ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
29.12.2023 № 201 |
Про затвердження Положення про встановлення вимог щодо забезпечення платоспроможності та інвестиційної діяльності страховика
( Із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 77 від 28.06.2024 )
Відповідно до статей 7, 15, 55-1, 56, 58, 61 Закону України "Про Національний банк України", статті 21, підпункту 4 пункту 3, пункту 30 розділу VII Закону України "Про фінансові послуги та фінансові компанії", статей 37, 38, 41, 42, 44, 45, 114, пункту 25 розділу XV Закону України від 18 листопада 2021 року № 1909-IX "Про страхування", з метою встановлення вимог щодо забезпечення платоспроможності та інвестиційної діяльності страховика Правління Національного банку України ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Положення про встановлення вимог щодо забезпечення платоспроможності та інвестиційної діяльності страховика (далі - Положення), що додається.
2. Установити, що:
1) вимоги підпункту 8 пункту 73 глави 12 розділу V Положення не поширюються на договори перестрахування ризиків за класами страхування життя, що були укладені до 01 січня 2005 року включно та продовжать діяти після набрання чинності цією постановою;
2) Національний банк України (далі - Національний банк) приймає рішення про встановлення додаткових вимог до капіталу платоспроможності страховика, визначених у розділі IV Положення, не раніше ніж через три роки з дня набрання чинності цією постановою;
3) страховик після набрання чинності цією постановою під час розрахунку капіталу платоспроможності за класами страхування іншого, ніж страхування життя, за періоди, що тривали в межах розрахункових періодів до переоформлення ліцензій страховика в ліцензію на здійснення діяльності із страхування відповідно до Закону України від 18 листопада 2021 року № 1909-IX "Про страхування", замість компонентів формул, встановлених у додатку 3 до Положення, використовує компоненти формул для застосування у розрахунку капіталу платоспроможності за класами страхування іншого, ніж страхування життя, за періоди, що тривали в межах розрахункових періодів до переоформлення ліцензій страховика, визначені в додатку 1 до цієї постанови, на підставі даних звітності, що подавалася до Національного банку за такі періоди відповідно до вимог нормативно-правового акта Національного банку з питань подання звітності небанківськими фінансовими установами до Національного банку;
4) непрострочена дебіторська заборгованість, включаючи резерв очікуваних кредитних збитків за такою непростроченою дебіторською заборгованістю за розміщеними грошовими коштами страховика в гарантійних фондах асистанських компаній-нерезидентів та/або безпосередньо в гарантійних фондах закладів охорони здоров’я-нерезидентів, визначена відповідно до вимог підпункту 1 пункту 40 глави 6 розділу II Положення, включається до суми прийнятних активів для цілей розрахунку регулятивного капіталу в період дії воєнного стану в Україні, а також протягом одного року після його припинення чи скасування без застосування обмежень до обсягів такої непростроченої дебіторської заборгованості, встановлених у пункті 41 глави 6 розділу II Положення;
5) Національний банк не складає документа, в якому зафіксовано правопорушення, та не застосовує заходів впливу до страховика за порушення вимоги щодо відношення суми різниць активів та зобов’язань страховика, визначених (номінованих) в іноземній валюті або в банківських металах, за всіма іноземними валютами та банківськими металами до регулятивного капіталу страховика, встановленої в пункті 68 глави 11 розділу V Положення, у період дії воєнного стану в Україні, а також протягом одного року після його припинення чи скасування;
( Підпункт 5 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 77 від 28.06.2024 )
6) Національний банк не складає документа, в якому зафіксовано правопорушення, та не застосовує заходів впливу до страховика за порушення вимоги щодо суми прийнятних активів для покриття технічних резервів за договорами прямого страхування та договорами вхідного перестрахування в кожній окремій валюті, встановлених у підпункті 2 пункту 69 глави 12 розділу V Положення, у період дії воєнного стану в Україні, а також протягом одного року після його припинення чи скасування;
( Підпункт 6 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 77 від 28.06.2024 )
7) вимоги (обмеження), визначені у пунктах 30, 31 глави 6 розділу II та підпункті 2 пункту 73 глави 12 розділу V Положення, у період дії воєнного стану в Україні, а також протягом одного року після його припинення чи скасування не поширюються на включення до суми прийнятних активів страховика грошових коштів та банківських металів на поточному рахунку, на рахунках умовного зберігання (ескроу) та банківських вкладів (депозитів), а також дебіторської заборгованості за нарахованими відсотками за такими рахунками та вкладами (депозитами), якщо такі кошти розміщені в банку-резиденті, який не виконує пруденційні нормативи, за порушення яких Національний банк не застосовує до банків заходів впливу відповідно до нормативно-правових актів Національного банку з питань регулювання банківської діяльності;
8) нерозподілений прибуток минулих років, сформований станом на 31 грудня 2022 року, включається до регулятивного капіталу першого рівня відповідно до підпункту 3 пункту 11 глави 4 розділу II Положення з урахуванням впливу Міжнародного стандарту фінансової звітності 9 "Фінансові інструменти", Міжнародного стандарту фінансової звітності 17 "Страхові контракти", відображеного у Звіті про фінансовий стан страховика у складі фінансової звітності страховика за 2023 рік, достовірність та повнота якої підтверджені згідно з аудиторським звітом щодо проведення обов’язкового аудиту фінансової звітності страховика, складеним суб’єктом аудиторської діяльності, що має право здійснювати обов’язковий аудит фінансової звітності підприємств, що становлять суспільний інтерес, який містить немодифіковану думку такого суб’єкта аудиторської діяльності, та зазначеного у складі власного капіталу в регуляторній звітності страховика;
( Пункт 2 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 77 від 28.06.2024 )
9) резерви та фонди в розмірі, сформованому станом на 31 грудня 2022 року та відображеному у Звіті про фінансовий стан страховика у складі фінансової звітності страховика за 2022 рік, включаються до регулятивного капіталу першого рівня відповідно до підпункту 4 пункту 11 глави 4 розділу II Положення в разі наявності аудиторського звіту / аудиторських звітів щодо проведення обов’язкового аудиту фінансової звітності страховика за попередні роки, на підставі якої визначався прибуток, з метою відрахувань його частини для збільшення таких резервів та фондів.
