• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження форм заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового та/або акцизних складів, акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового, Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового

Міністерство фінансів України  | Наказ, Порядок, Форма, Заява від 27.11.2020 № 729
Реквізити
 • Видавник: Міністерство фінансів України
 • Тип: Наказ, Порядок, Форма, Заява
 • Дата: 27.11.2020
 • Номер: 729
 • Статус: Документ діє
 • Посилання скопійовано
Реквізити
 • Видавник: Міністерство фінансів України
 • Тип: Наказ, Порядок, Форма, Заява
 • Дата: 27.11.2020
 • Номер: 729
 • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
27.11.2020 м. Київ № 729
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
14 грудня 2020 р. за № 1241/35524
Про затвердження форм заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового та/або акцизних складів, акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового, Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового
( Із змінами і доповненнями, внесеними  наказами Міністерства фінансів України  від 1 лютого 2023 року № 55, від 28 липня 2023 року № 414 ( враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства  фінансів України від 18 серпня 2023 року № 444 )
Відповідно до підпункту 212.3.4 пункту 212.3 статті 212, статей 231, 232 розділу VI Податкового кодексу України, підпункту 5 пункту 4 Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 375,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити такі, що додаються:
форму заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового та/або акцизних складів;
акцизну накладну форми "П";
акцизну накладну форми "С";
розрахунок коригування акцизної накладної форми "П";
розрахунок коригування акцизної накладної форми "С";
форму заявки на поповнення (коригування) залишку пального;
форму заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового;
Порядок заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового.
2. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства фінансів України від 19 червня 2019 року № 262 "Про затвердження форм заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового та/або акцизних складів, акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового, Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 09 липня 2019 року за № 753/33724.
3. Департаменту податкової політики забезпечити:
подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України;
оприлюднення цього наказу.
4. Цей наказ набирає чинності протягом 30 днів з дня його офіційного опублікування.
5. Контроль за виконанням цього наказу покладаю на заступника Міністра Воробей С. І. та Голову Державної податкової служби України Любченка О. М.
 

Міністр

С. Марченко

ПОГОДЖЕНО:

 

Перший заступник Міністра
цифрової трансформації України

О. Вискуб

В. о. Міністра енергетики України

О. Буславець

Міністр розвитку економіки,
торгівлі та сільського
господарства України

І. Петрашко

Т. в. о. Голови Державної
регуляторної служби України

О. Мірошніченко

Голова Державної
податкової служби України

О. Любченко
 
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства фінансів України
27 листопада 2020 року № 729
Заява про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового та/або акцизних складів;
Акцизна накладна форми "П";
Акцизна накладна форми "С";
Розрахунок коригування акцизної накладної форми "П";
Розрахунок коригування акцизної накладної форми "С";
Заявка на поповнення (коригування) залишку пального;
Заявка на поповнення (коригування) залишку спирту етилового;
 
