• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження "Правил організації фінансової та статистичної звітності банків України"

Національний банк України  | Постанова, Правила від 12.12.1997 № 436 | Документ не діє
Редакції
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Постанова, Правила
  • Дата: 12.12.1997
  • Номер: 436
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Постанова, Правила
  • Дата: 12.12.1997
  • Номер: 436
  • Статус: Документ не діє
Редакції
Документ підготовлено в системі iplex
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
N 436 від 12.12.97
м.Київ
vd971212 vn436
Про затвердження "Правил організації фінансової та
статистичної звітності банків України"
На виконання заходів щодо реалізації Програми реформуваннябухгалтерського обліку і звітності Національного банку України такомерційних банків Правління П О С Т А Н О В Л Я Є:
1. Затвердити подані Економічним департаментом "Правилаорганізації фінансової та статистичної звітності банків України"(додаються).
2. Економічному департаменту (Л.В.Воронова) до 22 грудня 1997року внести необхідні редакційні корективи до "Правил організаціїфінансової та статистичної звітності банків України" (надалі -Правила) і підготувати їх для передавання засобами електронноїпошти та до друку.
3. Інженерно-технічному центру (А.Г.Борисенко) та Управліннюсправами (В.В.Врублевський) забезпечити тиражування необхідноїкількості зазначених документів.
4. Управлінню справами (В.В.Врублевський) надіслати ПравилаКримському республіканському, обласним та по м.Києву і Київськійобласті управлінням, іншим установам і самостійним підрозділамНаціонального банку України, а також комерційним банкам длявиконання.
5. Департаменту інформатизації (А.С.Савченко) у разінеобхідності внести зміни до форматів передавання статистичнихданих засобами електронної пошти Національного банку України та допрограмного забезпечення, маючи на увазі, що звітність банків з 1січня 1998 року повинна надаватись за новими Правилами.
6. Регіональним управлінням Національного банку України такомерційним банкам забезпечити своєчасне і якісне наданняфінансової та статистичної звітності відповідно до форм, щомістяться у затверджених цією постановою Правилах. (Формизвітності відсутні в БД, готуються до введення в БД)
7. Звернути увагу директорів департаментів на неприпустимістьзапровадження звітності, яка не затверджена ПравліннямНаціонального банку України.
8. Встановити, що:
- внесення на розгляд та затвердження Правління Національногобанку України змін і доповнень до звітності та запровадження новихформ звітності здійснюються Економічним департаментом за поданнямструктурних підрозділів Національного банку України;
- нове програмне забезпечення обробки інформаціїзапроваджується Департаментом інформатизації (А.С.Савченко) післязатвердження Правлінням відповідних змін і доповнень до звітності.
9. Економічному департаменту (Л.В.Воронова) у разінеобхідності впровадження нових форм банківської звітності вноситизміни і доповнення до них у вигляді додатків до затверджених цієюпостановою Правил.
10. "Правила організації фінансової та статистичної звітностібанків України" ввести в дію зі звітності за січень 1998 року.Звітність за грудень і за 1997 рік в цілому подається згідно зПравилами, затвердженими постановою Правління Національного банкуУкраїни від 29 березня 1996 року N 80 ( v0080500-96 ).
11. Визнати такими, що втратили чинність з 1 січня 1998 року"Правила організації бухгалтерської та статистичної звітності вбанках України", затверджені постановою Правління Національногобанку України від 29 березня 1996 року N 80 ( v0080500-96 )(реєстраційний N 356 від 2 квітня 1996 року), Доповнення N 1 доПравил, затверджені постановою Правління Національного банкуУкраїни від 23 жовтня 1996 року N 278 ( v0397500-96 )(реєстраційний N 397 від 23 жовтня 1996 року), Доповнення N 2 доПравил, затверджені постановою Правління Національного банкуУкраїни від 3 лютого 1997 року N 23 ( v0424500-97 ) (реєстраційнийN 424 від 17 лютого 1997 року), Доповнення N 3 до Правил,затверджені постановою Правління Національного банку України від12 червня 1997 року N 183 ( v0452500-97 ) (реєстраційний N 452 від13 червня 1997 року), Доповнення N 4 до Правил, затвердженіпостановою Правління Національного банку України від 2 жовтня 1997року N 329 ( v0472500-97 ) (реєстраційний N 472 від 3 жовтня 1997року), Доповнення N 5 до Правил, затверджені постановою ПравлінняНаціонального банку України від 3 жовтня 1997 року N 330( v0473500-97 ) (реєстраційний N 473 від 3 жовтня 1997 року),Доповнення N 6 до Правил, затверджені постановою ПравлінняНаціонального банку України від 23 жовтня 1997 року N 349( v0477500-97 ) (реєстраційний N 477 від 24 жовтня 1997 року).