( Пункт 2 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 77 від 28.06.2024 )
3. Страховик, який мав статус страховика станом на 01 січня 2024 року, до 30 червня 2024 року включно зобов’язаний привести свою діяльність у відповідність до вимог Закону України від 18 листопада 2021 року № 1909-IX "Про страхування" щодо забезпечення платоспроможності та інвестиційної діяльності і Положення та надіслати до Національного банку повідомлення за формою, встановленою в додатку 2 до цієї постанови.
Повідомлення надсилається до Національного банку у формі електронного документа, підписаного шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису керівником страховика з дотриманням вимог законодавства України у сфері електронних довірчих послуг та електронного документообігу, електронним повідомленням на офіційну електронну поштову скриньку Національного банку nbu@bank.gov.ua. Національний банк розміщує на сторінці свого офіційного Інтернет-представництва шаблон повідомлення, яке подається до Національного банку у форматі xlsx, та описи параметрів його заповнення.
4. Національний банк не складає документа, в якому зафіксовано правопорушення, та не застосовує заходів впливу до страховика, який мав статус страховика станом на 01 січня 2024 року та не привів своєї діяльності у відповідність до вимог Закону України від 18 листопада 2021 року № 1909-IX "Про страхування" щодо забезпечення платоспроможності та інвестиційної діяльності і Положення у строки, зазначені в пункті 3 цієї постанови, за порушення вимог до капіталу платоспроможності та мінімального капіталу за умови негайного (у день виявлення відповідних обставин) повідомлення про це Національного банку та виконання страховиком погодженого Національним банком плану відновлення діяльності страховика та/або плану фінансування страховика.
( Пункт 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 77 від 28.06.2024 )
5. Постанова набирає чинності з 01 січня 2024 року, крім підпункту 4 пункту 32 глави 6 розділу II Положення, який набирає чинності через один рік із дня припинення (скасування) воєнного стану в Україні.
Голова | А. Пишний |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
29.12.2023 № 201
ПОЛОЖЕННЯ
про встановлення вимог щодо забезпечення платоспроможності та інвестиційної діяльності страховика
I. Загальні положення
1. Вступні положення
1. Це Положення розроблено відповідно до Закону України "Про Національний банк України", Закону України "Про фінансові послуги та фінансові компанії" (далі - Закон про фінансові послуги), Закону України від 18 листопада 2021 року № 1909-IX "Про страхування" (далі - Закон про страхування), інших законодавчих актів України з питань регулювання діяльності небанківських фінансових установ з урахуванням положень Директиви 2009/138/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 25 листопада 2009 року про початок і ведення діяльності у сфері страхування і перестрахування.
2. Це Положення встановлює:
1) вимоги до платоспроможності страховика, включаючи:
порядок розрахунку регулятивного капіталу, складові регулятивного капіталу та пропорції складових регулятивного капіталу, що є прийнятними для виконання вимог до капіталу платоспроможності, мінімального капіталу;
методику оцінки активів і зобов’язань для цілей розрахунку регулятивного капіталу;
порядок розрахунку розміру капіталу платоспроможності та мінімального капіталу за спрощеним підходом;
ознаки та критерії істотного відхилення показників діяльності страховика;
порядок встановлення та скасування, а також порядок розрахунку додаткових вимог до капіталу платоспроможності;
2) вимоги до активів страховика, включаючи вимоги до активів на покриття технічних резервів.
Ознаки та критерії істотного відхилення показників діяльності страховика встановлюються в пункті 5 глави 2 розділу I цього Положення.
Структура вимог до активів страховика, що визначені в цьому Положенні, охоплює (починаючи від найменшого переліку та обсягу активів, з урахуванням того, що кожний наступний рівень вимог охоплює активи, які відповідають вимогам усіх попередніх рівнів):
активи, що є прийнятними активами та враховуються до покриття технічних резервів;
активи, що є прийнятними активами та враховуються до розрахунку регулятивного капіталу;
усі активи для виконання вимог до активів у межах інвестиційної діяльності страховика.
3. Терміни в цьому Положенні вживаються в таких значеннях:
1) актуарна вартість потоку страхових виплат - математичне сподівання теперішньої вартості майбутніх потоків страхових виплат на дату розрахунку;
2) лінії бізнесу страхування відповідальності - перелік ліній бізнесу відповідно до нормативно-правового акта Національного банку України (далі - Національний банк) щодо порядку формування страховиками технічних резервів, визначений з метою застосування особливостей цього Положення:
лінія бізнесу "Інша моторна відповідальність";
лінія бізнесу "МАТ відповідальність";
лінія бізнесу "Відповідальність (крім страхування відповідальності оператора ядерної установки та крім страхування відповідальності суб’єкта митного режиму)";
лінія бізнесу "Страхування відповідальності оператора ядерної установки".
