Документ підготовлено в системі iplex
Верховна Рада України | Закон від 15.01.2015 № 124-VIII
Стаття 29. Знак відповідності технічним регламентам
1. У випадках, визначених у технічних регламентах, на продукцію та/або на інші об’єкти, що зазначені в таких технічних регламентах (табличку з технічними даними, пакування, супровідні документи тощо), повинен наноситися знак відповідності технічним регламентам.
Нанесенням знака відповідності технічним регламентам на продукцію вважається також нанесення цього знака на будь-який інший, ніж сама продукція, об’єкт згідно з правилами та умовами нанесення зазначеного знака.
2. Форма та опис знака відповідності технічним регламентам установлюються Кабінетом Міністрів України.
Певними технічними регламентами може бути передбачено застосування знака відповідності технічним регламентам, що має іншу форму, ніж встановлена Кабінетом Міністрів України згідно з абзацом першим цієї частини. У таких випадках форма та/або опис знака відповідності технічним регламентам встановлюється у відповідних технічних регламентах.
3. Знак відповідності технічним регламентам застосовується згідно із загальними принципами маркування таким знаком, установленими статтею 30 цього Закону (крім пересувного обладнання, що працює під тиском). У певних технічних регламентах можуть встановлюватися додаткові загальні принципи маркування знаком відповідності технічним регламентам.
Загальні принципи маркування знаком відповідності технічним регламентам для пересувного обладнання, що працює під тиском, встановлюються у відповідному технічному регламенті.
4. Знак відповідності технічним регламентам повинен наноситися згідно з правилами та умовами його нанесення, визначеними у відповідних технічних регламентах, а в разі якщо в певних технічних регламентах, якими передбачене нанесення зазначеного знака, такі правила та умови не визначені, - згідно з правилами та умовами нанесення знака відповідності технічним регламентам, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
5. У разі якщо це передбачено технічними регламентами, знак відповідності технічним регламентам супроводжується ідентифікаційним номером залученого призначеного органу, а також іншим маркуванням та інформацією.
6. У випадках, визначених у технічних регламентах щодо деяких категорій засобів вимірювальної техніки, маркуванням відповідності таких засобів вимогам зазначених технічних регламентів є знак відповідності технічним регламентам та додаткове метрологічне маркування, які повинні наноситися одночасно.
( Текст статті 29 в редакції Закону № 2740-VIII від 06.06.2019 )
Стаття 30. Загальні принципи маркування знаком відповідності технічним регламентам
1. Знак відповідності технічним регламентам повинен наноситися лише виробником або його уповноваженим представником.
2. Знак відповідності технічним регламентам повинен наноситися лише на продукцію, для якої його нанесення передбачене конкретними технічними регламентами, та не повинен наноситися на будь-яку іншу продукцію.
3. Виробник шляхом нанесення знака відповідності технічним регламентам ним самим або його уповноваженим представником вказує на те, що він бере на себе відповідальність за відповідність продукції всім застосовним вимогам, визначеним у відповідних технічних регламентах, якими передбачене нанесення знака відповідності технічним регламентам.
( Частина третя статті 30 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2740-VIII від 06.06.2019 )
4. Знак відповідності технічним регламентам повинен бути єдиним маркуванням, що засвідчує відповідність продукції застосовним вимогам, визначеним у відповідних технічних регламентах, якими передбачене нанесення знака відповідності технічним регламентам.
( Частина четверта статті 30 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2740-VIII від 06.06.2019 )
5. Нанесення на продукцію інших маркувань, знаків або написів, які можуть вводити в оману третіх осіб щодо значення чи форми знака відповідності технічним регламентам, забороняється. Будь-яке інше маркування може бути нанесене на продукцію за умови, що це не вплине негативно на видимість, розбірливість та значення знака відповідності технічним регламентам.
Стаття 31. Визначення вартості робіт з оцінки відповідності
1. Вартість робіт з оцінки відповідності вимогам технічних регламентів, що виконуються призначеними органами та визнаними незалежними організаціями, визначається згідно з правилами, які встановлюються Кабінетом Міністрів України.
2. Вартість робіт з добровільної оцінки відповідності визначається на договірних засадах.
