• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Інструкції з організації примусового виконання рішень

Міністерство юстиції України  | Наказ, Довідка, Постанова, Протокол, Журнал, Договір, Декларація, Розпорядження, Форма типового документа, Звіт, Інструкція від 02.04.2012 № 512/5
Редакції
Реквізити
  • Видавник: Міністерство юстиції України
  • Тип: Наказ, Довідка, Постанова, Протокол, Журнал, Договір, Декларація, Розпорядження, Форма типового документа, Звіт, Інструкція
  • Дата: 02.04.2012
  • Номер: 512/5
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство юстиції України
  • Тип: Наказ, Довідка, Постанова, Протокол, Журнал, Договір, Декларація, Розпорядження, Форма типового документа, Звіт, Інструкція
  • Дата: 02.04.2012
  • Номер: 512/5
  • Статус: Документ діє
Редакції
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ
НАКАЗ
02.04.2012 № 512/5
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
2 квітня 2012 р.
за № 489/20802
Про затвердження Інструкції з організації примусового виконання рішень
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства юстиції № 1765/5 від 30.11.2012 № 924/5 від 18.05.2013 № 113/5 від 20.01.2014 № 327/5 від 12.02.2014 № 785/5 від 20.05.2014 № 1420/5 від 27.08.2014 № 1773/5 від 23.10.2014 № 1970/5 від 24.11.2014 № 22/5 від 13.01.2015 № 257/5 від 25.02.2015 № 1483/5 від 12.08.2015 № 1839/5 від 29.09.2015 № 1802/5 від 22.09.2015 № 2710/5 від 22.12.2015 № 2832/5 від 29.09.2016 № 2314/5 від 20.07.2017 № 855/5 від 21.03.2018 № 1827/5 від 12.06.2018 № 2522/5 від 02.08.2018 № 1385/5 від 06.05.2019 № 2165/5 від 16.07.2019 № 3940/5 від 09.12.2019 № 4224/5 від 27.12.2019 № 476/5 від 07.02.2020 № 699/5 від 27.02.2020 № 1825/5 від 01.06.2020 № 3208/5 від 16.09.2020 № 3993/5 від 17.11.2020 № 1277/5 від 07.04.2021 № 2407/5 від 08.07.2021 № 3025/5 від 26.08.2021 № 3193/5 від 09.09.2021 № 3341/5 від 21.09.2021 № 4066/5 від 11.11.2021 № 4094/5 від 15.11.2021 № 407/5 від 08.02.2022 № 1285/5 від 30.03.2022 № 1849/5 від 09.05.2022 № 2297/5 від 09.06.2022 № 3098/5 від 22.07.2022 № 3458/5 від 16.08.2022 № 3563/5 від 23.08.2022 № 3717/5 від 02.09.2022 № 4632/5 від 20.10.2022 № 4661/5 від 20.10.2022 № 4987/5 від 07.11.2022 № 5223/5 від 23.11.2022 № 271/5 від 17.01.2023 № 541/5 від 09.02.2023 № 886/5 від 07.03.2023 № 1258/5 від 06.04.2023 № 1273/5 від 07.04.2023 № 1822/5 від 12.05.2023 № 2235/5 від 15.06.2023 № 2578/5 від 17.07.2023 № 2982/5 від 18.08.2023 № 3642/5 від 16.10.2023 - щодо введення в дію змін див. пункт 4 № 318/5 від 05.02.2024 )
Відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" та з метою приведення нормативно-правових актів у відповідність до вимог чинного законодавства НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію з організації примусового виконання рішень, що додається.
2. Визнати такими, що втратили чинність:
( Абзац другий пункту 2 втратив чинність на підставі Наказу Міністерства юстиції № 2710/5 від 22.12.2015 )
3. Департаменту взаємодії з органами влади (Зеркаль О.В.) подати цей наказ на державну реєстрацію відповідно до Указу Президента України від 03.10.92 № 493 "Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади" (зі змінами).
4.Державній виконавчій службі України (Стаднік Г.В.) довести наказ до відома Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі.
5. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
6. Контроль за виконанням цього наказу покласти на Голову Державної виконавчої служби України Стадніка Г.В.

Міністр

Олександр Лавринович
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
юстиції України
02.04.2012 № 512/5
(у редакції наказу Міністерства
юстиції України
29.09.2016 № 2832/5
)
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
2 квітня 2012 р.
