• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Положення про діяльність лікарсько-експертних комісій Державної служби України з надзвичайних ситуацій

Міністерство внутрішніх справ України  | Наказ, Протокол, Свідоцтво, Довідка, Постанова, Картка, Форма, Перелік, Положення від 28.12.2023 № 1079
Реквізити
  • Видавник: Міністерство внутрішніх справ України
  • Тип: Наказ, Протокол, Свідоцтво, Довідка, Постанова, Картка, Форма, Перелік, Положення
  • Дата: 28.12.2023
  • Номер: 1079
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство внутрішніх справ України
  • Тип: Наказ, Протокол, Свідоцтво, Довідка, Постанова, Картка, Форма, Перелік, Положення
  • Дата: 28.12.2023
  • Номер: 1079
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
28.12.2023 № 1079
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
21 лютого 2024 р.
за № 268/41613
Про затвердження Положення про діяльність лікарсько-експертних комісій Державної служби України з надзвичайних ситуацій
Відповідно до статті 70-1 Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров’я", з метою вдосконалення організації лікарської експертизи в Державній службі України з надзвичайних ситуацій НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про діяльність лікарсько-експертних комісій Державної служби України з надзвичайних ситуацій, що додається.
2. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи "Про затвердження Положення про діяльність органів військово-лікарської експертизи в системі МНС" від 31 серпня 2007 року № 591, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 07 вересня 2007 року за № 1044/14311.
3. Управлінню взаємодії з Державною службою України з надзвичайних ситуацій Міністерства внутрішніх справ України (Корева Ю.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

Міністр

І. Клименко

ПОГОДЖЕНО:

Міністр охорони здоров’я України

Тимчасово виконуючий обов’язки
Голови Державної служби України
з надзвичайних ситуацій

Керівник Секретаріату
Спільного представницького органу
сторони роботодавців на національному рівні

Голова Спільного представницького органу
об’єднань профспілок



В. Ляшко



В. Демчук



Р. Іллічов


Г. Осовий
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
внутрішніх справ України
28 грудня 2023 року № 1079
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
21 лютого 2024 р.
за № 268/41613
ПОЛОЖЕННЯ
про діяльність лікарсько-експертних комісій Державної служби України з надзвичайних ситуацій
I. Загальні положення
1. Це Положення визначає порядок організації діяльності лікарсько-експертних комісій Державної служби України з надзвичайних ситуацій (далі - ЛЕК).
2. ЛЕК утворюються в системі ДСНС з метою організації та проведення лікарської експертизи:
кандидатів на службу цивільного захисту;
осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - особи рядового і начальницького складу) апарату ДСНС, її територіальних органів, підприємств, установ, організацій сфери управління ДСНС (далі - органи та підрозділи цивільного захисту);
осіб, які бажають вступити до закладів освіти із специфічними умовами навчання, що належать до сфери управління ДСНС (далі - кандидати до вступу);
курсантів і слухачів закладів освіти із специфічними умовами навчання, що належать до сфери управління ДСНС (далі - здобувачі освіти);
осіб рядового і начальницького складу, звільнених у запас (відставку) із служби цивільного захисту, а також осіб, звільнених у запас (відставку) з внутрішньої служби в органах та підрозділах цивільного захисту та державної пожежної охорони або військової служби з військ цивільної оборони (далі - особи, звільнені зі служби).
3. Основним завданням ЛЕК є:
1) визначення за станом здоров’я, фізичного розвитку, а для окремих видів службової діяльності за індивідуальними психофізіологічними особливостями, придатності кандидатів до проходження служби цивільного захисту, кандидатів до вступу, здобувачів освіти, придатності осіб рядового і начальницького складу до подальшої служби;
2) встановлення причинного зв’язку захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв) у осіб рядового і начальницького складу, які проходять службу цивільного захисту, звільняються зі служби цивільного захисту, та осіб, звільнених зі служби;
3) встановлення причинного зв’язку захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), що спричинили смерть осіб рядового і начальницького складу та осіб, звільнених зі служби;
4) визначення необхідності проведення медико-психологічної реабілітації, санаторно-курортного лікування;
5) надання висновків особам рядового і начальницького складу відповідно до рекомендацій лікуючих лікарів, щодо продовження строків лікування, надання відпусток для лікування у зв’язку з хворобою або для проходження медико-психологічної реабілітації.
4. ЛЕК відповідно до покладених на них завдань:
1) проводять лікарську експертизу кандидатів на службу цивільного захисту, осіб рядового і начальницького складу, осіб, звільнених зі служби, кандидатів до вступу, здобувачів освіти;
2) забезпечують контроль за проведенням лікарської експертизи, а також у межах компетенції лікувально-діагностичної роботи в закладах охорони здоров’я ДСНС;
3) узагальнюють та аналізують результати проведення лікарської експертизи та розробляють пропозиції щодо вдосконалення цієї роботи;
4) спільно з лікарями-спеціалістами закладів охорони здоров’я ДСНС аналізують, узагальнюють результати лікування і медичного обстеження та здійснюють оцінку впливу умов служби на стан здоров’я та придатність до служби цивільного захисту.
5. ЛЕК у своїй роботі керуються нормативно-правовими актами з питань охорони здоров’я та цим Положенням.
У питаннях встановлення причинного зв’язку захворювань (поранень, контузій, травм, каліцтв) у осіб, звільнених з військової служби у військах Цивільної оборони України, ЛЕК керується Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженим наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року № 402, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 року за № 1109/15800.
Постанови ЛЕК щодо придатності (непридатності) осіб до служби цивільного захисту приймаються відповідно до Переліку захворювань і фізичних вад, що перешкоджають проходженню служби цивільного захисту (додаток 1) (далі - Перелік захворювань) та Пояснень щодо застосування статей Переліку захворювань і фізичних вад, що перешкоджають проходженню служби цивільного захисту (додаток 2) (далі - Пояснення щодо застосування Переліку захворювань).
Визначення придатності щодо проходження служби цивільного захисту (навчання) за окремими спеціальностями здійснюється ЛЕК з урахуванням граф таблиць додаткових вимог "А", "Б" для осіб, які відбираються для навчання (служби) та проходять службу цивільного захисту за окремими спеціальностями (додаток 3) (далі - ТДВ).
