• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Положення про передавання запасів готівки на зберігання до уповноважених банків

Національний банк України  | Постанова, Форма типового документа, Акт, Журнал, Опис, Дозвіл, Повідомлення, Договір, Положення від 07.12.2016 № 408 | Документ не діє
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
07.12.2016 № 408
( Постанова втратила чинність на підставі Постанови Національного банку № 95 від 17.09.2021 )
Про затвердження Положення про передавання запасів готівки на зберігання до уповноважених банків
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 86 від 01.09.2017 № 122 від 30.11.2017 № 112 від 23.10.2018 № 145 від 03.12.2019 )
Відповідно до статей 7, 15, 33, 56 Закону України "Про Національний банк України", з метою впровадження порядку зберігання банками України запасів готівки Національного банку України Правління Національного банку України постановляє:
1. Затвердити Положення про передавання запасів готівки на зберігання до уповноважених банків (далі - Положення), що додається.
2. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на першого заступника Голови Національного банку України Смолія Я.В.
3. Постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її офіційного опублікування.
( Пункт 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 122 від 30.11.2017 )

Голова

В.О. Гонтарева
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
07.12.2016 № 408
ПОЛОЖЕННЯ
про передавання запасів готівки на зберігання до уповноважених банків
I. Загальні положення
1. Це Положення розроблено відповідно до Закону України "Про Національний банк України", Положення про критерії та порядок відбору банків, які можуть залучатися до зберігання запасів готівки Національного банку України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 28 вересня 2016 року № 389 (далі - Положення № 389), та інших нормативно-правових актів Національного банку України (далі – Національний банк).
2. До зберігання запасів готівки Національного банку залучаються банки, яким надано статус уповноваженого банку відповідно до Положення № 389.
3. Це Положення встановлює:
1) умови передавання Національним банком власних запасів готівки в національній валюті на зберігання до уповноважених банків під забезпечення;
2) порядок зберігання переданих запасів готівки Національного банку в національній валюті уповноваженими банками;
( Підпункт 2 пункту 3 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 145 від 03.12.2019 )
3) проведення Національним банком та уповноваженим банком ревізій запасів готівки на зберіганні та готівки операційної каси в національній валюті уповноваженого банку, що зберігається разом із запасами готівки на зберіганні у власних або орендованих сховищах та/або у власних сейфах, що використовуються для зберігання готівки (далі - сховища).
( Пункт 3 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 112 від 23.10.2018 )
4. У цьому Положенні терміни вживаються в такому значенні:
1) договір про зберігання запасів готівки Національного банку України (далі - договір про зберігання) - домовленість у письмовій формі між Національним банком та уповноваженим банком про передавання на зберігання до уповноваженого банку запасів готівки Національного банку, зменшення запасів готівки на зберіганні, збільшення запасів готівки на зберіганні (ураховуючи готівку, що підлягає перерахуванню), підкріплення запасів готівки на зберіганні, вивезення із запасів готівки на зберіганні придатної та не придатної до обігу готівки відповідно до вимог цього Положення, забезпечення виконання зобов'язань (застава) (далі - забезпечення зобов'язань);
( Підпункт 1 пункту 4 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 112 від 23.10.2018; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 145 від 03.12.2019 )
2) дозвіл - документ Національного банку, підписаний уповноваженою особою Національного банку, який надає право уповноваженому банку на підкріплення/вивезення та збільшення/зменшення готівки до (із) запасів готівки на зберіганні;
( Підпункт 2 пункту 4 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 145 від 03.12.2019 )
3) емісійні банкноти - банкноти, які ще не перебували в обігу;
4) запаси готівки на зберіганні - банкноти і монети національної валюти, які є власністю Національного банку, що передаються Національним банком уповноваженому банку на зберігання відповідно до вимог цього Положення та договору про зберігання і використовуються уповноваженим банком лише з дозволу Національного банку.
( Абзац другий підпункту 4 пункту 4 розділу I виключено на підставі Постанови Національного банку № 112 від 23.10.2018 )
5) індекс банкнот і монет - умовне цифрове позначення банкнот і монет, за яким вони обліковуються залежно від виду, призначення та зразків грошових знаків;
6) коригуючий коефіцієнт - коефіцієнт, множення якого на справедливу вартість наданих банком активів для забезпечення зобов'язань за договором про зберігання дорівнює максимальному обсягу запасів готівки, що може зберігатися в уповноваженому банку під ці активи;
7) ліміт запасів готівки на зберіганні - максимальний обсяг запасів готівки, що може бути на зберіганні в уповноваженому банку з урахуванням наданого забезпечення та технічного стану сховища;
8) система автоматизації - програмно-технологічний комплекс автоматизації готівкового обігу та система автоматизації депозитарію Національного банку;
( Підпункт 8 пункту 4 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 112 від 23.10.2018 )
9) уповноважений банк - банк, щодо якого Правління Національного банку відповідно до вимог Положення № 389 прийняло рішення про надання йому повноважень на зберігання запасів готівки Національного банку та проведення операцій із запасами готівки Національного банку.
( Підпункт 9 пункту 4 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 145 від 03.12.2019 )
Інші терміни, що вживаються в цьому Положенні, застосовуються в значеннях, визначених іншими нормативно-правовими актами Національного банку.
5. Національний банк розпорядчими актами встановлює:
1) порядок проведення операцій з передавання запасів готівки на зберігання до уповноважених банків, який передбачає строки виконання операцій, послідовність дій підрозділів Національного банку, зразки документів, що свідчать про проведення операцій;
( Підпункт 1 пункту 5 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 112 від 23.10.2018 )
2) уповноваженому банку ліміти запасів готівки на зберіганні;
3) розмір коригуючих коефіцієнтів;
4) граничний рівень зменшення обсягу забезпечення.
