ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
Про затвердження Положення про плани відновлення діяльності банків України та банківських груп
( Під час застосування вимог Положення, затвердженого цією Постановою, у процесі розроблення та подання планів відновлення діяльності у 2020 році дозволено: банкам здійснювати стрес-тестування відповідно до вимог розділу V зазначеного Положення із застосуванням лише одного стрес-сценарію, який повинен передбачати тривалий негативний економічний ефект від поширення на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2; банкам, які не набули статусу системно важливого банку, подати до Національного банку України плани відновлення діяльності не пізніше 20 грудня 2020 року згідно з Постановою Національного банку
№ 46 від 03.04.2020 )( Із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку
№ 59 від 24.06.2021 № 122 від 22.11.2021 № 164 від 16.12.2023 № 91 від 01.08.2025 )
Відповідно до
статей 7,
15,
55,
56 Закону України "Про Національний банк України",
статей 39,
44,
66,
67 Закону України "Про банки і банківську діяльність", з метою забезпечення стабільної діяльності банківської системи України та захисту інтересів кредиторів і вкладників Правління Національного банку України ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Положення про плани відновлення діяльності банків України та банківських груп (далі - Положення), що додається.
2. Банки (уключаючи банки, які є відповідальними особами банківських груп) зобов’язані забезпечити подання до Національного банку України плану відновлення діяльності (далі - План), який відповідає вимогам Положення.
2-1. Банки забезпечують подання Плану до Національного банку України:
1) у 2021 році - не пізніше 31 грудня 2021 року;
2) починаючи з 2022 року - у термін та з періодичністю, установлені в підпункті 1 пункту 8 розділу I Положення.
5. Департаменту методології (Наталія Іваненко) після офіційного опублікування довести до відома банків України інформацію про прийняття цієї постанови.
6. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на першого заступника Голови Національного банку України Катерину Рожкову.
7. Постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її офіційного опублікування.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
18.07.2019 № 95
ПОЛОЖЕННЯ
про плани відновлення діяльності банків України та банківських груп
І. Загальні положення
1. Це Положення розроблено відповідно до вимог Законів України
"Про Національний банк України",
"Про банки і банківську діяльність" та спрямоване на забезпечення фінансової стійкості банків/банківських груп, мінімізації ризиків можливих втрат у разі настання стресових ситуацій та відповідно негативного впливу на банківську систему України в цілому.
2. Це Положення визначає:
1) основні цілі та принципи розроблення банками України та банківськими групами планів відновлення діяльності, які містять заходи щодо відновлення фінансової стійкості та заходи раннього реагування (далі - План).
План банківської групи розробляється за кредитно-інвестиційною підгрупою банківської групи (далі - КІП);
( Абзац другий підпункту 1 пункту 2 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
№ 122 від 22.11.2021 )
2) критерії та порядок оцінки Планів Національним банком України (далі - Національний банк).
3. Метою цього Положення є запровадження в банках/банківських групах ефективного процесу планування відновлення діяльності для забезпечення оперативного вжиття заходів щодо відновлення фінансової стійкості в разі погіршення фінансового стану банку/КІП та/або настання стресової ситуації.
( Пункт 3 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
№ 91 від 01.08.2025 )
4. Це Положення встановлює мінімальні вимоги до розроблення Плану. Банк/банк, який є відповідальною особою банківської групи (далі - банк) має право встановлювати більш поглиблений підхід до розроблення Плану, адекватний особливостям діяльності, профілю ризику, характеру і обсягам банківських та інших фінансових послуг банку/учасників КІП.
5. Підходи, визначені цим Положенням, ґрунтуються на положеннях Директиви
2014/59/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 15 травня 2014 року, яка встановлює рамкові положення щодо оздоровлення і санації кредитних установ та інвестиційних компаній і вносить зміни до Директиви Ради 82/891/ЄЕС, до Директив
2001/24/ЄС,
2002/47/ЄС, 2004/25/ЄС, 2005/56/ЄС, 2007/36/ЄС, 2011/35/ЄС, 2012/30/ЄС,
2013/36/ЄС Європейського Парламенту та Ради і до Регламентів Європейського Парламенту та Ради (ЄС) № 1093/2010 та (ЄС) № 648/2012, та Директиви
2013/36/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 26 червня 2013 року про доступ до діяльності кредитних організацій та пруденційний нагляд за діяльністю кредитних організацій та інвестиційних компаній, що вносить зміни до Директиви
2002/87/ЄС та скасовує Директиви
2006/48/ЄС і 2006/49/ЄС.
6. Терміни, що вживаються в цьому Положенні, використовуються в значеннях, визначених законами України та нормативно-правовими актами Національного банку.