за № 489/20802
ІНСТРУКЦІЯ
з організації примусового виконання рішень
( У тексті Інструкції слова "управління державної виконавчої служби" замінено словами "управління забезпечення примусового виконання рішень"; слова "головними територіальними управліннями юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі" в усіх відмінках замінено словами "міжрегіональними управліннями Міністерства юстиції України" у відповідних відмінках, згідно з Наказом Міністерства юстиції № 4224/5 від 27.12.2019 )
I. Загальні положення
1. Ця Інструкція розроблена відповідно до Закону України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів", Закону України від 02 червня 2016 року № 1404-VIII "Про виконавче провадження" (далі - Закон), інших законодавчих актів України та нормативно-правових актів Міністерства юстиції України і визначає окремі питання організації виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення), що відповідно до Закону підлягають примусовому виконанню.
2. Примусове виконання рішень, передбачених статтею 3 Закону, здійснюють державні виконавці та приватні виконавці (крім рішень, передбачених частиною другою статті 5 Закону) (далі - виконавці).
3. Органами державної виконавчої служби є:
Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України;
відділ примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України;
управління забезпечення примусового виконання рішень в місті Києві Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України (далі - управління забезпечення примусового виконання рішень в місті Києві);
відділи примусового виконання рішень в районах міста Києва управління забезпечення примусового виконання рішень в місті Києві;
управління забезпечення примусового виконання рішень міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України (далі - управління забезпечення примусового виконання рішень);
відділи примусового виконання рішень управлінь забезпечення примусового виконання рішень;
відділи державної виконавчої служби міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України (далі - відділи державної виконавчої служби).
( Абзац восьмий пункту 3 розділу I в редакції Наказу Міністерства юстиції № 2982/5 від 18.08.2023 )( Пункт 3 розділу I в редакції Наказу Міністерства юстиції № 4224/5 від 27.12.2019 )
4. Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України підвідомчі рішення, які містять відомості, що становлять державну таємницю, рішення Вищого антикорупційного суду про застосування санкції, передбаченої пунктом 1-1 частини першої статті 4 Закону України "Про санкції" (у разі визначення порядку виконання такого рішення примусово відповідно до Закону України "Про виконавче провадження"), а також рішення, за якими:
( Абзац перший пункту 4 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції № 3458/5 від 16.08.2022; в редакції Наказу Міністерства юстиції № 271/5 від 17.01.2023; із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції № 2982/5 від 18.08.2023 )
боржниками є Апарат Верховної Ради України, Офіс Президента України, Кабінет Міністрів України, центральні органи виконавчої влади, Конституційний Суд України, Верховний Суд, вищі спеціалізовані суди, апеляційні суди, Офіс Генерального прокурора, Спеціалізована антикорупційна прокуратура, обласні прокуратури, Національне антикорупційне бюро України, Вища рада правосуддя, Національний банк України, Рахункова палата, Управління справами Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська і Севастопольська міські ради або обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації та їх структурні підрозділи, інші органи державної влади та їх посадові особи, а також розташовані у місті Києві територіальні органи центральних органів виконавчої влади та їх структурні підрозділи, місцеві суди, районні державні адміністрації та їх структурні підрозділи, окружні прокуратури, інші територіальні підрозділи органів державної влади та їх посадові особи;
( Абзац другий пункту 4 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства юстиції № 2165/5 від 16.07.2019, № 4224/5 від 27.12.2019 - щодо введення в дію див. пункт 5 Наказу )
сума зобов’язання становить п’ятдесят та більше мільйонів гривень чи еквівалентну суму в іноземній валюті або двадцять п’ять та більше мільйонів гривень чи еквівалентну суму в іноземній валюті, якщо місцем виконання рішення є місто Київ.
( Абзац третій пункту 4 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції № 1385/5 від 06.05.2019; в редакції Наказу Міністерства юстиції № 4224/5 від 27.12.2019 - щодо введення в дію див. пункт 5 Наказу )
Відділу примусового виконання рішень управлінь забезпечення примусового виконання рішень міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України підвідомчі рішення, за якими:
боржниками є територіальні органи центральних органів виконавчої влади та їх структурні підрозділи, місцеві суди, міські, районні або селищні ради чи районні державні адміністрації та їх структурні підрозділи, окружні прокуратури, інші територіальні підрозділи органів державної влади та їх посадові особи;
( Абзац п'ятий пункту 4 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції № 4224/5 від 27.12.2019 )
сума зобов'язання становить від двадцяти п’яти до п’ятдесяти мільйонів гривень або еквівалентну суму в іноземній валюті.
