• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Галузева угода авіаційної промисловості України на 2011 рік

Міністерство промислової політики України, Професійні спілки, інші, Фонд державного майна України  | Угода, Положення, Рекомендації, Перелік, Коефіцієнти, Ставки від 13.11.2010
Реквізити
  • Видавник: Міністерство промислової політики України, Професійні спілки, інші, Фонд державного майна України
  • Тип: Угода, Положення, Рекомендації, Перелік, Коефіцієнти, Ставки
  • Дата: 13.11.2010
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство промислової політики України, Професійні спілки, інші, Фонд державного майна України
  • Тип: Угода, Положення, Рекомендації, Перелік, Коефіцієнти, Ставки
  • Дата: 13.11.2010
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ПРОМИСЛОВОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
ФОНД ДЕРЖАВНОГО МАЙНА УКРАЇНИ
АСОЦІАЦІЯ ПІДПРИЄМСТВ АВІАЦІЙНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ УКРАЇНИ
"УКРАВІАПРОМ"
ПРОФЕСІЙНА СПІЛКА АВІАБУДІВНИКІВ УКРАЇНИ
19.11.2010
ЗАРЕЄСТРОВАНО
Міністерство праці
та соціальної
політики України
02.12.2010 N 49
ГАЛУЗЕВА УГОДА
авіаційної промисловості України на 2011 рік
1. СТОРОНИ, ЩО УКЛАДАЮТЬ УГОДУ, ЇХ ПОВНОВАЖЕННЯ
1.1. Галузева угода укладена між:
- Міністерством промислової політики України (МІНПРОМПОЛІТИКИ), Фондом державного майна України (далі - ПРЕДСТАВНИКИ ВЛАСНИКА), за участю Асоціації підприємств авіаційної промисловості України "Укравіапром" (далі - УКРАВІАПРОМ) - з однієї сторони;
- Професійною спілкою авіабудівників України (далі - УКРПРОФАВІА) - з другої сторони (далі - СТОРОНИ).
1.2. Повноваження СТОРІН:
- ПРЕДСТАВНИКИ ВЛАСНИКА, як органи виконавчої влади, мають відповідні повноваження для ведення переговорів, укладення галузевої угоди (далі - УГОДА) та реалізації її норм на підприємствах, в організаціях, господарських товариствах, об'єднаннях підприємств галузі (далі - ПІДПРИЄМСТВА), які перебувають у сфері дії СТОРІН, що підписали УГОДУ;
- УКРАВІАПРОМ, як добровільне об'єднання ПІДПРИЄМСТВ, через свій виборний орган (Раду асоціації) та Президента асоціації сприяє керівникам ПІДПРИЄМСТВ (роботодавцям) у виробленні єдиної позиції щодо формування змісту УГОДИ та впливає на виконання її норм на ПІДПРИЄМСТВАХ;
- УКРПРОФАВІА виступає від імені найманих працівників ПІДПРИЄМСТВ і має відповідні повноваження для ведення переговорів, укладення УГОДИ та реалізації її норм на ПІДПРИЄМСТВАХ.
2. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
2.1. УГОДА укладається з метою посилення соціального захисту працівників, які перебувають у сфері дії СТОРІН, що підписали УГОДУ і включає зобов'язання СТОРІН, які спрямовані на створення умов для підвищення ефективності роботи ПІДПРИЄМСТВ, реалізації на цій основі професійних, соціально-трудових і економічних гарантій для працівників і трудових колективів.
2.2. УГОДА є галузевим нормативним актом, який регулює трудові відносини та забезпечує соціально-економічний захист працівників, умови якого обов'язкові для ПІДПРИЄМСТВ, на які він поширюється згідно зі ст. 9 Закону України "Про колективні договори і угоди".
2.3. Сторони, що підписали УГОДУ, керуються, в межах своїх повноважень, положеннями та нормами Генеральної Угоди.
2.4. Термін дії УГОДИ.
2.4.1. УГОДА укладається на 2011 рік, набуває чинності з 1 січня 2011 року і діє до укладення нової УГОДИ.
2.4.2. СТОРОНИ вступають в переговори з питань укладення нової УГОДИ не пізніше ніж за три місяці до закінчення календарного року.
2.4.3. СТОРОНИ, у триденний термін з дня підписання УГОДИ, подають її на повідомну реєстрацію до Мінпраці України.
ПРЕДСТАВНИКИ ВЛАСНИКА і УКРПРОФАВІА у двотижневий термін із дня реєстрації УГОДИ надсилають її на ПІДПРИЄМСТВА (керівникам ПІДПРИЄМСТВ і первинним організаціям УКРПРОФАВІА).
2.4.4. Керівники ПІДПРИЄМСТВ і первинні організації УКРПРОФАВІА (профспілкові комітети) у десятиденний термін із дня отримання УГОДИ доводять її зміст до відома працівників.
2.4.5. На ПІДПРИЄМСТВАХ укладаються нові колективні договори або вносяться необхідні зміни та доповнення до діючих з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, Генеральною угодою та цією УГОДОЮ.
Ініціатором початку колективних переговорів щодо укладення нових колективних договорів або внесення змін та доповнень до чинних виступають, як правило, первинні організації (їхні виборні органи) УКРПРОФАВІА на ПІДПРИЄМСТВАХ.
Про дату проведення зборів (конференції) трудового колективу по укладенню колективного договору (внесенню змін та доповнень) ПІДПРИЄМСТВА інформують СТОРОНИ.
2.4.6. СТОРОНИ сприяють ПІДПРИЄМСТВАМ у проведенні колективних переговорів, своєчасному укладенні колективних договорів або внесенні до них змін і доповнень. Представники СТОРІН можуть за запрошенням сторін колективного договору, брати участь, як посередники або експерти, у веденні переговорів та укладанні колективних договорів на ПІДПРИЄМСТВАХ.
2.4.7. Якщо, незважаючи на пропозицію первинної організації УКРПРОФАВІА, колективний договір на ПІДПРИЄМСТВІ не був укладений або не були внесені необхідні, за змістом УГОДИ, зміни та доповнення до чинного колективного договору, СТОРОНИ приймають послідовні заходи:
- надсилають на ПІДПРИЄМСТВО письмове попередження;
- направляють на ПІДПРИЄМСТВО своїх представників;
- ставлять до відома власника ПІДПРИЄМСТВА про невиконання керівником умов контракту і вимагають прийняття відповідних рішень.
2.4.8. У випадках неможливості завершення колективних переговорів в узгоджені терміни, ухиляння роботодавців від переговорів та їх затягування, первинні організації УКРПРОФАВІА надають СТОРОНАМ УГОДИ пропозиції щодо залучення "оперативної переговорної групи" із спеціалістів УКРПРОФАВІА і УКРАВІАПРОМУ.
