних Сил України" (із змінами), зареєстрований у Міністерстві юстиції України 22 жовтня 2002 року за № 839/7127, визнати такими, що втратили чинність.
3. Наказ розіслати згідно з розрахунком розсилки.
4. Цей наказ набирає чинності з дня офіційного опублікування.
Міністр оборони УкраїниЮ.І. Єхануров
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністра
оборони України
10.04.2009 № 170
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
19 травня 2009 р.
за № 438/16454
ІНСТРУКЦІЯ
про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України
I. Загальні положення
1.1. Інструкція про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України (далі - Інструкція) визначає механізм реалізації та порядок організації у Збройних Силах України виконання вимог Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України (далі - Положення), затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153.
1.2. Застосування вимог Положення до громадян України здійснюється рішенням посадових осіб, яким надано таке право Положенням.
У разі тимчасової відсутності зазначених посадових осіб рішення з питань проходження військової служби приймається особами, на яких відповідно до письмового наказу покладене тимчасове виконання обов'язків за цими посадами.
1.3. Громадяни України, які виконують військовий обов'язок під час проходження військової служби, є військовослужбовцями Збройних Сил України. Статус військовослужбовця підтверджується такими документами, що посвідчують особу:
посвідченнями офіцерів і генералів - особи офіцерського складу Збройних Сил України;
посвідченнями прапорщиків (мічманів) - особи сержантського і старшинського складу з військовим званням прапорщика (мічмана) і старшого прапорщика (старшого мічмана);
( Пункт 1.3 розділу I доповнено новим абзацом третім згідно з Наказом Міністерства оборони № 181 від 19.03.2013 )
військовими квитками рядового, сержантського і старшинського складу – військовослужбовці рядового, сержантського і старшинського складу (за винятком прапорщиків (мічманів), старших прапорщиків (старших мічманів)) та курсанти військових навчальних закладів.
( Абзац четвертий пункту 1.3 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 181 від 19.03.2013; в редакції Наказу Міністерства оборони № 570 від 20.10.2015 )
1.4. Загальний строк військової служби військовослужбовця зараховується громадянам України до їх стажу роботи та встановлюється з урахуванням випадків, передбачених пунктами 143, 195, 209 Положення.
До загального строку військової служби не зараховується час відбування військовослужбовцем арешту, тримання в дисциплінарному батальйоні та строк самовільного залишення військової частини або місця служби більше десяти днів, який визначається згідно з наказом посадової особи про вибуття військовослужбовця до місць відбування арешту чи тримання в дисциплінарному батальйоні і про його прибуття, а також про строк самовільного залишення ним військової частини чи місця служби. Витяги із цих наказів залучаються до особових справ військовослужбовців та є підставою для внесення відповідних записів до облікових документів військовослужбовців.
( Абзац другий пункту 1.4 розділу I в редакції Наказу Міністерства оборони № 570 від 20.10.2015 )
1.5. Для встановлення, зміни або припинення правових відносин з громадянами України, які реалізуються наказами посадових осіб по особовому складу, в органах військового управління, з'єднаннях, військових частинах, установах, організаціях, вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів (далі - військові частини), оформляються:
1) Подання (додаток 1), рішення колегіальних органів, утворених і діючих відповідно до законодавчих актів і актів Міністерства оборони України, Резерв кандидатів для просування по службі (додаток 2), План переміщення військовослужбовців на посади - на всіх військовослужбовців, крім тих, які проходять строкову військову службу, щодо призначення на посади, переміщення, звільнення з військової служби, залишення на військовій службі понад граничний вік, направлення у складі військових підрозділів для участі у міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки як національний контингент, як національний персонал, що не входить до складу національного контингенту, до багатонаціональних органів військового управління, до закордонних дипломатичних установ України й інших міжнародних організацій, для проходження служби до інших утворених відповідно до законів України військових формувань з виключенням зі списків особового складу Збройних Сил України, відрядження до державних органів, підприємств, установ, організацій, державних та комунальних (освітніх) закладів, прикомандирування до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим чи місцевих рад із залишенням на військовій службі, а також подання на громадян при прийнятті на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу.
( Підпункт 1 пункту 1.5 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства оборони № 181 від 19.03.2013, № 570 від 20.10.2015, № 51 від 01.02.2016 )
2) Подання до присвоєння чергового військового звання (додаток 3):
на присвоєння особам сержантського і старшинського складу військового звання старшого прапорщика достроково, а також первинного офіцерського звання та поновлення у військовому званні;
на присвоєння офіцерам військових звань вищого офіцерського складу та військового звання полковник, чергових військових звань офіцерського складу достроково, а також поновлення у військовому званні.