( Абзац шостий пункту 4 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства юстиції № 2314/5 від 20.07.2017, № 1385/5 від 06.05.2019 )
Під час дії воєнного стану виконання рішень, місцем виконання яких згідно з частиною першою статті 24 Закону є територія, на якій ведуться активні бойові дії або тимчасово окупована, інформація про які міститься в переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України (далі - Перелік), здійснюється органом державної виконавчої служби, компетенція якого поширюється на таку територію, за умови якщо такий орган змінив місцезнаходження/місцерозташування на іншу території України або органом державної виконавчої служби, визначеним Міністерством юстиції України за поданням/пропозиціями Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України.
( Абзац сьомий пункту 4 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства юстиції № 4224/5 від 27.12.2019, № 476/5 від 07.02.2020; в редакції Наказів Міністерства юстиції № 2297/5 від 09.06.2022, № 3098/5 від 22.07.2022; із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції № 541/5 від 09.02.2023 )
У разі якщо місцезнаходженням органу державної виконавчої служби є територія, включена до Переліку, такий орган може змінити місцезнаходження/місцерозташування на іншу територію України та здійснювати примусове виконання рішень, місцем виконання яких є територія, на яку поширюється компетенція цього органу державної виконавчої служби. Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України письмово повідомляє адміністратора автоматизованої системи виконавчого провадження про зміну місцезнаходження/місцерозташування органу державної виконавчої служби.
( Абзац пункту 4 розділу I в редакції Наказів Міністерства юстиції № 3098/5 від 22.07.2022, № 541/5 від 09.02.2023 )
Міністерство юстиції України за поданням/пропозиціями Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України може визначити орган державної виконавчої служби, на який покладатиметься повноваження з примусового виконання рішень, місцем виконання яких є територія, на якій ведуться активні бойові дії або тимчасово окупована, інформація про які міститься в Переліку.
( Абзац пункту 4 розділу I в редакції Наказу Міністерства юстиції № 3098/5 від 22.07.2022; із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції № 541/5 від 09.02.2023 )
У разі визначення Міністерством юстиції України органу державної виконавчої служби, на який покладатиметься повноваження з примусового виконання рішень, місцем виконання яких є територія, на якій ведуться активні бойові дії або тимчасово окупована, інформація про які міститься в Переліку, адміністратор автоматизованої системи виконавчого провадження на підставі письмового повідомлення Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України забезпечує такому органу державної виконавчої служби доступ до виконавчих проваджень, які перебувають (перебували) на виконанні в органі державної виконавчої служби, місцезнаходженням якого є територія, на якій ведуться активні бойові дії або тимчасово окупована, інформація про які міститься в Переліку.
( Пункт 4 розділу I доповнено новим абзацом згідно з Наказами Міністерства юстиції № 2297/5 від 09.06.2022; із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції № 3098/5 від 22.07.2022; в редакції Наказу Міністерства юстиції № 541/5 від 09.02.2023 )
Виконавче провадження, яке перебуває (перебувало) на виконанні в органі державної виконавчої служби, місцезнаходженням якого є територія, на якій ведуться активні бойові дії або тимчасово окупована, інформація про які міститься в Переліку, приймається до виконання визначеним Міністерством юстиції України органом державної виконавчої служби на підставі доручення або резолюції начальника управління забезпечення примусового виконання рішень, якому підпорядкований визначений Міністерством юстиції України орган державної виконавчої служби, які надаються за результатами розгляду звернення сторони виконавчого провадження або іншої особи або доручення керівника вищого органу державної виконавчої служби.
( Пункт 4 розділу I доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства юстиції № 2297/5 від 09.06.2022; із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства юстиції № 3098/5 від 22.07.2022, № 541/5 від 09.02.2023 )
Інформація про зміну місцезнаходження органів державної виконавчої служби або про визначення органу державної виконавчої служби, на який покладатиметься повноваження з примусового виконання рішень, місцем виконання яких є територія, на якій ведуться активні бойові дії або тимчасово окупована, інформація про які міститься в Переліку, публікується на вебсайті Міністерства юстиції України та вебсайтах міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України по мірі її оновлення.
( Пункт 4 розділу I доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства юстиції № 2297/5 від 09.06.2022; із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства юстиції № 3098/5 від 22.07.2022, № 541/5 від 09.02.2023 )( Пункт 4 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції № 318/5 від 05.02.2024 )
5. Основною інформаційною базою про здійснення виконавчого провадження є автоматизована система виконавчого провадження (далі - автоматизована система).
Відомості про боржників (крім відомостей щодо боржників, визначених у частині п’ятій статті 9 Закону) вносяться до Єдиного реєстру боржників, що є складовою автоматизованої системи.
Механізм функціонування автоматизованої системи визначає Положення про автоматизовану систему виконавчого провадження, затверджене наказом Міністерства юстиції України від 05 серпня 2016 року № 2432/5, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 12 серпня 2016 року за № 1126/29256.
