ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
Про затвердження Правил роботи банків України у зв'язку з установленням карантину та запровадженням обмежувальних протиепідемічних заходів із метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби COVID-19 і внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України
Відповідно до
статей 7,
15,
56 Закону України "Про Національний банк України",
статей 44,
49,
66 Закону України "Про банки і банківську діяльність", з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, у зв'язку з установленням постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2020 року
№ 1236 "Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" карантину шляхом продовження дії карантину, установленого постановами Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року
№ 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (зі змінами), від 20 травня 2020 року
№ 392 "Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (зі змінами) та від 22 липня 2020 року
№ 641 "Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (зі змінами), для мінімізації негативного впливу карантинних обмежень на банківську систему, фінансову стабільність та економіку України Правління Національного банку України ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Правила роботи банків України у зв'язку з установленням карантину та запровадженням обмежувальних протиепідемічних заходів із метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби COVID-19 (далі - Правила), що додаються.
2. В абзаці третьому підпункту 1 пункту 1 постанови Правління Національного банку України від 18 серпня 2020 року
№ 118 "Про особливості виконання вимог деяких нормативно-правових актів Національного банку України з питань оцінки кредитного ризику" цифри та слово "28 лютого" замінити цифрами та словом "30 квітня".
3. Визнати такими, що втратили чинність:
4. Департаменту методології регулювання діяльності банків (Наталія Іваненко) після офіційного опублікування довести до відома банків України інформацію про прийняття цієї постанови.
5. Постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її офіційного опублікування.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
21 грудня 2020 року № 160
ПРАВИЛА
роботи банків України у зв'язку з установленням карантину та запровадженням обмежувальних протиепідемічних заходів із метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби COVID-19
1. Ці Правила встановлюють особливості застосування банками України (далі - банки) вимог окремих нормативно-правових актів Національного банку України в умовах карантину, установленого постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2020 року
№ 1236 "Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2", який продовжив дію карантину, установленого постановами Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року
№ 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (зі змінами), від 20 травня 2020 року
№ 392 "Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (зі змінами) та від 22 липня 2020 року
№ 641 "Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (зі змінами) (далі - карантинні обмеження).
1) до 29 квітня 2021 року під час визначення класу боржників/контрагентів не застосовують вимоги:
пункту 6 розділу I Положення № 351 в частині використання інформації, наявної в Кредитному реєстрі Національного банку України;
підпункту 7 пункту 22 розділу II, підпункту 6 пункту 59 розділу IV, підпункту 5 пункту 67-3 розділу IV-1, підпункту 5 пункту 79 розділу V, підпункту 4 пункту 96 розділу VII, підпункту 4 пункту 106 розділу IX, підпункту 4 пункту 132 розділу XI, підпункту 6 пункту 156 розділу XVI Положення № 351;
2) до 30 березня 2021 року зупиняють відлік часу для визначення періодичності для здійснення банком визначених у підпунктах 2 та 4 пункту 107 розділу X Положення № 351 переоцінки та перевірки наявності та стану майна, отриманого в заставу/забезпечення на підставі права довірчої власності/активу, переданого банком у фінансовий лізинг (оренду), що враховується як застава. Банк продовжує відлік зазначених у підпунктах 2 та 4 пункту 107 розділу X Положення № 351 строків починаючи з 31 березня 2021 року з урахуванням часу, що минув до 12 березня 2020 року;
3) до 01 липня 2022 року застосовують значення показника "короткострокових та довгострокових зобов'язань [ф. 1 (р. 1510 + р. 1515 + р. 1600 + р. 1610 - р. 1165 гр. 4) або ф. 1-м (1-мс) (р. 1595 + р. 1600 + р. 1610 -р. 1165 гр. 4)] до операційного прибутку (збитку) до відрахування амортизації [ф. 2 (р. 2190 - р. 2195 + р. 2515 гр. 3)]/операційного прибутку (збитку) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) [ф. 2-м (2-мс) (р. 2000 - р. 2050 гр. 3)] на кінець останнього звітного періоду", установленого в підпункті 4 пункту 162 розділу XVII Положення № 351, - більше 7;
4) не застосовують ознаки, визначені в підпунктах 2, 10 та 18 пункту 165, підпунктах 1-4 пункту 166 розділу XVIII Положення № 351, під час визначення класу боржників/контрагентів (крім боржників/контрагентів, клас яких з урахуванням вимог пунктів 24-26 розділу II Положення № 351 визначений банком станом на 01 грудня 2020 року як 10, 2 та 5) до умов укладених із боржниками/контрагентами договорів, до яких унесені зміни, пов'язані з реструктуризацією боргу, за одночасного дотримання таких умов:
необхідність реструктуризації боргу спричинена фінансовими труднощами боржника/контрагента внаслідок упровадження карантинних обмежень;
реструктуризація боргу боржників/контрагентів здійснена банком у період із 12 березня 2020 року до:
30 квітня 2021 року (включно) - щодо боржників - фізичних осіб;
31 травня 2021 року (включно) - щодо боржників/контрагентів -юридичних осіб;
банк на підставі судження довів доцільність здійснення довгострокової реструктуризації боргу, ґрунтуючись на оцінці спроможності боржника/ контрагента подолати фінансові труднощі, відновити обслуговування заборгованості та забезпечити її погашення (у часовому горизонті, визначеному умовами реструктуризації);
зміни, пов'язані з реструктуризацією боргу, не призводять до зменшення суми чистої теперішньої вартості очікуваних грошових потоків за активом, розрахованої відповідно до нормативно-правових актів Національного банку України з питань бухгалтерського обліку:
більше ніж на 10% порівняно з сумою, визначеною за умовами договору, що діяли станом на 28 березня 2020 року, - за реструктуризаціями, проведеними до дня набрання чинності цими Правилами;
більше ніж на 1% порівняно із сумою, визначеною за умовами договору, що діяли на дату набрання чинності цими Правилами, - за реструктуризаціями, проведеними з дня набрання чинності цими Правилами;
( Підпункт 5 пункту 2 виключено на підставі Постанови Національного банку
№ 66 від 11.05.2023 )
6) до 04 січня 2023 року під час застосування пункту 94 розділу VII Положення № 351 визначають клас боржника - бюджетної установи без урахування характеристики фактичного виконання дохідної частини бюджету від планового впродовж 2020 та 2021 років.
