• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Порядку прийому на навчання для здобуття вищої освіти в 2022 році

Міністерство освіти і науки України | Наказ, Перелік, Порядок від 27.04.2022 № 392
Реквізити
  • Видавник: Міністерство освіти і науки України
  • Тип: Наказ, Перелік, Порядок
  • Дата: 27.04.2022
  • Номер: 392
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство освіти і науки України
  • Тип: Наказ, Перелік, Порядок
  • Дата: 27.04.2022
  • Номер: 392
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
27.04.2022 м. Київ № 392
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
03 травня 2022 р. за № 487/37823
Про затвердження Порядку прийому на навчання для здобуття вищої освіти в 2022 році
( Із змінами і доповненнями, внесеними  наказами Міністерства освіти і науки України  від 2 травня 2022 року № 400, від 29 червня 2022 року № 598 ( враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства  освіти і науки України від 2 липня 2022 року № 608 ), від 8 липня 2024 року № 968 ( враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства  освіти і науки України від 11 липня 2024 року № 978 )
Відповідно до статті 1 розділу I Закону України № 2157-IX "Про внесення змін до деяких законів України у сфері освіти", статей 13, 44 Закону України "Про вищу освіту"
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок прийому на навчання для здобуття вищої освіти в 2022 році, що додається.
2. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства освіти і науки України від 13 жовтня 2021 року № 1098 "Про затвердження Умов прийому на навчання для здобуття вищої освіти в 2022 році", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 26 листопада 2021 року за № 1542/37164.
3. Департаментам та управлінням освіти і науки обласних та Київської міської державних (військових) адміністрацій забезпечити своєчасне усунення розбіжностей даних вступників у поданих на виготовлення документів про повну загальну середню освіту замовленнях та даних, зазначених ними під час реєстрації на проходження зовнішнього незалежного оцінювання.
4. Керівникам закладів освіти незалежно від форми власності і сфери управління під час затвердження правил прийому на навчання для здобуття вищої освіти забезпечити дотримання вимог Порядку прийому на навчання для здобуття вищої освіти в 2022 році, затвердженого цим наказом.
5. Директорату фахової передвищої, вищої освіти (Шаров О.) забезпечити подання на державну реєстрацію цього наказу в Міністерстві юстиції України.
6. Департаменту забезпечення документообігу, контролю та інформаційних технологій (Єрко І.) в установленому порядку зробити відмітку у справах архіву.
7. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Міністра Вітренка А.
8. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
( пункт 8 із змінами, внесеними згідно з наказом  Міністерства освіти і науки України від 02.05.2022 р. № 400 )
 

Міністр

Сергій ШКАРЛЕТ
 
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства освіти і науки України
27 квітня 2022 року № 392
ПОРЯДОК
прийому на навчання для здобуття вищої освіти в 2022 році
I. Загальні положення
1. Цей Порядок є обов'язковим для закладів вищої освіти (закладів фахової передвищої освіти, наукових установ) усіх форм власності та сфер управління, крім вищих військових навчальних закладів, закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти (далі - заклади вищої освіти).
2. Підставою для оголошення прийому на навчання для здобуття вищої освіти є ліцензія на провадження освітньої діяльності Міністерства освіти і науки України та затверджені керівником закладу вищої освіти правила прийому на навчання для здобуття вищої освіти в закладі вищої освіти (далі - Правила прийому).
3. Прийом до закладів вищої освіти здійснюється на конкурсній основі за відповідними джерелами фінансування, зазначеними у пункті 1 розділу III цього Порядку.
4. Організацію прийому вступників до закладу вищої освіти здійснює приймальна комісія, склад якої затверджується наказом керівника закладу вищої освіти, який є її головою. Приймальна комісія діє згідно з положенням про приймальну комісію закладу вищої освіти, затвердженим керівником вищої освіти відповідно до Положення про приймальну комісію вищого навчального закладу, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 15 жовтня 2015 року № 1085, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 04 листопада 2015 року за № 1353/27798. Положення про приймальну комісію закладу вищої освіти оприлюднюється на офіційному вебсайті закладу вищої освіти.
Керівник закладу вищої освіти забезпечує дотримання законодавства України, зокрема цього Порядку, Правил прийому, а також відкритість та прозорість роботи приймальної комісії.
Рішення приймальної комісії, прийняте в межах її повноважень, є підставою для видання відповідного наказу керівником закладу вищої освіти та/або виконання передбачених цим Порядком процедур.
( абзац третій пункту 4 розділу I у редакції наказу  Міністерства освіти і науки України від 02.05.2022 р. № 400 )
Усі питання, пов'язані з прийомом до закладу вищої освіти, вирішує приймальна комісія на своїх засіданнях. Рішення приймальної комісії оприлюднюються на офіційному вебсайті закладу вищої освіти не пізніше наступного дня після прийняття відповідного рішення.