2.4.9. Жодна із СТОРІН, які уклали цю УГОДУ, не може протягом встановленого терміну її дії в односторонньому порядку припинити виконання взятих на себе зобов'язань, порушити узгоджені положення й норми.
2.5. Порядок доповнення чи зміни змісту УГОДИ.
2.5.1. До закінчення терміну дії УГОДИ зміни та доповнення до неї можуть бути внесені тільки за взаємною домовленістю СТОРІН.
2.5.2. У разі необхідності внесення доповнення чи зміни до УГОДИ, зацікавлена СТОРОНА у встановленому законодавством порядку подає відповідні пропозиції щодо поновлення переговорів.
2.5.3. Пропозиції однієї із СТОРІН щодо внесення доповнень або змін до умов УГОДИ є обов'язковими для розгляду другою СТОРОНОЮ.
Ці пропозиції розглядаються спільно СТОРОНАМИ, рішення щодо них приймаються СТОРОНАМИ у десятиденний термін з дня їхнього отримання іншою СТОРОНОЮ.
2.6. Сфера дії положень УГОДИ.
2.6.1. УГОДА поширюється на всіх працівників, прийнятих на умовах найму на ПІДПРИЄМСТВА (незалежно від форми трудового договору), а також на працівників профспілкових органів, які працюють на виборних та штатних посадах у профспілкових організаціях, що входять у УКРПРОФАВІА.
2.6.2. Положення, норми і умови УГОДИ та чинної Генеральної Угоди діють безпосередньо на ПІДПРИЄМСТВАХ (незалежно від форми власності) і реалізуються керівними органами ПІДПРИЄМСТВ і профспілковими комітетами первинних організацій УКРПРОФАВІА.
Якщо до сфери дії ПРЕДСТАВНИКІВ ВЛАСНИКА увійдуть нові ПІДПРИЄМСТВА, а первинні профспілкові організації цих ПІДПРИЄМСТВ увійдуть до УКРПРОФАВІА, дія УГОДИ буде поширюватись на ці підприємства автоматично.
2.6.3. УГОДА обов'язкова для застосування роботодавцями при укладанні господарських договорів, трудових договорів з працівниками ПІДПРИЄМСТВ, а також при вирішенні індивідуальних і колективних трудових спорів.
Договори та угоди (у тому числі при зміні власника), укладені колективно або індивідуально (у тому числі при наймі на роботу), вважаються недійсними, якщо вони погіршують становище працівників у порівнянні з законодавством та УГОДОЮ.
Норми УГОДИ, що поліпшують становище працівників у порівнянні із законами та іншими нормативно-правовими актами України, є галузевим мінімальним рівнем.
2.6.4. Збори акціонерів та органи управління господарських товариств керуються умовами, положеннями та нормами УГОДИ при вирішенні питань, що стосуються соціально-трудових гарантій найманих працівників.
2.7. СТОРОНИ вживатимуть заходи щодо усунення передумов виникнення колективних трудових спорів (конфліктів), а в разі їхнього виникнення - прагнути до розв'язання ситуації без зупинки виробництва.
Представники СТОРІН братимуть участь у вирішенні колективних трудових спорів (конфліктів) на ПІДПРИЄМСТВАХ на запрошення учасників трудового спору (конфлікту).
3. СТВОРЕННЯ УМОВ ДЛЯ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ СТАБІЛЬНОГО РОЗВИТКУ ГАЛУЗІ
3.1. СТОРОНИ визнають взаємну направленість своєї діяльності на створення умов для забезпечення стабільного та ефективного процесу виробництва на ПІДПРИЄМСТВАХ. З цією метою сприятимуть прийняттю відповідних Законів України щодо стимулювання розвитку авіаційної промисловості України та фінансового оздоровлення суб'єктів підприємницької діяльності.
3.2. МІНПРОМПОЛІТИКИ зобов'язується:
3.2.1. Розробити та забезпечити затвердження Кабінетом Міністрів України Державної комплексної цільової програми розвитку авіаційної промисловості України на період до 2020 року. Створювати необхідні організаційні, матеріально-фінансові умови для її виконання.
3.2.2. Сприяти ПІДПРИЄМСТВАМ:
а) у своєчасному та в повному обсязі виділенні коштів, які передбачені в Державному бюджеті України для розвитку ПІДПРИЄМСТВ;
б) в отриманні ПІДПРИЄМСТВАМИ замовлень на виготовлення продукції (робіт, послуг).
в) у виділенні та освоєнні коштів Державного бюджету України на 2011 рік на фінансування програми технічного переоснащення ПІДПРИЄМСТВ.
3.2.3. Забезпечити реалізацію положення першого етапу "Стратегії розвитку вітчизняної авіаційної промисловості на період до 2020 року".
3.2.4. Не допускати заборгованості з оплати поточних робіт за державним замовленням МІНПРОМПОЛІТИКИ.
Узгодити з Міністерством оборони України та іншими державними замовниками України графіки погашення заборгованості по договорах попередніх років.
3.2.5. Забезпечити виконання заходів, передбачених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.09.2002 року N 530-Р "Про посилення контролю за виконанням Угод між Урядами України і Російської Федерації щодо співробітництва в галузі розроблення, виробництва, поставок і експлуатації авіаційної техніки" (усього 8 угод).
3.2.6. Сприяти звільненню ПІДПРИЄМСТВ, що забезпечують виконання державного замовлення, від штрафів та нарахувань за несвоєчасну сплату податків усіх рівнів у зв'язку із затримкою оплати виконаного державного замовлення.
3.2.7. Проводити роботу щодо подальшого удосконалення галузевої мережі учбових закладів для підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів, відповідно до структурних змін та перспектив розвитку галузі, сприяти в отриманні ПІДПРИЄМСТВАМИ ліцензій на проведення професійно-технічної підготовки працівників.
3.2.8. Раз на півріччя, на спільному засідання СТОРІН, розглядати заходи щодо соціально-економічних наслідків вступу України до СОТ та адаптації галузі до роботи у нових умовах. Надавати підсумкову інформацію до газети "Авіабудівник України".
3.2.9. На підставі всебічного об'єктивного аналізу стану кадрового потенціалу галузі, із урахуванням перспектив її розвитку як одного із пріоритетних секторів економіки України, розробити та забезпечити реалізацію фінансово обґрунтованої галузевої (корпоративної) комплексної цільової програми "Кадри для авіабудування".