Лінія бізнесу "Відповідальність (крім страхування відповідальності оператора ядерної установки та крім страхування відповідальності суб’єкта митного режиму)" не включається до ліній бізнесу страхування відповідальності, якщо ліцензія страховика на здійснення діяльності із страхування для класу страхування 13 "страхування іншої відповідальності (крім визначеної у класах 10, 11, 12)" включає виключно ризик страхування відповідальності перед третіми особами, іншої, ніж відповідальність оператора ядерної установки за ядерну шкоду, яка може бути заподіяна внаслідок ядерного інциденту, з обмеженнями та особливостями, які надають підстави для застосування спрощеного підходу для розрахунку капіталу платоспроможності та мінімального капіталу, з урахуванням обмежень та особливостей, визначених нормативно-правовими актами Національного банку щодо характеристик та класифікаційних ознак класів страхування, особливостей здійснення діяльності зі страхування та укладання договорів за класами страхування (далі - Класифікаційні ознаки класів страхування) та з питань авторизації надавачів фінансових послуг та умов здійснення ними діяльності (далі - Ліцензійні умови);
3) непрострочена дебіторська заборгованість - поточна дебіторська заборгованість, термін погашення якої не настав відповідно до укладеного договору або законодавства України, та строк якої не перевищує 365 календарних днів з дати її виникнення (визнання);
4) нерухоме майно - будівлі (житлові будинки, нежитлові будівлі), а також їх окремі частини (квартири, житлові і нежитлові приміщення), щодо яких страховиком здійснено державну реєстрацію прав власності на таке нерухоме майно відповідно до законодавства України, а також земельні ділянки, щодо яких страховиком здійснено державну реєстрацію прав власності на таке нерухоме майно відповідно до законодавства України, на яких розташовані (розміщені) такі будівлі, їх окремі частини;
5) регуляторна звітність - звітність, визначена нормативно-правовим актом Національного банку з питань подання звітності небанківськими фінансовими установами до Національного банку, а також звіт про платоспроможність та фінансовий стан страховика;
6) сума прийнятних активів - сукупна вартість активів страховика, які відповідають вимогам, обмеженням та виняткам, установленим у цьому Положенні;
7) уповноважена посадова особа Національного банку - Голова Національного банку, його перший заступник та заступники Голови Національного банку, керівники структурних підрозділів Національного банку, до функцій яких належить здійснення нагляду за діяльністю на ринках небанківських фінансових послуг (далі - структурні підрозділи з нагляду), заступники керівників структурних підрозділів із нагляду, керівники управлінь у складі структурних підрозділів із нагляду або особи, які виконують їхні обов’язки.
Термін "пов’язані зі страховиком особи" вживається в значенні, визначеному в статті 36 Закону про страхування.
Термін "субординований борг" вживається в значенні, визначеному в Законі про страхування.
Інші терміни, що використовуються в цьому Положенні, уживаються в значеннях, визначених у Законі про фінансові послуги, Законі про страхування та інших нормативно-правових актах з питань регулювання страхової діяльності.
2. Платоспроможність страховика
4. Оцінка страховиком платоспроможності може здійснюватися в такому порядку:
1) визначення регулятивного капіталу як суми капіталу першого рівня, капіталу другого рівня та капіталу третього рівня, що здійснюється в такому порядку:
розподіл складових регулятивного капіталу між капіталом першого рівня, капіталом другого рівня та капіталом третього рівня відповідно до пунктів 10-19 глави 4 розділу II цього Положення;
розрахунок надлишку прийнятних активів для цілей розрахунку регулятивного капіталу над зобов’язаннями страховика відповідно до пункту 20 глави 4 розділу II цього Положення;
коригування розміру регулятивного капіталу першого або регулятивного капіталу другого рівня, що здійснюється відповідно до пункту 21 глави 4 розділу II цього Положення, на різницю величин, визначених відповідно до абзаців другого та третього підпункту 1 пункту 4 глави 2 розділу I цього Положення;
2) визначення прийнятного регулятивного капіталу як регулятивного капіталу з дотриманням пропорції складових рівнів регулятивного капіталу відповідно до пунктів 22-25 глави 4 розділу II цього Положення;
3) розрахунок капіталу платоспроможності за спрощеним підходом відповідно до глави 7 розділу III цього Положення з урахуванням вимог розділу IV цього Положення;
4) визначення мінімального капіталу за спрощеним підходом відповідно до глави 8 розділу III цього Положення;
5) порівняння прийнятного регулятивного капіталу для виконання вимог до капіталу платоспроможності з капіталом платоспроможності та прийнятного регулятивного капіталу для виконання вимог до мінімального капіталу з мінімальним капіталом відповідно до пункту 26 глави 4 розділу II цього Положення.
5. Національний банк має право вимагати від страховика здійснення перерахунку розміру капіталу платоспроможності та розміру мінімального капіталу на визначені Національним банком дати, якщо, за інформацією Національного банку, отриманою в процесі здійснення ним нагляду, зазначені в частинах першій та другій статті 41 Закону про страхування показники діяльності страховика істотно відхиляються від показників, на яких базуються розрахунки розміру капіталу платоспроможності та мінімального капіталу, а саме відхиляються у бік збільшення/зменшення на п’ять або більше відсотків (виявлено відхилення принаймні одного показника з числа показників, на яких базуються розрахунки розміру капіталу платоспроможності або мінімального капіталу, на п’ять або більше відсотків). У разі виявлення Національним банком недостовірних даних, використаних страховиком для розрахунку капіталу платоспроможності та/або мінімального капіталу, істотним вважається будь-яке відхилення у бік збільшення/зменшення показників діяльності страховика від показників, на яких базуються розрахунки розміру капіталу платоспроможності та мінімального капіталу.
3. Контроль за дотриманням вимог цього Положення
6. Страховик зобов’язаний забезпечити постійний контроль за дотриманням вимог цього Положення, включаючи, але не виключно:
1) контроль за відповідністю складових регулятивного капіталу вимогам цього Положення протягом усього строку включення їх до регулятивного капіталу страховика;
2) контроль за відповідністю активів страховика, віднесених до прийнятних активів для розрахунку регулятивного капіталу та/або до прийнятних активів для покриття технічних резервів, вимогам цього Положення.