Розділ VII
ПРИЗНАЧЕНІ ОРГАНИ
Стаття 32. Вимоги до призначених органів
1. Органи з оцінки відповідності можуть бути призначені для виконання ними як третіми сторонами певних завдань з оцінки відповідності, визначених у відповідних технічних регламентах, за умови, що вони:
( Абзац перший частини першої статті 32 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2740-VIII від 06.06.2019 )
1) відповідають таким загальним вимогам до призначених органів:
є юридичними особами - резидентами України;
( Абзац другий пункту 1 частини першої статті 32 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4831-IX від 07.04.2026 )
кожен працівник із числа не менш як половини їх штатного персоналу, відповідального за виконання завдань з оцінки відповідності, має щонайменше річний сукупний досвід виконання робіт з оцінки відповідності протягом останніх трьох років;
( Абзац четвертий частини першої статті 32 в редакції Закону № 2740-VIII від 06.06.2019 )
мають у своїй структурі акредитовану випробувальну лабораторію або володіють більше ніж 50 відсотками статутного капіталу акредитованої випробувальної лабораторії, яка є юридичною особою (далі - власна акредитована випробувальна лабораторія), для проведення принаймні деяких видів випробувань усіх чи окремих видів (категорій, груп) продукції в межах сфери призначення та уклали угоди з субпідрядниками або своїми дочірніми підприємствами щодо проведення акредитованими випробувальними лабораторіями таких субпідрядників чи дочірніх підприємств видів випробувань продукції в межах сфери призначення, які не проводяться їхніми власними акредитованими випробувальними лабораторіями (якщо хоча б одна з процедур оцінки відповідності, щодо яких органи з оцінки відповідності заявляють про свою компетентність, передбачає проведення випробувань продукції), Ця вимога не застосовується до органів з оцінки відповідності, які претендують на призначення як акредитована випробувальна лабораторія або орган з інспектування, сфера акредитації яких містить принаймні деякі види випробувань усіх чи окремих видів (категорій, груп) продукції в межах сфери призначення;
( Абзац п'ятий частини першої статті 32 в редакції Закону № 2740-VIII від 06.06.2019; із змінами, внесеними згідно із Законом № 4017-IX від 10.10.2024 )
уклали договір страхування відповідальності перед третіми особами на час здійснення діяльності призначеного органу;
( Абзац шостий частини першої статті 32 в редакції Закону № 2740-VIII від 06.06.2019 )
2) відповідають спеціальним вимогам до призначених органів, визначеним у відповідних технічних регламентах, якими передбачене застосування процедур оцінки відповідності із залученням призначених органів, а в разі якщо такі вимоги не визначені в певних технічних регламентах, - спеціальним вимогам до призначених органів, установленим Кабінетом Міністрів України.
2. У разі якщо згідно з актом законодавства Європейського Союзу щодо гармонізації, на основі якого розробляється технічний регламент, до переліку вимог до органів з оцінки відповідності, нотифікованих державами - членами Європейського Союзу згідно з таким актом законодавства Європейського Союзу щодо гармонізації, належить будь-яка із загальних вимог до призначених органів, визначених пунктом 1 частини першої цієї статті, така вимога повинна включатися до переліку спеціальних вимог до призначених органів, визначених у відповідному технічному регламенті.
( Статтю 32 доповнено частиною другою згідно із Законом № 2740-VIII від 06.06.2019; в редакції Закону № 4831-IX від 07.04.2026 )
Стаття 33. Презумпція відповідності органу з оцінки відповідності спеціальним вимогам до призначених органів
1. Доведення органом з оцінки відповідності своєї відповідності критеріям, установленим відповідними національними стандартами, перелік яких затверджений центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері технічного регулювання, або частинами цих стандартів, надає такому органу з оцінки відповідності презумпцію відповідності спеціальним вимогам до призначених органів у тій мірі, в якій застосовні національні стандарти охоплюють зазначені вимоги.
( Частина перша статті 33 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2740-VIII від 06.06.2019 )
2. До переліку національних стандартів, визначеного частиною першою цієї статті, включаються лише національні стандарти, що є ідентичними відповідним гармонізованим європейським стандартам.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері технічного регулювання, формує перелік національних стандартів, відповідність яким надає презумпцію відповідності органів з оцінки відповідності спеціальним вимогам до призначених органів і визнаних незалежних організацій, згідно з частиною третьою та абзацом другим частини четвертої статті 11-2 цього Закону.
( Абзац другий частини другої статті 33 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2740-VIII від 06.06.2019 )
Зазначений перелік національних стандартів оновлюється в разі потреби шляхом його затвердження.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері технічного регулювання, розміщує затверджений ним перелік національних стандартів, відповідність яким надає презумпцію відповідності органів з оцінки відповідності спеціальним вимогам до призначених органів і визнаних незалежних організацій, на своєму офіційному веб-сайті не пізніше п’яти робочих днів з дня його затвердження.
( Абзац четвертий частини другої статті 33 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2740-VIII від 06.06.2019 )
3. Відповідність органу з оцінки відповідності критеріям, установленим стандартами з переліку національних стандартів, відповідність яким надає презумпцію відповідності органів з оцінки відповідності спеціальним вимогам до призначених органів і визнаних незалежних організацій, може бути доведена виключно шляхом акредитації такого органу національним органом України з акредитації, а в разі якщо національний орган України з акредитації не здійснює акредитацію щодо відповідних видів діяльності з оцінки відповідності, - національним органом з акредитації іншої держави, який є членом міжнародної або регіональної організації з акредитації.
( Частина третя статті 33 в редакції Закону № 2740-VIII від 06.06.2019 )
Стаття 34. Залучення призначеними органами субпідрядників та дочірніх підприємств до виконання робіт з оцінки відповідності
1. У разі якщо призначений орган залучає до виконання конкретних робіт, пов’язаних з оцінкою відповідності, субпідрядника або своє дочірнє підприємство, він повинен забезпечити відповідність зазначеного субпідрядника чи дочірнього підприємства спеціальним вимогам до призначених органів та повідомити про його залучення орган, що призначає.
( Частина перша статті 34 в редакції Закону № 2740-VIII від 06.06.2019 )
2. Призначені органи несуть повну відповідальність за роботи, що виконуються субпідрядниками або дочірніми підприємствами, незалежно від того, є вони резидентами чи нерезидентами України.
( Частина друга статті 34 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2740-VIII від 06.06.2019 )
3. Субпідрядник або дочірнє підприємство можуть бути залучені до виконання робіт з оцінки відповідності лише за згодою замовника.
4. Призначені органи повинні зберігати для надання на запити органу, що призначає, відповідні документи стосовно оцінювання кваліфікації залучених субпідрядників чи дочірніх підприємств і робіт, що виконуються ними згідно з конкретними процедурами оцінки відповідності, визначеними у відповідних технічних регламентах.
