• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Інструкції про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обовязкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України

Пенсійний фонд України  | Постанова, Інструкція від 19.10.2001 № 16-6 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Пенсійний фонд України
  • Тип: Постанова, Інструкція
  • Дата: 19.10.2001
  • Номер: 16-6
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Пенсійний фонд України
  • Тип: Постанова, Інструкція
  • Дата: 19.10.2001
  • Номер: 16-6
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
ПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
N 16-6 від 19.10.2001


Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
29 листопада 2001 р.
за N 998/6189
Про затвердження Інструкції про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України
Відповідно до пункту 12 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року N 121/2001 та враховуючи зміни в чинному законодавстві України, правління Пенсійного фонду України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Інструкцію про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України (додається).
2. Визнати такою, що втратила чинність, Інструкцію про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України, затверджену постановою правління Пенсійного фонду України від 3 червня 1999 року за N 4-6 і зареєстровану в Міністерстві юстиції України 5 липня 1999 року за N 436/3729 (зі змінами і доповненнями).
3. Управлінню надходження доходів та юридичному управлінню Пенсійного фонду подати Інструкцію для реєстрації до Міністерства юстиції України.
Голова правління Б.О.Зайчук
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова правління
Пенсійного фонду України
19.10.2001 N 16-6
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
29 листопада 2001 р.
за N 998/6189
Інструкція про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України
1. Загальні положення
Інструкція розроблена відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року N 121/2001. Вона визначає порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями (далі - Підприємства), незалежно від форм власності і господарювання, виду діяльності, галузевої належності, та фізичними особами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також їх облік у Пенсійному фонді України.
2. Платники збору
Платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є:
2.1. Суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи й організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
2.2. Філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, зазначених у підпункті 2.1 пункту 2 цієї Інструкції, що не мають статусу юридичної особи і розташовані на території іншої, ніж платник збору, територіальної громади.
2.3. Фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які не використовують працю найманих працівників, а також адвокати, їх помічники, приватні нотаріуси, інші особи, які не є суб'єктами підприємницької діяльності і займаються діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу.
2.4. Фізичні особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту), та фізичні особи, які виконують роботи (послуги) згідно з цивільно-правовими договорами, у тому числі члени творчих спілок, творчі працівники, які не є членами творчих спілок тощо.
2.5. Юридичні та фізичні особи, що здійснюють операції з купівлі-продажу валют.
2.6. Суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють торгівлю ювелірними виробами із золота (крім обручок), платини й дорогоцінного каміння.
2.7. Юридичні та фізичні особи при відчуженні легкових автомобілів, крім легкових автомобілів, якими забезпечуються інваліди, та тих автомобілів, які переходять у власність спадкоємцям за законом.
2.8. Суб'єкти підприємницької діяльності (у тому числі нерезиденти) - виробники та імпортери тютюнових виробів.
2.9. Підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетом і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
2.10. Підприємства, установи та організації, фізичні особи, які користуються послугами стільникового рухомого зв'язку, а також оператори цього зв'язку, які надають свої послуги безоплатно. При цьому збір на обов'язкове державне пенсійне страхування не сплачується, якщо послугами стільникового зв'язку користуються річкові, морські, повітряні, космічні транспортні засоби, засоби наземного технологічного транспорту (у тому числі таксі), що мають стаціонарно вбудоване обладнання радіозв'язку, радіонавігації та радіоастрономії, яке не може бути відокремлено від таких засобів без утрати його технологічних або експлуатаційних якостей чи характеристик.
3. Ставки збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та інших платежів
Відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (із змінами та доповненнями) встановлено такі ставки збору на обов'язкове державне пенсійне страхування:
3.1. Для платників збору, визначених у підпунктах 2.1, 2.2 пункту 2 цієї Інструкції, - 32 відсотки фактичних витрат на оплату праці працівників, які включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці" (крім сум виплат, що не враховуються при визначенні бази нарахування страхових внесків відповідно до пункту 2 статті 5 Декрету Кабінету Міністрів України "Про прибутковий податок з громадян"), а також винагород, що виплачуються громадянам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру.
Для платників, визначених підпунктами 2.1 та 2.2 пункту 2 цієї Інструкції, які мають найманих працівників, але не здійснюють витрат на оплату їх праці - 32 відсотки суми коштів, що визначається розрахунково як добуток визначеного законом мінімального розміру заробітної плати на кількість працівників такого платника збору, на яких здійснюється нарахування заробітної плати.
Для платників збору, визначених у підпунктах 2.1, 2.2 пункту 2 цієї Інструкції, які використовують працю найманих працівників з числа осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотів, штурманів, бортінженерів, бортмеханіків, бортрадистів, льотчиків-наглядачів) і бортоператорів, які виконують спеціальні роботи в польотах, - 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до статті 53 Закону України "Про пенсійне забезпечення", у частині, що перевищує розміри пенсій за вислугу років, обчислені відповідно до частини першої статті 53 Закону України "Про пенсійне забезпечення", з урахуванням суми коштів платників збору, визначених підпунктом 2.4 пункту 2 цієї Інструкції.
