• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Інструкції про організацію виконання Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України

Міністерство оборони України  | Наказ, Інструкція від 16.07.2002 № 237 | Документ не діє
МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 237 від 16.07.2002
м. Київ

Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
9 серпня 2002 р.
N 647/6935
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства оборони N 170 від 10.04.2009 )
Про затвердження Інструкції про організацію виконання Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства оборони N 79 від 31.03.2003 N 304 від 23.09.2003 N 378 від 06.07.2005 N 648 від 27.10.2005 N 63 від 07.02.2006 N 549 від 21.09.2006 )
Відповідно до Законів України "Про загальний військовий обов'язок і військову службу" (із змінами і доповненнями), "Про порядок направлення підрозділів Збройних Сил України до інших держав", "Про участь України в міжнародних миротворчих операціях" та Указу Президента України від 7 листопада 2001 року N 1053 "Про положення про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців" (із змінами і доповненнями)
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію про порядок організації виконання Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України, що додається.
2. Накази Міністра оборони України від 30 червня 1993 року N 141 "Про введення в дію Інструкції про порядок застосування в Збройних Силах України Тимчасового положення про проходження військової служби особами офіцерського складу" (зі змінами та доповненнями), від 20 серпня 1993 року N 194 "Про порядок укладення контрактів з громадянами України, які приймаються на військову службу до Збройних Сил України на посади офіцерського складу, прапорщиків і мічманів", від 17 вересня 1993 року N 210 "Про введення в дію Інструкції про порядок застосування в Збройних Силах України Тимчасового положення про проходження військової служби прапорщиками і мічманами", від 23 жовтня 1993 року N 249 "Про затвердження Переліку окремих категорій військовослужбовців, які за їх згодою можуть бути звільнені з військової служби за віком, якщо їм до досягнення встановленого граничного віку залишилося п'ять і менше років, за умови наявності в них права на одержання пенсії за вислугу років" та від 4 листопада 1994 року N 264 "Про введення в дію Інструкції про порядок відбору військовослужбовців і працівників Збройних Сил України для роботи та навчання за кордоном" скасувати.
3. Контроль за виконанням наказу покласти на начальника Генерального штабу Збройних Сил України.
4. Наказ розіслати до окремої військової частини.
Міністр оборони України
генерал армії України

В.П. Шкідченко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністра оборони
України
16.07.2002 N 237
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
9 серпня 2002 р.
N 647/6935
ІНСТРУКЦІЯ
про організацію виконання Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України
( У тексті Інструкції слова "атестаційна картка військовослужбовця", "морально-етичні, професійні, ділові, особисті якості" у всіх відмінках замінено відповідно словами "оцінна картка військовослужбовця", "військово-професійні, ділові та особистісні якості" у відповідних відмінках згідно з Наказом Міністерства оборони N 63 від 07.02.2006 )
1. Загальні засади
1.1. Ця Інструкція визначає механізм реалізації вимог Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України, затвердженого Указом Президента України від 7 листопада 2001 року N 1053/2001 (далі - Положення).
1.2. Застосування норм, передбачених Положенням, до осіб офіцерського складу, прапорщиків (мічманів) здійснюється рішенням посадових осіб, яким таке право надано самим Положенням.
У разі тимчасової відсутності вищезгаданих посадових осіб таке застосування здійснюється рішенням осіб, які відповідно до письмового наказу їх тимчасово заміщують.
1.3. На осіб офіцерського складу, прапорщиків (мічманів), які подаються до присвоєння військового звання, поновлення у військовому званні, призначення на посаду, переміщення по службі, залишення на військовій службі понад граничний вік, звільнення з військової служби, направлення до підрозділів Збройних Сил України у складі миротворчих контингентів, до миротворчого персоналу, місій ООН (далі - миротворчі підрозділи) та навчання за кордоном в органах військового управління, об'єднаннях, з'єднаннях, військових частинах, військових навчальних закладах, установах та організаціях Збройних Сил України (далі - військові частини) оформляються Подання (додаток 1) та Подання до присвоєння чергового військового звання (додаток 2). У поданнях обов'язково відображаються рівень індивідуальної підготовки офіцера та оцінка виконання планів і програм бойової підготовки з'єднанням, військовою частиною чи підрозділом, у якому він проходить військову службу, індивідуальних результатів офіцера, прапорщика (мічмана) за підсумками контрольних занять, підсумкових перевірок, інспектувань Головною інспекцією Міністерства оборони України та ревізій контрольно-ревізійних органів. Посадові особи, які підписали подання, відповідають за об'єктивність та достовірність викладених у ньому відомостей.
( Пункт 1.3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони N 648 від 27.10.2005 )
1.4. З метою збереження досвідчених кадрів або в разі неможливості укомплектування окремих посад фахівцями належного рівня кваліфікації командири (начальники), починаючи від командира окремого батальйону та прирівняних до нього осіб і вище, на підставі заяви офіцера, який проходить кадрову військову службу, порушують клопотання перед вищим начальником про залишення офіцера на військовій службі понад граничний вік до 5 років, а докторів наук і професорів - до 10 років. При цьому таке клопотання порушується за умови визнання офіцера придатним до військової служби за станом здоров'я.
Документи щодо залишення офіцерів на військовій службі понад граничний вік надсилаються до Головного управління кадрової політики Міністерства оборони України до 1 жовтня року, що передує даті досягнення ними граничного віку перебування на військовій службі.
У такому самому порядку порушуються клопотання про залишення на військовій службі понад граничний вік військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом. З такими офіцерами, прапорщиками (мічманами) укладається новий контракт на строк не більше 5 років.
