БЮРО ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
05.03.2024 № 44 |
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
04 квітня 2024 р.
за № 496/41841
Про впорядкування питань розгляду повідомлень викривачів
Відповідно до статті 53-1 Закону України "Про запобігання корупції", пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 01 червня 2021 року № 1502-IX "Про внесення змін до Закону України "Про запобігання корупції" щодо упорядкування окремих питань захисту викривачів" та у зв’язку з початком роботи Єдиного порталу повідомлень викривачів НАКАЗУЮ:
1. Розділ V Положення щодо впровадження механізмів заохочення викривачів та формування культури повідомлень про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України "Про запобігання корупції" в Бюро економічної безпеки України, затвердженого наказом Бюро економічної безпеки України від 05 липня 2022 року № 134, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11 серпня 2022 року за № 911/38247, виключити.
2. Внести зміни до Порядку організації роботи з повідомленнями про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України "Про запобігання корупції" в Бюро економічної безпеки України, затвердженого наказом Бюро економічної безпеки України від 05 липня 2022 року № 134, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 11 серпня 2022 року за № 911/38247, виклавши його в новій редакції, що додається.
3. Сектору запобігання та виявлення корупції подати цей наказ на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
5. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
В.о. Директора | А. Пащук |
ПОГОДЖЕНО: В.о. Голови Національного агентства з питань запобігання корупції | Я. Любченко |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Бюро
економічної безпеки України
05 липня 2022 року № 134
(у редакції наказу Бюро
економічної безпеки України
від 05 березня 2024 року № 44)
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
04 квітня 2024 р.
за № 496/41841
ПОРЯДОК
організації роботи з повідомленнями про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України "Про запобігання корупції" в Бюро економічної безпеки України
( Див. текст )
I. Загальні положення
1. Цей Порядок визначає внутрішні процедури і механізми приймання, розгляду, перевірки та належного реагування в БЕБ, територіальних управліннях БЕБ на здійснене викривачем повідомлення про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України "Про запобігання корупції" (далі - повідомлення).
2. У цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні:
викривач - працівник БЕБ, який за наявності переконання, що інформація є достовірною, повідомив про можливі факти корупційних або пов’язаних із корупцією правопорушень, інших порушень Закону України "Про запобігання корупції" (далі - Закон), які вчинив інший працівник БЕБ, а також будь-яка фізична особа, яка повідомляє про можливе порушення, яке вчинив працівник БЕБ, якщо така інформація стала їй відома у зв’язку з її професійною, господарською, громадською, науковою діяльністю, пов’язаною із співпрацею з БЕБ або участю такої фізичної особи в передбачених законодавством процедурах, які є обов’язковими для початку проходження служби чи трудової діяльності в БЕБ;
попередній розгляд повідомлення - процедура перевірки фактичних даних, що підтверджують можливе вчинення корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення, інших порушень Закону, викладених у повідомленні, у тому числі анонімному, яку проводить уповноважений підрозділ (уповноважена особа) у порядку та строки, установлені Законом;
служба діловодства - структурний підрозділ (посадова особа) БЕБ або територіального управління БЕБ, відповідальний за ведення діловодства;
уповноважений підрозділ (уповноважена особа) - уповноважений підрозділ (уповноважена особа) з питань запобігання та виявлення корупції центрального апарату та територіальних управлінь БЕБ.
Інші терміни в цьому Порядку вживаються в значенні, наведеному в Законі та Порядку ведення Єдиного порталу повідомлень викривачів, затвердженому наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 03 січня 2023 року № 1/23, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 05 січня 2023 року за № 22/39078.
II. Приймання повідомлень
1. Приймання повідомлень у БЕБ здійснюється зовнішніми і внутрішніми каналами (на спеціальну телефонну лінію та/або через Єдиний портал повідомлень викривачів або в інший спосіб відповідно до абзацу двадцять другого частини першої статті 1 Закону).
2. Документи, які надійшли до служби діловодства та в яких під час попереднього опрацювання виявлено ознаки повідомлення, у тому числі повідомлення без зазначення авторства (далі - анонімне повідомлення), якщо наведена в ньому інформація містить фактичні дані, що вказують на можливе вчинення корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення, які можуть бути перевірені відповідно до Закону, негайно передаються до уповноваженого підрозділу (уповноваженої особи).
3. Конверти (впакування), що надходять до служби діловодства з відмітками "повідомлення викривача" або "повідомлення про порушення керівника", передаються без реєстрації (нерозкритими, без ознайомлення з їх змістом) до уповноваженого підрозділу (уповноваженої особи).
4. Повідомлення, які надійшли зовнішніми каналами, на спеціальну телефонну лінію та/або до служби діловодства, працівники уповноваженого підрозділу (уповноважена особа), які є авторизованими користувачами Єдиного порталу повідомлень викривачів, вносять до Єдиного порталу повідомлень викривачів згідно з пунктом 4 розділу IV Порядку ведення Єдиного порталу повідомлень викривачів, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 03 січня 2023 року № 1/23, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 січня 2023 року за № 22/39078, не пізніше наступного робочого дня за днем їх надходження.
III. Розгляд і перевірка повідомлень
1. Працівники уповноваженого підрозділу (уповноважена особа) здійснюють попередній розгляд повідомлення відповідно до статті 53-2 Закону з урахуванням цього Порядку.