Для платників збору, визначених у підпунктах 2.1 та 2.2 пункту 2 цієї Інструкції, - 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
3.2. Для підприємств, установ та організацій, де працюють інваліди, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування визначається окремо за ставкою 4 відсотки від об'єкта оподаткування для працюючих інвалідів та за ставкою 32 відсотки від об'єкта оподаткування для інших працівників такого підприємства.
Для підприємств всеукраїнських громадських організацій інвалідів, де кількість інвалідів становить не менш 50 відсотків від загальної чисельності працюючих, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування визначається за ставкою 4 відсотки від об'єкта оподаткування для всіх працівників цих підприємств.
3.3. Для платників збору, визначених у підпункті 2.3, та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, визначених у підпункті 2.1 пункту 2 цієї Інструкції, - у розмірі 32 відсотків від суми оподатковуваного доходу (прибутку), яка обчислена в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства України.
3.4. Для платників збору, визначених у підпункті 2.4 пункту 2 цієї Інструкції:
1 відсоток від сукупного оподатковуваного доходу, обчисленого відповідно до законодавства України, якщо сукупний оподатковуваний дохід не перевищує 150 гривень;
2 відсотки від сукупного оподатковуваного доходу, обчисленого відповідно до законодавства України, якщо сукупний оподатковуваний дохід перевищує 150 гривень.
Для платників збору, визначених підпунктом 2.4 пункту 2 цієї Інструкції, з числа осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотів, штурманів, бортінженерів, бортмеханіків, бортрадистів, льотчиків-наглядачів) і бортоператорів, які виконують спеціальні роботи в польотах:
1 відсоток від сукупного оподатковуваного доходу, обчисленого відповідно до законодавства України, якщо сукупний оподатковуваний дохід становить менше 150 гривень;
2 відсотки від сукупного оподатковуваного доходу, обчисленого відповідно до законодавства України, якщо сукупний оподатковуваний дохід становить від 150 до 250 гривень;
3 відсотки від сукупного оподатковуваного доходу, обчисленого відповідно до законодавства України, якщо сукупний оподатковуваний дохід становить від 250 до 350 гривень;
4 відсотки від сукупного оподатковуваного доходу, обчисленого відповідно до законодавства України, якщо сукупний оподатковуваний дохід становить від 350 до 500 гривень;
5 відсотків від сукупного оподатковуваного доходу, обчисленого відповідно до законодавства України, якщо сукупний оподатковуваний дохід перевищує 500 гривень.
Для платників збору, визначених у підпункті 2.4 пункту 2 цієї Інструкції, які мають статус державного службовця або працюють на посадах, робота на яких зараховується до трудового стажу, що дає право на одержання пенсії відповідно до Законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", Митного кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року N 379/95:
1 відсоток від сукупного оподатковуваного доходу, обчисленого відповідно до законодавства України, з частини сукупного оподатковуваного доходу, що не перевищує 150 гривень;
2 відсотки від сукупного оподатковуваного доходу, обчисленого відповідно до законодавства України, з частини сукупного оподатковуваного доходу в розмірі від 151 до 250 гривень;
3 відсотки від сукупного оподатковуваного доходу, обчисленого відповідно до законодавства України, з частини сукупного оподатковуваного доходу в розмірі від 251 до 350 гривень;
4 відсотки від сукупного оподатковуваного доходу, обчисленого відповідно до законодавства України, з частини сукупного оподатковуваного доходу в розмірі від 351 до 500 гривень;
5 відсотків від сукупного оподатковуваного доходу, обчисленого відповідно до законодавства України, з частини сукупного оподатковуваного доходу в розмірі понад 501 гривню.
3.5. Для платників збору, визначених у підпунктах 2.1, 2.2 пункту 2 цієї Інструкції, - 32 відсотки суми винагород, які виплачуються фізичним особам за договорами цивільно-правового характеру.
3.6. Для платників збору, визначених у підпункті 2.5 пункту 2 цієї Інструкції, - у розмірі 1 відсотка суми операції з купівлі-продажу валют.
3.7. Для платників збору, визначених у підпункті 2.6 пункту 2 цієї Інструкції, - у розмірі 5 відсотків вартості реалізованих ювелірних виробів із золота (крім обручок), платини і дорогоцінного каміння.
3.8. Для платників збору, визначених у підпункті 2.7 пункту 2 цієї Інструкції, - у розмірі 3 відсотків вартості легкового автомобіля, визначеної відповідно до договорів купівлі-продажу, довідок-рахунків торговельних організацій, договорів міни, довідок органів митної служби, актів експертної оцінки вартості автомобіля, інших документів, що підтверджують цю вартість.
3.9. Для платників збору, визначених підпунктом 2.8 пункту 2 цієї Інструкції, - у розмірі 1,5 гривні за 1000 шт. сигарет без фільтру та 2,5 гривні за 1000 шт. сигарет з фільтром, вироблених ними (крім тих, які експортуються), що підлягають продажу, обміну на інші товари (продукцію, роботи, послуги), безоплатній передачі або з частковою їх оплатою, у тому числі своїм працівникам та тютюнових виробів, що ввозяться (імпортуються) на митну територію України.