7. Страховик під час здійснення контролю за відповідністю складової регулятивного капіталу, активу страховика, віднесеного до прийнятних активів, вимогам цього Положення враховує зміст усіх укладених страховиком правочинів, що стосуються такої складової регулятивного капіталу, такого активу.
8. Національний банк або уповноважена Національним банком на здійснення інспекційної перевірки особа під час здійснення безвиїзного нагляду та/або інспекційної перевірки з метою перевірки відповідності складових регулятивного капіталу, активів страховика, віднесених до прийнятних активів, вимогам цього Положення одержує на запит або вимогу від страховика документи (включаючи їх копії), інформацію та письмові пояснення (в електронній та/або паперовій формі) у межах процедур, визначених нормативно-правовими актами Національного банку з питань здійснення Національним банком безвиїзного нагляду за діяльністю з надання фінансових та супровідних послуг та/або з питань організації та проведення інспекційних перевірок на ринках небанківських фінансових послуг.
9. Національний банк або уповноважена Національним банком на здійснення інспекційної перевірки особа повідомляє страховика про невідповідність складових регулятивного капіталу та/або активів страховика, віднесених до прийнятних активів, у межах процедур, визначених нормативно-правовими актами Національного банку з питань здійснення Національним банком безвиїзного нагляду за діяльністю з надання фінансових та супровідних послуг та/або з питань організації та проведення інспекційних перевірок на ринках небанківських фінансових послуг.
II. Регулятивний капітал страховика
4. Рівні, складові та порядок розрахунку регулятивного капіталу, прийнятного регулятивного капіталу
10. Регулятивний капітал страховика складається з капіталу першого рівня, капіталу другого рівня та капіталу третього рівня.
11. Регулятивний капітал першого рівня містить такі складові:
1) для страховика, створеного у формі акціонерного товариства:
фактично сплачений зареєстрований статутний капітал, представлений простими акціями, за вирахуванням викуплених власних простих акцій;
емісійні різниці (емісійний дохід) за простими акціями;
2) для страховика, створеного у формі товариства з додатковою відповідальністю, - фактично сплачений зареєстрований статутний капітал за вирахуванням часток, якими володіє страховик у власному статутному капіталі;
3) нерозподілений прибуток минулих років після вирахування дивідендів, які мають бути виплачені, розмір якого визначається на підставі фінансової звітності страховика, достовірність та повнота якої підтверджені згідно з аудиторським звітом щодо проведення обов’язкового аудиту фінансової звітності страховика, складеним суб’єктом аудиторської діяльності, що має право здійснювати обов’язковий аудит фінансової звітності підприємств, що становлять суспільний інтерес, який містить немодифіковану думку такого суб’єкта аудиторської діяльності, та зазначений у регуляторній звітності страховика.
Регулятивний капітал першого рівня не містить прибутку поточного та звітного років, зазначеного в підпункті 3 пункту 14 глави 4 розділу II цього Положення;
4) резерви та фонди, створені або збільшені за рахунок нерозподіленого прибутку та інформація про які розкрита у фінансовій звітності страховика і зазначена в регуляторній звітності страховика, що містять у собі:
резервний капітал, що створюється згідно із законодавством України;
додаткові та спеціальні фонди, що створюються відповідно до статуту страховика для цілей інших, ніж виплата дивідендів;
інші резерви, що обліковуються у складі власного капіталу страховика, створені страховиком відповідно до внутрішніх документів страховика для виконання зобов’язань за договорами страхування (перестрахування), крім технічних резервів, розрахованих відповідно до нормативно-правового акта Національного банку щодо порядку формування страховиками технічних резервів.
Резерви і фонди, визначені в підпункті 4 пункту 11 глави 4 розділу II цього Положення (далі - резервні фонди), включаються до складу регулятивного капіталу першого рівня за умови, що вони відповідають таким критеріям:
відрахування до резервних фондів здійснено з прибутку після оподаткування або з прибутку до оподаткування, скоригованого на всі потенційні податкові зобов’язання, визначеного на підставі фінансової звітності страховика, достовірність та повнота якої підтверджені згідно з аудиторським звітом щодо проведення обов’язкового аудиту фінансової звітності страховика, складеним суб’єктом аудиторської діяльності, що має право здійснювати обов’язковий аудит фінансової звітності підприємств, що становлять суспільний інтерес, який містить немодифіковану думку такого суб’єкта аудиторської діяльності;
призначення резервних фондів і рух коштів за ними окремо розкрито у звітності страховика;
резервні фонди повинні бути в розпорядженні страховика з метою необмеженого і негайного їх використання для покриття збитків.