3.2.10. Сприяти виділенню бюджетних коштів на збереження унікальної, дорогоцінної дослідної та випробувальної бази ПІДПРИЄМСТВ, включаючи полігони та їх випробувальні інфраструктури, у межах виконання науково-технічних частин загальнодержавних та державних програм розвитку авіаційної промисловості України, а також повному фінансуванню утримання мобілізаційних потужностей.
3.2.11. Сприяти виробникам вітчизняної продукції авіаційного призначення у роботі на зовнішніх ринках.
3.2.12. Забезпечити процес реформування стратегічних ПІДПРИЄМСТВ відповідно до вимог Закону України "Про управління об'єктами державної власності".
3.2.13. Під час формування бюджетних запитів до проекту Державного бюджету на 2012 рік передбачати рівень державного, зокрема оборонного, замовлення на продукцію авіаційної промисловості з урахуванням завантаженості виробничих потужностей профільних ПІДПРИЄМСТВ.
3.3. СТОРОНИ домовились:
3.3.1. На спільних нарадах розглядати питання ефективного використання бюджетних коштів згідно з договорами та стану розрахунків за виконані роботи. У разі потреби надавати допомогу ПІДПРИЄМСТВАМ в отриманні коштів за виконані замовлення.
3.3.2. Не включати до переліку об'єктів, що підлягають приватизації, стратегічно важливі для економіки та безпеки держави, ефективно працюючі державні ПІДПРИЄМСТВА, без наявності інвестиційних планів, неодмінними умовами яких повинні бути - подальше підвищення ефективності виробництва та вирішення соціально-трудових питань трудових колективів.
ПРЕДСТАВНИКИ ВЛАСНИКА інформують профспілкові комітети УКРПРОФАВІА, за їх запитами, про хід та результати приватизації, про початок продажу більше 10 відсотків акцій ПІДПРИЄМСТВ, що знаходяться у державній власності, а також про уповноважену особу, яка виконує функції управління державною часткою акцій акціонерного товариства.
При продажі 10 та більше відсотків акцій товариства ПРЕДСТАВНИКИ ВЛАСНИКА включають до складу комісії із продажу акцій представника профспілкового комітету УКРПРОФАВІА.
3.3.3. При формуванні органів управління та контролю господарських товариств та об'єднань ПІДПРИЄМСТВ передбачати включення до їх складу, за згодою, представників профспілкових комітетів УКРПРОФАВІА.
3.3.4. Залучати представників УКРПРОФАВІА до проведення перевірок виконання умов договорів купівлі-продажу державного майна, укладених у процесі приватизації, в частині надання соціальних гарантій для працівників, у разі порушення таких умов - до вжиття визначених законодавством заходів.
3.3.5. Щоквартально підводити підсумки соціально-економічної діяльності ПІДПРИЄМСТВ за показниками галузевого "Положення про Рейтингову оцінку соціально-економічної діяльності підприємств і організацій авіаційної промисловості України".
3.3.6. Галузевий структурний підрозділ з питань авіаційної промисловості МІНПРОМПОЛІТИКИ завчасно інформує УКРПРОФАВІА про початок розгляду проектів фінансових планів ПІДПРИЄМСТВ на 2012 рік та забезпечує участь представників УКРПРОФАВІА у цьому процесі. Розгляд проектів фінансових планів в МІНПРОМПОЛІТИКИ проводиться лише за наявності їх узгодження з профспілковими комітетами УКРПРОФАВІА.
3.3.7. Не допускати при реорганізації ПІДПРИЄМСТВ рішень, які можуть призвести до масового скорочення робочих місць, а також до змін умов оплати і стимулювання праці, введення неповного робочого тижня або скороченого робочого дня, без проведення консультацій з УКРПРОФАВІА та її первинними організаціями.
Не допускати також примусового та без глибокого техніко-економічного обґрунтування і врахування думки трудових колективів об'єднання ПІДПРИЄМСТВ, що мають статус юридичної особи.
Створення об'єднань ПІДПРИЄМСТВ проводити на добровільній основі, за згодою кожного підприємства - учасника, згідно із законодавством.
3.3.8. Надавати безоплатно, на запит УКРПРОФАВІА, наявну інформацію про виконання взятих власниками ПІДПРИЄМСТВ зобов'язань за договорами купівлі-продажу об'єктів приватизації (фіксованими умовами конкурсів), зокрема, стосовно забезпечення зайнятості, оплати праці та інших питань соціально-трудових відносин.
3.3.9. Інформувати та запрошувати представників УКРПРОФАВІА на навчання за спеціальними програмами Фонду державного майна України.
3.4. ПРЕДСТАВНИКИ ВЛАСНИКА, в межах своєї компетенції, доручають керівникам ПІДПРИЄМСТВ:
3.4.1. Здійснювати заходи щодо:
а) подальшого нарощування обсягів виробництва (робіт, послуг) на ПІДПРИЄМСТВАХ, відповідно до планів соціально-економічного розвитку та фінансових планів ПІДПРИЄМСТВ, але не менше рівня інфляції;
б) збільшення продуктивності праці, в основному, за рахунок випереджаючого зростання обсягів виробництва.
Ці заходи включати як обов'язковий додаток до колективних договорів ПІДПРИЄМСТВ.
3.4.2. На конференціях трудового колективу ПІДПРИЄМСТВА надавати інформацію про причини невиконання росту обсягів виробництва та росту продуктивності праці.
3.4.3. Підготовку проектів фінансових планів ПІДПРИЄМСТВ на 2012 рік проводити за участю профспілкових комітетів УКРПРОФАВІА, що діють на ПІДПРИЄМСТВАХ, передбачивши при цьому розподіл та використання чистого прибутку ПІДПРИЄМСТВ за участю профкомів УКРПРОФАВІА.
3.4.4. Передбачати у колективних договорах надання інформації профспілковим комітетам УКРПРОФАВІА щодо витрат на оплату праці в укладених договорах (контрактах) на виконання ПІДПРИЄМСТВАМИ робіт (послуг), а також обґрунтування замовлень стороннім підприємствам, які можна виконати власними силами ПІДПРИЄМСТВ (крім міжнародних договорів (контрактів).
3.4.5. Надавати профспілковим комітетам УКРПРОФАВІА на ПІДПРИЄМСТВАХ оперативну інформацію про використання коштів Державного бюджету України, виділених ПІДПРИЄМСТВАМ.
3.4.6. Організовувати та проводити навчання працівників ПІДПРИЄМСТВ із питань трудового законодавства, охорони праці, діяльності акціонерних товариств та прав акціонерів.