3.10. Для платників збору, визначених підпунктом 2.9 пункту 2 цієї Інструкції, - у розмірі 1 відсотка вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна.
3.11. Для платників збору, визначених підпунктом 2.10 пункту 2 цієї Інструкції, - у розмірі 6 відсотків вартості будь-яких послуг стільникового рухомого зв'язку, сплаченої споживачами цих послуг оператору, що їх надає, включаючи вартість вхідних та вихідних телефонних дзвінків, абонентську плату, плату (надбавку) за роумінг, суму страхового завдатку, авансу, вартість інших спеціальних послуг, зазначених у рахунку на оплату послуг стільникового рухомого зв'язку.
У разі продажу прав на тимчасове користування послугами стільникового рухомого зв'язку у вигляді магнітних карт, мікросхем або чипів збір сплачується з вартості їх продажу.
Якщо оператор стільникового зв'язку надає послуги з цього зв'язку безоплатно, то збір сплачується з вартості таких послуг, визначеної за звичайними розцінками (тарифами) такого оператора.
Якщо особа надає засоби, споруди або мережу зв'язку в оренду (лізинг) або передає ці об'єкти в інші види користування іншій особі, яка виконує функції оператора щодо третіх осіб, то об'єктом оподаткування є тільки послуги, які надаються такою другою особою таким третім особам.
3.12. Для громадян, які відповідно до пункту "а" статті 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" бажають зарахувати до стажу роботи, що дає право на трудову пенсію, періоди трудової діяльності, коли працівник не підлягав соціальному страхуванню, згідно з Постановою Верховної Ради України від 17 червня 1993 року N 3290-XII "Про порядок введення в дію Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про пенсійне забезпечення" - 33,3 відсотка середньомісячного заробітку працівника відповідної галузі народного господарства на час призначення пенсії за кожний місяць роботи, зазначений заявником.
3.13. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 7 березня 2001 року N 225 "Про максимальну величину фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничну суму заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів" із суми сукупного оподатковуваного доходу, яка перевищує 1600 гривень на місяць у розрахунку на кожного працюючого з 1 березня 2001 року, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування не нараховується).
4. Реєстрація та облік платників
4.1. Реєстрація платників збору
4.1.1. Платники, перелічені в підпунктах 2.1 (юридичні особи), 2.2 пункту 2, зобов'язані зареєструватися в органах Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням.
4.1.2. Платники, зазначені в підпунктах 2.1 та 2.3 (фізичні особи-суб'єкти підприємницької діяльності) пункту 2, зобов'язані зареєструватися в органах Пенсійного фонду за місцем проживання.
4.1.3. Якщо розрахунки оплати праці працівників районних (міських) установ, які фінансуються з бюджету, проводяться виконавчими органами місцевої влади і самоврядування (централізованими бухгалтеріями), то платниками збору, які підлягають реєстрації, є ці органи.
4.1.4. Платники збору зазначені в підпунктах 2.1, 2.2 та 2.3 пункту 2 цієї Інструкції зобов'язані зареєструватися в органах Пенсійного фонду України в 10-денний термін з дня одержання відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 травня 1998 року N 740 "Про порядок державної реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності" свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності чи прийняття рішення про створення установи, організації.
4.1.5. Облік в органах Пенсійного фонду платників, зазначених у підпунктах 2.1, 2.2, 2.3 пункту 2 цієї Інструкції, здійснюється на підставі одержаного з органу державної реєстрації інформаційного повідомлення. Юридичні та фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, визначені підпунктами 2.5, 2.6, 2.7, 2.8, 2.9, 2.10 пункту 2, окремого обліку та реєстрації не потребують, але в облікових регістрах має бути зазначено, що такі особи є платниками зборів за ставками, визначеними підпунктами 3.6, 3.7, 3.8, 3.9, 3.10, 3.11 пункту 3 цієї Інструкції.
4.1.6. Для реєстрації в органах Пенсійного фонду платники збору - юридичні особи, зазначені в підпунктах 2.1 та 2.2 пункту 2 цієї Інструкції, подають:
заяву за формою згідно з додатком 1;
завірені копії таких документів:
свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності;
довідки про внесення до Державного реєстру підприємств та організацій України, присвоєння ідентифікаційного коду органом статистики для юридичних осіб.
4.1.7. Платники збору, зазначені в підпунктах 2.1 (фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників) та 2.3 пункту 2 цієї Інструкції, для реєстрації в органах Пенсійного фонду подають:
заяву за формою згідно з додатком 1;
завірені копії таких документів:
свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності;
довідки про присвоєння ідентифікаційного номера з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів;
угоди про наймання на роботу фізичної особи (для платників, які використовують працю найманих працівників).
4.1.8. На основі документів, визначених у підпунктах 4.1.6, 4.1.7 пункту 4.1 цієї Інструкції, проводяться відповідні записи в журналах обліку, а одержані документи підшиваються до справи, на якій проставляється реєстраційний номер платника збору. Платникам, які обрали спрощену систему оподаткування, присвоюється реєстраційний номер у цьому журналі з позначкою "с".