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства фінансів України
27 листопада 2020 року № 729
ПОРЯДОК
заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового
( У тексті Порядку слова "прізвище, ім'я, по батькові" замінено словами "прізвище, ім'я, по батькові ( за наявності )"; слова "серією ( за наявності ) та номером паспорта ( для фізичної особи, яка має відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією ( за наявності ) та номером паспорта )" замінено словами "серією ( за наявності ) та номером паспорта ( для громадян України, до паспортів яких внесена відмітка, що свідчить про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією ( за наявності ) та номером паспорта ) згідно з наказом Міністерства фінансів України від 28 липня 2023 року № 414, враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства  фінансів України від 18 серпня 2023 року № 444 )
I. Загальні положення
1. Цей Порядок визначає процедуру заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового відповідно до статей 231, 232 розділу VI "Акцизний податок" Податкового кодексу України (далі - Кодекс).
2. Особи, які ввозять на митну територію України або вивозять за межі митної території України пальне або спирт етиловий, здійснюють реалізацію пального або спирту етилового відповідно до вимог підпункту 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 розділу I Кодексу та які відповідно до підпункту 212.1.15 пункту 212.1 статті 212 розділу VI Кодексу визначені платниками акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового (далі - платник податку), складають:
акцизні накладні форми "П", розрахунки коригування акцизної накладної форми "П", заявки на поповнення (коригування) залишку пального - у разі реалізації пального;
акцизні накладні форми "С", розрахунки коригування акцизної накладної форми "С", заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового - у разі реалізації спирту етилового.
3. Акцизна накладна, розрахунок коригування акцизної накладної складаються та подаються до контролюючого органу на реєстрацію в Єдиному реєстрі акцизних накладних за допомогою засобів телекомунікаційних систем в електронній формі.
Відправлення, передавання, одержання, зберігання та організація обігу акцизних накладних, розрахунків коригування акцизної накладної, заявок на поповнення (коригування) залишку пального, заявок на поповнення (коригування) залишку спирту етилового в електронній формі здійснюються з урахуванням вимог законодавства з питань документування управлінської діяльності.
Усі акцизні накладні, розрахунки коригування акцизної накладної підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Платник податку має право зареєструвати акцизну накладну та/або розрахунок коригування, а також коригування до заявок на поповнення (коригування) залишку пального або заявок на поповнення (коригування) залишку спирту етилового в Єдиному реєстрі акцизних накладних на обсяг реалізованого пального або спирту етилового за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, обчислений за формулою, зазначеною у пункті 232.3 статті 232 Кодексу, з урахуванням обсягів залишку спирту етилового, визначених за результатами інвентаризації, проведеної відповідно до пункту 24 підрозділу 5 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу, та зазначених в акті інвентаризації обсягів залишків спирту етилового, поданому до контролюючого органу у терміни, визначені Кодексом.
4. Акцизна накладна, розрахунок коригування акцизної накладної, заявка на поповнення (коригування) залишку пального, заявка на поповнення (коригування) залишку спирту етилового заповнюються державною мовою (кирилиця), крім:
номера реєстрації транспортного засобу (української, міжнародної або іноземної), в якому допускається використання літер іноземної мови (латиниця) та державної мови (кирилиця). У разі якщо літерна частина номера збігається в написанні кирилицею та латиницею, вона зазначається латиницею, а якщо зустрічається специфічна літера кирилиці, літерна частина зазначається кирилицею;
назви трубопроводу для трубопровідного транспорту, який зазначається іноземною мовою (латиниця);
номера митної декларації, який зазначається іноземною мовою (латиниця).
Номер державної реєстрації (української, міжнародної або іноземної) транспортного засобу зазначається літерами та цифрами без пропусків та розділових знаків, а назва трубопроводу - літерами без пропусків та розділових знаків.
Показники щодо місткості ємностей (секцій) зазначаються в метрах кубічних.
Державний знак повітряних суден зазначається іноземною мовою (латиниця).
Кількісні показники відповідних граф акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового заповнюються:
для пального - в кілограмах та літрах, приведених до температури 15° C (з округленням до двох знаків після коми);
для спирту етилового - в декалітрах та в декалітрах 100-відсоткового спирту, приведених до температури 20° C (з округленням до чотирьох знаків після коми).
Приведення літражу пального до температури 15° C та літражу спирту етилового до температури 20° C здійснюється згідно з чинною нормативно-технічною документацією.
5. Дати в акцизній накладній, розрахунку коригування акцизної накладної, заявці на поповнення (коригування) залишку пального, заявці на поповнення (коригування) залишку спирту етилового, предбачені формою таких документів, заповнюються цифрами у такій послідовності: день місяця (дві цифри), місяць (дві цифри), рік (чотири цифри), при цьому крапки, коми та інші розділові знаки у відповідних клітинках документа не проставляються.
6. Порядковий номер акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового має містити лише цифрові значення (не має містити літер чи інших символів).
У порядковому номері акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового зазначається цифровий номер, який відповідає послідовному номеру такого документа, складеного платником податку (філією або структурним підрозділом платника податку) протягом певного періоду.
