• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Положення про визнання належності послуги чи операції до фінансової / обмеженої платіжної послуги та виявлення здійснення безліцензійної діяльності на ринку небанківських фінансових послуг і платіжному ринку

Національний банк України  | Постанова, Положення від 04.09.2024 № 105
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Постанова, Положення
  • Дата: 04.09.2024
  • Номер: 105
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Постанова, Положення
  • Дата: 04.09.2024
  • Номер: 105
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
04 вересня 2024 року № 105
Про затвердження Положення про визнання належності послуги чи операції до фінансової / обмеженої платіжної послуги та виявлення здійснення безліцензійної діяльності на ринку небанківських фінансових послуг і платіжному ринку
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 127 від 18.10.2024 № 114 від 05.09.2025 )
Відповідно до статей 7, 15, 55-1, 56 Закону України "Про Національний банк України", статей 4, 21, 23 Закону України "Про фінансові послуги та фінансові компанії", статей 8, 77, 78 Закону України "Про платіжні послуги", з метою врегулювання порядку визнання належності послуг чи операцій, що містять ознаки одного чи декількох видів фінансових послуг / обмежених платіжних послуг, до фінансових / обмежених платіжних послуг та виявлення здійснення безліцензійної діяльності на ринку небанківських фінансових послуг і платіжному ринку Правління Національного банку України постановляє:
1. Затвердити Положення про визнання належності послуги чи операції до фінансової / обмеженої платіжної послуги та виявлення здійснення безліцензійної діяльності на ринку небанківських фінансових послуг і платіжному ринку, що додається.
2. Департаменту методології регулювання діяльності небанківських фінансових установ (Сергій Савчук) після офіційного опублікування довести до відома небанківських надавачів фінансових та платіжних послуг інформацію про прийняття цієї постанови.
3. Постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її офіційного опублікування.

Голова

А. ПИШНИЙ
Інд. 33
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
04 вересня 2024 року № 105
Положення
про визнання належності послуги чи операції до фінансової / обмеженої платіжної послуги та виявлення здійснення безліцензійної діяльності на ринку небанківських фінансових послуг і платіжному ринку
I. Загальні положення
1. Це Положення розроблено відповідно до Законів України "Про Національний банк України" (далі - Закон про Національний банк), "Про фінансові послуги та фінансові компанії" (далі - Закон про фінансові послуги), "Про платіжні послуги" (далі - Закон про платіжні послуги), "Про адміністративну процедуру" (далі - Закон про адміністративну процедуру)".
( Пункт 1 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025 )
2. Це Положення визначає:
1) перелік джерел інформації, які можуть бути використані для цілей цього Положення, та вимоги до інформації і критерії, яким повинна відповідати інформація, отримана з таких джерел;
2) процедури та механізми виявлення здійснення об’єктами нагляду / особами, які потенційно здійснюють безліцензійну діяльність, безліцензійної діяльності на ринку небанківських фінансових послуг та платіжному ринку, включаючи порядок здійснення поглибленого аналізу / камеральної перевірки;
3) порядок прийняття Національним банком України (далі - Національний банк) рішення про:
належність або неналежність певних послуг чи операцій, які за своєю суттю містять ознаки одного чи декількох видів фінансових послуг згідно із Законом про фінансові послуги та/або спеціальними законами, до певного виду фінансових послуг, визначених частиною першою статті 4 Закону про фінансові послуги;
заборону надання певних послуг, що не передбачені частиною першою статті 4 Закону про фінансові послуги, але за своєю суттю містять ознаки одного чи декількох видів фінансових послуг згідно із Законом про фінансові послуги та/або спеціальними законами;
віднесення осіб, які не здійснили авторизацію діяльності з надання платіжних послуг / обмежених платіжних послуг, до таких, що здійснюють надання платіжних послуг / обмежених платіжних послуг без ліцензії та/або реєстрації, для притягнення таких осіб до відповідальності у встановленому законодавством України порядку;
належність платіжної операції до обмежених платіжних послуг, про визначення операції як обмеженої платіжної послуги, про відсутність такої платіжної послуги серед обмежених платіжних послуг, визначених частиною першою статті 8 Закону про платіжні послуги, та про заборону надання такої послуги, а також вимоги щодо виконання таких платіжних операцій;
4) порядок інформування об’єкта нагляду / особи, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність, про прийняте / прийняті рішення, визначене / визначені в пункті 18 розділу III цього Положення, та оприлюднення його / їх на сторінці офіційного Інтернет-представництва Національного банку.