3) Списки військовослужбовців, які подаються до присвоєння чергових військових звань (додаток 4):
на присвоєння особам сержантського і старшинського складу військових звань до старшого прапорщика включно;
на присвоєння офіцерам військових звань молодшого і старшого офіцерського складу (крім військового звання полковник).
4) Клопотання посадових осіб у вигляді відповідного рапорту (списку) - на військовослужбовців щодо зарахування кандидатами та направлення на навчання чи підготовку до навчальних закладів, укладення з ними контрактів чи продовження строків їх дії, продовження строків перебування на посадах осіб офіцерського складу, крім того, на військовослужбовців строкової військової служби щодо призначення на посади, переміщення, звільнення з військової служби та присвоєння їм військових звань.
( Підпункт 4 пункту 1.5 розділу I в редакції Наказу Міністерства оборони № 181 від 19.03.2013 )
5) Клопотання посадових осіб у вигляді службової характеристики (додаток 6), рапорту, телеграми, списку, донесення, якщо в умовах воєнного часу неможливо оформити документи, визначені підпунктами 1–3 цього пункту, – на військовослужбовців щодо призначення на посади, переміщення, звільнення з посад і зарахування у розпорядження, звільнення з військової служби та присвоєння їм військових звань (крім громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, та осіб, які призначені або призначаються на посади вищого офіцерського складу).
( Пункт 1.5 розділу I доповнено новим підпунктом згідно з Наказом Міністерства оборони № 570 від 20.10.2015 )
II. Військова служба за контрактом
2.1. На військову службу за контрактом осіб рядового, сержантського, старшинського і офіцерського складу, а також на навчання курсантів вищих військових навчальних закладів і військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів (далі - військові навчальні заклади) приймаються категорії громадян України, які визначені Положенням.
2.2. Строк дії контракту про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України розпочинається з дня набрання ним чинності.
Контракт про проходження служби з громадянами, прийнятими на військову службу за контрактом, набирає чинності з дня зарахування до списків особового складу військової частини для таких осіб:
громадян, які є особами офіцерського складу запасу;
громадян призовного віку, які мають вищу, професійно-технічну освіту, повну або базову загальну середню освіту і не проходили строкову військову службу;
( Абзац четвертий пункту 2.2 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 782 від 03.11.2014 )
військовозобов'язаних, а також осіб жіночої статі, які не мають військових звань офіцерського складу;
військовослужбовців, які прибули для проходження військової служби до Збройних Сил України з інших військових формувань.
Контракт про проходження військової служби набирає чинності з дня його укладення для:
( Абзац сьомий пункту 2.2 розділу II в редакції Наказу Міністерства оборони № 570 від 20.10.2015 )
осіб офіцерського складу, які проходять кадрову військову службу;
військовослужбовців строкової служби;
військовослужбовців, у яких в особливий період закінчився строк дії контракту про проходження військової служби і дія якого продовжена, у разі продовження військової служби за новим контрактом після оголошення демобілізації;
( Пункт 2.2 розділу II доповнено новим абзацом десятим згідно з Наказом Міністерства оборони № 782 від 03.11.2014 )
військовослужбовців, строк контракту яких продовжено в порядку, визначеному пунктами 31–33 Положення , у разі продовження військової служби за новим контрактом.
( Пункт 2.2 розділу II доповнено новим абзацом одинадцятим згідно з Наказом Міністерства оборони № 570 від 20.10.2015 )
З особами, які успішно склали вступні випробування та виявили бажання навчатись у військовому навчальному закладі, укладається контракт про проходження військової служби (навчання) у Збройних Силах України, що набирає чинності з дня призначення громадянина на посаду курсанта військового навчального закладу.
( Абзац пункту 2.2 розділу II в редакції Наказу Міністерства оборони № 181 від 19.03.2013 )
Контракт про проходження служби з громадянами, прийнятими на військову службу за контрактом, набирає чинності з дня присвоєння військового звання офіцерського складу:
із військовослужбовцями, які закінчили військові навчальні заклади;
із військовослужбовцями, яким присвоюється первинне військове звання офіцерського складу.
З військовослужбовцями, які закінчили військові навчальні заклади за програмою підготовки для проходження військової служби на посадах осіб сержантського та старшинського складу, а також із особами рядового складу, які приймаються на військову службу за контрактом осіб сержантського і старшинського складу, контракт про проходження служби набирає чинності з дня призначення на посади осіб сержантського та старшинського складу.
( Пункт 2.2 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства оборони № 181 від 19.03.2013; із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 570 від 20.10.2015 )
З особами офіцерського складу, які проходять військову службу за призовом осіб офіцерського складу та з військовослужбовцями, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період,, контракт про проходження служби набирає чинності з дня видання наказу про їх прийняття на військову службу за контрактом.