3.4.7. Надавати щомісячно профспілковим комітетам УКРПРОФАВІА, згідно зі ст. 45 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності", інформацію про техніко-економічні показники (ТЕП) роботи ПІДПРИЄМСТВ, за встановленою "Положенням про Рейтингову оцінку соціально-економічної діяльності підприємств і організацій авіаційної промисловості України" формою.
3.4.8. Рекомендувати керівникам акціонерних товариств галузі проводити навчання представників УКРПРОФАВІА, які беруть участь у роботі спостережних рад зазначених товариств у спеціальних закладах за рахунок коштів товариств.
3.4.9. Сприяти запровадженню на ПІДПРИЄМСТВАХ міжнародного стандарту "Соціальна відповідальність 8000".
3.4.10. Сприяти приєднанню ПІДПРИЄМСТВ до Глобального договору ООН.
3.5. УКРПРОФАВІА зобов'язується:
3.5.1. Здійснювати нагляд за використанням коштів Державного бюджету України, виділених ПІДПРИЄМСТВАМ.
3.5.2. Сприяти зміцненню виробничої та трудової дисципліни на ПІДПРИЄМСТВАХ.
4. ЗАЙНЯТІСТЬ
4.1. ПРЕДСТАВНИКИ ВЛАСНИКА здійснюють аналіз зайнятості в галузі на основі статистичних звітів ПІДПРИЄМСТВ, показників рейтингової оцінки соціально-економічної діяльності ПІДПРИЄМСТВ, підсумки якого розглядають одночасно з підсумками виконання УГОДИ.
4.2. ПРЕДСТАВНИКИ ВЛАСНИКА, в межах своєї компетенції, доручають керівникам ПІДПРИЄМСТВ:
4.2.1. Узгоджувати із профспілковими комітетами УКРПРОФАВІА рішення про зміни в організації виробництва й праці, у т.ч. реорганізації або перепрофілювання ПІДПРИЄМСТВ, скорочення чисельності працівників не пізніше ніж за 3 місяці до намічених дій, із їх економічним обґрунтуванням, а також із наміченими заходами щодо забезпечення зайнятості вивільнюваних працівників.
Тримісячний період роботодавець і профком використовують для проведення переговорів, обміну інформацією та іншої роботи, що направлена на зменшення рівня скорочення працівників, виконання заходів щодо забезпечення зайнятості.
4.2.2. Не допускати на ПІДПРИЄМСТВАХ звільнень працюючих за ініціативою роботодавців більше 4 відсотків чисельності працівників протягом календарного року.
Якщо на ПІДПРИЄМСТВІ виникає обґрунтована необхідність скоротити більше 4 відсотків працівників, рішення про це приймається роботодавцем спільно із профспілковим комітетом УКРПРОФАВІА, після погодження із ПРЕДСТАВНИКОМ ВЛАСНИКА і Центральним Комітетом УКРПРОФАВІА.
При цьому на ПІДПРИЄМСТВІ створюються умови для перерозподілу наявних трудових ресурсів (перенавчання, перекваліфікація та ін.).
4.2.3. З метою запобігання масовому вивільненню працівників (при тимчасовому зменшенні обсягів виробництва) та, відповідно, зниженню рівня безробіття, роботодавець, за погодженням з профкомом УКРПРОФАВІА, розробляє відповідні заходи з використанням:
- відмови від застосування понадурочних робіт, робіт у вихідні та святкові дні;
- відмови від сумісництва за узгодженими професіями;
- можливої перепідготовки кадрів, навчання новим професіям;
- тимчасового припинення прийому нових працівників та ін.
4.2.4. При звільненні працівника за п. 1 ст. 40 КЗпП (зміни в організації виробництва і праці, ліквідація, банкрутство або перепрофілювання ПІДПРИЄМСТВА, скорочення чисельності або штату працівників) виплачувати йому збільшену, в залежності від стажу роботи на даному ПІДПРИЄМСТВІ, вихідну допомогу, на умовах колективного договору ПІДПРИЄМСТВА.
4.2.5. Вживати заходи щодо забезпечення продуктивної зайнятості, використання наявної робочої сили, відповідно до їх фаху та кваліфікації, зменшення плинності кадрів на ПІДПРИЄМСТВАХ.
4.2.6. Не застосовувати на ПІДПРИЄМСТВАХ контрактну форму трудового договору, крім випадків, передбачених законами України.
4.2.7. Рішення про використання на ПІДПРИЄМСТВАХ іноземної робочої сили приймати після попередніх консультацій із профспілковими комітетами УКРПРОФАВІА.
Рішення про тимчасове залучення до роботи на ПІДПРИЄМСТВАХ працівників інших підприємств України приймати після погодження умов та оплати їх праці із профспілковими комітетами УКРПРОФАВІА, що діють на ПІДПРИЄМСТВАХ.
4.2.8. Забезпечити періодичність підвищення кваліфікації працівників ПІДПРИЄМСТВ не рідше 1 разу на 5 років.
4.2.9. Визначати у колективних договорах ПІДПРИЄМСТВ обсяги професійного навчання працівників та відповідні витрати коштів, з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 24.12.97 р. N 1461 "Про розмір витрат платника податку на професійну підготовку або перепідготовку".
4.3. СТОРОНИ домовилися:
4.3.1. Зберігати за працівниками ПІДПРИЄМСТВ, працюючих на умовах неповного робочого часу, права, пільги та гарантії, передбачені колективними договорами.
4.3.2. Передбачати у колективних договорах ПІДПРИЄМСТВ заходи щодо попередження безробіття, створення нових (додаткових) робочих місць.
4.3.3. При проведенні реорганізації, реструктуризації, або у разі порушення питань про ліквідацію, банкрутство ПІДПРИЄМСТВА, роботодавець не пізніше як за три місяці інформує профспілковий комітет УКРПРОФАВІА про ці дії.
УКРПРОФАВІА має право, у разі можливого погіршення соціально-економічної чи трудової ситуації на ПІДПРИЄМСТВІ, вносити пропозиції відповідним органам про перенесення термінів або тимчасове припинення чи відміну заходів, пов'язаних із вивільненням працівників.
4.3.4. Не допускати звільнень працівників за скороченням чисельності на ПІДПРИЄМСТВАХ, що приватизуються, та протягом 6 місяців після завершення приватизації, за винятком умов, передбачених законодавством України (ст. 26 Закону України "Про приватизацію державного майна") .
4.3.5. Роботодавець, на умовах колективного договору, надає вихідну матеріальну допомогу у всіх випадках звільнень працівників, де є ознаки скорочення.
(крім звільнень, які спричинені провиною працівника та звільнень за власним бажанням).