Рішення про залишення на військовій службі понад граничний вік прапорщиків (мічманів) приймається посадовими особами, яким надано право звільняти їх з військової служби (пункт 73 Положення) . Накази по особовому складу щодо залишення осіб офіцерського складу, прапорщиків (мічманів) на військовій службі понад граничний вік доводяться до них особисто командирами військових частин.
1.5. Особи офіцерського складу, прапорщики (мічмани), щодо залишення яких на військовій службі понад граничний вік позитивного рішення не прийнято, включаються до плану звільнення з військової служби на наступний рік, про що командири повідомляють їх особисто.
1.6. Подання осіб офіцерського складу, прапорщиків (мічманів) до звільнення з військової служби до закінчення строку, на який їм продовжено службу, підписується командиром військової частини, а щодо осіб, відряджених до органів виконавчої влади, інших цивільних установ, - керівником відповідного органу виконавчої влади, цивільної установи і надсилається за підпорядкованістю до посадової особи, яка видавала наказ про залишення на військовій службі понад граничний вік.
1.7. Дозвіл командира/начальника (від командира з'єднання і вище) про надання військовослужбовцю можливості навчатися у вищому навчальному закладі без відриву від служби надається на підставі його заяви.
Дозвіл на навчання без відриву від служби оголошується наказом командира військової частини, де проходить військову службу військовослужбовець.
2. Прийняття на військову службу за контрактом
2.1. На військову службу за контрактом приймаються громадяни України, зазначені в підпункті "а" пункту 5 Положення, які виявили бажання служити в Збройних Силах України і відповідають вимогам проходження військової служби.
На військову службу на посади офіцерського складу, прапорщиків (мічманів) приймаються військовозобов'язані, визнані військово-лікарськими комісіями придатними за станом здоров'я до проходження військової служби і мають відповідну підготовку, та жінки, придатні за станом здоров'я до проходження військової служби в мирний час.
Контракт для прийняття на військову службу не може бути укладено з громадянами, які були звільнені з військової служби у запас за службовою невідповідністю, у зв'язку з обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили, або у зв'язку із систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем.
Посади, що підлягають заміщенню особами офіцерського складу з оперативно-стратегічним чи оперативно-тактичним рівнем підготовки в органах управління, від оперативного командування і вище не підлягають комплектуванню офіцерами, прийнятими на військову службу із запасу за першим контрактом.
2.2. Для планового відбору кандидатів із числа військовозобов'язаних, а також жінок з відповідною освітою та спеціальною підготовкою для прийняття на військову службу командири військових частин подають заявки, у яких зазначаються:
найменування та пункт дислокації (адреси та номери телефонів військової частини);
посади та військово-облікові спеціальності, на які необхідно відібрати кандидатів, розміри грошового забезпечення за посадами (розряд за посадою - для прапорщиків (мічманів)).
Якщо посада, на яку потрібно відібрати кандидата, пов'язана з роботою з документами, що містять державну таємницю, то в заявці вказується форма допуску.
Командир військової частини, діяльність якої пов'язана з державною таємницею, крім того, у заявці зазначає додаткові вимоги до кандидатів для проходження військової служби за контрактом у цій військовій частині.
Заявки подаються двічі на рік - до 15 травня та 15 листопада: для прийняття на військову службу осіб офіцерського складу - за підпорядкованістю в органи кадрової роботи оперативних командувань, начальникам управлінь центрального апарату Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України, а для прийняття на військову службу прапорщиків (мічманів) - до військових комісаріатів Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських військових комісаріатів (далі - обласних військових комісаріатів).
2.3. Головне управління кадрової політики Міністерства оборони України на підставі узагальнених даних про штатні вакантні посади, що підлягають заміщенню особами офіцерського складу за військово-обліковими спеціальностями і в яких є потреба у Збройних Силах України, з урахуванням організаційно-штатних заходів щорічно до 15 лютого визначає чисельність офіцерів запасу в поточному році для прийняття на військову службу.
2.4. Розпорядження щодо комплектування посад особами офіцерського складу військових частин шляхом прийняття на військову службу за контрактом офіцерів запасу доводяться управліннями кадрів оперативних командувань до обласних військових комісаріатів з урахуванням наявності мобілізаційних ресурсів та дислокування військових частин.
Виконання заходів щодо підбору кандидатів для прийняття на військову службу, визначення відповідності їх вимогам проходження військової служби та оформлення документів покладається на обласні військові комісаріати, підпорядковані їм районні (міські) військові комісаріати та командирів військових частин.
2.5. Громадяни, які бажають бути прийнятими на військову службу за контрактом, подають заяву у районний (міський) військовий комісаріат за місцем перебування на військовому обліку або у військову частину, де бажають служити.
У заяві зазначаються:
прізвище, ім'я та по батькові, дата народження;
місце народження;
найменування військової частини, штатна посада, на якій громадянин бажає проходити військову службу, освіта (професія, отримана військово-облікова спеціальність);
строк укладення контракту.
2.6. Районні (міські) військові комісаріати приймають на розгляд та реєструють заяви, що надходять від громадян, які бажають проходити військову службу за контрактом. Військовий комісар розглядає прийняту заяву протягом одного місяця.
Заява кандидата, який не відповідає вимогам проходження військової служби, повертається йому військовим комісаром (командиром військової частини) з повідомленням причини відмови.
2.7. Громадянин, який відповідає вимогам проходження військової служби, є кандидатом до прийняття на військову службу за контрактом (далі - кандидат).
