• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Програми використання та охорони земель міста Києва на 2006 - 2010 роки

Київська міська рада | Рішення, Програма від 21.12.2006 № 485/542
Реквізити
  • Видавник: Київська міська рада
  • Тип: Рішення, Програма
  • Дата: 21.12.2006
  • Номер: 485/542
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Київська міська рада
  • Тип: Рішення, Програма
  • Дата: 21.12.2006
  • Номер: 485/542
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КИЇВСЬКА МІСЬКА РАДА
III сесія V скликання
Р І Ш Е Н Н Я
N 485/542 від 21.12.2006
Про затвердження Програми використання та охорони
земель міста Києва на 2006 - 2010 роки
Відповідно до статті 178 Земельного кодексу України( 2768-14 ), статей 16, 25, 44 Закону України "Про землеустрій"( 858-15 ), з метою забезпечення планування використання таохорони земельних ресурсів у місті Києві протягом 2006 - 2010років Київська міська рада ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Програму використання та охорони земель містаКиєва на 2006 - 2010 роки згідно з додатком.
2. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійнукомісію Київської міської ради з питань земельних відносин тапостійну комісію Київської міської ради з питань містобудування таархітектури.
Київський міський голова Л.Черновецький
Додаток
до рішення Київської міської ради
від 21.12.2006 N 485/542
ПРОГРАМА
використання та охорони земель міста Києва
на 2006 - 2010 роки
ВСТУП
Програма використання та охорони земель міста Києварозроблена на виконання статті 178 Земельного кодексу України( 2768-14 ) та відповідно до Закону України "Про столицю України -місто-герой Київ" ( 401-14 ) і Стратегічних напрямів соціально-економічного розвитку міста на період до 2015 року.
Місто Київ згідно з Конституцією України ( 254к/96-ВР ) маєспеціальний статус у системі адміністративно-територіальногоустрою держави. Як столиця України Київ є політичним,адміністративним, духовним, культурним, історичним, науково-освітнім центром, місцем розташування органів державної влади,дипломатичних представництв іноземних держав та міжнароднихорганізацій в Україні. За площею земель у межах міста тачисельністю населення (на 1 липня 2005 р. відповідно 83,6 тис га і2,67 млн. чол.) Київ входить до найбільших міст Європи,поступаючись Риму, Москві, Санкт-Петербургу та Берліну.
Основною парадигмою Програми використання та охорони земельміста Києва на 2006 - 2010 роки є спрямованість її заходів навирішення нагальних проблем самодостатнього соціально-економічногота екологічного розвитку міста. Передусім це стосується підвищенняролі земельних відносин у формуванні самовідтворюваної економічноїсистеми міста, побудові соціальне орієнтованого землекористуванняна засадах ринкової економіки.
Визначені Програмою пріоритети структурної перебудовиземельних відносин передбачають посилення орієнтації намуніципалізацію економіки землекористування і екологічнеоздоровлення життєвого простору міста. Для їх реалізації уПрограмі запропоновано низку соціально-економічних та екологічнихзавдань щодо істотного підвищення рівня ефективності та якостівикористання земельних ресурсів, інституціонального врегулюванняземельних відносин.
Розділ 1. МЕТА ТА ОСНОВНІ ЗАВДАННЯ ПРОГРАМИ
Метою Програми є забезпечення ефективного використання тапідвищення цінності земельних ресурсів, створення умов длясуттєвого збільшення соціального, екологічного, інвестиційного івиробничого потенціалів землі, перетворення її у самостійнийфактор економічного зростання. Стратегія використання і охорониземель міста Києва враховує інтереси територіальної громади тадержавні пріоритети щодо раціонального та ефективного використанняйого території з урахуванням соціально-економічних потребнаселення, екологічних обмежень, ресурсних можливостей,регіональних відмінностей.
Програма розглядається як важлива складова частина системи:
- обґрунтування шляхів удосконалення та подальшого розвиткуземельних відносин;
- визначення та обґрунтування шляхів вирішення проблемвикористання території міста, проектів розбудови соціальної таінженерно-транспортної інфраструктури;
- визначення змісту стратегічної і оперативної діяльностіорганів виконавчої влади щодо раціонального використання територіїміста;
- регулювання соціально-економічного розвитку і дієвогоінструменту реалізації довгострокової політики розбудови міста;
- обґрунтувань щодо забезпечення екологічної рівноваги,громадської стабільності, конкурентоспроможності у системірозподілу території та соціально-культурного розвитку.
Основними завданнями Програми є:
- обґрунтування шляхів і засобів підвищення ефективностіземлекористування;
- удосконалення зонування території міста та визначеннярежиму її перспективного використання;
- комплексна оцінка соціальних, екологічних, інженерно-технічних та інших передумов і обмежень використання території;
- визначення регіональних напрямів використання території таохорони земель і принципів територіальної організації міста;
- визначення територій з особливими умовами розвитку, якіпотребують підтримки на державному та міському рівнях, а такожтериторій, що мають бути зарезервовані для виконання містомфункцій столиці держави і міських потреб;
- розробка механізмів і визначення заходів щодо реалізаціїПрограми.