Порядковий номер акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального та заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового не може починатися з "0".
7. Не допускається складання платником податку (філією або структурним підрозділом платника податку) документа одного виду (акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового) за однією датою з однаковим порядковим номером.
8. В акцизній накладній, розрахунку коригування акцизної накладної зазначаються реквізити особи (платника податку), що реалізує пальне, та особи - суб'єкта господарювання - отримувача пального:
для юридичної особи та постійного представництва - її повне або скорочене найменування та код ЄДРПОУ;
для фізичної особи - прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) та реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (серія та номер паспорта зазначаються фізичними особами - підприємцями, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта);
для юридичних осіб, які уповноважені на ведення обліку діяльності за договорами про спільну діяльність без утворення юридичної особи та є відповідальними за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договорів: назва договору, найменування уповноваженої особи та реєстраційний обліковий номер, наданий такій особі під час взяття на облік договору згідно з пунктом 63.6 статті 63 та пунктом 64.6 статті 64 глави 5 розділу II Кодексу.
В акцизній накладній, розрахунку коригування акцизної накладної, складеній (складеному) філією (структурним підрозділом) особи, що реалізує пальне, у рядку "Код філії" документа, призначеному для заповнення реквізитів особи, що реалізує пальне, зазначається визначений таким платником податку числовий номер філії (структурного підрозділу).
Якщо акцизна накладна, розрахунок коригування акцизної накладної заповнюються самим платником податку, номер філії чи структурного підрозділу у відповідному рядку документа не проставляється.
В акцизній накладній у відповідному рядку документа може зазначатися визначений платником податку - отримувачем пального числовий номер філії (структурного підрозділу) особи - суб'єкта господарювання - отримувача пального (за потреби).
Під час реалізації пального через паливороздавальну або оливороздавальну колонку з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі пальним, на яке отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним, обов'язкові реквізити акцизної накладної, що ідентифікують отримувача пального, визначені підпунктами "г", "ґ" пункту 231.1 статті 231 розділу VI Кодексу (код ЄДРПОУ (для юридичних осіб), або реєстраційний обліковий номер для договорів про спільну діяльність чи реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб), повне чи скорочене найменування юридичної особи або прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) фізичної особи, зареєстрованої як платник податків):
можуть не заповнюватися виключно у разі реалізації пального не суб'єкту господарювання;
обов'язково заповнюються у разі реалізації пального суб'єкту господарювання із зазначенням даних, що ідентифікують такого суб'єкта господарювання.
9. В акцизній накладній, розрахунку коригування акцизної накладної зазначаються реквізити особи (платника податку), що реалізує спирт етиловий, та суб'єкта господарювання - отримувача спирту етилового:
для юридичної особи та постійного представництва - її повне або скорочене найменування та код ЄДРПОУ;
для фізичної особи - прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) та реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (серія та номер паспорта зазначаються фізичними особами - підприємцями, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта);
для юридичних осіб, які уповноважені на ведення обліку діяльності за договорами про спільну діяльність без утворення юридичної особи та є відповідальними за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договорів, в акцизній накладній, розрахунку коригування акцизної накладної зазначаються назва договору, найменування уповноваженої особи та реєстраційний обліковий номер, наданий такій особі під час взяття на облік договору згідно з пунктом 63.6 статті 63 та пунктом 64.6 статті 64 глави 5 розділу II Кодексу.
В акцизній накладній, розрахунку коригування акцизної накладної, складеній (складеному) філією (структурним підрозділом) особи, що реалізує спирт етиловий, у рядку "Код філії" документа, призначеному для заповнення реквізитів особи, що реалізує спирт етиловий, зазначається визначений таким платником податку числовий номер філії (структурного підрозділу).
Якщо акцизна накладна, розрахунок коригування акцизної накладної заповнюються самим платником податку, номер філії чи структурного підрозділу у відповідному рядку документа не проставляється.
В акцизній накладній у відповідному рядку документа може зазначатися визначений платником податку - отримувачем спирту етилового числовий номер філії (структурного підрозділу) особи - суб'єкта господарювання - отримувача спирту етилового (за потреби).
10. Код пального або спирту етилового в акцизних накладних, розрахунках коригування акцизної накладної, заявці на поповнення (коригування) залишку пального, заявці на поповнення (коригування) залишку спирту етилового згідно з УКТ ЗЕД зазначається суцільним порядком без розділових знаків (пробілів, крапок тощо) та містить 10 знаків, крім скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану, в яких зазначається умовний код.
Для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану (коди згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10), на які Кодексом встановлено однакові ставки акцизного податку, в акцизних накладних, розрахунках коригування акцизної накладної, заявках на поповнення (коригування) залишку пального код товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД не зазначається, а зазначається умовний код 2711 00 00 00.
