• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні

Міністерство юстиції України  | Наказ, Список, Висновок, Повідомлення, Заява, Форма типового документа, Правила від 18.10.2000 № 52/5
Редакції
Реквізити
  • Видавник: Міністерство юстиції України
  • Тип: Наказ, Список, Висновок, Повідомлення, Заява, Форма типового документа, Правила
  • Дата: 18.10.2000
  • Номер: 52/5
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство юстиції України
  • Тип: Наказ, Список, Висновок, Повідомлення, Заява, Форма типового документа, Правила
  • Дата: 18.10.2000
  • Номер: 52/5
  • Статус: Документ діє
Редакції
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 52/5 від 18.10.2000


Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
18 жовтня 2000 р.
за N 719/4940
Про затвердження Правил реєстрації актів громадянського стану в Україні
1. Затвердити Правила реєстрації актів громадянського стану в Україні, що додаються.
2. Визнати такою, що втратила чинність, Інструкцію про порядок реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджену наказом Міністерства юстиції УРСР від 29.12.1984 р. N 22/5, зі змінами і доповненнями, затвердженими наказом Міністерства юстиції від 19.04.1994 р. N 15/5.
3. Зазначені Правила реєстрації актів громадянського стану ввести в дію з 01 січня 2001 року.
4. Директору департаменту у справах цивільного стану громадян Кунді В.В. надіслати Правила Головному управлінню юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, обласним, Київському та Севастопольському міським управлінням юстиції для застосування в роботі підвідомчих органів реєстрації актів громадянського стану відповідного регіону.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Міністра юстиції України Стичинського Б.С. та директора департаменту у справах цивільного стану громадян Кунду В.В.
Міністр С.Р.Станік
Затверджено
Наказ Міністерства
юстиції України
18.10.2000 N 52/5
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
18 жовтня 2000 р.
за N 719/4940
Правила реєстрації актів громадянського стану в Україні
1. Загальні положення
1.1. Відповідно до статті 158 Кодексу про шлюб та сім'ю України та статті 18 Закону України "Про органи реєстрації актів громадянського стану" народження, смерть, одруження, розірвання шлюбу, встановлення батьківства, переміна прізвища, імені, по батькові підлягають державній реєстрації в органах реєстрації актів громадянського стану. Заявник повинен бути ознайомлений з даними, унесеними до запису акта, який засвідчується печаткою і підписом керівника органу реєстрації актів громадянського стану та посадової особи, яка провела реєстрацію акта громадянського стану.
На підставі вчиненого запису акта громадянського стану в повній відповідності з ним видається свідоцтво.
Реєстрація акта громадянського стану провадиться у присутності заявника.
1.2. Акти громадянського стану реєструються у державних відділах реєстрації актів громадянського стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення) управлінь юстиції, у виконавчих органах сільських, селищних, міських (крім міст обласного значення) рад. Інформація, яка міститься в акті громадянського стану, є конфіденційною, має обмежений доступ і розголошенню не підлягає.
1.3. Державні відділи реєстрації актів громадянського стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення) управлінь юстиції проводять реєстрацію народження, смерті, одруження, розірвання шлюбу, встановлення батьківства, переміни прізвища, імені, по батькові, приймають і розглядають заяви громадян про внесення змін, доповнень, виправлень, поновлення, а також анулювання записів актів громадянського стану та в установленому порядку зберігають актові книги.
Виконавчі органи сільських, селищних, міських (крім міст обласного значення) рад проводять реєстрацію народження, смерті, одруження та встановлення батьківства з одночасною реєстрацією народження.
1.4. При державній реєстрації актів громадянського стану подаються документи, які підтверджують факти, що підлягають реєстрації в органах реєстрації актів громадянського стану, а також пред'являються паспорти або паспортні документи, які посвідчують особи заявників.
Документи, які складені іноземною мовою, подаються для реєстрації актів громадянського стану разом з їх перекладами на українську мову, засвідченими в установленому порядку.
Особи, які не досягли 16 років, пред'являють свідоцтво про народження та довідку з місця проживання.
Якщо надалі до запису акта вносяться зміни, доповнення, виправлення або здійснюються інші відмітки (про розірвання шлюбу, усиновлення тощо), то на лицьовому боці запису акта зазначається, на підставі чого вони зроблені: запису акта, рішення суду, розпорядження голови районної державної адміністрації або рішення виконавчого комітету міської, районної в місті ради про зміну прізвища або імені неповнолітньої дитини, висновку відділу реєстрації актів громадянського стану. Записи щодо внесених у запис акта громадянського стану змін, доповнень та виправлень засвідчуються печаткою та підписом посадової особи відділу реєстрації актів громадянського стану.
1.5. За реєстрацію актів громадянського стану, а також видачу громадянам повторних свідоцтв про реєстрацію актів громадянського стану і свідоцтв, виданих у зв'язку із зміною, доповненням, виправленням і поновленням записів актів громадянського стану, справляється державне мито в розмірах і порядку, установлених чинним законодавством України.
За надання працівниками органів реєстрації актів громадянського стану додаткових послуг правового й технічного характеру, не передбачених Законом України "Про органи реєстрації актів громадянського стану", справляється окрема плата в розмірах, що встановлюються Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, обласними, Київським та Севастопольським міськими управліннями юстиції.
1.6. Працівники органів реєстрації актів громадянського стану не мають права реєструвати акти громадянського стану, а також уносити зміни, доповнення, виправлення у записи актів громадянського стану, поновлювати, анулювати записи актів громадянського стану щодо себе, другого з подружжя, своїх дітей та близьких родичів. У цих випадках реєстрація може бути проведена іншим працівником відділу.
Керівник та спеціалісти відділів реєстрації актів громадянського стану не можуть перебувати в штаті інших підприємств будь-якої форми власності та об'єднань громадян, а також безпосередньо займатися підприємницькою та іншою діяльністю, крім викладацької та наукової у вільний від роботи час.