Розділ 2. СТАН ВИКОРИСТАННЯ ТА ОХОРОНИ ЗЕМЕЛЬ І УПРАВЛІННЯ
ЗЕМЛЕКОРИСТУВАННЯМ
2.1. Формування і встановлення меж міста та здійсненняземельно-кадастрової інвентаризації земель
Сучасний стан територіального розвитку столиці Українисформувався протягом 1957 - 1988 років. Згідно з Указом ПрезидіїВерховної Ради УРСР від 21 червня 1957 р. територію міста Києвазбільшено на 7133 га. Зокрема у міську смугу включено селаПирогово і Чапаєвку, селище Дніпровського пароплавства (острівЖуківка), Феофанію, зону дачних поселень в урочищі Конча-Заспа,частину лісів (зелена зона) Хотівського та Трипільського лісництв.Пізніше Президією Верховної Ради у межі міста включено селищеміського типу Біличі (02.02.66), село Микільську Борщагівку разомз земельною ділянкою площею 450 га (30.08.71), села Жуляни таТроєщину, селище міського типу Бортничі разом з прилеглими землямизагальною площею 3440 га (26.08.88).
Починаючи з 26 серпня 1988 року і до цього часу межі Києва незмінювались. Згідно з даними державного земельного кадаструтериторія міста зараз становить 83558 га.
Вперше за післявоєнні роки, відповідно до рішення виконкомуКиївської міської Ради від 9 червня 1959 р. N 899, протягом 1959 -1964 рр. міські межі було встановлено в натурі (на місцевості) тазакріплено 1982 межовими знаками. Опис міських меж та схемасуміжних землекористувачів (додаток до опису меж міста)зберігаються в Державному архіві м. Києва. Рішенням Київськогоміськвиконкому від 30 вересня 1976 р. N 1103 затвердженовстановлені на місцевості межі міста та їх опис.
Правильність визначення графічних меж Київської області таміста Києва на топографічній карті масштабу 1:100000 підтвердженоКиївським облвиконкомом (21.12.81) і Київським міськвиконкомом(25.03.85).
У зв'язку з необхідністю реалізації проблем територіальногорозвитку міста відповідно до генплану, схваленого у травні 1986р., Київська міська рада звернулась у 1994 р. до ПрезидентаУкраїни з проханням про резервування прилеглих до міста територійі включення їх у міську смугу. Центром державного земельногокадастру при Держкомземі України протягом 1995 - 1999 рр.розроблено новий проект встановлення меж м. Києва. Цей проект булопогоджено з суміжними сільськими, селищними та міськими радамиВишгородського, Бориспільського та Києво-Святошинського районівКиївської області. Щодо меж міста з Обухівським та Броварськимрайонами, то вони до цього часу не погоджені.
За проектом встановлення міських меж планується внесеннянезначних взаємоузгоджених змін у межі міста шляхом обмінуділянками з Києво-Святошинським, Вишгородським і Бориспільськимрайонами. Пропонується включити в межі міста острів Великий таселище Коцюбинське.
Після затвердження проекту Верховною Радою України межі містаслід встановити в натурі і закріпити відповідними межовимизнаками.
Земельно-кадастрову інвентаризацію земель міста згідно зПрограмою земельної реформи у місті Києві на 2001 - 2005 роки( ra0079023-01 ), розробленою відповідно до Указу ПрезидентаУкраїни від 30.05.2001 N 372/2001 ( 372/2001 ), передбачалосьпровести на площі 44,6 тис.га протягом 2002 - 2005 рр.
Станом на 01.01.2006 інвентаризацію земель проведено на площі43,8 тис.га. Основний обсяг непроінвентаризованих земель припадаєна землі лісового та водного фонду.
З метою створення сучасної інформаційної бази дляоподаткування земель, умов для реалізації прав юридичних іфізичних осіб на землю, одержання достовірних даних для веденняземельного кадастру земельно-кадастрову інвентаризацію плануєтьсязавершити до 2010 року. Обсяги робіт та їх вартість наведено утаблиці 3.
2.2. Розподіл земель міста за категоріями, за належністювласникам, користувачам, за угіддями та стан використанняземельного фонду
Відповідно до Земельного кодексу України ( 2768-14 ) тазгідно з державною статистичною звітністю з кількісного облікуземель земельний фонд міста Києва за категоріями земельрозрахункове поділяється так:
- землі громадської та житлової забудови - 31,8%;
- землі лісового фонду - 41,1%;
- землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики,оборони - 10,2%;
- землі водного фонду - 7,9%;
- землі сільськогосподарського призначення - 7,0%;
- землі інших категорій - 2%.
За формами власності землі міста розподіляються так: 2,5тис.га (~3%) - передано у власність громадянам та юридичнимособам, щодо інших земель (понад 81 тис.га) розмежування земельдержавної та комунальної власності не проведено.
Ключовою планувальною віссю просторового розвитку міста єдолина р. Дніпро та його лівої притоки р. Десни, які об'єднуютьосновні планувальні ареали - Правобережну і Лівобережну частиниміста. Правобережна частина Києва займає 48,8 тис.га (58,4%території) і включає історичний центр міста, який оточуютьпівколами райони більш пізньої забудови. Тут розташовані основністоличні центри (адміністративні, культурні, наукові, ділові таін.), сельбищна територія (житлові квартали, виробничі, торгові таінші об'єкти міського значення). Лівобережна частина міста займає34,8 тис.га або 41,6% і охоплює нові райони динамічного розвитку,в яких мешкає біля 1 млн. чол. Тут зосереджені переважно "спальні"райони, поряд з якими співіснують виробничі території.