7. Банки України розробляють Плани на індивідуальній основі.
Банки, які є відповідальними особами банківських груп, розробляють Плани на індивідуальній основі та консолідованій основі за КІП.
8. Банк забезпечує розроблення Плану згідно з вимогами цього Положення та подає до Національного банку:
1) План, розроблений на індивідуальній основі, - не пізніше 540 календарного дня з дня отримання банківської ліцензії;
2) План, розроблений на консолідованій основі, - не пізніше 180 календарного дня з дня визнання банківської групи.
8-1. Банк із метою підтримання Плану в актуальному стані забезпечує його оновлення:
1) періодично:
щороку - системно важливий банк та банк, який є відповідальною особою банківської групи;
один раз на два роки - банк, не зазначений в абзаці другому підпункту 1 пункту 8-1 розділу I цього Положення;
2) у разі настання подій/обставин, що призвели до суттєвих змін у діяльності банку та спричинили необхідність оновлення Плану (уключаючи зміну основних напрямів діяльності та критично важливих контрагентів, зміну власників істотної участі банку, реорганізацію банку).
Оновлений План має містити короткий опис подій/обставин, що спричинили необхідність оновлення Плану;
3) у разі отримання вимоги Національного банку про оновлення Плану.
8-2. Банк подає оновлений План до Національного банку в такі строки:
1) не пізніше 01 жовтня - План, оновлений згідно з підпунктом 1 пункту 8-1 розділу I цього Положення;
2) не пізніше 60 календарного дня з дня настання подій/обставин, що спричинили необхідність оновлення Плану, - План, оновлений згідно з підпунктом 2 пункту 8-1 розділу I цього Положення;
3) у термін, установлений у вимозі Національного банку, - План, оновлений згідно з підпунктом 3 пункту 8-1 розділу I цього Положення.
8-3. Банк подає План до Національного банку в один із таких способів:
1) у формі електронного документа, підписаного шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису (далі - КЕП), або електронної копії документа, засвідченого КЕП згідно з вимогами Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги", засобами електронної пошти на офіційну електронну поштову скриньку Національного банку або іншими засобами електронного зв’язку, які використовуються Національним банком для електронного документообігу;
2) у паперовій формі - у разі неможливості подання Плану згідно з підпунктом 1 пункту 8-3 розділу I цього Положення.
9. Правління банку забезпечує ефективні механізми управління та контролю за реалізацією кожного з етапів планування відновлення діяльності, які включають розроблення, тестування, впровадження, моніторинг, оновлення Плану, а також активації Плану.
Правління банку має право делегувати обов’язки щодо виконання цих функцій окремо створеному комітету або одному з уже створених комітетів (далі - Комітет).
10. Банк забезпечує ефективність процесу планування відновлення діяльності шляхом дотримання таких основних принципів:
1) узгодженості та інтегрованості Плану із стратегією, бізнес-планом, системою корпоративного управління, системою управління ризиками, операційними та управлінськими процесами, підходами до стрес-тестування;
2) ефективності системи індикаторів, що забезпечує своєчасність ужиття заходів раннього реагування/реалізацію варіантів відновлення (активацію Плану);
3) своєчасності інформування органів управління банку про результати моніторингу кількісних/якісних показників та контролю за індикаторами;
4) адекватності стрес-сценаріїв та процесу їх тестування;
5) повноти визначення критичних функцій, критично важливих контрагентів та установ, які належать до інфраструктури фінансового ринку, учасником якої є банк/учасник КІП;
( Підпункт 5 пункту 10 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
№ 91 від 01.08.2025 )
6) достатності придатних для реалізації ефективних і реалістичних заходів щодо відновлення фінансової стійкості банку/КІП;
( Підпункт 6 пункту 10 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
№ 91 від 01.08.2025 )
7) ефективності механізмів управління та контролю за реалізацією кожного з етапів планування відновлення діяльності, а також активації Плану.
11. Банк визначає з числа керівників банку відповідальну особу за належну організацію процесу планування відновлення діяльності та своєчасність розгляду питань щодо вжиття заходів раннього реагування/реалізацію варіантів відновлення (активацію Плану), яка також виконує функції контактної особи з Національним банком із питань Плану.
12. Банк розробляє внутрішньобанківські/внутрішньогрупові документи, які регламентують питання щодо розроблення Плану, з урахуванням вимог цього Положення та законодавства України.
II. Основні вимоги до Плану. Структура Плану
13. Банк розробляє План з урахуванням розміру банку/учасників КІП, складності, обсягів, видів, характеру здійснюваних операцій, організаційної структури та профілю ризику банку/учасників КІП, особливостей діяльності банку як системно важливого (за наявності такого статусу).