12. Складові регулятивного капіталу першого рівня, зазначені в пункті 11 глави 4 розділу II цього Положення, включаються до регулятивного капіталу першого рівня, якщо вони відповідають усім таким вимогам:
1) є першочергово доступними для поглинання збитків з метою забезпечення безперервної діяльності та в разі припинення діяльності страховика;
2) повертаються (сплачуються) акціонеру (учаснику) страховика в разі ліквідації страховика після виконання страховиком зобов’язань перед усіма іншими його кредиторами, включаючи зобов’язання за договорами страхування (перестрахування);
3) не містять умов, реалізація яких може призвести до неплатоспроможності страховика [неможливості виконання страховиком у встановлений договором або законодавством України строк своїх зобов’язань (повністю або частково) перед страхувальниками та іншими кредиторами, включаючи недостатність/брак грошових коштів; неможливості виконання вимог до мінімального капіталу; неможливості виконання вимог до капіталу платоспроможності; невиконання вимог до прийнятних активів для покриття технічних резервів за договорами прямого страхування та договорами вхідного перестрахування] або може прискорити процес його неплатоспроможності;
4) підлягають викупу або погашенню страховиком лише за вибором страховика і не містять будь-яких стимулів для погашення або викупу страховиком таких складових;
5) підлягають призупиненню викупу та/або погашення, якщо не виконуються вимоги до капіталу платоспроможності або викуп та/або погашення призведуть до зменшення розміру прийнятного регулятивного капіталу нижче рівня, достатнього для дотримання вимог до капіталу платоспроможності, на період невиконання таких вимог і поки викуп та/або погашення будуть призводити до недотримання вимог до капіталу платоспроможності;
6) за такою складовою регулятивного капіталу відповідно до законодавства України заборонено виплату дивідендів чи розподіл капіталу у будь-який інший спосіб або така виплата (розподіл) може бути зупинена (зупинений) з підстав, визначених законодавством України, включаючи випадки, якщо не виконуються вимоги до капіталу платоспроможності або такі дії призведуть до зменшення розміру прийнятного регулятивного капіталу нижче рівня, достатнього для дотримання вимог до капіталу платоспроможності, на період до виконання страховиком вимоги до капіталу платоспроможності і за умови, що такі дії не призведуть до недотримання вимог до капіталу платоспроможності;
7) вільні від обтяжень.
13. Регулятивний капітал першого рівня, визначений відповідно до вимог пунктів 11, 12 глави 4 розділу II цього Положення, зменшується на:
1) непокритий збиток минулих років, розмір якого визначається на підставі фінансової звітності страховика та зазначений у регуляторній звітності страховика.
Непокритий збиток минулих років не містить збитку поточного та звітного років, зазначеного в пункті 16 глави 4 розділу II цього Положення;
2) від’ємне значення капіталу другого рівня.
Регулятивний капітал першого рівня вважається таким, що дорівнює нулю, якщо отримане значення є від’ємним.
14. Регулятивний капітал другого рівня містить такі складові:
1) для страховика, створеного у формі акціонерного товариства:
фактично сплачений зареєстрований статутний капітал, представлений привілейованими акціями, за вирахуванням викуплених власних привілейованих акцій;
емісійні різниці (емісійний дохід) за привілейованими акціями;
2) субординований борг, за яким:
строк залучення субординованого боргу згідно з договором становить не менше 10 років, водночас термін до початку погашення (від дати отримання коштів на умовах субординованого боргу) становить не менше п’яти років;
отримано дозвіл Національного банку на включення залучених коштів на умовах субординованого боргу до регулятивного капіталу (далі - Дозвіл) у порядку, визначеному Ліцензійними умовами, та дотримано інших вимог до включення субординованого боргу до регулятивного капіталу страховика;
3) прибуток поточного та звітного років, розмір якого визначається на підставі фінансової звітності та зазначений у регуляторній звітності страховика за відповідний період, а саме:
прибуток поточного року, розмір якого визначається на підставі фінансової звітності страховика за проміжні звітні періоди цього року та зазначений у регуляторній звітності;
прибуток звітного року, розмір якого визначається на підставі фінансової звітності страховика за річний звітний період попереднього року, щодо якої не здійснювався обов’язковий аудит відповідно до вимог законодавства України з питань аудиту, та зазначений у регуляторній звітності;
4) складові, визначені в пункті 11 глави 4 розділу II цього Положення, що не були включені страховиком до регулятивного капіталу першого рівня відповідно до вимог, визначених у пункті 12 глави 4 розділу II цього Положення.
15. Складові регулятивного капіталу другого рівня, зазначені у пункті 14 глави 4 розділу II цього Положення, включаються до регулятивного капіталу другого рівня, якщо вони відповідають усім таким вимогам:
1) повертаються (сплачуються) акціонеру (учаснику) страховика після виконання страховиком зобов’язань за договорами страхування (перестрахування) та зобов’язань перед кредиторами іншими, крім тих, що надали субординований борг страховику;
2) не містять умов, реалізація яких може призвести до неплатоспроможності страховика [неможливості виконання страховиком у встановлений договором або законодавством України строк своїх зобов’язань (повністю або частково) перед страхувальниками та іншими кредиторами, включаючи недостатність/брак грошових коштів; неможливості виконання вимог до мінімального капіталу; неможливості виконання вимог до капіталу платоспроможності; невиконання вимог до прийнятних активів для покриття технічних резервів за договорами прямого страхування та договорами вхідного перестрахування] або може прискорити процес його неплатоспроможності;
3) підлягають викупу та/або погашенню страховиком лише за вибором страховика;
4) підлягають призупиненню викупу та/або погашення, якщо не виконуються вимоги до капіталу платоспроможності або викуп та/або погашення призведуть до зменшення розміру прийнятного регулятивного капіталу нижче рівня, достатнього для дотримання вимог до капіталу платоспроможності, на період невиконання таких вимог і поки викуп та/або погашення будуть призводити до недотримання вимог до капіталу платоспроможності;
5) за такою складовою регулятивного капіталу відповідно до законодавства України заборонено виплату дивідендів чи розподіл капіталу у будь-який інший спосіб або така виплата (розподіл) може бути зупинена (зупинений) з підстав, визначених законодавством України, включаючи випадки, якщо не виконуються вимоги до капіталу платоспроможності або такі дії призведуть до зменшення розміру прийнятного регулятивного капіталу нижче рівня, достатнього для дотримання вимог до капіталу платоспроможності, на період до виконання страховиком вимоги до капіталу платоспроможності і за умови, що такі дії не призведуть до недотримання вимог до капіталу платоспроможності;
6) вільні від обтяжень.