Разом із заявою кандидат подає документ, що засвідчує його особу й громадянство, та додає:
заповнену за встановленою формою анкету прийняття на військову службу за контрактом;
автобіографію;
копію свідоцтва про укладення шлюбу та народження дітей;
копії документів про освіту.
2.8. Районні (міські) військові комісаріати оформляють на кандидата особову справу та організовують:
медичне обстеження кандидата;
професійний відбір;
розгляд його кандидатури атестаційною комісією військового комісаріату.
2.9. За необхідності на кандидатів оформляється допуск до державної таємниці.
2.10. Професійний відбір проводиться відповідними фахівцями. Професійна придатність кандидата визначається відносно конкретної військової посади, на заміщення якої він планується, і відображається у карті професійного відбору.
2.11. Атестаційна комісія військового комісаріату складає висновок про відповідність кандидата вимогам, установленим для осіб, які приймаються на військову службу за контрактом. До роботи цих комісій можуть залучатися представники військових частин, до яких проводиться відбір.
2.12. Кандидати, які відповідають вимогам проходження військової служби за контрактом, з оформленими особовими справами та приписами направляються військовим комісаріатом у військову частину. У разі необхідності проводиться додаткове медичне обстеження або професійно-психологічне вивчення.
Остаточне рішення щодо укладення контракту приймається командирами військових частин з урахуванням висновків атестаційних комісій військових частин.
2.13. Особа, яка звернулася із заявою про прийняття на військову службу безпосередньо до військової частини, після розгляду її кандидатури отримує повідомлення від командира військової частини і направляється для оформлення документів у військовий комісаріат, де вона перебуває на військовому обліку. Надалі районним (міським) військовим комісаріатом проводяться заходи з відбору кандидата, зазначені в пунктах 2.4-2.10 Інструкції.
2.14. Прийняття на військову службу осіб офіцерського складу запасу здійснюється наказами (по особовому складу) Міністра оборони України, а прапорщиків (мічманів) - командувача корпусу, йому рівних і вище.
2.15. Один примірник контракту зберігається в особовій справі, а другий видається військовослужбовцю.
2.16. Особи офіцерського складу, прапорщики (мічмани), які проходять військову службу за контрактом та виявили бажання продовжити її, укладають новий контракт у разі:
закінчення строку контракту;
прибуття до Збройних Сил України з інших військових формувань України;
продовження військової служби після досягнення граничного віку перебування на військовій службі.
Рішення про укладання нового контракту або про відмову в його укладанні приймається не пізніше ніж за три місяці до закінчення терміну дії попереднього контракту. Новий контракт укладається не пізніше ніж за два місяці до закінчення строку чинного контракту і набирає чинності після дня закінчення дії попереднього контракту.
2.17. З особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами), у яких закінчився строк дії контракту і які досягли граничного віку перебування на військовій службі, після залишення їх на військовій службі понад граничний вік посадовими особами, яким надано таке право, укладаються нові контракти на строк їх залишення, але не більше 5 років.
2.18. Військовослужбовець, який проходить військову службу за контрактом та не бажає укладати новий контракт, після закінчення строку його дії звільняється з військової служби.
2.19. Прийняття на військову службу за першим контрактом осіб офіцерського складу запасу, які направляються з виключенням із списків Збройних Сил України або відряджаються із залишенням на військовій службі у розпорядження керівників інших військових формувань, проводиться наказами Міністра оборони України чотири рази на рік в кінці кожного кварталу.
2.20. У разі припинення чинності контракту особи офіцерського складу, прапорщики (мічмани) за бажанням подають свій примірник контракту до кадрового органу військової частини, де здійснюється відповідний запис із зазначенням підстав, за якими контракт припинено, та ставиться дата виключення військовослужбовця зі списків особового складу.
2.21. У разі призначення прапорщика (мічмана) на посаду офіцерського складу та присвоєння йому офіцерського звання укладається контракт про проходження військової служби відповідно до підпункту "б" пункту 9 Положення, який набирає чинності з дня присвоєння офіцерського звання.
3. Військові звання
3.1. На військовослужбовців, які подаються до присвоєння вищого військового звання, чергового військового звання старшого офіцерського складу (полковник, капітан 1 рангу) та старшого прапорщика (старшого мічмана), а також достроково, оформляються Подання до присвоєння чергового військового звання (додаток 2). Подання підписуються командирами військових частин та направляються для реалізації в установленому порядку з розрахунку, щоб вони надійшли до органів кадрової роботи, які відпрацьовують проекти наказів до присвоєння військових звань, не пізніше як за місяць до закінчення встановленого терміну вислуги в званні.
3.2. Подання до присвоєння чергового військового звання молодшого та старшого офіцерського складу, які призначені на вищі посади і у зв'язку з цим отримали право на присвоєння військового звання, здійснюється в установленому порядку протягом 10 днів після прийняття офіцерами посад.
3.3. Присвоєння чергових військових звань особам офіцерського складу до підполковника включно здійснюється за Списками офіцерів, які подаються до присвоєння чергових військових звань (додаток 3) і які до 1 грудня щорічно складаються у військових частинах та щокварталу подаються до органів кадрової роботи, підпорядкованих посадовим особам, які присвоюють чергові військові звання молодшого та старшого офіцерського складу (підпункти "а", "б", "в" пункту 19 Положення.