6. Уповноважений банк для визначення або збільшення ліміту запасів готівки на зберіганні надсилає Національному банку лист з інформацією про:
1) параметри сховищ (клас опору сховища/сейфа, площа сховища/об'єм сейфа), у яких планує зберігати запаси готівки;
2) суму ліміту, що пропонується встановити за кожним сховищем.
Уповноважений банк додає до листа належним чином засвідчені копії документів, що підтверджують повноваження осіб на підписання договору про зберігання.
Уповноважений банк у разі зменшення ліміту запасів готівки на зберіганні надсилає Національному банку лист з інформацією про суму ліміту, що пропонується встановити за кожним сховищем.
Національний банк визначає та затверджує ліміт запасів готівки на зберіганні в розрізі сховищ у регіонах уповноваженого банку. Початок дії ліміту запасів готівки на зберіганні - день після закінчення п'яти робочих днів із дня набрання чинності змінами до договору про зберігання.
( Пункт 6 розділу I в редакції Постанов Національного банку № 112 від 23.10.2018, № 145 від 03.12.2019 )
7. Національний банк укладає з уповноваженим банком договори про зберігання, у яких обумовлюються права, обов'язки, зобов'язання та відповідальність сторін, забезпечення зобов'язань.
( Пункт 7 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 112 від 23.10.2018 )
8. Строк зберігання запасів готівки на зберіганні визначається відповідно до умов договору про зберігання.
9. Національний банк для забезпечення зобов'язань за договором про зберігання приймає від уповноваженого банку визначені ним облігації внутрішньої державної позики України (далі - державні облігації України) за справедливою вартістю, порядок визначення якої встановлюється Національним банком, а також ураховує можливу зміну справедливої вартості наданих державних облігацій України із застосуванням коригуючих коефіцієнтів і здійснює блокування/розблокування їх.
Заблоковані надані уповноваженим банком у забезпечення зобов'язань за договором про зберігання державні облігації України є власністю уповноваженого банку. У разі невиконання уповноваженим банком зобов'язань за договором про зберігання відповідно до пункту 73 розділу IX цього Положення Національний банк здійснює заходи щодо переведення у свою власність державних облігацій України згідно з договором про зберігання.
10. Національний банк здійснює перевірку державних облігацій України, які пропонуються банком у забезпечення зобов'язань за договором про зберігання, щодо обтяжень у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна та вносить до Державного реєстру обтяжень рухомого майна відомості про обтяження/припинення обтяження державних облігацій України.
11. Договір про зберігання запасів готівки Національного банку України (додаток 1) підписує голова правління уповноваженого банку, який діє на підставі Статуту, або уповноважена головою правління уповноваженого банку особа, яка діє на підставі нотаріально засвідченої довіреності.
Документи, що подаються до Національного банку відповідно до цього Положення, підписуються від імені уповноваженого банку особою, повноваження якої оформляються в порядку, визначеному законодавством, із попереднім наданням до Національного банку копій довіреності та наказу про призначення осіб на посаду для підтвердження цих повноважень та/або рішення компетентного органу уповноваженого банку, інших документів, що підтверджують правомочність підписантів уповноваженого банку щодо договорів про зберігання.
Уповноважений банк надає Національному банку список осіб, уповноважених на підписання всіх документів за договором про зберігання (заявок щодо забезпечення зобов'язань за договором про зберігання, заявок на підкріплення/вивезення готівки із запасів готівки на зберіганні, заявок на зменшення/збільшення запасів готівки на зберігання, інших документів, які надаються уповноваженими банками на виконання вимог цього Положення) із зазначенням переліку обмежень на укладання правочинів по кожній особі [інформація щодо повноважень підписантів документів уповноваженого банку (додаток 2), оформлені в установленому законодавством України порядку документи, що підтверджують повноваження уповноважених осіб, показники фінансової звітності]. Інформація щодо повноважень підписантів документів уповноваженого банку, показники фінансової звітності та документи, що підтверджують повноваження осіб, підлягають постійному оновленню для Національного банку в разі їх зміни.
Національний банк під час перевірки обмежень на укладання правочинів з надання в забезпечення зобов'язань за договорами про зберігання державних облігацій України враховує їх справедливу вартість на дату надання банком заявки щодо забезпечення зобов'язань за договором про зберігання. Уповноважений банк за умови невиконання пункту 11 розділу I цього Положення не має можливості створити заявку щодо забезпечення зобов'язань за договором про зберігання за допомогою системи автоматизації.
Блокування повноважень відбувається автоматично в разі закінчення строку повноважень, наданих уповноваженій особі довіреністю або наказом.
Документи, що подаються за допомогою системи автоматизації, підписуються електронним підписом уповноваженої особи уповноваженого банку з попереднім наданням до Національного банку копій документів, що підтверджують її повноваження, крім документів щодо виконання депозитарних операцій, порядок надання яких установлюється нормативно-правовим актом Національного банку про депозитарну діяльність Національного банку.
( Пункт 11 розділу I в редакції Постанов Національного банку № 86 від 01.09.2017, № 112 від 23.10.2018 )
12. Національний банк у будь-який час у разі потреби має право ініціювати вивезення всіх запасів готівки, що зберігаються в уповноваженому банку, згідно з дозволами. Зазначені дозволи надаються на підставі доповідних записок, погоджених керівництвом Національного банку, та/або розпоряджень, рішень, постанов Правління Національного банку.
