КИЇВСЬКА МІСЬКА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ
Р О З П О Р Я Д Ж Е Н Н Я
N 1970 від 29.10.2002
Про Регламент виконавчого органу
Київської міської ради (Київської
міської державної адміністрації)
На виконання п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від11.12.99 N 2263 ( 2263-99-п ) "Про затвердження Типовогорегламенту місцевої державної адміністрації" та постанови КабінетуМіністрів України від 13.03.2002 N 335 ( 335-2002-п ) "Провнесення змін до Типового регламенту місцевої державноїадміністрації":
1. Затвердити Регламент виконавчого органу Київської міськоїради (Київської міської державної адміністрації), що додається.
2. Контроль за додержанням Регламенту покласти на першогозаступника, заступників голови Київської міської державноїадміністрації.
Взяти до відома, що порушення працівниками виконавчого органуКиївської міської ради (Київської міської державної адміністрації)вимог Регламенту тягне за собою дисциплінарну відповідальністьвідповідно до законодавства.
3. Визнати такими, що втратили чинність розпорядженняКиївської міської державної адміністрації від 10.01.2001 N 1( ra0001017-01 ) "Про Регламент Київської міської державноїадміністрації" та від 03.10.2001 N 2058 ( ra2058017-01 ) "Провнесення змін до розпорядження Київської міської державноїадміністрації від 10.01.2001 N 1".
Голова О.Омельченко
ЗАТВЕРДЖЕНО
розпорядженням Київської
міської державної
адміністрації
від 29.10.2002 N 1970
ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1. Регламент виконавчого органу Київської міської ради(Київської міської державної адміністрації) (далі - Регламент) єнормативним актом, який регулює організаційно-процедурні питаннявнутрішньої діяльності Київської міської державної адміністрації.
2. Виконавчий орган Київської міської ради (Київська міськадержавна адміністрація), далі - Київська міська державнаадміністрація - будує свою роботу на засадах законності,персональної відповідальності, поєднання загальнодержавнихінтересів та інтересів міста.
3. Основні засади організації діяльності Київської міськоїдержавної адміністрації, його апарату та структурних підрозділіввизначаються Законами України "Про столицю України - місто-геройКиїв" ( 401-14 ), "Про місцеві державні адміністрації" ( 586-14 ),"Про місцеве самоврядування в Україні" ( 280/97-ВР ), положеннямипро головні управління, управління, відділи та інші службиКиївської міської державної адміністрації, розпорядженнями міськоїдержавної адміністрації з організаційних питань та цимРегламентом.
РОЗПОДІЛ ОБОВ'ЯЗКІВ МІЖ КИЇВСЬКИМ
МІСЬКИМ ГОЛОВОЮ, ПЕРШИМ ЗАСТУПНИКОМ,
ЗАСТУПНИКАМИ ГОЛОВИ, КЕРІВНИКОМ АПАРАТУ
КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ,
ПЛАНУВАННЯ ЇЇ РОБОТИ
4. Розподіл обов'язків між міським головою, першимзаступником, заступниками голови та керівником апарату Київськоїміської державної адміністрації здійснюється Київським міськимголовою.
При цьому визначаються:
функції і повноваження, закріплені за першим заступником,заступниками голови та керівником апарату Київської міськоїдержавної адміністрації;
управління, відділи та інші структурні підрозділи Київськоїміської державної адміністрації, діяльність яких спрямовується,координується та контролюється першим заступником, заступникамиголови та керівником апарату Київської міської державноїадміністрації.
Міським головою визначаються також обов'язки першогозаступника та заступників голови Київської міської державноїадміністрації щодо спрямування та контролю діяльності відповіднихрайонних у м. Києві державних адміністрацій.
5. Для виконання програм економічного і соціального розвиткуміста та забезпечення ефективного функціонування міськогогосподарства перший заступник, заступники голови та керівникапарату Київської міської державної адміністрації планують своюроботу з урахуванням пропозицій керівників головних управлінь,управлінь, відділів та інших служб Київської міської державноїадміністрації.
6. Для координації діяльності Київської міської державноїадміністрації складаються квартальні та тижневі плани основнихзаходів міської державної адміністрації згідно з додатком 1.Квартальні плани роботи складаються з переліків питань длярозгляду на апаратних нарадах у міського голови, першогозаступника, заступників голови та керівника апарату Київськоїміської державної адміністрації.
7. До переліку питань для розгляду на апаратних нарадах уміського голови включаються:
питання, пов'язані з реалізацією заходів
соціально-економічного розвитку міста, функціонуванням галузей
господарського комплексу та розв'язуванням проблем соціальної
сфери, поліпшенням діяльності місцевих органів виконавчої влади,
їх взаємодію з органами місцевого самоврядування;
питання, пов'язані з виконанням законів України, актівПрезидента України, Кабінету Міністрів України, інших органіввиконавчої влади вищого рівня, рішень Київської міської ради,розпоряджень Київського міського голови, розпоряджень Київськоїміської державної адміністрації, хід реалізації яких оперативнорозглядатиметься в порядку перевірки їх виконання;
питання з основних організаційно-масових заходів, проведенняяких здійснюється Київською міською державною адміністрацією абоза її участю.