6. Під час здійснення виконавчого провадження виконавець приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складання актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Якщо документ, винесений виконавцем, надсилається у формі електронного документа, на такий документ накладається кваліфікований електронний підпис із застосуванням засобів кваліфікованого електронного підпису, які мають вбудовані апаратно-програмні засоби, що забезпечують захист записаних на них даних від несанкціонованого доступу, від безпосереднього ознайомлення із значенням параметрів особистих ключів та їх копіювання.
( Пункт 6 розділу I доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства юстиції № 407/5 від 08.02.2022 )
7. Постанова як окремий документ містить такі обов'язкові реквізити:
номер виконавчого провадження;
вступну частину із зазначенням:
назви постанови, дати видачі постанови та місця її винесення;
найменування органу державної виконавчої служби, прізвища, імені та по батькові державного виконавця, який виніс постанову або прізвища, імені та по батькові приватного виконавця, який виніс постанову, найменування виконавчого округу, в якому він здійснює діяльність;
назви виконавчого документа, коли та ким виданий, резолютивної частини документа (далі - реквізити виконавчого документа);
за зведеним виконавчим провадженням - прізвища, імені та по батькові боржника - фізичної особи, повного найменування боржника - юридичної особи та дати об'єднання виконавчих проваджень у зведене;
мотивувальну частину із зазначенням мотивів, з яких виконавець прийняв відповідне рішення (дійшов певних висновків), і посилання на норму закону, на підставі якого винесено постанову;
резолютивну частину із зазначенням:
прийнятого виконавцем рішення;
строку і порядку оскарження постанови.
До постанов можуть вноситись також інші відомості, визначені Законом, цією Інструкцією та іншими нормативно-правовими актами.
Постанова підписується виконавцем та скріплюється печаткою. Постанова складається у необхідній кількості примірників, один з яких залишається у виконавчому провадженні, а інші надсилаються за належністю.
Якщо постанова надсилається у формі електронного документа, на таку постанову накладається кваліфікований електронний підпис із застосуванням засобів кваліфікованого електронного підпису, які мають вбудовані апаратно-програмні засоби, що забезпечують захист записаних на них даних від несанкціонованого доступу, від безпосереднього ознайомлення із значенням параметрів особистих ключів та їх копіювання.
( Абзац чотирнадцятий пункту 7 розділу I виключено на підставі Наказу Міністерства юстиції № 407/5 від 08.02.2022 )
Постанови, винесені в межах виконавчого провадження, відкритого на підставі виконавчого документа, виданого у формі електронного документа, отримуються стягувачем за допомогою автоматизованої системи виконавчого провадження в рамках інформаційної взаємодії, а також в електронному кабінеті в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), яка забезпечує обмін документами (далі - ЄСІТС) (за наявності).
( Пункт 7 розділу I доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства юстиції № 3208/5 від 16.09.2020; із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції № 3642/5 від 16.10.2023 - щодо введення в дію змін див. пункт 4 )
У разі якщо постанова виконавця є виконавчим документом, вона повинна відповідати вимогам до виконавчого документа, визначеним статтею 4 Закону.
Інші посадові особи органів державної виконавчої служби у випадках, передбачених Законом та цією Інструкцією, виносять постанови з урахуванням вимог, визначених цим пунктом.
8. Акт - документ, що підтверджує певні встановлені факти або події.
Текст акта складається з реквізитів виконавчого документа із зазначенням суті проведених дій; за зведеним виконавчим провадженням - повного найменування (прізвища, імені та по батькові) боржника та дати об'єднання виконавчих проваджень у зведене, а також вступної і констатуючої частин.
У вступній частині зазначаються назва акта, дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по батькові виконавця, підстава для складання акта, особи, які були присутні під час його складання, із зазначенням їхнього статусу у виконавчому провадженні, місця проживання (місцезнаходження), посад, інших наявних даних, зазначається кількість аркушів, на яких складено акт.
У констатуючій частині викладаються мета і завдання складання акта, суть і характер проведених виконавчих дій, встановлені факти, події, а також у разі потреби висновки і пропозиції.
У кінці акта (перед підписами) зазначаються відомості про кількість примірників акта та кому вони надаються (надсилаються).
Акт підписується всіма особами, які брали участь у його складанні. У разі відмови від підписання осіб, що були присутні при складанні акта, про це робиться відмітка в акті. Відмітка "від підпису відмовився" проставляється напроти прізвища особи, яка відмовилася від підпису, та засвідчується підписами інших осіб, які були присутніми під час складання акта.