ЛЕК у прийнятті рішень незалежна. Постанови ЛЕК приймаються на підставі огляду лікарів Медичного центру Державної служби України з надзвичайних ситуацій, інших закладів охорони здоров’я. Дані інших закладів охорони здоров’я щодо стану здоров’я при прийнятті рішення ЛЕК носять рекомендаційний характер.
Придатність (непридатність) осіб до служби цивільного захисту в органах та підрозділах цивільного захисту, у яких під час проведення лікарської експертизи діагностовано патологію, що згідно із статтею Переліку захворювань передбачає прийняття індивідуального рішення (далі - індивідуальне рішення), визначається з урахуванням віку особи, характеру патології та професійного спрямування проходження ними служби цивільного захисту.
Лікарсько-льотна експертиза авіаційного персоналу ДСНС здійснюється відповідно до Положення про лікарсько-льотну експертизу в державній авіації України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 20 листопада 2017 року № 602, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2017 року за № 1566/31434.
При встановленні причинного зв’язку захворювань із наслідками аварії на атомній електростанції (далі - АЕС), інших ядерних об’єктах ЛЕК керуються наказом Міністерства охорони здоров’я України від 17 травня 1997 року № 150 "Про затвердження нормативних актів щодо хвороб, при яких може бути встановлений причинний зв’язок з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС", зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26 вересня 1997 року за № 448/2252.
Постанови щодо ступеня придатності до служби цивільного захисту осіб, звільнених зі служби, причинного зв’язку їх захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв) приймаються ЛЕК відповідно до цього Положення, законодавства України чинного на дату звільнення зазначених осіб.
При винесенні постанов ЛЕК на підставі нормативно-правових актів інших центральних органів виконавчої влади, посилання на нормативно-правові акти, на підставі яких винесено рішення, є обов’язковим.
6. ЛЕК у своїй роботі використовує системи електронного документообігу, а також дані із електронної системи охорони здоров’я (далі - ЕСОЗ) у разі наявності технічного доступу.
Документи в електронній формі подаються із дотриманням вимог Законів України "Про електронні довірчі послуги" та "Про електронні документи та електронний документообіг".
Медична документація, що подається до ЛЕК, повинна відповідати наказу Міністерства охорони здоров’я України від 14 лютого 2012 року № 110 "Про затвердження форм первинної облікової документації та Інструкцій щодо їх заповнення, що використовуються у закладах охорони здоров’я незалежно від форми власності та підпорядкування", зареєстрованому в Міністерстві юстиції України від 28 квітня 2012 року за № 661/20974.
7. ЛЕК утворюються в органах чи підрозділах цивільного захисту і утримуються за рахунок коштів, передбачених кошторисом на утримання відповідного органу чи підрозділу цивільного захисту, у якому її утворено.
II. Організація діяльності лікарсько-експертних комісій
1. Лікарська експертиза проводиться штатними (постійно діючими) та позаштатними (постійно або тимчасово діючими) ЛЕК.
2. Штатними ЛЕК є Центральна лікарсько-експертна комісія ДСНС (далі - ЦЛЕК), лікарсько-льотна комісія ДСНС (далі - ЛЛК), ЛЕК органів та підрозділів цивільного захисту.
ЦЛЕК є вищим органом лікарської експертизи в системі ДСНС.
3. Штатні ЛЕК утворюються:
у закладах охорони здоров’я ДСНС;
у органах та підрозділах цивільного захисту;
у спеціальних авіаційних формуваннях ДСНС.
У разі утворення в органі та підрозділі цивільного захисту водолазної медичної комісії (далі - ВМК) виконання функцій ЛЕК за необхідності покладається на ВМК, діяльність якої з питань проведення лікарської експертизи організовується відповідно до вимог цього Положення.
Позаштатні ЛЕК можуть утворюватися в органах та підрозділах цивільного захисту за потреби.
4. У питаннях проведення лікарської експертизи штатні та позаштатні ЛЕК підпорядковуються ЦЛЕК.
5. До складу ЛЕК входить начальник (голова) комісії, лікарі-спеціалісти, інший медичний персонал, який має перший (бакалаврський) рівень вищої освіти медичного спрямування або фахову передвищу освіту за медичними спеціальностями.
Зі складу ЛЕК обирається секретар ЛЕК.
Начальник (голова) ВМК органу чи підрозділу цивільного захисту за посадою одночасно є начальником (головою) ЛЕК відповідного органу чи підрозділу цивільного захисту.
6. Начальник (голова) ЦЛЕК призначається наказом начальника закладу охорони здоров’я ДСНС, у якому її створено за погодженням керівника самостійного структурного підрозділу апарату ДСНС, до повноважень якого віднесено питання організації медичного забезпечення.
Начальники (голови) інших ЛЕК призначаються наказами органів та підрозділів цивільного захисту, при яких їх утворено, за погодженням із начальником (головою) ЦЛЕК.
7. ЛЕК мають печатки, штампи та бланки.
8. ЛЕК комплектуються лікарями, які мають сертифікат лікаря-спеціаліста за відповідною лікарською спеціальністю, свідоцтво про присвоєння (підтвердження) кваліфікаційної категорії.
9. У разі необхідності укомплектування ЛЕК до роботи на правах членів можуть залучатися лікарі інших закладів охорони здоров’я (за згодою).
10. Матеріально-технічне забезпечення ЛЕК здійснюється за рахунок і в межах видатків, передбачених на утримання відповідних органів та підрозділів цивільного захисту.
11. Функції ЛЕК:
1) організація та проведення лікарської експертизи;
2) розгляд звернень, заяв і скарг з питань лікарської експертизи, аналіз та узагальнення її результатів;
3) подання начальнику (голові) ЦЛЕК у встановленому порядку річних звітів, інформації про стан і результати проведеної лікарської експертизи;
4) інформування в межах компетенції лікарів закладів охорони здоров’я ДСНС і закладів освіти із специфічними умовами навчання, що належать до сфери управління ДСНС (далі - заклади освіти), з питань лікарської експертизи.