На апаратних нарадах у міського голови в обов'язковомупорядку також планується розгляд питань:
про підведення підсумків діяльності Київської міськоїдержавної адміністрації відповідно за квартал, півріччя, 9місяців, рік і з визначенням основних напрямів подальшої роботи;
про роботу структурних підрозділів Київської міськоїдержавної адміністрації, про роботу районних у м. Києві державнихадміністрацій з виконання законів України, актів ПрезидентаУкраїни, Кабінету Міністрів України, інших органів виконавчоївлади вищого рівня, рішень Київської міської ради, розпорядженьКиївського міського голови, розпоряджень Київської міськоїдержавної адміністрації або із здійснення їх повноважень.
Заплановані питання щодо роботи головних управлінь,управлінь, відділів та інших структурних підрозділів Київськоїміської державної адміністрації, районних у м. Києві державнихадміністрацій повинні, як правило, передбачати проведеннякомплексної або цільової перевірки стану справ на місцях.
8. Письмові пропозиції до планів роботи на квартал подаютьсяпершим заступником, заступниками голови та керівником апаратуКиївської міської державної адміністрації з урахуванням пропозиційкерівників головних управлінь, управлінь, відділів та інших службКиївської міської державної адміністрації, головами районних ум. Києві державних адміністрацій за 15 днів до кінця кварталу доуправління організаційної роботи апарату Київської міськоїдержавної адміністрації. Підготовлений управлінням організаційноїроботи до 20 числа останнього місяця кожного кварталу проект плануроботи розглядається першим заступником та заступниками головиКиївської міської державної адміністрації, візується ними тапередається до управління організаційної роботи для остаточногоформування плану.
Пропозиції до плану-календаря основних заходів Київськоїміської державної адміністрації та районних у м. Києві державнихадміністрацій на тиждень подаються у письмовому вигляді щочетвергадо 12 години управлінню організаційної роботи для узагальнення.
Плани роботи затверджуються міським головою за поданнямкерівника апарату Київської міської державної адміністрації.
9. Додаткові (позапланові) питання включаються дозатвердженого плану роботи Київської міської державноїадміністрації за рішенням міського голови.
Виключення з плану роботи питання здійснюється за дозволомміського голови на підставі доповідної записки першого заступника,заступника голови та керівника апарату Київської міської державноїадміністрації (відповідно до розподілу обов'язків).
10. Головні управління, управління, відділи, інші службиКиївської міської державної адміністрації організують свою роботувідповідно до поточних планів роботи, що затверджуються їхкерівником.
11. Контроль за виконанням планів роботи структурнимипідрозділами Київської міської державної адміністраціїздійснюється першим заступником, заступниками голови та керівникомапарату Київської міської державної адміністрації (відповідно дорозподілу обов'язків).
КОНСУЛЬТАТИВНІ, ДОРАДЧІ ТА ІНШІ
ДОПОМІЖНІ ОРГАНИ КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ
ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ
12. Для сприяння здійсненню повноважень Київської міськоїдержавної адміністрації, міський голова утворює консультативні,дорадчі та інші допоміжні органи і служби (ради, комісії, колегії,робочі групи тощо).
Завдання, функції та персональний склад зазначених органів іслужб визначає міський голова.
13. Для погодженого розгляду питань, що належать доповноважень Київської міської державної адміністрації, обговореннянайважливіших напрямів її діяльності може утворюватися колегіяКиївської міської державної адміністрації (далі - колегія)у складі міського голови (голова колегії), заступників головиКиївської міської державної адміністрації, керівника апарату(за посадою), а також керівників головних управлінь, управлінь,відділів та інших структурних підрозділів Київської міськоїдержавної адміністрації.
До складу колегії можуть входити керівники територіальнихорганів міністерств та інших центральних органів виконавчої влади(за згодою) та посадові особи органів місцевого самоврядування(за згодою), керівники районних у м. Києві державнихадміністрацій, керівники підприємств, громадських організаційміста.
Персональний склад колегії затверджується міським головою.
14. Засідання колегії вважається правочинним, якщо на ньомуприсутні не менш як дві третини загальної кількості її членів.
15. Засідання колегії проводяться у міру потреби.
16. Рішення колегії приймаються відкритим голосуваннямбільшістю голосів присутніх на засіданні членів колегії. У разірівного розподілу голосів голос головуючого є вирішальним.
В окремих випадках за рішенням головуючого може бутизастосована процедура таємного голосування.
17. Засідання колегії оформлюються протоколами управлінняморганізаційної роботи апарату Київської міської державноїадміністрації та підписуються Київським міським головою.
Рішення колегії проводяться у життя, як правило,розпорядженнями або дорученнями міського голови.
Оригінали рішень колегії зберігаються у відділі редагуваннядокументів, випуску рішень та розпоряджень управліннядокументального забезпечення апарату Київської міської державноїадміністрації.
АПАРАТ
КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ
18. Правове, інформаційно-аналітичне, методичне, кадрове,матеріально-технічне, організаційне забезпечення діяльностіКиївської міської державної адміністрації, систематичну перевіркувиконання актів законодавства та розпоряджень Київської міськоїдержавної адміністрації здійснює її апарат.