4.4. УКРПРОФАВІА зобов'язується:
4.4.1. Здійснювати контроль за виконанням на ПІДПРИЄМСТВАХ нормативно-правових актів із питань праці й зайнятості.
При необхідності відстоювати права працівників ПІДПРИЄМСТВ у державних органах і судах.
4.4.2. Надавати членам УКРПРОФАВІА безкоштовну правову допомогу, консультації з законодавства.
4.4.3. Аналізувати причини всіх звільнень працівників (крім звільнень за власним бажанням), готувати, при необхідності, відповідні подання роботодавцям.
5. ОПЛАТА ПРАЦІ
5.1. СТОРОНИ домовилися:
5.1.1. Встановити в галузі мінімальну тарифну ставку робітника першого розряду четвертої сітки у розмірі 110 відсотків до прожиткового мінімуму для працездатної особи в Україні. При цьому мінімальні тарифні ставки для робітників інших розрядів та за іншими сітками встановлюються згідно з додатком N 1 до УГОДИ, із додержанням міжкваліфікаційних (між розрядних) співвідношень".
У колективних договорах ПІДПРИЄМСТВ встановлюються конкретні розміри тарифної ставки робітника першого розряду, в залежності від фінансових можливостей, але не нижче 110 відсотків прожиткового мінімуму для працездатної особи.
5.1.2. Установити мінімальний посадовий оклад техніка без категорії на рівні місячної тарифної ставки робітника третього розряду четвертої сітки.
5.1.3. Установити мінімальні коефіцієнти міжпосадових співвідношень місячних посадових окладів керівників, професіоналів і фахівців підприємств авіаційної промисловості України до посадового окладу техніка згідно з додатком N 2 до УГОДИ.
5.1.4. Установити мінімальні коефіцієнти міжпосадових співвідношень місячних посадових окладів керівників, професіоналів і фахівців науково-дослідних, конструкторських, технологічних, проектних та інших наукових установ і організацій авіаційної промисловості України до посадового окладу техніка згідно з додатком N 3 до УГОДИ.
5.1.5. Установити мінімальні коефіцієнти міжпосадових співвідношень місячних посадових окладів керівників, професіоналів і фахівців льотно-випробувальних, льотно-транспортних та льотно-доводочних підрозділів підприємств авіаційної промисловості України до посадового окладу техніка згідно з додатком N 4 до УГОДИ.
5.1.6. Установити мінімальні коефіцієнти співвідношень місячних посадових окладів працівників загальних (наскрізних) професій до тарифної ставки робітника першого розряду четвертої сітки згідно з додатком N 5 до УГОДИ.
5.1.7. Установити коефіцієнти співвідношень місячних тарифних ставок (окладів) робітників, зайнятих на вантажно-розвантажувальних роботах на підприємствах і в організаціях авіаційної промисловості України, до тарифної ставки робітника першого розряду четвертої сітки згідно з додатком N 6 до УГОДИ.
5.1.8. Відповідно до законодавства ПІДПРИЄМСТВА самостійно розробляють форми й системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат із дотриманням норм і гарантій, передбачених УГОДОЮ, і встановлюють їх у колективних договорах.
Норми колективного договору щодо рівня оплати праці не повинні бути нижчими від раніше прийнятих на ПІДПРИЄМСТВІ.
5.1.9. Забезпечити підвищення середньомісячної заробітної плати в цілому по галузі на 25% у порівнянні з 2010 роком, але не менш ніж на 5% вище за рівень офіційної інфляції.
5.1.10. ПІДПРИЄМСТВА, одночасно з введенням нових тарифних ставок і посадових окладів, здійснюють заходи щодо упорядкування діючих норм і нормативів праці, систем матеріального заохочення тощо та забезпечують у 2011 році долю тарифних ставок (посадових окладів) у середній заробітній платі працівників промислових підприємств на рівні 65 - 70 відсотків. У колективних договорах ПІДПРИЄМСТВ передбачати встановлення частки основної заробітної плати у середній на рівні, не менш ніж досягнутий на 1 січня 2011 року.
5.1.11. Установити розміри доплат і надбавок до тарифних ставок, посадових окладів згідно з додатком N 7 до УГОДИ.
5.1.12. У разі необхідності, за погодженням із профспілковими комітетами УКРПРОФАВІА, застосовувати на ПІДПРИЄМСТВАХ для окремих висококваліфікованих робітників місячні оклади замість тарифних ставок.
5.1.13. При узгодженні із замовником цін на продукцію (роботи, послуги) у розрахунок ціни береться розмір середньої заробітної плати, досягнутий на ПІДПРИЄМСТВІ (але не нижче рівня середньої заробітної плати по галузі), з урахуванням наступної інфляції.
5.1.14. Час простою не з вини працівника, а також неробочий час у зв'язку із введенням на ПІДПРИЄМСТВІ скорочених режимів робочого часу оплачувати з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки (окладу) установленого працівникові розряду (окладу), але не нижче рівня мінімальної заробітної плати, встановленого законом.
5.1.15. Працівникам, попередженим про наступне звільнення відповідно до п. 1 ст. 40 КЗпП України, при перегляді на ПІДПРИЄМСТВІ форм, систем, розмірів оплати праці підвищувати тарифні ставки (посадові оклади) у порядку, встановленому на ПІДПРИЄМСТВІ.
5.1.16. Формування, розподіл і використання фондів матеріального заохочення, соціально-культурних заходів і житлового будівництва, а також визначення розмірів премій, інших видів заохочення та винагород, матеріальної допомоги тощо на ПІДПРИЄМСТВАХ роботодавцям здійснювати спільно із профспілковими комітетами УКРПРОФАВІА.
5.1.17. При укладенні колективних договорів ПІДПРИЄМСТВА визначають механізм формування фонду оплати праці, виходячи з тарифних умов (діючих ставок, розцінок, окладів), розмірів доплат, надбавок, премій або прирістних нормативів чи планової чисельності персоналу і планової середньої заробітної плати одного працівника та зростання обсягів виробництва, продуктивності праці та зниження витрат на 1 грн. собівартості продукції, відповідно до "Рекомендацій щодо порядку регулювання фондів оплати праці. умов їх зростання та встановлення міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень в оплаті праці" (додаток N 9 до УГОДИ).
При цьому ПІДПРИЄМСТВА забезпечують темпи зростання середньої заробітної плати працівників відповідно до темпів зростання продуктивності праці.
5.1.18. Зміни форм, систем оплати праці, преміювання, встановлення систем надбавок та доплат працівникам, а також зниження їхніх розмірів на ПІДПРИЄМСТВАХ проводити за погодженням із профспілковими комітетами УКРПРОФАВІА.