Подаються списки тих офіцерів, у яких термін перебування у військовому званні закінчується:
у січні, лютому, березні - до 20 грудня; у квітні, травні, червні - до 20 березня; у липні, серпні, вересні - до 20 червня; у жовтні, листопаді, грудні - до 20 вересня.
Для присвоєння військового звання "прапорщик" ("мічман") військовослужбовцям, зазначеним в абзацах першому та другому підпункту "а", абзаці першому підпунктів "б", "в" пункту 15 Положення, оформлюються Подання до присвоєння чергового військового звання.
3.4. Накази про присвоєння чергових військових звань до підполковника включно видаються на підставі отриманих списків за датою закінчення терміну перебування офіцерів у попередньому званні.
Командири військових частин з надходженням письмового повідомлення з органу кадрової роботи в урочистій обстановці оголошують військовослужбовцям про присвоєння чергових військових звань із врученням погонів. Після надходження з органу кадрової роботи витягів з наказу про присвоєння чергових військових звань здійснюються відповідні записи в облікових документах.
3.5. Випускники вищих військових навчальних закладів, які готують за контрактом спеціалістів для потреб Збройних Сил України, і випускники вищих військових навчальних закладів, які не мають офіцерських звань та звільняються з військової служби у запас безпосередньо після закінчення військового навчального закладу через сімейні обставини або за станом здоров'я, а також випускники військових навчальних закладів, які готують спеціалістів для органів виконавчої влади, підприємств і організацій атестуються для присвоєння первинного офіцерського звання не пізніше як за один місяць до закінчення навчання.
Атестація (на присвоєння первинного офіцерського звання) (додаток 4) складається прямими начальниками від командира роти, йому рівного і вище.
Первинне офіцерське звання (молодший лейтенант, лейтенант) військовослужбовцям (військовозобов'язаним) присвоюється наказами Міністра оборони України по особовому складу.
3.6. Випускникам навчальних закладів оперативно-тактичного та оперативно-стратегічного рівня (ад'юнктам, докторантам) чергові військові звання присвоюються одночасно з призначенням на посаду за умови відповідності чергового військового звання званню за штатною посадою, на яку вони призначаються після навчання, та за умови закінчення встановленого строку вислуги в попередньому військовому званні на день видання наказу про його призначення на посаду.
3.7. Присвоєння військового звання "прапорщик" ("мічман") особам, які успішно закінчили школи прапорщиків (мічманів), навчальні центри та навчальні підрозділи з підготовки прапорщиків (мічманів), проводиться наказами (по особовому складу) посадових осіб, зазначених у пункті 18 Положення, яким підпорядкований військовий навчальний заклад (відповідно).
Проекти наказів про закінчення навчання та присвоєння первинних військових звань випускникам відпрацьовуються у військових навчальних закладах та подаються на підпис до вищих органів кадрової роботи.
3.8. Військове звання молодшого лейтенанта присвоюється прапорщикам (мічманам), які мають вищу освіту, споріднену з відповідною військовою спеціальністю, призначені на посади офіцерського складу, склали встановлені іспити за основними предметами командирської підготовки офіцерського складу в період проведення підсумкових (контрольних) перевірок за період навчання, успішно виконують службові обов'язки за цими посадами.
Разом з Поданням до присвоєння чергового військового звання (додаток 2) до Головного управління кадрової політики надсилаються: атестація (на присвоєння первинного офіцерського звання), дві послужні картки, картка номерного обліку, витяг із наказу про призначення на офіцерську посаду та рапорт військовослужбовця. Оформляються два примірники особової справи, перший примірник з контрактом про проходження військової служби на офіцерських посадах направляється разом з вищезазначеним Поданням.
3.9. Офіцери, які досягли граничного віку перебування на військовій службі, подаються до присвоєння чергових військових звань після видання наказу Міністра оборони України про залишення їх на військовій службі понад граничний вік.
3.10. Присвоєння чергових військових звань особам молодшого та старшого офіцерського складу, які направлені до миротворчих підрозділів та які навчаються в іноземних державах, здійснюється відповідно до вимог пункту 21 Положення за штатною посадою, яку займав військовослужбовець до направлення, незалежно від організаційних заходів, проведених після його направлення.
3.11. Офіцери, які перебувають на штатних посадах з медичною чи юридичною військово-обліковою спеціальністю, за наявності в них вищої освіти медичного, юридичного профілю подаються до присвоєння відповідного військового звання офіцерського складу медичної служби та юстиції (відповідно) наказами (по особовому складу) посадових осіб, визначених у пункті 19 Положення.
3.12. На військовослужбовців, військовозобов'язаних і жінок, які мають освітньо-кваліфікаційний рівень не нижче ніж "молодший спеціаліст" за профілем, спорідненим з відповідною військовою спеціальністю, для присвоєння військового звання "прапорщик" ("мічман") (пункт 15 Положення) у військових частинах оформлюються Подання до присвоєння чергового військового звання, які направляються за підпорядкованістю на рішення командирів (начальників), що мають право присвоювати ці військові звання.
3.13. Для прапорщиків (мічманів), прийнятих на військову службу за контрактом із запасу, строк вислуги у військовому званні обчислюється з дня їх зарахування до списків особового складу військової частини.
3.14. Особам офіцерського складу, прапорщикам (мічманам) час відбування арешту за вироком суду до вислуги років для присвоєння чергового військового звання не зараховується.
Особи офіцерського складу, прапорщики (мічмани), яким за вироком суду призначено покарання у вигляді службового обмеження, не можуть бути підвищені у військовому званні під час відбування цього покарання.