1.7. На всі види записів актів громадянського стану відділи реєстрації актів громадянського стану ведуть алфавітні книги, а за наявності автоматизованої системи дані актових записів також уводяться до комп'ютера.
1.8. Реєстрація актів громадянського стану за заявами іноземців, осіб без громадянства провадиться за законодавством України.
Реєстрацію народження, смерті, одруження, розірвання шлюбу, встановлення батьківства, переміни прізвища, імені, по батькові громадян України, які проживають за кордоном, проводять консульські установи і дипломатичні представництва України. Зазначені установи та представництва також приймають і розглядають заяви громадян про внесення змін, доповнень, виправлень, поновлення та анулювання записів актів громадянського стану, зареєстрованих в Україні.
Документи, видані компетентними органами іноземних держав на посвідчення актів громадянського стану, здійснених поза межами України за законами відповідних держав щодо громадян України, іноземців і осіб без громадянства, визнаються дійсними в Україні за наявності консульської легалізації, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.
2. Реєстрація народження
2.1. Реєстрація народження дитини провадиться за місцем народження дитини або за місцем проживання її батьків чи одного з них за їх усною чи письмовою заявою, а в разі хвороби, смерті батьків або з інших причин неможливості зареєструвати народження - за заявою родичів, інших осіб або адміністрації лікувального закладу, у якому перебувала мати під час народження дитини.
Якщо батьки дитини не перебувають у шлюбі, то народження дитини може бути зареєстроване за місцем проживання особи, яка визнає себе батьком дитини, якщо із заявою про реєстрацію народження вона одночасно подає заяву про встановлення батьківства.
Орган реєстрації актів громадянського стану не вправі відмовити в реєстрації народження, мотивуючи відмову доцільністю провести її в іншому органі реєстрації актів громадянського стану.
2.2. Реєстрація народження дитини жінкою (донором) провадиться за заявою подружжя, яке дало згоду на її запліднення. У цьому випадку одночасно з документом, що підтверджує факт народження, подається засвідчена нотаріусом письмова згода жінки (донора) на запис подружжя батьками дитини. При цьому в графі "Для відміток" робиться відповідний запис: матір'ю дитини згідно з медичним свідоцтвом про народження, форми N 103/о-95, є громадянка (прізвище, ім'я, по батькові).
2.3. Заява про реєстрацію народження дитини повинна бути подана не пізніше трьох місяців з дня народження дитини, а при народженні мертвої дитини - не пізніше трьох діб.
Якщо заява про реєстрацію народження надійшла після закінчення року з дня народження дитини і після досягнення нею 16 років, то реєстрація народження провадиться відділом реєстрації актів громадянського стану за місцем проживання дитини в книзі реєстрації поновлених записів актів про народження на загальних підставах як первинна, але після порядкового номера зазначається: "Реєстрація з пропуском строку" (додаток 1). У цих випадках одночасно подаються медичне свідоцтво про народження за формою N 103/о-95 (затвердженою наказом Міністерства охорони здоров'я від 03.07.95 N 124, який зареєстровано Міністерством юстиції 01.08.95 за N 266/802), медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу, форми N 103-1/о-96 (затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я від 28.10.96 N 331, який зареєстровано Міністерством юстиції 18.12.96 за N 721/1746), а також довідка з місця проживання дитини. За її відсутності дані про місце проживання дитини можуть бути підтверджені паспортом або паспортним документом одного з батьків. Водночас подаються документи, які підтверджують походження дитини. Реєстрація народження осіб, які досягли 16 років, провадиться відділами реєстрації актів громадянського стану в порядку, установленому Положенням про порядок зміни, поновлення та анулювання записів актів громадянського стану.
2.4. Якщо реєстрація народження дитини провадиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то місцем народження дитини в запису акта про народження, на бажання батьків, може бути зазначено фактичне місце народження дитини, яке підтверджується документом, що посвідчує факт її народження, або місце проживання батьків.
Якщо місцем народження зазначається фактичне місце народження дитини, а не місце проживання її батьків, то про це робиться відповідна відмітка в графі "Для відміток", яка під час реєстрації скріплюється підписами батьків або одного з них.
Під час реєстрації народження дитини за місцем її народження у запису акта вказується фактичне місце народження.
Зазначений порядок повинен бути роз'яснений особам, які прийшли реєструвати народження дитини.
Якщо батьки чи один з них не досягли 18-річного віку, то народження дитини реєструється у звичайному порядку. Згода батьків (опікунів) неповнолітніх батьків або матері на реєстрацію народження дитини при цьому не потрібна.
2.5. Реєстрація народження провадиться при пред'явленні:
а) медичного свідоцтва про народження, форми N 103/о-95. У виняткових випадках, у разі народження дитини вдома чи в іншому місці, без надання медичної допомоги, факт і час її народження підтверджуються підписами двох свідків, присутніх при пологах, а також медичною довідкою про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форми N 103-1/о-96).
Медична довідка заповнюється лікарем-педіатром, під наглядом якого перебуває новонароджений, і засвідчується підписом керівника лікувального закладу та печаткою;
б) паспорта або паспортних документів, що посвідчують особи батьків (одного з них). Якщо документ, який посвідчує особу одного з батьків з поважних причин не може бути пред'явлений, то орган реєстрації актів громадянського стану не вправі відмовити в реєстрації народження дитини. Відомості про другого з батьків у цьому разі зазначаються на підставі свідоцтва про шлюб. Дані про громадянство та національність в актовому запису про народження та свідоцтві не заповнюються, про що робиться відповідний запис у графі "Для відміток". Надалі ці дані можуть бути доповнені відповідно до Положення про порядок зміни, поновлення та анулювання записів актів громадянського стану, яке затверджується Міністерством юстиції;
в) документа, який є підставою для внесення відомостей про батька дитини (свідоцтво про одруження, заява матері, спільна заява матері та батька дитини, заява батька, рішення суду про встановлення батьківства). За відсутності свідоцтва про одруження підтвердженням зареєстрованого шлюбу може бути відмітка про його реєстрацію в паспортах або паспортних документах матері та батька дитини.