5.1.19. Забезпечувати на ПІДПРИЄМСТВАХ гласність внутрішніх положень про оплату праці, у тому числі про преміювання, доплати, заохочувальні виплати тощо, як обов'язкових додатків до колективних договорів.
5.1.20. Щомісячно контролювати рівень середньої заробітної плати по галузі на її відповідність до міжгалузевих співвідношень з метою прийняття своєчасних заходів у разі погіршення цих співвідношень.
5.1.21. Здійснювати контроль своєчасності виплат заробітної плати на ПІДПРИЄМСТВАХ, аналізувати причини затримки виплат і приймати заходи щодо їхнього усунення.
ПІДПРИЄМСТВА, відповідно до діючої статистичної звітності, щомісячно надають СТОРОНАМ інформацію з цього питання.
5.1.22. У разі виникнення на ПІДПРИЄМСТВІ заборгованості із виплат заробітної плати, СТОРОНИ, відповідно до своїх повноважень, застосовують до керівника такого ПІДПРИЄМСТВА передбачені законодавством заходи впливу, з метою забезпечення ліквідації заборгованості протягом одного місяця з моменту її виникнення.
5.1.23. Оплату праці за роботу в надурочний час здійснювати згідно з законодавством.
Працюючим надурочно більше двох годин надавати, при можливості, безоплатне харчування.
5.2. ПРЕДСТАВНИКИ ВЛАСНИКА. в межах своєї компетенції, доручають керівникам ПІДПРИЄМСТВ (роботодавцям):
5.2.1. Забезпечити, через колективні договори ПІДПРИЄМСТВ, захист купівельної спроможності заробітної плати працівників шляхом:
а) індексації нарахованої заробітної плати, згідно із законодавством;
б) компенсації втрат, пов'язаних з порушенням термінів виплати заробітної плати, згідно із законодавством;
в) періодичного, у зв'язку з інфляцією, підвищення тарифних ставок (посадових окладів), інших виплат.
5.2.2. Здійснювати своєчасно, в терміни, встановлені колективними договорами, виплату поточної заробітної плати працівникам ПІДПРИЄМСТВ.
5.2.3. У разі затримки виплати заробітної плати надавати профспілковим комітетам УКРПРОФАВІА, за їх запитами, оперативну інформацію про наявність коштів на рахунках ПІДПРИЄМСТВ, а працівникам, яким затримана виплата - витяги із розрахункової відомості (особового рахунка) по заробітній платі з даними про дату утворення і розміри заборгованості та розміри нарахованої компенсації за затримку виплати заробітної плати.
5.2.4. Виплачувати, на умовах колективних договорів ПІДПРИЄМСТВ, винагороду за вислугу років, згідно з "Типовим положенням про умови виплати винагороди (відсоткової надбавки) за вислугу років працівникам підприємств і організацій авіаційної промисловості України" (додаток N 10 до УГОДИ).
5.2.5. Не надавати у період до повного погашення заборгованості із заробітної плати працівникам ПІДПРИЄМСТВ позик без погодження із профспілковими комітетами УКРПРОФАВІА.
5.2.6. У разі простою не з вини працівника переводити його, за згодою, на іншу роботу, при цьому оплату праці здійснювати за виконану роботу, але не нижче встановленого посадового окладу (тарифу).
5.2.7. Передбачати в фінансових планах ПІДПРИЄМСТВ надання, на умовах колективних договорів, працівникам ПІДПРИЄМСТВ одноразових виплат, пов'язаних із їхньою трудовою діяльністю:
- матеріальної допомоги на оздоровлення, при наданні щорічної відпустки;
- матеріальної допомоги при звільненні у зв'язку із виходом на пенсію;
- винагороди до ювілейних дат та інших;
- безповоротної фінансової допомоги та субсидій на вирішення невідкладних соціально-побутових проблем з віднесенням цих виплат на валові витрати ПІДПРИЄМСТВ.
5.2.8. Збільшувати, на умовах колективних договорів ПІДПРИЄМСТВ, фонди оплати праці та, відповідно, розміри середньої заробітної плати за рахунок:
- коштів, вивільнених в результаті зменшення податкового навантаження на ПІДПРИЄМСТВА;
- коштів, вивільнених за рахунок передачі об'єктів власної соціальної сфери іншим власникам.
5.2.9. Забезпечити, протягом року, збільшення частки працівників, які отримують заробітну плату вищу за розмір двох прожиткових мінімумів.
5.2.10. Забезпечити рівень середньомісячної заробітної плати на ПІДПРИЄМСТВАХ не нижче рівня середньомісячної заробітної плати у промисловості відповідного регіону.
5.2.11. Забезпечувати на ПІДПРИЄМСТВАХ збільшення, понад досягнутого рівня, долі заробітної плати в собівартості продукції.
При цьому рекомендувати керівникам ПІДПРИЄМСТВ дотримуватись таких рівнів:
- на промислових підприємствах - не менш ніж 25%;
- у науково-дослідних, конструкторських, технологічних, проектних та інших наукових підприємствах, установах і організаціях - не менш ніж 30%.
Передбачити у колективних договорах здійснення заходів, спрямованих на збільшення витрат з оплати праці в операційних витратах з реалізованої продукції, робіт і послуг.
5.2.12. Рекомендувати у колективних договорах, у розділі "Оплата праці", надання одноразових заохочувальних виплат працівникам ПІДПРИЄМСТВ (керівникам, професіоналам, фахівцям, робітникам) за вагомий особистий внесок у досягнення ПІДПРИЄМСТВАМИ високих результатів (призових місць) у щоквартальному та за рік Рейтингу соціально-економічної діяльності, відповідно до затвердженого СТОРОНАМИ Положення (додаток N 11 до УГОДИ).
5.3. УКРПРОФАВІА зобов'язується:
5.3.1. Здійснювати контроль за дотриманням на ПІДПРИЄМСТВАХ нормативно-правових актів із питань оплати праці і відповідних положень УГОДИ, взаємодіяти з цих питань з органами Державного департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю.
5.3.2. Аналізувати рівні середньої заробітної плати по категоріях працівників на ПІДПРИЄМСТВАХ та готувати, при необхідності, пропозиції роботодавцям щодо регулювання співвідношень цих рівнів.
5.3.3. Аналізувати рівень середньої заробітної плати у галузі і на окремих ПІДПРИЄМСТВАХ, готувати обґрунтовані пропозиції з удосконалення оплати праці.
5.3.4. Захищати й відстоювати інтереси працівників галузі з питань оплати праці на всіх рівнях управління.