Землі міста Києва за основними напрямами функціональноговикористання поділяються на сельбищну територію - 23,9 тис.га(28,6%) і землі за межами сельбищної території - 59,7 тис.га(71,4%). До складу останніх входять промислово-комунальнітериторії 5,5 тис.га (6,6%); землі під цивільною забудовою - 1,1тис.га (1,3%); вулично-шляхова мережа - 5,0 тис, га (6,0%);території та споруди транспорту - 2,3 тис.га (2,75%);сільськогосподарські землі - 5,9 тис.га (7%); рекреаційнітериторії - 27,4 тис.га (32,8%) та інші.
Останніми роками в місті Києві спостерігається тенденція дозменшення площі сільськогосподарських земель, а також збільшенняплощі забудованих земель, в тому числі під житловою забудовою,земель комерційного використання, транспорту та зв'язку. Зокремаплоща сільськогосподарських земель з 01.01.96 до 01.01.2005зменшилась на 0,3 тис.га. В той же час площа земель житловоїзабудови збільшилась на 0,9 тис.га. Площа земель комерційноговикористання також збільшилась і становить 2,4 тис.га.
У цілому низьким є рівень інтенсивності використання земельпромисловості. Аналіз середнього розміру підприємства в розрахункуна 1000 працівників показує, що найбільш інтенсивновикористовуються землі підприємств легкої промисловості - 2,29 га,медичної - 4,15 га, машинобудування та металообробки - 4,71 га.Водночас у таких галузях як електроенергетика, чорна металургія,лісова, деревообробна, будматеріалів, харчова, борошномельнапромисловість на 1000 працівників припадає більш ніж 10 гапромислових територій. Середньорічна вартість основних виробничихфондів на 1 га в промисловості міста розрізняється більш ніж у 5разів залежно від галузі.
Загалом сучасна інтенсивність використання та щільністьзабудови території міста в 1,4 - 1,6 раза поступається аналогічнимпоказникам порівнянних за масштабами міст розвинених країн.
Землі природно-заповідного та іншого природоохоронногопризначення в межах міста згідно з Програмою комплексного розвиткузеленої зони міста Києва до 2010 року та концепцією формуваннязелених насаджень у центральній частині міста , затвердженихрішенням Київської міської ради від 19.07.2005 N 806/3381( ra0806023-05 ), займатимуть 9,8 тис.га.
У Києві налічується 98 об'єктів природно-заповідного фонду якмісцевого, так і загальнодержавного значення. Видовий складоб'єктів включає в себе ботанічні сади, регіональні ландшафтніпарки, зоологічний парк, дендропарк, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва, заказники різних типів і пам'ятки природи. Упроцентному співвідношенні показник заповідання по м. Києвустановить близько 11,7% від території міста (без урахуваннязарезервованих та перспективних для заповідання територій), щоперевищує процентний показник по території України - 10,4%.
Площа земель оздоровчого призначення в місті Києві становить0,23 тис.га.
До земель рекреаційного призначення належать землі, яківикористовуються для організації відпочинку населення, туризму тапроведення спортивних заходів. Значну частину земель рекреаційногопризначення становлять зелені насадження загального користування(5,5 тис.га): парки, сквери, бульвари і спеціалізовані парки.
Наявність у місті Києві унікальних куточків живої природи, втому числі островів (Труханів, Гідропарк), які мають здатність довідновлення, незважаючи на дуже значні рекреаційні навантаження,порушує багато проблем, пов'язаних з їх охороною та раціональнимвикористанням.
Площа земель історико-культурного призначення в межах містастановить 417,9 га. Межі цих земель визначаються відповіднимидокументами. Зокрема рішенням виконкому Київської міської Радинародних депутатів від 16.07.79 N 920 "Про уточнення меж історико-культурних заповідників і зон охорони пам'яток історії та культурив м. Києві". Чинність цього документа була пролонгована рішеннямвиконкому Київради від 20.04.87 N 396. Київська міська державнаадміністрація своїм розпорядженням від 17.05.2002 N 979( ra0979017-02 ) внесла зміни до додатків 1, 2 до вищезазначеногорішення, які були підтверджені Правилами забудови м. Києва,затвердженими рішенням Київської міської ради від 27.01.2005N 11/2587 ( ra0011023-05 ).
Аналіз стану правової та нормативної бази стосовно земельісторико-культурного призначення свідчить про те, що вона потребуєсуттєвого удосконалення.
Провідне місце у структурі міського землекористуванняналежить землям, зайнятим лісами. Вони займають площу 34,4 тис.гаабо 41,1% від загальної площі міста.
Територія зелених насаджень усіх видів у межах міста заданими Програми комплексного розвитку зеленої зони міста Києва до2010 року та концепції формування зелених насаджень у центральнійчастині міста, затверджених рішенням Київської міської ради від19.07.2005 N 806/3381 ( ra0806023-05 ), становить 56,5 тис.га, або67,4% від усієї площі міста, у тому числі 21,6 тис.га знаходитьсяв межах міської забудови. Фактична забезпеченість зелениминасадженнями (разом з міськими лісами) населення м. Києвастановить 215,2 кв. м/чол., а в межах міської забудови - 82,3 кв.м/чол. Забезпеченість озелененими територіями загальногокористування (з урахуванням спецпарків) становить 20,91 кв. м/чол.