5. У цьому Порядку терміни вжито в таких значеннях:
адресне розміщення бюджетних місць - надання вступнику рекомендації до зарахування на місця навчання за кошти державного або місцевого бюджету (за державним або регіональним замовленням) на підставі його конкурсного бала;
відкрита конкурсна пропозиція - конкурсна пропозиція, для якої кількість місць для навчання за державним замовленням визначається під час адресного розміщення бюджетних місць у межах між кваліфікаційним мінімумом та максимальним обсягом державного замовлення або дорівнює нулю в разі неможливості сформувати кваліфікаційний мінімум державного замовлення;
вступне випробування - оцінювання підготовленості вступника до здобуття вищої освіти, що проводиться у формі вступного іспиту для іноземців, індивідуальної усної співбесіди, магістерського комплексного тесту, магістерського тесту навчальної компетентності, національного мультипредметного тесту, творчого конкурсу, презентації дослідницьких пропозицій чи досягнень, фахового іспиту;
вступний іспит для іноземців - форма вступного випробування, яка передбачає оцінювання знань, умінь та навичок вступника з одного або декількох конкурсних предметів, результати якого зараховуються до конкурсного бала вступника, або за результатами якого вступник не допускається до участі в конкурсному відборі чи до інших вступних випробувань (виставляються оцінки за шкалою 100 - 200 (з кроком в один бал) або ухвалюється рішення про негативну оцінку вступника ("незадовільно"));
вступник - особа, яка подала заяву(и) про допуск до участі в конкурсному відборі на одну (декілька) конкурсних пропозицій;
індивідуальна усна співбесіда - форма вступного випробування, яка передбачає очне або дистанційне у визначених цим Порядком випадках або за рішенням закладу вищої освіти оцінювання підготовленості (оцінювання знань, умінь та навичок) вступника з одного, двох або трьох предметів (складових), за результатами якої за кожний предмет (складову) виставляються оцінки за шкалою 100 - 200 (з кроком від одного до десяти балів) або ухвалюється рішення про негативну оцінку вступника ("незадовільно");
( абзац сьомий пункту 5 розділу I у редакції наказу  Міністерства освіти і науки України від 29.06.2022 р. № 598, враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства  освіти і науки України від 02.07.2022 р. № 608 )
кваліфікаційний мінімум державного замовлення - мінімальна кількість вступників, яка може бути рекомендована на відкриту конкурсну пропозицію під час адресного розміщення бюджетних місць для відкриття набору на неї (тільки для спеціальностей, які входять до Переліку спеціальностей, яким надається особлива підтримка);
квота для іноземців - визначена частина обсягу бюджетних місць, яка використовується для прийому вступників з числа:
іноземців, які прибувають на навчання відповідно до міжнародних договорів України;
закордонних українців, статус яких засвідчено посвідченням закордонного українця і які не проживають постійно в Україні;
квота-1 - визначена частина максимального обсягу бюджетних місць (для відкритих конкурсних пропозицій) або загального обсягу бюджетних місць (для фіксованих конкурсних пропозицій), яка може бути використана для прийому вступників на основі повної загальної середньої освіти, що мають право на вступ на основі індивідуальної усної співбесіди (крім осіб, які мають право на квоту-2), та дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа,
квота-2 - визначена частина максимального обсягу бюджетних місць (для відкритих конкурсних пропозицій) або загального обсягу бюджетних місць (для фіксованих конкурсних пропозицій) у закладах вищої освіти, яка може бути використана для прийому вступників на основі повної загальної середньої освіти, освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста, освітньо-професійного ступеня фахового молодшого бакалавра, освітнього ступеня молодшого бакалавра, що мають право на вступ відповідно до Порядку прийому для здобуття вищої, фахової передвищої та професійної (професійно-технічної) освіти осіб, які проживають на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, тимчасово окупованій території окремих районів Донецької та Луганської областей, території населених пунктів на лінії зіткнення, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 01 березня 2021 року № 271, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 квітня 2021 року за № 505/36127 (далі - наказ № 271) або місце проживання яких зареєстровано (задекларовано) на особливо небезпечній території;
( абзац тринадцятий пункту 5 розділу I у редакції наказу  Міністерства освіти і науки України від 29.06.2022 р. № 598, враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства  освіти і науки України від 02.07.2022 р. № 608 )
конкурсна пропозиція - пропозиція закладу вищої освіти (відокремленого структурного підрозділу закладу вищої освіти, структурного підрозділу закладу вищої освіти, який знаходиться в іншому населеному пункті, аніж місцезнаходження закладу вищої освіти) щодо кількості місць для прийому вступників на певний рівень вищої освіти, освітню програму (освітні програми), форму здобуття освіти, курс, переліку конкурсних предметів та творчих конкурсів, строку навчання на основі здобутого освітнього рівня або ступеня (освітньо-кваліфікаційного рівня). Розрізняють відкриті, фіксовані та небюджетні конкурсні пропозиції. Відкриті конкурсні пропозиції входять в широку конкурсну пропозицію. У разі якщо конкурсна пропозиція поєднує декілька освітніх програм тощо, в Правилах прийому зазначаються порядок розподілу здобувачів вищої освіти між освітніми програмами та строки обрання їх здобувачами (для здобувачів ступенів молодшого бакалавра, бакалавра (магістра медичного, фармацевтичного та ветеринарного спрямувань) на основі повної загальної середньої освіти не раніше завершення першого року навчання, в інших випадках не раніше трьох місяців після початку навчання);
конкурсний бал - комплексна оцінка досягнень вступника, яка розраховується за результатами вступних випробувань та іншими конкурсними показниками з точністю до 0,001 відповідно до цього Порядку та Правил прийому;
конкурсний відбір - процедура відбору вступників на конкурсні пропозиції на основі конкурсних балів та (в разі їх використання) пріоритетностей заяв вступників та/або розгляду мотиваційних листів у встановлених цим Порядком випадках для здобуття вищої освіти (на конкурсній основі);
конкурсний предмет - навчальний предмет (дисципліна), рівень навчальних досягнень з якого (якої) враховується під час проведення конкурсного відбору на навчання до закладу вищої освіти;