13. Бухгалтерський облік операцій із запасами готівки на зберіганні здійснюється відповідно до нормативно-правових і розпорядчих актів Національного банку.
14. Уповноважений банк надсилає сумнівні щодо справжності і платіжності банкноти (монети) національної валюти до Департаменту грошового обігу Національного банку для проведення їх дослідження.
( Пункт 14 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 112 від 23.10.2018 )
15. Керівник, а також відповідальні особи сховища уповноваженого банку в разі незабезпечення схоронності запасів готівки на зберіганні несуть відповідальність, передбачену законодавством України.
Уповноважений банк несе відповідальність, передбачену законодавством України, якщо Національний банк виявить факти недостовірності даних, наданих уповноваженим банком в інформаційних системах, щодо залишків запасів готівки на зберіганні, порушення правил проведення операцій з ними, розголошення відомостей, пов'язаних з ними.
Матеріальну відповідальність за повноту вкладення готівки в касетах, пачках, мішечках, блоках (пакетах) з роликами в непошкодженій упаковці Національного банку несуть працівники Національного банку, а в упаковці уповноваженого банку та в пошкодженій упаковці Національного банку під час зберігання - працівники уповноваженого банку.
Уповноважений банк відповідає за збереження готівки під час її перевезень і має право застрахувати обсяги готівки, яка перевозиться власним підрозділом інкасації.
( Пункт 15 розділу I доповнено новим абзацом згідно Постановою Національного банку № 122 від 30.11.2017 )
Уповноважений банк має право на договірній основі залучити до перевезення готівки підрозділ інкасації іншого банку або юридичної особи, яка отримала від Національного банку ліцензію на надання банкам послуг з інкасації.
( Пункт 15 розділу I доповнено новим абзацом згідно Постановою Національного банку № 122 від 30.11.2017 )
Бригада інкасаторів несе матеріальну відповідальність, якщо під час отримання відповідальними особами сховища готівки від інкасаторів виявлена недостача в пошкоджених касетах (мішках), мішечках, блоках (пакетах) із роликами, у пачках із пошкодженою упаковкою, що зберігалися в пошкодженій касеті (мішку).
( Абзац шостий пункту 15 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 112 від 23.10.2018 )
Якщо недостача виявлена під час ревізії цінностей у пошкоджених касетах, мішечках, блоках (пакетах) з роликами, у пачках з пошкодженою упаковкою, що зберігалися в пошкодженій касеті, то матеріальну відповідальність несуть відповідальні особи сховища уповноваженого банку.
16. Для захисту інформації, крім інформації, що містить державну таємницю, у системах автоматизації використовуються засоби захисту інформації Національного банку. До засобів захисту інформації належать також засоби електронного підпису, що використовуються для ідентифікації підписувачів та підтвердження цілісності даних в електронній формі.
Захист інформації, що містить державну таємницю, здійснюється в установленому порядку відповідно до законодавства України.
16-1. Уповноважений банк має розробити план дій щодо безперервної організації роботи із запасами готівки на зберіганні в умовах настання непередбачуваних обставин та/або надзвичайних ситуацій (далі - План) та погодити його з Національним банком.
Уповноважений банк має здійснювати періодичне тестування Плану та оновлення за результатами тестування (не рідше одного разу на рік).
( Розділ I доповнено новим пунктом 16-1 згідно з Постановою Національного банку № 112 від 23.10.2018 )
16-2. Уповноважений банк, Національний банк у разі виникнення нестандартної ситуації щодо роботи системи автоматизації має забезпечити виконання операцій відповідно до вимог Інструкції щодо організації роботи банківської системи в надзвичайному режимі, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 22 липня 2014 року № 435 (у редакції постанови Правління Національного банку України від 24 червня 2016 року № 349), з оформленням/обробленням документів у ручному режимі (за потреби) з наступним відображенням у бухгалтерському обліку після відновлення роботи систем автоматизації.
( Розділ I доповнено новим пунктом 16-2 згідно з Постановою Національного банку № 112 від 23.10.2018 )
17. Національний банк ініціює розірвання договору про зберігання в разі настання хоча б однієї з таких обставин:
1) виявлення фактів надання уповноваженим банком недостовірної інформації (у тому числі звітної), що вплинула на прийняття рішення щодо зберігання запасів готівки та щодо повноважень осіб, які від імені уповноваженого банку підписують усі документи, що подаються до Національного банку відповідно до цього Положення;
2) неприведення уповноваженим банком у відповідність до встановлених вимог обсягу державних облігацій України, що надані в забезпечення зобов'язань за договором про зберігання (у разі зменшення їх справедливої вартості з урахуванням коригуючих коефіцієнтів нижче, ніж установлено граничний рівень зменшення обсягу заставлених державних облігацій України), до суми ліміту запасів готівки на зберіганні;
3) невиконання уповноваженим банком умов договору про зберігання;
4) визнання уповноваженого банку таким, що проводить ризикову діяльність, яка загрожує інтересам вкладників чи інших кредиторів банку;
5) визнання структури власності уповноваженого банку непрозорою;
6) уповноважений банк віднесено до категорії проблемних;
7) уповноважений банк віднесено до категорії неплатоспроможних.
Національний банк не пізніше наступного робочого дня за днем відправлення повідомлення уповноваженому банку про розірвання договору про зберігання ініціює вивезення запасів готівки відповідно до пункту 12 розділу І цього Положення.