4.1.9. Після реєстрації платникові збору видаються повідомлення за формою згідно з додатком 2 та довідка для пред'явлення в банк згідно з додатком 3, яка подається в установу банку при відкритті рахунків. Платникам, які обрали спрощену систему оподаткування, видається повідомлення за формою згідно з додатком 2а.
4.1.10. Комерційні банки при відкритті відповідних банківських рахунків зобов'язані вимагати зазначену довідку Пенсійного фонду України від платників, визначених підпунктами 2.1, 2.2 та 2.3 пункту 2 цієї Інструкції, щодо зазначеної реєстрації.
4.1.11. Усі довідки, видані платникові, реєструються в журналі.
4.1.12. Якщо платник у встановлений термін не зареєструвався, то орган Пенсійного фонду має право припинити його операції на рахунках у банках та притягти платника до адміністративної відповідальності відповідно до чинного законодавства.
4.2. Перереєстрація платників збору
4.2.1. У разі зміни назви платника, організаційно-правової форми суб'єкта підприємницької діяльності, а також форми власності або зміни місцезнаходження орган Пенсійного фонду на підставі інформаційного повідомлення з органу державної реєстрації та заміненого свідоцтва про державну реєстрацію здійснює відповідні зміни в реєстраційних справах платників.
У разі зміни прізвища, імені чи по батькові або місця проживання підприємця-громадянина орган Пенсійного фонду на підставі інформаційного повідомлення з органу державної реєстрації та заміненого свідоцтва про державну реєстрацію здійснює відповідні зміни в реєстраційних справах платників.
4.2.2. Якщо відповідні зміни відбулися у межах територіального обслуговування органу Пенсійного фонду, то вони вносяться до справи платника без зміни її реєстраційного номера.
4.2.3. Якщо платник за новим місцезнаходженням розташований за межами території обслуговування органу Пенсійного фонду, то він зобов'язаний у 15-денний термін провести розрахунки з органом Пенсійного фонду за попереднім місцем реєстрації і знятися з обліку. За новою адресою платник підлягає реєстрації в порядку і терміни, визначені цією Інструкцією.
У разі недодержання платником, що знімається з обліку, порядку обчислення та сплати збору, подання недостовірної звітності, порушення строків її подання проводиться документальна перевірка правильності розрахунків платника збору і складається акт у трьох примірниках, у якому зазначається нове місцезнаходження. У 10-денний термін проводяться остаточні розрахунки на підставі акта перевірки.
У разі неплатоспроможності платника борг на підставі акта перевірки враховується за новим місцем його реєстрації.
Після проведення остаточних розрахунків на основі заяви платник збору знімається з обліку, його справа закривається і за новим місцем реєстрації не передається, його реєстраційний номер надалі не використовується. Платежі платника, що знявся з обліку, ураховуються в базі даних до кінця поточного року.
4.3. Зняття з обліку платника збору
4.3.1. При опублікуванні оголошення про ліквідацію платника, а також на підставі інформації про порушення справи про банкрутство платника податків або іншої інформації, яка свідчить про скасування державної реєстрації відповідно до Положення про порядок державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.98 N 740 "Про порядок державної реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності", орган Пенсійного фонду проводить документальну перевірку розрахунків за платежами. На основі акта перевірки платник розраховується з органом Пенсійного фонду.
4.3.2. У разі встановлення заборгованості платника, державна реєстрація якого скасовується, орган Пенсійного фонду складає у трьох примірниках довідку про борг за платежами до Пенсійного фонду, один з яких надсилає ліквідаційній комісії, другий - правонаступнику, якщо він є, та органу державної податкової служби - за збором на обов'язкове державне пенсійне страхування.
4.3.3. Якщо підприємство, яке ліквідовується, має заборгованість з виплати заробітної плати, у тому числі й нарахованої за останній звітний місяць, відповідно до чого строк унесення нарахованого збору ще не настав, то ліквідаційна комісія включає належну суму сплати коштів до ліквідаційного балансу підприємства і оформити це надходження особливим актом. В акті зазначаються правонаступник підприємства (якщо він визначений), сума належних платежів і дата їх унесення, яка не може бути пізнішою від дати, установленої підприємству для її виплати до ліквідації.
Копії актів, підписаних ліквідаційною комісією і правонаступником (якщо він визначений), подаються до відповідного органу Пенсійного фонду за місцем реєстрації підприємства, що підлягає ліквідації, і правонаступника.
Якщо належна сума платежів, що мають уноситися підприємством, яке ліквідовується, перевищує суму, зазначену в акті, то правонаступник зобов'язаний внести повністю всю належну суму і одночасно внести відповідні зміни до балансу, одержаного від ліквідаційної комісії.
4.3.4. Зняття з обліку платника збору проводиться на підставі інформаційного повідомлення органу державної реєстрації про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи або суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи за умов, визначених чинним законодавством.
4.3.5. Орган Пенсійного фонду закриває справу платника збору. Реєстраційний номер ліквідованого платника збору надалі не використовується, його платежі враховуються в базі даних до кінця поточного року.