2.6. Якщо в медичному свідоцтві про народження, форми N 103/о-95, указане дошлюбне прізвище матері, а паспорт або паспортний документ на момент реєстрації народження одержаний нею вже на прізвище, яке було присвоєне їй при реєстрації шлюбу, то заявником в обов'язковому порядку повинно бути подано свідоцтво про одруження, яке підтверджує, що дана медична довідка видана жінці, паспорт або паспортний документ якої пред'явлений до органу реєстрації актів громадянського стану. Якщо жінці під час реєстрації шлюбу було присвоєно прізвище чоловіка, однак паспорт або паспортний документ на нове прізвище вона не обміняла, а в медичному свідоцтві про народження дитини також зазначене дошлюбне прізвище матері, то заявник в обов'язковому порядку повинен подати свідоцтво про одруження. За наявності в даному відділі реєстрації актів громадянського стану запису акта про одруження батьків подавати свідоцтво про одруження не обов'язково. У цьому разі прізвище матері в запису акта про народження наводиться за даними запису акта або свідоцтва про одруження, а в графі "Для відміток" робиться запис "У поданому медичному свідоцтві про народження зазначене дошлюбне прізвище матері" або: "У пред'явленому медичному свідоцтві про народження та в паспорті (паспортному документі) матері вказано її дошлюбне прізвище" та записується дошлюбне прізвище матері.
2.7. У разі народження дитини поза лікувальним закладом і без надання медичної допомоги при пологах народження може бути зареєстроване в порядку, визначеному в підпункті "а" пункту 2.5 цих Правил. У таких випадках у графі 10 запису акта про народження зазначаються номер, дата видачі медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу, форми N 103-1/о-96, а також прізвища, імена, по батькові двох свідків, присутніх при пологах, їх власні підписи, серії, номери їх паспортів або паспортних документів, яким органом і коли вони видані, а також місце проживання свідків.
При неможливості свідків з'явитися до органів реєстрації актів громадянського стану справжність їх підписів під письмовим підтвердженням факту народження дитини в даної жінки повинні бути засвідчені нотаріусом, керівником відділу реєстрації актів громадянського стану за місцем їх проживання або уповноваженим представником органу, у якому працює або навчається зазначена особа. Якщо ж вона перебуває на лікуванні в стаціонарному лікувально-профілактичному закладі, - адміністрацією цього закладу.
Якщо дитина народилася під час перебування матері на морському, річковому, повітряному судні, у потягу або в іншому транспортному засобі, то реєстрація народження провадиться за місцем проживання батьків (одного з батьків). Місцем народження зазначається місце проживання батьків.
Підставою для реєстрації народження може бути акт, складений посадовими особами (капітаном судна, командиром, начальником потягу) транспортного засобу за участю двох свідків і лікаря або фельдшера (якщо лікар або фельдшер був на транспортному засобі). У разі відсутності лікаря або фельдшера реєстрація народження провадиться на підставі вказаного акта та медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу, форми N 103-1/о-96. Ці документи подаються до органу реєстрації актів громадянського стану, що реєструє народження.
2.8. Якщо реєстрація народження провадиться не батьками, а іншою особою, то повинен бути поданий паспорт або паспортний документ, що посвідчує особу заявника. У цьому разі в графі "Для відміток" вказуються серія, номер, дата видачі цього документа, а також орган, яким його видано.
2.9. Реєстрація народження дітей, які народилися в експедиції, на судні або в іншій віддаленій місцевості, де немає органів реєстрації актів громадянського стану, провадиться за місцем проживання батьків чи одного з них не пізніше трьох місяців з дня їх повернення.
У цих випадках за бажанням батьків місцем народження дитини у запису акта про народження зазначається місце проживання батьків або фактичне місце народження, якщо воно підтверджене медичним свідоцтвом про народження, форми N 103/о-95, про що робиться відповідна відмітка в графі "Для відміток".
Таким самим чином розв'язується питання реєстрації народження дитини, якщо вона народилася за кордоном і її народження не було зареєстровано в консульській установі, дипломатичному представництві України чи в компетентному органі іноземної держави. При цьому документ, який підтверджує народження дитини, повинен бути відповідним чином легалізований, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.
2.10. У разі народження дитини жінкою, яка тримається у виправно-трудовій установі чи слідчому ізоляторі, реєстрація народження проводиться органом реєстрації актів громадянського стану за місцезнаходженням цієї установи на підставі заяви матері та медичного свідоцтва про народження, форми N 103/о-95 (паспорт або паспортний документ матері подається тільки в разі, якщо він зберігається в її особовій справі), уповноваженим представником адміністрації установи, який після реєстрації отримує свідоцтво про народження, яке надалі зберігається в особовій справі засудженої, про що робиться відповідна відмітка в графі "Для відміток".
2.11. При реєстрації народження близнят про кожного з них складається окремий запис акта про народження і видається окреме свідоцтво про народження.
2.12. Реєстрація народження знайденої дитини, батьки якої невідомі, провадиться за письмовою заявою представника органів опіки і піклування, адміністрації дитячого лікувального закладу, куди влаштована дитина, органів внутрішніх справ або особи, у якої перебуває дитина, не пізніше трьох діб з часу виявлення дитини. Одночасно із заявою про реєстрацію народження дитини до органів реєстрації актів громадянського стану подається документ (акт, протокол, довідка), складений органом внутрішніх справ або виконавчим органом сільської, селищної, міської ради, із зазначенням часу, місця й обставин знайдення дитини, а також довідка лікувального закладу про вік дитини. Прізвище, ім'я, по батькові знайденої дитини записуються за вказівкою представника того органу, за заявою якого провадиться реєстрація народження дитини (лікувального, дитячого дошкільного закладу, де перебуває дитина, органів внутрішніх справ) або за вказівкою особи, у якої на час звернення дитина перебуває на утриманні.