3. Терміни в цьому Положенні вживаються в такому значенні:
1) безліцензійна діяльність - здійснення особою діяльності з надання фінансових послуг, включаючи якщо такі послуги є валютними операціями, платіжних послуг (фінансових, нефінансових платіжних послуг), обмежених платіжних послуг без авторизації (без ліцензії та/або реєстрації), якщо така авторизація передбачена законодавством України;
( Підпункт 1 пункту 3 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025 )
2) інформація для попереднього аналізу - документ / відомості / дані, виражений / виражені в письмовій формі, що містить / містять / може / можуть містити інформацію щодо здійснення особою діяльності з надання фінансових послуг, платіжних послуг або обмежених платіжних послуг без належної авторизації Національного банку / визнання послуг фінансовими, обмеженими платіжними та прийняття рішень, визначених у пункті 18 розділу III цього Положення, перелік джерел отримання яких наведено в пункті 5 розділу I цього Положення;
( Підпункт 2 пункту 3 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025 )
2-1) ключові особи - особи, які відповідальні за виконання ключових функцій в юридичній особі та які виконують ключові функції в юридичній особі:
внутрішній аудитор / головний внутрішній аудитор (штатний працівник, на якого покладена функція проведення внутрішнього аудиту, або керівник структурного підрозділу, відповідального за проведення внутрішнього аудиту);
головний комплаєнс-менеджер [керівник підрозділу з контролю за дотриманням норм (комплаєнс) або особа, на яку покладена функція такого підрозділу];
головний ризик-менеджер (керівник підрозділу з управління ризиками або особа, на яку покладена функція такого підрозділу);
( Пункт 3 розділу I доповнено новим підпунктом 2-1 згідно з Постановою Національного банку № 127 від 18.10.2024 )
2-2) Комітет з нагляду - колегіальний орган Правління Національного банку України, утворений у відповідності до вимог статті 17 Закону про Національний банк, з урахуванням повноважень, визначених у пунктах 20, 20- 1 розділу III цього Положення;
( Пункт 3 розділу I доповнено новим підпунктом 2-2 згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025 )
3) куратор поглибленого аналізу - посадова особа Національного банку, визначена в розпорядчому акті Національного банку про проведення поглибленого аналізу (далі - розпорядчий акт), яка здійснює загальне керівництво процесом поглибленого аналізу щодо особи, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність, координує вирішення внутрішніх питань та зовнішніх комунікацій з такою особою, що виникають під час проведення поглибленого аналізу (за потреби);
4) об’єкт нагляду - надавач фінансових послуг відповідно до Закону про фінансові послуги (крім банків), небанківський надавач платіжних послуг, надавач обмежених платіжних послуг відповідно до Закону про платіжні послуги, нагляд за діяльністю яких здійснює Національний банк;
( Підпункт 4 пункту 3 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025 )
5) особа, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність, - особа, яка не є об’єктом нагляду, щодо якої в Національного банку є інформація про здійснення нею діяльності / операції / надання послуг на ринку небанківських фінансових послуг та/або на платіжному ринку без належної авторизації;
6) поглиблений аналіз - комплексний, усебічний аналіз документів, відомостей, даних, який проводиться для виявлення здійснення об’єктом нагляду або особою, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність, безліцензійної діяльності на ринку небанківських фінансових послуг та платіжному ринку, включаючи шляхом отримання послуги / здійснення операції;
7) структурний підрозділ - структурний підрозділ Національного банку, до функцій якого належить здійснення нагляду за діяльністю на ринку небанківських фінансових послуг та платіжному ринку / додержанням законодавства України про захист прав споживачів фінансових / платіжних послуг;
8) уповноважена особа Національного банку - заступник Голови Національного банку, який здійснює загальне керівництво та контролює діяльність самостійних підрозділів Національного банку за вертикаллю підпорядкування "Пруденційний нагляд".
Термін "адміністративне провадження" уживається в цьому Положенні в значенні, наведеному в Законі про адміністративну процедуру.
( Пункт 3 розділу I доповнено новим абзацом п'ятнадцятим згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025 )
Інші терміни, що використовуються в цьому Положенні, уживаються в значеннях, визначених законами України, у Положенні про здійснення Національним банком України нагляду за додержанням об’єктами нагляду законодавства України про захист прав споживачів фінансових, платіжних та обмежених платіжних послуг, вимог щодо взаємодії із споживачами при врегулюванні простроченої заборгованості, затвердженому постановою Правління Національного банку України від 02 вересня 2022 року № 198 (у редакції постанови Правління Національного банку України від 28 вересня 2023 року № 118) (зі змінами) (далі - Положення № 198), Положенні про авторизацію надавачів фінансових послуг та умови здійснення ними діяльності з надання фінансових послуг, затвердженому постановою Правління Національного банку України від 29 грудня 2023 року № 199 (зі змінами) (далі - Положення № 199), Положенні про порядок здійснення авторизації діяльності надавачів фінансових платіжних послуг та обмежених платіжних послуг, затвердженому постановою Правління Національного банку України від 07 жовтня 2022 року № 217 (зі змінами) (далі - Положення № 217).