4.3.6. Зобов'язання або борг платника, що реорганізується, підлягає врегулюванню в порядку, визначеному статтею 13 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
5. Порядок обчислення і строки сплати збору та інших платежів
5.1. Зобов'язання зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування (далі - зобов'язання) - це зобов'язання платника сплатити до Пенсійного фонду України відповідну суму коштів у порядку та в строки, визначені чинним законодавством
Зобов'язання визначається самостійно платником (підпункти 5.2-5.11 пункту 5 цієї Інструкції) або органом Пенсійного фонду (підпункт 6.1 пункту 6 цієї Інструкції).
5.2. Порядок обчислення і строки сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів підприємствами-платниками, визначеними підпунктами 2.1, 2.2 пункту 2
5.2.1. Зазначена категорія платників щомісяця здійснює обчислення розміру збору, що підлягає сплаті, за ставками, визначеними підпунктами 3.1, 3.2, 3.5 пункту 3 цієї Інструкції. При цьому не мають значення джерела фінансування виплат, статті витрат і види платіжних документів (розрахунково-платіжні відомості, особові рахунки, за якими проводились розрахунки оплати праці).
5.2.2. У разі одержання від підприємств доходів у натуральній формі, тобто продукцією їх власного виробництва, розмір доходу працівника обчислюється за середньою відпускною ціною продукції стороннім споживачам у поточному місяці, коли проведено нарахування доходів. Якщо в поточному місяці така продукція не реалізовувалась, то її вартість обчислюється за середньою відпускною ціною місяця попередньої реалізації, але не нижчою від собівартості. Вартість натуральної продукції інших виробників при визначенні доходу для нарахування збору обчислюється за ціною її придбання.
5.2.3. Збір з оплати праці (доходу, винагороди), одержаної в іноземній валюті, сплачується у гривнях. Доходи, одержані в іноземній валюті, перераховуються у гривні за офіційним курсом валют, що діяв на дату одержання доходу.
5.2.4. Сплата збору на обов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється відповідно до Законів України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" та "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
5.2.5. У разі виплати заробітної плати з коштів, одержаних з виручки від реалізації продукції чи надання послуг, робіт, при безготівковому перерахуванні коштів на заробітну плату, а також натуроплатою платники зобов'язані перераховувати до Фонду відповідні суми збору у порядку, визначеному підпунктом 5.2.4 пункту 5.2 цієї Інструкції.
5.2.6. Для зарахування коштів платників Пенсійного фонду в установах банку відкривається органами Пенсійного фонду поточний рахунок на рахунку 2560 "Державні позабюджетні фонди", де відображаються їх надходження та використання. Рахунок відкривається у порядку, установленому постановою Національного банку України від 18.12.98 N 527 "Про затвердження Інструкції про відкриття банками рахунків у національній та іноземній валюті", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 24.12.98 за N 819/3259.
5.2.7. Нарахований збір, інші платежі платники сплачують безготівковим перерахуванням відповідних сум із своїх банківських рахунків на рахунок органу Пенсійного фонду в установі банку.
Особи, які користуються найманою працею і не мають рахунків в установах банків, сплачують збір поштовим переказом або через установи банків.
5.3. Обчислення і строки сплати збору з платників, які мають найманих працівників та не здійснюють витрат на оплату праці
5.3.1. Платниками цього збору є платники, визначені підпунктами 2.1 та 2.2 пункту 2 цієї Інструкції, які мають найманих працівників і протягом календарного місяця не здійснили витрат на оплату їх праці (не нарахували і не сплатили заробітної плати, включаючи основну, додаткову заробітну плату, інші заохочення та компенсації).
5.3.2. Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники, які мають найманих працівників та не здійснюють витрат на оплату праці, сплачують за ставкою, визначеною абзацем другим підпункту 3.1 пункту 3.1.
5.3.3. Якщо за період, за який виплата або нарахування заробітної плати найманим працівникам не проводилися, було сплачено збір за найманих працівників, на яких не здійснювалось нарахування заробітної плати, а пізніше буде здійснено виплату або нарахування заробітної плати, то нарахування і сплата збору з цієї заробітної плати здійснюється на загальних підставах з урахуванням сплачених сум збору.
5.4. Обчислення і строки сплати збору фізичними особами, які працюють на умовах трудового договору (контракту), та фізичними особами, які виконують роботи (послуги) згідно з цивільноправовими договорами, у тому числі членами творчих спілок, творчими працівниками, які не є членами творчих спілок тощо
5.4.1. Обчислення збору до Пенсійного фонду із зазначеної категорії платників здійснюється щомісяця за ставками, визначеними підпунктом 3.4 пункту 3 цієї Інструкції.
5.4.2. Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачується всіма категоріями осіб (фізичними особами), які працюють на умовах найму (у тому числі особами, які працюють за договорами цивільно-правового характеру), у тому числі членами творчих спілок, творчими працівниками, які не є членами творчих спілок, а також пенсіонерами, які працюють.
Заяву про сплату збору зазначені особи не подають.
5.4.3. Збір нараховується та утримується з усіх видів виплат, що відповідно до законодавства належать до сукупного оподатковуваного доходу.