( Пункт 13 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
№ 91 від 01.08.2025 )
14. Банк розробляє План, який повинен бути узгоджений та інтегрований із:
2) заходами щодо планування капіталу та ліквідності;
3) планом забезпечення безперервної діяльності (Business Continuity Plan);
4) планом фінансування в кризових ситуаціях (Contingency Funding Plan).
15. Банк має право розробити план фінансування в кризових ситуаціях (Contingency Funding Plan) у рамках Плану.
16. Банк розробляє План згідно з такою структурою:
1) розділ I "Загальна інформація", який містить загальні відомості про банк/КІП та висновки за результатами розроблення Плану та оцінки здатності Плану забезпечити відновлення фінансової стійкості банку/КІП;
( Підпункт 1 пункту 16 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
№ 91 від 01.08.2025 )
2) розділ II "Управління плануванням відновлення діяльності", який містить інформацію щодо:
механізмів управління та контролю за реалізацією кожного з етапів планування відновлення діяльності та активації Плану;
кількісних та якісних показників, обґрунтування порогових (граничних) значень кількісних показників;
системи індикаторів;
заходів раннього реагування;
3) розділ III "Стратегічний аналіз", який містить інформацію щодо:
стратегії, бізнес-моделі, основних напрямів діяльності, критичних функцій, критично важливих контрагентів банку/учасників КІП, установ, які належать до інфраструктури фінансового ринку, учасником якої є банк/учасник КІП;
( Абзац другий підпункту 3 пункту 16 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
№ 91 від 01.08.2025 )
стрес-сценаріїв;
варіантів відновлення;
оцінки банком здатності Плану забезпечити відновлення фінансової стійкості;
результатів тестування Плану;
4) розділ IV "Заходи щодо комунікації та розкриття інформації", який містить інформацію про заходи внутрішньої/зовнішньої комунікації та розкриття інформації під час реалізації варіантів відновлення в разі активації Плану;
5) розділ V "Підготовчі заходи", який містить інформацію про підготовчі заходи, які банк ужив/планує вжити з метою ефективної реалізації варіантів відновлення в разі активації Плану.
Детальна інформація щодо опису структури та змісту Плану наведена в додатку 1 до цього Положення.
17. План затверджується радою банку за результатами розгляду пропозицій правління банку, прошивається та підписується головою правління та головою ради банку.
III. Система індикаторів
18. Банк з метою забезпечення своєчасного виявлення перших ознак погіршення фінансового стану та/або потенційного настання стресової ситуації та оперативного реагування на них розробляє ефективну систему індикаторів, яка враховує:
1) індивідуальні особливості банку/учасників КІП (бізнес-модель, організаційну структуру, особливості діяльності) та результати власної оцінки всіх наявних та потенційних суттєвих ризиків, притаманних його/їх діяльності, уключаючи результати стрес-тестування, що здійснюється банком згідно з Положенням
№ 64 (далі - власна оцінка ризиків);
( Підпункт 1 пункту 18 розділу III в редакції Постанови Національного банку
№ 91 від 01.08.2025 )
2) умови укладених банком/учасниками КІП договорів/контрактів та правила/угоди, які забезпечують участь банку/учасників КІП у відповідній інфраструктурі фінансового ринку.
( Підпункт 2 пункту 18 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
№ 91 від 01.08.2025 )
19. Банк для побудови системи індикаторів визначає:
1) кількісні показники щодо:
капіталу;
ліквідності;
прибутковості;
якості активів;
ринкових умов;
макроекономічних умов.
Перелік кількісних показників та вимоги до них наведено в додатку 2 до цього Положення.
Банк має право прийняти рішення щодо незастосування у Плані показників ринкових/макроекономічних умов на підставі задокументованого судження про нерелевантність цих показників для банку/учасників КІП;
( Абзац дев'ятий підпункту 1 пункту 19 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 91 від 01.08.2025 )
2) якісні показники, уключаючи:
вимоги клієнтів про дострокове погашення зобов’язань у значних сумах;
наявність негативної інформації щодо критично важливих контрагентів;
проблеми із залученням фінансування за поточними ринковими ставками;
плинність персоналу (ключових фахівців);
негативні наслідки прийняття судових рішень;
застосування Національним банком заходів впливу;
втрата ділової репутації керівників банку/учасника КІП, власників істотної участі в банку/учаснику КІП.
( Абзац восьмий підпункту 2 пункту 19 розділу III в редакції Постанови Національного банку
№ 91 від 01.08.2025 )
20. Банк має право визначати інші показники з урахуванням основних напрямів діяльності, критичних функцій та ризиків, притаманних його діяльності.