12. ЛЕК мають право:
1) запитувати в разі потреби медичні документи або витяги з них (медична карта стаціонарного хворого, медична карта амбулаторного хворого, консультативні висновки, інші документи, що характеризують або уточнюють стан здоров’я), матеріали службових розслідувань, характеристики на особу, довідки з архіву, витяги з наказів, актів, протоколів та документи, необхідні для прийняття рішень ЛЕК;
2) залучати лікарів відповідних спеціальностей закладів охорони здоров’я ДСНС, лікарів інших державних або комунальних закладів охорони здоров’я (за згодою) для вирішення питань лікарської експертизи;
3) брати участь у діяльності лікарсько-консультативних комісій закладів охорони здоров’я ДСНС з питань стійкої втрати працездатності по захворюваннях та їх наслідках, пов’язаних з проходженням служби;
4) направляти осіб, які проходять лікарську експертизу, на обстеження, у тому числі стаціонарне, до закладів охорони здоров’я ДСНС або інших закладів охорони здоров’я державної або комунальної форми власності на проведення цільового огляду, обстеження чи діагностики з метою встановлення остаточного діагнозу, що відповідає реальному стану здоров’я.
13. ЦЛЕК, крім функцій, зазначених у пунктах 11, 12 цього розділу, здійснює такі функції:
1) спільно із структурними підрозділами апарату ДСНС бере участь у розробці проєктів нормативно-правових актів з питань проведення лікарської експертизи;
2) організовує та проводить наради і збори з питань лікарської експертизи;
3) здійснює контроль за проведенням лікарської експертизи підпорядкованими ЛЕК, надає роз’яснення з цих питань;
4) здійснює прийом громадян з питань лікарської експертизи, надає роз’яснення, рекомендації, за потреби виносить експертні висновки, проводить роботу зі зверненнями громадян;
5) приймає рішення щодо перегляду, затвердження постанов підпорядкованих ЛЕК;
6) узагальнює результати роботи підпорядкованих ЛЕК;
7) за показаннями викликає осіб рядового і начальницького складу на проведення контрольного огляду, обстеження чи діагностики з метою встановлення остаточного діагнозу з винесенням відповідної постанови, що відповідає стану здоров’я на момент винесення експертного рішення незалежно від попередніх результатів обстежень та встановлених діагнозів;
8) направляє осіб рядового і начальницького складу на повторний огляд до будь-якої підпорядкованої ЛЕК.
14. На ЛЛК, крім функцій, зазначених у пунктах 11, 12 цього розділу, покладається проведення амбулаторної лікарсько-льотної експертизи осіб, визначених пунктом 1 розділу І Положення про лікарсько-льотну експертизу в державній авіації України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 20 листопада 2017 року № 602, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2017 року за № 1566/31434.
Разом з винесеним рішенням про допуск до польотів ЛЛК приймає постанову про придатність до проходження служби цивільного захисту. Затвердженню ЦЛЕК довідки ЛЛК про придатність до проходження служби та польотів не підлягають.
15. ЛЕК закладів освіти можуть утворюватися штатними (постійно діючими) та позаштатними (тимчасово діючими).
Позаштатні ЛЕК закладів освіти створюються щороку наказом керівника закладу освіти для встановлення придатності або непридатності кандидатів до вступу.
16. У разі неможливості проведення лікарської експертизи ЛЕК органу чи підрозділу цивільного захисту її проведення покладається на ЛЕК інших органів та підрозділів цивільного захисту.
17. Залучати особовий склад штатних ЛЕК для вирішення питань та завдань, не пов’язаних з лікарською експертизою, забороняється.
III. Організація проведення лікарської експертизи
1. Направлення на проведення лікарської експертизи здійснюють відповідні підрозділи по роботі з персоналом органів та підрозділів цивільного захисту всім категоріям без виключення після належно сформованого необхідного переліку документації за безпосередньої участі підрозділів медичного забезпечення.
Направлення на проведення лікарської експертизи (додаток 4) підписується начальником органу чи підрозділу цивільного захисту або начальником підрозділу по роботі з персоналом та скріплюється печаткою.
У разі погіршення стану здоров’я осіб рядового і начальницького складу направлення на ЛЕК надається після їх обстеження та в разі неефективності проведених лікувальних, реабілітаційних заходів або в разі відмови від їх проведення на підставі рапорту особи, рапорту (доповідної записки) керівника закладу охорони здоров’я, підрозділу медичного забезпечення про стан здоров’я, що може перешкоджати виконанню посадових обов’язків, рапорту безпосереднього керівника за наявності скарг на стан здоров’я, явних ознак неможливості виконання посадових обов’язків за станом здоров’я.
На період проходження лікарської експертизи у зв’язку з погіршенням стану здоров’я особи рядового і начальницького складу звільняються від виконання службових обов’язків до реалізації рішення ЛЕК.
2. У направленні зазначаються мета і питання, які підлягають вирішенню ЛЕК, у тому числі надається така інформація:
1) щодо кандидатів на службу цивільного захисту, осіб рядового і начальницького складу, осіб рядового і начальницького складу, які переміщуються по службі цивільного захисту, та осіб рядового і начальницького складу, які закінчили навчання в закладах освіти і призначаються на посаду, зазначається посада та графа Переліку захворювань, згідно з якою необхідно проводити лікарську експертизу.
Особам рядового і начальницького складу, які оглядаються за графою II, III Переліку захворювань та можуть бути залучені до робіт з підвищеним ризиком для життя або здоров’я, проставляється відповідна відмітка у графі направлення "При медичному обстеженні звернути увагу на ____";
2) щодо осіб рядового і начальницького складу, які звільняються зі служби цивільного захисту, зазначаються вислуга років і мотиви звільнення, строк проходження служби цивільного захисту, участь у бойових діях або пов’язаних заходах;
3) щодо осіб, які приймаються на службу цивільного захисту після звільнення з військових формувань, та осіб, звільнених зі служби, зазначається, коли і з якої причини зазначені особи були звільнені зі служби, зазначаються відомості про проходження військово-лікарської комісії (далі - ВЛК), ЛЕК у минулому;
4) щодо кандидатів до вступу вказується найменування закладу освіти.