II. Умови для отримання запасів готівки на зберігання
18. Уповноважений банк для отримання запасів готівки на зберігання зобов'язаний виконати такі вимоги:
1) розробити внутрішні документи (положення, інструкції, правила), що визначають порядок проведення операцій із запасами готівки на зберіганні, порядок їх зберігання у сховищах і відображення в бухгалтерському обліку, на підставі нормативно-правових актів Національного банку;
2) забезпечити безпеку операцій із завантаження/розвантаження готівки з автотранспорту організаційно-технічними заходами (під час проведення вантажних робіт забезпечити захист периметра зони проведення вантажних робіт посиленою охороною, відсутність доступу сторонніх осіб до цієї зони та можливість зовнішнього спостереження за процесом завантаження/розвантаження цінностей з автотранспорту, використання технічних засобів охорони та інших заходів охорони) або наявність боксу інкасації;
( Підпункт 2 пункту 18 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 122 від 30.11.2017 )
3) технічний стан сховищ уповноважених банків, в яких зберігатимуться запаси готівки, має відповідати вимогам Національного банку та підтверджуватися сертифікатом відповідності вимогам Національного стандарту України ДСТУ EN 1143-1:2014 "Засоби безпечного зберігання. Вимоги, класифікація та методи випробування на тривкість щодо зламування. Частина 1: Сховища, двері сховищ, сейфи та АТМ сейфи" (далі - ДСТУ EN 1143-1), затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 30 грудня 2014 року № 1494 (із змінами), а в разі введення сховищ в експлуатацію до 01 січня 2016 року - ДСТУ 4012.1:2005 "Засоби безпечного зберігання. Вимоги, класифікація та методи випробування на тривкість щодо зламування. Частина 1. Сховища, двері сховищ, сейфи та АТМ сейфи", затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 25 травня 2005 року № 128 (із змінами);
( Підпункт 4 пункту 18 розділу II виключено на підставі Постанови Національного банку № 122 від 30.11.2017 )
5) укласти з Національним банком договір про зберігання та з урахуванням лімітів запасів готівки на зберіганні надати забезпечення відповідно до вимог цього Положення.
18-1. Національний банк має право передавати уповноваженому банку на підставі рішення Правління Національного банку нерухоме майно, що було закріплене на праві господарського відання за Національним банком, для використання за цільовим призначенням під час забезпечення готівково-грошового обігу.
До нерухомого майна, що було закріплене на праві господарського відання за Національним банком і передане до сфери управління інших державних органів або в комунальну власність і за цільовим призначенням використовуватиметься уповноваженим банком для забезпечення готівково-грошового обігу, належать приміщення касового вузла, визначені пунктом 46 розділу V Правил з організації захисту приміщень банків в Україні, затверджених постановою Правління Національного банку України від 10 лютого 2016 року № 63 (зі змінами), а також приміщення, що розташовані поза межами касового вузла, призначені для розміщення працівників, які здійснюють процеси/функції забезпечення роботи із запасами готівки на зберіганні (підрозділів інформаційного та юридичного супроводження, економістів, безпеки, обслуговуючого персоналу), а також транспортних засобів, що здійснюють транспортування готівки.
( Розділ II доповнено новим пунктом 18-1 згідно з Постановою Національного банку № 112 від 23.10.2018 )
III. Вимоги до забезпечення зобов'язань за договором про зберігання
19. Обов'язковою умовою фактичного отримання уповноваженим банком запасів готівки на зберігання є блокування відповідно до встановленого ліміту запасів готівки на зберіганні на строк дії договору про зберігання в забезпечення зобов'язань за договором про зберігання державних облігацій України на користь Національного банку на рахунках у цінних паперах у відповідних депозитарних установах у системі депозитарного обліку депозитарію Національного банку в порядку, установленому законодавством України. Блокування здійснюється за допомогою системи автоматизації.
20. Державні облігації України мають перебувати у власності уповноваженого банку та не бути обтяженими будь-якими іншими зобов'язаннями (у разі продовження строку дії договору про зберігання/зміни ліміту запасів готівки на зберіганні та надання в забезпечення зобов'язань тих самих державних облігацій України державні облігації України можуть бути заблоковані на користь Національного банку за відповідним договором).
( Пункт 20 розділу III в в редакції Постанови Національного банку № 122 від 30.11.2017 )
21. Строк погашення державних облігацій України, що приймаються як забезпечення, має наставати не раніше ніж через 10 робочих днів після завершення строку зберігання запасів готівки відповідно до умов договору про зберігання, укладеного з уповноваженим банком.
22. Обсяг заблокованих державних облігацій України з урахуванням їх справедливої вартості та коригуючих коефіцієнтів не повинен бути меншим, ніж ліміт запасів готівки на зберіганні.
23. Уповноважений банк у разі зменшення справедливої вартості державних облігацій України (з урахуванням коригуючих коефіцієнтів), які надані в забезпечення зобов'язань за договором про зберігання, нижче, ніж установлений розмір граничного рівня зменшення обсягу заблокованих державних облігацій України, не пізніше наступного робочого дня після отримання повідомлення про приведення обсягу заблокованих державних облігацій України до ліміту запасів готівки на зберіганні (додаток 3), надісланого засобами системи автоматизації, здійснює приведення обсягу заблокованих державних облігацій України у відповідність до ліміту запасів готівки на зберіганні згідно з вимогами пунктів 9, 10 розділу I цього Положення.