12. Контроль за виконанням цієї постанови покласти назаступника Голови Правління О.І.Кірєєва, Управління справами(В.В.Врублевський) та Економічний департамент (Л.В.Воронова).
Голова В.А.Ющенко
Загальні положення
Вступ
"Правила організації фінансової та статистичної звітностібанків України" розроблені в межах Концепції побудови національноїстатистики України, Державної програми переходу України наміжнародну систему обліку і статистики, затверджених постановоюКабінету Міністрів України від 4 травня 1993 року N 326( 326-93-п ), Концепції побудови банківської і грошово-кредитноїстатистики та статистики платіжного балансу, затвердженоїпостановою Правління Національного банку України від 20 травня1994 року N 101, Програми структурної перебудови фінансовогосектора України, а також відповідно до постанов ПравлінняНаціонального банку України від 17 жовтня 1996 року N 272 "Пропрограму реформування бухгалтерського обліку та звітностіНаціонального банку України на 1996-1997 роки", від 29 листопада1996 року N 315 "Про заходи з реформування бухгалтерського облікута звітності комерційних банків України", від 21 листопада 1997року N 388 ( v0493500-97 ) "Про заходи щодо реалізації програмиреформування бухгалтерського обліку та звітності Національногобанку України та комерційних банків України".
Мета названого документа - подати банкам нову форму загальноїфінансової та статистичної звітності, яка є певним етапомнаближення українських норм бухгалтерського обліку до міжнароднихстандартів та практики. Загальна фінансова звітність - цезвітність комерційного банку, яка використовується дляознайомлення та аналізу його діяльності Національним банкомУкраїни, керівництвом комерційного банку, іншими зацікавленимиюридичними та фізичними особами, а також для відкритогоопублікування. Поряд з цим фінансова звітність має важливезначення для складання статистики грошової сфери, статистикиплатіжного балансу, податково-бюджетної статистики і статистикинаціональних рахунків. Такі статистичні дані, як і інші дані, щоготуються на базі інформації бухгалтерського обліку в центральномута комерційних банках, використовуються особами, відповідальнимиза розроблення політики, а також аналітиками длянайрізноманітніших цілей, у тому числі для грошово-кредитногоаналізу та досліджень, для планування і контролю у сферігрошово-кредитної політики, для виконання рішень з конкретноговикористання інструментів грошово-кредитної політики.
"Правила організації фінансової та статистичної звітностібанків України" (надалі - Правила) містять вимоги щодо складанняформ банківської звітності відповідно до нових Планів рахунківбухгалтерського обліку комерційних банків та Національного банкуУкраїни, затверджених постановою Правління Національного банкуУкраїни від 21 листопада 1997 року N 388 ( va493500-97 ). Це дастьзмогу перейти до уніфікованих принципів складання та публікаціїфінансових звітів банків, придбати знання та навики з основнихстандартів міжнародного обліку в банках.
Цей документ у деяких випадках базується не на чинномузаконодавстві, а на світових нормах бухгалтерського обліку. Узв'язку з цим складання нових форм звітності вимагатиме умовноговиправлення деяких статей балансу.
1. Класифікація звітності
Пакет звітності складається із форм:
- фінансової звітності;
- статистичної звітності для складання грошово-кредитноїстатистики;
- статистичної звітності для складання платіжного балансу таміжнародної інвестиційної позиції України.
До складу фінансової звітності у країнах з розвинутоюринковою економікою включають бухгалтерський баланс, звіт проприбутки і збитки, звіт про рух грошових коштів, додатки взалежності від потреб користувачів. Річний фінансовий звітсупроводжується також пояснювальною запискою.