3. Якщо в направленні не зазначені всі необхідні відомості для вирішення експертного питання, лікарська експертиза не проводиться.
4. Якщо в осіб рядового і начальницького складу, які перебували на лікуванні в закладах охорони здоров’я або в ході позачергових, періодичних медичних оглядів, виявлено захворювання, поранення (травми, контузії, каліцтва), що обмежують працездатність та (або) перешкоджають виконанню службових обов’язків, керівник органу чи підрозділу цивільного захисту забезпечує всебічне дообстеження, належне лікування (за показаннями) та за його неефективності ініціює направлення особи рядового і начальницького складу до ЛЕК з метою визначення придатності до подальшого проходження служби цивільного захисту.
5. Якщо в осіб рядового і начальницького складу, які перебували на лікуванні, обстеженні в закладах охорони здоров’я ДСНС, виявлені хронічні захворювання з вираженими функціональними порушеннями, несприятливим прогнозом, керівник закладу інформує про це відповідний підрозділ по роботі з персоналом з метою направлення таких осіб на ЛЕК для визначення придатності до подальшої служби цивільного захисту.
6. У випадках тимчасової непрацездатності осіб рядового і начальницького складу у зв’язку із захворюванням, пораненням (травмою, контузією, каліцтвом), отриманими в період проходження служби, що досягає строку 4 місяців безперервно, а при захворюванні на туберкульоз - протягом 10 місяців з дня настання непрацездатності здійснюється направлення на ЛЕК за встановленим порядком. Продовження строку лікування понад установлені строки здійснюється лише за висновком ЦЛЕК.
Особи рядового і начальницького складу, які отримали захворювання, поранення (травму, контузію, каліцтво) при виконанні службових обов’язків, перебувають на лікуванні до дня його закінчення та виходу на службу цивільного захисту або дня звільнення зі служби цивільного захисту за станом здоров’я на підставі висновку ЛЕК.
Особи рядового і начальницького складу, що скаржаться на стан здоров’я, часто та довготривало хворіють, зобов’язані за поданням підрозділу по роботі з персоналом пройти позачерговий медичний огляд та в разі виявлення захворювань, що можуть перешкоджати проходженню служби цивільного захисту, направляються на лікарську експертизу для визначення придатності до подальшої служби цивільного захисту.
7. На осіб, які раніше оглядалися лікарськими комісіями, додаються оригінали рішень, висновків цих комісій або їх копії.
На осіб, які направляються на огляд у зв’язку з пораненням, травмою, контузією, каліцтвом, одержаними у період проходження служби цивільного захисту, надаються затверджені акти розслідування нещасного випадку або завірені копії результатів службового розслідування (за наявності).
На осіб рядового і начальницького складу та осіб, звільнених зі служби, у разі отримання захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), отриманих під час участі в бойових діях, у міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки, ліквідації наслідків аварій на ядерних установках та об’єктах, розмінуванні, надаються відповідні посвідчення, витяги із особових справ, довідкові матеріали (допускається надання копій указаних документів, завірених відповідно до законодавства України).
8. Особа, яка проходить лікарську експертизу, надає до ЛЕК оригінал документа, що посвідчує особу. Наявність військово-облікового документа з визначеною придатністю до військової служби, кандидатам на службу цивільного захисту або кандидатам до вступу є обов’язковою.
9. Перед проведенням лікарської експертизи проводяться інструментальні та лабораторні дослідження в об’ємі, визначеному ЛЕК.
10. Кандидати на службу цивільного захисту можуть надати документально оформлені результати зазначених обстежень за останні 3 місяці.
11. Лікарська експертиза ЛЕК проводиться з обов’язковим залученням лікарів-спеціалістів: терапевта, хірурга, невропатолога, офтальмолога, отоларинголога, дерматовенеролога, стоматолога, психіатра, а при проведенні лікарської експертизи жінкам - також гінеколога.
За рішенням ЛЕК особи, що проходять лікарську експертизу, направляються до інших спеціалістів, а також на додаткові обстеження, необхідні для достовірної діагностики виявленої патології або допуску до окремих видів службової діяльності.
Лікарі, які включаються до складу ЛЕК або які залучаються із закладів охорони здоров’я ДСНС, закладів охорони здоров’я комунальної або державної форми власності, під час проведення лікарської експертизи ознайомлюються з медичними записами в ЕСОЗ та з іншими медичними документами, які надає особа, що характеризують стан її здоров’я, а також вносять до ЕСОЗ у разі технічної можливості відповідні медичні записи на підставі отриманої інформації.
12. Кандидатам на службу цивільного захисту, посади яких передбачають залучення до робіт з підвищеним ризиком для життя або здоров’я, проводиться дослідження функції вестибулярного апарату, функції зовнішнього дихання.
За наявності показань або потреби в професійному доборі особи, що проходять лікарську експертизу, додатково направляються на проведення психофізіологічної експертизи, до лікарів інших спеціальностей, а також на додаткові обстеження, необхідні для достовірної діагностики виявленої або можливої патології.
13. У разі виникнення необхідності уточнення діагнозу захворювання, поранення (травми, контузії, каліцтва) чи їх наслідків ЛЕК може запропонувати особі, яка проходить лікарську експертизу, амбулаторне або стаціонарне обстеження в закладах охорони здоров’я ДСНС або в інших закладах охорони здоров’я.
14. До направлення на проведення лікарської експертизи додається:
Картка медичного огляду (додаток 5) - особам рядового і начальницького складу, кандидатам на службу цивільного захисту.
У проведенні лікарської експертизи можуть використовуватися результати медичних оглядів, відображені в інших формах;
Картка медичного огляду вступника до закладу освіти (додаток 6) - кандидатам до вступу;
окремі належно оформлені довідки медичного огляду закладів охорони здоров’я або лікарів-спеціалістів;
дані про стан здоров’я і фізичного розвитку, які є додатковим матеріалом при прийнятті остаточного експертного рішення ЛЕК щодо придатності особи до служби або навчання.