( Пункт 23 розділу III в редакції Постанови Національного банку № 122 від 30.11.2017; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 112 від 23.10.2018 )
24. Уповноважений банк у разі неможливості приведення обсягу заблокованих державних облігацій України до норм, передбачених пунктом 22 розділу III цього Положення, не пізніше наступного робочого дня після отримання повідомлення Національного банку надає заявку на вивезення запасів готівки у відповідному обсязі згідно з вимогами розділу V цього Положення або заявку на зменшення запасів готівки на зберіганні відповідно до вимог розділу VIII цього Положення.
25. Національний банк на підставі звернення уповноваженого банку зменшує ліміт запасів готівки на зберіганні, якщо уповноважений банк не має змоги привести обсяг заблокованих державних облігацій України до норм, передбачених пунктом 22 розділу III цього Положення, та за умови виконання ним вимог пункту 24 розділу III цього Положення.
( Пункт 25 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 112 від 23.10.2018 )
IV. Порядок блокування державних облігацій України, що надаються уповноваженим банком у забезпечення зобов'язань за договором про зберігання
26. Уповноважений банк подає до 11.00 засобами системи автоматизації заявку щодо забезпечення зобов'язань за договором про зберігання (додаток 4), в якій зазначаються кількість та характеристика наданих державних облігацій України (міжнародний ідентифікаційний номер цінних паперів, номінальна вартість із зазначенням валюти розміщення, справедлива вартість, дата погашення).
( Абзац другий пункту 26 розділу IV виключено на підставі Постанови Національного банку № 145 від 03.12.2019 )( Пункт 26 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 122 від 30.11.2017; в редакції Постанови Національного банку № 112 від 23.10.2018 )
27. Національний банк відповідно до встановленого ліміту запасів готівки на зберіганні та на підставі заявки уповноваженого банку щодо забезпечення зобов'язань за договором про зберігання здійснює перевірку державних облігацій України, наданих уповноваженим банком:
1) на відповідність вимогам пунктів 20 - 22 розділу III цього Положення за допомогою відповідної системи автоматизації з урахуванням справедливої вартості державних облігацій України та коригуючих коефіцієнтів на день блокування державних облігацій України;
2) щодо наявності/відсутності в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна відомостей про обтяження.
Національний банк повідомляє уповноважений банк про результати задоволення заявки шляхом надсилання засобами системи автоматизації повідомлення про задоволення заявки щодо забезпечення зобов'язань за договором про зберігання (додаток 5) (далі - повідомлення про задоволення заявки), в якому зазначаються обсяг, кількість та характеристика відібраних для блокування державних облігацій України.
( Пункт 27 розділу IV в в редакції Постанови Національного банку № 122 від 30.11.2017 )
28. Блокування/доблокування/розблокування відбувається шляхом надання за допомогою системи автоматизації уповноваженим банком та Національним банком розпоряджень щодо блокування/доблокування/розблокування державних облігацій України.
Розпорядження про блокування/доблокування державних облігацій України надаються в день надання повідомлення про задоволення заявки.
( Пункт 28 розділу III доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 112 від 23.10.2018 )
29. Уповноважений банк у разі продовження строку дії договору про зберігання має здійснити заміну державних облігацій України, що є забезпеченням зобов'язань за договором про зберігання, і подати до Національного банку не пізніше ніж за п'ять робочих днів до дня завершення строку дії договору про зберігання за допомогою системи автоматизації заявку щодо забезпечення зобов'язань за договором про зберігання.
Уповноважений банк у разі продовження строку дії договору про зберігання та/або зміни ліміту запасів готівки на зберіганні має право надати в забезпечення зобов'язань за договором про зберігання ті самі державні облігації України, якщо вони відповідають вимогам пунктів 20 - 22 розділу ІІІ цього Положення. Водночас ураховується справедлива вартість державних облігацій України, коригуючі коефіцієнти на день заміни державних облігацій України, а державні облігації України не потребують розблокування/блокування та залишаються заблоковані.
( Пункт 29 розділу IV в редакції Постанови Національного банку № 122 від 30.11.2017 )
29-1. Уповноважений банк у разі зміни ліміту запасів готівки на зберіганні/продовження строку дії договору повинен надати засобами системи автоматизації заявку щодо забезпечення зобов'язань за договором про зберігання (додаток 4) на заміну/збільшення/зменшення обсягу забезпечення зобов'язань за договором про зберігання за умови дотримання обсягу забезпечення зобов'язань, достатнього для задоволення вимог Національного банку в повному обсязі.
Національний банк здійснює заміну предмета забезпечення зобов'язань за договором про зберігання запасів відповідно до заявки уповноваженого банку. Збільшення/зменшення обсягу державних облігацій України здійснюється шляхом блокування в першу чергу наданих банком нових державних облігацій України та за їх рахунок збільшення обсягу забезпечення зобов'язань із подальшим розблокуванням державних облігацій України, що підлягають вивільненню. Розблокування державних облігацій України здійснюється наступного робочого дня за днем, з якого зменшено ліміт, або в перший робочий день продовженого строку дії договору.
Заміна/збільшення/зменшення обсягу забезпечення зобов'язань за договором про зберігання здійснюється за умови надання банком достатнього обсягу державних облігацій України для задоволення вимог Національного банку за цим договором.
Підставою для здійснення Національним банком та уповноваженим банком заходів щодо заміни/збільшення/зменшення обсягу забезпечення зобов'язань (державних облігацій України) є заявка банку на заміну/збільшення/зменшення обсягу забезпечення зобов'язань (державних облігацій України) за договором про зберігання запасів (далі - заявка банку) та повідомлення Національного банку про задоволення заявки на заміну/збільшення/зменшення забезпечення зобов'язань (державних облігацій України) за договором про зберігання (далі - повідомлення про заміну). Заявка банку та повідомлення про заміну подаються за допомогою системи автоматизації (додатки 4, 5).