Згідно з прийнятою класифікацією зелені насадженняподіляються за функціональною ознакою на три основні групи:
а) озеленені території загального користування: паркикультури та відпочинку, парки відпочинку, сквери і бульвари,спеціалізовані парки (ботанічні сади, зоопарк, Музей народноїархітектури і побуту, НК "Експоцентр України", гольф-парк тощо);
б) озеленені території обмеженого користування: наміжбудинкових житлових територіях, ділянках землекористуваннядитячих закладів, шкіл, вузів, наукових і лікувальних закладів,підприємств та організацій;
в) озеленені території спеціального призначення: санітарно-захисні зони промислових підприємств, водоохоронні, меліоративніта лісозахисні смуги, оранжерейні господарства та розсадники,коридори інженерних мереж, озеленені частини вулиць, доріг ікладовищ.
Сучасний екологічний стан лісових земель, як і зеленихнасаджень, зумовлюється як рівнем та інтенсивністю антропогенноговпливу, так і зростаючим техногенним навантаженням, що порушуєприродну стійкість ґрунтів і середовища, функцій лісопарковихсистем, що формують довкілля.
У межах зони міської забудови м. Києва можна спостерігатиособливу, характерну виключно для великих міст форму існуванняекологічної мережі, - зелені клини. Збереження зелених клинів приподальшому розростанні міста забезпечить екологічну мережу Києвазв'язком із приміськими масивами лісів.
Площа земель, зайнятих водоймами в межах міста, становить 6,6тис.га, які налічують 430 водних об'єктів, з них 137 озер, 100ставків та 193 річки, струмки тощо.
Загальна площа земель промисловості, транспорту, зв'язку,енергетики, оборони та іншого призначення в межах міста становить8,5 тис.га. В загальній структурі цих земель значні площі зайнятіпромисловими об'єктами, об'єктами транспорту та зв'язку,військовими частинами, підприємствами, організаціями, установамиоборони.
Важливим потенційним територіальним земельним резервом міста(в межах 4 тис.га) є промислово-складські території та військовімістечка. Фактична щільність забудови та концентрація основнихфондів на ряді промислових територій в 4 - 5 і більше разів меншаза відповідні стандарти. Значна кількість вказаних територійміститься вздовж головних міських магістралей з високим рівнемтранспортної доступності, завдяки чому має високу інвестиційнупривабливість.
2.3. Приватизація земельних ділянок громадянами
Значна роль у реформуванні земельних відносин у містіналежить приватизації земельних ділянок, наданих раніше громадянаму користування. З запровадженням приватної власності на землю (30січня 1992 р.) приватизацію земель було визнано одним ізпріоритетних завдань земельної реформи.
Передача громадянам у приватну власність земельних ділянок,наданих їм раніше у користування, протягом цих років проводиласядосить активно. За станом на 30 грудня 2005 року приватизовано тавидано державних актів на понад 37,1 тис. ділянок загальною площею2364 га. З них 40,4% передано для будівництва та обслуговуванняіндивідуальних житлових будинків, господарських будівель і споруд,56,8% - для ведення садівництва, 1,7% - для індивідуальногодачного будівництва, 1,1% - для іншого цільового призначення.
До основних проблем, що виникають при проведенні приватизаціїземельних ділянок, належать: відсутність належним чином оформленихмайнових документів на будинки; наявність кількох співвласниківземельної ділянки обмеженої площі; відсутність згоди усіхспіввласників неподільного майна на ділянці; розташуванняземельної ділянки в межах територій, передача яких у приватнувласність забороняється або обмежується актами законодавства.
Ураховуючи те, що згідно з Рішенням Конституційного СудуУкраїни від 22.09.2005 N 5-рп/2005 ( v005p710-05 ) положенняпункту 6 Постанови Верховної Ради України ( 563-12 ) в частиніщодо втрати громадянами, підприємствами, установами іорганізаціями після закінчення строку оформлення права власностіабо права користування землею раніше наданого їм правакористування земельною ділянкою визнано таким, що не відповідаєКонституції України ( 254к/96-ВР ), можна передбачити, щоприватизація земельних ділянок буде здійснюватися як протягомвсього терміну дії Програми використання та охорони земель містаКиєва на 2006 - 2010 роки, так і у подальші роки.
Безоплатна приватизація земельних ділянок здійснюватиметься інадалі лише в межах норм, встановлених статтею 121 Земельногокодексу України ( 2768-14 ). Понад норми безоплатної приватизаціїгромадяни можуть набувати земельні ділянки у власність за цивільно-правовими угодами у визначеному законодавством порядку.
2.4. Нормативна грошова оцінка земель у межах міста
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовуєтьсядля визначення розмірів земельного податку, державного мита приміні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок, розміріворендної плати за земельні ділянки державної та комунальноївласності, втрат сільськогосподарського та лісогосподарськоговиробництва, а також при розробці показників та механізмівекономічного стимулювання раціонального використання та охорониземель.