Кількість визначених банком показників має бути достатньою для забезпечення побудови ефективної системи індикаторів.
21. Банк за кількісними показниками визначає порогові (граничні) значення самостійно з урахуванням індивідуальних особливостей, бізнес-плану банку/учасників КІП та результатів власної оцінки ризиків і застосовує підхід "світлофора" згідно з додатком 3 до цього Положення.
Банк визначає порогові (граничні) значення нормативів капіталу/ліквідності з урахуванням рівня достатності капіталу/ліквідності, визначеного за результатами власної оцінки ризиків, який не може бути нижчим за рівень достатності капіталу/ліквідності, визначений згідно з вимогами Національного банку (з урахуванням результатів оцінки стійкості банку).
22. Кількісні показники залежно від "зони світлофора", з урахуванням якісних показників є:
1) індикаторами раннього попередження ("жовта зона"), які свідчать про:
перші ознаки погіршення фінансового стану банку/КІП та/або потенційне настання стресової ситуації;
( Абзац другий підпункту 1 пункту 22 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
№ 91 від 01.08.2025 )
необхідність ужиття заходів раннього реагування, спрямованих на попередження погіршення ситуації. Ці заходи не є варіантами відновлення та включаються в систему моніторингу показників разом з описом відповідних критеріїв для їх застосування;
2) індикаторами необхідності відновлення фінансової стійкості (далі - індикатори відновлення) ("червона зона"), які свідчать про:
суттєве погіршення фінансового стану банку/КІП та/або настання стресової ситуації;
( Абзац другий підпункту 2 пункту 22 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
№ 91 від 01.08.2025 )
необхідність реалізації варіантів відновлення (активацію Плану), які забезпечать відновлення фінансової стійкості банку/КІП та повернення діяльності до звичайних умов ("зелена зона").
( Абзац третій підпункту 2 пункту 22 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
№ 91 від 01.08.2025 )
Банк має право в разі ідентифікації ризиків, що загрожують його діяльності, прийняти рішення про необхідність реалізації варіантів відновлення (активацію Плану) до виникнення індикаторів відновлення.
23. Правління банку/Комітет забезпечує на регулярній основі моніторинг показників та в разі виникнення:
1) індикаторів раннього попередження ("жовта зона") - оперативно розглядає питання про необхідність ужиття заходів раннього реагування;
2) індикаторів відновлення ("червона зона") - не пізніше наступного робочого дня інформує про це раду банку для розгляду питання про необхідність реалізації варіантів відновлення (активації Плану).
24. Банк письмово повідомляє Національний банк:
( Абзац перший пункту 24 розділу III в редакції Постанови Національного банку
№ 91 від 01.08.2025 )
1) щоквартально до 20 числа місяця, наступного за звітним кварталом - про виникнення протягом звітного кварталу індикаторів раннього попередження та вжиття банком заходів раннього реагування або надання обґрунтованих підстав, згідно з якими ці заходи не були вжиті;
2) не пізніше другого робочого дня, наступного за днем настання таких подій/прийняття рішень:
про виникнення індикаторів відновлення та прийняття рішення щодо реалізації варіантів відновлення (активації Плану)/недоцільності реалізації варіантів відновлення (активації Плану) із наданням обґрунтованих підстав;
про прийняття рішення щодо реалізації варіантів відновлення (активації Плану) до виникнення індикаторів відновлення у разі ідентифікації ризиків, що загрожують діяльності банку/учасників КІП.
( Абзац третій підпункту 2 пункту 24 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
№ 91 від 01.08.2025 )
IV. Визначення основних напрямів діяльності, критичних функцій, критично важливих контрагентів та установ, які належать до інфраструктури фінансового ринку, учасником якої є банк/учасник КІП
( Заголовок розділу IV із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
№ 91 від 01.08.2025 )
25. Банк з метою забезпечення безперервного здійснення критичних функцій та діяльності за основними напрямами в разі погіршення фінансового стану та/або настання стресової ситуації визначає та включає до Плану:
1) інформацію про основні напрями діяльності - основні напрями діяльності банку/учасників КІП та пов’язані з ними послуги, які є основними джерелами доходу/прибутку або фінансування для банку/КІП;
( Підпункт 1 пункту 25 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
№ 91 від 01.08.2025 )
2) перелік критичних функцій (за наявності) - операції/послуги/види діяльності банку/учасників КІП, зупинення/припинення яких може загрожувати фінансовій стабільності України або мати суттєвий негативний вплив на економіку України чи на окремі галузеві/регіональні сегменти економіки України через розмір або частку банку на ринку.