19. Апарат відповідно до покладених на нього завдань:
1) опрацьовує документи, що надходять до Київської міськоїдержавної адміністрації, готує до них аналітичні, довідкові таінші матеріали, а також проекти доручень міського голови, першогозаступника, заступників голови та керівника апарату Київськоїміської державної адміністрації;
2) здійснює опрацювання проектів розпоряджень Київськогоміського голови та Київської міської державної адміністрації,рішень Київської міської ради; за дорученням міського головирозробляє проекти розпоряджень з організаційних та кадровихпитань;
3) перевіряє виконання актів законодавства, розпоряджень ідоручень міського голови головними управліннями, управліннями,відділами та іншими структурними підрозділами Київської міськоїдержавної адміністрації, а також районними у м. Києві державнимиадміністраціями, вивчає і узагальнює досвід роботи цих органів танадає практичну допомогу у її поліпшенні; розробляє пропозиції проудосконалення діяльності цих органів, здійснює контроль засвоєчасним поданням ними доповідей, інформацій та інших матеріалівщодо виконання актів законодавства, розпоряджень, дорученьміського голови;
4) забезпечує контроль за додержанням встановлених вимог допідготовки і погодження розпоряджень Київського міського голови таКиївської міської державної адміністрації, їх реєстрацію,тиражування і доведення до виконавців;
5) аналізує за дорученням міського голови роботу органівмісцевого самоврядування у межах і порядку, визначенихзаконодавством, надає методичну та іншу практичну допомогу уполіпшенні організації їх роботи, готує пропозиції про поглибленнявзаємодії міської державної адміністрації з органами місцевогосамоврядування у спільному вирішенні питань економічного,соціального та культурного розвитку міста;
6) готує аналітичні, інформаційні та інші матеріали зорганізаційних та кадрових питань, що розглядаються міськимголовою;
7) опрацьовує і подає міському голові проекти планів роботиКиївської міської державної адміністрації, забезпечує контроль заїх виконанням;
8) здійснює організаційне забезпечення засідань колегій, атакож нарад, що проводяться міським головою, першим заступником тазаступниками голови Київської міської державної адміністрації;
9) організовує особистий прийом громадян і розгляд звернень,що надійшли до Київської міської державної адміністрації,контролює вирішення порушених у них питань, узагальнює та аналізуєпропозиції, що містяться в них, розробляє пропозиції, спрямованіна усунення причин, які викликають обґрунтовані скарги ізауваження громадян;
10) здійснює реалізацію повноважень, делегованих Київськійміській державній адміністрації Київською міською радою;
11) бере участь у підготовці звітів про виконання програмсоціально-економічного і культурного розвитку міста, а також прореалізацію повноважень, делегованих міською радою;
12) проводить відповідно до затвердженого міським головоюплану роботу, пов'язану з організацією добору, розстановки,підвищення кваліфікації та заохоченням працівників Київськоїміської державної адміністрації, створенням кваліфікованогокадрового резерву і веденням обліку кадрів; вживає заходів дляполіпшення організації та підвищення ефективності роботипрацівників Київської міської державної адміністрації;
13) забезпечує міжнародну діяльність та організацію ікоординацію міжнародних заходів виконавчого органу Київськоїміської ради (Київської міської державної адміністрації);проводить організаційне та інформаційне забезпечення офіційнихвізитів Київського міського голови, заступника міського голови -секретаря Київради, заступників голови Київської міської державноїадміністрації за кордон для участі у міжнародних заходах таздійснює підготовку візитів і програм для закордонних делегацій зміст-побратимів та міст-партнерів; організовує інформаційне тапротокольне забезпечення зустрічей Київського міського голови,заступника міського голови - секретаря Київради та заступниківголови Київської міської державної адміністрації з посламиіноземних держав та представниками міжнародних організацій ум. Києві;
14) забезпечує ведення діловодства, дотримання секретності іслужбової таємниці;
15) здійснює матеріально-технічне і господарсько-побутовезабезпечення діяльності Київської міської державної адміністрації;
16) виконує інші функції відповідно до законодавства та задорученням міського голови.
20. Апарат Київської міської державної адміністрації упроцесі виконання покладених на нього завдань взаємодіє зголовними управліннями, управліннями, відділами та іншимиструктурними підрозділами Київської міської державноїадміністрації та секретаріатом Київради.
21. Організація роботи апарату Київської міської державноїадміністрації здійснюється відповідно до Регламенту, Інструкції зділоводства ( ra2047017-97 ), а також положення про апарат, щозатверджується міським головою.
ОРГАНІЗАЦІЯ РОБОТИ З КАДРАМИ
У ВИКОНАВЧОМУ ОРГАНІ КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
(КИЇВСЬКІЙ МІСЬКІЙ ДЕРЖАВНІЙ АДМІНІСТРАЦІЇ)
22. Організацію роботи з кадрами в апараті виконавчого органуКиївської міської ради (Київської міської державної адміністрації)здійснює управління кадрової роботи і нагород, а в головнихуправліннях, управліннях, відділах, інших структурних підрозділахміської державної адміністрації, районних у місті Києві державнихадміністраціях - структурні підрозділи (відділ, сектор, служба)кадрів, основними завданнями яких є реалізація єдиної державноїполітики у сфері державної служби, з питань кадрової роботи танагород.