Нормативна грошова оцінка земель м. Києва проведена у 1997році відповідно до Методики грошової оцінки земельсільськогосподарського призначення та населених пунктів,затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.95N 213 ( 213-95-п ) з подальшими змінами, згідно з розпорядженнямКабінету Міністрів України від 19.05.99 N 434-р ( 434-99-р ) щодозавершення робіт з інвентаризації та грошової оцінки земельнаселених пунктів, деталізована в 1999 році та затвердженарішенням Київської міської ради від 27.04.2000 N 104/825( ra0104023-00 ) "Про затвердження грошової оцінки земельм. Києва".
В основі нормативної грошової оцінки земель лежитькапіталізація рентного доходу, що виникає завдяки розташуваннюміста у загальнодержавній, регіональній і місцевій системахвиробництва та розселення, облаштуванню його території та якостіземель з урахуванням природнокліматичних та інженерно-геологічнихумов, архітектурно-ландшафтної та історико-культурної цінності,екологічного стану, функціонального використання земель.
Відповідно до існуючих нормативних документів визначенобазову вартість одного квадратного метра міських земель, якадиференційована по території міста залежно від її функціонально-планувальних якостей: доступності до загальноміського центру таінших громадських центрів, промислових і сельбищних районів, рівняінженерного забезпечення та благоустрою, екологічного стану,соціально-містобудівної привабливості.
При коригуванні кількості та меж економіко-планувальних зон ішкали градацій зональних індексів враховані матеріали попередньоїгрошової оцінки земель міста, її граничні значення.
Всього виділено 180 економіко-планувальних зон. В цілому помісту підвищено грошову оцінку земель майже на 20 % порівняно зчинною в 1997 - 1999 роках.
При деталізації грошової оцінки міських земель уточненоперелік та значення локальних коефіцієнтів, які застосовуються пригрошовій оцінці конкретної земельної ділянки. Всього 31коефіцієнт. Також розроблені та затверджені межі зон впливу длявсіх локальних коефіцієнтів.
Основні техніко-економічні показники, встановлені прикоригуванні грошової оцінки земель, такі:
------------------------------------------------------------------
|- базова вартість 1 кв.м - | 131,88 грн. | |
|----------------------------------------+-------------+---------|
|- кількість оціночних районів - | 642 |(1997 р. |
| | | - 611);|
|----------------------------------------+-------------+---------|
|- кількість економіко-планувальних зон | 180 |(1997 р. |
| | | - 148); |
|----------------------------------------+-------------+---------|
|- кількість локальних коефіцієнтів - | 31 |(1997 р. |
| | | - 29). |
------------------------------------------------------------------
В основу грошової оцінки земель сільськогосподарськогопризначення покладено рентний дохід, що створюється привиробництві зернових культур і визначається за даними економічноїоцінки земель. Об'єктами грошової оцінки є сільськогосподарськіугіддя, які знаходяться в користуванні сільськогосподарськихпідприємств і громадян.
У зв'язку з тим, що згідно зі статтею 18 Закону України "Прооцінку земель" ( 1378-15 ) нормативна грошова оцінка земельнихділянок сільськогосподарського призначення проводиться не рідшеніж один раз на 5 - 7 років, а несільськогосподарськогопризначення - не рідше ніж один раз на 7 - 10 років, протягом IIпівріччя 2006 - I півріччя 2007 років планується розробити тазатвердити нову нормативну грошову оцінку.
2.5. Розвиток орендних відносин
Передача земель в оренду в м. Києві розпочалася у 1994 році,коли було зареєстровано перший договір оренди землі. Протягом 2001- 2005 років укладено 3169 договорів оренди та близьких до них заправовим змістом 137 договорів тимчасового користування землею,які оформлялися до 2002 року, коли набув чинності новий Земельнийкодекс України ( 2768-14 ).
Динаміка укладення договорів тимчасового користування землеюта договорів оренди землі протягом 2001 - 2005 роківхарактеризується показниками, наведеними в таблиці 1.
Показники розвитку орендних відносин протягом 2001 - 2005років
Таблиця 1
------------------------------------------------------------------
| Роки |Договори тимчасового |Договори оренди землі,|Надходження |
| |користування землею | що укладені за період|від плати за|
| |---------------------|----------------------| землю за |
| |Кількість,| Площа |Кількість,| Площа | договорами |
| | шт. |земель, га| шт. | земель, га| оренди, |
| | | | | | млн.грн. |
|------+----------+----------+----------+-----------+------------|
| 2001 | 137 | 181,02 | 193 | 110,96 | 42,92 |
|------+----------+----------+----------+-----------+------------|
| 2002 | | | 267 | 273,10 | 56,42 |
|------+----------+----------+----------+-----------+------------|
| 2003 | | | 750 | 695,88 | 79,90 |
|------+----------+----------+----------+-----------+------------|
| 2004 | | | 988 | 2381,13 | 124,40 |
|------+----------+----------+----------+-----------+------------|
| 2005 | | | 980 | 1417,35 | 180,3 |
|------+----------+----------+----------+-----------+------------|
| | | | 3169 | | |
------------------------------------------------------------------
Плата, яка надходить від орендарів земельних ділянок,становить значну частину щорічних надходжень до міського бюджетувід плати за землю і зросла з 16,5 % у 2001 році до 45,6 % ужовтні 2005 року.