Нарахування та утримання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування на суми виплат, що включаються до сукупного оподатковуваного доходу, період яких більше одного місяця (допомога у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, оплата щорічної відпустки тощо) здійснюється окремо за кожний місяць.
Збір з фізичних осіб перераховують платники, зазначені в підпунктах 2.1, 2.2 та 2.3 пункту 2 (окрім фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які не використовують працю найманих працівників), на рахунок органу Пенсійного фонду в строки, передбачені підпунктами 5.2.4, 5.2.5 пункту 5.2 цієї Інструкції.
5.5. Обчислення збору і строки сплати його фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності
5.5.1. Збір з фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, адвокатів, їх помічників, приватних нотаріусів та інших осіб, які не є суб'єктами підприємницької діяльності і займаються діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу, нараховується на чистий дохід, що підлягає оподаткуванню, тобто - різницю між валовим доходом (виручкою у грошовій та натуральній формі) і документально підтвердженими витратами, що пов'язані з одержанням доходу. Розрахунок зобов'язання зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування подається органам Пенсійного фонду протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного кварталу (тобто не пізніше: 10 травня - за I квартал, 9 серпня - за II квартал, 9 листопада - за III квартал, 9 лютого наступного року - IV квартал), за формою згідно з додатком 4.
5.5.2. Збір зазначеною категорією платників сплачується протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку подачі розрахунку зобов'язання зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
5.5.3. У разі припинення підприємницької діяльності сплата збору проводиться до 1 числа місяця, що йде за місяцем подачі відповідної заяви до органу державної реєстрації.
5.5.4. Орган Пенсійного фонду видає довідку про сплату збору за формою згідно з додатком 5 платникам, що припинили підприємницьку діяльність або змінили місце проживання, а також для подання її до органів соціального захисту населення при призначенні або перерахунку пенсії.
5.6. Обчислення і строки сплати збору з операцій з купівлі-продажу валют
5.6.1. Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з купівлі-продажу валют сплачують платники в такому порядку:
5.6.2. Уповноважені банки та їх клієнти разом із заявками на купівлю іноземної валюти подають платіжні доручення щодо перерахування на рахунки органів Пенсійного фонду, де вони перебувають на обліку як платники цього збору, сум збору, які слід сплатити за ставкою, визначеною підпунктом 3.1.6 пункту 3.1 цієї Інструкції.
При цьому банки сплачують зазначений збір у гривнях із суми, витраченої на купівлю валюти для власних потреб і для здійснення готівкових обмінних операцій.
5.6.3. Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, який сплачується фізичними особами з операцій купівлі-продажу валют, перераховується уповноваженими банками на рахунок органів Пенсійного фонду, у яких ці банки зареєстровані як платники збору, у розмірі одного відсотка обсягу продажу готівкової іноземної валюти, обчисленого за курсом продажу без урахування суми збору.
Уповноважені банки щоденно ведуть облік сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування на таких рахунках:
в установах комерційних банків - на окремому аналітичному рахунку 3620 "Кредиторська заборгованість за податками та обов'язковими платежами";
в установах Національного банку - на окремому аналітичному рахунку 4715 "Кредиторська заборгованість за податками та обов'язковими платежами".
Уповноважені банки перераховують суми сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування на рахунки органів Пенсійного фонду в такому порядку:
якщо протягом операційного дня банку сума збору, що обліковується, дорівнює або перевищує 50 гривень, - протягом наступного операційного дня;
якщо протягом операційного дня банку сума збору, що обліковується, менше ніж 50 гривень, - не пізніше того операційного дня, коли така сума збору досягне 50 гривень.
5.7. Обчислення і строки сплати збору з операцій з продажу ювелірних виробів із золота (крім обручок), платини і дорогоцінного каміння
5.7.1. Платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з продажу ювелірних виробів із золота (крім обручок), платини і дорогоцінного каміння є платники, визначені підпунктом 2.6 пункту 2 цієї Інструкції.
5.7.2. Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з продажу ювелірних виробів із золота сплачується за ставкою, визначеною підпунктом 3.7 пункту 3 цієї Інструкції.
5.7.3. Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з продажу ювелірних виробів із золота, платини і дорогоцінного каміння сплачується в такому порядку:
якщо протягом робочого дня сума збору, яка обліковується, дорівнює або перевищує 50 гривень, - протягом наступного робочого дня;
якщо протягом робочого дня сума збору, яка обліковується, менше ніж 50 гривень, - не пізніше того робочого дня, коли сума збору досягне 50 гривень.
5.7.4. Документом, що підтверджує продаж ювелірного виробу із золота, платини і дорогоцінного каміння, є касовий чек, що видається покупцеві, у якому сума збору на обов'язкове державне пенсійне страхування включається до загального податку, що сплачується під час купівлі товару. Платники цього збору, зазначені в підпункті 2.6 пункту 2 цієї Інструкції, ведуть бухгалтерський облік суми збору шляхом відокремлення від суми загального податку, яка відповідає збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
5.7.5. Платники збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, зазначені в підпункті 2.6 пункту 2 цієї Інструкції, ведуть окремий облік продажу ювелірних виробів із золота, платини і дорогоцінного каміння.