23. Організація кадрової роботи у виконавчому органіКиївської міської ради (Київській міській державній адміністрації)проводиться за затвердженим Київським міським головою річнимпланом, у якому визначено заходи з добору, підготовки,перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників. Координаціюроботи з кадрами у виконавчому органі Київської міської ради(Київській міській державній адміністрації) здійснює регіональнарада по роботі з кадрами.
24. Прийняття на державну службу до виконавчого органуКиївської міської ради (Київської міської державної адміністрації)здійснюється шляхом конкурсного відбору або за іншою процедурою,визначеною законодавством.
Для проведення конкурсу розпорядженням Київського міськогоголови утворюються конкурсні комісії:
- Київської міської державної адміністрації, що розглядаєпитання заміщення вакантних посад начальників Головних управлінь,управлінь, відділів та інших структурних підрозділів Київськоїміської державної адміністрації;
- апарату виконавчого органу Київської міської ради(Київської міської державної адміністрації).
Організаційне забезпечення роботи конкурсних комісій здійснюєуправління кадрової роботи і нагород.
Прийняття осіб на роботу до виконавчого органу Київськоїміської ради (Київської міської державної адміністрації) напосади, що не віднесені до категорій державних службовців, тазвільнення їх з роботи здійснюється відповідно до законодавствапро працю.
25. Управління кадрової роботи і нагород разом з керівникамиструктурних підрозділів виконавчого органу Київської міської ради(Київської міської державної адміністрації) організовують вивченняділових та моральних якостей осіб, які претендують на посадидержавних службовців.
При прийнятті на державну службу відповідно до Закону України"Про державну службу" ( 3723-12 ) - може встановлюватисявипробувальний термін до шести місяців. У разі негативногорезультату випробування особа звільняється з займаної посадидержавного службовця відповідно до законодавства про працю.
26. Особи, які вперше зараховуються на державну службу,складають Присягу державних службовців і підписують її текст, прощо робиться запис у трудовій книжці, а також підписують текстПопередження про спеціальні обмеження, встановлені законамиУкраїни "Про державну службу" ( 3723-12 ) та "Про боротьбу зкорупцією" ( 356/95-ВР ) щодо прийняття на державну службу тапроходження державної служби, а також документ про ознайомлення ізЗагальними правилами поведінки державного службовця ( z0783-00 ).
Особи, які призначаються на посади віднесені до номенклатурипосад працівників, що повинні мати допуск до роботи з таємнимидокументами, можуть бути призначені на цю посаду тільки післяотримання ними такого допуску.
27. У виконавчому органі Київської міської ради (Київськійміській державній адміністрації) для зайняття посад державнихслужбовців та просування їх по службі, її структурних підрозділахстворюється резерв кадрів, який підлягає щорічному перегляду тазатвердженню:
- Кабінетом Міністрів України - на посади Київського міськогоголови, першого заступника голови, заступників голови Київськоїміської державної адміністрації, голів районних у місті Києвідержавних адміністрацій;
- Київським міським головою за погодження з відповіднимицентральними органами виконавчої влади - на посади начальниківГоловних управлінь, управлінь, відділів та інших структурнихпідрозділів Київської міської державної адміністрації, їхзаступників;
- розпорядженням Київського міського голови - на посадипрацівників апарату виконавчого органу Київської міської ради(Київської міської державної адміністрації).
З особами, зарахованими до кадрового резерву, проводитьсяробота, спрямована на підвищення їх ділової кваліфікації,необхідної для роботи на відповідних посадах виконавчого органуКиївської міської ради (Київській міській державнійадміністрації).
28. Перевагу для зайняття посади державного службовця маютьособи, які зараховані до кадрового резерву, досягли найкращихрезультатів у роботі, виявляють ділову ініціативу, постійнопідвищують свій кваліфікаційний рівень.
Без конкурсного відбору за рішенням Київського міськогоголови, керівника управління, відділу та іншого структурногопідрозділу виконавчого органу Київської міської ради (Київськоїміської державної адміністрації) можуть бути переведені на більшвисокі посади державні службовці, які зараховані до кадровогорезерву чи пройшли стажування, а також у інших випадках,передбачених законодавством.
29. Відрядження керівництва, начальників головних управлінь,управлінь, відділів, інших структурних підрозділів та працівниківапарату виконавчого органу Київської міської ради (Київськоїміської державної адміністрації) здійснюються відповідно до плануроботи адміністрації, її структурних підрозділів, а також згідно здокументами центральних органів влади. Рішення про службовівідрядження в межах України приймається щодо:
- Київського міського голови - Прем'єр-міністром України, а вразі його відсутності першим віце-прем'єр-міністром України;
- першого заступника голови і заступників голови Київськоїміської державної адміністрації - Київським міським головою;
- керівників головних управлінь, управлінь, відділів та іншихструктурних підрозділів Київської міської державноїадміністрації - заступниками голови міської державноїадміністрації згідно з розподілом функціональних обов'язків;
- голів районних у місті Києві державних адміністрацій -Київським міським головою, а в разі його відсутності - особою, якайого заміняє.
Відрядження оформляється розпорядженням Київського міськогоголови за поданням першого заступника, заступників голови,керівника апарату Київської міської державної адміністрації.
