• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Інструкції про порядок регулювання діяльності банків в Україні

Національний банк України  | Постанова, Інструкція від 28.08.2001 № 368
Редакції
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Постанова, Інструкція
  • Дата: 28.08.2001
  • Номер: 368
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Постанова, Інструкція
  • Дата: 28.08.2001
  • Номер: 368
  • Статус: Документ діє
Редакції
Документ підготовлено в системі iplex
7) наміри щодо участі банку в органах управління юридичної особи;
8) інформацію про те, чи підлягає юридична особа, акції (частки, паї) якої банк має намір придбати, регулюванню та нагляду в країні реєстрації такої особи, а також найменування органу нагляду, якщо підлягає;
9) є чи немає заборон у країні реєстрації на передавання інформації про діяльність юридичної особи, акції (частки, паї) якої банк має намір придбати, а також перелік заборон у разі їх наявності;
10) інформацію про те, чи буде наслідком придбання акцій (часток, паїв) юридичної особи створення банківської групи або зміна структури власності наявної банківської групи;
11) запевнення про те, що законом та статутом юридичної особи не передбачена повна відповідальність учасника за її зобов'язаннями.
14. Банк, який внаслідок набуття акцій (часток, паїв) юридичної особи здійснюватиме контроль над цією юридичною особою, до клопотання додатково надає:
1) річну фінансову звітність юридичної особи, акції (частки, паї) якої банк має намір придбати, за попередні три роки поспіль;
2) бізнес-план юридичної особи, акції (частки, паї) якої банк має намір придбати (за наявності);
3) висновок (попередній висновок) Антимонопольного комітету України стосовно концентрації та/або дозвіл Антимонопольного комітету України на концентрацію у випадках, передбачених законодавством України;
4) копію договору або іншого документа (його проєкту), на підставі якого придбаватимуться акції (частки, паї) юридичної особи.
15. Банк на запит Національного банку зобов'язаний надати додаткову інформацію, документи та пояснення, необхідні для повного та всебічного аналізу й прийняття Національним банком рішення відповідно до глави 1 розділу VII цієї Інструкції.
16. Національний банк розглядає пакет документів, поданий банком для отримання дозволу на придбання акцій (часток, паїв), протягом 30 робочих днів з дня отримання повного пакета документів, визначеного в главі 1 розділу VII цієї Інструкції.
17. Національний банк приймає рішення про відмову банку в наданні письмового дозволу на придбання акцій (часток, паїв) юридичної особи, що становлять або у сукупності становитимуть 10 і більше відсотків її статутного капіталу, за однієї з підстав:
1) Національний банк дійшов висновку, що таке придбання матиме негативний вплив на фінансовий стан банку та/або створюватиме загрозу безпеці коштів вкладників та інших кредиторів банку;
2) корпоративні зв'язки або структура управління, включаючи організаційну структуру групи, до якої входитиме банк, або заборони в країні реєстрації на передавання інформації про діяльність юридичної особи можуть перешкоджати здійсненню Національним банком ефективного банківського нагляду;
3) банк подав недостовірні відомості для отримання дозволу.
18. Рішення Національного банку про надання письмового дозволу/відмову в наданні письмового дозволу/скасування письмового дозволу, передбачене главою 1 розділу VII цієї Інструкції, приймається Комітетом з питань нагляду, копія якого надсилається банку не пізніше третього робочого дня з дня його прийняття.
19. Дозвіл Національного банку втрачає свою чинність, якщо банк не придбав акції (частки, паї) юридичної особи, що становлять або у сукупності становитимуть 10 і більше відсотків її статутного капіталу, протягом 90 календарних днів із дня його отримання.
20. Національний банк у разі встановлення за результатами банківського нагляду факту подання недостовірних відомостей для отримання письмового дозволу на придбання акцій (часток, паїв) юридичної особи, що становлять або у сукупності становитимуть 10 і більше відсотків її статутного капіталу, має право прийняти рішення про скасування письмового дозволу на придбання акцій (часток, паїв) юридичної особи, що становлять або у сукупності становитимуть 10 і більше відсотків її статутного капіталу.
21. Банк має протягом п'яти робочих днів із дня придбання акцій (часток, паїв) юридичної особи, на придбання яких отримано дозвіл Національного банку, надіслати письмове повідомлення Національному банку про таке придбання.
22. Національний банк з метою обмеження ризиків, пов'язаних з прямою та/або опосередкованою участю банку у статутних капіталах юридичних осіб, установлює такі нормативи інвестування: норматив інвестування в цінні папери окремо за кожною установою (Н11), норматив загальної суми інвестування (Н12).
23. До розрахунку нормативів інвестування не включаються:
1) акції (частки, паї) та інші цінні папери, набуті банком у власність у зв'язку з реалізацією права заставодержателя та/або в рахунок погашення заборгованості перед банком за здійсненими банківськими операціями, наданими фінансовими послугами, і банк не утримує їх більше одного року;
2) придбані акції (частки, паї) банку - учасника банківської групи;
3) цінні папери, придбані банком за договором андеррайтингу та утримуються у власності банку не більше одного року;
4) акції та інші цінні папери, придбані банком за рахунок та від імені своїх клієнтів.
24. Банк відображає інформацію про дані, які не включено до розрахунку нормативів інвестування згідно з пунктом 23 глави 1 розділу VII цієї Інструкції, у відповідному файлі з показниками статистичної звітності, який використовується для розрахунку нормативів інвестування.
25. Банк подає план реалізації набутих у власність цінних паперів, визначених у підпунктах 1, 3 пункту 23 глави 1 розділу VII цієї Інструкції, та відповідне документальне підтвердження, що такі папери були одержані на погашення заборгованості за попередньо наданим кредитом, протягом 30 календарних днів із дня набуття їх у власність.
( Глава 1 розділу VII в редакції Постанов Національного банку № 479 від 28.12.2011, № 158 від 29.12.2021 )
Глава 2. Норматив інвестування в цінні папери окремо за кожною установою (Н11)
2.1. Норматив інвестування в цінні папери окремо за кожною установою встановлюється для обмеження ризиків, пов'язаних з прямою та/або опосередкованою участю банку у статутному капіталі окремої юридичної особи
( Пункт 2.1 глави 2 розділу VII в редакції Постанов Національного банку № 51 від 06.02.2009, № 158 від 29.12.2021 )
2.2. Норматив інвестування в цінні папери окремо за кожною установою визначається як співвідношення розміру коштів, які інвестуються на придбання акцій (паїв, часток) та інвестиційних сертифікатів окремо за кожною установою, до регулятивного капіталу банку.