( Абзац пункту 2.2 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 782 від 03.11.2014 )
З військовослужбовцем, який у складі підрозділу Збройних Сил України направляється до іншої держави для участі у міжнародній операції з підтримання миру і безпеки, додаток до укладеного контракту про проходження військової служби згідно з додатком 3 до Положення набирає чинності з дня перетину державного кордону України.
( Абзац пункту 2.2 розділу II в редакції Наказу Міністерства оборони № 181 від 19.03.2013 )
Запис про день набрання чинності контрактом здійснюється у відповідному пункті форми контракту та додатка до контракту про проходження військової служби (додатки 1-3 до Положення) і завіряється підписом командира (начальника) військової частини, де зберігається перший примірник особової справи військовослужбовця. Запис про продовження строку контракту у випадках, визначених пунктами 31–33 Положення , або продовження дії контракту у випадках, визначених пунктом 33-1 Положення , здійснюється в пункті 8 контракту про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, форма якого визначена додатком 1 до Положення , за підписами командира (начальника) військової частини, де зберігається перший примірник особової справи військовослужбовця, та військовослужбовця. У випадках, визначених пунктом 33 Положення , та в разі тимчасової відсутності військовослужбовця з об'єктивних причин зазначений підпис здійснюється після його прибуття до місця проходження служби.
( Абзац пункту 2.2 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства оборони № 181 від 19.03.2013, № 570 від 20.10.2015 )
2.3. Перший контракт про проходження військової служби не може бути укладено, а громадянин не може бути прийнятий на військову службу за контрактом у разі, коли:
стосовно особи винесено обвинувальний вирок суду і призначено покарання, ведеться досудове розслідування або кримінальна справа передана до суду;
особа має судимість за вчинення злочину, якщо така судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку (крім реабілітованої особи), або на особу протягом останнього року накладалося адміністративне стягнення за вчинення корупційного або військового адміністративного правопорушення;
( Абзац третій пункту 2.3 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони України № 51 від 01.02.2016 )
особа під час проходження військової служби була звільнена з військової служби у запас через службову невідповідність, у зв'язку з обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили, у зв'язку з позбавленням військового звання в дисциплінарному порядку;
( Абзац четвертий пункту 2.3 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 570 від 20.10.2015 )
особа перебуває на відповідному обліку в органах внутрішніх справ за антигромадську поведінку;
особа обіймала посади, щодо яких здійснювалось очищення влади (люстрація), до закінчення строку заборони займати посади військових посадових осіб, визначеного Законом України "Про очищення влади" ;
особа під час прийняття на військову службу не припинила членство у складі політичних партій або організацій чи рухів;
особа під час прийняття на військову службу не дала згоду на проведення спеціальної перевірки відомостей або не надала документи, передбачені пунктом 2.16 цього розділу, або якщо за результатами спеціальної перевірки та розгляду письмових пояснень претендента на посаду встановлено факт подання ним підроблених документів, неправдивих відомостей або невідповідності встановленим законодавством вимогам для призначення на посаду військових посадових осіб, що унеможливлює призначення претендента на посади військових посадових осіб, визначених пунктом 2.16 цього розділу;
особа перебуватиме у відносинах прямої організаційної та правової залежності від близької особи в значенні, наведеному в частині першій статті 1 Закону України "Про запобігання корупції" ;
( Абзац дев'ятий пункту 2.3 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 570 від 20.10.2015 )
час, що залишився громадянинові до досягнення граничного віку перебування на військовій службі, менший за строк дії першого контракту про проходження військової служби, крім випадків, визначених частинами третьою і п'ятою статті 23 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" .
( Абзац десятий пункту 2.3 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 570 від 20.10.2015 )
Новий контракт про проходження військової служби не може бути укладено, військовозобов'язаний, який проходив військову службу за контрактом, не може бути прийнятий, а військовослужбовець не може продовжити військову службу за новим контрактом або перейти на новий вид військової служби за контрактом у випадках, визначених для громадян при укладенні першого контракту, а також у разі, коли:
особа під час проходження військової служби за контрактом була звільнена з військової служби в запас через службову невідповідність, у зв'язку з обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили, у зв'язку з позбавленням військового звання в дисциплінарному порядку, у зв'язку із систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем;
за результатами службової діяльності за міжатестаційний період військовослужбовець атестований з висновком про недоцільність укладення нового контракту або з висновком про звільнення з військової служби після закінчення строку контракту;
військовослужбовець брав участь в організації і проведенні страйку.
При прийнятті на військову службу за контрактом повинна враховуватись можливість набуття військовослужбовцем права на пенсійне забезпечення до досягнення граничного віку перебування на військовій службі. Відсутність права на пенсійне забезпечення за вислугу років при відсутності інших вагомих причин не є підставою для обов'язкового продовження строку проходження громадянами військової служби за контрактом понад граничний вік.
У разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення правового режиму воєнного стану громадяни приймаються на військову службу за контрактом на строки, визначені частиною третьою статті 23 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" , без врахування набуття права на пенсійне забезпечення та строку, що залишився до досягнення граничного віку перебування на військовій службі.
У разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення правового режиму воєнного стану особи, які були звільнені з військової служби в запас через службову невідповідність, у зв'язку з позбавленням військового звання в дисциплінарному порядку, у зв'язку із систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем, за бажанням приймаються на військову службу за контрактом до закінчення особливого періоду або до оголошення демобілізації. В особливий період військовозобов'язані, які раніше були засуджені до позбавлення волі, обмеження волі, арешту чи виправних робіт за вчинення злочину невеликої або середньої тяжкості згідно з класифікацією злочинів, визначеною статтею 12 Кримінального кодексу України, у тому числі зі звільненням від відбування покарання, та які призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, за бажанням військовослужбовця і рішенням посадової особи, визначеної пунктом 16 Положення , приймаються на військову службу за контрактом до закінчення особливого періоду або до оголошення демобілізації.
( Абзац сімнадцятий пункту 2.3 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 570 від 20.10.2015 )
Після закінчення особливого періоду або оголошення демобілізації зазначені військовослужбовці за бажанням продовжують військову службу за новим контрактом з урахуванням таких особливостей:
( Абзац вісімнадцятий пункту 2.3 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 570 від 20.10.2015 )
військовослужбовці, позбавлені військового звання в дисциплінарному порядку, поновлюються у військовому званні в порядку зняття накладеного раніше стягнення, визначеному статтею 32 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України та пунктом 3.23 розділу ІІІ цієї Інструкції, або продовжують проходити вид військової служби за контрактом, за яким вони виконували військовий обов'язок в особливий період;
військовослужбовці, які були звільнені через службову невідповідність у зв'язку з відмовою (скасуванням) в оформленні допуску до державної таємниці, продовжують військову службу за новим контрактом на посадах, за якими не передбачено доступ до державної таємниці, або після оформлення допуску - на посадах, що передбачають доступ до державної таємниці.
( Пункт 2.3 розділу II в редакції Наказу Міністерства оборони № 782 від 03.11.2014 )
2.4. Особи жіночої статі, які за станом здоров'я придатні до проходження військової служби, приймаються на військову службу за контрактом для заміщення військових посад. Перелік військових посад, які можуть бути заміщені військовослужбовцями-жінками, за винятком військових посад, які можуть бути заміщені особами вищого офіцерського складу, затверджується Міністерством оборони України.
( Абзац перший пункту 2.4 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 181 від 19.03.2013 )
Керівники військових навчальних закладів здійснюють прийом на військову службу (навчання) за контрактом курсантів з числа осіб жіночої статі за спеціальностями, за якими проводиться підготовка на посади, включені до вказаного Переліку.
У зв'язку з настанням особливого періоду з військовослужбовцями-жінками, які мають дитину (дітей) віком до 18 років та які не висловили бажання продовжувати військову службу, контракт припиняється (розривається), а військовослужбовці-жінки звільняються з військової служби.
( Пункт 2.4 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства оборони № 782 від 03.11.2014 )
2.5. З військовослужбовцями, які перебувають у відпустці у зв'язку з вагітністю і пологами, для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку або іншої тривалості, визначеної законодавством, за відсутності їх клопотань про звільнення з військової служби у зв'язку із закінченням строку контракту під час відпустки, строк контракту про проходження військової служби продовжується до закінчення зазначених відпусток, а також на строк, необхідний у разі прийняття рішення щодо укладення нового контракту, для визначення придатності до проходження військової служби за станом здоров'я та прийняття рішення щодо укладення нового контракту. Про продовження строку контракту видається наказ по особовому складу посадової особи, яка має право укладати контракт.
( Абзац перший пункту 2.5 розділу II в редакції Наказу Міністерства оборони № 181 від 19.03.2013 )
На підставі виданого наказу по особовому складу проводиться доповнення до пункту 8 обох примірників діючого контракту.
Нові контракти з такими військовослужбовцями укладаються на загальних підставах.
2.6. Військовослужбовцям, які проходять військову службу за контрактом та є обраними народними депутатами України, депутатами Верховної Ради Автономної Республіки Крим або депутатами місцевих рад на виборні посади, в яких строк дії контрактів закінчується в період виконання депутатських повноважень, перед вибуттям до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідних місцевих рад строк контракту продовжується за їх рапортами на строк обрання депутатом та строк до двох місяців, необхідний для укладення нового контракту. Продовження строку дії контракту військовослужбовцям, обраним депутатами, здійснюється Міністром оборони України, про що видається відповідний наказ Міністра оборони України по особовому складу.