В одному документі (акцизна накладна) може бути зазначено операцію виключно за одним кодом УКТ ЗЕД (для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану - умовним кодом).
11. В акцизних накладних, розрахунках коригування акцизної накладної зазначається двосимвольний код типу транспортного засобу відповідно до Класифікатора видів транспорту, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20 вересня 2012 року № 1011 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01 червня 2018 року № 541).
12. У клітинках акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, що не заповнюються, нулі, прочерки та інші знаки чи символи не проставляються, крім рядків у верхній лівій частині документа, в яких відповідно до форми такого документа може бути внесена цифра "0".
У клітинках заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового, що не заповнюються, нулі, прочерки та інші знаки чи символи не проставляються.
13. На складені платником заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового, перші примірники акцизних накладних, розрахунків коригування акцизної накладної накладаються кваліфіковані електронні підписи посадових осіб платника податку, який здійснює реалізацію пального або спирту етилового, та кваліфікована електронна печатка (за наявності).
Особа, яка склала акцизну накладну в двох примірниках, зобов'язана зареєструвати перший примірник такої акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних, другий примірник такої акцизної накладної в день її складення - надіслати розпоряднику акцизного складу / акцизного складу пересувного - отримувачу пального або спирту етилового.
На другий примірник акцизних накладних, розрахунків коригування акцизної накладної накладаються кваліфіковані електронні підписи посадових осіб платника податку - отримувача пального або спирту етилового та кваліфікована електронна печатка (за наявності).
Накладення кваліфікованих електронних підписів посадових осіб (печаток - за наявності) здійснюється у порядку, визначеному законодавством.
II. Складання акцизної накладної форми "П" та порядок її заповнення
1. Акцизна накладна форми "П" складається в день ввезення на митну територію України пального чи в день реалізації пального у разі кожної повної або часткової операції з реалізації пального.
Акцизні накладні реєструються в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
2. У разі відсутності реєстрації акцизної накладної (першого та/або другого примірника акцизної накладної), платник має право у межах 1095 днів з дати проведення операції з реалізації або ввезення пального на митну територію України, яка відбулась починаючи з 1 липня 2019 року, зареєструвати акцизну накладну (перший та/або другий примірник акцизної накладної) в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Зазначений у цьому пункті Порядку термін не застосовується до акцизних накладних, складених відповідно до пункту 23 підрозділу 5 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу для розподілу обсягів пального, облік якого здійснювався в системі електронного адміністрування реалізації пального, між акцизними складами та/або акцизними складами пересувними.
3. У разі забезпечення безперервного постачання пального особа, яка реалізує пальне, може скласти для кожного отримувача пального зведені акцизні накладні за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД не пізніше останнього дня такого місяця на весь обсяг реалізованого пального протягом такого місяця.
Для цілей цього пункту під безперервним постачанням вважається забезпечення особою, яка реалізує пальне, можливості для отримувачів пального отримувати пальне в будь-яку годину доби та будь-який день відповідного місяця.
Зведена акцизна накладна також може бути складена особою, яка реалізує пальне, за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД та окремо за кожним акцизним складом / акцизним складом пересувним не пізніше останнього дня звітного місяця на загальний обсяг пального:
реалізованого у паливний бак транспортного засобу або в тару споживача через паливороздавальні або оливороздавальні колонки з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі, на яке отримана відповідна ліцензія (якщо акцизні накладні не були складені на ці операції);
використаного для власного споживання чи промислової переробки протягом звітного місяця;
втраченого у межах та/або понад встановлені норми втрат, зіпсованого, знищеного, у тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з інших причин, пов'язаних з природним результатом, а також внаслідок випаровування у процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування протягом звітного місяця.
У разі реалізації пального через паливороздавальну або оливороздавальну колонку у паливний бак транспортного засобу або в тару споживача за готівку кінцевому споживачеві, розрахунки за які проводяться через реєстратори розрахункових операцій або через банк / небанківського надавача платіжних послуг чи платіжний пристрій, платник має право самостійно обирати спосіб складання акцизних накладних на такі операції (зведені або за щоденними підсумками операцій).
( абзац сьомий пункту 3 розділу II із змінами, внесеними згідно з  наказом Міністерства фінансів України від 28.07.2023 р. № 414,  враховуючи зміни, внесені наказом  Міністерства фінансів України від 18.08.2023 р. № 444 )
4. Для зведеної акцизної накладної у верхній лівій частині такої накладної у призначеному для цього рядку робиться відповідна відмітка "Х".
У верхній лівій частині акцизної накладної зазначаються:
коди операцій для акцизної накладної, яка складається в одному примірнику;
ознака щодо умов оподаткування пального;
ознака щодо напрямів використання пального.
У відповідному рядку зазначається цифровий код операції для акцизної накладної, яка складається в одному примірнику:
"1" - власне споживання пального;
"2" - пальне, втрачене у межах та/або понад встановлені норми втрат; зіпсоване, знищене, в тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов'язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування у процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування (пункт 214.7 статті 214 та пункт 216.3 статті 216 розділу VI Кодексу);