Проект розпорядження про відрядження в межах державиготується управлінням кадрової роботи і нагород апаратувиконавчого органу Київської міської ради (Київської міськоїдержавної адміністрації), а про відрядження за кордон -управлінням міжнародних зв'язків апарату та Головним управліннямзовнішньоекономічних зв'язків та інвестицій Київської міськоїдержавної адміністрації.
Посвідчення про відрядження в межах держави оформляєтьсяуправлінням кадрової роботи і нагород апарату на підставі виданогорозпорядження і підписується керівником апарату виконавчого органуКиївської міської ради (Київської міської державноїадміністрації), а до країн СНД - Головним управліннямзовнішньоекономічних зв'язків та інвестицій і підписуєтьсязаступником голови Київської міської державної адміністрації -начальником Головного управління.
У разі, коли заступники голови, працівники апарату, керівникиструктурних підрозділів міської державної адміністраціївід'їжджають у відрядження, що не оформляються у міській державнійадміністрації, то вони повинні обов'язково повідомити про цеКиївського міського голову та отримати його письмову згоду навиїзд у відрядження.
Керівники підприємств, установ та організацій, що знаходятьсяу власності територіальної громади міста Києва, оформляютьвідрядження за місцем роботи. Вони повинні обов'язково повідомитипро це заступника голови міської державної адміністрації у порядкупідпорядкованості та отримати його письмову згоду на виїзд увідрядження.
30. Щорічні відпустки працівникам виконавчого органуКиївської міської ради (Київської міської державної адміністрації)надаються у встановленому порядку згідно з графіком відпусток.
Графік відпусток першого заступника, заступників голови,керівника апарату, керівників структурних підрозділів апаратувиконавчого органу Київської міської ради (Київської міськоїдержавної адміністрації), керівників головних управлінь, управліньта інших служб міської державної адміністрації, голів районних умісті Києві державних адміністрацій затверджується розпорядженнямКиївського міського голови.
Графік відпусток працівників апарату виконавчого органуКиївської міської ради (Київської міської державної адміністрації)затверджується наказом керівника апарату.
Перший заступник та заступники голови Київської міськоїдержавної адміністрації подають до управління кадрової роботи інагород апарату виконавчого органу Київської міської ради(Київської міської державної адміністрації) щорічно до 15 грудняпропозиції щодо складання графіків щорічних відпусток керівниківструктурних підрозділів апарату Київської міської державноїадміністрації, керівників головних управлінь, управлінь, відділівта інших служб.
Керівники структурних підрозділів апарату міської державноїадміністрації подають до управління кадрової роботи і нагородщорічно до 15 грудня пропозиції, погоджені з заступниками головита керівником апарат) Київської міської державної адміністраціїщодо складання графіка щорічних відпусток працівників.
Відпустка надається на підставі заяви, яка за 14 днів допочатку відпустки подається на ім'я міського голови таоформлюється розпорядженням Київської міської державноїадміністрації. Щодо керівників головних управлінь, управлінь,відділів та інших служб міської державної адміністрації,керівників структурних підрозділів апарату - заява про наданнявідпустки повинна бути погоджена першим заступником, відповіднимзаступником голови або керівником апарату Київської міськоїдержавної адміністрації.
Відпустки працівникам апарату надаються на підставі заяви,яка за 14 днів до початку відпустки подається на ім'я керівникаапарату. Заява про надання відпустки погоджується керівникомструктурного підрозділу апарату та відповідним заступником головиКиївської міської державної адміністрації.
Відпустки працівникам апарату надаються наказом по апаратуКиївської міської державної адміністрації.
31. Відпустки керівникам підприємств, установ організацій, щознаходяться у власності територіальної громади міста Києва,надаються на підставі заяви, яка за 14 днів до початку відпусткиподається на ім'я Київського міського голови. Заява про наданнявідпустки погоджується першим заступником, заступником головиКиївської міської державної адміністрації у порядкупідпорядкованості.
Відпустка керівникам підприємств, установ та організацій, щознаходяться у власності територіальної громади м. Києва,оформлюється розпорядженням Київської міської державноїадміністрації.
32. Київська міська державна адміністрація розглядає івносить пропозиції щодо нагородження державними нагородами,відзнаками Президента України, присвоєння почесних звань України,нагородження Почесною грамотою Кабінету Міністрів України,Почесною грамотою Верховної Ради України, оголошення ПодякиПрем'єр-міністра України та заохочення працівників апарату іструктурних підрозділів міської державної адміністрації,підприємств, установ та організацій, що належать до сфери їїуправління.
33. Матеріали з питань нагородження державними нагородамиУкраїни та відзнаками Київського міського голови, які надходять доКиївської міської державної адміністрації, реєструються у відділіпо роботі з службовими документами управління документальногозабезпечення і передаються заступникам голови Київської міськоїдержавної адміністрації та керівникові апарату виконавчого органуКиївської міської ради (Київської міської державної адміністрації)для подальшого розгляду і внесення пропозицій щодо розглядуматеріалів на засіданні комісії з розгляду матеріалів понагородженню при виконавчому органі Київської міської ради(Київській міській державній адміністрації).
34. Підготовку матеріалів на засідання комісії (вивченняклопотань, підготовка порядку денного, попереднє ознайомленнячленів комісії з матеріалами, а також оформлення протоколівзасідання і витягів із них), організаційне забезпечення їїзасідань та контроль за своєчасним виконанням прийнятих рішеньздійснює управління кадрової роботи та нагород апарату Київськоїміської державної адміністрації.