( Абзац перший підпункту 2 пункту 25 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
№ 91 від 01.08.2025 )
Банк визначає наявність критичних функцій в розрізі таких видів діяльності:
корпоративне кредитування (за певними видами економічної діяльності);
роздрібне кредитування;
залучення вкладів (депозитів) фізичних осіб;
залучення вкладів (депозитів) юридичних осіб;
розрахункові операції;
операції з цінними паперами;
торгове фінансування;
операції з деривативами.
Критичні функції та основні напрями діяльності можуть частково співпадати;
3) перелік критично важливих контрагентів (уключаючи власників істотної участі), які відповідають хоча б одному із таких критеріїв:
які мають значну частку в активах, зобов’язаннях або капіталі банку/КІП;
( Абзац другий підпункту 3 пункту 25 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
№ 91 від 01.08.2025 )
доходи за операціями з якими становлять значну частку в доходах банку/КІП;
( Абзац третій підпункту 3 пункту 25 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
№ 91 від 01.08.2025 )
діяльність яких належить до пріоритетних/базових галузей економіки України;
які несуть значні ризики для банку/КІП;
( Абзац п'ятий підпункту 3 пункту 25 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
№ 91 від 01.08.2025 )
4) перелік установ, які належать до інфраструктури фінансового ринку, учасником якої є банк/учасник КІП та які мають вплив на здійснення банком безперервної діяльності, а саме:
( Абзац перший підпункту 4 пункту 25 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
№ 91 від 01.08.2025 )
учасники платіжних систем;
платіжні організації;
професійні учасники депозитарної системи;
депозитарій-кореспондент;
фондові біржі;
клірингові установи;
ПАТ "Розрахунковий центр з обслуговування договорів на фінансових ринках".
26. Банк у Плані визначає взаємозв’язок між основними напрямами діяльності, критичними функціями, критично важливими контрагентами та їх роль у підтримці діяльності банку/учасників КІП у разі погіршення фінансового стану та/або настання стресової ситуації.
( Пункт 26 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
№ 91 від 01.08.2025 )
V. Стрес-тестування
27. Банк під час розроблення Плану здійснює стрес-тестування із використанням таких типів стрес-сценаріїв:
1) загальноринковий - виникнення кризи в банківській системі в цілому;
2) властивий для банку/КІП (специфічний) - виникнення внутрішньої кризи в банку/учасниках КІП на тлі стабільної загальної ситуації в банківській системі;
( Підпункт 2 пункту 27 розділу V із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
№ 91 від 01.08.2025 )
3) комбінований (найбільш жорсткий) - виникнення внутрішньої кризи в банку/учасниках КІП на тлі загальної кризи в банківській системі.
( Підпункт 3 пункту 27 розділу V із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
№ 91 від 01.08.2025 )
28. Банк під час розроблення Плану застосовує не менше трьох стрес-сценаріїв (щонайменше по одному стрес-сценарію за кожним із трьох типів стрес-сценаріїв), вимоги щодо розроблення яких наведено в додатку 4 до цього Положення.
Системно важливий банк додатково застосовує стрес-сценарій, який визначається Національним банком та доводиться до відома системно важливих банків не пізніше ніж за три місяці до встановленої дати подання ними Плану/оновленого Плану до Національного банку.
29. Стрес-сценарії розробляються на період, який не перевищує один рік (щонайменше в щоквартальному розрізі), та:
( Абзац перший пункту 29 розділу V із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
№ 122 від 22.11.2021 )
1) передбачають як повільне, так і швидке розгортання несприятливих подій;
( Підпункт 1 пункту 29 розділу V із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
№ 122 від 22.11.2021 )
2) охоплюють основні (базові) фактори ризику, а саме: макроекономічні, мікроекономічні показники та їх комбінацію;
3) ураховують вимоги нормативно-правових актів Національного банку стосовно оцінки ризиків, порядку розрахунку та значень пруденційних нормативів як ті, що вже набрали чинності, так і ті, що набирають чинності в періоді, на який розробляються стрес-сценарії.