5.3.5. Ініціювати перед ПРЕДСТАВНИКАМИ ВЛАСНИКА питання про притягнення до відповідальності керівників ПІДПРИЄМСТВ, де не погашена заборгованість із виплат заробітної плати та інших видів виплат.
5.3.6. Оприлюднювати в газеті "Авіабудівник України" інформацію щодо вжиття заходів впливу до керівників ПІДПРИЄМСТВ, де є наявні борги із заробітної плати, або не забезпечуються гарантії в оплаті праці, а також про кількість проведених спільно з Держнаглядпраці перевірок дотримання законодавства з оплати праці на ПІДПРИЄМСТВАХ та про їх результати.
5.3.7. Надавати консультації та правову допомогу працівникам - членам УКРПРОФАВІА у захисті їх прав з питань оплати праці, представляти їх інтереси у комісіях з трудових спорів та судах.
Постійно проводити аналіз і оцінку стану реалізації законодавства з питань оплати праці, вносити пропозиції щодо його удосконалення та, при необхідності, подавати інформацію СТОРОНАМ Угоди для вжиття відповідних заходів.
6. НОРМУВАННЯ ПРАЦІ
6.1. МІНПРОМПОЛІТИКИ зобов'язується:
6.1.1. Здійснювати розробки з проблем організації та нормування праці у діючих галузевих науково-дослідних установах і інформувати про це УКРПРОФАВІА, на основі узгоджених СТОРОНАМИ форм та періодичності їхнього надання.
6.2. СТОРОНИ домовилися:
6.2.1. Запроваджувати знижені норми виробітку:
а) для інвалідів, вагітних жінок - на 20 відсотків;
б) для молодих робітників, прийнятих на роботу після закінчення загальноосвітньої школи, ПТУ, курсів, звільнення зі строкової військової служби, а також тих, хто пройшов навчання безпосередньо на виробництві - за перші 3 місяці - на 40 відсотків, наступні 3 місяці - на 20 відсотків.
6.2.2. Не допускати впровадження, перегляду та змін норм праці без реалізації відповідних заходів і погодження з профспілковими комітетами УКРПРОФАВІА.
6.2.3. Рекомендувати роботодавцям визначати у колективних договорах конкретні зобов'язання щодо поліпшення стану нормування праці працівників.
6.3. УКРПРОФАВІА зобов'язується:
6.3.1. Сприяти впровадженню на ПІДПРИЄМСТВАХ прогресивних норм праці відповідно до досягнутого рівня техніки, технології, організації виробництва й праці.
7. РЕЖИМ ПРАЦІ ТА ВІДПОЧИНКУ
7.1. СТОРОНИ, в межах своєї компетенції, доручають керівникам ПІДПРИЄМСТВ:
7.1.1. Забезпечувати додержання встановленої законодавством тривалості робочого часу.
7.1.2. Установлювати тривалість денної роботи (зміни) згідно із Правилами внутрішнього трудового розпорядку й графіками змінності, затвердженими роботодавцем за погодженням з профспілковим комітетом УКРПРОФАВІА, з урахуванням специфіки виробництва.
Установлювати тривалість робочої зміни понад 8 годин (крім працівників, зайнятих на роботах із шкідливими та важкими умовами праці) лише в порядку, визначеному Правилами трудового розпорядку та колективним договором.
Визначати під час укладання колективного договору перелік робіт, на яких за умовами виробництва працівник не має права відлучатися з робочого місця та використовувати час обідньої перерви на свій розсуд.
7.1.3. Забезпечувати надання щорічної оплачуваної основної відпустки тривалістю не менше 24 календарних днів.
Щорічні відпустки працівникам за професіями, не властивими основній діяльності галузі, надаються згідно з відповідними законодавчими та нормативними актами України.
Додаткові оплачувані відпустки надавати:
а) працівникам, зайнятим на роботах із шкідливими і важкими умовами праці - відповідно до "Списку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість працівників на роботах у яких дає право на щорічну додаткову відпустку" (додаток N 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 17.11.97 р. N 1290) ;
б) працівникам, зайнятим на роботах з особливим характером праці - відповідно до "Списку виробництв, робіт, професій і посад працівників, робота яких пов'язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров'я, що дає право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці" (додаток N 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 17.11.97 р. N 1290) ;
в) за ненормований робочий день, відповідно до Списків посад, робіт та професій, визначених колективним договором, згідно з "Орієнтовним переліком професій і посад працівників підприємств та організацій авіаційної промисловості України з ненормованим робочим днем" (додаток N 8 до УГОДИ).
Конкретну тривалість додаткових відпусток встановлювати у колективних (чи трудових) договорах ПІДПРИЄМСТВ залежно від результатів атестації робочих місць за умовами праці (п. 7.1.3 "а" УГОДИ) та часу зайнятості працівника у цих умовах.
Додаткові відпустки, пов'язані з навчанням, та творчі відпустки надавати відповідно до законодавчих та нормативних актів України.
Вищезазначені щорічні додаткові відпустки надаються понад щорічну основну відпустку за однією підставою, обраною працівником.
7.1.4. Скорочену тривалість робочого тижня встановлювати колективним договором, залежно від результатів атестації робочих місць за умовами праці, працівникам, зайнятим на роботах із шкідливими умовами праці, відповідно до Переліку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 р. N 163.
7.1.5. Чергування працівників у вихідні та святкові дні прирівнювати до роботи у вихідні та святкові дні, погоджувати їх з профспілковими комітетами УКРПРОФАВІА та компенсувати згідно із законодавством.
7.1.6. Змінювати режим робочого часу на ПІДПРИЄМСТВАХ тільки у встановленому законодавством порядку, з обов'язковим попереднім погодженням із профспілковими комітетами УКРПРОФАВІА.
7.1.7. Спільно з профспілковими комітетами УКРПРОФАВІА сприяти створенню на ПІДПРИЄМСТВАХ, із кількістю працюючих 15 осіб і більше, комісії по трудових спорах та сприяти підвищенню ефективності розгляду ними індивідуальних трудових спорів.
7.1.8. Сприяти (організаційно та фінансово) участі голів профкомів, профспілкового активу в заходах Міжнародної федерації металістів (МФМ) та Міжнародної євроазіатської федерації металістів (МЄФМ) з метою пропаганди досягнень авіаційної промисловості України.
7.2. СТОРОНИ вважають доцільним, за рахунок чистого прибутку ПІДПРИЄМСТВ:
7.2.1. Зберігати умови й тривалість надання працівникам відпусток, що були раніше встановлені, якщо вони більше, ніж передбачені законодавством.