магістерський комплексний тест - форма вступного випробування для вступу на навчання для здобуття ступеня магістра на основі здобутого ступеня вищої освіти бакалавра, магістра (освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліста), яка передбачає оцінювання рівня підготовленості вступника з іноземної мови та права, яке здійснюється Українським центром оцінювання якості освіти відповідно до законодавства;
магістерський тест навчальної компетентності - форма вступного випробування для вступу на навчання для здобуття ступеня магістра на основі здобутого ступеня вищої освіти бакалавра, яка передбачає оцінювання готовності вступника до опанування освітньої програми магістерського рівня, яке здійснюється Українським центром оцінювання якості освіти відповідно до законодавства;
максимальний обсяг державного замовлення - максимальна кількість вступників на відкриту конкурсну пропозицію, яка може бути рекомендована для зарахування на місця державного замовлення;
мотиваційний лист - викладена вступником письмово у довільній формі інформація про його особисту зацікавленість у вступі на певну освітню програму (спеціальність, заклад освіти) та відповідні очікування, досягнення у навчанні та інших видах діяльності, власні сильні та слабкі сторони, до якого у разі необхідності вступником може бути додано (у тому числі в електронній формі) матеріали, що підтверджують викладену в листі інформацію;
національний мультипредметний тест - форма вступного випробування, яка передбачає оцінювання результатів навчання з української мови, математики та історії України, яке здійснюється Українським центром оцінювання якості освіти відповідно до законодавства;
небюджетна конкурсна пропозиція - конкурсна пропозиція, на яку не надаються місця для навчання за кошти державного або місцевого бюджету (за державним або регіональним замовленням);
особливо небезпечна територія - територія України, яка визнана тимчасово окупованою в умовах воєнного стану відповідно до пункту 3 частини першої статті 3 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", територіальні громади, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), переліки яких сформовано в електронній формі відповідно до Положення про інформаційну систему формування переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 травня 2022 року № 562, а у разі відсутності технічної можливості формування такого переліку в електронній формі - затверджені Мінреінтеграції за погодженням з Міноборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових (військово-цивільних) адміністрацій;
( пункт 5 розділу I доповнено новим абзацом двадцять четвертим згідно з  наказом Міністерства освіти і науки України від 29.06.2022 р. № 598, враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства  освіти і науки України від 02.07.2022 р. № 608, у зв'язку з цим абзаци двадцять четвертий - тридцять четвертий  вважати абзацами двадцять п'ятим - тридцять п'ятим )
право на зарахування за квотами - право вступника щодо зарахування на навчання до закладу вищої освіти за квотою-1, квотою-2, квотою для іноземців, що реалізується відповідно до цього Порядку;
презентація дослідницьких пропозицій чи досягнень - форма вступного випробування, що може бути передбачена під час вступу для здобуття освітнього ступеня доктора філософії, яка полягає в заслуховуванні та обговоренні наукового повідомлення вступника;
пріоритетність - визначена вступником під час подання заяв черговість (де 1 є найвищою пріоритетністю) їх розгляду у разі адресного розміщення бюджетних місць; заклад вищої освіти в Правилах прийому може передбачати встановлення локальних пріоритетностей для вступу на основі здобутого раніше освітнього ступеня або освітньо-кваліфікаційного рівня;
рейтинговий список вступників - список вступників за черговістю зарахування на навчання на конкурсну пропозицію, який формується відповідно до цього Порядку та Правил прийому;
творчий конкурс - форма вступного випробування для вступу для здобуття ступеня молодшого бакалавра, бакалавра на основі повної загальної середньої освіти, на основі освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста, освітньо-професійного ступеня фахового молодшого бакалавра, освітнього ступеня молодшого бакалавра, яка передбачає очну або дистанційну у визначених цим Порядком випадках або за рішенням закладу вищої освіти перевірку в межах одного дня та оцінювання, не пізніше наступного дня, творчих та/або фізичних здібностей вступника (зокрема здобутої раніше спеціалізованої освіти), необхідних для здобуття вищої освіти за спеціальностями, що зазначені у додатку 4 до цього Порядку. За результатами творчого конкурсу виставляється позитивна оцінка за шкалою 100 - 200 (з кроком від одного до десяти балів) або ухвалюється рішення про негативну оцінку досягнень вступника ("незадовільно");
( абзац двадцять дев'ятий пункту 5 розділу I у редакції наказу  Міністерства освіти і науки України від 29.06.2022 р. № 598, враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства  освіти і науки України від 02.07.2022 р. № 608 )
технічна помилка - помилка, допущена уповноваженою особою приймальної комісії з питань прийняття та розгляду заяв під час внесення відомостей про вступника або заяви до Єдиної державної електронної бази з питань освіти (далі - ЄДЕБО), що підтверджується актом про допущену технічну помилку;
фаховий іспит - форма вступного випробування для вступу на основі здобутого (або такого, що здобувається) ступеня або освітньо-кваліфікаційного рівня вищої освіти, яка передбачає очну або дистанційну (за рішенням закладу освіти) перевірку здатності до опанування освітньої програми певного рівня вищої освіти на основі здобутих раніше компетентностей;
фіксована конкурсна пропозиція - конкурсна пропозиція із заздалегідь визначеною кількістю місць для навчання за кошти державного або місцевого бюджету (за державним або регіональним замовленням);
широка конкурсна пропозиція - сукупність відкритих конкурсних пропозицій, яка складає спільну пропозицію державними закладами вищої освіти сукупного обсягу (суперобсягу) бюджетних місць для прийому вступників на місця навчання за кошти державного бюджету (за державним замовленням) на певну галузь, спеціальність (спеціалізацію) та форму здобуття освіти (широкий конкурс). Відкрита конкурсна пропозиція може входити лише до однієї широкої конкурсної пропозиції.
( абзац тридцять третій пункту 5 розділу I із змінами, внесеними згідно  з наказом Міністерства освіти і науки України від 29.06.2022 р. № 598, враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства  освіти і науки України від 02.07.2022 р. № 608 )
Термін "закордонні українці" вжито у значенні, наведеному в Законі України "Про закордонних українців".
Інші терміни вжито у значеннях, наведених у Законі України "Про вищу освіту".