3.15. Поновлення осіб, яких позбавлено військових звань, у попередніх військових званнях на підставах, зазначених у пункті 30 Положення, здійснюється наказами по особовому складу посадових осіб, яким надано право звільнення цих осіб з військової служби відповідно до пунктів 72, 73 Положення.
4. Призначення на посади, переміщення по службі, створення резерву кандидатів для просування по службі та направлення на навчання
4.1. Призначення осіб офіцерського складу, прапорщиків (мічманів) на вищі посади здійснюється із урахуванням їх ділових, морально-етичних особистих якостей шляхом професійного відбору на альтернативній основі з чередуванням проходження служби на посадах у військових частинах, з'єднаннях, об'єднаннях, в органах військового управління і, як правило, після закінчення курсів перепідготовки і підвищення кваліфікації у вищих військових навчальних закладах Збройних Сил України та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів, перелік яких визначає Міністр оборони України.
( Пункт 4.1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони N 648 від 27.10.2005 )
4.2. Особам офіцерського складу, прапорщикам (мічманам), які проходять військову службу у з'єднаннях та військових частинах, що входять до складу передових сил оборони і зараховані до Резерву кандидатів для просування по службі та направлення на навчання (додаток 5), надається перевага під час призначення на вищі посади.
4.3. Переміщення по службі осіб офіцерського складу, прапорщиків (мічманів) здійснюється на підставі Подання.
Подання підписується командиром військової частини й надсилається за підпорядкованістю до командира, якому надано право приймати остаточне рішення. Разом із зазначеним Поданням надсилається другий примірник особової справи офіцера.
4.4. Якщо командир (начальник) порушує клопотання про призначення військовослужбовця, який не був включений до Резерву кандидатів для просування по службі та направлення на навчання (далі - Резерв), то у Поданні мотивується таке клопотання.
4.5. Зарахування осіб офіцерського складу наказами по особовому складу в розпорядження посадових осіб, які мають право призначення для вирішення питання про подальше їх службове використання, допускається у разі:
4.5.1. Розформування (реформування) військової частини або скорочення штатних посад, якщо до встановленого терміну розформування (реформування) чи скорочення штатних посад не вирішено питання про подальше службове використання вивільнених військовослужбовців.
4.5.2. Переміщення осіб офіцерського складу, якщо відповідно до Номенклатури посад для призначення осіб офіцерського складу наказами по особовому складу (далі - Номенклатура) переміщення цих осіб на посади здійснюється наказом нижчої посадової особи, а також командира військової частини А0515.
4.5.3. Звільнення осіб офіцерського складу з посади за службовою невідповідністю у разі неможливості одразу перемістити їх на іншу посаду та усунення від посади відповідно до статті 47 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України.
4.5.4. Повернення осіб офіцерського складу, відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ, а також після виконання завдань у складі миротворчих підрозділів, якщо посада внаслідок організаційно-штатних заходів у військовій частині скорочена.
4.5.5. Застосування за вироком суду до осіб офіцерського складу кримінальної відповідальності у вигляді арешту.
4.5.6. Застосування до осіб офіцерського складу запобіжного заходу у вигляді взяття під варту.
4.5.7. Коли випускники військових навчальних закладів не можуть бути безпосередньо призначені на посади, а направляються до військ (сил) для подальшого призначення на посади за набутою спеціальністю.
Призначення на посади осіб офіцерського складу, які перебувають у розпорядженні, здійснюється з дотриманням вимог підпункту "є" пункту 34 Положення.
4.6. Вибуття до нового місця служби військовослужбовця здійснюється з отриманням військовою частиною витягу з наказу про призначення, у тому числі доведеного технічними засобами передачі документованої інформації.
4.7. У Поданні до зарахування кандидатів на навчання слухачами, ад'юнктами, докторантами військових навчальних закладів зазначається, на яку посаду пропонується призначення офіцера після закінчення навчання. Зарахування на навчання здійснюється наказами Міністра оборони України (по особовому складу) за поданням начальників військових навчальних закладів.
4.8. Офіцери - випускники вищих військових навчальних закладів за денною формою навчання відповідно до вимог підпункту "ж" пункту 34 Положення, а також випускники очних ад'юнктур і докторантур після закінчення навчання призначаються на посади наказами Міністра оборони України (по особовому складу).
4.9. Офіцери - випускники військових навчальних закладів протягом року не підлягають переміщенню по службі, за винятком, якщо:
є службова необхідність для комплектування передових сил оборони та військових частин постійної готовності;
не дозволяє стан здоров'я на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії;
відбулося скорочення штатів або проведення організаційних заходів;
за сімейними обставинами (на особисте прохання);
відбулося переміщення на нижчу посаду в порядку реалізації дисциплінарного стягнення.
4.10. Накази (по особовому складу) про зарахування осіб офіцерського складу слухачами, ад'юнктами та докторантами за денною формою навчання є одночасно й наказами про звільнення їх від займаних штатних посад. На підставі цих наказів командири військових частин, у яких проходили службу офіцери до вступу на навчання, виключають цих офіцерів зі списків особового складу військової частини наказами по стройовій частині з дня зарахування до військового навчального закладу.
Кандидати для зарахування до Національної академії оборони України для підготовки військових фахівців оперативно-стратегічного рівня розглядаються на засіданні Вищої атестаційної комісії Міністерства оборони України.
4.11. Персональні переміщення осіб офіцерського складу, не пов'язані з організаційними заходами і заміною, за клопотанням командирів (начальників) проводяться (у межах надання прав для призначення):
4.11.1. З одного виду Збройних Сил України до іншого (міжвидові переміщення) у військових званнях до підполковника (капітана 2 рангу) включно - наказами начальника Генерального штабу Збройних Сил України, а у військовому званні "полковник" ("капітан 1 рангу") і вище - наказами Міністра оборони України.