Статистична звітність для складання грошово-кредитноїстатистики має такі напрямки:
- загальнобанківська статистика;
- монетарна (грошово-кредитна) статистика;
- статистика банківського нагляду;
- статистика операцій з іноземною валютою;
- емісійно-кредитна статистика;
- статистика готівково-грошового обігу.
Особливу роль у державній статистиці відіграє статистикаплатіжного балансу та міжнародної інвестиційної позиції України,яка є інструментом узагальнюючої оцінки економічного стану країнита ефективності її світогосподарських зв'язків. Функція складанняплатіжного балансу держави, розроблення методологічної іметодичної бази для його аналізу і прогнозування та проведеннявідповідних розробок покладена на Національний банк України.
Інформація, яка використовується для цілей розробленняполітики, складається на базі різноманітних класифікацій таузагальнень даних про операції центрального банку. Можливостібухгалтерів та статистиків для складання необхідних даних залежатьвід наявності детальної інформації, яка враховується на базовомурівні у разі здійснення окремих операцій.
2. Охоплення
Банківська система України має дворівневу структуру іскладається з Національного банку України та інших депозитнихкорпорацій, або комерційних банків, які охоплюють державні,акціонерні і приватні комерційні банки та Ощадний банк України.
Банківську фінансову та статистичну звітність надаютьрегіональні управління, установи Національного банку України,комерційні банки, що мають статус юридичної особи, дирекції тафілії банків, що є резидентами і нерезидентами України, а такожфілії іноземних банків в Україні. Інформація щодо порядку,періодичності, термінів та способів надання форм міститься уПереліках файлів та форм звітності регіональних управлінь, установНаціонального банку України і комерційних банків.
Звітність для складання платіжного балансу та міжнародноїінвестиційної позиції України надають уповноважені банки тапідприємства, що мають рахунки в іноземних банках, а такожздійснюють клірингові та холдінгові операції з нерезидентамиУкраїни. Інформація щодо порядку, періодичності, термінів таспособів надання форм міститься у Табелі форм звітності дляскладання платіжного балансу та міжнародної інвестиційної позиціїУкраїни, що надаються Національному банку України.
Зразки форм фінансової та статистичної звітності таінструкції з їх заповнення ( v0505500-97 ), затверджені ПравліннямНаціонального банку України, наведені в цьому збірнику.
Структурні підрозділи Національного банку України в разіпотреби вносять зміни та доповнення до існуючих форм, розробляютьнові форми статистичної звітності та інструкції до них і передаютьїх управлінню грошової та банківської статистики Економічногодепартаменту для реєстрації і затвердження на засіданні ПравлінняНаціонального банку.
3. Користувачі
Головне призначення міжнародних стандартів загальноїфінансової та статистичної звітності банків - зробити її такою,щоб вона могла бути корисною найбільшій кількості користувачів дляприйняття ними економічних рішень, наприклад, для оцінки безпекидепозитів у банку чи коштів, які надаються банку у тимчасовекористування.
Форми звітності відповідають потребам значної кількостікористувачів поза банком. Такими користувачами є:
- ті, хто надає банку ресурси, тобто його дійсні тапотенційні вітчизняні та зарубіжні акціонери (пайовики), вкладникита кредитори;
- співробітники банку, його позичальники, українські таміжнародні фінансові організації.
Така інформація потрібна Національному банку України якцентральному банку держави для виконання регулюючих та наглядовихфункцій.
Грошово-кредитна та банківська статистична інформаціяхарактеризує економіку держави і використовується органамизаконодавчої та виконавчої влади, широким колом науковців,економістів, ділових людей. Відповідної інформації щодо грошовогообігу та банківської діяльності в Україні потребують такожміжнародні фінансові організації, такі, як Міжнародний валютнийфонд, Світовий банк, Європейський банк реконструкції та розвитку,членом яких є Україна, та інші.