35. На кожного працівника, прийнятого на роботу довиконавчого органу Київської міської ради (Київської міськоїдержавної адміністрації), оформляється особова справа.
36. Відповідальність за проведення кадрової роботипокладається на Київського міського голову, керівника апарату такерівників структурних підрозділів міської державноїадміністрації.
ПОРЯДОК ПІДГОТОВКИ І ВИПУСКУ РОЗПОРЯДЖЕНЬ
КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ
37. Розпорядження Київської міської державної адміністраціївидаються у межах повноважень, визначених законодавством України.
У разі відсутності міського голови його повноваження щодовидання розпоряджень Київської міської державної адміністраціївиконує перший заступник голови Київської міської державноїадміністрації.
38. Проекти розпоряджень вносяться за поданням першогозаступника, заступників голови, керівника апарату, керівниківголовних управлінь, управлінь, відділів і служб Київської міськоїдержавної адміністрації, голів районних у м. Києві державнихадміністрацій.
У разі, коли підготовка проекту розпорядження дорученакільком структурним підрозділам Київської міської державноїадміністрації або районним у м. Києві державним адміністраціям,виконавець, зазначений першим, є відповідальним розробником.
39. До проекту розпорядження обов'язково додаєтьсяпояснювальна записка згідно з додатком 2, що містить необхіднірозрахунки, обґрунтування і прогнози соціально-економічних таінших наслідків його реалізації, до якої у разі потреби можедодаватися інформаційно-довідковий матеріали (таблиці, графікитощо).
40. Текст проекту розпорядження викладається українськоюмовою у стислій формі. Виклад окремих пунктів, додатків та текстув цілому повинен бути органічно пов'язаним і не допускатиможливості подвійного тлумачення змісту. Обов'язковою складовоючастиною розпорядження є заголовок, який стисло розкриває йогозміст. Преамбула проекту розпорядження, крім мотивів та цілей йоговидання, як правило, повинна містити посилання на відповіднийзакон або нормативні акти, що регулюють предмет правовідносин,зазначених у розпорядженні.
Проект розпорядження при необхідності повинен містити пунктщодо осіб, які здійснюють контроль за його виконанням.
41. На зворотному боці останньої сторінки проектурозпорядження друкуються дані про подання і погодження проекту, асаме: посада, прізвище та ініціали керівника, який подає абопогоджує проект.
Проект розпорядження візують: керівник та юрисконсультголовного управління, управління, відділу чи іншої службиКиївської міської державної адміністрації, яка вносить проект,заступники голови Київської міської державної адміністрації,керівники управлінь, організацій, яким у проекті розпорядженняпередбачені завдання, доручення, керівник контрольного управлінняапарату, голови відповідних районних у м. Києві державнихадміністрацій у разі, коли зачіпаються інтереси районів.
До контрольного управління апарату подаються на погодження тіпроекти розпоряджень, які готуються на виконання актів чи дорученьорганів влади вищого рівня, або в яких контроль за виконаннямпокладено на заступників голови Київської міської державноїадміністрації та голів районних у м. Києві державних адміністраційі визначені конкретні завдання. На таких розпорядженняхпроставляється відмітка про взяття їх на контроль.
Проекти розпоряджень, що містять питання витрачанняфінансових ресурсів, погоджуються Головним фінансовим управлінням.
Проекти розпоряджень, предметом яких є урегулюванняпідприємницької діяльності, погоджуються управлінням з питаньпідприємництва.
Всі проекти розпоряджень про дозвіл на виконання робіт,пов'язаних з ремонтно-реставраційними та будівельними роботами,розриттям, влаштуванням покриттів тротуарів і вулиць, погоджуютьсяз управлінням координаційної роботи проектних і будівельнихорганізацій апарату та мають бути погоджені з Київенерго,Київгазом, Київводоканалом, Укртелекомом для можливого одночасногопрокладання або ремонту відповідних мереж.
Обов'язковому погодженню з Головним управлінням економіки тарозвитку міста підлягають проекти розпоряджень з питань розміщенняна території міста нових, реконструкції, розширення або ліквідаціїдіючих об'єктів виробничого і невиробничого призначенняпідприємств (установ, організацій) незалежно від форм власності,передачі майна, що належить до комунальної власностітериторіальної громади міста, у власність інших підприємств,установ, організацій (в тому числі в порядку взаємозаліків тавзаєморозрахунків), залучення інвесторів до будівництва нових, атакож реконструкції існуючих об'єктів житлового та не житловогофонду, які належать до комунальної власності територіальноїгромади міста та його районів, створення спільних підприємств набазі майна комунальної власності територіальної громади міста,будівництва в м. Києві будь-яких об'єктів за рахунок бюджетних тапозабюджетних коштів та інших питань, що призводять до змінисоціально-економічних показників розвитку міста.
Вказані питання підлягають обов'язковому узгодженню ззаступниками голови Київської міської державної адміністраціїзгідно з розподілом обов'язків.
Погоджені в установленому порядку проекти розпорядженьподаються у відповідний відділ організаційного забезпеченнядіяльності заступника голови Київської міської державноїадміністрації, який забезпечує погодження його з заступникомголови Київської міської державної адміністрації та керівникомюридичного управління.