16. Регулятивний капітал другого рівня, визначений відповідно до вимог пунктів 14, 15 глави 4 розділу II цього Положення, зменшується на збиток звітного та поточного років, розмір якого зазначений у регуляторній звітності страховика за відповідний період, а саме:
1) збиток поточного року, розмір якого визначається на підставі фінансової звітності страховика за проміжні звітні періоди цього року та зазначений у регуляторній звітності;
2) збиток звітного року, розмір якого визначається на підставі фінансової звітності страховика за річний звітний період попереднього року, щодо якої не здійснювався обов’язковий аудит відповідно до вимог законодавства України з питань аудиту, та зазначений у регуляторній звітності.
17. Регулятивний капітал третього рівня містить такі складові:
1) субординований борг, за яким:
строк залучення та термін до початку погашення субординованого боргу (від дати отримання коштів на умовах субординованого боргу) становить не менше п’яти років;
отримано Дозвіл Національного банку в порядку, визначеному Ліцензійними умовами, та дотримано інших вимог щодо включення субординованого боргу до регулятивного капіталу страховика;
2) складові, визначені у пунктах 11, 14 глави 4 розділу II цього Положення, що не були включені страховиком до регулятивного капіталу першого та другого рівнів відповідно до вимог, визначених у пунктах 12 та 15 глави 4 розділу II цього Положення.
18. Складові регулятивного капіталу третього рівня, зазначені в пункті 19 глави 4 розділу II цього Положення, включаються до регулятивного капіталу третього рівня, якщо вони відповідають усім таким вимогам:
1) повертаються (сплачуються) акціонеру (учаснику) страховика після виконання страховиком зобов’язань за договорами страхування (перестрахування) та зобов’язань перед кредиторами іншими, крім тих, що надали субординований борг страховику;
2) не містять умов, реалізація яких може призвести до неплатоспроможності страховика [неможливості виконання страховиком у встановлений договором або законодавством України строк своїх зобов’язань (повністю або частково) перед страхувальниками та іншими кредиторами, включаючи недостатність/брак грошових коштів; неможливості виконання вимог до мінімального капіталу; неможливості виконання вимог до капіталу платоспроможності; невиконання вимог до прийнятних активів для покриття технічних резервів за договорами прямого страхування та договорами вхідного перестрахування] або може прискорити процес його неплатоспроможності;
3) підлягають викупу та/або погашенню страховиком лише за вибором страховика;
4) підлягають призупиненню викупу та/або погашення, якщо не виконуються вимоги до капіталу платоспроможності або викуп та/або погашення призведуть до зменшення розміру прийнятного регулятивного капіталу нижче рівня, достатнього для дотримання вимог до капіталу платоспроможності, на період невиконання таких вимог і поки викуп та/або погашення будуть призводити до недотримання вимог до капіталу платоспроможності;
5) за такою складовою регулятивного капіталу відповідно до законодавства України заборонено виплату дивідендів чи розподіл капіталу в будь-який інший спосіб або така виплата (розподіл) може бути зупинена (зупинений) з підстав, визначених законодавством України, включаючи випадки, якщо не виконуються вимоги до мінімального капіталу або такі дії призведуть до зменшення розміру прийнятного регулятивного капіталу нижче рівня, достатнього для дотримання вимог до мінімального капіталу, на період до виконання страховиком вимоги до мінімального капіталу і за умови, що такі дії не призведуть до недотримання вимог до мінімального капіталу;
6) вільні від обтяжень.
19. Страховик з метою включення складових до регулятивного капіталу та визначення їх відповідності вимогам, установленим у главі 4 розділу II цього Положення:
1) використовує умови, встановлені в документах страховика;
2) визначає вимоги, встановлені в главі 4 розділу II цього Положення, у документах страховика.
Документами, зазначеними в підпункті 1, абзаці першому підпункту 2 пункту 19 глави 4 розділу II цього Положення, можуть бути:
для простих акцій - проспект емісії простих акцій страховика та/або рішення про емісію простих акцій, правочин про набуття прав власності на прості акції/про набуття прав за простими акціями;
для привілейованих акцій - проспект емісії привілейованих акцій страховика та/або рішення про емісію привілейованих акцій, правочин про набуття прав власності на привілейовані акції/прав за привілейованими акціями;
для субординованого боргу - укладений страховиком договір про залучення коштів на умовах субординованого боргу;
статут страховика;
корпоративний договір (за наявності) - для страховика, створеного у формі товариства з додатковою відповідальністю;
інші правочини, укладені щодо складових регулятивного капіталу;
3) використовує вимоги, встановлені законодавством України до акціонерних товариств (для страховика, створеного у формі акціонерного товариства)/товариств з додатковою відповідальністю (для страховика, створеного у формі товариства з додатковою відповідальністю), за умови їх дотримання страховиком.
20. Страховик визначає надлишок прийнятних активів для цілей розрахунку регулятивного капіталу над зобов’язаннями страховика як різницю:
1) суми прийнятних активів страховика, що визначаються відповідно до встановлених у главах 5, 6 розділу II цього Положення вимог, та
2) суми зобов’язань страховика, що визначаються відповідно до встановлених у главі 5 розділу II цього Положення вимог за даними регуляторної звітності страховика, складеної відповідно до вимог нормативно-правового акта Національного банку з питань подання звітності небанківськими фінансовими установами до Національного банку, як загальна сума всіх зобов’язань і забезпечень, крім позабалансових (далі - Загальна сума зобов’язань), без урахування:
субординованого боргу, врахованого у складі регулятивного капіталу відповідно до вимог цього Положення, та
суми зобов’язань інших, ніж зобов’язання за договорами страхування (перестрахування), що забезпечені активами страховика (такі активи є предметом застави або іншого обтяження для забезпечення виконання такого зобов’язання), у розмірі, що не перевищує суми такого забезпечення.