7.2.2. Надавати додаткові оплачувані відпустки тривалістю до 3-х днів у випадках:
а) народження дітей (батькові);
б) проводів на військову службу (дітей);
в) шлюбу працівника або його дітей;
г) смерті одного із подружжя або близьких родичів (батьків, сестер, братів, дітей.
7.2.3. Надавати оплачуваний вільний день працівникам ПІДПРИЄМСТВ у дні їх ювілейних дат із дня народження.
7.3. Не допускається примушення працівників:
- до переходу на роботу з неповним робочим часом;
- до надання відпустки без збереження заробітної плати;
- до подання заяви про звільнення, у зв'язку із скороченням чисельності (штату), до закінчення строку попередження.
7.4. СТОРОНИ здійснюють заходи щодо організації святкування галузевого свята - Дня Авіації.
7.5. СТОРОНИ здійснюють заходи щодо розвитку Державного музею авіації, в тому числі за рахунок поповнення експозицій та фондів музею (стенди, плакати, розробки ПІДПРИЄМСТВ з авіаційної тематики).
8. ОХОРОНА ПРАЦІ
8.1. МІНПРОМПОЛІТИКИ зобов'язується:
8.1.1. Здійснювати свої повноваження в галузі охорони праці відповідно до Закону України "Про охорону праці".
Здійснювати моніторинг науково-дослідних робіт з охорони праці та включення їх до пріоритетних заходів "Галузевої програми поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища".
8.1.2. Протягом дії УГОДИ розглядати, за участю представників УКРПРОФАВІА, стан умов, безпеки праці, виробничого травматизму та професійної захворюваності на ПІДПРИЄМСТВАХ та приймати відповідні рішення. Матеріали засідань надавати Центральному Комітету УКРПРОФАВІА.
8.1.3. Здійснювати облік і аналіз причин нещасних випадків на виробництві, професійних захворювань, розробляти заходи для їхнього упередження та забезпечувати контроль за їх виконанням.
За результатами аналізу виробничого травматизму, а також за поданням УКРПРОФАВІА заслуховувати на колегії МІНПРОМПОЛІТИКИ керівників ПІДПРИЄМСТВ, на яких трапилися смертельні, групові нещасні випадки або не виконуються заходи колективних договорів щодо поліпшення умов і безпеки праці.
8.1.4. Надавати УКРПРОФАВІА документи, інформацію й роз'яснення, а також наявну обліково-звітну документацію з виробничого травматизму, професійних захворювань.
8.1.5. Вносити, у разі необхідності, до державних органів пропозиції щодо змін і доповнень до нормативно-правових актів з питань охорони праці, а також здійснювати розробку і перегляд галузевих актів з цих питань за участю УКРПРОФАВІА та з урахуванням пропозицій провідних ПІДПРИЄМСТВ.
8.1.6. Сприяти забезпеченню ПІДПРИЄМСТВ та УКРПРОФАВІА переліком та комплектами нормативно-правових актів з охорони праці.
8.1.7. Організовувати навчання та перевірку знань з охорони праці керівників ПІДПРИЄМСТВ, їх заступників та працівників, виконання службових обов'язків яких пов'язане з організацією безпечного ведення робіт, за обов'язковою участю представників УКРПРОФАВІА.
8.1.8. Спільно із УКРПРОФАВІА, вносити пропозиції, за поданням ПІДПРИЄМСТВ, до Мінпраці України з питань пільгового пенсійного забезпечення працівників галузі, надання додаткових відпусток і скорочення робочого часу, залежно від характеру виробництва.
8.1.9. Забезпечити виконання робіт, спрямованих на поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища згідно з "Галузевою Програмою поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища на підприємствах Мінпромполітики України" розробленої відповідно до "Загальнодержавної програми поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища на 2006-2011 роки". Розробку програм на подальші періоди проводити за участю УКРПРОФАВІА.
8.1.10. Контролювати, спільно з УКРПРОФАВІА підготовку ПІДПРИЄМСТВ до роботи в осінньо-зимовий період 2011-2012 рр.
8.2. ПРЕДСТАВНИКИ ВЛАСНИКА, в межах своєї компетенції, доручають керівникам ПІДПРИЄМСТВ, за участю профспілкових комітетів УКРПРОФАВІА, забезпечити:
8.2.1. Щомісячний розгляд стану справ з охорони праці, створення здорових та безпечних умов праці, прийняття необхідних заходів щодо профілактики виробничого травматизму та професійної захворюваності й відповідальності низової ланки інженерно-технічних працівників ПІДПРИЄМСТВ за виконання посадових обов'язків з охорони праці.
8.2.2. Обов'язкове фінансування витрат на заходи з охорони праці у розмірі, встановленому колективним договором (але не менше 0,5 відсотка від суми реалізованої продукції), з віднесенням їх на валові витрати, відповідно до "Переліку заходів та засобів з охорони праці, витрати на здійснення та придбання яких включаються до валових витрат", затвердженого постановою КМ України від 27.06.2003 р. N 994.
Передбачати в колективних договорах збільшення витрат на охорону праці на одного працюючого, залежно від економічного стану ПІДПРИЄМСТВ.
8.2.3. Проведення, згідно з постановою КМ України від 01.08.92 року N 442, атестації робочих місць за умовами праці працівників, зайнятих у шкідливих і важких умовах праці, для встановлення їхніх прав на пільгове пенсійне забезпечення та інші пільги і компенсації, а також розроблення заходів щодо поліпшення умов праці та оздоровлення працівників.
Забезпечення, при цьому, атестації нових робочих місць за умовами праці одразу ж після їх створення.
Ознайомлення працівників з результатами атестації робочих місць і наявністю шкідливих та небезпечних виробничих факторів.
8.2.4. Організацію на ПІДПРИЄМСТВАХ експертизи технічного стану верстатного парку, машин, механізмів, будівель і споруд щодо їхнього подальшого безпечного використання та поступового оновлення і заміни.
Провести обстеження будівель, споруд, які не експлуатуються та перебувають у небезпечному для життя людей технічному стані, скласти їх перелік, розробити та виконати плани заходів щодо подальшої безпечної їх експлуатації, або вжити заходів щодо їх демонтажу.
Інформувати СТОРОНИ про аварійний стан будівель, споруд та інженерних мереж із метою контролю за виводом таких об'єктів з експлуатації або проведенням профілактичних робіт.
8.2.5. Впровадження безпечних технологій, нової техніки з метою створення здорових і безпечних умов праці, розробку а впровадження заходів щодо механізації та автоматизації робіт із шкідливими і важкими, особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці та робіт з підвищенною небезпекою, вивільнення жінок із цих робіт з обов'язковим їх працевлаштуванням.