Вивільнення державних облігацій України в повному обсязі у зв'язку з закінченням дії договору Національний банк здійснює в останній робочий день завершення строку дії договору (за умови відсутності залишків запасів готівки на зберіганні та повного виконання уповноваженим банком умов договору), шляхом направлення розпорядження про розблокування державних облігацій України та ініціювання вилучення з Державного реєстру обтяжень рухомого майна відомостей про обтяження державних облігацій України.
( Розділ IV доповнено новим пунктом 29-1 згідно з Постановою Національного банку № 122 від 30.11.2017 )( Пункт 30 розділу III виключено на підставі Постанови Національного банку № 112 від 23.10.2018 )
V. Приймання (вивезення) уповноваженим банком запасів готівки на зберіганні
31. Національний банк до 20 числа поточного місяця інформує уповноважений банк про структуру готівки в обігу станом на 1-ше число цього місяця.
Уповноважений банк здійснює аналіз потреби в готівці банків (клієнтів) та, ураховуючи надану Національним банком щомісячну інформацію щодо структури готівки в обігу, до 25-го числа поточного місяця надає Національному банку інформацію щодо орієнтовних обсягів підкріплення запасів готівки на зберіганні на місяць, що настає за наступним місяцем після поточного, в розрізі номіналів і сум, а також підрозділів Національного банку, які планують здійснювати підкріплення.
( Пункт 31 розділу V в редакції Постанов Національного банку № 112 від 23.10.2018, № 145 від 03.12.2019 )
31-1. Уповноважений банк, ураховуючи фактичну наявність банкнот і монет у запасах готівки на зберіганні, подає Національному банку в межах установлених лімітів запасів готівки на зберіганні заявки на підкріплення/вивезення готівки із запасів готівки на зберіганні* (додаток 6) щодо кожного сховища в регіонах. Заявки формуються за кожним видом операцій окремо для банкнот і монет в розрізі індексів, номіналів і сум із зазначенням кількості касет (мішків), що використовуватимуться для перевезення банкнот, та засвідчуються електронним підписом уповноваженої особи уповноваженого банку.
Уповноважений банк формує заявку на:
1) підкріплення запасів готівки на зберіганні з урахуванням усіх номіналів банкнот і монет;
2) вивезення із запасів готівки на зберіганні не придатної до обігу готівки до Національного банку.
Уповноважений банк має право у разі неочікуваних збільшень надходжень та/або браку місця для розміщення готівки у сховищах подавати заявки на вивезення придатної до обігу готівки із поясненням причин щодо збільшень надходжень готівки та/або браку місця для розміщення готівки у сховищах. Рішення про надання дозволу на виконання такої заявки приймається Національним банком на підставі аналізу наданих уповноваженим банком пояснень.
Уповноважений банк перед формуванням заявок попередньо засобами електронного зв'язку узгоджує інформацію щодо індексів, номіналів та сум із підрозділом Національного банку за місцем здійснення підкріплення запасів готівки.
Заявки на підкріплення запасів готівки на зберіганні або на вивезення готівки із запасів готівки на зберіганні на наступний день (дні) надаються напередодні до 15.00, у п'ятницю та передсвяткові дні - до 14.00.
( Розділ V доповнено новим пунктом 31-1 згідно з Постановою Національного банку № 145 від 03.12.2019 )
31-2. Уповноважений банк вивозить із запасів готівки на зберіганні придатну та не придатну до обігу готівку до Національного банку тільки в упаковці цього підрозділу уповноваженого банку.
( Розділ V доповнено новим пунктом 31-2 згідно з Постановою Національного банку № 145 від 03.12.2019 )
32. Національний банк розглядає заявки на підкріплення (вивезення) запасів готівки на зберіганні, інформацію щодо встановленого ліміту запасів готівки на зберіганні і, ураховуючи фактичні залишки банкнот і монет у запасах готівки на зберіганні та власні запаси готівки, визначає обсяги готівки, що можуть надаватися уповноваженому банку.
( Пункт 32 розділу V в редакції Постанови Національного банку № 145 від 03.12.2019 )
33. Національний банк за допомогою системи автоматизації надає дозволи (додаток 7) уповноваженому банку на підкріплення запасів готівки на зберіганні або вивезення готівки із запасів готівки на зберіганні по кожному сховищу в регіонах окремо для банкнот і монет в розрізі індексів, номіналів і сум із зазначенням кількості касет (мішків), що використовуватимуться для перевезення банкнот, до 17.00 (час надання може бути продовжено до 18.00), у п'ятницю та передсвяткові дні - до 16.00.
( Пункт 33 розділу V в редакції Постанови Національного банку № 112 від 23.10.2018; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 145 від 03.12.2019 )
33-1. Уповноважений банк, якщо немає потреби в підкріпленні (вивезенні надлишків) запасів готівки на зберіганні або у зв'язку з суттєвою зміною ситуації в регіоні, значними ризиками щодо проведення операцій з перевезення готівки та у разі виявлення помилок, надає Національному банку листи з обґрунтуванням необхідності анулювання наданих дозволів на повну суму (суму залишку) за кожним із дозволів.
( Абзац перший пункту 33-1 розділу V із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 145 від 03.12.2019 )
Національний банк розглядає листи та надає уповноваженому банку анульований дозвіл (додаток 8) за допомогою системи автоматизації.