5. Банки та інші особи, які подають документи до Національного банку України, у період дії карантину мають право не подавати документи на паперових носіях за умови подання цих документів або їх електронних копій засобами електронної пошти Національного банку України з накладенням на них кваліфікованого електронного підпису.
1) ураховують норми пункту 2 цих Правил;
2) застосовують до боржників/контрагентів, які відповідають критеріям і умовам, установленим у підпункті 4 пункту 2 цих Правил, інструменти довгострокової реструктуризації без передавання заборгованості таких боржників/контрагентів до підрозділу роботи з непрацюючими активами;
3) мають право визначити та установити в стратегії управління проблемними активами цільовий рівень непрацюючих кредитів на 2021 рік (визначення якого передбачено в пункті 36 розділу IV Положення № 97) з урахуванням очікуваних економічних наслідків карантинних обмежень в короткостроковому періоді.
7. Банкам рекомендується під час здійснення реструктуризації кредитів:
1) здійснювати реструктуризацію кредитів виключно тим позичальникам, які зазнали фінансових труднощів через карантинні обмеження та не спроможні вчасно обслуговувати кредити;
2) отримувати від клієнтів - юридичних осіб підтвердження фактів суттєвого тимчасового зниження доходів або зупинення роботи;
3) визначати умови та строк реструктуризації кредитів з урахуванням фінансового стану позичальників, економічних аспектів їх діяльності, уключаючи вразливість їх фінансового стану внаслідок погіршення економічної ситуації;
4) визначати умови реструктуризації, які не повинні: погіршувати умови для позичальника;
призводити до підвищення ефективної процентної ставки;
5) уникати встановлення явних чи прихованих комісій за проведення реструктуризації, необхідність якої викликана запровадженням карантинних обмежень;
6) забезпечувати виважений підхід під час визначення умов реструктуризації, які мають, з одного боку, пом'якшувати вплив наслідків запровадження карантинних обмежень на фінансовий стан позичальника, а з іншого - не створювати ризиків втрати банком капіталу;
7) інформувати клієнтів про можливість реструктуризації кредитів у будь-який зручний для банку та позичальника спосіб із зазначенням умов реструктуризації;
8) забезпечувати, за можливості, надання/оформлення документів для проведення реструктуризації, надаючи перевагу використанню дистанційних каналів комунікації;
9) здійснювати реструктуризацію кредитів середньому та великому бізнесу із застосуванням індивідуального підходу та з урахуванням останньої фінансової звітності позичальників, їх поточного фінансового стану, вразливості до погіршення економічної ситуації, а також реалістичності перспектив відновлення їх спроможності своєчасно та в повному обсязі обслуговувати реструктуризовані кредити.
1) не пізніше 01 березня 2021 року подають до Національного банку України в тестовому режимі плани відновлення діяльності, розроблені в 2020 році з урахуванням здійсненого стрес-тестування відповідно до вимог розділу V Положення № 95 із застосуванням лише одного стрес-сценарію, який передбачає тривалий негативний економічний ефект від поширення на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, та без урахування переліку критичних функцій, визначення якого передбачено в підпункті 2 пункту 25 розділу IV Положення № 95;
2) подають до Національного банку України плани відновлення діяльності у формі електронного документа, підписаного кваліфікованим(и) електронним(и) підписом(ами) відповідної(их) уповноваженої(их) особи(іб);
3) у разі отримання від Національного банку України листа із зазначенням переліку недоліків, виявлених за результатами розгляду планів відновлення діяльності, поданих згідно з підпунктом 1 пункту 8 цих Правил, уживають заходів щодо недопущення таких недоліків під час розроблення планів відновлення діяльності у 2021 році;
( Пункт 8 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку
№ 59 від 24.06.2021 )
4) не пізніше 31 грудня 2021 року подають до Національного банку України плани відновлення діяльності, розроблені в 2021 році з урахуванням здійсненого стрес-тестування відповідно до вимог розділу V Положення № 95 із застосуванням:
для банків, які набули статусу системно важливого банку, - двох стрес-сценаріїв: комбінованого (найбільш жорсткого) стрес-сценарію та стрес-сценарію, визначеного Національним банком України;
для банків, які не набули статусу системно важливого банку, -комбінованого (найбільш жорсткого) стрес-сценарію;
( Пункт 8 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку
№ 89 від 19.08.2021 )
5) у разі отримання від Національного банку України листа із зазначенням переліку недоліків, виявлених за результатами розгляду планів відновлення діяльності, поданих згідно з підпунктом 4 пункту 8 цих Правил, уживають заходів щодо недопущення таких недоліків під час розроблення планів відновлення діяльності в 2022 році.
( Пункт 8 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку
№ 89 від 19.08.2021 )