( Абзац шістнадцятий пункту 3 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025 )
4. Вимоги цього Положення поширюються на об’єкти нагляду та осіб, які потенційно здійснюють безліцензійну діяльність.
5. Інформація для попереднього аналізу може бути отримана з таких джерел:
1) від третіх осіб, включаючи звернення фізичних осіб, правоохоронних органів, органів державної влади, місцевого самоврядування, об’єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, включаючи шляхом заповнення такими особами форми, встановленої Національним банком та розміщеної на сторінці офіційного Інтернет-представництва Національного банку;
2) під час виконання функцій Національного банку, включаючи здійснення нагляду на ринку фінансових послуг та платіжному ринку, нагляду за додержанням законодавства України про захист прав споживачів фінансових / платіжних / обмежених платіжних послуг (здійснення безвиїзного нагляду або проведення перевірки);
3) з вебсайтів, їх мобільних версій, включаючи вебсайти сервісів, з використанням яких потенційно здійснюється безліцензійна діяльність, а також програмних застосунків (мобільні додатки, платіжні та мобільні застосунки), платіжних пристроїв об’єктів нагляду або осіб, які потенційно здійснюють безліцензійну діяльність, третіх осіб;
( Підпункт 3 пункту 5 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025 )
4) з реклами послуги / операції, що надається об’єктом нагляду або особою, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність;
5) з офіційних джерел.
6. Інформація для попереднього аналізу враховується Національним банком для цілей цього Положення в разі відповідності таким критеріям:
1) допустимості, що полягає в отриманні інформації у способи, які не порушують вимог законодавства України;
2) достовірності, що полягає у відсутності впливу, спрямованого на формування у Національного банку хибного уявлення про здійснення особою діяльності з надання фінансових послуг, платіжних послуг або обмежених платіжних послуг без належної авторизації.
( Підпункт 2 пункту 6 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025 )
7. Інформація для попереднього аналізу, отримана відповідно до підпункту 1 пункту 5 розділу I цього Положення, ураховується Національним банком для цілей цього Положення в разі відповідності критеріям, визначеним у пункті 6 розділу I цього Положення, і таким вимогам:
1) зазначення особою, яка надає інформацію:
прізвища, власного імені, по батькові (за наявності) / найменування, коду юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України (далі - ЄДРПОУ) або прізвища, власного імені, по батькові (за наявності) та реєстраційного номера;
місця проживання / реєстрації;
електронної та/або поштової адреси, на яку особі може бути надіслано відповідь;
дати надання інформації;
2) наявність хоча б одного з таких письмових підтверджень наданих джерел інформації (за наявності):
копії договору про надання послуги;
копії документа про здійснену операцію;
копії платіжного документа, що підтверджує здійснення оплати за отриману послугу / проведену операцію;
зафіксованої в паперовій формі або в формі електронного документа інформації, отриманої з вебсайту, його мобільної версії, включаючи з вебсайту сервісу, з використанням якого потенційно здійснюється безліцензійна діяльність (шляхом фотофіксації / фотознімка екрана електронного пристрою, на якому відбувається перегляд такого вебсайту), із зазначенням адреси такого вебсайту або письмового опису інформації, отриманої з такого вебсайту, із зазначенням адреси такого вебсайту;
( Абзац п'ятий підпункту 2 пункту 7 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025 )
засобів розповсюдження реклами (поліграфічної продукції у вигляді рекламних листівок, буклетів, флаєрів, брошур);
інших видів письмових підтверджень джерел інформації, наданих особою.
Національний банк не розглядає анонімну інформацію осіб та інформацію, що містить ненормативну лексику, погрози, наклеп і образи, дискредитацію керівництва Національного банку та його посадових осіб, заклики до розпалювання національної, расової, релігійної ворожнечі та інших дій, а також інформацію, що не відповідає вимогам, визначеним у пункті 7 розділу I цього Положення.
8. Структурний підрозділ у разі отримання інформації для попереднього аналізу аналізує таку інформацію, з метою підтвердження наявності підстав для ініціювання:
1) проведення поглибленого аналізу (щодо особи, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність / об’єкта нагляду);
2) камеральної перевірки (під час здійснення безвиїзного нагляду за додержанням законодавства України про захист прав споживачів фінансових / платіжних / обмежених платіжних послуг);
( Підпункт 2 пункту 8 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025 )
3) визнання належності послуги чи операції до фінансової / обмеженої платіжної послуги;
( Підпункт 3 пункту 8 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 114 від 05.09.2025 )
4) віднесення осіб, які не здійснили авторизацію діяльності з надання платіжних послуг / обмежених платіжних послуг, до таких, які здійснюють надання платіжних послуг / обмежених платіжних послуг без ліцензії та/або реєстрації.
( Підпункт 4 пункту 8 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 114 від 05.09.2025 )
9. Національний банк у строки, визначені законодавством України, надає відповідь на звернення / повідомлення особі, яка надала інформацію з джерела, визначеного в підпункті 1 пункту 5 розділу I цього Положення, за підписом керівника структурного підрозділу або особи, яка виконує його обов’язки (далі - керівник структурного підрозділу).