Національний банк у разі необхідності самостійно ініціює анулювання невиконаних або частково виконаних дозволів на підставі розпорядчих актів Національного банку.
( Розділ V доповнено новим пунктом 33-1 згідно з Постановою Національного банку № 112 від 23.10.2018 )
34. Уповноважений банк має попередньо погодити засобами захищеного зв'язку з Національним банком у встановленому порядку строк підкріплення/вивезення готівки із запасів готівки на зберіганні.
Інформацію про погоджені дату та обсяги доставки/вивезення запасів готівки на зберіганні Національний банк надає уповноваженому банку з урахуванням вимог нормативно-правових актів з організації інкасації коштів та перевезення валютних цінностей у банківських установах в Україні в установленому законодавством України порядку.
35. Відповідальні особи сховища уповноваженого банку приймають банкноти і монети до запасів готівки на зберіганні від бригади інкасаторів та перевіряють доставлену готівку за кількістю місць, цілісністю касет, мішків, мішечків, наявністю і цілісністю ярликів та пломб, їх відповідністю даним опису цінностей у національній валюті України, що перевозяться (далі - опис цінностей).
Відповідальні особи сховища перевіряють і приймають за кількістю пачок, корінців та за написами на накладках банкноти, доставлені в мішках.
Відповідальні особи сховища приймають обігові та розмінні монети за мішечками або блоками (пакетами) з роликами з перевіркою правильності і цілісності упаковки, наявності на ярликах мішечків, етикетках блоків (пакетів) відповідних реквізитів, цілісності та чіткості відбитків пломбірів на пломбах мішечків.
( Пункт 35 розділу V в редакції Постанови Національного банку № 112 від 23.10.2018 )
36. За наявності дефекту в оформленні чи упаковці касет, пачок банкнот, мішечків відповідальні особи сховища передають готівку до каси перерахування для суцільного перерахування пошкоджених пачок банкнот, мішечків з монетами касиром під контролем працівника уповноваженого банку та старшого бригади інкасаторів.
У разі виявлення недостач чи надлишків під час перерахування готівки за корінцями, пачками та мішечками або суцільного перерахування готівки за аркушами і кружками з дефектної чи пошкодженої упаковки оформляється акт про розбіжності. Загальна сума прийнятої готівки зазначається в описі цінностей з урахуванням акта про розбіжності.
37. Після приймання від бригади інкасаторів готівки відповідальні особи сховища оформляють розписку та ставлять підписи разом з членами бригади інкасаторів на звороті обох примірників опису цінностей. На одному примірнику опису цінностей відповідальна особа сховища проставляє відбиток печатки та передає його старшому бригади інкасаторів.
38. Суми виявленої недостачі готівки поповнюються з операційної каси за прибутково-видатковим касовим ордером, оформленим згідно з актом про розбіжності. Уповноважений банк виставляє претензію на відшкодування суми недостач відповідно до визначеної відповідальності. Відшкодування Національним банком сум недостач здійснюється в порядку, визначеному розпорядчими актами Національного банку.
39. Виявлені надлишки готівки незалежно від суми зараховуються до операційної каси уповноваженого банку згідно з актом про розбіжності. Суму надлишків, виявлену в упаковці Національного банку, уповноважений банк перераховує Національному банку в триденний строк.
40. Відповідальні особи сховища здійснюють приймання-передавання касет з банкнотами в присутності бригади інкасаторів у встановленому порядку за описами цінностей без відкривання касет і порушення пломб, якими ці касети опломбовані.
41. Уповноважений банк здійснює зарахування підкріплень банкнот і монет до запасів готівки на зберіганні повністю в сумах, зазначених в описах цінностей.
42. Відповідальні особи сховища видають готівку із запасів готівки на зберіганні бригаді інкасаторів за описом цінностей відповідно до вимог нормативно-правового акта Національного банку з організації інкасації коштів та перевезення валютних цінностей у банківських установах в Україні.
43. Уповноважений банк надсилає Національному банку в день зарахування банкнот і монет до запасів готівки на зберіганні за допомогою системи автоматизації підтвердження (додаток 9), у якому зазначає дату і номер виконаного дозволу, підписане електронним підписом уповноваженої особи уповноваженого банку до 17.00, у п'ятницю та передсвяткові дні - до 16.00.
Уповноважений банк надсилає Національному банку в день відправлення банкнот і монет із запасів готівки на зберіганні за допомогою системи автоматизації повідомлення (додаток 9), в якому зазначає дату і номер виконаного дозволу, підписане електронним підписом уповноваженої особи уповноваженого банку до 15.00, а в п'ятницю та передсвяткові дні до 14.00.
( Пункт 43 розділу V в редакції Постанови Національного банку № 112 від 23.10.2018 )
VI. Облік і контроль за здійсненням уповноваженим банком операцій із запасами готівки на зберіганні
44. Уповноважений банк веде облік операцій із запасами готівки на зберіганні за індексами і номіналами.