Відповідно до рішення Київської міської ради від 08.06.2000N 164/885 ( ra0164023-00 ) "Про передачу окремих повноваженьрайонним в м. Києві радам з питань регулювання земельних відносин"районним радам дозволено вирішувати питання щодо передачі в орендуземельних ділянок для розміщення малих архітектурних форм,елементів зовнішнього благоустрою, сезонних майданчиків закладівгромадського харчування та інших аналогічних об'єктів. Районнимирадами в короткострокову оренду передано 2314 земельні ділянки.
Основним стримуючим фактором збільшення кількості укладенихдоговорів є недосконале законодавство, яке дає можливістьвикористовувати землю без документів у випадках набуття прав нанерухоме майно, яке розташоване на цих земельних ділянках, невстановлює терміни, протягом яких новий власник зобов'язанийоформити права на земельні ділянки.
За останній час здійснено комплекс робіт щодо удосконаленняпроцесу укладання договорів оренди землі на виконання рішеньКиївської міської ради.
Зокрема одним із прогресивних кроків Київської міської ради внапрямі скорочення термінів укладання договорів та встановленнявідповідальності за зволікання з укладанням договорів оренди землібуло прийняття рішення від 15.07.2004 N 457/1867 ( ra0457023-04 ),яким затверджено Регламент розгляду питань щодо набуття тареалізації права користування землею в м. Києві. Відповідно достатті 28 цього Регламенту визначено, що договір оренди має бутиукладений протягом чотирьох місяців з моменту набуття чинностірішенням Київської міської ради про передачу земельної ділянки воренду. Цим регламентом встановлені санкції, відповідно до яких уразі якщо договір не буде укладений в зазначені терміни, оренднаплата збільшується.
На сьогодні гостро стоїть питання щодо поновлення договоріворенди землі та їх дострокового розірвання у зв'язку ізвідчуженням нерухомого майна або введенням в експлуатаціюбагатоповерхових житлових будинків. Ці проблеми пов'язані ізскладним процесом прийняття Київською міською радою рішення щодопоновлення договорів, а що стосується дострокового розірвання, топродавець нерухомості намагається якнайшвидше розірвати договір, ановий власник або балансоутримувач не поспішає, а в деякихвипадках і взагалі зволікає з оформленням документів на землю.
Ці питання можуть бути вирішені шляхом прийняття відповіднихзаконодавчих документів або рішень Київської міської ради, яківрегулюють процедуру переоформлення права користування тавстановлять чіткі терміни для оформлення землі новими власникамита відповідальність за порушення цих термінів.
За прогнозними розрахунками кількість укладених договоріворенди земельних ділянок на кінець 2010 року становитиме близько7500 - 8000 договорів, а грошові надходження від оренди земельзбільшаться до 320 млн. грн. у 2010 році.
2.6. Розвиток ринку земель
Аналіз правової бази та узагальнення практики проведенняземельної реформи в містах свідчать про те, що існуванняземельного ринку в Україні знаходиться у стадії формування лишейого основних юридичних механізмів. У сучасних умовах можнастверджувати про проходження першого етапу ринку - початкустворення первинного ринку землі за рахунок включення до обігупереданих у власність громадянам належних їм земельних ділянок длябудівництва та обслуговування житлових будинків і господарськихбудівель, для ведення садівництва, дачного та гаражногобудівництва.
Продаж орендованих земельних ділянок в Києві розпочато в 2000році, а з 2003 року започатковано продаж ділянок на земельнихаукціонах. На конкурентних засадах планується продавати вільні відзабудови земельні ділянки та право їх оренди, за винятком випадківбудівництва об'єктів за кошти державного та місцевого бюджетів, атакож будівництва об'єктів на виконання міжнародних договорів,укладених Кабінетом Міністрів України, Київською міською радою таїї виконавчим органом (Київською міською державноюадміністрацією).
Враховуючи необхідність впровадження ринкових методівгосподарювання, створення соціальне орієнтованої ринковоїекономіки та забезпечення сталого розвитку міста, була створенаінфраструктура ринку землі, яка потребує коригування.
Програмою передбачається подальше вдосконаленняінфраструктури ринку землі, в тому числі і місцевої нормативноїбази, що регламентує:
- процедуру надання та вилучення земельних ділянок;
- здійснення маркетингових досліджень щодо визначенняінвестиційне привабливих проектів;
- повний перехід на конкурентні засади передачі земельнихділянок у власність чи оренду;
- формування економічних важелів впливу на землекористувача(орендаря) щодо прийняття рішення про купівлю земельної ділянки.
Динаміка надходжень коштів від продажу земельних ділянок у2000 - 2005 роках свідчить про неухильне зростання як вартостіземлі в Києві, так і обсягів продажу (таблиця 2).