15. До Картки медичного огляду (Картки медичного огляду вступника до закладу освіти) додаються:
результати спеціальних (лабораторних, рентгенологічних, інструментальних) обстежень, визначених ЛЕК;
довідка про проходження попереднього, періодичного та позачергового психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин;
довідки про раніше проведені щеплення з дотриманням календаря профілактичних щеплень (кандидатам на службу цивільного захисту та кандидатам до вступу);
медична карта амбулаторного хворого за формою згідно з наказом Міністерства охорони здоров’я України від 14 лютого 2012 року № 110 "Про затвердження форм первинної облікової документації та інструкцій щодо їх заповнення, що використовуються у закладах охорони здоров’я незалежно від форми власності та підпорядкування", зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28 квітня 2012 року за № 661/20974 (далі - медична карта амбулаторного хворого), та витяг з неї, скріплений печаткою закладу охорони здоров’я, не менше ніж за останніх п’ять років для осіб рядового і начальницького складу;
виписка з медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого за формою № 027/о, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров’я України від 14 лютого 2012 року № 110 "Про затвердження форм первинної облікової документації та Інструкцій щодо їх заповнення, що використовуються у закладах охорони здоров’я незалежно від форми власності та підпорядкування", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 квітня 2012 року за № 661/20974 (далі - виписка з медичної карти амбулаторного хворого);
виписки з медичних карт стаціонарного хворого (за наявності);
інші документи, що характеризують стан здоров’я.
До медичної карти амбулаторного хворого кандидата на службу цивільного захисту за контрактом додається виписка з медичної карти амбулаторного хворого, скріплена печаткою закладу охорони здоров’я із зазначенням випадків стаціонарних лікувань, травм, оперативних втручань, випадків стійкої втрати працездатності, фактів звернень за психіатричною, наркологічною допомогою.
Для кандидатів до вступу допускається оформлення виписки з медичної карти амбулаторного хворого, скріпленої печаткою закладу охорони здоров’я, із зазначенням стану здоров’я від народження, етапів розвитку, відомості про перебування на диспансерних обліках, випадків стаціонарних лікувань, травм, оперативних втручань, випадків стійкої втрати працездатності, фактів звернень за психіатричною, наркологічною допомогою, результати останніх (наявних) медичних оглядів.
За відсутності в особи, яка проходить лікарську експертизу хворобливих проявів, які обмежують придатність до служби цивільного захисту, ЛЕК може прийняти постанову про придатність до служби цивільного захисту (навчання), у якій зазначається, що лікарська експертиза проведена без урахування інформації щодо попередніх медичних оглядів.
16. Постанова ЛЕК (додаток 7) виноситься відповідно до мети проведення лікарської експертизи щодо придатності (непридатності) особи до служби, з урахуванням Довідки ЛЕК (додаток 8) або Свідоцтва про хворобу (додаток 9) та заноситься до Книги протоколів засідань ЛЕК (додаток 10).
Постанова ЛЕК про непридатність щодо осіб рядового і начальницького складу підлягає затвердженню ЦЛЕК.
Постанова ЛЕК про непридатність кандидатів на службу цивільного захисту та кандидатів до вступу заноситься до Картки медичного огляду, Картки медичного огляду вступника до закладу освіти та скріплюється печаткою ЛЕК. Затвердженню ЦЛЕК така Постанова ЛЕК не підлягає.
Рішення ЛЕК з питань, що не стосуються визначення придатності (непридатності) до проходження служби цивільного захисту, встановлення причинного зв’язку захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), оформлюється висновками відповідно до мети лікарської експертизи.
17. Якщо особа, яка проходить лікарську експертизу, відмовляється від її проведення чи ухиляється від необхідного для визначення придатності до служби цивільного захисту обстеження, відсутні необхідні документи, які підтверджують наявність і характер захворювання, поранення (травми, контузії, каліцтва) та їх наслідків, то постанова ЛЕК не приймається. Відмова від медичного огляду оформляється рапортом цієї особи чи відповідною відміткою в Карті медичного огляду ЛЕК, іншій наявній медичній документації.
Контроль за строками проходження ЛЕК, періодичністю визначених повторних оглядів ЛЕК, реалізацією рішень ЛЕК здійснюють відповідні підрозділи по роботі з персоналом.
18. У разі незгоди особи, яка проходила лікарську експертизу, із Постановою ЛЕК, вона може оскаржити її в ЦЛЕК, яка призначає додаткові обстеження та повторну лікарську експертизу, або в судовому порядку.
19. Направлення разом з іншими необхідними матеріалами для проведення лікарської експертизи надаються до ЛЕК у папці для паперів формату А4, із зав’язками, на титульній стороні якої друкованими літерами зазначається підрозділ по роботі з персоналом, який направив на лікарську експертизу, прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), день, місяць, рік народження, контактний телефон направленої особи, найближче поштове відділення для можливого надсилання рішення ЛЕК.
З метою належної ідентифікації особи, яка проходить лікарську експертизу, у лівому верхньому куті титульної сторінки Картки медичного огляду або у відведеному місці форми для проходження медогляду кріпиться фото 3x 4 без головного убору, що скріплюється печаткою ЛЕК або підрозділу по роботі з персоналом до початку лікарської експертизи.
IV. Проведення лікарської експертизи кандидатів на службу цивільного захисту
1. Лікарська експертиза кандидатів на службу цивільного захисту здійснюється в порядку, визначеному розділом III цього Положення.
2. Кандидати на службу цивільного захисту надають медичні карти амбулаторного хворого та/або витяги з них із зазначенням фактів травм, стаціонарних лікувань, диспансерних наглядів, випадків тривалої непрацездатності, що ведуться в закладах охорони здоров’я за місцем проживання, роботи, навчання або служби, виписки з медичних карт стаціонарного хворого, дані диспансерного обстеження і лікарського нагляду, висновки лікарів, відомості про обов’язкові профілактичні щеплення, а також відомості про перебування на диспансерних обліках у психоневрологічних, наркологічних, протитуберкульозних, венерологічних диспансерах (за потреби з інших закладів охорони здоров’я), інші медичні документи, що характеризують стан здоров’я особи не менше ніж за останні 5 років.
Особи рядового і начальницького складу, які були звільнені зі служби за контрактом, надають витяг з наказу про причину звільнення, а ті, які були звільнені протягом останнього року, надають медичну документацію (витяги з неї) або медичну характеристику.