II. Прийом на навчання для здобуття вищої освіти
1. Для здобуття вищої освіти приймаються:
особи, які здобули повну загальну середню освіту або освітньо-кваліфікаційний рівень молодшого спеціаліста, освітньо-професійний ступінь фахового молодшого бакалавра, освітній ступінь молодшого бакалавра - для здобуття ступеня молодшого бакалавра, бакалавра, а також магістра фармацевтичного та ветеринарного спрямування;
особи, які здобули повну загальну середню освіту або освітньо-кваліфікаційний рівень молодшого спеціаліста, освітньо-професійний ступінь фахового молодшого бакалавра, освітній ступінь молодшого бакалавра з відповідної спеціальності медичного спрямування, - для здобуття ступеня магістра медичного спрямування;
особи, які здобули ступінь бакалавра, магістра (освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліста), - для здобуття ступеня магістра;
особи, які здобули ступінь магістра (освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліста), - для здобуття ступеня доктора філософії.
Перелік спеціальностей медичного, фармацевтичного та ветеринарного спрямувань, за якими може здійснюватися прийом на навчання за ступенем магістра на основі повної загальної середньої освіти та освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста, освітньо-професійного ступеня фахового молодшого бакалавра, освітнього ступеня молодшого бакалавра наведено у додатку 1 до цього Порядку. Заклади вищої освіти можуть здійснювати прийом на навчання за спеціальностями 211 "Ветеринарна медицина", 212 "Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза" та 226 "Фармація, промислова фармація":
вступників на основі повної загальної середньої освіти та освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста, освітньо-професійного ступеня фахового молодшого бакалавра, освітнього ступеня молодшого бакалавра для здобуття ступенів молодшого бакалавра, бакалавра (тільки за спеціальністю 226 "Фармація, промислова фармація"), магістра;
вступників на основі здобутого ступеня бакалавра для здобуття ступеня магістра.
Для здобуття ступеня магістра за спеціальністю 081 "Право" приймаються особи, які здобули ступінь бакалавра з спеціальностей 081 "Право" або 293 "Міжнародне право", напрямів 6.030401 "Правознавство", 6.030202 "Міжнародне право".
Для здобуття ступеня доктора філософії за спеціальностями галузей знань 21 "Ветеринарна медицина" та 22 "Охорона здоров'я" приймаються особи, які здобули ступінь магістра (освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліста) з спеціальностей відповідної галузі знань.
Для здобуття ступеня вищої освіти за іншою спеціальністю також приймаються особи, які здобули раніше такий самий або вищий ступінь (рівень) вищої освіти або здобувають його не менше одного року та виконують у повному обсязі індивідуальний навчальний план. Умовою зарахування здобувача вищої освіти для одночасного навчання за іншою спеціальністю в тому самому або в іншому закладі вищої освіти є виконання вимог, аналогічних виконанню вимог до вступників на відповідні освітні програми. Ці вимоги можуть бути виконані протягом першого року навчання.
2. Вступники приймаються на навчання на перший курс. Особам, які здобули освітньо-кваліфікаційний рівень молодшого спеціаліста, освітньо-професійний ступінь фахового молодшого бакалавра, освітній ступінь молодшого бакалавра, заклад вищої освіти може перезарахувати кредити ЄКТС, максимальний обсяг яких визначено стандартом вищої освіти бакалавра (магістра медичного, фармацевтичного, ветеринарного спрямувань) (за відсутності стандарту - не більше 120 кредитів ЄКТС). Такі особи можуть прийматись на другий (старші) курс(и) або на перший курс (зі скороченим строком навчання). Для здобуття ступеня молодшого бакалавра, бакалавра (магістра медичного, фармацевтичного або ветеринарного спрямувань) за іншою спеціальністю особи можуть прийматись на перший або старші курси (зокрема зі скороченим строком навчання).
Здобувачі вищої освіти освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліста на основі повної загальної середньої освіти або освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста медичного, фармацевтичного або ветеринарного спрямувань, які були відраховані або перервали навчання у зв'язку з академічною відпусткою, мають право бути поновленими для продовження навчання для здобуття ступеня магістра на основі повної загальної середньої освіти або освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста за тією самою або спорідненою в межах галузі знань спеціальністю у тому самому або в іншому закладі вищої освіти.
3. Прийом на навчання проводиться на конкурсні пропозиції за спеціальностями (спеціалізаціями, предметними спеціальностями) відповідно до Переліку галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2015 року № 266 та на міждисциплінарні освітні (освітньо-наукові) програми, які відповідають Вимогам до міждисциплінарних освітніх (наукових) програм, затверджених наказом Міністерства освіти у науки України від 01 лютого 2021 року № 128 "Про затвердження Вимог до міждисциплінарних освітніх (наукових) програм", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06 квітня 2021 р. за № 454/36076.
Конкурсні пропозиції заклад вищої освіти самостійно формує та вносить до ЄДЕБО у визначені цим Порядком строки.
Назви конкурсних пропозицій формуються без позначок та скорочень державною мовою і можуть дублюватися іншими мовами.
4. Особливості прийому на навчання для здобуття вищої освіти осіб, місцем проживання яких є тимчасово окупована територія, територія населених пунктів на лінії зіткнення та адміністративної межі або які переселилися з таких територій після 01 січня 2022 року, в частині проходження річного оцінювання та державної підсумкової атестації, отримання документа державного зразка про повну загальну середню освіту (якщо особа не отримала документ про освіту відповідно до законодавства), визначаються відповідно до Порядку прийому для здобуття вищої, фахової передвищої та професійної (професійно-технічної) освіти осіб, які проживають на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, тимчасово окупованій території окремих районів Донецької та Луганської областей, території населених пунктів на лінії зіткнення, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 01 березня 2021 року № 271, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 квітня 2021 року за № 505/36127.