Показники надходжень від продажу земельних ділянок
Таблиця 2
---------------------------------------------------------------------------------
| | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | Всього |
|-----------------+------+-------+-------+--------+---------+---------+---------|
|Кількість | 5| 21| 42| 74| 78| 91| 311|
|проданих ділянок | | | | | | | |
|-----------------+------+-------+-------+--------+---------+---------+---------|
|Площа проданих | 3,49| 4,23| 9,72| 31,58| 23,5| 45,58| 118,1|
|ділянок, га | | | | | | | |
|-----------------+------+-------+-------+--------+---------+---------+---------|
|Вартість проданих|8089,5|11954,2|37000,0|155466,9|130324,38|251679,30|594514,35|
|ділянок, тис.грн.| | | | | | | |
---------------------------------------------------------------------------------
Для забезпечення участі територіальної громади міста Києва уформуванні та розвитку ринку землі в місті програмоюпередбачається здійснення постійного моніторингу цього процесу, втому числі і на вторинному ринку, що дасть можливість вирішуватипитання продажу земель міста з урахуванням ринкових тенденцій.
Для забезпечення належного функціонування ринку землінеобхідно:
- здійснити заходи щодо вдосконалення інфраструктури ринкуземлі, забезпечення її функціонування та створення умов дляподальшого розвитку конкуренції;
- запровадити ефективну систему вивчення попиту тапропозицій, розвитку менеджменту та маркетингу на ринку землі;
- створити механізм узгодження приватних, громадських,державних інтересів у процесі функціонування ринку землі та умовидля захисту прав учасників ринку;
- удосконалити економічний механізм функціонування тарегулювання ринку землі та створити прозору інформаційну базу дляцього.
2.7. Розмежування земель державної та комунальної власності
Розмежування земель державної та комунальної власностіпередбачає здійснення організаційно-правових заходів щодорозподілу існуючих земель державної власності на землітериторіальної громади міста Києва та землі держави, а також щодовизначення і встановлення в натурі (на місцевості) меж земельнихділянок державної та комунальної власності.
Відповідно до Концепції формування земель комунальноївласності територіальної громади міста Києва, схваленої рішеннямсесії Київської міської ради від 28.02.2002 N 374/1808( ra0374023-02 ), та відкоригованої у 2005 році в зв'язку звнесенням змін і доповнень до законодавства України,передбачається віднести до комунальної власності 90,8% всієїплощі земель в межах міста, залишивши в державній власності5,8% земель.
У структурі земель державної власності (4,8 тис.га) питомавага окремих видів землекористування становитиме: атомноїенергетики та космічної системи - 1,3%; земельних ділянок, яківикористовуються для забезпечення діяльності Президента України,Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, іншихцентральних органів державної влади, міської та Київської обласноїдержадміністрацій, Національної академії наук України та державнихгалузевих академій наук - 8,5%; землі оборони - 21,6%; об'єктівприродно-заповідного фонду, історико-культурного призначеннянаціонального значення (всього 16 об'єктів) - 4,2%; під воднимиоб'єктами загальнодержавного значення (водні русла без островіврік Дніпро та Десна) - 50,2%; землі промисловості, зайнятіказенними підприємствами - 1,4%; землі житлової та громадськоїзабудови, закріплені за вищими навчальними закладами державноїформи власності та державними професійно-технічними навчальнимизакладами - 12,8%.
Серед земель комунальної власності територіальної громадистолиці України найбільшу питому вагу становитимуть землі лісовогофонду (35,8%), землі житлової та громадської забудови (32,6%) іземлі природно-заповідного фонду та іншого природоохоронногопризначення (10,2%).
Реалізація Концепції формування земель комунальної власностітериторіальної громади міста Києва передбачає складання проектурозмежування земель державної та комунальної власності,встановлення у натурі (на місцевості) меж відповідних земельнихділянок, виготовлення документів на право комунальної власності наземлю. Виконання вказаних робіт буде завершено у 2007 році.
2.8. Ведення державного земельного кадастру
Відповідно до Земельного кодексу України ( 2768-14 ),постанови Кабінету Міністрів України від 12.01.93 N 15 ( 15-93-п )"Про порядок ведення державного земельного кадастру" (із внесенимизмінами), Програми створення автоматизованої системи веденнядержавного земельного кадастру, затвердженої постановою КабінетуМіністрів України від 02.12.97 N 1355 ( 1355-97-п ), в Головномууправлінні земельних ресурсів виконавчого органу Київради(Київської міської державної адміністрації), створеноавтоматизовану систему ведення земельного кадастру. Фінансуванняведення земельного кадастру, створення та подальший розвитокавтоматизованої системи здійснювали виключно за рахунок міськогобюджету.
Вказана система створена на основі сучасних комп'ютерних таінформаційних технологій. Вона дала можливість перейти на якісноновий рівень управління в галузі використання та охорони земельміста. Основними завданнями ведення системи є:
- забезпечення повноти відомостей про всі земельні ділянки вм. Києві - станом на 01.12.2005 в автоматизованій системізареєстровані відомості про понад 100 тисяч земельних ділянок;
- застосування єдиної системи просторових координат тасистеми ідентифікації земельних ділянок - в м. Києвізастосовуються єдина місцева прямокутна система координат, а такожстала в часі, не залежна від змін територіально-адміністративногоустрою система ідентифікації земельних ділянок;
- запровадження єдиної системи земельно-кадастровоїінформації, її достовірності та актуальності - достовірністьінформації гарантується обов'язковим підтвердженням данихвідповідними земельно-кадастровими документами, а актуальність -безперервним процесом та короткими термінами реєстрації даних, щонадходять до Головного управління земельних ресурсів. Важливоюскладовою актуальності даних є обов'язковість їх реєстрації вєдиній автоматизованій системі.