До акта можуть вноситись також інші відомості, визначені Законом, цією Інструкцією та іншими нормативно-правовими актами.
9. Вимога виконавця є письмовим документом, який складається у випадках, передбачених Законом, та є обов'язковою для виконання органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і фізичними особами щодо надання виконавцю документів або їх копій, необхідних для здійснення його повноважень, вчинення інших дій, необхідних для виконання рішення.
( Абзац перший пункту 9 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції № 855/5 від 21.03.2018 )
Вимога підписується виконавцем та надсилається поштою чи іншими засобами зв'язку або вручається виконавцем особі, яка зобов'язана вчинити дії.
За наявності в особи, яка зобов’язана вчинити дії, електронного кабінету в ЄСІТС вимога надсилається до електронного кабінету такої особи.
( Пункт 9 розділу I доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства юстиції № 3642/5 від 16.10.2023 - щодо введення в дію змін див. пункт 4 )( Пункт 9 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції № 318/5 від 05.02.2024 )
10. Доручення виконавця є письмовим документом, який складається у випадках, передбачених Законом щодо проведення окремих виконавчих дій органами, установами, організаціями, посадовими особами і фізичними особами.
11. Запит виконавця є письмовим документом, який є обов’язковим для виконання органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і фізичними особами щодо надання виконавцю інформації, документів або їх копій, необхідних для здійснення його повноважень.
Отримана інформація використовується органами державної виконавчої служби (приватним виконавцем) виключно із службовою метою.
( Пункт 11 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції № 318/5 від 05.02.2024 )
12. У вимозі, дорученні, запиті виконавця обов’язково зазначаються:
найменування органу державної виконавчої служби, прізвище, ім’я та по батькові державного виконавця або прізвище, ім’я та по батькові приватного виконавця;
дата відкриття та номер виконавчого провадження;
реквізити виконавчого документа;
строк виконання;
наслідки невиконання.
13. Розробка, оновлення та передача адміністратору автоматизованої системи виконавчого провадження шаблонів документів, передбачених пунктом 6 цього розділу, здійснюється структурним підрозділом Міністерства юстиції України, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері організації примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб).
( Розділ I доповнено новим пунктом 13 згідно з Наказом Міністерства юстиції № 2407/5 від 08.07.2021 )
ІІ. Учасники виконавчого провадження
1. Реалізація учасниками виконавчого провадження своїх повноважень, а також залучення інших осіб до участі у проведенні виконавчих дій та реалізації ними своїх повноважень здійснюються відповідно до розділу ІІІ Закону.
Виконавець при здійсненні виконавчого провадження зобов’язаний використовувати всі надані йому права та повноваження, необхідні для забезпечення неупередженого, ефективного, своєчасного і повного виконання рішення.
2. Залучення працівників поліції у межах наданих їм повноважень здійснюється виконавцем при виконанні рішень для забезпечення публічної безпеки і порядку, запобігання, припинення кримінальних та адміністративних правопорушень, ужиття заходів, спрямованих на усунення загроз життю та здоров'ю виконавців, фізичних осіб, що виникли при проведенні виконавчих дій щодо примусового виконання судових рішень і рішень інших органів на підставі мотивованої постанови виконавця, яка надсилається керівнику територіального органу поліції за місцем проведення виконавчої дії.
3. Залучення органів опіки та піклування відповідно до покладених на них повноважень обов’язково здійснюється державним виконавцем при виконанні рішень про відібрання і передання дитини, а також у разі необхідності забезпечення прав та інтересів дітей та непрацездатних осіб, які потребують опіки (піклування).
( Пункт 3 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції № 2522/5 від 02.08.2018 )
4. У разі потреби для проведення чи організації виконавчих дій виконавець має право залучити суб’єктів господарювання.
5. Залучення виконавцем інших органів, підприємств, установ, організацій, посадових осіб, фізичних осіб при примусовому виконанні рішень здійснюється у разі, якщо їх присутність може сприяти своєчасному й повному виконанню рішень.
6. Залучення у виконавчому провадженні відповідних органів, підприємств, установ, організацій, посадових осіб та фізичних осіб (крім понятих) здійснюється виконавцем шляхом винесення постанови про залучення цих осіб.
У цій постанові обов’язково зазначаються опис причин, що зумовили необхідність залучення, час та місце здійснення виконавчих дій, а також інші необхідні відомості.
Копія постанови надсилається відповідному органу, установі, організації, суб’єкту господарювання, особі не пізніше наступного дня з дня її винесення, але не пізніше ніж за три дні до запланованих заходів.