42. Підготовлений згідно з вимогами пп. 37-40 цьогоРегламенту проект розпорядження подається у відділ редагуваннядокументів, випуску рішень та розпоряджень управліннядокументального забезпечення апарату Київської міської державноїадміністрації.
Відділ редагування документів, випуску рішень та розпорядженьуправління документального забезпечення здійснює підготовку напідпис проектів розпоряджень, літературне редагування текстів таконтроль за додержанням вимог щодо їх підготовки.
У разі порушення цих вимог відділ редагування документів,випуску рішень та розпоряджень повертає проект розпорядження увідповідний відділ організаційного забезпечення діяльностізаступника голови для доопрацювання.
Всі проекти розпоряджень, що носять нормативний характер тамають загальноміське значення, погоджуються з усіма заступникамиголови Київської міської державної адміністрації. Перший заступникголови Київської міської державної адміністрації візує проектрозпорядження останнім.
43. Тривалість опрацювання проекту розпорядження в апараті неповинна перевищувати 10 робочих днів (у разі необхідності цейтермін може бути продовжено заступником голови за обґрунтованимпроханням посадової особи апарату).
44. Проекти розпоряджень погоджуються юридичним управліннямпротягом терміну, що не перевищує 3 днів, а у разі додатковоговивчення поставлених у проекті розпорядження питань - 5 днів. Прицьому візуються всі сторінки проекту розпорядження і додатків донього, що носять нормативний характер (із зворотного боку).
45. Після візування проекту розпорядження юридичнимуправлінням внесення до нього змін і доповнень не допускається.
46. Зауваження та пропозиції, що виникають під час погодженняпроекту розпорядження, викладаються у письмовій формі на окремомуаркуші. Виправлення, дописування та інші зміни текстурозпорядження під час погодження не допускаються.
У разі неможливості узгодження позицій щодо спірних питань нарівні структурних підрозділів Київської міської державноїадміністрації рішення про зняття або врахування зауваженьприймають відповідно перший заступник, заступник голови такерівник апарату Київської міської державної адміністрації, довідання якого відноситься конкретне питання. У цьому випадку візапершого заступника, заступника голови, керівника апарату Київськоїміської державної адміністрації на проекті розпорядженняпідтверджує остаточну редакцію проекту, що вноситься. В окремихвипадках такі проекти розпоряджень можуть вноситися дляколегіального обговорення та прийняття рішення.
47. Рішення про внесення проекту розпорядження на колегіальнеобговорення приймається міським головою за письмовимобґрунтуванням відповідного заступника голови Київської міськоїдержавної адміністрації.
48. Проект розпорядження, який зачіпає інтереси населенняміста, має важливе соціально-економічне значення для йогорозвитку, може бути винесений на публічне обговорення.
Рішення про проведення публічного обговорення проектурозпорядження приймає міський голова на підставі зверненняголовного розробника цього проекту.
У разі прийняття головою рішення про інформування населеннястосовно проекту розпорядження текст інформаційного повідомленняпередається прес-службі Київської міської державної адміністраціїдля доведення його до відома населення.
У разі проведення публічного обговорення проектурозпорядження головний розробник вносить до відділу редагуваннядокументів, випуску рішень та розпоряджень управліннядокументального забезпечення апарату проект розпорядження разом здовідкою про проведення публічного обговорення, в якійзазначаються коло осіб, які були залучені до публічногообговорення, результати цього обговорення, рішення щодо врахуванняпропозицій, мотиви та обґрунтування їх відхилення (в цілому абочастково).
49. Проекти розпоряджень, що подаються на підпис в остаточнійредакції, мають містити візи керівника головного управління,управління, відділу або служби Київської міської державноїадміністрації, що зробила подання, відповідного заступника головиКиївської міської державної адміністрації, керівника апарату,начальника юридичного управління апарату.
50. Додатки до розпоряджень візують: керівник головногоуправління, управління, відділу або служби Київської міськоїдержавної адміністрації, що зробила подання, відповідний заступникголови Київської міської державної адміністрації, начальникюридичного управління. Додатки до розпоряджень підписує керівникапарату.
51. Відповідальність за якість підготовки проектурозпорядження, відповідність вимогам законодавства та літературнередагування несе заступник голови Київської міської державноїадміністрації, до компетенції якого належать зазначені питання.
Також відповідальність за відповідність проекту розпорядженнявимогам законодавства несе юридичне управління апарату.
52. Підготовлений та погоджений в установленому порядкупроект розпорядження разом з іншими необхідними документами,розрахунком розсилки та текстом цього розпорядчо-правовогодокумента на машинному носії (дискеті) подається начальникомвідділу організаційного забезпечення діяльності відповідногозаступника голови Київської міської державної адміністрації довідділу редагування документів, випуску рішень та розпорядженьуправління документального забезпечення апарату.
Розрахунок розсилки розпорядження повинен містити повнуадресу організацій-одержувачів та бути підписаним начальникомвідділу організаційного забезпечення діяльності відповідногозаступника голови Київської міської державної адміністрації.
53. Проекти розпоряджень подаються на підпис міському головікерівником апарату.