3. Кандидати на службу цивільного захисту надають до ЛЕК зазначену в пункті 2 цього розділу медичну документацію до початку лікарської експертизи.
4. Кандидати на службу цивільного захисту, які були раніше звільнені за станом здоров’я із служби цивільного захисту, органів внутрішніх справ, військових формувань, особисто подають до ЛЕК копію відповідної постанови ЛЕК (ВЛК) (Свідоцтва про хворобу). Особи, які оглядалися медико-соціальними експертними комісіями (далі - МСЕК), надають копії результатів зазначених оглядів. Особи, які мали факти звернень за медичною допомогою, надають додаткову медичну документацію, результати додаткових обстежень.
Лікарська експертиза в такому випадку проводиться після цільового обстеження зазначених осіб у закладах охорони здоров’я.
5. До початку лікарської експертизи кандидатами на службу цивільного захисту надаються документально оформлені результати медичних оглядів, у тому числі окремих спеціалістів, що можуть бути використані в проведенні лікарської експертизи, та обстежень за останні 12 місяців - рентгенологічне (флюорографічне) обстеження органів грудної клітини (з рентгенівською плівкою або результатом роздрукованим на папері або записаним на цифровий носій), за останні 3 місяці: електрокардіографія з описом, загальні аналізи крові та сечі, аналіз крові на цукор, біохімічне дослідження крові на загальний білок, аланінамінотрансферазу, аспартатамінотрансферазу, білірубін та його фракції, креатинін, обстеження на сифіліс (реакція Вассермана), аналізи крові на маркери гепатитів В, С та ВIЛ-інфікування, досліджується функція зовнішнього дихання, функція вестибулярного апарату особам, що можуть бути залучені до робіт з підвищеним ризиком для життя або здоров’я, особам функціональними обов’язками, яких передбачено контакт з джерелами іонізуючого випромінювання додатково проводяться УЗД щитовидної залози із визначенням її функції (за потребою) та вимірювання тромбоцитів крові, для осіб старше 40 років,- вимірювання рівня внутрішньоочного тиску, для чоловіків після 40 років обстеження урологом, особам, які претендують на посади водолазів,- додатково велоергометрія, барофункція вух.
Лікарська експертиза щодо визначення придатності для навчання та проходження служби цивільного захисту за водолазними спеціальностями здійснюється за результатами медичних оглядів, що проводяться закладами охорони здоров’я або ВМК з урахуванням граф I, II ТДВ, висновку психофізіологічної експертизи про придатність до роботи за спеціальністю, наявності середньої та високої толерантності до фізичного навантаження відповідно до результатів функціональних проб з дозованим фізичним навантаженням для осіб у вікових межах при первинному відборі для служби за водолазною спеціальністю - до 35 років.
У разі встановлення непридатності особам із числа кандидатів на службу для навчання за водолазними спеціальностями одночасно виноситься постанова ЛЕК про придатність до служби цивільного захисту.
Винесення останови ЛЕК про придатність до навчання за спеціальністю водолаза здійснюється лише в разі наявності результатів барокамерних досліджень, досліджень барофункції вух та приносових пазух, наявності висновку медичної комісії щодо дозволеної глибини занурень. У разі відсутності зазначеної інформації ЛЕК виносить постанову щодо придатності до служби цивільного захисту на посадах, визначених підрозділом по роботі з персоналом з урахуванням вимог до стану здоров’я за окремими спеціальностями, крім водолазних.
Кандидати на службу цивільного захисту надають результат попереднього психологічного відбору фахівцями ДСНС, довідку про проходження попереднього, періодичного та позачергового психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин; відомості про перебування на диспансерному обліку у фтизіатра та дерматовенеролога, а за медичними показаннями й результати інших досліджень.
Лікарська експертиза проводиться на основі обов’язкового обстеження лікарями-спеціалістами: терапевтом, хірургом, невропатологом, офтальмологом, отоларингологом, дерматологом, стоматологом, жінки обов’язково обстежуються гінекологом, чоловіки урологом після 40 років. Лікарями встановлюються діагнози відповідно до Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров’я 10-го перегляду, із зазначенням ступеня порушення функції, клінічних проявів та відповідної статті Переліку захворювань.
За наявності показань або потреби в професійному доборі особи, які проходять лікарську експертизу, додатково направляються на проведення психофізіологічної експертизи, до лікарів інших спеціальностей, а також на додаткові обстеження, необхідні для достовірної діагностики, виявленої або можливої патології.
6. Висновки лікарів-спеціалістів і постанови ЛЕК щодо придатності (непридатності) кандидатів на службу цивільного захисту приймаються відповідно до граф II, III Переліку захворювань. Кандидати на службу цивільного захисту за графою III Переліку захворювань, що за посадовим обов’язками можуть залучатися до робіт з підвищеним ризиком для життя або здоров’я та мають захворювання, поранення (контузію, травму, каліцтво), їх наслідки, що перешкоджають проходженню служби цивільного захисту за графою II Переліку захворювань на момент проходження лікарської експертизи, отримують висновок про придатність до проходження служби за графою III Переліку захворювань без залучення до робіт з підвищеним ризиком для життя або здоров’я.
7. Кандидати на службу цивільного захисту, крім осіб, передбачених абзацом другим цього пункту, визнаються непридатними, якщо в них виявлено захворювання, яке згідно з Переліком захворювань передбачає індивідуальне рішення.
Кандидатам на службу цивільного захисту, які проходять лікарську експертизу за графою III Переліку захворювань, індивідуальне рішення, за їх зверненням, виноситься в разі наявності захворювання, поранення (травми, контузії, каліцтва) їх наслідків, одержаного під час проходження служби, що не перешкоджає виконанню службових обов’язків на посадах, функціональними обов’язками яких не передбачено виконання робіт, пов’язаних з підвищеним ризиком для життя або здоров’я, крім розумових, сенсорних, психологічних вад, розладів психіки, поведінки, інших захворювань, визначених Переліком захворювань та Поясненнями щодо застосування Переліку захворювань.
8. Кандидати на службу цивільного захисту, які на момент проходження ЛЕК мають гостре захворювання або загострення хронічного захворювання, є тимчасово непридатними та потребують повторного огляду після виліковування.