( Пункт 9 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025 )
9-1. Відносини щодо прийняття, набрання чинності, виконання та припинення дії адміністративними актами, прийнятими відповідно до цього Положення, регулюються Законом про адміністративну процедуру з урахуванням особливостей, установлених Законом про фінансові послуги, Законом про платіжні послуги.
( Розділ I доповнено новим пунктом 9-1 згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025 )
9-2. Національний банк здійснює адміністративне провадження з питань, що регулюються цим Положенням (далі - адміністративне провадження), відповідно до вимог законодавства України.
( Розділ I доповнено новим пунктом 9-2 згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025 )
9-3. Національний банк повідомляє учасника адміністративного провадження про початок адміністративного провадження в строки, визначені в пункті 16- 3 розділу II цього Положення.
У повідомленні зазначаються:
1) права та обов’язки учасника адміністративного провадження, включаючи порядок ознайомлення з матеріалами адміністративної справи, визначені статтею 28 Закону про адміністративну процедуру;
2) способи подання учасником адміністративного провадження своїх пояснень, зауважень у справі;
3) строк, протягом якого учасник адміністративного провадження має право подати пояснення, зауваження у справі.
( Розділ I доповнено новим пунктом 9-3 згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025 )
9-4. Права та обов’язки учасників адміністративного провадження, що здійснюється відповідно до цього Положення, визначені Законом про адміністративну процедуру, Законом про фінансові послуги та Законом про платіжні послуги.
( Розділ I доповнено новим пунктом 9-4 згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025 )
9-5. Національний банк має право зупинити адміністративне провадження за власною ініціативою або за письмовою заявою (клопотанням) особи у випадках, визначених у частині другій статті 64 Закону про адміністративну процедуру.
( Розділ I доповнено новим пунктом 9-5 згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025 )
9-6. Національний банк зупиняє адміністративне провадження, включаючи на письмову вимогу особи в довільній формі, з підстав, визначених у частині першій статті 64 Закону про адміністративну процедуру.
( Розділ I доповнено новим пунктом 9-6 згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025 )
9-7. Підставою для відмови в задоволенні заяви (клопотання) про зупинення адміністративного провадження є те, що в такій заяві (такому клопотанні) немає обставин, що перешкоджають розгляду справи, інших підстав, визначених у статті 64 Закону про адміністративну процедуру.
( Розділ I доповнено новим пунктом 9-7 згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025 )
9-8. Підставою для відмови в задоволенні заяви (клопотання) про поновлення адміністративного провадження є й надалі наявність обставин, що зумовили його зупинення.
( Розділ I доповнено новим пунктом 9-8 згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025 )
9-9. Національний банк має право повідомити учасника адміністративного провадження, що подані документи потребують доопрацювання, якщо документи не відповідають вимогам законодавства України, та запропонувати подати / надати додаткові документи / інформацію, необхідні / необхідну для прийняття обґрунтованого рішення, та зазначити, що в разі неможливості доопрацювати документи та/або подати / надати зазначені документи / інформацію в запропонований строк учасник адміністративного провадження має право подати заяву (клопотання) про зупинення адміністративного провадження на строк, який є необхідним для подання / надання таких / такої документів / інформації.
( Розділ I доповнено новим пунктом 9-9 згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025 )
9-10. Повідомлення Національного банку, зазначене в пункті 9-9 розділу I цього Положення, повинно містити:
1) строк, протягом якого мають бути подані / надані доопрацьовані / додаткові документи / інформація;
2) застереження, що в разі неподання / ненадання особою доопрацьованих та/або додаткових документів / інформації або заяви (клопотання) про зупинення адміністративного провадження в установлений Національним банком строк Національний банк прийматиме рішення за результатом розгляду наявних документів.
( Розділ I доповнено новим пунктом 9-10 згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025 )
9-11. Національний банк має право зупинити адміністративне провадження для перевірки достовірності поданих / наданих учасником адміністративного провадження документів / інформації та/або отримання документів / інформації від державних органів, іноземних державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та фізичних осіб, якщо непроведення такої перевірки та/або брак таких документів / інформації перешкоджає об’єктивному вирішенню справи.
Перебіг строку адміністративного провадження відновлюється з дня припинення обставини, що спричинила зупинення адміністративного провадження, а в разі неподання / ненадання запитуваних документів / інформації - з робочого дня, наступного за днем спливу строку, визначеного для їх подання.
( Розділ I доповнено новим пунктом 9-11 згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025 )
9-12. Національний банк відновлює адміністративне провадження за власною ініціативою або за заявою (клопотанням) особи після подання / надання доопрацьованих / додаткових документів / інформації, визначених / визначеної в пункті 9-9 розділу I цього Положення, та/або після припинення обставини, що спричинила зупинення адміністративного провадження, та/або в разі неподання / ненадання запитуваних документів / інформації - із робочого дня, наступного за днем спливу строку, визначеного для їх подання.