4.11.2. З одного оперативного командування до іншого - наказами Міністра оборони України, начальника Генерального штабу Збройних Сил України та Головнокомандувача Сухопутних військ Збройних Сил України.
4.11.3. З одного корпусу до іншого в межах видів Збройних Сил України (міжкорпусні переміщення) - наказами відповідних головнокомандувачів видів Збройних Сил України.
4.11.4. З одного об'єднання до іншого в межах виду Збройних Сил України, оперативного командування - наказами головнокомандувача виду Збройних Сил України, командувача військ оперативного командування (відповідно).
4.11.5. З одного з'єднання до іншого в межах корпусу - наказами командувача корпусу.
4.11.6. З однієї військової частини до іншої у межах з'єднання - наказами командира з'єднання.
4.12. Під час проведення організаційно-штатних заходів, унаслідок яких передбачається скорочення посад офіцерського складу, прапорщиків (мічманів), до органу кадрової роботи номенклатури призначення не пізніше як за два місяці до встановлених термінів проведення організаційних заходів подається список осіб офіцерського складу, які вивільняються, з пропозиціями щодо їх подальшого використання.
У разі неможливості розміщення осіб офіцерського складу, прапорщиків (мічманів), які вивільняються, на рівні посади вони призначаються на нижчі посади (не більше як на один ступінь).
У першу чергу призначаються на посади особи, які вивільнилися внаслідок організаційних заходів. Їх призначення здійснюється за Поданням посадовою особою, яка має право призначення на відповідні посади. Призначення на вакантні посади інших офіцерів, прапорщиків (мічманів) проводиться після визначення подальшого службового використання вивільнених осіб офіцерського складу, прапорщиків (мічманів).
4.13. Призначення осіб офіцерського складу на штатні посади командування, наукових, науково-педагогічних (педагогічних) працівників у вищих військових навчальних закладах I-IV рівнів акредитації та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів здійснюється наказами по особовому складу на основі конкурсного відбору відповідно до Номенклатури посад для призначення осіб офіцерського складу наказами по особовому складу.
На підставі документів, що надійшли до конкурсної комісії вищого військового навчального закладу та військового навчального підрозділу вищого навчального закладу, на офіцера, який відібраний за конкурсом (за винятком начальника військового навчального закладу, підрозділу вищого навчального закладу), органом кадрової роботи військового навчального закладу готується Подання, до якого додається копія рішення вченої (педагогічної) ради вищого військового навчального закладу, затвердженого начальником цього закладу, і надсилається до органу кадрової роботи посадової особи, якій надано право призначення.
На осіб офіцерського складу, які призначаються до військового навчального підрозділу вищого навчального закладу, крім цього, Подання погоджується з ректором цього навчального закладу.
4.14. Призначення на посади, за якими штатом передбачено подвійне найменування, здійснюється наказами посадової особи, до номенклатури якої віднесено призначення за вищою посадою.
Призначення на посади, що належать до номенклатури нижчої посадової особи, здійснюється наказами тих начальників, до чиєї номенклатури належать посади, з яких переміщуються військовослужбовці (наприклад, переміщення з посад, що належать до номенклатури Міністра оборони України, на посади номенклатури головнокомандувача виду Збройних Сил України здійснюється наказом Міністра оборони України).
4.15. Подання до призначення осіб офіцерського складу на посади номенклатури Міністра оборони України, начальника Генерального штабу Збройних Сил України, Державного секретаря Міністерства оборони України і першого заступника начальника Генерального штабу Збройних Сил України надсилаються до Головного управління кадрової політики Міністерства оборони України після проведення погоджень з відповідними посадовими особами:
на посади у види Збройних Сил України та залізничні війська Міністерства оборони України - через їх органи кадрової роботи, не надсилаючи для погодження до органів військового управління, у підпорядкуванні яких перебувають військові частини, куди здійснюється призначення;
на посади в з'єднаннях, військових частинах, військових навчальних закладах, установах та організаціях, безпосередньо підпорядкованих начальнику Генерального штабу Збройних Сил України, начальникам Тилу Збройних Сил України та Озброєння Збройних Сил України, начальникам управлінь центрального апарату Міністерства оборони України - через начальників відповідних управлінь центрального апарату Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України, органи кадрової роботи Тилу Міністерства оборони України та Озброєння Міністерства оборони України;
на посади начальників органів розвідки видів Збройних Сил України, оперативних командувань, корпусів, морських районів, а також на посади командирів військових частин розвідки, безпосередньо підпорядкованих видам Збройних Сил України та оперативним командуванням, начальників факультетів, кафедр, які здійснюють підготовку спеціалістів для структур розвідки Збройних Сил України, - через орган кадрової роботи військової частини А0515.
4.16 Призначення на посади начальників режимно-секретних органів та їх заступників здійснюється відповідно до чинного законодавства.
Начальники спеціальних органів зв'язку (шифрувальної служби та засекреченого зв'язку) призначаються на посади і звільняються з посад за погодженням з центральними органами спеціального зв'язку (Восьмим центральним управлінням Генерального штабу Збройних Сил України та Головним управлінням зв'язку і автоматизованих систем управління військами Генерального штабу Збройних Сил України) відповідно.