2. У разі невиконання законних вимог керівника або працівників уповноваженого підрозділу (уповноваженої особи), надання їм завідомо недостовірної інформації чи інформації не в повному обсязі, порушення встановлених Законом строків її надання, керівник уповноваженого підрозділу (уповноважена особа) повідомляє в письмовій формі або через систему електронного документообігу Директора БЕБ або керівника територіального управління БЕБ про такі факти для встановлення обставин невиконання законних вимог керівника або працівників уповноваженого підрозділу (уповноваженої особи) та вжиття заходів в порядку, визначеному Законами України "Про державну службу" та "Про Бюро економічної безпеки України".
3. Якщо під час попереднього розгляду повідомлення встановлено, що воно не відповідає вимогам Закону, уповноважений підрозділ (уповноважена особа) передає таке повідомлення службі діловодства, і подальший розгляд такого повідомлення здійснюється в порядку, визначеному для розгляду звернень громадян, про що особа, яка здійснила повідомлення, інформується листом БЕБ або територіального управління БЕБ.
4. Якщо під час попереднього розгляду повідомлення встановлено, що воно за своїм змістом є заявою про кримінальне правопорушення, віднесене законом до підслідності БЕБ, уповноважений підрозділ (уповноважена особа) передає таке повідомлення службовою запискою за підписом керівника уповноваженого підрозділу (уповноваженої особи) структурному підрозділу БЕБ, визначеному пунктом 4 розділу І Інструкції про порядок приймання, реєстрації та розгляду заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, віднесені законом до підслідності Бюро економічної безпеки України, затвердженої наказом Бюро економічної безпеки України від 23 березня 2022 року № 58, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29 квітня 2022 року за № 472/37808.
5. Якщо під час попереднього розгляду повідомлення встановлено, що воно не належить до компетенції БЕБ, подальший розгляд такого повідомлення припиняється, про що особа, яка здійснила повідомлення, інформується листом БЕБ або територіального управління БЕБ з наданням роз’яснення щодо компетенції органу або юридичної особи, уповноважених на здійснення розгляду чи розслідування фактів, викладених у повідомленні.
6. Керівник уповноваженого підрозділу (уповноважена особа) повідомляє Директора БЕБ або керівника територіального управління БЕБ у письмовій формі або через систему електронного документообігу відповідно до статті 28 Закону, якщо викладена в повідомленні інформація стосується керівника уповноваженого підрозділу (уповноваженої особи). Порядок розгляду такого повідомлення визначає Директор БЕБ або керівник територіального управління БЕБ відповідно до статті 30 Закону шляхом накладення відповідної резолюції.
7. Якщо викладена в повідомленні інформація стосується Директора БЕБ або керівника територіального управління БЕБ таке повідомлення надсилається в триденний строк листом БЕБ або територіального управління БЕБ суб’єкту, уповноваженому здійснювати розгляд чи розслідування фактів, викладених у повідомленні, про що особа, яка здійснила повідомлення, інформується листом БЕБ або територіального управління БЕБ за підписом керівника уповноваженого підрозділу (уповноваженої особи).
8. Якщо за результатами попереднього розгляду повідомлення встановлено, що викладена в ньому інформація містить ознаки дисциплінарного проступку відповідно до частини другої статті 65 Закону України "Про державну службу" та/або частини четвертої статті 36 Закону України "Про Бюро економічної безпеки України", керівник уповноваженого підрозділу (уповноважена особа) вносить Директору БЕБ або керівнику територіального управління БЕБ у письмовій формі або через систему електронного документообігу подання для розгляду відповідно до вимог законодавства.
9. У разі виникнення за результатами попереднього розгляду повідомлення потреби в проведенні перевірки на доброчесність та/або моніторингу способу життя працівника БЕБ подальший розгляд такого повідомлення здійснюється відповідно до Порядку здійснення перевірок на доброчесність та моніторингу способу життя працівників Бюро економічної безпеки України, затвердженого наказом Бюро економічної безпеки України від 19 листопада 2021 року № 19, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 січня 2022 року за № 94/37430, про що особа, яка здійснила повідомлення, інформується листом БЕБ або територіального управління БЕБ.
10. Якщо в ході попереднього розгляду повідомлення виявлено ознаки корупційного правопорушення чи правопорушення, пов’язаного з корупцією, матеріали щодо попереднього розгляду такого повідомлення передаються відповідному спеціально уповноваженому суб’єкту у сфері протидії корупції або Державному бюро розслідувань листом БЕБ або територіального управління БЕБ у строк, установлений частиною шостою статті 53 Закону.
11. Особі, яка здійснила повідомлення, надається листом БЕБ або територіального управління БЕБ детальна інформація про результати попереднього розгляду її повідомлення, а також дисциплінарного провадження, якщо воно проводилося, у триденний строк з дня завершення відповідного розгляду чи провадження.
12. З метою виконання пункту 11 цього розділу голова відповідної дисциплінарної комісії інформує керівника уповноваженого підрозділу (уповноважена особу) не пізніше наступного робочого дня за днем завершення відповідних службових розслідувань і дисциплінарних проваджень про службові розслідування, дисциплінарні провадження та їх результати в обсязі, необхідному для інформування особи, яка здійснила повідомлення.
13. Інформація, створена за результатами попереднього розгляду повідомлення, про особу викривача та особу, стосовно якої проводилася попередня перевірка, є конфіденційною інформацією, доступ до якої надається з дотриманням вимог Законів України "Про запобігання корупції" та "Про захист персональних даних".
14. Повідомлення та матеріали щодо їх попереднього розгляду, а також інші пов’язані з ними документи формуються у справи та зберігаються протягом трьох років з дня отримання таких повідомлень.
Завідувач Сектору запобігання та виявлення корупції | А. Грама |