( Розділ I доповнено новим пунктом 9-12 згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025 )
9-13. Порядок розгляду клопотань, ознайомлення учасника адміністративного провадження з матеріалами адміністративної справи на підставі запиту про доступ до матеріалів адміністративної справи здійснюється Національним банком у порядку, визначеному:
1) главою 69 розділу XII Положення про застосування Національним банком України коригувальних заходів, заходів раннього втручання, заходів впливу у сфері державного регулювання діяльності на ринках небанківських фінансових послуг, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 25 грудня 2023 року № 183 (зі змінами), - щодо фінансових послуг (крім платіжних фінансових послуг);
2) розділом XIV Положення про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення вимог законодавства, що регулює діяльність на платіжному ринку, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 22 вересня 2022 року № 206 (зі змінами), - щодо платіжних послуг, обмежених платіжних послуг.
( Розділ I доповнено новим пунктом 9-13 згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025 )
9-14. Керівник структурного підрозділу до безпосереднього розгляду питання про прийняття Правлінням Національного банку України (далі - Правління) / Комітетом з нагляду рішень, визначених у пункті 18 розділу III цього Положення, приймає процедурні рішення про:
1) продовження строку подання пояснень, зауважень у справі, передбачених у пункті 9-3 розділу I цього Положення, доопрацювання документів / інформації, подання додаткових документів, визначених у пункті 9-9 розділу I цього Положення, за клопотанням учасника адміністративного провадження або відмову в продовженні такого строку;
2) зупинення / поновлення адміністративного провадження;
3) задоволення або відмову, включаючи повністю або частково, у задоволенні запиту про доступ до матеріалів адміністративної справи;
4) задоволення або відмову в задоволенні клопотання, визначеного в пункті 7 частини першої статті 28 Закону про адміністративну процедуру;
5) закриття адміністративного провадження з підстав, визначених у частині другій статті 65 Закону про адміністративну процедуру.
( Розділ I доповнено новим пунктом 9-14 згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025 )
9-15. Національний банк повідомляє учасника адміністративного провадження про результати розгляду клопотань, визначених у статті 28 Закону про адміністративну процедуру (задоволення клопотання або відмову у задоволенні клопотання), у листі.
( Розділ I доповнено новим пунктом 9-15 згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025 )
9-16. Керівник структурного підрозділу здійснює процедурні дії та приймає процедурні рішення, ініційовані відповідно до Закону про адміністративну процедуру до початку розгляду Правлінням / Комітетом з нагляду питань, прийняття рішень за якими визначається цим Положенням, та після прийняття рішень, визначених цим Положенням.
Процедурні рішення оформляються листом за підписом керівника структурного підрозділу.
( Розділ I доповнено новим пунктом 9-16 згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025 )
9-17. Правління / Комітет з нагляду здійснює процедурні дії та приймає процедурні рішення, ініційовані відповідно до Закону про адміністративну процедуру під час безпосереднього розгляду на засіданні Правління / Комітету з нагляду питання щодо прийняття рішень, визначених у пункті 18 розділу III цього Положення.
( Розділ I доповнено новим пунктом 9-17 згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025 )
9-18. Національний банк закриває адміністративне провадження з підстав, визначених у статті 65 Закону про адміністративну процедуру.
( Розділ I доповнено новим пунктом 9-18 згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025 )
9-19. Повідомлення про вчинені процедурні дії і процедурні рішення, прийняті під час здійснення адміністративного провадження за цим Положенням, направляється Національним банком із дотриманням вимог, визначених у статті 32 Закону про адміністративну процедуру.
( Розділ I доповнено новим пунктом 9-19 згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025 )
9-20. Рішення Правління / Комітету з нагляду, визначені в пункті 18 розділу III цього Положення, повинні містити відомості, передбачені в статтях 71, 72 Закону про адміністративну процедуру.
Рішення Правління / Комітету з нагляду, яке негативно впливає на право, свободу чи законний інтерес особи або покладає на неї певний обов’язок, повинно містити:
1) підстави прийняття такого акта з належним обґрунтуванням;
2) строк і порядок його оскарження, включаючи найменування суду, до якого особа може подати позов:
3) вказівку на те, що оскарження рішення, акта або дії Національного банку не зупиняє їх виконання відповідно до статті 74 Закону про Національний банк.
( Розділ I доповнено новим пунктом 9-20 згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025 )
9-21. Адміністративні акти, прийняті Правлінням / Комітетом з нагляду за результатами розгляду адміністративної справи за цим Положенням, доводяться до відома особи в порядку, визначеному в пунктах 29, 30 розділу IV цього Положення.