Військовослужбовці, які відряджені до державних органів, підприємств, установ, організацій, державних та комунальних навчальних (освітніх) закладів для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки та строк дії контракту яких закінчується в період виконання ними зазначених завдань, за три місяці до закінчення строку дії контракту подають керівникам державних органів, підприємств, установ, організацій, державних та комунальних навчальних (освітніх) закладів за місцем виконання цих завдань заяви (рапорти) про укладення нових контрактів про проходження військової служби.
Керівники державних органів, підприємств, установ, організацій, державних та комунальних навчальних (освітніх) закладів розглядають заяви (рапорти) військовослужбовців і не пізніше ніж за два місяці до закінчення строку дії контракту надсилають їх разом зі своїми пропозиціями та двома примірниками контракту до Міністерства оборони України.
Контракти про проходження військової служби укладаються відповідними посадовими особами, чиїми наказами по особовому складу оформлено відрядження цих військовослужбовців до державних органів, підприємств, установ, організацій, державних та комунальних навчальних (освітніх) закладів із залишенням на військовій службі.
( Пункт 2.6 розділу II в редакції Наказу Міністерства оборони № 181 від 19.03.2013; із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 570 від 20.10.2015 )
2.7. Зі слухачами (ад'юнктами, докторантами) денної форми підготовки військових навчальних закладів та науково-дослідних установ, строк дії контракту про проходження військової служби яких закінчується під час їх навчання, а також із офіцерами запасу, які приймаються на військову службу за контрактом (крім осіб, які призначатимуться на посади вищого офіцерського складу), контракт про проходження військової служби укладається від імені Міністерства оборони України:
першим заступником Міністра оборони України – зі змінним складом військових навчальних закладів та науково-дослідних установ Міністерства оборони України та з офіцерами запасу, які приймаються на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу до Збройних Сил України;
командиром військової частини А0515 – зі змінним складом військового навчального закладу та науково-дослідної установи військової частини А0515 та з офіцерами запасу, які приймаються на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу до військової частини А0515 та підпорядкованих військових частин.
( Пункт 2.7 розділу II в редакції Наказів Міністерства оборони № 181 від 19.03.2013, № 570 від 20.10.2015 )
2.8. Якщо у військовослужбовців, яких планується направити за кордон для проходження військової служби чи на навчання, строк контракту закінчується у період перебування за кордоном або раніше ніж через три місяці після його повернення, то в такому разі новий контракт з військовослужбовцями укладається перед їх вибуттям в іноземні країни на строк, визначений Положенням. Новий контракт про проходження військової служби набирає чинності з дня, наступного за днем закінчення строку попереднього контракту.
Для направлених за кордон військовослужбовців, в яких дія контракту про проходження військової служби продовжена в особливий період, новий контракт, укладений перед вибуттям в іноземні країни, набиратиме чинності з дня, наступного за днем набрання чинності законодавчим актом про оголошення демобілізації. У разі повернення військовослужбовця з-за кордону до оголошення демобілізації новий контракт, укладений перед вибуттям, вважається недійсним, а військовослужбовець продовжує проходити військову службу до оголошення демобілізації.
( Пункт 2.8 розділу II в редакції Наказу Міністерства оборони № 570 від 20.10.2015 )
2.9. Особи офіцерського складу, які проходять військову службу за призовом, за результатами проведеного атестування не пізніше ніж за три місяці до закінчення строку служби за призовом можуть подати рапорт про прийняття на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу. Прийняття на військову службу за контрактом офіцерів, які проходять військову службу за призовом, може здійснюватись як на посади у військовій частині, де проходила служба за призовом, так і на інші посади офіцерського складу в інших військових частинах. У такому разі рапорт військовослужбовця разом з двома примірниками контракту, поданням до призначення на іншу посаду та іншими необхідними документами надсилаються за підпорядкованістю посадовій особі, зазначеній у підпункті 2 пункту 16 Положення . Прийняття на військову службу за контрактом таких офіцерів здійснюється після закінчення встановленого строку служби за призовом.
( Пункт 2.9 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 570 від 20.10.2015 )
2.10. При прийнятті на військову службу за контрактом військовослужбовців, які вже виконують військовий обов'язок за іншими видами військової служби, або військовослужбовців інших військових формувань укладення першого контракту про проходження військової служби в Збройних Силах України здійснюється посадовими особами, визначеними в підпунктах 1, 2 пункту 16 Положення.