9. Постанова про придатність кандидата до служби цивільного захисту, яка приймається за результатами лікарської експертизи, оформлюється Довідкою ЛЕК, яка видається особі, яка пройшла лікарську експертизу.
10. У разі виникнення змін у стані здоров’я особи, що відбулися до реалізації постанови ЛЕК, або якщо дата видачі довідки про придатність до служби на день звернення перевищує 6 місяців, проводиться повторна лікарська експертиза.
V. Проведення лікарської експертизи кандидатів до вступу
1. Лікарська експертиза кандидатів до вступу здійснюється в порядку, визначеному в розділі IV цього Положення з встановленням вимог до стану здоров’я відповідно до графи І Переліку захворювань.
2. До початку лікарської експертизи кандидатами до вступу надаються документально оформлені результати медичних оглядів, у тому числі окремих спеціалістів, що можуть бути використані в проведенні лікарської експертизи, та обстежень за останні 12 місяців - рентгенологічне (флюорографічне) обстеження органів грудної клітини (з рентгенівською плівкою або результатом, роздрукованим на папері або записаним на цифровий носій), за останні 3 місяці: ехокардіографія, електрокардіографія з описом, загальні аналізи крові та сечі, аналіз крові на цукор, біохімічне дослідження крові на загальний білок, аланінамінотрансферазу, аспартатамінотрансферазу, білірубін та його фракції, креатинін, обстеження на сифіліс (реакція Вассермана), аналізи крові на маркери гепатитів В, С та ВIЛ-інфікування, досліджується функція зовнішнього дихання та вестибулярного апарату, для осіб старше 40 років - вимірювання рівня внутрішньоочного тиску, жінки обов’язково обстежуються гінекологом, чоловіки урологом після 40 років, за потребою залучаються фахівці вузьких спеціальностей.
Кандидати до вступу надають результат попереднього психологічного відбору фахівцями ДСНС, довідку про проходження попереднього, періодичного та позачергового психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин; відомості про перебування на диспансерному обліку у фтизіатра та дерматовенеролога, а за медичними показаннями й результати інших досліджень.
3. Кандидати до вступу надають медичні карти амбулаторного хворого та/або витяги з них із зазначенням етапів розвитку дитини від народження, фактів травм, стаціонарних лікувань, диспансерних наглядів, випадків тривалої непрацездатності, що ведуться в закладах охорони здоров’я за місцем проживання, роботи, навчання або служби, виписки з медичних карт стаціонарного хворого, дані диспансерного обстеження і лікарського нагляду, висновки лікарів, відомості про обов’язкові профілактичні щеплення, а також відомості про перебування на диспансерних обліках у психоневрологічних, наркологічних, протитуберкульозних, венерологічних диспансерах (за потреби з інших закладів охорони здоров’я), інші медичні документи, що характеризують стан здоров’я особи.
4. Кандидати до вступу, які були раніше звільнені за станом здоров’я із служби, органів внутрішніх справ, військових формувань, особисто подають до ЛЕК копію відповідної постанови ЛЕК (ВЛК) (Свідоцтва про хворобу). Зазначені особи, які оглядалися МСЕК, надають копії відповідних довідок про зазначені факти. Особи, які мали факти звернень за медичною допомогою, надають відповідну медичну документацію, результати додаткових обстежень (за наявності). Лікарська експертиза в такому випадку проводиться після цільового обстеження зазначених осіб у закладах охорони здоров’я.
5. Кандидати до вступу, які є особами рядового і начальницького складу, додатково подають до ЛЕК медичну карту амбулаторного хворого з даними медичних обстежень і звернень за медичною допомогою не менше ніж за останні 3 роки та витяг із зазначеної документації (за наявності) та медичну характеристику із закладу охорони здоров’я ДСНС, де особа перебуває на медичному забезпеченні (за наявності).
6. Постанова ЛЕК про результати проведення лікарської експертизи заноситься до Книги протоколів засідань ЛЕК та до Картки медичного обстеження вступника до закладу освіти, яка з матеріалами, на підставі яких приймалось відповідне експертне рішення, передається до ЛЕК закладу освіти через підрозділ персоналу, що формує справу кандидата до вступу з метою визначення придатності до вступу на день остаточного медичного огляду.
У ЛЕК, що визначала придатність до вступу за попереднім медичним оглядом, залишається Довідка ЛЕК про визначену придатність до вступу та направлення на лікарську експертизу підрозділу персоналу.
За неможливості проведення попереднього медичного огляду придатність кандидатів до вступу за станом здоров’я може бути встановлено ЛЕК закладу освіти за результатами проведення остаточного медичного огляду.
При вирішенні спірних питань придатності до вступу, подальшого навчання остаточним є рішення ЦЛЕК, що приймається за результатами дообстежень, спеціальних обстежень, досліджень закладів охорони здоров’я ДСНС та/або спеціалізованих закладів охорони здоров’я Міністерства охорони здоров’я України.
7. Лікарська експертиза здобувачам освіти для визначення їх придатності до служби цивільного захисту при погіршенні стану здоров’я або відхиленнях у стані здоров’я, що можуть перешкоджати подальшому проходженню служби цивільного захисту, під час навчання проводиться в штатній ЛЕК за місцем розташування закладу освіти, після розподілу в органи чи підрозділи цивільного захисту лікарська експертиза за місцем проходження служби цивільного захисту проводиться в разі призначення на посади, стан здоров’я на яких визначається з урахуванням ТДВ.
8. У разі виявлення в здобувачів освіти патології, що згідно із статтями Переліку захворювань за графою II передбачає індивідуальне рішення (за неможливості переміщення особи рядового і начальницького складу на посаду, не пов’язану з підвищеним ризиком для життя або здоров’я, за клопотанням підрозділу, що направляв особу на навчання до закладу освіти), ЛЕК приймає постанову про непридатність до служби цивільного захисту.
9. Постанови ЛЕК щодо придатності до подальшої служби цивільного захисту здобувачів освіти, які вступили на навчання з числа осіб рядового і начальницького складу, у період навчання приймаються відповідно до граф Переліку захворювань, які відповідають спеціалізації навчання, без застосування індивідуальних рішень.