У графі "Для відміток" зазначається: "Дитина знайдена, батьки невідомі, відомості про них унесені зі слів заявника", а також вказуються назва та адреса дитячого закладу, де перебуває дитина, або прізвище, ім'я, по батькові та адреса особи, яка взяла дитину на виховання.
У графі "Місце народження" зазначається місце реєстрації народження дитини.
Якщо лікувальним закладом установлено, що вік знайденої дитини становить більше 1 року, то реєстрація здійснюється у книзі реєстрації поновлених записів актів про народження як первинна, але після порядкового номера зазначається: "Реєстрація з пропуском строку". Реєстрація знайдених дітей, яким не виповнився 1 рік, провадиться в книзі поточної реєстрації на підставі документів, визначених у цьому пункті на загальних підставах. Про реєстрацію народження знайденої дитини орган реєстрації актів громадянського стану повинен протягом трьох діб надіслати повідомлення органам опіки і піклування (додаток 2).
2.13. Батько й мати, які перебувають у шлюбі, записуються батьками дитини в книзі реєстрації актів про народження за заявою будь-кого з них.
Якщо батьки не перебувають у шлюбі, то запис про матір дитини провадиться за заявою матері, а запис про батька дитини - згідно з даними запису акта про встановлення батьківства. У разі смерті матері, визнання матері недієздатною, позбавлення її батьківських прав, а також при неможливості встановити місце її проживання запис про батька дитини провадиться за заявою батька, на підставі даних запису акта про встановлення батьківства.
Якщо мати дитини не перебуває у шлюбі та не має запису акта про встановлення батьківства, то за заявою матері прізвище батька дитини зазначається за прізвищем матері, ім'я та по батькові - за бажанням матері, запис про громадянство, національність батька - за громадянством та національністю матері, якщо ці відомості є в паспорті або паспортному документі матері (додаток 3).
Якщо реєстрація народження дитини провадиться за заявою іншої особи, а мати дитини на момент її народження у шлюбі не перебувала, то відомості про батька записуються за вказівкою цієї особи в порядку, передбаченому абзацом третім цього пункту. При цьому в графі "Для відміток" вчиняється запис: "Відомості про батька внесені за вказівкою заявника", і заявник розписується в цій графі. Надалі при незгоді матері дитини з унесеними в запис акта про народження відомостями про батька дитини виправлення провадяться згідно з Положенням про порядок зміни, поновлення, анулювання записів актів громадянського стану.
2.14. Якщо в запису акта про народження відсутні відомості про батька дитини, то вони можуть бути унесені до нього за письмовою заявою матері, опікуна, піклувальника або самої повнолітньої дитини в порядку, передбаченому абзацом третім пункту 2.13 цих Правил.
2.15. Якщо мати дитини, яка перебуває у зареєстрованому шлюбі, під час реєстрації народження заявляє, що її чоловік не є батьком цієї дитини і у зв'язку з цим просить не вказувати його батьком у запису акта про народження дитини, то її прохання може бути задоволене лише за наявності письмової згоди про це самої матері, її чоловіка, а також особи, яка визнає себе батьком дитини.
Про подану заяву робиться відмітка в графі "Для відміток": "Мати дитини перебуває в шлюбі з громадянином..., який згідно із заявою обох з подружжя не є батьком цієї дитини", і обоє з подружжя розписуються в цій графі.
У цих випадках на підставі письмової заяви матері та особи, яка визнає себе батьком дитини, складається запис акта про встановлення батьківства і на його підставі зазначаються відомості про батька у запису акта і свідоцтві про народження. Реєстрація народження такої дитини провадиться одночасно з реєстрацією встановлення батьківства.
Якщо громадянин, який перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір'ю дитини, не може особисто з'явитись до органу реєстрації актів громадянського стану для подання такої заяви, то може бути представлена його заява, нотаріально засвідчена, яка підтверджує, що він не є батьком дитини. Про це робиться відмітка в запису акта про народження в графі "Для відміток".
Якщо на час реєстрації народження шлюб між батьками розірвано або чоловік матері, з яким було зареєстровано шлюб, помер, то про це робиться відмітка в графі "Для відміток" запису акта про народження з посиланням на номер, дату та місце складання запису акта про смерть або про розірвання шлюбу.
Якщо чоловік жінки, яка народила дитину, на час її народження помер, що підтверджується свідоцтвом про його смерть, то батьком дитини може бути записана інша особа при умові подання нею спільної з матір'ю заяви про встановлення батьківства.
2.16. Якщо дитина народилася після смерті особи, яка перебувала з матір'ю новонародженого в шлюбі, то в запису акта і в свідоцтві про народження померлий громадянин може бути вказаний батьком дитини лише за умови, якщо з дня його смерті до народження дитини минуло не більше 10 місяців.
Реєстрація народження дитини, зачатої в шлюбі, але народженої після розірвання шлюбу або визнання шлюбу недойсним, якщо з дня розірвання шлюбу чи визнання його недійсним до дня народження дитини минуло не більше 10 місяців, провадиться в такому самому порядку, як і реєстрація народження дитини, батьки якої перебувають між собою у шлюбі.
У графі "Для відміток" зазначається, де і коли було зареєстровано розірвання шлюбу чи смерть батька дитини або коли і яким судом було постановлено рішення про визнання шлюбу недійсним.
2.17. Якщо батьки мають спільне прізвище, то це прізвище присвоюється і дітям. При різних прізвищах дитині присвоюється прізвище батька або матері за письмовою згодою батьків, про що робиться відповідний запис у графі "Для відміток", який засвідчується підписом обох батьків, а при відсутності згоди - за рішенням органів опіки й піклування.
При розірванні шлюбу або визнанні шлюбу недійсним той з батьків, у якого дитина залишилася жити, відповідно до статті 62 Кодексу про шлюб та сім'ю України, може звернутися до органів опіки й піклування із заявою про зміну прізвища неповнолітній дитині. У цих випадках він може просити присвоєння дитині тільки того прізвища, яке він має на момент звернення із заявою. Присвоєння неповнолітній дитині будь-якого іншого прізвища не допускається.