( Пункт 2.2 глави 2 розділу VII із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 51 від 06.02.2009, № 479 від 28.12.2011, № 158 від 29.12.2021 )
2.3. До коштів, що інвестуються, уключаються:
акції та інші цінні папери з нефіксованим прибутком, що випущені установою та обліковуються за справедливою вартістю;
( Абзац другий пункту 2.3 глави 2 розділу VII в редакції Постанов Національного банку № 407 від 01.11.2005, № 121 від 30.11.2017 )
вкладення в асоційовані та дочірні установи.
( Абзац третій пункту 2.3 глави 2 розділу VII в редакції Постанови Національного банку № 81 від 28.02.2002 )( Пункт 2.4 глави 2 розділу VII виключено на підставі Постанови Національного банку № 479 від 28.12.2011 )
2.4. Нормативне значення нормативу Н11 не має перевищувати 15 відсотків.
Глава 3. Норматив загальної суми інвестування (Н12)
3.1. Норматив загальної суми інвестування встановлюється для обмеження ризиків, пов'язаних з прямою та/або опосередкованою участю банку у статутних капіталах юридичних осіб.
( Абзац перший пункту 3.1 глави 3 розділу VII в редакції Постанов Національного банку № 51 від 06.02.2009 )( Абзац другий пункту 3.1 глави 3 розділу VII виключено на підставі Постанови Національного банку № 479 від 28.12.2011 )( Пункт 3.1 глави 3 розділу VII в редакції Постанови Національного банку № 158 від 29.12.2021 )
3.2. Норматив загальної суми інвестування визначається як співвідношення суми коштів, що інвестуються на придбання акцій (паїв, часток) та інвестиційних сертифікатів будь-якої юридичної особи, до регулятивного капіталу банку.
( Пункт 3.2 глави 2 розділу VII із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 51 від 06.02.2009, № 479 від 28.12.2011, № 158 від 29.12.2021 )
3.3. До коштів, що інвестуються, включаються:
акції та інші цінні папери з нефіксованим прибутком, що випущені установою та обліковуються за справедливою вартістю;
( Абзац другий пункту 3.3 глави 3 розділу VII в редакції Постанов Національного банку № 407 від 01.11.2005, № 121 від 30.11.2017 )
вкладення в асоційовані та дочірні компанії.
( Пункт 3.4 глави 3 розділу VII виключено на підставі Постанови Національного банку № 479 від 28.12.2011 )
3.4. Нормативне значення нормативу Н12 не має перевищувати 60 відсотків.
( Розділ VIII виключено на підставі Постанови Національного банку № 107 від 28.02.2009 )
Розділ VIII. Спеціальні вимоги щодо діяльності банків
Глава 1. Встановлення спеціальних значень пруденційних нормативів
1.1. Національний банк здійснює регулювання діяльності спеціалізованих банків через пруденційні нормативи і встановлює спеціальні вимоги стосовно певного виду діяльності банків.
Банк набуває статусу спеціалізованого ощадного банку, якщо більше ніж 50 відсотків пасивів банку є вкладами фізичних осіб (незалежно від типу активів).
Банк набуває статусу спеціалізованого банку довірчого управління, якщо обсяг операцій за договорами довірчого управління становить 50 і більше відсотків сукупних активів банку.
( Абзац третій пункту 1.1 глави 1 розділу VIII із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 92 від 18.09.2017 )
Банк, що є управителем фонду фінансування будівництва (далі - ФФБ), має право зменшувати обсяг операцій за договорами довірчого управління на суму коштів, спрямованих на фінансування будівництва, за умови дотримання вимог, передбачених пунктом 3.1 глави 3 розділу VIII цієї Інструкції.
( Пункт 1.1 глави 1 розділу VIII доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 91 від 18.02.2016; із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 92 від 18.09.2017, № 77 від 18.06.2020 )( Пункт 1.1 глави 1 розділу VIII в редакції Постанови Національного банку № 479 від 28.12.2011 )
1.2. Спеціалізовані банки у зв’язку із концентрацією ризиків зобов’язані дотримуватися спеціальних значень пруденційних нормативів.
( Пункт 1.2 глави 1 розділу із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 228 від 06.08.2008; в редакції Постанови Національного банку № 479 від 28.12.2011 )
1.3. Для спеціалізованих ощадних банків установлюються спеціальні значення таких пруденційних нормативів:
( Абзац другий пункту 1.3 глави 1 розділу VIII виключено на підставі Постанови Національного банку № 102 від 01.08.2019 )
нормативу максимального розміру кредитного ризику на одного контрагента (Н7) у розмірі - не більше ніж 20 відсотків;
нормативу максимального розміру кредитного ризику за операціями з пов'язаними з банком особами (Н9) - не більше ніж 20 відсотків.
( Пункт 1.3 глави 1 розділу із змінами, внесеними згідно з Постановами НБУ № 443 від 15.09.2004, № 407 від 01.11.2005; в редакції Постанови Національного банку № 9 від 13.02.2017 )
1.4. Для спеціалізованих банків довірчого управління установлюються спеціальні значення таких пруденційних нормативів:
нормативу достатності регулятивного капіталу (НРК ) - не менше ніж 20 відсотків;
( Абзац другий пункту 1.4 глави 1 розділу VIII із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 486 від 22.11.2012, № 65 від 07.06.2024 )( Абзац третій пункту 1.4 глави 1 розділу VIII виключено на підставі Постанови Національного банку № 862 від 25.12.2014 )( Абзац третій пункту 1.4 глави 1 розділу VIII виключено на підставі Постанови Національного банку № 102 від 01.08.2019 )
нормативу максимального розміру кредитного ризику на одного контрагента (Н7) - не більше ніж 15 відсотків;
нормативу максимального розміру кредитного ризику за операціями з пов'язаними з банком особами (Н9) - не більше ніж 20 відсотків.