5.8. Обчислення і строки сплати збору з операцій з відчуження легкових автомобілів
5.8.1.Платниками цього збору є підприємства всіх форм власності, а також фізичні особи, які набувають права власності на легкові автомобілі шляхом:
купівлі легкових автомобілів, у тому числі у виробників або торговельних організацій (крім випадків забезпечення автомобілями інвалідів згідно із законодавством);
міни;
дарування (безоплатної передачі);
успадкування (крім випадків успадкування легкового автомобіля за законом);
з інших підстав, передбачених законодавством.
5.8.2. Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з відчуження легкових автомобілів сплачується за ставкою, визначеною підпунктом 3.8 пункту 3 цієї Інструкції.
5.8.3. Органи державтоінспекції здійснюють реєстрацію легкових автомобілів лише за умови сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що підтверджується документом про сплату збору.
5.8.4. Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з відчуження легкових автомобілів сплачується платниками цього збору через установи банків на рахунки місцевих органів Пенсійного фонду за місцем реєстрації легкового автомобіля.
5.9. Обчислення і строки сплати збору з виробників та імпортерів тютюнових виробів
5.9.1. Платниками цього збору є платники, визначені підпунктом 2.8 пункту 2 цієї Інструкції.
5.9.2. Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачується платниками з кількості вироблених ними тютюнових виробів (крім тих, які експортуються), які підлягають продажу, обміну на інші товари (продукцію, роботи, послуги), безоплатній передачі або з частковою їх оплатою, у тому числі своїм працівникам, а також з кількості тютюнових виробів, що ввозяться (імпортуються) на митну територію України.
5.9.3. Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування виробники та імпортери тютюнових виробів сплачують за ставкою, визначеною підпунктом 3.9 пункту 3 цієї Інструкції.
5.9.4. Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з вироблених в Україні тютюнових виробів включається до ціни цих виробів та сплачується їх виробниками.
Суми збору, що підлягають сплаті, визначаються платниками самостійно та сплачуються щомісяця до 16 числа наступного за звітним місяця.
Платники збору на обов'язкове державне пенсійне страхування із вироблених в Україні тютюнових виробів щомісяця не пізніше 20 числа наступного за звітним місяця складають і подають до органів Пенсійного фонду за місцем їх державної реєстрації розрахунок нарахованої до сплати суми збору за формою згідно з додатком 6.
5.9.5. Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з імпортованих тютюнових виробів сплачується їх імпортерами під час митного оформлення цих виробів, що ввозяться на територію України.
5.9.6. Документом, що підтверджує сплату збору з вироблених або ввезених (імпортованих) на митну територію України тютюнових виробів, є платіжне доручення про перерахування сум збору на рахунок відповідного органу Пенсійного фонду з відміткою обслуговуючого банку про проведення відповідної банківської операції.
5.10. Обчислення і строки сплати збору з операцій купівлі-продажу нерухомого майна
5.10.1. Платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна є платники, визначені підпунктом 2.9 пункту 2 цієї Інструкції.
5.10.2. Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується за ставкою, визначеною підпунктом 3.10 пункту 3 цієї Інструкції.
5.10.3. Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі нерухомого майна не сплачується, якщо:
- покупцем нерухомого майна є сільськогосподарський товаровиробник, який сплачує фіксований сільськогосподарський податок відповідно до Закону України "Про фіксований сільськогосподарський податок" і згідно із загальним класифікатором галузей народного господарства (ЗКГНГ) має код:
сільськогосподарське підприємство, включаючи селянське (фермерське) господарство, - 21000-21260; 22300;
рибне господарство, риболовецький колгосп - 21271-21273;
цукровий завод (комбінат) - 18111;
- право власності на житло, отримане фізичною особою в результаті його приватизації, відповідно до Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду".
5.10.4. Нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
5.11. Обчислення і строки сплати збору з послуг стільникового рухомого зв'язку
5.11.1. Платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з послуг стільникового рухомого зв'язку є платники, визначені підпунктом 2.10 пункту 2 цієї Інструкції.
5.11.2. Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з послуг стільникового рухомого зв'язку сплачується за ставкою, визначеною підпунктом 3.11 пункту 3 цієї Інструкції.
5.11.3. Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку сплачується платниками збору оператору одночасно з оплатою ними зазначених послуг. Оператори стільникового рухомого зв'язку перераховують збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в такому порядку:
якщо протягом робочого дня сума збору, яка обліковується, дорівнює або перевищує 50 гривень - не пізніше наступного робочого дня;
якщо протягом робочого дня сума збору, яка обліковується, менше ніж 50 гривень, - не пізніше того робочого дня, коли сума збору досягне 50 гривень.
5.11.4. Документом, що підтверджує сплату збору з послуг стільникового рухомого зв'язку, є платіжне доручення оператора про перерахування сум збору на рахунок відповідного органу Пенсійного фонду з відміткою обслуговуючого банку про проведення відповідної банківської операції.