Своєчасні та достовірні статистичні дані про грошово-кредитнуі фінансову діяльність банків та фінансових небанківськихорганізацій дають змогу:
- аналізувати стан і перспективи розвитку банківськоїсистеми;
- спостерігати за ходом реалізації грошово-кредитної політикидержави та прогнозувати розвиток її грошово-кредитного ринку;
- стежити за розвитком валютного ринку та операцій зіноземною валютою;
- здійснювати заходи щодо забезпечення стабільностінаціональної грошової одиниці;
- здійснювати нагляд за діяльністю комерційних банків таінших фінансових небанківських організацій;
- моделювати рішення Національного банку України привиконанні ним регулюючих і наглядових функцій;
- забезпечувати взаємозв'язок грошово-кредитної табанківської статистики з іншими макроекономічними системами даних;
- забезпечувати порівнянність із даними міжнароднихфінансових і банківських організацій та центральних банків іншихкраїн.
Усім користувачам необхідна інформація, яка допомогла б їмоцінити дійсний фінансовий стан, рентабельність та ризики банку зурахуванням нових економічних правил. Також вони потребуютьінформацію, яка дала б можливість правильно розуміти операції, щоздійснюються банком.
Вони потребують такої інформації навіть коли банк підлягаєнагляду і надає Національному банку інформацію, недоступну дляінших.
4. Про основні принципи бухгалтерського обліку
Основні принципи бухгалтерського обліку, застосування якихдасть можливість мати достовірну та чітку інформацію длявизначення реальної оцінки фінансово-господарської діяльностібанку, вміщені в Інструкції про застосування Плану рахунківбухгалтерського обліку комерційних банків України, затвердженійпостановою Правління Національного банку від 21 листопада 1997року N 388.
5. Принципи класифікації та розподілу за секторами,
на яких базується грошово-кредитна статистика
Методологія складання грошово-кредитної статистики передбачаєрозподіл між вимогами та зобов'язаннями відносно резидентів танерезидентів. Вимоги до резидентів в подальшому класифікуються засекторами, до яких належать боржники, а зобов'язання передрезидентами класифікуються у відповідності з видом інструмента тасектором, до якого належить кредитор. Нижче подано короткепояснення цих принципів класифікації та розподілу за секторами,які відповідають принципам Системи національних рахунків (СНР)1993 року. Більш детально поняття резидентства та секторівекономіки наведені у Методичних рекомендаціях щодо класифікаціїінституційних секторів економіки України, затверджених наказомМінстату України від 25 липня 1994 року N 172 (Додатки N 3 таN 4).
5.1. Розподіл за резидентами та нерезидентами Основнийрозподіл рахунків у грошово-кредитній статистиці проводиться міжрахунками резидентів та нерезидентів. Цей розподіл грунтується накритерії резидентства, яке визначається в Керівництві з платіжногобалансу МВФ. У більшості випадків інституційна одиниця, абосуб'єкт економічної діяльності (підприємство чи фізична особа)відноситься до категорії резидентів, якщо вона знаходиться в данійкраїні впродовж одного року та більше і вважається, що центр їїекономічних інтересів розміщений у цій країні, і до категоріїнерезидентів, якщо центр її економічних інтересів знаходиться вінших країнах.
5.1.1. Резидентами є:
- українські та іноземні юридичні особи, які знаходяться вУкраїні;
- фізичні особи з постійним місцем помешкання в Україні;
- українські громадяни, які працюють в державних установахУкраїни за кордоном.
5.1.2. Нерезидентами є:
- українські та іноземні юридичні особи, які знаходяться закордоном;
- фізичні особи, які працюють за кордоном та іноземніпрацівники державних установ в Україні;
- фізичні особи з українським громадянством, за виключеннямгромадян України, які працюють в державних установах України закордоном, мають статус нерезидентів, якщо їх постійне місцепомешкання знаходиться за кордоном.
5.1.3. Депозитні та кредитні рахунки поділяються нарезидентні та нерезидентні відповідно до наступних принципів:
- прийняті депозити (включаючи лоро-рахунки) - по належностідепонента;
- розміщені депозити (включаючи ностро-рахунки) - поналежності підприємства, що відкрило рахунок;
- надані кредити (надані позички) - по належностіпозичальника (боржника);
- отримані кредити (отримані позички) - по належностіпозикодавця (кредитора);
- рахунки відділень за кордоном обліковуються якнерезидентні.