5. Субпідрядники та дочірні підприємства, що є нерезидентами України, повинні відповідати спеціальним вимогам до призначених органів тією мірою, в якій такі вимоги можуть бути застосовані до нерезидентів України. У разі необхідності в технічних регламентах зазначаються спеціальні вимоги, які не можуть бути застосовані до субпідрядників і дочірніх підприємств, що є нерезидентами України, та вимоги, що замінюють такі спеціальні вимоги.
( Статтю 34 доповнено частиною п’ятою згідно із Законом № 2740-VIII від 06.06.2019 )
Стаття 35. Видача або відмова у видачі, внесення змін до свідоцтва про призначення органу з оцінки відповідності для виконання як третьою стороною певних завдань з оцінки відповідності, визначених у відповідному технічному регламенті, розширення сфери призначення
( Назва статті 35 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4017-IX від 10.10.2024 )
1. Призначення здійснюється шляхом видачі органом, що призначає, свідоцтва про призначення органу з оцінки відповідності для виконання як третьою стороною певних завдань з оцінки відповідності, визначених у відповідному технічному регламенті (далі - свідоцтво про призначення).
2. Претендент на призначення подає до органу, що призначає, письмову заяву про призначення за встановленою формою.
( Абзац перший частини другої статті 35 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4017-IX від 10.10.2024 )
До заяви про призначення додаються:
1) опис сфери призначення згідно з відповідним технічним регламентом, стосовно якої претендент на призначення заявляє про свою компетентність. Зазначений опис складається за встановленою формою та підписується претендентом на призначення. В описі зазначаються:
( Абзац перший пункту 1 частини другої статті 35 із змінами, внесеними згідно із Законом № 850-IX від 02.09.2020 )
види продукції із зазначенням категорій та/або груп продукції (якщо вони визначені в технічному регламенті) чи інших деталізованих визначень продукції;
процедури оцінки відповідності з посиланням на положення технічного регламенту чи додатки до нього, в яких визначені ці процедури;
додаткові відомості щодо сфери призначення, якщо це передбачено технічним регламентом;
2) копія атестата про акредитацію, що засвідчує відповідність претендента на призначення спеціальним вимогам до призначених органів. Сфера акредитації претендента на призначення повинна охоплювати процедури оцінки відповідності та види продукції, стосовно яких він заявляє про свою компетентність;
3) довідка про сукупний досвід виконання кожним працівником із числа штатного персоналу, відповідального за виконання завдань з оцінки відповідності, робіт з оцінки відповідності протягом останніх трьох років, підписана претендентом на призначення;
4) відомості про кваліфікацію персоналу органу з оцінки відповідності, підписані претендентом на призначення;
5) довідка про власні акредитовані випробувальні лабораторії претендента на призначення та види випробувань продукції, які проводяться ними в межах заявленої сфери призначення, підписана претендентом на призначення, а в разі якщо власні акредитовані випробувальні лабораторії не проводять певних видів випробувань продукції в межах заявленої сфери призначення, - також засвідчені претендентом на призначення копії угод, укладених ним з субпідрядниками або своїми дочірніми підприємствами для проведення таких видів випробувань акредитованими випробувальними лабораторіями таких субпідрядників чи дочірніх підприємств (якщо хоча б одна з процедур оцінки відповідності, стосовно яких претендент на призначення заявляє про свою компетентність, передбачає проведення випробувань продукції). Така довідка не надається органами з оцінки відповідності, які претендують на призначення як акредитована випробувальна лабораторія або орган з інспектування, сфера акредитації яких містить принаймні деякі види випробувань усіх чи окремих видів (категорій, груп) продукції в межах сфери призначення;
( Пункт 5 частини другої статті 35 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4017-IX від 10.10.2024 )
6) копія договору страхування відповідальності перед третіми особами на час здійснення діяльності призначеного органу, засвідчена претендентом на призначення.
Зазначений у цій частині перелік документів, що додаються до заяви про призначення, є вичерпним.
Заява про призначення може бути подана до органу, що призначає, не пізніше ніж за шість місяців до дня втрати чинності відповідним технічним регламентом або набрання чинності змінами до відповідного технічного регламенту, згідно з якими виключаються вимоги щодо виконання призначеним органом певних завдань з оцінки відповідності згідно із зазначеним технічним регламентом щодо таких видів продукції та/або процедур оцінки відповідності, стосовно яких претендент на призначення заявляє про свою компетентність. У разі подання заяви про призначення з порушенням зазначеного строку орган, що призначає, повертає її претенденту на призначення разом з письмовим повідомленням про підстави її повернення протягом 10 робочих днів з дня одержання заяви про призначення та документів, що додаються до неї.
( Абзац тринадцятий частини другої статті 35 із змінами, внесеними згідно із Законами № 850-IX від 02.09.2020, № 4017-IX від 10.10.2024 )
3. Орган, що призначає, протягом 10 робочих днів з дня одержання заяви про призначення та документів, що додаються до неї:
перевіряє комплектність пакета документів, поданого претендентом на призначення, і додержання ним установлених вимог до зазначених документів;
у разі подання претендентом на призначення неповного пакета документів, необхідних для призначення, або порушення ним установлених вимог до зазначених документів залишає таку заяву без руху, про що повідомляє його у письмовій формі;
( Абзац третій частини третьої статті 35 із змінами, внесеними згідно із Законами № 850-IX від 02.09.2020, № 4017-IX від 10.10.2024 )
у разі подання претендентом на призначення повного пакета документів, необхідних для призначення, що відповідають установленим вимогам до зазначених документів, надсилає копію цього пакета відповідному державному органу для проведення ним оцінювання претендента на призначення.