( Пункт 2.10 розділу II доповнено новим абзацом першим згідно з Наказом Міністерства оборони № 782 від 03.11.2014 )
Укладення нового контракту з військовослужбовцем здійснюється посадовою особою, якій надано право укладати контракт від імені Міністерства оборони України. Для прийняття рішення щодо укладення нового контракту до кадрового органу, підпорядкованого цій посадовій особі, подаються:
рапорт військовослужбовця з клопотаннями прямих командирів (начальників);
два примірники контракту, підписані військовослужбовцем;
копія довідки військово-лікарської комісії про придатність до проходження військової служби (для військовослужбовців після 40-річного віку, які виявили бажання проходити військову службу за новим контрактом);
копія атестації військовослужбовця.
За потреби додатково може надаватися копія попереднього контракту військовослужбовця.
За рішенням посадової особи, якій надано право укладати контракт від імені Міністерства оборони України, для прийняття рішення щодо укладення контракту може бути запрошеним і військовослужбовець, з яким укладається контракт.
( Абзац восьмий пункту 2.10 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 782 від 03.11.2014 )( Пункт 2.10 розділу II в редакції Наказу Міністерства оборони № 181 від 19.03.2013 )
2.11. У разі переміщення військовослужбовця по службі з однієї військової частини до іншої, за узгодженням сторін, окремі умови контракту, що стосуються зобов'язань громадянина і Міністерства оборони України стосовно порядку проходження служби, за новим місцем служби можуть бути переглянуті та засвідчені підписами сторін у пункті 8 контракту (додаток 1 до Положення).
2.12. Контракт про проходження служби припиняється (розривається), а військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом, звільняються з військової служби за підставами, визначеними пунктом 35 Положення.
Командування військової частини відповідно до чинного законодавства повинно попередити військовослужбовця про дострокове розірвання контракту за наявності підстав, передбачених пунктами "б", "в", "г", "и", "ї", "й", "л" частини шостої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", та провести бесіду з військовослужбовцем з цього приводу, про що оформлюється Аркуш бесіди (додаток 10). Про дострокове розірвання контракту за наявності підстав, передбачених пунктами "б", "в", "д", "з", "к" частини шостої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", військовослужбовець повідомляє командування військової частини рапортом на звільнення з військової служби.
( Абзац другий пункту 2.12 розділу II в редакції Наказу Міністерства оборони № 570 від 20.10.2015 )
Не пізніше як за три місяці до закінчення строку дії чинного контракту командування військової частини повинно попередити військовослужбовця про намір не укладати з ним новий контракт про проходження військової служби. У разі невиконання цієї вимоги командування військової частини не може відмовити військовослужбовцю в укладенні нового контракту про проходження військової служби. Військовослужбовець не пізніше як за три місяці до закінчення строку дії чинного контракту повинен повідомити командування військової частини про свій намір укласти новий контракт. Якщо у цей строк військовослужбовець без поважних причин не повідомив командування військової частини про намір укладати новий контракт про проходження військової служби, то він підлягає звільненню з військової служби у зв'язку із закінченням строку контракту без подання рапорту. У цьому разі посадовою особою, визначеною в пункті 12.7 розділу ХІІ цієї Інструкції, з військовослужбовцем проводиться бесіда, про що оформлюється Аркуш бесіди (додаток 10).
У разі відсутності рішення командування військової частини щодо укладення нового контракту з військовослужбовцем, а також відсутності згоди сторін щодо фактів систематичного невиконання умов контракту питання про неукладення нового контракту або розірвання чинного контракту може бути вирішено спеціальною комісією, яка за доповіддю командира військової частини чи за зверненням військовослужбовця утворюється рішенням посадової особи, яка має право приймати рішення щодо звільнення військовослужбовця з військової служби із зазначених підстав.
( Абзац п'ятий пункту 2.12 розділу II виключено на підставі Наказу Міністерства оборони № 570 від 20.10.2015 )
Систематичне невиконання умов контракту військовослужбовцем може бути встановлено за результатами атестування (в особливий період – за висновком службової характеристики), коли протягом останніх 12 місяців за неналежне виконання або відмову від виконання взятих на себе під час укладення контракту про проходження військової служби обов'язків він два або більше разів притягувався до кримінальної відповідальності, адміністративної відповідальності за вчинення військового адміністративного правопорушення або на підставі письмового наказу до дисциплінарної відповідальності за порушення військової дисципліни, які обліковуються для оцінки стану дисципліни згідно з Інструкцією про порядок надання доповідей і донесень про події, кримінальні правопорушення, адміністративні корупційні та військові адміністративні правопорушення, порушення військової дисципліни та їх облік у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 02 липня 2013 року № 444, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06 вересня 2013 року за № 1536/24068 (далі – Інструкція про порядок доповідей і донесень про події, порушення та їх облік).