5.1.4. Інші активні рахунки (наприклад, іноземна валюта,чеки, цінні папери) поділяються на резидентні та нерезидентнівідповідно до їх емітентів та місця отримання суми черезпогашення. Золото визначається як нерезидент та іноземна валюта.Облігації, випущені та деноміновані в іноземній валюті,визначаються як нерезидентні.
5.2. Розподіл учасників внутрішніх операцій за секторами
На другому рівні розподілу внутрішня економіка країнирозподіляється на п'ять секторів для визначення впливу кожногосектора на створення ліквідності в економіці. Це такі сектори:
I. Нефінансові корпорації
II. Фінансові корпорації
III. Загальне державне управління
IV. Домашні господарства
V. Некомерційні організації, що обслуговують домашнігосподарства
Сектори у свою чергу розподіляються на підсектори. Нижченаведені пояснення щодо деяких з них.
5.2.1. Державні нефінансові корпорації (підсектор сектора I). Не зважаючи на те, що державні нефінансові корпорації не єчастиною уряду, той факт, що вони належать державі та/абоконтролюються нею і можливо мають особливий доступ до фінансовоїсистеми, надає їм особливого значення, що є підставою длявиділення їх до окремої категорії. Вони аналогічні нефінансовимприватним корпораціям у тому, що повинні виробляти товари тапослуги для ринку і продавати їх за ринковими цінами, але убагатьох країнах вони відрізняються тим, що їх борги гарантуютьсядержавою, а у їхній політиці ціноутворення частіше всьоговраховуються цілі загальнодержавної політики.
5.2.2. Фінансові корпорації (сектор II).
До них відносяться акціонерні та неакціонерні підприємства,які в основному виконують фінансові операції, що складаються як зприйняття на себе фінансових зобов'язань, так і придбанняфінансових активів за власний кошт. Сюди входять центральний банк,депозитні банки та інші банківські установи. (В Україні -Національний банк України, державні, акціонерні і приватнікомерційні банки та Ощадний банк України).
5.2.3. Центральні органи державного управління (підсекторсектора III).
Сюди входять усі державні міністерства, бюро, установи таінші органи, які є інструментами або органами центрального уряду вкраїні. Центральний уряд відіграє важливу роль в економічному тагрошово-кредитному аналізі, оскільки в основному саме черезцентралізоване фінансування податково-бюджетна політика має впливна рівень національного доходу.
5.2.4. Регіональні та місцеві органи державного управління(підсектори сектора III).
Регіональні органи державного управління є державнимиорганами, які функціонують незалежно від центрального уряду, амісцеві органи влади складаються з самостійних державних органів урізноманітних міських і/або сільських районах на території країни.
6. Основні вимоги до підготовки та подання форм
фінансової та статистичної звітності
Процес переходу до ринкової економіки потребує постійної,надійної та місткої інформації, яка характеризує стангрошово-кредитного ринку та діяльність банківської системиУкраїни.
Міжнародні стандарти призначені для уніфікаціїбухгалтерського обліку виходячи з таких вимог:
- зміст звітності;
- критерії внесення у звітність різноманітних її елементів;
- правила щодо оцінки цих елементів;
- обсяги інформації, що надається у звітності.
Подання якісної та достовірної картини операцій комерційногобанку Національному банку України, а також юридичним та фізичнимособам, які є позичальниками та вкладниками цього банку, необхіднедля того, щоб створити та зберегти на тривалий час довіру до банкута кредитної системи в цілому.
На даний час ця довіра є особливо важливою для України яквсередині, так і зовні країни. Наприклад, у зв'язку з розширеннямекономічних зв'язків з іноземними партнерами українськійбанківській системі необхідно буде складати та надавати достовірнуфінансову звітність, яку можна було б співставити зі звітністюзарубіжних партнерів.
Серед інших, метою форм звітності є підтримання довіри добанку, показуючи, як він справляється і захищає інтереси своїхвкладників. Отже така звітність підтримує взаємну довіру міжбанком та його партнерами, що дає йому перевагу, у тому числіматеріальну, на тривалий час.
Нові форми є першим кроком до складання звітності засвітовими правилами.
Форми фінансової та статистичної звітності, щовпроваджуються, мають:
- відповідати загальноприйнятим міжнародним стандартам;
- базуватися на даних бухгалтерського обліку та звітності, атакож первинного аналітичного обліку в банках та фінансовихорганізаціях;
- бути оптимальними за своєю кількістю та складомстатистичних показників;
- розкривати кількісні та якісні сторони явища, щовивчаються;
- бути зручними для заповнення, розроблення та створенняпрограм електронної обробки;
- не дублювати діючі форми статистичної звітності.
Підготовка та подання форм звітності включає визначення такихкритеріїв якісних характеристик:
1. Зрозумілість.
Інформація, що включається до форм звітності, має бутизрозумілою користувачам із помірними знаннями бізнесу, економікита бухгалтерського обліку.
2. Корисність.
Інформація форм звітності має своєю метою дати достовірнуоцінку минулих, теперішніх та майбутніх подій та впливати наекономічні рішення щодо поточної або подальшої діяльності банку.
3. Суттєвість.
Інформація є суттєвою тоді, коли її упущення або неправильнийвиклад можуть вплинути на реальну економічну оцінку діяльностібанку та його фінансовий стан.
4. Надійність.
Інформація вважається надійною тоді, коли в ній відсутнісуттєві помилки чи спотворення. Надійність вимагає від банку:
- сумлінності подання інформації - кожна стаття фінансовогозвіту повинна бути корисною, тобто з достатньою точністюпіддаватися конкретній оцінці;
- змістовності інформації - тобто відображення максимальноїінформації і конкретного економічного ефекту в межах встановленоїформи;
- нейтральності - інформація повинна бути достовірною. Їїподання у фінансовому звіті не повинно бути вибірковим длязаздалегідь визначеного результату;
- відповідності - фінансові звіти повинні містити інформацію,що базується на конкретних оцінках (наприклад, можливостіпогашення заборгованості, корисних строків служби операційнихактивів). Для недопущення значних недооцінок чи переоцінококремих елементів фінансових звітів необхідна повна точність увідображенні всіх показників діяльності банку.
7. Порядок надання форм звітності
Інформація щодо грошового обігу та банківської діяльності вУкраїні відображається в системі показників грошово-банківськоїстатистики та відповідних формах звітності комерційних банків, яківраховують національні особливості країни, базуються наміжнародних стандартах та досвіді країн з розвинутою ринковоюекономікою.
У зв'язку з запровадженням в НБУ нової технології наданнязвітності, яка базується на економічних показниках, нова звітнаінформація буде надаватись електронною поштою у вигляді файлів знабором значень економічних показників. Ці файли розроблені набазі показників форм звітності, вміщених у попередньому варіантіПравил, які були затверджені постановою Правління НБУ від 1 липня1997 року N 209, з урахуванням змін та доповнень до форм, внесенихвідповідно до остаточних варіантів планів рахунків, згруповані заперіодичністю надання та економічною суттю показників. Параметрианалітичних рахунків, на базі яких формуються економічніпоказники, описані в Методичних вказівках про ведення параметріваналітичного обліку. Вихідні документи за формами звітностіформуватимуться із значень економічних показників.
Переліки файлів та форм звітності регіональних управлінь,установ Національного банку України і комерційних банків вміщенібезпосередньо перед відповідними розділами зі зразками формзвітності та інструкціями до них. Інформація з колонок 1-4 (дляНБУ 1-3) характеризує файли, інформація з інших колоноквідноситься до форм звітності, причім у колонці 7 вміщенаінформація, якщо періодичність отримання форми відрізняється відперіодичності надання файла (наприклад, форма надається один разна два тижні, але формується на щоденній основі).
Звітність складається в одиницях, встановлених для кожноїформи окремо, з округленням сум до одиниць таким чином, щоб булизбережені вірність підсумків та повний збір даних статистичнихзвітів і балансу.