( Абзац пункту 1.4 глави 1 розділу VIII в редакції Постанови Національного банку № 312 від 12.05.2015 )( Пункт 1.4 глави 1 розділу VIII в редакції Постанови Національного банку № 479 від 28.12.2011 )
1.5. Нормативні значення інших пруденційних нормативів для спеціалізованих банків установлюються такі самі, як для універсальних банків.
( Пункт 1.5 глави 1 розділу VIII в редакції Постанови Національного банку № 479 від 28.12.2011 )
1.6. Національний банк залежно від виду спеціалізації банку, рівня його капіталу може висувати до нього додаткові вимоги з метою забезпечення фінансової стійкості цього банку.
( Пункт 1.6 глави 1 розділу VIII в редакції Постанови Національного банку № 479 від 28.12.2011 )( Пункт 1.7 глави 1 розділу виключено на підставі Постанови Національного банку № 430 від 16.11.2005 )
1.7. До зобов’язань банку за вкладами фізичних осіб належать:
поточні рахунки фізичних осіб;
кошти в розрахунках фізичних осіб;
кошти фізичних осіб для розрахунків платіжними картками;
нараховані витрати за коштами до запитання фізичних осіб;
короткострокові депозити фізичних осіб;
довгострокові депозити фізичних осіб;
нараховані витрати за строковими коштами фізичних осіб;
ощадні (депозитні) сертифікати, емітовані банком, що придбані фізичними особами;
( Абзац дев'ятий пункту 1.7 глави 1 розділу VIII із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 486 від 22.11.2012 )
нараховані витрати за ощадними (депозитними) сертифікатами, емітованими банком, що придбані фізичними особами.
( Абзац десятий пункту 1.7 глави 1 розділу VIII із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 486 від 22.11.2012 )( Пункт 1.7 глави 1 розділу VIII в редакції Постанови Національного банку № 479 від 28.12.2011 )
1.8. Розмір залучення вкладів фізичних осіб спеціалізованими банками (крім спеціалізованих ощадних банків) не може становити більше ніж 5 відсотків регулятивного капіталу банку.
( Пункт 1.8 глави 1 розділу VIII в редакції Постанови Національного банку № 479 від 28.12.2011; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 65 від 07.06.2024 )
1.9. Максимальний розмір залучення вкладів фізичних осіб для всіх новостворених банків має становити:
протягом першого року діяльності - співвідношення вкладів фізичних осіб до регулятивного капіталу має бути не більше ніж 50 відсотків;
протягом другого року діяльності - співвідношення вкладів фізичних осіб до регулятивного капіталу має бути не більше ніж 100 відсотків.
Надалі, якщо банк має високий і стабільний рівень надходжень, що забезпечує його прибуткову діяльність, основні показники фінансової діяльності банку відповідають нормативним вимогам або перевищують їх, то він може залучати вклади фізичних осіб без цих обмежень.
( Пункт глави 1 розділу із змінами, внесеними згідно з Постановою НБУ № 443 від 15.09.2004; в редакції Постанови Національного банку № 479 від 28.12.2011 )
1.10. Недотримання банками встановлених спеціальних значень пруденційних нормативів є підставою для вжиття Національним банком відповідних заходів впливу згідно з Законом України "Про банки і банківську діяльність" та нормативно-правовими актами Національного банку з питань застосування до банків заходів впливу за порушення вимог банківського законодавства.
1.11. Банк, який не дотримується встановлених спеціальних значень нормативів кредитного ризику у зв’язку з набуттям статусу спеціалізованого, зобов’язаний протягом місяця подати до Національного банку план заходів щодо приведення спеціальних значень нормативів кредитного ризику у відповідність до нормативних вимог із зазначенням строків виконання заходів, що не перевищують 120 календарних днів із дня набуття банком статусу спеціалізованого, та обґрунтуванням досягнення планових показників у визначені строки. Банк зобов’язаний забезпечити виконання такого плану заходів у встановлені строки. Неподання або невиконання банком цього плану заходів є підставою для застосування Національним банком до банку адекватних заходів впливу.
( Главу 1 розділу VIII доповнено новим пунктом згідно з Постановою Національного банку № 683 від 08.10.2015; в редакції Постанови Національного банку № 49 від 25.04.2024 )
Глава 2. Порядок дотримання спеціальних значень пруденційних нормативів, установлених для спеціалізованих ощадних банків
2.1. Банк набуває статусу спеціалізованого ощадного банку та зобов’язаний з наступного робочого дня дотримуватися пруденційних нормативів у значеннях, що встановлені для спеціалізованих ощадних банків з урахуванням вимог цієї глави, якщо більше ніж 50 відсотків пасивів банку є вкладами фізичних осіб (незалежно від типу активів).
( Пункт 2.1 глави 2 розділу VIII в редакції Постанови Національного банку № 479 від 28.12.2011 )
2.2. Банки зобов’язані постійно за кожний день, за який відповідно до нормативно-правового акта Національного банку, який регламентує правила організації статистичної звітності, що подається банками до Національного банку, має подаватися файл із показниками статистичної звітності 01X "Дані про залишки на рахунках" (далі - файл 01X), визначати співвідношення середньоарифметичних залишків за вкладами фізичних осіб до середньоарифметичних залишків пасивів банку (далі - співвідношення) за останні 30 календарних днів поспіль згідно з даними щоденного балансу банку без урахування розрахунків між відокремленими підрозділами банку.
( Пункт 2.2 глави 2 розділу із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 407 від 01.11.2005; в редакції Постанови Національного банку № 479 від 28.12.2011; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 37 від 29.03.2023 )( Пункт 2.3 глави 2 розділу VIII виключено на підставі Постанови Національного банку № 479 від 28.12.2011 )
2.3. Визначення співвідношення та контроль за дотриманням пруденційних нормативів банками здійснюються таким чином:
а) структурний підрозділ Національного банку, що здійснює нагляд за діяльністю банку щоденно контролює значення визначеного вище співвідношення.