VI. Проведення лікарської експертизи осіб рядового і начальницького складу
1. Лікарська експертиза осіб рядового і начальницького складу здійснюється в порядку та з урахуванням вимог, зазначених у розділі III цього Положення.
2. Разом з направленням на лікарську експертизу підрозділ по роботі з персоналом надає ЛЕК службову характеристику.
3. За наявності в особи рядового і начальницького складу травми (поранення, контузії, каліцтва) (їх наслідків), що впливає на ступінь придатності до проходження служби цивільного захисту, підрозділ по роботі з персоналом надає ЛЕК завірену копію Акта розслідування нещасного випадку, що пов’язаний (не пов’язаний) із виконанням службових обов’язків (далі - Акт про нещасний випадок), висновку службового розслідування (за наявності).
4. Згідно з Актом про нещасний випадок та відповідною медичною документацією, складеною за результатами лікування особи, яка отримала травму (поранення, контузію, каліцтво), ЛЕК може прийняти постанову про їх причинний зв’язок.
У разі отримання травми (поранення, контузії, каліцтва) до проходження служби цивільного захисту, що стала причиною непридатності до проходження служби цивільного захисту, до розгляду береться, за наявності, довідка (завірена належним чином її копія), Акта про нещасний випадок, висновок службового розслідування про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), де зазначаються обставини отриманої травми.
5. Якщо в особи рядового і начальницького складу під час обстеження виявлено гостре захворювання, загострення хронічного захворювання, наслідки поранення (травми, контузії, каліцтва), що потребують лікування (динамічного нагляду), постанова ЛЕК щодо придатності до проходження служби приймається після закінчення необхідного лікування за його результатами та визначеними наслідками цього захворювання, поранення (травми, контузії, каліцтва).
6. Постанова ЛЕК щодо ступеня придатності особи рядового і начальницького складу приймається за графами Переліку захворювань відповідно до посади.
7. У випадку, коли в особи рядового і начальницького складу при переміщенні по службі цивільного захисту діагностується патологія, що підпадає під дію статті Переліку захворювань, яка передбачає непридатність до служби на зазначеній посаді, то за узгодженням з підрозділом по роботі з персоналом розглядається питання щодо його придатності до служби цивільного захисту на посадах, умови служби цивільного захисту яких найбільше відповідають стану здоров’я.
8. При проведенні лікарської експертизи осіб рядового і начальницького складу ЛЕК враховує вік, освіту, фах, підготовку, досвід, тривалість служби, фактичну працездатність та спроможність виконувати відповідні службові обов’язки, спрямованість до подальшого проходження служби цивільного захисту, думку керівників і начальника закладу охорони здоров’я ДСНС, викладені в службовій та медичній характеристиках, та можливість подальшого проходження служби цивільного захисту на посаді.
Особам рядового і начальницького складу індивідуальне рішення, за їх зверненням, виноситься в разі наявності захворювання, поранення (травми, контузії, каліцтва), їх наслідків, одержаного під час проходження служби цивільного захисту, що не перешкоджає виконанню службових обов’язків на посадах, функціональними обов’язками за якими не передбачено виконання робіт, пов’язаних з підвищеним ризиком для життя або здоров’я, крім розумових, сенсорних, психологічних вад, розладів психіки, поведінки, інших захворювань, визначених Переліком захворювань та Поясненнями щодо застосування Переліку захворювань.
9. При огляді осіб рядового і начальницького складу за графою II Переліку захворювань та категорії осіб за графою III Переліку захворювань, що можуть бути залучені до робіт з підвищеним ризиком для життя або здоров’я, у яких діагностовано захворювання, поранення (травму, контузію, каліцтво), їх наслідки, що можуть перешкоджати проходженню служби і придатність яких визначається в індивідуальному рішенні, у тому числі ожиріння високих ступенів, вирішальним є результат проведення проб з дозованим фізичним навантаженням (велоергометрія, тредміл), у якому відсутні дані про патологію серцево-судинної системи та встановлено достатню толерантність до фізичного навантаження.
10. Звільнені зі служби цивільного захисту особи рядового і начальницького складу можуть за власною заявою до ЛЕК ініціювати питання щодо встановлення причинного зв’язку їх захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв).
11. Особи, зазначені в пункті 10 цього розділу, надають до ЛЕК документацію, складену за період проходження служби, у випадку отримання травми (поранення, контузії, каліцтва) під час служби - надають відповідну документацію про обставини одержання травми (поранення, контузії, каліцтва).
12. Особи рядового і начальницького складу, які проходять лікарську експертизу, надають до ЛЕК оформлені відповідним чином (з печатками закладів охорони здоров’я) рентгенологічне (флюорографічне) обстеження органів грудної клітини (1 раз на 12 місяців), електрокардіографія з описом, загальні аналізи крові та сечі, аналіз крові на цукор, за потребою функція зовнішнього дихання особам, які можуть бути залучені до робіт з підвищеним ризиком для життя або здоров’я, особам функціональними обов’язками, яких передбачено контакт з джерелами іонізуючого випромінювання додатково - УЗД щитовидної залози та вимірювання тромбоцитів крові.
Дозволяється мати вищевказані дослідження у вигляді інформативних записів у копіях результатів щорічних медичних оглядів за останні 12 місяців.
Лікарська експертиза щодо визначення придатності для проходження служби цивільного захисту за водолазними спеціальностями здійснюється водолазам, які пройшли медичний огляд ВМК з урахуванням граф І, II ТДВ, висновку психофізіологічної експертизи про придатність до роботи за спеціальністю, наявності середньої та високої толерантності до фізичного навантаження відповідно результатів функціональних проб з дозованим фізичним навантаженням для осіб у вікових межах для водолазів - 18-50 років (водолази малих та середніх глибин) і 18-45 років (водолази-глибоководники, акванавти). Придатність до служби цивільного захисту поза зазначеними віковими межами визначається індивідуальним рішенням. Особам рядового і начальницького складу, які не мають в особистій і медичній книжках записів про встановлену на поточний рік глибину занурень, постанови ЛЕК про придатність до служби за водолазною спеціальністю не виносяться.