7. Перед початком виконавчих дій виконавець усно роз’яснює залученим при примусовому виконанні рішень особам їхні права та обов’язки, про що зазначається в акті.
Виконавець контролює вчинення дій залученими особами.
8. Для з’ясування та роз’яснення питань, що виникають під час здійснення виконавчого провадження і потребують спеціальних знань, виконавець з власної ініціативи або за заявою сторін призначає своєю постановою експерта або спеціаліста (у разі необхідності - кількох експертів або спеціалістів), а для оцінки майна (майнових прав) - суб’єктів оціночної діяльності - суб'єктів господарювання, а також у разі потреби - перекладача.
У постанові про призначення експерта або спеціаліста, суб’єкта оціночної діяльності - суб’єкта господарювання, перекладача зазначаються питання, на які ці особи повинні надати письмовий висновок (звіт), або з якої мови слід здійснити переклад, або вид та характеристика майна, яке необхідно ідентифікувати, оцінити тощо, строки здійснення відповідних дій.
У постанові обов’язково зазначається попередження про відповідальність:
експерту - за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків під час здійснення виконавчого провадження, надання завідомо неправдивого висновку під час здійснення виконавчого провадження;
суб'єкту оціночної діяльності - суб'єкту господарювання (оцінювачу) - за недостовірну чи необ'єктивну оцінку майна;
перекладачу - за здійснення завідомо неправильного перекладу під час виконавчого провадження, а також за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків під час виконавчого провадження.
9. Права і обов’язки сторін та інших учасників виконавчого провадження реалізуються відповідно до статті 19 Закону.
10. Повноваження представників сторін, які беруть участь у виконавчому провадженні, мають бути посвідчені такими документами:
довіреністю фізичної особи;
довіреністю юридичної особи або документами, що посвідчують право представництва юридичної особи (документом про призначення керівником юридичної особи тощо);
рішенням про призначення опікуном, піклувальником чи управителем спадкового майна;
довіреністю; ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність"; дорученням органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правничої допомоги, виданим відповідно до Закону України "Про безоплатну правничу допомогу";
( Абзац п’ятий пункту 10 розділу ІІ в редакції Наказу Міністерства юстиції № 2235/5 від 15.06.2023 - набирає чинності 03.08.2023 )
Документи, що посвідчують повноваження представників, повинні бути оформлені відповідно до вимог чинного законодавства.
Оригінали документів, зазначених у цьому пункті, або належним чином засвідчені їх копії долучаються до матеріалів виконавчого провадження.
Після пересвідчення наявності у представника належним чином оформленого документа, що посвідчує повноваження представника, його оригінал у разі потреби повертається представникові сторони виконавчого провадження.
( Абзац восьмий пункту 10 розділу ІІ із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції № 2235/5 від 15.06.2023 - набирає чинності 03.08.2023 )
У випадку реалізації стороною виконавчого провадження права на пред’явлення виконавчого документа на виконання, подання заяви про повернення без виконання виконавчого документа, отримання присудженого майна чи стягнутих сум через представника виконавець перевіряє, чи обумовлені у довіреності повноваження представника на здійснення таких дій.
У разі реалізації стороною виконавчого провадження права на оскарження дій державного виконавця та інших посадових осіб органів державної виконавчої служби через представника таке повноваження представника має бути обумовлено в довіреності.
Обмеження повноважень представника на вчинення певної виконавчої дії мають бути застережені у відповідному документі, що посвідчує повноваження представника, або в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
( Абзац одинадцятий пункту 10 розділу ІІ із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції № 2235/5 від 15.06.2023 - набирає чинності 03.08.2023 )
11. Сторона виконавчого провадження (її представник) та прокурор як учасник виконавчого провадження можуть знайомитися з матеріалами виконавчого провадження у відповідному органі державної виконавчої служби, офісі приватного виконавця у спеціально визначений для прийому громадян час і в тому обсязі, в якому вони бажають, за усним клопотанням до виконавця.
Сторони виконавчого провадження (їх представники) або прокурор як учасник виконавчого провадження за бажанням можуть ознайомитись із матеріалами виконавчого провадження в інший час. Виконавче провадження надається їм для ознайомлення на підставі письмової заяви, в якій зазначаються бажана дата та час ознайомлення.
Ознайомлення з матеріалами виконавчого провадження здійснюється у присутності виконавця або помічника приватного виконавця, про що у виконавчому провадженні робиться відмітка із зазначенням дати ознайомлення та підпису особи, яка ознайомилася з матеріалами виконавчого провадження.
Сторона виконавчого провадження (її представник) та прокурор як учасник виконавчого провадження мають право робити копії (фотокопії) з документів виконавчого провадження та виписки з них. Вилучення з матеріалів виконавчого провадження будь-яких документів не допускається.