Особливості прийому на навчання для здобуття вищої освіти осіб, місце проживання яких зареєстровано (задекларовано) на особливо небезпечній території визначено у розділі VIII цього Порядку.
( пункт 4 розділу II у редакції наказу  Міністерства освіти і науки України від 29.06.2022 р. № 598, враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства  освіти і науки України від 02.07.2022 р. № 608 )
5. Особливості прийому на навчання до закладів вищої освіти за освітньо-професійною програмою підготовки магістрів за спеціальністю 281 "Публічне управління та адміністрування" за державним замовленням Національного агентства України з питань державної служби визначаються Порядком прийому на навчання за освітньо-професійною програмою підготовки магістрів за спеціальністю "Публічне управління та адміністрування" галузі знань "Публічне управління та адміністрування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 липня 2009 року № 789.
6. Прийом на навчання за державним замовленням до вищих військових навчальних закладів, закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти здійснюється відповідно до Правил прийому, затверджених керівниками цих закладів за погодженням з державними органами, до сфери управління яких вони належать, без дотримання інших вимог цього Порядку. Усі інші вимоги та порядок проведення конкурсу визначається Правилами прийому до цих закладів.
III. Джерела фінансування здобуття вищої освіти
1. Фінансування підготовки здобувачів вищої освіти здійснюється:
за рахунок видатків державного бюджету у державних та приватних закладах вищої освіти (державне замовлення) та за рахунок видатків місцевих бюджетів у державних та комунальних закладах вищої освіти (регіональне замовлення);
за кошти фізичних та/або юридичних осіб (на умовах договору, зокрема за кошти грантів, які отримав заклад вищої освіти на проведення наукових досліджень, за якими передбачається підготовка здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії).
2. Громадяни України мають право безоплатно здобувати вищу освіту на конкурсній основі відповідно до стандартів вищої освіти, якщо певний ступінь вищої освіти громадянин здобуває вперше за кошти державного або місцевого бюджету в державних і комунальних закладах вищої освіти, а також за відкритими конкурсними пропозиціями у приватних закладах вищої освіти, які дотримуються законодавства про формування та розміщення державного (регіонального) замовлення та за умови виконання такими закладами вимог до розміщення державного (регіонального) замовлення, визначених цим Порядком.
Особи, які здобули освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліста за кошти державного або місцевого бюджету (за державним або регіональним замовленням), можуть здобувати ступінь магістра лише за кошти фізичних та/або юридичних осіб, крім випадків, передбачених у пункті 5 цього розділу.
3. Особа може вступити до закладу вищої освіти для здобуття ступеня магістра на основі ступеня бакалавра, магістра та освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліста, здобутого за іншою спеціальністю (напрямом підготовки) (з урахуванням вимог абзацу дев'ятого пункту 1 розділу II цього Порядку), за умови успішного проходження вступних випробувань. Заклад вищої освіти у Правилах прийому може встановлювати додаткові вимоги для такої категорії осіб щодо строків навчання, включення додаткових обов'язкових навчальних компонентів до індивідуального навчального плану та обмеження щодо можливого поєднання спеціальностей різних галузей знань. Фінансування навчання за кошти державного та місцевого бюджетів (за державним або регіональним замовленням) здійснюється в межах строку навчання за навчальним планом відповідної освітньої програми, який визначається з розрахунку один навчальний рік на 60 кредитів ЄКТС.
Особи, які вступають для здобуття ступеня бакалавра (магістра ветеринарного спрямування) на основі освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста, освітньо-професійного ступеня фахового молодшого бакалавра, освітнього ступеня молодшого бакалавра можуть зараховуватись за державним (регіональним) замовленням на перший курс за скороченим строком навчання лише в разі вступу на ту саму або споріднену в межах галузі знань спеціальність, а також на спеціальності, зазначені в Переліку спеціальностей, яким надається особлива підтримка (додаток 2).
Особи, які вступають для здобуття ступеня бакалавра (магістра медичного, фармацевтичного або ветеринарного спрямування) на основі освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста, освітньо-професійного ступеня фахового молодшого бакалавра, освітнього ступеня молодшого бакалавра, можуть зараховуватись за кошти фізичних та/або юридичних осіб на перший курс за скороченим строком навчання або на другий чи старші курси з нормативним строком навчання в межах ліцензійного обсягу або максимального обсягу, встановленого для конкурсної пропозиції.
4. Громадяни України, які не завершили навчання за кошти державного або місцевого бюджету (за державним або регіональним замовленням) за певним ступенем вищої освіти, мають право повторного вступу для безоплатного здобуття вищої освіти в державних і комунальних закладах вищої освіти за тим самим ступенем освіти за умови відшкодування до державного або місцевого бюджету коштів, витрачених на оплату послуг з підготовки фахівців, відповідно до Порядку відшкодування коштів державного або місцевого бюджету, витрачених на оплату послуг з підготовки фахівців, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2015 року № 658. Ця вимога не застосовується до учасників бойових дій та прийому на навчання курсантів до вищих військових навчальних закладів, закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти.
Вступ на навчання для здобуття ступеня магістра медичного, фармацевтичного або ветеринарного спрямувань на основі повної загальної середньої освіти або освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста, освітньо-професійного ступеня фахового молодшого бакалавра, освітнього ступеня молодшого бакалавра вважається вступом одночасно для здобуття ступенів бакалавра та магістра відповідно до пункту 1 розділу II цього Порядку.
5. Громадяни України мають право безоплатно здобувати вищу освіту за другою спеціальністю у державних та комунальних закладах вищої освіти:
якщо за станом здоров'я вони втратили можливість виконувати службові чи посадові обов'язки за отриманою раніше кваліфікацією, що підтверджується висновками медико-соціальної експертної комісії, та в інших випадках, передбачених законом;
якщо вони вступають на навчання до вищих військових навчальних закладів, закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти;
якщо вони мають направлення на навчання, видане державним (регіональним) замовником відповідно до законодавства.