"3" - реалізація пального суб'єкту господарювання, який не є платником;
"4" - ввезення (імпорт) пального на митну територію України. Підставою для зазначення в акцизній накладній коду операції "4" є митна декларація, оформлена відповідно до вимог Митного кодексу України. У разі переміщення пального митною територією України прохідним транзитом або внутрішнім транзитом, визначеним підпунктом "а" пункту 2 частини другої статті 91 Митного кодексу України, акцизна накладна не складається;
"5" - вивезення (експорт) пального за межі митної території України. Код операції "5" зазначається тільки для пального, фактичне вивезення якого за межі митної території України підтверджене відповідно до пунктів 30 - 32 Положення про митні декларації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 року № 450 (далі - Положення). Код операції "5" зазначається також при здійсненні фізичного відпуску (відвантаження) пального в споживчій тарі ємністю до 5 літрів (включно) виробником або особою, яка здійснила розлив пального у таку тару, для подальшого вивезення (експорту) пального у такій тарі за межі митної території України;
"6" - реалізація пального отримувачу, який не є суб'єктом господарювання;
"7" - реалізація пального платнику, при якій обсяг пального, на який такий платник може скласти акцизну накладну / розрахунок коригування акцизної накладної, не збільшується (в тому числі суб'єкту господарювання, який на одну із дат операцій (або на дату реєстрації або на дату складання) не зареєстрований платником);
"8" - промислова переробка пального;
"9" - облікова різниця внаслідок врахування обсягів пального, реалізованого з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі пальним, на яке отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним, як обсягів пального у літрах, приведених до температури 15 °C. Код операції "9" може бути зазначений тільки в акцизних накладних, складених відповідно до пунктів 48 - 49 Порядку електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 квітня 2019 року № 408 (далі - Порядок № 408) на обсяги пального, які не перевищують облікову різницю, визначену згідно з пунктом 47 Порядку № 408. За кожним кодом УКТ ЗЕД пального (або умовним кодом - для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану), що обліковується на акцизному складі, який є місцем роздрібної торгівлі пальним, на яке отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним, за кожен календарний рік може бути складено тільки одну акцизну накладну з кодом операції "9", яка реєструється в Єдиному реєстрі акцизних накладних у терміни, визначені пунктами 48 - 49 Порядку № 408.
У разі якщо акцизна накладна складається у двох примірниках (платник здійснює операцію, яка не належить до операцій, на які акцизна накладна складається в одному примірнику), у відповідному полі зазначається цифра "0".
У верхній правій частині акцизної накладної зазначається номер примірника із наявної кількості примірників такої накладної:
для акцизних накладних, які складаються в одному примірнику (коди операцій "1 - 9"), у відповідних полях зазначаються цифри "1" (номер примірника) та "1" (кількість примірників);
для акцизних накладних, які складаються у двох примірниках (код операції "0"), у відповідних полях зазначаються цифри "1" або "2" (номер примірника) та "2" (кількість примірників).
У разі складення другого примірника акцизної накладної у відповідному полі зазначається реєстраційний номер зареєстрованого в Єдиному реєстрі акцизних накладних першого примірника такої акцизної накладної.
У відповідному рядку зазначається ознака щодо умов оподаткування пального:
"1" - пальне, яке не підлягає оподаткуванню згідно з підпунктом 213.2.1 пункту 213.2 статті 213 розділу VI Кодексу;
"2" - пальне, звільнене від оподаткування акцизним податком згідно з пунктом 213.3 статті 213 розділу VI Кодексу (крім пального, звільненого від оподаткування акцизним податком згідно з підпунктом 213.3.11 пункту 213.3 статті 213 розділу VI Податкового кодексу України);
"3" - ввезені на митну територію України або вироблені в Україні бензини авіаційні або паливо для реактивних двигунів, що оподатковуються на умовах, встановлених пунктом 229.8 статті 229 розділу VI Кодексу, з оформленням податкового векселя за ставкою акцизного податку, визначеною підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Кодексу, без застосування підвищувального коефіцієнта 10;
"4" - пальне, реалізоване та/або використане як сировина для виробництва непідакцизної продукції, яке оподатковується на умовах, встановлених пунктами 229.2 - 229.7 статті 229 розділу VI Кодексу. Акцизні накладні з ознакою щодо умов оподаткування "4" (які передбачають відвантаження пального на умовах, встановлених пунктами 229.2 - 229.7 статті 229 розділу VI Кодексу) можуть бути виписані в межах ліміту квот, встановлених Кабінетом Міністрів України для отримувачів такого пального;
"5" - залишки пального, які не обліковуються в системі електронного адміністрування реалізації пального (утворилися до 01 липня 2019 року у суб'єктів господарювання, які до 01 липня 2019 року не є платниками акцизного податку з реалізації пального). Така умова оподаткування може бути зазначена тільки у суб'єктів господарювання, які до 01 липня 2019 року не підпадали під визначення платника акцизного податку з реалізації пального згідно з пунктом 212.1 статті 212 розділу VI Кодексу та не були зареєстровані в Реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального, а з 01 липня 2019 року підпадають під визначення платника акцизного податку з реалізації пального згідно з пунктом 212.1 статті 212 розділу VI Кодексу та зареєстровані в Реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового;
"6" - на умовах, встановлених підпунктом 229.6.1 пункту 229.6 статті 229 розділу VI Податкового кодексу України (передача пального у межах однієї юридичної особи без оформлення податкового векселя);