( Абзац перший підпункту "а" пункту 2.3 глави 2 розділу VIII із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 486 від 22.11.2012 )
Якщо на певну дату (за останні 30 календарних днів поспіль) співвідношення за розрахунками банку досягне 45 відсотків і більше, то банк має надіслати до структурного підрозділу Національного банку, що здійснює нагляд за діяльністю банку обґрунтовані пояснення щодо причин, унаслідок яких утворилося таке співвідношення, та про намір набути статус спеціалізованого ощадного банку;
( Абзац другий підпункту "а" пункту 2.3 глави 2 розділу VIII із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 479 від 28.12.2011, № 486 від 22.11.2012 )
б) якщо на певну дату (за останні 30 календарних днів поспіль) співвідношення за розрахунками банку становитиме більше ніж 50 відсотків пасивів, то банк з наступного робочого дня має дотримуватися протягом 180 календарних днів значень пруденційних нормативів, що встановлені для спеціалізованих ощадних банків відповідно до пункту 1.3 глави 1 цього розділу.
( Підпункт "б" пункту 2.3 глави 2 розділу VIII із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 486 від 22.11.2012 )( Абзац другий підпункту "б" пункту 2.3 глави 2 розділу VIII виключено на підставі Постанови Національного банку № 479 від 28.12.2011 )( Абзац третій підпункту "б" пункту 2.3 глави 2 розділу VIII виключено на підставі Постанови Національного банку № 479 від 28.12.2011 )( Абзац четвертий підпункту "б" пункту 2.3 глави 2 розділу VIII виключено на підставі Постанови Національного банку № 479 від 28.12.2011 )( Абзац п'ятий підпункту "б" пункту 2.3 глави 2 розділу VIII виключено на підставі Постанови Національного банку № 479 від 28.12.2011 )
в) якщо через 180 календарних днів з дня застосування пруденційних нормативів у значеннях, що встановлені для спеціалізованих ощадних банків, співвідношення за цей період становитиме 50 і менше відсотків, то банк, починаючи з наступного робочого дня, має дотримуватися пруденційних нормативів у значеннях, що встановлені для універсальних банків.
Якщо за 180 календарних днів з дня застосування пруденційних нормативів у значеннях, що встановлені для спеціалізованих ощадних банків, співвідношення за цей період становитиме більше ніж 50 відсотків, то банк має дотримуватися протягом наступних 360 днів значень пруденційних нормативів, що встановлені для спеціалізованих ощадних банків відповідно до пункту 1.3 глави 1 цього розділу;
г) якщо через 360 днів з дня застосування пруденційних нормативів у значеннях, що встановлені для спеціалізованих ощадних банків, співвідношення, визначене за останні 180 календарних днів, становитиме 50 відсотків і менше, то банк з наступного робочого дня має дотримуватися пруденційних нормативів у значеннях, що встановлені для універсальних банків.
Якщо через 360 днів з дня застосування пруденційних нормативів у значеннях, що встановлені для спеціалізованих ощадних банків, співвідношення, визначене за останні 180 календарних днів, становитиме більше 50 відсотків, то банк має дотримуватися пруденційних нормативів у значеннях, що встановлені для спеціалізованих ощадних банків протягом наступних 360 днів.
( Пункт 2.4 глави 2 розділу VIII виключено на підставі Постанови Національного банку № 683 від 08.10.2015 )( Розділ доповнено главою 2 згідно з Постановою НБУ № 443 від 15.09.2004 )
Глава 3. Порядок дотримання спеціальних значень пруденційних нормативів, установлених для спеціалізованих банків довірчого управління
( У тексті глави 3 розділу VIII цифри "100" замінено цифрами "50" згідно з Постановою Національного банку № 92 від 18.09.2017 )
3.1. Банки зобов’язані постійно за кожний день, за який відповідно до нормативно-правового акта Національного банку, який регламентує правила організації статистичної звітності, що подається банками до Національного банку, має подаватися файл 01X, визначати співвідношення середньоарифметичних залишків за операціями довірчого управління до середньоарифметичних залишків сукупних активів банку (далі - співвідношення) за останні 30 календарних днів поспіль згідно з даними щоденного балансу банку.
( Абзац перший пункту 3.1 глави 3 розділу VIII із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 37 від 29.03.2023 )
Банк зобов’язаний з наступного робочого дня дотримуватися в порядку, визначеному цією главою, спеціальних значень пруденційних нормативів, установлених для спеціалізованих банків довірчого управління, якщо визначене співвідношення досягне 50 і більше відсотків сукупних активів банку.
До операцій довірчого управління належать операції, що обліковуються за позабалансовими рахунками групи 978 "Активні рахунки довірчого управління".
Банк, що є управителем ФФБ, має право зменшувати обсяг операцій за договорами довірчого управління на суму коштів, спрямованих на фінансування будівництва, за умови наявності документального підтвердження здійснення ним контролю за:
( Пункт 3.1 глави 3 розділу VIII доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 91 від 18.02.2016 )
цільовим використанням забудовником спрямованих на будівництво коштів та вартістю будівництва;
( Пункт 3.1 глави 3 розділу VIII доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 91 від 18.02.2016 )
дотриманням строків будівництва;
( Пункт 3.1 глави 3 розділу VIII доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 91 від 18.02.2016 )
дотриманням технічних характеристик об'єктів будівництва та/або об'єктів інвестування;
( Пункт 3.1 глави 3 розділу VIII доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 91 від 18.02.2016 )
передаванням забудовником збудованих об'єктів інвестування довірителям за актами про приймання-передавання;
( Пункт 3.1 глави 3 розділу VIII доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 91 від 18.02.2016 )
своєчасним наданням забудовником банку, що є управителем ФФБ, звітності за об'єктом будівництва.
( Пункт 3.1 глави 3 розділу VIII доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 91 від 18.02.2016 )
Сума коштів, спрямованих на фінансування будівництва, має бути підтверджена документами, які оформлені згідно із законодавством України, містять відомості про господарські операції та підтверджують їх здійснення.
( Пункт 3.1 глави 3 розділу VIII доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 91 від 18.02.2016 )
Банк, що є управителем ФФБ, не має права зменшувати обсяг операцій за договорами довірчого управління одного ФФБ на суму коштів, спрямованих на фінансування об'єктів іншого ФФБ.