2.18. При зміні прізвища неповнолітньої дитини в запису акта про її народження одночасно змінюється прізвище того з батьків, який звернувся з клопотанням про зміну прізвища неповнолітній дитині, крім випадків, коли на цей час він має таке саме прізвище, яке присвоюється дитині. У цьому разі в запису акта про народження проставляється відмітка про дату, номер та місце складання запису акта про розірвання шлюбу, на підставі якого виправлено прізвище того з батьків, який звернувся з клопотанням.
2.19. Ім'я дитини визначається за згодою батьків. У разі відсутності при реєстрації народження згоди батьків щодо присвоєння імені спір вирішується органами опіки й піклування. При реєстрації народження іншою особою ім'я дитини присвоюється за її вказівкою.
Якщо батьки наполягають на присвоєнні дитині подвійного зменшеного, пестливого або скороченого імені, то в графі "Для відміток" робиться про це відповідна відмітка, яка засвідчується підписами одного або обох батьків.
2.20. По батькові дитині присвоюється за іменем батька. Якщо в батька подвійне ім'я, то по батькові дитині присвоюється за одним з них на вибір батьків, про що робиться відмітка в графі "Для відміток", яка засвідчується підписами одного або обох батьків. На прохання батьків по батькові може також утворюватись згідно з національними традиціями або не присвоюватись взагалі.
У разі реєстрації народження дитини в громадян, в національній традиції яких немає звичаю зазначати по батькові, у запису акта та свідоцтві про народження дитини мають право записати лише її прізвище та ім'я. Про бажання батьків робиться відмітка у запису акта про народження в графі "Для відміток", яка скріплюється підписами обох батьків цієї дитини.
2.21. На прохання батьків до їх паспортів або паспортних документів уносять відомості про дітей: їх прізвище, ім'я, по батькові, число, місяць і рік народження.
2.22. Відомості про дітей, які народилися від шлюбу громадян України з іноземцями або особами без громадянства, уносяться на прохання одного з батьків лише в паспорт або паспортний документ громадянина України.
2.23. Дитина, яка народилася мертвою, записується в книзі реєстрації актів про народження на підставі лікарського свідоцтва про перинатальну смерть, форми N 106-2/о-95 (затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я від 03.07.95 N 124, який зареєстровано Міністерством юстиції 01.08.95 за N 266/802). У графі запису акта про народження "живонароджена чи мертвонароджена" зазначається "мертвонароджена". Свідоцтво про народження в цьому разі не видається.
2.24. У тих випадках, коли смерть дитини настала незабаром після її народження (навіть якщо вона прожила хоч декілька хвилин), складаються два записи: про народження і смерть, але видається тільки свідоцтво про смерть.
Обов'язок повідомити органи реєстрації актів громадянського стану про мертвонароджену дитину покладається на керівника лікувального закладу, де перебувала мати під час пологів.
2.25. Якщо батькам необхідно одержати документ, що підтверджує народження дитини (мертвої або живої, але померлої на першому тижні життя), то відділ реєстрації актів громадянського стану видає довідку про народження з указівкою про мертвонародження або про те, що дитина померла.
2.26. Якщо при реєстрації народження дитини відомості про батька внесені в порядку, передбаченому абзацом третім пункту 2.13 цих Правил, то разом із свідоцтвом про народження дитини видається за встановленою формою довідка для пред'явлення до органів соціального захисту населення (додаток 4). Про видачу довідки робиться відмітка в графі "Для відміток" обох примірників запису акта про народження і проставляється підпис заявника.
2.27. Після реєстрації народження батькам дитини видається довідка для виплати допомоги, про що робиться відповідна відмітка і проставляється підпис заявника (додаток 5).
У тих випадках, коли мати відмовилась від дитини і передала її на утримання та виховання повністю за рахунок держави, довідка для виплати допомоги не видається.
2.28. Лікувальні заклади щомісяця (до п'ятого числа наступного місяця) надсилають до відділу реєстрації актів громадянського стану за місцезнаходженням цього закладу списки дітей, які народилися в ньому, із зазначенням місця проживання матері.
2.29. Якщо мати проживає не в тій місцевості, де народила, то про народження дитини лікувальний заклад, у якому народилася дитина, надсилає повідомлення до відділу реєстрації актів громадянського стану за місцем проживання матері дитини.
2.30. У тих випадках, коли мати, яка не перебуває в шлюбі з батьком дитини, померла або передала дитину на утримання і виховання повністю за рахунок держави, тобто відмовилась узяти дитину з пологового будинку або місце її проживання невідоме, а батьківство не встановлене, то реєстрація народження дитини провадиться за письмовою заявою уповноваженого представника адміністрації лікувального закладу, у якому перебувала мати під час народження дитини, або за письмовою заявою уповноваженого представника адміністрації дитячого закладу чи особи, яка опікується дитиною. Відомості про матір наводяться на підставі медичного свідоцтва про народження, форми N 103/о-95, прізвище дитини і прізвище батька - за прізвищем матері, ім'я і по батькові дитини та батька - за вказівкою заявника. При цьому по батькові дитини повинно відповідати імені батька (решта даних про батьків дитини не записується). Про реєстрацію народження такої дитини орган реєстрації актів громадянського стану повинен письмово повідомити орган опіки й піклування.
Про відмову матері від дитини робиться відмітка в графі "Для відміток" запису акта про народження.
2.31. Якщо надалі суд постановить рішення про виключення відомостей про батька (матір) із запису акта про народження на підставі рішення суду, що набрало законної сили і надійшло до відділу реєстрації актів громадянського стану, то уносяться зміни до запису акта про народження: відомості про батька (матір) закреслюються і зазначається: "На підставі рішення (найменування суду) N справи _____ від _______ виключені відомості про батька (матір)". У цьому разі за заявою матері в запису акта про народження дитини батько може бути вписаний за прізвищем матері. Ім'я та по батькові батька записується за вказівкою матері, а його громадянство - за громадянством матері. Інші відомості про батька не уносяться. Одночасно матері видається довідка для подання до органів соціального захисту населення для одержання відповідної допомоги.