30. Банк розробляє стрес-сценарії, які можуть мати значний вплив на фінансову стійкість банку/КІП, з урахуванням таких вимог:
( Абзац перший пункту 30 розділу V із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
№ 91 від 01.08.2025 )
1) стрес-сценарії повинні ґрунтуватися на подіях, які є найбільш релевантними для банку/учасника КІП, ураховуючи всі види суттєвих ризиків, притаманних діяльності, бізнес-модель, масштаб діяльності банку/учасника КІП, організаційну структуру, розмір та взаємозв’язки з іншими фінансовими установами;
( Підпункт 1 пункту 30 розділу V в редакції Постанови Національного банку
№ 91 від 01.08.2025 )
2) стрес-сценарії мають уключати події, які можуть призвести до неплатоспроможності (дефолту) банку/учасника КІП, якщо варіанти відновлення не будуть реалізовані вчасно;
( Підпункт 2 пункту 30 розділу V із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
№ 91 від 01.08.2025 )
3) стрес-сценарії повинні ґрунтуватися на екстремальних (уключаючи форс-мажорні), але разом із тим імовірних подіях;
( Підпункт 4 пункту 30 розділу V виключено на підставі Постанови Національного банку
№ 91 від 01.08.2025 )
31. Банк за результатами стрес-тестування:
1) здійснює оцінку:
чутливості розробленої системи індикаторів, уключаючи порогові (граничні) значення кількісних показників;
очікуваного впливу від реалізації стрес-сценаріїв на кількісні показники системи індикаторів;
2) визначає варіанти відновлення, які реалізовуватиме в разі виникнення індикаторів відновлення.
VI. Варіанти відновлення
32. Банк за кожним стрес-сценарієм, застосованим у Плані, визначає варіанти відновлення, які включають достатню кількість ефективних та реалістичних заходів, спрямованих на забезпечення відновлення фінансової стійкості банку/КІП та безперервне здійснення критичних функцій.
( Пункт 32 розділу VI із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
№ 91 від 01.08.2025 )
33. Банк у варіантах відновлення:
1) передбачає заходи щодо відновлення фінансової стійкості банку/КІП за такими напрямами:
( Абзац перший пункту 33 розділу VI із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
№ 91 від 01.08.2025 )
підтримка/відновлення рівня капіталу;
підтримка/відновлення рівня ліквідності;
скорочення витрат;
реорганізація банку/учасника КІП;
( Абзац п'ятий пункту 33 розділу VI із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
№ 91 від 01.08.2025 )
реструктуризація активів/зобов’язань;
продаж активів;
припинення (часткове або повне) здійснення окремих видів діяльності або здійснюваних операцій.
Приклади заходів щодо відновлення фінансової стійкості банку наведено в додатку 5 до цього Положення;
2) не має права передбачати заходи щодо підтримки банку:
державою (крім підтримки державою банків, у яких держава в особі Кабінету Міністрів України або уповноважених ним органів прямо та/або опосередковано є власником 51 і більше відсотків статутного капіталу);
Національним банком (крім підтримки ліквідності за стандартними інструментами строком до 90 днів).
34. Банк під час визначення варіантів відновлення застосовує консервативний підхід, який також ураховує ситуацію, коли кілька банків у межах певного часового періоду одночасно здійснюють аналогічні заходи.
35. Банк уключає до Плану інформацію щодо визначених варіантів відновлення із зазначенням переліку заходів щодо відновлення фінансової стійкості:
1) опис кожного варіанта відновлення із зазначенням:
обставин, за яких заплановані заходи реалізовуватимуться;
механізму реалізації заходів, уключаючи терміни їх реалізації;
очікуваного строку впливу від реалізації заходів на діяльність банку/учасника КІП;
( Абзац четвертий підпункту 1 пункту 35 розділу VI із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
№ 91 від 01.08.2025 )
2) обґрунтування ефективності та реалістичності реалізації кожного варіанта відновлення з урахуванням досвіду практичного застосування банком подібних заходів (за наявності), що передбачає:
опис етапів реалізації запланованих заходів, уключаючи дозвільні процедури, необхідні для їх виконання;
аналіз юридичних, регуляторних, операційних та інших чинників, що можуть негативно вплинути на успішну реалізацію заходів, а також опис можливостей і порядку подолання таких перешкод;
оцінку потенційних ризиків, пов’язаних із реалізацією запланованих заходів;
аналіз очікуваного впливу від реалізації варіантів відновлення на діяльність банку/учасника КІП та оцінку ефективності реалізації (низька, середня, висока).
( Абзац п'ятий підпункту 2 пункту 35 розділу VI із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
№ 91 від 01.08.2025 )
VII. Тестування Плану
36. Банк перед поданням Плану/оновленого Плану до Національного банку згідно з пунктами 8-8- 2 розділу І цього Положення проводить тестування можливості його практичної реалізації, а саме процесу реалізації варіантів відновлення (активації Плану) у разі реалізації стрес-сценаріїв.