( Розділ I доповнено новим пунктом 9-21 згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025 )
II. Порядок здійснення поглибленого аналізу / камеральної перевірки
10. Поглиблений аналіз щодо особи, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність, проводиться в порядку, визначеному цим Положенням.
Поглиблений аналіз щодо об’єкта нагляду проводиться згідно з вимогами Положення про здійснення Національним банком України безвиїзного нагляду на платіжному ринку за небанківськими надавачами платіжних послуг, надавачами обмежених платіжних послуг, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 05 травня 2023 року № 60 (зі змінами) (далі - Положення № 60), і Положення про здійснення безвиїзного нагляду за діяльністю з надання фінансових та супровідних послуг, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 14 грудня 2023 року № 162 (зі змінами) (далі - Положення № 162).
Камеральна перевірка під час здійснення безвиїзного нагляду за додержанням законодавства України про захист прав споживачів фінансових, платіжних, обмежених платіжних послуг та оформлення її результатів здійснюється згідно з вимогами Положення № 198.
( Абзац третій пункту 10 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025 )
10-1. Під час проведення поглибленого аналізу Національний банк має право враховувати висновки, результати, отримані під час здійснення Національним банком своїх функцій та повноважень, включаючи за вже прийнятими рішеннями Національного банку, з урахуванням проведеного поглибленого аналізу / камеральної перевірки інформації щодо особи, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність / об’єкта нагляду, отриманої з інших вебсайтів, включаючи їх мобільні версії, та вебсайти сервісів.
( Розділ II доповнено новим пунктом 10-1 згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025 )
11. Структурний підрозділ за результатами розгляду інформації для попереднього аналізу та в разі її обґрунтованості ініціює проведення поглибленого аналізу щодо особи, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність, шляхом направлення доповідної записки, в якій викладене обґрунтування необхідності проведення поглибленого аналізу, підписаної керівником структурного підрозділу, на погодження уповноваженій особі Національного банку.
12. Поглиблений аналіз щодо особи, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність, здійснюється на підставі розпорядчого акта, виданого за результатами розгляду доповідної записки структурного підрозділу, визначеної в пункті 11 розділу II цього Положення.
Розпорядчий акт має містити:
1) найменування особи, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність;
2) код за ЄДРПОУ (для резидентів), реєстраційний номер або іншу інформацію (для нерезидентів) особи, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність (за наявності);
3) питання, що підлягають поглибленому аналізу;
4) строки проведення поглибленого аналізу;
5) перелік працівників структурного підрозділу, інших структурних підрозділів Національного банку, які проводитимуть поглиблений аналіз, та куратора поглибленого аналізу [зазначаються їх прізвища, власні імена, по батькові (за наявності), посади];
6) суму коштів, яка видається працівникам структурного підрозділу, які проводитимуть поглиблений аналіз (за потреби);
7) спосіб фіксації проведення поглибленого аналізу (за потреби);
8) іншу інформацію щодо поглибленого аналізу (за потреби).
Розпорядчий акт підписує уповноважена особа Національного банку.
13. Структурний підрозділ під час здійснення поглибленого аналізу щодо особи, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність, має право залучати працівників інших структурних підрозділів Національного банку з метою отримання експертної позиції для прийняття обґрунтованого рішення, визначеного в пункті 18 розділу III цього Положення в межах їх компетенції, встановлення факту здійснення безліцензійної діяльності.
14. Працівник структурного підрозділу, який провів поглиблений аналіз щодо особи, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність, складає протокол про проведення поглибленого аналізу (далі - протокол).
Протокол складається у паперовій формі / у формі електронного документа за формою, встановленою Національним банком, підписується працівниками структурного підрозділу, інших структурних підрозділів Національного банку, які провели поглиблений аналіз щодо особи, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність [для електронної форми - кваліфікованим електронним підписом (далі - КЕП) зазначених осіб], та повинен містити:
1) дату та час складання;
2) реквізити розпорядчого акта;
3) опис процесу проведення поглибленого аналізу, включаючи інформацію про місце, дату та час проведення та вид операції, яка проводилася (за потреби);
4) опис виявлених фактів (включаючи виявлені дії, обставини), на підставі яких може бути зроблений висновок про здійснення безліцензійної діяльності / нездійснення безліцензійної діяльності;
( Підпункт 4 пункту 14 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 114 від 05.09.2025 )
5) прізвища, власні імена, по батькові (за наявності), посади працівників структурного підрозділу, інших структурних підрозділів Національного банку, які провели поглиблений аналіз;
6) додатки (матеріали з фото-, відеофіксацією);
7) підпис працівників структурного підрозділу, інших структурних підрозділів Національного банку, які провели поглиблений аналіз.
Протокол погоджується куратором поглибленого аналізу.
15. Структурний підрозділ після завершення проведення поглибленого аналізу щодо особи, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність, складає довідку за результатами поглибленого аналізу.