( Пункт 2.12 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства оборони № 570 від 20.10.2015; із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 51 від 01.02.2016 )
Систематичним невиконанням умов контракту командуванням є невиконання одного із зобов'язань та інших умов, визначених контрактом, які допускались два чи більше разів протягом останніх 12 місяців служби військовослужбовця. Невиконання зобов'язань та інших умов, визначених контрактом, не враховується для встановлення систематичного невиконання умов контракту командуванням, якщо їх виконання стало неможливим у разі збройної агресії, збройного конфлікту чи загрози нападу шляхом безпосереднього ведення воєнних (бойових) дій, а також залучення до здійснення заходів правового режиму надзвичайного стану, боротьби з тероризмом і піратством, посилення охорони державного кордону, ліквідації надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру, надання військової допомоги іншим державам.
( Пункт 2.12 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства оборони № 570 від 20.10.2015 )( Пункт 2.12 розділу II в редакції Наказу Міністерства оборони № 181 від 19.03.2013 )
2.13. Рішення посадової особи про відмову військовослужбовцю в укладенні нового контракту, розірвання контракту через систематичне невиконання його умов приймається на підставі результатів щорічного оцінювання, з урахуванням рекомендацій атестаційної комісії і клопотання безпосереднього командира (начальника), а також висновків спеціальної комісії, якщо вона утворювалась.
Забороняється відмовляти в укладенні нового контракту або припиняти дію контракту у зв'язку із систематичним невиконанням його умов через інші причини або у порядку, не передбаченому законодавством.
2.14. Контракт про проходження служби (навчання) припиняється (розривається), а курсанти, які навчаються, відраховуються наказами по особовому складу зі списків змінного складу військових навчальних закладів за підставами та у порядку, визначеними пунктом 35 Положення.
За скоєні протягом одного навчального року порушення військової дисципліни, які обліковуються для оцінки стану дисципліни згідно з Інструкцією про порядок доповідей і донесень про події, порушення та їх облік, вчинення інших правопорушень курсант відраховується з військового навчального закладу через недисциплінованість, а контракт про проходження військової служби (навчання) припиняється (розривається) через службову невідповідність.
( Абзац другий пункту 2.14 розділу II в редакції Наказу Міністерства оборони № 570 від 20.10.2015 )
У разі невиконання навчального плану, небажання продовжувати навчання чи відмови від подальшого проходження військової служби на посадах осіб сержантського і старшинського або офіцерського складу після закінчення військового навчального закладу (для курсантів випускних курсів) контракт про проходження військової служби (навчання) припиняється (розривається) у зв'язку із систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем.
У такому разі курсанти з числа осіб чоловічої статті, які відраховані за:
всіма підставами (за винятком випадків, передбачених пунктами "б", "г", "д" чи "з " частини шостої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу") направляються у військові частини забезпечення навчального процесу військового навчального закладу або іншої військової частини для подальшого проходження військової служби, якщо вони не вислужили встановленого строку строкової військової служби;
підставами, передбаченими пунктами "б", "г", "д" чи "з" частини шостої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", а також за іншими підставами, якщо вони вислужили строк строкової військової служби, направляються у районні (міські) військові комісаріати за місцем проживання для взяття на військовий облік.
Курсанти жіночої статі, відраховані з військових навчальних закладів, звільняються з військової служби, якщо вони:
не мають військово-облікової спеціальності (далі - ВОС), - без взяття на військовий облік;
мають ВОС, - з направленням у районні (міські) військові комісаріати за місцем проживання для взяття на військовий облік.
Курсанти в разі дострокового розірвання контракту через небажання продовжувати навчання або через недисциплінованість та в разі відмови від подальшого проходження військової служби на посадах осіб офіцерського складу відшкодовують Міністерству оборони України витрати, пов'язані з їх утриманням у військовому навчальному закладі, відповідно до Порядку відшкодування курсантами та особами офіцерського складу витрат, пов'язаних з їх утриманням у вищих навчальних закладах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2006 року № 964, і Порядку розрахунку витрат, пов'язаних з утриманням курсантів у вищих навчальних закладах, затвердженого наказом Міністерства оборони України, Міністерства фінансів України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Управління державної охорони України, Служби безпеки України від 16 липня 2007 року № 419/831/240/605/537/219/534, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 липня 2007 року за № 863/14130.
Витяги з наказів про припинення (розірвання) контракту про проходження військової служби (навчання), відрахування з навчання та направлення громадян для проходження військової служби чи постановки на військовий облік надсилаються до військових комісаріатів за реєстрацією місця проживання чи перебування до прийняття на військову службу (навчання) чи призову на строкову військову службу.