( Пункт 3.1 глави 3 розділу VIII доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 91 від 18.02.2016 )
Банк, що є управителем ФФБ, не має права зменшувати обсяг операцій за договорами довірчого управління на суму коштів, спрямованих на фінансування будівництва, у разі:
( Пункт 3.1 глави 3 розділу VIII доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 91 від 18.02.2016 )
відкриття фінансування будівництва без наявності визначеного законодавством України переліку документів;
( Пункт 3.1 глави 3 розділу VIII доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 91 від 18.02.2016 )
установлення обов'язкових для довірителів ФФБ умов, з якими вони не мали змоги ознайомитися перед укладенням договору про участь у ФФБ, за винятком норм, установлених законодавством України;
( Пункт 3.1 глави 3 розділу VIII доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 91 від 18.02.2016 )
висування вимог до довірителя щодо надання додаткових коштів за закріплені за ним вимірні одиниці об'єкта інвестування;
( Пункт 3.1 глави 3 розділу VIII доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 91 від 18.02.2016 )
розірвання банком, що є управителем ФФБ, в односторонньому порядку договору про участь у ФФБ, крім випадків невиконання довірителем своїх зобов'язань, передбачених договором про участь у ФФБ;
( Пункт 3.1 глави 3 розділу VIII доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 91 від 18.02.2016 )
закріплення одного об'єкта інвестування одночасно за більше ніж одним довірителем та укладення з цими довірителями різних договорів про участь у ФФБ;
( Пункт 3.1 глави 3 розділу VIII доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 91 від 18.02.2016 )
нецільового використання забудовником коштів, спрямованих на фінансування будівництва;
( Пункт 3.1 глави 3 розділу VIII доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 91 від 18.02.2016 )
збільшення строків будівництва понад 90 днів;
( Пункт 3.1 глави 3 розділу VIII доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 91 від 18.02.2016 )
несанкціонованого відчуження або обтяження забудовником будь-яким способом об'єктів інвестування, майнові права на які передані банку, що є управителем ФФБ;
( Пункт 3.1 глави 3 розділу VIII доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 91 від 18.02.2016 )
суттєвого погіршення споживчих властивостей об'єкта будівництва та/або об'єктів інвестування порівняно з початковими, узгодженими під час укладення договору між банком, що є управителем ФФБ, та забудовником.
( Пункт 3.1 глави 3 розділу VIII доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 91 від 18.02.2016 )
3.2. Визначення співвідношення та контроль за дотриманням пруденційних нормативів банками здійснюється таким чином:
а) якщо на певну дату (за останні 30 календарних днів поспіль) співвідношення за розрахунками банку становитиме 50 і більше відсотків сукупних активів банку, то банк з наступного робочого дня має дотримуватися протягом 180 календарних днів значень пруденційних нормативів, що встановлені для спеціалізованих банків довірчого управління відповідно до пункту 1.4 глави 1 цього розділу;
( Підпункт "а" пункту 3.2 глави 3 розділу VIII із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 486 від 22.11.2012 )
б) якщо через 180 календарних днів із дня застосування пруденційних нормативів у значеннях, що встановлені для спеціалізованих банків довірчого управління, співвідношення за цей період становитиме менше 50 відсотків сукупних активів банку, то банк, починаючи з наступного робочого дня, має дотримуватися пруденційних нормативів у значеннях, що встановлені для універсальних банків.
Якщо за 180 календарних днів з дня застосування пруденційних нормативів у значеннях, що встановлені для спеціалізованих банків довірчого управління, співвідношення за цей період становитиме 50 і більше відсотків сукупних активів банку, то банк має дотримуватися протягом наступних 360 днів значень пруденційних нормативів, що встановлені для спеціалізованих банків довірчого управління відповідно до пункту 1.4 глави 1 цього розділу;
в) якщо через 360 днів з дня застосування пруденційних нормативів у значеннях, що встановлені для спеціалізованих банків довірчого управління, співвідношення, визначене за останні 180 календарних днів, становитиме менше 50 відсотків сукупних активів банку, то банк з наступного робочого дня має дотримуватися пруденційних нормативів у значеннях, що встановлені для універсальних банків.
Якщо через 360 днів з дня застосування пруденційних нормативів у значеннях, що встановлені для спеціалізованих банків довірчого управління, співвідношення, визначене за останні 180 календарних днів, становитиме 50 і більше відсотків сукупних активів банку, то банк має дотримуватися протягом наступних 360 днів значень пруденційних нормативів, що встановлені для спеціалізованих банків довірчого управління відповідно до пункту 1.4 глави 1 цього розділу;
г) структурний підрозділ Національного банку, що здійснює нагляд за діяльністю банку щоденно контролює значення визначеного вище співвідношення.
( Підпункт "г" пункту 3.2 глави 3 розділу VIII із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 486 від 22.11.2012 )( Пункт 3.3 глави 3 розділу VIII виключено на підставі Постанови Національного банку № 683 від 08.10.2015 )( Розділ VIII доповнено новою главою згідно з Постановою Національного банку № 479 від 28.12.2011 )
Глава 4. Особливості нагляду за діяльністю банку, що втратив статус перехідного банку
4.1. До банку, що втратив статус перехідного банку з підстав, визначених частиною сімнадцятою статті 42 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", не застосовуються заходи впливу протягом шести місяців із дня втрати ним такого статусу за:
( Абзац перший пункту 4.1 глави 4 розділу VIII із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 65 від 07.06.2024 )
порушення пруденційних нормативів кредитного ризику та інвестування, лімітів відкритої валютної позиції, які пов'язані з активами і зобов'язаннями, отриманими від Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;
( Абзац третій пункту 4.1 глави 4 розділу VIII виключено на підставі Постанови Національного банку № 9 від 13.02.2017 )
наявність у банку збитків, які спричинені формуванням резервів для відшкодування можливих втрат та/або уцінкою фінансових активів, що оцінюються за справедливою вартістю з визнанням переоцінки через прибутки/збитки, пов'язаних з активами, отриманими від Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;
( Абзац третій пункту 4.1 глави 4 розділу VIII в редакції Постанови Національного банку № 9 від 13.02.2017; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 121 від 30.11.2017 )
порушення порядку формування та зберігання обов'язкових резервів за зобов'язаннями, що були отримані від Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
4.2. Банк зобов'язаний розробити План заходів щодо забезпечення відповідності своєї діяльності вимогам законодавства України та нормативно-правових актів Національного банку (далі - План заходів).
План заходів затверджується радою банку.