4.17. Перше призначення військовослужбовців, які не забезпечені житловою площею у місті Києві, на посади осіб офіцерського складу, прапорщиків (мічманів) у військових частинах Київського гарнізону здійснюється наказом (по особовому складу) Міністра оборони України, а тих, хто забезпечений житловою площею у місті Києві, - за встановленими нормами, що підтверджуються відповідними довідками Головного квартирно-експлуатаційного управління Міністерства оборони України, наказами посадових осіб, до номенклатури яких належать посади.
4.18. Направлення осіб офіцерського складу, прапорщиків (мічманів) для проходження військової служби до інших військових формувань з виключенням зі списків особового складу Збройних Сил України здійснюється на підставі вимог пункту 42 Положення один раз на рік після закінчення зимового періоду навчання у Збройних Силах України.
4.19. Право видавати накази по особовому складу щодо призначення прапорщиків (мічманів) на посади (пункт 33 Положення) надається командирам військових частин, що утримуються на самостійних штатах, якщо за посадами цих командирів штатом передбачено військове звання "полковник" ("капітан 1 рангу") і вище.
4.20. Переміщення прапорщиків (мічманів) з однієї військової частини в іншу (пункт 36 Положення) проводиться:
4.20.1. У межах з'єднання - наказом командира з'єднання.
4.20.2. З одного виду Збройних Сил України, оперативного командування в інші - наказом головнокомандувача виду Збройних Сил України чи командувача військ оперативного командування, з якого вибуває прапорщик (мічман), за попереднім погодженням такого переміщення органами кадрової роботи видів Збройних Сил України, оперативних командувань.
4.20.3. З військових частин центрального підпорядкування у види Збройних Сил України, війська оперативних командувань, окремі з'єднання й навпаки, а також з однієї військової частини центрального підпорядкування в іншу військову частину - наказом першого заступника начальника Генерального штабу Збройних Сил України (по особовому складу).
4.21. На посади осіб молодшого офіцерського складу можуть призначатися прапорщики (мічмани) відповідно до пункту 33 Положення з урахуванням ділових та моральних якостей, зокрема які позитивно характеризуються та проходять військову службу на посадах прапорщиків (мічманів) не менше 5 років.
4.22. Прапорщики (мічмани), які переміщуються з посад молодшого офіцерського складу на посади прапорщиків (мічманів) (пункт 33 Положення) , призначаються на посади, що рівні тим, які вони займали до призначення на посади молодшого офіцерського складу, а в разі відсутності таких - за їх згодою на інші посади.
4.23. Випускники військових навчальних закладів, які пройшли підготовку на посади прапорщиків (мічманів), після закінчення навчання призначаються на відповідні посади наказом по особовому складу першого заступника начальника Генерального штабу Збройних Сил України та головнокомандувача виду Збройних Сил України, командувача військ оперативного командування, яким підпорядкований військовий навчальний заклад, з присвоєнням військового звання "прапорщик" ("мічман").
4.24. Під час відбування покарання на гауптвахті засуджені особи офіцерського складу, прапорщики (мічмани) не можуть бути призначеними на вищу посаду та переведеними до нового місця служби.
4.25. Переміщення по службі в іншу місцевість осіб офіцерського складу, прапорщиків (мічманів), які мають потребу в цьому за своїм станом здоров'я або станом здоров'я членів сім'ї (підпункт "і" пункту 34 Положення) , здійснюється за заявами військовослужбовців на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії.
4.26. До членів сім'ї, які можуть направлятися на медичне обстеження для визначення доцільності переміщення військовослужбовця, належать його (її) дружина (чоловік), їх неповнолітні діти, повнолітні діти - учні та студенти денних очних закладів, які перебувають на утриманні військовослужбовця, та діти-інваліди I та II груп, непрацездатні батьки військовослужбовця та його дружини (чоловіка), брати, сестри військовослужбовця та його дружини (чоловіка), які перебувають на його (її) утриманні.
4.27. Якщо переміщення осіб офіцерського складу, прапорщиків (мічманів) по службі викликане потребою догляду за непрацездатними чи хворими батьками, дружиною (чоловіком) чи особами, які виховували їх з дитинства замість батьків і були визнані опікунами та мешкають окремо від сім'ї військовослужбовця, командирами з'єднань, рівними їм і вище на підставі заяви військовослужбовця робиться запит до обласного або прирівняного до нього військового комісаріату за місцем мешкання батьків (осіб, які їх замінили) для вивчення сімейного стану та визначення доцільності переміщення. Обстеження сімейного стану проводиться районним (міським) військовим комісаріатом, затверджується обласним військовим комісаріатом і в місячний термін направляється до особи, яка надсилала запит.
4.28. Особи офіцерського складу, прапорщики (мічмани), які були залишені на військовій службі понад граничний вік, можуть переміщуватися по службі за віком на особисте прохання.
4.29. Переміщення осіб офіцерського складу, зазначених у підпункті "д" пункту 35 Положення, здійснюється після закінчення строку перебування на посаді, визначеного в Переліку посад офіцерського складу та граничних строків перебування на них (додаток 6).
4.30. Направлення осіб офіцерського складу, прапорщиків (мічманів) зі Збройних Сил України до інших військових формувань з виключенням зі списків особового складу Збройних Сил України проводиться за узгодженням між Міністром оборони України та керівниками відповідних військових формувань. До подання командування додається заява військовослужбовця.
Відрядження осіб офіцерського складу зі Збройних Сил України до інших військових формувань з виключенням зі списків особового складу Збройних Сил України проводиться наказом Міністра оборони України (по особовому складу).