Для отримання ряду деталізованих показників потрібновикористовувати дані аналітичного обліку. Дані ряду формзвіряються з балансовими даними, отже джерелом інформації длязаповнення таких форм є дані синтетичних (балансових) іаналітичних рахунків бухгалтерського обліку. Балансові тапозабалансові рахунки мультивалютні, тобто облік операцій віноземній валюті здійснюється за тими ж рахунками, що й операції внаціональній валюті. Перерахування в національну валютуздійснюється за офіційним курсом Національного банку України,встановленим на день здійснення операцій. Дані щодо сум уіноземній валюті у формах наводяться в гривневому еквіваленті.
Ряд форм має особливості, пов'язані з переходом від галузевоїструктури економіки до структури за видами економічної діяльності.З введенням в дію КВЕД буде припинена чинність ЗКГНГ 1994 рокувидання. Форми, дані яких класифікуються за галузями економіки,згодом будуть замінені формами, дані яких класифікуються за видамиекономічної діяльності. Перехід від ЗКГНГ до КВЕД супроводжуєтьсядеякою зміною уявлень щодо видів економічної діяльності, зникаютьокремі галузі і з'являються нові види економічної діяльності.Найсуттєвішими відмінностями в зміні методології побудови новоїкласифікації є:
- зміна принципу розподілу галузей економіки з виробничої іневиробничої сфери на розподіл видів економічної діяльності заознакою добуваючих, обробляючих та інших видів діяльності, щонадають послуги;
- поява класифікації нових видів економічної діяльності, щовносять нові уявлення про розподіл праці у суспільстві івідтворюють ринкові відносини в економіці.
Зміна методологічних засад при розробці КВЕД значною міроювпливає на розподіл одиниць статистичного спостереження загалузями народного господарства та за видами економічноїдіяльності, які відображені у таблиці відповідності ЗКГНГ КВЕДу(додаток N 6). Замальовані клітинки свідчать про зв'язок старої інової класифікації, який вказує на присутність одиницьспостереження як у галузі народного господарства, так і увідповідному виді економічної діяльності.
Форми звітності, які отримуються з файлів економічнихпоказників, а також поштові форми, підписують керівник банку іголовний бухгалтер або їх заступники, які несуть повнувідповідальність за достовірність, повноту та своєчасність наданняінформації, і після цього відповідні файли надсилають навстановлену адресу електронною поштою, або поштою.
У разі виявлення помилки в звіті після його відправлення банкнадсилає повторно виправлені файли чи форми, підписанівідповідальними особами.
У Додатку N 10 наводяться окремі термінологічні визначенняпонять, що зустрічаються у формах звітності.
Додаток N 11 містить перелік нормативних документівНаціонального банку України для додаткового користування.
8. Класифікатори, довідники, які використовуються
для складання звітності
Інформація щодо класифікаторів, які використовуються дляскладання звітності, і відповідних їм довідників, що розробленіДепартаментом інформатизації НБУ, вміщена у Таблиці 1, де уколонці 6 наводиться номер додатка, вміщеного у Правилах, а уколонці 7 - ім'я файла, розробленого Департаментом інформатизаціїНБУ.
Таблиця 1
Класифікатори, довідники, які використовуються
для складання звітності
------------------------------------------------------------------------------------
N | Параметри | Назва класифікатора, | |Затверджено|Дода-|Ім'я файла
п/п| | документа | | |ток |
| | | | | |
---+------------------+----------------------+---------+-----------+-----+----------
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7
---+------------------+----------------------+---------+-----------+-----+----------
1.|Форми власності |Класифікація форм |ДК 001-94|наказ Держ-| 1 | KL_K080
| |власності | |стандарту | |
| | | |України від| |
| | | |22.11.94 | |
| | | |N 288 | |
2.|Організаційно-пра-|Класифікація органі- |ДК 002-94| -"- | 2 |