У разі усиновлення (удочеріння) дитини до запису акта про її народження уносяться зміни згідно з даними, зазначеними у рішенні суду про усиновлення, яке відповідно до статті 265-5 Цивільного процесуального кодексу України надсилається до відділу реєстрації актів громадянського стану за місцем його постановлення. Якщо народження дитини зареєстроване не за місцем постановлення рішення суду про усиновлення (удочеріння), то відділ реєстрації актів громадянського стану, якому надіслано це рішення, пересилає його до відділу реєстрації актів громадянського стану за місцезнаходженням запису акта про реєстрацію народження дитини.
Відділ реєстрації актів громадянського стану, який отримав таке рішення, повинен унести зазначені в ньому зміни до первинного запису акта про народження дитини, що усиновлена, та надіслати відповідне повідомлення до архіву органів реєстрації актів громадянського стану для внесення змін у другий примірник запису акта про народження (додаток 6). Якщо рішенням суду змінена дата народження усиновленої дитини, то в запису акта про народження, при потребі, змінюється одночасно й дата реєстрації.
У разі зміни місця народження дитини рішення суду пересилається до відділу реєстрації актів громадянського стану, зазначеному в рішенні суду, для складання поновленого запису акта про народження усиновленої дитини.
У поновленому запису акта про народження зазначаються підстави для його складання: назва суду, який постановив це рішення, номер справи і дата постановлення рішення, а також дата, номер та місцезнаходження первинного запису акта про народження усиновленої дитини.
Після проведення зазначених дій до відділу реєстрації актів громадянського стану за місцезнаходженням первинного запису акта про народження надсилається відповідне повідомлення, при отриманні якого в первинному запису акта робиться відмітка про місце та дату складання поновленого запису акта про народження (додаток 7).
Усі зазначені відмітки повинні бути також зроблені в другому примірнику первинного запису акта про народження усиновленої дитини на підставі повідомлення відділу реєстрації актів громадянського стану, у якому знаходиться первинний запис акта про народження усиновленої дитини після того, як у ньому вже зроблені такі відмітки.
У таких випадках при видачі свідоцтва про народження на підставі поновленого запису акта проставляється штамп "Повторно".
2.32. На підставі рішення суду про позбавлення батьківських прав у графі 20 "Для відміток" запису акта зазначається: "Батьки (батько, мати) позбавлені батьківських прав на підставі рішення (найменування суду), N справи _____ від _______". Учинений запис засвідчується печаткою і підписом посадової особи відділу реєстрації актів громадянського стану. У таких випадках відомості про батьків з актового запису не виключаються, а тому з батьків, якого позбавлено батьківських прав, повторне свідоцтво про народження дитини не видається.
2.33. При поновленні в батьківських правах на підставі рішення суду, що набрало чинності, у запису акта про народження робиться відмітка: "Батьки (батько, мати) поновлені в батьківських правах на підставі рішення (найменування суду) N справи ________ від "______". Учинений запис засвідчується печаткою і підписом посадової особи.
3. Реєстрація смерті
3.1. Реєстрація смерті провадиться в органах реєстрації актів громадянського стану за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.
3.2. Реєстрація смерті провадиться за заявою родичів померлого, його сусідів, працівників житлово-експлуатаційних організацій або інших осіб чи за повідомленням адміністрації лікувального закладу, де сталася смерть.
3.3. Заява про реєстрацію смерті повинна бути зроблена не пізніше трьох діб з дня смерті чи виявлення трупа, а в разі неможливості одержання лікарського свідоцтва про смерть форми N 106/о-95, або фельдшерської довідки про смерть форми N 106-1/о-95 (затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я від 03.07.95 N 124, який зареєстровано в Міністерстві юстиції 01.08.95 за N 266/802), чи висновку судово-медичної експертизи, прокурора - не пізніше п'яти діб.
3.4. Реєстрація смерті особи, оголошеної судом померлою, а також факту смерті, установленого в судовому порядку, провадиться відділами реєстрації актів громадянського стану за місцем проживання заявника.
Датою смерті особи, оголошеної судом померлою, вважається день набрання законної сили рішенням суду, якщо інше не зазначене в рішенні суду. У цих випадках реєстрація смерті проводиться у книгах поновлених записів актів про смерть.
Реєстрація факту смерті особи, який встановлено в судовому порядку, якщо з часу настання смерті не минуло одного року, провадиться у книгах записів актів про смерть як первинна, а якщо минуло більше року, - у книгах поновлених записів актів.
3.5. Підставою для реєстрації смерті є: лікарське свідоцтво про смерть (форми N 106/о-95 )або фельдшерська довідка про смерть (форми N 106-1/о-95), видані лікувальним закладом, рішення суду про встановлення факту смерті чи оголошення громадянина померлим, а також повідомлення з місць позбавлення волі, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть. Ці документи додаються до другого примірника запису акта про смерть.
3.6. Реєстрація смерті військовослужбовців та військових будівельників, які загинули в період проходження військової служби в мирний час, провадиться відділами реєстрації актів громадянського стану із зазначенням в актовому запису та у свідоцтві про смерть про те, що смерть настала в період проходження військової служби, якщо відповідний запис є у графі "Причина смерті" лікарського свідоцтва про смерть.
3.7. Смерть особи, яка померла в дорозі (у потягу, на судні, у літаку та ін.) може бути зареєстрована в найближчому органі реєстрації актів громадянського стану на підставі документів, зазначених у пункті 3.5 цих Правил.
3.8. Реєстрація смерті осіб, які померли в установах, у яких ці особи перебували під арештом або відбували покарання, провадиться відділами реєстрації актів громадянського стану за останнім місцем проживання цих осіб до їх арешту або за місцезнаходженням виправно-трудової установи, про що робиться відмітка в графі "Для відміток". У запису акта й свідоцтві про смерть записується причина смерті, зазначена в лікарському свідоцтві про смерть.