54. Підписані міським головою розпорядження реєструютьсявідділом редагування документів, випуску рішень та розпорядженьуправління документального забезпечення апарату, який забезпечуєзняття необхідної кількості копій розпоряджень і відправлення їхзазначеним у розрахунку організаціям через відділ по роботі зслужбовою кореспонденцією управління документального забезпеченняапарату.
55. Розпорядження Київської міської державної адміністраціїнабирають чинності з моменту їх видання, якщо самимирозпорядженнями не встановлено пізніший термін введення їх у дію.
56. Розпорядження, що стосуються прав та обов'язків громадянабо мають загальний характер, доводяться до відома населенняГоловним управлінням з питань взаємодії з засобами масовоїінформації Київської міської державної адміністрації і набираютьчинності з моменту їх оприлюднення, якщо самими розпорядженнями невстановлено пізніший термін введення їх у дію.
57. Розпорядження Київської міської державної адміністрації,що зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або маютьміжвідомчий характер, подаються на державну реєстрацію доКиївського міського управління юстиції в п'ятиденний термін післяїх видання і набирають чинності з моменту їх реєстрації, якщосамими розпорядженнями не встановлено пізніший термін введення їху дію.
58. Забезпечення реєстрації розпоряджень в Київськомуміському управлінні юстиції покладається на керівників головнихуправлінь, управлінь, відділів, служб Київської міської державноїадміністрації, за поданням яких видано розпорядження, та юридичнеуправління апарату Київської міської державної адміністрації.
59. Необхідність державної реєстрації розпорядженнявизначається начальником юридичного управління апарату припогодженні проекту, про що робиться спеціальна відмітка -"підлягає державній реєстрації".
60. Розпорядження, що подається на державну реєстрацію,супроводжується листом, який підписує відповідний заступник головиКиївської міської державної адміністрації згідно з розподіломобов'язків.
61. Супровідний лист повинен містити такі дані:
- обґрунтування підстав для видання розпорядження;
- відомості про чинні акти з цього питання, інформацію простроки приведення їх у відповідність до розпорядження, поданого надержавну реєстрацію, а також про розпорядження, що втрачаютьчинність у зв'язку з виданням цього розпорядження.
На лицьовому або зворотному боці супровідного листа повиннабути відмітка про безпосереднього виконавця цього документа, якаскладається з його імені, по батькові, прізвища і номераслужбового телефону.
62. При поданні розпорядження на державну реєстраціюзаслуховуються, у разі необхідності, пояснення посадової особи,якій доручалася підготовка проекту розпорядження, та представникаюридичного управління.
63. На державну реєстрацію розпорядження подається у трьохпримірниках (оригінал і дві завірені копії).
64. Якщо на державну реєстрацію подається розпорядження прозатвердження тарифів на надання послуг, до нього також додаєтьсякалькуляція цих тарифів.
65. Якщо до розпорядження вносяться зміни чи доповнення, торазом з ними подається також і копія розпорядження, до якого вонивносяться.
ПОРЯДОК ПІДГОТОВКИ І ВИПУСКУ РІШЕНЬ
КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
66. Проекти рішень Київської міської ради, які подаються доКиївради Київською міською державною адміністрацією, готуютьсяголовними управліннями, управліннями, до компетенції якихвіднесені поставлені в проектах рішень питання та подаються запідписом першого заступника. заступників голови Київської міськоїдержавної адміністрації згідно з розподілом обов'язків.
Проект рішення Київради візується керівником таюрисконсультом відповідного головного управління, управлінняКиївської міської державної адміністрації, постійною комісієюКиївради, заступником голови Київської міської державноїадміністрації, до відання якого віднесено поставлене в проектірішення питання, та начальником юридичного управління апаратуКиївської міської державної адміністрації.
67. Проекти рішень Київської міської ради, які подаються доКиївради її постійними комісіями, та передані для погодження доКиївської міської державної адміністрації, візуються заступникомголови Київської міської державної адміністрації, до відання якоговіднесено поставлене в проекті рішення питання, та начальникомюридичного управління апарату Київської міської державноїадміністрації.
68. Рішення Київради, підготовлені та погоджені вустановленому порядку, подаються секретаріатом Київради удесятиденний термін після їх прийняття на засіданні Київради довідділу редагування документів, випуску рішень та розпорядженьуправління документального забезпечення апарату Київської міськоїдержавної адміністрації.
69. Відділ редагування документів, випуску рішень тарозпоряджень управління документального забезпечення апаратуКиївської міської державної адміністрації здійснює літературнередагування рішень Київради, перевіряє їх на відповідністьвстановленим вимогам щодо викладу і оформлення. У разі порушенняцих вимог відділ повертає рішення до секретаріату Київради длядоопрацювання.
70. Рішення Київради подаються на підпис Київському міськомуголові керівником апарату Київської міської державноїадміністрації.
71. Підписані міським головою рішення Київради надходять довідділу редагування документів, випуску рішень та розпорядженьуправління документального забезпечення апарату Київської міськоїдержавної адміністрації, який забезпечує реєстрацію, зняттянеобхідної кількості копій рішень та їх направлення до виконавціві секретаріату Київради.
ОРГАНІЗАЦІЯ РОБОТИ З ДОКУМЕНТАМИ
У КИЇВСЬКІЙ МІСЬКІЙ ДЕРЖАВНІЙ АДМІНІСТРАЦІЇ