Офіційно опубліковано 16.12.2024
Правління Національного банку України
П О С Т А Н О В А
12.12.2024 № 147 |
Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України
Відповідно до статей 15, 55- 56 Закону України "Про Національний банк України", статті 17 Закону України "Про фінансові послуги та фінансові компанії", статті 42 Закону України "Про кредитні спілки", статті 49 Закону України "Про страхування", статті 50, пункту 16 розділу VI Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" від 21 травня 2024 року № 3720-ІХ, статті 70 Закону України "Про банки і банківську діяльність", статті 36 Закону України "Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність", з метою приведення нормативно-правового акта Національного банку України у відповідність до вимог законодавства України Правління Національного банку України
постановляє:
1. Унести до постанови Правління Національного банку України від 14 березня 2023 року № 22 "Про затвердження Положення про порядок повідомлення суб'єктом аудиторської діяльності Національного банку України про встановлені факти порушення законодавства, суттєвої загрози, наявності модифікованої думки та наявну щодо цих фактів інформацію" такі зміни:
1) заголовок постанови викласти в такій редакції:
"Про затвердження Положення про порядок інформування суб'єктом аудиторської діяльності Національного банку України про встановлені факти порушення законодавства, суттєвої загрози, наявності модифікованої думки";
2) пункт 1 викласти в такій редакції:
"1. Затвердити Положення про порядок інформування суб'єктом аудиторської діяльності Національного банку України про встановлені факти порушення законодавства, суттєвої загрози, наявності модифікованої думки, що додається.".
2. Унести зміни до Положення про порядок повідомлення суб'єктом аудиторської діяльності Національного банку України про встановлені факти порушення законодавства, суттєвої загрози, наявності модифікованої думки та наявну щодо цих фактів інформацію, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 14 березня 2023 року № 22, виклавши його в новій редакції, що додається.
3. Постанова набирає чинності з 01 січня 2025 року.
Голова | Андрій ПИШНИЙ |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
14 березня 2023 року № 22
(у редакції постанови Правління
Національного банку України
від 12 грудня 2024 року № 147)
Положення про порядок інформування суб'єктом аудиторської діяльності Національного банку України про встановлені факти порушення законодавства, суттєвої загрози, наявності модифікованої думки
1. Це Положення розроблено відповідно до Закону України "Про Національний банк України", Закону України "Про фінансові послуги та фінансові компанії" (далі - Закон про фінансові послуги), Закону України "Про кредитні спілки" (далі - Закон про кредитні спілки), Закону України "Про страхування" (далі - Закон про страхування), Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" від 21 травня 2024 року № 3720-ІХ (далі - Закон про ОСЦПВ), Закону України "Про банки і банківську діяльність" (далі - Закон про банки), Закону України "Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність" (далі - Закон про аудит).
2. Термін "суттєве порушення надавачем фінансових послуг законодавства України" уживається в цьому Положенні в значенні "порушення установлених Законом про фінансові послуги, Законом про кредитні спілки вимог щодо видів фінансових послуг, які має право надавати надавач фінансових послуг, та/або заборони здійснення діяльності у сфері матеріального виробництва і торгівлі, та/або установлених у Положенні про авторизацію надавачів фінансових послуг та умови здійснення ними діяльності з надання фінансових послуг, затвердженому постановою Правління Національного банку України від 29 грудня 2023 року № 199 (зі змінами) (далі - Положення про авторизацію), умов (обмежень) щодо здійснення іншої господарської діяльності".
Терміни "надавач фінансових послуг", "пруденційні вимоги", "пруденційні нормативи" уживаються в цьому Положенні в значеннях, наведених у Законі про фінансові послуги.
Термін "розрахунковий документ" уживається в цьому Положенні в значенні, наведеному в Законі України "Про поштовий зв'язок".
Інші терміни в цьому Положенні вживаються в значеннях, наведених у Законі про банки, Законі про фінансові послуги, Законі про аудит, Законі про ОСЦПВ, Законі про страхування, Законі про кредитні спілки.