6. Іноземці та особи без громадянства, зокрема закордонні українці, які постійно проживають в Україні, особи, яких визнано біженцями, та особи, які потребують додаткового захисту мають право на здобуття вищої освіти нарівні з громадянами України, зокрема за рахунок коштів державного або місцевого бюджету.
7. Особи, які навчаються у закладах вищої освіти, мають право на навчання одночасно за декількома освітніми програмами, а також у декількох закладах вищої освіти.
Не допускається одночасне навчання за двома чи більше спеціальностями (спеціалізаціями, предметними спеціальностями, освітніми програмами, рівнями, ступенями, формами здобуття освіти) за кошти державного або місцевого бюджетів, крім випадків поєднання галузей знань, спеціальностей, спеціалізацій (предметних спеціальностей) в одній освітній програмі, або здобуття ступеня магістра медичного, фармацевтичного або ветеринарного спрямувань на основі повної загальної середньої освіти (освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста, освітньо-професійного ступеня фахового молодшого бакалавра, освітнього ступеня молодшого бакалавра), яке вважається одночасним здобуттям ступенів бакалавра та магістра.
8. Вступники допускаються до конкурсного відбору на місця державного (регіонального) замовлення та можуть бути рекомендовані або переведені на такі місця в разі наявності конкурсного бала не менше ніж 125,000. Обмеження щодо переведення на вакантні місця державного (регіонального) замовлення не застосовується до осіб, зазначених у пункті 7 розділу VIII цього Порядку.
9. Пункт 9 розділу III виключено
( згідно з наказом Міністерства освіти  і науки України від 08.07.2024 р. № 968,  враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства  освіти і науки України від 11.07.2024 р. № 978 )
IV. Обсяги прийому та обсяги державного (регіонального) замовлення
1. Прийом на навчання здійснюється в межах ліцензованого обсягу для певного рівня вищої освіти або для певної освітньої програми, що передбачає присвоєння професійної кваліфікації з професій, для яких запроваджено додаткове регулювання.
Прийом на навчання на міждисциплінарні освітні (освітньо-наукові) програми здійснюється в межах ліцензованого обсягу для певного рівня вищої освіти. Прийом на навчання за державним (регіональним) замовленням на міждисциплінарні освітні програми початкового рівня (короткого циклу) вищої освіти за групою з двох спеціальностей, що належать до однієї або двох галузей знань, здійснюється на одну з цих спеціальностей за вибором закладу вищої освіти. Прийом на навчання на небюджетні конкурсні пропозиції на інші міждисциплінарні освітні програми початкового рівня (короткого циклу) вищої освіти здійснюється на одну з їх спеціальностей (спеціальностей однієї з їх галузей знань) за вибором закладу вищої освіти, для вступу на яку передбачене вступне випробування у формі національного мультипредметного теста або творчого конкурсу (на одну з спеціальностей за вибором закладу вищої освіти, якщо національний мультипредметний тест або творчий конкурс передбачені для обох спеціальностей або не передбачені для жодної з них). Прийом на навчання на міждисциплінарні освітньо-наукові програми другого (магістерського) рівня вищої освіти здійснюється на ту з них, для вступу на яку передбачене вступне випробування у формі магістерського тесту навчальної компетентності (на одну з спеціальностей за вибором закладу вищої освіти, якщо магістерський тест навчальної компетентності передбачений для обох спеціальностей або не передбачений для жодної з них).
2. Прийом на навчання за державним замовленням (за кошти державного бюджету) здійснюється на спеціальності та форми здобуття вищої освіти, за якими воно сформовано Кабінетом Міністрів України. Міністерство освіти і науки України, інші державні замовники визначають з окремих спеціальностей переліки предметних спеціальностей та спеціалізацій, за якими здійснюються формування та розміщення державного замовлення, відповідно до Переліку наказів державних замовників, якими визначаються предметні спеціальності та спеціалізації окремих спеціальностей, за якими здійснюються формування та розміщення державного замовлення (додаток 3). Прийом на навчання за кошти державного та місцевого бюджету (за державним та регіональним замовленням) можуть здійснювати заклади вищої освіти, які здобули ліцензію на провадження освітньої діяльності на певному рівні вищої освіти та/або за певною освітньою програмою, що передбачає присвоєння професійної кваліфікації з професій, для яких запроваджено додаткове регулювання, не пізніше ніж 31 грудня 2021 року, за кошти фізичних та/або юридичних осіб - не пізніше ніж 31 травня 2022 року.
У територіально відокремлених структурних підрозділах не проводиться прийом на навчання за кошти державного бюджету (за державним замовленням) для підготовки фахівців:
на другому (магістерському) та третьому (освітньо-науковому/освітньо-творчому) рівні вищої освіти;
із спеціальностей, з яких у тому самому місті або в радіусі 50 кілометрів від нього функціонує заклад вищої освіти державної форми власності, що здійснює підготовку за такою самою спеціальністю.
Прийом на навчання за регіональним замовленням здійснюється на спеціальності (предметні спеціальності, спеціалізації, міждисциплінарні освітні програми) та форми здобуття вищої освіти, за якими воно надано регіональним замовником для кожного закладу вищої освіти.