( Пункт 36 розділу VII із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
№ 91 від 01.08.2025 )
37. Тестування Плану включає:
1) тестування стрес-сценаріїв, під час здійснення якого банк:
проводить тестування щонайменше одного із застосованих стрес-сценаріїв. Банк забезпечує тестування усіх типів застосованих стрес-сценаріїв протягом наступних оновлень Плану почергово, тестуючи їх так, щоб кожен тип застосованого стрес-сценарію був протестований не рідше ніж один раз три роки;
( Абзац другий підпункту 1 пункту 37 розділу VII в редакції Постанови Національного банку
№ 91 від 01.08.2025 )
підтверджує здатність визначених варіантів відновлення забезпечити відновлення фінансової стійкості банку/КІП у разі реалізації стрес-сценаріїв, щодо яких здійснюється тестування;
( Абзац третій підпункту 1 пункту 37 розділу VII із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
№ 91 від 01.08.2025 )
підтверджує прийнятність строків, необхідних для вибору варіантів відновлення та безпосередньо їх реалізації. Банк має обґрунтувати вибір варіантів відновлення та послідовність реалізації заходів щодо відновлення фінансової стійкості, які включені до варіантів відновлення;
ураховує, що варіанти відновлення можуть реалізовуватися в конкурентних умовах, коли кілька банків у межах певного часового періоду одночасно здійснюють аналогічні заходи;
2) тестування інформаційних систем банку щодо їх здатності забезпечувати отримання своєчасної, достатньої та адекватної інформації, необхідної для моніторингу та аналізу показників, контролю за індикаторами та виконанням заходів, передбачених Планом;
3) аналіз операційних можливостей та ресурсів банку для забезпечення реалізації варіантів відновлення;
4) тестування заходів щодо комунікації.
38. Банк забезпечує участь у тестуванні Плану керівників структурних підрозділів банку, до повноважень яких належить прийняття рішень та виконання заходів, передбачених Планом.
39. Банк за результатами тестування Плану здійснює виправлення виявлених недоліків та проводить повторне тестування Плану щодо виправлених недоліків.
Завершенням тестування Плану вважається усунення всіх виявлених недоліків.
40. Банк уключає до Плану таку інформацію:
1) стислий опис проведеного тестування Плану та висновки за результатами тестування;
2) висновки підрозділу контролю за дотриманням норм (комплаєнс) банку про відповідність Плану вимогам цього Положення;
3) висновки підрозділу внутрішнього аудиту банку про ефективність та реалістичність Плану за результатами перевірки Плану.
VIII. Особливості розроблення Плану банківської групи
41. План банківської групи затверджується радою банку, який є відповідальною особою банківської групи, за результатами розгляду пропозицій правління цього банку.
42. Банк, який є відповідальною особою банківської групи, включає в План інформацію про:
( Абзац перший пункту 42 розділу VIII із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
№ 122 від 22.11.2021 )
1) материнський банк/контролера банківської групи;
2) кожного з учасників КІП, які мають значний вплив на діяльність КІП та відповідають одному або кільком із таких критеріїв:
мають значну частку в активах, зобов’язаннях або капіталі КІП;
доходи за операціями учасника становлять значну частку в доходах КІП;
несуть значні ризики для КІП;
продаж або ліквідація яких спричинить значний ризик для КІП;
мають важливе значення для фінансової стабільності держави, в якій цей учасник зареєстрований або здійснює діяльність.
43. Банк, який є відповідальною особою банківської групи, включає в План заходи раннього реагування та варіанти відновлення як на рівні материнського банку, так і на рівні кожного учасника КІП, який має значний вплив на діяльність КІП, та забезпечує узгодження цих заходів з учасниками КІП.
( Пункт 43 розділу VIII із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
№ 122 від 22.11.2021 )
44. Банк, який є відповідальною особою банківської групи, під час розроблення Плану також ураховує, що План повинен:
( Абзац перший пункту 44 розділу VIII із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
№ 122 від 22.11.2021 )
1) бути спрямований на відновлення фінансової стійкості як КІП у цілому, так і кожного учасника КІП, який має значний вплив на діяльність КІП;
2) містити варіанти відновлення, визначені за результатами застосування стрес-сценаріїв, з урахуванням можливості підтримання ліквідності в межах КІП;
3) бути узгоджений з Планами банків, які є учасниками КІП, розробленими на індивідуальній основі.
( Підпункт 3 пункту 44 розділу VIII із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
№ 122 від 22.11.2021 )
IX. Оцінка Плану Національним банком
45. Національний банк з урахуванням результатів банківського нагляду здійснює оцінку Плану за такими критеріями:
1) повнота та якість;
2) ефективність та реалістичність.