Реєстрація смерті осіб, які були репресовані за рішенням несудових та судових органів, незалежно від часу її настання, провадиться відділами реєстрації актів громадянського стану в книгах поновлених актових записів про смерть за поточний рік на підставі повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України.
В актовому запису графи "Причина смерті" та "Місце смерті" заповнюються відповідно до повідомлення. Якщо причина та місце смерті невідомі, то у відповідних графах записується "Не встановлено".
3.9. При реєстрації смерті невпізнаних осіб до запису акта про смерть уносяться тільки ті відомості, які містяться у лікарському свідоцтві про смерть.
При встановленні надалі відомостей про померлого, яких бракувало, зміни і доповнення до запису акта про смерть уносяться згідно з Положенням про порядок зміни, поновлення, анулювання записів актів громадянського стану на підставі висновку відділу реєстрації актів громадянського стану, при наявності протоколу впізнання трупа.
3.10. Запис у графі "Причина смерті" повинен відповідати підпункту 1-В пункту 11 лікарського свідоцтва про смерть, якщо заповнені всі три підпункти, або підпункту 1-Б, якщо заповнені два підпункти та підпункту 1-А - якщо заповнений тільки цей пункт.
3.11. Якщо померлий мав паспорт або паспортний документ, а також військово-облікові та пільгові документи, то орган реєстрації актів громадянського стану, який реєструє смерть, вилучає їх і на першій сторінці цих документів проставляє штамп "Власник помер _____ 200__ року. Запис акта про смерть N ____ від ________ 200__ року".
Паспорти, паспортні документи, а також військово-облікові документи та пільгові посвідчення померлих осіб щомісяця передаються за списком до органів внутрішніх справ та військкоматів за місцем реєстрації смерті (додаток 8).
Нездавання зазначених документів померлих не є перешкодою для реєстрації смерті. Про їх нездачу орган реєстрації актів громадянського стану зобов'язаний у місячний термін повідомити органи внутрішніх справ та військові комісаріати за місцем реєстрації смерті, про що робиться відмітка в записі акта в графі "Для відміток".
Реєстрація смерті іноземців та осіб без громадянства провадиться на загальних підставах із дотриманням вимог чинного законодавства України. У цих випадках паспорти або паспортні документи померлого надсилаються до відділу реєстрації актів громадянського стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції в Автономній Республіці Крим, обласного, Київського та Севастопольського міських управлінь юстиції для подальшого пересилання їх до Міністерства закордонних справ України або повертаються особі, яка супроводжує тіло померлої особи, про що в графі "Для відміток" робиться відповідна відмітка, яка засвідчується підписом цієї особи.
3.12. На підставі запису акта про смерть орган реєстрації актів громадянського стану видає довідку про смерть для одержання допомоги на поховання, про що в графу "Для відміток" запису акта про смерть уноситься відповідна інформація, яка засвідчується підписом заявника (додаток 9).
3.13. Органи реєстрації актів громадянського стану зобов'язані щомісяця надсилати органам внутрішніх справ відомості про дітей, померлих у віці до 16 років (додаток 10).
Інформація про померлих громадян подається також державним податковим інспекціям у встановленому законодавством порядку (додаток 11).
3.14. Якщо при реєстрації смерті стане відомо про неповнолітніх дітей, які залишилися без батьківського піклування, то орган реєстрації актів громадянського стану зобов'язаний в той самий день письмово повідомити про це орган опіки та піклування за місцем проживання дітей.
3.15. Якщо заява про реєстрацію смерті надійшла після закінчення року з дня настання смерті, то реєстрація провадиться за місцем проживання заявника за наявності лікарського свідоцтва або фельдшерської довідки про смерть установленої форми в книзі реєстрації поновлених записів актів про смерть на загальних підставах як первинна, без складання висновку, але після перевірки наявності реєстрації смерті за місцем настання смерті, за місцем останнього проживання заявника, за місцем поховання чи виявлення трупа.
4. Реєстрація одруження
4.1. Особи, які бажають зареєструвати одруження, подають особисто письмову заяву за встановленою формою до органу реєстрації актів громадянського стану за місцем проживання однієї з них або за місцем проживання їх батьків (додаток 12).
Особи, які раніше перебували в шлюбі, можуть зареєструвати новий шлюб тільки при пред'явленні документів, що підтверджують припинення попереднього шлюбу (свідоцтво про розірвання шлюбу, свідоцтво про смерть одного з подружжя, судове рішення про визнання шлюбу недійсним).
Для громадян України, шлюб яких припинено за кордоном, а також іноземців та осіб без громадянства таким документом може бути рішення суду про розірвання шлюбу, якщо за законодавством цієї іноземної держави воно є остаточним, свідоцтво про розірвання шлюбу або смерть другого з подружжя чи інші документи про підтвердження припинення попереднього шлюбу, які передбачені законодавством іноземної держави, видані компетентним органом та відповідним чином легалізовані, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.
Якщо до зазначених документів додано їх переклад, засвідчений згідно із законодавством іноземної країни, у якій їх видано, то він також повинен бути легалізований у встановленому порядку.
У заяві про одруження, а також у графі "Для відміток" запису акта зазначається документ, що підтверджує припинення попереднього шлюбу.
4.2. Особи, які бажають зареєструвати одруження, зобов'язані пред'явити на посвідчення їх особи паспорт або паспортний документ. Якщо обоє з осіб, які бажають одружитися, або один з них не досяг 16 років і відповідно до статті 16 Кодексу про шлюб та сім'ю України їм знижено шлюбний вік, то реєстрація може бути проведена на підставі довідки з місця проживання та свідоцтва про народження, в якому згідно зі статтею 178 Кодексу про шлюб та сім'ю України робиться запис про проведену реєстрацію.
4.3. Якщо особи, які одружуються, подають заяву до органу реєстрації актів громадянського стану за місцем проживання батьків або однієї з них, то одночасно повинен бути пред'явлений паспорт або паспортний документ батьків (одного з батьків) з відміткою про їх місце проживання в даній місцевості.