Відповідний державний орган протягом 45 робочих днів з дня одержання ним копії пакета документів, поданого претендентом на призначення, перевіряє достовірність відомостей, наведених у зазначених документах, проводить оцінювання претендента на призначення та за його результатами надає органу, що призначає, пропозиції щодо призначення чи відмови у призначенні претендента на призначення.
( Абзац п'ятий частини третьої статті 35 із змінами, внесеними згідно із Законом № 850-IX від 02.09.2020 )
4. Орган, що призначає, протягом 80 робочих днів з дня одержання заяви про призначення та документів, що додаються до неї, за результатами аналізу пакета документів, поданого претендентом на призначення, та на підставі пропозицій відповідного державного органу видає наказ про призначення і видає претенденту на призначення свідоцтво про призначення, а в разі відмови у видачі свідоцтва про призначення надсилає претенденту на призначення письмове повідомлення про відмову у видачі свідоцтва про призначення із зазначенням підстав для відмови.
Подання скарги чи пред’явлення позову не зупиняє дію відмови у видачі свідоцтва про призначення.
Подані претендентом на призначення заява та документи, що додаються до неї, залишаються в органі, що призначає.
( Частина четверта статті 35 із змінами, внесеними згідно із Законом № 850-IX від 02.09.2020; в редакції Закону № 4017-IX від 10.10.2024 )
5. Орган, що призначає, присвоює призначеним органам ідентифікаційні номери.
Кожному призначеному органу присвоюється лише один ідентифікаційний номер незалежно від того, чи був призначений цей орган згідно з одним чи кількома технічними регламентами.
Присвоєні призначеним органам ідентифікаційні номери зазначаються в переліках призначених органів, які розміщуються на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері технічного регулювання.
6. У свідоцтві про призначення зазначаються:
( Абзац перший частини шостої статті 35 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4017-IX від 10.10.2024 )
1) найменування та місцезнаходження призначеного органу, його ідентифікаційний код з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України;
2) ідентифікаційний номер призначеного органу;
3) назва технічного регламенту, згідно з яким призначено орган з оцінки відповідності;
4) сфера призначення згідно з відповідним технічним регламентом:
види продукції із зазначенням категорій та/або груп продукції (якщо вони визначені в технічному регламенті) чи інших деталізованих визначень продукції;
процедури оцінки відповідності з посиланням на положення технічного регламенту чи додатки до нього, в яких визначені ці процедури;
додаткові відомості щодо сфери призначення, якщо це передбачено технічним регламентом.
7. Свідоцтво про призначення видається на необмежений строк.
8. Підставами для відмови у видачі свідоцтва про призначення є:
1) подання претендентом на призначення неповного пакета документів, необхідних для призначення, за умови що претенденту на призначення надана можливість надати документи, але претендент на призначення не надав їх у встановлений строк;
( Пункт 1 частини восьмої статті 35 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4017-IX від 10.10.2024 )
2) порушення претендентом на призначення установлених вимог до поданих ним документів, необхідних для призначення, зокрема неповнота відомостей у цих документах, за умови що претенденту на призначення надана можливість усунути недоліки, але претендент на призначення не усунув їх у встановлений строк;
( Пункт 2 частини восьмої статті 35 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4017-IX від 10.10.2024 )
3) відсутність у відповідному технічному регламенті завдань з оцінки відповідності, які виконуються призначеними органами, у тому числі щодо таких видів продукції та/або процедур оцінки відповідності, стосовно яких претендент на призначення заявляє про свою компетентність;
4) виявлення в документах, поданих претендентом на призначення, недостовірних відомостей (крім технічних помилок), за умови що претенденту на призначення надана можливість усунути недоліки, але претендент на призначення не усунув їх у встановлений строк;
( Пункт 4 частини восьмої статті 35 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4017-IX від 10.10.2024 )
5) встановлення за результатами оцінювання претендента на призначення факту виконання ним без призначення завдань з оцінки відповідності, які згідно з відповідним технічним регламентом виконуються органами з оцінки відповідності за умови призначення (крім завдань з оцінки відповідності, за виконання яких без призначення претенденту на призначення раніше було відмовлено у видачі свідоцтва про призначення з підстави, передбаченої цим абзацом, або раніше видане йому свідоцтво про призначення було відкликане з підстави, передбаченої пунктом 4 частини другої статті 37 цього Закону);
( Пункт 5 частини восьмої статті 35 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4017-IX від 10.10.2024 )
6) відмова претендента на призначення у допуску посадових осіб відповідного державного органу та/або фахівців, залучених згідно з частиною четвертою статті 38 цього Закону до проведення його оцінювання, з підстав, не передбачених законом, про що посадові особи, які проводять відповідне оцінювання, складають акт;
7) невідповідність претендента на призначення вимогам до призначених органів.
Орган, що призначає, повідомляє відповідному державному органу та національному органу України з акредитації про відмову у видачі свідоцтва про призначення не пізніше п’яти робочих днів з дня надсилання зазначеного повідомлення претенденту на призначення.