"7" - скраплений газ для населення, звільнений від оподаткування акцизним податком (підпункт 213.3.11 пункту 213.3 статті 213 розділу VI Податкового кодексу України);
"8" - паливо для реактивних двигунів, технологічне злиття якого з паливних баків повітряних суден було здійснено на митній території України;
( абзац двадцять дев'ятий пункту 4 розділу II із змінами, внесеними  згідно з наказом Міністерства фінансів України від 01.02.2023 р. № 55 )
"9" - ввезені на митну територію України або вироблені в Україні важкі дистиляти та біодизель, які оподатковуються на умовах, встановлених пунктом 44 підрозділу 5 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу, якщо замовником такого пального згідно з умовами договору є Міністерство оборони України.
( пункт 4 розділу II доповнено новим абзацом тридцятим згідно з  наказом Міністерства фінансів України від 01.02.2023 р. № 55, у зв'язку з цим абзаци тридцятий - сорок дев'ятий  вважати абзацами тридцять першим - п'ятдесятим )
Для інших операцій, які не належать до операцій, віднесених до одного з кодів ознаки умов оподаткування "1" - "9", у відповідному рядку зазначається цифра "0".
( абзац тридцять перший пункту 4 розділу II із змінами, внесеними  згідно з наказом Міністерства фінансів України від 01.02.2023 р. № 55 )
У відповідному рядку зазначається ознака щодо напрямів використання пального:
"1" - реалізація пального в споживчій тарі ємністю до 5 літрів (включно) виробником або особою, яка здійснила розлив пального у таку тару;
"2" - реалізація пального з акцизного складу до іншого акцизного складу, з використанням акцизного складу пересувного, в тому числі через магістральний трубопровід, у разі, якщо до реалізації пального такий інший акцизний склад уже відомий;
"3" - розподіл обсягу залишків пального станом на 01 липня 2019 року між акцизними складами / акцизними складами пересувними, де такі обсяги фактично знаходилися. Ознака напряму використання "3" зазначається в акцизних накладних, складених на всі операції з розподілу обсягів залишку пального станом на 01 липня 2019 року між акцизними складами / акцизними складами пересувними;
"4" - реалізація пального у паливний бак транспортного засобу або в тару споживача через паливороздавальну або оливороздавальну колонку з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі пальним, на яке отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним;
"5" - реалізація пального платнику, суб'єкту господарювання - неплатнику у паливний бак транспортного засобу через паливороздавальну або оливороздавальну колонку з акцизного складу, який не є місцем роздрібної торгівлі пальним;
( абзац тридцять сьомий пункту 4 розділу II із змінами, внесеними  згідно з наказом Міністерства фінансів України від 01.02.2023 р. № 55 )
"6" - реалізація пального з акцизного складу пересувного у паливний бак транспортного засобу або обладнання, або пристрою;
"7" - реалізація пального з акцизного складу до іншого акцизного складу з використанням трубопроводу, який не є акцизним складом пересувним. (Така ознака не може бути зазначена при реалізації пального з акцизного складу до іншого акцизного складу з використанням магістрального трубопроводу);
"8" - заправлення повітряних суден суб'єктами господарювання, які здійснюють авіапаливозабезпечення згідно з чинним сертифікатом на відповідність вимогам авіаційних правил України, або суб'єктами господарювання, які мають посвідчення про допуск до експлуатації постійного злітно-посадкового майданчика, видане уповноваженим органом з питань цивільної авіації відповідно до вимог авіаційних правил України, пальним, отриманим за податковим векселем, яке оподатковується на умовах встановлених пунктом 229.8 статті 229 розділу VI Кодексу;
"9" - реалізація пального відповідно до підпункту 229.8.10 пункту 229.8 статті 229 розділу IV Кодексу суб'єктам літакобудування. Ознака "9" може бути зазначена тільки при реалізації пального суб'єктам літакобудування, на яких поширюється дія норм статті 2 Закону України "Про розвиток літакобудівної промисловості" (далі - суб'єкти літакобудування);
"10" - реалізація пального відповідно до підпункту 229.8.10 пункту 229.8 статті 229 розділу IV Кодексу замовникам, які здійснили закупівлю для забезпечення потреб держави або територіальної громади. Ознака "10" може бути зазначена тільки при реалізації пального замовникам, які здійснили таку закупівлю для забезпечення потреб держави або територіальної громади відповідно до Закону України "Про публічні закупівлі";
"11" - реалізація пального відповідно до підпункту 229.8.10 пункту 229.8 статті 229 розділу IV Кодексу Державному агентству резерву України;
"12" - заправлення власних повітряних суден суб'єктами літакобудування;
"13" - фізичний відпуск (відвантаження) пального з акцизного складу / акцизного складу пересувного на акцизний склад пересувний або з акцизного складу пересувного до акцизного складу при його експорті для переміщення по митній території України (для виробників);
"14" - фактичне вивезення пального за межі митної території України, підтверджене відповідно до пунктів 30 - 32 Положення;
"15" - фізичний відпуск (відвантаження) зберігачем пального суб'єкту господарювання - платнику, пальне якого зберігалося на акцизному складі зберігача;
"16" - власне споживання пального замовниками, які здійснили закупівлю такого пального для забезпечення потреб держави або територіальної громади, відповідно до підпункту 229.8.10 пункту 229.8 статті 229 розділу IV Кодексу. Ознака "16" може бути зазначена тільки замовниками, які здійснили закупівлю пального для забезпечення потреб держави або територіальної громади відповідно до Закону України "Про публічні закупівлі", при власному споживанні такого пального;
"17" - реалізація пального, обсяг якого збільшено за оформленою додатковою митною декларацією;
( абзац сорок дев'ятий пункту 4 розділу II із змінами, внесеними  згідно з наказом Міністерства фінансів України від 01.02.2023 р. № 55 )
18" - проведення суб'єктами літакобудування технологічних випробувань виготовлених авіаційних двигунів;
( пункт 4 розділу II доповнено новим абзацом п'ятдесятим згідно з  наказом Міністерства фінансів України від 01.02.2023 р. № 55 )
"19" - реалізація важких дистилятів та біодизелю відповідно до пункту 44 підрозділу 5 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу Міністерству оборони України. Напрям використання "19" може бути зазначений в акцизних накладних, складених на операції з реалізації важких дистилятів та біодизелю Міністерству оборони України, якщо замовником такого пального згідно з умовами договору є Міністерство оборони України.
( пункт 4 розділу II доповнено новим абзацом п'ятдесят першим  згідно з наказом Міністерства фінансів України від 01.02.2023 р. № 55, у зв'язку з цим абзац п'ятдесятий вважати абзацом п'ятдесят другим )
Для пального, з яким здійснюються операції, не віднесені до одного з кодів ознаки напряму використання "1" - "19", у відповідному рядку зазначається цифра "0".
( абзац п'ятдесят другий пункту 4 розділу II із змінами, внесеними  згідно з наказом Міністерства фінансів України від 01.02.2023 р. № 55 )
5. Код операції для складання в одному примірнику "2" (пальне, втрачене у межах та/або понад встановлені норми втрат; зіпсоване, знищене, в тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов'язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування у процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування (пункт 214.7 статті 214 та пункт 216.3 статті 216 розділу VI Кодексу)) може зазначатися в акцизних накладних з будь-якою умовою оподаткування та будь-яким напрямом використання.
6. В акцизних накладних, складених на операції з ввезення пального на митну територію України, у відповідних рядках зазначаються:
цифровий код операції "4" (для акцизної накладної, яка складається в одному примірнику);
одна з ознак щодо умов оподаткування (або "0", або "2", або "3", або "4", або "9");
( абзац третій пункту 6 розділу II із змінами, внесеними згідно з  наказом Міністерства фінансів України від 01.02.2023 р. № 55 )
напрям використання "0". У випадку, якщо за даними додаткової митної декларації збільшився обсяг ввезеного на митну територію України пального в літрах, приведених до температури 15° C, в акцизних накладних, складених на операції з реалізації таких обсягів збільшення пального, зазначається напрям використання "17".
7. В акцизних накладних, складених на операції з вивезення (експорту) за межі митної території України пального, фактичне вивезення якого підтверджене відповідно до пунктів 30 - 32 Положення (цифровий код операції для складання в одному примірнику "5"), зазначаються:
ознака щодо умов оподаткування або "1" (для виробників такого пального) або "0" (для інших платників, які не є виробниками пального);
напрям використання "14".
8. У випадку, якщо пальне реалізовано суб'єкту господарювання, який на одну із дат операцій (або на дату реєстрації або на дату складання) не зареєстрований платником, в акцизній накладній зазначається код операції для складання в одному примірнику "7" та напрям використання "0" або один з напрямів використання залежно від операції з реалізації пального:
"1" - реалізація пального в споживчій тарі ємністю до 5 літрів (включно) виробником або особою, яка здійснила розлив пального у таку тару;
"4" - реалізація пального у паливний бак транспортного засобу або в тару споживача через паливороздавальну або оливороздавальну колонку з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі пальним, на яке отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним;
"5" - реалізація пального у паливний бак транспортного засобу платника через паливороздавальну або оливороздавальну колонку з акцизного складу, який не є місцем роздрібної торгівлі пальним;
"6" - реалізації пального з акцизного складу пересувного у паливний бак транспортного засобу або обладнання, або пристрою;
"8" - заправлення повітряних суден суб'єктами господарювання, які здійснюють авіапаливозабезпечення згідно з чинним сертифікатом на відповідність вимогам авіаційних правил України, або суб'єктами господарювання, які мають посвідчення про допуск до експлуатації постійного злітно-посадкового майданчика, видане уповноваженим органом з питань цивільної авіації відповідно до вимог авіаційних правил України, пальним, отриманим за податковим векселем, яке оподатковується на умовах, встановлених пунктом 229.8 статті 229 розділу VI Кодексу.
9. В акцизних накладних з кодом операції для складання в одному примірнику "9" (облікова різниця внаслідок врахування обсягів пального, реалізованого з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі пальним, на яке отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним, як обсягів пального у літрах, приведених до температури 15° C) може бути зазначено тільки умову оподаткування "0" та напрям використання пального "4" (реалізація пального у паливний бак транспортного засобу або тару споживача з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі пальним, на яке отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним).
10. Ознака щодо умов оподаткування "1" може зазначатися в акцизній накладній тільки особами, які здійснюють виробництво пального, на операції з фізичного відпуску (відвантаження) пального для подальшого вивезення (експорту) такого пального за межі митної території України або при фактичному вивезенні пального за межі митної території України. При цьому в таких акцизних накладних зазначаються:
код операції "0" та один з напрямів використання пального або "2" (при реалізації пального з акцизного складу до іншого акцизного складу, з використанням акцизного складу пересувного, в тому числі через магістральний трубопровід, у разі, якщо до реалізації пального такий інший акцизний склад уже відомий), або "7" (при реалізації пального з акцизного складу до іншого акцизного складу з використанням трубопроводу, який не є акцизним складом пересувним), або "13" (при здійсненні фізичного відпуску пального з акцизного складу / акцизного складу пересувного до акцизного складу пересувного або з акцизного складу пересувного до акцизного складу);