46. Національний банк здійснює оцінку повноти та якості Плану з урахуванням такого:
1) План повинен бути комплексним, вичерпним та містити всю необхідну інформацію згідно з вимогами цього Положення;
2) інформація у Плані повинна бути актуальною та належним чином обґрунтованою;
3) План повинен бути чітким, зрозумілим, структурованим, послідовним;
4) рівень деталізації та обсяг аналітичної інформації у Плані повинні відповідати розміру, бізнес-моделі, масштабу діяльності, видам та складності операцій банку/учасників КІП;
( Підпункт 4 пункту 46 розділу IX із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
№ 91 від 01.08.2025 )
5) План повинен містити висновки підрозділу контролю за дотриманням норм (комплаєнс) банку про відповідність Плану вимогам цього Положення.
47. Національний банк під час оцінки ефективності та реалістичності Плану враховує висновки підрозділу внутрішнього аудиту банку про ефективність та реалістичність Плану, а також наявність у Плані достатнього обґрунтування щодо:
1) ефективності механізмів управління та контролю за реалізацією кожного з етапів планування відновлення діяльності, а також активації Плану;
2) ефективності системи індикаторів;
3) адекватності стрес-сценаріїв та процесу їх тестування;
4) прийнятності варіантів відновлення, які повинні включати достатню кількість придатних для реалізації ефективних і реалістичних заходів щодо відновлення фінансової стійкості, із урахуванням залежності банку від дій третіх осіб та досвіду практичного застосування банком подібних заходів;
5) реалістичності строків реалізації варіантів відновлення та їх узгодженості із відповідними внутрішніми процедурами банку;
6) передбачуваності наслідків для банку/КІП у разі реалізації кожного із запланованих варіантів відновлення.
( Підпункт 6 пункту 47 розділу IX із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
№ 91 від 01.08.2025 )
48. Національний банк здійснює оцінку Плану з урахуванням судження, сформованого за результатами банківського нагляду, уключаючи:
1) результати аналізу попереднього досвіду банку щодо вжиття заходів для поліпшення діяльності, взаємодії з потенційними інвесторами/контрагентами, що передбачені Планом;
2) своєчасності виконання банком планів фінансового оздоровлення/планів заходів, письмових угод, укладених із Національним банком, та програм капіталізації/реструктуризації за результатами оцінки стійкості банків.
49. Національний банк під час оцінки Плану за потреби вимагає від банку надання пояснень та додаткової інформації.
50. Національний банк під час здійснення оцінки Плану банку, материнський банк якого здійснює діяльність/зареєстрований в іншій країні, має право використовувати інформацію, отриману від материнського банку/наглядового органу, який здійснює нагляд за діяльністю материнського банку (за необхідності).
51. Національний банк розглядає План банку не більше ніж шість місяців з дня його отримання та надсилає до банку лист про:
1) прийнятність Плану - у разі надання банком прийнятного Плану, який відповідає вимогам цього Положення;
2) неприйнятність Плану (із зазначенням переліку виявлених недоліків) та необхідність подання протягом двох місяців доопрацьованого Плану - у разі надання банком неприйнятного Плану.
52. Національний банк розглядає доопрацьований План банку не більше ніж два місяці з дня його отримання.
53. Національний банк ураховує результати оцінки Плану під час визначення оцінки банку під час здійснення банківського нагляду, а також наглядових дій за банком.
Директор Департаменту методології | Н. Іваненко |
ПОГОДЖЕНО Перший заступник Голови Національного банку України | К. РОЖКОВА |
Додаток 1
до Положення
про плани відновлення
діяльності банків України
та банківських груп
(пункт 16 розділу II)
ОПИС
структури та змісту Плану
1. Банк у розділі I "Загальна інформація" Плану зазначає таку інформацію:
1) загальні відомості про банк, включаючи:
найменування банку (повне та скорочене офіційне найменування українською мовою);
номер, за яким банк унесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;
місцезнаходження банку;
організаційно-правову форму банку;
структуру управління банком, склад органів управління, кількість відокремлених підрозділів;
інформацію про керівників банку, власників істотної участі, контролерів банку та ключових осіб банку;
2) загальні відомості про КІП, включаючи структуру, учасників, які мають значний вплив на діяльність КІП;
3) загальні висновки за результатами:
практичної реалізації кожного з етапів планування відновлення діяльності;
оцінки здатності Плану забезпечити відновлення фінансової стійкості;
4) інформацію про істотні зміни в оновленому Плані у порівнянні з попереднім затвердженим Планом.
2. Банк у розділі II "Управління плануванням відновлення діяльності" Плану зазначає інформацію щодо:
1) узгодженості та інтеграції Плану із:
стратегією, бізнес-планом, системою корпоративного управління, системою управління ризиками, операційними та управлінськими процесами, підходами до стрес-тестування;
заходами щодо планування капіталу та ліквідності;