( Абзац дев'ятий частини восьмої статті 35 із змінами, внесеними згідно із Законом № 850-IX від 02.09.2020 )
У разі усунення претендентом на призначення причин, що стали підставою для відмови у видачі свідоцтва про призначення, видача свідоцтва про призначення здійснюється у порядку та строки, встановлені частинами другою - четвертою цієї статті.
У разі відмови у видачі свідоцтва про призначення з підстав, передбачених пунктами 4 і 5 цієї частини, або визнання такого свідоцтва недійсним з підстави, передбаченої частиною восьмою статті 37 цього Закону, чи відкликання з підстав, передбачених пунктами 3 і 4 частини другої статті 37 цього Закону, раніше виданого претенденту на призначення свідоцтва про призначення заява про призначення згідно з таким самим технічним регламентом може бути подана зазначеним претендентом на призначення не менше ніж через один рік з дня набрання чинності відмовою у видачі свідоцтва про призначення або наказом про визнання недійсним чи відкликання раніше виданого йому свідоцтва про призначення. У разі подання заяви про призначення з порушенням зазначеного строку орган, що призначає, повертає таку заяву претенденту на призначення разом з письмовим повідомленням про підстави її повернення не пізніше 10 робочих днів з дня одержання такої заяви про призначення та документів, що додаються до неї.
( Абзац одинадцятий частини восьмої статті 35 із змінами, внесеними згідно із Законом № 850-IX від 02.09.2020; в редакції Закону № 4017-IX від 10.10.2024 )
9. Свідоцтво про призначення може бути видане до набрання чинності технічним регламентом, згідно з яким призначається відповідний орган з оцінки відповідності, або набрання чинності змінами до такого технічного регламенту, що передбачають виконання органами з оцінки відповідності завдань з оцінки відповідності згідно із зазначеним технічним регламентом за умови призначення. У такому разі призначений орган має право виконувати завдання з оцінки відповідності, визначені у відповідному технічному регламенті, раніше зазначеного в цій частині строку.
10. Розширення сфери призначення згідно з технічним регламентом, стосовно якого орган з оцінки відповідності було призначено раніше, здійснюється в порядку та строки, встановлені цією статтею для видачі або відмови у видачі свідоцтва про призначення, з урахуванням таких особливостей:
призначений орган подає до органу, що призначає, письмову заяву про розширення сфери призначення за встановленою формою;
( Абзац другий частини десятої статті 35 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4017-IX від 10.10.2024 )
в описі сфери призначення згідно з відповідним технічним регламентом повинна бути охоплена вся сфера призначення з урахуванням її заявленого розширення;
документи, визначені пунктами 3, 4 і 5 частини другої цієї статті, повинні стосуватися лише розширення сфери призначення;
орган, що призначає, видає наказ про розширення сфери призначення та видає призначеному органу свідоцтво про призначення із внесеними змінами, пов’язаними з розширенням сфери призначення.
( Абзац п'ятий частини десятої статті 35 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4831-IX від 07.04.2026 )
11. Призначені органи повинні посилатися на призначення лише стосовно видів продукції та/або процедур оцінки відповідності в межах своєї сфери призначення.
12. Свідоцтво про призначення, у тому числі із внесеними змінами, пов’язаними з розширенням сфери призначення, набирає чинності з дня доведення такого свідоцтва до відома претендента на призначення чи призначеного органу шляхом внесення відомостей про видачу такого свідоцтва до реєстру призначених органів і визнаних незалежних організацій.
( Абзац перший частини дванадцятої статті 35 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4831-IX від 07.04.2026 )
Відмова у видачі свідоцтва про призначення набирає чинності з дня доведення її до відома претендента на призначення шляхом надсилання йому письмового повідомлення про таку відмову.
( Статтю 35 доповнено частиною дванадцятою згідно із Законом № 4017-IX від 10.10.2024 )
13. У разі внесення змін редакційного характеру до технічних регламентів та/або передбачених ними процедур оцінки відповідності (зміна назви технічного регламенту та/або передбачених ним процедур оцінки відповідності, нумерації їх структурних одиниць, назв видів, категорій та/або груп продукції чи інших деталізованих визначень продукції), які є підставою для внесення відповідних редакційних змін до свідоцтва про призначення без зміни його по суті, орган, що призначає, не пізніше 20 робочих днів з дня набрання чинності відповідними змінами до технічних регламентів та/або до передбачених ними процедур оцінки відповідності видає наказ про внесення змін до свідоцтва про призначення і видає призначеному органу свідоцтво про призначення із внесеними змінами.
Свідоцтво про призначення із внесеними змінами набирає чинності з дня доведення такого свідоцтва до відома призначеного органу шляхом внесення відомостей про його видачу до реєстру призначених органів і визнаних незалежних організацій.
( Частину тринадцяту статті 35 доповнено абзацом згідно із Законом № 4831-IX від 07.04.2026 )
( Статтю 35 доповнено частиною тринадцятою згідно із Законом № 4017-IX від 10.10.2024 )
( Стаття 35 в редакції Закону № 2740-VIII від 06.06.2019 )
( Статтю 36 виключено на підставі Закону № 2740-VIII від 06.06.2019 )
Стаття 37. Призупинення чи поновлення дії свідоцтва про призначення, скорочення сфери призначення або припинення дії свідоцтва про призначення
( Назва статті 37 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4017-IX від 10.10.2024 )
1. У разі якщо за результатами моніторингу призначеного органу органом, що призначає, встановлено факт або підтверджено раніше одержану інформацію про те, що цей призначений орган не відповідає вимогам до призначених органів або не виконує своїх обов’язків, про що посадові особи органу, що призначає, складають відповідний акт, орган, що призначає, застосовує заходи реагування у виді:
( Абзац перший частини першої статті 37 в редакції Закону № 4017-IX від 10.10.2024; із змінами, внесеними згідно із Законом № 4831-IX від 07.04.2026 )
1) призупинення дії свідоцтва про призначення в межах усієї сфери призначення чи в частині, що стосується деяких видів продукції та/або процедур оцінки відповідності в межах сфери призначення, - якщо наявна можливість усунення призначеним органом виявленої невідповідності чи забезпечення виконання ним своїх обов’язків;
2) скорочення сфери призначення - якщо виявлений факт невідповідності чи невиконання обов’язків стосується деяких видів продукції та/або процедур оцінки відповідності в межах сфери призначення та відсутня можливість усунення призначеним органом виявленої невідповідності чи забезпечення виконання ним своїх обов’язків;
3) відкликання свідоцтва про призначення - якщо виявлений факт невідповідності чи невиконання обов’язків стосується всієї сфери призначення та відсутня можливість усунення призначеним органом виявленої невідповідності чи забезпечення виконання ним своїх обов’язків.
( Пункт 3 частини першої статті 37 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4017-IX від 10.10.2024 )
2. Орган, що призначає, крім підстави, передбаченої пунктом 3частини першої цієї статті, також застосовує захід реагування у виді відкликання свідоцтва про призначення за наявності хоча б однієї з таких підстав:
( Абзац перший частини другої статті 37 в редакції Закону № 4017-IX від 10.10.2024 )
( Пункт 1 частини другої статті 37 виключено на підставі Закону № 4017-IX від 10.10.2024 )
2) відмова призначеного органу в допуску посадових осіб органу, що призначає, відповідного державного органу та/або фахівців, залучених згідно з частиною четвертою статті 38 цього Закону, до проведення його планової або позапланової перевірки з підстав, не передбачених законом, про що посадові особи, які проводять відповідну перевірку, складають акт;
3) встановлення факту здійснення призначеним органом діяльності з оцінки відповідності стосовно всієї сфери призначення чи деяких видів продукції та/або процедур оцінки відповідності в межах сфери призначення, щодо якої (яких) згідно зпунктом 1 частини першої чи частиною третьою цієї статті було призупинено дію свідоцтва про призначення, про що посадова особа органу, що призначає, складає відповідний акт;
4) встановлення факту виконання призначеним органом поза сферою призначення завдань з оцінки відповідності згідно з відповідним технічним регламентом, які можуть виконуватися органами з оцінки відповідності за умови призначення, про що посадова особа органу, що призначає, складає відповідний акт.
3. Орган, що призначає, призупиняє дію свідоцтва про призначення в межах усієї сфери призначення чи в частині, що стосується деяких видів продукції та/або процедур оцінки відповідності в межах сфери призначення, скорочує сферу призначення або відкликає свідоцтво про призначення у разі:
( Абзац перший частини третьої статті 37 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4017-IX від 10.10.2024 )
1) звернення призначеного органу за власним бажанням з відповідною письмовою заявою за встановленою формою;
( Пункт 1 частини третьої статті 37 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4017-IX від 10.10.2024 )
2) надання національним органом України з акредитації копії рішення відповідно про тимчасове зупинення дії атестата про акредитацію у межах всієї сфери акредитації чи її частини, обмеження сфери акредитації (якщо виключена частина сфери акредитації призначеного органу охоплює деякі види продукції та/або процедури оцінки відповідності в межах сфери його призначення) чи скасування атестата про акредитацію відповідного призначеного органу;
( Пункт 2 частини третьої статті 37 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4831-IX від 07.04.2026 )
3) надання національним органом України з акредитації копії рішення про тимчасове зупинення дії атестата про акредитацію, обмеження сфери акредитації (якщо виключена частина сфери акредитації належить до сфери призначення відповідного призначеного органу, сфера акредитації з урахуванням її обмеження містить деякі види випробувань усіх чи окремих видів (категорій, груп) продукції в межах сфери призначення відповідного призначеного органу) чи про скасування атестата про акредитацію власної акредитованої випробувальної лабораторії відповідного призначеного органу у межах сфери його призначення.
( Частину третю статті 37 доповнено пунктом 3 згідно із Законом № 4017-IX від 10.10.2024 )
4. Орган, що призначає, поновлює дію свідоцтва про призначення в межах усієї сфери призначення чи в частині, що стосується деяких видів продукції та/або процедур оцінки відповідності в межах сфери призначення, у разі:
1) встановлення за результатами позапланової перевірки, проведеної за заявою призначеного органу, факту його відповідності вимогам до призначених органів або виконання ним своїх обов’язків стосовно всієї сфери призначення чи деяких видів продукції та/або процедур оцінки відповідності в межах сфери призначення, щодо якої (яких) згідно з пунктом 1 частини третьої цієї статті було призупинено дію свідоцтва про призначення;
2) надання національним органом України з акредитації копії рішення про поновлення дії атестата про акредитацію відповідного призначеного органу в межах всієї сфери акредитації чи її частини;
( Пункт 2 частини четвертої статті 37 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4831-IX від 07.04.2026 )
3) надання національним органом України з акредитації копії рішення про поновлення дії атестата про акредитацію власної акредитованої випробувальної лабораторії відповідного призначеного органу у межах його сфери призначення.
( Частину четверту статті 37 доповнено пунктом 3 згідно із Законом № 4017-IX від 10.10.2024 )
5. Крім підстав, передбачених частиною третьою цієї статті, орган, що призначає, скорочує сферу призначення також у разі набрання чинності змінами до технічного регламенту, згідно з якими виключаються вимоги щодо виконання призначеними органами певних завдань з оцінки відповідності згідно із зазначеним технічним регламентом стосовно деяких видів продукції та/або процедур оцінки відповідності в межах сфери призначення такого призначеного органу.
6. Крім підстав, передбачених частиною третьою цієї статті, орган, що призначає, відкликає свідоцтво про призначення також у разі:
( Абзац перший частини шостої статті 37 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4017-IX від 10.10.2024 )
1) надання національним органом України з акредитації копії рішення про обмеження сфери акредитації відповідного призначеного органу (якщо виключена частина сфери акредитації призначеного органу охоплює всю сферу його призначення) або копії рішення про обмеження сфери акредитації власної акредитованої випробувальної лабораторії відповідного призначеного органу (якщо сфера акредитації такої випробувальної лабораторії з урахуванням її обмеження не містить принаймні деяких видів випробувань усіх чи окремих видів (категорій, груп) продукції в межах сфери призначення відповідного призначеного органу);
( Пункт 1 частини шостої статті 37 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4017-IX від 10.10.2024 )
2) закінчення строку дії атестата про акредитацію відповідного призначеного органу або його власної акредитованої випробувальної лабораторії в межах сфери призначення такого призначеного органу, якщо протягом одного місяця з дня закінчення строку його дії призначений орган не надасть органу, що призначає, відповідно копію нового атестата про акредитацію відповідного призначеного органу, згідно з яким сфера його акредитації охоплює всю сферу його призначення, або копію нового атестата про акредитацію його власної акредитованої випробувальної лабораторії в межах сфери призначення такого призначеного органу, згідно з яким сфера акредитації такої випробувальної лабораторії містить деякі види випробувань усіх чи окремих видів (категорій, груп) продукції в межах сфери призначення відповідного призначеного органу;
( Пункт 2 частини шостої статті 37 в редакції Закону № 4017-IX від 10.10.2024 )
3) припинення призначеного органу шляхом злиття, приєднання, поділу, перетворення або ліквідації;
4) набрання чинності змінами до технічного регламенту, згідно з якими виключаються вимоги щодо виконання призначеними органами певних завдань з оцінки відповідності згідно із зазначеним технічним регламентом стосовно всієї сфери призначення такого призначеного органу;
5) втрати чинності технічним регламентом, згідно з яким призначено орган з оцінки відповідності.
7. Крім підстав, передбачених частинами третьою і шостою цієї статті, орган, що призначає, скорочує сферу призначення також у разі закінчення строку дії атестата про акредитацію, якщо протягом одного місяця з дня закінчення строку його дії призначений орган надасть органу, що призначає, копію нового атестата про акредитацію, згідно з яким сфера акредитації відповідного призначеного органу не охоплює всю сферу його призначення (якщо виключена частина сфери акредитації призначеного органу охоплює деякі види продукції та/або процедури оцінки відповідності в межах сфери його призначення).
( Статтю 37 доповнено новою частиною згідно із Законом № 4017-IX від 10.10.2024 )
8. Орган, що призначає, визнає недійсним свідоцтво про призначення у разі встановлення факту або підтвердження раніше одержаної інформації про те, що призначеним органом у заяві про призначення чи розширення сфери його призначення та документах, що додаються до такої заяви, надано недостовірні відомості (крім технічних помилок), про що посадова особа органу, що призначає, складає відповідний акт.
( Статтю 37 доповнено новою частиною згідно із Законом № 4017-IX від 10.10.2024 )
9. Орган, що призначає, видає наказ про призупинення чи поновлення дії свідоцтва про призначення, скорочення сфери призначення або про відкликання чи визнання недійсним свідоцтва про призначення не пізніше 20 робочих днів з дня одержання відповідної заяви призначеного органу, копії рішення про тимчасове зупинення чи поновлення дії атестата про акредитацію, обмеження сфери акредитації або про скасування атестата про акредитацію призначеного органу, інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, з дня складення акта, у тому числі за результатами моніторингу призначеного органу, закінчення строку надання копії нового атестата про акредитацію, передбаченого пунктом 2 частини шостої та частиною сьомою цієї статті, та не пізніше 60 робочих днів з дня набрання чинності змінами до технічного регламенту, зазначеними в частині п’ятій та пункті 4 частини шостої цієї статті, або втрати чинності технічним регламентом, згідно з яким призначено орган з оцінки відповідності.
У разі видання наказу про скорочення сфери призначення орган, що призначає, видає призначеному органу свідоцтво про призначення із внесеними змінами, пов’язаними із скороченням сфери призначення.
Свідоцтво про призначення вважається відкликаним або визнаним недійсним, його дія - призупиненою або поновленою з дня доведення до відома призначеного органу відповідного наказу органу, що призначає, шляхом внесення відомостей про видання такого наказу до реєстру призначених органів та визнаних незалежних організацій.
Свідоцтво про призначення із внесеними змінами, пов’язаними із видачу такого свідоцтва, набирає чинності з дня його доведення до відома призначеного органу шляхом внесення відомостей про скорочення сфери його призначення до реєстру призначених органів і визнаних незалежних організацій.
( Абзац четвертий частини дев'ятої статті 37 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4831-IX від 07.04.2026 )
Свідоцтво про призначення вважається скасованим у межах усієї сфери призначення чи її частини з дня доведення до відома призначеного органу наказу про його скасування в межах усієї сфери призначення чи її частини у порядку адміністративного оскарження відповідно до Закону України "Про адміністративну процедуру" шляхом внесення відомостей про такий наказ до реєстру призначених органів і визнаних незалежних організацій або з дня набрання законної сили відповідним рішенням адміністративного суду.
( Частину дев'яту статті 37 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 4831-IX від 07.04.2026 )
Подання скарги чи пред’явлення позову не зупиняє дію відповідного наказу органу, що призначає, про призупинення чи поновлення дії, відкликання, визнання недійсним свідоцтва про призначення, скасування такого свідоцтва в межах усієї сфери призначення чи її частини у порядку адміністративного оскарження відповідно до Закону України "Про адміністративну процедуру" або скорочення сфери призначення.
( Абзац шостий частини дев'ятої статті 37 в редакції Закону № 4831-IX від 07.04.2026 )
( Частина дев'ята статті 37 в редакції Закону № 4017-IX від 10.10.2024 )
10. Національний орган України з акредитації інформує орган, що призначає:
1) про обмеження сфери акредитації, тимчасове зупинення чи поновлення дії атестата про акредитацію в межах усієї сфери акредитації чи її частини або скасування атестатів про акредитацію призначених органів та їхніх власних акредитованих випробувальних лабораторій з наданням копій відповідних рішень - не пізніше наступного робочого дня з дня прийняття зазначених рішень;
( Пункт 1 частини десятої статті 37 із змінами, внесеними згідно із Законами № 4017-IX від 10.10.2024, № 4831-IX від 07.04.2026 )
2) про закінчення строку дії атестатів про акредитацію призначених органів та їхніх власних акредитованих випробувальних лабораторій з наданням відомостей про подання такими призначеними органами чи їхніми власними акредитованими випробувальними лабораторіями заявок на акредитацію або одержання ними нових атестатів про акредитацію для цілей призначення - не пізніше ніж за один місяць до дня закінчення строку дії відповідних атестатів.
( Пункт 2 частини десятої статті 37 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4017-IX від 10.10.2024 )
( Стаття 37 в редакції Закону № 2740-VIII від 06.06.2019 )
Стаття 37-1. Правові наслідки скорочення сфери призначення, призупинення чи припинення дії свідоцтва про призначення
1. У разі скорочення сфери призначення, призупинення чи припинення дії свідоцтва про призначення відповідні призначені органи припиняють виконання завдань з оцінки відповідності та посилання у своїй документації і рекламі на призначення в межах усієї сфери призначення чи її частини, щодо якої видано наказ про скорочення сфери призначення, призупинення дії, відкликання, визнання недійсним, скасування такого свідоцтва у порядку адміністративного оскарження відповідно до Закону України "Про адміністративну процедуру" та/або набрання законної сили відповідним рішенням адміністративного суду про скасування свідоцтва.
( Частина перша статті 37-1 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4831-IX від 07.04.2026 )
2. Орган, що призначає, за пропозицією відповідного державного органу вживає відповідних заходів для того, щоб комплекти документації, пов’язаної з виконанням призначеним органом завдань з оцінки відповідності вимогам технічних регламентів у межах усієї сфери призначення чи її частини, щодо якої видано наказ про скорочення сфери призначення, призупинення дії, відкликання або визнання недійсним свідоцтва про призначення, скасування такого свідоцтва у порядку адміністративного оскарження відповідно до Закону України "Про адміністративну процедуру" та/або у разі набрання законної сили відповідним рішенням адміністративного суду про скасування свідоцтва про призначення, у подальшому опрацьовувалися іншим призначеним органом або зберігалися для надання їх на запити органу, що призначає, та органів державного ринкового нагляду.
( Абзац перший частини другої статті 37-1 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4831-IX від 07.04.2026 )
Порядок передачі та зберігання комплектів документації, пов’язаної з виконанням призначеними органами завдань з оцінки відповідності вимогам технічних регламентів, у разі скорочення сфери призначення, призупинення чи припинення дії свідоцтва про призначення встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері технічного регулювання.
3. У разі скорочення сфери призначення, призупинення чи припинення дії свідоцтва про призначення документи про відповідність, видані відповідними призначеними органами, залишаються чинними, якщо інше не передбачено законодавством або якщо дія таких документів про відповідність не буде призупинена чи припинена іншим призначеним органом, якому передано відповідні комплекти документації для подальшого опрацювання чи зберігання.
( Закон доповнено статтею 37-1 згідно із Законом № 2740-VIII від 06.06.2019; в редакції Закону № 4017-IX від 10.10.2024 )
Стаття 38. Організація діяльності з призначення
1. Орган, що призначає, та відповідні державні органи у своїй діяльності з оцінювання претендентів на призначення, їх призначення та моніторингу призначених органів повинні:
забезпечувати відсутність конфлікту інтересів з органами з оцінки відповідності;
( Абзац другий частини першої статті 38 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2740-VIII від 06.06.2019 )
бути організовані та провадити діяльність таким чином, щоб гарантувати об’єктивність і неупередженість своєї діяльності;
( Абзац третій частини першої статті 38 в редакції Закону № 4831-IX від 07.04.2026 )