3. Обсяг прийому за державним замовленням на основі повної загальної середньої освіти визначається загалом для всіх виконавців державного замовлення, крім вищих військових навчальних закладів, закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, окремо за формами здобуття освіти:
за галузями знань:
17 "Електроніка та телекомунікації";
20 "Аграрні науки та продовольство";
21 "Ветеринарна медицина";
23 "Соціальна робота";
за міжгалузевими групами:
галузі знань 07 "Управління та адміністрування", 24 "Сфера обслуговування", 28 "Публічне управління та адміністрування", спеціальність 028 "Менеджмент соціокультурної діяльності" галузі знань 02 "Культура і мистецтво", спеціальність 051 "Економіка" галузі знань 05 "Соціальні та поведінкові науки";
галузь знань 09 "Біологія", спеціальність 101 "Екологія" галузі знань 10 "Природничі науки";
галузь знань 12 "Інформаційні технології", спеціальність 113 "Прикладна математика" галузі знань 11 "Математика та статистика", спеціальність 151 "Автоматизація та комп'ютерно-інтегровані технології" галузі знань 15 "Автоматизація та приладобудування",
галузі знань 13 "Механічна інженерія", 14 "Електрична інженерія", спеціальність 161 "Хімічні технології та інженерія" галузі знань 16 "Хімічна та біоінженерія", спеціальність 273 "Залізничний транспорт", спеціалізація 275.02 "Транспортні технології (на залізничному транспорті)" галузі знань 27 "Транспорт";
галузі знань 06 "Журналістика", 29 "Міжнародні відносини", спеціальність 052 "Політологія" галузі знань 05 "Соціальні та поведінкові науки";
за підгалузевими групами:
спеціальності 012 "Дошкільна освіта" та 013 "Початкова освіта" галузі знань 01 "Освіта/Педагогіка";
предметні спеціальності 014.04 "Математика", 014.06 "Хімія", 014.08 "Фізика", 014.09 "Інформатика", 014.10 "Трудове навчання та технології", 014.15 "Природничі науки" спеціальності 014 "Середня освіта" галузі знань 01 "Освіта/Педагогіка";
усі спеціалізації спеціальності 015 "Професійна освіта (за спеціалізаціями)", крім спеціалізації 015.39 "Цифрові технології";
спеціальності 031 "Релігієзнавство" та 033 "Філософія" галузі знань 03 "Гуманітарні науки";
спеціальності 032 "Історія та археологія" та 034 "Культурологія" галузі знань 03 "Гуманітарні науки";
спеціалізації 035.043 "Германські мови та літератури (переклад включно), перша - німецька", 035.051 "Романські мови та літератури (переклад включно), перша - іспанська", 035.055 "Романські мови та літератури (переклад включно), перша - французька", 035.065 східні мови та літератури (переклад включно), перша - китайська, 035.069 східні мови та літератури (переклад включно), перша - японська спеціальності 035 "Філологія" галузі знань 03 "Гуманітарні науки";
спеціальності 053 "Психологія" та 054 "Соціологія" галузі знань 05 "Соціальні та поведінкові науки";
спеціальності 102 "Хімія", 104 "Фізика та астрономія", 105 "Прикладна фізика та наноматеріали" галузі знань 10 "Природничі науки";
спеціальності 111 "Математика" та 112 "Статистика" галузі знань 11 "Математика та статистика";
спеціальності 152 "Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка", 153 "Мікро- та наносистемна техніка" галузі знань 15 "Автоматизація та приладобудування";
спеціальності 162 "Біотехнології та біоінженерія" та 163 "Біомедична інженерія" галузі знань 16 "Хімічна та біоінженерія";
спеціальності 182 "Технології легкої промисловості", 183 "Технології захисту навколишнього середовища", 184 "Гірництво", 185 "Нафтогазова інженерія та технології", 187 "Деревообробні та меблеві технології" галузі знань 18 "Виробництво та технології";
спеціальності 192 "Будівництво та цивільна інженерія" та 194 "Гідротехнічне будівництво, водна інженерія та водні технології"" галузі знань 19 "Архітектура та будівництво";
спеціальності 224 "Технології медичної діагностики та лікування", 227 "Фізична терапія, ерготерапія", 229 "Громадське здоров'я" галузі знань 22 "Охорона здоров'я";
предметні спеціальності 014.12 "Образотворче мистецтво", 014.13 "Музичне мистецтво" спеціальності 014 "Середня освіта" галузі знань 01 "Освіта/Педагогіка";
за іншими спеціальностями (предметними спеціальностями, спеціалізаціями), а також для здобуття ступеня магістра на основі здобутого ступеня вищої освіти за спеціальностями 081 "Право", 293 "Міжнародне право" (за освітньо-науковими та освітньо-професійними програмами підготовки окремо), крім випадків, передбачених у пункті 5 цього розділу, а його розподіл між конкурсними пропозиціями закладів вищої освіти здійснюється на засадах широкого конкурсу з використанням адресного розміщення бюджетних місць.
( абзац двадцять дев'ятий пункту 3 розділу IV у редакції наказу  Міністерства освіти і науки України від 29.06.2022 р. № 598, враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства  освіти і науки України від 02.07.2022 р. № 608 )
Розподіл державного замовлення на підготовку магістрів у закладах вищої освіти у сфері управління Міністерства освіти і науки України (крім спеціальностей 081 "Право" та 293 "Міжнародне право") здійснюється з використанням Критеріїв конкурсного відбору виконавців державного замовлення на підготовку магістрів у закладах вищої освіти, що належать до сфери управління Міністерства освіти і науки України, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 03 травня 2018 року № 445, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24 травня 2018 року за № 625/32077 з урахуванням таких особливостей: для інтегрального критерію якості кадрового забезпечення, якості навчання та міжнародного визнання беруться до уваги дані, опубліковані до 1 січня 2022 року; коефіцієнт К4 для відповідних закладів вищої освіти прирівнюється до передбаченого цим Порядком регіонального коефіцієнту; критерій чисельності іноземних студентів розраховується станом на 1 грудня 2021 року.