Автоматизована система ведення земельного кадастру включаєдані про: кадастрове зонування; кадастрові зйомки; бонітуванняґрунтів; економічну оцінку земель; грошову оцінку земельнихділянок; реєстрацію документів, що посвідчують права на земельніділянки; облік кількості та якості земель.
Кадастрове зонування встановлює: місця розташування обмеженьщодо використання земель; межі кадастрових зон та кварталів; межіоціночних районів та зон; кадастрові номери (територіїадміністративно-територіальної одиниці). За період веденняавтоматизованої системи в м. Києві (з 1995 р.) було зафіксованочотири зміни меж та кількості адміністративних районів. При цьомуномери кадастрових зон, кварталів та кадастрові номери земельнихділянок не змінювались.
Кадастрові зйомки виконуються для визначення та відновленнямеж земельних ділянок. Станом на 01.12.2005 зареєстровано технічнудокументацію за кадастровими зйомками щодо понад 100000 земельнихділянок.
Інформація щодо бонітування ґрунтів використовується дляавтоматизованого розрахунку нормативної грошової оцінки земельсільськогосподарського призначення.
Документація по економічній оцінці земель реєструється вавтоматизованій системі та використовується для розрахунківгрошової оцінки земель.
Документація з нормативної грошової оцінки земельних діляноквикористовується для визначення розміру земельного податку,економічного стимулювання раціонального використання та охорониземель тощо. Розрахунок нормативної грошової оцінки проводиться задопомогою автоматизованої системи для кожної окремої земельноїділянки на підставі: економіко-планувального зонування територіїм. Києва; грошової оцінки земель м. Києва з урахуваннямкоефіцієнтів, що характеризують функціональне використанняземельної ділянки (окреме значення базової грошової оцінки длякожної із 180 зон); середньої базової вартості одного квадратногометра земель м. Києва; грошової оцінки земельсільськогосподарського призначення в межах м. Києва; локальнихкоефіцієнтів на місце розташування земельних ділянок - відповіднодо існуючої методики для кожного із локальних коефіцієнтіврозроблені межі зон впливу та визначені правила розрахунку впливукожної із зон; індексуючі коефіцієнти відповідно до законодавстваУкраїни.
Технічна документація з експертної грошової оцінкизатверджується рішенням Київської міської ради та реєструється вавтоматизованій системі.
Реєстрація документів, що посвідчують права на земельніділянки, здійснюється як в паперовому вигляді, так і вавтоматизованій системі, та зберігається необмежений час велектронному архіві з зазначенням часу реєстрації, прізвищареєстратора, кадастрового номера ділянки, власника (користувача)земельної ділянки тощо.
Реєстр земель складається з двох частин:
а) книги записів реєстрації державних актів на правовласності на землю та на право постійного користування землею,договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерівземельних ділянок (станом на 01.12.2005 зареєстровано 53811державних актів на право власності та на право постійногокористування, та 4214 договорів оренди);
б) поземельної книги, яка містить відомості про земельнуділянку - вона реалізована в електронному вигляді та зберігаєінформацію про земельну ділянку та історію внесення змін до неї завесь час існування кадастрового номера (станом на 01.12.2005зареєстровано понад 102 тисячі земельні ділянки, з яких для 42755ділянок оформлені документи, що посвідчують право власності абоправо користування).
Облік кількості земель відображає відомості, якіхарактеризують кожну земельну ділянку за площею та складом угідь.Облік якості земель відображає відомості, які характеризуютьземельні угіддя за природними властивостями та набутимивластивостями.
Документи державного земельного кадастру зберігаються вєдиному архіві Головного управління земельних ресурсів. Вониобов'язково реєструються в автоматизованій системі та маркуютьсяштрих-кодом. За штрих-кодом здійснюється моніторинг руху земельно-кадастрової документації: отримання, передача, контроль затермінами виконання.
Черговий кадастровий план м. Києва ведеться в електронномувигляді в цілому в межах всієї території адміністративно-територіального утворення. Кадастрова інформація про земельнуділянку вноситься на черговий план до проведення державноїреєстрації земельної ділянки і є обов'язковим засобом попередньогоконтролю за правильністю визначення місцезнаходження земельноїділянки та її меж. Джерелом інформації є технічна документація провстановлення меж земельної ділянки.
На черговому плані зазначаються номери кадастрової зони такварталу, їх межі, розміри і кадастрові номери земельних ділянок,межі земельних угідь, земельних сервітутів, охоронних зон, зонсанітарної охорони, санітарно-захисних зон та зон особливогорежиму використання земель.
Відповідно до інформації чергового кадастрового плану системадає змогу в автоматизованому режимі готувати графічні витяги. Наних зображені межі земельних ділянок, кадастрові номери, зазначенонаявність документів, що посвідчують права, наведено зведенийреєстр земельних ділянок. За запитами юридичних та фізичних осібготуються понад 20000 витягів на рік.
Для кадастрової нумерації земельних ділянок в м. Києвістворено індексний кадастровий план, який затверджено вустановленому порядку розпорядженням Київської міської державноїадміністрації від 16.08.2002 N 1630. Індексний кадастровий планведеться в електронному вигляді та містить інформацію про межі4922 кадастрових кварталів та 15 кадастрових зон.