Відрядження прапорщиків (мічманів) зі Збройних Сил України до інших військових формувань з виключенням зі списків особового складу Збройних Сил України проводиться наказом начальника Генерального штабу Збройних Сил України (по особовому складу).
4.31. Особи офіцерського складу Збройних Сил України та інших військових формувань, які мають вищу освіту і досвід роботи за фахом, можуть залучатися для виконання навчальних планів і програм підготовки військових фахівців, проведення занять на умовах сумісництва і погодинної оплати праці.
4.32. Призначення осіб офіцерського складу, прапорщиків (мічманів) на посади в порядку службового сумісництва здійснюється за Поданням (додаток 1) наказом посадової особи, до номенклатури якої належить така посада.
4.33. Резерв створюється з метою формування професійно підготовленого офіцерського корпусу Збройних Сил України, збереження та зросту їх інтелектуального потенціалу.
4.34. Основним змістом роботи з Резервом є:
управління кар'єрою офіцерського складу;
системна ротація офіцерів на командних, штабних, адміністративних, інженерно-технічних та інших посадах з визначенням строку перебування на кожній з них з метою набуття практичного досвіду в органах управління різних ланок згідно з Переліком посад офіцерського складу та граничних строків перебування на них (додаток 6);
постійне, всебічне та цілеспрямоване вивчення осіб офіцерського складу, перспектив подальшого проходження ними військової служби з урахуванням їх військово-професійних, ділових та особистісних якостей та досвіду практичної роботи;
своєчасне прийняття рішень щодо осіб офіцерського складу, які підвищили кваліфікацію на відповідних курсах і за результатами атестування рекомендовані для призначення на вищу посаду або направлення на навчання;
об'єктивний відбір перспективних осіб офіцерського складу кандидатами на навчання у Національну академію оборони України, інші вищі військові навчальні заклади та на курси перепідготовки і підвищення кваліфікації;
залучення до викладацької та наукової роботи осіб офіцерського складу, які мають значний досвід військової служби і здатні до науково-педагогічної та наукової діяльності;
планова заміна осіб офіцерського складу, які проходять службу в місцевостях з установленими строками служби.
4.35. До складу Резерву включаються кандидати, які розглянуті до призначення на вищі посади, направлення на навчання або плануються до переміщення відповідно до підпункту "д" пункту 35 Положення.
У разі невиконання особами офіцерського складу нормативів з фізичної підготовки протягом двох періодів навчання підряд вони не можуть перебувати в Резерві.
4.36. Резерв формується органами кадрової роботи під безпосереднім керівництвом командирів (начальників) за участю військових рад (атестаційних комісій) з розрахунку не менше 2 - 3 кандидатів на посаду.
4.37. Резерв формується з осіб офіцерського складу, які проходять кадрову військову службу та військову службу за контрактом, за умови відповідності рівня військово-професійних, ділових та особистісних якостей, а також освітньо-кваліфікаційного рівня посаді призначення з урахуванням результатів навчального року та перебування у займаній посаді не менше 1 року.
4.38. За підсумками навчального року у військових частинах на підставі заяв безпосередніх начальників складаються списки кандидатів для просування по службі та направлення на навчання. Зазначені списки розглядаються на засіданнях атестаційних комісій та військових рад і затверджуються відповідними командирами (начальниками). Такі списки в 10-денний термін після закінчення навчального року надсилаються вищому кадровому органу для включення їх до Резерву згідно з номенклатурою призначення.
Органами кадрової роботи з'єднань, об'єднань, оперативних командувань, видів Збройних Сил України, Головним управлінням кадрової політики Міністерства оборони України на підставі поданих списків складається та подається на затвердження Резерв за номенклатурою призначення. Одночасно подаються індивідуальні плани підготовки кандидатів для заміщення вищих посад, які складаються посадовими особами, на чиї посади розглядаються кандидати для призначення. В індивідуальному плані підготовки кандидатів для заміщення вищих посад повинні бути викладені конкретні заходи, спрямовані на їх підготовку з визначенням необхідного для цього часу. Індивідуальні плани підготовки кандидатів для заміщення вищих посад затверджуються безпосередніми начальниками посадових осіб, які складали ці плани. Після затвердження Резерву індивідуальні плани підготовки кандидатів до заміщення вищих посад повертаються командиру (начальнику), який його складав. Витяги із Резерву у семиденний термін від дня затвердження надсилаються командувачам (командирам) та начальникам для організації роботи з особами офіцерського складу.
( Абзац другий пункту 4.38 в редакції Наказу Міністерства оборони N 79 від 31.03.2003 )
Рішення про зарахування до Резерву доводиться до осіб офіцерського складу за підписом.
Списки кандидатів для просування по службі номенклатури призначення Міністра оборони України розглядаються на Вищій атестаційній комісії Міністерства оборони України.
4.39. Після затвердження Резерву посадові особи, які складали індивідуальні плани, здійснюють методичне керівництво підготовкою кандидатів для виконання обов'язків за вищою посадою. Така підготовка офіцерів здійснюється:
на командно-штабних навчаннях і тренуваннях;
на методичних зборах та зборах керівного складу;
у процесі командирської (професійної) підготовки;
під час навчання на курсах перепідготовки та підвищення кваліфікації;
у процесі тимчасового виконання обов'язків іншої рівної або вищої посади;
шляхом самостійної роботи;
під час навчання у навчальних закладах, у тому числі за міжнародними освітніми програмами.
( Пункт 4.39 в редакції Наказу Міністерства оборони N 79 від 31.03.2003 )