3. Це Положення визначає порядок інформування суб'єктом аудиторської діяльності Національного банку України (далі - Національний банк) про факти щодо:
1) суттєвого порушення надавачем фінансових послуг законодавства України з питань, що належать до компетенції Національного банку, установлені під час надання аудиторських послуг, зазначених у частині першій статті 17 Закону про фінансові послуги, частині першій статті 42 Закону про кредитні спілки;
2) порушення надавачем фінансових послуг законодавства України з питань, що належать до компетенції Національного банку, у частині недотримання встановлених пруденційних вимог (включаючи пруденційні нормативи), установлені під час надання аудиторських послуг, зазначених у частині першій статті 17 Закону про фінансові послуги, частині першій статті 42 Закону про кредитні спілки;
3) порушення надавачем фінансових послуг, який є підприємством, що становить суспільний інтерес (далі - значущий надавач фінансових послуг), Моторним (транспортним) страховим бюро України (далі - МТСБУ) законодавства України з питань, що належать до компетенції Національного банку [включаючи порушення значущим надавачем фінансових послуг законодавства в частині недотримання встановлених пруденційних нормативів та інших пруденційних вимог та/або порушення вимог до платоспроможності страховика (недотримання вимог до мінімального капіталу, вимог до капіталу платоспроможності), та/або вимог до формування страховиком технічних резервів], установлені під час надання значущому надавачу фінансових послуг аудиторських послуг, зазначених у частині першій статті 36 Закону про аудит, частині першій статті 49 Закону про страхування, частині першій статті 70 Закону про банки, а також під час надання МТСБУ аудиторських послуг, зазначених у статті 50 Закону про ОСЦПВ;
4) суттєвої загрози або сумнівів щодо можливості надавача фінансових послуг, МТСБУ продовжувати діяльність на безперервній основі, наявності щодо надавача фінансових послуг, МТСБУ модифікованої думки (думки із застереженням, негативної або відмови від висловлення думки), установлені під час надання надавачу фінансових послуг аудиторських послуг, зазначених у частині першій статті 17 Закону про фінансові послуги, частині першій статті 42 Закону про кредитні спілки, частині першій статті 49 Закону про страхування, частині першій статті 36 Закону про аудит, частині першій статті 70 Закону про банки, а також у частині четвертій статті 50 Закону про ОСЦПВ (далі - факт).
4. Суб'єкт аудиторської діяльності повідомляє Національний банк про факт щодо надавача фінансових послуг, факт щодо МТСБУ у листі, в якому зазначає:
1) дані про суб'єкта аудиторської діяльності, зазначені в пунктах 14 частини третьої статті 21 Закону про аудит;
2) повне найменування та ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України надавача фінансових послуг або МТСБУ;
3) інформацію про те, під час надання яких саме аудиторських послуг суб'єкт аудиторської діяльності встановив факт щодо надавача фінансових послуг або факт щодо МТСБУ;
4) опис факту щодо суттєвого порушення надавачем фінансових послуг законодавства України із зазначенням вимог Закону про фінансові послуги та/або Закону про кредитні спілки, та/або Положення про авторизацію, які були порушені надавачем фінансових послуг, - зазначається в разі встановлення факту щодо суттєвого порушення надавачем фінансових послуг законодавства України з питань, що належать до компетенції Національного банку, під час надання надавачу фінансових послуг аудиторських послуг, передбачених частиною першою статті 17 Закону про фінансові послуги, частиною першою статті 42 Закону про кредитні спілки;
5) опис факту порушення надавачем фінансових послуг законодавства України з питань, що належать до компетенції Національного банку, у частині недотримання встановлених пруденційних вимог (включаючи пруденційні нормативи) - зазначається в разі встановлення факту порушення надавачем фінансових послуг законодавства України з питань, що належать до компетенції Національного банку, у частині недотримання встановлених пруденційних вимог (включаючи пруденційні нормативи) під час надання надавачу фінансових послуг аудиторських послуг, зазначених у частині першій статті 17 Закону про фінансові послуги, частині першій статті 42 Закону про кредитні спілки;
6) опис факту щодо порушення значущим надавачем фінансових послуг або МТСБУ законодавства України з питань, що належать до компетенції Національного банку (із зазначенням норм законодавства України, що належать до компетенції Національного банку, які були порушені значущим надавачем фінансових послуг або МТСБУ), - зазначається в разі встановлення факту щодо порушення значущим надавачем фінансових послуг або МТСБУ законодавства України з питань, що належать до компетенції Національного банку, під час надання значущому надавачу фінансових послуг аудиторських послуг, зазначених у частині першій статті 36 Закону про аудит, частині першій статті 49 Закону про страхування, частині першій статті 70 Закону про банки, а також під час надання МТСБУ аудиторських послуг, зазначених у статті 50 Закону про ОСЦПВ;
7) опис факту щодо суттєвої загрози або сумнівів щодо можливості надавача фінансових послуг або МТСБУ продовжувати діяльність на безперервній основі, а також пояснення суб'єкта аудиторської діяльності про те, на підставі якої інформації / яких документів суб'єкт аудиторської діяльності встановив факт щодо суттєвої загрози або сумнівів щодо можливості надавача фінансових послуг або МТСБУ продовжувати діяльність на безперервній основі, - зазначається в разі встановлення факту щодо суттєвої загрози або сумнівів щодо можливості надавача фінансових послуг або МТСБУ продовжувати діяльність на безперервній основі під час надання значущому надавачу фінансових послуг аудиторських послуг, зазначених у частині першій статті 36 Закону про аудит, частині першій статті 49 Закону про страхування, частині першій статті 70 Закону про банки / надання надавачу фінансових послуг аудиторських послуг, передбачених частиною першою статті 17 Закону про фінансові послуги, частиною першою статті 42 Закону про кредитні спілки, надання МТСБУ аудиторських послуг, передбачених у статті 50 Закону про ОСЦПВ;
8) опис факту щодо наявності модифікованої думки (думки із застереженням, негативної або відмови від висловлення думки), який стосується надавача фінансових послуг або МТСБУ, - зазначається в разі встановлення факту щодо наявності модифікованої думки (думки із застереженням, негативної або відмови від висловлення думки) під час надання значущому надавачу фінансових послуг аудиторських послуг, зазначених у частині першій статті 36 Закону про аудит, частині першій статті 49 Закону про страхування, частині першій статті 70 Закону про банки / надання надавачу фінансових послуг аудиторських послуг, передбачених частиною першою статті 17 Закону про фінансові послуги, частиною першою статті 42 Закону про кредитні спілки, надання МТСБУ аудиторських послуг, передбачених у статті 50 Закону про ОСЦПВ.