12. У разі вибуття однієї зі сторін виконавчого провадження (припинення юридичної особи, а також в інших випадках заміни сторони у виконавчому провадженні), якщо правовідносини допускають правонаступництво, виконавець за заявою сторони виконавчого провадження, а також сама заінтересована сторона мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником. На підставі постановленої судом ухвали виконавець своєю постановою замінює сторону виконавчого провадження. Ухвала суду та постанова виконавця долучаються до виконавчого документа при його передачі до іншого органу державної виконавчої служби або приватного виконавця або поверненні його стягувачу чи до суду.
13. Правонаступництво можливе на всіх стадіях виконавчого провадження - з моменту відкриття виконавчого провадження до його закінчення. Після заміни вибулої сторони виконавчого провадження її правонаступником виконавець продовжує виконання виконавчого провадження в порядку, встановленому Законом.
14. У разі якщо сторона виконавчого провадження змінила найменування без процедури реорганізації (для юридичної особи) або прізвище, ім’я чи по батькові (для фізичної особи), виконавець за наявності підтвердних документів (про внесення змін до установчих документів, довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, довідки органу державної реєстрації актів цивільного стану, копії паспорта) своєю постановою змінює назву сторони виконавчого провадження. Така постанова виконавця приєднується до виконавчого документа при його передачі до іншого органу державної виконавчої служби або приватного виконавця або поверненні його стягувачу чи до суду.
Якщо під час проведення виконавчих дій встановлено дані, які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню рішення (крім випадків отримання виконавцями нових даних, які ідентифікують боржника - фізичну особу, в порядку інформаційної взаємодії автоматизованої системи з державними базами даних і реєстрами), або виявлено технічну помилку, описку в реєстраційних даних вхідної та вихідної кореспонденції, виконавець своєю постановою змінює або доповнює реєстраційні дані в автоматизованій системі. Така постанова виконавця долучається до матеріалів виконавчого провадження.
( Пункт 14 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства юстиції № 855/5 від 21.03.2018; із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції № 4094/5 від 15.11.2021 )
У випадках встановлення нових даних, які ідентифікують боржника - фізичну особу, в порядку інформаційної взаємодії автоматизованої системи з державними базами даних і реєстрами такі дані заповнюються автоматизованою системою на підставі відповідних відповідей.
( Пункт 14 розділу II доповнено новим абзацом третім згідно з Наказом Міністерства юстиції № 4094/5 від 15.11.2021 )
15. Питання про відводи у виконавчому провадженні вирішуються відповідно до статті 23 Закону.
III. Загальні умови та порядок здійснення виконавчого провадження
1. Примусовому виконанню підлягають виконавчі документи, визначені у статті 3 Закону.
2. Виконавчий документ у паперовій формі повинен відповідати вимогам до виконавчого документа, зазначеним у статті 4 Закону.
( Абзац перший пункту 2 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції № 3208/5 від 16.09.2020 )
Виконавчий документ, виданий у формі електронного документа, повинен відповідати вимогам, визначеним у частинах першій, другій статті 4 Закону, та на нього має бути накладений електронний підпис чи електронна печатка відповідно до вимог Закону України "Про електронні довірчі послуги".
( Пункт 2 розділу III доповнено новим абзацом другим згідно з Наказом Міністерства юстиції № 3208/5 від 16.09.2020 )
Не допускається одночасне пред'явлення одного виконавчого документа, виданого у формі електронного документа, до різних органів державної виконавчої служби та/або приватних виконавців, а також одночасне пред'явлення одного виконавчого документа в електронній та паперовій формі.
( Пункт 2 розділу III доповнено новим абзацом третім згідно з Наказом Міністерства юстиції № 3208/5 від 16.09.2020 )
Виконавець перед відкриттям виконавчого провадження за документом, пред'явленим в електронній формі, зобов'язаний перевірити наявність в автоматизованій системі виконавчого провадження відкритих виконавчих проваджень за таким виконавчим документом.