Строк виконання розробленого Плану заходів не має перевищувати шість місяців із дня втрати банком статусу перехідного.
4.3. Банк зобов'язаний подати План заходів структурному підрозділу Національного банку, що здійснює нагляд за діяльністю банку протягом 10 робочих днів із дня втрати ним статусу перехідного.
4.4. Національний банк у разі наявності зауважень або доповнень до поданого банком Плану заходів, надсилає лист банку за підписом уповноваженої посадової особи Національного банку з обґрунтованими зауваженнями.
Банк зобов'язаний протягом 10 робочих днів із дня отримання листа Національного банку подати доопрацьований План заходів.
( Розділ VIII доповнено новою главою згідно з Постановою Національного банку № 723 від 17.11.2014 )( Главу 5 розділу VIII виключено на підставі Постанови Національного банку № 77 від 18.06.2020 )
Розділ IX. Контроль за дотриманням банками пруденційних нормативів та комбінованого буфера капіталу
( Назва розділу ІХ із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 250 від 20.06.2012, № 131 від 03.12.2021 )
Глава 1. Контроль за дотриманням банками пруденційних нормативів та комбінованого буфера капіталу
( Заголовок глави 1 розділу ІХ в редакції Постанови Національного банку № 131 від 03.12.2021 )
1.1. Контроль за дотриманням банками встановлених пруденційних нормативів та комбінованого буфера капіталу здійснюється структурним підрозділом Національного банку, що здійснює нагляд за діяльністю банку на постійній основі.
( Пункт 1.1 глави 1 розділу IX із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 392 від 19.06.2015, № 131 від 03.12.2021 )
1.2. Розрахунок пруденційних нормативів та комбінованого буфера капіталу банки проводять на підставі щоденних балансів і додаткових даних.
( Абзац перший пункту 1.2 глави 1 розділу ІХ із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 479 від 28.12.2011, № 131 від 03.12.2021, № 65 від 07.06.2024 )
При цьому звітними є дані про дотримання пруденційних нормативів, що розраховані:
а) за щоденними розрахунками:
нормативи мінімального розміру регулятивного капіталу банку (Н1), достатності регулятивного капіталу (НРК ), достатності капіталу 1 рівня (НК1 ), достатності основного капіталу 1 рівня (НОК1 ), максимального розміру кредитного ризику на одного контрагента (Н7), великих кредитних ризиків (Н8), максимального розміру кредитного ризику за операціями з пов’язаними з банком особами (Н9) та комбінований буфер капіталу;;
( Абзац другий підпункту "а" пункту 1.2 глави 1 розділу IX із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 541 від 10.09.2009, № 312 від 12.05.2015; в редакції Постанови Національного банку № 65 від 07.06.2024 )( Підпункт "а" пункту 1.2 глави 1 розділу IX із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 102 від 01.08.2019 )
б) за формулою середньозваженої величини (за місяць):
нормативи інвестування в цінні папери окремо за кожною установою (Н11), загальної суми інвестування (Н12);
( Абзац другий підпункту "б" пункту 1.2 глави 1 розділу ІХ із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 228 від 06.08.2008, № 107 від 28.02.2009, № 541 від 10.09.2009, № 479 від 28.12.2011, № 862 від 25.12.2014, № 131 від 03.12.2021 )
в) станом на дати, які є звітними для файлів із показниками статистичної звітності з декадною періодичністю відповідно до нормативно-правового акта Національного банку, який регламентує правила організації статистичної звітності, що подається банками до Національного банку:
( Абзац перший підпункту "в" пункту 1.2 глави 1 розділу ІХ в редакції Постанови Національного банку № 37 від 29.03.2023 )
коефіцієнт чистого стабільного фінансування (NSFR);
( Абзац другий підпункту "в" пункту 1.2 глави 1 розділу ІХ в редакції Постанови Національного банку № 312 від 12.05.2015; із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 166 від 22.12.2020, № 131 від 03.12.2021, № 59 від 23.03.2022; в редакції Постанови Національного банку № 65 від 07.06.2024 )( Підпункт "в" пункту 1.2 глави 1 розділу IX із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 102 від 01.08.2019 )
г) за щоденними розрахунками коефіцієнта покриття ліквідністю за всіма валютами (LCRBB ) та коефіцієнта покриття ліквідністю за іноземними валютами (LCRIB ), які розраховуються за формулою середньоарифметичної величини, виходячи зі значень LCRBB /LCRIB за останні 30 календарних днів.
( Підпункт "г" пункту 1.2 глави 1 розділу IX із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 2 від 05.01.2024 )( Пункт 1.2 глави 1 розділу IX доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 114 від 30.10.2018 )
1.3. Недотримання банком пруденційних нормативів та/або комбінованого буфера капіталу є підставою для розгляду Національним банком питання щодо застосування заходу впливу згідно зі статтею 73 Закону України "Про банки і банківську діяльність" та нормативно-правовими актами Національного банку з питань застосування заходів впливу.
( Пункт 1.3 глави 1 розділу IX в редакції Постанови Національного банку № 131 від 03.12.2021 )
1.4. Національний банк відповідно до цієї Інструкції розробляє методику розрахунку пруденційних нормативів регулювання діяльності банків.
( Пункт 1.4 глави 1 розділу ІХ в редакції Постанови Національного банку № 33 від 30.03.2018 )( Глава 1 розділу в редакції Постанови Національного банку № 151 від 16.04.2003 )( Главу 2 розділу IX виключено на підставі Постанови Національного банку № 254 від 20.06.2012 )
Глава 2. Вимоги до діяльності філії іноземного банку
2.1. Філія іноземного банку має виконувати такі пруденційні нормативи:
( Абзац перший пункту 2.1 глави 2 розділу ІХ в редакції Постанови Національного банку № 65 від 07.06.2024 )
достатності регулятивного капіталу (НРК );
( Абзац другий пункту 2.1 глави 2 розділу ІХ в редакції Постанови Національного банку № 65 від 07.06.2024 )
достатності капіталу 1 рівня (НК1 );
( Абзац третій пункту 2.1 глави 2 розділу ІХ в редакції Постанови Національного банку № 65 від 07.06.2024 )
достатності основного капіталу 1 рівня (НОК1 );
( Абзац четвертий пункту 2.1 глави 2 розділу ІХ в редакції Постанови Національного банку № 65 від 07.06.2024з )( Абзац третій пункту 2.1 глави 2 розділу IX виключено на підставі Постанови Національного банку № 862 від 25.12.2014 )( Абзац четвертий пункту 2.1 глави 2 розділу IX виключено на підставі Постанови Національного банку № 862 від 25.12.2014 )
ліквідності;
кредитного ризику;
інвестування.