код операції "2" та напрям використання пального "0" (для пального, втраченого у межах та/або понад встановлені норми втрат; зіпсоване, знищене, в тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов'язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування у процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування);
код операції "5" та напрям використання пального "1" (при здійсненні реалізації пального у споживчій тарі ємністю до 5 літрів (включно));
код операції "5" та напрям використання пального "14" (при фактичному вивезенні пального за межі митної территорії України, яке підтверджене відповідно до пунктів 30 - 32 Положення).
11. В акцизній накладній, в якій зазначено ознаку щодо умов оподаткування "3", залежно від операції, на яку складена така акцизна накладна, може бути внесено напрям використання пального:
або "0";
або "2" - реалізація пального з акцизного складу до іншого акцизного складу, з використанням акцизного складу пересувного, в тому числі через магістральний трубопровід, у разі, якщо до реалізації пального такий інший акцизний склад уже відомий;
або "7" - реалізація пального з акцизного складу до іншого акцизного складу з використанням трубопроводу, який не є акцизним складом пересувним;
або "8" - заправлення повітряних суден суб'єктами господарювання, які здійснюють авіапаливозабезпечення згідно з чинним сертифікатом на відповідність вимогам авіаційних правил України, або суб'єктами господарювання, які мають посвідчення про допуск до експлуатації постійного злітно-посадкового майданчика, видане уповноваженим органом з питань цивільної авіації відповідно до вимог авіаційних правил України, пальним, отриманим за податковим векселем, яке оподатковується на умовах, встановлених пунктом 229.8 статті 229 розділу VI Кодексу;
або "9" - реалізація пального відповідно до підпункту 229.8.10 пункту 229.8 статті 229 розділу IV Кодексу суб'єктам літакобудування. Ознака "9" може бути зазначена тільки при реалізації пального суб'єктам літакобудування;
або "10" - реалізація пального відповідно до підпункту 229.8.10 пункту 229.8 статті 229 розділу IV Кодексу замовникам, які здійснили закупівлю для забезпечення потреб держави або територіальної громади;
або "11" - реалізація пального відповідно до підпункту 229.8.10 пункту 229.8 статті 229 розділу IV Кодексу Державному агентству резерву України;
або "12" - заправлення власних повітряних суден суб'єктами літакобудування;
або "16" - власне споживання пального замовниками, які здійснили закупівлю такого пального для забезпечення потреб держави або територіальної громади, відповідно до підпункту 229.8.10 пункту 229.8 статті 229 розділу IV Кодексу;
або "17" - реалізація пального, обсяг якого збільшено за оформленою додатковою митною декларацією;
( абзац одинадцятий пункту 11 розділу II із змінами, внесеними  згідно з наказом Міністерства фінансів України від 01.02.2023 р. № 55 )
або "18" - проведення суб'єктами літакобудування технологічних випробувань виготовлених авіаційних двигунів.
( пункт 11 розділу II доповнено абзацом дванадцятим згідно з  наказом Міністерства фінансів України від 01.02.2023 р. № 55 )
12. В акцизній накладній, в якій зазначено ознаку щодо умов оподаткування "3", залежно від операції, на яку складена така акцизна накладна, може бути внесено один з кодів операції для складання в одному примірнику, крім коду операцій "5". При цьому код операції "1" може бути внесено тільки для акцизних накладних з напрямом використання "12" (заправлення власних повітряних суден суб'єктами літакобудування) або "16" (власне споживання пального замовниками, які здійснили закупівлю такого пального для забезпечення потреб держави або територіальної громади реалізація пального відповідно до підпункту 229.8.10 пункту 229.8 статті 229 розділу IV Кодексу), або "18" (проведення суб'єктами літакобудування технологічних випробувань виготовлених авіаційних двигунів).
( абзац перший пункту 12 розділу II із змінами, внесеними  згідно з наказом Міністерства фінансів України від 01.02.2023 р. № 55 )
На операції із заправлення повітряних суден суб'єктами господарювання, які здійснюють авіапаливозабезпечення згідно з чинним сертифікатом на відповідність вимогам авіаційних правил України на здійснення наземного обслуговування, виданим уповноваженим органом з питань цивільної авіації, або суб'єктами господарювання, які мають посвідчення про допуск до експлуатації постійного злітно-посадкового майданчика, видане уповноваженим органом з питань цивільної авіації відповідно до вимог авіаційних правил України, бензинами авіаційними або паливом для реактивних двигунів, яке оподатковується на умовах, встановлених пунктом 229.8 статті 229 Кодексу, складається акцизна накладна (умова оподаткування "3", напрям використання "8"), в якій може бути зазначено один з кодів операції для складання в одному примірнику:
"3" - у разі переходу права власності до суб'єкта господарювання - неплатника;
"6" - або у разі переходу права власності до нерезидента;
"7" - у разі переходу права власності до платника.
13. В акцизній накладній з ознакою щодо умов оподаткування "5", складеній на операції з реалізації обсягів пального, зазначених у заявці на поповнення (коригування) залишку пального, складеній відповідно до пункту 45 Порядку № 408, залежно від операції, на яку складена така акцизна накладна, може бути внесено один з кодів операції для складання в одному примірнику:
"0" - якщо у платника виникає необхідність переміщення пального з акцизного складу / акцизного складу пересувного, зазначеного у заявці на поповнення (коригування) залишку пального, складеній відповідно до пункту 45 Порядку № 408, на інший акцизний склад такого платника або пересувний акцизний склад. В таких акцизних накладних може зазначатися напрям використання або "0", або "2";