Банкноти і монети обліковуються за такими індексами:
1) "21" - емісійні та придатні банкноти зразків 2003 - 2007 років;
2) "22" - зношені банкноти зразків до 2007 року;
3) "24" - значно зношені, з дефектом виробника банкноти зразків до 2007 року;
4) "29" - придатні та емісійні банкноти зразків 2003 - 2007 років, що підлягають перерахуванню;
5) "41" - емісійні та придатні банкноти зразка 2014 і наступних років випуску;
6) "42" - зношені банкноти зразка 2014 та наступних років випуску;
7) "44" - значно зношені, з дефектом виробника банкноти зразка 2014 та наступних років випуску;
8) "49" - придатні та емісійні банкноти зразка 2014 і наступних років випуску, що підлягають перерахуванню;
9) "5" - придатні розмінні, обігові монети (уключаючи пам'ятні монети звичайної якості) зразка до 2018 року;
10) "6" - зношені розмінні, обігові монети (уключаючи пошкоджені пам'ятні монети звичайної якості) та з дефектом виробника зразка до 2018 року;
11) "10" - розмінні, обігові монети, уключаючи пошкоджені пам'ятні монети звичайної якості, що підлягають перерахуванню;
12) "45" - обігові монети зразка 2018 та наступних років випуску;
13) "46" - зношені обігові монети і з дефектом виробника зразка 2018 та наступних років випуску;
14) "50" - обігові монети зразка 2018 та наступних років випуску, що підлягають перерахуванню.
( Пункт 44 розділу VI в редакції Постанови Національного банку № 112 від 23.10.2018 )
45. Відповідальні особи сховища (у кінці кожного операційного дня, робочого часу до 17.00, у п'ятницю та передсвяткові дні - до 16.00) формують та роздруковують за допомогою системи автоматизації відомість залишків банкнот і монет у запасах готівки на зберіганні (додаток 10) у розрізі індексів, номіналів та сум і звіряють з фактичними залишками готівки та з даними бухгалтерського обліку банку. Правильність сум залишків, зазначених у відомості, підтверджується підписами відповідальних осіб сховища.
( Абзац перший пункту 45 розділу VI із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 145 від 03.12.2019 )
Національний банк у передостанній та останній робочі дні місяця приймає від уповноважених банків заявки виключно на збільшення/зменшення запасів готівки на зберіганні.
( Абзац другий пункту 45 розділу VI в редакції Постанов Національного банку № 112 від 23.10.2018, № 145 від 03.12.2019 )
Уповноважений банк зобов'язаний забезпечити в останній робочий день місяця відсутність залишків на рахунках, на яких обліковується готівка в дорозі.
( Абзац пункту 45 розділу VI в редакції Постанови Національного банку № 145 від 03.12.2019 )
46. Наприкінці робочого дня відповідальні особи сховища мають впевнитися в тому, що фактична наявність запасів готівки на зберіганні в сховищі відповідає даним відомості залишків банкнот і монет у запасах готівки.
47. Якщо операції із запасами готівки на зберіганні не проводилися, то відомість залишків банкнот і монет у запасах готівки на зберіганні в кінці дня не роздруковується.
( Пункт 47 розділу VI із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 145 від 03.12.2019 )
47-1. Уповноважений банк підшиває відомості залишків банкнот і монет у запасах готівки на зберіганні в окремі папки з формуванням за місяцями. Відповідальність за зберігання відомостей залишків банкнот і монет у запасах готівки покладається на одного з відповідальних осіб сховища. Після проведення ревізії цінностей станом на 01 січня кожного календарного року відомості залишків банкнот і монет у запасах готівки за попередній рік передаються в архів уповноваженого банку.
( Розділ VI доповнено новим пунктом 47-1 згідно з Постановою Національного банку № 112 від 23.10.2018 )
VII. Порядок зберігання запасів готівки на зберіганні у сховищах уповноваженого банку
48. Уповноважений банк зобов'язаний зберігати запаси готівки на зберіганні у визначених ним сховищах, що розташовані в регіоні, з урахуванням логістичних можливостей обслуговування цього та сусідніх регіонів готівкою.
Уповноважений банк зберігає запаси готівки на зберіганні у сховищі окремо від готівки операційної каси та інших цінностей уповноваженого банку.
( Абзац другий пункту 48 розділу VII із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 145 від 03.12.2019 )( Пункт 48 розділу VII в редакції Постанов Національного банку № 122 від 30.11.2017, № 112 від 23.10.2018 )
49. Готівка, що є в запасах, має зберігатися в розрізі індексів. Пачки банкнот у касетах дозволяється зберігати у сховищі на підлозі, на піддонах, без касет - на стелажах, обладнаних дверима, у візках, сейфах, шафах або на окремих полицях сейфів, шаф.
Готівку різних номіналів одного індексу дозволяється зберігати на окремій(их) полиці(ях) стелажа, обладнаного дверима, шафи та сейфа з розмежуванням їх певним простором:
1) придатні до обігу банкноти та монети в упаковці підрозділу уповноваженого банку та Національного банку;
2) значно зношені банкноти, зношені та з дефектом виробника банкноти та монети в упаковці підрозділу уповноваженого банку;
3) банкноти і монети, що підлягають перерахуванню.
( Пункт 49 розділу VII в редакції Постанови Національного банку № 145 від 03.12.2019 )
50. Мішечки (блоки, пакети) з монетами дозволяється зберігати у сховищі на стелажах без дверей або на піддонах.
Уповноважений банк має право зберігати розмінну монету в передсховищі банку (філії, відділення) в опломбованих мішечках в шафах / сейфах / стелажах, що замикаються. Наказом банку обов'язки щодо зберігання розмінної монети в межах передсховища банку покладаються на відповідальних осіб сховища.
( Пункт 50 розділу VII в редакції Постанови Національного банку № 145 від 03.12.2019 )
51. Шафи, стелажі, візки мають замикатися відповідальними особами сховища на ключ незалежно від наявності в них готівки. Зберігання ключів після завершення операцій з готівкою забезпечується однією з відповідальних осіб сховища відповідно до розподілу обов'язків у металевій шафі цієї відповідальної особи, що розташована у сховищі.