Розподіл державного замовлення на підготовку бакалаврів (магістрів ветеринарного спрямування) на основі здобутого освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста, освітньо-професійного ступеня фахового молодшого бакалавра, освітнього ступеня молодшого бакалавра у закладах вищої освіти за спеціальностями (предметними спеціальностями, спеціалізаціями) на засадах широкого конкурсу шляхом адресного розміщення бюджетних місць.
( абзац тридцять перший пункту 3 розділу IV із змінами, внесеними згідно  з наказом Міністерства освіти і науки України від 29.06.2022 р. № 598, враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства  освіти і науки України від 02.07.2022 р. № 608 )
В усіх інших випадках розподіл обсягу прийому за державним та регіональним замовленням між закладами вищої освіти здійснюють державні (регіональні) замовники за спеціальностями (предметними спеціальностями, спеціалізаціями) та формами здобуття освіти, а його розподіл між фіксованими конкурсними пропозиціями заклади вищої освіти здійснюють самостійно, якщо інше не визначено державним (регіональним) замовником.
4. Адресне розміщення державного замовлення здійснюється за єдиним конкурсом від усіх державних замовників за формами здобуття вищої освіти в закладах вищої освіти державної форми власності незалежно від сфери управління (крім вищих військових навчальних закладах, закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти) та приватної форми власності для здобуття:
ступеня молодшого бакалавра на основі повної загальної середньої освіти;
ступеня бакалавра (магістра медичного, фармацевтичного та ветеринарного спрямувань) на основі повної загальної середньої освіти;
ступеня бакалавра (магістра ветеринарного спрямування) на основі здобутого освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста, освітньо-професійного ступеня фахового молодшого бакалавра, освітнього ступеня молодшого бакалавра;
ступеня магістра на основі здобутого ступеня бакалавра за спеціальностями 081 "Право" та 293 "Міжнародне право".
5. Обсяг прийому за державним замовленням на основі повної загальної середньої освіти за спеціалізаціями 014.026 "Угорська мова і література", 014.027 "Румунська/молдавська мова і література", 014.028 "Польська мова і література" предметної спеціальності 014.02 "Середня освіта. Мова і література (із зазначенням мови)" та спеціалізаціями 016.02 "Олігофренопедагогіка", 016.03 "Ортопедагогіка", 016.04 "Сурдопедагогіка", 016.05 "Тифлопедагогіка" спеціальності 016 "Спеціальна освіта", 017 "Фізична культура і спорт" галузі знань 01 "Освіта/Педагогіка", за спеціальностями 021 "Аудіовізуальне мистецтво та виробництво", 022 "Дизайн", 023 "Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво, реставрація", 024 "Хореографія", 025 "Музичне мистецтво", 026 "Сценічне мистецтво" галузі знань 02 "Культура і мистецтво" та спеціальністю 191 "Архітектура та містобудування" галузі знань 19 "Архітектура та будівництво" визначають державні замовники для кожного закладу вищої освіти та кожної форми здобуття вищої освіти, а його розподіл між фіксованими конкурсними пропозиціями заклади вищої освіти здійснюють самостійно.
6. Обсяг прийому за кошти фізичних та/або юридичних осіб на фіксовані та відкриті конкурсні пропозиції визначає заклад вищої освіти у межах різниці між ліцензованим обсягом та загальним (максимальним) обсягом державного або регіонального замовлення, за необхідністю передбаченим резервом для поновлення у ньому або переведення до нього з інших закладів вищої освіти для здобуття вищої освіти відповідного рівня або за відповідною освітньою програмою. Цей обсяг може коригуватись з урахуванням фактично отриманого державного (регіонального) замовлення та у випадках виділення додаткових місць державного (регіонального) замовлення, переведення на вакантні місця державного (регіонального) замовлення і перерозподілу місць між формами здобуття освіти, але не може зменшуватись для конкурсної пропозиції у період між початком прийому документів і заяв та формуванням першого списку рекомендованих за цією пропозицією.
Обсяг прийому на небюджетну конкурсну пропозицію визначає заклад вищої освіти у межах ліцензованого обсягу для певного рівня вищої освіти або для певної освітньої програми, що передбачає присвоєння професійної кваліфікації з професій, для яких запроваджено додаткове регулювання.
7. Загальний обсяг бюджетних місць для фіксованих конкурсних пропозицій, максимальний обсяг бюджетних місць та кваліфікаційний мінімум державного замовлення для відкритих конкурсних пропозицій, обсяги квоти-1, квоти-2, квоти для іноземців для фіксованих та відкритих конкурсних пропозицій, обсяг прийому за кошти фізичних та/або юридичних осіб на відкриті та фіксовані конкурсні пропозиції, обсяг прийому на небюджетні конкурсні пропозиції оприлюднюються на офіційному вебсайті закладу вищої освіти та визначаються в Правилах прийому (після отримання необхідної інформації від державного (регіонального) замовника).
8. Відповідно до пункту 30 Порядку підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року № 800, заклади вищої освіти, які здійснюють підготовку здобувачів за державним (регіональним) замовленням, можуть надавати направлення на навчання за державним (регіональним) замовленням педагогічним (науково-педагогічним) працівникам закладів освіти та науково-методичних установ за заочною або вечірньою формою здобуття освіти в межах вакантних місць відповідної спеціальності (спеціалізації) та курсу (року навчання), крім першого, в разі відсутності на них здобувачів вищої освіти, які навчаються за кошти фізичних (юридичних) осіб і мають право на переведення на місця державного (регіонального) замовлення відповідно до законодавства.
V. Строки прийому заяв та документів, конкурсного відбору та зарахування на навчання
1. Для вступу на перший курс для здобуття ступеня молодшого бакалавра, бакалавра (магістра медичного, фармацевтичного або ветеринарного спрямувань) на основі повної загальної середньої освіти за денною формою здобуття освіти: