• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Документ спільної робочої групи. Реалізація Європейської політики сусідства у 2010 році. Звіт про хід реалізації проекту в Україні

Європейське співтовариство | Звіт, Міжнародний документ від 25.05.2011
Реквізити
  • Видавник: Європейське співтовариство
  • Тип: Звіт, Міжнародний документ
  • Дата: 25.05.2011
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Європейське співтовариство
  • Тип: Звіт, Міжнародний документ
  • Дата: 25.05.2011
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
Документ спільної робочої групи
Реалізація Європейської політики сусідства у 2010 році
Звіт про хід реалізації проекту в Україні
на додаток до
Спільного повідомлення Комісії Європейському
Парламенту, Раді Європи, Комітету з економічних
та соціальних питань та Комітету регіонів
Новий відгук на Сусідство, що змінюється
COM(2011)303
(Європейська Комісія
Високий Представник Європейського Союзу
з міжнародних відносин та політики безпеки)
Брюссель, XXX
SEC(2011)646
1. ЗАГАЛЬНА ОЦІНКА
Договірні відносини між Україною та ЄС були вперше встановлені у 1994 році шляхом укладення Угоди про Партнерство і Співробітництво (УПС), яка набула чинності у 1998 році. На основі цієї Угоди у лютому 2005 року було прийнято план дій "Україна - ЄС", хід реалізації котрого відслідковувався та складалися відповідні звіти до листопада 2009 року, коли його було замінено на Порядок денний асоціації ЄС - Україна. Порядок денний асоціації базується на значному прогресі, що його було досягнуто у процесі обговорення Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС (УА). Обидві сторони вважають, що ця Угода демонструє найбільш сучасний та амбіційний підхід до бачення асоціації в рамках програми Східного партнерства, включно з Угодою про глибоку та всебічну зону вільної торгівлі (ГВЗВТ) та комплексною програмою наближення до ЄС (acquis).
Протягом 2010 року проводилися інтенсивні та різнобічні зустрічі, найбільш офіційно на рівні саміту "Україна - ЄС", Ради Співробітництва, а також в рамках діяльності Комітету з питань співробітництва і семи підкомітетів. На додаток до цього, на рівні Спільного Комітету вищих посадових осіб розглядався хід виконання Порядку денного асоціації ЄС - Україна. В більш широкому плані, в багатосторонній роботі Східного партнерства брали активну участь українські посадовці та представники громадянського суспільства, які робили свій внесок в робочий процес. На двосторонній основі, в рамках Комплексної програми Східного партнерства з інституційного розвитку, Україна та ЄС також обговорювали питання розбудови інституційних можливостей.
В цьому документі звітується про загальний прогрес, досягнутий в процесі реалізації Порядку денного асоціації ЄС - Україна за проміжок часу з 1 січня до 31 грудня 2010 року, а якщо вважалося доцільним, то розглядається і діяльність, що проводилася поза межами цього періоду. Слід зауважити, що на додаток до Порядку денного асоціації представники ЄС надали Україні матрицю пріоритетних заходів з метою забезпечення подальшої орієнтації зусиль України щодо реформування. Відповідно, в рамках діалогу з Україною, що проводився на вищому рівні, ЄС зосереджував увагу на низці ключових "пріоритетів з реформування", таких як інклюзивна конституційна реформа, реформа виборчої та судової систем та реформа енергетичного сектору.
В звіті всебічно аналізуються позитивні зрушення, досягнуті під час підготовки до набуття чинності Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС, оскільки Порядок денний асоціації має на меті прокласти шлях до цього. Цей документ не є загальним оглядом політичної та економічної ситуації в Україні. Крім того, інформацію про події, що відбуваються в секторах в рамках регіональних та багатосторонніх процесів, можна знайти у галузевому звіті.
У 2010 році Україна зробила правильні кроки у напрямку встановлення структури майбутніх реформ, особливо через повернення до Угоди про кредит "стенд-бай" з Міжнародним Валютним Фондом, шляхом ухвалення Комплексної програми економічного розвитку (під наглядом Комітету з економічних реформ, що був заснований відповідно до Указу Президента України від 17 березня 2010 року), та досягнення значної фінансової консолідації, з потенціалом для більших досягнень за умови успішної реалізації податкової та пенсійної реформ. Наявність більш стабільної політичної ситуації передбачає, що при правильній мотивації та за бажанням уряд матиме змогу провести низку ключових реформ, що сприятимуть просуванню країни ближче до європейських стандартів та цінностей, про що йдеться в Угоді про Асоціацію.
До особливих досягнень, що мали місце у 2010 році, слід віднести ухвалення Закону "Про державні закупівлі", котрий має зіграти важливу роль у приборканні корупції та покращенні конкуренції, а також прийняття Закону "Про реформування газового сектору", який проклав шлях до вступу України в Енергетичну Спільноту у лютому 2011 року, таким чином забезпечуючи значний потенціал для модернізації та реструктуризації власної енергетичної галузі та інфраструктури з можливістю одержання дуже високих економічних вигод.
Усі ці реформи просуваються у вірному напрямку і підтримуються шляхом надання технічного сприяння з боку ЄС. Їхній успіх базується на прийнятті імплементуючих постанов та на заходах, які слід ретельно відстежувати задля забезпечення консолідованого характеру таких досягнень. Наприклад, що стосується державних закупівель, то усі імплементуючі постанови та доповнення потребують поваги міжнародних норм задля уникнення краху значної частини допомоги ЄС, спрямованої шляхом бюджетної підтримки.
Економічні реформи розповсюджувалися не на усі сфери: умови ведення бізнесу та інвестиційний клімат потерпають від негативного впливу низки перешкод та негативних факторів, таких як корупція, непрозорі податки (особливо Податок на додану вартість) і митні процедури, а також від відсутності незалежної судової системи та правового середовища, що заслуговує на довіру.
У політичній сфері було менше позитивних зрушень. В Україні мала місце зневага до фундаментальних свобод, зокрема, до свободи засобів масової інформації, свободи зібрань та демократичних стандартів. Щодо демократії, після, в цілому, доброго проведення президентських виборів на початку року, вибори до місцевих органів влади, що проводилися у жовтні, зазнали жорсткої критики з боку міжнародних та національних спостерігачів, зокрема через неякісну правову структуру та слабке адміністрування виборчої процедури. Прийняття виборчого кодексу, що відповідає європейським стандартам та підтримується основними політичними силами є дуже важливим для забезпечення демократичності майбутніх виборів в Україні. Це питання стоїть на першій позиції порядку денного ЄС в Україні.
План дій щодо Лібералізації візового режиму був анонсований на Саміті ЄС - Україна в жовтні 2010 р. Цим планом надається поштовх цілому ряду правових та інших заходів, реалізація яких вже почалася, які контролюються за показниками, що піддаються оцінці.
Комплексна реформа судової системи та подолання корупції залишаються ключовими завданнями. Для недопущення застосування кримінального законодавства у політичних цілях має бути забезпечено дотримання принципів верховенства права під час розслідування кримінальних справ та судового переслідування, включаючи принцип справедливого, неупередженого та незалежного судового процесу. Необхідно забезпечити прозорість та всеосяжність процесу проведення Конституційної реформи. Стосовно Угоди про Асоціацію ЄС - Україна, у 2010 році було досягнуто значного успіху в переговорах щодо Політичного діалогу та реформ. Політичних асоціацій та Співробітництва і конвергенції у сферах зовнішньої політики та політики безпеки. Успіху також досягнуто в розробці Інституційних положень. Загальних та Кінцевих положень, а також в економічних питаннях та питаннях міжвідомчого співробітництва, які були тимчасово закриті. Таким чином, розділ Правосуддя, Свобода та Безпека є близьким до остаточного ухвалення. Переговори щодо частини Угоди, яка стосується ГВЗВТ, тривають і обидві сторони підтвердили свої наміри завершити їх у 2011 році.
2. ПОЛІТИЧНИЙ ДІАЛОГ І РЕФОРМИ
Протягом року ЄС і Україна підтримували постійний політичний діалог, особливо під час саміту ЄС - Україна та на засіданнях Ради співробітництва. Крім того, відбувались зустрічі політичного рівня між представниками уряду України та Комітету з питань політики і безпеки ЄС, Робочої групи Ради з питань східної Європи та центральної Азії, а також між міністрами закордонних справ і політичними керівниками. Представники Парламентського комітету з питань співробітництва між Україною та ЄС проводили зустрічі як у Києві так і в Брюсселі. Остання зустріч включала відвідання м. Одеси.
Демократія і верховенство права
Впродовж звітного періоду не спостерігався рух уперед стосовно просування інклюзивної конституційної реформи. Національна конституційна рада, що була заснована у 2007 році для розробки проекту нової Конституції, була розформована у квітні 2010 р. У вересні 2010 року, відповідно до звернення 252 членів Парламенту від правлячої коаліції, Конституційна рада ухвалила рішення, що зміни до Конституції від грудня 2004 р. були внесені з порушенням відповідних конституційних норм. На цій правовій основі була повернута Конституція 1996 року. Згодом Парламент прийняв новий Закон про Кабінет Міністрів України, а також зміни до Регламенту Верховної Ради і 32 інших законів, що були спрямовані на приведення правової основи у відповідність до положень Конституції 1996 р. Експерти вважають, що низка таких змін надала більш широких повноважень Президентові та послабила парламентський контроль за виконавчою владою.
У грудні 2010 року Венеціанська Комісія дійшла висновків, що Конституція 1996 року не забезпечує достатнього контролю та балансу влади та підштовхує українську владу до початку всеохоплюючого процесу конституційної реформи на основі встановлених процедур та з залученням усіх відповідних сторін.
У листопаді 2010 року, Президент створив Комісію зі зміцнення демократії та принципів верховенства права, завданням якої було "поєднання зусиль державних органів влади, політичних партій, громадських та інших організації громадянського суспільства з метою зміцнення демократії та принципів верховенства права". Її основним завданням був розгляд конституційних змін та доповнень (зокрема тих, що необхідні для подальшого реформування судової системи та Прокуратури), рекомендацій Венеціанської Комісії та виконання Україною її зобов'язань перед Радою Європи (РЄ). Невдовзі після закінчення звітного періоду, Президент створив спеціальну робочу групу для підготовки концепції майбутньої Конституційної Асамблеї, яка розроблятиме проекти змін та доповнень до Конституції.
Як вже зазначалося у звіті за попередній рік, загальна процедура проведення президентських виборів на початку 2010 року отримала позитивну оцінку Міжнародної Місії Спостереження за виборами. Водночас, практика зміни виборчого законодавства у середині виборчого процесу зазнала критики. Вибори до місцевих органів влади були перенесені з весни на жовтень 2010 року. У липні 2010 року Верховна Рада ухвалила новий варіант Закону "Про місцеві вибори", який широко критикувався національними та міжнародними експертами з виборчих процедур. У серпні, на надзвичайному пленарному засіданні. Верховна Рада ухвалила додаткові доповнення до цього Закону. Ці доповнення охоплювали низку питань, але не торкалися декількох важливих аспектів. Найбільш незалежні національні та міжнародні спостерігачі піддали критиці процедуру проведення місцевих виборів, як таку, що робить крок назад у порівнянні з виборами 2005 року. Міжнародна Місія Спостерігачів Конгресу місцевих та регіональних органів Ради Європи підкреслила декілька слабких місць та, зокрема, зауважила, що вибори до місцевих органів влади "не відповідали нормам які (ми) хотіли би бачити" оскільки Україна "вже продемонструвала, що вона може діяти краще".
У листопаді 2010 року Президент створив робочу групу для вдосконалення виборчого законодавства з метою його приведення у відповідність до міжнародних демократичних норм та прискорення процесу його кодифікації. Починаючи з 2002 року, Організація з Безпеки та Співробітництва в Європі - Відділ Демократичних Організацій та Прав Людини (ОБСЄ/ВДОПЛ) порекомендувала прийняти єдиний виборчий кодекс. Зі свого боку ЄС профінансувала розробку проекту виборчого кодексу (на основі знань та досвіду ОБСЄ/ВДОПЛ), який було зареєстровано у Парламенті та який одержав позитивну оцінку від Венеціанської Комісії. Незважаючи на це, робоча група не використала цей проект виборчого кодексу у якості вихідного документу для підготовки проекту майбутнього законодавства. Робоча група не включила до свого складу (у якості повноправних членів) ні незалежних експертів, а ні представників громадських організацій, а також вона не залучила достатньої кількості представників опозиції. Після закінчення звітного періоду ЄС одержала запевнення стосовно розширення представництва робочої групи і це питання буде ретельно відстежуватися впродовж 2011 року.
Відновлення Конституції 1996 року призвело до невизначеності щодо дати парламентських виборів. Після закінчення звітного періоду, у лютому 2011, Верховна Рада ухвалила низку конституційних змін та доповнень, запропонованих правлячою коаліцією, якими строк повноважень Верховної ради та місцевих рад був подовжений з чотирьох до п'яти років. Проект змін також передбачає проведення наступних парламентських виборів у жовтні 2012 року, а наступних президентських виборів у березні 2015 р. Деякі положення діючого законодавства про політичні партії і надалі суперечать іншим законодавчим нормам, як і положенням Європейської Конвенції з Прав Людини та європейським нормам, що стосуються політичних партій. Проблемою, що має бути вирішена, залишається залежність політичних партій від приватних джерел фінансування.
Нова Адміністрація Президента в стислий термін розробила пакет законів із судової реформи, які були ухвалені у липні 2010 року, без очікування висновків Венеціанської Комісії. У жовтні Венеціанська Комісія підготувала висновки щодо закону про Судову систему та статус суддів. У висновках визнавався факт досягнення деяких успіхів з певних питань, але ряд аспектів зазнав сильної критики, зокрема, йшлося про ризик того, що виконавчі органи влади матимуть більший контроль над судовою системою. Закон послаблює повноваження Верховного Суду та одночасно наділяє Вищу Раду Юстиції більшою владою щодо призначення та звільнення суддів. Такі недоліки потребують негайного усунення. Цей процес розпочався у грудні, коли голова Внутрішньої Служби Безпеки України був позбавлений членства у Вищій Раді Юстиції:
цією дією вдалося уникнути можливого гострого конфлікту інтересів та ризику для незалежності судової системи. У звіті немає чого сказати про позитивні зрушення стосовно ухвалення проекту Кримінально-процесуального кодексу або законів, що стосуються реформування Прокуратури, які пройшли у першому читанні у 2009 році. Так само, немає позитивних досягнень і в реформуванні адвокатури та в створенні професійної Асоціації адвокатів. Наприкінці року було ініційовано ряд кримінальних розслідувань проти колишніх урядовців, включаючи колишнього Прем'єр-міністра. Ці дії викликали критику щодо можливого використання кримінальної судової системи в політичних цілях.
Що стосується боротьби з корупцією, позитивних зрушень у цьому питанні у 2010 році не спостерігалося. Нажаль у грудні Парламент скасував дію пакету антикорупційних законів та інших актів, ухвалених у 2009 р. але не реалізованих. Того самого дня Парламент прийняв у першому читанні проект закону щодо принципів попередження та боротьби з корупцією. Невдовзі по закінченні звітного періоду, була розпущена комісія, відповідальна за боротьбу з корупцією.
Лише обмеженого розвитку вдалося досягти в питаннях підсилення місцевого самоврядування. У вересні 2010 року були ухвалені зміни та доповнення до Закону "Про місто Київ", який відокремлює посаду Мера, що обирається, від посади Голови державної адміністрації міста. Останній призначається безпосередньо Президентом та наділяється основними виконавчими повноваженнями.
Стосовно реформування системи державного управління, триває робота по розробці проекту законодавчої основи щодо державної служби, міністерств та центральних органів виконавчої влади, але без представлення комплексної стратегії реформування цієї галузі. У жовтні 2010 року Президент оголосив про масштабну реструктуризацію центрального виконавчого апарату. У грудні ця заява була підтримана прийняттям рішень щодо радикального скорочення кількості міністерств і виконавчих органів та, відповідно, їхнього персоналу, а також щодо переформатування низки урядових органів у "центральні органи виконавчої влади". Ці реформи надають можливості підвищити ефективність шляхом зменшення рівня бюрократичного контролю в Україні, але при цьому важливо забезпечити їхнє зрівноваження відповідними міжінституційними перевірками та противагами.
Подальшої підтримки потребує діяльність Омбудсмена задля підсилення незалежності та ефективності його організації та підвищення ролі. У серпні 2010 р. була створена посада Омбудсмена з Прав Дітей, який є заступником Омбудсмена з Прав Людини при Верховній Раді.
Права та основні свободи людини
У сфері прав людини, основних свобод та верховенства права спостерігалося погіршення ситуації. ЄС висловлював занепокоєння щодо зниження рівня поваги до основних свобод та демократичних принципів в Україні. Такі тенденції також критикувалися Представником ОБСЄ зі свободи ЗМІ у жовтневій резолюції по Україні, що була видана Парламентською Асамблеєю РЄ та у заяві міжнародних та національних організацій з прав людини. Були зареєстровані випадки утискання та переслідування активістів, що борються за права людини.
По закінченні звітного періоду, у січні 2011 року, Верховна Рада ухвалила Закон "Про доступ до суспільної інформації", що віталося Представником ОБСЄ зі свободи ЗМІ. Інші зобов'язання щодо суспільного мовлення, прозорості власності на ЗМІ та приватизації печатних видань, а також скасування "закону суспільної моралі" залишаються невиконаними.
Що стосується свободи ЗМІ, впродовж звітного періоду зросла кількість випадків насилля над журналістами та їх залякування при цьому не було досягнуто значних успіхів у розслідуванні таких випадків. Як повідомляється, у Києві та в регіонах все частіше проводяться перевірки приміщень ЗМІ. Не було завершене розслідування щодо зникнення у серпні харківського журналіста Василя Клементьєва.
І надалі викликає занепокоєння хід виконання рішень Європейського Суду з Прав Людини. Велика кількість незакінчених процесів проти України відображує наявність структурних проблем всередині судової системи при розгляді справ, що стосуються прав людини.
Громадські організації та опозиційні партії скаржились на обмеження свободи зібрань. Зокрема, опозиційні партії висловлювали незадоволення тім, що правоохоронні органи віддають перевагу прибічникам Партії Регіонів. Люди, що брали участь у мирній демонстрації проти нового Податкового кодексу, переслідувалися за пошкодження бруківки на площі, де вони збиралися. У червні 2010 року Парламент ухвалив в першому читанні проект закону про мирні зібрання, якій зазнав критики з боку деяких громадських організацій за накладення обмежень на свободу зібрань. У жовтні 2010 року Венеціанська Комісія схвалила новий проект, як крок уперед в порівнянні з попереднім, але визначила низку питань, які потребують доопрацювання для приведення у відповідність до європейських та міжнародних норм. Жодних успіхів не було досягнуто у справі ухвалення нового закону про громадські організації, не зважаючи на численні обговорення цього питання. Діючий закон, що набрав чинності у 1992 році, має низку суттєвих недоліків.
Ні про які успіхи не повідомлялося стосовно ухвалення всебічного антидискримінаційного законодавства, що було рекомендоване моніторинговими органами ООН та РЄ.
Що стосується дотримання прав національних меншин, то продовжують надходити окремі повідомлення про прояви антисемітизму, включаючи використання антисемітських висловлювань одним з кандидатів на посаду президента. Інші національні меншини й надалі є об'єктом дискримінації та расистських проявів, у тому числі представники циганської і кримськотатарської общини. Необхідно вживати подальших зусиль задля підвищення обізнаності щодо расової дискримінації та боротьби з нею. У лютому 2010 року міжвідомчою робочою групою, що була створена з метою подолання ксенофобії, міжетнічної та расової нетерпимості був прийнятий План дій на 2010-2012 рр. У листопаді, людьми в масках були атаковані ті, хто переглядав фільм про День пам'яти транссексуальних меншин. Місцеві правоохоронці класифікували цю атаку як "хуліганство", але жертви наполягали на реєстрації таких дій як "злочинів на ґрунті ненависті". Ця подія викликала демарш у країнах ЄС. Жодних кроків не було зроблено з метою розробки сучасної правової основи по забезпеченню прав меншин. Необхідно вживати постійних заходів для забезпечення виконання Рамкової конвенції РЄ про захист національних меншин і Європейської Хартії регіональних мов і мов національних меншин. Міністерство освіти та науки скасувало рішення попереднього уряду щодо проведення випускних екзаменів виключно українською мовою та забезпечило учням можливість складати іспити мовами національних меншин. Невдовзі після закінчення звітного періоду Україна представила проект закону про мови на розгляд Венеціанської Комісії.
Жахливі умови утримання у виправних закладах призводять до випадків тортур та поганого поводження. Також продовжують надходити дані про систематичне порушення прав людини правоохоронними органами. Безкарність таких дій є предметом занепокоєння. Управління моніторингу дотримання прав людини Міністерства внутрішніх справ, обов'язком якого був моніторинг дотримання прав людини у міліції, було розформоване незважаючи на досягнення позитивних результатів у 2009 році. Національний механізм запобігання так і не був створений, незважаючи на те, що крайнім строком, встановленим для України під час ратифікації нею Факультативного протоколу до Конвенції ООН проти тортур, ухваленої у 2006 році, був вересень 2007 р.
Були покращені інституційні можливості реалізації політики рівного ставлення та спостерігався певний прогрес у вирішенні цього питання. При Міністерстві сім'ї, молоді та спорту було створено відділ сім'ї та гендерної політики, а також була створена міжміністерська комісія для розгляду скарг щодо гендерної дискримінації. Впродовж року влада розпочала велику кількість гендерних ініціатив та координаційних заходів серед виконавчих органів з метою реалізації національної гендерної політики. Все ще на високому рівні залишається домашнє насильство.
У березні 2010 року набула чинності Конвенція ООН з прав інвалідів та її Факультативний протокол. Особливо, позитивних зрушень було досягнуто у забезпеченні відповідності національного законодавства вимогам Конвенції та її Факультативного протоколу. Однак, загальний прогрес в організації доступу інвалідам до системи соціального забезпечення в різних регіонах країни залишається нерівним, оскільки це залежить від ефективності рішень та політики на місцевому рівні.
Є певні досягнення у сфері захисту прав дітей. Національне законодавство було приведено у відповідність до Факультативного протоколу ООН щодо торгівлі дітьми, дитячої проституції та порнографії (UN CRC OPSC), відповідно до рекомендацій Комітету ООН з прав дітей від 2007 року. У січні 2010 року Україна ухвалила закон про боротьбу з дитячою порнографією. Зі свого боку, ЄС допомогло організувати проведення серії регіональних семінарів, спрямованих на більш ефективне виконання Гаагської конвенції з громадянських аспектів викрадання дітей на міжнародному рівні.
Досягнуто успіхів у питанні дотримання прав профспілок і основних стандартів праці: у листопаді 2010 року, Уряд, профспілки та роботодавці підписали нову генеральну угоду, що застосовуватиметься впродовж наступних двох років (2011-2012). Ця угода спрямована на підвищення продуктивності праці, створення нових робочих місць та підвищення рівня середньої заробітної плати на 17,8% у 2010 р., на 15% у 2011 р. та на 16% у 2016 р. Уряд зобов'язався створити консультативний комітет з представниками державних, приватних та громадських організацій, що працюватиме з центральними виконавчими органами.
Регіональні та міжнародні питання, співробітництво у сфері зовнішньої політики та безпеки, нерозповсюдження зброї масового знищення та роззброєння, запобігання конфліктам та врегулювання криз
Україна продовжувала активно співпрацювати з ЄС стосовно регіональних і міжнародних питань і приєдналася до 26 з 44 заяв СЗБП, в яких вона була запрошена взяти участь.
Україна розпочала участь у військово-морської операції ЄС "Атланта", спираючись на власний позитивний досвід участі в операціях ЄС на Балканах. У листопаді 2010 року ЄС і Україна досягли угоди щодо фінансування заходів у рамках проекту "Покращення біо-безпеки та біо-захисту на Українській протичумній станції (UAPS) в Сімферополі.
Україна конструктивно співпрацювала з ЄС в усіх питаннях, пов'язаних з урегулюванням Придністровського конфлікту. Країна брала участь у неофіційних засіданнях так званого формату "5 + 2".
Жодних зрушень не відбулося щодо ратифікації або впровадженні Римського статуту Міжнародного кримінального суду. Для ЄС це залишається одним з основних елементів для зовнішньополітичних правоустановчих документів в рамках Угоди про асоціацію, і тому це питання розглядатиметься на переговорах.
Україні та Республіці Молдова не вдалося шляхом переговорів знайти рішення щодо декількох останніх розбіжностей з приводу демаркації північного та південного сегментів їх спільного кордону. Це питання потребує більше зусиль і уваги при проведенні постійного візового діалогу між цими двома країнами та ЄС.
Місія ЄС з надання прикордонної допомоги Республіці Молдова та Україні (EUBAM)
Україна повною мірою продовжує віддану та конструктивну участь в роботі Місії ЄС з надання прикордонної допомоги Республіці Молдова та Україні (EUBAM). За підтримки EUBAM було ще більше посилено професійний потенціал українських митних та прикордонних служб, як і потенціал міжвідомчої співпраці в межах України, а також співробітництва між Республікою Молдова і Україною. Місія ЄС підтримала демаркацію центральної (Придністровської) ділянки молдавсько-українського державного кордону з українського боку.
3. ЕКОНОМІЧНА ТА СОЦІАЛЬНА РЕФОРМА
Макроекономічна система та функціонування ринкової економіки
Україна була в числі країн сусідства ЄС, які найтяжче постраждали від глобальної економічної та фінансової кризи. Проте, в 2010 році економічний стан України поліпшився паралельно з відновленням регіонів і в контексті більш стабільної внутрішньої політичної ситуації після президентських виборів і подальшого формування уряду більшості. Важливими досягненнями 2010 року були поновлення Стабілізаційної Угоди з МВФ та домовленість про проведення програми економічних реформ під керівництвом Комітету з економічних реформ при Президентові України.
Відновлення в Україні відбувалось спочатку за рахунок експорту, але протягом 2010 поширилось на споживчий попит. Також у 2010 році спостерігалось відродження інвестування, правда лише в другій половині року і дещо несміливо з урахуванням сприятливого ефекту бази, який зумовлено її стрімким скороченням в період кризи. Це частково відобразило проблеми в умовах роботи бізнесу, а також наявні труднощі підприємств із доступом до фінансів (позики вітчизняних банків нефінансовим компаніям ледь збільшилися в реальному вираженні в 2010 році).
На зовнішньому фронті, позитивні зміни рахунку поточних операцій, що були наслідком пов'язаного з кризою скорочення імпорту протягом 2009 року, тривали в першій половині 2010 року, допоки не почався рух у зворотному напрямку в міру пожвавлення внутрішнього попиту. Стан поточного рахунку знову повернувся до від'ємного сальдо. Від'ємне сальдо поточного рахунку за цілий рік становить за розрахунками 2,9 млрд.дол. США (2,1% ВВП).
Втім, 2010 рік був успішним у цілому для України з точки зору зовнішньої економічної стабілізації. Країна змогла виявити різні джерела зовнішнього фінансування. Це, зокрема, це включало повернення до ринків капіталу з комбінованими державним Єврооблігаціями обсягом 2,5 млрд.дол. США, випущеними у вересні та грудні 2010 року. Уряд також забезпечив поновлюваний кредит від російських державних банків сумою 2 млрд.дол. США, і, найголовніше, нову Угоду стенд-бай (SBA) з МВФ обсягом 15 млрд. доларів США. Цей процес розпочався в липні 2010 року і триватиме до кінця 2012 року. (Попередню Угода стенд-бай пригальмовано в листопаді 2009 року через невиконання Україною узгоджених параметрів програми). Тим часом, переговори між Україною та ЄС щодо 610 млн. євро позики макрофінансової допомоги були розпочаті, але не завершені в 2010 році.
Поєднання багатосторонніх, двосторонніх і приватних зовнішніх запозичень Уряду, разом з поступовим поверненням зовнішнього кредитування приватних позичальників в Україні, дозволила Національному банку України (НБУ) поповнити свої валютні резерви від низького рівня 24,1 млрд.дол. США (17,6 млрд. євро) у лютому 2010 року до 34,6 млрд.дол. США (26,2 млрд. євро) станом на кінець року.
У рамках внутрішньої економіки, НБУ вдалося відносно добре контролювати інфляцію в 2010 році. Після трьох років зростання споживчих цін, що вимірювалось двозначними цифрами, середньорічний рівень основної інфляції в 2010 році досяг 9,4%. Базова інфляція була дещо нижчою, на рівні 8,6%, що відображає той факт, що частково ціновий тиск обумовлено збільшенням акцизів і регульованих цін, особливо на газ та комунальні послуги теплопостачання. Ці зміни реалізовувались відповідно до програми реформ, погодженої між Україною та МВФ, з тим щоб поступово довести роздрібні ціни на енергоносії до рівнів відшкодування собівартості, тим самим знижуючи потребу в державних трансфертах "Нафтогазу". У своїй податково-бюджетній політиці Україна в широкому розумінні притримується консолідованого курсу, погодженого з МВФ в рамках підписаної у липні 2010 року Угоди стенд-бай. Трохи перевищивши 5% ВВП, дефіцит сектору загального державного управління був навіть нижчим, ніж початковий цільовий показник програми МВФ, хоча цей позитивний розвиток подій було компенсовано більш високим за дозволений дефіцит "Нафтогазу", який мав місце, не зважаючи на підвищення цін на газ, впроваджуване в рамках програми.
У 2010 році Україна прийняла новий Бюджетний кодекс, на підставі якого органи влади розробили бюджет на 2011 рік відповідно до зведених цільових орієнтирів, узгоджених з МВФ. Після цього, в грудні 2010 року МВФ завершив перший перегляд програми за Угодою стенд-бай та надав другий транш своєї запрограмовані фінансової підтримки в розмірі 1,5 млрд.дол. США (або 1,2 млрд. євро).
Зайнятість та соціальна політика
Відновлення економіки позитивно вплинуло на ситуацію із зайнятістю. За офіційними даними ринку праці, рівень безробіття знизився з 9,6% в 2009 році до 8,8% в 2010 році, у той час як кількість робочих місць збільшилась не набагато. Проте, неформальний сектор як, і раніше, становить значну частку зайнятості. Наприкінці 2010 року, 564000 осіб були офіційно зареєстровані як безробітні, з яких 55% були жінки та 42% молоді особи у пошуках роботи. За рахунок бюджету 2010 року вперше надано конкретну підтримку молодим людям, що перебувають у пошуках роботи, та особам, що шукають свою першу роботу. Близько 323000 осіб скористалися цією підтримкою. У вересні 2010 року Кабінет Міністрів затвердив постанову про національну політику в області зайнятості на період 2010-2011 років.
За схемою державного страхування, Державна служба зайнятості України (ДСЗУ) підтримала людей, які втратили роботу, і допомогла тим, хто шукає нову роботу. У 2010 році ДСЗУ відкрила сім центрів професійно-технічної освіти для підготовки та перепідготовки людей відповідно до вимог ринку праці, та існують плани відкрити ще десять центрів. Уряд розробив проект указу "Про правила регулювання угод, укладених суб'єктами господарської діяльності стосовно підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації робітників". Проект закону про національну кваліфікаційну систему, поданий до Парламенту в травні 2010 року, використовує здійснений ДЗСУ аналіз ринку праці як основу щорічного навчального плану, який впроваджуватиметься Міністерством освіти і науки та іншими міністерствами.
Щодо соціального захисту і боротьби з бідністю, Україна підготувала поправки до законів про соціальний захист і реабілітацію інвалідів. Проект поправок сприяв забезпеченню рівних можливостей зайнятості, боротьби з дискримінацією і безперешкодного доступу для інвалідів. Уряд продовжує надавати підтримку особам, які мають важкі умови життя та які стикаються з труднощами конкуренції на ринку праці. Розмір мінімальної заробітної плати повільно піднявся в 2010 році, досягнувши в грудні 922 грн. (або 88 євро) на місяць. Впродовж звітного періоду також збільшився рівень пенсій. Концепція реформування та покращення надання соціальних послуг перебуває в стадії обговорення в Міністерстві праці та соціальної політики.
У червні 2010 року, Комітет з економічних реформ при Президентові України затвердив проект програми реформи соціального захисту. Мета цієї програми - надати бідним людям кращий доступ до системи соціального захисту та забезпечення більш ефективного спрямування соціальної допомоги. Лише 56,8% людей, що живуть за межею абсолютної бідності, наразі отримують соціальну допомогу, і лише 23% соціальних трансфертів доходять до бідних.
Україна прийняла закон про соціальний діалог, який був проголошений Президентом в січні 2011 року. Очікується, що цей закон поліпшить інституціональну структуру та функціонування соціального діалогу.
Жодних зрушень, про які можна було б звітувати, не відбулось у відношенні прийняття довгоочікуваних змін Трудового кодексу. МОП висловив стурбованість стосовно невідповідності деяких положень його основним стандартам, зокрема щодо права на страйк.
У галузі сільського господарства, в червні 2010 року Міністерство аграрної політики видало інструкцію про відомчу програму соціально-економічного розвитку сільських громад.
З метою підвищення конкурентоспроможності сільськогосподарського виробництва, а також схем якості, міністерство створило Групу розвитку оптових ринків сільськогосподарської продукції та організувало Міжнародний форум інвесторів оптових ринків сільськогосподарської продукції за участю експертів і представників держав - членів ЄС. Протягом звітного періоду Україна прийняла Закон "Про оптові ринки сільськогосподарської продукції".
В області діалогу регіональної політики, зміни спочатку в Уряді, а потім в міністерських структурах означали, що не було досягнуто прогресу в реалізації узгодженого плану роботи для впровадження "Меморандум про взаєморозуміння щодо діалогу регіональної політики", підписаному в липні 2009 року, за винятком запуску Територіального огляду ОЕСР. Коли буде завершено роботу щодо структур міністерств, діалог регіональної політики та реалізацію переглянутої програми буде продовжено з 2011 року.
4. ПИТАННЯ, ПОВ'ЯЗАНІ З ТОРГІВЛЕЮ, РИНКОМ ТА РЕФОРМАМИ РЕГУЛЯТИВНОЇ СИСТЕМИ
Протягом звітного періоду, двостороння торгівля між Україною та ЄС відновилась, хоча загальний обсяг торгівлі не досяг рівня 2008 року. Експорт ЄС до України збільшився на 24,5% в порівнянні з 2009 р. а експорту України до ЄС збільшився на 43,4%. Протягом звітного періоду було проведено п'ять раундів переговорів щодо Угоди про глибоку та всебічну зону вільної торгівлі (ГВЗВТ) між ЄС та Україною.
Незначний прогрес спостерігався у впровадженні пов'язаних з митницею пріоритетних аспектів Порядку денного Асоціації. Митні процедури в даний час комп'ютеризовані, але система митного контролю, побудована на основі врахування ризиків, все ще потребує істотної модернізації. Оновлений варіант гармонізованої системи класифікації товарів (HS) був прийнятий в січні 2011 року. Державна митна служба України (ДМСУ) здійснює підготовчі кроки для приєднання до системи спільного транзиту. Ведеться підготовка для забезпечення спеціального митного контролю під час футбольного чемпіонату Євро-2012, і, зокрема, для здійснення заходу з охорони прав інтелектуальної власності. Необхідні подальші кроки для вирішення проблем, пов'язаних з громіздким бюрократичним та обмежувальним митним контролем. Процедури перевірки митної вартості все ще не відповідають правилами Світової організації торгівлі (СОТ), оскільки вартість операцій зазвичай ставиться під сумнів, і довільно використовуються мінімальні ціни. Чесність залишається предметом серйозного занепокоєння.
Щодо вільного пересування товарів і технічних регламентів, у травні 2010 року Уряд прийняв постанову "Про затвердження плану першочергових заходів щодо реформи системи технічного регулювання". У грудні 2010 року Президент підписав закони про обстеження ринку та загальну безпеку продукції. Проект закону про "відповідальність за шкоду, заподіяну недоліками продукту" був поданий до Парламенту. В рамках адміністративної реформи, оголошеної Президентом у грудні, Державний комітет України з питань технічного регулювання та споживчої політики (ДССУ) буде реорганізований у Державну службу з технічного регулювання. Не зрозуміло, чи вирішить реформа давні інституціональні проблеми в українській системі технічного регулювання.
Існує стурбованість з приводу заходів, пов'язаних з експортом зерна. Введення додаткової перевірки якості зерна українською митницею та накладання Урядом України квот на експорт зерна суперечить духу положень про торгівлю в УПС. Це також викликає серйозну занепокоєність щодо сумісності з СОТ.
У галузі створення підприємств і закону про компанії, Парламент прийняв закон про ліцензування. Цей закон роз'яснює, які види економічної діяльності повинні проходити процедури ліцензування. Крім того, Парламент прийняв два закони про процес державної реєстрації - один про реєстрацію юридичних осіб, а інший - пов'язаний з планами щодо електронної системи реєстрації.
Україна продовжує поступово приводити свою систему санітарних і фіто-санітарних (SPS) стандартів у відповідність з системою ЄС, і був досягнутий прогрес на переговорах щодо SPS для ГВЗВТ. У липні 2010 року Україна прийняла правила про періодичність ветеринарно-санітарного контролю на підприємствах із застосуванням більш суворих правил гігієни на основі аналізу системи ризиків і критичних контрольних точок (НАССР). Україна створила робочу групу, яка приступила до роботи з реформування інспекції системи безпеки харчових продуктів на основі стандартів ЄС. Це призвело до подальшої модернізації лабораторій та кваліфікованого персоналу SPS. У 2010 році Продовольчо-ветеринарне бюро (ПВБ) Європейської Комісії виконало чотири інспекційні візити. Дві місії в секторі птахівництва були занепокоєні, відповідно, здоров'ям тварин і продукцією тваринництва. Інші місії зосередились на молочному секторі та на перевірці залишків та забруднюючих речовин у живих тваринах і продуктах тваринного походження, в тому числі перевірці ветеринарних лікарських засобів. У серпні 2010 року, група надзвичайної ветеринарної допомоги ЄС виконувала завдання з метою надання допомоги Україні в розвитку контролю та заходів викорінення африканської чуми у свиней. Додаткову увагу слід звернути на прозорість при внесенні поправок або пропозицій до законодавства. Новий порядок санкціонування імпорту продуктів тваринного походження заслуговує особливої уваги, так само як і проект закону про воду та про сертифікацію м'ясної, молочної та птахівницької продукції.
Переговори про послуги продовжено в контексті загальних переговорів ГВЗВТ.
Що стосується фінансових послуг, Україна видужує від глобальної фінансової кризи, хоча банківський сектор в Україні залишається нестабільним. Реформи фінансового сектору спрямовані на забезпечення адекватного рівня капіталізації та зміцнення незалежності Національного банку України (НБУ). У 2010 році регулюючі органи фінансового сектора розробили декілька концепцій та планів дій для пруденційного нагляду, страхування, впровадження Міжнародних стандартів фінансової звітності (МСФЗ) в небанківських кредитно-фінансових установах, захисту споживачів фінансових послуг та розвитку системи кредитної кооперації. У листопаді 2010 року, проект закону про внесення змін до існуючого Закону "Про ринок фінансових послуг" був поданий до Кабінету Міністрів. Законопроект спрямовано на створення правової основи для єдиної державної фінансової політики щодо фінансових послуг з метою зміцнення координації та підзвітності органів регулювання фінансового сектора та зміцнення їх операційної незалежності.
Страхові ринки залишаються проблематичними в Україні. У рамках реформаторських планів Президента, Україна вирішила розробити в 2011 році новий законопроект про страхування з метою приведення українського законодавства у відповідність до вимог Директиви стосовно неплатоспроможності страхових компаній (Solvency II).
В області бухгалтерського обліку, банківські установи зобов'язані за законом складати звітність згідно з МСФО, але не всі з них виконували це зобов'язання. Обов'язкове використання МСФО усіма банківськими установами в 2011 році є однією з умов Угоди стенд-бай з МВФ. Законодавча та не пов'язана з законодавством підготовча робота йде повним ходом, щоб поширити складання звітності за МСФО на небанківські фінансові установи.
Відсутній прогрес у сфері аудиту та бухгалтерського обліку.
Україна і МВФ здійснили оцінку нормативних обмежень вільного руху капіталу. У жовтні 2010 року НБУ поновив вже існуючі вимоги щодо створення в ньому банками резервів строком на шість місяців у обсязі 20% наданих кредитів у іноземній валюті або депозитів, отриманих від нерезидентів.
Український діловий та інвестиційний клімат залишаються нестійкими, що відображає непередбачуваність та непрозорість прийняття рішень органами влади та суб'єктами економічної діяльності та відсутність довіри до судової системи. Суперечності між бізнес-спільнотою та Урядом виникли стосовно видачі облігацій ПДВ та запропонованого нового Податкового кодексу (див. далі). Відмова України виконувати правила СОТ з митної оцінки створила серйозні проблеми для європейських компаній в різних секторах протягом 2010 року, що посилило відчуття погіршення ділового клімату. Дослідження на замовлення Асоціації європейського бізнесу показує, що уявна стабільність в результаті президентських виборів робить Україну більш привабливою для інвестицій, хоча ця привабливість послаблюється негативним відчуттям збільшення втручання держави та митниці втручання в бізнес, погіршення корупції та відсутності прогресу в реформуванні судової системи.
Інші ключові напрямки
Залишається занепокоєння щодо податкової сфері. Зокрема, податкове законодавство та функціонування органів управління не повною мірою відповідають принципам ефективного управління та справедливої конкуренції у сфері оподаткування. Дотепер відсутній остаточний комплексний план стратегічного розвитку податкового адміністрування. Другого грудня Парламент затвердив Податковий кодекс, що включає президентські поправки. Переглянутий закон об'єднує різні попередні версії законів і положень в одному документі, зберігає недоторканим існуючий спрощений режим оподаткування для індивідуальних підприємців і обмежує повноваження, які податкові органи можуть реалізовувати по відношенню до бізнесу, з метою виправлення деяких проблемних питань. Впровадження нового кодексу вимагає ретельного моніторингу, особливо щодо застосування штрафів та зборів за податкові порушення, реєстрації новостворених організацій, оподаткування посередників і механізму для порівняння вартості продукції.
Непряме оподаткування перебувало в центрі уваги протягом 2010 року. Уряд провів роботу для врегулювання заборгованості з відшкодування ПДВ до кінця 2010 року, випустивши в серпні облігації ПДВ номінальною вартістю 16,4 млрд.грн. (1,44 млрд. євро) або 1,6% ВВП. Цей захід дозволив погасити значну частку накопиченої державою заборгованості з відшкодування ПДВ підприємствам. Тим не менш, він був спірно сприйнятим бізнес-спільнотою як усередині країни, так і за кордоном, тому що підприємства були змушені зареєструватися (бачачи схему погашення заборгованості за допомогою облігацій як єдиний спосіб отримати виплату взагалі), не зважаючи на те, що облігації були запропоновані з купоном, що поступається ринковою доходністю державним облігаціям. Дійсно, компанії, які потребують готівки для своїх операцій, змушені були продавати облігації з дисконтом, який, за існуючими даними, становив 20-30% номінальної вартості. Були також скарги на преференційний режим для компаній, тісно пов'язаних з органами влади, в той час як інші підприємства повідомили, що частина їхніх вимог стосовно відшкодування ПДВ не була підтверджена та залишилася неоплаченою.
Відповідно з новим кодексом, платники податків, що відповідають вимогам, з березня 2011 року матимуть право на автоматичне відшкодування ПДВ, що спрямовано на спрощення процедури відшкодування та поліпшення її прозорості. Були встановлені максимальні терміни повернення ПДВ в рамках регулярної системи. Деякі з критеріїв відповідності для автоматичного повернення ПДВ викликають занепокоєння.
У сфері конкурентної політики, два законопроекти пройшли перше читання в Парламенті - один про підвищення порогового значення концентрації, а інший про введення кримінальної відповідальності за серйозні порушення конкуренції. Третій проект закону, що перебуває на розгляді, має на меті збільшення повноважень Антимонопольного комітету збирати докази у процесі розслідування. Також здійснюються кроки у напрямку поліпшення прозорості шляхом публікації рішень в Інтернет, проведення відкритих слухань і полегшення доступу до документів. Україна не має закону, що регулює державну допомогу, але на початку 2010 року вийшла постанова Уряду щодо поліпшення прозорості та реформи концепції державної допомоги.
Україна зміцнила свої міжнародні зобов'язання в галузі прав інтелектуальної власності (ПІВ) з набранням чинності Сінгапурського договору та Страсбурзької угоди. Влада продовжувала свої дії згідно з колом повноважень, проводячи певну кількість вилучень, і в 2010 році було відкрито 50 судових справ про кримінальну відповідальність. Втім, піратська та контрафактна продукція залишається дуже поширеною. Маючи показник 85%, Україна поділяє 13-е місце в рейтингу незалежної експертної організації стосовно країн з високими показниками поширеності комп'ютерного піратства.
Новий закон про державні закупівлі набув чинності 30 червня 2010 року. Серед іншого, він перетворив Антимонопольний комітет на новий незалежний наглядовий орган, що забезпечує правовий захист і процедури розгляду, які на сьогодні є ближчими до стандартів ЄС. Також у 2010 році підготовлено подальші законодавчі пропозиції, що відповідають європейським та міжнародним стандартам, але вони ще не прийняті. Крім того, законодавчі поправки, що дають привід для можливого виключення з відкритих торгів, були джерелом занепокоєння на початку 2011 року. Це вплинуло на загальну оцінку системи управління державними фінансами в Україні, тому виплати за рахунок бюджетної підтримки роботи секторів були призупинені.
У рамках програми Twinning, Державний комітет статистики України (Держкомстат) оцінив свою роботу в світлі Кодексу практики європейської статистики і знайшов свою діяльність такою, що відповідає міжнародній практиці. Вдосконалення методологій продовжувалося. Українські фахівці зустрілися із своїми польськими колегами, щоб порівняти дані торгівлі та визначили можливі причини розбіжностей. У серпні 2010 року Держкомстат підписав протокол з митними органами, щоб отримати більш повну інформацію про вантажні декларації з метою поліпшення статистики торгівлі.
У розрізі політики підприємств, у 2010 році було здійснено кілька ініціатив на підтримку малих і середніх підприємств (МСП). Державний реєстр підприємств наразі спрощується, так само як і перевірки підприємств. Проект закону про банкрутство і ліцензування перебувають на розгляді Парламенту. У травні 2010 року Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва підготував декрет Президента, необхідних участі України в ініціативі Європейського Закону про малий та середній бізнес.
Уряд скасував запланований проект закону про державний внутрішній фінансовий контроль, розширивши замість цього сферу застосування Закону про бюджет, щоб сприяти розвитку внутрішнього аудиту.
Що стосується зовнішнього аудиту, у 2010 році було здійснено колегіальну перевірку за підтримки SIGMA(1), що забезпечило основу для майбутньої політики прийняття рішень. Як і в 2009 році, залишається необхідність тісної співпраці між міністерствами та державними установами з метою запобігання шахрайства та серйозних порушень.
----------------
(1) Sigma (Support for improvement in Govennance and Management - Підтримка вдосконалення керівництва та управління) - спільна ініціатива ОЕСР та Європейського Союзу, що фінансується переважно СЄ.
5. СПІВРОБІТНИЦТВО В ПИТАННЯХ ПРАВОСУДДЯ, СВОБОДИ І БЕЗПЕКИ
Що стосується питань мобільності на саміті ЄС-Україна в листопаді 2010 р. було проголошено новий План заходів щодо лібералізації візового режиму. Продовжується реалізація Угоди про спрощення візового режиму та реадмісію осіб. В жовтні 2010 р. Комісія затвердила проект директив про проведення переговорів з метою перегляду Угоди про спрощення візового режиму для приведення її у відповідність із новим Візовим кодексом та подальшого спрощення формальних процедур. Рада затвердила директиви про переговори в квітні 2011 р.
Державна прикордонна служба продовжує реформування сфери прикордонного контролю згідно цілей плану заходів на період до 2015 з питань розвитку інфраструктури, підвищення кваліфікації та навчання персоналу. В травні 2010 р. вона підписала угоду про співробітництво на півтора роки з агенцією FRONTEX в сфері аналізу ризиків, спільної діяльності та управління. В жовтні 2010 р. відповідно до Плану заходів Україна прийняла Інтегровану концепцію прикордонного контролю. Проте існує необхідність ще тіснішого співробітництва між Державною прикордонною службою та Митною службою для покращення обміну інформацією на всіх рівнях. В рамках підготовки України до європейського футбольного чемпіонату 2012 р. в березні було завершено двосторонній проект з питань правопорядку та контролю натовпу, що фінансувався ЄС, і в лютому 2010 р. відбулась зустріч з Польщею з питань безпеки.
Україна продовжувала обговорення питань демаркації кордону з Республікою Молдова за сприяння Місії Європейського Союзу з прикордонної допомоги Молдові та Україні, проте існуюче напруження стосовно, зокрема, регіону Паланка і надалі негативно впливає на регіональну безпеку. Щомісяця двома країнами складається Спільний звіт з питань оцінки безпеки кордонів, відбувається обмін митними даними (PAIES).
Все ще існують недоліки у вирішенні важливих питань, пов'язаних із міграцією та правами біженців, що стосується внесення змін в законодавство та його реалізації. Україна повинна значно покращити захист біженців та шукачів притулку. Україна все ще не має відповідного законодавства з питань вирішення питань біженців, а останні адміністративні зміни, що торкнулись установи, відповідальної за вирішення питань шукачів притулку, призвели до зростання кількості нерозглянутих заяв про надання притулку. Права громадян, що отримали статус біженців, не забезпечуються (надання житла, доступу до освіти та ринку праці).
У питаннях боротьби з організованою злочинністю Україна продовжує виконувати свої зобов'язання відповідно до конвенції ООН проти транснаціональної організованої злочинності, ухваленої у 2003 році в контексті регіонального співробітництва у сфері торгівлі людьми та нелегального переправлення мігрантів. Проте, можливості України у боротьбі з організованою злочинністю все ще розпорошені серед різних відомств. Існує нагальна потреба у розробленні національної стратегії та плану дій з метою визначення повноважень та сфер відповідальності різних органів виконавчої влади, а також забезпечення їх спільної роботи. Як і в 2009 р., все ще не підписано Третій Протокол до цієї Конвенції про незаконне виготовлення й обігу вогнепальної зброї, її складових і компонентів, а також боєприпасів до неї.