У заяві про одруження, а також у графі "Для відміток" запису акта про одруження зазначаються: прізвище, ім'я, по батькові того з батьків, хто пред'явив паспорт або паспортний документ, його серія, номер, ким і коли він виданий, а також місце постійного проживання відповідно до паспорта (паспортного документа).
4.4. Особи, які відправляються в закордонне плавання і мають посвідчення особи моряка, при поданні заяви про реєстрацію шлюбу повинні пред'явити до органу реєстрації актів громадянського стану свій паспорт громадянина України з відміткою органу внутрішніх справ про місце проживання.
4.5. Заяви від громадян України, які постійно проживають за кордоном, приймаються за паспортом громадянина України для виїзду за кордон, виданим уповноваженим органом.
Іноземці та особи без громадянства для реєстрації одруження в Україні повинні пред'явити національний паспорт або паспортний документ з відміткою про реєстрацію в органах внутрішніх справ щодо законності їх перебування в Україні, якщо інше не передбачене чинним законодавством України.
Якщо в паспортах або паспортних документах цих осіб відсутні відомості про сімейний стан їх власників, то вони повинні одночасно подати документ про те, що не перебувають у шлюбі, виданий компетентним органом країни свого громадянства або країни постійного проживання та легалізований консульською установою або дипломатичним представництвом України в цій країні. Зазначені документи можуть бути також видані або легалізовані консульською установою або дипломатичним представництвом цієї країни в Україні та легалізовані Консульським управлінням Міністерства закордонних справ, якщо інше не передбачено чинними міжнародними договорами України.
У разі відсутності в країні походження документів консульської установи України документи можуть бути легалізовані в найближчій консульській установі України, повноваження якої офіційно поширюються на територію країни походження документів. Документи, що посвідчують сімейний стан цієї категорії осіб, можуть бути видані або легалізовані консульською установою країни їх громадянства або країни постійного проживання в тій країні, де одночасно присутня консульська установа України, у якій ці документи легалізуються для використання в Україні.
Громадяни України, які постійно проживають за кордоном, для реєстрації шлюбу подають довідку про сімейний стан, видану консульською установою України, у якій вони перебувають на консульському обліку.
Громадяни України, які постійно проживають за кордоном, але не перебувають на консульському обліку в консульській установі України, для реєстрації шлюбу подають довідку про сімейний стан, видану компетентним органом країни проживання.
Якщо документи іноземців, осіб без громадянства, які є підставою для укладання шлюбу, складені іноземною мовою, до них обов'язково додається переклад тексту на українську мову, достовірність якого засвідчується консульською установою або дипломатичним представництвом України за кордоном (консульством), посольством держави, громадянином якої є іноземець (країни постійного проживання особи без громадянства, Міністерства закордонних справ, іншим відповідним органом цієї держави або нотаріусом).
Переклад паспорта або паспортного документа вищезазначених категорій осіб може бути зроблений також позаштатним перекладачем органів юстиції, у цьому разі його правильність засвідчує керівник відділу реєстрації актів громадянського стану.
Оригінал документа про сімейний стан разом з перекладами всіх вищезазначених документів залишаються у відділі реєстрації актів громадянського стану, який прийняв заяву та зареєстрував шлюб.
Зазначений документ про сімейний стан дійсний протягом шести місяців з дня його видачі (якщо в ньому не встановлено інший термін). Про представлений документ робиться відмітка в графі "Для відміток" запису акта про одруження (назва органу, який видав, номер та дата видачі).
Заяви громадян України, які оформили виїзд на постійне місце проживання в інші країни, але ще не виїхали за кордон, приймаються на підставі паспорта громадянина України для виїзду за кордон за наявності довідки про сімейний стан заявника, виданої уповноваженим органом, якому було здано паспорт громадянина України.
4.6. Заяви про реєстрацію одруження в органах реєстрації актів громадянського стану України громадян України, які тимчасово проживають за кордоном, приймаються при пред'явленні паспорта громадянина України.
4.7. Орган реєстрації актів громадянського стану, який прийняв заяву про реєстрацію одруження, зобов'язаний ознайомити осіб, які вступають у шлюб, з умовами і порядком реєстрації шлюбу, переконатися, що ці особи взаємно обізнані зі станом здоров'я і сімейним станом, а також роз'яснити їм права і обов'язки як майбутнього подружжя і батьків та попередити про відповідальність за приховання перешкод до вступу в шлюб.
4.8. Шлюб укладається в органах реєстрації актів громадянського стану по закінченні місячного строку після подання заяви особами, які бажають одружитися.
У виняткових випадках цей строк може бути скорочений керівником відділу реєстрації актів громадянського стану на підставі спільної заяви осіб, які бажають укласти шлюб, та документів, які підтверджують наявність поважної причини для його скорочення.
При обчисленні місячного строку відповідно до чинного законодавства необхідно керуватися такими правилами: перебіг місячного строку починається наступного дня після подання заяви до органу реєстрації актів громадянського стану і закінчується відповідного числа наступного місяця. Якщо це число припадає на неробочий день відділу реєстрації актів громадянського стану, то днем закінчення строку вважається найближчий за ним робочий день.
4.9. Якщо до органу реєстрації актів громадянського стану надійде письмова інформація про наявність передбачених законодавством перешкод до укладення шлюбу, то реєстрація його відкладається, і в цьому разі заявникові, який про це повідомив, пропонується у місячний строк подати відповідні докази. Орган реєстрації актів громадянського стану може на прохання зацікавлених осіб або зі своєї ініціативи провести необхідну перевірку. Про відстрочку реєстрації шлюбу повідомляються особи, які подали заяву про вступ у шлюб. За наявності передбачених законодавством перешкод для укладення шлюбу орган реєстрації актів громадянського стану відмовляє в його реєстрації і видає письмове роз'яснення. Якщо відомості про такі перешкоди не дістануть підтвердження, то реєстрація одруження провадиться на загальних підставах.