2.2. Розрахунок пруденційних нормативів і дотримання їх значення здійснюється з урахуванням порядку, установленого цією Інструкцією.
Під час розрахунку пруденційних нормативів розмір приписного капіталу прирівнюється до розміру статутного капіталу банків України.
( Розділ IX доповнено главою згідно з Постановою Національного банку № 270 від 06.05.2009 )
Глава 3. Механізм розрахунку пруденційних нормативів банку
3.1. Розрахунок середньоарифметичної величини здійснюється за такою формулою
3.2. Розрахунок середньолінійного відхилення здійснюється за такою формулою:
де Xi - фактичне значення пруденційного нормативу за i-й день, за який відповідно до нормативно-правового акта Національного банку, який регламентує правила організації статистичної звітності, що подається банками до Національного банку, має подаватися файл 01X;
Xi - Xs - абсолютне значення відхилення за i-й день, за який відповідно до нормативно-правового акта Національного банку, який регламентує правила організації статистичної звітності, що подається банками до Національного банку, має подаватися файл 01X;
n - кількість днів у місяці, за які відповідно до нормативно-правового акта Національного банку, який регламентує правила організації статистичної звітності, що подається банками до Національного банку, має подаватися файл 01X.
( Пункт 3.2 глави 3 розділу IX в редакції Постанови Національного банку № 37 від 29.03.2023 )
3.3. Перерахування середньозваженої Xd здійснюється за такою формулою
При розрахунку Xd складова Ai розраховується за такими варіантами для нормативів Н11, Н12:
( Абзац третій пункту 3.3 глави 3 розділу IX із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 862 від 25.12.2014 )( Підпункт "а" пункту 3.3 глави 3 розділу IX виключено на підставі Постанови Національного банку № 862 від 25.12.2014 )
б)
( Абзац перший підпункту "б" пункту 3.3 глави 3 розділу IX виключено на підставі Постанови Національного банку № 862 від 25.12.2014 )
Ai = Xi, якщо Xi >= (Xs - Ds),
Аi = Xs - Ds, якщо Xi < (Xs - Ds).
( Абзац четвертий підпункту "б" пункту глави розділу IX виключено на підставі Постанови Національного банку № 107 від 28.02.2009 )
3.4. Банк здійснює розрахунок середньоарифметичної величини коефіцієнта покриття ліквідністю за всіма валютами (LCRBB ) та коефіцієнта покриття ліквідністю за іноземними валютами (LCRIB ) за такою формулою:
де Xi - значення коефіцієнта покриття ліквідністю за всіма валютами (LCRBB ) або коефіцієнта покриття ліквідністю за іноземними валютами (LCRIB ), розраховане згідно з главою 2 розділу V цієї Інструкції у i-й день, за який відповідно до нормативно-правового акта Національного банку, який регламентує правила організації статистичної звітності, що подається банками до Національного банку, має подаватися файл 01Х;
n - кількість днів, за які відповідно до нормативно-правового акта Національного банку, який регламентує правила організації статистичної звітності, що подається банками до Національного банку, має подаватися файл 01Х, за останніх 30 календарних днів.
( Главу 3 розділу IX доповнено новим пунктом згідно з Постановою Національного банку № 114 від 30.10.2018; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 37 від 29.03.2023; в редакції Постанови Національного банку № 2 від 05.01.2024 )( Глава розділу із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 39 від 28.01.2002, в редакції Постанови Національного банку № 151 від 16.04.2003 )
Глава 4. Звітність банків
4.1. Файли з показниками статистичної звітності банків поділяються на щоденні, декадні, місячні, квартальні та річні.
( Пункт 4.1 глави 4 розділу ІХ із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 139 від 18.12.2018 )( Пункт глави розділу ІХ виключено на підставі Постанови Національного банку № 479 від 28.12.2011 )( Пункт глави розділу ІХ виключено на підставі Постанови Національного банку № 479 від 28.12.2011 )( Пункт глави розділу ІХ виключено на підставі Постанови Національного банку № 479 від 28.12.2011 )( Пункт глави розділу ІХ виключено на підставі Постанови Національного банку № 479 від 28.12.2011 )( Пункт глави розділу ІХ виключено на підставі Постанови Національного банку № 479 від 28.12.2011 )
4.2. Вимоги щодо порядку складання та подання файлів з показниками статистичної звітності і додаткових даних, що використовуються для розрахунку пруденційних нормативів, установлюються відповідним нормативно-правовим актом Національного банку, який регламентує правила організації статистичної звітності, що подається банками до Національного банку України.
( Абзац перший пункту глави розділу ІХ із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 479 від 28.12.2011, № 723 від 17.11.2014; в редакції Постанови Національного банку № 139 від 18.12.2018 )( Абзац другий пункту 4.1 глави 4 розділу IX виключено на підставі Постанови Національного банку № 139 від 18.12.2018 )( Абзац третій пункту 4.1 глави 4 розділу IX виключено на підставі Постанови Національного банку № 139 від 18.12.2018 )( Абзац четвертий пункту 4.1 глави 4 розділу IX виключено на підставі Постанови Національного банку № 139 від 18.12.2018 )( Абзац п'ятий пункту 4.1 глави 4 розділу IX виключено на підставі Постанови Національного банку № 139 від 18.12.2018 )( Абзац шостий пункту 4.1 глави 4 розділу IX виключено на підставі Постанови Національного банку № 139 від 18.12.2018 )( Пункт глави розділу в редакції Постанови Національного банку № 494 від 20.10.2004 )( Пункт глави розділу IX виключено на підставі Постанови Національного банку № 250 від 20.06.2012 )
4.3. Складання висновків щодо діяльності кожного банку за результатами аналізу його фінансового стану здійснюється за формою та в строки, що встановлюються розпорядчим актом Національного банку.