|вові форми госпо- |заційно-правових | | | |
|дарювання |форм господарювання | | | |
3.|Резиденти/нерези- |Методичні рекомен- | |наказ Мін- | 3 |
|денти, інституцій-|дації щодо класифіка- | |стату Укра-| |
|ні одиниці, секто-|ції інституційних | |їни від | |
|ри економіки |секторів економіки | |25.07.94 | |
| |України | |N 172 | |
| |Структура класифі- | | -"- | 4 | KL_K070
| |кації інституційних | | | |
| |секторів економіки | | | |
| |України | | | |
| |Орієнтовна перехресна | | -"- | 5 |
| |класифікація інститу- | | | |
| |ційних одиниць, | | | |
| |секторів та галузей | | | |
| |України | | | |
4.|Галузі народного |Загальний класифі- |ЗКГНГ |1994 р. | - | KL_K090
|господарства |катор галузей | | | | KL_K092
| |народного | | | |
| |господарства | | | |
5.|Види економічної |Класифікація видів |КВЕД | | - | KL_K111
|діяльності |економічної | | | | KL_K112
| |діяльності | | | |
6.|Відповідність |Таблиця відповідності | |НДІ статис-| 6 |
|галузей видам |ЗКГНГ і КВЕД | |тики | |
|економічної | | |30.04.96 | |
|діяльності | | |протокол | |
| | | |N 2 | |
7.|Коди валют |Класифікатор валют |ДК 006-96|наказ Держ-| 7 | KL_R030
| | | |стандарту | |
| | | |України від| |
| | | |18.04.96 | |
| | | |N 160 | |
8.|Коди держав |Класифікатор держав |ДК 007-96| -"- | 8 | KL_K040
| |світу | | | |
9.|Держави, що |Перелік країн Органі- | | | |
|входять до ОЕСР |зації Економічного | | | 9 |
| |Співробітництва і | | | |
| |Розвитку (ОЕСР), що | | | |
| |включені до категорії | | | |
| |А | | | |
10.|Строки кредитів та|Довідник строків | | | - | KL_S180
|депозитів |кредитів та депозитів | | | |
11.|Інсайдери |Довідник ознак | | | - | KL_K060
| |інсайдера | | | |
| | | | | |
12.|Код українського |Довідник установ | | | - | RCUKRU
|банку |банків України | | | |
13.|Код іноземного |Довідник розрахункових| | | - | RC_BNK
|банку |центрів і установ | | | |
| |банків | | | |
------------------------------------------------------------------------------------
Примітка:
У колонці 6 наводиться номер додатка, який вміщено в"Правилах організації фінансової та статистичної звітності банківУкраїни".
У колонці 7 наводиться ім'я файла, розробленого Департаментомінформатизації НБУ.
9. Скорочення та умовні позначення
9.1. Скорочення щодо періодичності та
способу надання звітності
Д Щоденна
Т Тижнева
2Т Двотижнева
М Місячна
К Квартальна
П, Р Піврічна, річна
Р Річна
З За запитом
ЕП Електронною поштою
ПП Поштою
9.2. Скорочення у зразках форм та інструкціях
НВ Національна валюта
ВКВ Вільно конвертована валюта
НКВ Валюта з обмеженою конвертацією (неконвертована
валюта)
ЦП Цінні папери
РУ Регіональні управління Національного банку
КБ Комерційний банк (юридична особа)
9.3. Державні класифікатори України
ДКВ Державний класифікатор валют ( v0521500-98 )
ЄДРПОУ Єдиний державний реєстр підприємств та
організацій України
ЗКГНГ Загальний класифікатор галузей народного
господарства ( v0021202-94 )
КВЕД Державний класифікатор України "Класифікація видів
економічної діяльності" ( v0441217-96 )
КДС Класифікатор держав світу ( v0057342-95 )
КОПФГ Класифікатор організаційно-правових форм
господарювання
КФВ Класифікатор форм власності
СПАТО Система позначень об'єктів
адміністративно-територіального ділення
УКУД Український класифікатор управлінської
документації
9.4. Інші
МБК Міжбанківський кредит
МВФ Міжнародний валютний фонд
ОВДП Облігації внутрішньої державної позики
ОЕСР Організація Економічного Співробітництва та
Розвитку
СЗБ Система звітності боржників
СНР, Система національних рахунків, прийнята
(СНР ООН) Організацією Об'єднаних Націй, Міжнародним
Валютним Фондом, Комісією Європейських
Співтовариств, Організацією Економічного
Співробітництва та Розвитку, Світовим Банком
Реконструкції та Розвитку в 1993 році
УМВБ Українська міжбанківська валютна біржа
ЦРП Центральна розрахункова палата
Директор Економічного
департаменту Л.В.Воронова