5. Суб'єкт аудиторської діяльності, який під час надання аудиторських послуг надавачу фінансових послуг установив факт щодо порушення надавачем фінансових послуг законодавства України в частині недотримання встановлених пруденційних вимог (включаючи пруденційні нормативи)/порушення значущим надавачем фінансових послуг законодавства України з питань, що належать до компетенції Національного банку, у частині недотримання встановлених пруденційних вимог (включаючи пруденційні нормативи) зазначає у листі:
1) інформацію про те, які саме встановлені законодавством України пруденційні вимоги (включаючи пруденційні нормативи) не дотримано надавачем фінансових послуг;
2) опис недотриманої пруденційної вимоги - якщо надавачем фінансових послуг не дотримано пруденційної вимоги, для якої законодавством України не встановлено кількісного показника;
3) фактичне значення недотриманої пруденційної вимоги (включаючи пруденційний норматив) - якщо надавачем фінансових послуг не дотримано пруденційної вимоги, для якої законодавством України встановлено кількісний показник.
6. Суб'єкт аудиторської діяльності, який під час надання аудиторських послуг надавачу фінансових послуг, який є страховиком, установив факт щодо порушення страховиком законодавства України в частині недотримання вимог до платоспроможності страховика та/або вимог до формування технічних резервів, зазначає у листі:
1) інформацію про те, які саме встановлені законодавством України вимоги до платоспроможності страховика та/або вимоги до формування технічних резервів не дотримано страховиком;
2) опис недотриманої вимоги до платоспроможності страховика та/або вимоги до формування технічних резервів - якщо страховиком не дотримано вимоги, для якої законодавством України не встановлено кількісного показника;
3) фактичне значення недотриманої вимоги до платоспроможності страховика та/або вимоги до формування технічних резервів - якщо страховиком не дотримано вимоги, для якої законодавством України встановлено кількісний показник.
7. Суб'єкт аудиторської діяльності, який установив факт, зазначений у підпункті 7 та/або підпункті 8 пункту 4 цього Положення, надає опис такого факту шляхом зазначення у листі:
1) інформації, яку відповідно до вимог Міжнародного стандарту аудиту 570 (переглянутого) "Безперервність діяльності", прийнятого Радою з Міжнародних стандартів аудиту та надання впевненості, потрібно надавати в розділі аудиторського звіту "Суттєва невизначеність, що стосується безперервності діяльності", - у разі встановлення суб'єктом аудиторської діяльності факту щодо суттєвої загрози або сумнівів щодо можливості надавача фінансових послуг або МТСБУ продовжувати діяльність на безперервній основі;
2) повного тексту розділу аудиторського звіту "Основа для думки із застереженням", "Основа для негативної думки" або "Основа для відмови від висловлення думки", складеного відповідно до вимог Міжнародного стандарту аудиту 705 (переглянутого) "Модифікації думки у звіті незалежного аудитора", прийнятого Радою з Міжнародних стандартів аудиту та надання впевненості, -у разі встановлення суб'єктом аудиторської діяльності факту щодо наявності модифікованої думки (думки із застереженням, негативної або відмови від висловлення думки), який стосується надавача фінансових послуг або МТСБУ.
8. Суб'єкт аудиторської діяльності надсилає / подає Національному банку листа в один із таких способів:
1) в електронній формі, підписаного кваліфікованим електронним підписом керівника (особи, яка виконує обов'язки керівника) суб'єкта аудиторської діяльності, - електронним повідомленням на офіційну електронну поштову скриньку Національного банку: nbu@bank.gov.ua;
2) у паперовій формі, підписаного власноручним підписом керівника (особи, яка виконує обов'язки керівника) суб'єкта аудиторської діяльності.
9. Датою повідомлення суб'єктом аудиторської діяльності Національного банку про факт щодо надавача фінансових послуг, факт щодо МТСБУ є одна з таких дат:
1) надсилання суб'єктом аудиторської діяльності листа в електронній формі електронним повідомленням на офіційну електронну поштову скриньку Національного банку: nbu@bank.gov.ua;
2) зазначена на розрахунковому документі, що свідчить про надсилання листа в паперовій формі поштовим зв'язком на офіційну адресу Національного банку;
3) реєстрації листа в паперовій формі в Національному банку як вхідного документа (застосовується в разі надходження до Національного банку листа в паперовій формі без використання поштового зв'язку).
(Текст взято з сайту НБУ http://www.bank.gov.ua/)