Надлишок прийнятних активів для цілей розрахунку регулятивного капіталу над зобов’язаннями страховика вважається таким, що дорівнює нулю, якщо отримане значення є від’ємним.
21. Страховик коригує розмір регулятивного капіталу першого або регулятивного капіталу другого рівня таким чином:
1) зменшує регулятивний капітал першого рівня на позитивну різницю між:
сумою складових регулятивного капіталу першого рівня, регулятивного капіталу другого рівня та регулятивного капіталу третього рівня, визначених відповідно до пунктів 10-19 глави 4 розділу II цього Положення, та
сумою надлишку прийнятних активів для цілей розрахунку регулятивного капіталу над зобов’язаннями страховика, розрахованого відповідно до пункту 20 глави 4 розділу II цього Положення;
2) збільшує регулятивний капітал другого рівня на позитивну різницю між:
сумою надлишку прийнятних активів для цілей розрахунку регулятивного капіталу над зобов’язаннями страховика, розрахованого відповідно до пункту 20 глави 4 розділу II цього Положення, та
сумою складових регулятивного капіталу першого рівня, регулятивного капіталу другого рівня та регулятивного капіталу третього рівня, визначених відповідно до пунктів 10-19 глави 4 розділу II цього Положення.
22. Розміри регулятивних капіталів другого та третього рівнів для визначення прийнятного регулятивного капіталу для виконання вимог до капіталу платоспроможності страховика повинні бути обмежені таким чином, щоб виконувалися такі пропорції щодо суми складових рівнів регулятивного капіталу:
1) сума складових регулятивного капіталу першого рівня, скоригована відповідно до пункту 21 глави 4 розділу II цього Положення, повинна становити не менше 50 відсотків капіталу платоспроможності;
2) сума складових регулятивного капіталу третього рівня повинна становити менше 15 відсотків капіталу платоспроможності;
3) сума складових регулятивного капіталу другого рівня, скоригована відповідно до пункту 21 глави 4 розділу II цього Положення, та третього рівня не повинна перевищувати 50 відсотків капіталу платоспроможності.
23. Розмір прийнятного регулятивного капіталу для виконання вимог до капіталу платоспроможності визначається страховиком як сума таких величин:
1) сума складових регулятивного капіталу першого рівня, скоригована відповідно до пункту 21 глави 4 розділу II цього Положення;
2) сума складових регулятивного капіталу другого рівня з урахуванням обмежень, встановлених у пункті 22 глави 4 розділу II цього Положення;
3) сума складових регулятивного капіталу третього рівня з урахуванням обмежень, встановлених у пункті 22 глави 4 розділу II цього Положення.
24. Розміри регулятивних капіталів другого та третього рівнів для визначення прийнятного регулятивного капіталу для виконання вимог до мінімального капіталу повинні бути обмежені таким чином, щоб виконувалися всі такі пропорції до суми складових рівнів регулятивного капіталу:
1) сума складових регулятивного капіталу першого рівня, скоригована відповідно до пункту 21 глави 4 розділу II цього Положення, повинна становити не менше 80 відсотків мінімального капіталу;
2) сума складових регулятивного капіталу другого рівня, скоригована відповідно до пункту 21 глави 4 розділу II цього Положення, не повинна перевищувати 20 відсотків мінімального капіталу;
3) регулятивний капітал третього рівня не включається до прийнятного регулятивного капіталу для виконання вимог до мінімального капіталу.
25. Розмір прийнятного регулятивного капіталу для виконання вимог до мінімального капіталу визначається страховиком як сума таких величин:
1) сума складових регулятивного капіталу першого рівня, скоригована відповідно до пункту 21 глави 4 розділу II цього Положення;
2) сума складових регулятивного капіталу другого рівня з урахуванням обмежень, встановлених у пункті 24 глави 4 розділу II цього Положення.
26. Страховик зобов’язаний на постійній основі (на будь-яку дату) мати регулятивний капітал, достатній для підтримання платоспроможності.
Платоспроможність страховика забезпечується шляхом дотримання вимог до капіталу платоспроможності та мінімального капіталу:
1) розмір прийнятного регулятивного капіталу для виконання вимог до капіталу платоспроможності повинен перевищувати розмір капіталу платоспроможності;
2) розмір прийнятного регулятивного капіталу для виконання вимог до мінімального капіталу повинен перевищувати розмір мінімального капіталу.
5. Методика оцінки активів і зобов’язань для цілей розрахунку регулятивного капіталу
27. Страховик здійснює оцінку активів та зобов’язань для цілей розрахунку регулятивного капіталу, крім оцінки технічних резервів, згідно з міжнародними стандартами фінансової звітності, які оприлюднені державною мовою на офіційному вебсайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту.
Страховик здійснює оцінку технічних резервів (включаючи оцінку технічних резервів за договорами вихідного перестрахування) згідно з вимогами нормативно-правового акта Національного банку щодо порядку формування страховиками технічних резервів.
28. Оцінка складових регулятивного капіталу першого, другого та третього рівнів здійснюється згідно з міжнародними стандартами фінансової звітності, які оприлюднені державною мовою на офіційному вебсайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту.
6. Прийнятні активи для розрахунку регулятивного капіталу
29. Прийнятними активами для розрахунку регулятивного капіталу страховика є активи згідно з переліком та з урахуванням обмежень, встановлених у пунктах 30-46 глави 6 розділу II цього Положення.