Довідка за результатами поглибленого аналізу складається у формі електронного документа за формою, встановленою розпорядчим актом Національного банку, підписується КЕП керівника структурного підрозділу та повинна містити:
1) дату та номер;
2) реквізити розпорядчого акта;
3) найменування особи, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність;
4) код за ЄДРПОУ (для резидентів), реєстраційний номер або іншу інформацію (для нерезидентів) особи, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність;
5) інформацію, на підставі якої структурним підрозділом було проведено поглиблений аналіз, включаючи джерела інформації;
6) результати проведення поглибленого аналізу;
6-1) опис зафіксованих обставин, що можуть бути підставою для прийняття Національним банком адміністративного акта щодо особи, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність, у межах адміністративної процедури (у разі їх виявлення);
( Пункт 15 розділу II доповнено новим підпунктом 6-1 згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025 )
7) перелік додатків.
( Абзац другий підпункту 7 п ункту 15 розділу II виключено на підставі Постанови Національного банку № 114 від 05.09.2025 )
8) підпис керівника структурного підрозділу.
16. Національний банк у строки, визначені в пункті 16-3 розділу III цього Положення, направляє довідку за результатами поглибленого аналізу, яка містить опис зафіксованих обставин, що можуть бути підставою для прийняття Національним банком адміністративного акта щодо особи, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність, особі, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність, із супровідним листом з пропозицією надати додаткову інформацію / пояснення / заперечення.
( Абзац перший пункту 16 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 114 від 05.09.2025 )
Довідка за результатами поглибленого аналізу направляється особі, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність в одній із таких форм:
1) в електронній формі - на електронну адресу такої особи;
2) у паперовій формі - на поштову адресу такої особи рекомендованим листом із повідомленням про вручення (якщо Національний банк не отримав підтвердження отримання особою електронного листа протягом двох робочих днів із дня направлення копії довідки за результатами поглибленого аналізу в електронній формі).
Особа, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність, вважається належним чином повідомленою про складену структурним підрозділом довідку за результатами поглибленого аналізу за умови виконання Національним банком відповідних дій, визначених в абзацах другому - четвертому пункту 16 розділу II цього Положення.
16-1. День складання довідки за результатами поглибленого аналізу, у якій зафіксовані обставини, що можуть бути підставою для прийняття Національним банком адміністративного акта щодо особи, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність (далі - Довідка за результатами поглибленого аналізу), є днем початку адміністративного провадження за ініціативою Національного банку щодо особи, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність.
Перебіг строку в адміністративному провадженні починається з наступного дня після складення Довідки за результатами поглибленого аналізу.
( Розділ II доповнено новим пунктом 16-1 згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025 )
16-2. Національний банк у разі складання Довідки за результатами поглибленого аналізу повідомляє особу, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність, про початок здійснення адміністративного провадження в порядку та строки, визначені в пункті 16-3 розділу II цього Положення.
( Розділ II доповнено новим пунктом 16-2 згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025 )
16-3. Повідомлення про початок адміністративного провадження разом із Довідкою за результатами поглибленого аналізу надсилається особі, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність, невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня з дня її складання, а за наявності обґрунтованих причин - не пізніше трьох робочих днів із дня складення Довідки за результатами поглибленого аналізу в порядку, визначеному в пункті 16 розділу II цього Положення, з урахуванням форми комунікації з об’єктом перевірки, що визначена в розділі IV цього Положення.
( Розділ II доповнено новим пунктом 16-3 згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025 )
III. Порядок прийняття рішення про належність послуги / операції до фінансової / обмеженої платіжної послуги та заборону надавати послугу, яка визнана фінансовою / обмеженою платіжною послугою
17. Структурний підрозділ за результатами здійснення поглибленого аналізу / камеральної перевірки та/або за наявності обґрунтованих підстав для прийняття рішення, передбаченого пунктом 18 розділу III цього Положення, подає на розгляд Правління / Комітету з нагляду такі документи:
( Абзац перший пункту 17 розділу III в редакції Постанови Національного банку № 114 від 05.09.2025 )
1) проєкт рішення, визначеного в пункті 18 розділу III цього Положення;
2) пояснювальну записку / доповідну записку з обґрунтованою позицією структурного підрозділу щодо доцільності прийняття рішення, визначеного в пункті 18 розділу III цього Положення, за підписом керівника структурного підрозділу, проєкт якого подано відповідно до підпункту 1 пункту 17 розділу III цього Положення (далі - пояснювальна записка);
3) довідку за результатами поглибленого аналізу / довідку про результати здійснення безвиїзного нагляду за додержанням законодавства України про захист прав споживачів фінансових / платіжних послуг / обмежених платіжних послуг / за додержанням вимог про дотримання вимог щодо етичної поведінки (далі - Довідка);
4) інформацію, отриману від об’єкта нагляду / особи, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність, визначену в пункті 16 розділу II цього Положення / Положенні № 60 / Положенні № 162 / Положенні № 198 (у разі отримання такої інформації/пояснень /заперечень).