( Пункт глави розділу в редакції Постанов Національного банку № 346 від 28.09.2005, № 476 від 30.12.2008, № 273 від 09.06.2010; із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 250 від 20.06.2012, № 33 від 30.03.2018 )( Пункт глави розділу IX виключено на підставі Постанови Національного банку № 273 від 09.06.2010 )( Глава розділу в редакції Постанови Національного банку № 151 від 16.04.2003 )
Розділ X. Вимоги щодо діяльності системно важливих банків
1. Системно важливий банк здійснює свою діяльність відповідно до вимог законодавства України, нормативно-правових актів Національного банку та цієї Інструкції.
2. Системно важливий банк зобов'язаний дотримуватися спеціального значення нормативу максимального розміру кредитного ризику на одного контрагента (Н7) - не більше ніж 20 відсотків.
Спеціальне значення нормативу максимального розміру кредитного ризику на одного контрагента (Н7) не поширюється на активні операції, що здійснені банком за договорами, що укладені до дня набуття ним статусу системно важливого, у разі дотримання значення нормативу максимального розміру кредитного ризику на одного контрагента (Н7) - не більше ніж 25 відсотків та за умови, що після дня набуття банком статусу системно важливого до таких договорів не вносилися зміни щодо:
1) збільшення суми та/або строку користування активом, крім змін, внесених у рамках процедури фінансової реструктуризації (комплекс заходів із реструктуризації заборгованості боржника під час процедури добровільної фінансової реструктуризації або процедури досудової санації, що здійснюються на умовах та в порядку, установлених законодавством України та/або міжнародною практикою). Продовження строку дії окремого траншу в рамках відкритої банком боржнику кредитної лінії не є внесенням змін до умов договору щодо збільшення строку користування активом;
2) зміни умови зобов'язання з кредитування з відкличної на безвідкличну.
Вимоги абзаців другого - четвертого пункту 2 розділу X цієї Інструкції не поширюються на активні операції, здійснені з дня, наступного за днем набуття банком статусу системно важливого, на виконання відкличних зобов'язань з кредитування за договорами, за якими визначено безумовне право банку в односторонньому порядку відмовитися від подальшого виконання взятих на себе зобов'язань.
Системно важливий банк, що набув статусу спеціалізованого банку, дотримується значень нормативів, установлених для спеціалізованих банків.
( Пункт 2 розділу X в редакції Постанови Національного банку № 157 від 24.12.2019 )
3. Системно важливий банк формує буфер системної важливості в межах 1-2% від сукупної експозиції під ризиком.
( Абзац перший пункту 3 розділу X із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 131 від 03.12.2021, № 65 від 07.06.2024 )
Розмір буфера системної важливості для банку, визначеного системно важливим під час першого етапу, визначається залежно від значення показника системної важливості банку, розрахованого відповідно до нормативно-правового акта Національного банку з питань визначення системно важливих банків:

з/п
Категорія системно важливого банку Значення показника системної важливості банку, визначеного під час першого етапу, базисні пункти Розмір буфера системної важливості, % від сукупної експозиції під ризиком
1 2 3 4
1 1 категорія Менше 500 1,0
2 2 категорія Дорівнює або більше 500, але менше 1 500 1,5
3 3 категорія Дорівнює або більше 1 500 2,0
( Таблиця абзацу другого пункту 3 розділу X із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 131 від 03.12.2021, № 65 від 07.06.2024 )
Банк, визначений системно важливим під час другого етапу, формує буфер системної важливості у розмірі 1 % від сукупної експозиції під ризиком.
( Абзац третій пункту 3 розділу X із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 131 від 03.12.2021, № 65 від 07.06.2024 )( Абзац четвертий пункту 3 розділу X виключено на підставі Постанови Національного банку № 131 від 03.12.2021 )( Пункт 3 розділу X доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 37 від 24.03.2020 )( Пункт 3 розділу X в редакції Постанови Національного банку № 79 від 19.06.2019 )
4. Банк після набуття статусу системно важливого банку зобов'язаний:
1) з 01 січня наступного фінансового року дотримуватися спеціальних значень пруденційних нормативів;
2) після спливу шести місяців із дня оприлюднення рішення Національного банку про запровадження буфера системної важливості дотримуватися вимог щодо формування буфера системної важливості.
( Пункт 4 розділу X із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 79 від 19.06.2019, в редакції Постанови Національного банку № 37 від 24.03.2020 )
5. Банк після втрати статусу системно важливого банку має дотримуватися вимог, установлених цим розділом, протягом 12 місяців із дня втрати такого статусу.
6. Системно важливий банк розробляє план відновлення діяльності банку відповідно до вимог нормативно-правового акта Національного банку з питань розроблення планів відновлення діяльності банків.
( Пункт 6 розділу X в редакції Постанови Національного банку № 79 від 19.06.2019 )
7. Системно важливий банк протягом двох тижнів із дня проведення загальних зборів акціонерів надає Національному банку інформацію про розглянуті на зборах питання та прийняті щодо них рішення.
8. Рада системно важливого банку зобов'язана повідомити Національний банк про конфлікт інтересів щодо керівників банку протягом трьох робочих днів із дня його виявлення.
9. Системно важливий банк зобов'язаний повідомити Національний банк протягом трьох робочих днів із дня отримання повідомлення про відкриття провадження в судових справах, винесення рішень за якими може мати значний негативний вплив на репутацію банку та/або призвести до втрати активів у розмірі більше ніж один відсоток.
( Інструкцію доповнено новим розділом згідно з Постановою Національного банку № 312 від 12.05.2015 - абзаци перший-дев'ятий, дванадцятий, тринадцятий, п'ятнадцятий-сімнадцятий набирають чинності з 01 січня 2019 року; абзаци десятий, одинадцятий набирають чинності з 01 січня 2020 року )

Начальник
управління методології
Генерального департаменту
банківського нагляду




К.Е. Раєвський
( Додаток до Інструкції про порядок регулювання діяльності банків в Україні виключено на підставі Постанови Національного банку № 723 від 17.11.2014 )( Додаток 1 виключено на підставі Постанови Національного банку № 65 від 07.06.2024 )( Додаток 2 виключено на підставі Постанови Національного банку № 65 від 07.06.2024 )