Питання припинення контракту про проходження курсантами служби (навчання) у військових навчальних закладах та відрахування з навчання за іншими підставами визначаються Інструкцією про порядок переведення, відрахування та поновлення курсантів (слухачів) вищих військових навчальних закладів Міністерства оборони України, затвердженою наказом Міністра оборони України від 24 грудня 1997 року № 490, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 10 лютого 1998 року за № 89/2529 (далі - Інструкція про порядок переведення, відрахування та поновлення курсантів (слухачів)).
( Пункт 2.14 розділу II в редакції Наказу Міністерства оборони № 181 від 19.03.2013 )
2.15. Після отримання ступеня вищої освіти "бакалавр", зарахування на навчання для здобуття ступеня вищої освіти "магістр" зі студентами, які навчаються у вищих навчальних закладах за схемою підготовки "студент – курсант", і курсантами, які навчаються для отримання ступеня вищої освіти "магістр", а також після переведення на останній курс навчання з курсантами, які навчаються для отримання ступенів вищої освіти "бакалавр" або "молодший бакалавр" та які готуються для потреб Збройних Сил України, керівником військового навчального закладу укладаються контракти про проходження військової служби на посадах осіб офіцерського складу або контракти про проходження військової служби на посадах осіб сержантського і старшинського складу, які набудуть чинності:
( Абзац перший пункту 2.15 розділу II в редакції Наказу Міністерство оборони № 51 від 01.02.2016 )
для студентів і курсантів, які проходили підготовку для проходження військової служби на посадах осіб офіцерського складу, з дати присвоєння первинного офіцерського звання;
для курсантів, які проходили підготовку для проходження військової служби на посадах осіб сержантського і старшинського складу, з дня призначення на посади осіб сержантського та старшинського складу після закінчення навчання.
( Абзац третій пункту 2.15 розділу II в редакції Наказу Міністерства оборони № 570 від 20.10.2015 )
З цієї ж дати закінчується дія контракту про проходження військової служби (навчання) курсантами військових навчальних закладів.
З курсантами останнього курсу навчання, які готуються для потреб інших військових формувань, контракт про проходження військової служби на посадах осіб сержантського і старшинського або офіцерського складу після закінчення навчання укладається між ними і державою, від імені якої виступає керівник утвореного відповідно до законодавства військового формування України.
У разі відмови керівника іншого військового формування України від укладення контракту з курсантами, які готувались до проходження військової служби за контрактом, ці випускники військових навчальних закладів:
призначаються в Збройні Сили України на посади офіцерського складу за отриманими спеціальностями, а у разі неможливості - за спеціальностями, спорідненими з ними у межах одного напряму підготовки;
звільняються з військової служби у зв'язку із закінченням строку контракту з присвоєнням військового звання лейтенанта запасу в порядку, визначеному пунктом 53 Положення.
( Пункт 2.15 розділу II в редакції Наказу Міністерства оборони № 181 від 19.03.2013 )
2.16. На військову службу за контрактом на посади рядового, сержантського, старшинського і офіцерського складу відбираються придатні до військової служби за станом здоров'я громадяни України, які виявили бажання проходити військову службу у Збройних Силах України, мають відповідний рівень освіти, набутий досвід служби або професію, споріднену з військово-обліковою спеціальністю (далі – ВОС). Спорідненою ВОС вважається в межах одного напряму підготовки інша ВОС, під час комплектування посад за якою допускається призначення військовослужбовців без додаткової підготовки.
Метою проведення заходів з відбору осіб, які можуть розглядатись кандидатами для прийняття на військову службу за контрактом (далі – кандидати), є всебічне вивчення моральних, ділових, фізичних, інтелектуальних, професійних та інших особистих якостей, ставлення до служби у Збройних Силах України та готовність до виконання військового обов'язку.
Щодо громадян України, які виявили бажання проходити військову службу за контрактом та претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, а також посад з підвищеним корупційним ризиком, за їх письмовою згодою проводиться спеціальна перевірка (крім випадків, передбачених законодавством), у тому числі щодо відомостей, поданих особисто. Посади, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, визначаються статтею 56 Закону України "Про запобігання корупції" . Перелік посад з підвищеним корупційним ризиком затверджується Національним агентством з питань запобігання корупції. Спеціальна перевірка стосовно осіб, які претендують на зайняття цих посад, проводиться після прийняття щодо них рішень колегіальних органів, визначених пунктом 4.1 розділу ІV цієї Інструкції. У разі потреби проводиться опитування кандидатів з використанням поліграфа в порядку, визначеному Інструкцією про порядок організації та проведення опитування персоналу з використанням поліграфа у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 14 квітня 2015 року № 164, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 29 квітня 2015 року за № 477/26922 (далі – Інструкція про порядок опитування персоналу з використанням поліграфа).