30. Грошові кошти та банківські метали на поточному рахунку, на рахунках умовного зберігання (ескроу) та банківські вклади (депозити) у національній та іноземних валютах, банківських металах, а також дебіторська заборгованість за нарахованими відсотками за такими рахунками та вкладами (депозитами) включаються до суми прийнятних активів, якщо такі кошти, розміщені в банку-резиденті, який станом на дату розрахунку величини регулятивного капіталу виконує всі пруденційні нормативи, встановлені для банків законодавством України з питань регулювання банківської діяльності.
31. Страховик визначає дотримання банком-резидентом нормативних значень пруденційних нормативів, встановлених Інструкцією про порядок регулювання діяльності банків в Україні, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 28 серпня 2001 року № 368, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 26 вересня 2001 року за № 841/6032 (зі змінами), за інформацією, розміщеною Національним банком на сторінці свого офіційного Інтернет-представництва відповідно до постанови Правління Національного банку України від 15 лютого 2018 року № 11 "Про встановлення переліку інформації, що підлягає обов’язковому опублікуванню банками України" (зі змінами).
Страховик враховує інформацію про виконання або невиконання банком-резидентом пруденційних нормативів, визначену відповідно до абзацу першого пункту 31 глави 6 розділу II цього Положення, не пізніше, ніж з 30 календарного дня після термінів, установлених для публікації Національним банком відповідної інформації на сторінці свого офіційного Інтернет-представництва відповідно до постанови Правління Національного банку України від 15 лютого 2018 року № 11 "Про встановлення переліку інформації, що підлягає обов’язковому опублікуванню банками України" (зі змінами).
32. Нерухоме майно включається до суми прийнятних активів з урахуванням таких обмежень:
1) для розрахунку регулятивного капіталу за класами страхування життя до суми прийнятних активів включаються:
будівлі (житлові будинки та нежитлові будівлі), їх окремі частини (квартири, житлові і нежитлові приміщення);
земельні ділянки, на яких розташовані (розміщені) будівлі або їх окремі частини, зазначені в абзаці другому підпункту 1 пункту 32 глави 6 розділу II цього Положення та які використовуються страховиком під час здійснення діяльності з прямого страхування, перестрахування та/або реалізації страхових продуктів, та в страховика наявні документи, які підтверджують таке використання страховиком будівель або їх окремих частин;
2) для розрахунку регулятивного капіталу за класами страхування іншого, ніж страхування життя, до суми прийнятних активів включаються:
нежитлові будівлі, нежитлові приміщення;
земельні ділянки, на яких розташовані (розміщені) нежитлові будівлі або нежитлові приміщення, зазначені в абзаці другому підпункту 2 пункту 32 глави 6 розділу ІІ цього Положення та які використовуються страховиком під час здійснення діяльності з прямого страхування, перестрахування та/або реалізації страхових продуктів, та в страховика наявні документи, які підтверджують таке використання страховиком нежитлових будівель або нежитлових приміщень;
3) земельна ділянка разом з нерухомим майном, розташованим (розміщеним) на ній, що відповідають вимогам цього Положення, вважаються одним об’єктом нерухомого майна. Земельні ділянки, що відповідають вимогам цього Положення та мають між собою спільні межі, вважаються одним об’єктом нерухомого майна [разом з нерухомим майном, розташованим (розміщеним) на них];
4) кожен об’єкт нерухомого майна, зазначений в підпунктах 1, 2 пункту 32 глави 6 розділу II цього Положення, включається до суми прийнятних активів для розрахунку регулятивного капіталу за умови його страхування на користь страховика за справедливою вартістю такого об’єкта нерухомого майна від усіх ризиків, на які такий об’єкт наражається.
33. Акції, корпоративні облігації (крім цільових облігацій), облігації внутрішніх місцевих позик, облігації міжнародних фінансових організацій, цінні папери іноземних держав-емітентів, право власності страховика на які підтверджено документально відповідно до законодавства України, а також дебіторська заборгованість за нарахованими відсотками за такими цінними паперами (у разі наявності умов нарахування відсотків за такими цінними паперами) включаються до суми прийнятних активів з урахуванням таких обмежень:
1) акції українських емітентів відповідно до законодавства України, що пройшли процедуру лістингу на фондовій біржі та перебувають у біржовому реєстрі;
2) акції іноземних емітентів, які відповідають таким вимогам:
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (далі - НКЦПФР) прийняла рішення про допуск таких цінних паперів до обігу на території України;
пройшли процедуру лістингу та перебувають у біржовому реєстрі принаймні на одній з українських фондових бірж та/або пройшли процедуру лістингу та перебувають в обігу принаймні на одному з іноземних регульованих ринків, що входять до переліку іноземних регульованих ринків, на яких мають бути допущені до обігу цінні папери іноземних емітентів, для допуску їх до обігу на території України, затвердженому НКЦПФР;
3) корпоративні облігації українських емітентів, облігації внутрішніх місцевих позик, облігації міжнародних фінансових організацій, що перебувають у біржовому списку та мають інвестиційний рівень кредитного рейтингу за національною рейтинговою шкалою;
4) корпоративні облігації іноземних емітентів, які відповідають таким вимогам:
пройшли процедуру лістингу та перебувають у біржовому реєстрі принаймні на одній з українських фондових бірж та/або пройшли процедуру лістингу та перебувають в обігу принаймні на одній з іноземних фондових бірж, що входять до переліку іноземних фондових бірж, на яких мають бути допущені до обігу цінні папери іноземних емітентів, для допуску їх до обігу на території України, затвердженому НКЦПФР;
відповідають вимогам щодо допуску таких цінних паперів до їх обігу на території України;