( Пункт 2 розділу III доповнено новим абзацом четвертим згідно з Наказом Міністерства юстиції № 3208/5 від 16.09.2020 )
При перевірці відповідності виконавчого документа вимогам пунктів 3, 4 частини першої статті 4 Закону виконавець враховує таке:
( Абзац п'ятий пункту 2 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції № 3208/5 від 16.09.2020 )
повне найменування для юридичних осіб повинно містити інформацію про організаційно-правову форму такої особи відповідно до вимог чинного законодавства;
ім'я фізичної особи (яка є громадянином України) складається з її прізвища, власного імені та по батькові (частина перша статті 28 Цивільного кодексу України). Відповідно до частини третьої статті 12 Закону України "Про національні меншини в Україні" громадяни, в національній традиції яких немає звичаю зафіксовувати по батькові, мають право записувати в паспорті лише ім'я та прізвище, а у свідоцтві про народження - імена батька та матері;
відсутність коду за Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань стягувача та боржника (для юридичних осіб) допускається, якщо законодавством країни, на території якої зареєстровано юридичну особу, не передбачено присвоєння юридичній особі такого коду.
3. Заява про примусове виконання рішення подається до органу державної виконавчої служби або приватного виконавця у письмовій формі разом із оригіналом (дублікатом) виконавчого документа.
У заяві про примусове виконання рішення зазначаються такі відомості:
назва і дата видачі виконавчого документа;
прізвище, ім’я та (за наявності) по батькові стягувача;
дата народження та адреса місця проживання чи перебування стягувача;
реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) стягувача;
номер телефону стягувача;
унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (далі - УНЗР) стягувача - фізичної особи (за наявності);
( Пункт 3 розділу III доповнено абзацом восьмим згідно з Наказом Міністерства юстиції № 4661/5 від 20.10.2022 )
спосіб перерахування стягнутих з боржника грошових сум (у разі виконання рішення про стягнення коштів);
реквізити рахунку, відкритого у банку або іншій фінансовій установі, небанківського надавача платіжних послуг, для отримання стягнутих з боржника грошових сум (за наявності).
( Абзац десятий пункту 3 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції № 1258/5 від 06.04.2023 )
При пред'явленні до виконання виконавчого документа, виданого у формі електронного документа, заява про примусове виконання рішення подається в електронній формі. На заяву про примусове виконання рішення в електронній формі накладається кваліфікований або удосконалений електронний підпис чи печатка.
У заяві про примусове виконання виконавчого документа, виданого у формі електронного документа, зазначаються такі відомості:
найменування органу державної виконавчої служби або прізвище, ім'я та, за наявності, по батькові приватного виконавця до якого подається заява;
назва, номер та дата видачі виконавчого документа, орган, що видав виконавчий документ;
дата набрання законної сили рішенням;
категорія стягнення;
тип стягнення (майнове, немайнове);
резолютивна частина виконавчого документа;
повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім'я та, за наявності, по батькові (для фізичних осіб) боржника, його місцезнаходження (для юридичних осіб) або адреса місця проживання чи перебування (для фізичних осіб), дата народження боржника;
ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань боржника (для юридичних осіб - за наявності);
реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) боржника;
УНЗР боржника - фізичної особи (за наявності);
( Пункт 3 розділу III доповнено абзацом двадцять другим згідно з Наказом Міністерства юстиції № 4661/5 від 20.10.2022 )
спосіб перерахування стягнутих з боржника грошових сум;
реквізити рахунку для отримання стягнутих з боржника грошових сум, відкритого у банку, в органі, що здійснює казначейське обслуговування або іншій фінансовій установі, небанківського надавача платіжних послуг (за наявності);
( Абзац двадцять четвертий пункту 3 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції № 1258/5 від 06.04.2023 )
відомості про часткове виконання рішення боржником;
відомості про повторне пред'явлення виконавчого документа (дата винесення повідомлення про повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття до виконання або постанови про повернення виконавчого документа стягувачу, винесених під час попереднього пред'явлення);
інші відомості.
( Пункт 3 розділу III доповнено новими абзацами згідно з Наказом Міністерства юстиції № 3208/5 від 16.09.2020 )
У заяві про примусове виконання рішення стягувач має право зазначити відомості, що ідентифікують боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню рішення (УНЗР, рахунок/електронний гаманець боржника, місце роботи чи отримання ним інших доходів, конкретне майно боржника та його місцезнаходження тощо).
( Абзац двадцять восьмий пункту 3 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства юстиції № 4661/5 від 20.10.2022, № 1258/5 від 06.04.2023 )
У разі пред’явлення виконавчого документа до органу державної виконавчої служби або приватного виконавця за місцем проживання чи перебування боржника - фізичної особи, місцезнаходженням боржника - юридичної особи, адреса якого відрізняється від адреси, зазначеної у виконавчому документі, до заяви про примусове виконання рішення стягувач має додати документ / копію документа, який підтверджує, що місцезнаходженням боржника - юридичної особи або адресою проживання чи перебування боржника - фізичної особи є територія, на яку поширюється компетенція органу державної виконавчої служби, або територія виконавчого округу приватного виконавця.