Довідка не складається та документи, визначені в підпунктах 3, 4 пункту 17 розділу III цього Положення, не подаються структурним підрозділом на розгляд Правління у разі подання Правлінню структурним підрозділом проєкту рішення щодо необмеженого кола осіб, визначеного в підпунктах 1, 3, пункту 18 розділу III цього Положення.
( Абзац шостий пункту 17 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025 )
Довідка може додаватись як окремий документ або як додаток до пояснювальної записки, визначеної у підпункті 2 пункту 17 розділу III цього Положення.
18. Національний банк протягом 60 календарних днів із дати складання Довідки або пояснювальної записки (якщо Довідка не складається) має право прийняти рішення про:
1) належність або неналежність певних послуг чи операцій, які за своєю суттю містять ознаки одного чи декількох видів фінансових послуг згідно з Законом про фінансові послуги та/або спеціальними законами, до певного виду фінансових послуг, визначених частиною першою статті 4 Закону про фінансові послуги;
2) належність платіжної операції до обмежених платіжних послуг;
3) визначення операції як обмеженої платіжної послуги, про відсутність такої платіжної послуги серед обмежених платіжних послуг, визначених частиною першою статті 8 Закону про платіжні послуги, та про заборону надання такої послуги (щодо необмеженого кола осіб);
4) визначення операції як обмеженої платіжної послуги, про відсутність такої платіжної послуги серед обмежених платіжних послуг, визначених частиною першою статті 8 Закону про платіжні послуги, та про заборону надання такої послуги (щодо конкретної особи);
5) заборону об’єкту нагляду або особі, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність, надавати послугу, щодо якої прийнято рішення про її належність до певного виду фінансових послуг / обмежених платіжних послуг;
6) віднесення осіб, які не здійснили авторизацію діяльності з надання платіжних послуг (обмежених платіжних послуг), до таких, що здійснюють надання платіжних послуг або обмежених платіжних послуг без ліцензії та/або реєстрації.
19. Рішення щодо необмеженого кола осіб, визначені в підпунктах 1-3, пункту 18 розділу III цього Положення, приймає Правління.
( Абзац перший пункту 19 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025 )
Рішення стосовно особи, яка не є об’єктом нагляду, визначені в підпунктах 1, 2, 4-6 пункту 18 розділу III цього Положення, за результатом попереднього розгляду Комітетом з нагляду питання та документів, визначених у пункті 17 розділу III цього Положення, та надання Правлінню рекомендації щодо прийняття рішення, приймає Правління.
( Абзац другий пункту 19 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025 )
20. Комітет з питань нагляду та регулювання діяльності банків, оверсайта платіжної інфраструктури приймає рішення щодо об’єкта нагляду:
1) визначені в підпунктах 2, 4, 6 пункту 18 розділу III цього Положення;
2) визначені в підпунктах 1, 5 пункту 18 розділу III цього Положення, - у частині фінансових платіжних послуг, обмежених платіжних послуг.
( Пункт 20 розділу III в редакції Постанови Національного банку № 114 від 05.09.2025 )
20-1. Комітет з питань нагляду та регулювання діяльності ринків небанківських фінансових послуг приймає рішення щодо об’єкта нагляду, визначені в підпунктах 1, 5 пункту 18 розділу III цього Положення щодо фінансових послуг (крім фінансових платіжних послуг).
( Розділ III доповнено новим пунктом 20-1 згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025 )
21. Рішення, визначені в пункті 18 розділу III цього Положення, повинні містити відомості, передбачені в статті 71 Закону про адміністративну процедуру, включаючи:
( Абзац перший пункту 21 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025 )
1) дату прийняття рішення та його реєстраційний номер;
2) найменування, код за ЄДРПОУ (для резидентів), реєстраційний номер або іншу інформацію (для нерезидентів) особи, щодо якої було прийнято рішення (крім рішення до необмеженого кола осіб);
3) підставу(и) прийняття рішення;
4) дату набрання чинності рішенням;
5) підпис Голови Національного банку або особи, яка виконує його обов’язки (щодо рішень, зазначених у пункті 19 розділу III цього Положення) / голови Комітету з нагляду або особи, яка виконує його обов’язки (щодо рішень, зазначених у пунктах 20, 20- 1 розділу III цього Положення).
( Підпункт 5 пункту 21 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025 )
Рішення може містити професійне судження. Рішення, визначене в підпункті 1 пункту 18 розділу III цього Положення, повинно містити обґрунтовані підстави, згідно з якими відповідну послугу віднесено Національним банком до певного виду фінансових послуг, з посиланням на норми Закону про фінансові послуги, Закону про платіжні послуги.