5.12. Суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що сплачуються платниками відповідно до пунктів 5.6, 5.7, 5.8, 5.9, 5.10, 5.11 цієї Інструкції, зараховуються на окремі аналітичні рахунки, які відкриті на рахунку 2560, місцевих органів Пенсійного фонду незалежно від поточних платежів, які здійснюються відповідно до законодавства, перераховуються на аналітичні рахунки Кримського республіканського, обласних, Київського та Севастопольського міських управлінь Пенсійного фонду наступного робочого дня після їх надходження.
5.13. У разі неправильної сплати збору заяви про повернення надміру сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування можуть бути подані до органу Пенсійного фонду не пізніше 1095 дня, наступного за днем здійснення такої переплати.
Граничні строки для подання заяв про повернення надміру сплачених коштів підлягають продовженню за наданням органу Пенсійного фонду рішення органів державної податкової служби про продовження строків для подання заяв про повернення надміру сплачених сум збору, яке прийняте керівником податкового органу або його заступником.
6. Повідомлення про сплату збору на обов'язкове державне пенсійне страхування
6.1. Повідомлення про сплату збору на обов'язкове державне пенсійне страхування (далі - повідомлення) - це письмове повідомлення органу Пенсійного фонду про обов'язок платника збору сплатити суму зобов'язання, що визначається відповідним органом Пенсійного фонду в таких випадках:
а) якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника збору на обов'язкове державне пенсійне страхування свідчать про заниження або завищення суми його зобов'язань, заявлених у розрахунках зобов'язань зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування;
б) якщо орган Пенсійного фонду виявляє арифметичні або методологічні помилки в поданому платником розрахунку зобов'язань зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що призвели до заниження або завищення суми зобов'язання.
6.2. Пенсійний фонд направляє відповідне повідомлення у випадку коли є відповідальним за нарахування окремих платежів, а саме:
відшкодуванння сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій;
відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку підвищеного розміру пенсій членам льотних екіпажів.
6.3. Повідомлення складається за кожним видом платежу окремо за формою згідно з додатком 7 для платників збору - юридичних осіб (форма "Ю") та за формою згідно з додатком 8 для платників збору - фізичних осіб (форма "Ф").
6.4. Орган Пенсійного фонду веде реєстр повідомлень окремо за фізичними та юридичними особами за формою згідно з додатком 9.
6.5. Повідомлення надсилається платнику та при цьому корінець повідомлення залишається в Пенсійному фонді.
6.6. Повідомлення вважається надісланим (врученим) юридичній особі, якщо його передано посадовій особі такої юридичної особи під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.
6.7. Повідомлення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом з повідомленням про вручення на її адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження.
6.8. Якщо орган Пенсійного фонду або пошта не може вручити платнику повідомлення у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти повідомлення, незнаходженням фактичного місця розташування платника (місцезнаходження), то складається відповідний акт довільної форми, у якому зазначається причина, яка призвела до неможливості вручення повідомлення, та підшивається до справи платника. Таке повідомлення розміщується на дошці оголошень органу Пенсійного фонду в триденний термін. При цьому день розміщення такого повідомлення на дошці оголошень, зафіксований в акті про причини неможливості його вручення платнику, вважається днем його вручення.
6.9. Платник зобов'язаний сплатити нараховану Пенсійним фондом суму зобов'язання, зазначену в повідомленні протягом десяти календарних днів від дня отримання такого повідомлення (крім випадків апеляційного узгодження зобов'язання).
7. Порядок нарахування збору на покриття фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ( 1788-12 ) та відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку підвищеного розміру пенсій особам льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації та фактичних витрат на виплату підвищеного розміру пенсій науковим працівникам державних небюджетних підприємств
7.1. Фактичні витрати на виплату пенсій за віком на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи.
При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується для визначення частки в повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсії на пільгових умовах. Наприклад, громадянину для призначення пенсії на пільгових умовах потрібно мати стаж роботи 12,5 року при загальному стажі 25 років. Фактично він має стаж роботи, що дає право на пільгову пенсію 22 роки, з них на підприємствах:
N 1 - 8 років (останнє місце роботи),
N 2 - 2 роки (попереднє місце роботи),
N 3 - 12 років.
Для визначення частки плати враховується стаж на підприємствах:
N 1 - 8 років,
N 2 - 2 роки,
N 3 - 2,5 року.
7.2 У разі ліквідації або зміни власника підприємства суми зазначених витрат Пенсійному фонду України вносять правонаступники.
7.3. Розмір збору для підприємств визначається органами Пенсійного фонду України щорічно, до 20 січня поточного року, та протягом 10 днів з новопризначених пенсій згідно з додатком 10 на підставі відомостей органів, що призначають пенсії, які подаються відповідному органу Пенсійного фонду до 10 січня наступного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії за формою згідно з додатком 11.
7.4. Посадові особи, які відповідають за нарахування сум, що підлягають відшкодуванню органам Пенсійного фонду, щомісяця складають та надсилають платнику до 15 числа місяця, за який здійснюється відшкодування, повідомлення за формою згідно з додатком 7. Повідомлення має містити місячну суму такого зобов'язання. Розрахунок за формою згідно з додатком 10 надсилається платнику одночасно з повідомленням раз на рік у січні місяці та одночасно з першим повідомленням з новопризначених пенсій.